Nieuw AAT 162 el. 2682 OPLATEN KIEBERT Zijdewind MASSALE BEDEVAART van Maria-Genade-beelden Ook vorming van de Staat Oost-Borneo PASTOOR H. J. M. M. ALINK OVERLEDEN H. D. Louwes ziet gevaar coop Theater te veel Voor Alkmpar en omgeving De Vermogens heffing Het Nederlands-Belgisch Mariacongres te Maastricht BRAND in papierfabriek Ministers volgende week naar huis Marine-vliegtuig in Indië vermist Krachtige taal van Dr. Newman Samenwerking tussen Don Juan en Franco? De eerste Vlootaalmoezenier in Nederland V 17 Mei LS I—S.R.C. I 1—2 vedstrijd, die onder :iding gespeeld werd. ch sinds kort op het zreemde stopperspil- an toeleggen, begint aardig thuis te voe- nog wel fouten, zoals overigens uitstekend l-spil H. Stikkelman, ard niet aan pingelen terwijl de kanthalft hoede dienen te steu- ;h ging het deze jon- lardig af. :at op en neer, steeds aanvallen opgezet, ;hterhoedes zijn pa- half uur spelen krijgt oor SRC een vrije =n. Hij plaatst goed in en Cor Berkvens kopt 1. hetzelfde spelbeeld. Na irhoogt SRC zijn voor eer Flip onverwachts slotte ziet Kaagvogels üte beloond. De Scha- en de Kaagvogels- t voor v. Nuland geen Hard werken de Kol- «elijk te komen, maar cheidsrechter affluit is van deze mooie wed er SRC, die hiermede i overwinning» had be- Berdos a 20; K. •vogels a 02. Vios b 0—2. I MULO-HBS [JWE OPLEIDING t-jarige cursus 1-jarige cursus an de school 's avonds 2, Alkmaar. Tel. 4565. Ier inlevering van oude :n en geen bijbetaling. rRUMENTENHANDEL iMAAR en SCHOONMAAK gesloten MDAG 18 MEI Ie muziek van de stemmingsband 1YTHM STARS i n g 4 uur. 129 f ig a.s. de emotio- Toegang 14 jaar n Michael Redgrave saties van een U 90 minuten beleeft, g 2, 5, en 8 uur. r McLaglen in: IR WET 1 HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. „Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle editiês 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber: 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel ZATERDAG 17 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11228 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240)- Bank: Noorderbank 1, door bijvoorbeeld met bombom in de Vesuvius een einde aan het be- /oelbaar en zichtbaar en nensen hevig te pakken, lers met lange gezichten Een flinke vermogenshef fing in-eens stond als punt in het Urgentieprogram van de Katholieke Volkspartij. Over het beginsel was daarbij dus geen ver schil meer in onze partij en even min in onze fractie. Het ging nu nog „slechts" over de wijze waarop en de mate waarin. Dat was overi gens geen eenvoudige zaak. «Want de vermogensheffing moest gezien worden als sluitstuk van de geld- sanering. De minister noemde het meer de „hoeksteen", wat zeker niet hetzelfde is. Een sluitstuk houdt stelling verband met sluiten en af sluiten en velen zijn van mening, dat het nu hoog tijd wordt, die geld- sar.ering af te sluiten en het -res tant van het geblokkeerde geld vrij te maken. De toezegging van de minister op dit punt leek aanvan kelijk vaag, maar valt in het licht van de nadere beslissing toch dui delijk te zien; als de heffing-in-eens op de vermogens genoeg opbrengt, komt dé rest van het geblokkeerde vrij. De vraag is nu maar, of ze ge noeg opbrengt. De eerste schatting, op basis van een tarief 525 pet., was twee milliard. Velen vonden dat tarief te zwaar. Niet alleen de katholieke fractie, die bij monde van de heer mr. Teulings een strijd baar aandeel in deze zaak had. Ook an.deren, buiten de eigenlijke poli tiek, met name ook de president van de Nederlandse -Bank, "die in zijn jongste jaarverslag voor matiging van het tarief pleitte. Voor die matiging nam vooral de heer Teulings het op. Hij wilde eerst een verlaging met een vijfde, later met een vierde, en er bleek in de Kamer een meerderheid voor dit standpunt te vinden. Stellig had dit een vóór en een tegen. Vóór dit standpunt pleitte de waarheid, dat de vermogensheffing een sterke aanval doet op de liqui diteit van het economisch leven. En dat, terwijl men allerwege zo te recht betoogt, dat de enige uitkomst voor ons economisch vermogen is verhoging van de productiviteit, welke natuurlijk mindere kansen kan krijgen, als de kapitaalsmoge- lijkhedeuvan het bedrijfsleven worden ingekrompen. Tegen de tactiek van Teulings pleitte, dat van de geschatte op brengst van 2000 millioen gulden 400 millioen niet binnenkomt, als zijn tarief wordt ingevoerd. Dit ver mindert de kans, deze heffing te zien als een „sluitstuk" van de sa nering. De heffing zal dan nl. waar schijnlijk, naar het oordeel van de minister, „niet genoeg" opbrengen. En de verminderde opbrengst zal de neiging tot „integrale" vergoe ding van de schade voor de oorlogs slachtoffers ook niet versterken.... Na een harde strijd is de beslis sing echter gevallen. En nu heelt het geen zin, aan de katholieke fractie met name sterke verwijten) vooral aan partij-politieke overwe gingen ontleend, te doen, zoals be reids in de pers van de Arbeiders partij geschiedde. Temeer niet, om dat minister Lieftinck ook gezegd had, dat het hem heel wat waard was, indien de goedkeuring van zijn wetsvoorstel met zo groot moge lijke meerderheid geschiedde. Dat is nu gebeurd. Zelfs de christelijk- historischen, die eigenlijk zeer te gen de heffing gekant waren en ook de anti-revolutionnairen. die tot het laatste ogenblik aarzelden, heeft de minister meegekregen. Dit is daar om ook van betekenis, omdat het ontwerp tenslotte toch ook nog de Eerste Kamer passeren moet Radiorede Minister Neher Heden zal de minister van reder- opbouw en volkshuisvesting cie heer L. Neher, ter gelegenheid van de opbouwdag in Rotterdam, een ra diorede uitspreken. Deze rede zal over beide zenders uitgezonden worden van 19.4520.00 uur. (Van een onzer redacteuren) DE LAATSTE HONDERD JAAR vertoont het leven van de Ka tholieke Kerk een facet, dat zonder overdrijving kan worden aangeduid met de term Mariale Beweging. Pausen en Bisschop pen hebben in steeds klemmender bewoordingen gewezen op de betekenis, de omvang en de grondslagen van de toewijding aan O. L. Vrouw. Vrijwel iedere bewogen periode in de geschiedenis van de Kerk heeft een stroming gekend, voortkomende uit het wezen van de Christelijke leer zelf, die er toe bijdroeg de gelovi gen, als leden van de Strijdende Kerk een nog hechtere basis tegenover hun dikwijls moeizame kamp. Men meent, dat de Mariale Beweging een dergelijke functie heeft te vervullen in onze ontkerstende wereld en de H. Vader accentueerde dit zeer bijzonder door de toewijding op 31 October en 8 December 1942 van de Kerk en van de wereld aan O. L. Vrouw, gevolgd in 1943 door die van Nederland door onze bisschoppen. En nu zal van 3 tot 7 September in Maastricht een groots opgezet Nederlands-Belgisch Maria - Con gres worden gehouden, dat mag worden beschouwd als een be langrijke kristalisatie in de Lage Landen van de moderne Maria- devotie, waarvan de kern zal be staan uit veelzijdige studie-onder- werpen, welke echter zullen wor den omhangen met een nog niet aanschouwde flonkerende krans van grote liturgische plechtig heden en feestelijkheden. Het was Pater J. M. Hupperts S.M.M., als lid van het Bestuur tot voorbereiding van dit belangrijke congres, die dezer dagen voor de Katholieke pers in Nederland, een hooggestemde uiteenzetting gaf en waarin hij de aanstaande gebeur tenis in de St. Servaasstad. ken schetste als een voortstuwing van de Mariale Beweging. In feite is het initiatief tot dit congres reeds voor de oorlog uit gegaan van de Bisschop van Roer mond, Mgr. Lemmens en het zou in Augustus 1940 worden gehou den. De inval van de Duitsers noodzaakte tot uitstel. Het kwaad riep het goed op Hoe droevig men in die dagen pok was gestemd onder de gesel varr oorlog en anti-christelijk na- tionaal-socialïsme de plannen niet te kunnen, uitvoeren, thans is men er van overtuigd, dat het uitstel in geestelijke zin grote voordelen heeft opgeroepen. In de periode van zeven jaar is onder invloed van de uitspraken der Kerk bij de christenheid de kennis van Maria als Middelares aller gena den onmiskenbaar gegroeid. Voorts kenmerkte .de bevrijdingsstrijd zich door het samenvallen van grote gebeurtenissen met belangrijke Mariale datums (de drievoudige capitulatie van Italië, Duitsland en Japan op 8 September, begin Mei en 15 Augustus). Tijdens de oorlog werd de aandacht van de gehele Katholieke wereld gevestigd op de verschijningen van O. L. Vrouw van Fatima. Dit alles vond diepe weerklank in Katholiek Neder- Post voor H.Ms. Kortenaer Van 2628 Mei zal H.Ms. Korte naer op zijn thuisreis in de haven van Colombo (Ceylon) vertoeven. Gewone en aangetekende brieven en briefkaarten kunnen aan de opva renden worden verzonden ter uit reiking in Colombo. Deze corres pondentie behoort echter uiterlijk 17 Mei a.s. voor de laatste buslicli- tirg ter post te zijn bezorgd. Hoofdprijzen Staatsloterij Dèn Haag, 16 Mei. 500e Staats loterij-, 5e klasse: f 1000.— 1376, 21955. f 400.— 7658, 11655, 20291. f 200— 3738, 7759, 8089, 8445, 10986, 16316. f 100— 1821, 4046, 5767, 8708, 9604, 10972, 13851, 13967, 20804, 21203. Bij de politie -te water. De handhaving van de orde en van de wetten op het water is een veelomvattende taak, welke in ons land door alle onderdelen van het politiecorps wordt verricht. Behalve in Rotterdam, waar deze taak door het gemeentelijk politiecorps te water wordt verricht, is alles Rijkspolitie. Het spjeekt vanzelf, dat vooral in de havenplaatsen het werk der politiemannen op het water, doorgaans oud-zeelui, verre van makkelijk is. Een bootsman van een der politieboten der Rijks politie in de Amsterdamse haven stapt over op een binnenvaart schip, dat gecontroleerd moet worden. (Ass. Corr. P.) land en Katholiek België en daar om moet het Maria-Congres van Maastricht tevens een majestueuze dankhulde worden van beide vol ken. Omvangrijke voorbereiding Verleden week zijn er 10.000 plantjes in Aalsmeer gehaald, die werden uitgedeeld onder de Maastrichtse kinderen. Op 26 Juli wordt de z.g. congresmaand ge opend, aldus genoemd omdat in Augustus te Maastricht verschil lende, op het Maria-Congres afge stemde bijeenkomsten zullen wor den gehouden. Monseigneur Lem mens zal de congresvlag hijsen en de door de kinderen verder zelf gekweekte plantjes zullen worden geschikt tot een bloemenperk. Maastricht opent grote gebeurte nissen steeds met de Bidweg (het beste te omschrijven als eeji niet- stille omgang) en deze zal plaats vinden op 2 September. In de twee hoofdkerken, de St. Servaas en de Basiliek van O. L. Vrouw zijn da gelijks een Pontificale Mis en een Pontificaal Lof. De laatste dag biedt een godsdienstige apotheose in twee kardinaalsmissen, een door kardinaal de Jong op het Vrijthopen, een door kardinaal v. Roey op het O. L. Vrouweplein. (Vervolg op pag. 5) Om 8 uur hedenochtend heeft zie5 een explosie voorgedaan in de pa pierwarenfabriek van de firma a Dekker te Wormerveer. De fabriek die geheel uit hout is opgetrokken vatte vlam en brandde binnen drie kwartier met hoog opslaande vlam men geheel uit. Bij de explosie werden drie per sonen gewond. De brand is ontstaan doordat eer vat spiritus of benzine plotseling ir brand vloog. De kleren van twe vlak' naast het vat staande arbeider vatten daardoor vlam en kameraden van hen slaagden er niet in deze t doven. In uiterste nood bracht me de twee mannen snel naar buiten er wierp ze in een sloot. Een van hen heeft vrij ernstigë brandwonden op© gelopen, de ander is er iets beter afgekomen. Beiden zijn naar het ziekenhuis in Wormerveer overgebracht. Brand wonden die een derde arbeider op liep blijken onbetekenend te zijn. Intussen stond binnen enkele mi- uten de kleine houten fabriek in lichte laaie. In de papierwaren vond het vuur gretig voedsel. De brand weer slaagde erin uitbreiding van 't vuur te voorkomen. Beschietingen voor de kust van Bali Enige weken geleden is een groot aantal prauwen voor infiltratie-po- gingen van Java naar Bali vertrok ken en werd door een Nederlands patrouille vaartuig teruggedreven. Op 14 Mei werd een poging on dernomen om het patrouillevaartuig, dat tegen' infiltratie waakt, te ver drijven. Door Nederlandse vaartui gen werden de kustbatterijen onder vuur genomen en tot zwijgen ge bracht. Op 15 Mei vond wederom 'n beschieting plaats, terwijl er berich ten binnenkwamen, (lat extremisten op Bali voet aan wal hadden gezet. Arbeiders Retvault- fabrieken weer aan het werk De arbeiders van enige afdelingen van de RenaUltf abrieken hebben besloten het werk te hervatten, op basis van de regeringsvoorstellen van Donderdag. persoonlijkheid zal benoemen, die zowel voor de politieke partijen in Nederland als voor hen, met wie wij in Indonesië' tot een afdoende overeenkomst moeten komen accep tabel is, maar vooral ook voor de Amerikanen. Dit laatste argument lijkt ons van zeer groot belang in de huidige omstandigheden". Een Firefly-toestel van de Ma rine-Luchtvaartdienst is van een verkenningstocht op 14 Mei op de basis Soerabaja niet teruggekeerd. Tien M.L.D.-toesfellen zijn opgeste gen voor het opsporen van het ver miste vliegtuig, echter tot nu toe zonder resultaat. Ook Republikeinse strijdkrachten nemen deel aan de opsporingen. JHR. RUYS WAS Bij SOEKARNO De vier sultans van Oost-Borneo hebben op 12 Mei te Samarida een overeenkomst getekend tot vorming van de staat Oost-Bor neo, gelijk aan West-Borneo. Het ligt in de bedoeling een statuut gelijk aan dat van West-Borneo, met de Nederlandse regering te tekenen. Dit werd gisteren bekend ge smaakt door twee broers van de Sultan An Koetei, die gisteren middag door dr. van Mook ont vangen zijn. Samarinda zal de hoofdstad wor den van de nieuwe daerah. Het gebied telt 350 duizend inwoners, waarvan 200 duizend in bet sul tanaat Koetei en heeft een opper vlakte van honderdduizend vier kante kilometer. Naar vernomen is zullen de mi nisters Beel en Jonkman heden een bezoek brengen aan Makassar. Zon dagmiddag zullen zij zich naar Soe rabaja begeven en vandaar Maan dag naar Batavia reizen. Het ver trek van de beide ministers is be paald op Donderdagmiddag. Zij zul len de nacht doorbrengen in Singa pore en hopen op 2e Pinksterdag 's avonds op Schiphol te arriveren. Woensdag hebben de ministers de tentoonstelling „Nederlands Nw. Guinea" te Batavia bezocht. De ten toonstelling was georganiseerd door de coördinatie-commissie van na tuurwetenschappelijke zaken en de Regeringsvoorlichtingsdienst. Van officiële zijde wordt het aantal kolo nisten uit Nederland voor Nieuw Guinea binnen enkele jaren geschat op ca. honderdduizend. Gisterenmorgen hebben de minis ters verschillende besprekingen ge voerd. Zo ontvingen zij vertegen woordigers van de NIBEG (Ned. Indische Bond van ex-krijgsgevan- genen en geïnterneerden), de ver bonden politieke partijen en de Vereniging Kolonisatie Nieuw Gui nea. Ook hebben de ministers gis teren in het kader van hun infor matieve besprekingen de onderne mers ontvangen, welke besprekin gen zeer verhelderend hebben ge werkt. Het katholieke Kamerlid Jhr. Ruys de Beerenbrouck is van een reis door republikeins gebied, waar hjj een onderhoud met Soe- karno heeft gehad, in Batavia teruggekeerd. De benoeming van een gouverneur-generaal Over de geruchten van de benoe ming van mr. M. Meynen, oud-mi nister van oorlog, tot gouverneur- generaal van Ned. Indië schrijft het blad de „Nieuwsgier" te Batavia: „Wij hopen slechts, dat men een ten uer oudste leden, Kuwi Be- long, van het politiemuziek- korps der Afrikaanse goudkust, dat uit 35 Inlafidse musici be staat en thans in Engeland ver toeft tot het geven van een se rie concerten. Ook in Bucking ham Palace zal het muziek korps voor de Engelse konink lijke familie een concert geven. Nieuwe Duitse invasie in Oostenrijk De Oostenrijkse regering heeft besloten de hulp in te roepen van de vier bezettende mogendheden in Duitsland bij het stuiten van de stroom van volksduitsers (mensen van Duitse afkomst, die buiten Duitsland wonen), die regelmatig op onwettige wijze de Oostenrijkse grens overtrekt. De Oostenrijkse minister van bin nenlandse zaken, Helmer, heeft ver-« klaard; dat Joego-Slavië 1.000 volks duitsers over de grens heeft gezet in het begin^ van deze maand en dat 15.000 andere van plan zijn naar Oostenrijk uit te wijken. PRINSES ELIZABETH Toch deze maand verloofd? Naar de Yorkshire post meldt gaan er in Engeland geruchten dat de verloving van Prinses Elizabeth en Philip Mountbatten, de voorma lige Prins Philip van Griekenland, spoedig op handen is, zelfs voor het eind van de maand. De New York Herald Tribune be richt, dat naar verluidt de verloving wellicht aanstaande Zondag bekend zou worden gemaakt, doch er ,is geen officiële bevestiging te krijgen „noch in deze te verwachten". Duitse fabrieksinstallaties aan de Geallieerden Installatiemateriaal uit 61 Duitse fabrieken voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal in de Britse bezet tingszone zou gisteren worden toe gewezen aan de westelijke gealli eerden en dë Sowjet-Unie. Dè waar de van, de betreffende fabrieken be draagt 131/2 millioen mark. De Sow jet-Unie zal 1/4 en de drie westelij ke landen zullen 3/4*ontvangen. 41 van de genoemde 61 fabrieken zijn vliegtuigfabrieken, terwijl dan voorte nog installatiemateriaal van de vliegtuigonderdelenfabriek van Blohm und Voss en de vliegtuigon derdelenfabriek van de Deutsche Linoleum werke zal worden ver deeld. Duitsers moeten hun buikriem toesnoeren In een rede over Radio Frankfort, heeft de Amerikaanse militaire gouverneur van Groot-Hessen, dr. Newman, gedreigd met maatrege len, als de Duitsers hun houding in de voedselcrisis niet verande ren. 'Newman herinnerde zijn toehoor ders er aan, dat het militaire be stuur tegen de bezetting gerichte daden met de dood kan straffen en hij verklaarde voorts, dat generaal Clay, de militaire gouverneur der Amerikaanse zóne, uit Washington bericht heeft ontvangen, dat de Duitse agitatie in het Amerikaanse congres een bepaalde geneigdheid aan het licht heeft gebracht om zich tegen verdere voedseltoewijzingen aan Duitsland te verzetten. Newman gaf toe, dat het nog ver schillende wekèn onmogelijk zal zijn het volle rantsoen te verstrek ken, doch de bevolking van Groot- Hessen moet „de buikriem toesnoe ren en zich er doorheen slaan". Tijdens het Lagerhuisdebat heeft het Britse labourlid dr. Mont Fol- lick, die deze week in Portugal een onderhoud met Don Juan heeft ge had, verklaard, dat de Spaanse troonpretendent hem had medege deeld met generaal Franco samen te willen werken, indien de kwestie van samenwerking het enige be letsel voor de restauratie der mo narchie zou zijn. Desgevraagd verklaarde Don Juan, aldus Follick, dat hij als con stitutioneel koning wil regeren en alle parlementaire partijen aan vaardbaar acht. Parlementair noem de Don Juan de partijen, die een parlementaire regering voorstaan. Don Juan verklaarde voorts, dat vakverenigingen een industriële noodzakelijkheid zijn. Zij moeten hun eigen leiders kiezen. De troon pretendent verklaarde zich vóór een vrije pers, welke echter wel volle verantwoordelijkheid zal moe ten dragen. Bomaanslag op Sovjet- legatie te Helsinki De Sowjet-Russische autoriteiten te Helsinki hebben de Finse politie drie dagen tijd gegeven voor het ar- i resteren van degene, die Vrijdag 'n bom door het raam van de Sowjet- legatie heeft geworpen. Reeds drie jongelieden zijn gear resteerd, die ervan verdacht worden de bom in de Sowjet-legatie te Hel sinki te hebben geworpen. SCHOENENBON Voor kinderen Het C.D.K. deelt mede, dat de dis tributiediensten van 19 Mei a.s. af, op een nader bekend te maken da tum aan kinderen geboren in de maand Mei van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinde ren geboren in de maand Juli van 1946, een schoénenbon zullen ver strekken van de soort en maat, wel ke overeenkomt met leeftijd en ge slacht van het kind. Van het inleg vel, hetwelk met dè tweede distri butiestamkaart moet worden over gelegd, zal bon 604 worden verwij derd. In de ouderdom van een en zestig jaar is gisterenmiddag in de tuin van zijn pastorie aan de Chassee- straat te Amsterdam plotseling aan hartverlamming overleden de Zeer Eerwaarde Heer Hermanus Johan nes Martinus Maria Alink, sedert 1934 Pastoor van de parochie van O.L.V. van Altijddurende Bijstand en voorheen de eerste vlootaal moezenier bij de Kon. Ned. Mari ne. Pastoor Alink werd op 10 Januari 1886 te Amsterdam geboren en op 15 Augustus 1910 priester gewijd. Toen in 1914 de mobilisatie uitbrak werd de toen in Den Helder werkzaam zijnde kapelaan Alink belast met de geestelijke zorg van de daar gele gerde militairen. Onder zijn leiding werd ook in October 1916 de R.K. Vereniging van Marinepersoneel opgericht. Aanstonds nadat in 1921 het Insti tuut van vlootgeestelijken werd in gesteld, volgde de benoeming va(h kapelaan Alink tot vlootaalmoeze nier. In deze functie heeft hij vele reizen met onze oorlogsschepen ge maakt en heeft hij zich grote ver diensten verworven. Waar de over leden priester een groot deel van zijn leven in Den Helder heeft door gebracht, zal dit plotselinge overlij den' van de oud-vlootaalmoezenier bij velen in de marinestad grote ont roering hebben gewekt. De vloot aalmoezenier was een populaire fi guur in Den Helder. Door zijn ja renlang verblijf in de Marine-stad bekend bij ieder en hooggeacht door katholieken en niet-katholieken. Wat hij voor het geestelijke leven der marine-mannen heeft gedaan is niet te schatten. Maar als men weet, dat vroeger voor de arbeid van kapelaan Alink zelden een ma rineman in een der Helderse kerken werd gezien maar dat deze priester bij zijn heengaan in 1934 uit Den Helder kon wijzen op de vele toen bestaande katholieke marine-gezin nen, zal men begrijpen wat de vloot aalmoezenier betekend heeft. Pastoor Alink was onderscheiden met het Officierskruis in de Orde van Oranje-Nassau. De vlootaalmoezenier was in alle opzichten een „heer". Hij zag er al tijd even keurig verzorgd uit en was, ook in dat opzicht, een sieraad voor de priesterstand. Dit „heer"- zijn deed echter niets af aan zijn grote gemoedelijkheid, waardoor hij gezien was in alle kringen der Hel derse bevolking. Hij zelf hield vafe Den Helder en leefde altijd met het wel en wee der stad niee. Vlootaalmoezenier Alink was een redenaar. Zijn predikatiën waren altijd vol inhoud en bijna populair. Het was dan ook niet verwonder lijk, dat de militaire H. Mis van iedere Zondag niet alleen bezocht was door militairen, maar ook door honderden burgers, zodat het altijd stampvol was in de kleine, intieme O.L. Vrouwekerk aan de Jan in 't Veltstraat. Van zijn gaven als rede naar profiteerden tevens talrijke verenigingen. Ook bezat de thans ontslapene journalistieke talenten, waarvan hij blijk gaf door zijn boek jes over zijn ervaringen aan boord van onze oorlogsbódems, maar ook door de publicatie van zijn dag boek in de plaatselijke katholieke pers. Toen hij in 1934 benoemd werd tot pastoor te Amsterdam, voelde de Helderse burgerij het bij na als een onrecht, dat zij haar vlootaalmoezenier moest afstaan. Een grootse afscheidsavond werd hem bereid en bij zijn installatie te Amsterdam waren honderden mari nemannen en burgers aanwezig om hun grote waardering voor hun oud- vlootaalmoezenier te uiteii. Ook voor hem zelf betekende het af scheid van Den Helder, waar hij van 1913 had gewoond, een groot offer. Maar ook toen toonde hij zich een echte priester. In zijn laatste militaire H. Mis in de kerk aan de Jan in 't Veltstraat had" hij als tekst van zijn afscheidsprecfikatie geko zen: „God is Liefde". Met tranen in de ogen was deze laatste preek een grote hulde aan de Gever van alle goed, Die hem in zijn werk bij de marine zo gezegend had. De oud-vlootaalmoezenier zal een blijvende plaats innemen in de ge schiedenis van Den Helder, terwijl zij, die hem gekend hebben en zo veel aan hem te danken hebben, voor hem zullen bidden. Requiescat in Pace. Het stoffelijk omhulsel van de overleden herder zal a.s. Dinsdag 20 Mei in het priestergraf op de R.K. Begraafplaats St. ïjarbara te Amsterdam worden bijgezet. |VE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ viert vandaag in Utrecht feest. Een verdiend en belangrijk feest. De historie staat vooral bij de jongeren in een slecht blaadje, maar ze is voor het hedpn en de toekomst van enorm gewicht. Dat moest men meer inzien. De K.V.P. herdenkt het feit, dat dr. Schaepman zaliger vijftig jaar geleden de grondslag legde voor wat nu de Katholieke Volkspartij is. En die K.V.P. kan dan ook met een vandaag herdenken, dat zij een jaar geleden, bij de eerste democra tische verkiezingen, welke .na zeven jaar werden gehouden, weer een derde van ons volk achter zich kreeg. Dat was een feit van belang, na de wilde tijden, die we na de bevrijding beleefden. Een feestnummer van de Opmars verscheen deze week, ter herinne ring aan de vele gebeurtenissen rondom het gouden feest, dat de K.V.P. vandaag viert en daarin wijst o.a. Pater Stokman er op, dat de partij op gelukkige wijze gestart is» en alle vertrouwen in de toe komst biedt. Ondanks vele gebreken in ^e organisatorische opbouw en "de techniek van onze propaganda, heeft onze partij bij de verkiezin gen een groot succes behaald. Dat was inderdaad veelzeggend en veel belovend. Het bewees, dat de Katholieke Partij nog leeft in ons Katholieke Volk en nu de organisatie verbeterd is en de techniek van de propagan da eveneens, is er zeker reden, om de toekomst met vertrouwen tege moet te gaan. Van de ontwikkeling der partij kan gezegd worden, wat ook van de jongste Partijraadsver gadering gezegd is: er bleek grote eensgezindheid, als gevolg van het één-zijn in beginsel. Dat blijve onze kracht, naast de overtuiging, dat veranderde omstandigheden meer het karakter van program-partij op de voorgrond hebben gebracht. De historie zij een bron van in spiratie voor het jonge geslacht schrijft dr. Kortenhorst in het fees telijke nummer van de Opmars cm niet te verslappen in zijn poli tieke belangstelling, niet te versa- ge^ in gijn tijdens de bezetting be toonde moed en niet te wanhopen aan zijn toekomst. En dr. Korten horst wijst ,er ook op, dat het lands belang niet gediend zou zijn ge weest, „wanneer de basis van de staatkundige groepering zich, gelijk elders, langs de lijnen der klasse tegenstellingen had voltrokken". Dit zou stellig gebeurd zijn, indien ook wij onze partij' gesplitst hadden iri de z.g. democraten en de z.g. con servatieven. Eerst het beginsel, op de basis daarvan het program, dat voldoende vooruitstrevend is gebleken om een samenwerking in het regeringskas teel mogelijk te maken met de Ar beiderspartij, die zich de vooruit strevende bij uitstek noemt. Dr. Kortenhorst merkt bovendien te recht op, dat men niet moet den den, „da{ het katholieke organisatie wezen van de standen, de klassen, de jeugd, de opvoeding mogelijk ware geweest, zonder een hecht onderling staatkundig verband". De K.V.P. staat voor grote proble men. Zij is in staat en bereid, die te helpen oplossen in het belang van het land. Een staat van dienst van vijftig jaar is haar „good will", en de jeugd staat gereed, de ouderen te volgen. De geschiedenis spreekt vandaag een duidelijke en dank bare taal. Laten wij vandaag voor al ook de eenvoudige werkers niet vergeten, die in de afgelopen vijf tig jaar hebben meegeholpen, de partij in het belang van het land groot te maken, tot wat zij nu is. Een partij, die mede de verantwoor delijkheid draagt voor de gang van zaken des lands. Dat dit een Katho lieke Partij is, zij mede de eer en de glorie,,van Katholiek Nederland! „Ik zie gevaar", aldus de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw en eerste vice-voorzitter van de Int. Federatie van Agriculturele Producenten, „ik zie gevaar in een kortzichtige politiek, die zou leiden tot aantasting van het inkomen van de landbouwende bevolking. Dit gevaar is niet denkbeeldig en ik beschouw het, internationaal bezien, als dichtbij. Dit aantasten der in komens zou het gevolg zijn van het verlangen der regeringen om tot opheffing van de span ning tussen prijzen en lonen te komen. Indien echter het inko men van tweederde van de wereldbevolking, die zich met landbouw bezig houdt, wordt aangetast, dan zal zulks in ver band met het verminderen van de koopkracht een uiterst na delige weerslag op de industrie hebben. Ik ben stellig van me ning, dat neiging en verlangen tot aantasting van de landbouw inkomsten in de wereld bestaat. Nogmaals, ik zou het voeren van een. dergelijke politiek uiterst kortzichtig vinden."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1