Dr. Bee! twijfelt aan de bereidheid der Republiek tot samenwerking Tegenstelling te Malang Amerika zal Europa moeten helpen Noodlijdend Duitsland gevaar voor vrede en veiligheid Z2S39H T BEEMSTER snkarspei Voor Alkmaar en omgeving Grondslagen van Linggadjati blijven richtsnoer Minister-President brengt hulde aan de Koningin Vijf doodvonnissen Twintig jaar Veel verklaringen en weinig dollars In de toekomst uitreisvisa? Prinselijke inspectie te Willemsoord Het Congres der Indonesische Vakcentrale Ook om een mónetaire crisis te voorkomen „DOLLARSCHEMERING" Aanslag beraamd op Franco? Russisch-lraanse grens gesloten De Zouavenbortd is opgeheven De controle opde atoomenergie naar Nederland van Japan overleden en krijgsgevangenen. De iliebetrekkingen, die ïog niet rechtstreeks ringen, kunnen zich krijgen van inlichtin- tot het informatiebu- t Nederlandse Rode ngstraat 2, 's-Graven- n bemiddeling ver opzending der urnen nd. [JK, 19 Mei. 900 kg K45. Mei 1947.^^ - 291; 7 200 3738 7759 8089; 67: 8708! 9001: 10972; 13181; 1518 1538 1585 1587 1827. 2136 2157 2378 2467 2673 3414 3536 3707 ,3721 3764 4221 4318 4320 4478 4583 5274 5358 5424 5683 5878 6204 6248 6523 6544 6596 7042 7154 7257 7399 7461 7925 7942 '8078 8090 8005 8637 8667 8761 8762 8816 9830 10054 10195 10226 10237 10848 10834 10905 10996 11139 11877 11996 12067. J2449 12461 13526 13628 13724 13733' 1377? 14382 14501 14635 14790 14829 15552 1564115735 15746 15799 16501 16539 16588 16726 16785 17276 17323 17335 17404 17740 18273 18350 18396 18398 18432 19414 19596 197JJ 19745 19783 20460 20585 20689 20702 20808 21279 21310 21327 21382 21412 21785 21822 21869 21887 21910 T SCHAGEN ei, kunnen personen, ot en met SEPT 1946. en en m September buitenbandenbonnen ag indienen voor één zijn de agentschappen fARSPEL gesloten op Juni. Het agentschap op 30 Mei ALKMAAR Heen voor kinderen) rnnen op cijferaanwij- its vinden. Alléén zal laand Mei vanaf 1932 604 van het inlegvel echter niet naar keuze ÏRGEN en de OVERll plaats vinden in het 7. (loket 4) zal plaats enaam begint met de 1947. i 1947. n 1947. 947. voor kinderen, die rdagsbon. heden voor de volks- NlET geopend zijn ingen enz. op Vrijdag lag 2 Juni en Dinsdag door detaillisten, han- n 3 Juni zal normaal s Móeders wier inleg de genoemde dagen kaarten, worden ver dagen voor het afha- irden verzocht op éëh te kpmen. instellingen werden aanvraagformulieren toegezonden. Inleve- te' geschieden. 7 ban door de leiding cerkkleding-dragende- /orden ingediend op nlijst MD 33327. Ook rekking-van werkkle- dan dient thans toch na 31 Mei voorlopig i tot het indienen van verder de algemene omt, door een licht n glijden. Zij is een ïverfd uniform masker dezelfde gemakkelijke vio, die echter van haar j beiden, in eenheids- dstrekken vertonen. Bovenkarspel, Doster-Blokker, shoof, indijk, uit alle andere a ons Bureau essen. ..idwina-verenï- Hooüöredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 'per kwartaal; 1.20 per maar.d; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 20 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11230 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER:' Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank BN ANTWOORD opeen welkomstrede van Soeka- wati, de President van de staat Oost-lndonesië, heeft de Minister-President Dr. Beel, in een korte toespraak gezegd, dat de uitlatingen van Republi keinse gezagsdragers zowel tégenover.de staat Oost- lndonesië als tegenover Nederland, bij hem vaak twijfel doen rijzen over de bereidheid der Republiek tot samenwerken Gelijk-ook President Soekawati in zijn welkomstrede te Makassar, zei- de dr. Beei het te betreuren, dat na de ondertekening van Linggadjati niet voorspoediger door aller mede werking de nieuwe rechtsorde kan worden voorbereid en opgezet. Het is onze wens, aidus de minister-pre sident, daartoe ten spoedigste met U en allen, die bij deze nieuwe staat kundige ordening betrokken zijn, tot een oplossin# te geraken. Deze samenwerking moet leiden tot de Vqrenigde Staten van Indonesië. Door de ondertekening van Ling gadjati heeft ook de Republiek ha rerzijds zich hiertoe bereid ver klaard. Dr. Beel wees er op, dat de Ne derlandse regering onder alle om standigheden de grondslagen van Linggadjati tot richtsnoer van haar' beleid houdt. Voorts zei de minister, dat zijn gedachten ook uitgingen naar Hare Majesteit de Koningin. Hij wees er op, met welk een grote belangstelling zij de ontwikkeling volgt, terwijl het uitblijven van de zozeer gewenste verbeteringen in de verhoudingen ook haar met zorg vervult. Letterlijk zei de minister: „Aan het hoofd van de toekomstige Unie zal het Oranjehuis een plaats innemen zo goed als dit ook in het Koninkrijk het geval is. Leve onze Koningin, in ai ons streven onze Leidsvrouwe en door haar uitzonderlijke ga ven van geest en hart ons voor beeld". In hef proces „Zender Brussel" De Brusselse krijgsraad heeft uitspraak gedaan in het proces tegen degenen, die tijdens de Duitse bezetting hebben mede gewerkt aan de radio-ui'zen- dingen van de zender Brussel. Wies Moens, die directeur- generaal was van dit omroep, station, werd tot de doodstraf en tot het betalen van een schadevergoeding van 5(90.000 fr. aan de Belgische staat ver oordeeld. Polydore Douliez orkestleider tot de doodstraf en een schadevergoe ding van 500.000 fr., Jan Derrie ts, commentator tot de doodstraf en 100.00(9 fr., Roger 'Simoens tot de doodstraf en 100.000 fr., Julien Hen hoofd van de .Vlaamse dienst voor de Duitse posten in Europa, werd tot dë_ doodstraf en de betaling van 100.000 fr. aan d'e staat veroor deeld. Medewerkers kregen hoge ge- vangensstraffen en moeten grote schadevergoedingen aan de staat betalen. De minister eindigde met de wens uit te spreken, dat door gezamen lijk te trachten de moeilijkheden te "overwinnen, met noeste vlijt van al len, het Staatsgebouw tot stand mo ge komen en besloot: „Mogen de volken van Indonesië en Nederland, gedreven doör hun nationale gevoe lens, erin slagen om in nieifwc vor men een hecht eri duurzaam samen gaan te verwezenlijken". Indonesië en de U.N.O. Dr. J. H. van Royen heeft in de algemene vergadering, der Ver enigde naties medegedeeld, dat Ne derland voornemens is, om „bin nen ongeveer twee jaar" de toela ting te verzoeken van Indonesië als lid der Verenigde Naties. Beel en Jonkman terug te Batavia F(a een verblijf te Mak'assar van drie dagen zijn de ministers Beel en Jonkman Maandagmiddag te Bata via teruggekeerd. tegen verrader geëist Twintig jaar gevangenisstraf eiste mr. M. H. Gelinck, advocaat-fiscaal aan het Bijzónder Gerechtshof te Amsterdam, gisteren tegen -de 36- jarige J. A. Jong Baw. Déze uit Pa ramaribo afkomstige verdachte is wél Nederlands onderdaan, doch be zit niet de Nederlandse nationaliteit. Aan de S.D. heeft hij negen mensen, die illegaal werk deden, verraden. De Kriminal-sekretaere Ruhl en Viebahn vonden in hem een tip gever. J. B. is katholiek en als een reden van zijn activiteit vertelt hij het verhaal, dat hij als lid van een illegale groep de namen van com munisten verzamelde. Deze lijst met communisten zou hij dan bij een geallieerde overwinning aan de Engelsen uitleverenx Mr. delinck noemde J. B. in zijn requisitoir een „ellendeling, die zich zelfs niet ontzag, na de fusillering van slachtoffers, die hij verraden had, zijn rouwbeklag bij de nabe staanden te gaan maken." geven van de Britse regionale com missaris Astbury, „dat in de voedsel- crisis in de naaste toekomst een verbetering zou intreden". De Brit se opperbevelhebber zou dit bin nenkort zelf bevestigen. Overigens wacht men op het resultaat van be sprekingen in Londen en Washing ton. In de Amerikaanse zone is ver klaard, dat men dankbaar, is voor aanbiedingen uit Nederland en De nemarken, die vethoudende produc ten willen leveren, maar Amerika- meent, dat dit teveel dollars^kost in vergelijking met het goedkopere graan uit Amerika Verbod tot vervoer van lammeren opgeheven Nog steeds worden middelen be raamd, om de groeiende deviezen- smokkel. aan onze grenzen te be perken. Naar aanleiding van schriftelijk gestelde vragen heeft de nfinister van financiën zijn visie gegeven op het instellen van uitreisvisa. De voor- en nadelen hiervan werden overwogen. Indien tot het instellen van een uitreisvisum zou Worden overgegaan, zal zulks in geen geval geschiedenzonder dat ten aanzien van het grensverkeer naar België een bijzondere regeling wordt ge troffen. EEN NOODLIJDEND Duitsland zal altijd een gevaar voor vrede en veiligheid zijn, verklaarde de bekende ds. Niemoeller, die uit Amerika naar Duitsland is vertrok ken. En hij heeft gelijk. Maar een niet noodlijdend Duitsland was dat oqk en dominé zal nog wel we ten, wie de oorzaak van de huidige toestand is. Verstandige politiek die ook rekening houdt met naasten liefde. zal ertoe leiden, dat het Duit se volk geholpen moet worden, maar er zijn meer landen, die hulp nodig hebben en die aan hun hulp behoevendheid bovendien minder schuld hebben. De bekende socialistenleider dr. Schumacher heeft te Kassei ver klaard, dat de crisis geweteri moet worden aan het feit, dat de oude Hitlerorganisaties voor de voedsel voorziening waren- blijven voortbe staan. Heeft men die fout nu pas ontdekt? Een staking .achtte hij po litiek ongeoorloofd, maar wel ge rechtvaardigd „als éen laatste toe vlucht, als een beroep op Eet we- reldgeweten". Engeland is blijkens een recente verklaring in het La gerhuis van mening, dat de import voldoende is en uit Washington wordt gemeld, dat Duitsland., zelfs meer krijgt dan de toegezegde 1.200.000 voedsel die de Ameri kaanse minister van Oorlog heeft toegezegd. Duitsland krijgt in Mei 430.000 tön en in Juni en Juli zelfs meer, zei een woordvoerder van Truman. In -het Ruhrgebied heerst een apatische stemming, men, beweert, dat er niet voldoende effect te be merken geweest is van de vele toe zeggingen uit het verleden.. De hon gertochten naar de landbouwstre ken nemen steeds groter omvang aan. Hoewel de toestand in verschil lende delen van het Ruhrgebied ge spannen is, kan de algemene situa tie toch rustig worden genoemd. De vrees voor eén uitbarsting blijft qchter bestaan. Bij de opening van de landdag van Noord Rijnland-Westfalen, heeft de nieuwe minister-president dr. Amelunxen, een verklaring doorge- Z.K.H. Prins Bernhard heelt in zijn functie van inspecteur-generaal der zeemacht een bezogk gebracht aan den Helder. De Prins inspecteert de erèwacht. Rechts naast hem Kapt. ter Zee I. W. Reynierse, commandant van Willemsoord. (A.N.P. P.) DEN HELDER In zijn functie van inspecteur-generaal van de Marine, bracht Z.K.H. PjHns Bern hard gisteren een bezoek aan het marine-etablissement Willemsoord. Z.K.H. arriveerde om 10.15 uur in het uniform van vice-admiraal aan het, commandement, in gezelschap van zijn chef-staf, kapt. It. ter zee G. N. H. Baron van Till. Hij werd verwelkomd door de 'commandant marine kpt. ter zee 1. W. Reynierse, dié was vergezeld van "kapt. lt. ter zee D. J. A. Westerveld. Z.K.H. in specteerde voor 't commandements- gebouw de erewacht van mariniers en begaf zich vervolgens in het ge bouw, voor een korte bespreking met de Marinecommandant. Het In de Rijn bij de Grebbelinie is men momenteel bezig met het lichten der resten van vlieg tuigen, welke tijdens de ge vechten en de luchtlanding en in 1944 werden neergeschoten. De overblijfselen van een vier motorige Engelse bommenwer per wordenomhooggehaald. eerste bezoek gold het Kon. Insti tuut, waar de'commandant Kapt. ter Zee F. T. Burghard Z.K.H. rond leidde. Alvorens de lunch te gebrui- kenv-in de officiers-cantine, waar ook burgemeester G. Ritmeester als gast aanwezig, was, bezichtigde de Prins de vroegere marine-kazerne, de sportschool, het zwembad, de sloepenloods, en de geschutmakerij. Na de lunch begaf Z.K.H. zich naar de Marinewerf waar hij vergezeld yan de directeur, Kolonel S. G. Ba- rendregt, enige werkplaatsen in ogenschouw nam. De werkzaam heden aldaar werden tijdens het Prinselijk bezoek nief^onderbroken. Met de sloep van de Marinecom mandant voer de Prins naar de overkant van de haven, met als doel een inspectie van de pyro-technische werkplaats. Ook de „Vulkaan", het werkschip dat op de ree voor anker ligt, had de" belangstelling van de Prins. Bij de artillerie-magazijnen te Huisduinen werd Z.K.H. ontvan gen door het hoofd van de artille rie-inrichtingen, Kapt. lt. ter Zee J. G. A. Veerman. Tenslotte begaf hij 'zich naar de Onderzeekazerne, waar ■de Commandant Lt. ter zee I. E. C. Wessels aan Z.K.H. werd voorge steld. Na het gebruiken van de thee werd Den Helder om plm. 17.15 uur weer verlaten. Het bezoek van Prins Bernhard was niet-officieei, zodat er geen ruchtbaarheid aan was gegeven en de burgerij ook niet het verzoek had ontvangen de vlag uit te ste ken. Toch was de aankomst van de Prins geen geheim meer, hetgeen bleek- uit de belangstelling die hier voor aan de dag werd gelegd. Eerste woningen in Noord- Holland in gebruik Gisteren vond te Uithoorn de in gebruikstelling -plaats van 16. mid denstandswoningen en 11 woningen voor grote gezinnen. Deze 27 per manente woningen zijn de eerste die in Noord-Holland zijn gebouwd. De in gebruikstelling geschiedde door de commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. j. E. baron de Vos van St*enwijk. Dr. Kasteel in Suriname De Gouverneur van Curagao, dr. P. Kasteel, is, vergezeld van zijn echtgenote. Zaterdag jl. per vlieg tuig "in Suriname gearriveerd. Ge-- durende zijn verblijf in Suriname zal hij land. en mijnbouwcentra be zoeken. S c. VOLGENS niet officiële ramiilgen, welke gebaseerd zijn op het verschil tussen de export en de import der V.S., zal Amerika voor het vermijden van chaos in vele landen, voor het herstel van het economische leven in door de oorlog getroffen landen en voor het scheppen van de mogelijkheid van een waarlijk vrije handel in de eerstkomende vijf jaar 5 milliard dollars per jaar in de' vorm van leningen, garanties, credietën enz. beschik baar -moeten stellen. Dit is de conclusie van een reuterbericht uit Washington over Amerikaanse regeringsbesprekingen inzake de economische wereldsituatie. Over Frankrijk hangt reeds weken de wolk van eeü dreigende algemene staking. Arbeiders en vakverenigingen dringen aan op loonsverhoging, doch de regering van president Ramadier wijst alle eisen in deze zin af op grond van inflatiegevaar. In de Parijse voorsteden zijn meetings en prot^stvergaderingeci een gewoon element in het straatbeeld geworden; vakbondleiders bepleiten er de belangen van hun volgelingen. Alles wijst er op, dat de Ameri kaanse regering het er over eens is, dat nieuwe veelomvattende Ameri kaanse lehingen, credieten of garan ties dienen te worden verstrekt, in dien men wil voorkomen, dat vele landen te kampen zullen hebben met een ernstig tekort aan dollars, dat het aankopen van die produc ten en grondstoffen, die- op het ogenblik alleen Amerika kan ver schaffen, onmogelijk zal maken. Naar wordt medegedeeld is Clay ton van de bijeenkomsten van de Economische ComiYiissie voor Euro pa en van de Internationale Han delsconferentie te Genève terugge keerd in het volledig besef van-de gevaren van de dreigende crisis. Vele landefi gebruiken hun dollars zo'snel op, dat een „doilarnood" op handen is. Men realiseert zich, dat deze „doilarnood", in het bijzonder wat betreft Engeland, reeds bij voorbaat alle uit het Handvest voor de Internationale Handel voort vloeiende voordelen zou kunnen te piet doen, daar de landen hierdoor genoodzaakt zouden worden tot het toepassen, van nieuwe en nog dras tischer handelsbeperkingen. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken maakte gis teren bekend, dat besprekingen over de economische wereldsituatie zijn begonnen tussen William Clayton, de onderstaatssecretaris van econo mische zaken, die dezer dagen uit" Europa is teruggekeerd, Marshall, de minister van buitenlandse zaken en Dean Acheson, de onder-minister van buitenlandse zaken. Men ver wacht in Washington, dat Clayton voor deze besprekingen ongeveer twee weken in de V.S. tal vertoe ven, waarna hij zich weer naar de Internationale Handelsconferentie te Genève zal begeven. De besprekingen" vallen samen met_ een uitvoerig onderzoek, dat door fSiSlcundigen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt ingesteld ter zake van de financiële situatie in Europa en Azië en van de stappen, die door Amerika genomen zouden kunnen worden om .een door sommige waar nemers verwachte monetaire wereld crisis in de naaste toekomst te voor komen. Dit onderzoek bevindt zich nog in een stadium van voorberei ding en het departement van bui tenlandse zaken verstrekt nog geen nadere bijzonderheden over de re sultaten, die tot dusverre zijn be-, reikt. Bomaanslag te Barcelona Zaterdagavond is te Barcelona een bom ontploft, die men nabij een venster van het verblijf van dc mi litaire gouverneur had neergelegd. Er is enige schade aangericht, maar er hadden, naar officieel bekend wordt gemaakt," geen persoonlijke ongelukken plaats. De Spaanse po litie verklaart, dat zij een man ge arresteerd heeft, die vorige week Donderdag op diverse mensen heeft geschoten, nadat men hem een tijd bom had afgenomen. In verband met het feit, dat Fran co op het ogenblik een bezoek aan Barcelona brengt, heeft de politie, naar zij verklaart alle maatregelen genomen om aanslagen te voorko men. Minister Cielen terug De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dr. Gielen, is Maandag in Den Haag terugge keerd na zijn verblijf in Frankrijk. DE INDONESISCHE vakcentrale, de „Sobsi", heeft te Malang haar eerste congres gehouden en uit de verslagen, die over dit congres zijn binnengekomen, is met zeker heid komen vast te staan, dat het hier weer een zuivere communis tische organisatie betreft. In alle redevoeringen klonk het „gebral", dat wij yan communistische mee tings gewend zijn> Blokzijl van onze E.V:C. hield met opgestoken vuist een redê en ook een zekere Roach, tweede secretaris van de Australi sche vakvereniging van havenarbei ders, hield eeh toespraak in gelijks trans. Ook" Soekarno was aanwezig eri heeft het congres toegesproken. Soekarno's rede week niettemin af van de demagogische oraties van (Ie andere heren. De Australische vakverenigijngsleider en Blokzijl vielen voornamelijk Amerika aan, „het grootste imperialistische land ter wereld". Volgens Roach' streeft Amerika' naar de verovering van de wereld, welk streven, volgens de Australische vakverenigifigsleider, even positief is als dat van Duits land en Japan. Hij ried de Indone siërs aan zorgvuldig te waken voor een invasie van huri land door' het Amerikaanse kapitaal. Ook Blokzijl uitte zich in dezelfde geest, hoewel deze zich bovendien keerde tegen het zenden van Nederlandse troe pen naar Indonesië. De financiële steun voor het leger komt, volgens deze spreker, van Amerika. De rede van Soekarno getuigde echter meer van realisme. De Ja vaanse leider blijkt goed op dê, hoogte te zijn van het belang van buitehlandse beleggingen in een land. Deze beleggingen, zei Soekarno terecht, zijn voor de nationale we deropbouw van de Republiek nood zakelijk en, zo ging hij verder, ver dienen de volle aandacht van de arbeidersklasse. Soekarno stelde voor, dat de arbeidersbeweging de regering zou steunen bij de ïtitvoe- ring van art. '14 van de overeen komst van Linggadjati (de terug gave van de vreemde eigendommen) en hij betoogde, dat de Republiek de buitenlandse beleggingen wil LAATSTE NIEUWS Het Oost-Indonesische Parlement heeft een motie aangenomen, 'Waarin wordt aangedrongen op het aanblij ven van Dr. van Mook. In Batavia worden tegenstellingen tussen Batak en Atjeh ontkend. Bali wil, vol gens een verklaring van de vorsten van Bali, niet los van de staat Oost- lndonesië. Madoerezen hebben te Soerabaya verklaard, dat zü zich wil len losmaken van de Republiek. Sumner Well.es heeft verklaard, dat Rusland de Italiaanse communisten met geld steunt; de Italiaanse com munistenleider Togliatti ontkent het en vroeg bewijzen, Sumner Welles antwoordde, dat hoge Italiaanse autoriteiten die bewijzen in hun be zit hebben. De Communisten in Hongarije stellen voor, de banken te nationaliseren. In Japan is het Kabinet afgetreden, men verwacht een socialistische, premier. In Palestina zijn illegale immigrantën aangekomen per parachute! |SE GRENS tussen 'Iran (Perzië) en Rusland is op order van de Iraanse autoriteiten „hermetisch" gesloten. Het gaat om de veiligheid van Azerbeidsjan, waar zich 15.000 gewapende verzetslieden bevinden, die ondergrondse actie voerep. Iran beheerst de situatie, verklaarde de Regerjpg. De Sjah van Iran gaat 24 Mei naar—Azerbeidsjan en de Russi sche gezant in Iran is „om gezond heidsredenen" naar Moskou ver trokken! teruggeven op voorwaarde, dat de regelingen van de Republiek wor den geëerbiedigd. Er is eehter nog iets in de rede van Soekarno, dat onze aandacht verdiqnt. De president van Dj'okja gaf toe, dat de vakverenigihgen het recht hebben hogere lonfen, herzie ning van werkuren en sociale maat- regele'n te eisen, maar hij wees. er tegelijk op, dat de nationale belan gen niet in het geding mogen ko men.-Het belangrijkste was wel de waarschuwing van Soekarno aan de vakverenigingen om geen eigen po litiek te voeren en tot anarcho- syndicalisme te vervallen. Hieruit zou zijn af te leiden, dat de Repu bliek, die ai, gezien haar streven naar een eenheidsstaat, een com munistische tint heeft, ook 't voor nemen heeft scherp toe te gaan zien op de vakverenigingen, wat wel eens tot gevolg zou kunnen hebben: de vorming van arbeidersorganisa ties a la Moskou. En dan zou hét uit zijn met dé vrijheid van de In donesische arbeider, waarvan op, het congres zo enthou'siast werd ge rept. Wat de bewering van Blokzijl be treft, volgens welke de financiële steun voor on9 leger uit Amerika komt, zouden wij zeggen: was het maar waar. Drie millioen per dag kunnen we feitelijk niet meer be talen. Niets zou ons liever zijn, dan dat dé omstandigheden van die aard waren, dat de troepen zo spoedig mogelijk konden worden terugge trokken. Maar zolang de Republiek riog blijk geeft van onwil om met ons samen te werken op de basis' van de overeenkomst van Lingga djati, Waarop nu ook al onze minis terpresident dr. Beel te Makassar wees, zullen wij onze jongens, koste wat het kost, voorlopig in de Archi pel moeten houden, niet het minst in het belang van de Indonesische volkeren zelf. M. P. JANSSEN ZONDER enigerlei officiële be langstelling is de Algemene Nederlandse Zouavenbond op een zeer sobere bijeenkomst te Hillegom opgeheven. De laatste ©ud-zouaaf is onlangs naar zijn laatste aardse rustplaats .gebracht en nu meende Pastoor v. Leeuwen, van Hillegom, die de geestelijk adviseur van de bond is (was), dat deze vereniging geschiedenis moest worden. Er wa ren wat familieleden van oud- zouaven aanwezig, ook in de H. Mis die Pastoor v. Leeuwen Zondagmor gen opdroeg, waaronder Pastoor J. "Wils, zoon van de oud-zouaaf Wils, een 'predicatie hield. Ter vergade ring hield Broeder Christofoor van Oudenbosch een causerie over ver schillende figuren, die in de strijd van de Nederlandse zouaven voor de rechten van de Paus op de voor grond traden.. De bond heeft heel wat actie moeten voeren, om de on verschilligheid van Katholiek Ne derland voor zijn dappere Pauselijke strijders te verminderen. Hoewel enige denkbeelden uit de vergade ring, om de bond in een of andere vorm te laten voortbestaan, niet werden gesteund, zal de herinnering aan de oud-zóuaven toch stellig blij ven voortleven. Er komt o.a. tcf Oudenbosch, dat vroeger als ont vangst-centrum van de Zouaven 'n grote rol speelde, een Algemeen Nederlands Zouavenmuseum. In Juli komt daar een tentoonstelling als herinnering aan 8e slag bij Mentana. Daar zal ook het historische vaandel te zien zijn, dat de Nederlandse vrouwen indertijd aan Paus Pius IX hebben aangeboden en dat langen tijd in het Bisschoppelijk Museum te Haarlem bewaard is. 7} USLAND blijft, volgens een ver- klarink van Gromyko, in een rede te New York, op het standpunt staan, dat er op de atoomenergie* een strikte internationale controle moet komen. Hij waarschuwde er voor, dat als men de oplossing van dit vraagstuk als voorwaarde stelt voor do oplossing van de ontwape- riingskwêstie, beide onopgelost zul len blijven! Als eerste stap zag hij het verbod van atoomwapens. De có'ntrole-instantie dient geen onbe grensde bevoegdheid te hebbèn, zij mag zich nl. niet met binnenlandse aangelegenheden bemoeien. Een doeltreffende contrcüe is sledhts noodzakelijk, om te verzekeren, dat de atoomenergie uitsluitend voor vredelievende doeleinden wordt ge bruikt. In het Indisch Instituut te Am sterdam werd het Nationaal Congres voor de Geestelijke Volksgezondheiddoor H.K.H. Prinses Juliana officieel ge opend. Bij haar aankomst aan het Instituut weïden de Prinses door het dochtertje van dr. Querido bloemen aangeboden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1