PLECHTIGE UITVAART PASTOOR H. J. M. M. ALINK Gemeenteraad van langedijk NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 20 Mei 1947 PAG. 2 ALKMAAR BN OMSTREKEN Marinemannen brengen laatste eer ASs de Nachtegalen komen UIT OUDE TIJDEN Hoger maximum dividend-percentage t (Van onze speciale verslaggever.) WAN TALRIJKE huizen inde Chasseestraat te Amsterdam waaiden hedenmorgen de vlaggen halfstok om pastoor H. J. M. M. Al jnk, Vrijdag 16 Mei overledèn, die deze morgen voor de laatste maal verbleef in de Kerk van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. Uit de grote belangstelling bleek al het goede, dat deze eerste vlootaalmoe- zenier in Nederland voor de marine en het marinepersoneel deed. Voor het altaar van de stemmig versierde kerk stond de reeds ge sloten kist met het stoffelijk over schot vah de overleden pastoor. Op de kist waren neergelegd de stola, bonnet en onderscheidingstekenen, w.o. het officierskruis van de orde van Oranje-Nassau. De halfstok hangende vlag van de Ver. van R.K. Marine personeel stond in het priesterkoor opgesteld, en bij die vlag waren ook de velen gekomen, die* de vlootaalmoezenier hadden èekend, met al zijn' zorgen voor de marine-mannen. Zij waren ér, de officieren, onderofficieren en man schappen, óm afscheid te 'nemen van hun zo beminde aalmoezenier. Zij waren er ook, zijn medewerkers WIERINGEN Aanbesteding. In hotel 'Centraal te Hippolytushoef werd aanbesteed het bouwen van zes woningen aén de Mekkenstüin- weg te Hippolytushoef- onder' ar chitectuur van Peters eii Roelofs te Den Helder. Begroting f 62331.-. In- gesehreven werd door Jac. Smit te Hippolytushpef f73170.-; Kuyper*te Aartswoud f 77735.-, P. Bakker te Den Oever f 79559.-^.J.'C. de Vries te Hippolytushoef f 73600.-; K. de Klerck te Huisduinen f 76600.-, Opbim te Bloemendaal f 77500.-; Joh. Schutte te Zaandam f82236.-;, S. Dekker te, Hippolytushoef f73000;' Gebr.' Smit te' Den Helder f87450.-; G. Groot, Den Helder f<75885.-; H. Lont,te Hippolytushoef f91148.-. De gunning is aangehouden. A. W. P. Angenent, G. W. Moester, oud hoofdaalmoezenier Mgj;. J. J. J. Noordman, Senior Vlootpredikant Ds. Baahdragér, allen die de ont slapene hadden gekend in al- zijn werkkracht en goedheid. Naast hén waren ook geschaard de Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, talrijke geestelijken uit Amsterdam en ve le kapelaans, die Pastoor Alink in Den Helder hadden leren kennen, Pastoor van Veen .der O. I> Vrou- wekerk té Den Heidér, de hoofd- vlootaalmoezenier J. F. de Sain, mede als vertegenwoordiger van de hoofdlegeraalmoezenier Van Straeien, Allen waren gekomen om,aanwezig t,e zijn bij djt laatste' appèl der getrouwen, deze laatste groet aan een groot vriend, die heenging. Met Deken Van den Burg uit Amsterdam, dié de Plech tige Uitvaartmis opdroeg, droegen zij hun gebeden op voor de ziele- rust van een man, die op aarde 'niet rustté' voor het ,grote'werk was volbracht. Ontroerend waren de woorden, die Pastoor Alink als afscheid hacT- neergeschreven en welke door ka pelaan Deysselbloem wérden voor gelezen. Belade'n mét bloemen een uit bloemen samengesteld anker van de R.K. Ver. van Marinepersoneel, Aaronskelken der aalmoezeniers werd de kist langs een haag van marine-mannen gedragen voor de droeve tocht naaf de R.K. Begraaf plaats St. Barbara, waar het stof felijke, omhulsel in het' priéstèr- graf werd bijgezet. J ZIJPE HET. 350-JARIG BESTAAN VAN DE POLDER WORDT GEVIERD Alle samenwerkende organisaties uit Zijpe hébben besloten, op 14 - 15 en'16 Sept. a.s. ter g. van het 350- jarig bestaan van de polder een grote" tentoonstelling te organiseren in de geest van de destijds te Scha- gén gehouden „L.V.T." Reeds zijn verschillende com missies belast i met de verzorging van de diverse onderdelen. Goede wijn behoeft geen krans. Dit algemèen bekende spreekwoord zal ook wel van toepassing zijn op. het tot ver over de grenzen be roemde jongenskoor „de Ooster- houtse Nachtegalen", dat bijna rechtstreeks van èen tournée door Zwitserland naar Alkmaar, Hoorn en Bovenkarspëï komt, om, op ver zoek en initiatief van de directie van het N.N.H.D. in ons gewest te concerteren. De eer en het genoe gen, dat deze plaatsen te beurt valt, zal ongetwijfeld beantwoord wor den met een overgrote belangstel ling, zoals zij die 'in en buitep ons land overal hebben ondervonden. Wanneer dan deze nachtegaleri zul len komen'met hun frisse en onbe smette jongensstemmen, die de ware nachtegaalklanken hopelijk zullen benaderen, zal het aan nun zijn, onze hoge verwachtingen te bevredigen en aan ons,om van deze unieke gelegenheid gebrul te maken en door overweldigende op komst te getuigen, dat wij derge lijke prestaties op de juiste wijze weten te waarderen. Zaterdag 24 Mei a.s. komen de Oosterhoutse Nachtegalen in „het Gulden Vlies", des avopds om 8 u. Kaarten verkrijgbaar aan ons bu reau, Langestraat 42. Verdere bij zonderheden in de advertenties. R.K. Bond van Musici en Artfsten De afd. Alkmaar van de R.K. ,Bond van Musici en Artisten kwam in vergadering bijeen. De heer van Bol, hoofdbestuurder schetste in zijn toespraak de oprichting van de Bond op verzoek -van Z. Em. Kar dinaal de Jong. De Kath. Bond van Hotel 'geëmpl. heeft de taak op zich genomen terwijl de K.A.B. een ge salarieerde kracjit ter beschikking stelde, als voorlopig secretaris. Op 28 Maart is het eerste congres ge houden en werd een hoofdbestuur gekozen, hetwelk Woensdag 14 Mei zijn eerste vetgadering hield. Aldaar werden de nadere richtlijnen inzake de acties besproken. Het bleek dat er reeds in hat oprichtingsstadium zeer"veel geprestèerd is. Van Bol wees op de adressen aan gemeente besturen inzake de zgn. amateurs. Tot de organisatie kunnen alleen zij toetreden, die de christelijke begin selen zijn toegedaan. Dank zij, de K,A.B. wordt de Kath. Bond van Musici in alle organen gekend en geschied er niets zonder overleg met de betrokken bestuurders. Bij de opbouw van een publiekrechtelijk orgaan hebben we dan ook volle dige medezeggenschap. Vanaf heden is de Bond een ge heel zelfstandige organisatie met eigen secretariaat, hetwelk voorheen ondergebracht was bij de Bond van Hotel geëmployeerden. Ook plaat selijk moet er-een bestuursapparaat komen. In beginsel werd stelling geno men tegen het zgn. ^dubbel verdie nen". Na een geanimeerde discussie werd tot voorzitter gekozen; J. Cor- nelissen; het secretariaat werd op gedragen aan H. v. Berkel, terwijl als penningmeester zal fungeren W. Ligthart. Dit bestuur zal een tijde lijk karakter dragen. Het bestuur zal zijn omvangrijke taak met be kwame spoed aanvangen en trach ten de' vele problemen tot een op lossing te brengen. Hierbij gesteund door een in te stellen commissie, 'welke een landelijk karakter zal dragen en het vraagstuk „wie zijn beroeps musici?" zal oplossen. Dit zal een permanente commissie moe ten zijn, ALKMAARSE BEDRIJFS- - VOETBALVERENIGINGEN Nog is besloten de volgende ver enigingen aan de zomeravondcom petitie toe te voegen: F3. Dammen in afd. A., Spoorvogels in afd. B., St. WillibrordusstichtiMg in afd. B. Het resterende programma voor de volgende week van 19 tot 24 Mei komt er nü als volgt uit te zien: Afd. A: Woensdag 21 Mei; Gem. PlantsoenenV.V.R., terrein Sport park, aanv. 7 uur; Vrijdag 23 Mei: Landbouwhuisfa. Damman, terr. Randers, aanvang 7 uur. Afd. B.: Dinsdag 20 Mei: fa. Huls kamp—Melkboeren, - terrein Alk maar, aanv. 7 unr; Woensdag 21 Mei: St. Willibrordus—Spoorvogels, terrein Heiloo, aanv. 7 uur; Don derdag 22 Mei fa. StoelH.W.H., terrein Alkmaar, aanv. 7 uur. Vrij: de politie. ONDERWIJSVERNIEUWING 20 MEI 1795 De Nieuwe Ned. Jaarboeken ontvingen 20 Mei 1795 een brief, waarin het volgen- „de werd bericht: Onder de vader landlievende bescherming van Hoofdingelanden, Dijkgraaf en Heemraden deezer Polders, onze schooien in Noord- en Zuid- Schermer volgens een nieuw en verbeterd Plan ingericht zijnde, zijn na voorafgegaan ondefzpek heden aan twee en twintig Leer lingen van beide sexen onder scheiden prijzen uitgedeelt en is' bij die plechtige gelegenheid door epn der Bestuurderen, den Bur ger L. Dijl, in de Kerk aan de Noordschermeer, onder het aan- hooren van een talrijke menigte, eene toepasselijke Redevoering gedaan. Wenschelijk is het dat dit voorbeeld, ten nutte der Jeugd, op andere' Plaatsen moge gevolgd worden. Onderwijsvernieuwing is dus geen niéuwtje. BROEDER CAMILLUS GAAT HEEN De Eerw. Broeder Camillus, Hoofd van de St. Adelbertusschool, is benoemd tot Overste van het Broederhuis van zijn congregatie, dat in Den Helder gesticht^ wordt, waar hij met enige van zijn con fraters het onderwijs van de man nelijke jeugd ter hand zal gaan ne men. In zijn plaats 'is tot Hoofd van de St. Adelbertusschool benoemd de Eerw. Br. Oswald uit Rotterdam. Br. Camillus kwam in Juni '37 naar Alkmaar en was vijf jaar on derwijzer aan de St. Bavoschool, vervolgens was hij drie jaar ver- bondén aan de St. Aloysiusschool, waarna hij in '45 benoemd werd tot hoofd van de St. Adelbertusschool. Tien jaar gaf Br. Camillus dus zijn beste krachten aan het onderwijs en de opvoeding van de Alkmaarse jeugd en er zijn zodoende talrijke gezinnen die hem dank verschul digd zijnj,' Als hoofd van de. St. Adelbertus school heeft Br. Camillus vooral gestreefd naar uitbreiding van de 6de klas, teneinde het lyceum zo veel mogelijk te voeden. Niet al leen bij de leerlingen wist hij zich bemind te maken, ook de ouders, met wie hij een levendig contact, onderhield, hebben voor zijn werk alle waardering.Zijn heengaan is dan ook voor de St. Adelbertus school een gevoelig verlies. Br. Overste verzekerde ons echter, dat hij in Br. Oswald een uitstekend opvolger krijgt. Enige ouders hebben het initia tief genomen, om Br. Camillus bij zijn vertrek namens ouders, leer lingen en' oud-leerlingen uit waar dering voor hetgeen hij voor de Alkmaarse schooljeugd, heeft ge daan een geschenk mee te geven, naar Den Helder als herinnering aan zijn Alkmaarse periode. Zij hebben zich bij een oproep daartoe beperkt tot de ouders van de leer lingen der St. Adelbertusschool, doch mochten er buiten deze kring ouders zijn, die voor dit afscheids geschenk hun bijdrage willen go- ven, dan kunnen zij deze ter hand sjellen aan een der onderwijzers van de St. Adelbertusschool. Br. Camillus wacht in den Hel der een zware taak: wij wensen hem in de Marinestad v.eel supc'es toe. Het probleem van de verwaarloosde jeugd Inde aula van het Gymnasium hield mr. C. F. H, Huysnjan, in specteer Tucht- en -Opvoedingswe zen een lezing over: „Het probleem van de verwaarloosde jeugd en zijn oplossing". Daartoe uitgenodigd door de Districts-Armenraad, waren tal van vertegenwoordigers uit gezins- en en voogdijzofg aanwezig, evenals leiders en leidsters vari jeugdver enigingen, terwijl vanzelf de leden van de kinderrechtbank ter verga dering aanwezig waren. Mr. Huysmans ging uit van de stelling-, dat dé verwaarloosde jeugd inderdaad een probleem is,' niet zd maar zoals er vele verwikkelingen zijn in een samenleving, maér het gaat hier om een ingrijpende toe» stand, die omwille van een goede en gezonde samenleving zeer - grote aandacht Vraagt van allen; die de jeugd en de toekomst van de maat schappij ter harte gaat. Ook daSr- om al Is het een probleem, omdat men over het algemeen een hou ding tegenover de gederailleerde of door ouderen verwaarloosde jeugd aanneemt, die integendeel van opvoedend, corrigerend of sti mulerend werkt. Daarom ook moet men deze jeugd niet tegemoet gaan met een hart èn hoofd vol streng- heid en op ruwheid gebaseerde verbeteringswoede, maar met een hart van liefde. Want, zo zeide mr.' Huysmans zeer treffend: „Een slecht oordeel over een voogdij kind (hét is maar een voogdijkind! is grote zónde". t Er zijn in den lande tal van hui zen en instellingen, die zich' ont fermen over deze categorie en die zich .op alle manieren inspannen, om de jeugd, die alles missen (want hét rpissen van gezinsverband is practisch alles missen), toch te houden in de lijn van normale bur gers en zo ze dit door de een of andere oorzaak niet meer zijn, weer in die lijn terug te .-voeren. Spr. illustreerde zijn lezing met een groot aantal voorbeelden uit de enorme praktijk. Hij haajde de rauwheid van een bepaalde kant van het leven naar voren, zoals die wordt beleefd door velen, groot en klein, maar ook wist hij veel goeds en moois te' vertellen van alles-wat betrekking heeft op het tucht- en opvoedingswezen. En uit dit alles sprak deze ene grote gedachte: het geluk en de rustteruggeven aan het hart en het bestaan van de ver waarloosde jeu'gd in iedere vorm. WEDRENNEN EN WIELRENNEN IN ALKMAAR De nieuwste cómbinatfe op sport- gebied zal Maandag 2e Pinksterdag in het Gem. Sportpark te Alkmaar •plaats vinden. Op de nieuwe sin- telbaan grote wielerwedstrijden en op de grasbaan wedrennen voor. paarden. Hét programma 'begint met ee" Wedstrijd voor paarden cn direct daarna een wielérwa-j-s-rijd over 40 K.M. en zo blijft het programma afwisselend door gaan. Indien mo gelijk, komt er ook een wedstrijd tussen "mens en dier. Het bestuur van „Vooruit" spaart kosten noch moeite om ook deze dagin Alk maar weer eens iets bijzonders te laten zien, en het publiek kan wor den ontvangen in de nieuwe res tauratie. Indien de weersomstandig heden gunstig, zijn zal Alkmaar zeker een record-aantal, bezoekers binnen haar muren zien. In een Donderdag a.s. in "dit blad te plaat sen advertentie kunt U nadere bij-' zonderheden vernemen. l DIERENBERSCHERMING Ter beschikking: enige -jonge poesjes en een jóng hondje. Vrijdag is zonder .geleider uit den Helder naar Alkmaar per bus meegekomen een 4-jarige spaniei (wit-bruin), luisterend naar de naam Peter. De eigenares heeft Zaterdag de gehele dag in Alkmaar gezqcht doch niet gevonden. Wie kan ons tegen belo ning mededelingen verschaffen? Adres: Inspecteur C, Verwer, Baart- straat, Alkmaqr. H.V.Z. OPGELET! ALKMAAR. Na het grete suc ces dat Wij op Hemelvaartsdag be- haald,hebben, (het mag immers een succes genoemd worden dat wij met •23 leden de Stertoctft gelopen héb ben zonder1 uitvallers) moét ér weer aan trainen gedacht worden. De Zondag is daar nu niet bepaald een ideale gelegenheid voor' en daarom is bpsloten om in het vervolg op Dinsdagavond te gaan wandelen. Vanavond dus 'zien we alle leden weer verschijnen op de Paarde- markt. Nieuwe leden zijn altijd welkom, indien ze maar op tijd aan de start verschijnen- De start is om 7 uur. B- Wat doet gij voor onze jongens in Indië? Nog steeds bestaat er grote be hoefte aan lectuur. Hebt gü nog geen abonnement voor uw rekening genomen? De kosten kunnen toch geen bezwaar zijn. Voor slechts f3.40 per kwartaal ontvangen zij regelmatig per luchtpost het nieuws uit eigen omgeving, waarnaar zij hunkeren. Geeft u dus spoedig op 'aan ons bureau. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Grietje, C. M., dochter van Gerard Koster en G. Hop; Franciscus J. J-, zoon van Franciscus L. J. Putman en A. C,. Roelofszen; Clasina R., doch ter van Petrus van der Does en S. de 'Jong; Adriana M„ dochter, van Adrianus G. Scheerman en C. de Bruin; 'Saskia S. A., dochter van Jacobus J. Houbaer en B. C. M. van der Tas; Cornelis, zoon van Cornelis Langenberg en E. Josée; Stephanus M„ zoon van Marie A. van der Heyden en E. J. J. van den Eijnden; Maria Magdalena, dochter van Berend Martensen en M. A.- Agelink; Carla, dochter van Cornelis van der Molen en C. Rempt. Gehuwd: Johannes M. van den Berg en Elisabeth van - de Burgt; Thaeke Troost en Antje de Groot; Pieter A. Sengers en Petronella v. Riet. Wijnand B. Heitmans en Anny E. Coster. Jacques Amoureus en Anna "Oudeman. Overleden: Hugo Visscher, 82 j., wedr. van G. Lindeboom. BURGERLIJKE STAND SCHOORL. Geboren: Maria Aafje, dochter van Jan Hoogvorst en van Hendrica Damiaans. Ondertrouwd: J. W. Klop, oud, 27 jaren en A. N. Ivahgh, nud 24 jaren; D. Beeldman, oud 28 .jaren en A. Molenaar, oud 25 jaren. - Getrouwd; J: Louter en A. J*. C. Bruin; A. Hoogvorst en H. Boerkoel; B. de "Boer en L. E. Schinkel; J. Jonker en E. Repko. Overleden: N. Bakker, 46* jaren, echtgenote van J. J. Nottelman. - BURGERLIJKE STAND AKERSLOOT. Geboren: Grietje d. v. Simo'n Blokker en van Aafje Spaan; Petrus Wilhelmus, z.' v, Pe trus C. T. van Saase 'en van Petro nella Maria van Boheemen; Lep, z- v. Pieter Bankersen en van Neeltje Garms; Johanna Maria; .d v. Adria nus Johannes Admiraal en van Jo hanna Cornelia de Graaff; Johanna Margaretha, d. v. Petrus, Verduin en Wilhelmina Catharina van Schol. Overleden: Elisabeth Agatha Maria oud- 1 jaar, d. v. Petrus Buur en van Johanna Meijland; Maria Jo hanna Brizee, oud 85 jaren, zonder beroep, echtgenote van Jan de Jong, o,verleden; Maria Johanna Holken- borg, 45 jaren, echtgenote van Anton ■Leijen. EEN HOOFDSCHOTEL VAN SUBSIDIES De gemeenteraad heeft in snel tempo enige besluiten genomen, die hoofdzakelijk bestonden in het toe kennen van subsidie voor verschil lende doeleinden. Zodoende was, niet veel tekst en' uitleg nodig, alleen bij het punt over de subsidie van het Centraal Ziekenhuis, waar een alge mene toelichting volgde van de voorzitter burgemeester 'Schelhaas en waarbij voorts bleek, dat schijn baar een Verwarring van cijfers in het spel was, waardoor eveneens verwarring van gedachten zou kun nen ontstaan. Een aantal ingekomen stukken twaalf werd voor kennisgeving aangenomen, w.o. een schrijven van de woningbouwvereniging dat deze vereniging per 8 Augustus a.s. zal worden opgeheven. Het is de opzet, dat men, mede in verband met de •woningproblemen, zal komen tot één vereniging voor geheel* Lange- dijk, voorts een schrijven - van „de heer N. v. Braam uit Medemblik," dat hij Zijn benoeming tot onderwij zer aan de U.L.O. school te Noord- Scharwoude heeft aangenomen en ten slotte een mededeling van Ged. Staten betreffende goedkeuring van de Verordening np het beheer van het Grondbedrijf. De geloofsbrieven van het nieuw-benoemde raadslid K. v. Dijk werden m orde bevonden, zodat hij óp de eerstvolgende ver gadering zal worden beëdigd. TeVens kende de raad aan de Wed. T. Kostelijk een subsidie van f38.50 to? voor verbetering van de hgar in eigendom toebehorende woning Dorpsstraat A 377 Oudkar spel. Subsidie en wel een bijzondere kreeg dè vereniging „IJsstrijd" te Alkmaar, volkomen terecht en ver diend, want er is door die vereni ging in de afgalopen' zeldzame win ter heel wat werk gepresteerd. Deze extra subsidie zal flOO.—bedragen, de gewone jaarlijkse subsidie zal op f50.blijven bepaald. Ook werd bepaald, dat de gemeente als lid zal toetreden tot de Nederlandse Brandweerbond, dit om alle theore tische en'practische voordelen van deze bond te kunnen meegenieten. Het kon niet anders of de Com missie van Rattenbestrijding vond in de raad een gewillig oor bij het aanvragen van subsidié, want 'niet alleen voorland- en tuinbouw, SCHOORL De Coöp. Boeren leenbank te Groet hield dezer da gen haar jaarvergadering in' het R.K. Verenigingsgebouw te Catrjjp, onder leiding van de heer W. Kager. Uit het jaarveaslag van de secre taris, de heer J. Louwè, stippen wij het volgende aan: Hoewel de maat regelen op financieel gebied van regeringswege niet zo streng meer zijn als in. 1946, is de toestand voof- al wat betreft de geblokkeerde gel den nog uiterst ..moeilijk. Van de winst van het vorige jaar ad f 1774.68 werd op voorstel van de Centrale Bank ruim f 500 gereser veerd,'die vermoedelijk als belasting zal worden gevor.derd. Uit.het jaarverslag van de kassier bleek,' dat de rekening in ontvangst en uitgaaf sloot met een bedrag van f 583.195.26. De balans wees een bedrag aan in activa en passiva van f 247.541.13. Het aftredende bestuurslid, de heer Ant. Koortens, werd met alge mene stemmen herkozen. Bij de rondvraag stelde de heer N. Kaag voor aan jonggeborenen in de gemeente een spaarboekje met een bedrag van f 2,50 aan te bieden. Alhoewel er pp gerekend werd, dat niet een ieder dit zal aanvaarden, meeride de vergadering goed té doen bij geboorten in katholieke gezinnen een dergelijke verrassing aan te bieden. STICHTING '40—'45 HEILOO, In de eerste week van Juni zal in de' „Rustende Ja ger" al-hiè'r een avond worden ge geven met de grote invasiefilm Deze avond wordt speciaal georga niseerd voor de Stichting '40'45. Gezien de roep, die er is uitgegaan van deze buitengewoon knappe do- cume'ntatiefilm kan het niet anders of er zal zeer veel belangstelling voor deze film bestaan. 35 JAREN OP DE FABRIEK ST. MAARTENSVLOTBRUG, Heden Dinsdag. 20 Mei herdenkt de heer W. Brouwer, assistent-direc teur van' C. Z. „De Eensgezindheid-"t het feit dat hij voor 35 jaren zijn loopbaan' bij deze 'fabriek begon. De heer JBrouwer is.reeds langer dan 25 jaren ass. Directeur. - BURGERBRUG JUBILEUM RIJWIELCLUB. De R.K. Rijwielclub afd. Burger-- brug vierde dezer dagen haar derde lustrumfeest. Het feest werd begon nen met een H. Mis voor alle, le vende eh overleden leden van de club, waarna een algemeen geza menlijk ontbijt volgde, in het Kerk huis. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Anna Cornelia Maria' dochter van C. Commandeur en C. A. Schaafsma; Catharina dochter van D. Beunder en D.Zuidland. Ondertrouwd: Gillis Bijster, oud 35 jr. en Anna Langs, oud 25 jaar; Cornelis' Klay oud 23 jr. en Dieu- wertje Waal oud 23 'jaar. Getrouwd; Martinüs Modder oud 31 jr. en. Cornelia Bouwes oüd 28 jr.; Frederik Jacob Stolp oud 29 jr. en Barbera Köhne oud 27 jaar. BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Eva, dochter van Gèrhardus Johannes Krabbenbos en Wilhelmina Hendri- ka Barendregt te:Beemster; Neeltje Catharina d. v. Mattheus Beuse en Geesje Klok te Ilpendam; Johanna Maria d. v. IJntje Postema en Anna Catharina Cohijn. Getróuwd:Johannes Bernardu Mobron 25 jr. en Anna Geertruida Krijgsman 24. jr.; Roelof Wicker- Eijk 26 jr. (Beemster) en Buurtje Tuininga, 24 jr.; Jan Bijnierse, -26 maar ook voor de algemerie volksge zondheid is de, rattenbestrijding een zegen. Een voorlopige subsidie van f350.— werd toegekend. Een' bedrag van f85.werd bestemd voor suh- sidie over 1947 aan het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, bijdragen worden niet jaarlijks gevraagd, al léén wanneer dit in verband met de financiering gew.enst geacht wordt. ■Het bedrag wordt berekend op 0.01 ct. per inwoner. Het volgende punt behqefde nog al wat uitleggingen, veel woorden en tegenargumenten, maar tenslotte werd,een compromis gevonden, om althans over 1947 bij te dragen in de kosten van exploi tatie van het Centraal. Ziekenhuis te Alkmaar. De Regenten van dit zie kenhuis hadden n.l. aan de Com missie van Buitengemeenten het verzoek gedaan om de belangheb bende gemeenten voor te stellen tot verhoging van subsidie voor het ziekenhuis over te gaan, omdat het tekort over 1947 werd geraamd op f170.000.waarin de buitenge meenten een bedrag van ongeveer f30.000 zullen bijdragen. De kwestie is echter, dat nog niét alle buiten gemeenten bijdragen, inzonderheid zij, die een bevolkingsmeerderheid van Katholieken hebben omdat deze hun eigen ziekenhuis prefere- - ren. Een overeenstemming moet dus door deze Commissie worden ge- zocht, om tot gemeenschappelijke bijdragen te kunnen komen. De heer P. Duijves (K.V.P.) gaf zijn mening en die van de fractie te kennen over dit punt, maar teh- slotte kwam hij toch tot eindcon clusie,. dat het belang van subsidië ring niet uit het oog mocht worden verloren. Zodat, na woord en wederwoord van i de heéf" Heringa (P. Chr.) de raad besloot over 1947 een subsidi ering toe te kennen van f0.48 per inwpner. Op diens verzoek, in verband met 'benoeming te Aalsmeer verzocht de heer G. Blom eervol ontslag als ambtenaar v. d. burgerlijke stand, welk ontslag ^hem werd, verleend, terwijl, in zijn plaats werd benoemd de heer M.. A. Marbus te Alkmaar. Tenslotte werden in de commissie van bijstand voor het- gemeentelijk grondbedrijf benoemd de heren: J. Heringa, K. v. Dijk, J. A.' Bruijn en P. K. Volkers. Deze commissie zal onder voorzitterschap van burge meester Schelhaas .staan. jr.' te Edam en Maartje Beumkes, 26 jaar. Overleden; Dirkje Gijsers, 81 jr., (veduwe van Jan Rood te Lands meer; Trijntje Bonda 70 jr., wed. v. Dirk de Goede te Ilpendam. I BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Agnes d. v. J. Buurs en M. van -Roon, te Beemster; Barbera- Jeanna d. v. J. van Rooy -en J. C. M. Langendijk te Beemster; Jacob Dirk z. v, J. D. Jonker en W. Middelburg te Wijde Wormer; Hendrik z. v. M. Kemper en' M. Roemer; Hans Reter z. v. M. van Tiel en M. Rol; William z. v. W. Kennedij en N. Beethoven. Ondertrouwd: Hein Hoekstra te Haarlem 23 jr. en Anna Peek 23 jr.; Luit Slooten 26 jr. en Diepwertjè Bakker 25 jr. te Beemster; Jacobus Machiel Joseph Blekemolen 27 jr. en Geertruida Frederica Groot, 27 jaar. Getrouwd: Cornelis Nicolaas Kooij 25'jr. te Beemster en Klazina' Meyn 26 jr. te Beemster; Herontmus Jo hannes Vét 30 jr. en Geertruida Theodora Groot 22 jr.; .Gerrit Pieter Blokker 27 jr.c'te Wijdewormer en Hendrika Poolman, 29 jr. te Broek in Waterland. Overleden: Gerardus Antonius Brinkman 2 jr. z. v. Johannss Ber- nardus Brinkman en M. A. G. Gun- sing; Maria Christina Lohman 83 jr. wed. van Dirk van Leeuwen; Maria Elizabeth Lautenschutz 4 mnd. d. v. Josephus Henricus Anto nius Lautenschutz en Aaltje Tol te ESam; Maartje dé Groot, 57' jr., echtgen. v. Antonius Lodewijk Sijp- veld; Cornelis Steensma, 79 jr., echt- gen. v. Cornelia Houtman te Beem ster; Guurtje KloDpenburg, "0 'jr. wed. v. Johan Wilhelm Hageman; Cornelis Houffelaar 77 jr. wedutyn. van Hendrika Grijn te De Rijp. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Harm Hui-, bert z. v. J. van Dalen en M. Smit;' Maria Simpha Rosalina d. v. J. Faam en'A. G. Schipper. Ondertrouwd: Jan Voet, 30. jr. en Alida Langerijs, 24 jr. Gehuwd: Pieter Wagena^r 25' jr. en Neeltje Veenman, 23 jaar. Overleden: Grietje Visser, 70 jaar, echtgen. van Jan Schouten. LANGEDIJK. De R,K. Rij- wieltlub'„St. Nicolaas'" vergaderde ih dé Burg. Voorzitter Berger deel de mede dat "de Stille Omgang naar Alkmaar zal worden gehou den op de -2e Zóndag van Juli.' Na dere bijzondérhedéri zullen nog volgen. Op Zaterdag 31 Mei vindt de feestelijke intocht plaats van de Neomisten V. G. Nijman en Th. J. Kramer; De Rijwielclub zal aan deze intocht 'deelnemen met 'n praalwagen met toepasselijke sym bolen en versierd met'bloemen en groen. In de plaats van -de heer P. Bergen werd als bestuurslid ge kozen de heer M. Ooijev-aar en als voorzitter £e heer J. de Jong. Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank Het jaarverslag, van de Coöpe'ra- tieve Centrale Raiffeisenbank. ge vestigd te Utrecht doet wederom eens uitkomen, welke groterol dé 730 bij deze centrale aangesloten banken tezamen in het economische leveh spelen. In het jaarverslag wordt gewag gemaakt van' het ver lies aan cultuurgronden wegens inundaties en andere oorlogsom standigheden, welke echter nage-, noeg is ingehaald, terwijl de ern stige verliezen van de veestapel ge leidelijk worden Ingehaald. Melding woïdt gemaakt van het feit', datde agrarische export in 1946 tót- circa f 390.000.000 is gestegen. Evénwel wordt ook gewezen op. de tegen- wèrkende factoren, welke de pro ductiviteit en de rentabiliteit der boerenbedrijven bedreigen. Het geleidelijk herstel en de acti viteit Van het bedrijfsleven in de landbouw vindt 'een weerspiegeling in de gang van zaken bij de Cen trale Bank en haar leden. Hierbij wordt er op gewezen, dat dg ver mindering van het saldo tegoed der aangesloten banken met inbegrip "van de deposito's .voor een jaar vast daalde van f 1.488.471.142 tot f 1.020.391.479. Deze cijfers houden uiteraard tennauwste verband met de mutaties welke in het jaar 1946 bij de aangesloten locale banken plaats vonden in de cijfers der spaargelden van de crediteuren, voorschotten, debiteuren in reke ning-courant en beleggingen. Van 1 Januari tot 31 December 1946 na men de spaargelden af van f -1.419.000.000 tot f 1.046.000.000, de debiteuren in' rekening-courant ver meerderden van f 25.000.000 tot f 80.000.000, de credit-saldi in reke ning-courant verrtiinderden van f 331.000.000 tot f -240.000.000, terwijl in de voorschotten zo goed als geen wijziging intrad. BEURSPRAATJE Bq het begin' van de nieuwé week had de effectenbeurs te Amsterdam een onzeker vóór- kómen. Voor diverse fondsen, bestond enig aanbod, tengevol ge waarvan de hoofdkoersen ie's lager kwamen te liggen, zoals byv. Koninklijke waar voor een boofdkoers werd vastgezet van 400by een- vo rige slotprys van 400%, maar globaal genomen verschilden de hoofdkoersen toch niet veel by de slotpryzen van Vrijdag. Enkele specialiteiten waren zelfs iets hoger zoals de Philipsaandelen waarvoor een hoofdkoers werd' be paald- op381 li bij een vorige slot- prijs van 375.. Ter beurze werd bé kend dat de dividendstop is ver hoogd .van .6 tot 9 pet., maar dit had geen uitwerking, integendeel kreeg, de markt ^én gedrukt voor komen en in alle afdelingen volg den de koersen een benedenwaartse richting, tengevolge waarvan ten opzichte van.de hoofdkbersen me rendeels een verlies van enige procenten werd geleden. Het meest ging om in de békende hoofdfond- sen van de mankt en in de soheep- 'vaartaand. Nadat, zich deze klei- ne reactie had Voltrokken kwam er in de situatie'niet veel verande ring en bood ce markt weer be hoorlijk weerstand, zodat in enkele gevallen een kleine verbetering in trad en vooral HVA legde een flink herstellingsvermogen -aan de dag, waardoor zü weer een viertal pro centen konden oplopen nadat eerst een reactie waé ingetreden 'tot 234. Voor zover kon worden nagegaan wqrén de omzetten niet, bovenma tig groot. De minder courante in dustrie-aandelen waren merendeels rwat lager. Ook de. bankaandelen- waren een. fractie luier. De Ame rikaanse markt was zwak. De koersen waren algemeen lager in navolging van de daling in Wall- street, De" beleggingsmarkt was stil. De Nederlandse staatsfondsen waren vrijwel onveranderd. Voor gemeentelijke en provinciale obli- gatiën werd iets meer belangstel ling aan de dag gelegd. De omzet ten waren dan ook groter en er kwamen bovendien meer noterin gen tot. stand. De stemming was prijshoudend. De affaire in pand brieven bleef beperkt. Prolongatie 2% pet. y MILITAIR BEZOEK AAN HOORN Afscheidsbezoek, van de Tweede Divisie vóór haar vertrek naar Indonesië In verband myt de omstandigheid dat Hoorn de staf van de Tweede Divisie, welke divisie binnenkort naar Indonesië zal vertrekken, „ge adopteerd" heeft met de practi- scke uitvoering hiervan heeft zich op verzoek van de burgemeester welwillend belast een adoptiecomi té, waarvan dé heer P. Verbeek, Westersingel 5, voorzitter en mevr. T. Boersipa-Greerkstra, Eikstraat 6, secretaresse is - zal de staf dér TweedeDivisie onder bevel van de Commandant .der Divisie, de Gene- raal-Majoor W. J. K. Baay, morgen. Woensdag. 21 Mei, een officieelbe zoek aan de gemeente brengen en die middag te twee uur door het gmeentebestuun, ten stadhuize wor den ontvangen/ Bij zijn bezoek aan Hoorn zal.de staf vergezeld zijn van een der bataljons der divisie en voorts van het 40 man sterke corps, tamboers en pijpers, terwijl ten slotte vermoedelijk» ook een afde ling gemotoriseerde militaire poli tie de troépen zal vergezellen. De troepen maken een mars door de stad, welke te twee uur op de Noorderveemarkt begint.- Te half 'drie wordt bij het stadhuis vópr de generaal en de burgemeester gede fileerd, waarna' de troepen voor het stadhuis zulle*} wprden opgesteld en vervolgens door de burgemees ter van het bordeszullen 'worden toegesproken, welke toespraak dooi de generaal "2al worden beant woord. Na afloop van deze plech tigheid wordt aan de officieren een thee in de Raadzaal aangeboden, terwijl de troepen na afloop van de mars in. de Roskam een ogenblik de gasten van het gemeentebe stuur zullen zgn. Karnemelk gedeeltelijk vrij van bon Karnemelk en uit ondermelk en karnemelk bereide cónsu-mptie melk-producten waren tot d-usverre alleen verkrijgbaar-op de bon voor gestandaflseerde" tmelk, waarbij men tweemaal zoveel karnemelk enz. optving als gestandariseerde melk. Voortaan zal tot nader aan kondiging daarnaast een -.hoeveel heid karnemelk enz. zonder bon- gekocht kunnen worden en wel ge lijk aan 10 pet. van de hoeveel heid- gekoefhte gestandariseerde .melk. Sportartikelen voor onze jongens in Indië De Niwin heeft een speciale sportcommissie in het leven ge roepen om door het zenden van sportartikelen op iedét gebied in de -grote* behoefte bij de mijittairen, overzee te voorzien. Ofschoon het Rijk in de aanschaffing van dit- sportmaleriaai bijdraagt, moeten de aanvullende gelden komen uit de Nederlandse sportwereld, dus wor den bijeengebracht dbor de geza menlijke sportbonden. Om hiervoor de juiste wegen te vinden hield de - sportcommissie van .de Niwin Zaterdag j.l. in Dan Haag een vergadering met de voor zitters van d'e Nederlandse sport bonden waaruit duidelijk is geble ken de wil van'de sportwereld om haar medewerking te verlenen. Bésloten werd tot groots opgezette sportmanifestaties ten bate van de Niwin» Meer gedetailleerde plan nen zullen t. 2. t. bekendworden gemaakt. Hr. Ms. „johan Maurit's" bezoekt Zuid-Amerika Na meer dan een jaar gekruist te hebben in de West-Indische wa teren is Hr. Ms. Fregat „Johan Maurits"- in Maart van dit jaar af- 'gelost door Hr. Ms. Fregat „Van Speijk". Voor dp „Johan Maurits" bestaat nu de gelegenheid tot het; mak-en van een - vlagvertoon-trip langs de Zuid-Amerikaanse ha vens. Daarbij hèeft men in de eer ste plaats gedacht aan Paramaribo waar sinds het einde van de oor log behalve de „Van Speijk" die er op de heenreis èen kort bezoek bracht nog geen Nederlands oor lógsschip geweest was. Na een be zoek aan Cartagena (Columbia), Ciudad Truji'llo (San Domingo) en Port of Spain (Trinidad) vertoefde de „Johan Maurits" van 12 tot 15 April in Paramaribo, Het verdere reisprogramma van de „Johan Maurits" bestaat uit be zoeken aan- Rio de Janeiro (Brazi lië) Buenos' Aires (Argentinië), Montevideo (Uruguay), Bahia. (Argentinië) en- Ponte Degada (Azoren). De terugkeer in Den Helder is geraamd op 10 Juni a.s. De Minister van Financiën heeft beslotert.de soms knellende bepalin gen inzake de dividendbeperking te verruimen. De minister heeft het geoorloofde maximum dividend percentage verhoogd met 3, zodat een onderneming, die voor de oorlog 6% uitkeerde nu -9% mag uitkeren. Als overwegingen hebben voor dit besluit gegolden, dat het niet billijk is, dat de houders van aandelen in de onder dividendbeperking val lend» vennootschappen in het alge meen-nog steeds geen hoger divi dend mogen ontvangen dan in 1940, terwijl andere categorieën (loon- trekkenden) terecht hun jaarlijkse beloning t.o.v. 1940 ih niet onbelang rijke mate hebben zien stijgen in verband tnet de gestegen kosten van levensonderhoud. Bovendien is het wenselijk gebleken, een bescheiden toevloeiing van nieuw industrie- kapitaal uit het buitenland nipt te belemmeren door sterke beperkin gen terwijl in andere landen, b.v. België, deze .beperkingen zijn afge schaft.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2