RADIO EEN UURTJE De parachute van Michelle Bellu maakte rare sprongen Negen ton witlof doorgédraaid NIEUW NOORDHOLLANDS. DAGBLAD - Dinsdag 20 Mei 1947 PAC.-3 Vliegfestijn op Ypenburg 1 de vaalt Hitier wilde Spanje niet bezetten Textiel en goud in beslag genomen De IJF.A.P. en de wereldvrede Wereldnieuws- journaal Productie van zware stalen plaat Indië IJËT IS ZATERDAG op Ypen- burg geen vliegdemonstratie geworden. Het werd een vlieg- festijn, dat door zijn grootse op zet en uitstekende organisatie op ieder der aanwezigen een mach tige indruk heeftgemaakt. Uit 'alle dejen van het land waren de bezoekers gekomen; per trein, met speciale autobussen of met auto's, zodat enige duizenden zich, «als uit een korf verjaagde bijen, over de terrassen van het Haagse vliegveld verspreidden,. Die eer ste indruk daar op Ypenburg was om nooit te vergeten. Links en rechts, voor, achter, boven, over- 31 om je heen mensen, die allen met hetzelfde enthousiasme be zield naar Ypenburg 'waren ge komen. Het muziekcorps van de Luchtstrijdkrachten liet pittige marsen horen," waarvan je trom- meivliezen trilden. En al dit fees telijke gedoe werd overkoepeld door een donkere, dreigende, echt Hollandse lucht, wadr doorheen de zon, die toch een 'gat in het wolkendek had gevonden, haar warme stralen op die duizenden; hoofden kegelde. Nadat een escadrille van de Rijks luchtvaartschool het-luchtruim had doorkruist en daarmee het pro gramma had geopend, was 't wach ten' op' een van dp grote K.L.M-.- reuzén, de Constellation. Deze' machtige luchtvogel vloog enkele malen laag over het veld en bracht de gebruikelijke vliegersgroet, die ons deed dénken aan de geallieerde 'vliegtuigen, die de laatste weken van de oorlog voedselpaketten voor de hongerende Nederlanders uit wierpen. Deze gedachte maakte pchter weer snel "plaats voor da re, meer vrolijke dingen, die dé volle aandacht waard waren. Drie Oxfords van de Luchtstrijdkrachten gaven eep demonstratie groepvlie- gen en boden de opleidende toe schouwer^ de gelegenheid om te constateren, dat onze militaire luchtvaart een grote mate van rou tine en wat méér waard is kunde bezit. Wanneer men de tal rijke stunts bewondert, kómt er zo'n gevoel van veiligheid in je op.- Dan pas dringt het tpt je door, dat het vliegen geen grotere gevaren met zich'brengt dan het landverkeer. Parachutesprongen van Michelle Bellu Een van de grootste attracties vormden de parachutesprongen van de Fransaise Michelle Bellu. In het programma staat -een interessante •beschrijving van deze moedige vrouw. Toen Michelle Bellu nog 'n klein meisje was, verbaasde zij haar vriendinnen door, bij wijze, van grapje, van haar schommel te sprin-x gpn, wantieer die op het hoogste punt was. Ze zweefde telkens lood recht omlaag, méar wanneer de vriendinnen het waagden, sprongen die iets te vroeg, of net te laat, met het gevolg, dat die „domme" vriendinnen gillend hevige buite lingen maakten. De charmante Michelle Bellu deed ook Zaterdag haar bewonderaars griezelen ,toenzij zonder enige vrees uit de Fokker S-9 sprong, om enkele minuten daarna veilig op het vliegveld te „landen". Haar parachute is een normaal standaard militair valscherm, waarmee de vliegers van 1' Armee de 1' Air zijn uitgerust. Haarunan, die haar steeds vergezelt, heeft de verantwoorde lijke taak haar parachute te vou- PROGRAMMA WOENSDAG 21 MEI HILVERSUM II (415 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochteiidgym; 8.00 Nieuws en gram.muz.; 9.30 Politie- ber.; 11.00 Piano:. Anny Wiegmans; 11.30 ,<Holanda-Sextet"; 12.15 NCRV- koor; 13.00 -Nieuws; 13.15 Causerie; 13.25 Continental-Quintet; 14.30 Over planten enbloementeelt; 15.35 -Ka mermuziek; 16.20 Jeugdkoor; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.45 Rijk Overzee; 18.00 Radio Philharmonisch Orkest; 19.00 Nieuws; 19.15 Departe mentale uitzending; 19.30. Rhapsodia- Sextet; 20.05 Over P. C. Hooft; 21.05 Vocaal Kwdrtet met orgelbegelei ding; 21.30 Sweelinck-Kwartet; 22.00 Texel, het vogeleiland; 22.30 Nieuws en g"ram,muziek. HILVERSUM I (301 M.l: 7.00 Nieuws; 17.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws en gram.muz.; 10.20 Voor de Vrouw; 11.45 Familieberichten; 12.35 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor het platteland; 13.20 Vaudeville-orkest; 14.00 Voor de Vrouw; 14.15 Kamer muziek; 15.45 Ziekenbezoek; 16.45 „Hooft"-herdenking; 17.30 Volks herstel; 18.00 Nieuws; 18.30 Nederl. Strijdkrachent; 19.00 „Intern. Pink- stersportfeest van de Arbeiders sportbond"; 20.15 Parade der Ver. Volken; '21.00 Uit 't leven van P. C. Hooft; 22.15 Thé Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.25 Malando en zijn tango rumba-orkest.' Haar tweede sprong verliep niet zonder- een kleine emotie. Doordat er plotseling meer wind was komen opzetten, zweefde' zij keurig over dé hoofden van het publiek heen en belandde in een sloot bij de Rotter damse weg. Enige koeien, die daar in de buurt stonden, kwamen met logge passen naderbij en kèken stomverbaasd naar dat wjtt'e „ge val", dat zomaar midden tussen hen in was komen vallen. Dat begrepen zij niet enze'zullen het- wel nooit begrijpen! Madame Bellu trok zich echter niets van 4e koeien aan en evenmin van de nieuwsgierig naderbij snel lende menigte. Zij wachtte kalm tot de prachtige blauwe Buick-1947 haar kwam halen en reed voor een op gewonden publiek haar ererondje. Een spontane ovatie viel haar, ten deel 'en' het entbousiasmé van het Hollandse publiek, dat ook in Frankrijk als uiterst nuchter be kend staat, deed hrfar kennelijk goed „Het hart in de lucht!" „De zweefvliegers hebben het hart in de lucht", zei de man, die de radio-installatie bediende eij wan-1 neer het voor èen leek op dit ge bied misschien wat onwaarschijnlijk en overdreven mag klinken, staven de demonstraties van de zweefvlie gers debovenomschreven woordpn. Het is haast niet te geloven, dat de zelfde stunts met een zweefvliegtuig uitgehaald kunnen worden als met een gewone vliegmachine, maar toch is het zo. Loopings, voor- en achterover en allerlei andere ca- priolen, die nfet het moderne vlieg tuig zijn uit te halen. Ook de verkennerij kwam mét diverse vliegtuigmodellen om - aan dacht vragen. Zelfs warén er mo dellen bij, die opstegen, gelijk, een raket en ook werkelijk ee.n rook pluim achterlieten. Deze jonge lucht vaart-enthousiasten kregen een wel verdiend applaus in ontvangst te nemen. De Promotor. 'Het nieuwste Fokker-Diepen pro duct, de Fokker F 25 (Promotor) ■werd Zaterdag voor de eerste maal in Nederland voor hét publiek voor- gevlogen. Dit toestel is bestemd om in de toekomst als privé- en zaken- vliegtuig het luchtruim in te gaan en gezien het comfort dat dit prach tige Nederlandse product biedt, ge loven wij wel, dat de „Promotor' haar weg in het Nederlandse zaken leven zal wéten te vinden. In het vorige najaar werd het eerste vlieg tuig van deze serie op de Farijse tentoonstelling geëxposeerd, waar Jiét grote belangstelling trok. Geen wonder, want er was een nieuwe „formule" gekozen, waarbij de mo tor met duwschroef achter instede van vóór de inzittenden is opgesteld De eerste proefvluchten met ..de „Promotor" vielen tegen en alles werd in het werk gesteld om een beter resultaat te verkrijgen. Dit is ook inderdaad gelukt! Een langere rompvorm werd gekozen en dit maakte een huipas tussen motor en schroef noodzakelijk. Alle moeite bleek beloond te zijn géwor den. De gegarandeerde snelheid (217 km. .per uur) is nu niet alleen be reikt), dcch zij is zelfs tot 22^' km. opgevoerd: r i Voorwaar een brandende kwestie. Ook rabarber voor m oplossing dient dus gezocht om te voorkomen dat voedsel wordt vernietigd zonder dat de handel daaruit 'n ongekend hoge winst maakt. De witloftijd zal spoedig achter ons liggen. De verwachtingen welke voor dit product hoog gespannen waren wat betreft opbrengst en prijs,'zijn niet beantwoprd. De op brengst is gering, de kwaliteit niet goed en de prijs móet nodig zo. zijn. Rabarber werd in het begin van de week ook nog veel aangevoerd. Ook voor'dit product was er geen koper, zelfs niet voor de min.prijs van f 4.- per 100 kg. Ook dit product ver huisde naar de vernietingsbelt. Prei bracht Aanvankelijk 'n goede prijs op, nl. 16 tot 20 ct. per kg. Op het einde van de week was dit echter gedaald tot plm. 6 ct. per- 100 kg. En. thans is ook dit seizoen weer achter de rug. Er zijn vele ups en downs geweest, maar de tuinder heeft loon naar arbeid gekregen. Overal hoort men dat men voor de. prijzen, gemaakt in hetg afgelopen seizoen iedër jaar wil werken en dat zegt genoeg. Laten we hopen dat 't nieuwe seizoen dat straks met de nieuwe aardappelen gaat begingen, niet teveel teleurstelling met zich brengt. Tot aan de nieuwe aardappeloogst. Ook geen aanval op Gibraltar en de V.S. De Britse admiraliteit heeft enige stftkt geheime-documen- ten bekend gemaakt verslagen van besprekingen tussen Hitier en zijn chefs van leger, marine en luchtmacht. Hierin is sprake van drie belangrijke besluiten, welke Hiüer tussen 21 April en 31 Juli 1945 namen vitale ge._. volgen hadden ophet verloop van de oorlog. Deze besluiten zijn: 1. Op 21 April verwierp Hi.tler het plan om Spanje én Portugal te bezetten, daar dit alleen uitgevoerd" kon worden met goëckeuring van Span je, welke goedkeuring niet werd gegeven. Spanje stond in 1940 klaar om '""de oorlog in te gaan, maar alleen de naijver van Italië.weerhield het dit te doen. De' Italiaanse aanval op Griekenland in de herfst van 1940 ergerde Spanje, aldus het do cument. 2. Op 5 Juni verwierp Hitier het plan Van admiraal Dönjtz voor een aanval op Gibraltar met gebruik making van geheime wapens, die door de Luftwaffe' waren gescha pen „omdat deze wapenen in Brit se handen zouden kunnen vallen en op het Duitse volk terug zguden vallen." - 3- Op 31 Juli liet hij de plan nen voor een aanval op de V,S. vanuit de lucht gehegl varen, „om dat de weinige vliegtuigen, die er zouden komen van- geen betekenis zouden zijn en slechts in de be volking de w'il om' weerstand te bieden zouden versterken." De documentenzijn door de« Ehgelsen en Amerikanen onder verslagen van de Duitse marine gevonden. Bij tussenpozen van drie weken zullen hieruit gedeelten be kend gemaakt worden. LANGENDIJK. Veilingsweek- overzicht. D§zeweek is de grote aanvoer gekomen van het witlof dus plm. 14 dagen later dan het vorige "jaar. Aan de veiling te Noord-Schar-' woude werden alleen reeds 6 - wa gon verhandeld; Dinsdag ,was de markt graag en noteerden we voor het' mooie lof prijzen .boven 25 ct. per kg. Woensdags was het echter heel erg mis met de prijzen. Dit was het gevolg van tweeërlei oorzaken nl. de buitengewoon warme tempe ratuur eh het feit dat het Donderdag (Hemelvaartsdag) Zondag was. De beste lof bracht nu 1315 ct, op en veel lóf draaide door en werd aan de veiling vernietigd. Door het Cen traal Bureau zijn juist aan het begin van dezè week minimumprijzen vastgesteld voor het lof, 'nl. 10 ct. per KG, waarbeneden dus geen lof mag worden verkocht. Woensdag werd plm. 9 ton witlof niet afgenomen .voor deze minimumprijs en vernie tigd. Wij vjagen ons af of dit nu wel nodig was geweest? Wij leven in "n tijd van gebrek. In ons land en bui ten ons land heerst gebrek ook .aan voedsel. Deze week nog Werd hier hüis aan huis 'n circulaire verspreid van de gezamenlijke bakkers over de precaire meelposiüe. Gebrek heerst nog alom. En ondanks dit alles werd aan onze veilingen voed sel bij tonnen vernietigd. Aan deander® kant is* het goed geweest dat men de witlof niet heeft verkocht tegen alle prijzen, want dé handel heeft wel' 'n slaatje geslagen uit de goedkope witlof Van Woens dag.,Veel witlof dat Woensdag werd verkocht' is opgeslagen geworden in de koelhuizen en bewaard tot Vrij dag. Toen was de prijs weer normaal nl. het goede witlof 25 a 30 ct. per kg en voor deze prijs verkócht de handel ook de witlof van Woensdag. POGING TOT ROOF Man met bijlslagen gewond Gisteren zag een passerend, mili tair aan de O. Z. Voorburgwal te Amsterd'am een hevig aan het hoofd bloedende en schreeuwende bewa ker zijn wachthuisje uithollen, ge volgd door -een jongeman, die zich ijlings uit de voeten maakte. Ter plaatse voert eeö particuliere maat schappij uit Utrecht répara tigwerk- zaamheden uit aan de kademuur. De 42-jarigè bewaker aldaar, L, van' R„ bleek bij politie-ondérzoek het slachtoffer te 'zijn geworden van een brutale poging tot roof. Volgens zijn verklaringen werd hij door een 20-jarige jongeman' zeven maal met ■een bijl op het hoofd geslagen. Bij onderzoek in. het wachthuisje werd een ongeopend geldkistje met 40 gulden aangetroffen. Met een ern stige hoofdwond werd de bewaker in het' Wilhelminagasthuis ópgeno- nomen. Dit is' de vijfde ovérval, welke in de afgelopen weken in de hoofdstad is gepleegd en er zijn nog- steeds geen daders gearresteerd. Op last van de Vermogensopspo ringsdienst te Arnhem werd door de politie in samenwerking met ambtenaren van het Tribunaal een inval gedaan in de magazijnen van de fa. van H. V. aan de Molenstraat te Nijmegen. In beslag genomen werden een partij voor-oorlogse textielgoederen en een aantal kis ten, welke gevuld bleken met goud en edelgesteenten,, welke toebehoren aan de juwelier van H. V., dig zich binnenkort voor het Tribunaal zal moeten, verantwoorden, 'verdacht van collaboratie tijdens de oorlog. Positie Nederlandse passagiersschepen „Aldabi", 18-5 van Buenos Aires te Rotterdam; „Algorab", Rotterdam- Santos, 18.-5 te Pernambuco; „Al- phard",, Rotterdam-B. Aires, pass. 17-5 St. Vincent; „Amsteldijk", Pe- nang-New-York, 18-5 1.20 van Port Said; „Amsteikerk", 'Amsterdam- West-Afrika, 17-5 te Lagos; „Congo- stroom", Amsterdam-West-Afrika, 18-5 te Ldanda; „Indrapoera", Rot- terdam-Batavia,. .17-5 van Aden en pass. '18-5 Kaa;} Guarda Fui;-„Joh. van Oldenbarnevelt", Amsterdam- *Batavia, 18-5 te Port Said; „Kota Agoeng", Rotterdam-Batavïa, pass. 16-5 om 9 uur Dondra Head; Leer dam", Rotterdam-New York, 17-5 om 20 uur Van. Antwerpen, pass. 18-5 otn 1.15 Vlissingen; „Niger - stroom", van Amsterdam naar W. Afrika, 19-5 te Antwerpen; „Oranje" gatavia-Amsterdam, 17-5 van Port Said; „Sloterdijk", Batavia-Rotter- dam, 18-5 8 uur te Suéfc; „Volen- dam", Rotterdam-Batavia, .pass. 18-5 om 16 uur Gibraltar; „Westerdam", Rotterdam-New York, passeerde 17 Mei om 21 uur^Scjlly eilanden. Hoofdprijzen Staatsloterij 500e staatsloterij, 5e trekking f1500,—'; 19621 f 1000,—: 1048 1802 12829 14252 f 400,—: 11430 12291 f 200,—;. 4923 15050 20603 f 100,—; 1612 2650 '4431 51Q2 5323 5974 7360 8461 12729 13087 15251 17332 17391 17585 17743 18957 21988 De Voorzitter «an de Amerikaanse Nationale Boerenvereniging J.ames G. Patton zette voor de commissie voor vaststelling van het arbeidster rein van de IF AP zijn inzichten uit een omtrent de taak der federatie ter bevordering van de wereldvrede. Naar zijn inzicht moeten de prij zen van landbouwproducten op de ■wereldmarkt worden vastgelegd, naast welke een stabiliseringsfonds moet worden gevormd. Ook moet een wereldvoedselreserve worden aangelegd, welke moet dienen tot het opvangen van misoogsten in enig deel der vjereld. Ten behoeve, van deze reserve, te vorrrlen uit overschotten van- de" wereldproductie, moeten deugde lijke •financiële maatregelen getrof fen worden. Volgens spreker kunnen de ar beiders in de landbouw grote steun geven aan het werk van de IFAP mits 'zij een voldoende levensstan daard en sociale veiligheid bezitten. Voorts rrióet samenwerking worden gezocht met de arbeiders uit de in dustriële sector. De heer Patton vraagt daarom toelating van afge vaardigden van het wereldvakver- bönd tot de IFAP-vergaderingen. Ook de cpöperatieve beweging acht hij van de coöperaties in de IFAP?? Voorts zigt spreker ten behoeve van uitwisseling »van culturele- en wetenschappelijke inlichtingën met betrekking tot de landbouw heil in samenwerking met dé Unesco. In' het vervolg 'van zijn rede noemde de heer Patton invloed op gezamenlijke ontwikkeling van na tuurlijke hulpbronnen, stetm aan de wereldgezondheidsorganisatie, ver spreiding van industrieën over het platteland tenbehoeve van de ge zondheid dér arbeiders en uitwisse ling' van landbouwkundige studen ten als gezonde, mogelijké,. bijdrage van de IFAP tot een beter wereld bestel. Hij drong tenslotte op snelle actie van de nationale landbouw organisaties en vap de federatie aan onj deze doeleinden te bevorde ren, teneinde oorlogsdreiging uit de wereld te bannen. Bevorderingen R.K.* Landbouwwinferschool Aan de R.K. Landbouwwinter- school te Hoorn zijn bevorderd van de eerste haar ^dé tweede klasse: H. Bergmans te Medemblik, N. v. Diépen- te Beemster, C. Groot te Hoogwoud, S. v. Kampen' te Spanr broek, J. Kemmeren te O. Niedorp, Th. Kiéftenbwg te Abbekerk, J. Koopman te Hoogwoud, W. Koop man -te Hensbroek, S. Koopman te Avenhorp, M. Kuijp te Den Burg, 757. Muller te N. Niedorp, Ant. Ruij-, ter te Blokker, G. Ruijter te',Blok ker, Jan Ruijter te Westwoud, C. Vlaar te Bèemstër, C. Wessels te Hoogwoud. Voorwaardelijk bevorderd (her examens): J. Barhorst te Den Burg, J.' v. Kampen te- Hoogkarspel, C. Koopman te Wervershoof, J. Lan- gendijk te Venhuizen. 7 Eén leerling werd niet bevorderd. HENRI l'omasi, eerste dirigent aan het opera- orkest van Monte Carlo, is op reis naar A'dam, ten einde daar een serie con certen te geven. Op 22- Mei zal te Alexandrië het Lunapark van de Verenig de Amusementsbedrijven worden geopend, dat de heer Ali Hassan naar Egypte heeft laten overko men. Twee jongens wg- ren bezig met een steen op een projectiel, in de bossen van'Nijver dal gevonden, te slaan en het zo te demon teren. Door de vanzelf sprekende ontploffing wer den de resp. 19 en 13 ja rige C. en G. Calkhoven gedood., Zondag is de Haagse Missietentoonstel-, ling in het Kurhauste 'Scheveningen gesloten, waarbij 50.000 bezoekers de controle gepasseerd.zijn. 5000 Japannezen zijn dak- loo's geworden) door een grote brand nabij Sapgoro op het Noordelijke eiland Nederlandse vertegenwoor digers nemen hieraan deel. In alle laqden zijn drie hoofdproblemen, aldus analisten op' het gebied van dit onderzoek: behui zing, hoge prijzen en ge- Hokkaido. Twee personen kwamen om het leven en duizend huizgn .werden verbrand. De Nabob van Bhopal heeft zijn ontslag als kanselier Van de Ka- mer der Vorsten ingediend. Te Londen wordt een internationaal onderzoek naar de openbare mening over internationale onder werpen voorbereid. Ook brek aan goederen 'en grondstoffen. T.g.v. het St. Servaasfeest trok de traditionele stadsprocessie /weer door Maastricht: een stoet van jeugdvereniging gen, bruidjes en maagden- groepen, starids- en vak organisaties en religieuze corporaties met vaandels en. banieren. Ook de kost- -bare Relieken van het H. Kruis zijn met grote eer bied meegedragen. Op 2? Mei zullen op 't vliegveld Gilzerijen aan enige juist gebreveteerde militaire vliegers de vliegemblemen worden uitgereikt en te vens worden 4 jonge offi cieren van de luchtstrijd krachten beëdigd. Een felle brand heeft gewoed in de textielfahrjek N.V. Ad- va van de fa. J. Troost te Nijmegen, waardoor ong. f 600.000 schade aan gebou wen, kousen, sokken en machinerieën werd veroor zaakt. Op 82-jarige leef tijd overleed Zaterdag te •Alkmaar prof. dr: Hugo Visscher, oud-hooglefaar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en" Leiden en oud- Tweede Kamerlid. Vereniging van Ziekenhuisverpleging Zaterdagmiddag kwamen in de dancing van de „Harmonie" de af gevaardigden van de verenigingen voor ziekenhuisverpleging in Nrd.- Holland bijeen in, een vervolgver- gadering van die van Zaterdag 15 Maart. Qp deze laatste vergadering was een commissie benoemd, die in de tussenliggende periode twee maal vergaderde om te komen tot een plan behelzende de oprichting van een federatie van Verenigingen voor ziekenhuisverpleging in Nrd.- Holland. Het gevormde plan werd voorgelegd aan de Commissaris, "be last' met het toezicht op de zieken fondsen, mr. L. V. tedeboer te Am sterdam. Het plan kon niet wórden goedgekeurd, doch uit een nadere tóelichting door de afgevaardigde van. Enkhuizen op deze vergade ring gegeven, bleek dat de uiteen zetting van het plan door de heer Dikstaal van Enkhuizen niet juist dóór de Commissieleden was be grepen, waardoor, dit plan dus ook niet juist aan de Commissaris was voorgelegd.Na bespreking werd besloten deze nieuwe zienswijze nogmaals in commissie onder de loupe te nemen, teneinde te komen tot een juiste opstelling van het plan" tot oprichting van een fede ratie. De commissie werd boven dien nog uitgebreid met de afge vaardigde' van de vereniging „Wie- ringen". f*?" Ds. Nietnoeoller is uit Amerika, waar hij sedert December ongeveer zestig redevoeringen heeft gehou den, teruggekeerd. De Egypti sche prémier blijft tegenover Bevin volhouden, dat de rtanwezighéid van -Britse troelen in Egypte een inbreuk betekent op de souvereini- teit en onafhankelijkheid van het land. Volgens een Russisch be richt via Agence France Presse heeft een Russische expeditie nieu we olievelden ontdekt in Kamsjat- ka, het zijn de noordelijkste ter wereld. De bijna 79-jarige libe rale politicus Nitti, die voor Mus solini aan de macht was, zal een nieuwe Italiaanse regering vormen, op zo breed mogelijlje basis. Van Japarfse zijïte probeert men de ge allieerden te polsen over de op richting van eon nieuw, leger en een nieuwê vloot!! De, Spaanse regering zou- grootscheepse repre; saiilemaatrégelen in dfe vorm van 30 pet. loonsverlaging overwegen tegen de arbeiders te Bilbao die ge staakt hebben.,Geallieerde-histo rici gaan plannen uitwerken voor de publicatie van documenten der buitenlandse Duitse politiek. In dé Franse zonè vhn Duitsland heb- bgn- de christelijk-democraten de absolute meerderheid behaald- met 70 zetels, de andere partijen be haalden er 67, waarvan de socialis ten 41'. In- Duitsland heeft mien de dubbele zomertijd ingevoerd, •waartegen de vakbonden en het platteland' protesteren. In China wordt' nog steeds hevig gevochten, de communistische troepen breiden hun offensief in Mandsjoerije uit, studenten hebben tégen de. burger oorlog gedemonstreerd. De se naatscommissie in België heeft zich tegen nationalisatie der mijnen uit gesproken. Italië heeft .verzocht tot de organisatie der Verenigde Volkeren te worden toegelaten. Nederland heeft de .schaakwedstrijd tegen België met lOl/j tegen 9 y2 pt. gewonnen. Rusland weigert 25 pCt. herstelbetalingen DERTIEN en 'een half millioen aan waarde is er, onder 18 lan den, te verdelen aan herstelbetalin gen van algemene uitrustingen uit de Britse zone in Duitsland. De Russen zouden een kwart daarvan krijgen. Zij hebben dat echter ge weigerd, vermoedelijk omdat dg- toewijzlng alleen door de. Engelsen is bepaald, terwijl waardevolle uit rustingen „verdwenen" zouden zijn en drie fabrieken van de lijst van in aanmerking komende fabrieka* door de Britten geschrapt zouden zijn. Un ie of verdeling in Voor-lndië? Nu de onderkoning van Voor- lndië, Mountbatteri, zijn besprekin- gen- met het Britse kabinet is be gonnen, is een der meest in het dog springende feiten, dat Groot-Brit- tannië niet van plan is, zich in en- keir maanden overhaast uit Voor- lndië terug te trekken. Volgens hoogst bevoegde zijde is het even eens duidelijk, dat Mountbatten er« de nadruk op zal leggen, dat "bin nen enkele Weken belangrijke be sluiten moeten worden genomen met vérstrekkende gevolgen, zodat Voor-lndië over enkele maanden zich ljan bezig houden met het op stellen van een constitutie.. De on derkoning wil zo spoedig mogelijk een procedure-ontwérp bekend ma ken, waardoor Voor-lndië in staat gesteld za'l worden eindelijk te'be slissen of er een Voorindische" Unie dan v/el een verdeling van Voor- lndië tot stand moet komen, r Het meenemen van brieven naar Duitsland De aandacht van belanghebben den wordt er op gevestigd, dat het, 'ter voorkoming van onnodig opont houd, aanbeveling verdient, on>, brieven"öf andere stukken welke door personen, die zich vöor zake lijke of andere doeleinden naar Duitschland begeven, en voor der- den daar te lande worden méde- gènpmen, tijdig tevoren ter goed keuring over te leggen aan de ge- alieerde censuurdienst (Nederland, Stadhouderskade 20 té Amsterdam.) Laat men zulks na d:an worden bedoelde stukken aan de grens- in beslag genomen en ter censurering naar Amsterdam opgezonden. Dit jaar verdubbeld? De productie van dé walserij- West dér N.V! Nederl. Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen- IJmuidert, die Vrijdag j l. door mi nister Huysmans inbedrijf werd gesteld, zal voorlopig gebaseerd' zijn op een jaarlijkse hoeveelheid: van .60,000 tpn zware stalen plaat. Het ligt evenwel in de bedoeling van de directie, zo spoedig moge lijk nog tegen hef eind van dit jaar de productie te kunnen verdubbe len. Wil de nieuwe fabriek haar volle jaarcapaciteit van 175.000 ton zwa re plaat bereiken, dan dient' naast- de opleiding, van, een derde wierk- liedenploeg tevens de aanmaak van- de te_ walsen blokken ruw staal te worden opgevoerd. Men meent in deze opzet in de loop van het vol gend jaar te kunnen slagen. Zodra een nieuw.e staaloven aan de be staande vier installaties zal zijn toegevoegd. - Omtrent de mogelijkheid tot het in bedrijf stellen van een derde hoogoven kunrien nog geen defini tieve mededelingen worden gedaan. ■0 'jJV HET MIDDELPUNT van onze belangstelling staat lndië. U hebt er misschien een zoori, een broer, eenverloofde, een man. Aan hëm denkt geGe hebt Uw zorgen over hem. Het is er nog allesbehalve rustig, daar in ,dat verre land overzee. We bid den. Deze week vpór -Pinksteren bidden we ook en offeren we voor de Indische Missie. Gaat en onderwijst alle volkeren", heeft Christus Vóór Zijn Hemel vaart gezegd. Dat bevel, die op dracht gaat ook ons aan. Indië is op bizondere' wijze met Neder land verbonden. Madr als Ne derland iets heeft goed te ma ken tegenover Indië, dan is het wel dit, dat Nederland dit rijke land niét egoïstisch uitbuit, maar aan die volkeren het licht van het geloof en de ware christe lijke beschaving brengt. Van de week is het de Indische Missie- week. Gebed en of f er voor-lndië. De onzen zijn er als soldaat, als missionaris. Wij mogen niet achter blijven! MARCUS De Twentse textielindustrie, die geen gebrek .aan ordefs, ,doeh wel aan «geschoold personeel heeft, opend§ -fabrieksscholen ter opleidijig van jonge arbeiders. Zelfs gedurende hun opleidings- tijd ontvangen de leerlingen een behoorlijk salaris: Tijdens een der lessen aan de weefgetouwen in een fabrieksschool te Bome. Ter inzage Op onze kantoren, liggen ter in zage de passagierslijsten van de op 5 Mei van Batavia vertrokken m.s. „Oranje" en „Java", welke schepen- vermoedelijk 25 Mei te Amsterdam, zullen aankomen. door J. S. FLETCHER XP lek Malvety 1 47. Dit, had hij in zichzelf opgemerkt, toen hij die avond Bris coe's herberg Verliet, is de soort vrouw die' een zeer sterke macht over een man kan uitoefenen. En tóen hij nu de stem wedèrom hoorde, dacht hij aan wat hij 'had' 'opgemerkt van Gillian Clents schoonheid en haar gevaarlijke ogen en voor de tweede maal overdacht hij. dat zij voor een jongen van Dick Malvery's leeftijd een bekoring en een verleiding moesthebbeh bete kend. „Hier is commissaris Atherton uit Brychester," antwoordde de com missaris op Gillians vraag. „„Het spijt me. u te moeten storen, juf frouw Clent. Ik zou graag u of uw moeder of uw broer een ogenblikje Spreken.'! 1 „Moeder ligt in bed en mijn broer is 'weg voor een van zijn uitstapjes,*" antwoordde Gillian met een vlotte vriendelijkheid; '-„maar -mij kunt u spreken, commissaris Atherton. Komt u alstublieft binnen. De hond is, zolang ik hier ben, niet gevaar lijk." „En wat is hij, als u er niet is?" vroeg Atherton. „Is zijn beet even lelijk als zijn geblaf?.". „Nog erger, denk ik," antwoordde Gillian, terwijl ze hen voorging naar de, hut. „Hij heeft tot nogtoe nie mand gebeten, maar als hij de kans kreeg, zou hij iemand aan stukken scheuren. Daarom houden wij, mijn moeder en ik, hem, ziet u. Wij zijn voor een groot deel Van de dag al leen thuis en u kunt zelf opmerken, wat voor een plaats het hier is. Misschien zijn er eenzamer plek ken dan deze langs de kust, com missaris Atherton, maar dan heb ik ze-nog nïet gezien. Komt u binnen!" Ze wierp de deur van de hüt open en ging terzijde 'staan om haar be zoekers door te laten,terwijl ze bij het overschrijden van de drempel beidé pen, wel onderzoekende, maar tevens een tot vriendelijkheid aan moedigende blik toewierp. En Blake die weliswaar door zijn rustig leven in de Canadeese eenzaamheid nfet gewend was aan vrouwelijke ver lokking, had hetintuitiëve gevoel -dat dit een' vrouw was, die altijd tegen een man gljmlachte, zij be hoorde tot dat soort vróuwen dié in hun jeugd verrukkelijk schoon waren doch op leeftijd" heksen wer-s den, maaralfijd gevaarlijk ble ven. Hij overdacht, wat hij in zijn schooljaren over Circe had gelezen en hij was er benieuwd naar of hij en Atherton niet onder een soort betovering zouden raken van cfeze vreemde plaats, waar Gillian hen thans verwelkomde met iets vap- het air van een koningin, die ge- «anten ontvangt, Het inwendige van de hut was zeer zeker volkomen verschillend van wat Blake verwacht had aan te treffen. -Van buiten af.' voof zover het hem mogelijk was geweest iets waar te nemen in het stepds wisse lende maanlicht, léékde hele plaats meer 'op een stapel stenen en hout, zomaar opeengetast, dan op een zorgvuldig opgetrokken verblijf. Zelfs in dat licht had hij opgemerkt dat de helft ervan gemaakt scheen van het gróótste deel van een ver gaan schip, hier ergsps- op de kust geworpen en verbouwd tot een men selijke woonplaats door de tegen woordige bewoners of hun. voorgan gers. Maar er.waren,korte houten balken en spanten aan toegevoegd en op sommige punten was er ver sterkt met ruwe muj:en en schorën yan stenen en keiep, bijeengezocht van het nabije strand- .En aan het eind het dichtst bij de' kust was deze hele massa houten stenen als het ware vastgepend in de, donkere rotsmassa waarvan Atherton ver teld had dat 'ze als een honingraat vol cellen en gangen zat. Zodat ölles tezamen de vesting van de Clents zich over oen aanmerkelijk stuk grond uitstrekte en klaarblijkelijk de gelegenheid bood, zo nodig epn flink aantal mensen te kunnen'huis vesten. Er was echter niet een te zien in de gezellige en behagelijk-ingerichte huiskamer, waar Gillian Clent haar late bezoekers had binnengeleid. Blake werd, toen hij om zich heen keek, door zijn omgeving herinnerd aan een cmderwetse herberg-kamer. Deze eerste impressie 'werd gevolgd door die van een eveneens ouder wetse, scheepsKut, waarin een kapi tein met een zwak voor antiek zijn pijpje placht te roken en zijn grocjn placht te drinken. Welke de levens omstandigheden en de'broodwinning van het gezin Clent, moeder, zoon en dochter dan ook mochten zijn, het was duidelijk dat ze er smaak van- hadden zich met comfort te om ringen en dat ze zich heel behage» lijk in de beschutting van deze hut bevonden, hoezeer-huilende en brul lende zeeën er buiten ook tekeer gingen. Het viel Blake die vol was van het mysterie van Richard Malvery's verdwijning en die zich afvroeg of hij werkelijk op die avond, welke zovele verbijsterende raadsels had opgeleverd, naar deze hut was gelokt ook. spoedig op, dat deze knusse huiskamer volko men afgesloten was gehouden van de1 buitenwereld. Toen hij en Ather ton van landzijde haar naderden! had hij geen lichtglimpje kunnen waarnamen tot Gillian de deur ge opend had; nu hij binnen was, zag hij er de reden van. Het enige raam dat uitzicht zou kunnen bieden over hét land was stevig afgeschut en afgesloten; gordijnen waren er ook voor gehangen. Maar in een uithoek van de kamer merkte hij ook een klein raam op, aangebracht in een vensternis. Er voor hing een, thans gedoofde, lamp: hij berekende, dat dit venster uitzicht gaf op de dam aan de uitmonding van de inham en op het open water van de zee er buiten; zonder twijfel móest 't soms als lichtbaken dienst doen. Wordt vervolgd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3