1?S Eretentoonstell'mg Politie-mspecteur ten Benzei weer voor het Tribunaal J. M: Graadt van Roggen Honderdjarig bestaan Bouwbedrijf Ringers landwachters worden moeten zwaar gestraft De bonnenlijst PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 22 Mei 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN v.v.v. UIT OUDE TIJDEN Een groot etser INGEZONDEN Marktberichten „Een behoorlijk mens, ondanks zijn fouten" Eind Februari van dit jaar werd een begin gemaakt met de behan deling van de zaak tegen F. J. M. ten Benzei, óud-poiitie-inspecteur te Alkmaar. Medio Maart zou de uitspraak volgen, doch mr. Schen- keveld deelde toen mede, dat na de behandeling nog twee beschul digingen waren binnengekomen, ni. inzake arrestatie van de later gefusilleerde Witteveen en diens dochter en van een Jodin R. Da vidson ten huize van D. Bakker. Deze. laatste beschuldiging legde tijdens de tweede zitting het meeste gewicht in' de schaal. Het Tribunaal was eenparig van oor deel, dat ten Benzei zich ook hij deze arrestatie zeer slap had ge dragen en zeker in -staat was ge weest, om de Jodin vooraf te waarschuwen. Het balletje van deze arrestatie begon te rollen, toen juffrouw BI. uit de Trompstraat aan J. Hof, die in -dezelfde straat woonde, vertelde, dat hun buurtgenoot Bakker een Jodin in huis had. Hof, die epn zoon aan het Oostfront had, kon 'niet uitstaan, dat deze Jodin was onder gedoken en ging. naar het politie bureau, waar hij inspecteur ten Benzei te spreken vroeg. Ten Ben zei was echter niet aanwezig en Hof verliet onverrichter- zake het bureau. Toen hij de hoofdingang uitstapte, zag hij jammer genoeg juist teji Benzei aankomen, zodat hij he.t door hem gestelde doel toch bereikte. Niemand van het politiecorps was' toen op de hoogte van de stand van zaken, behalve ten Benzei. Wat was het .voor hem een 'kleine moeite geweest, om d.e Jodin te waarschuwen en onder te duiken. Nee, ten Benzei was bang en toonde zich opnieuw de slappe Nederlander, die geen enkel ri sico durfde te nemen. Met de toenmalige wnd. commis saris van politie, van Maarleveld, besprak 'hij het geval, waarna ten Benzél opdracht kreeg 's, avonds na 11' uur tot arrestatie van de Jodin over te gaan. Na dit b.evel was hij dus nög in de gelegenheid om de Jodin uit handen der nazi's te hou den. Het tegenovergestelde heeft 'hij gedaan. De tóen 44-jarige Jodin werd uit haar bed gehaald en naar het politiebureau overgebracht, van waar 'zij naar verschillende straf kampen is getransporteerd. Of zij, gelijk zövelen van haar lotgenoten, is omgekomen, werd ter zitting niet besproken, doch de kans hierop is heel groot. Een behoorlijk mens? Mr. Schuurman "hj^eld vervolgens een uitstekend pleidooi, waarin hij de houding van zijn cliënt, voor zo ver flat mogelijk was, zoveel moge lijk in een goed daglicht, trachtte te WINTERCOMPETITIE 1946—47 ALKMAARSE SCHAAKCLUB De vQornaamste beslissingen zijn in de hoofdgroepen der Alkmaarse Schaakclub V.V.V.. na spannende strijd, gevallen. Sneeuw en koude hebben de strijd op de vier-en-zestig velden mogen vertragen. de „fighting-spirit" scheen hier niet in 't minst onder geleden te hébben, getuige de pun- tenscore. - De heer P. Seewald bewees we derom zijp suprematie,- door' onge slagen als eerste te eindigen. Voor al in technisch opzicht schijnt hij een stuk boven zijn concurrenten te staan. Groép I aantal aantól punten partijen 1. P. Seewald 9'/! 11 2. P. Hoekstra '9 11 3. Joh. Arnold 8 11 4. W. Kwak 8 11 5. E. Kayser 6'/! 10 6. W. v. d. Veen 5 11 7. G. Boon 4Vt 11 8. A. Tegel 4'/? 9 9. W. Pieterse - 3 9 10. J. Vink 2'/» 10 11. R. Pyning Jr. 210 GroepII 1. P: proenewoud 8'/i 11 2. D. Appel Sr. 8'/! i2 3. A. Vis 7 V* - 12 4. A. Kirkénies» 6 12 -' 5. J. Witteman 6 12 6. A. Haksteen 6 12 7. H. Huibérts 4'/i -7 8. T. Helder 5V= .11 9: Bosch 4'/s 12 10. B. Veltman 4'/! 12 11. W. Pyning Sr. 4 12 12.. P. Zijp 3'A 12 13. Bastiaanse 3 12 De uitslagen in de overige groe pen hopen wij binnenkort te publi ceren. LOGEMENT* 22 Mei. Ook Alkmaar had regelmatig afge vaardigden in den Haag orh de belangen van stad en gewest te behandelen. Zö werd voor logies reeds in 1597 een kamer geliuurd voor ëen jaar opdat de Gedepu teerden ter dagvaart die in ae Wet zijn of geweest zijn. Ook waard schappen mochten er logeren maar geen anderen.' Op 22 Mei 1600 besloot men voortaan gebruik te maken van een kamer bij Gerrit Cooren voor f30 per jaar. Voordien was men in het Roode Hart gelogeerd. Maar ook de Ha genaars wisten van prijsopdrij ving want in 1633 bood de stad aan juffr. Comans reeds f300 voor huur voor logies. Drie jaar later Kucht de stad een huis voor f14000. Nu -was men eindelijk zeker van onderdak. plaatsen. „Men mag niet verlangen", aldus de raadsman, „dat de mag zijn naaste verwanten In gevaar stelde, terwille van bedoelde Jodin". Mr. Schuurman besprak uitvoerig de toestand,, waarin een Nederlands politieman in oorlogstijd was ge plaatst Iedere politieman wist, dat zijn vrouw en kinderen en andefe verwanten bij de eerste de. beste sabotagedaad zpuden worden „ein- gesperrt". „Ik weet, dat hét Tribunaal voor. de?e man een bijzonder zware straf in het hoofd heeft", besloot mr. Schuurman zijn pleidooi. „Maar dit geval heeft nieté bijzonders opge leverd. Deze mar), is Ben behoorlijk mens, al heeft hij fouten gemaakt. Een internering van de, tijd van twee jaar is ruim voldoende". De verdediger bepleitte dan ook een internering voor 'de. in detentie doorgebrachte tijd. Uitspraak over 14 dagen. ALKMAARSE KEGELBOND Onderlinge wedstrijden Op de keurig verzorgdebanen van De Unie zijn Maandagavond de onderlinge wedstrijden begonnen. In deze wedstrijden worden de Joh. Diepen-wissêlprijzen "yerkegeld, terwijl '-voor de senioren, junioren en damesafdelingen tevens het kam pioenschap op 't spel staat. De voorzitter van de A.K.B., de heer Joh. Diepen, heeft deze wed strijden op de gebruikelijke wijze met enige''welgekozen woorden1 ge opend. Daarna rolden' weldra de ballen over de planken. Reeds op- de eerste avoqd werd goed hout gemaakt in de korpswed- strijden, terwijl ook van de vrije baan druk gebruik werd gemaakt, en met succes, want reeds enige ma len werd 5 x 9 geworpen. De stand is Woensdagavond: Superklasse: O.K.A, I 1056 hout. Seniorenklasse: O.K.A. II 1030 hout: Cubo 950; Schagen I 892; Onder Ons 890; Op de Lat 886; G. G. P., Schagen 888; De Unie 880; Alles Om 878; Dë Club 858; De Houthalers 823; Met z'n Tienen 815; Van Alles Wat 779: Schagen II 713. Junioren-klasse: De Clüb 874; Op' de Lat II 868; De UniÊ 838; Met z'n Tienen' 836; Gooi- geen Poedels II 80S; Cybo II 758; De Houthalers II 729. Dames klasse: W.T.K. I 827; Ondea Ons 782; W.I.K. II 773. Het was een sympathieke ge dachte in het Stedelijk Museum te Alkmaar tergelegenheid van de 80ste verjaardag van J. M. Graadt van Roggen,'die op zijn late levens avond nog Alkmaarder geworden is, doch, hetgrootste deel van zijn schildersleven in Bes-gen sleet, een ratrospectiëve erefentoonstelling te houdenv die een beeld geeft van wat deze ^vitale nestor onder de schil ders voor de Nederlandse cultuur betekent. Een uitgebreid ere-comité onder eró-voorzitterschap van prof., mr. A. Koelma en voorzitterschap yan D. de Wolff Peereboom had zich hiervoor geformeerd; de tentoon stelling wordt Zaterdkfe a.s. dés mid dags om 3 uur geopend met een inleiding van de gemeente-archiva ris, Th. "Wortel. Biografie j. M. Graadt van Roggen werd 23 Mei 1867 te Amste^am geboren en werd tengevolge van een val op 3-jarige leeftijd doofstom; inGro ningen, waar hij zijn jeugd door bracht, werd hij lèerling van de Academie Minerva en al spoedig bekwaamde hij zich in de lithogra fie. Van 1884'88 was hij leerling van de Rijksacademie voor Beeldeft- de Kunsten te Amsterdam, waar prof. ÏAllebé, prof. Stam e.a. zijn leermeesters waren! Prof. Roland Holst. Breitenstein e.a. behoorden tot zijn vrienden. Hij vestigde zich nadien te Haarlem, waar hij met Veldheer samen^ een atelier .had In .1900 trouwde hij- en ging hij zich te Bergen vestigen', -waar hij op de Rugsenweg naar eigen ontweyp een woonhuis en atelier liet bouwen, omringd door een fraaie tuin, ook door hemzelf aangelegd. Zij, die be- kencj zijn in -Bergen, weten, dat het een der mooiste villa's daar is. In den beginne, was Graadt van Rogêen vooral bekend als etser; vele etsen maakte hij als' reproductie Van oude meestérs,, als Ruysdaql en Vermeer. Dp. de tentoonstelling ziet men hiervan een fraai voorbeeld: gezicht op Haarlem door Ruysdael. Het aantal etsen van zijn hand be draagt circa 300. De laatste 15 jaar etst Graadt van Roggen niet'meer en legde hij zich toe op schilderen, tekenen en aqua relleren. Hij maakte reizen naar Frankrijk, Spanje, Italië, Joego slavië, Tripolis en Noorwegen. De oorlog dreef ook hemuit zijn ge liefde Bergen en zijn vertrouwde atelier: hij moest evacueren, -eerst naar Heiloo en later naar Alkmaar; (de laatste drie jaar is hij inwoner Uitspraken Tribunaal De Eerste Kamer van hét Alk maarse Tribunaal deed gisteyen de navolgende uitspraken: Jan Bakker, Alkmaar7 (N.S.K.K.) internering voor de in detenite door gebrachte tijd. Heden vrij. - Jan Helderman, Alkmaar (N.§-.B. en Ned- Ambulancq): intern, voor de tijd van 2 jaar en 3 maanden, vrij 31" Juli '47. Dirk van der Kamp. Bergen (N.S.B. en Ned. Ambulance); intern, voor de tijd van 2 jaar en 6 maan den, vrij 4 Nov. '47. Julius O. Nieuwland, Schoor! (N.S.B. 'en N.S.K.K.): 2 jaar en 3 'maanden, vrij 1 Aug. '47. Jap E. K. de Buyzer, Alkmaar (N.S.B.)reeds vrij. Intern, voor'do in det. doorgebrachte tijd. Hendqik J. Selie, Alkmaar, reeds vrij. Nog 6 maanden internering. Definitief vrij 11 Nó.y. '47. Aan het' vonnis van Bernardus H. Ullings (Alkmaar), Geertrui H. Haghuis (Hêiloo) cn Klaas Vadpr (Zijpe) had de Hoge Autoriteit zijn fiat geweigerd. In dq twee eerstë gevallen is dë verbeurdverklaring vernietigd, terwijl de laatste alleen is veroordeeld tot ontzetting trit de béide rechten. Dit geldt ook voor alle hierboven genoemde beschul digden. van "Westerlicht, waar men voor hem een atelier liet maken, waar hij op zijn late levensavond nog steeds werkt. Zijn laatste werk; ,pen prachtig portret van zijn vrouw die hem in zijn niet-gemakkelijke leven als doofstom artist steeds trouw terzijde stond en heel veel voor hem betekende heeft een ereplaats'op deze eretentoónstelling; hij schilderde het in zijn 80ste jaar. Zjin werk De etsen van Graadt van Roggen, zowel' zijn reproductieve als zijn originele, genieten in kunstkringen algemene waardering; in binnen- en buitenland verwieff hij er tal van onderscheidingen mee; vooral zijn droge-naald-etsen in rood zijn knap. Het zijn vooral zee en duinen, die het onderwerp van Graadt van Rog- gen's kunst vormen; de rotsen in Noorwegen, het strand 'van de Noordzee, de duinen vqn Bergen en Schoorl. hebben hem geïnspireerd tot boeiende schilderijen en aqua rellen. Zijn, werk, dat hij meèbracht van zijn. reizen- naar Zuid-Europa, valt op door een lichter- palet en door een zuiver aanvoelen van de sfeer van het warme Zuiden. Ook als houtsnijder heeft - Graadt van Koggen belangrijk werk gemaakt, terwijl zijn talent als portrettist spreekt uit menig doek. dat op deze tentoonstelling té ziën is. Men ziet, deze 80-jarige artist is veelzijdig zoals hij vitaal is. Hét eere-comité. heeft bij deze ge legenheid de uitgave ter hand ge nomen van een boekje, waarin een 25-tal etsen zal yorden gereprodu ceerd en een levensbeschrijving van de schilder is opgenomen, welk- boekje in de serie Beeldende Kunst bij de fa. Donker, te Rotterdam zai verschijnen. De 'opbrengst komt ten bate van een fonds voor' het houden van tentoonstellingen door jonge kunstenaars. Zij, die met het veelzijdig wérk van Graadt. var^-Koggen kennis wil len, maken, raden wij aan de ko- mJBide weken een bezoek'te bren gen aan het Stedelijk Museum te Alkmaar. In 1944 was het 106 jaar geleden, dat hier ter stede het bouwbe drijf van de firma - Ringers werd gesticht, doch gezien de moeilijke tijdsomstandigheden werd van een officiële herdénking afgezien. De rediK tot-feestviering werd in tussen vermeervoudigd, daar vier led ril van het personeel ook hun jubiledm vierden. Dit varen - de heren J. van Heerden, W. Bijl, H. Zaadnoordijk en H. Ulr'ch, die respectievelijk 50, 45, 46 en 30 jaar aan de zaak verbonden zijn. Nu was de tijd daar om aan 'deze jubilea een feestelijk cachet te- 'ge ven. In hét Gulden Vlies kwamen Woensdagmiddag de jubilereffilen en het voltallig personeel met hun dames' bijeen, waar een gezellige, druk bezochte receptie werd 'ge- hoüdeó. Talrijke bloemstukken, o.a. van het- gemeentebestuur, verschil lende zakenrelaties en ook van di verse instellingen, op' verzekerings- gebiëd vulden het hele toneel, zo dat dit in een waar lusthof was herschapen. Nadat de heer H. Ringers! als oudste broer, de receptie voor. ge opend had verklaard, gaf dez.e hét' woord aan zijn broer, de heer F. H. Ringers. Deze richtte zich allereerst tot-de vief jubilarissen en memo reerde enkele feiten uit 't bestaan van de thans 103-jarige zaak. Na de heer F. H. Ringers sprak de voor zitter van' de Mij. tot Nut van het Algemeen en overhandigde de vier jubilarissen 'het diploma van „het Nut". - De oudste, thans nog in leven zijnde,-knecht van de heer Ringers, de 80-jarige F. Dingerdis, richtte zich vervolgens tot zijn ëx-patroon en onderstreèpte de hartelijkheid en. loyale houding van dq heren Rin- gets tegenover het personeel. Hier na nam de oudste jubilaris, de heer J.ivan Heerden, het woord, waarbij hij in eerste instantie dank bracht voor ,de hem toegezwaaide lof. Na mens het gezamenlijk personeel bood hij zijn patroon ter herinnering, aan dit 100-jarig bestaan een prach tig Delftsblauw bord aan. Ook de dames werden in deze huldiging betrokken. - Eveneens de vier jubi larissen kregen een geschenk van hef gezamenlijk personeel, terwijl de dames een mooi bouquet aan geboden kregen. Terwijl het merendeel van het 'gezelschap '-zich terugtrok in het café, om daar enige verversingen te gebruiken, stond in de zaal een hele rij opgesteld, die de jubilarissen wilde feliciteren. Ook het' gemeentë- bestuur was hierbij vertegenwoor digd en bij monde van de loco burgemeester, de heer G. v. Slin gerland, werd de firma Ringers door het gemeentebestuur gehuldigd. Natqurlük. kwamen ook de hoofd brandweerlieden deze middag 'hun commandant feliciteren, want wan neer- déze niet warén gekomen, zou net voor de heer Ringers geen échte feestdag zijn geweest! DRANKWET- Ingekomen -is een verzoek van -de heer N. Zwakman, alhier, om een vergunning voor de Verkoop van sterke drank in hét klein uitslui tend voor gebruik elders dan 1 ter plaatse, t voor welke de vergunning geldt-, in het perceel Krebbesteeg hr. 4. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Marga- retha C. C„ d. v. Cornelis P! Pa ter én J. M. Kievit; Cornelis A., z. v. C- Ursem en A Kuis; Iiendrica, d, v, Godefridus H. M. Maessen en A. M. Rijkenberg. Gehuwd: Simon G- M. Bruggeling en Maria C. Bruin, Johanna W; v. Wees en Adriana' Admiraal; Antonius J-. Trompet en Antonia Trouwe. ALKMAAR Door de heer Ak ker te Heerhugowaard i$ dezer dagen een parachdte, toegerust met zendapparaat gevonden van het K. N. M. 1. te De Bilt. BIJZ. POLITIERECHTER Voor de Bijz. Politierechter, had den zich gister enkele personen te verantwoorden wegens overtreding van distributievoorschfiften! C. W. uit Spanbroek had zich meermMén aan clandestien slachten ■schuldig gemaakt. Gezien zijn leef tijd,. hij is reeds tamelijk bejaard, is W. veroordeeld door de Bijzondfer.e Politierechter tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van- 6 maan den met' bijzondere voorwaarden. Hij zal geen. markten en café's meer mogen bezoeken', om-niet in verlei ding te komen misbruik »te maken van drank. G. A. uit Alkm,aar had distri butiebescheiden voor geld'in onder pand gegeven. Voor, verschillende feiten 'is A. feeds veroordeeld. Tha'ns ir weer', een nieuwe'aantekening op zijn, strafblad gemaakt; nl. f 20.— of 12' dg. hechtenis met een maand voorwaardelijk. J. T. uit Alkmaar stond terecht wegenshet verkopen van twee le vensmiddelen- en het kopen van een tabakskaart' voorpen broer die in een interneringskamp zit. Mr. Vel- ünga noemde T. een typische' zwart handelaar, die 'in Alftmaar kaarten opkocht en wederom op de Zeedijk in Amsterdam van de' hand 'deed. De getuige Grotenberg achtte T. slechts 'eeö „beginfter" in het Muis- tere vak en vond dat T. nog wel een kans waard is. Ter zitting bleek dat T. de kaarten had verkocht om geld te krijgen voor een .steen op'het graf van zijn overleden kind. De eis luidde 1 mnd. geV.straf. Mr. v. d.' Wall Bake wijzigde deze tot' een boete van f 60.of 18 dagen met twee mèaanden voorw. ^gevan genisstraf. P. K. uit Den Helder had in een cafq met een soldaat zStteyl pra ten over de verkoop van 59 pakjes shagtabak. Het .materiaal lag bij de hand. Daar zich een agent in-' de nabijheid bevond had K. nog niet betaald en nu beriep hij'zich er op dat hij eigenlijk niets met de zaak te maken had. Mr. Vellinga .was dit piet met hem eens en eiste f 150. boete of ,90 dg., verbeurdverklaring van het In beslag genomene én twee maanden voorwaardelijk. Hel" von nis luidde: f 100.'boete of 60 dg. met verb.verkl. en 2 mnd. voorw. A. v. d. B. uit Bovenkarspel is vrijgesproken, aangezien het ten laste gelegde, het berekenen van te hoge prijzen voor schoenenreparatie niet is bewezen. Mevr. J. B. uit Alkmaar is ver-, oordeeld wegens verkoop van een bonkaart tot'f 25 of 15 dgn.;- terzake- van dit feit vielen voorts, nog- de volgende straffen voor Alkmaar- ders: Mevr. M. S., die f 23.per week 'krijgt en daarvan met 6 kin deren in de leeftijd van 3 tot 12 jaar moet leven,, oiftdat haar man inéén intern.kamp verblijft, kreeg 1 mnd. voorw-. omdat zij uit louter armoede heeft gehandeld. JAARVERGADERING HET WITTE KRUIS SCHOORL. j- De aid. Schoorl van „Het Witte Kruis" hield dezer dagen haar jaarvergadering len huize van de' heer P. Duin te Schoorl. De voorzit'ter, dokter H. Heringa, sprak in zijn openings woord zijn teleurstelling uit over de wel zeer geringe opkomst. De 'secretaris, .dé heer W. Bant deed mededeling van de besprekingen dTe-, het dag'él. bestuur heeft geë voerd met het bestuur yan de ver eniging voor Gezinsverpleging in de Classis Alkmaar, betreffende de plannen van het Schoorlse Witte Kruis inzake de benoeming van een eigen wijkverpleegster, De be sprekingen- kwamen in het kort hierop neer, dat de classis Alk maar in de toekomst misschien wel berei-di" zou' zijn de Gezinsverple ging over te dragen aan Hét Wit te Kruis, mits deze de schulden meteen over zou nemen. In dit verband wa's aan de penningmees ter 'van het'classicaal bestuur ge vraagd ëen gespecificeerde lijst van schulden in te zenden, doch tot op heden was nog niets ont vangen. Deze schulden zullen naar schattng ruim f 300 - bedragen De vergadering voelde in .begin- De mening van de advocaat-fiscaal Tijdens de zitting van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam ontspon zich een debat tussen een der verdedigers en de advocaat- fiscaal Mr. Keiine over de aan landwachters op te leggen straf- - fën. Mr. Keune sprak in zijn re quisitoir als zijn mening uit, dat landwachters, al of niet met zware misdrijven op hun geweten, toch allen hadden meegewerkt om de vreselijke maatregelen tegen Ne derlanders uit te voeren en dat zij dus allen de morele schuld droe gen als landwacht in zijn geheel. Daarom ooit eiste hij zware straf fen, De verdediger kwam tegen deze opvattin»- in het geweer, om dat er volgerf zijir zeggen heel wat landwachters door Tribunalen 'worden berecht en er 'daar meestal afkomen me,t straffen variërénd tussen detentie en drie jaren. Hij kon zich daarom niet met de stel-' ling verenigen, als zouden land- wachters allen de morele verant woording dragen en als zonden zij daarom alleen zwaar moeten wor den gestraft. Het debat was ontstaan naar aan leiding van de eis" van Mr. Keune tegen A. W. Biilsma uit Amsterdam, 'n.l. 10 jaren met. aftrek en ontzet ting uit beide rephten voor het leven. Deze Biilsma had als landwach- ter meegedaan aan hét vorderen van fi'etsen1 in de gemeente Berk hout, dit onder commando van de beruchte Schoenmaker, die nu alé getuige optrad, pit was echter riaet alles. Ook «deed hii mee aan het patrouillelopen en het controleren van persoonsbewijzen. Voorts» heeft hij 'Wagenaar, die in de boerderij van Frans te Heiloo was -gevonden, (zoals bekend werd Frans doodge schoten, evenals Wagenaar) en door de Grune Polizei zwaqr was ge wond, bewaakt in het 'lazaret te Heiloo, terwijl hij öveneens- heeft meegeholpen aan het arresteren van Rens Rempt'in ëen café op de Laat te Alkmaar. Ook deze Rempt is later döodgeschoten. Tenslotte heeft hii zijn hulp verleend aan de Grune Polizei toen _de fabriek van Ringers moest worden doorzocht naar onderduikers en/of illégale werkers, waar gelukkig niemand werd gevonden. De landwachters Schoenmaker, v. d. Meer 'en Snaan. alle drie be ruchte namen in Alkmaar erj verre omgeving, traden op als getuigen en schilderdén de bovengenoemde ta ferelen. zoals ze waren uitgehaald- in de genoemde 'gemeenten. Mr.. "Keune .kwam toen met ziin °is van 19 jaren, waarna het debat" ontstond over de on té leggen straf fen aan landwachters. wie nibt het allerergste kon worden ten laste gelegd. Jodenverrader of niet? Het scheep een /moeilijk geval te ziin. de zaak tegen A. E St.ins te Limburg. Zoel» wellieht ook bekend werd -deze Stine in de oorlo»sijren door de illegaliteit .neerpesehoten, omdat hii .uitermate, pevanrlük ge- blékën was voor opdeVchjikers en "andere .zware'!-gevallen.maar hii overleefde deze, aanslag en de kogel /v'evfj nn nog in zvn hoofd-rond. Déze Stins -zou dan enige Joden, die bii de familie Corneliss'e te Lij men waren ondergedoken hebben verraden, zodat deze Jodèn wertil.en- gearresteerd. Een van hen is in een concentratiekamp overleden. Doch ook de huisvrouw werd meegeno men en zwierf rond in verschillende conceütr'atiejkampgn in Nederland en Duitsland, o.h. Raverisbruck en Dachau. Stins aou deze onderdui kers doorgekregen hebben van de zwager van- Cornelisse. Ook werd hem. ten laste gelegd, dat hii verschillende onderduikers had doorgegeven aan de Arbeids- controledienst, maar gylukkig wer den deze jóngens nooit gevonden. De landwachter Struulen, als getui-. ge gehoord, probeerde 'een geheu genstoornis (voor te doen. maar hii viej toch door de mand/door op een gegeven ogenblik te 'vertellen, dat hij-kortgeleden met Stins in het in terneringskamp over. deze zaak had gesnroken. Ds. Kuiner. een hekend figuur uit dé illegaliteit, trad op als getuige' a decharge en hii poneerde zijn ge dachte. als zou Stins niet de 'verra der'van'.de Joden kunen zijn, wat hij baseerde op de kennis van het karakter van verdachte. Mr. Keune achtfe het doorgeven van onderduikers niet bewezen, doch wel het Joderiverrapd. Hij eiste een .gevaneenisstraf van 12 -la ren. met ontmtting uit. beide rech- ten voor het leven, S.S.'ers voor-het Hof. P. Druiven uit Bergen had in 1943 getekend voor de Landstorm Npder- land. Misschien onbegrijpelijk voor een bijna vijftigjarige, maar de ma teriële nood- dwong hem er toe al dus vertelde hii het Hof.Hij wist geeh andere uitweg meer. Tegen hem werd zeven jaren geëist. Ook tegen Jn. Zwagerman uit Hoogkarspel eiste Mr. Keune zeven iaren. Hii meldde zich in 1943 bij«de -Waffen S.S. daartoe, als 't ware op gevoed door het N.S.B.-milieu. Al lereerst kwam hij- in Kroatië te recht als ..fahrer". Het woord chauf feur kende- hii bijna niet meer. La- ier in-Italië, bij.de opleiding van nantsereenheden, .oolé al als chauf feur en tegen.de.partisanen voor de derde maal chauffeur. Maar in Berliin'moest het stuurrad worden geruild voor de wapens in straatge vechten-met de Russen. Hij werd krijgsgevangen semaakt en kwam in September weer in Nederland te rug, echter niet als overwinnaar maaf als krijgsgevangene. De uitspraken zullen plaats heb ben op '4 Juni a.s! sel niet veel' voor het' overnemen vaii de schuldenlast, doch wilde een definitieve beslissing liever nog\vat uitstellen, fot, een behoor lijk overzicht is verkregen. Uit de verschillende jaarversla gen ontleenen wij'.de volgende ge gevens; De ontvangsten van de vereniging bedroegen ever 1946 in totaal f2408,88; de ui tg. f 1302,75'; saldo 11Q6,13. Voor dë tbc-bestrij- ding bedroegen deze cijfers: Ont vangsten f 1092,51;'uitgaven f472,50 saldo' f 620,01.' De afdeling huisver zorging: Ontvangsten f723,84; uit gaven f 339,50; sqjdof 384,34. -De moedercursus kon door ge- bfek aan belangstelling niet door gaan, doch inmiddels hebben zich een 12-tal deelneemsters aange meld, zodat gepoogd zal vyorden ■deze cursus alsnog te laten door gaan. Het magazijn heeft 380 maal rtikelen uitgeleend en is in be hoorlijke staat, hoewel enkele ar- artiikelen uitgeleend -en is in be- geschaft-, De onderafd'. Huisverzorging kan. niet zijn volle werkzaamheden ont plooien wegens gebrek aan vrou-, vvelijke hulp," ondanks het feit dat - aan de helpsters f 5,— per dag wordt aangeboden. Deze onderafd. telt 77 leden en de vereniging in zijn geheél 7Q3 leden.' De voorzitter wijst er op, dat het niet. juist is wannéér inwonende gezinsleden Van aangeslotenen bij huisverzorging de vergoeding van f 5,per dag incasseren. Meh moet namelijk bij gebrék aan v^s- te helpsters zelf ljulp zoeken in voorkomende gevallen, doch het i? inderdaad niet juist wanneer men zégt hulp gevonden te- hebben en ,dan f 5,—T- per dag laat uitbetalen aan een gezinslid-, hetgeen reeds enkele malen is voorgekomen. - Medegedeeld ,werd nog, dat het consultatiebureau voor zuigelingen goed' werkt en dat 659 bezoeken hieraan zijn gebracht. Op veelvuldig Verzoek zal bo vendien een consultatiebureau voor kleuters van. 1'%,6 jaar worden' gehouden en wel iedere tweede Woensdag der maand, 's middags .vafl 23 uur in het gemeentelijk gymnastieklokaal. Tot -afgevaar digde naar de buitengewofie alge mene vergadering werd benoemd ie heer W. Bant. HET CONSUMENTENCRED1ET LANGENDIJK. Velen hebben, nadat de termijn de vorige maal gesloten "xwas <en de' waarde bonnen geldig werden verklaard, spijt gehad dat zij geen aanvrage om consumentencrediet hebben in gediend. Toen het te laat was heeft men zich, na door allerlei overwe gingen, en verkeerde voorlichting een afwachtende houding te hebben aangenomen, gerealiseerd, dat er toch werkelijk niets „achter zat" én dat het werkelijk de bedoeling was van de regering om de bevolking met'dit crediet te helpen. Thans is nogmaals de .gelegenheid geopend om .een aanvrage in te die nen. Tot en met 31 Mei a.s. kunnen aanvraagformulieren worden afge haald aan de afd'. Sociale Zaken in' het voorm. Gemeentehuis te Broek op Langendijk, waar de ingevulde formulieren vóór 7 Juni a.s. weer moeten worden ingeleverd. Waarschijnlijk ten overvloede vestigen wij,er de aandacht op, dat men zich' door deze aanvrage 'tot niets bindt. Men ontvangt nl. van de Districtsraad voor het Consumen tencrediet een mededeling, onder welke voorwaarden het aange-' vraagde crediet verstrekt kan wor den. Men kan daarop dan bevesti gend of afwijzend antwoorden. BURGERLIJKE STAND GRAFT Geboren: Martin, zoon van P. Tentïj en A. Ris J. Cornelis, zpon van P. J. Keetman en J. Hout koper. Ondertrouwd: W. S. Veldt en A. J. A. Mul; J. Blokdijk en C. J. Mul. Gehuwd: Th. N. Hoogeboom en G. Roelofsen. Ovgrleden: J. Blok ker, echtgen van A. Blomenkamp. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ OUDE N1EDÓRP. De K.V.P. afd. Oude Niedorp kan met voldoe ning terugzien op een goed geslaag7 ije bijeenkomst, gehouden qp Dins dag 1.1. in de zaal van Blankendaal te Zijdewind, op welke bijeenkomst de Hoogedelgestr. Heer Th. S. J. Hooy, lid van, de Tweede Kamer der Staten Generaal op kehrige en z^er bevattelijke wijze het woord heeft gevoerd over onderwerpen met. betrekking tot Indië, het zorg- barende onderdeel onzer Nederr .landse rechtsgemeenschap. - Indië, aldus spr., verkeert momen teel in de puberteitsjaren van haar staatkundige .ontwikkeling, in wel ke periode zij nog meen als gewoon lijk behartiging behoeft door het oppergezag van haar algemene be langen. - Na deze gedachte te hebben uit gewerkt vervplgde sprekej: Ondanks het feit dat verschil van mening bestond - omtrerit de Linga- djatti-overëènkomst» de basis-over eenkomst voor verdere behandeling op de rijksconferentie, is toch tot ondertekening dezer overeenkomst overgegaan, omdat de regering het in 's-lands belang achtte de Repu bliek hierdoor te, doen weten waar voor'de Nederlandse regeling zich verbond. Het toenmalige kabjnet, 'Schermerhorn was voornemens be treffende deze overeenkomst niet met Soekarno in- onderhandeling te treden. Na overweging evenwei van d%bezwaren welke bestonden tegen de-persoon Van Soekarno, achtte de regering, het niet verantwoora tij dens-de besprekingen'met de Repu bliek Soekarno hierhij te passeren. Tijdens het interessant debat 'wer den nog meerdere vragen door spre-' ker beantwoord, waarna deze het woord verleende aan -de voorzitter. Deze hoopte dat'de grote belang stelling weike de jongeren 'deze avond aan de dag legde ook in de toekomst bestendigd mocht blijven, terwijl ook gaarne een plaats vóór hen aan de bestuurstafel zou wor den ingeruimd opdat ook zij gele genheid zouden hebben hun frisse eri jonge' krachten te geven aan hun K.V.P. Na een hartelijk woord van dank "zowel aan de spreker van deze avond als aan de belangstellenden- werd de omst gesloten met de Christelijke Groet. Rest nog te vernielden dat het R.K. Fanfarecorps „St. Martinu's" voor het tijdvak .van 25 Mei t.m. 7 Juni 1947 Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA KB KC 705 (Série D) D-01 brood 800 gram brood D-02 brood 400 gram brood D-Ól boter 125 gram boter- D-02.|boter 250 gram margarine of 200 gram vet D-01 melk 4 liter mqlk B-03, D-05 melk 7 liter melk D-01 vlees 100 gram vlees D-02 vlees 300 gram vlees D-01 alg. 200 gram kaas D-02 alg. 1 ei D-03 alg. 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel (niét uit rijst bereid) D-04 alg, 125 gfam koffie D-05 alg. 50' gram thee - D-06 alg. 100 gram suikerwerk D-01 res. 125 gram margarine of 100 gram vef D-03 res. 1600 gram brood D-04 res. 125 gram .margarine of 100 gram vet D-06 res. '800 gram brood D-07 res. 125 gram boter D-07 alg. 120 gr. spijsolie (voor inlevering uiterlijk op 31' Mei a.s.) Bonkaarten KD, KE 705 ((serie D) D-ll brood 800 gram bróód D-ll boter 250 gram boter D-12,boter 125 gram margarine of 100 gram vet D-13, D-15 rpelk 12 liter melk D-ll, P-12 vlees 100 gram vlees D-ll alg. i00 gram kaas D-12 alg. 1 ei D-13 alg. 100 gram suikérwerk D-13 res. 800 gram bróód D-14 res. 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst bereid) D-16-.res. 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) of zelfrijzend bakmëel D-14 alg. 120 gr. spijsolie (voor inlevering uiterlijk op 31 Mei a.s.) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF,' MG 706 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie D) D-21 brood 800 gram brood D-21 boter 250 gram boter D-22 boter 250 gram margarine of 200 gram ve{ D-21 melk 5. liter melk D-21 vlees 300 gram vlees D-22 vlees, 100 gram vlees D-21 kaas 200 gram kaas D-21 eieren 5 eieren Op 29'Mei zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnape ringen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Mei a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 26 Mei a.?. kan worden gekocht. - De bonnen D-06 en D-13 alge méén. geven uitsluitend recht op 100 gram suikerwerk, niet op chocolade, suiker, jam e.d. De niet-aangewezen bonnen van de- serie C kunnen worden vernie tigd. De bonften D-07 en D-14 algemeen moeten uiterlijk op 31 Mei a.s. bij een detaillist, die gewoon wa's spijsolie te verkopen, ingeleverd worden. Omtrent de aflevering zul len nog nadere berichten volgen.. Iri de bonnenlijst -van heden is voor alle leeftijdsgroepen een voor- inleveringsbon voor 120 gram spijs- glie opgenomen. Dë zeer beperkte mate, waarin de voor de productie van margarine noodzakelijke oliën kunnen worden geïmporteerd, belet tot heden aanwijzing van een bon voor uitsluitend: spijsolie. Het is ten slotte gelukt een -hoeveelheid olie voor dit doel vrij te krijgen. Ver moedelijk zal de koopbón eind Juli worden aangewezen in de plaats van een bon voor 125' gram marga rine. zich ook nu weer lang niet onbe tuigd hééft gelaten. Door haar werd n.l. de muzikale omlijsting dezer avond op keurige wijze verzoj-ga. Beverwijk,' 21 Mei 1947. GEEN WANTOESTANDEN „Klopt piet", schrijft de heer J. in een ingezonden stukje over - de tribune-zitplaatsen bij de Baarden- cóurses op het Sportpark té Alk maar, op' Hemelvaartsdag. „Klopt' toch wel", geachte heer J., want wij hebben nooit anders ver kocht dan twee rangen:"- voor de kleine tribune aan de westzijde van het veld, en voof- de grote tribunë met paddock als één rang. Dus geen aparte tribupe-plaatsen. Dat de heer J. misschién zo laat op het Sport park kwam, dat de zitplaatsen allen waren bezet, is mogelijk, maar^niet onze schuld. Dus is er ook geen sprake van dat er meer zitplaatsen verkocht werden dan' er" plaatsen waren. U ziet dus: „Het klopt Wel." A. BLOM Hz.-, Voorz. Paardensportvereniging „Vooruit". OBDAM, 21 Méi. Aangevoerd: 15.000- kg witlof I 29—45; 10.000 kg witlof II 2245; 5500 kg witlof" m -10—26. ALKMAAR, 21 Mei. Exportvei ling. Andijvie 68—72; spinazie 8^- 18; postelein 2836; rabarber 411;. raapstelen 2—7; prei 11—23: bos uien 17; asperes 68161; aardbeien 68161 per doos; bloemkool IA 84— 116; I 40—68; II 15.—30; witlof 8—45; radijs 2—11, selderie I8, sla 415. WARMENIJUIZEN. 13840 kg witlpf I 20.2037.90; idem II 10.10 14.10; idem I afw. 21.90. LANGENDIJK. 14.000 kg witlof afw. I 22.60—41.50; idem II 10—17; 2000 kg 'prei I' 11.40—14.60; idem II 1.40—1.90; 2200 kg-rabarber 6.90-7.10. BEVERWIJK, 21 Mei. Spinazie 8 22; rabarber 4—9; radijs 26; sla I 10—13; witlof I 2031„ aardbeien ■1.201.40 per doosje; bloemkool III 0.20;. bospeen 0.70; prei 820; pos telein 4248; spalotten 12—29, as perges wit 0.801.10; idetffblauw 0.60—0.80; idem dun 0.350.40; ra pen 12; kroten 3—*5.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2