Nieuw Nederlandse gezag de jure blijft in overgangsperiode gehandhaafd Luchtramp bij Tilburg eist twaalf doden s Indonesiërs moeten zich vrij kunnen uitspreken r Deel der Nederlandse strijdmacht moet voorlopig blijven 38 slachtoffers Voor Alkmaar en omgeving Een nationale zaak DE NOTA AAN DE REPUBLIEK Federaal gezag in Indonesië naar buiten als éénheid Binnen 14 dagen antwoord verlangd 80.000 textielpunten verduisterd Stoffelijk overschot van Dr. Colijn te Den Haag TWEE VLIEGTUIGEN BOTSTEN TEGEN ELKAAR Samenwerking bij de verdediging Dan is vermindering der troepensterkte mogelijk Nederland dankt Amerika J De zaak tegen Arnold Meijer bij vliegramp te New York DOODVONNIS VOLTROKKEN EEN DAG GEEN KRANT? J Nog meer vliegrampen Franse winkeliers willen sluiten HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26, c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 30 MEI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11238 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K'2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HET KOMT niet dikwijls voor, dat wij er voor staan, iets over ons zelf te schrijven. Nu is het zo ver: de dagbladen van Nederland zonder uitzondering alle zijn bij zichzelf op interview geweest. Om te spreken over de hopeloze papier situatie. Zij zal er, indien er geen betere oplossing wordt gevonden, toe leiden, dat de dagbladen, die toch altijd nog maar in een mini maal formaat kunnen verschijnen, dat zeer binnenkort opnieuw minder papier voor hen beschikbaar komt. Wat'dat zeggen wil, begrijpt men, wanneer men zich eens een ogen blik beter rekenschap geeft van de rol, die de dagbladpers in het maat schappelijk leven vervult. En het is juist de grief van de dagbladen, dat men èn in de kringen van de Over heid, die nu eenmaal veel met deze zaak te maken heeft, zolang papier distributiegoed is, èn in de kringen van het grote publiek ook, niet vol doende doordrongen is van die grote invloedrijke betekenis van het dagblad in de huidige tijden. Op een persconferentie, welke het bestuur van de vereniging De Ne derlandse Dagbladpers hield met de directeuren en de hoofdredacteuren van de dagbladen, is het onomwon den gezegd: het zit 'm niet alleen in de papierpositie, maar meer nog in het feit, dat de Regering en de haar ten deze ten dienste staande organen niet voldoende van de waarde van de dagbladpers als mid del van nieuwsvoorziening vooral, overtuigd is. Alleen al het feit, dat zoiets in een dergelijke bijeenkomst onomwonden motst worden gezegd en met feiten gestaafd is in den jare 1947 in een beschaafd land als Nederland toch alleen teleurstel lend en beschamend. Wij hebben persvrijheid en wij verdedigen die ten koste van alles als een groot volksgoed. Maar wat is zij tenslotte in de practijk waard, als de middelen haar niet ten dienst staan, om die vrijheid in practijk te brengen? Wij kunnen en dat geldt voor alle kranten nog lang niet doen, wat vóór de oorlog ge schiedde. De omvang van de kran ten is nog maar een vierde tot een -■kwart vare'vóór--de oorlog. En nu geven wij gaarne toe, dat de meeste dagbladen grot'è en kleine ook om andere beörijfstechnische rede nen nog niet op het vooroorlogse peil kunnen komen, maar er is toch, vergeleken bij de dagen onmiddel lijk na de bevrijding, al heel wat verbeterd in dat opzicht. En het gaat nu trouwens niet om uitbrei ding van de papierbeschikbaarstel- ling, hoe wenselijk op de duur ook, doch het gaat er om, dat door het falen van de politiek der regerings instanties op dit punt, vermindering van papier dreigt en dat is onhoud baar en onaanvaardbaar. Ook in ander verband hebben wij het al eens meer gezegd: tal van on aangename maatregelen, op allerlei gebied genomen en nog te nemen, zouden wel te aanvaarden zijn, als wij en nu bedoelen wij het ge hele Nederlandse volk maar de overtuiging hadden, dat van de zijde der Overheid alles wat mogelijk is, gedaan werd en wordt, om op di verse terreinen te bereiken wat menselijker wijze maar enigszins be reikbaar is. Het spijt ons te moeten zeggen, dat dit dikwijls niet het ge val blijkt te zijn en het spijt ons bijzonder, dit thans te moeten zeg gen, ten aanzien van de papierpoli- tiek, welke de regering voor de dagbladen voert. Wij zullen in de komende dagen in enkele beschou wingen op enige punten ter zake wijzen en wij vragen daarvoor de bijzondere belangstelling van onze lezers. Voor heden willen wij vol staan met te constateren, dat uit de wijze, waarop de regeringsinstanties de laatste maanden de papierpoli- tiek hebben gevoerd, blijk heeft ge geven van een tekort aan inzicht. De berekeningen der „planning" hebben gefaald en het meest ver drietig van alles is, dat de betrok ken instanties telkens blijk geven van een gebrek aan inzicht in de waarde van het dagblad als middel van nieuwsvoorziening. Dit moest in een land als het onze, na de grote strijd die wij om de vrijheid ook om de persvrijheid hebben ge streden, niet meer zijn. De dagblad pers toch is, om de rol die zij in het sociale, culturele, politiek en econo mische leven speelt, een zaak van nationaal belang, een volksbelang van de eerste orde. Het is de dag bladpers, door middel waarvan het gehele Nederlandse volk met be kwame spoed alle belangrijk nieuws op alle gebied te horen krijgt. Deze dagbladpers is een voortreffelijk werkend apparaat, goed georgani seerd, dat vele duizenden medewer kers telt. Voor de economie van het land is dit bedrijf van enorm be lang, als wij nagaan, dat het een jaaromzet heeft van minstens negen tig millioen gulden. Practisch komt er in elk gezin 'n dagblad in sommige meer dan een en de gezamenlijke oplage van de Nederlands dagbladen is dan ook omstreeks 2.840.000. Nederland leest zijn dagblad niet alleen om 't nieuws en om de voorlichting, maar ook om de advertenties. De adver tentiepagina's zijn van enorm be lang, o.a. voor het economisch her stel, zoals bijv. wat de arbeidsmarkt ■^HANS IS DE NOTA gepubliceerd welke de Com missie-Generaal op 27 Mei aan de Republikeinse delegatie heeft overhandigd. In deze Nota wordt er van uitgegaan, dat de Nederlandse Regering de over eenkomst van Linggadjati beschouwt als de vaste grondslag van haar beleid met betrekking tot Indo nesië, terwijl de Nota tevens een vijftal voorstellen bevat betreffende de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati. In verband met de dringende noodzaak om op korte termijn tot een begin van uitvoering te geraken, meent zij te moeten verlangen, dat een antwoord op deze voorstellen door de Republikeinse delegatie binnen 14 dagen zal worden gegeven. Mocht dit ant woord afwijzend of onbevredigend zijn, dan ziet zij tot haar leedwezen geen mogelijkheid om de be sprekingen voort te zetten en zal zij de vraag wat verder te gebeuren staat moeten voorleggen aan de Nederlandse Regering. spreekt zal het De bij de Nota overgelegde voor stellen omvatten: 1. Uitvoering van art. 15 van de overeenkomst van Linggadjati met betrekking tot de hervorming van de Indische regering tot een cen traal apparaat van de toekomstige federatie en de oprichting van or ganen voor samenwerking met het opperbestuur in Nederland; 2. De regeling van de buiten landse betrekkingen en de voorbe reiding van de vorming van een buitenlandse dienst voor de toe komstige verenigde staten van In donesië. 3. De militaire samenwerking met betrekking tot het volledig staken van de vijandelijkheden, het herstel van recht en veiligheid, de opbouw van de Defensie voor Indonesië en de vermindering van de troepensterkten. 4. De regeling van Tie belang rijkste economische vraagstukken, met name die, welke betrekking hebben op het buitenlandse han delsverkeer, de deviezencontróle, de voedselvoorziening en het her stel van recht voor niet-lndone- siërs ten aanzien van hun bedrij ven en bezittingen in Republikeins gebied. 5. De regeling van de verhouding tot en de samenwerking met de niet tot de Republiek behorende delen van Indonesië en van de inpassing van de bezette gebieden op Java en Sumatra in het Repu blikeins territoir, een en ander met inachtneming van art. 3 en 5 van de overeenkomst van Ling gadjati. T. a. v. deze 5 punten wordt het volgende toegelicht: ad. 1. Het ware rechtstreeks in strijd met de artikelen 2, 5, 4 en 15 van de overeenkomst, wanneer men zoals de republikeinse delegatie in sommige besprekingen en de repu blikeinse autoriteiten in sommige uitspraken hebben gesteld, gedu rende de overgangstijd de eenheid van Indonesië zou verbreken door de republiek te plaatsen naast en los van de overige delen van dit land. De overeenkomst gaat in te gendeel ervam uit, dat samenge werkt zal worden aan bouw en uit rusting van een federale staat en dat, zolang deze bouw nog niet is voltooid, door hervorming van de Indische regering in het centrale gezag zal worden voorzien. In de voorstellen is derhalve uitgegaan van de toestand voor de overgangsperiode, waarin de jure het gezag van de vertegen woordiger van de Kroon in In donesië en dat van de Neder landse regering gehandhaafd blijft, doch de facto aanstonds voorzieningen worden getroffen om een mederegerende instantie op federatieve grondslag te scheppen voor geheel Indonesië om te voorzien in een vertegen woordiging van Indonesië bij het opperbestuur. Deze constructie voor de over gangstijd kan dan tegelijkertijd de grondslag vormen voor de latere federale regering en voor de toe komstige organisatie van de Neder lands-Indonesische .Unie. Dat daarbij een onderscheid ge maakt zal moeten worden tussen federale bevoegdheden en de be- Bij de firma Swelheim te Alme lo had de kantoorbediende H. H. een manier ontdekt zich ruim van textielgoec'eren te voorzien. Hij schreef valse orders uit en de tex- tielgoederen, die daarop voor ver zending gereed werden gemaakt nam hij zelf in bezit. Hij zorgde voor de betaling, doch leverde geen textielpunten in, wat geruimen tijd niet opviel, aangezien hij de ad ministratie van de textielpunten voerde. Bij het eerste onderzoek is ge bleken, dat de frma op deze wijze voor meer dan 80,000 textielpun ten is benadeeld. H. is gearresteerd Het onderzoek wordt nog voort gezet. betreft, door vraag en aanbod, koop en verkoop. Laat ons voor vandaag niet in mineur eindigen, maar de hoop koesteren, dat de campagne, welke de dagbladpers nu eens voor haar eigen zaak begint, ertoe mag leiden, de Regering en haar instanties er eindelijk van te doordringen, dat de Overheid de dagbladpers erkent als het middel, waardoor op bekwame en snelle wijze aan het publiek be kend gemaakt wordt, wat het weten moet en wat iedereen van het da gelijks gebeuren weten wil. Haar eigen zaak maar waarvan de be langen zo verweven zijn met grote volksbelangen, dat met recht van een nationale zaak gesproken kan worden! Gisteravond omstreeks 7 uur arriveerde per Rode Kruiswagen aan de grens te Beek bij Nijmegen het stoffelijk overschot van wijlen dr. H. Colijn. Aan de tolboom werd de kist door de zoon van wijlen dr. Colijn, de heer dr. A. H. Colijn in ontvangst genomen. Door de heer R. Gosker van het centraal comité der Anti-Revolutionaire Kiesver enigingen en de heer E. van Rul ler, de voorzitter van de Nationale Organisatie van A. R. Jongeren werd de zware donkere eikenhou ten kist, waarop een eenvoudige ko peren naamplaat gehecht was, met de vaderlandse driekleur bedekt. Hierna werd het stoffelijk over schot overgedragen in een rouw- auto. De kist werd gedekt door twee bloemstukken, waarvan een van de Belgische en een van de Ned. militaire missie in Berlijn. Mede werd' in de auto gelegd het eenvoudige eikenhouten kruis, dat in Duitsland op het graf van wijlen dr. Colijn gestaan had. Als vertegenwoordiger der rege ring was aanwezig jhr. Quarles van Ufford, commissaris der Ko ningin in Gelderland. De lijkauto reed vervolgens met enige volgwagens in snelle vaart via Nijmegen naar Den Haag waar het stoffelijk overschot voorlopig wordt opgebaard in een rouwka mer. voegdheden van de staten vanzelf. In het algemeen onderscheid worden bepaald door de vraag, welke bevoegdheden het federale gezag behoeft om waarbor gen te kunnen scheppen dat Indo nesië naar buiten als een staatsrech telijk en economisch geheel zal kunnen optreden en dat de regelin gen, welkede federale regering binnen haar bevoegdheidssfeer treft, naar binnen toe behoorlijk kunnen worden uitgevoerd. Op hun eigen terrein blijven de staten zelfstandig en kunnen de bestaande of in het leven te roepen staatsregelingen, waar nodig met Nederlandse bij stand, verder worden uitgebouwd en georganiseerd. ad. 2. de artikelen 2 en 15, zomede de desbetreffende notulen en cor respondentie, bepalen mede dat in de overgangsperiode de buitenland se betrekkingen van Indonesië ver zorgd zullen worden door de be treffende diensten van het Konink rijk onder uiteindelijke leiding van de Kroon (de minister van buiten landse zaken). Ook hier zou een andere opvatting rechtstreeks strij dig zijn met de getroffen overeen komst en bovendien onuitvoerbaar, aangezien zij een internationale er kenning van de republiek zou ver eisen, die niet op regelmatige wijze te verkrijgen zou zijn. Teneinde echter zorg te kunnen dragen, dat bij de tot standkoming van de Vere nigde Staten van Indonesië dit land over het apparaat beschikt, hetwelk het dan voor zijn buitenlandse be trekkingen nodig zal hebben, zijn ruime voorstellen gedaan tot de op neming van Indonesiërs in de bui tenlandse dienst en tot de opleiding van Indonesisch personeel voor die dienst. Bovendien is een organisatie voorgesteld, die het van de aanvang af mogelijk maakt, dat vertegen woordigers van de verschillende staten in commissoriaal verband be trokken worden bij de behandeling van de buitenlandse aangelegen heden, zowel in Indonesië zelf als in Nederland onder de minister van buitenlandse zaken. Daardoor zal tevens een einde komeif aan de hoogst onbevredigende toestand van het ogenblik, waardoor bij de el kaar voortdurend opvolgende inter nationale conferenties de Indonesi sche delegatieleden ontbreken en de behandeling van voor dit land dik wijls vitale aangelegenheden zon der hun medewerking moet plaats vinden. NEDERLANDSE BEZETTINGS ZONES DE CIJFERS GEVEN DE PEVOLKINGSDICHTHEID PER km*.u 8EVOLKINGSDICHTHE ID VAN NEDERLAND 275 PER kmJ.= Donderdagmiddag omstreeks vijf nur zijn twee twee-motorige les- vliegtuigen, behorende tot het vliegveld Gilze-Rijen, in de lucht tegen elkaar gevlogen en daarop neergestort op een afstand van vijf kilometer ten Oosten van de gemeente Rijen, op de grens van deze gemeente en Tilburg. Hierbij zijn 12 militairen een officier, vijf onderofficieren van de Kon. Marine, vijf onderofficieren van de Kon. Landmacht en een ma troos der Kon. Marine om het leven gekomen. De verongelukte vliegtuigen van de L.S.K. waren te Manchester ge bouwde Avro-Ansons. De Anson was een type, dat voor 1937 was ont worpen en in dat jaar in gebruik was bij het z.g. Coastal-Command, de kustverdediging en verkenning van Royal Air Force. In de oorlogs jaren werd de Anson aanvankelijk nog als kustverkenner gebruikt, doch later bestemd als trainings vliegtuig voor de R.A.F., toen snel lere toestellen ingeschakeld werden. Van de Anson waren zeer grote aantallen bij de Engelse luchtmacht in dienst. Het is eeri twee-motórige laagdekker met intrekbaar landings gestel en uitgerust met dubbele be sturing. Een draaibare geschutskoe pel bevindt zich aan de bovenkant van de romp achter de eigenlijke cabine. De toestellen bieden plaats aaan vijf of zes personen. De namen der slachtoffers die bij Betreffende de militaire samen werking tussen Nederland en In donesië zegt de Nota, dat deze wordt bepaald door 3 belangrijke factoren. In de eerste plaats zal een einde moeten komen aan de vijandelijk heden, die nog steeds voortgang vinden op verschillende fronten, zodat uitvoering kan worden gege ven aan de beginselen van demili- tarisatie, die als eerste voorbeeld met betrekking tot het regentschap Modjokerto zijn overeengekomen. Voorts dient aan iedere gewapende of subersieve actie naar de Malino- gebieden een einde te worden ge maakt. In de tweede plaats is het nood zakelijk in verband met het voor gaande, dat de taak van de strijd krachten tot haar normale omvang wordt teruggebracht en dat derhalve het overleg wordt geopend omtrent de samenwerking ten behoeve van de Defensie. Daartoe zal het nodig zijn, dat een deel der Nederlandse strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht voorlopig ter beschikking van Indonesië blijft, omdat de op bouw van een .moderne weermacht een proces van jaren is. In verband hiermede dient het vraagstuk van de vermindering van de Neder landse strijdkrachten uiteindelijk te worden getoetst aan de defensie behoeften van dit land en dient een deskundig overleg te worden ge opend omtrent de omvang van de Nederlandse bijstand die men nodig heeft en omtrent de strategische dislocatie van de hier gedetacheerde Nederlandse strijdkrachten, welke door die defensie worden geëist. In de derde plaats is het drin gend nodig, dat het proces van her stel van de binnenlandse veiligheid zoveel mogelijk wordt bespoedigd, opdat de ontwikkeling van Indo nesië uit de revolutionnaire in de constructieve fase .kan overgaan. In verband met de verantwoordelijk heid, die Nederland op dit gebied nationaal en internationaal draagt, dient ook politioneel een samen werking tussen Nederland en In donesië te worden georganiseerd, die op de kortst mogelijke termijn de vorming waarborgt van een jaolitie-apparaat, dat zowel aan bin nenlandse als aan buitenlandse be langen de bescherming kan verle nen, daarop zij voor een vreedzame verdere ontwikkeling aanspraak mogen en zullen maken. Deze drie gezichtspunten zijn samengevat in de voorstellen, welke uitgaan van de eisen, die gesteld kunnen worden aan de toekomstige Verenigde Sta ten van Indonesië, willen zij als moderne staat hun plaats onder de naties der wereld innemen. De uitvoering van deze voor stellen zal het mogelijk maken een spoedige uitvoering tf geven aan de noodzakelijke verminde ring van de wederzijdse troepen sterkten. Onder regelmatige uit wisseling van gegevens terzake zal daartoe, in gezamenlijk over-' leg, een schema kunnen worden vastgesteld. Hedenavond van 9.159.45 zendt de K.R.O, een klank beeld Uit, naar aanleiding v^n de kwijtschelding van de Nederlandse oorlogs schuld door Amerika. De Amerikaanse ambassadeur dr. Herman B. Baruch, zal het programma, waaraan medewerken Ennie Mols de Leeuwe, Schutte en De Raaff, Openen. Teksten van liederen, geschreven door Jan de Cler, Rolien Duts en Dico van der Meer, de re gie heeft Herman Perquin. De bijzondere raad van cassatie zal op Woensdag 11 Juni de behan deling hervatten van de zaak tegen Arnold Meijer, welke op 13 October j.l. geschorst werd ten einde Bet Nederlands genootschap tot reclas sering te Amsterdam in de gele genheid te stellen een rapport aan de raad uit te brengén over de per- scon van de requirant en meer in het bijzonder met betrekking tot de vraag of hij gelden van de Duitse bezetter heeft ontvangen ten behóe- u" van zijn partij of periodieken. het vliegtuigongeluk het leven ver loren zijn: A. A. Dobbe, res. 2e Luitenant waarnemer uit Zaandam; W. J. A. Vis, sergeant-waarnemer uit Vught; J. A. Mol, sergeant-vlieger Kon. Marine uit Treebeek; C. W. Nieuwenhuizen, sergeant- vliegtuigtelegrafist Kon. Marine uit Amersfoort; A. H. Tigchelaar, matroos le kl. leerling-vlieger uit Zevenbergen; H. Stienstra, sergeant-zeewaarne- mer Kon. Marine uit Geleen; A. J. de Groot, sergeant-vliegtuig telegrafist Kon. Marine uit Den Haag W. J. Kroeger, sergeant-vliegtuig telegrafist Kon. Landmacht uit Hel- voirt; J. Geertsma, sergeant-maj. vlieger Kon. Landmacht uit Deventer; G. Bakuwel, sergeant-vlieger Kon. Marine uit Amsterdam; A. M. M. Weijters, sergeant-vlieg tuigtelegrafist Kon. Landmacht, uit Tilburg; Beyers, adjudant-onderofficier uit Scheveningen. NEW-YORK, 30 Mei (Reuter).— Een Skymaster van de United Airlines is onmiddellijk na het opstijgen van het vliegveld La- guardia te New-York neergestort en in brand gevlogen. Hierbij zijn 38 personen gedood en 10 personen gewond. Volgens een ooggetuige bevond een ander vliegtuig, dat blijkbaar wilde landen, zich slechts ongeveer 100 meter boven het verongelukte toestel. De piloot van de Skymaster scheen een of andere manoeuvre te proberen, blijkbaar om het gevaar van een botsing te vermijden, waar na het toestel aan de rand van het vliegveld tegen een of ander obsta kel vloog, in een straat neerviel en in brand vloog. Het doodvonnis tegen P. J. Ger- rits, tot de doodstraf veroordeeld door het bijzonder gerechtshof te 's-Hertogenbosch, is Donderdag voltrokken. Gerrits had begin 1944 de heren J. M. van de Mortel en F. G. H. P. M. van Spaendonck te Tilburg aan de S.D. verraden; bei den hebben tengevolge daarvan de dood gevonden. TAGNATIE in de aan voer vati grondstoffen heeft de Minister van Eco nomische Zaken ertoe ge bracht, de maandelijkse toewijzing van papier voor de dagbladen met ingang van 1 Juni te verminderen van 2300 tot 2000 ton. Bo vendien moet met de moge lijkheid van verdere ver laging rekening worden gehouden. De Dagbladpers is daarover zeer ontstemd, omdat zij zie het hoofd artikel in dit nummer niet overtuigd is, dat de Overheid alles gedaan heeft wat mogelijk is, om deze catastrophe te voor komen. Indien er geen op lossing wordt gevonden, zullen de dagbladen op 9 Juni een definitief besluit nemen over een voorstel, om éénmaal per week niet te verschijnen. Tot schade van de nationale zaak! Regering en publiek moge daarvan overtuigd zijn. Nederland steune de dagbladpers in haar strijd voor meer erkenning en waardering van haar taak en haar arbeid! V. NEW-YORK, 30 Mei Reuter) Volgens een bericht van radio New York is een Amerikaans C34 koe riersvliegtuig van het leger met 41 personen aan boord in de bergen nabij Tokio neergestort. Het aan tal doden en gewonden is nog niet bekend. Er zijn reddingsploegen onderweg. NEW-YORK, 30 Mei (Reuter) Volgens een uit Fairbanks (Alas ka) te New-York ontvangen be richt is een Amerikaane Super fort te Laddfield in Alaska neerge stort.. Drie leden der bemanning worden vermist, negen inzittenden werden gewond. -- REYKJAVIK, 30 Mei. (Reuter) Een Dakota met 21 passagiers en een vier koppen tellende beman ning aan boord wordt sinds giste renmiddag boven IJsland vermist. Ondanks intensief zoeken is er nog geen spoor van het toestel, dat op de route Reykjavik-Akreyri (haven van IJsland) vloog, gevon den. De mist noodzaakte het van koers te veranderen. Ongeveer twee millioen Franse winkeliers hebben gedreigd op 4 Juni te gaan staken als protest te gen de regeringscontrole. Alleen de voedselwinkels zouden des mor gens geopend zijn. In verband hiermede heeft de Franse minister van economische zaken verklaard, dat de regering van plan is in dat geval dezelfde maatregelen toe te passen als het vorderen van de gas. en electrici- teitsbedrijven. Mochten de winke liers gaan staken dan zou even tueel worden overgegaan tot slui ting van de bedrijven van allen die aan de staking deelnemen. Wanneer de regering der re publiek, aldus de nota, inder daad de overeenkomst van Linggadjati aanvaardt, dan is het een consequentie van ar tikel 4 der overeenkomst, dat in het verdere overleg omtrent de uitvoering ook de georgani seerde delen van de Malino- gebleden rechtstreeks worden ingeschakeld. Dit kan gemakkelijk geschieden door de vertegenwoordigers van die gebieden bij de besprekingen tussen de .beide delegaties te be trekken. Daartoe is noodzakelijk, dat de republiek duidelijk uitdruk king geeft aan de erkenning van die gebieden door de organisaties en functionarissen, welke de schijn handhaven, als zou de republiek haar gezag1 ook over die gebieden uitstrekken, openlijk te ontbinden of uit hun functies te ontheffen. De commissie-generaal stelt deze eis mede tegenover de aandrang van republikeinse zijde om uitvoe ring te geven aan artikel 1 van de overeenkomst, terwijl zij tevens van oordeel is, dat de artikelen 3 en 4 eerste lid van die overeen komst voorschrijven, dat overal de voorwaarden van rechtszekerheid en vreedzame politieke ontwikke ling worden geschapen, welke de burgers van dit lid in staat zullen stellen zich vrijelijk uit te spreken omtrent de wijze, waarop de ver schillende gebieden hun plaats in de federatie zullen innemen, dan wel over de vraag, of bepaalde ge beden de voorkeur geven aan een bijzondere verhouding tot de Ver. Staten en het Koninkrijk. Aange zien het doel van de overeenkomst in artikel 2 is vooropgesteld, kan tegen een goede en onpartijdige uit voering van deze artikelen, met be trekking tot de toekomst van Indo nesië als geheel moeilijk bezwaar worden gemaakt. Zoals ook elders de samenhang tussen de uitvoering van verschillende artikelen is ge bleken, hangt de invoeging van de bezette delen van Java en Suma tra in het republikeinse gebied nauw samen met verschillende re gelingen op het gebied der beoogde samenwerking, die onder andere haar grondslag vinden in artikel 1 van de overeenkomst en in de ge meenschappelijke proclamatie van 30 Maart j.l., die de burgers van dit land moet vrijwaren tegen schadelijke gevolgen van htm poli tieke partij-keuze.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1