'n Half uur raadsvergadering Uitwisseling van kinderen zijn PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 30 Mei 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Kruithuisje wordt geen woonhuis UIT OUDE TIJDEN R.K. Woningbouw vereniging „Goed Wonen" GEMEENTERAAD CASTRICUM Het wegenplan aangenomen SPANNENDE DUALMEET H.A.V.—D.O.V.E.S. RIOLERING IN GEBRUIK GENOMEN Pastoor Moons van Langedijk bediend SAMENWERKING VAN COÖPERATIES Wijdingen Franco sprak op massa-meeting 3 millioen dollar voor de K.L.M. Post voor de „Kortenaer" Marktberichten L ALKMAAR. De Raad kwam gistermiddag onder voorzitterschap van loco-burgemeester wethouder G. van Slingerland in vergadering bijeen; bericht van verhindering was ingekomen van de heren Stee nis en Torenvlied. Na opening werden de heren P. J. de Kort en G. J. Maissan be- ëedigd, resp. als lid van den Raad en als gemeenteontvanger. De voorzitter wenste beide ge luk, verwelkomde de heer de Kort als oude bekende in de Raad en sprak t.a.v. de nieuwe gemeente ontvanger de wens uit, dat deze vele jaren de Alkmaarse gemeen- tefinanciën mocht beheren. De heer Maissan dankte voor de ze gelukwens en hoopte door sa menwerking met de ambtenaren 't gemeentebelang te dienen en door zjjn werk het vertrouwen, dat de Raad in hem had gesteld, waardig te tonen. Bij de ingekomen stukken was een besluit van Geö. Staten, waar bij met handhaving van het des betreffende raadsbesluit ongegrond is verklaard het beroep van mej. J. van Raalte tegen het haar door de Raad verleend ontslag als onder wijzeres aan de Lindenschool. Het presentiegeld voor de huis vestingscommissie werd op f 3. bepaald. Een verzoek van de H.O V. om voor 1948 f 2000.— subsidie werd aangehouden tot de begroting aan C. Breed werd eervol ontslag verlae-vi als tijdelijk leraar Engels aan het Gymnasium. Vervolgens werd de ontwerp-be- groting 1947 aangeboden. Tot lid van de commissies van bijstand voor grondbedrijf en Open bare werken en Plantsoenen, werd nadat aan de heer I. Vleugel op zijn verzoek als zodanig eervol ont slag was verleend, benoemd dhr P. J. de Kort; in de commissie van bijstand voor het onderwijs werd in de vacature Andriesma benoemd de heer Venneker; in die voor 't marktwezen en slachthuis de heer Vleugel. Voorts werden benoemd tot tij delijk leraar natuurlijke historie aan het Gymnasium de heren J. Heite en dr. M. Adriani, alhier; tot tijdelijk lerares Engels aan 't Gym nasium mevr. A. Slagman geb. Van Lakerveld de Heus, alhier; tot cu rator Murmellius-Gymnasium (vac. van Kinschot) Mr. R. Veendorp. Overeenkomstig art. 7 van de Wet Rechtsherstel Overheidsperso neel werd een aantal in bezettings tijd gedane benoemingen aan on derwijsinrichtingen bekrachtigd. Vooras werd besloten tot het ver lenen van een voorschot op de ge meentelijke vergoeding 1947 in de kosten van instandhouding en van vakonderwijs aan enkele bijzondere scholen en tot het verlenen van een bijdrage van f 57.50 in de verbete ring van de arbeiderswoning Kin- heimstraat 28. EEN JUBILEUM Men schrijft ons: Welke Alkmaarder kent hem niet? Hazes, de schoenmaker. Iemand die zijn vak verstaat, zo'n echte ouder wetse nog met priem en pikdraad. Toen ik hem voor 't eerst leerde kennen, maakte hij 'n min of meer komische indruk op me; nu allang niet meer. Dikwijls zie ik hem voorbij dribbelen op zijn korte beentjes, in zijn bonkertje met de ietwat te lang 2 mouwen, schippers- petje op, paar schoenen in de hand, prima gelapt, piekfijn gepoetst, net jes, degelijk. Onschatbare diensten heeft hij mij bewezen, in de oorlog al, toen ik met geld en goede woor den bij geen enkele van zijn vak broeders terecht kon. Hij voelde 't aan en lapte en wijsgertg zegt hij; „Die die die kinderen zijn mijn beste klanten. Die oudere mensen tillen hun voeten te hoog op." Ik heb 'n heimelijke voorliefde. Zijn handen zijn vereeld door 't eerzame handwerk, hij ruikt naar leer. zijn woorden komen taai maar in 'n ty pische kernachtige trant, die mij altijd weer treft. In drie volzinnnen voert hij mij op markante wijze in zijn wereldje en achter ieder woord 'n wereld van gedachten. Kostelijke verhalen over zijn spierwitte bok en wagen, over die mooie pluimen die helemaal uit Czecho-Slowakije' kwa men, over optochten in Alkmaar waarin zijn bok meeliep, vooraan. Als je in zijn werkplaatsje komt, toont hij met trots het bokketuig van prachtig leer geheel met de hand verr.'ne-i\:d en we voelen mee En van zijn zoon, die niet meer is, springen zijn gedach^.n op zijn vader z.g. die jaren geleden in dit zelfde huis dansles gaf en hoe. Nog steeds is hij kras en kwiek. Ieder jaar gaat hij te voet naar Amster dam ter beevaart en zijn taak is het 't zware vaandel van de H. Familie in de processie rond te torsen. En nu gaat hij fe-~»c vierén. Zestig jaar woont hij op de Geestersingol in dat huisje waar hij 35 jaar geleden zijn gade binnenleidde. Zondag l Juni is het de dag, waarop vele vrienden en kennissen hem de hand komen reiken, hem en zijn vrouw. God zegene deze eerzame hand werksman en spare hem nog vele jaren, 't Is nog zo'n echte vertegen woordiger van 'n typisch brokje „Oud Alkmaar". Bekende Alkmaarders 30 Mei 1598 Uit de Resolutiën van de Staten Generaal d.d. 30 Mei 1598 blijkt dat aan Adriaan Adriaanse Schel ven, zoon van Mr. Adriaan Antho- nisz is gegeven f 25, als beloning wegens een aan de Staten opge dragen wiskundig werk in het la- tijn. Hij komt hierin voor als Adri aan Adriaansz Abetius van Alk maar. De 31e Mei 1596 was als in genieur benoemd Dierick Adri aansz. Schelven zoon van Mr. Adriaan Anthonisz. Deze laatste was de bekende vestingbouwkundi ge, die ook Burgemeester van Alk maar is geweest. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad vervolgens zijn bevoegd-, heid tot het verhuren van open bare gemeentegrond aan B. en W. onder bepaalde voorwaarden te delegeren; op verzoek van de heer Sietsma zal de Commissie van Bij stand voor de financiën gehoord worden over sommige huurbedra gen, die naar het oordeel zijner fractie te laag zijn. Met het voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken op het verzoek van W. van Duin om het kruithuisje tot woning te mogen verbouwen, ging de Raad eveneens accoord; de argumenten vond de heer Sietsma, op wiens verzoek dit adres om bericht en raad was ge gaan, zó klemmend, dat aan toe staan niet te denken viel. Hierna ging de Raad in comité, om het presentiegeld te verdienen. BONUSOEFENMEESTER K.N.V.B. ALKMAAR. Bij het dezer da gen te Amsterdam gehouden exa men slaagde onze stadgenoot, de heer A. Rentenaar, voor bondsoefen- meester van de K.N.V.B. Gisteravond werd in Café Haring de jaarvergadering gehouden van „Goed Wonen". De voorzitter, de heer C. van Mierlo, wees er in zijn openingswoord op, dat de Vereni ging wat het onderhoud der wo ningen betreft, een zorgelijk jaar heeft gehad; het contact met de le den is echter verstevigd. De secretaris, de heer P. Zeegers, bracht een uitvoerig en keurig ver zorgd jaarverslag uit, dat blijk gaf van grote activiteit van het bestuur. Blijkens het door de penningmees ter, de heer A. Buissink, uitge brachte financiële verslag sloot de balans per 7 Januari 1947 in activa en passiva op een bedrag van f 978.422.07, met een verliessaldo te verrekenen met Rijk en ge meente van f 28.606.08. De verenigingskas had een nadelig saldo van f 514.46. Overeenkomstig het rapport van de Raad van Commissarissen wer den balans, winst- en verliesreke ning goedgekeurd en werd de pen ningmeester décharge verleend. De bestuursleden C. v. Mierlo, G. v. Veen en W. Duncker werden her kozen; de heer C. Venneker werd als commissaris herkozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten tot 4 pet. rentebetaling over 1946 op de vóór 7 Januari 1947 volgestorte aandelen. Aan onderhoud was uitgegeven: woningen Baansingel f 4.356.51, id. St. Josephstraat f 3.157.92; id. Popel- manslaan (Grote) f 1529.17; idem (Kleine) f 1650.58. Het bestuur werd gemachtigd eventueel de Speeltuinveren. „St. Agnes" f 50.subsidie te verlenen. Na rondvraag volgt sluiting. DIEFSTALLEN Tijdens de Pinksterdagen is in gebroken in een levensmiddelen- grossierderij alhier. Men heeft ge tracht de brandkast te forceren, nuaar deze bood behoorlijk weer stand zodat men er niet in slaagde de kast te openen. Uit diverse la den en kasten werd echter een antal postzegels en enige geldbe dragen ontvreemd, tot een totaal bedrag van f360.-. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Uit een winkel werd ont vreemd een filmopname-apparaat merk „Eeumig", 8 mm. met batte rij en zwartlederen tasch. Ook de ze zaak is in onderzoek. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Gehuwd: Johan nes L. Brinkman en Antonia E. Schilder; Johannes Rot en Bregit- ta E. M. Brinkman. Ondertrouwd: Marinus Rijbroek en Jacoba G. Vos; Cornells van den Akker en Maria A van Gor- cum; Cornelis Zwijnenburg en Cla- sina Meuleveld. De vroede vaderen van Castricum waren Donderdagavond onder pre sidium van Burgemeester C. F. Smeets ter raadsvergadering bijeen. Het belangrijkste besluit, dat werd genomen, was ongetwijfeld de goed keuring van het Wegenplan. Hoewel er vanzelfsprekend over een derge lijk belangrijk onderwerp uitvoerig werd gesproken, werd het Wegen plan zonder enige critiek van be tekenis aangenomen. Ten einde een en ander te kunnen financieren is voor de uitvoering van de werken voor het jaar 1947 reeds een bedrag op de begroting gebracht van f 10.900.hetgeen wel een bewijs is van welke noodzakelijkheid het wegenplan voor Castricum is. Het aangenomen plan loopt over een tijdvak van 15 jaren, terwijl er een bedrag mee is gemoeid van f 303.000.—. Het urgentieplan daar enboven, dat de straten en wegen omvat, die dit jaar al dringend moe ten worden verbeterd, is begroot op f 33.000.Door de Wederopbouw wordt naar alle waarschijnlijkheid een bedrag van f 76.040.65 uitbe taald, zijnde 90 pet. van de door de gemeente Castricum geleden oor logsschade. Vastgesteld werd voorts, om de woning bij de Openbare Lagere School te verhuren voor f 350.per jaaar aan het Hoofd dier school, de heer C. H. Jensen. Aan dezelfde school is een crediet verleend voor noodzakelijke herstelwerkzaamhe den tot een bedrag van f 3650. terwijl de Bijzondere Lagere School ter vernieuwing van 't Gymnastiek lokaal een crediet is verleend van f 3560.—. Voor hondenhouders in de ge meente Castricum is het volgende besluit van belang. Het honden- vraagstuk in deze gemeente is reeds meerdere malen uitvoerig beschre ven. Ter verscherping van de geno men besluiten heeft de raad een voorstel aangenomen, waardoor de politie is gemachtigd een daarvoor in aanmerking komende hond zon der vorm van proces af te maken. Men zij dus gewaarschuwd. Aan mej. J. Boelrijk werd eervol ontslag verleend als lid van de Ge meentelijke instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon. In haar plaats werd met algemene stemmen benoemd Zuster A. M. de Wildt. Tot gemeente-arts werden be noemd de heren A. de Jongh, H. J. van Nievelt en A. H. van der Werf. HEILOO. H.A.V. heeft Zondag j.l. de Dualmeet te Den Helder voor dames en meisjes gewonnen. Dat de strijd bijzonder spannend was, blijkt wel uit het feit, dat dat tot en met het voorlaatste nummer de stand precies gelijk was. De Doves-meis- jes waren sterker dan hun Helder- sche collega's, maar de meerderheid der HAV-dames gaf juist de door slag. Goede prestaties werden verricht bij de dames door Mej. J. Strijbis met kogelstoten: 9.20 M.; bij de meisjes B: Arj. Couwenhoven op verspringen: 4.57 M.; bij de meisjes A: I. jonker met discuswerpen: 27.24.14 en N. Klerk met kogelsto ten: 10.31 M. Vooral dit laatste zegt nogal iets, wanneer men bedenkt, dat Nel vorig jaar het Ned. Kam pioenschap won met een worp van 9.44'/j M. Er zit dus wel vooruitgang in. De uitslagen waren: Meisjes B: 60 M.: 1. A. Couwenhoven D 8.9 sec.; 2. B. Brand D. 8.9 sec.; 3. D. Hendrikse H. 9.5 sec. Verspr.: 1. A. Couwenhoven D. 4.57 M.: 2. B. Brand D. 4.31 M.; 3. E. Diedenhoven H. 4 M. Estaf. 4 x 60 M.: 1. HAV 36 seo.; 2. DOVES 39.8 sec. Meisjes A.: 80 M.: 1. T. de Bont H. 10.8 sec.; 2. L. v. d. Pol D. 11.5 sec.; 3. N. Ka reis D. 11.5 sec. Verspr1. L. Ol'y H. 4.45 M.; 2. L. v. d. Pol D 4.39 M; 3. T. de Bont H. 4.36 M. Hoogspr.: 1. L v. d. Pol D. 1.30 H.: 2. T. de "Graaf D. 1.30 M.; 3. T. de Bont H. 1.25 M. Discusw.: 1. I. Jonker D. 27.24 M.; 2. L. Koning H. Kogelst.: 1. N. Klerk D. 10.81 M.; 2. D. Waterdrinker D. 9.04 M.; 3. L. Oly H. 8.78 M. Estaf. 4 x 80 M.: 1. DOVES 47.1| sec.; 2. HAV 47.3 sec. Dames. 100 M.: 1. H. v. Straten H. 13.1 sec; 2. R. Zomer H 13.2 sec.; 3. M. Gae- mers H. 13.4 sec. Verspr.: 1. M. Gaemers H. 4.67 M.; 2. B. v. d. Braak H. 4.46 M; 3. G. Holtjer-Boogaard H. 4.44 M. Hoogspr.: 1. R. Zomer H. 1.35 M.; 2 .C. Bot H. 1.30 M.; 3. L. Böon H. 1.25 M. Discusw.: 1. T. Portegies-de Beurs H. 30.05 M.; 2. J. Strijbis D. 25.4714; 3. N. Couwenhoven D. 24.80 M. Kogelst.: 1. J. Strijbis D. 9.20 M.; 2. T. Portegies-de Beurs H. 8.29 M.; 3. A. Broek D. 8.08 M. Estaf. 4 x 100 M.: 1. HAV 55.3 sec.; 2. DOVES 61.1 sec. Puntentelling HAV DOVES Meisjes B 23 30 Meisjes A 51 62 Dames 71 44 Totaal 145 136 pnt. SCHOORL. Het heeft wel heel wat voeten in de aarde gehad, maar eindelijk kon dan toch Maandag de riolering officieel in werking wor den gesteld. Behalve Burgemeester en Wet houders en de gehele raad, merkten wij o.m. op de oud-waarn. burge meester de heer G. J. Lovink, de vertegenwoordiger van het Directo raat-Generaal voor Bijzondere Rechtspleging de heer Van Dordt en namens de bouwers van de zuive ringsinstallatie de Fa. Dorr-Oliver was aanwezig de heer Ir. Smeets. Voorts was aanwezig de Directeur Van Gemeentewerken Bergen, de heer J. H. Roggeveen. Nadat de bur gemeester mr. Jochems de aanwezi gen had verwelkomd, kreeg Ir. Smeets het woord om een beknopte uiteenzetting te geven van de wer king van deze zuiveringsinrichting. Het rioolvuil komt allereerst in een grote zinkput, die op zijn beurt weer wordt geledigd via een soort rooster naar de zuiveringsinrichting. Hier wordt het opgepompt naar 6'/! m diepe bassins, waar de eerste reiniging plaats vindt. Van hieruit stroomt het water door een buis naar een soort sproeier, die regel matig en continu blijft draaien; de ze sproeier verdeelt het water over een z.g. filterbed dat bestaat uit hoogovenslakken. Na verloop van tijd'zal op deze slakken zich een slijmlaagje afzetten een „filmhuid je", wat juist de bedoeling is. Dit laagje vormt juist het onmisbare object voor de biologische zuive ring. Nadat het water weer door dit filterbed is getrokken, wordt het weer afgevoerd naar het voorste bassin, vanwaar het via beschotten, gezuiverd in de afvoersloot wordt gedirigeerd en uiteindelijk in open water terecht komt. Het geheel is zeer practisch automatisch geregeld en helpt zichzelf bij te grote maar ook bij te kleine aanvoer. De aannemer der installatie de heer Min, die beiden mede aanwe zig waren, mochten woorden van lof voor de uitvoering in ontvangst nemen. De oud-wnd. burgemeester de heer Lovink verrichte op verzoek van mr. Jochems de symbolische handeling, om de installatie in wer king te stellen, hetgeen geschiedde door het neerdrukken van een .hef boomschakelaar. Het gezelschap verenigde zich hierna in hotel „De Rode Leeuw" voor een eenvoudige maaltijd, waar bij de burgemeester zijn dank uit sprak aan de verschillende instan ties die hun medewerking aan de totstandkoming van deze riolering hadden verleend. Tenslotte sprak nog de heer Lo vink, die het voor Schoorl een gro te dag noemde. Groot, omdat hier eendrachtig is samengewerkt in de meest uitgebreide zin; want het is niet zo eenvoudig op het ogenblik iets te laten bouwen en wanneer dit thans hier is geschied, demon streert dit een samenwerking die vermelding verdient. R.K. ONTWIKKELINGSCLUB SCHOORL. Het zomerpro- gramrna van de Ontwikkelingsclub belooft weer enige mooie dagen. Het vorige jaar heeft men gezamenlijk deelgenomen aan de H. Mis in de openlucht op de St. Adalbertus- akker met het gevolg dat ook dit maal op 25 Juni de club aan deze plechtigheid zal deelnemen. Een gezamenlijke duinwandeling Zoals bekend is hier ter stede onlangs een plaatselijk comité gevormd, dat zich beijvert kin deren in de vacantietij-i uit te wisselen. Het voordeel daarvan is, dat men weet, dat zijn i-inde- ren in goede gezinnen komen waar men alles in het werlc zal stellen hun verblijf in een an dere stad zo prettig mogelijk tc maken en waardoor de kinde ren tevens, door het verkeren in een ander landelijk- of plaat selijk milieu hun gezichtskring kunnen verruimen. Er zijn toen twee comité's ge vormd, want hoewel het oorspron kelijk in het voornemen lag alleen de uitwisseling met het buitenland in het bijzonder met Bath te behandelen, bleek al spoedig, dat men de kinderen wier ouders de daaraan verbonden reis- en andere kosten niet konden dragen, niet wil de vergeten. Voor hen zou een uitwisseling met kinderen uit een andere plaats in ons land in aanmerking komen, in het bijzonder met Amersfoort omdat men uit die gemeente blijk had gegeven het op prijs te stellen Alkmaarse kinderen te ontvangen en Amersfoortse naar onze gemeen te te zenden. De uitwisseling in het binnen land Wat de uitwisseling in het bin nenland betreft speciaal met de gemeente Amersfoort is thans aan alle kinderen van de zesde klassen in onze gemeente der openbare, de R.K. en de Christelijke scholen een schrijven meegege ven, waaraan wij het volgende ont lenen. „Over enige maanden is t weer Augustus, vacantiemaand, en rnerrig ouder denkt „Hoe kan ik mijn kind een prettige vacantie bezorgen, die niet te kostbaar is? Daarom is een comité voor kinderuitzending sa mengesteld. Aan de kinderen van alle zesde klassen uit Alkmaar wordt gastvrijheid verleend in Amersfoort, terwijl daarentegen de Alkmaarse ouders zich op hun beurt verplichten hun huizen voor de Amersfoortse jeugd open te stellen. Deze uitwisseling heeft wederzijds plaats van 26 Juli tot en met 2 Augustus, dus terwijl Uw kind in Amersfoort logeert, krijgt U een gast uit Amersfoort. Hiermede ver valt meteen het bonnenvraagstuk. Met de godsdienstige gezindheid der kinderen wordt rekening gehouden, 't Comité zorgt voor diverse uit stapjes, terwijl van de ouders ver wacht wordt, dat zij daarnaast de kinderen op een prettige manier bezighouden. Natuurlijk zijn aan een en ander kosten verbonden, maar deze worden zo laag mogelijk gehouden. Er moet op gerekend worden, dat voor elk kind de reis kosten èn nog f3 betaala moeten worden. Alles moet betaald zijn voor 15 Juli, maar men kan des noods in termijnen" betalen." Voorzitter van dit comité is de heer C. J. Mol, hoofd van de Bos boom Toussaintschool, Ripping- straat 16 (telf. 3285) en secretaresse mej. M. W. de Groot, onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool voor ge woon lager onderwijs. Tot en met Maandag 2 Juni kunnen de kinde ren zich bij de hoofden der scholen opgeven. Uiteraard geldt het hier een proefneming en zal, wanneer deze slaagt, dit voor de kinderen zo ze genrijke werk een volgend jaar worden uitgebreid. Het spreekt vanzelf, dat ook particulieren geen ouders van uit te wisselen kin deren gaarne genoteerd zullen worden als zij bereid zijn in de va- cantietijd een of meer Amersfoortse kinderen huisvesting te verlenen en dat geldelijke steunbedragen voor dit mooie doel gaarne in ontvangst zullen worden genomen. De uitwisseling met het buitenland De uitwisseling met het buiten land welke geschiedt onder aus piciën van_ de World Friendship Association*biedt op het ogenblik grotere moeilijkheden. Het is namelijk gebleken, dat een honderdtal kinderen in Bath waarheen de uitzending zal ge schieden er prijs op stellen naar Alkmaar te komen, wat wil zeggen, dat er ook honderd kinderèn uit Alkmaar naar Bath kunnen gaan. Tot dusver hebben zich hiervoor evenwel nog maar zestig kinderen opgegeven, zodat er in het tekort op andere wijze zal moeten worden voorzien door de gelegenheid naar Bath te gaan ook opente stellen voor hen, die geen school meer be zoeken. Daarvoor komen in aan merking Alkmaarders die minstens veertien jaar oud moeten zijn ter wijl de leeftijdsgrens naar boven niet vast bepaald is, wat natuurlijk geenszins zeggen wil, dat het de be doeling is, mannen met grijze baar den naar de met ons zo bevriende Engelse stad te dirigeren. De bemoeiingen van de Associa tion beperken zich alleen tot de reis, het andere wordt door de be trokken comité's in Bath en in Alkmaar geregeld. Zijn er nu nog jonge mensen, die van de gelegenheid willen profite ren mede ter uitwisseling te wor den weggezonden, dan zullen zij zich ten spoedigste in verbinding moeten stellen met de voorzitter van het comité-buitenland, de heer G. A. M. Snijders, Kennemerstraat- weg 129 (telf. 3471). is eveneens wederom in het pro gramma opgenomen, indien moge lijk naar het Zwanenwater te Pet ten. Voorts zal op 11 Juli, 's middags half vijf, een plechtige Vespers worden Lijgewoond van de Bene dictijnen in de Priorij te Egmond. Wanneer daar bij de directie geen bezwaar tegen bestaat, zal op Woensdag 10 September een bezoek worden gebracht aan de meelfa briek van Wessanen Laan te Wor- merveer en aan de papierfabriek van Van Gelder. Bovendien ligt het in de bedoeling een bezoek te bren gen aan de tentoonstelling van de Habsburger kunstschatten, welke deze zomer in het Rijksmuseum te Amsterdam te bezichtigen zal zijn. Voor al deze excursies dienen de leden zich tijdig bij het bestuur op te geven in verband met de organi satie van een en ander. In het volgende winterseizoen zal de werkwijze in de kernen enigs zins worden gewijzigd. Werden tot nog toe sommige leden afgeschrikt door het feit, dat zij zelf een inlei ding over een of ander onderwerp moesten houden, thans is het besluit genomen deze verplichte lezingen af te schaffen. Alleen zij zich hiervoor vrijwillig beschikbaar stellen, wordt de gelegenheid gaarne geboden. Bo vendien zullen zij hun inleidingen voor alle kernen afzonderlijk mo gen houden, zodat aan te behande len stof in deze kernen geen gebrek meer zal zijn, Dit houdt tevens in, dat de leden die geen kernlid tevens waren voornamelijk omdat zij zich niet bekwaam achtten een korte in leiding te houden, thans met een ge rust geweten zich bij een kern kun nen laten indelen. K.J.B. HEILOO Woensdagavond heer ste spanning in het K.J.B.-huis. Op deze clubavond werd aan ieder K.J.B.-lid de kans gegeven om voor biljarten of tafeltennis naar andere verenigingen uitgezonden te wor den. De spanning bleef er in tot de laatste partij, zodat eerst tegen half elf de strijd gestreden was. Woens dag 4 Juni worden de namen be kend gemaakt van hen, die Zater dag 7 Juni uitgezonden zullen wor den naar Noord-Scharwoude voor tafeltennis en biljart. Voor de lief hebbers van tafeltennis kunnen wij mededelen, dat wij bij de opening van het nieuwe winterseizoen een nieuwe originele tafeltennistafel tot onze beschikking zullen hebben. En zo wordt de ene na de andere moei lijkheid uit de weg geruimd. Laten nu reeds K.J.B.-ers met voorstellen naar voren komen, om straks bij het nieuwe seizoen geladen aan de start te verschijnen. Voor Zaterdag 31 Mei staat een voetbalwedstrijd op het programma tegen de K.J.B. van Alkmaar. Voor opstelling en bijzonderheden raad plege men het biljet in het K.J.B.- huis. We verwachten alle K.J.B.- leden Zaterdagavond op het H.S.V.- veld: De wedstrijd begint om 7 uur. Woensdag 4 Juni: de lang ver wachte feestavond. Het seizoen is reeds ver gevorderd; de schuld ligt echter niet bij het bestuur; wan neer de betreffende leden hpn plichten voor de repetities naar be horen vervuld hadden, had de feest avond reeds een doqpment in ons archief geweest. Niettegenstaande deze stoornissen schijnt deze avond een waardig slot van ons winter seizoen te worden. De woordvoer ders waren jl. Woensdagavond in een zeer goede bui, daar hun leden de rollen uitstekend kenden. K.J.B.-ers, tot Zaterdagavond 7 uur op het sportveld en vervolgens Woensdag 4 Juni half negen in het K.J.B.-huis. Laat niemand op deze feestavond ontbreken, daar tevens deze avond benut zal worden voor belangrijke mededelingen en beslis singen. R.K. GYMNASTIEKVERENIGING „D. I. O." BERGEN. Dinsdag j.l. hield de R.K. Gyinnastiekver. D.I.O. onder leiding van de heer P. V. Wonderen haar eerste onderlinge wedstrijden in clubverband, met meisjes van 13 tot 17 jaar en dames en heren, waarvan de resultaten zeer bevre digend genoemd kunnen worden. Voor iedere afdeling waren er enige leuke prijsjes beschikbaar ge steld, welke zeer in de smaak vie len. De vereniging telt een groot aan tal damesleden, hetgeen bij de he renafdeling niet het geval is. Nu Bergen in het gelukkige bezit is van een R.K. gymnastiekver., roepen wij alle jongemannen toe eens een kijk je te komen nemen, en wel Dins- aagsavonds van half 8 tot kwart voor negen, in het gymnastiek-ge- bouw aan de Beemsterlaan, waar onder bekwame leiding wordt ge turnd. De jongens van 7 tot 10 jaar 'tur nen Woensdags van 5 tot 6, van 10 tot 15 jaar van 6 tot 7 uur. Vooral voor de jeugd is de goede sportbe oefening van zo'n groot belang. Zo wel geestelijk als lichamelijk. Zij krijgen hierdoor tevens een goede lichaamsontwikkeling. BURGERLIJKE STAND BERGEN. Geboren: Johan August zv Johannes Arnoldus Nico- laas Maria Proot en Irmgard Suren. Reinout zv Hendrikus Pieter Tonnis van Schaik en Nellie Martijnse; Pie ter Maria zv Pieter Joan Joseph Weijers en Jacoba Cecilia van de Kamer; Jan Hendrik zv Johannes Mak en Elisabeth Maria Pietertje Klomp. Ondertrouwd: Johannes Herman Hendrik van 't Hof en Wilhelmina Wijsma; Johannes Ranzijn en Ma- rijtje Bloetjes; William Beffie en Akke van Loenen. Gehuwd: Jacobus Schol en Ca- tharina Cornelia Roosloot; Hendrik Bernard Bastiaan Ooijman en Jo hanna t)ijs. OUDORP. Herhaalde malen komt het voor, dat honden loslopend worden aangetroffen op tuinen en landerijen in de gemeente Oudorp. Nu de Politieverordening van deze gemeente zodanig is gewijzigd, dat dergelijke honden zonder meer door of vanwege de politie mogen wor den gedood, worden eigenaars van honden aangeraden, indien zij op 't behoud daarvan zijn gesteld, hun honden niet los te laten lopen. SCHERMERHORN. De Gede puteerde Staten van Noord-Holland stellen de Staten der provincie voor ten behoeve van de herbouw van de brug bij Schermerhorn uit de provinciale kas een bijdrage te ver lenen van f18.000.— onder voor waarde dat de bouw geschiedt vol gens de goedgekeurde plannen, de gemeente Schermerhorn en het wa terschap de Beemster eveneens zullen bijdragen in de kosten en de gemeente Schermerhorn zich ver bindt na voltooiing van het werk voor het onderhoud van de brug en de opritten zorg te dragen. BERGEN. De Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Staten der provincie voor aan de Nederduits Hervormde Gemeente tot gedeeltelijke dekking van de restauratiekosten der koorkerk een subsidie te verlenen van 15% tot een maximum van f 264,onder voorwaarde, dat voor hetzelfde doel het Rijk en de Gemeente Bergen 40% en 30% in de kosten zullen bijdragen. Naar wij vernemen, is de zeer- eerw. heer C. A. Moons, pastoor van Langendijk, gisterenavond van de H. H. Sacramenten der Sterven den voorzien. Zijn toestand was hedenmorgen zorgwekkend. Pas toor Moons is bijna 60 jaar, hij werd in Februari 1941 in de pa rochie Langendijk benoemd. ST. BARBARA LANGEDIJK De R7K. Begra fenisvereniging St. Barbara ver gaderde Woensdagavond in de Burg. De voorz., de heer K. Ooije- vaar, opende deze slecht bezochte vergadering met de chr. groet en welkom. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Appel, vernemen we, dat er 4 bestuurs- en 1 ledenvergaderingen zijn ge houden. Het aantal leden bedraagt 1047. Er werden door de vereni ging 21 begrafenissen verzorgd, waarvan 2 van niet leden. Een kind van een lid werd begraven. De penningmeester de heer Th. Rijpen, bracht verslag uit van zijn gehou den beheer. De ontvangsten hebben bedragen f 2657.27 en de uitgaven f 2338.28 zodat er 'n batig saldo was groot f 318.99. Namens de controle-commissie bracht de heer D. Zijp verslag uit De Handelskamer is sedert vele tientallen van jaren gegroeid als het groothandels- en fabrieks- centrum der Nederlandse Ver bruikscoöperaties.' Bü deze coöpe raties, ongeveer 300 in getal, zijn aangesloten bijna 300.000 gezin nen en het gezamenlijke arbeids veld dezer plaatselijke of gewes telijke coöperaties omvat geheel Nederland, alle bevolkingsklas sen, elke richting van welke reli- gieuse of politieke aard ook. Intussen was de Handelskamer wel het centrale punt van al deze coöperaties, doch zij was dit uit sluitend voor de groothandel en de fabricage. De algemene organisatie der coöperatieve beweging vond men terug in drie bonden, de Cen trale Bond, de Christelijke Bond en de Katholieke Federatie, die teza men dezelfde 300 coöperaties om vatten. Deze bonden, in nauwe sa menwerking met de Handelskamer overigens, verrichtten alle organi satorische, adviserende, propagan distische en andere werkzaamheden, welke in nationaal verband dien den te worden verricht. De „zakelijke" activiteit was al dus zeer geconcentreerd; de detail- omzet der coöperaties bedroeg vóór de oorlog ongeveer f 70.000.000 per jaar, die van de Handelskamer (in groothandelsprijzen uiteraard) circa f 30.000.000. Maar de overige activi teit was gesplitst; de coöperatieve beweging maakte geen propaganda in haar geheel en tussen het werk der bonden enerzijds en dat der Handelskamer anderzijds bestond dikwijls onvoldoende aanraking; speciale contact-organisaties bleken dit slechts onvoldoende te kunnen verbeteren. In een dezer dagen te Amsterdam gehouden buitengewone algemene vergadering van de Coöp. Groot handelsvereniging „Haka" G.A. zijn de statuten van de Handelskamer met vooi afgaande goedkeuring der drie bonden thans zodanig gewijzigd, dat zij in feite uit de Handelskamer een geheel nieuw lichaam hebben gevormd. Zijn taak zal zich niet beperkt houden tot het zakelijke, doch in alle opzichten zal de nieu we organisatie het bindend en lei dend nationaal orgaan der coöpera tieve beweging zijn. De propaganda, de adviserende taak en de representatieve functie, welke tot nu toe door de bonden zijn verricht, worden tevens aan de nieuwe organisatie opgedragen. Zelfs de naam wordt veranderd. Zodra de nieuwe statuten in wer king zullen treden tegen 1 Sept. a.s. zal de naam Handelskamer zijn vervangen door de volledige naam Coöperatieve Vereniging u.a. „Centrale der Nederlandse Ver bruikscoöperaties". Haar hoofdkan toor zal te Rotterdam gevestigd zijn in het huidige hoofdgebouw van de Handelskamer. Het bestuur zal be staan uit de huidige, onlangs op nieuw samengestelde directie van de Handelskamer, namelijk J. J. A. Charbo (voorzitter), J. J. Bekke ring, J. Roos en H. Veenstra. In de laatste algemene vergadering is een nieuwe raad van commissarissen benoemd, bestaande uit de heren W. M. Metman te 's-Gravenhage, voorzitter, J. H. W. Frijns te Maas tricht, eerste plaatsvervangende voorzitter, F. P. Fuykschot. tweede plaatsvervangende voorzitter, H. A.' Bastiaans, dr. H. J. Frietema, G. van der Houven, T. de Jong, J. A. Kolkman, J. Kocipal, A. S. Leydek- kers, C. J. van Lienden, ir. W. C. van der Meer, L. P. van Oorschot, H. Oudekerk, L. Smit, mevrouw H. Straalman-Kremer, J. G. Suurhoff, L. H. Thönissen, Jos. Veldman en F. van Vliet. DIERENARTSENDIENST VOOR NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER Zondag 31 Mei~ hebben dienst de dierenartsen N. D. M. Dekker te 't Zand (tel. 312) en G. v. d. Kolk te Nieuwe Niedorp (tel. 232). ARTSENDIENST NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER Van Zaterdag 31 Mei te 16 uur tot Maandag 2 Juni te 8 uur zijn bij ge.en gehoor bij de eigen arts, uit sluitend voor spoedgevallen, te be reiken de artsen: Olree, de Groot, Tamsma, Werner, van der Sluijs, de Boer, Groenhart, van Slooten en Swaters. terwijl de boeken en bescheiden in orde waren bevonden, waarna de penningmeester decharge werd ver werden benoemd de heren H. Met selaar en J. Schuit Cz. Bij de bestuursverkiezing werd langd. In de controle-commissie de heer P. Appel herkozen. Na de rondvraag welke niets opleverde, volgde sluiting. SCHAGEN KRIJGT EEN STATIONSCHEF Met ingang van 1 Juni (over morgen) is tot eerste haltechef te Schagen benoemd de heer van Zandbergen, tot dusver in gelijke functie te Capelle-Bieze- lingen in Zeeland. De le halte Capelle-Biezelingcn is nl. gede gradeerd tot gewone halte plaats. ORGEN, Quatertemper-Za terdag, worden in ons Bis dom in de kathedraal van Haar lem, door onze Bisschop de nieuwe priesters gewijd. Dat gaat ons allen aan, want die jonge wijdelingen zullen worden uitgezonden in onze parochies om temidden van ons katholieke volk de geestelijke bediening en zielzorg uit te oefenen. Het is voor ons van het allergrootste belang, dat wij niet alleen goe de, maar brave, degelijke, ja zelfs heilige priesters, hebben. God kiest Zich Zijn werktuigen uit, maar wij moeten bidden, dat deze zwakke mensenkinde ren aan hun verheven roeping beantwoorden en vrucht dragen voor de zielen. Bidden wij voor onze priesters. Bidden wij om priesterroepingen. En zorgen wij, dat onze huisgezinnen zó zijn, dat er gemakkelijk een roeping kan ontstaan. MARCUS Franco heeft te Barcelona in aan wezigheid van meer dan 300.000 werkgevers, arbeiders en technici uit alle bedrijven der stad, een rede uitgesproken, die in de eer ste plaats gewijd was aan de rechtvaardigheid van het sociale werk van zijn regering. Franco kantte zich zowel tegen de liberale opvatting van het kapi talisme als tegen het marxisme en herinnerde aan de „hoon en ellende van de tweede republiek". De nieu we sociale rechtvaardigheid in Spanje noemde hij „menselijk, pa cifistisch en christelijk". Generaal Franco hekelde in bittere taal de vroegere Spaanse vakbewegingen, die volgens hem een dubbele schuld dragen wegens „gepleegde misdaden en cmdat zij zich tot werktuig van het buitenlands imperialisme heb ben gemaakt". De export- en importbank der V. S. heeft gisteren medegedeeld, dat zij een crediet beschikbaar heeft gesteld van meer dan 3 millioen dollar voor de aankoop van negen Lockheed constellation vliegtuigen door de K.L.M. Het crediet loopt over vier jaar en wordt per drie maanden terug betaald, tegen een rente van 3 pro cent. Het is door de Nederlandse regering onvoorwaardelijk gega randeerd. Op zijn thuisreis zal hr. ms. „Kor tenaer" op 12 Juoi in Suez en van 1821 Juni in Gibraltar zijn. Ge wone en aangetekende brieven en briefkaarten voor de opvarenden moetén 5 en 12 Juni a.s. voor de laatste buslichting ter post bezorgd zijn. BEVERWIJK, 29 Mei. Tuin dersver. Kennemerland. Spina zie 825; rabarber 49; sla 1320 bospeen 3360; postelein 2232; aardbeien 701.05; asperge wit 80 1.25; asperge blauw 7090; bloemkool I 751.10; idem II 50 70; witlof I 2440; sjalotten 2130 prei I 1825; radijs 49; bosuien 3032 WARMENHUIZEN. 270 KG witlof II 29.30; III 10.30—11.00. NOORD-SCHARWOUDE. 1500 KG witlof I 45.—; II 15—32; 7500 KG prei 313; 300 KG spinazie 8.00. LANGENDIJKER GROENTEN- CENTRALE, 30 Mei. 2500 KG prei I 7.90—12.90; II 1.60; 4300 KG rabarber 4. AVENHORN EN O., 29 Mei. 1300 KG Bevelanders 8.90—10; 500 KG witlof I afw. 45; 1450 KG witlof II afw. 40—45; 510 KG witlof III afw. 10—21.50; 1350 KG sjaloten 14—23.40 ALKMAAR, 30 Mei. Kaasmarkt Aanvoer 38.000 kg: 15 stapels fa- briekskaas; 2 stapel kleine boeren kaas, prijs 71.50. WIE DENKT, met Euro] heid over het p en als verwent verveling overc vergist zich, te dat denkt van i tegalen uit het waar bos en plaatsen zijn e kers het langzc nu en dan ever boulevards. Het zijn alle jongens, die niets iedereen als echti de gek houden e cantiedagen zich co's, limonade en ke andere heerlij Hollandse jongen voor zichzelf besi ze hun keeltjes stil overal en lui ders gespannen jongensstemmen, i Wiegeliedje kunn Verdi net zo goei nen, als de Boer Marie, En waar zijn, iedere Maam de sportkranten 4 der uitgelezen, o: Oosterhout het hi dan schallen de van de club dit gaat door de tou Hollandse polders ge bergen aan. 1 neer de voetballt daan hebben, dai meer mee te hou' wel de rector al handen vol, om z behoorlijke stemvr ma's te laten zin Plezieriger wer baar, dan om me gens een paar dag en om alles met wat zij op hun 1 Doodmoe, uitgedr van de herrie ko de zalen binnen ei niet eerder op, oi op hun stoeltjes tot het gordijn o zijn ze dan niet de groei en de hun benen en w hoofden. Maar e Verhaal voorgele» de onvolprezen le klein beetje in to wordt om als v< op te staan, te zi en opnieuw te avond door. De zee Drie dagen lan gens door Noord zworven als echte honderd en één d ben, die zoveel i willen ve'rzamelei willen zien. Maai car in de buurt s het gedaan met d Of dat nu 's moi is. of 's avonds een stuk ijs kan bii. We wisten n rt igen zoveel ki Ze hebben onze wonderd en onze rond Bergen, ze kleine motorboot keken hun ogen daar op dat eilan wonderend hebbe de stoere Volenti met verbaasde g op naar Minister de andere autorit Schiphol landden, hele stel daar uil monden zakten siasme, bij het_ zie tuigen, opstijgend uit Indië, Ameril Indië, maar toch sprak weer het dat was wat, hc ooit van hun levi Als grote mense mensen, die over in Zwitserland o even goed thuis land, kijk je ze a je dat je voor de den, maar laat i met verbrande w de ogen zeggen s ZATERD4 HILVERSUM II 7.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed gr. muziek; 9.30 voor de kleuters; Operettes; 11.00 I 12.00 Angelus; 12 13.00 Nieuws; 13.: 13.20 Lunchconcc liederen en poëzi jongeren; 15.15 KRO-kiosk; 16.30 het Gregoriaans; 18.00 Nabeschou' strijd Nederland— Buffalo Bill; 19:0( Nieuws; 20.20 „D 20.30 Lichtbaken 21.00 „Negen heit Avondgebed; 23.1! 23.20 R.K. Gemen HILVERSUM I RA 7.00 Nieu gym; 8.00 Nieuws VPRO: 10.00 Mor RA: 10.20 Voordr 11.00 Voor de arl ber.; 12.00 Vaud< Ned. Strijdkracht Melodieën; 14.30 nisch orkest; 15.: 16.05 Lezing; 16.5 „Irane"; 17.30 1 18.00 Nieuws; 18 19.00 Vocaal Ense 20.20 „In Vo Kunst-revue; 21, 2.15 „De Ellen 23.00 Nieuws; voor puzzlelaars; stelling van we coop.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2