FILMS VAN DE WEEK De Sa r HET LI PAG. 2 ALKMAAR EN OMSTREKEN Bijz. Gerechtshof naar Alkmaar UIT OUDE TIJDEN Electrificatie van de straatverlichting in Nieuwe Niedorp J Marktberichten De boen de voet dv* e In een speciale zitting van het Bijzonder Gerechtshof, onder prae- sidium van Mr. Ruijs, adv.-fiscaal Mr. Bakhoven, zullen in het ge rechtsgebouw te Alkmaar op 11 en 18 Juni a.s. een aantal landwachters «terecht staan, die in de loop der oorlogsjaren overal in ons Gewest hun praktijken hebben uitgeoefend en die zelfs in koelen bloede ver schillende Nederlanders hebben ver moord. Dit zullen de eerste zittingen zijn, die door het Bijzonder Gerechtshof van Amsterdam te Alkmaar zullen worden gehouden. Onder de ver dachten bevindt zich de beruchte landwachter D. Jonker uit Oudkar spel. GODFRIED BOMANS VOOR DE K.A.B. Het was een uitstekend idee ge weest van het K.A.B.-bestuur, om ter gelegenheid van het beëindigen van het winterprogram de bekende literator, Godfried Bomans, uit te nodigen. De zaal van het Gulden Vlies was bijna geheel bezet en de voorzitter, de heer G. van Slinger land, kon niet anders dan zijn vreugde hierover uitspreken. Het amusementsprogramma werd geopend door het jongenskoor van de Kajotters, dat deze avond voor de eerste maal in het openbaar op trad. Onder leiding van Kapelaan Zoutenbier is dit een uitstekend de buut geworden. Zoals de heer van Slingerland aan het einde der avond opmerkte, is het koor van de Kajotters voor Alkmaar, wat de Nachtegalen voor Oosterhout zijn. We hopen dan ook, dat kapelaan Zoutenbier in de toekomst nog meer met zijn jongens zal optreden, waar bij het hem aan belangstelling zeker niet zal ontbreken! Godfried Bomans opende zijn voordracht met het voorlezen van de Katechismus van St. Nicolaas, waarmee hij veel succes oogstte. Het isvoor vélen van zijn aandachtige toehoorders een openbaring geweest bij monde van de heer Bomans te vernemen, dat de Goede Sint zich voor het een of andere Bijzonder Gerechtshof heeft moeten verant woorden wegens het gedurende de oorlogsjaren aan Duitse kinderen verstrekken van speelgoed. Ook het/gedeelte van een zijner boéken, waarin de Deken van Alk maar optreedt vond grote waarde ring bij de K.A.B.-ers. Het meest frappante van deze geschiedenis was wel, dat de auteur in dit werk kapelaan Jacobs laat overlijden. „Anna", de ééndagsvlieg, leverde Godfried Bomans ook stóf voor een aardig sprookje en de aanwezigen hebben hiervan in ruime mate ge noten, evenals van „De Illegale Werker". De heer Bomans besloot met de ernstige vertelling van de Meikever ..Anita" en mocht naafloop een langdurig applaus in ontvangst ne men. De heer van Slingerland bedankte vervolgens in enkele welgekozen woorden voor hetgeen Godfried Bomans de K.A.B.-ers deze avond had voorgezet en sprak de hoop uit óm voor het komende winterpro- gramma weer een beroep op de geestelijke vader van Pa Pinkelman en Tante Follewop te mogen doen. EEN DRUKKE KAASMARKT Een verblijdend teken was het, dat de aanvoer van kaas j.l. Vrijdag in stijgende lijn bleek te zijn ge gaan en volgeijs de verwachtingen zal deze'stijging nog wel aanhou den. De totale aanvoer was nu 38000 kg. De kaasmarkt had ook nu weer zeer veel belangstelling van binnen- en buitenlandse toeristen. Zo waren er Amerikanen. Engelsen, Zweden en spoorwegmannen, die van hun congres uit Haarlem waren overge komen. Verder nam Technico uit Amerika een aantal flitsen van de drukke markt, de afvoer en de kaas dragers, waarvoor de operateur zelfs een als boerinnetje verkleed meisje had meegenomen, terwijl een oud boertje, dat liep te wande len, werd gecharterd, om het ge heel op te luisteren. Amerika zal dus wel weer gauw de mening krij gen, dat de klompen en de bekende dracht overal, zelfs op de kaas markt wordt gedragen. Ook zakelijk komt er leven, want het Bedrijf schap Zuivel heeft de Minister ge adviseerd de gevraagde subsidie (f35000.toe te staan. Men mag goede hoop hebben, dat het advies van het bedrijfschap zal worden op gevolgd. HINDERWET 'Bij besluit van heden is de be slissing op het verzoek van de heer C. van der Maale, alhier, om ver gunning tot het oprichten van een ijssalon in het perceel Verdronken- oord nr. 121, verdaagd. Alkmaar, 28 Mei 1947. Restauratie Kapclkerk 31 Mei 1707 Het hulpkruis aan de Noordzijde der Kapel moest geheel worden vernieuwd. De toren moest ook worden voorzien. In Juni begon men de 10 klokken van 1526 en één van 1443 uit de toren te laten en naar het stadserf te brengen. Burgemeesteren waren tot deze voorbaat werd de ochtenddienst reparatie gemachtigd 31 Mei 1707. De Noordermuur hing over en enkele pilaren waren daardoor bochtig en scheef, waardoor ge vaar voor instorting bestond. In 1708 was men op 4 December zo ver gevorderd dat men voor de Kerstmis nog kon prediken. Zolang de reparatie duurde werd Zondagsmorgens in de Grote Kerk gepreekt en de diensten waren druk bezocht, waardoor de predi kanten werden aangemoedigd. Bij in de Kapel afgeschaft, uitgezon derd tijdens het avondmaal in de Grote Kerk. De Donderdagpreek werd vervolgens in de Grote Kerk gehouden en de avoedpreek in de -—„1 „ONS" MUZIEKCORPS „ST. CAECILIA" Komen er uniformen? Wat muzikale prestaties betreft neemt ons muziekcorps „St. Caeci- lia" een eerste plaats in in de rij der Alkmaarse muziekgezelschap pen. De vele kransen en lauwer takken aan het vaandel zijn de even zovele bewijzen van de muzikale prestaties van ons corps op de diverse muziekconcoursen in de hoogste afdelingen bereikt. Maar ook in ander opzicht wil „St. Caecilia" up to date voor de dag komen. Op de eerste plaats vraagt het onderhoud, vernieuwen en aan schaffen van de instrumenten be langrijke uitgaven; dan koestert .„St. Caecilia" reeds lang de wens, om haar muzikanten in een uni form te steken, teneinde ook naar buiten een uitstekende indruk te kunnen maken. ..St. Caecilia", onderafdeling van de K.A.B.. heeft circa 600 donateurs; de donaties zijn echter ternauwer nood toereikend, om de donateurs de gebruikelijke concerten aan te bieden. Het bestuur van de K.A.B. hoeft daarom een speciale „Sint Caecdia-commissie" benoemd, die op de eerste plaats onder de leden gelden gaat inzamelen. Maar „St. Caecilia" is ook een muziekcorps van ons allen; het luistert steeds gaarne onze grote festiviteiten op, zowel bij gebeurtenissen in het katholieke verenigingsleven als bij nationale feesten en stedelijke fes tiviteiten. Daarom hoeft „St. Caecilia" het recht om ook buiten de kring van de eigen K.A.B. daadwerkelijke be langstelling te vragen voor haar moeilijkheden. De prppaganda-com- missie zal dan ook bij niet-leden van de K.A.B. om een bijdrage voor het instrumenten- en uniformfonds komen vragen. Vele kleintjes maken een grote; daarom doen wij een beroep op allen, die waardering hebben voor het werk van „St. Caecilia", om voor dit sympathieke doel een royale bijdrage te geven. Als dan later de mannen van „St. Caecilia" in keurig uniform en vol- -vaardige instrumenten hun muzi kale mars door Alkmaar's straten maken, zullen wij met meer trots kunnen zeggen: daar gaat ONS „St. Caecilia". JUBILEUM-CONCERT CORNEUS JONKER ALKMAAR. Daar het om orga nisatorische redenen niet mogelijk is het jubileum-concert ter gelegen heid van het zilveren jubileum van Corn. Jonker als toonkunstenaar op 11 Juni te doen plaats vinden, is dit concert, waaraan vooraanstaande musici en de Arnhemse Orkestver eniging medewerken, verschoven naar 16 Juli a.s. Op dien dag zal ook de receptie gehouden worden. A.F.C. NIEUWS Hedenavond 7 uur (Sportpark) Alcmaria 3—A.F.C. 1. A.F.C. supporters vanavond kun nen wij ons eerste weer aan de gang zien. Zou dit een generale re petitie zijn, zodat wij volgende week met de promotie kunnen be ginnen? Wij hopen het. A.F.C.-ers zorgt voor iets goeds! Dus tot vanavond in het Sport park. De P.P.C.-er PERSONALIA De gemeenteraad van Haarlem heeft tot onderwijzeres aan de Dr. A. van Voorthuijsenschool mej. P. Folkers uit Alkmaar benoemd. WERK OPGEDRAGEN Het gemeentebestuur van Zut- phen heeft aanbesteed: a. het af breken, sorteren en afvoeren van materialen van een pand aan de Groenmarkt aldaar; b. het slopen en ruimen van funderingen, kelders, putten ene. yan enkele panden; c. het aanbrengen van grondaanvul- lingen; d. het egaliseren van terrei nen. De hoogste inschrijving was die van gebr. Rhebergen te Borculo f69.700. De drie laagste inschrijvers waren: Kool te Nijmegen f20.125; J. Habbé Jr., Alkmaar f22.499; A.A.C. te Zutphen f22.935. Ofschoon dus niet de laagste in schrijver hebben B. en W. van Zut phen het werk opgedragen aan onze stadgenoot, de heer J. Habbé Jr. SPREEKUUR WETHOUDER De wethouder van Openbare Wer ken en Volkshuisvesting zal Maan dagmiddag van 34 uur spreek uur houden. VOOR DE TWEEDE MAAL VOOR HET TRIBUNAAL Donderdag 5 Juni a.s. zal de vroegere officier van Justitie, H. B. de Bruyes Tack voor de tweede maal voor het Tribunaal terecht staan, ditmaal voor de Tweede Ka mer van het Tribunaal onder voor zitterschap van mr. J, P. Wind- hausen. TERUG UIT DE MISSIE CASTRICUM. De Weleerw. Pater C. Wokke S.C.J. is dezer da gen, per vliegtuig, uit de Missie van Brazilië in ons land teruggekeerd. SCHOORL. Geboren: Marianne, dochter van J. Manneveld (wonen de te Harenkarspel) en van C. Nie- rop; Gerardus, zoon van A. Schenk en van E. H. A. Daalhof; Gerardus Albertus Nicolaas Mavia znnn „n" Th. A. Meereboer en E. C. M. Keij- zer; Johanna Hendrika, dochter van J. Ens en van A. van Zanten; Theo- dorus Maria Johannes, zoon van J. Nannc en van M. Tesselaar. Overleden: E. M. Rosbach, oud 74 jaar. SLUITING SECRETARIE BREEZAND. In verband met de volkstelling is de secretarie ook op a.s. Maandag en Dinsdag (2 en 3 Juni) gesloten. Voor de Burgerlijke Stand echter kan men wel terecht, n.l. van 9—12 uur. K.A.B.HOEKJE Onze Bedevaart naar Heiloo Op Zondag 1 Juni gaan onze Kath. arbeiders benoorden het IJ ter Bedevaart in Heiloo. De alge mene intentie zal zijn: Versterking van ons Christelijk bewustzijn. Bij ons streven naar maatschappelijke hervorming, bij onze gewone dage lijkse arbeid, in ons gezinsleven, ja bij al ons doen en laten, moeten we steeds doordrongen zijn van ons Katholiek zijn. Dat bewustzijn zal ons behoeden voor misstappen en onze activiteit in goede banen lei den. Daardoor zullen we ook ande ren in de goede richting kunnen stuwen. Gezien de opgave uit vele afde lingen belooft het een massale de monstratie te worden van ons Kath. willen, een machtige bede tot O. L. Vrouw ter Nood om bijstand en steun. Ook vanuit Alkmaar zullen velen deelnemen aan deze bede vaart hopen we. Het zal onze afde ling zeer zeker ten goede komen. De treinen vertrekken te 9.10 en 10.10 u. vanuit Alkmaar. Direct na aankomst van de laatste trein be gint de plechtige Hoogmis. Vrienden, we rekenen op jullie. J. Harmonie Casablanca is een van die films, die het innerlijk en uiterlijk verzet van de patriotten tegen de Duitsers op soms zeer spannende momenten weet uit te beelden. Natuurlijk wor den in dergelijke soort films con flicten gemaakt, die misschien wel, of misschien ook niet zullen zrijn voorgekomen, maar ze worden toch aannemelijk voorgesteld, om aldus de liefde voor het eigen land des te scherper te doen uitkomen. In dit stukje Frans gebied spelen zich al lerlei taferelen af van spionnage en contra-maatregelen, de een nog sterker dan de ander, maar op de duur wint toch de goede zijde, zo als iedereen, ook in werkelijkheid steeds gedacht heeft. Als er dan nog bekende figuren als Conrad Veidt, Ingrid Bergman en Peter Lorre in meespelen, weet men, dat er iets goeds te zien valt. Leeftijd 18 jaar. Vooraf veel nieuws, o.a. de sma delijke nederlaag tegen Frankrijk. Cinema Americaïn 't Is een film naar een roman, maar het had geschiedenis kunnen zijn, deze film „5de Colonne". In het Engelse gehuchtje Bramley trekt 'n troep Duitsers binnen, gestoken in het uniform van de Royal Engi neers; met het oog op de voorge nomen invasie moeten zij dit stra tegisch belangrijke punt in handen zien te krijgen. Zij laten zich in kwartieren bij de bevolking, doch al spoedig blijkt, dat het voor 'n mof onbegonnen werk is, zich als Tom my te vermommen, al spreekt hij nog zo goed Engels. Sommigen krij gen argwaan en die argwaan gaat groeien. De Duitse commandant verzamelt de inwoners van het dorpje in de dorpskerk en toont zijn ware ge daante door de grijze dominee neer te schieten. De leider van de home guard, die verrader no. 1 van het dorp blijkt te zijn verijdelt enkele pogingen tot verzet, dat tenslotte toch slaagt na dat enkele moedige mannen de wachten onschadelijk weten te ma ken. Ook de verrader krijgt zijn ver diende loon, als hij op een critiek ogenblik nog zijn hulp aan de in vallers verleent. Een jongen, die 's nachts wist te ontkomen, heeft het Engelse leger gewaarschuwd en na een kort maar hevig gevecht zijn de Duitsers opgeruimd. Een span nende film met uitstekend spel o.a. van Leslie Banks en Elizabeth Al lan. In het journaal een interessante documentatiefilm over de bevrij ding van in Duitsland bevrijde ar beiders. Victoria-theater Het is wel een zeer dramatische liefdesgeschiedenis. die de toe schouwers in „Morgen is voor eeuwig" wordt voorgezet. Het is een echt menselijke geschiedenis, met de les, dat men niet moet le ven in het verleden, maar in het heden. Na een kort, maar zeer ge lukkig huwelijksleven, trekt de jonge Mac Donald naar Europa, om daar mede te vechten. De beëindi ging der vijandelijkheden in 1918 wordt in Amerika feestelijk ge vierd, maar mrs. Mac Donald wacht tevergeefs op de terugkeer van haar echtgenoot. Zij ontvangt be richt van zijn dood. Na tal van ja ren, wanneer zij reeds lang weer is hertrouwd en de gelukkige moe der van twee zoons, een uit haar eerste huwelijk en een uit het tweede huwelijk, komt Mac Donald onder valse naam naar Amerika terug. Zijn verminkingen, opgelo pen in de grote strijd, hadden hem doen besluiten, niet meer naar zijn echtgenote terug te gaan. Wan neer zij hem herkent en verschil lende herinneringen uit het verle den wakker roept, verklaart Mac Donald, dat zij zich vergist en zij het verleden moet vergeten om het heden te beleven. In deze film valt uitstekend spel te bewonderen, wellicht soms wat te geforceerd, maar het geheel boeit wel. Vooraf binnen- en buitenlands nieuws. A. B. T. „Jonge Arenden" is de titel van de vliegerfilm, die het A.B.T. deze week brengt. Deze film werd ge maakt door en voor de R.A.F, en belicht het grote werk van deze jonge geallieerde vliegers uit de laatste oorlog. Het harde en gevaar volle werk tijdens hun vluchten en de zware opleiding is eenvoudig, doch treffend weergegeven en dit geeft juist een indrukwekkend en begrijpelijk inzicht in hun grote aandeel bij de overwinning op de vijand. Vermeld dient ook nog een in teressant voorfilmpje over de En gelse zee-verkenners. De voltallige gemeenteraad van Nieuwe Niedorp behandelde Vrij dagavond een omvangrijke agenda. Voorzitter deelde in zijn openings woord o.m. mede, dat de gemeente eindelijk een 1ste ambtenaar heeft weten te krijgen. Verheugend was de mededeling, dat het heemraadschap de Vier Noorder Koggen zich eindelijk ver zoend heeft met de gedachte, dat zij de brug over de Langereis weer moet bouwen. Destijds is deze brug op last van de Duitsers gesloopt. Sedert 15 November 1945, toen de Prov. Waterstaat de herbouwplan nen aanhangig heeft gemaakt, duurt de lijdensgeschiedenis. Afhankelijk van de materiaalpositie zal hieraan nu hopelijk binnen afzienbare tijd een einde komen. Een groot aantal verzoeken om een tegemoetkoming in do ver voerskosten voor schoolkinderen (vlg. art. 13 L.O.) werden zonder commentaar ingewilligd. Aan de heer J. Leijen werd een gedeelte bouwterrein van 102 M2. verkocht voor de som van f 80.—, terwijl aan de commissie voor de buitengemeenten van het centraal ziekenhuis een subsidie van f20.45 werd verleend als tegemoetko ming in vergader- en vervoers kosten. Op 4 April 1940 heeft de Raad besloten om gemeente-ambte naren, die voor militaire dienst op geroepen werden, in de gelegenhe.d te stellen een kostwinnersvergoe ding te ontvangen, ook al waren zij geen kostwinnei. Daar deze bepa ling verder gaat dan het betreffen de artikel van let rijksreglemer.t. besloot de Raad dit nu maar weer in te trekken. Vervolgens werden B. en W. gemachtigd tot het aan gaan van een geldlening groot f96.117.-, rentende 2 3/4 pet. Hier mede worden tevens verschillende andere geldleningen geconverteerd. Aan de R. K. school te 't Veld werd een voorschot van f 1503.04 toege kend. Om ongewenste aanvragen om een bouwvergunning te kunnen weren, besloot de Raad officieel vast te stellen, dat een uitbrei dingsplan in voorbereiding is. We gens het bereiken van de 70-jarige leeftijd, wegens vertrek en wegens periodiek aftreden voorzag de Raad in een viertal vacatures in het col lege van weesmeesters, door de be noeming van de heren Jb. Kooij, C. Goet, H. Rezelman en J. Zijp. Op een desbetreffende vraag van de heer Grootes, deelde de voorzitter mede. dat het aan huurders van ge- meentelanderijen beslist niet ge oorloofd is, om dit aan derden on der te verhuren. Het belangrijkste onderwerp was wel het voorstel van B. en W. tot electrificatie van de straatverlich ting. Destijds had Nieuwe Niedorp zelf een gasfabriek, zodat de gehe le straatverlichting dan ook uit gas lantaarns bestond. De lichtkracht van gloeilampen is echter veel gro ter. Nu de gemeente haar gasfa briek heeft verkocht en de 10-ja- ren-termijn voor verplichte afname van gas voor de verlichting is ge ëindigd, kan de gasvérlichting ge voegelijk worden afgeschaft. In het plan staan 37 lichtpunten geprojec teerd op ongeveer 70 meter af stand. De kosten worden geraamd op f 1272.- per jaar. In 1938 en '39 hebben de gasverlichtingskosten reeds resp. f 1087.- en f 1132.- be dragen. Nu de gasprijs bijna is verdubbeld, zouden de jaarlijkse kosten ongetwijfeld veel hoger zijn. Feitelijk betekent het voorstel dus nog een bezuiniging. Bij de R. K. kerk te 't Veld zou den B. en W. ook gaarne een lan taarn hebben. Hiervoor moet dan echter een aparte schakelkast aan gelegd worden, wat de kosten veel te hoog maakt. Nu zal men even wel overleg plegen met Oude Nie-, dorp, dat aldaar reeds enkele licht punten heeft, om op haar lichtnetf aan te sluiten en de jaarlijkse kos ten te verrekenen. De gemeente Alkmaar zal wor den bericht, dat Nieuwe Niedorp, zodra de electrische verlichting ge reed komt, eindigt met het betrek ken van gas voor verlichting. COLLECTE HERWONNEN LEVENSKRACHT HEILOO Zondag a.s. is het de collectedag van Herwonnen Levens kracht, de vereniging tot bestrij ding der tuberculose. Wij kunnen deze collecte van harte aanbevelen, omdat wij er van overtuigd zijn, dat deze prachtige instelling tot be strijding van deze gevaarlijke ziekte de steun van een ieder nodig heeft en met deze steun goed en nuttig werk verricht. Honderden wachten nog op uitzending naar een sana torium of verlangen naar verster kende middelen. Tast dus extra in uw beurs. De muziekvereniging St. Caecilia is bereid gevonden haar medewerking te verlenen en des middags van 24 uur zal zijn door een muzikale rondgang door ons dorp de aandacht op deze collecte vestigen en zullen velen alsnog in de gelegenheid zijn hun bijdrage te offeren voor dit mooie doel. Be denkt dat deze collecte moet sla gen! Het is in het belang van onze volksgezondheid! TERUG UIT DE MISSIE De Weleerw. Pater Borst S.C.J. is dezer dagen voor herstel van ge zondheid uit de Missie van Sumatra gerepatrieerd. H.S.V. HEILOO. Programma voor Zondag a.s.: Vitesse 3—HSV 3 14.30 uur. AFC b—HSV a 12 uur. De competitie loopt ook voor deze elftallen bijna ten einde. Nog even aanpakken mannen! Er wordt op overwinningen gerekend!! Nog even een woordje over de trainings avonden. Heren, dat kan, neen, dat móét beter. De opkomst is niet wat het zijn moet! Senioren geeft het voorbeeld! Van het trainingsfonds kunnen ook supporters en donateurs steu nend lid worden! Stelt u in verbin ding met de bestuursleden. De heer Grootes had liever wat verlichting aan de Langereis gezien. Dit bleek reeds door B. en W. te zijn overwogen, omdat dit college bekend was met de gevaarlijke situatie aldaar. Dit is ook het geval met de Ooievaarsweg, die de af scheiding met Winkel vormt en met de hoek Nieuweweg-Wateringskant. Daar hiervoor geen extra kosten behoeven te worden gemaakt, zal worden getracht het verlichtings plan iji die geest te wijzigen. Alle voorstellen werden door de raad aanvaard. De heer Grootes brak een lans voor de electrificatie van de ge huchten Terdiek, Hanedoes, de Pade en de Kampen. De bewoners van deze gebieden hebben daar zelf im mers nog geen electra. Het bleek dat B. en W. hieraan reeds gewerkt hadden, maar dat het P.E.N. heeft bericht, dat met het oog op de nor male behoeften aan netmateriaal dergelijke buitengewone gevallen niet kunnen worden aangenomen. Het raadslid Nobel wees op de levensgevaarlijke toestand bij de kluft aan de Wateringskant. Vroe ger waren daar bomen en borden, nu is er echter in het geheel geen aanduiding dat het verkeer voor te water rijden waarschuwt. Voorzit ter zal deze zaak met het Hoog heemraadschap, i de eigenaresse van de weg, bespreken. In de afgelopen winter heeft de gemeente op vele plaatsen bijten in het ijs laten hakken met-het oog op eventuele brandbestrijding. Dit is echter in het belang van de bevol king. Het is om die reden, dat B. en W. het volkomen verantwoord vinden, dat de ingezetenen worden verplicht zelf voor het hakken van bijten te zorgen en de uitgehakte ijsblokken netjes om de bijt heen te stapelen ter waarschuwing voor schaatsenrijders of voetgangers. Door deze verplichting in de po litieverordening op te nemen, zal de gemeente zich bovendien nog de hoge kosten, die dit werk mede brengt, kunnen besparen. Als voor gesteld besloten. De vleeskeurings verordening werd vervolgens gewij zigd, met de bepaling, dat voortaan ook de huisslachtingen in officieel erkende slachtplaatsen moeten wor den verricht. De raad benoemde de heer A. G. van Buuren, 1ste ambte naar ter secretarie, tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Dezelfde functionaris werd vervolgens door burgemeester Baken beëdigd als plaatsvervangend secretaris en ont vanger. De Raad van Oudorp bijeen Donderdagavond kwam de ge meenteraad van Oudorp bijeen, voor het houden van een zeer korte raadsvergadering. De vier eerste voorstellen tot Wijziging van de be grotingen van 1946 en 1947, alsmede die van het Armbestuur en de La ger onderwijswet gaven niet veel reden tot op- of aanmerkingen, hoe wel de wijziging van de lager on derwijswet nog wel enkele discus sies vorderde. Besloten werd om het voorschot aan de Bijz. L. S. te ver lagen tot f7655.54, omdat een ge deelte der leerlingen is onderge bracht in café Mos, hetgeen extra kosten met zich meebrengt. De ta rieven der straatbelasting moesten op aanraden van Ged. Staten wor den verhoogd van 4 op 6% voor de bebouwde en van 2 op 3% voor de onbebouwde eigendommen. De heer van Buren was het hiermede niet eens en meende dit een onrecht vaardig besluit te moeten noemen. Echter viel er heel weinig aan te veranderen, omdat het nu eenmaal de wens van Ged. Staten is. Ook de houders van honden moeten een veer laten. De belasting is nu ver hoogd van f5.op f10. Verder werd nog besloten om het voorstel tot de bouw van een bur gemeesterswoning te accepteren, hoewel de toekomstige bewoner van deze ambtswoning. Burgemeester Bakker, niet geloofde, dat hij spoe dig in zijn gemeente zal wonen. In tussen is de „papieren-bouw" toch beëindigd. De rondvraag leverde niets bij zonders op, zodat de vroede vade ren na een goed half uur weer op straat stonden. „GEZELLIG SAMENZIJN" ZD.-SCHARWOUDE. De koll- sociëteit „Gezellig Samenzijn" hield Donderdagavond haar jaarvergade ring ten lokale van de heer Th. Rij per. De Voorz. de heer L. Schijver, opende de vergadering met de chr. groet en welkom. Medegedeeld werd dat Donderdag 5 Juni a.s. de prijzen zullen worden verkolfd van de 50 slagen wedstrijd welke de af gelopen winter is ''gehouden. De kol vers die zich in hun klas no. 1, 2 of 3 wisten te plaatsen zullen dan kampen om de eerste, tweede en derde prijs. Besloten werd in te schrijven voor 'n korpswedstrijd te Krommenie op 18 en 19 Juli a.s. De jaarlijkse wedstrijd van de Ned. Kolf bond zal dit jaar worden gehouden bij de heer C. van Liempt te Oudkarspel. De leden zullen de 50 slagen wedstrijd bezoeken bij de heer v. Liempt terwijl ook in eigen baan 'n 50 slagen wedstrijd zal wor den gehouden. De drie kolvers die in deze beide 50 slagen de hoogste punten slaan, komen uit in het korps en de drie opvolgende in het reserve-korps. Het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Mettes, gaf 'n overzicht over de prestatie's van de leden op de diverse wedstrijden. Boeken en bescheiden van de Penningmeester werden in orde be vonden. De Penningmeester werd onder dank decharge verleend. Ter sprake kwam de wedstrijd van de Langedijker Kolfbond welke in de maand Juni wordt gehouden. „Gezellig Samenzijn" zal uitko men met 'n korps in de le, 3e en 3« klasse en verscheidene personele kolvers. Na rondvraag volgde sluiting on der dank. „EENSGEZINDHEID" EGMOND-BINNEN. Op de Tweede Pinksterdag trok het Fan farecorps „Eensgezindheid" naar Maartensdijk bij Utrecht, om deel te nemen aan het muziekconcours. In een tweetal bussen startten deel nemers en enige toehoorders reeds tijdig doch het werd tegen half vijf aleer de fanfare op hot podium kon verschijnen. Er werd geopend met het verplichte werk „Das Madel" van F. Suppé, daarna volgde een vrij nummer „Lugdunum". Een fikse onweersbui trad echter als spglbra- ker op. Ondanks de verslechterde kansen daardoor kwam het korps toch nog met de eerste prijs uit de bus en behaalde tevens het hoogste aantal punten van het gehele con cours. 's Avonds moest „Eensgezind heid" deelnemen aan een ere-con- cert, waarop drie marsen werden gespeeld, gevolgd door de ouverture „Italiënne". Een en ander werd zo goed gespeeld dat ook de eerste ere prijs aan „Eensgezindheid" moest v/orden toegekend. Een geweldige lirestatie, waarop de deelnemers met recht trots mogen zijn. Toch is het niet allemaal goud wat er blinkt. De fanfare verkeert in niet zo roos kleurige financiële omstandigheden. Met het oog op de voortzetting van deze mooie muziekbeoefening vraagt het bestuur dan ook aan de burgerij nog eens een keertje in de beurs te willen tasten, teneinde de aankoop van de zo hoog nodige instrumenten mogelijk te maken. UITSLAANDE BRAND EN DE FECTE SPUITEN SCHERMER. Gistermiddag tegen drieën ontdekte een loodgie ter, die juist op weg was naar de woning van de heer J, Schilder aan de Zuidervaart in de Schermer, dat de daar achter gelegen hooiklamp in brand stond. Hij alarmeerde ter stond de bewoners, voorbijgangers en buren en met man en macht be gon men met het aanslepen van water, terwijl de woning ontruimd werd. Intussen was de brandweer van Akersloot gewaarschuwd en werd ook de assistentie ingeroepen van de Alkmaarse brandweer. Wat maar gelukkig was, want de laatste arri veerde reeds tien minuten na de waarschuwing en kon met groot materiaal de brand, die zich inmid dels van de hooiklamp naar de vij- zelberg en vandaar naar de aan de woning aangebouwde veestal had voortgezet gaan bestrijden. De pomp van de Akersloter brandweer, die pas drie kwartier na waarschuwing aanwezig was, bleek defect te zijn en terwijl het gevaar al was bezwo ren en men met naspuiten bezig was, kon deze pomp nog -niet op gang komen. Het woonhuis werd, dank zij het terstond krachtig optreden van de buren en voorbijgangers gered, hoewel het gevaar een ogenblik bleef, dat het gehele pand in vlam men zou opgaan. Verschillende nieuwe landbouw werktuigen werden onbruikbaar, terwijl ook enige biggen verbrand den. 60-jarig huwelijksfeest in Wieringen 't Leek wel nationale feestdag zo veel vlaggen op deze zonnige Mei dag in Hippo. Alles was ter ere van het Diamanten bruidspaar P. Bruul en G. Bruul-Lont dat onder over stelpende bewijzen van belangstel ling zijn 60-jarig Huwelijksfeest vierde. Kerkplein 33 was stijlvol versierd toen de Koninklijke Har monie de enige nog in leven zijnde oprichter een serenade ging bren gen. Het gezicht van de bruidegom glom toen „zijn" corps de feeste lijke klanken liet horen. Een gewel dige mensenmenigte was van deze hulde aan de vroegere directeur en erelid getuige. De voorzitter van de Harmonie, de heer C. Bosker, bracht hulde, dank en felicitatie aan het Bruidspaar. De Bruigom zelf kon niet nalaten de leden van Harmonie toe te spreken. Het was voor de beide nog krasse oudjes alsmede voor de grote schare familieleden een echt feestelijke dag die nog lang in herinnering zal blijven. BONT ALLERLEI BREEZAND. Ook in Breezand sloeg cirCus „Nellinka" voor een dag haar tenten op. De jeugd vooral genoot van een aardig programma met als hoofd schotel hondendressuur en acroba tiek. Morgen 1 Juni, speelt ZAP 1 de laatste competitie-wedstrijd van het seizoen tegen Zeemacht 1. Om half drie vangt de match aan. De R.K. Bibliotheek is morgen 1 Juni geopend. Per 1 Juni as., verlaat mej. Dig- num onze R.K. School. Bijna 4i/; jaar gaf zij haar krachten aan dc peuters van de eerste klas. De gezamenlijke collega's boden haar als herinnering aan de pret tige samenwerking, een fraai boek werk aan. De juffrouw nam na dc schooltijd nog enige foto's van haar klas. Van harte succes in uw nieuwe werkkring in Schoorl! BEDEVAART NAAR HEILOO BREEZAND. Het bestuur dor afd. Anna P. van de Kath. Arbei ders Beweging maakt, in verband met de bedevaart naar Heiloo op Zondag 1 Juni a.s. (morgen) het volgende bekend: Vertrek der trein uit Den Helder 7.47 uur, uit Anna Paulowna 8.03 uur. Aankomst Runx- putte 9.20 uur. Voor alle treinen moeten gewone plaatskaarten ge kocht worden. Men lette vooral op de aangegeven treintijden, want al leen deze treinen stoppen te Runx- putte. Terugreis: vertrek uit Runxputte, richting Alkmaar om 16.50 uur. Na aankomst der trein uit Amsterdam 's morgens, begeven alle deelnemers zich naar de grote kapel. Na aan komst trein van Enkhuizen begint de Hoogmis. Eventuele opgaven tot deelname kunnen nog opgegeven worden bij P. J. Molenkamp, seer. K.A.B., Nar- cissenstraat 14, Breeaznd. PROGRAMMA Naar de Ie klasse; District IV De Valk—R.K.T.V.V. District VI Sittard—Brabantia District I Naar de 2c klasse: A. AlcmariaD.E.C. Holland—H.B.C. B. KinheimAlkm. Helder—I.V.V. Boys Naar de 3e klasse: AhrendsB.K.C. V.. Wat wil de NIWINP TOEN HET PARLEMENT na ern stig beraad het besluit van de regering goedkeurde om in het be lang van Nederland en Indië troe pen naar de overzeese gebiedsdelen uit te zenden, aanvaardde ons volk daarmee de zware verplichting, de uitgezonden militairen op te nemen in de sfeer van zijn daadwerkelijke belangstelling. Allerwege werd deze plicht verstaan en als paddestoelen schoten comitè's en acties uit de grond. Ondanks het vele goede werk, dat werd' verricht, bleek al spoedig een zekere coördinatie noodzakelijk, en als consequentie daarvan ontstond in September 1946 de N1WIN, de Nationale In spanning Welzijnsverzorging indië, waarvan Z.K.H. Prins Bernhard be reid bleek het voorzitterschap op zich te nemen. De taak van de NI- WIN werd door de minister-presi dent Dr. Beel in zijn radiorede van 14 September 1946 duidelijk om schreven als: „De Welzijnsverzor ging in de ruimste zin des woords van alle militairen in Indië en van de burgers, die aldaar onder soort gelijke omstandigheden leven". Bij de oprichting van de NIWIN heeft van stonde af aan de bedoeling voorgezeten om het zwaartepunt van de acties te vefleggen naar plaatselijke NIWIN-Comité's, die ten getale van ongeveer 400 vrijwel het gehele land bestrijken. Want de NIWIN wil zij waarlijk nationaal zijn moet het gehele volk berei ken. De acties, welke naar buiten uiting geven aan het daadwerke lijke meeleven met de mannen overzee, moeten stuk voor stuk haar noodzakelijke steun vinden in de grootste steden zowel als in de kleinste gehuchten van ons land. Eerst dan zal men kunnen spreken van een handdruk naar overzee van een volk aan zijn zonen, militairen en burgers zonder onderscheid van rang of stand, van godsdienstige of politieke overtuiging. De NIWIN is een nationale inspanning van een gehéél volk, en uit dien hoofde ver trouwt zij dan ook op de onmisbare hulp van alle landgenoten bij het vervullen van haar opdracht, die géén liefdadigheid, maar nationale plicht inhoudt: „Oké, wij leven mee met de jongens overzee"! Katholieke filmkeuring ALKMAAR: Alkm. Biosc. theater: Jonge Arenden, alle leeft.; Vic toria: Morgen is voor eeuwig. Cin. Americain: Vijfde Colonne 18 jr. Harmonie: Casablanca, 18 jr. DEN HELDER: Tivoli: Incident op Piccadilly, alle leeftijden; de Witte: Vijfde Colonne, 18 jr. HOORN: Winston: Rebecca, 18 jr. Victoria: Hij is voor de bakker, alle leeftijden. ENKHUIZEN: Munt: De Zevende Sluier, 14 jr. Zondagmiddag: Kinderen de baas, alle leeft. BREEZAND: Apollo: Dikhuiden, 14 jr. De .bittere waarheid, 14 jr. MEDEMBLIK: Scala: De dief van Bagdad, 14 jr. SCHAGEN: Royal: China's jonge helden, 14 jr; Wildzang maakt Carrière, ale leeftijden. WILRIMULN Cinema de Haan: „De patiënte verdwijnt". Zitdag te Den Burg van de Kamer van Koophandel Teneinde de zakenlieden op Texel en omgeving van voorlichting te dienen omtrent aangelegenheden betreffende de Kamer van Koop handel, het Handelsregister, de Ves tigingswetten enz. zal de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland, kan toor Alkmaar, daartoe op Dinsdag 3 Juni a.s., des morgens van 10-12.30 uur in het Raadhuis te Den Burg zitting houden. Petroleum voor kookdoeleinden Het C.D.K. deelt mede, dat op de onderstaande bonnen van de petro- leumkaarten voor kookdoeleinden en verlichting gedurende de maand Juni 1947 de daarachter vermelde hoeveelheden petroleum verkrijg baar zullen zijn. Kaart UA 611: bon a29 t.m. a32, 4 liter per bon. UB 611: bon bl5 en bl6, 4 liter per bon. UC 611: bon c08, 4 liter per bon. UD 611: bon dl3, 2 litér per bon. HEM, „ZUIDERKOGGE", 30 Mei. Witlof afw. 12—22; rabarber 4.20- 5.00; sla I 22—25: aardappelen 6.40— 9.00; vroege aardappelen 1.19; kriel 55; aardbeien 2.504.70. ZWAAG. Vroege aardappelen 90—1.60; spinazie 8—30; postelein 1429; bieten 35.10; prei 39; sla- bonen 3.20; snijbonen 1.80; witlof 45; radijs 8.709.70; rabarber 49; sla 819.90; bloemkool 2682; kom kommer 8095; aardbeien 1.205.60 Goudreinetten 94. BLOKKER, 30 Mei. Aange voerd: witlof 4245; rabarber 10 13; bloemkool 0.921; snijbonen 3.50 per kg.; aardbeien 4 per kg.; sla 18.70—20.50; bindsla 47—50; poste lein 4044; spinazie 25—27; aardap pelen 1.59—1.64 per kg- WOGNUM, 30 Mei. Aardappe len 6.109.10; aardbeien I 4.603.30 idem II 2.90—4.10; sla 320; spina zie afw. 8; rabarber 5.807.60; wit lof 10.45; postelein 39. IN HET HOLS'] Aussee een bergboeren, arb officieren van d theater en de fil Een arbeider v< rauwe dialect v de dictator van Oostenrijk, Eigr Men heeft in d< het raadhuis een afgeluisterd van c deze geweldenaar militair command heeft opgemaakt, Sprengkommando op komst is, om zijn milliarden aai de lucht te laten „Steirer", zegt weet wat dat beti ste zaken zijn in eengeroofd en Schilderijen, bee beroemde altaar van Eyck uit Ge uit het Louvre, u de Monte Casino, ook uit Duits en liggen hier weg wij toelaten, dat vernietigen? Moge berg laten vernie voorvaderen reed honderd jaren hu hebben en die ooi nageslacht van le Stemmen gaan nazi-bloedhonden, ber Met een gebaar de vergadering h< „Stilte, de mui Hoe verhinderen Hij heeft zijn „Wij zullen korte Vannacht nog. I gaat met een mai hoofdingang bij h< wachtposten om. we immers, ieder van de Volkssturi arbeiders kent di Zes waardevoll Nederland ware gebouw van he meesterwerken, gegeven, warer riteiten voor 66 gekocht. De se van de staf be Nederland. De leden van „Die Waghenspe tas" zullen ter de diësviering ir burg te Utrecht a.s. opvoeringer toneelstuk „Het dette" naar de man van Franz Deze roman, oorlog in Amerii al spoedig een w ven. Het werk ii een belofte, die werd afgelegd, to 1940, na de nedi rijk, danig in het vluchtte, evenal naars, naar het i rijk, in de hoop de Spaanse grens kunnen ontsnapp het ruime sop te zijn vrouw deeld die met deze pa bonden was. In het woord zijn roman „Het dette" heeft mi Werfel van de c waarin Zuid-Frar door de enorme telingen verkeeri een ellendige zi onderdak kon Lourdes. Hij belt weken, maar di1 toch niet, om gre i 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2