EEN Fll MS VAN DF WEEK EXPORTVOORUITZICHTEN - VAN DE ZUIVEL Reparaties P.O. A. N.V. Paul Cla Laatste nieuws PAG. 2 NIEUW NOORÜHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 7 Juni 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Begrafenis Mgr. J. C. v. d. Loos UIT OUDE TIJDEN Uitbetaling naar kwaliteit Verdere verlaging vleesrantsoen? Marktberichten Schrijfmachines VALKENBURG Jongkind Taxi h El Berlijn is De eetwaai maar waar Franse tone Zilveren Jubileum Op 12 Juni a.s. herdenkt de heer E. de Vries, Nieuwesloot alhier, hei feit, dat hij voor 25 jaar zijn elec- trische boekbinderij stichtte; tevens is hij dan 40 jaar in het bindersvak werkzaam. In 1918 kwam hij naar Alkmaar, waar hij o.a. werkzaam was bij de fa. Nederkoorn en de fa. Coster. In 1922 begon hij zelf een zaak, thans gevestigd op de Nieuwesloot; steeds weer wist hij deze zaak uit te breiden en sinds 1938 werkt hij met de nieuwste ma chines vier in getal; thans be staat zijn personeel uit 13 man en de oplaag gebonden boeken heeft inmiddels de 100.000 overschreden. De heer de Vries kan dus met voldoening op de voorbije 25 jaar terug zien. Nederlagen voor D.A.W. De D.A.W.-zeventallen, die gister avond haar eerste .competitie-wed strijden speelden, moesten beide met een nederlaag genoegen nemen. Het tweede, uitkomend tegen Ne- reus III, kon het tegen Nereus- veteranenploeg niet bolwerken. Wel iswaar namen zij op goede wijze de leiding, doch nog voor de rust werd deze voorsprong in een 12.achter stand omgezet. Na de rust scoorden do Nereuïden nog eenmaal, zodat het einde met 13 kwam. Het eerste speelde 'tegen D.W.T. uit Haarlem en verloor eveneens, nl. met 12. Reeds voor de rustj, ramen de Alkmaarders door v. d. Pol de leiding. De Haarlemmers oefenden daarna een sterke druk uit op »de Alkmaarse veste, doch keeper Weck verdedigde zijn doel goéd. Eerst uit een strafworp wis ten de Haarlemmers gelijk te ma ken en het was jammer, dat de D.A.W.-keeper bij het 'uitgooien de bal précies in de handen der DWT- midvoor w. n-p. Deze bedacht zich geen ogenblik en gaf zijn club de leiding. D.A.W. (jging fanatiek lo; de aanval over. In de laatste minuut kreeg Slikker geheel vrij op vier nieter afstand van het doel liggend de bal toegespeeld. Zijn schot ging echter jammerlijk naast. Onmiddel lijk hierop kwam het einde van deze vlot gespeelde match. Zondag a.s. gaan de Alkmaarders naar Amsterdam, om deel te nemen aan het tournooi van D.J.K., waar voor verder Dolfijn en Neptunus uilgenodigd zijn. KAJOTTERS-BEDEVAART Morgen, 8 Juni, houden de Ka- jotters een bedevaart naar Runx- putte. Om 7.30 uur vertrekken we vanaf het Velogebouw. natuurlijk in uniform. Brood meenemen. Wij hopen, dat alle Kajotters aan deze oproep gehoor geven. DRONKEN CHAUFFEUR VEROORZAAKT AANRIJDING ALKMAAR. De chauffeur van een vrachtauto die vannacht om half een op de Kennemerstraatweg, rich ting stad reed, zag een vrachtauto hem tegemoet rijden, die zigzag over de weg slingerde. Bij het passeren werd de vracht auto in de linkerflank aangereden. Beide auto's werden zwaar be schadigd en moesten naar een ga rage gesleept worden. De politie constateerde, dat de bestuurder van de tweede vrachtwagen, de 39-ja- rige G. uit Egmond aan Zee onder de invloed van sterke drank ver keerde en onder het kussen van zijn zitplaats nog een aangesproken fles oude klare had liggen. G. is in ar rest gesteld en de fles oude klare werd in beslag genomen. R.K. HARM. ST. CAECILIA ALKMAAR. De leden van bo vengenoemd corps wordt medege deeld dat hedenavond om 8.30 uur precies moet worden aangetreden voor 'de marsoefening, en om 9 uur precies de slotrepetitie in de Sted. Muziektuin zal plaats hebben. Het bestuur rekent er op, dat allen zul len medewerken om op tijd aan wezig te zijn. APOTHEKEN i In de week van 8 tot 15 Juni wordt de Zondags- en Nachtdienst waargenomen door de apotheek van B. J. Schouten, Emmastraat 48. WIE HELPT MEE? In het St. Elisabethziekenhuis ligt sinds 31 Mrt. '47 een 27-jarige pa tiënte, geheel in gips. Zij kan wel Tiersteilen, doch moet nog geruime tijd het bed houden. Graag zou zij een half jaar naar Zwitserland gaan tot algeheel herstel van haar ge» zondfieid. Hier is geld voor nodig. Het be nodigde bedrag kan zij bijeen krij gen, wanneer zij de beschikking krijgt over niet minder dan één mil- lioen postzegéls. Momenteel heeft zij reeds 25.000 postzegels. Iedereen die voor dit mooie doel de zegels wil sparen, kan deze aan ons bu reau, .Langestraat 42, inleveren. Wij zorgen dan voor doorverzending. Vooral voor grote instellingen is hier een mooie taak weggelegd. Het is immers een kleine moeite, om van alle binnenkomende post de zegels af te halen en te bewaren. Maar ook de kleine aantallen zijn welkom, want nog steeds maken^ vele kleinen één grote! Mag de patiënte zij is ouderloos ook"'?Jp U rekenen? Natuurlijk! NIEUWE THERMOMETERS VOOR HET KANUNNIK VAN SCHAIK- FONDS o Het plaatselijk comité van hot Kanunnik van Schaikfonds heeft wederom nieuwe thermometers in haai; bezit gekregen, zodat dezer dagen met het uitreiken van be treffende thermpmeters zal worden begonnen. Het comité is van mening,dat het doel van deze zaak genoegzaam bekend zal zijn en het onnodig zal zijn deze zaak bij-u aan te bevelen, temeer omdat dit een zaak betreft \an een hoge geestelijke waarde, vpardooE, ook de zonen van arbei dersgezinnen in de gelegenheid wor» den gesteld tot het H. Priesterschap te kunnen worden opgeleid. Het verleden heeft dan ook reeds bewezen, dat dit fonds pracht werk verricht en vele zonen van arbei dersgezinnen door de hulp van dit fends tot het H. Priesterschap zijn gekomen. Daarom vraagt het comité u vrien delijk de betreffende propagandisten niet met een afwerend gebaar van uw deur te wijzen, doch zoals voor heen uw offertje voor dit doel te schenken en wederom getrouw een thermometer in uw kamer te plaat sen, waarin u dan elke week 2 cent kunt storten. Daar het gehele vermogen van het Kanunnik van Schaikfonds door de Duitse bezetter in beslag is go- nomen en de aanvrage voor hulp steeds groter woYdt, is het begrij pelijk dat meli thans voor een grote financiële moeilijkheid staat, die opgelost moet worden. Daarom ver wacht het plaatselijk comité van geheel katholiek Alkmaar hierin een voorbeeld te zijn en het oude' devies in zich op te nemen, nl.: „Vanuit Alkmaar de victorie". J. M. v. CONTACTMIDDAG ST. WIULIBRORDUSSCHOQL De ouders van .de leerlingen van de St. Willibrordusschool worden herinnerd aan de contactmiddag ter gelegenheid van de restauratie van deze school. Zij worden door het onderwijzend personeel morgen middag tussen 3 en 5 uur in het schoolgebouw verwacht. P. LEERING f In de leeftijd van 59 jaar is te Bergen overleden dé heer P. Lee ring, makelaar. De heer Leering exploiteerde vele jaren het bekende visserscafé „Het Hengelaartje" aan de Bredelaan te Oudorp, was des tijds lid van de gemeenteraad te Oudorp en nadien enige jaren pach ter van de Stedelijke Muziektuincn te Alkmaar. Onder grote belangstelling liad vandaag de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van Mgr. J. G'. van der Loos, pastoor te Uit geest. Nadat gisterenavond om 7.3U de Metten waren gezongen, wahrbij als agens fungeerde de Hoogeerw. I-leer Ilosman, Deken van Beverwijk, met assistentie van 3e kapelaans der pa rochie de Bont en Reiber, terwijl als cantores fungeerden pastoor van Leeuwen uit Limmen en Pater Doha Scheerman O.S.B. uit Egmond, werd vanmorgen de plechtige requiem opgedragen, eveneens door Dek'en \Hosman met dezelfde assistentie. Als cantores fungeerden ditmaal kap. Tromp en pater Dom Scheer man O.S.§. Vele geestelijken uit het dekenaat Beverwijk woonden de plechtige uitvaart bij, voorts zagen wij de prior van het Benedictijnerklooster te Egmond, Dom Huiben O.S.B. Pater Dr. S. Schotten S.C.J. en pa ter Dr. Lamberond O.P., de burge meester van Uitgeest, de heer v. d. Ven en de leden van het gemeente bestuur. De lijkrede werd uitgespro ken door kap. Balestra uit Rotter dam. WEL ANIMO SCHOORL. Voor de betrekking .van werkman-chauffeur en werk man in algemene dienst bij de pas ingestelde dienst van Gemeentewer ken, Yijn in totaal een dert/gtal sol licitaties binnengekomen. In de eerstvolgende raadsvergadering zal hieruit een tweetal personen moe ten worden benoemd. KERMIS SCHOORL. De jaarlijkse drie daagse kermis, welke a.s. Zondag 8 Juni zal aanvangen, staat reeds in de volle belangstelling van de jeugd, die ijverig de helpende hand biedt "bij het opbouwen van de diverse vermakelijkheden. Oliebollen, gerookte paling, nou gat, zuurstokkenzou het wer kelijk waar zijn? En als het waar is, is het dan te betalen? We zullen zien.en hopen! BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Corneiis zv J. Sieswerda en A. W. van Kluijve; Martin Dirk zv D. Nat'en van J. C. Hellingman. Ondertrouwd: Jap Slot, 28 jaar en Wilhelmina Gezina Nat, 25 jr.; Hen drik Folkers, 25 jaar en Jannetje Marie Nat, 19 jaar. Gehuwd', Jtficolaas Molenaar, 41 jaar en Trijntje Butter, 33 jaar. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Maria Divera dv J. A. Boots en D. M. Com mandeur. Overleden: Jacoba Spaans, 73 jr., echtgenote - van Rijndert Kwadijk (overleden te Alkmaar). BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Rd- bert zv Anna Boonstra en Johanna Vos; Nicolaas Johannes zv Petrus Jacobus Konijn en van Geertruida Maria Koning; Petrus TheodoVus Maria zv Johannes Bernardus An- thonius Brinkman en van Maria Anthonia Gerarda Gunsing; Johan na Maria dv Godefridus Jacobus Korton en van Maria Elisabeth van der Pol. Ondertrouwd: Pieter Vink, 25, jr. te Middelie en Elisabeth Tromp, 26 jaar, te Purmerend. Getrouwd: Jacobus Machiel Jo- VICTORIA Een moordenaar, veroordeeld tot 12 jaar tuchthuisstraf, ontvlucht uit zijn gevangenis, keert terug naar zijn verloofde en probeert naar Amerika te ontkomen. De politie „zit hem op de hielen. Hij' wordt aardig in. het nauw gedreven en staat op het punt weer een moord te begaan, o'm zich de nodige geld middelen te verschaffen. Zijn ver loofde weet dit te'voorkomen, doch het kost haar zelf het leven, waarna de booswicht eindelijk in handen van de politie valt. Dit is in het kort het verhaal van de spannende en sterk gespeelde film „Voyage sans Espoir", die de bezoeker wer kelijk in spanning volgt. Vooraf een aardig lachfilmpje van Stan Laurel en Olivier Hardy, dat bij iedereen de lachspieren los maakt. ALKM. BIOSCOOP THEATER Een intéressant programma, w.o. wereldnieuws én ëen aardig filmpje over de opleiding van oorlogsvlie gers in Engeland, gaat deze week in het A.B.T. vooraf. De hoofdfilm, „Zeeduivels", speelt in het begin van de negentiende eeuw en brengt ons midden in ver woede zeegevechten, waarbij de vaak wisselende kansen de span ning tot een grote hoogte opvoeren. Zoals gebruikelijk in de A.B.T.-' programma's wordt het publiek met deze rolprent weer een dosis sen satie voorgezet, hetgeen dikwijls tot onwaarschijnlijke en vooral opge schroefde scènes leidt. In ieder geval is „Zeeduivels" yoor de regelmatige A.B.T.-bezoe- ker het kijken waard, vooral ook omdat deze film een vrij goede speelfilm is, waarin Victor Mature en Louise Platt de hoofdrollen uit stekend vertolken. HARMONIE „Obsessie", een boeiende film van Hitchcock Deze veelbesproken film van de regisseur Hitchcock trok reeds de eerste avond een uitverkochte zaal. Het publiek weet, dat een film van deze regisseur een gang naar de bioscoop waard is. Hitchcock zoekt zijn kracht in het geheimzinnige en put zijn 'ge gevens vaak uit de criminologie. „Obsessie" verplaatst ons in een in richting voor geesteszieken, die door de psycho-analyse genezen worden" 'n Dokter, die in de oorlog zijn geheugen heeft verloren en ge tuige was van een moord, beschouwt zichzelf als de moordenaar. Een vrouwelijke psychiater, dr. Peterse, weet hem echter van zijn moord- complex te genezen en als hij niettemin als verdacht van de moord wordt gearresteerd de ware moordenaar te ontmaskeren. De film, die heel goede kwali teiten en frapperende momenten heeft, boeit ook door suggestieve muzikale illustfétie. Wie van een knappe film houdt, verzuim* deze week niet 'n bezoek aan de Harmonié te 'brengen, CINEMA AMERICAIN Mannen zónde? vleugels, de film welke deze weëk in Cinema Ame- ricain draait, is een Tsjechische verzetsfilm, welks geschiedenis zich in hoofdzaak afspeelt op een dooi de Duitsers bezet vliegveld in Tsje- cho-Slowakije. Deze film, die meer is een samenbundeling van ver schillende fragmenten, geeft op sobere, maar daarom niet minder boeiende wijze een beeld van de verbeten strijd, welke het Tsjechi sche volk tegen de gehate bezetter heeft gevoerd. Van de talrijke verzetsfilms, die zoal op het witte doek verschenen,' mag deze zeker niet tot de minste worden gerekend. In het voorprogramma nieuws on een aardig Nederlands filmpje „Ont luistert landschap", dat een uitste kend beeld gaf van de verwoestin gen door de bezetter aan ons Ne derlands landschap toegebracht. Maar ook van 't vele werk, dat ge daan is en nog gedaan wordt, om deze schendingen te herstellen, kan de bezoeker zich een idee vormen. Een' Tsjechisch tekenfilmpje com pleteert het uitgebreide programma. BOEKHOUDBUREAU .G. H. A. DE ZEEUW Wij verwijzen naar een adverten tie in dit nummer, waarin de heer G. H. A. de Zeeuw, Rembrandstraat 56, mededeling doet van de vesti ging van een boekhoud- en admini stratiebureau op genoemd adres. De heer De Zeeuw, die twee jaar lang de actieve secretaris is geweest van de H.A.R.K. alhier, welk insti tuut thans opgeheven is, is geen' on bekende in Alkmaar. Wij vertrou wen, dat het hem aan opdrachten niet zal ontbreken. Schutterij 7 Juni De ouderen zullen zich de Schut terij in haar glorie nog wel her inneren. Een commandant die na een trapje op een paard klom om de troep aan te voeren: kader uit voorname burgers die van mili taire oefeningen evenveel begrip hadden als een kalf. Zo was er eens een oefening op de kroft, achter de strafgevangenis, ook in het laatst der vorige eeuw door prikkeldraad afgezet en do f een dijkje en houtgewas van de Wes- terweg gescheiden. De voorhoede bestond uit schutters die in mili taire dienst waren geweest. Daar klonk het commando voor waarts mars. Nabij het einde der kroft riep de luitenant: „Heo". Dat is niet tegen ons zei de voorhoede tegen elkaar en voort ging het over prikkeldraad en dijkje tot op de Westerweg, toen eindelijk een „halt" weerklonk en de troep tot staan kwam. Die schutters toch. BPND VAN ZUIVELFABRIEKEN DE BOND van op Coöp. Grond slag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland vergaderde gisteren te Alkmaar onder voorzitterschap van J. Veldstra, die in zijn openings woord wijlen do heer Jn. Blaauboer herdacht en diens verdiensten spe ciaal voor de coöperaties in het licht stelde; staande wijdde de ver gadering enige ogenblikken van stilte aan de nagedachtenis van de heer Blaauboer. De voorzitter heette voorts wel kom de heren J. Linthorst-Homan, voorzitter. H. K. Koster, oud-voor zitter en J. Geluk, secretaris van de F.N.Z. Bij de mededelingen uitte de heer Laan, Berkhout, er zijn teleurstel- lings over, dat 't bestuur 't geschil tussen de fabrieken ..Concordia" te Berkhout en Oudendijk als afgedaan beschouwt en vroeg het bestuur deze zaak, gezien de buitengewone omstandigheden, alsnog te^ onder zoeken. De voorzitter zag hiertoe geen kans meer; het bestuur kan hier niets meer bereiken. Kaasmarkt. Aan de vele en uitvoerige mede delingen ontlenen wij het volgende: De aanvoer op de eerste vier marktdagen op de kaasmarkt be droeg 31.493 kg. Het bestuur acht 't niet overbodig erop te wijzen, dat zo mogelijk een aanvoer van 50.000 KG per week bereikt moet worden en vindt het jammer, dat enkele fa brieken zich stelselmatig van mede werking onthouden. Herinnerd werd aan de filmopnamen door een Ame rikaans cineast, wiens film van de kaasmarkt in Amerikaanse bios copen wordt vertoond, hetgeen een onbetaalbare reclame voor de Ne derlandse kaas betekent. Verplichte t.b.c.-bestrijding. Van de Prov. Gezondheidsdienst was een schrijven ingekomen, waar in de wenselijkheid werd bepleit, dat de t.b.c.-bestrijding onder het rund vee in de jaren '48-—49 algemeen verplichtend zal worden gesteld. De vergadering voelde hier wel voor, doch er gingen stemmen op, die de verplichte tuberculosebestrijding landelijk verplicht wilden stellen, teneinde resultaat te bereiken. Ir. C. Verschoor, Rijkszdivelconsu- lent, werd benoemd tot adviserend lid van het bestuur. In de vacature per 31 Dec. a.s. van de heer Veldstra (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer K. Hogetoorn, Beemster. De vergadering ging accoord met het bestuursvoorstel, om op 't voor schot van 45 ct. per 1000 KG melk na te heffen een bedrag van totaal f 2.829.03. of 3 ct. per 1000 KG melk. Blijkens het verslag van ir. Ver schoor over de melkcursussen, wer den 11 cursussen gehouden met 59 cursisten, waarvan 90 pet. slaagde; het aantal gediplomeerde melkers (sters) bedraagt thans 1766; dit jaar worden 35 cursussen gehouden. Exploitatievooruitzichten. De heer J, A. Geluk, secretaris van de F.N.Z., besprak de vraag, waar- heeh wij met onze zuivelproducten heen moeten, als straks naar spr. verwachting binnen enkele jaren de productie weer op het vooroor logse peil gekomen is. Er moet dan voorkomen worden, dat wij weer in de impasse komen van '30, toen de melkprijs schrikbarend daalde. Duitsland, dat in '30 45 pet. van onze boter- en 32'/: pet. van onze kaas export afnam, kan voorlopig uitge schakeld worden. Onze zuivelin dustrie kan echter niet bestaan zon der export. Men zal echter goed doen, aldus de heer Geluk, te trach ten zo min mogelijk boter te expor teren en niet onder de druk van de Australische boterprijs van f 1.80 te komen. Niet de kwaliteit van onze boter, die de concurrentie met alle landen kon doorstaan, was oorzaak van de dalende boterprijs in het verleden, doch de omstandigheden, waarónder geproduceerd werd. Als de melkproductie het oude peil bereikt heeft, zal er een overschot van 30 millioen KG boter zijn; door de bevolkingstoename kan in ons land hiervan 10 millioen KG mee? geplaatst worden. Vergeleken bij de 50 millioen KG boter-export in '38 geven deze 20 millioen KG een gun stig perspectief. Gezien de zuivel- prijzen in Engeland en België kun nen wij tegen behoorlijke prijzen in het buitenland leveren. In tegen stelling met voor de oorlog, toen zoveel mogelijk tegen zo laag moge lijke prijzen geëxporteerd werd de 20 pc. kaas werd toen volksvoed- sel zal nu een betere positie op de buitenlandse markt verkregen kunnen worden door export van 40 plus en volvette kaas. Daarom zou spr. het kaasmaken over willjen la ten aan de bedrijven op de z.g. weidegebieden. Noord- en Zuid- Holland en Friesland en zou het niet toe te juichen zijn. als men kaas ging maken voor export op de zandgron den. Verder zag spr. toekomst in de toenemende productie van gecon denseerde melk. casïne. melkpoeder volgens Verstuivingssysteem en melkwol. Ook kan meer bereikt worden met een ruimér gebruik door het publiek van diverse melk producten. dat in ons land over het algemeen nog zeer gering is; sor. heeft op het oog: yoghurt, pap. vla, chocolademelk e.d. Van groot be lang daarom achtte spr. het, dat wij niet te lang moeten volhouden het nubliek standaardmelk van 2'/: pet. vet voor te zetten. Daardoor verleert het publiek het drinken van melk: de toename der industrialisatie zal onze binnen landse afzet zeker doen toenemen. Voorkomen moet worden, dat wij bij een te grote productie weer in de Dositie zouden komen te raken, dat wii onze producten geforceerd op de buitenlandse markt zouden moeten brengen. Tenslotte drong sor. aan op ver laging der productiekosten, door een effiéiente wiize van werken en con centratie van bedriiven. Teneinde de kwaliteit der pro ducten zn hoo" mogelijk op te voeren stelde het bestuur voor 't kwaliteitsonderzoek der melk al gemeen in t« voeren en de beta ling der me'k naar kwaliteit alge meen toe te uassen. De vergade ring ging ermee aoconrd met in gang van 30 Juni met dit kwali teitsonderzoek te beginnen en de Regerin" te verzoeken met ingang van I Mei 1948 de algemene toe passing van de betaling der melk naar kwallteïi vernliehtend te stellen; door verschillende fabrie ken wordt dit alreeds gedaan. seph Blekemolen,' 27 jaar én Geer truida Frederica Groot, 27 jaar, beiden te Purmerend. Overleden: Johanna Maria de Clercq, 45 jaar, weduwe van Willem Kruithof te Beemster; Sijtje Tuin, 83 jaar, weduwe v. Franciscus Wil helmus Uding te Purmerend; Mat- thijs Lucas, 75 jaar, weduwnaar van Martina Pieternella de Jong te. Pur merend; Geertruida Koetsier, 70 ,jr. echtgenote van Corneiis Bant te Purmerend. AUTORIT OUDEN VAN DAGEN HEILOO Het comité „Autorit Ouden van Dagen" te Heiloo be richt ons het volgende; Ruim 350 oudjes te Heiloo zien met spanning de dag tegemoet waar op de zo langzamerhand traditionele tocht zal'worden gehouden,, en waar deze dit jaar heen zal zijn. Zoals iedere inwoner van Heiloo wel weet is er heel .wat voorbereiding voor ■nodig om deze tocht te doen slagen, vooral in deze tijd, nu het nog zo moeilijk is om voldoende vervoer middelen te kunnen krijgen. Daar om doet het bestuur een ernstig beroep op onze medeburgers om evenals voorheen bij het aanbieden^ van de lijst eens diep in de beurt te tasten, en verzoekt het de H.H. autobezitters voor deze rit hun wa gen en hun persoon beschikbaar te stellen, om er aan mede te werken deze rit vpor de oudjes tot een on vergetelijke te maken. .U heeft nim mer zulke dankbare lifters gehad!! De H.H. autobezitters kunnen zich opgevén bij de heer J. L. Groot, Rijksstraatweg 318 te Heiloo. De oudjes zullener u dankbaar voor zijn. GEEL-ZWART NIEUWS 'T ZAND. Zondag 8 Juni a.s. is een zeer belangrijke wedstrijd voor het tweede vastgesteld tegen Oude- sluis II. Al zijn dan 'de kampioens illusies verdwenen tweede-elftallers, jullie hebt nog iets goed te maken tegen onze zwarte naburen! Al» er maar met enthousiasme en taaie volharding gewerkt wordt hebben jullie een goede kans. Vol goede moed beginnen en dan nog een flinke serie supporters langs de lijnen en ,,'t sal waerachtigh wel gaen". Alle supporters worden erop gewezen, dat de wedstrijd om 2 uur begint. Het derde speelt ook al thuis om 12 .uur tegen Wiéringerwaard IV, en zal er goed aan doen nog enkele punten bij elkaar te schrapen. We rekenen erop, dat jullie zelf vol daan over eigen verrichtingen de grote strijd van het tweede zult bijwonen. VERGADERING BOERENLEEN BANK 'T ZAND. Woensdagavond werd dé Algemene Jaarvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank gehouden in café de Wit. Toen de voorzitter, de heer Kager opende bleek het aantal aanwezige leden niet erg groot. Vervolgens brengt de Voorzitter een beknopt verslag uit Over het afgelopen jaar, waarin niet zulke gewichtige gebeurtenis sen vielen voor de Bank, als in het jaar daarvoor; toch blijken de bank- werkzaamheden drukker te zijn dan voor de' geldzuivering, maar men mocht ook op de medewerking der leden rekenen, wat wel bleek uit de jaar-contröle der spaarboekjes, waarvoor wel 95% werd ingeleverd en gecontroleerd. Namens het be stuur dank't spr. hiervoor de leden. De rente-standaard blijkt ongewij zigd te zijn gebleven. De heer J. Loute'r brengt vervol gens een kort verslag uit over het nazien van de Rekening en Balans. Hij adviseert tot goedkeuring, waar toe de 'vergadering «overgaat. Dan volgt de verkiezing yan een bestuurslid voor de vacature C. N. de Wit, en van een lid van de Raad van Toezicht voor de vacature Th. Tesselaar, die beiden weer het to taal aantal stemmen min één op zich verwerven. Voor de rondvraag blijkt weinig animp. De Voorzitter wil'er nog op wijzen, dat men om een voorschot aan te vragen hier tijdig mee moet aankomen in verband met de diver* se formaliteiten, die daarvoor te genwoordig moeten worden ver vuld. Uitslag aanbesteding Door de commissie Wederopbouw Wieringermeer te Wieringerwerf werd Vrijdagmorgen in het open baar aanbesteed bestek 86: a. Het herbouwen van de aula op de nog aanwezige onderbouw op de Begraafplaats te Middenmeer. b. Het glas- en schilderwerk van bovengenoemd bouwwerk. Laagste inschrijver voor perceel a: B, Wassink te Middenmeer voor f 14.750.En vervolgens in alfabe tische volgorde: J. Faüs, Nw. Nie dorp' f 15.200.—; Giltjes Zoon te Broek op Langedijk f 16.972.A. Groot Zn. te Lambertschaag f 15.000; Koopman, Nieuwe Niedorp f 14.850.T. Langedijk, Heiloo f 14.800.—; H. Lont, Hippolytushoef f 14.900.J. Smit, idem f 15.480. P. C. Tuin, 't Zand f 16.000.en J. de Vries, Nw. Niedorp f 14.850. Voor perceel b: C. J. Kingma te Leeuwarden f 937.'«en D. P. Dirk- maat te Heerhugowaard f 1.017. Omtrent de gunning zal Maandag door de commissie worden beslist. DE BAKKERS-STAKING VERLOOPT AMSTERDAM, 7 Juni. De staking in de Amsterdamse bak kersbedrijven bleek - hedenochtend tot beduidend geringer omvang dan zij de eerste dag aannam, te zijn teruggelopen. Van de circa 700 bij de EVC aan gesloten bakkersgezellen zetten er heden nog ong. 200 de staking voort zoals de voorzitter van de be drijfsgroep voedings- en genotmid delen. der EVC ons mededeelde. De gezellen die aangesloten zijn bij de organisaties in de z.g. be- drijfsunie, hebben op een enkele uitzondering na, allen gehoor ge geven aan de oproep hunner bestu ren en zijn deze nacht normaal aaiu het werk gegaan. Op één na alle grote bakkersbe drijven en nagenoeg alle kleinere hebben de broodproductie hervat. - Onrust' onder de slagers „Dat er onrust is onder de sla gers, staat vast en -dit is niet ver wonderlijk, want de vleespositie is slecht" zo deelt ons de vak groep slagerijen te Utrecht mede „zo slecht, dat overwogen wordt het zo juist ,tot 250 gram verlaagde vlees'fantsoen binnen kort opnieuw drastisch te verla gen en wel tot 250 gram per drie weken." De slagers kunnen met de gerin- ge toewijzing en hun hoge sociale lasten onmogelijk hun hedrljf gaan de houden. De schaarste is. in var kens het ghootst. De levering daar van is op het^ ogenblik hoogstens 1/3 van die in Januari van dit jaar. Er is nog maar voor ongeveep drie weken vlees. De moeilijkheden komen hoofdza kelijk voort uit de zeer geringe veevoederimport, een gevolg van het devieztntekort. De regering kan moeilijk een leveringsplicht bepa len, omdat afslachting op het ogen blik niet verantwoord is met het oog op de groei van het vee. Mis schien aldus nog steeds de vak groep zou het de verstandigste maatregel zijn om de vleestoewij zing enige maanden stop te zetten. De grote ^schaarste zal hopelijk over enige maanden, in Augustus of September, wel voorbij zijn, meent de vakgroep. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig tot Zondagavond FRISSE WIND Koel weer met een krachtige wind tussen West en Zuid-West Vanavond in het midden en oosten van het land nog enige regen, vannacht brekende be wolking en morgen overdag wis selend bewolkt met hier en daar een regenbuitje GROOT ZANGCONCOURS TE BOVENKARSPEL Op 29 Juni en 6 Juli Nadat we hebben kunnen getui gen van het onlangs gehouden Mu ziekfeest, georganiseerd döor „Cres cendo" te Bovenkarspel en nif/t min der het optreden van de „Ooster- houtse Nachtegaler?', is het Uitvoe rend Comité voor het a.s. concours van de Bond van R.K. Zangvereni gingen uit Noord- en Zuid-Holland, met zijn voorbereidingen in volle gang. In hoofdzaak bestaan die werkzaamheden thans in het op stellen van het programmaboekje. Alleen dit al is een stuk werk op zich. Niet alleen de verzorging van alle verplichte en, vrije werken- eist veel tijd en arbeid, doch vooral het programma boekje behoort er prima uit te zieri. Immers, daar moet men alles' en nog wat in kunnen vinden, zoals Ere-Comité, Uitvoerend Co mité, Hoofdbestuur, Juryleden en niet te vergeten de advertentiën en zo mogelijk begunstigers van kran sen. takken, medailles enz. enz. Met deze werkzaamheden hoopt het comité klaar te zijn ong. 7 Juni. opdat het hele geval dan gaat ver huizen van de secretaris naar de drukker. En, zal men zich afvragen, hoe gaat het met de- medewerking? Gelukkig kan het comité antwoor den: „In alles buitengewoon." Waar het comité ook aanklopt, overal steun en medeleven. Zo langzamer hand begint ook de overheid in te zien welk een groot gebeuren er in Bovenkarspel zal plaats hebben op de Zondagen 29 Juni en 6 Juli in de Veilingsgebouwen van „West- Friesland". Het zalzeer ^eker zijn nut hebben te vermelden dat het Uitvoerend Comité heeft gekozen als voorziter de heer Th. Koedooder te Hoogkarspel, telef. 1512 en als sècr.-penn. de heer Jac. poteman, Havenweg 103 te Bovenkarspel, tel. 1063, waar alle gewenste inlichtin gen zijn te bekomen. ZWAAG. 6 Juni. Vroege aard appelen 65; spinazie 817: pbstelein 1429; slabonen 2.302.60; snijbo nen 1.712; peulen 911.24; toma ten 1.502.90; bospeen 3550; radijs 6.10; rabarber 58; sla 110.80; bloemkool 565: perziken 1.05: aardbeien 1.70—3.60; prolefic 3.70. ALKMAARSE EXPORTVEILING 6 Juni. Andijvie 2245! spinazie 3954; postelein 2747; rabarber 6—16; asperges'681.35; raapstelen 56; uien p. bos 410: sperciebonen 2.40; bloemkool IA 6284: idem I 4555: idem II 15—30; peulen I»50 1.70; doppers 1.20—1.40; worteltjes 3845; radijs 814; selderie 46: selie 1417: sla 217. BEVERWIJK, 6 Juni 1947. Aard beien 4.506.50 per slof; aardbeien 5580 per doosje; bloemkool 1A 981.05 per stuk; bloemkool II 60 92 per stuk; bospeen 3962 per bos; bosuien 4—7 per bos; kassnijbonen 2.30 per kg; kasdik 2.80 per kg; doppers 1.301.50 per kg; peulen 1.151.30 per kg; postelein 2540 per kg; rabarber 27 per kg; sla I 10—23 per krop; sla II 17 per krop; spinazie 2147 per kg; asperge wit 901.05 per bos; asperge blauw 60 70 per bos; sjalotten 1520; was- peen 72; selderij 1014; petersely 1826; komkommers I 64; tomaten 1.85. Door de heer J Schelvis, Hof- landerweg 10, werden de eerste doppers aangevoerd, en door de heer A. Docter, Voorweg te Heems kerk, de eerste qfiij- en dikke bonen, terwijl de heer R. W. A. Muyen, Kleine Houtweg, Heemskerk, de eerste tomaten in" dit seizoen ter veiling aanbood. LANGEDIJK, 6 Juni 1947. 2360 kg aardappelen eerstelingen 7490; kleiqe 4255. MEDEMBLIK, 6 Juni 1947. 200 kg aardappelen: middelmaat 6679; klein 28. WOGNUM. 6 !runi. Aardappe len (late) 9.vroege aardappelen 8590; kriel 30—65; si a 213; bos peen 4245; aardbeien I 2.50—3.60, II 1.702.40; slabonên 2.70; blóenv kool 1258; snijbieten 28. Na een bespreking tussen de di rectie en de fabriekskern, is de nachtploeg van do* werf Wilton- F'eijenoord te Schiedam gisteravond weer aan het werk gegaan. Ook de dagploeg hoeft hedenochtend de arbeid hervat. Het college van rljksbemiddelaars heeft toegezegd. Maandag a.s. zijn beslissing over het toekennen van het winstaan deel van 79 werkuren bekend te zullen maken. K. F. C. Filmkeuring in ons gewest ALKMAAR: Victoria: „Voortvluch tig", volwassenen. Amcricain: „Mannen zonder Vleugels", 18 jaar. -Alkm. Biosc. Theater: „Zeedui vels". 18 jaar. Hdrmonie: „Obses sie", 18 jaar. DEN HELDER: Tivoli: „De vrouw in het venster", volwassenen. De Witte: „Wat weet je van liefde", ,18 j. BREEZAND: Apollo: „Zeven Zon daren", 18 jaar. HOORN: Victoria: „Drakenklau- wen", 18 jaar. Winston: „Het Rode teken", 14 jaar. ENKHUIZEN: Munt: „De Zevende Sluier",14 jaar. Zondagmiddag: „Kinderen de baas", alle leeft. MEDEMBLIK: Scala: SCHAGEN: Royal: „De dief van Bagdad", 14 jaar. DE AARDAPPELPRIJS OP DRIFT Het is gebleken, dat ondanks het feit, dat er een behoorlijke aanvoer van nieuwe aardappelen is de prij ken veelal boven die van vorig jaar zijn. In plaats van 11 a 12 cent per kg wordt in sommige plaatsen 25 a 26 cent berekend. Deze zwarte prij zen acht de overheid ongemotiveerd en er is dan ook reeds krachtdadig ingegrepen. Meer dan 500 overtre ders werden verbaliseerd. De Tuchtrechter voor de prijzen heeft er ook geen gras over laten groeien en veroordeelde 'grossiers tot boeten van f 300 tot f 7500. Anderen werden gestraft met hechtenis. Geldigverklaring kunsfmestbonnen Met ingang van 4 Juni jl. zijn de stikstofbonnen, voorzien van opdruk G, geldig verklaard. De bonnen zijn bestemd voor een toewijzing van 10 KG zuivere stikstof per H.A. gras land en zullen door de bureaux van de prov. voedselcommissarissen worden uitgereikt. Ze behouden hun geldigheid tot 30 Juni 1947, terwijl bonnen, welke na deze datum bin nenkomen, onder geen voorwaarde meer kunnen worden geaccepteerd. AANBESTEDING Het bestuur van de Woningbouw- vereen. Arbeidersbelang te Hoorn besteedde de bouw aan van een viertal woningen, te bouwen op een terrein aan de Venenlaan alhier..In geschreven werd door de volgende bouwbedrijven: Obdam te Heiloo Vóór f 45.875; Haan Reek te Alk maar v. f 48.400; P. Brus té Oudorp voor f 49.400; de Boer te Hoorn voor f 50.300; .v. d. Wal en Smit te Am sterdam voor f 50.700: Fa. Langen- dijk te Heiloo voor 53.100; de Wit en Zoon te Wognum voor f 54.000; Kuipers te Hoogwoud voor f 54.800; Konings te Spanbroek voor f 55.900; N.V. Kuin en Zoon te Opmeer voor f 56.330; Hogewerf te Ursem voor f 60.000 en Vloeibergs te Amsterdam voor f 69.100. De gunning zal nader worden bekend gemaakt. Athlefiekwedstrijden fe Purmerend Door de Purmerender H.B.S.V. werden athletiekwedstrijdcn geor ganiseerd, waaraan deel werd ge nomen door de verenigingen van de H.B.S. uit Purmerend, Hoorn, Vel- sen en Bussum. Wegens ziekte van de heer Rinkel, gymnastiekleraar aan de R.H.B.S. van Purmerend, viel de leiding ten deel aan de heer Hiemstra uit Hoorn. Het geheel had een vlot en spannend verloop. De totaal-uitslag vermeldt: 1. Purmerend 38.403 p. 2. Hoorn 36.221 p. 3. Bussum 32.970 p. 4. Velsen 29.634 p. Morgen Republikeins antwoord? Zondag wordt vice-president Hat- ta op doortocht naar Sumatra te Batavia verwacht. Het is geenszins onmogelijk, dat hij het republikein se antwoord op de nota aan de Ner derlands-Indische regering zal over handigen. FaYGLOP 1, Tel, 3892 ALKMAAR 3 dagen naar Valkenburg en Omstreken f 25,— per pers. Arnhem en Omstreken f 13,per pers. -i" Voor hotel wordt gezorgd. Verlaat, telef. 236 K 2262 Qndcrgetekende beveelt zich beleefd aan voor 't Scheren v. Schapen Overal te ontbieden. B. J. OOIJEVAAR, D 75, 6t. Maartenvlotbrug voor ©en en de Russen Duitse Legerkor] reeds heeft gecc en daar de vijai van het Ennsdal de legervoorrad meer voor- of gons, beladen legermagazijne nen, bonen, erw serven, „Schma deren, schoenen Het staat daar spoorlijnen tussen begeleidende mans zich van het nod zoeken een goed toch maar zeker vangene te kunne pikt. Aangezien niet bij het spek er spoedig van al gesnoept. Eerst zij zame in de buurt bewoners, dan hor gen der naburige tenslotte heeft er seeërland en vani een ware run op en krijgt het snoei welke op een doe uitloopt. De bevol ruime tijd op sol geleefd heeft, voor de maanden na heel erg krap zal voor een voorraad het wordt een orgie. Na enkele langs de lijn en o; derdduizenden pla ten, liggen er bor fie, suiker her en is geen gezag meer tegen zou verzetter vonnis ondertekene „Vernlchi Dit plunderen schijnt gouwleider nog niet snel geno zijn kwaliteit van gungskommissar" sc zijn plicht te reke zorgen, dat niets in geallieerden zal val commandeur van corps wel gecapitul ber, is het daar s Een nieuwe ws troepen krijgen 1 loos onbruikbaar tiekelingen zijn er trekkende troepen zo brandt het spoe alle kant. Als de nieuwe Eigruberse dalen verspreidt, v door de mensen en is het 't sein, om op te treden. Er is vorm in dit verze eerste spontane ac onder leiding van leiders, die kort te ding in Engeland per valscherm in 'afgezet, gesteld. Gei weren en snelwapi er op uit om de voorraden in verze te stellen. Men he voldoende bergrui het via de distribui zo snel mogelijk o king wordt verdeel bij particulieren o; niet meer te achtei speling van het lo gedeelte van het O een voorraad lev« OP 13 MAART Claudel bezit zijn zetel temidden veertig „onsterfeli leven van Claudel van weinig betek man die zijn land f tallen jaren als dij werelddelen eervol voor de dichter, dl zelfverloochening van het geschapene per heeft bezonge oeuvre heeft gesel de Europese letter laatste eeuw zijn vindt, voor deze m mogelijk van enig 79-jarige leeftijd ii welk college ook g den. Het dichterschap van een zodanig g officiële erkenning toe- of afdoet. Het feit is van m de Académie zelf, c tijd de gelegenheid pen om Claudel's rc haar te ontgaan, aa waardigheid toe te Paul Claudel is j hij groeide op in i atmosfeer van 't ne; positivisme en n christen en ook de werden geboren op tijdens de Vespers in

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2