WE GAAN VISI Brengt sport verbroedering der volkeren? De pre PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 7 Juni 1947 Vittorio Pozzo, de Italiaanse voetbaldictator Het draaiende brommende duiveltje tPlck Aialvetu a B i Dammen m fH Si 8f""P® 8 m m m n ar i BgM s i .3 §j 'm 4/' DE UNIE-BOM VAN OPA RIPARATO Schagen nac BKC ontvangt s.v.v. v.u.c. Wereld-jo ENGELSE SPOHTBRIEF Otto Peltzer in actie Londen, 26 Mei. In Zürich waar, zoals u inmiddels al wel vernomen liebt, Engeland met 10 van Zwitserland verloor, een uit slag die na de Engelse successen van dit seizoen helemaal niet ver wacht werd waren vrijwel alle belangrijke Europese voetballei ders samengekomen om de won- derploeg van Matthews en Law- ton, van Mannion en Carter, van Hardwick en Swift te aanschou wen. En om „zaken te doen", m.a.w. te trachten contact te ma ken met de F.A. voor wedstrijden tegen Engeland, hetzij op de ge vaarlijke Engelse bodem zelf waar nog altijd de eerste Conti nentale ploeg moet verschijnen, die een zege behaalt dan wel op eigen grond (met een betere kans op succes, wanneer de En gelse profs aan' het eind van een zwaar seizoen een vacantiereisje gaan maken Daar was ook Vittorio Pozzo, de Italiaanse voetbaldictator, die er vóór de oorlog in geslaagd is, Italië tot een der sterkste voetballanden te maken met een ploeg, Mie in wereld- en Olympische kampioen schappen op uitnemende wijze van zich deed blijken, zij het dan dat het Zuidelijk enthousiasme van de bewoners der Appenijnen soms wel eens aanleiding gaf tot uitingen, de geest van de voetbalregels onwaar dig. De Engelsen herinneren zich nog met wrevel de wedstrijd op Highbury in 1934, die men gevoege lijk een gevecht op leven en dood mocht noemen. Vittorio Pozzo was in de -oorlog pro-geallieerd. Hij ging in de onder grondse en was na de bevrijding weer snel op zijn post om Italië's voetbal te leiden. Hij mocht dan tegen het absolute regiem van Mus solini zijn geweest, in zijn hart is hij ook een dictator, een dictator- in-het-klein op voetbalgebied. En eerlijk gezegd: wij kunnen het hem niet kwalijk nemen, want de feiten hebben bewezen, dat een eenhoof dige leiding, een strakke tucht in een voetbalploeg tot grote succes sen voert. Vittorio heeft inmiddels al weer zijn team klaar; ditmaal is het middelpunt van zijn activiteit Turijn, waar hij elf spelers heeft bijeengebracht, allemaal Turijnen, waarvan er tien voor één en de zelfde club spelen. Of daarin de team-spirit ook zal overheersen? Kenners zijn van oordeel, dat dit elftal al weer het beste van Europa is en Engeland zal het volgend jaar om deze tijd ervaren, want de F.A. heeft Pozzo in gehoor ontvangen in Zürich en met hem afgesproken, dat Engeland in Mei 1948 naar Ita lië komt voor een hervatting van het internationale voetbalcontact tussen Engeland en het overwonnen Italië. En waar denkt u dat de match gespeeld wordt? Natuurlijk in Tu rijn! Als dat geen thuiswedstrijd voor het Italiaanse elftal is U ziet het: Italië, dat inmiddels al is uitgenodigd tot deelname aan de Olympische Spelen in Londen, in tegenstelling tot Duitsland en Japan, wordt thans ook in de voet bal-maatschappij weer voor vol aan gekeken. Het is wel snel om aan te wennen, vooral voor die landen, die in de jongste oorlog de hiel van de as gevoeld hebben. En als men er nu maar zeker van kon zijn, dat deze verbroedering in de sport ook een verbroedering der volken, een beter begrip voor elkanders noden zou teweeg brengen! Hiervan kan de nuchtere beoordelaar zo als de schrijver dezer regelen geen gezellig schilderij ophangen. Ach, de sportlieden zelf willen wel goed, zij, die enkele uitblinkers, kijken goed om zich heen wanneer zij in het buitenland vertoeven, zij hebben begrip voor de wensen en noden van hun buitenlandse sport vrienden; maar oorlogen worden gemaakt door enkelingen, doorgaans door lieden, die nooit buiten de enge grens van hun eigen land heb ben gestaan. Niet voor niets zegt men immers, dat de jongste wereld oorlog nooit was uitgebroken, wan neer Hitier eens een reisje naar de Verenigde Staten had gemaakt Zo'n athleet, die een goede am bassadeur voor zijn land is geweest, is dr. Otto Peltzer, de beroemde midden-afstandloper, die Duitsland in de jaren 1922'30 heeft vertegen woordigd. Peltzer heeft hier in Lon den op Stamford Bridge een AAA- kampioenschap gewonnen, hij blonk uit in 1928 op de Olympische Spe len te Amsterdam. Hij was en bleef anti-nazi na 1933 en heeft dit moe ten betalen met een verblijf van vijf jaren in een concentratiekamp. Nu loopt hij weer vrij rond en heeft zich tot taak gesteld, Duitsland terug te brengen in de internatio nale sport. Zo kwam Otto Peltzer ook als waarnemer naar Zürich, waar hij ongetwijfeld onofficiële gesprekken had met de Engelse en FIFA-lei- ders. Hij sprak er ook met de Britse journalisten en uitte zijn wens: „Inviteer ons voor de Spelen van Londen van het volgend jaar. U zult eens zien welk een goede in druk dit op de Duitse jeugd zal maken. Misschien zullen wij niet in staat zijn de uitnodiging te aan vaarden, want we hebben geen athleten van klasse, maar het ge baar alleen is al goud waard". Aldus Peltzer, wiens stem, in te genstelling tot die van Pozzo, niet gehoord werd. Het is nog te vroeg om te vergeten. Teveel volken heb ben van de Duitse gruwelen gele den. En de sport alleen verbroedert nu eenmaal niet. Dpnk aan de Spe len van'Berlijn in 1936, toen Peru tegen Oostenrijk moest voetballen en de Zuid-Amerikaanse ploeg over een vermeende foutieve beslissing het terrein verliet en één der spe lers zelfs met een revolver speelde ENGELSEN KRIJGEN MINDER REISGELD Volgens het Londense blad „Daily Mail" is het mogelijk, dat de huidige toewijzing van 75 pd. st. aan Engelsen, die een reis naar het vasteland maken, de volgende maand verminderd wordt. Onlangs zijn bij gerechtelijke vervolgingen te Londen zware boe ten opgelegd aan personen, die in hun vacantie in Frankrijk meer hebben uitgegeven dan is toege staan. Men verwacht, dat de Engelse minister van financiën de jaar lijkse toewijzing van 75 pd. st. tot 50 zal verlagen en ook het voor za kenlieden beschikbaar gestelde be drag van 10 pd. st. zal verminde ren. Indien er geen verbetering in de sterlingpositie komt, is het moge lijk, dat de regering in de loop van het jaar zal besluiten alle reizen in het buitenland te verbieden, indien geen gegronde reden wordt opge geven De „News Chronicle" voegt er evenwel aan toe, dat is besloten het bedrag van 75 pd. st. voor rei zen op het vasteland deze zomer niet te verminderen. Zo af en toe vertelt U uw man, dat U nu' werkelijk eens een Zon dagmiddag visites moet gaan ma ken en U trekt daarbij een gezicht alsof dat de akeligste karwei ter wereld is. Uw man doet daarin niet voor U onder, maar tenslotte moet het toch eens gebeuren en U be gint uw voorbereidselen te ma ken. Terwijl uw man nog prakki seert of het toch nog niet uitge steld kan worden, bent U al lang bezig met de vraag wat aan te trekken en of het mooi weer zal zijn. Want eigenlijk heel in het diepst van uw vrouwelijk hart vindt U het helemaal niet zo erg en lokt de gelegenheid om eens poesmooi opgedoft voor de wereld te verschijnen, net alsof U geen zorgen hebt, alsof uw huishouding vanzelf op rolletjes loopt, uw kin deren volmaakte engelen zijn en een eveneens volmaakte dienst maagd al uw nog onuitgesproken wensen vervult. Nu dan, wat zult U aantrekken? Als U een imprimé japonnetje hebt, liefst in een gedekte kleur, zo'n japonnetje, dat tevens dienst doet voor een feestelijk dinertje of voor een bruiloftsreceptie en voor het avondje ter ere van' 'tgeslaag- de eindexamen van uw oudste dochter, dan kunt U dat japonne tje uitstekend als visite-toi let gebruiken. Met een klein coquet hoedje in de grond- kleur van uw japon, met handschoenen en schoenen in dezelfde kleur en liefst ook uw tas, kijk, dan ziet U er tiptop uit. U voelt zich chic en verzorgd en vanzelf verschijnt uw liefste glim lach op uw gezicht om er de hele middag te blijven schijnen en als U eindelijk veel te laat, want u bent toch blijven plakken thuis komt,merkt U dat U eigenlijk een bijzonder pret tige middag hebt gehad en veel meer complimentjes hebt geoogst dan U in uw stoutste dromen hebt ver wacht. Maar misschien is het weer niet zo mooi op de voor de visites bestemde dag en danDan trekt U een eenvoudig zwart of donkerblauw japonnetje aan en daarover uw even een voudige maar o zo keurige mantel, die beige kan zijn of lichtgrijs of R.A.F.-blauw of iedere andere kleur die U wilt. Op een donker japonnetje staat immers iedere mantel ge kleed. Waait het niet al te hard, zet dan gerust uw mcoie grote hoed op, anders liever een klein dopje. Schoenen, handschoenen en tas alweer liefst in de kleur van japon en/of hoed en uw man kan VOOR DE JEUGD weer eer met U inleggen. En vergeet vooral 'niet, dat, in alle beschaafde landen, een dame hoed en mantel op- en aanhoudt en dat alleen heren overtollige kleding stukken in de gang deponeren. Vercjnica. IETS OVER KINDERSPELEN ALS KINDEREN zich vervelen, dan hoor je ze dikwijls vragen: „Wat zullen we nu eens spelen?" En dan doen ze net of er helemaal geen prettige kinderspelen meer bestaan. We hebben het nu niet over de spelletjes, die je in de huiskamer aan tafel kunt doen, want nu breekt de zomer aan en moet je fijn buiten spelen in de frisse lucht, in de zon en de wind. Ik ken een moeder, die tegen haar kinderen zegt: „Vooruit, jongens, naar buiten, in de vitami nen En wat spelen jullie zoal? Natuur lijk de ouderwetse echt-Hollandse spelletjes: Steltenlopen Schipper mag ik overal? Rarara wie heeft de bal? Hoepelen Tollen Diefje met verlos Schuilhoekje (Piepenborg zeggen ze in Vlaande ren en Hinkelen. Doen julliè. dat ook nog wel eens? Er zijn spelletjes die zo langzamerhand in onbruik raken. Zoals Bikkelen b.v. Dat deden vroeger vooral de meisjes op een blauw stoepetje. Weet je dat een groot schilder, Piet Breugel ge naamd (hij leefde van 1525 tot 1569) alle kinderspelen van zijn dagen op één groot schilderij gezet heeft? Jammer dat onze krant zo weinig plaatsruimte heeft, anders zouden we een foto van dat prachtige pa neel hierbij plaatsen. Dan zou je kunnen zien, dat jullie nu nog de zelfde spelletjes doen als de kinde ren uit die tijd. Natuurlijk zijn er ook die we nu niet meer doen en zelfs niet eens meer kennen. Maar weet je waar we 't nu eens even over zullen hebben? Over een spel, dat de meesten van jullie wel ken nen en toch niet veel meer doen: De diabolo! En ik wed, dat er onder jullie zijn, die zelfs nog nooit dia bolo gespeeld hebben. En toch is het een héél aardig behendigheids spel. Hier in onze streken werd het meestal door mejsjes gespeeld, maar in het Zuiden, zoals in België en ook in Limburg, deden de jongens het ook. Toen %ik vroeger op kost school was, hadden bijna alle jon gens een diabolo en we hielden wed strijden wie hem 't hoogst kon op gooien en weer opvangen. De dia bolo zelf bestaat uit twee kegeltjes met de punten tegen elkander en hij rolt op een touwtje, dat aan twee stokjes 'bevestigd is; trek je het touwtje met een ruk strak, dan wipt de diabolo de hoogte in en je moet hem weer op je touw zien te vangen om hem voort te laten rol len. Hij lijkt wel iets op 'n tol, die je los van de grond kunt laten zweven, 't Is werkelijk een heel aardig spel en ik raad je aan, om 't weer eens te gaan doen, om het er weer „in" te brengen. Je moet maar eens informeren of er weer diabolo's te koop zijn, want dat weet ik niet, en zelf maken gaat niet zo gemakkelijk. Maar hoe komen, we nu eigenlijk aan dat spel? Daar wil ik je iets van vertellen: Het is afkomstig uit China en zó oud, dat we nooit meer kunnen nagaan wanneer het voor de eerste maal door de langstaarten gespeeld is. Missionarissen, die in de achttiende eeuw ii»„het Rijk van het Hemelse midden", zoals China genoemd wordt, het heilig Geloof verbreidden, stuurden er een naar Europa, naar de Franse minister Bertin, die een verzamelaar was van allerlei Chinese en Japanse oudheden. Deze diabolo was heel groot en hol. Een der missionarissen beschreef hem als volgt: „Dit ge ruchtmakende speeltuig bestaat uit twee holle buizen van hout of bam boe, in het midden gekruisd door een dwarsstaaf. In elk der holten bevindt zich een opening in tegen overgestelde richting. Wanneer men hem snel draaiend in de lucht werpt, ontstaat in beide delen van de cy linder een snelle luchtstroming en hoort men een brommend gesnor, alsof er een boze geest, een duivel door de lucht vliegt!" Dus nu kun je wel raden, waarom de Chinezen dit ding een „diabolo"een duivel noemden! De minister was er erg mee in z'n schik en speelde er zelf mee in zijn tuin. Toen hij bezoek kreeg van een groot gezelschap dames en heren, zei hij: „Nu zal ik jullie eens iets bizonders uit China laten zien!" Hij haalde zijn diabolo te voorsci'.ijn en demonstreerde hem. Alle dames en heren wilden het ook eens proberen en al gauw was er een fabrikant, die vroeg of hij de diabolo na mocht maken. De minis ter vond dat goed en de fabrikant toog aan het werk. Hij bracht een diabolo in de handel, die wat klei ner was dan het Chinese origineel door J. S. FLETCHER 62. Verondersteld, dat hij hem neerschoot, zeer begrijpelijk dat 'n oude. in de war zijnde man onder dergelijke omstandigheden zoiets deed, hem doodde.... en dan? Wat ligt meer voor de hand dan dat die oude man, zelfs niet ziende wie die veronderstelde rover of boosdoener was, zich zou haasten het lichaam in de gracht te wer pen om het te doen verdwijnen?" Er was meer waarschijnlijkheid, neen, beter nog mogelijkheid in deze theorie dan Blake wel lief was. Het geluid van een venster dat in een der bovenvensters van het ge bouw werd geopend, deed Blake opkijken van de glibberige kant die Blake zo zwaarmoedig aan 't onder zoeken was. Hij keek naar boven en zag Rachel, die hem opmerk zaam maakte op iemand die naast haar stond. Toen leunde ze naar buiten en riep iets naar Bake. „Dokter Strahan zal bij u komen! zei ze. Blake wachtte, tot een jonge, se rieus-uitziende man, klaarblijkelijk ten hoogste geïnteresseerd voor wat er aan de hand was, te voorschijn kwam uit het torentje en liep door de tuin op hem toe. Ze knikten el kaar zonder plichtplegingen toe. „Juffrouw Malvery heeft me ver teld, wat u op het spoor is," zei de dokter. „De oude man is dood, hij stierf juist nadat ik hier was aan gekomen. Maar ik heb hem die woorden nog horen zeggen die al len zo ongerust maken, hij herhaal de ze terwijl hij stierf. Denkt u dat hij werkelijk.... iets bedoelde? „Waarom zou hij ze telkens en telkens weer herhalen, wanneer hij niets bedoelde?" antwoordde Blake. „Ik stel me voor, dat ze steeds in zijn geest waren en dat ze er ééns uit moesten. „Hij zou een dwangvoorstelling kunnen hebben, een lichte vlaag van waanzin," zei de dokter, terwijl hij met belangstellende nieuwsgierig heid naar de gracht keek. „Natuur lijk heb ik gehoord van de geheim zinnige verdwijning, van mijnheer Richard Malvery. U denkt toch niet, dat wat die oude man zei, er mee te maken heeft, veronderstel ik?" „Toen juffrouw Malvery me daar juist riep," antwoordde Blake, „kwam het bij me op dat dit wel mogelijk kon zijn." Vluchtig gaf hij de punten aan van de theorie die hij zich gevormd had. „Dat zou het kunnen zijn, ziet u. Ik wist dat de arme oude kerel er een geweldige hekel aan had, wanneer iemand hier in de buurt kwam; mij behan delde hij, of ik hier de zilveren le peltjes kwam stelen. Hij werd net als een oude waakhond, zo een, die wantrouwend snuift en blaft zon der dat er eigenlijk nog iets te be speuren is." „En nu onderzoekt u de gracht, voor het gevalzei Strahan. „Precies. Voor het geval," stemde Blake toe. „En 't lijkt me een nogal uitvoerig karwei ook. U ziet dat deze gracht, precies als de rest van de inham daar buiten, tweemaal pér dag bij vloed vol loopt. Als het eb is, zakt de gracht tot het niveau dat ze nu heeft en dat ligt niet hoog, zo als u wel zult hebben opgemerkt. Terwijl ik r.u hier en daar die stok in 't water steek, bem,erk ik, dat de gracht een zachten, modderige bo dem heeft. Het is mogelijk dat iets zwaars, wat er in wordt gegooid, zal zinken. Niet diep, tenzij het extra verzwaard is. Wat ik me nu afvraag is dit: als de oude man hier iets in zou hebben gegooid, heeft hij er dan iets zwaars aan be vestigd? Want als hij dat niet deed zou het juist, neergehouden door onkruid en takken, voldoende in deze modder kunnen zijn verhinderd naar de oppervlakte te komen wan neer het vloedwater naar binnen, stroomt. En als er een gewicht aan verbonden is, dan zou het wel eens aardig diep in de modder kunnen zitten, en. Terwijl beide mannen met elkaar praatten, waren zij langs het pad opgelopen in de richting van de brug, welke naar de beplanting leidde. En Blake werd nu plotseling bij het uiten van zijn opmerkingen onderbroken door den dokter die zijn arm greep en over de gracht naar een onvolgroeide wilg, waar van de stam oprees uit een elzen bosje op de oever wees. Op die stam had iemands hand nog niet lang geleden een ruw kruis gesne den, klaarblijkelijk door een paar slagen met een snoei- of kapmes. Als de elzentakken in blad hadden gestaan, zou men het kruis niet heb ben kurïnen zien; nu de bladeren gevallen waren, zag men het, wit en duidelijk tegen de bemoste oever. „Wat is dat?" riep Strahan uit. „Waarom zou dat daar gesneden zijn?" Blake staarde een ogenblik over de gracht; toen keek hij naar de vensters van het huis. Wanneer er iets in de gracht gevonden werd, zou hij er niet graag Rachel Mal very van getuige hebben doen zijn, dat het aan de oppervlakte werd gebracht. j „Ga mee deze brug over," ze hij. „We zullen in ieder geval aan de voet van die oude stam gaan gra ven." De oever aan de overzijde van de gracht had niet slechts een begroei ing van onkruid en onderbeolanting dat men er tot aan z'n knieën in wegzakte, maar men zakte tot zijn enkele weg in zachte, zwarte mod der. En toen ze aan de wilg kwa men, keek Straham bezorgd naar zijn schoenen en broek. Maar Blake die in een grof pak was gekleed, sDrong er zonder aarzeling in begon de wortels van de oude boom te onderzoeken. En al spoedig keek hij opgewonden naar zijn metgezel. Wordt vervolgd en gemakkelijker te hanteren. Daar na trok hij met zijn fabrikaat naar Engeland, waar hij dit nieuwe spel invoerde. Later werd het weer van uit Albion (zo wordt Engeland wel eens genoemd) naar Frankrijk over gebracht, waar het vooral omstreeks 1812 door iedereen gespeeld werd; niet alleen door kinderen, maar zelfs door oude, wijze lieden, die het een aardig verzetje vonden. Kun je je voorstellen: oude deftige he ren en waardige voorname dames met een diabolo te zien spelen? We zouden er nu erg om lachen, maar bedenk wel, dat de mensen van die dagen het niet als kinderspel, maar als een sport beoefenden. Iemand, die er blijkbaar niet zo veel mee ophad, schreef toen in een der Franse couranten: „Deze draaiende vliegende brommende duivel wordt een ernstig gevaar voor de spiegels en het porcélein in onze salons (blijkbaar speelde men het dus óók binnenshuis!) en hij is bovendien een groot ongemak voor de wande laars, want het gebeurt maar al te vaak, dat men zo'n ding, door een onhandige speler te hoog opgewor pen of te ver weggegooid, op z'n hoed krijgt Wanneer jullie soms het diabolo- spel weer mocht gaan spelen, zorg er dan voor, dat zoiets nooit in de krant behoeft gezet te worden, hoor, want anders had je nog wel eens kans, dat de politie dit „draaiende brommende duiveltje" zou gaan verbieden! Pas maar op! ACTIE TEGEN DE KERK IN ROEMENIE Opzienbare rede van Groza VATICAANSTAD, 5 Juni. In Roemeense Kath. kringen voorziet men binnenkort het begin van een uitgebreide actie tegen de Katho lieke Kerk, teneinde deze in Roe menië en de Balkanlanden aan de invloed van de H. Stoel te onttrek ken. Een en ander tengevolge van het recente bezoek aan Boekarest van de Russisch Orthodoxe Metro- polist Alexei van Moskou, Zeer op vallend is de rede, welke de Roe meense minister-president Groza verleden Maandag tijdens een ban ket ter ere van Metropoliet Alexei uitsprak. Hij verklaarde o.a. letter lijk: „De katholieken zijn over een wereldwijd front het offensief be gonnen. De Orthodoxe Kerk moet een dergelijk offensief beginnen en zeker nu wij kennis hebben geno men van plannen, die de godsdienst voor buiten haar terrein liggende imperialistische doeleinden willen gebruiken. Front makend tegen de godsdiensten, die de vrede niet die nen. moet de Orthodoxe kerk zeer k-achtig optreden". Tijdens een solemnele Mis in de Kathedraal van Boekarest kondig de de Metropoliet Alexei een con gres der Orthodoxe kerken te Mos kou aan. Hier zullen dan diverse actuele problemen onderzocht en plannen worden ongesteld Het blad der Italiaans» Katholie ke Actie schrijft hierover: „Van het Oostelijk front geen nieuws, vooral geen nieuws, dat niet in overeen stemming is met de plannen der Sowjets betreffende kerkelijke aan gelegenheden, zoals bijv. in de Oekraïne het geval is. Het Katho- lisisme wordt niet geduld. De woor den van Groza tonen de voortschrij dende Sowjet-invloed op alle ge bieden van het Roemeense openba re leven aan". TOENADERING V.S.—ARCENTINIë Het Witte Huis heeft na een con» ferentie tussen president Truman, minister Marshal en de Argentijn, se ambassadeur een verklaring uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat beide landen overeenge komen zijn om met alle Latijns- Amerikaanse landen opnieuw be sprekingen te openen over een ver drag van wederzijdse bijstand, waarin in de overeenkomst van Chapultepec wordt voorzien. Deze overeenkomst van 3 Maart 1945 voorziet in gemeenschappelijke ac tie van de V.S. en de Lat jns.Ame rikaanse landen ingeval van agres sie. Deze mededeling van het Witte Huis maakt een einde aan het ja ren oude geschil tussen de V.S. en Argentinië ten aanzien van het niet nakomen door de Argentijnse regering van de te Chapultepec ge dane beloften om nazi-invloed uit te schakelen en de nazi's uit hét land' te zetten. Men is van mening, dat de weg thans open is voor het houden van de inter-Amerikaanse conferentie voor de verdediging te Rio de Ja neiro, waarop men een verdrag van wederzijdse verdediging van alle Amerikaanse republieken hoopt op te stellen. Tenniswedstrijden van morgen Hoofdklasse I. DDV 1Leimonias 1 Overgangsklasse III. Westrust 1Inside 1 DDV 3Hilverheide 1 Tweede klasse I. Dash 2Inside 2 Het Gooi 2Groenendaal 2 IX. Juliana 1Ready '28 2 DDV 4Enkhuizen I Derde klasse I. Swift 1Enkhuizen 2 De Nw Meer 1Wimbledon 1 II. Mozaiek 1Linoleum 1 Toss 1DDV 6 VT. Shell 3Groen-Wit 3 Wimbledon 2 Him.Inside 3 VII. Overveen 2Beverwijk 2 Helder 1Brederode 1 VIII. Rooswijk 2Schagen 1 Duinlust 1Bloemendaal 1 Vierde klasse I. Bloemendaal 2DEM 1 Velserbeek 1Helder 2 II. Enkhuizen 3Return 5 Dash 7—Toss 2 IV. DEM 2—Beverwijk 3 WKF—Helder 3 V. Inside 4Brederode 2 Schagen 2Velserbeek 2 VI. KNSM 1—Juliana 2 Wimbledon 2—HBM 1 De wedstrijden om de Davis-Cup De uitslagen van de 3e ronde voor de Davis-Cup luiden: EngelandZuid Afrika 14; Zuid SlaviëBelgië 41; Tsjecho-Slowa- kijeNieuw Zeeland 50; Frank rijkMonaco 50. Voor 23 Juni, d.i. vóór de kam pioenschappen van Wimbledon, moet de volgende ronde gespeeld zijn. Het programma luidt: Zuid-Slavië—Zuid-Afrika; Tsje- cho-SlowakijeFrankrijk. De finale hieruit zal na 6 Juli gespeeld worden. Muziekconcours te Bovenkerk Te Bovenkerk werd een muziek concours gehouden, waarvan het eerste deel reeds werd verspeeld: De uitslagen in de concertwedstrij den waren: De Kwakel, 341 pnt. Ie prijs; Oude Niedorp 337 pnt. Ie pr.; St. Maarten 298 pnt. 2e prijs; Kunst naar Kracht, Berkhout 300 pnt. 2e prijs; St. Aloysius, Castricum 304 pnt. 2e prijs; Crescendo, de Weere 274 pnt. 3e prijs; St, Caecilia, Lutje broek 296 pnt. 2e prijs; St. Caecilia Wervershoof 309 pnt. 2e prijs, St. Gregorius, Nibbixwoud 308 pnt. 2e prijs; Irene, Grootebroek 330 pnt, le prijs; Dr. Nuyens, Westwoud 320 punten, 2e prijs; Bovenkerks» fan fare 368 pnt le prijs. A.s. Zondag hebben opnieuw wed strijden plaats, waarop wij Maandag hopen terug te komen. Geen verliezen in Indonesië Naar wij van fficiele zijde ver nemen, zijn er gedurehde de afge lopen week geen verliezen onder de strijdkrachten der koninklijke ma rine, der koninklijke landmacht en van het koninklijk Nederlands In dische leger gerapporteerd. Om de wereldtitel dammen Onderstaande volgen enkele van de mooiste momenten uit de derde partij die op 2 Juni j.l. te Alphen aan de Rijn gespeeld werd. Eerst een schitterende combina tie afwikkeling die na een foutieve voortzetting van zwart mogelijk was geweest: VMM VA i m M i" m j Zwart (Ghestem) 16 schijven op 2 3 4 6 9 11 tot 16 18 19 23 24 en 26. Wit (Keiler) 16 schijven op 25 27 28 32 33 34 36 tot 40, 42 tot 45 en 48 Met de 23ste zet van wit (4944) heeft Keiler hiermede de laatste hoeksteen gelegt, dat de combinatie in toepassing zou kunnen worden gebracht, als Ghestem nu door 11 17 te spelen, maar toe wilde bijten, maar het bleek dat de meesters ook op dit punt aan elkaar gewaagd wa ren. Ghestem doorzag de opzet en ging er niet op in. De combinatie was anders als volgt verlopen. (Zw. 11—17). 24. 34—29 23 34; 25. 40 20 15 24; 26. 27—22 18 27; 27. 32—21 16 27; 28. Ï7—31 26 37; 29. 42 11 6 17; 30. 28—23 19 28; 31. 33 11 met gewonnen stand. Met deze af wikkeling zijn al niet minder als 15 schijven van hetbord verdwenen, 8 zwarte en 7 witte. Onderstaande een fragment na de 40ste zet zwart, waarbij Ghestem de stand van Keiler dreigt te omsin gelen. Zwart 8 schijven op 7, 9, 10, 16, 17 19 23 24. Wit 8 schijven op 28, 32, 33, 37, 38, 39, 44 en 45. Inplaats van 2822 enz. speelt Keiler hier op een fraai in scène gezette ressource zet nl. 39 34. Z. 9 14 en nu 40 34 en 44 40. Deze opzet wordt echter door zwart afgewimpeld met 34 39, waarna Keiler in het eindspel zicht baar in het nadeel kwam. Tenslotte had Ghestem nog met onverwachte eindspelfinesses te kampen, waar door Keiler nog juist remise-spel kon forceren. Onderstaande volgt nog het slot gedeelte der partij. Zwart 4 schijven op 15, 22. 26 en 36. Wit 4 schijven op 19, 33, 35 en 37. Zwart 2227. Wel de verwachte zet, daar 26—31 enz. geen enkele winstkans meer biedt. 57.. 19—13. 27—31. 58.. 37-32. 36—41. 59.. 13-9. 31—37. 60.. 32—27. Noodgedwongen diende zwart dit witte stuk wel te verjagen, maar nu wordt het evenwel een nieuw object waarbij straks wit door 2721 re- misespel op kan forceren. 4147. 61. 93 Remise. De vierde partij, te Dordrecht ge speeld, werd eveneens remise. In tegenstelling met de derde partij kwam hier Ghestem in het midden spel er minder gunstig voor te staan maar met het eindspel wist hij vrij wel al dit nadeel te reduceren. v ZATERDAG 7 JUNI 1947 Correspondentie en oplossingen onder motto „Damrubreik" in te zenden aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 92 en 93 in te zenden tot uiter lijk 19 Juni a.s. Probleem No. 92 van Jules Bourquin (Zwitserland) mÊ Stand: Zwart 12 schijven op 4, 5, 7, 9, 10, 12, 13, 15, 17, 25, 26 en 35. Wit 12 schijven op 24, 29, 31, 33, 34, 38 tot 42, 44 en 48. Wit speelt en wint. Bü de problemen. Probleem no. 92. De stelling van dit probleem zou heel geschikt in het practische spel kunnen zijn voorgekomen. Over de ontleding, sleutelontkno ping enz. is enige toelichting ditmaal overbodig, daar de naam van deze beroemde Zwitserse problemist reeds genoeg zegt. Probleem no. 93. In dit probleem van Ligier, dat 't middelmatige componeerwerk nu juist niet zozeer te boven gaat, ligt het zwaartepunt en de glans meer opgesloten in het fraaie rondslag- SPel' OM NA TE SPELEN Een partij uit het wereldkampioen schap van 1912. (Tweede en slotgedeelte) Gespeeld te Rotterdam tussen Henry J. v. d. Broek (oud-kampioen van Nederland met wit en Herman Hoogland (oud-wereldkampioen) m. zw3rt Stand na de 26ste zet van zwart (9—14). Zwart 14 schijven op 2, 3. 6, 7, 8, 13 tot 16, 18, 19, 21, 23 en 24. Wit 14 schijven op 27, 28, 30 tot 33, 35. 36, 38. 42. 43, 46, 48 en 50. 27.. 31—26? De gevaarlijke damslag-combinatie is nu door uitruilend spel verbro ken. Om nu ook nog het laatste restantje van deze variant uit de weg te ruimen, speelde wit nu 3126 verwachtende, dat zwart door 712 deze aanval wel zou opvangen en afruilen, waardoor het spel ongeveer gelijk zou komen te staan. Wit loopt nu echter in een door listig verborgen ad libitumspel „Coup de Richolet"-variant (kaat- singzetcombinatie)Deze kaatsing zet combinatie, welke naast schijf winst zo goed als theoretisch ook partijwinst oplevert (tenminste als men tegen wereldkampioen speelt, zoals hier het geval was) komt in de opening meermalen, maar in het vergevorderde spel uiterst zeldzaam voor. De nu volgende tekstzet van zwart vormde dus wel een verras sing. 27. 28. 29. 30. 31. 24—29! 7—11 11:33 23:25 19:30 26:17 33:24 38:29 36—31 Ook een tweede gaat voor wit nog verloren. 32. 35: 24 14—19 33. 46—41 19 30 34. 41—36 15—20 35. 32—28 20—24 36. 42—38 30—24 37. 38—33 34—40 38. 43—38 Door wit opgegeven, omdat doqr- tocht naar dam op wit's rechtervleu gel nog slechts een kwestie van enkele zetten is. Probleem No. 93 van Clement Ligier (Frankrijk) Zwart 13 schijven op 4 6 tot 10 13 14 18 19 21 26 en 40. Wit 14 schijven op 20 22 25 28 29 33 34 38 39 42 43 45 48 en 49. Wit speelt en wint. 22. Mercurius heeft een welliüdende lach. Maar weer ernstig vraagt hij: „Hoe zei u, 'dat uw kogel heet? O juist, niet Atoombom dus, waar de aarde'de mond van vol heeft, maar Unie-bom. Aangenaam, 't Portret van de schone jonkvrouwe <van Hollywood op 't bom-funda- ment bekoort me bijzonder; allerliefst: zij zou 'n zusje van onze Apollo kunnen zijn!" „Apollo, de zonnegod, is die hier onder de aarde ook?" vraagt Opa waarlijk verrast, en hij laat er op volgen: „Het lijkt me hier bijzonder hemels, die groene velden en die klaterende beekjes alom. En dat in de onderwereld. Ik wenste, dat ik dichter ware: ik zou 'n hymne maken!" Mercurius bleef even staan. „ZekeiT zeker", zegt hij dan, terwijl ze voortgaan", maar als ik u vragen mag: spreekt niet van goden, dat is zo antiek, nietwaar? Mag ik u voorgaan?" K.F.C. NAfi Aicmaria De grote strijd THB—Strar PROGRA PROMOTIE- EN WEDSTRI Naar de 'District Emma K.F.C. District District Rigtersbleek Tuba Rheden Zwolse Distrii R.K.T.V.V. T.S.C. Overige w DISTR Naar de 2e a Holland Alcmar D.E.C. H.B.C. b Alkm. Boys I.V.V. Kinhe Naar de D.C.G. Schagen B.K.C. Purmerend Naar de 4e T.H.B. Strandvogel OVERZIC Morgen beginnen I de wedstrijden om de K.F.C. gaat naar klasse club Emma In District II word tingen voortgezet met De Schiedammers week uitstekend gest oud le klasser V.U wel op volle toert draaien, wil ze in behalen. In District III sta: sers vorige week me ning. Morgen speelt uit tegen Rigtersbl eerste promotiewed Een kleine hoop om winnen mag Tuba hebben. In District IV wai sers minder geluk: begon n.l. met een neer ze morgen een brengt ze de partijen lijke voet. In de van District I zal et in het Utrecht Stadie rianen practisch wee: brengen. Natuurlijk rianen er dan nog. kunnen we toch met hart de tweede helft D.E.C.—H.B.C. dat veld wordt gespeeld ontmoeting in dit thuisclub achten we In de andere afdel BoysHelder de gro Helder mag de eigenlijk niet verliez zeker alles in het dit te beletten. Helde volgende opstelling: Boogaai Teeklenburg Krab Hoebe Himpers Dorlijn Burgers De Boys echter za zich afbijten en de de eerste promotiew kregen hardnekkig 'grote spanning wor dan ook tegemoet gi „La pensee. Indéj Russisch tijdschrift, wordt uitgegeven, sc in Rusland, voornam arbeiders van het 0( gróte verzetsbewegin; jetregering baan b briekscentra wordei manifesten uitgevaa' de arbeiders tot stake gezet. In de Oeral en Rusland vormen ziel pen, die gesteund wo arbeiders van de fabi ghilsk en Votkinsk. stige gevallen van ve botage voorgekomen na gaat het leven zijr zeggen: de Joodse ties zitten niet bij c en tracteren vriend dagelijks op vuurwer oliepijpleiding van d maatschappij bij H plaatsen in de lucht het Stationsgebouw plofte een bom, en het voor die dag al Op een bijeenkom journalisten te Ham heren weinig te spr Britse instructie, d commentaar geschc blijven. Zij waren v de Duitse ifcer niet dat soort journalistie trale Chinese regerir „buitenlandse artiller zijde der Chinese deelnemen aan de b regeringsstellingen Men vermoedt, dat landse artilleristen" ken!! Van de andere commandant van he militaire instructiekc verklaard, dat er tha 1000 Amerikaanse oi ten en matrozen als het Chinese regerir zaam zijn. Zo ontmoe jes" elkaar ook bij de ;|c Tot slot een grieze Zwitserse stadje Ror ten voorbijgangers ochtend een klein m met een arm aan de gekneld hield, terwij onbeweegelijk in de 1 men het meisje ontzi het sliep. De kleine s ster kwam met de sc

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4