Nieuw Millioenen leven nog onder verdrukking en despotisch bestuur Amerika blokkeert het aan Hongarije verleende crediet Een verklaring van de Ministerraad over Indonesië lijke bakkers BROOD >g, Telefoon 218 .KING ndheidsredenen: ag 4 Juni Voor Alkmaar en omgeving Z.H. DE PAUS VOOR DE RADIO Contrast tussen het woord democratie en de concrete werkelijkheid Twijfels in de harten der jongeren De troepen Vittorio Mussolini in zijn element Ook dollar-munitie aan Perzië Besturingsfout Wat de Spoorwegen Zondag presteerden Ruim tachtig Bestandsschendingen Doodvonnis voltrokken De Verenigde Staten en Indonesië Openbaarheid Frans protest bij Egyptische gezant Verdere Amerikaanse hulp voor Italië r de palen, waardoor k kwam (11). i fas Rottier vervan- ïpers, terwijl de IW- ns uitviel. al kreeg Snijders een doch zijn schot faal- laarop kwam 't einde. I—VITESSE 2—10 p zien wij dadelijk een Vitesse dat na 5 mi met een mooie kopbal smt, na 8 minuten is V. 20. Randers elf- in te brengen maar en voetbal. Uit eet) ardt de stand 30 voor te goal buitenspel was. core voor de rust op le tweede helft een elend V. dat een doel- heeft, en de stand op- -0. Toch weet R. nog net te vinden. Eind- oor V. IJK—BELGIë 4—2 ïdwedstrijd Frankrijk- de in een 42 over- de Fransen. Ruststand coop: TABAKSPLAN- „Slits". W. DEK- Hz., Waarland D 1. lIWERK gevraagd E KRIJGER, Dorpstr. Nieuwe Niedorp. SPOED! Heer zoekt v. direct ia pension in Alkmaar no. 16693 bur. v. d. bl. ET R.K. PERSOON t net Kosthuis in Alk- r. Geen beroeps. Br. :r no. 16686 bur. van alad. coop aangeboden: een ?ORRIJWIEL merk beam 500 cc. Te be ien J. HOUTENBOS, 'erweg 26. Na 6 uur. coop: Een rugsproeier .n. en Bevelander con- ptieaardappelen. W. IS, Oostdijk G 54a te -hugowaard Zuid. coop: 10.000 Spruiten; groene Kooplanten. - 3RUIJNS, Heerhugo- rd H 88, Zuid. TSLOTERiJ mee worden, maar u n van als U een lot •ij koopt. Bestelt nog j: A,—, 1/4 f20.—, 1/10 van het bedrag plus er postwissel ontvangt tagen in Hotel Igesz werd: door mij aan taald te Julianadorp 76,50 en te Callants- suwe trekking begint Wacht u vooral niet sr Ned. Staatsloterij, 4 juni en bezorgd wegens te Amsterdam, cellen. ppelen, groenten en loord-Holland. Prima >estaan gewaérborgd. ioekonderzoek toegest iMIDDELENBEDRIJF riesland. Bestaande en winkelhuis met rima vakmensen ruim serieuze gegadigden, antanten beschikken. Accountantskantoor: Hoorn. Telefoon 4961. lis dat, n bezorgd wordt sis, dat de val van de meesterlijk weer. Een >rmige witte wolk stijgt :n gerommel hoorbaar, ïoolboekjes beschreven witte zeepbelwolk af- Dan dreigt er even een iige omroepers van de :n weten de aard- Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 3 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11241 BUREAUX; ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank In Californië past men bij de bestrijding van ziek ten in de vruchtenbomen een nieuw middel toe. Helicopters zijn inge schakeld bij de strijd te gen het insect. Insiders verklaren, dat door het spuiten van vloeistof uit deze miniatuurvliegtuig jes voor honderdduizen den dollars aan fruit ge spaard blijft van de on dergang. ZIJNE HEILIGHEID DE PAUS heeft gisteren in een door de radio uitgezonden rede over de wereld-situatie verklaard, dat de wonden, door de oorlog geslagen, nog niet geheeld zijn, doch in tegendeel misschien nog dieper zijn geworden. Het jaar 1947 is reeds half voorbij, en nog steeds zijn er overweldigende proble men ter oplossing overgebleven, aldus de H. Vader. Nog hebben wij de gelegenheid de grote problemen aan te vatten en de gevaren, die de gehele wereld bedreigen, te keren. Een orde van recht en vrede moet gesteld worden in de plaats van onenigheid en ge weld. Het opbouwen van de alge mene veiligheid moet geschieden op morele zowel als materiële basis. Hoe kunnen de overwinnende na ties een toeneming van bewapening gedogen, hoe kunnen zij in puin hopen en ellende een waarborg zien voor hun eigen veiligheid? Het is nog niet te laat om door gezamen lijke krachtsinspanning een drage lijke wereld te scheppen. Allereerst moet aandacht besteed worden aan het welzijn van de jeugd en het gezin. Uit vele delen van de wereld bereiken ons trkgische berichten over de ellende, welke door jeugd en gezin wordt geleden. Wij stellen al ons vertrouwen in God en na God in de gelovigen van de gehele wereld, In de harten der jongeren zijn twijfels over beginselen en waar den en deze scheppen een beslui teloosheid, welke dreigt geen einde meer te zullen vinden. HET VERHEUGT ons, van be trouwbare zijde te vernemen, dat de Regering de extreem-pro gressieve opvattingen inzake de troepenkwestie ten aanzien van In donesië niet deelt. Wel is indertijd bericht, dat bij een der onderhouden, die minister Jonkman in Indië met Sjharir heeft gehad, door de Republikeinse mi nister-president gezegd zou zijn, dat de noodzakelijke basis voor he* vertrouwen eerst aanwezig zou zijn, indien Nederland zijn troepen te rugtrok, maar daar is toen niet bij gezegd, wat nu wel bekend gewor den is, dat minister Jonkman da delijk op de onmogelijkheid van die eis heeft gewezen met een beroep op de inhoud van het accoord. Wij hebben er onlangs nog op gewezen, en het blijkt nu, dat minister Jonk man dit ook heeft gedaan: dat te rugtrekken van die troepen zou aanstonds, d.w.z. „zodra mogelijk" geschieden. Dat Nederland er die interpretatie van geeft, is de repu bliek bekend en wat meer zegt, zij heeft erkend, dat het haar bekend is. En zij begrijp» zeer wel, dat de mogelijkheid van terugtreKk.ng aiet bestaat. De republiek schijnt er behagen tn te scheppen, telkens kwesties van rertrouwen op te werpen, zonder ie beseffen, dat dit de werkelijke jetekenis van het begrip „vertrou- ven" volkomen ondermijnt. Uit de nieuwe voorstellen van de lommissie-Generaal weet de repu- iliek nu, waar zij aan toe is Wat net name de troepen betreft, mo le het ook voor de republikeinen, •n voor de extremisten aan onze ;ant, duidelijk en veelzeggend zijn, lat in het voorstel aangaande de egeling der defensie het vermin leren, c.q. terugtrekken der troe len, in de laatste plaats komt, in- lien en nadat aan andere voor vaarden is voldaan. Die voorwaarden zijn niet nieuw, lock staan min of meer direct ver- neld in en vloeien voort uit de in- loud van het accoord, vooral waar lit de staats- en volkenrechtelijke •echte van Nederland tot nader irder erkent! Ons fundamenteel beginsel be staat uit medewerking zonder voor behoud tot het tot stand brengen van sociale rechtvaardigheid. Daar Zijn er, die de Katholieke Kerk eer der als een vijand dan als een hond- genoot beschouwen; het standpunt van de Katholieke Kerk ten aan zien van dit punt is echter duide lijk genoeg. Het ideaal van de kerk is: een vrede tot stand te brengen, der mensen waardig. Terwijl de wcr'eïd smeekt om rechtvaardigheid en orde om tot gunstige omstandigheden voor mens en maatschappij te kunnen komen, blijven millioenen mense lijke wezens leven onder ver drukking en despotisch bestuur. Voor hen is niets veilig: huis noch goed, vrijheid noch eer, en de laatste straal van geluk, de laat ste vonk van moed dooft in hun binnenste. Het vonnis van de geschiedenis zal analoog zijn aan de vruchten van de gebeurtenissen en het overleg van de komende maanden. De toe komstige generaties zullen hiervoor lof hebben of veroordeling, naar ge lang het op de weg van de ontwik keling der mensheid het beginpunt betekent van het herontwaken van het gevoel van broederschap, dan wel een verder voortzetten van het afdalen naar de stinkende moeras sen van onenigheid en geweld, uit de modder waarvan niets anders te voorschijn kan komen dan giftige dampen van nieuwe en onbereken bare rampspoed. Na gerefereerd te hebben aan „de omvang en de ernst van de onbe schrijflijke verschrikkingen, welke nog steeds het aangezicht van Euro pa bedekken", verklaarde de Paus, dat „zelfs nu, na de tweede wereld oorlog, nog normale betrekkingen tot stand gebracht kunnen worden, wanneer de leiders van alle volke ren hun kansen niet eens te meer door de vingers laten glippen. Heden ten dage zijn er niet weinigen, die vrezen, dat het ver trouwen in de democratie vermin derd is tengevolge van het ont stellende contrast tussen het woord democratie en de concrete wer kelijkheid. Wanneer wij op dit ogenblik onze stem verheffen, dan is het niet om de mensen van goede wille te ont moedigen of critiek uit te oefenen op hetgeen reeds bereikt werd, doch alleen om uiting te geven aan ons verlangen om bij te dragen aan de verbetering van de huidige om standigheden, aldus de Paus. GEEN VERTROUWEN IN DE NIEUWE REGERING ONMIDDELLIJK na het op treden van de nieuwe Hon gaarse regering, heeft de Ame rikaanse regering maatregelen getroffen om het nieuwe onder communistische invloed tot stand gekomen bewind te tref fen. Officieel is gisteren door het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken ver klaard, dat het aan Hongarije toegestane crediet van 30 mil- lioen dollar, dat bestemd was voor de aankoop van surplus goederen „hangende de ophel dering van de in dat land ont stane toestand" is geblokkeerd. De voornaamste woordvoerder van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Modermott, verklaarde, dat de toestand in Hon garije de voortdurende aandacht geniet, doch hij weigerde te zeggen, of verdere stappen te verwachten zijn, zoals ten aanzien van het aan vullende crediet van 7.000.000 dol lar, dat Hongarije van de export- Importbank heeft verkregen voor de aankoop van Amerikaanse ka toen. Tevens kon Modermott niet be vestigen of de Hongaarse ex-pre- mier, Nagy, naar de V.S. zal komen. Het programma van het nieuwe kabinet.- Lajos Dinnyes, de nieuwe Hon gaarse minister-president, heeft aan de pers verklaard, dat zijn kabinet zich zal concentreren op het ver sterken van de democratie en het verhogen van de levensstandaard der massa binnen het kader van een economisch driejarenplan. Dinnyes zeide, dat hij bij zijn werk voor de ontwikkeling der democratie door andere coalitiepartijen wordt ge steund. Vittorio Mussolini, de zoon van de voormalige dictator, werd ver welkomd met de fascistische groet toen hij de stad Rosario in Santa Fe (Argentinië) binnenreed in een regerings-auto en onder escorte van tien andere auto's. Eusebio Sampaterra, voormalig geestelijk raadsman van Mussolini, verklaarde op een culturele bijeen komst te Rosario, dat de fascistische leer nimmer zou sterven. Hij he kelde fel wat hij noemde „mada me democratie" en prees Peron, de Argentijnse president. De indruk te Londen. Officiële kringen te Londen ach ten het thans duidelijk, dat de jongste gebeurtenissen in Hongarije een verder stadium betekenen in de pogingen der communistische partij om de macht aan zich te trekken. De Britse regering wacht nader.e berichten uit Boedapest af alvorens tot actie te besluiten. Officieel werd verklaard dat de Sowjetrussische commandant in Hongarije, generaal Swiridof, geen overleg heeft gepleegd met de Brit se en, voor zover bekend, even min met de Amerikaanse verte genwoordiger in de geallieerde be stuursraad voor Hongarije, alvorens hij aan de Hongaarse regering de Sowjet-nota overhandigde waarin Nagy en andere leidende figuren der kleine boerenpartij van deelne ming aan de anti-republikeinse sa menzwering werden beschuldigd. Nagy keert niet terug. In een openbare redevoering heeft de Hongaarse communistische lei der, Rakosi, verklaard, dat nij Na gy heeft opgebeld en hem heeft ge vraagd terug te keren en voor een rechtbank te verschijnen. Nagy wei gerde echter. Het 5-jarig zoontje van Nagy, is gisteren uit Hongarije te Buchs (Zwitserland) aangekomen. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft gis teren aangekondigd, dat binnenkort de ondertekening wordt verwacht van een militair crediet van 30 mil- lioen dollar aan Perzië. veroorzaakte de vliegramp op Schiphol De Raad van de Luchtvaart heeft Maandag uitspraak gedaan omtrent de oorzaken van de ramp, op 14 November 1946 de Dakota PhTBW, bestuurd door de Engelse piloot Moreton, overkomen op het vlieg veld Schiphol, waarbij alle 26 in zittenden de dood vonden. De Raad is tot de slotsom gekomen, dat de ramp te wijten is aan een bestu ringsfout, te weten het nemen van een scherpe bocht met te lage snel heid, waardoor het vliegtuig in een abnormale vliegstand geraakte. De Raad heeft geen enkele aan wijzing kunnen vinden voor een technische storing en voorts acht hij het uiterst onwaarschijnlijk, dat zich op het critieke moment een mecha nische storing heeft voorgedaan. Duizenden bewoners der grote steden hebben Zondag hun heil ge zocht aan het strand en in de bos sen. De Utrechtenaren trokken in grote getale naar Bilthoven en de Amsterdammers zochten het Noord zeestrand of de hossen in het Gooi op. De loketten van de Spoorwegen te Amsterdam C.S. gaven 30.457 kaartjes af, waarvan 7.815 voor Zandvoort. 96.437 plaatsbewijzen werden aan het C.S. ingenomen. Naar Zandvoort vertrokken 9 treinen en uit Zandvoort vertrok ken 11 extra treinen naar Amster dam. In totaal bezochten 17.000 rei zigers Zandvoort per trein, Bergen aan Zee verwerkte er ruim 4.000 en Hoek van Holland 9.000. Van Rotterdam D.P. naar Den Haag Holl. Spoor reden 4 en terug 5 extra treinen. Bon voor twee eieren In de bonnenlijst, welke Donder dag 5 Juni gepubliceerd wordt, zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor twee eieren worden bekend gemaakt. rNE REGERINGSVOORLICHTINGSDIENST deelt mede: De Raad van Ministers heeft zich in zijn vergadering van 2 Juni beraden over de situatie in Indonesië. Instemmend met de op 27 Mei j.l. aan de Republikeinse delegatie overhandigde nota van de Commissie-Generaal, is de raad van oordeel, dat de daarin vervatte denkbeelden en voorstel len een loyale uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati inhouden en op die gTond ook voor de Republikeinse regering aanvaardbaar zijn. Wordt de nota, gelijk in redelijkheid verwacht mag worden, door de Republikeinse regering aanvaard, en vervolgens in gezamenlijk overleg met alle partijen uitgevoerd, dan is naar het oordeel van de raad de grondslag gelegd voor een vermindering van de sterkte der Nederlandse krijgsmacht in Indonesië op voet van wederkerigheid en zal daartoe dus kunnen worden overgegaan. Mocht het antwoord van de Republikeinse regering onverhoopt onbevredigend zijn dan ziet de Nederlandse regering, in overeenstemming met het gevoelen van de Commissie-Generaal, in voortzetting der tot dusver gevoerde onderhandelingen geen heil, en zal zij overeenkomstig haar verantwoordelijkheid op andere wijze naar een oplossing van de thans in Indonesië bestaande onhoudbare toestand streven. Ook dan zal het program van Linggadjati onverkort richtsnoer blijven van het regerings beleid. De Amerikaanse staatssecretaris, George C. Marshall, tekent te Washington een overeenkomst, waarbij Nederland zich verplicht aan de Ver. Staten 67.500.000 dollars te betalen ter voldoening der rekeningen van de tweede wereldoorlog. Rechts de Neder landse ambassadeur te Washington, A. Loudon. (Ass.'Press P.) Het weekoverzicht van de Ned. militaire woordvoerder meldt, dat te Medan de beschietingen in de Oostelijke sector en de stelling- bouw aan de demarcatielijn voort duren. Sedert de ondertekening van Linggadjati vallen ruim tach tig bestandsschendingen te mel den. In de sector van Tjiandjoer zijn tot vijfmaal toe Nederlandse pa trouilles beschoten, terwijl dit in de sector Soerabaia twintigmaal ge schiedde. Op een post werd een kleine aanval gedaan. Het was her haaldelijk noodzakelijk eigen artil lerie in te zetten. In Zuid-Borneo werd de „intensieve patrouillegang voortgezet met het resultaat, dat een aantal leden van de T.R.I. en leden van andere republikeinse organisa ties werden gearresteerd". In mid- den-Bali neemt de terreur ernstiger vormen aan. Enkele arrestaties wer den verricht. Rooiverbod voor vroege aardappelen Voor vroege aardappelen, geteeld op een geldige tuinbouwteeltver gunning, is per 30 Mei jl. ontheffing verleend van het rooiverbod, zodat ze aan de veilingen kunnen worden aangevoerd. De prijzen voor deze vroege aardappelen zijn vrij. H. M. de Koningin heeft afwij zend beschikt op het gratieverzoek van P. Wichers uit Groningen, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van het Bijzonder Gerechts hof te Leeuwarden. Het doodvonnis is gisterenmorgen voltrokken. Het vonnis Wichers was op 18 December j.l. door de Bijzondere Raad van Cassatie bekrachtigd. Hij had een groot aantal personen, zo wel Joden als niet-Joden bij de S.D. aangegeven. Tallozen hebben door zijn verraad de dood gevon den. GEEN AMERIKAANSE NOTA TE DEN HAAG Slechts normaal diplomatiek verkeer Betreffende de onlangs ver spreide berichten als zou een Amerikaanse demarche inza ke de politiek ten aanzien van Indonesië bij de Nederlandse regering zijn gedaan, verne men wij, dat in de periode van twee maanden sinds de ondertekening van Linggadja ti, dus sedert 25 Maart, tus sen de Amerikaanse en Ne derlandse regeringen slechts normaal diplomatenwerk is verricht en dat de voorstelling van zaken als zou een Ame rikaanse nota zijn gepresen teerd te 's-Gravenhage, niet juist is. Het spreken over een „de marche" betekent een uit het verband rukken van een nor- ^riaal diplomatiek verkeer en aan een onderdeel van dit ver keer het is duidelijk dat de Verenigde Staten grotelijks be langstellen in de regeling wel ke uiteindelijk in Indonesië zal tot stand komen een beteke nis toekennen, welke geenszins met de feiten strookt. Het i„ uit gesloten, dat er een oorzakelijk verband bestaat tussen voor noemde contacten en de nota van de Commissie-Generaal. Van Amerikaanse zijde werd ons een soortgelijke verklaring gegeven. Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong, die een bezoek aan Gro ningen bracht ter gelegenheid van het 10de lustrum der R.K. Studentenver. Albertus Mag nus", in gesprek met den com missaris der Koningin in de prov. Groningen, de heer E. Ebels. (Hogghuis P.) TEGEN DE ONTVLUCHTING VAN ABD'EL KRIM Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken heeft gisteren een scherp protest ge zonden aan de Egyptische ge zant te Pakijs, Sarroat Bey, te gen wat Bidault noemde de „medeplichtigheid" van de Egyptische regering bij de ont snapping van Abd 'el Krim. Bidault zou de gezant hebben medegedeeld, dat de Franse rege ring in het bezit is van bewijsmate riaal voor de medeplichtigheid van de Egyptische regering. Egypte is echter van mening, dat zij slechts op diens verzoek een wijkplaats heeft verschaft aan een politieke vluchteling. In Franse kringen vreest men, dat de ontsnapping van Abd 'ei Krim zal leiden tot een sterke ontwikke ling van anti-Franse nationalistische bewegingen door geheel Noord- Afrika van Tunis tot Marokko. Woensdag zal de Franse minister raad overwegen of hij enige actie zal ondernemen om het protest van de Egyptische regering betreffende Abd 'el Krim kracht bij te zetten. Abd 'el Krim is met een auto van het Koninklijk paleis naar een pa leis op 30 k.m. afstand van Cairo gebracht, waar een vleugel te zijner beschikking is gesteld. In hetzelfde paleis heeft ook de Grootmoefti van Jeruzalem verblijf gehouden gedu rende de eerste weken na zijn ont vluchting. OPENBAARHEID is een der noodzakelijke elementen van de democratie. In ons land, waar de democratie in ere is, behoort de openbaarheid dus met zorg te wor den omringd. Vandaar de pers, de dagbladpers allereerst, als onmis baar middel van publiciteit. Van daar, vooral de vrije pers, die van dat andere element der democra tie, de vrijheid, een gebruik maakt, om aan de vereisten te voldoen, 'n verantwoord gebruik moet zijn. Tot wat die vrije pers verant woord openbaar moet maken, be hoort het doen en laten van rege ring en parlement. Willen de de mocratische rechten van het volk effect hebben, dan dient het volk te weten, en in de moderne staat kunde, die vaak snel beslissingen moet nemen, snél te weten, om welke motieven het handelen van regering en parlement zich be weegt. Nemen wij als voorbeeld de be langrijke Indische kwestie. Als de Regering een nota zar> de Commis- rie-Generaal pualirc-ert, moet die in de krant. Het publiek heeft er recht op, te weten hoe deze kwes tie reilt en zeilt. Maar wanneer 'de krant de uitvoerige inhoud van zulk een nota enigszins dragelijk tot zijn recht wil laten komen, dan komt 't andere nieuws „urbi et orbi" d.w.z. van de stad en van de wereld in 't gedrang. Het een of het ander lijdt er onder. En behalve het nieuws, zijn er in dergelijke gevallen zeer zeker de commentaren, en de recht zettingen van anderer verkeerde meningen, welke plaats verzetten. Zijn veelzijdige taak kan een dag blad In zulke omstandigheden slechts ten dele naar behoren ver zorgen, laat staan, dat dit nog enigs zins naar waarde zou kunnen ge schieden, indien het voornemen van de minister werkelijkheid werd, om nog weer minder papier voor de dagbladen beschikbaar te stel len. Tegen dat voornemen moet dan ook met kracht stelling genomen worden. Het publiek moet van de onmogelijkheid, om nog met minder middelen van openbaarmaking door de dagbladpers genoegen te moeten nemen, overtuigd zijn. Dat is een eis van gezonde democratie! Marshall is tevreden over de Gasperi De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, heeft verklaard, dat de V.S. zul len voortgaan het Italiaanse volk te helpen. Hij wenste de nieuwe regering de Gasperi succes. Thans wordt nog over deze cre- diet-overeenkomst onderhandeld, doch het slot dezer onderhandeling verwacht men spoedig. Marshall zeide. dat het Italiaan se volk zijn oprecht en vast geloof in de democratie heeft getoond. Tevens heeft het vele van zijn meest urgente naoorlogse problemen over wonnen en -k bon van gevoelen, al dus zeide Marshall, „dat het de laatste tijd zijn eigen bekwaamheid voor de wederopbouw van zijn land heeft onderschat". Marshali's besliste belofte voor verdere Amerikaanse hulp, heeft te Washington tot de mening geleid, dat het reeds uitgetrokken export- importbankcrediet van 100.000.000 dollar, binnenkort ten volle voor Italië beschikbaar zal worden ge steld. Tevens wijzen zekere kringen er op, dat de onderhandelingen, die thans te Washington worden ge voerd over de ontdooiing van de Italiaanse activa ter waarde van 60.000.000 dollar, zullen slagen. De KLM naar Moskou Op 9 Juni zal een speciale KLM- vlucht met een DC-4 naar Moskou gemaakt worden. De terugreis zal enkele dagen na aankomst aldaar plaats hebben. Mijnontploffing bij Semarang Tijdens een verkenning bij de op ruiming van een mijnenveld in de Oostelijke sector van Semarang had een mijnontploffing plaats, waarbij- drie doden vielen. De slachtoffers zijn de le luitenant F. van Hout, de le luitenant G. J. Choersch en ma joor H. B. Burgers. 200 MILLIOEN KG GROENTEN NAAR DUITSLAND Op de gistermiddag gehou den bestuursvergadering van de Langedjjker Groentencen- trale werd medegedeeld, dat het Centraal Bureau voor de Veilingen met de bezettings autoriteiten in Duitsland een contract heeft afgesloten voor de levering van 200 millioen kg groenten. De prijzen zullen op dezelfde basis rusten als verleden jaar, nl. van 4070 pet. van de minimumprijs. Het vorig jaar werd een contract afgesloten voor de levering van 100 millioen kg, doch dit betrof alleen winter groenten; dit betekent voor de tuinbouw een belangrijke af zetmogelijkheid voor htm pro ducten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1