Nieuw Nederlanders begrijpen niet voldoende dat'een nieuwe orde wordt geboren Vijftig Franse electriciteitsbedrijven liggen sinds gisterenavond stil JCIES :ocx, Republiek eist teruggave van gebied onder Nederlands bestuur Geen groenten naar Engeland Miskenning van Linggadjati HOUDSTERS nvergadering Voor Alkmaar en omgeving DE NOTA VAN DE REPUBLIEK Vorming van een Constituante eerste taak der interinr-regering Het lijkt van de Duitsers geleerd Nota van Djocja Nieuwe zorgen voor Ramadier Premier onderhandelt heden met stakende spoorarbeiders Regering capituleert opnieuw WAARSCHUWING aan de arbeiders r -\ De betekenis van de Koninklijke Bloembollenkwekers tegen de sanering Perszuivering Republikeins antwoord onbevredigend Tactiek van verschroeide aarde! erg lief. De sluiting t worden gemaakt, het bloesje van vo- i houden en van itje maken. Dit kan nopen of knopen en en gesloten. De on- t bloesje wordt met 'ewerkt. van dit model kun- 'ministratie a f 1, No. 1011 in de 1, 46 en 68 jaar. leeftijd van 24 en van de mantel no. 0 laten 40-42-44 ver- :apepatroon' is voor 46 en 6—8 a f 1.— e administratie van jgbaar. nistraties zijn tevens r, doch uitsluitend ng van f 1.per gende nummers: use mt. 42, 44, 46. k mt. 42, 44 en 46. ep broek leeftijd r., 1012 jr. irkje leeftijdi 24 ^r. lange mouwen, mt. japon, mt. 42, 44 irkje 46 jr, 68 jr. ïmesjurk 810 jr, antel met capuchon, of meisjescape, leef- en 6—8 jaar. hier een uitstekende daten. Er werd dik- combineerd, maar 't it meestal 't spel zo ruden. ien we wel beter ge- uitvallen van Untied :de wel gehandicapt. PIOENSCHAP 45/2 emen zal Spanje eind September alsnog 'n seren om het we- ïap 45/2. In ieder ïlnemen de titelhou- iëlse (België) en de se kampioen Piet v. am). >ren werken en hor- 2, Amsterdam-C, is tot plaatsing van; diploma boekhouden S. gouden en zilveren met volledige ge- UITGESTELD tot s.,8 uur in de Dan- >nie" fluistert een woord, dat Bacchus, de oude vent is dat! Alweer il een gezellige kerel slanke wijsvinger op voor de dieren!" en it toch wel heel wat !e, schetterende jazz- t verscheuren. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- R. mm.; in alle edities 30 ct. s V 'P' Noordhollands Buiten God is^t nergens veilig Vondel DINSDAG 10 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11247 BUREAUX: ALKMAAR: Langèstraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank yTONDAGAVOND is de Republikeinse tegennota aan Dp. van Mook overhandigd. Voordat op de tailpunten wordt ingegaan geeft de Indonesische de legatie te kennen, dat zij een integrale uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati wil evenals de CommissieLGeneraal terwijl de nota het niet vlotten van de besprekingen wijt aan het feit, dat onder de Nederlanders zo vele van elkaar afwijkende menin-^ gen bestaan omtrent de inhoud en de betekenis van Linggadjati en aan het feit, dat aan Neder landse zijde niet steeds voldoende wordt begre pen, dat een nieuwe orde geboren staat te v\)orden De Indonesische delegatie geeft vervolgens haar spijt te kennen over het voortduren van vijandelijkheden en blokkade, over voortdurende overschrijdingen der demarcatielij nen, rustverstoring door separisti- tische b^vegingen in de bezette ge bieden en is van oordeel, dat hier door twijfel en onzekerheid omtrent debedoelingen van de Nederlandse regering worden vergroot en dat dé psychologische toestand een oplos sing moeilijker maakt. Met verbazing neemt de delegatie kennis van de beschuldiging van de' C.G, volgens welke in het Republikeinse gebied geen rust, orde en veiligheid bestaan. Gewezen wordt op de waarnemingen van bezoekers van het Republikein se gebied, die daar welvaart en vre digheid hebben aangetroffen. De delegatie meent daarentegen, dat veeleet in het door de Neder landers bezette gebied een tekort heerst aan waarborgen voor de ont plooiing van democratische begin selen en wijst in dat verband op arrestaties, visitaties van journalis ten, verbod van rood-witte vlaggen en van het Indonesische volkslied alsmede op de exorbitante rechten van de Landvoogd. De detailpunten Komende tot de detailpunten zegt de Nota: 1. Dat de Indonesische delegatie bereid is «het Ned. voorstel tot vor ming van een interim-regering te aanvaarden, hoewel zij van oordeel is, dat de vaststelling van het gebied Indonesia Timoer, waarvan Nieuw Guinea is afgezonderd, geschied is buiten de volkswil om en strijdig is met de geest van de overeenkomst van Linggadjati.De delegatje is,van mening, dat het gebied van Nieuw- Guinea alsnog in de Negara Indone- U ET ULTIMATIEVE karakter van de Nederlandse nota negerend, tracht de republiek ^pnieuw tijd te winnen. Hoewel de grond haar on der de voeten wegzinkt, tracht zij de zaak op de lange baan te schui ven, wetend, dat Nederland's ver mogen om de troepen»op de been te houden, ook niet onbegrensd is. Maar de wereld heeft haast en Nederland heeft haast en bovenal het belang van de Indonesische be volking heeft haast. In de antwoord nota van de republiek gaat het ken nelijk meer om haar gelijkhebberij, dan om het belang van het volk. Dit toch is gediend met spoedig handelen, waartoe het accoord zo veel scheen te beloven. Moeten wij, nu de republiek dui delijk getoond heeft, niet „con amore" te willen meewèrken, op nieuw aan het marchanderen gaan? Wetend, dat het Djokja te doen is om de zaak te rekken? Wetend, dat nog voortdurend incidenten worden Uitgelokt door republikeinse troe pen en terwijl legers van de repu bliek allerlei oorlogsvoorbereidin gen treffen en de tactiek der „ver schroeide aarde" toepassen? De regering heeft, bij monde van de commissie-generaal, in di nota van 27 Mei duidelijke\taal gespro ken. Zij heeft gezegd waar het op staat. Dat moet zij blijven doen. Over de uitwerking van de Neder landse voorstellen zal nog wel een en ander te praten zijn. De regering moet dit echter alleen doen indien vast staat, dat het de republiek ernst is om tot „daadzaken" te ko men en dit wel ten spoedigste. Anders heeft praten of onderhan delen geen zin meer. Ook niet in het belang van de Indonesische vol keren, die aan alle kanten in nood zitten en daar ten spoedigste uit Eerlost moeten worden. Wij geloven nog steeds/ dat dit kan op de basis van „Linggadjati", mijs „goed" dat is ook: spoedig uitgevoerd! sia Timoer moet worden opgenomen, onverminderd de rechten, vervat in artikel 3 en 4 van de overeenkomst vafi Linggadjati. Ook bij de vaststel ling van de Status van Borneo zou de Republiek gelijke medezeggings- schap op prijs stellen. 2. Gedurende de overgangstijd mag de de facto-positie van de Repu bliek niet gewijzigd worden. 3. De vorming van een interim regering zal een wijziging moeten medebrengen in de positie van de Gouverneur-Generaal, wiens ambt bijvoorbeeld de naam zou kunnen krijgen van Hoge Commissaris. 4. De interim-regering zal moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de Republiek, de Negara Indonesia Timoer en Borneo en minstens de helft der leden moet uit vertegen woordigers van de Republiek be staan. 5. Gedurende de overgangstijd is in nader te bepalen gevallen, die on middellijk de Nederlandse belangen raken, de instemming van de Hoge Commissaris nodig. 6. De interim-regering heeft tot voornaamste taak: a. voorbereidingen te treffen tot het vormen van een constituerende raad (constituante), die volgens art. 5 van de overeenkomst van Ling gadjati de grondwet voor de verenig de staten van Indonesië moet samen stellen. b. De afdoening van de lopende zaken. c. Overdracht van bevoegdheden der Ned. Indische regering aan de federale organen en de deelstaten. 7. Met het totstandkomeh van de interim-regering zullen federale mi nisteries in het leven worden geroe pen, 8. De grote vraagstukken, ver band houdende met de uitvoering van de overeenkomst van Linggad jati, blijven voorbehouden aan de gezamenlijke delegatie. Besluiten, door de beide' delegaties genomen, zullen door de interim-regering en de regeringen der deelstaten worden uitgevoerd. 9. De interim-regering benoemt *n vertegenwoordiger in Nederland in afwachting van de benoeming van een hoge commissaris. 10. Onmiddellijk na het tot stand- komen van de interim-regering zal de Nederlandse regering stappen ne men tot het voordragen van Indone sia als lid van de UNO en zal een aanvang worden gemaakt met een eigen Indonesische vertegenwoordi ging in het buitenland, d.w.z. am bassades en consulaten. 11. De republiek heeft het recht een handelsvertegenwoordiger aan te stellen aan een ambassade of con sulaat van de interim-regering in 't buitenland om de bijzondere belan gen der republiek te behartigen. 12. Om in de behoeften te voor zien van de Indonesische buitenland se dienst worden ter opleiding Indo nesische volontairen geplaatst in de Nederlandse gezantschappen en an dere vertegenwoordigingen. 13. Bovendien zal de republikein se regering geen bezwzar maken te gen de benoeming van Indonesiërs in de buitenlandse dienst ven Neder land. De aardbeienpluk te Beverwijk is thans in volle gang. Groot en klein helpt mede bij het verzamelen der sappige vruchten. Als de prijs nu maar meevalt(Ass. Corr. P.) Door de vorming van een in terim-regering zullen als een natuurlijk gevolg hiervan, aldus de nota, aan de republiek on middellijk die gebieden worden teruggegeven, die niet slechts door het Nederlandse legef zijn bezet, doch waarvan ook ,het bestuur geheel of gedeeltelijk berust bij de Nederlandse rege ring. Dit met betrekking tot die steden, die voor het ondertekenen van de overeenkomst van Ling gadjati in handen waren van het Nederlandse bezettingsleger en voornamelijk wel die steden, waar het republikeinse gezag na de ondertekening van de 'over eenkomst van Linggadjati werd verzwakt of nagenoeg geredu ceerd zoals Buitenzorg, Fadang, Modjokerto, Medan, Falembang en andere steden. De bestuursoVerdracht aan de re publiek in bovengenoemde steden kan onmiddellijk geschieden zonder de beslissing betreffende de perso- neelovername, die nu door een com missie in studie wordt genomen, af te wachten, daar voorheen de repu- bliekj in de steden een voltallig ^E BOND VAN ARBEIDERS in de gas- en electricijeitsbedrijven heeft Maandagavond medegedeeld, dat 50 electriciteitsbe- drïjven in Frankrijk niet meer werken. Daarmee zijn de zorgen van de Franse regering weer toegenomen, temeer waar waar nemers van mening zijn, dat, tenzij er onverwacht snelle en radicale regelingen worden getroffen, er aan het eind van de week een practisch algemene staking zal zijn. het C.G.T. zijn gisterenmorgen vroeg uit Praag vertrokken, 'waar zij het jaarlijks congres van de Wereldbond van vakverenigingen bijwoonden. Duclos, Vice-president van de Na tionale Vergadering en secretaris van de Communistische partij, heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij ontkent, dat de staking door zijn partij werd opgezet. De oorzaak van de staking is volgens Duclos gelegen in de ellendige toestand van de ar beiders en in hun ongerustheid over de rechtse richting, die de Franse politiek langzamerhand uit gaat. Radio Parijs heeft ophieuw gewaar schuwd tegen zwarte prijzen voor het vervoer. De regering heeft gisterenavond bekend gemaakt, dat de auto's van taxi-chauffeurs, die gestrande En gelsen voor fantastische prijzen naar de havensteden aan het Kanaal brengen, in beslag genomen kunnen worden. Sabotage. In een communique van het Franse De leiders van de vakverenigingen der gas- en electriciteitsbedrfjven in Frankrijk hebben medegedeeld, dat de compromisvoorstellen der rege ring met betrekking tot de lonen „onaanvaardbaar" zijn. Onderhandelingen. De Franse premier heeft verklaard dat hij hedenmorgen besprekingen zal voeren met de leiders van het vakverbond der stakende spoorweg arbeiders. Dit is in strijd met de eerder aangenomen houding van de Franse regering, volgens Welke zij weigerde de besprekingen, met de vakbonden voort te zetten, voordat de arbeiders naar hun werk terug keren. De nieuwe houding van Ra madier is misschien het gevolg van de bemiddeling van het Algemene Vakverbond (CGT). Jouhaux en Franchon, Secretaris-Generaal van De spoorwegstaking in Parijs. Reizigers voor het Gare de l'Est, wachtend op het einde der staking, om ten spoedigste naar hun plaats van bestemming te vertrekken. (Anefo P.) Ministerie van Vervoer is een waar schuwing gericht tot degenen, die 't verkeer van door de regering op de weg gebrachte bussen en vracht auto's zouden willen ptagneren, zoals door stakers te Cherbourg gepro beerd is. De regering zou maatrege len nemen voor patrouillering van de wegen, waarlangs die bussen en vrachtauto's rijden. De meeste van die voertuigen transporteren passa giers van of voor schepen uit of naar Amerika. Volgens het commu nique worden de voedselvoorraden nog steeds per spoor vervoerd. Op zekere punten heeft een aantal spoorwegarbeiders gepoogd de voed- seltreinen tegen te houden. „Wanneer iets dergelijks inder daad zou geschieden, of ledige wa gons niet zouden terugkeren, zullen stappen gedaan worden om het transport van vitaal belang te ver zekeren", aldus het communique. De Ned. Spoorwegen en de staking. Tengevolge van de spoorwegsta king in Frankrijk lopen de D-treinen uit Nederland van en naar Parijs tot nader order tot en van van Brus sel-Zuid. Ook de internationale verbinding mét Basel, via Luik en Luxemburg, is verbroken. Deze trein loopt tot en van Luxemburg. Reizigers, bestemd Voor Basel, wordt aangeraden via Duitsland te reizen. Zij moeten voor het Duitse parcours in het bezit zijn van een Military entry permit of Military transit permit. Tof 1. April 1948 Naar de „Manchester Guardian" meldt, heeft de vice-president van de National Farmers Union, E. H. Gardener, te Lincoln medegedeeld, dat het Engelse ministerie van land bouw de import van groenten uit Europa tot 1 April van het vol gende jaar zal verbieden met het oog op de schade, welke door de coloradokever op het continent aan gericht wordt Hij vertrouwde er echter op, dat alle groente- en fruit- soorten, welke Engeland nodig heeft, in Engeland zelf. zouden kunnen worden verbouwd. ambtenarencorps tot haar beschik king gehad heeft. Tegen de over name van personeel heeft de repu blikeinse regering in principe geen bezwaar; dit zal echter geschieden met inachtneming van de organisa ties en de regelingen van republi keinse diensten en bedrijven. De Indonesische delegatie kan niet accoord gaan met de mening van de Commissie-Generaal, dat de in voeging van de bezette gebieden af hankelijk moet worden gesteld van de uitvoering van de gemeenschap pelijke proclamatie van 29 Maart 1947 nopens politieke gevangenen. Daarentegen is de Indonesische de legatie met de Comm. Generaal van oordeel, dat overal de voorwaarden van rechtszekerheid en vreedzame politieke ontwikkeling moet worden geschapen. In overeenstemming met deze op vatting meent de regering van' de republiek te mogen verwachten, dat de vrijlating van politieke gevange nen op bevredigende wijze ial ge schieden, alsmede dat geen maatre gelen meer zullen worden genomen, welke betekenen een aantasting van democratische rechten, terwijl daar entegen duidelijke maatregelen zul len worden genomen om handelin gen, die afbreuk doen aan het ge zag van de republiek in de gebie den, welke door het Nederlandse leger bezet zijn, worden voorkomen en te niet gedaan. En verlangd wordt tenslotte een gemeenschappelijke re geling, teneinde gezamenlijk een standpunt te bepalen om, waar no dig, stromingen, die ontstaan over eenkomstig art. 3 en 4 van de over eenkomst van Linggadjati, in vaste banen te leiden. Van de Raad van Vakcentrales De Raad van Vakcentrales heeft zich in een Manifest gericht tot de N ederlandse arbeiders, waarin de Raad een beroep doet om onder geen enkele omstandigheid mee te doen aan stakingen en acties, welke niet, uitgaan of gevoerd worden door de eigen vakhond. De Raad heeft dit Manifest uit gevaardigd naar aanleiding van de onrust welke sommige lieden 'uit politieke overwegingen de laatste tijd trachten te verwekken. Na gewezen te hebben op het feit, dat dé vakbeweging de arbeider heeft gemaakt tot een persoonlijk heid, wordt in het Manifest betoogd dat lieden, wier geestelijke en po litieke voedingsbodem buiten Ne derland gezocht moeten worden, de sociale chaos nastreven, met het doel middels die chaos politieke winst te maken. De arbeiders dragen mede de ver antwoordelijkheid, want ook door hun arbeid kan ons volk op de duur uit het moeras van de armoede ge- red' worden. Wat schieten de arbeL ders er mede op vijf gulden meer loon te ontvangen, indien huren en prijzeik met meer dan vijf gulden worden verhoogd. En dat gebeurt, indien lonen en prijzen worden vrij gelaten, indien willekeurig door het gebruik van machtsmiddelen, ver anderingen in de lonen tvordcn aan gebracht. Er is, onder deze omstan digheden,* slechts één orgaan, het welk verantwoordelijk kan zijn en. dat is de regering. De regering moet zorgen, dat lonen en prijzen zo goed mogelijk in evenwicht blijven, de regering moet zorgen, dat de prijzen niet te hoog, de lonen niet te laag -zijn. Men kan van mening verschillen over de politiek, die de regering ten deze heeft gevolgd en nog volgt. Maar welke Nederlander, die de nood beseft waarin ons land en volk zich bevinden, zal zich moreel ver plicht voelen de regering bij haar zware opbouw-arbeid behulpzaam te zijn. Ook de Centrale Werkgeversorga nisaties hebben een» communique van gelijke strekking gepubliceerd. In 'het jaarverslag van de „Koninklijke" over '46 wordt o.m. gezegd, dat in 1946 de „Koninklijke" in Nederland voor een be drag van 55.653.000 aan orders plaatste, waarvan 27.769.000 voor het be drijf in Nederland. Onge veer 200.000 personen wa ren gedurende 1946 over de gehele werelcï bij de groep werkzaam. In Ne derland werd ongeveer 22 V2 millioen gulden aan salarissen en lonen be taald^ alsmede 7% millioen aan pensioen e.d. De ruwe olie-productie der groep bereikte in 1946 het record van 32.702.000 koton. De tankvloot der Koninklijke- Shell is thans groter dan voor de oorlog. Netto winst over 1946 72.607.500.—. VJ De Maandag in het Concertge bouw te Haarlem gehouden ver gadering van de vereniging tot be houd van het bloembollenvak in Nederland (de z.g. anti-saneer ders) heeft beslotén een motie te zenden aan de Koningin, de Raad van Ministers, de Minister van Landbouw en Visserij en de Volks vertegenwoordiging, waarin ver zocht wordt onmiddellijk de maat regelen voor het bloembollenvak op te heffen. Opgemerkt wordt o.a., dat er de laatste 14 jaar niets van een ge zondmaking van het vak merkbaar is, dat de productie niet te regelen is, omdat die afhangt van de natuur, dat er zich een onrustbarende ver- piaatsing van Nederlandse kweke rijen naar het buitenland voordoet, dat het spoedig .te yerwachten is, dat de buitenlandse mark'f de Ne derlandse zal overvleugelen en dat er binnenkort geen plaats op de be drijven voor de kinderen der kwe kers is. Tevoren hadden de voorzitter, de heer P. Bakker Mzn. uit Enkhuizen dn de heer De Brabander een toe lichting gegeven over de actie der vereniging om alle saneringsmaat regelen op te heffen. Daarbij kwam ook ter sprake de stichting van de bedrijfsschap en de instelling van 'n studie-commissie van het bloembol- lenbedrijf. Opgemerkt werd, dat in laatstge noemde commissie geen personen zitting hebben, die de moeilijkheden en de noden kennen. De vergadering besloot te protesteren tegen het be staan dezer commissie. De voorzitter deelde mee, dat er plannen zijn van vijftién afdelingen van de Algemene Vereniging voor LIET SCHIJNT ONS TOE, dat we met de regeling der pers zuivering op het hellend vlak zijn. Dit is wel gebleken uit de onver kwikkelijke debatten over de Nood voorziening Perswezen, welke he den in de Tweede Kamer haar be slag zal krijgen. Volgens sommige „progressieve" schrijvers, die behept zijn met een „anti-Kortenhorst-complex", was dit de schuld van dr. Kortenhorst, die in de perszuiveringszaak van de „Telegraaf juridisch raadsman van deze collaborerende krantenonder neming was. De beschuldiging aan het adres van dr. K.' luidt, dat hij zijn particuliere belangen bij dit Kamerdebat niet gescheiden heeft gehouden van zijn functie van Kamerlid. De vraag is evenwel, of hier par ticuliere belangen in het geding waren. De vraag is nog eerder, of bij deze zaak van wetten, dus rechtsregeling, van andere zijde niet veel méér „belangen" in het geding waren, die de zaak vertroebelden en dus onverkwikkelijk maakten. Jammer genoeg heeft zich in deze kwestie de tegenstelling „illegaliteit contra legaliteit" weer scherp toe gespitst. En het hart van de kwestie zit inderdaad in het heden tot be slissing komend amendement van Mr. Burger c.s., om te bepalen, dat de apparatuur van collaborerende bladen gevorderd kan worden. D.w.z. dat ze gevorderd „zal" wor den, om het drukken van bepaalde „illegale" bladen mogelijk te ma ken met minder, bezwarende lasten. Namen behoeven niet genoemd te worden; alleen heeft de „Waarheid" bereids gevraagd, welke waarborg er is, dat ook dit blad machinerie toegewezen krijgt!De kwestie van de huid van de beer. Wij voelen er niet voor, collabo rerende bladen te ontzien, maar wij voelen er nog minder voor, op de wijze van het amendement-Bur ger, in naam van het recht, wille keur te bedrijven; en dat zou hier geschieden, de deur wordt er voor open gezet. Redelijke drukmogelijkheden ëhe- nen er voor de nieuwe dagbladen te zijn; maar dan in een regeling, die willekeur en bevoorrechting uitslui ten. Eigenlijk hoort een dergelijke regeling in het onderhavige ont werp, dat een „nóódvoorziening" is, helemaal niet thuis. Dergelijke be langrijke principiële kwesties dient men niet, in oyerhaast te maken „nood"regelingen, te voorzien; Ge schiedt hét toch, dan zijn we, twee jaar na de bevrijding, met onze rechtsstaat-idee toch weer op een hellend vlak. Bloembollencultuur, om een buiten gewone vergadering aan te vragen, waarop afschaffing der sanerings maatregelen aan ,de orde zal komen. Binnenkort zal een maandblad van de vereniging worden uitgegeven. Naturalisatie oud-Spanjestrijders Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot natura lisatie van Napoleon van den Brink en zestien anderen. In de memorie van toelichting wordt o.m. gezégd, dat alle voorgedragenen het Ne derlanderschap hebben door vrijwil lig, zonder daartoe verkregen ko ninklijk verlof, te treden in Spaan se krijgsdienst en thans zonder na tionaliteit zijn. QE REACTIES op de Republi keinse antwoordnota zijn tot nog toe weinig hoopvol. Het A.N.P. verspreidt 'een bericht uit den Bfaag, volgens hetwelk de eerste indruk in Regeringskrin gen „bepaald teleurstellend'' zou zijn. Het antwoord verwijdert zich van geest en letter van het accoord van Linggadjati. De Re publiek wil een overheersende positie over de andere delen, die zichzelf willen zijn als gelijkge rechtigde partners in de te' stichten Federatie. De nota be vat een miskenning van de over gangsregeling, welke overeen gekomen is. In Batavia Niet officiële kringen te Bata via menen, dat de nota niet in alle opzichten beantwoordt aan de in de Nederlandse nota als uiterste grens van aanvaard baarheid gestelde normen. Het is een ontwijkend stuk, dat, aan vankelijk gegeven principiële instemmingen later weer her roept! Dit kan bezwaarlijk be vredigend worden genoemd. De zozeer gewenste opheldering van de situatie is nog niet bereikt. Ook op de economische punten is het antwoord onbevredigend. De geruchten, dat op Republi keins gebied de politiek der Verschröeide aarde wordt toegepast, schijnen beves tigd te worden in een medede- 1 ling van de heer Boelhouwer, die over Indië sprak in een toe spraak namens „Nationaal Re veil", voor de Avro. Fabrieken worden opgeblazen, wegen ver nield, voedselvoorraden drejgen vernietigd te worden. Ook de heer dr. Bruins Slot, A.R. Ka merlid en hoofdredacteur van „Trouw", deelt een en ander om trent de toepassing van het sy steem der verschroeide aarde mede in een telegram aan zijn blad. Er is haast bij „Het Vrije Volk" tenslotte, dat reeds eerder blijk gaf van een „verschuiving van het accent" te zien in het Indische probleem, schrijft hedenmorgen, dat z.i. uit de republikeinse nota niet blijkt, dat de republiek over tuigd is van de spoed, die be tracht moet worden. Het blad drukt in zachte woorden niette min duidelijk uit, dat het ant woord onbevredigend is en dringt er op aan, dat haast ge maakt wordt! Nauwelijks bevredigend! Een hoge Nederlandse autori teit in Batavia bevestigde, dat de nota van de republiek „nau welijks als- bevredigend kan worden bestempeld." In een. officieuze beschouwing uit den Haag komende uit wel ingelichte kring wordt tenslotte duidelijk gezegd waar het op staat: De Republikeinse nota wekt de indruk, dat de Repu bliek de uitvoering van Lingga djati wil vertragen, inmiddels de schuld gevend aan de Neder landers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1