Kalte WIE DE SCHOEN PAST.... De hoogovens als gasleveranciers Eenzijc 3AG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 10 Juni 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Brandweer- wedstrijden Van Koedijk begint de victorie DE ABDIJ VAN EGMGNP Eerste vleugel aanbesteed Rein Valkhoff voor de K.J.M.V. K.A.B. hoekje UIT OUDE TIJDEN HULDIGINGSCOMITE CORN. JONKER HET GARNIZOEN ALKMAAR Op bedevaart Vaktentoonstelling in het „Wapen van Heemskerk" Zilveren priesterfeest Pastoor Kok Pastoor Hogervorst van Oude Schild f Wordt Noordholland „Rooms"? Interview met hoofdingenieur Wolterbeek Na Hoorn ook Alkmaar hoogovengas Vi VOOR El WAS - „Camp" ziji Op het Canadaplein werden j.l. Zaterdagmiddag de voorwedstrijden gehouden in het district Alkmaar voor de kampioenswedstrijden van de Nederlandse Brandweercorpsen. Er namen corpsen uit 39 gemeenten, w.o. drie corpsen uit Alkmaar, aan deze wedstrijd deel en ditmaal be gon niet zoals vorig jaar bij Alkmaar de Victorie. Zowel „Burgerplicht" als „Kracht en Vlugheid" en „Kwiek" moesten in de corpsen uit Koedijk, Beemster en Bergen hun meerdere erkennen. Zowel uit de brandweerslangen als uit de hemel stroomde het water over het Canadaplein. De wedstrijd werd door burgemeesters uit vele plattelandsgemeenten bijgewoond. Onder de overige belangstellenden domineerde de Alkmaarse jeugd. De jury bestond uit de heren Schelhaas en Pesman, resp. burge meester te Langedijk en Koedijk en de brandweercommandanten uit Schagen en Medemblik. De wedstrijd een gecombineer de snelheids- en handic^pwedstrijd werd met grote belangstelling ge volgd. Nadat het „Laddercorps" uit Alk maar buiten mededinging de oefe ning had voorgedaan in een tijd van 2 min. 55 sec. een tijd, die slechts door de eerste prijswinnaar werd verbeterd, kwamen de diverse corpsen in hun verschillende unifor men aan de beurt. De plaatsen werden als volgt be zet: 1. Koedijk 2 min. 11 sec.; 2. Beem ster 2 min. 57 sec.; 3. Bergen 3 min. 5 sec.; 4. Limmen 3 min. 12 sec.; 5. Burgerplicht; Alkmaar 3 min. 15 sec.; 6. Kracht en Vlugheid, Alkmaar 3 min. 33 sec.; 7. Heer Hugowaard 3 min. 38 sec.; 8. De Rijp 3 min. 44 sec.; 9. Hoogwoud 3 min. 51 sec.; 10. Noordschar'woude 3 mtn. 55 sec.; 11. KwieJjjj Alkrrjaar 3 min. 57 sec.; 12. Castricum 5 min. 12 sec. Koedijk en Beemster zullen op de te Zaandam te houden districtswed strijden mogen uitkomen, waar de deelnemers voor de prov. kampioen schappen worden geselecteerd. Daarna volgen de Nationale Kam- jioenschappen, waarin vorig jear ook een Alkmaars .corps zich wist te plaatsen. Zal Koedijk het thans ook zover brengen? Een gedeelte van de Abdij van Egmond zal dit jaar reeds ge bouwd worden naar het plan en onder leiding van architect Krop holler. In de thans te bouwen vleugel worden het noviciaat en het groot-sepiinarie der paters Be nedictijnen ondergebracht. Zaterdag is de aanbesteding ge houden. De laagste inschrijver voor het maken van een betonskelet was de N.V. Hillen en Roosen te Amster dam voor de som van f 133.680, aan welke firma het werk gegund is. ALKMAAR. Op Woensdagavond 8.30 uur in Paviljoen „Kinheim" spreekt Rein Valkhoff. Niet alleen de K.J.M.V.-ers, maar ook alle jon ge mannen uit de buurt zijn van harte welkom. ALKMAAR. Op 14 juni zal aan aantal zilveren jubilarissen van de Centrale Volksbank, een instelling van de K.A.B., een oorkonde wor den aangeboden, als bewijs van dankbaarheid voorx hun trouwe dienstbaarheid als plaatselijk kas sier. Onder de schare van jubilaris sen ontdekken we ook vriend H. Koopmeingys van de afd. Alkmaar. 25 jaar, in dienst van onze eigen spaarbank. We kunnen ons indenken dat het niet altijd een gemakkelijke taak ge- weest is, dat het offers gevraagd heeft, en daarom juist hebben we respect voor zijn volhardende arbeid. Koopmeiners heeft zijn talenten en vrije tijd in dienst gesteld van de spaarbank, zoals hij dat ook doet voor de gehele beweging, omdat hij weet, daardoor een grote dienst te bewijzen aan de arbeidersstand. Want een der grootste deugden wel ke wij de arbeiders moeten aanleren is toch de spaarzaamheid. Vriend Koopmeiners, namens de gehele K.A.B. onze hartelijke dank voor je volhardende arbeid.. Voor ons allen ben je een voorbeeld, hoe wij óndanks .drukke werkzaamheden en tegenslagen, moeten volhouden om onze idealen te bereiken. Hoe wij door de organisatie te dienen, onze mede-leden kunnen dienen. Als uit de jongere generatie een aantal mannen van het kaliber als onze kassier te voorschijn komen, dan zal het luiden van de stormklok, waarover we onlangs" spraken, spoe dig verstommen. Wollewevers 10 Juni 1596 De wollewevers hadden in- Alk maar velerlei medewerking om dat zij een bedrijf uitoefenden, waar de overheid veel moeite voor had gedaan om het hier te hebben. De Engelse Drapeniers bijv., die hier uit Naarden zouden komen werken was toegezegd f 1200. voor 2 jaren renteloos voorschot en verder, wol e.d. tot-een bedrag van 6 a 700 gulden, vrijdom van poorterrecht en wachtdiensten. 10 Juni was er een request van wollewevers waarop Burgemees- teren maatregelen namen om een eenparig loon op de voerlakenen en de smalle en brede lappen»te bevorderen. De voetvollers kregen daarom enige toeslag. Ook werd in dit jaar aan laken- makers geld geleend tegen een interest van 1 duit voor elke gul den per 20 dagen of gedeelte van 2() dagen. 80-JARIG BESTAAN R.H.B.S. ALKMAAR. Daar het archief van de R.H.B.S. alhier in de oorlog door de Duitsers is vernietigd wor den langs deze weg oud-leerlingen verzocht hun naam en adres en zo veel mogelijk namen en adressen van hun klasgenoten op te geven en wel zo spoedig mogelijk aan mej. J. C. Postma, Heerenweg9, Heiloo. Dit in verband, met de in October a.s. te houden reünie. RAADSEL ROND EEN BIJL ALKMAAR Voor de politierech ter te Alkmaar, mr. Alblas, moest Maandagmiddag een drietal arbei ders van de Ned. Heidemaatschappij verschijnen, dat was beschuldigd van diefstal yan een bijl, of liever gezegd van drie bijlen. Van dit drietal was de. Egmonder Gefrit Jan V. niet op komen dagen, doch zijn lotgenoten Hendrik Corne lls van B, en Reinier S„ beiden uit Alkmaar, gaven acte de presence. Het bleek wel, dat het hele geval het sop van de kool niet -waard was. Immers B. had een bijl van de Kei- demij., die volgens zijn zeggen niet goed genoeg was en daarom zijn eigen bijl bij r.zijn werkzaamheden ging gebruiken. Toen hij thuis hout jes moest, hakken, nam hij daarvoor een bijl van de Heidemij. mee. S. had een bijl thuis, die hij had meegenomen vlak voor de intrede vanKoning Winter. Toen de werk zaamheden werden gestagneerd door de langdurige vorst bleef de bijl waar hij was: bij S. in de schuur. De Officier van Justitie eiste te gen elk een boete van f 50.subs. 25 dagen hechtenis. Mr. Alblas verzachtte de straf tof een boete van f 25.of 10 dagen. In een gisterenavond ten stadhui- ze, onder voorzitterschap van de lo co-burgemeester de heer G. v. Slin gerland, gehouden vergadering van het Ere-comité Cornells Jonker, werd een klein werk-comité benoemd, be staande uit: mevr. CohenStuart en de heren not. mr. C. A. de Lange en Jac. Kronenburg van Sint Pancras. Dit comité zal nader overwegen, op welke wijze het ere-comité van zijn waardering voor het culturele werk zal doen blijken. Wij vernemen voorts, dat er ook 'n ere-comité van musici is gevormd, onder voorzitterschap van de diri gent Jac. Bonset en Fred. Roeske als ere-voorzitter. De secretaris van het Algemeen huldigingscomité, de heer Kloos deel de mede, dat na het grote concert, dat de jubilaris op de huldigingsdag met al zijn koren en de A.O.V. zal geven, in 't Gulden Vlies een recep tie zal worden gehouden voor de ere-comité's, waarna nog in de Mu- ziektuinvoor de honderden zange ressen en zangers gelegenheid zal bestaan Cornells Jorrker op hun wij ze te huldigen en in de bloemetjes te zetten. DIERENBESCHERMING. ALKMAAR. Zwervend op -de Laat is Zaterdag aangetroffen een jong lichtbruin hondje. Ter be- schikking enige jonge poesjes. Het aantal honden en nu ook katten die op de markt en winkels wor den aangetroffen is zo groot, dat de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. t. b. v. dieren ze niet kan verwer ken. Vooral met het oog op de a.s. verhoging der hondenbelas-' ting in geheel Nederland zij men gewaarschuwd. Neem alleen dan een dier tot u wanneer ge deze lasten wilt dragen. Men bedenke dat honden en katten levende schepselen zijn. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat Alkmaar. HEILCO. Hedenmorgen heb ben ruim 150 militairen uit het garnizoeg Alkmaar een bedevaarts tocht gehouden naar O. L. Vr. ter Nood in Heiloo. Toen de troep om ongeveer half 10 bij het genadeoord aankwam werd ze opgewacht door de hoofdaalmoezenier Kol. van Straele, de Garnizoenscommandant, van ^jkmaar, majoor Schouman en kapt. aalmoezenier Verhoekx. Om ongeveer half 10 droeg daarop de hoofdaalm. de.H. Mis op waar bij de wisselende en vaste gezan gen werd gezongen door de mili tairen. Onder deze H. Mis hield kol. van Stjraele een korle toe- 'spraak tot dé jcfegens, waarin hij op de eerste plaats dank bracht aan de Garnizoenscommandant voor zijn spontane medewerking en aanwe zigheid en aan aalm. Verhoekx voor zijn prachtig werk in het gar nizoen Alkmaar gedaan. Waar schijnlijk tot teleurstelling van de jongens moest hij mededelen, dat hij de aalmoezenier ter vervulling van een belangrijke post. heeft overgeplaatst naar Indië, maar dat hij ten compensatie eén aalmoeze- ner met rijke ervaring uit Indië naar Alkmaar had geroepen. Voorts wees hij de jongens op hun plich ten, die zij in het militaire leven te vervullen hadden en hij vertel de hen van het schitterend voor beeld dat hun kameraden in Indië gaven. DIEFSTAL ALKMAAR. Door de Alk maarse recherche is een 20-jarig meisje aangehouden die toen zij 't vorig jaar als leerlingverpleegster in het Centraal Ziekenhuis werk zaam was zich heeft schuldig ge maakt aan diefstal van een gouden damespolshorloge ten nadele van een harer collega's. Het horloge kon nog in "beslag genomen wor den. RANTSOENEN VERSNAPERIN GEN EN SUIKER. ALKMAAR. De grossier in chocoldewerken K„ alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een zwartlederen actetasch uit zijn auto en wel tus sen Amsterdam 'en Alkmaar. In de tas bevonden zich diverse opplak- vellen met een totale waarde aan distributiebonnen van 1650 rant soenen versnaperingen en 850 rant soenen suiker. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren? Elisa beth ,J. en Nellie C:, dochters van Jan Akkerman en E. Vahl. Ger„ berdina, doèhter van Willem F. G. Bluminlj. en T. Timmer. Robbie A. D„ zoon van Arie C. van der Burg .en G. D. Grootes. Gehuwd: Klaas P. J. Akkerman en Nellie C. Groeneveld. Overleden: Agatha M. Tohlen, oud 60 jaar gehuwd met J. Mole naar. t AyCMAAR .Geboren: Wilhel- mina G. G. M., dochtgr van Augus tus A. van Campen en M. G. Konijn; Jacobus A. J„ zoon van Pieter Boots en M. J. Fransen; Elisabeth M„ dochter van Petrus Adrichem en E. M. de Boer. Gehuwd; Pieter Gootjes en Lena Kamp. Overleden: Ida M. Bos, oud 64 jaar, gehuwd met K. Nobel; Elisa beth Bakker, o.ud 92 jaar, weduwe van J. Groet; Diena ten Brinke, oud 86 jaar, weduwe van D. Muis. GESLAAGD SCHAGERBRUG.^Onze plaats- gen o te mej. S. Hopman, die de vo rige week slaagde voor de akte on derwijzeres, is thans ook geslaagd voor de akte handenarbeid. Nadat de voorzitter van de ten toonstellingscommissie de heer Kui per alle genodigden had verwel komd was het woord aan de heer van Slingerland, die het ontstaan van de schoen- en lederindustrie en de ontwikkeling daarvan in"'de loop der eeuwen uitvoerig sehetste. Spr. herinnerde o.a. hoe in de 'tweede helft van de 19e eeuw de schoen industrie ontstond en overal vak scholen werden opgericht om de concurreijtie het hoofd te kuiyien bieden. Thans is een vakdiploma nodig van dé nationale federatie voor een ieder die zich als schoen maker of schoenhersteller wil ves tigen. Het gemeentebestuur ver heugt zich over deze tentoonstelling die laat zien waartoe goede, vak manschap in staat is. Spr. spoort vooral de jongeren aan hun tijd te begrijpen en zich op hun gebied te ontwikkelen. Met de beste wensen verklaarde spr. de tentoonstelling geopend. De voorzitter van de bedrijfs groep dhr. Schmede bracht daiflc aan alle die aan de totstandkoming van deze tentoonstelling hadden mede gewerkt. Hij eindigde met de beste Wij waren hedenmorgen' in de gelegenheid een kijkje te nemen op de vaktentoonstelling voor maat- en orthopaedisch schoenwerk in de grote zaal van 't Wapen van Heems kerk. Al biedt deze tentoonstelling spe ciaal voor vakmensen uit de schoen en lederbranche veel wat hen inte resseert, ook het publiek kan hier kennis maken met de prestaties van de beste vaklieden. De vakmensen zullen zich natuur lijk meer interesseren voor de nieuwste machines, die de schoen hersteller en de maatwerker helpen in zijn werk, doch menigeen zal bij bezichtiging van het tentoongestelde materiaal constateren, dat ook in gewoije schoenreparatie een mees terschap bereikt kan worden. Wij zagen inzendingen van reparaties, die niet onder deden voor het tech- nisch-beste fabriekswerk. Ook op orthopaedisch gebied en wat maatwerk betreft, is er veel te zien, dat getuigt van goed vakman schap. Uit alle plaatsen v.qn enige betekenis in Noord Holland kwa men er inzendingen, waaruit een strenge selectie werd gekozen. Er is een aparte stand, die laat zien, hoe het met de materiaalvoor ziening staat; de materiaalpositie is niet onbevredigend; alleen in boven leer is er nog niet voldoende keus. De fa. Lind uit de Herenstraat komt met een inzending lederwaren, ter wijl elders kunstleren artikelen te bewonderen zijn. Ter opluistering is er voorts een stand van de vakpers en van druk kerij Nagengast. De algehele aankleding van de tentoonstelling mag er wezen. Het is er niet ongezellig. De tentoonstelling, die heden en morgen te bezichtigen is, werd van morgen, in tegenwoordigheid van vele genodigden, officieel geopend door de loco-burgemeester van Alk maar, de heer G. van Slingerland. wensen. VERGEET MIJ NIETJES 'T ZAND. Maandagavond korf bal-training; Dinsdagavond Engelse voetbalfilm in Theater Royal te Schagen; vandaag vervalt voetbal training. Woensdagavond 8 uur Kerkkoorrepetitie; Geel Zwart trai ning voor de senioren. Donderdag avond Kernbijeenkomst KA. afd. Jongemannen. Vrijdagavond Zang- lqst-repetitie om 8 uur precies. ENGELSE VOETBALFILM 'T ZAND. Dinsdagavond wordt in Theater Royal in Schagen een zeer leerzame Engelse voetbalfilm vertoond onder auspiciën van de K.N.V.B. Degenen die hierheen wensen te gaan kunnen zich opge ven bij W. Baars en J. Truyman, er wordt dan. voor een dichte auto gezorgd. Met nadruk wordt erop gewezen, dat dé wekelijkse training voor de senioren deze week ver schuift van Dinsdag op Woensdag. Vandaag viert Pastoor A. Kok van de St. Adelbertusparocjiie in Rinne- gpm zijn zilveren priesterfeest. Hij is nog niet lang hier in de parochie. Het was in September 1940, ^"dat Pastoor Duijves werd overgeplaatst naar „de Duif" in Amsterdam, nadat hij hier juist zijn priesterfeest had mogen vieren. Toen kwam op 16 September Pastoor A. Kok als zijn opvolger, ng vijf jaren oorlog te hebben meegenfaakt als pastoor op het eiland Thcflen. Hij is' dus nog maar kprt pastoor van deze gróte paamhie, maar toch lang genoeg, omSzich bemind en gezien te heb ben gemaakt, bij iedereen. Daarom is het dorp volop versierd en zijn er feestelijkheden ter ere van de pa rochieherder, die deze plechtige dag begon met een Hoogmis, geassi steerd door pastoor L. C. v. d. Nou- weland als presbyter-assistens, pater D. Koster O.S.C. als diaken en ka pelaan C. Campfens als subdiaken. Gisteravond werd zijn eerw. inge haald aan de grens der parochie, waarna in de kerk een plechtig lof werd gecelebreerd met dezelfde as sistentie. In de stoet was de gehele parochie vertegenwoordigd, manne lijke en vrouwelijke jeugdbeweging, kerk- en armbestuur en natuurlijk de fanfdle, die bij elke feestelijke gelegenheid aanwezig Is. Woensdag zal er vóór de school jeugd een feestviering zijn, terwijl Vrijdag op ••de St. Adelbertusakker „Het Gastmaal der kinderen" van Ghéon zal werden opgevoerd. Pastoor A. Kok werd op 18 Dec. 1896 geboren, en op 10 Juni 1922 priester gewijd, Waarna hij achter eenvolgens kapelaan was te Rijp Wetering en te Lisse. Daarna werd hij benoemd tot rector van de St. Pius te Amsterdam nadat hij eerst nog kapelaan was geweest in de St. Willibrordusparochie in de hoofd- stoct Tijdens zijn rectoraat was hij te vens Bisschoppelijk inspecteur van het onderwijs in het bisdom en le raar aan de Middelbare Meisjes school. Na zijn vijf jaren pastoraat op het eiland Tholen werd hij tenslotte op 16 September 1946 benoemd tot pastoor te Rinnegom, waar bij, nu deze feestelijke dagen ter gelegen heid van zijn zilveren priesterfeest viert. KUNSTENAARSCENTRUM BERGEN De eerste Tentoonstelling Onder grote belangstelling van de Bergenaren, speciaal uit kunste- naarskringen is Zaterdagmiddag de eerste tentoonstelling van het Kun stenaarscentrum Bergen geopend in de.Kunstzaal Boendermaker, die ge heel met genodigden was gevuld. Burgemeester Dr. W. Huygens, beschermheer van het Kunste naarscentrum sprak het openings woord, waarin hij wees op het grote belang van dit centrum als contact punt tussen kunstenaars en bevol king; de kunstenaars vormen een belangrijk cultuurelement in de Berger gemeenschap en dit. centrum beoogt het kunstlievend deel van de bevolking nader tot de kunste naars te brengen. Spr. doet eenbe^ roep 'op. de kunstenaars zich niet van de volgende tentoonstellingen afzijdig te houden en wenst de deel nemers aan deze zomertentconstel- lingen van harte succes. De heer Schekkerman, Voorzitter van de Kunstkring, welke organi satie het initiatief tot de stichting van het Kunstenaarscentrum nam, bracht dank aan degenen, die aan de technische en organisatorische voorbereiding van deze tentoonstel ling hebben meegewerkt, vooral aan Mevrouw Boendermaker,^ie de zaal ter beschikking stelde, aan het Ge meentebestuur voor de morele en de bevolking voor de financiële medewerking. Spr. wees er voorts op, dat de inzendingen van deze eerste groep niet vooraf door een jury beoordeeld waren, doch dat gestreefd *is naar een homogene ex positie. Hierna was er gelegenheid de tentoonstelling te bezichtigen, waar bij de toeschouwers tot de conclu sie kwamen, dat er toch vogels van diverse pluimage in deze volière zijn samengebracht. Vooraf een op merking over de expositiegelegen heid. De kunstzaal Boendermaker is r.uim en bij helder weer goed van belichting. Op een sombere middag echter, zoals bij deze opening, is het er te donker en het zou daarom toe te juichen zijn, als de wanden licht waren, Een dozijn schilders heeft op deze eerste tentoonstelling werk ingezon den. Van Jaap Min een geestig bloem- stilleven, een dame met parasol en een doek met religieus motief „Op standing". Reeds jaren zoekt Jaap Min naar nieuwe vormen en kleu ren en uit deze doeken blijkt, dat hij goede vorderingen maakt en op weg is een eigen verantwoorde stijl te vinden. Jaap Sax is ook 'n schilder met een persoonlijke, stijl, waarvan de twee fraaie landschappen uitgespro ken voorbeelden zijn. Jan Ponstijn toont zich in dé war me kleuren van een stilleven en twee bloemstukken 'n waar verte genwoordiger van de Bergense, school. Nauw aan hem hem verwant is Jan Roggeveen in zijn tekeningen en aquarellen, waarin hij vooral de pittoreske schoonheid van Bergen weet te treffen. Van Mevr. Rutgers van der Loeff frappeerde ons vooral het rake por tret van de ruige Volendammer. Karei Colnot toont zich in enkele stillevens 'n goed colorist en geeft blijk zich aan de sterke invloed van, het werk van zijn vader^vaar- aan' zijn eerste werk herinnerde, te onttrekken. Zijn zuster, Clara Col not echter, werkt nog kennelijk on der deze invloed, zoals blijkt uit het polderlandschap, dat overigens goe de kwaliteiten Reeft. Met het werk van Thijs Sterk maakten wij voor het eerst kennis; het getuigt van een ernstig talent met grote capaciteiten. Noemen wij verder nog Kees Jan sen, Jan de Leeuw en Huygens wat de schilders betreft. Marijcke T. v. d. Lyke-Visser zond enige zandstenen en bronzen beeld jes in, terwijl er een grote collectie kunstaardewerk van Dirk Hubers te bewonderen is en naald- en weef werk van Hilda Bosch en L. Hu- bers-Scheuffler. Wij kunnen een bezoek aan deze bezienswaardige tentoonstelling van harte aanbevelen. Fr. O. UITSTAPJE VOOR DE R.K.' SCHOOL DE RIJP EN GRAFT Het ligt in de bedoeling ook dit jaar weer een schooluitje te organiseren voor de kinderen van de R.K. Parochiale SI. Josephschool. De heer Jac. Put, hoèfd der school, zal binnenkort de leden van het comité voor een ge zamenlijke vergadering bijeen roe pen. Datum en plaats zullen daar nader worden besproken. Ook in de kringen van de Open bare School zijn de eerste organi satiestappen voor eeij „uitje" gezet. Te zijner tijd komen we hierop nader terug. UITBETALINGEN LANDBOUWHERSTEL DE RIJP We vernemen: In de komende weken zal via de Coöp. Boerenleenbank te De Rijp een be drag van ruim f 20.000 worjien uit gekeerd voor Landbouwherstel. Voor vel,en een meevallertje. De besef fende personen worden en zijn tot het in ontvangst nemen daarvan op geroepen. PROGRAMMA VOOR DE SOCIALE ZONDAG PURMEREND Men meldt ons: Op Zondag 15 Juni wordt te Pur- merend een sociale Zondag georga niseerd, door de samenwerking van boeren, middenstanders en de ar beiders der standsorganisaties. Om 9 uur H. Mis met predicatie; om half twee zegening der gereed schappen in de kerk. Om kwart voor twee voor de openlucht-mee ting naar het Whereplantsoen. Daar Voeren het woord? de heer L. van Jaarsveld, ldi van 't diocesaan be stuur der K.A.B. in het Bisdom Haarlem; de heer Jan Bakker, dir.' van het Centraal Bureau van de R.K. Middenstand te Den Haag; de heer J. Ch. Peeraer, leraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Alk maar. Crescendo vereent de muzi kale medewerkirjg. Allen op naar het Whereplantsoen. VERBODEN VERVOER VAN GRAAN NOORD-SCHARWOUDE De chauffeur P. Br. te Noortf-Schar- woude had te Zaandijk 35 kg. gerst vervoerd. Hij was daardoor in overtreding gekomen van de Ver ordening granen, zaden en peul vruchten l§46. De economische rechter te Haarlem heeft hem 'deswege Vrijdag opgelegd' f 10 boe te of 5 dagen. SCHAGERBRUG ZIJPE NA 350 JAAR Grote tentoonstelling. Gelijk bekend, is het dit jaar 350 jaar geleden, dat de Zijpe werd be dijkt, in verband waarmede te Scha- gerbrug een grote tentoonstelling zal worden gehouden op het gebied v.an de landbquw, veeteelt, tuin bouw, nijverheid enz. Deze plannen hebben thans een vaste vorm aan genomen. Door het tentoonstellings comité „Zijpe na 350 jaar" is be reids een folder huis aan huis be zorgd, waarin" een 7-tal tekeningen uit de Polder voorkomen, benevens een opwekkend woord aan allen, om aan het welslagen van de tentoon stelling mede* te werken. De data, waarop de tentoonstelling zal wcr den gehouden, zijn thans definitief vastgesteld en bepaald op 13, 14, 15 en 16 September a.s Op de laatste lijk gehouden vergadering as een Hoofdbestuur gekozen, waarin per sonen uit verschillende richtingen, en uit alle dorpen der gemeente zit- ting hebben, terwijl uit dit Hoofd- bestuur een werkcommissie werd gevormd. De samenstelling van hel Hoofdbestuur is Cin alphabetische volgorde) als volgt: L. Anneveldt te Schagerbrug, T. van der Baan te St. Maartensvlotbrug, J. A. de Boer te Schagerbrug (Lid van het Werk- comitié, J. Brouwer te St. Maartens brug, Joh. C. Bruin (Heemraad van Zijpe en Hazepolder) te Burger- brug, P. Francis, Heemraad te Bur- gerbrug, H". de Graaf Hz. te Scha gerbrug (Lid Werkcomité), B. Haan te Schagerbrug (Secretaris Werk comité); N. T. Hopman te Schager brug (Voorzitter van de Holl. Mij van Landbouw, afd. Zijpe); W. Jim- mink Hz. te 't Zand (Heemraad); D. Jorigejans te St. Maartensbrug (Dir. van de Coöp. Zuivelfabriek De Eensgezindheid); A. Kager te 't Zand; J. Komen te Oudesluis (Hoofdingeland van d§ Zijpe en Hazepolder), O. Koopman te Scha gerbrug (2e Secretaris Werkcomité); P. Kooij te Schagerbrug (Opzichter van de £ijpe en Hazepolder); Jjb. Koster Cz. te Schagerbrug, C. de Leeuw te 't Zand (Gemeente-archi tect), J. P. de Leeuw te St. Maar tensvlotbrug, J. Leeuwen te St. Maartensbrug; W. J. van Loenen te Schagerbrug; J. W. Meijer te Sdha- gerbrug (Voorzitter Werkcomité); M. J. Oosterkamp te 't Zand (Dir. van de Coöp. Zuivelfabriek Nieuw Leven); E. Rentenaar te Schager brug (Penningmeester van het Werkcomité); G. Schuijt Kz. te St. Maartensbrug (Hoofdingeland); G. Visser* te Burgerbrug; P. Vries te Schagerbrug; C. Vriesman te Pet ten (Voorzitter van V.V.V.); K. Winkel te Schagerbrug (Lid werk comité) en C. N. de Wit te Stolpen (Lid Werkcomit'é) Een ieder zal begrijpen, dat voor het houden van een tentoonstelling, zopls men deze denkt te houden, geld, zelfs veel geld nodig is, waar om aan do ingezeténen van de Zijpe dan ook een lijst zal worden aan geboden, waarop zij voor een finan ciële bijdrage kunnen tekenen. Moge het door de bijdragen van de ingezetenen van de Zijpe mogelijk zijn een tentoonstelling te houden die klinkt als 'een klok en waarop .men steeds met grote voldoening zal terugzien. Ten slotte kan nog worden mede gedeeld dat de medewerking welke is gevraagd van verenigingen? za kenmensen enz. van alle kanten is toegezegd. TEXEL Hedennacht is, voor zien van de EQI. Sacramenten der Stervenden, in de leeftijd van 46 jaar te Oude Schjld overleden de Zeereerw. Heer J. J. Hogervorst, pastoor van de St. Martinusparochie aldaar. Pastoor Hogervorst werd in 1924 priester getyijd en was .sinds eind November 1945 belast met de zorg voor de St. Martinusparochie te Oude Schild. Een beroerte heeft aan dit werkzame leven onver wacht een einde gemaakt. GEEL ZWART-NÏEUWS 'T ZAND. - De grote plannen van het tweede zijn dan op niets uitge lopen door de 2—3 nederlaag die de Dosko-reserves hun Zondagmiddag wisten toe te.brengen. Onze nabu ren behielden daardoor hun kans op de titel. En wij wachten op de vozende competitie, om een nieu we gooi naar het kampioenschap te doerg dg twee klassen achterstand bij het 'eerste mag nu vjel eens tot een worden teruggebracht. Het derde deed het beter en gaf Wieringerwaard geen kans; met een 42 nederlaag moesten de rood-wit- ten afdruipen. COOP. VEILINGSVER. „KENNE- MERLAND" G.A., TE BEVERWIJK Prjjsnqtering van 9 Juni'. Aardbeien per slof 35.50; per doosje 4565; asperge wit 951.20; asperge blauw 6085; bloemkool 1A 671.03; bloemkool I 5092; bospeen 4561; waspeen 80; bosuien 58j doppers 1.dikke bonen 2.50; konf- kommers 45; postelein 4160; ra barber 26; sla I 920; idem II 2-7; spinazie 4560; siiijbonen 2.-H-; to maten I 2.30; peulen 1.15—1.35; groene kool 33. „LIET SCHILT?" is het bekende apologetisch maandschrift van onze katholieke apologeti sche vereniging „Petrus Cani- sius". Als U het nog niet leest, geef U dan meteen als abonné op bij de Administratie, Oranjet Nassaulaan 16, 's Hertogenbosch.' Met wat minder te roken of-te snoepen bespaart u zich gemak kelijk het abonnementsgeld, slechts f 3-50 per jaar. Daarvoor krijgt u elke maand een hoogst leerzaam blad, dat zeer zeker uw belangstelling zal hebben. In het Juni-nummer komt het onderwerp ter sprake: „Katho lieken en Protestanten in het Noorden", dat is in Friesland en ons Noord-Holland. Er wordt op het een en ander f/ewezen, wctar wij ons voordeel mee kunnen doen. Het is allemaal nog geen goud wat er bij ons blinkt. Wat wij in NoordHolland voorat no dig hebben is een sterk apostoli sche geest..Ons geloof, onze ge loofsbeleving moet de levende vonk zijn die op adderen over slaat. Bent U een apostel MARCUS OVERZICHT De aanvoer van aardbeien begint van betekenis te wogJeji, al zijn 't voornamelijk de vroegere soorten die odmineren, toch werden er al enkele partijtjes Moulin Rouge aan geboden. De prijzen varieerden van 3.tot 5.50 per slof. Heden zullen de eerste aardbeien uit Bever.wijk per vliegtuig naar En geland worden verzonden. De aanvoer vap groenten valt voor de tijd van het" jaar'niet mee; wel wordt de' verscheidenheid van pro ducten groter, maar de kwantums zijn niet groot. Dezé .ryeek maakten verschillende producten hun entree, zoalsdikke "en snijbonem doppers, tomaten en groene kool. De aanvoer van sla .wordt, iets groter. Voor dit product werd van 9 tot 20 ct. per krop besteed. Postelein was duur, van 4160 ct. per kg. Hgtzelfde geldt vopr bloemkool. .Voor 1A werd van 671.03'en voor I 50 tot 92 ct. per stuk betaald. Bospeen werd ook in iets ruimer mate aangeboden, en ging voor uitstekende prijzenrvan de hand. Over het algemeen was de markt zeer graag. (Van onze redacteur) hij dan met een enkel woord praat over uitbreiding word het gesprek overgebracht naar het terrein der centralisatie der gasbedrijven, wql- ke plannen in Nederland zoveel mogejjjk worden doorgevoerd. Nemen we de Staatsmijnen, legt dé heer Wolterbeek uit. Die leveren al gas tot Tilburg en Den Bosch, .terwijl bovendien al ge sproken wordt over levering aan Utrecht. Het kan niet anders, of ook in het raam van dergelijke centralisatieplannen neemt het Hoogóvenbedrijf een plaats in. Vast omschreven plannen bestaan in die richting nog niet, maar, tot uitbreiding der leveranties zal bin nen Inkele jaren zeker worden overgegaan. Het zal waarschijnlijk gelijke tred houden met dé uitbrei ding van de capaciteit onzer ovens. Hoe groter kolenomzet des te meer gas. En-welke steden zouden hier voor in aanmerking komen, denkt u? Elke stad die wil tenslotte. Er waren enige tijd geledén be sprekingen gaande voor levering aan Alkmaar ,maar dat ging niet door omdat Alkmaar geen prijs stelde op aansluiting. -Daarin schijnt nu enige kentering te ko men. s Dus enige verplichtng van. overheidswege bestaat'niet? Verplichting? Nee. Meestal gaat het zo, dat de toestand van een bestaande fabriek slecht wordt. Moeten dan vqpnieuwfngen of uit breidingen plaats vinden, dan is een bouwvergunning nodig. Hier op beslist het DireCtoriaat Ener gievoorziening. Materialen zijn moeilijk te krijgen; vooral vuur vaste steen is een moeilijk artikel. Komt de uitbreiding of de ver nieuwing dan erg duur, dan kan verwezen worden naar de hoog ovens, die dan de gasvoorziening kunnen regelen zonder te veel extra-kosten. Ziedaar de grond slag van centralisatie. Tussen haakjes, de prijs van het hoogovengas -is die duurder dan het gas der fabrieken? Och, dat is moeilijk te zeg gen. Die prijzen liggen bijna in elk geyal verschillend. We hebben, altijd nog te maken met transport kosten, aanleg buizennet en zo.... Maar is het voornaamste niet, dat gas geleverd wordt? Dit moet worden toegegeven. Mgar steekt nog niet ergens het addertje in het gras, een addertje dat „staking" heet? Ja, die mogelijkheid bestaat. Bij 'overheidspersoneel is dat an-<" dérs maar de arbeiders bij deze „gasfabriek" van de hoogpvens kunnen staken. Dan moet er c-p hen een beroep gedaan wor.den om tenminste de gasleveranties aan de verschillede gemeenten te verzekeren. Latén we hopen dat die dan tenminste werken zullen. Ja, laten we dat hopen, want staking en gasleverantie is moei- .lijk te verenigen. Toen ik buiten .stond' rookten echter nog de schoorstenen en schokte het trein tje Voorbij met een njpiwe lading zand. Het lied van de arbeid lag over de gebouwenpomplexen over de kantoren en over de fabrieken*, waar gewerkt wordt, niet alleen voor de ijzerindustriën, maar ook voor dë gasleveranties aan een ge deelte van Noord-Holland. J. v. d. B. Vplzer hoogovens. Een gewel dig gebouwencomplex'met een woud van schoorstenen, die roest-bruine aquarel-wolkjes produceren tegen de. grijze lucht. Traag schokt een treintje voorbij, "geladen met zand en als je even stilstaat, lijkt de grond mee te trillen van ener gie. Deze energie is ook merk baar, bezonkener misschien, in hoofdingenieur Wolterbeek; zo- Als ik hem vond in zqn lichte werkkamer in een der kantoor gebouwen. Dus u wilde wat weten van de gasleveranties door dë Velzer hoogovens? vraagt hij. Ik knik. en draai kringetjes op mijn npta-bloc. Ineens steekt hij dan van wal, even ophoudend soms om te bladeren. In de dicht- betypte vellen voor hem. Nemen we eerst de leverin gen aan de gemeente Hoorn, waar voor we op het ogenblik druk doende zijn. Deze levering hegft eigenlijk plaats op verzoek van het Directoraat Energievoorziening, die ons wees op de slechte toestand waarin degasfabriek te Hoorn zich bevindt. Ik haal me de fabriek voor de geest en alles wat ik er over hoor de en kan slechts bevestigend knikken. Om aan de daaruit voort- voeiende toestand een einde te ma ken, hebben wij op ons genomen de gemeente Hoom van gas. te voorzien. Alles was daarbij niet even gemakkelijk. Zesduims bui zen moesten worden gelegd over een afstand van ruim 45 kmt, via Heenjskerk Akersloot, door dë Schermef, langs Schermerhórn naar Hoorn. Hiermee zijn we nu riog bezig En hoe lang nog, ingenieur? Ja, hoe lang. Eigenlijk zou de hele zaak 1 Augustus klaar moe ten zijn. Zo hadden we ons dat tenminste gedacht. Of het' lukken zal, dat waag ik te betwijfelen. De gaslevering Pardon, die gaslevering! Hoe veel krijgt Hoorn eigenlijk gele verd? Contractueel is vastgelegd dat 3000 m3 per dag door de buislei ding zal worden getransporteerd, gaat ingenieur Wolterbeek daarop in De hele Hoornse behoefte is 10,000 M3 en zo mogelijk zullen wij deze behoefte geheel voldoeh. Het zal opk wel lukken, met medewer king van ander'# afnemers. Andere afnemers? wordt ge polst. Ja. We leveren momenteel gas aan Beverwijk, Velzen, Krom menie en Wormerveer, terwijl ge deeltelijke gasvoorziening plaats heeft van Haarlem en Zaandam. Hoevee lproduceren de hoog ovens dan eigenlijk,? Het wordt even nagerekend en dan blijkgn de cokesbatterijen een hoeveelheid gas te produceren van ongeveer 300,000 M3 per dag. Ir. Wolterbeek licht dit toe met uit- eenzettngen over hoeveelheden ko len, capaciteiten van ovens enz. Als IN DE KERR1 hauptamt oi die zich op di - minder prettigi heerst levend! gen villa eige nieuwsgieriger hen duidelijk thinner ie eer lingen gemaal voor. Die gouwleidei smakelijke ex Linz met zijn hangt hem de V er blijkbaar niet gesqhakeld moet richting blijft *n. maar je moet t om*, weten te gat hoofdstraat wat moet weer de Oo speeld worden bien sauter.,.e king van eén aa trekt het Gros weer verder. Wat Paar jaren in dt het duizendjarig „Heim, ins Reici tijdelijk worden de nieuwe slof reichts". Je moet weten te verzett< Tot nog toe loc Hij heeft het to kaar weten te 1 de meest geschikl Alt Aussee terec! voorzichtig de k: Voorzichtig lai zijn mannen op schap uitgaan. Ge hotel Kitscher v tenburg is echter de oude school, gfippen van fats zijn neus op vooi Kaltenbrunner, w iijks een hand k ze direct te wass maar teveel bloec Kaltenbrunners verder.,.. Verliez de voorzichtigheid een Wirtshaus br de aanwezigen in over het feit, dat van het Reichssh zit te vloeken op Oostenrijk naar d pen hebben. Als i provocateur van d gen ze gehangen i In „Zum Hirsche tapo-team van de schiedenis. Ze pra er overDaar r gen gedaan word ze anders Gestapi dcr.kt van de and laar"..,, want hei bliek geheim te de Vrijheidsbewegi kele hunner los t niene zaak met hei "Wie zijn her' He ander niet meer.. De geruchten di Eigruber. Hij is et stomheid geslagen, zelfs een ogenblil Wat, in zijn machtl neus, zulk een -ver n;et altijd gedacht brunnerVijf n pieert hij zijn „Füh razernij, gelijkende brult dan de comn lijfwacht toe, dat r dien verrader en zi arresteren. Maar c depkt: Stik maar, t uit en ik wagg mij zo'n gevaarlijke on laatste moment. Kaltenbrunnei formateur Op de Kerry-vill; de politieke molen Men heeft contact stanties gekregen, a sitieopgaven en i waardigheden mede ten antwoorden vri zeer hartelijk. Da ijver, bezielt hen sttint. Door de aetl brjjnner's nieuwste De Pauselijke Int< Boscojongens, wie Mgr. Giobbe droe t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2