Kaltenbrunner als kabinetsformateur RADIO jranciers Eenzijdig contact met geallieerde oppercommando vanuit de laatste centrale in Alt-Aussee VOOR EEN GOEDGEVULDE SCHATKIST WAS INTUSSEN WEL GEZORGD Demarcatiegebieden moeten worden gedemilitariseerd EEN UURTJE TELEX Eigendommen van vreemdelingen zullen worden teruggegeven J dholland Molterbeek NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinscfag 10 Juni 1947 PAC. De epiloog van het Groot-Duitsedrama „Camp" zei de C.I.C. en Oostenrijk heeft zijn eerste „regerings"-crisis Onmiddellijke vermindering van troepensterkte verlangd Wereld-journaal Republiek gaat accoord met instelling van centraal deviezenfonds Kroniek Buitenland "Pick Malvettj is het bekende maandschrift eke apologeti- Petrus Cani- aog niet leest, i als abonné op itratie, Oranje Hertogenbosch. te roken of-te u zich gemak- onnementsgeld, j aar. Daarvoor nd een hoogst it zeer zeker j zal hebben, mer komt het grake: „Katho- tanten' in het in Friesland en id. Er wordt op gewezen, wdnr mee kunnen maal nog geen ons blinkt. Wat land voorat no- n sterk apostoli- geloof, onze ge- iet de levende o adderen over- x apostel? MARCUS 'ICHT aardbeien begint ivorjleji, al zijn 't vroegere soorten iöh werden er al loulin Rouge aan- >n varieerden van of. eerste aardbeien vliegtuig naar En- rzonden. groenten valt voor aar niet mee; wel idenheid van pro aar de kwantums ?zê ryeek maakten .ucten hun entree, ij bonen, doppers, kool. De aanvoer s groter. Voor dit i 9 tot 20 ct. per stelein was duur, ier kg. Hgtzelfde ooi. Voor 1 A werd ■oor I 50 tot 92 ct. Bospeen werd ook ite aangeboden, en nde prijzen»van de algemeen was de enkel woord praat word het gesprek^ iar het terrein der gasbedrijven, w<4- Nederland zoveel n doorgevoerd. de Staatsmijnen, ilolterbeek uit. Die tot Tilburg en Den jovendien al ge- over levering aan ;an niet anders, of ,m van dergelijke inen neemt het een plaats in. 3n plannen bestaan nog niet, maar lot leveranties zal bin- en zeker worden t zal waarschijnlijk iden met dé uitbrei- paciteit onzer ovens, momzet des te meer steden zouden hier- rking komen, denkt i die wil tenslotte, ge tijd geledén be- mde voor levering ,maar dat ging niet Alkmaar geen prijs aansluiting. 'Daarin ge kentering te ko- x ge verplichtng van bestaatJ niet? ing? Nee. Meestal lat de toestand van fabriek slecht wordt. Eynieuwingen of uit- aats vinden, dan is iunning nodig. Hier- t Directoriaat Ener- Materialen zijn ijgen; vooral vuur- een moeilijk artikel, reiding of de ver- i erg duur, dan kan rden naar de hoog- ln de gasvoorziening en zonder te veel Ziedaar de grond- tralisafie. haakjes, de prijs van igas is die duurder der fabrieken? t is moeilijk te zeg en liggen bijna in elk lillend, We hebben maken met transport- buizennet en zo voornaamste niet, dat wordt? woi den toegegeven- nog niet ergens het iet gras, een addertje heet? mogelijkheid bestaat, spersoneel is dat an-' le arbeiders bij deze van de hoogpvens :en. Dan moet er op ;roep gedaan wor„den te de gasleverantles ihillende gemeenten te Lateï we hopen dat minste werken zullen, we dat hopen, want gasleverantie is moei- nigen. Toen ik buiten ten echter nog de i en schokte het trein- met een nieuwe lading ied van de arbeid lag jouwenpomplexen over en ever de fabrieken*, rkt wordt, niet alleen erindustriën, maar ook leveranties aan een ge- Noord-Holland. J. v. d. B. (VI) IN DE KERRY-VILLA in Alt Aussee zetelt het' Reichssicherheits- hauptamt onder het persoonlijk commando van Kaltenbrunner, die zich op die wijze ver van het brandende Berlijn en andere minder prettige oorden van Duitsland wist te houden. In het dorp heerst levendige belangstelling voor hetgeen er in die hooggele gen villa eigenlijk wordt uitgevoerd. Er staat een zendmast en nieuwsgierigen, die in de duisternis nabij geslopen, waren, heb ben duidelijk het tikken van een morsezender gehoord. Kalten brunner is een link man. Hij heeft in zijn leven al zoveel buite lingen gemaakt, nu bereidt hij de salto mortale van zijn leven voor. Die gouwleider Eigruber, die on smakelijke ex - slotenmaker van Linz met zijn woeste manieren, hangt hem de keel uit. Die snapt er blijkbaar niets van, dat er -om geschakeld moet worden. De mars richting blijftnatuurlijk dezelfde, maar je moet tijdig gen straatje om weten te gaan, als het in de hoofdstraat wat te druk wordt. Nu moet weer de Oostenrijkse viool be speeld wordenRecueiller pour bien sauter.,.even een onderbre king van een aantal jaren en dan trekt het Gross-Deutsche Reich weer verder. Wat betekenen nu een paar jaren in de geschiedenis van het duizendjarig rijk? De leuze „Heim, ins Reich" van 1938 moet tijdelijk worden opgeborgen. Nu is de nieuwe slogan: „Heim, uns reichts". Je moet op tijd de bakens weten te verzetten. Tot nog toe loopt het naar wens. Hij heeft het toch maar voor el kaar weten te brengen, dat juist de meest geschikte medewerkers in Alt Aussee terecht kwamen. Nu voorzichtig de kring vergroten Voorzichtig laat Kaltenbrunner zijn mannen op diplomatiek kond schap uitgaan. Gezant Altenburg in hotel Kitscher wordt gepolsd. Al tenburg is echter een diplomaat van de oude school, houdt er nog be grippen van fatsoen op na, trekt zijn neus op voor de plannen van kaltenbrunner, wien hij nauwe lijks een hand kan geven, zonder ze direct te wassen. Daar kleeft maar teveel bloed aan.... Kaltenbrunners mannen polsen verderVerliezen in hun ijver de voorzichtigheid uit het oog. In een Wirtshaus brengt een hunner de aanwezigen in stomme verbazing over het feit, dat een functionaris van het, Reichssicherheitshauptamis zit te vloeken op de nazis dié „ohs" Oostenrijk naar de bliksem gehol pen hebben. Als dat geen agent- proVocateur van de Gestapo is, mo gen ze gehangen worden In „Zum Hirschen" hoort het Ges- tapo-team van de wonderlijke ge schiedenis. Ze praten onder [elkaar er overDaar moet toch wat te gen gedaan worden. Waarom zijn ze anders Gestapo? Maar de een denkt'van de ander: „Üou, huiche laar" want het begint een pu bliek geheim te worden, dat het de Vrijheidsbeweging gelukt is, en kele hunner los te weken en ge mene zaak met hen te 'doen maken. "Wie zijn het7 l'e een vertrouwt de ander niet meer De geruchten dringen door tót Eigruber. Hij is een ogenblik door stomheid geslagen, hij wordt er zelfs een ogenblik nuchter van Wat, in zijn machtbereik, onder zijn neus, zulk een- verraad? Als hij het niet altijd gedacht had, die Kalten brunnerVijf minuten lang co- pieert hij zijn „Führer" door een op razernij, gelijkende scheidboutade, 'brult dan de commandant van zijn lijfwacht toe, dat men onmiddellijk dien verrader en zijn- hele kliek zal arresteren. Maar de commandant denkt: Stik maar, de Krieg is bijna uit en ik wagg mijn huid niet aan zo'n gevaarlijke onderneming op 't laatste moment. Kaltenbrunner als Kabinets formateur Op de Kerry-villa draait intussen de politieke molen op volle toeren. Men heeft contact met Britse in stanties gekregen, aan wie men.po- sitieopgaven en andere wetens waardigheden mededeelt. De Brit ten antwoorden vriendelijk, danken zeer hartelijk. Dat verhoogt de ijver, bezielt hen voor de super stunt. Door de aether trilt Kalten- br\jnner's nieuwste vinding, de vor ming van een nieuwe Oostenrijkse Regering. Namen worden genoemd van persoonlijkheden van onver dacht Oostenrijkse huize. Zelfs met de vertrouwenwekkende naam van de aartsbisschop van Salzburg, voorts aartsbisschop dA Rohrach wordt geschermd. MInisterstitels worden uitgedeeld aan personen, die op datzelfde moment ergens in e.en concentratiekamp naar hun be vrijding zitten te smachten, in een concentratiekamp, waarin ze door datzelfde Raichssicherheitshaupt- amt zijn terecht gekomenLaat nu de Amerikanen maar komen. Rustig blijft dan oolj de voltallige bez.etting van het super-S.D.-bureau bijeen, gaat voort met het draadlo ze verkeer met 't geallieerde com mando. De zaak loopt prachtig. Een al te spoedige regeringscrisis Met eèht Amerikaanse noncha lance laat de 'commandant van de stoottroep, die het dorp bezet, de dag verlopen, zonder dat hij hjet noodzakelijk acht, eens een kijkje je te gaan nemen op de berg of zonder zijn opwachting bij dit nieu we Oostenrijkse bestuur te maken. Dat is de Vrijheidsbeweging nu toch .wat fe machtig en' bij het in vallen van de duisternis trekt ze zelf er op uit, om volgens de rege len van de kunst de villa te ver overen. Wanneer zij binnen drin gen zijn de heren zeer verontwaar digd. „Stoor ons niet, wij zijn me^ zeer gewichtige werkzaamheden bezigDe meer enthousiaste. dan wel zaakkundige boeren zien een beetje verbouwereerd naar de radiotoestellen ,en naar de marco nist, die vel op vel vol schrijft en dan weer minuten lang seint. Spel of ernst? „Awoo", roept de leider van de overval, „nur Spielerei!" en geeft last het l\fle gezelschap naar beneden in het dorp te 1 brengen. „Mens", brult een S.S.-officierj „weet ge wel wat ge doet? Als ge onze arbeid verhindert, zal dat nog enorme' schade voor Oostenrijk be tekenen". De vrijschutters talmen, weten niet goed wat te doen „Papperslapap" schreeuwt hun «lei der nog luider terug. „Oostenrijk komt er zonder jullie ook wel! Hi- naus mit feuch!" Met de geweerlo pen dreigend in de rug zakt het ge zelschap de berg af en wordt in 't raadhuis gedreven^ Opnieuw een energiek protest van een der heren bij de sinds die middag nieuwe in gezette burgemeester. „De gevolgen zijn voor U". Doch daar komt "de commandant der C.I.C. „Hallo boys" Door zijn brilleglazen monstert hij het stel voor zich, zijn hapd maakt een los gebaar. „Camp", is zijn kort bescheid eb het gezelschap wordt afgevoerd. Voor een schatkist bleek gezorgd Op de villa zijn enige manschap pen achtergebleven om de spullen te bewaken. De nieuwe dag breekt aan. 'n Sigaret rokend wandelen ze om de villa, de Rahmbauer en z'n vriend Moser, „Zeg Seppl, wat is 't hier los onder de voeten. Kijk eens, hier moet pas geleden nog gegra ven zijp". Fluks zoeken ze schop pen, graven en hellen een zware ijzeren koffer uit een diepe kuil. Met een klap van de schop vliegt het slot kapot en wat zich dan aan hun blikken vertoont, doet hen ogen als biljartballen opzetten. Goud, briljanten, ponden, dollars,een fan tastische waarde schittert hen te gen. Van alle zijden komen nu de wachten aangelopen. Neen maar, wie heeft ooit zoveel rijkdom bij een gezien? „Wie weet", roept Sepp, „wat daarbinnen nog verbor gen zit". Ze kloppen alle muren af, breken de vloeren open, totdat iemands oog op een onnozele, antie ke kleerkast valt, die als een soort siermeubel me* krarnerijen erop in een hoek van de kamer staat. Als het zware deksel omhoog geslagen wordt, gaat één zucht van bewon dering op. Weer goud, gouden Na- poleonders, gouden tientjes, papier geld van alle nationaliteit en een flinke partij paspoorten van diver se landen, echt of nagemaakt wie zal het zeggen? Van wie is al die rijkdom? De leider van de overr, val kijkt gestreng de beangstigde vrouwen aan, die na de wegvoering van haar mannan in de villa zijn achtergebleven. Zij zelf staan even verbaasd als de vinders. Dat heb ben ze nooit geweten? Van wie zou dat allemaal zijn? „In elk geval" beëindigt de aan voerder het onderzoek, „onze nieu we Oostenrijkse Regering had wel bijtijds, voor een schatkist gezorgd". De indonesische delegatie, aldu^ de Nota onderschrijft het Nederlandse voorstelbetreffende de militaire aangelegenheden in grote trekken. Zij verlangt: a. Het demilitairiseren van de de marcatiegebieden en overdragen van de bewaking van de zones aan de politie der beide partijen met spe ciale regeling voor de gebieden Si- doardjo, Krian en Modjokerto;_ b. Beide legereenheden zullfcn de demarcatjegebieden verlaten en zich terug trekken naar de respectieve lijke garnizoensplaatsen; c. Geleidelijke vervanging van bezetting van liet Nederlandse le ger door het republikeinse leger; d. Onmiddellijke vermindering van de respectievelijke troepen sterkten overeenkomstig art. 16 van Linggadjati. Samenwerking Als basis van samenwerking zegt de Indonesische delegatie het vol gende: a. De verdediging van de vere nigde staten van Indonesia moet een zaak zijn van de staat zelf; b. De defensie dient te worden opgedragen aan een nationaal leger. Dit sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat een vreemd leger haar aan deel bij draagt, echter alleen wan neer beide legers strijden voor een gemeenschappelijk doel; De Pauselijke Internuntius, Mgr. P. Giobbe, temidden der Don Boscojongens, wier instituut Zondag het 10de lustrum vierde. Mgr. Giobbe droeg in de O.L. Vrouwekerk te Amersfoort een Pontificale H. Mis op. c. Hieruit vloeit voort, dat in In donesië het nationaal federaal leger moet worden versterkt en dat nu reeds 'óp.erationele eenheden in het federale lgger worden vastgelegd; d. het vormen yan een legermacht in de staten, niet behorende bij de republiek, .moet gedurende deze overgangstijd gezamenlijk worden volvoerd tussen enerzjjds de repu bliek en de andere indonesische sta ten en anderzijds Nederland. In de overgangstijd e. Als grondslag voor samenwer king gedurende de overgangstijd stelt de Indonesische delegatie voor 1. Dat hulp van Nederlandse zijde wordt gegeven in de vorm van ma teriaal en indien nodig van advi seurs; 2. Verdere vorm van samenwer king wordt vastgesteld door beide staven; 3. De vermindering van troepen sterkten dient te geschieden in volle oprechtheid en wederzijds ver trouwen. De kwestie van rust en orde in het gebied van de republiek dient los te worden bezien van de troepensterkte van het Nederlandse leger. De handhaving van rust en orde in het gebied van de republiek is de taak dêr republikeinse politie en niet die van het Nederlandse leger. Dochter van Prof. Schermerhorn getrouwd Zaterdagmorgen is te Amsterdam het huwelijk gesloten tussen mej. Lina Christina Schermerhorn, doch ter van de Commissaris-Generaal In de loop van deze maand is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wets ontwerp tot wijziging van het wetboek van burger lijke rechtsvordering, met de bedoeling de gijzeling mogelijk te maken bij het niet nakomen van de ali- mehtatieverplichting. In verband met de staking die eind vorige week bij de Franse spoorwegen Is uitgebroken, heeft de KLM besloten, met ingang van Zondag J.i. een extra dage lijkse, dienst Amsterdam- Parijs v.v. te vliegen, sfs Ook in-Zeeland te weten op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland zijn nu lar- ven van coloradokevers gé- vonden. jjj.In verband met de behajideling der Pers wet in de Kamer is de reis van de katholieke kamer leden naar West-Zeeuwsch Vlaanderen, die Woensdag zou beginnen, uitgesteld. Onlangs hebben wij een artikel gepubliceerd over ton, Todd, Verhoef, HerdeX en Weber voerden een pro teststaking uit tegen de loon- en prijzenpolitiek en voor hun eisen: loonsver hoging; 50% vacantietoê- slag; 100% uitbetaling bij de nieuwe Philips motoren de z.g. héte lucht motoren. Momenteel worden er tus sen de N.V. Philips fabrie ken en Werkspoor te Utrecht onderhandelingen gevoerd over de stichting van een concern voor de fabricage van die motoren, waarschijnlijk^,4e Dord recht. Rotterdamse iso- leerders der firma's"' Cle- ziekte e.d., vergoeding voor kleding, gereedschappen enz. Door een defect aan de stuurinrichting botste te Sluiskil een zware truck met aanhangwagen met kracht tegen de gevel van de vishandel van de héér S. Daar een patiënt uit Haarlem dringende be- hoefté had aan een medi cijn welke momenteel in ons land niet te krijgen was, ging de familie per luchttaxi naar België, re den diverse apothekers af, zonden per radio berichten uit, telefoneerden aan dok toren en apothekers, om het gevraagde medicijn. Na ontvangst vlogen ze weer in .allerijl naar Nederland en de patiënte kon van, haar pijn verlost worden. •J,'. P. J. Faber en R. C. Fa- ber, 2 beruchte S.D. agen ten, die tijdens de bezet ting deel uitmaakten van het executie peloton en tal rijke arrestaties en moor den van goede Nederlan ders op hun geweten had den, werden door het Gro ninger Bijz. Gerechtshof ter dood veroordeeld. „Speelgoed" "soldaten zuilen omver vallen in 't rhythme van een kinderrijmpje, tijdens het grote tournooi, dat dit jaar in Londen gehouden zal worden. Cadetten van een militaire school, die deze „speelgoed"- soldaten zullen uitbeelden,zijn druk aan 't oefenen voor de grote uitvoering. (Walco N.) Canada viert heden een merk waardig feest. Mackenzie King, de Canadese eerste minister is twintig jaar premier. Dit is voor het geme nebest een record, en zelfs Truman vond deze dag zo gedenkwaardig, dat hij de viering ervan liet samen vallen met het begin van zijn drie daags bezoek aan dit land. De Russen, of liever hun communisti sche, volgelingen krijgen de smaak te pakken. Nu werd in Bulgarije de leider der oppositionele boerenpar tij gearresteerd en kreeg democra tie in dat land een nieuwe slag. Er zijn toch ook zo nu en dan nog gelukkige mensen onder de Vichy- martelaren in Frankrijk. Het is ge neraal Bridouse, de voormalige staatssecretaris ^pn oorlog in de rel gering van Vichy" gelukt uit het hospitaal van de gevangenis te Fresnes bij Parijs te ontsnappen. Hij zou dezer dagen terecht- staan en nam dus intijds de benen. Voor die er belang in' stellen. De nala tenschap van President Roosevelt bedraagt 1.943.885 dollap G.etal- len zeggen vaak meer dan verhalen. In België worden de lasten voor de staat, voortvloeiend-uit de- toepas sing van het statuut der politieke gevangenen en hun gezinsleden op 735 millioen frank geschat. Tot slot een bericht uit Hongarije. De „autoriteiten" aldaar hebben gewei gerd de pas van Kardinaal Mind- szenty te verlengen, zodat de Kerk vorst niet naar Canada kan reizen om er het Internationaal Mariacön- gres in deze maand bij te wonen. Het is de bekende gang van zaken. Eerst plagerijen, dan arrestaties, dan processen en ten slotte concen tratiekampen en executies! PROGRAMMA WOENSDAG 11 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.muziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.muzigk; 9.00 Orkest; 10.00 Morgenwijding (VPRO); 10.35 Zang en piano; 11.00 Gram.muziek; 12.00 Ensemble „Vincentino"; 12.35 Orgel; I.00 Nieuws; 1.20 Tango-rumba ork.; 2.00 Gram.muziek; 2.15 Tenor, fluit en piano; 3.00 Voor de jeugd; 3.45 Voor de zieken; 5.17 Operettekoor; 5.35 Accordeon-orkest; 6.00 Nieuws; 6.30 Nederl. Strijdkrachten; 7.30 Cursus VPRO; 7.45 Lezen in de Bij bel; 8.00 Nieuws; 8.15 Residentie orkest; 9.15 Hoorspel; 11.00 Nieuws; II.45 Gram. muziek. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Bach-koralen; 7.45 Een woord voor dc dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Orgel; 8.30 Licht klassiek concert; 9.00 Voor de zieken; 9.50 Klarinet en piano; 10.20 Werken van Ravel. Uitz. Bondsdag van de N. Chr. Vrou wenbond; 12.00 Handel-programma; 12.30 Toonkunst Kamerkoor; 1.00 Niejuws; 1.15 Mandolinata; 2.00 Uitz. Bond van Geref. Vrouwenvereen.; 3.00 Piano; 3.15 Kamerorkest; 4.15 Chr. Kinderkoor; 4.45 Voor de jeugd 5.30 Hawaiianmuziek; 6.00 Sangh en spel; 7.00 Nieuws; 7.15 Het nieuws uit Indië; 7.30 Actueel geluid; 8.00 Nieuws; 8.05 NCRV vocaal-kwartet; 8.25 Voordracht; 8.45 Orgelmuziek; 9.15 Omroep-orkest; 10.15 Cello; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondoverden- ding; 11.00 Lichte avondklanken. Betretfendecde economische aan gelegenheden-Zegt de nota, dat de eigendom van vreemdelingen zal worden teruggegeven met uitzon dering van die eigendommen, waarvan de republiek nationalise ring nodig acht met vergoeding voor geleden schade, opdat de productie ten spoedigste voldoet aan de binnenlandse en interna tionale behoeften. De economische politiek der re publiek stelt Indonesië als econo mische eenheid tegenover de bui tenwereld en verlangt een juiste verstandhouding tussen kapitaal en arbeid. Opdat Indonesië op de we reldmarkt kan concurreren, wordt economische rationalisatie noodza kelijk geacjit. De regeripg van de republiek is bereid hiertoe als coor dinator op te treden. Daartegenover echter wenst de republiek, dat de ondernemers, die naar hun onder nemingen in republikeins gebied terugkeren, zich aanpassen aan de nieuwe verhoudingen. De republiek verwacht, dat de vorming van een _interim-regering de economische "eenheid van Indonesië in staatsrech terlijke zin zal steuneft, doordat een instantie ontstaat; welke de econo mische werkzaamheid voor geheel Indonesië centraliseert. De delegatie aanvaardt de econo mische voorstellen van de Neder landse delegatie onder voorbehoud van enkele detailpunten. Deviezenfonds De Indonesische delegatie gaat er mee accoord, dat aanstonds een deviezenfonds van tUdelRk karak- voor geheel Indonesië wordt opgericht, waarin alle opbrengsten van exportproducten en de bét taling van diensten aan het bui tenland worden gestort en heeft er geen bezwaar tegen, dat (te deviezenfondsen van de Verschei dene deelstaten worden opgehe ven. Het bestuur van h& deviezen fonds moet verantwoordelijk zijn aan de interim-regering. Het bestuur van dit «fonds stelt vast de regelingen voor de export en import voor heel Indonesië. Totdat de „Verenigde Staten van Indonesië" zullen zijn opgericht zal de republiek Indonesië geen be paald percentage van de buiten landse deviezen eisen, doch slechts verlangen, dat daaruit de voor het volk van de republiek' voornaamste behoeften worden voldaan. De import en export t zullen ge schieden overeenkomstig de aanwij zingen van de interim-regering. Na bevrediging van de vitale be hoeften voor geheel Indonesië "Zal het surplus aan deviezen over .de verschillende deelstaten worden ver deeld, evenredig aan de inbreng dier onderscheiden staten. Het deviezenfonds zal eveneens deviezen beschikbaar stellen ten be hoeve van de schuldverplichtingen aan het buitenland, welke door de interim-regering worden erkend. Voorts zal nader worden bespro ken de mogelijkheid dat ter bevre diging van de behoeften der repu bliek goederen in het buitenland worden aangekocht door bemidde ling van eefi Nederlandse organi satie onder toezicht van vertegen woordigers der republiek. Gemeenschappelijke commissie De Indonesische delegatie heeft er geer» bezwaar tegen mede te wer ken aan de verkoop van onderne mingsproducten, in republikeins ge bied gewonnen, voordat de gemeen schappelijke commissie, in te stel len overeenkomstig art. 14 van de overeenkomst van Linggadjati, werkzaam zal zijn. De opbrengst van de verkoop van deze ondernemingsproducten wordt in zijn geheel gestort in het devie zenfonds. De netto opbrengst van die verkoop zal door deze centrale verkooporganisatie aan de recht hebbende v/orden uitgekeerd, zo dra zal zijn. vastgesteld wie de rechthebbende is. Teruggave van goederen van nlet-Indonesiërs De integrale en snelle tèruggave van goederen is een noodzakelijke voorwaarde om een gezond econo misch bestel in Indonesië op te bouwen. Dit moet echter volgens vaste regelen geschieden, zoals het opmaken van een inventaris, het scheppen van een goede verhouding met de arbeiders enz. Die regelin gen hebben niet tot doel het eigen domsrecht ten aanzien van die on dernemingen te beknotten. Ten aanzien van ondernemingen en particuliere bedrijven, die zullen worden genationaliseerd tegen ver goeding, ïal een gemeenschappelijke inventaris worden opgemaakt. 'Alle staatsbedrijven zullen blij vend worden beheerd en bestuurd door de republikeinse diensten. Ondernemingen en bedrijven van Vijandelijke onderdanen zullen voorshands door de interim-rege ring worden -beheerd. Het beheer daarvan wordt overgedragen aan de regering van de deelstaten. Het voorstel van de Nederlandse dele gatie om een proefgebied vakt te stellen voor het ten uitvoer bren gen van art. 14 van de overeen komst van Linggadjati aanvaardt de Indonesische delegatie en het voor stel is derhalve vatbaar voor ver dere discussie. Voedingsmiddelenfonds Bij de verdeling van voedings middelen moet Indonesië als een geheel worden beschouwd. Een cen traal orgaan dient hiertoe voor ge heel Indonesia te worden opgericht De verdeling ynoet geschieden op grond van de beschikbare surplus van de onderscheiden deelstaten. De interim-regering moet be schikken over een centraal voe dingsmiddelenfonds, waarvan het bestuur, bestaat uit drie vertegen woordigers der Republiek, twee ver tegenwoordigers van Indonesia Ti- moer en een vertegenwoordiger van Borneo. Het Centraal Voedingsmiddelen fonds heeft tot taak de vaststelling van het minimum menu voor het gehele volk van Indonesia, de ver deling van de voedingsmiddelen over de deelstaten en voor het bui tenland. Bon voor een ei Donderdag a.s. zal iij de bonnen- lijst 'voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei aangewezen wor den. In verband met de bevoorra ding van de detaillisten zal hier en daar de aflevering van dit ei niet onmiddellijk, doch slechts geduren de de termijn van geldigheid van de bon, kunnen plaats hebben. Het land, dat de zee-engten be heerst, welker doorgang Rusland wil forceren, Turkije, is fel anti- Russisch en voelt Zich sterk on danks het verzoek van het Krem lin om-de Conventie van Montreux welke het statuut der Dardanel- len regelt aan een herziening te on derwerpen, en zijn eis van actieve deelname aan dé verdediging van deze zeestraat. Recep 'Peker, de Turkse prenjier heeft nog enkele dagen geleden voor het parlement verklaard, dat een zekere vreèipde mogendheid de regering een nota had doen toekomen, waarin zij ba ses in Turkije vrpeg. Het verzoek zou gedaan zijn met het oog op het treffen „van gemeetjschappelijke verdedigingsmaatregelen". Recep Peker RUSLAND EISEN AAN TURKIJE 'S I N liet onver bloemd uit komen, dat Turkije zich hiermede ge plaatst ziet tegenover niets meer en niéts minder dan territoriale eisen, en dat het dus waakzaam moest blij ven in een gevaarvolle atmosfeer. Hij vroeg het parlement om ver lenging van de staat van beleg voor Istanboel, de Turkse provin cies in Europa en Kodatsji aan de i Grieks-Bulgaarse grens. En het parlement stemde toe. Men meent te weten, dat Peker in deze rede doelde op de Sowjet.Russisclje no ta's van 7 Augustus, 24 September en begin November 1946. Naast Turkije vindt Sowjet-Rus- land echter Engeland en sinds dg „coup" van Truman, vooral Ame rika op zijn weg naar een vollediae beheersing van het Oostelijke Mid dellandse Zeebekken. Hier botsen de belangen van twee wereldmach ten tegeneen en hier bevindt zich een kernpunt van wereldpolitieke bedrijvigheid. De Anglo-Ameri kaanse macht ter zee en in de lucht die middels Gibraltar en het Suez. kanaal de toegang tot de door Mus solini in zijn tijd ze hevig begeerde „mare nostrum" beheerst, zal ook koste wat het kost trachten de sleu tel van de derde poorj, de Dajda- nellen in'zijn bezit tl houden, want wanneer hij die afgeeft en Rusland zijn plaats aan deze poort gaat in nemen, zal met het groeien van het Russische handelsverkeer ook de Russische begerigheid naar nieuwe strategische punten en naar nieuwe kustep. van het Noord-Africaanse land toenemen. Dat zou op zichzelf wel niet zo .verontrustend zijn. Ook Engeland en Amerika hebben nieu we kusten begeerd en veroverd. Maar erger is, dat het oude Euro pa dan dodelijk wordt bedreigd door de onmenselijke doctrine van een hard materialisme, waardoor het snej en definitief naar de on dergang zal glijden. Beynes leverde het eerste werkstuk af De kon. fabriek J. J. Beynes N.V. te Haarlem heeft Zaterdagmorgen het eerste complete werkstuk, dat de fabriek na de bevrijding ver vaardigde, afgeleverd, n.l. een tien meter lange N.S.-bus met 46 zit plaatsen op Crossley-ehassis, de eerste van een serie van 95, die de fabriek nog leveren moet. Dit jaar zullen bovendjen nog 25 bussen voor de Haagse tram en 230 goederenwa gens voor de N.S. worden afgele verd, zodat met de levering van de eerste N.S.-bus Zaterdag een begin is gemaakt. Tót voor kort kon Bey nes nog slechts alleen reparaties uit voeren. irof. ir. Schermerhorn en ir. B. van am, secretaris van minister Mans- R1 D; holt. Prof. Schermerhorn, die Zondag weer naar Indonesië is vertrokken was bij het huwelijk tegenwoprdig. Zijn echtgenote vertoeft nog in Ba tavia. Als getuigen traden op Minis ter Mansholt, twee broers van de bruid en mej. E. Schamhart. Onder dé aanwezigen op het stadhuis be vond zich ook de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. 4'Ailly, die in een geestige toespraak het jonge paar en de familie gelukwenste. Vervolgens had in de Engelse kerk op het Bagijnhof de kerkelijke inzegening plaats, die verricht werd door Ds. de Jong uit Stompetoren, een zwager van prof. Schermer horn. INTERNATIONAAL KATH. FILMCONGRES Te Brussel zal van 1522 Juni a.s. een internationaal congres voor de katholieke film worden gehou den. Namens de katholieke filmac tie zal mgr. F. Hendrikx, vicaris- generaal van het bisdom Den Bosch, tegenwoordig zijn. door I. S. FLETCHER 64. weergave van Blake's theorie over wat er wellicht gebeurde op de avond' van 27 Februari en hij over woog het. „Een lelijk geval!" zei hij, terwijl hij zijn hoofd schudde. „Ik vrees, dat je gelijk hebt, Blake. Als er hier een lichaam ligt dan ziet het er naar uit dat het van de arme Mal- very is. Wat mij verhaasd is clit, dat dit heeft kunnen gebeuren zon der dat de Vrouwen er hier iets van hebben geweten. Het moet heel laat in de avond zijn geweest, toen de oude man zijn geweer afvuurde en op een rustige plaats als deze Blake, die tot zijn knie'ën in de glibberige modder onder aan de oever stond met een arm, wegge drukt in de zachte massa aan zijn voeten, lichtte plotseling het hoofd op, van hetwelk het zweèt in dikke stralen afdroop. „Er ligt hier een lichaam, dat is zeker!" riep hij uit. „Het touw is er op heuphoogte om heen gebonden!" De twee mannen boven zuchtten van onderdrukte opwinding. En in stinctief keken ze beide naar de oude poort in de muur aan de overzijde, bevreesd dat Rachel daar plotseling zou verschijnen. Onder hen was Blake nu zonder meer in de modder neergeknield en graaide er met zijn twee armen in rond. En plotseling richtte hij zich ver schrikt half op en uitte een scherpe „Hemel!" riep hij uit, terwijl hij zich nu geheel oprichtte. „Het is Dick niet!" De twee anderen bogen zich, op gewonden en nieuwsgierig, naar hem toe. „Niet?" zei Atherton. „Niet?" „Nee, zeker niet!" antwoordde Blake. „Dit is een man met een glad gezicht, een jongen, zo te voelen. En er zit een gat in zijn slaap, waar je je duim in kunt steken!" Toen ademden ze alle drie diep, terwijl ze elkaar aankeken als man» nen die plotseling tegenover een zwaar probleem staan en allèn rondom hen om een oplossing vra gen. Als dit lichaam niet van Dick Mglvery was, van wien was het dan wel en hoe kwam het hier? Strahan sprong naast Blake in de modder en greep een van de schop pen, die Atherton had, helpen dra gen van het bijgebouw naar de gracht. „Wat we nu moeten doen is, het er uit halen," zei hij. „Dit werk ben ik gewoon te doen, zei hij. „Ik kan het vlugger dan jullie, jullie hebt er de juiste slag niet van. Ik heb ginder, jaren geleden, kanalen gegraven voor mijn nederzetting en ik was er trots op. Eerst moeten we al deze rommel uit de weg hebben en dan beginnen we in de modder zelf. We moeten het hebben, wat het ook is, voor de vloed begint op re komen. Intussen kan de dokter jou, Ather ton, vertellen wat ik vermoedde over dit géval.* Atherton luisterde naar Strahans „Zeg, Atherton, zou jij niet lievêr naar juffrouw Malvery gaan en haar zeggen dat we een lichaam vonden, maar dat het niet van haar broer is? Ik weet. dat ze vreselijk in angst zit. Die oude man heeft haar ontzettend zenuwachtig .ge maakt met zijn voortdurend gewau wel." „Laat ons precies vaststellen wie of wat er hier is," antwoordde Atherton. „Tk zal wel opletten, dat ze niet hier komt. Kan je het gezicht schoonmaken, Blake?" Maar Blake was al vlug bezig, modder en zand weg te werken van het lichaam, dat op a'rmsdiepte onder hen lag en met hulp van Stra han lichtte hij het tenslotte op de oever aan de voeten van Atherton. Stil en met ernstige gezichten bogen ze zich over de figuur van een jon gen van naar schatting achttien a twintig jaar, een korte, forsgebouw- de jongen, gekleed in een matroos achtig costuum van blauw serge. En Strahan wees op een wonde die over de rechterslaap door het blon de haar liep, een rijtwonde. klaar blijkelijk toegebracht met een of ander bot voorwerp. ..Alsjeblieft!" zei hii zachtjes. „Dat heb je gevoeld. Blake, deze armé jongen is neergeveld door een zwaren .slag met een ijzere staaf of zoiets. Die wond toont aan dat hij op slag gedood is. Werk van de oude Elphick, natuurlijk! Maar hoe kwam hij 'hier? Als hij maar iets meer had gezegd Een scherpe uitroep van Blgke deed de twee anderen opkijken. Toen zagen ze, wat zijn waakzaam oog al had waargenomen. Rachel Malvery, die niet in staat was ge weest haar angst langer te bedwin gen, was door het muurpoortje ge komen. En toen ze de drie mannen, gebogen over de levenloze figuur aan de rand van de gracht zag, deed ze eeifbtan voorwaarts, alsof ze zich bij hen wilde voegen. Maar -Blake die er geen acht op sloeg of hij tot zijn middel In het troebele water stond, sprong onstuimig in de gracht en waadde naar haar toe. ,,'t Is all right, all right!" zei hii. terwiil hij de tegenoverliggende kant bpreikte. „Het is Dick niet!" „Heeft uietsgevonden?" ljijgde ze. terwijl ze langs hem heen staarde. ..Een lichaam?" „Een dode man, ja." antwoordde Blake. ..Hij ziet er uit als een ma troos. Gaat u nu weg alstublief. gaat u weer naar binnen. Laat het aan ons over. Hét is Dick niet, dat weet u nu vast." Ze wendde met klaarblijkelijke moeite haar ogen af van het groepje aan de overzijde val de gracht er keerde langzaam nagr het huis terti" „Om het event" mompelde zij met een lange zucht van afgrijzen. ..Om het even. het moet toch met Dick verband houden. Laat u mij niet in onzekerheid, wanneer u nog meer vindt. Komt u het mij. vertellen." Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3