Nieuw Ook „de Times" keert zich tegen de Republiek Voor-Indische leiders aanvaarden voorstel van Mountbatten Meer noodwoningen bouwen? DE UITSLAG PAAS-PRIJSVRAAG en Ververij OM N.V. dewerkers Jager" ESLOTEN Voor Alkmaar en omgeving Geen pessimisme Een „j'Accuse" van Ramadier m m, m Binnen acht weken twee zelf-regerende dominions Een voorbarig bericht Nieuwe schoenenbon Boerderijbrand in Wieringermeer Vrees voor de Britse belangen Bezwaren tegen het wetsontwerp inzake woonruimteverdeling J 24-uursstaking door E.V.C. Weer een Indië- debat? Actuele vragen Sacramentsdag van de J WOENSDAG 4 JUNI JM I: js; 7.15 Ochtendgymn.; .UZ.; 9.00 Operette-muz.; ïwijdmg; 10.35 Zang en 10 Non-stop-programma; eon-orkest; 1.00 Nieuws ile-orkest; 2.15 Omroep- 4.15 Voor de jeugd; 6.00 Nieuws; 6.30 Pro- >r de Ned. Strijdkraeh- rartet; 7.30 Cursus „Ons geloof' (V.P.R.O.)8.00 i Kurhaus-concert; 10.00 11.00 Nieuws; 11.15 i. JM II: 's. 7.15 Oehtendgymnas- st koor van de Metho- Conference. 7.45 Een de dag. 8.00 Nieuws. 1 zang. 8.30 Morgencon- chtendbezoek bij jonge l Piano-concert. 10.30 t. 11.00. Concert door Licht klassiek concert. >ois Dubbel Kwartet en amerkoor. 1.00 Nieuws. Ha-ensemble. 2.00 Jaar van de Bond van Ver in Geref.. Vrouwen. 3.00 igde gram.platen. 4.05 iw Koperkwartet. 4.45 en meisjes. 5.30 Zang- Chr. Koorvereniging 5.45 Het Rijk Overzee, msemble. 6.45 Land- en i.OO Nieuws. 7.15 Het [ndië. 7.30 Actueel ge- De goede weg". 8.00 5 Marinierskapel der e. 9.10 Verdi-concert. ik-kwartet speelt Schu- III. 10.00 N.C.R.V. Vo- t. 10.30 Nieuws. 10.45 nking. 11.00 Klassiek Moslem Liga, die 9 eenkomt, de bevoegde m het eindoordeel! over te spreken, der Sikhs hebben na ieenkomst besloten het larden, hoewel zij tegen n bezwaar maken, geen antwoord van de ontvangen. >r enige van a-kneemsters gen schriftel. of an haar kantoor ALKMAAR iapp'1 pas ing ip het platteland, in ijd. Voor toegewijde gegarand. ink. van ï-, verblijf- en pen- d. onder no. 16722, AG 5 JUNI a.s. rig bestaan je bruiloft. llestfriesland's heer- biedt vacantiegan- >r auto, motor, fiets urende de zomer de. t" g „De Favorieten". jevelenó DE GEUS roor het onderzoek wordt bekend, dat zich in de krater ran zijn leven, de i. r het bericht wekt 3 atoombomdieven, ureau v. Recherche chter van een: de Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur; Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 a p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 4 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11242 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, TeL 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ÏVE PAUSELIJKE REDE, zo werd in een Frans commentaar op de jongste rede van de H. Vader ge zegd, heeft zich eigenlijk voor de eerste maal op zo sterke wijze over twee belangrijke en actuele punten uitgelaten in een rede van zo vér strekkende aard, als dit bij deze universele gelegenheid genoemd mag worden. Het ging vooral om: het vertrou wen, dat men ondanks alles moet hebben in de toekomst, en de nood zaak voor de katholieken, om de gevaren onder het oog te zien, welke de maatschappij en het voortbestaan van de christelijke opvattingen be dreigen. Ondanks alles klinkt in de woor den van Pius XII een toon van op timisme door, in elk geval een af wijzing van het pessimisme, dat sommigen zou willen bekruipen. De Paus heeft het begrijpelijk be grijpelijk, want de Paus is de plaats bekleder van Christus en hoofd van de Katholieke Gemeenschap niet op de pessimisten begrepen; pessi misten hebben gebrek aan liefde, dat op vertrouwen, en aan vertrou wen, dat op liefde steunt! De H. Vader vermaande de poli tieke leiders en regeerders, dat al leen bij het onderhouden van be trekkingen van goede nabuurschap tussen de volkeren en bij waarbor ging van de physieke en geestelijke gezondheid der volkeren een veilig heid kan worden bereikt, welke aan haar naam beantwoordt. Anderzijds verhief Pius XII zijn stem tegen de verdrukking en de willekeur, waar aan nog millioenen mensen onder worpen zijn. Duidelijk klonk de teleurstelling in het woord van de Paus over het feit, dat twee jaren na het einde van de oorlog, nog geen wezenlijke oplossing gevonden is voor de grote problemen, welke de wereld benau wen. Maar ook zei de Paus, dat vrees een slechte raadgeefster is! En om de moeilijkheden te over winnen, moeten alle christenen zich verzamelen ter verdediging van de sociale leer der Kerk, ongeacht de aanvallen, waaraan zij zich zouden kunnen blootstellen. Geen pessimisme! En dan keert de H. Vader "zich tegen degenen, die menen, dat er ten aanzien van de vrede toch niets meer te bereiken is. Geen pessimisme, geen kleinge- lovigheid! Wij moeten boven alles vertrouwen op bovennatuurlijke kracht, om de sfeer van wantrou wen en pessimisme, die volgens de Paus over de wereld hangt, te door breken. De mensen van goede wil zullen ondervinden, dat er geen on overkomelijke moeilijkheden be staan. Moed en zelfvertrouwen zijn nodig, want de Kerk, die dit alles zo sterk mogelijk propageert en tot goede actie aanvuurt, kan slechts tegenkanting verwachten van hen, die leven van tweedracht en strijd. De toekomst behoort aan de ster ken, aan de mensen van geloof, aan de liefdevollen, niet aan de onge lovigen, de zwakken, de wantrou wenden, de vreesachtigen en dege nen, die liever de haat voeden dan de liefde! Paul Ramadier, eerste minister van Frankrijk, heeft Dinsdag in 'n onverwachte rede in de nationale vergadering een hevige aanval op de communistische partij gedaan. Hij verklaarde, dat deze de huidi ge epidemie van stakingen in ge heel Frankrijk heeft uitgelokt. Ramadier sprak nadrukkelijk en hartstochtelijk en wees herhaalde malen naar de communistische banken. Hij werd door alle overige partijen toegejuicht, toen hij ver klaarde, dat de communisten de stakingen bevorderen om de val van de regering te bewerkstelligen. „Een regeringscrisis op dit ogen blik", zo zeide Ramadier, „kan het parlementaire stelsel in gevaar brengen. De regering zal er op toe zien, dat dit niet gebeurt". Onze leningaanvrage van 535 millioen Op 2 Juni j.l. is hier te lande uit Parijs gearriveerd de heer L. Rist, research-director van de' in ternationale bank voor herstel en ontwikkeling, in verband met be sprekingen terzake van de door Nederland aangevraagde lening ten bedrage van 535 millioen dollar. De heer Rist zal verschillende bespre kingen houden met vertegenwoor digers van het ministerie van fi nanciën en zal waarschijnlijk nog enige objecten in Nederland be zichtigen om indrukken op te doen over de economische toestand. Het bij de internationale bank aangevraagde crediet is bedoeld voor de financiering van aankopen gedurende de eerste jaren van goe deren, die onmisbaar zijn voor ons economisch herstel. Aangezien de desbetreffende financieringsbehoef ten niet terstond tep. volle behoeven te worden bevredigd en de midde len, waarover de banik beschikt zulks ook niet zouden toelaten, wordt voorlopig onderhandeld over een eerste tranche, waarvan het bedrag echter nog niet vaststaat. Te Opmeer werd de traditionele jaarlijkse kermispaardenmarkt, een der bekendste en grootste paardenmarkten in ons land, ge houden. Een gedeelte der markt, welke zeer druk bezocht was. Het Britse voorstel ten aanzien van de machtsoverdracht in Voor-Indië is door de Congres- partij, de Mohammedaanse Liga en de leiders van de Sikks for meel aanvaard. Djinnah, de voorzitter van de Mohammedaanse Liga, maakte al leen het voorbehoud, dat nog een ratificatie door de Raad van de Liga ter vergadering in New-Delhi op 9 Juni aanstaande moest volgen. Zo wel Pandit Nehroe als Djinnah drukten hun voldoening uit over de bereikte resultaten, daar zij deze in de gegeven omstandigheden als de beste beschouwden. Zij deden een beroep op het gezond verstand van de bevolking. De Britse premier Attlee deelde in het Lagerhuis mede, dat het aan bod van de dominion-status gunstig is ontvangen door alle drie Voor- Indische partijen, die vertegen woordigd zijn op de conferentie met de onderkoning. Attlee voegde hier aan toe, dat het niet in de be doeling der Britse regering lag een uiteindelijke constitutie voor Voor- Indië op te stellen, daar dit een aangelegenheid was van het volk zelf. De provinciale parlementen van Bengalen en de Pendsjaab zal wor den verzocht in tweeën te vergade ren, n.l. vertegenwoordigend de ge bieden met een mohammedaanse meerderheid en anderzijds de ove rige gebieden. De machtsoverdracht zal ingevolge de wens der grote Voor-Indische politieke partijen zo spoedig mogelijk plaats hebben, en de mogelijkheid bestaat, dat de ze nog voor Juni 1948 een feit zal zijn. De Voor-Indische constituerende vergaderingen behouden evenwel het recht ter zijner tijd te beslissen welk deel van het land eventueel in het Britse gemenebest blijft. Een belangrijk punt in het Britse plan is, dat de huidige constituerende vergadering haar werk zal voort zetten, dfcch dat de door haar te vormen constitutie niet van toepas sing kan zijn op die delen van het land, die niet bereid zijn deze te aanvaarden. De provincies Pends- In tegenspraak tot de berichten als zou reeds een overeenkomst zijn gesloten met de Engelse bezettings autoriteiten in Duitsland over de levering van 200 millioen kg groen ten ten behoeve van de Duitse bur gerbevolking, deelt de afdeling voorlichting van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening mede, dat de onderhande lingen hierover nog niet zijn afge sloten. Na overweging van de we derzijdse voorstellen zullen deze week de besprekingen worden her vat en men zal dan trachten tot een overeenkomst te geraken. Franse ambassadeur te Cairo naar Parijs Gilbert Arvengas de Franse am bassadeur te Cairo is naar Parijs ontboden om verslag uit te bren gen over de aankomst van Abdel Krim in Egypte. De ambassadeur heeft een onderhoud gehad met de Egyptische eerste minister, No- krasji Pasja, wien hij zeide, dat hij binnen twee dagen naar Parijs zal vertrekken. Vietnam verwerpt Franse voorstellen De Vietnamese delegatie te Pa rijs heeft heden een communiqué uitgegeven waarin de Franse vre- des -voorstellen aan Indo-China worden verworpen, aangezien een der voorwaarden „onvoorwaarde lijke ontwapening" van de Vietna mese troepen, onaanvaardbaar is. jaab en Bengalen moeten in een mohammedaans en een hindoes deel worden gesplitst. Binnen acht weken zal de Brit se regering de nodige wettelijke maatregelen treffen om Voor- Indië in twee zelfregerende do minions te hervormen. De be noeming van twee gouverneur- generaals, een voor Hinöostan en een voor het Mohammedaan se Pakistan wordt in het voor uitzicht gesteld. In een radio-rede zeide Lord Mountbatten, dat hij nog steeds de overtuiging is toegedaan, dat een, centrale regering de beste oplos sing zou zijn geweest. Hij legde zich echter bij de feiten neer. In het Lagerhuis oefende Chur chill critiek uit op het regerings beleid. De oppositie zal echter eventuele wetsontwerpen voor het geven van de status van dominion aan verschillende delen van Voor- Indië niet bestrijden. Grote dank is verschuldigd aan de onderkoning en aan de eerste-minister, op wiens advies de onderkoning is benoemd. Ook voor kinderen Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat op plaatse lijk door de distributiediensten bekend te maken tijdstippen in het tijdvak van 1 Juni tot 13 Juli 1947 een schoenenbon naar keuze zal worden verstrektaan diegenen, wier stamkaartnum mer op het cijfer 3 eindigt en voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. De tweede distributiestamkaart met bijbehorend inlegvel, waarvan de bon 612 zal worden verwijderd, dient te worden overgelegd. Tevens zal in genoemd tijdvak aan kinde ren, geboren in de maand Juni van een der jaren 1932 t.m. 1945, als mede aan de kinderen, geboren in de maand Augustus 1946, een schoe nenbon worden verstrekt van de soort en maat, welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Van het met de T.D. over te leggen inlegvel zal de bon 604 worden verwijderd. Zuivering gemeente ambtenaren De minister van binnenlandse zaken, heeft ingevolge het Zuive ringsbesluit 1945, ontslag verleend met ingang van 5 Mei 1945 aan D. W. Buijs, wethouder en J. H. Dal- meijer, directeur van de dienst der reiniging en plantsoenen, beiden te Den Helder. Vermoedelijk door kunstmestbroei is Dinsdagmorgen om elf uur brand ontstaan in de kort geleden her stelde kapitale boerderij van de pachter Jan van Schaik aan de Mo lenweg in de Wieringermeer. De grote landbouwschuur waarin ver schillende landbouwwerktuigen wa ren ondergebracht brandde tot de grond toe af. Ook de werktuigen gingen verloren. De vrijwillige brandweer van Middenmeer, die zeer snel ter plaatse was, Bestreed het vuur met zeven stralen gevoed uit een irrigatieleiding. Zij kon voorkomen, dat de pachterswoning verloren ging, waaruit omwonen den inmiddels met vereende krach ten de meubels gesleept hadden. De brand werd ontdekt door een knecht, die rook uit de schuur zag komen. De schade van de afge brande schuur komt ten laste van de Staat, wiens eigendom ze is, en wordt geschat op dertig duizend gulden. Het Engelse blad de „Times" geeft in een artikel over de ont wikkeling in Nederlands Indië uitdrukking aan de vrees, dat in deze moeilijke periode van hervormingen de Britse belan gen minder in acht zullen wor den genomen. Het blad herinnert aan het me morandum van de commissie-gene raal aan de republikeinse delegatie, waarin met nadruk wordt gewezen op de noodzaak van nauwe en op rechte samenwerking van Indonesi sche zijde volgens bepaalde lijnen. Alle punten in deze nota, zo ver volgt de Times, waren van urgent belang, doch blijkbaar zijn de Indo nesiërs op dit ogenblik meer gericht op het behalen van voordeel uit de rechten, verkregen bij het accoord van Linggadjati, dan het nakomen van de verplichtingen, welke zij an derzijds op zich hebben genomen. Vooral hun houding ten opzichte van het grotere plan tot een Indo nesische Unie bewijst, dat zij ge neigd zijn de andere delen der fe deratie te overheersen. De bakkers-Olympiade is Dins dag te Amsterdam geopend. Een van de inzendingen, een grote bruidstaart, ondergaat de laatste bewerking. (Anefo P.) Denkend aan hun eigen moeilijk heden in Voor-Indië en Birma, kun nen de Britten de pogingen van hun Nederlandse bondgenoten om op vredelievend.e wijze het Indonesi sche nationalisme te kanaliseren tot geordende vooruitgang niet anders dan met sympathie en belangstel ling bezien. Voor veiligheid en wel vaart in ZuidOostAzië, waarbij En geland niet minder dan Nederland betrokken is, kan niet worden ge zorgd zonder politieke en economi sche opbouw van Nederlands-Indië. Het herstel van de normale handel met dit gebied zou aan vele tekor ten, waaronder de wereld thans ge bukt gaat, een einde maken. Er staat voor de Britten in de vorm van investeringen in Indië zeer veel op het spel en men is hier bezorgd, hetgeen de Nederlandse autoriteiten ongetwijfeld reeds weten, dat in de moeilijke overgangsperiode de Brit se belangen, niet in theorie doch in de practijk, minder dan de andere in acht zullen worden genomen. Op economisch en politiek gebied zijn er geen moeilijkheden, die niet door een politiek van geduld en goede trouw uit de weg kunnen worden geruimd, en een dergelijke politiek kan met vertrouwen worden ver wacht van het verlicht staatsman schap, dat thans aan het Neder landse streven naar een nieuwe ba sis van overeenstemming tussen Oost en West ten grondslag ligt. Onze troepen in de Oost De sterkte der Nederlandse troepen op Java en Sumatra be draagt thans 89.178 man. Uit gaande van de basis voor de toegestane sterkte op het ogen blik van het sluiten van het be stand zullen van de nieuwe di visie 7.000 man in Indië kunnen aankomen, voordat het toege stane maximum bereikt is. Waarschijnlijk zullen tegen die tijd de eerste troepen voor af lossing gereed zijn. Nederlandse schilder werken in Brussel In het kader van het festival voor film en schone kunsten is een tentoonstelling geopend vap schil derijen afkomstig uit particlier be zit. Onder deze wenken van niet minder dan 78 kunstenaars bevin den zich doeken van Jan Sluyters en Kees van Dongen. HET WETSONTWERP inzake de bevordering van doelmatige verdeling der woongelegenheid, heeft biijkens het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer, in de afdelingen van het parlement de tongen losge maakt. Zo was men van oordeel, dat het ontwerp te grote bevoegd heden geeft aan de burgemeesters, en de gelegenheid, om tegen beslis singen in beroep te komen, acht men onjuist geregeld. Noodmaat regelen zijn nodig, maar de ingrij pende beperkingen van het eigen domsrecht moeten toch met zo groot mogelijke waarborgen worden om ringd. Een bizonder belangrijk punt is de kwestie van de stand der voorziening: hoe staat het er daar nu mede, en, zo wordt gevraagd, moeten we toch maar niet weer aan het bouwen van noodwoningen be ginnen? Men wees er verder op, dat het hier een taak betreft, die vooral aan de gemeenten behoort, liever dan grote bevoegdheden te schenken aan de burgemeester, wilde men het college van B. en W. inschakelen, wat wel het gevaar kan meebren gen, dat de zaak dan in de sfeer van de politiek wordt getrokken. Wordt het bouwen voor vermaak en dans wel voldoende geremd? En hoe staat het met de pandenhonger van de overheid? De overheid dient hij de bevordering van doelmatige verdjling van woonruimte het' voor beeld te geven en dat gebeurt niet! Samenvoeging van diensten zou zeer wel mogelijk zijn. Vele leden wezen er terecht op, dat de noodzaak van samenwonen het gezinsleven aantast. Wordt dit voldoende beseft? Normale gezins vorming wordt er door tegengegaan, gezinsuitbreiding geeft vaak tot grote moeilijkheden aanleiding. De overheid moet voorzieningen tref- L fen, om de bezwaren van de ge dwongen samenwoning tot een mi nimum te beperken. Te weinig aan dacht schenkt de wet aan het be ginsel van de vrijwilligheid, werd ook betoogd; ambtenaren moeten geen voorrang hebben, vordering van meubilair en stoffering werd afgewezen. Inkwartieringsvordering is, meende men, alleen aanvaard baar voor arbeiders in geteisterde gebieden. Zeer veel leden meenden, dat uit het ontwerp te veel centralisme spreekt en hadden daar bezwaar tegen. Vuilnisbelt als broedmachine Op de Vuilnisbelt van de gemeente Bathmen zag een jongen dezer dagen pas-gebo ren kippetjes lopen, die af komstig bleken te zijn uit eieren, die daar waarschijnlijk waren terecht gekomen omdat een hoender-fokkerij ze als „schier-eieren" had afgekeurd. Wat de broedmachine niet veroorloofd was, presteerde de zon met een dagtemperatuur van circa 130 graden Fahren heit. AMSTERDAM, 3/6. De landelijke bedrijfsgroep hout- en meubelin dustrie der E.V.C. heeft voor heden een 24-uursstaking geproclameerd, die enerzijds ten doel heeft de loon- basis voor arbeiders in de houtver werkende industrieën op een hoger peil te brengen, anderzijds te pro testeren tegen de beslissing van het college van rijksbemiddelaars in zake de Nationale Feestdag. De ge- eiste basisionen zijn f50.voor ge schoolde, f48.voor geoefende en f46.voor ongeschoolde arbeiders. Wat de Nationale Feestdag betreft eist de vakgroep, dat deze onver kort aan de arbeiders zal worden gegeven, dus niet als snipperdag van de vacantie zal worden afge trokken. In verschillende Amsterdamse houtverwerkende industrieën is y heden een deel der werknemers niet aan de arbeid gegaan, het ge middelde percentage der stakers wordt hier op 25 procent geschat. In de Zaanstreek is het aantal niet- opgekomen arbeiders groter. Som mige bedrijven liggen geheel, an dere grotendeels stil. In de vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer de Groot (CPN) de Kamer verlof gevraagd de minister-president te mogen in terpelleren aangaande het in de pers gepubliceerde verslag van de Ministerraad inzake Indonesië. Verder vraagt hij verlof de Mi nister van Overzeese gebiedsdelen de heer Jonkman te mogen inter pelleren aangaande de nota van de commissie-generaal, die tot de re publikeinse regering is gericht. De Kamer zal heden over deze inter pellatie-aanvragen beslissen. OVER DE PAPIERKWESTIE heeft de heer Vorrink, lid van de Tweede Kamer, vragen gesteld. Hij richtte ze aan de Minister-President. Blijkbaar is de heer Vorrink van mening, dat het hier gaat om een zaak, die tot het Kabinetsbeleid dient te behoren en niet uitsluitend mag worden afgedaan door het De partement van Economische Zaken. Wij geloven, dat het vragenstel lende Kamerlid daar goed aan ge daan heeft. Zijn elders in dit num mer vermelde vragen geven terecht het brede karakter van de kwestie aan, zoals wij dat al een paar maal in enkele beschouwingen hebben belicht: het gaat om veel meer dan om de kwestie van een beetje papier meer of minder. Het gaat om het beginsel van de democratie, dat in gevaar komt, nu de publieke voor lichting nog kariger zal worden be deeld met haar onmisbare technische toerusting, indien de voorgenomen beperking van de beschikbaarstel ling van papier voor de dagbladen werkelijkheid wordt. Tevens vestigt de heer Vorrink er de aandacht op, dat dan maar ge tracht moet worden, vooral de ma teriële behoeftenbevrediging op luxe gebied offers te doen brengen, als daar andere grotere volksbelangen mee gebaat zijn een kwestie, die ook overigens een algemene kant heeft en in het verband van de ver deling van de deviezen vaak tot andere vragen aanleiding geeft. Wij hopen, dat Minister Dr. Beel de gelegenheid kan vinden, deze vragen van dit Kamerlid met spoed te beantwoorden, opdat de Dagblad pers, die op 9 Juni a.s. voor een be langrijke beslissing staat, met de in houd van het Ministeriële antwoord rekening kan houden. En als het onderzoek, dat gevraagd wordt, meer tijd vordert, dan moge de regering besluiten, de aangekondigde papier vermindering voor de dagbladen tot nader order op te schorten! Een die in de huidige warmte- periode een benijdenswaardig baantje heeft, de employé van een ijsfabriek. (AHF P.) P)E WEG, het doel van ons leven: we hadden het er gisteren en eergisteren over. Het leven is mooi, het leven is blij en gelukkig, het leven is zonnig. Maar het leven kent ook zijn schaduw. Het heeft ook een an dere kant. Er kunnen veel moei lijkheden in een leven zijn, veel zorgen, veel tobberijen, veel be proevingen. Kunnen we het al leen af? Kunnen we het met onze eigen krachten de baas worden? Overwinning, volhou den, tot het einde toe? We zijn maar mensen, beperkt, zwak, tekort schietend. God weet dat. En daarom heeft Hij Zelf ons de kracht gegeven. Hij Zelf is onze sterkte, ons Voedsel geworden. Hij geeft ons Zichzelf in het H- Sacrament van het altaar, de H. Mis. de H. Communie. Mor gen is het Sacrtrments-dag. Ook u gaat toch morgenochtend naar de kerk? MARCUS Brugpeiler door warmte gescheurd Dinsdagmiddag werden aan de rand van een der pijlers van de spoorbrug over de IJssel bij Deven ter scheuren geconstateerd. Deze waren ontstaan door de warmte- werking van een ijzeren ring, wel ke rond de pijler loopt. De snel heid waarmede de treinen de brug mogen passeren is inmiddels weer van 5 op 15 km gesteld. Het berij den van de brug met normale snel heid zal eerst worden toegestaan, als peilingen hebben uitgewezen, dat dit zonder gevaar kan geschie den. Paard door honden gedood Een paard in de gemeente Hel- lendoorn had in de weide een dood veulen ter wereld gebracht. Het paard werd later aangevallen door honden en zodanig gewond, dat het bezweek. EINDELIJK zijn wij zover! Het was bijna niet te doen het grote aantal inzendingen stuk voor stuk na te gaan. Er waren er maar even 1836. De hoogste had een aantal van 4500 woorden, de laagste had 9 woorden. Na telling en schifting konden wij vaststellen dat de hieronder vermelde negen abonnee's de hoogste aantallen woorden hadden ingezonden. Toen kwam echter de moei lijkheid. Het daaröp volgende aantal was door tien lezers ingezonden. Wij hadden toen om de uitgeloofde prijs van tien gulden kunnen loten, dat zou echter zeer teleurstellend zijn voor hen die door die loting niet voor een prijs in aan merking zouden komen. Wij zullen daarom het aantal prijzen verhogen en kennen aan elk van deze tien inzenders een prijs toe van vijf gulden. Tenslotte is er nog een bedrag van 5.toegewezen aan de inzender die de oplossing op de meest fraaie wijze had opgetekend. De namen van de prijswinnaars zijn dus: 1. Fam. Smit, Laat 173, Alkmaar 2. S. Valk, Past. Gielenstraat, Lutjebroek 3. G. A. Luijckx, J. Pz. Coenstraat 64, Hoorn 4. Br. Overste, Willibrordusstraat, Heiloo 5. Ria Erkamp, 2e Landdwarsstr. 19, Alkmaar 6. M. Hofland, A 216, Hoogkarspel 7. A. Kok, B 20, Hoogkarspel 8. R. de Munk, Kerklaan H 65, Heiloo 9. Th. Dames, B. Lovinkstraat 26, Breezand Deze ontvangen dus ieder een prijs van 10. Een prijs van 5.wordt toegekend aan: 1. E. v. Leeuwen, Kanisstraat 13, Alkmaar 2. J. Schut, Landstraat 33, Alkmaar 3. Verhage, Nic. Beetsweg 50, Heiloo 4. G. Nagelhout, Koorstraat 51, Alkmaar 5. G. Jonkers, Westerweg 108, Alkmaar 6. Rector W. Toebosch, Kapellaan, Heiloo 7. P. Willemse, West 17, Hoom 8. J. Meester, Zeeweg 222, Wervershoof 9. Joh. Eg, Beukenlaan 21, Grootebroek 10. A. W. Dekker Pzn., A. 193A, Obdam Tenslotte wordt nog toegekend een prijs van 5.aan de 15-jarige Antoon Scholten, Hasselaarsweg C 4, Heerhu- gowaard, die zijn inzending met fraaie tekeningen versierde. De prijzen worden aan bovenvermelde winnaars per postwissel overgemaakt. Wij danken allen die zich zoveel moeite voor deze Paasprijsvraag hebben gegeven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1