Nieuw Toestand in Indonesië zeer critiek De heren namen het er goed van tijdens hun verblijf te Londen Engeland wil geen verandering in de Oostenrijkse regering Mongoolse soldaten doen inval in Chinese provincie LANDWACHT-TERREUR IN WEST-FRIESLAND erichten RACES geschreven! z ij s p a n VAK... ioekomsi! RSCHE GIETERIJ AR Voor Alkmaar en omgeving Republiek gelast mobilisatie van zijn gewapende hulptroepen Spanning bij het front te Soera ba ja Het grootste sociale kwaad Commissie voor de Rijksuitgaven levert critiek Gratieverzoeken ingewilligd Sigaren bon-vrij Russische vliegtuigen verlenen steun Driemaal de doodstraf Waarschuwing Franse spoorweg staking geëindigd Het transito-verkeer naar Zwitserland M COOLEN 4ntoon Coolen nit tslag genomen als e kamer Eindhoven tribunaal op grond t hij rich niet kan e beslissing van de I in een geval van, van Coolen, econo- ollaboratie. fiscaal heeft in de AF besloten tot on- buiten vervolging aangeklaagde. „In laarde de schrijver, edragen tot de be- van de dossiers. En :en en getuigenver- nedegedeelde feiten ■d. aldus de heer mij, nu ik door de le procureur-gene- lijkingsmogelijkheid tlastende materiaal, rol e rechtsonzeker- Ik zie hierin een d tussen de be- litieke delinquenten che bedrijfscollabo- loolen verder mede een klein deel van e administratie van hovense kamer ge- se tribunaal. In de lar aan het zoeken' st van de dossiers, beslissing van de impioenschap riet- II wedstrijd om het lerste klasse KNVB, n Vole wijekers en 'rijdagavond 13 Juni het Ajax-staSion te den gespeeld. 10 Juni. Vee- ierd 513 runderen, e koeien, 527 nuch- l 31 vette varkens 256 geldekoeien matig; 182 melk handel kalm; 18 10 stieren 400825, biggen 2550, jian- hapen 5485, han- lammeren 2436, •d; 102 bokken en handel vlug; 64 10, handel stug. 2400 oude kippen en rode) 33.50 p. ilauwe) 3.504 per 47 uer stuk; 250 auwe) 4.505.50 p. witte en rode) 2.50 50 oude eenden 2 mijnen 210 p. st.; Nederland Paddock f 2,50, ,50. Voorver- 1. 3305, Alkmaar, ïur, 14 Juni a-s. ALKMAAR FEESTAVOND ,R avonds 8 uur Leden die ver te geveh, kunnen li bij de secretaris het eerst sinds schijnt het geluk e eens hemelingen in ze elkaar, wat? ernietigen? fluistert een dame, nog niet verleerd in Delphi de kost Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel DONDERDAG 12 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11249 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ftE TOESTAND in Indonesië, is volgens het te Ba tavia verschijnende Nederlandse blad „Nieuws gier", nimmer zo critiek geweest en de situatie schijnt zich, aldus 't blad nog in ongunstiger rich ting te ontwikkelen. De Republiek heeft gisteren, volgens radio Djokjakarta de mobilisatie gelast van zijn gewapende hulptroepen teneinde „iedere even tualiteit het hoofd te kunnen bieden". De Republi keinse dagbladen verwachten, dat een ingrijpen van het Nederlandse leger op handen is De Commissie-Generaal zal he den te Batavia aankomen ten einde de antwoordnota te bestu deren en de Nederlandse rege ring van haar /bevindingen op de hoogte te stellen. Niet-offi- ciële Nederlandse meningen over het tegen-memorandum zijn algemeen ongunstig. Het Republikeinse dagblad „Mer- deka" veronderstelt, dat het zeer waarschijnlijk is, dat Sjah- rir, die zich op het ogenblik te Cheribon bevindt, een verzoek internationale interventie zal indienen, wanneer dé Commis sie-Generaal het KepubiiKelnse tegen-memorandum zal verwer pen. Een blad in Djokjakarta voorspelt ernstige plaatselijke botsingen als het memorandum niet zou worden aangenomen. HET GROOTSTE sociale kwaad van dit moment is het gebrek aan woonruimte. De gevolgen daar van op godsdienstig, zedelijk en maatschappelijk terrein zijn veel erger, dan men oppervlakkig wel vermoedt. Alie andere sociale pro blemen zijn minder urgent dan dit. Ziehier een paar zinnen uit de in leiding van een belangwekkend en uitvoerig rapport, dat deze week is uitgekomen vanwege een commis sie, samengesteld door het Katho liek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, dat gevormd wordt door de standsorganisaties en de Katholieke Actie. Verschillende onderdelen van het vraagstuk, in dit rapport belicht, zullën in de komende dagen onze aandacht vragen. Waar gevraagd wordt, dat deze kwestie, ook plaat selijk, „doorbehandeld", wordt in de verschillende instanties, hopen wij, dat ze daar de aandacht zal hebben die ze verdient. De aandacht, die vereist wordt voor de bestrijding van „het groot ste sociale kwaad, dat op dit mo ment bestaat". Een paar cijfers allereerst, om de omvang van dit kwaad aan te dui den. „Actio Catholica" geeft in haar orgaan van Maart 1947 een overzicht van het woningtekort, ontstaan door de oorlog, zowel door verwoesting als door achterstand in aanbouw. Op 1 Januari 1947 bestond een tekort van globaal 400.000 woningen, volgens dit overzicht. Het officiële ambtelijke cijfer, nog dezer dagen op een bijeenkomst te Amsterdam door dr. ir. v. d. Meer bevestigd, spreekt van 250.000. Waarin zit dit belangrijke verschil? Waar staan, om zo te zeggen de 150.000 hui zen die de enquête van de Katho lieke Actie niet ziet, en de officiële dienst der Volkshuisvesting Wel? Wij hebben er voor een juiste be oordeling van het grootste sociale kwaad onzer dagen natuurlijk niets aan, de waarheid te camoufleren en 150.000 woningen zwevend te laten. Kijken we verder naar de cijfers, dan zien we, dat het rapport Van het Katholieke Bureau voortaah door ons aan te duiden als: woon ruimten-rapport zich wat de voor ziening in de woningvoorraad be treft, baseert op nog een ander cij fer: bevolkingsaanwas en krotoprui ming vragen jaarlijks de bouw van 50.000 huizen. Men spreekt er wel eens van, de achterstand in tien jaar in te halen. Dit wordt dan 90.000 huizen per jaar. Dr. v. d. Meer spreekt van 70.000 en dan 15 jaar lang. En het officiële bouwplan van het departement is op het ogenblik 32.000 per jaar, n.l. 160.000 in vijf jaar. Men ziet wel, zo komen we er niet. En daarom is het zo goed, dat ook buiten de streng-politieke sfeer door een document als dit Woonruimterapport, nog eens scherp en veelomvattend de aandacht voor dit probleem wordt gevraagd. Juist omdat we er met bouwen voorlopig toch niet zullen komen, gezien de schaarste aan werkkrach ten, aan materialen en aan geldmid delen. Natuurlijk laat het rapport het daar niet bij zitten. Het dringt er met kracht van argumenten op aan, al het mogelijke te doen, de woningvoorraad aan te vullen. Wat „al het mogelijke" is, zullen we la ter zien, evenals we bijzondere aan dacht zullen vragen voor de brede beschouwingen welke het rapport wijdt aan het veelzijdige probleem van het samenwonen! Manoeuvres bij Malang. Een aantal verdedigingsma noeuvres zijn gisteren bij Ma- lang gehouden. Uit Nederlandse bron wordt gemeld, dat de si tuatie op het front ijjj Soerabaja dicht bij Modjokertó slechter is geworden. Het Republikeinse persbureau Antara deelt mede, dat op 10 Juni de kustverdedi ging in de buurt van Banjoen- wangi een Nederlands oorlogs schip beschoten heeft, nadat er gedurende twee dagen zich niets had voorgedaan. De bladen over de antwoord nota. Het republikeinse dagblad in Ba tavia „Soember" zegt over de repu blikeinse nota aan de Commissie- Generaal, dat het Indonesische volk over het algemeen wel met de ar tikelen betreffende de buitenlandse en militaire aangelegenheden zal in stemmen. „Doch zeker zijn in de no ta enkele punten niet duidelijk ge noeg verklaard, zodat zelfs wanneer „de andere zijde" verkiert, dat de nota niet concreet genoeg is, 'men daarmee geen ongelijk zal hebben." Wat de militaire aangelegenheden betreft stemt het blad in met de be paling, dat „Tentara Nasional" (Na tionaal leger) en het Nederlandse leger gescheiden blijven. „In de ver dediging tegen aanvallen van bui ten strijdt het Indonesische leger met naast zich het Nederlandse le ger als hulptroepen". Het blad stemt er ook mee in, dat een gendarmerie onnodij* is. Het republikeinse blad „Merdeka" meent, dat het Indonesische volk voor een van de meest beslissende perioden van haar geschiedenis staat. „Ons volk en ons land staan op dit ogenblik voor grote geva ren". Het te Batavia verschijnende „Dagblad" is van mening, dat de republiek de Javaanse hegemonie over de Indonesische Archipel voor staat en gaat dan verder: „Alles hangt af van de houding van Den Haag. Men zal moeilijk kunnen aan nemen, dat de Nederlandse rege ring zich nogmaals lenen zal voor heropening van de onderhandelin gen, die de ellende in Indonesië hebben doen uitgroeien tot schrik wekkende verhoudingen". In een commentaar van N radio-Batavia werd eveneens met nadruk ver- klaajd dat de republiek de hegemo nie over Indonesië voor zich opeist. De kersenpluk is begonnen. Het sorteren der kostelijke vruchten is een zorgvuldig werkje. DR. KARL GRUBER TREEDT NIET AF Een woordvoerder van 't Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Britse regering geen wijzigingen zou waarderen in de Oostenrijkse rege ring, die onder druk van buiten tot stand zouden komen. Engeland is van mening, dat het huidige Oostenrijkse parlement vrij is gekozen en derhalve de Oosten rijkse regering beschouwd kan wor den het Oostenrijkse volk te ver tegenwoordigen. De socialistische „Arbeiterzeitung" verklaarde gisteren, dat de wereld moet weten, dat het Oostenrijkse De Engelse kruiser „Sirius", die een vriendschapsbezoek aan Nederland ..brengt, is in de Amsterdamse haven aangekomen. De oorlogsbodem heeft ligplaats genomen aan het „Stenen Hoofd" (A.N.P. P.) volk geen stap zal doen „op de weg die Hongarije heeft genomen". Het coalitieblad „Das Naue Oes- terreich" verklaarde, dat Oostenrijk „geen haarbreedte" zal afwijken van zijn democratische constitutie. Gruber Te Wenen is verklaard, dat de berichten over aftreden van dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse minister belast met de portefeuille van bui tenlandse zaken, „voorbarig" waren. Naar verluidt zou een groot aantal socialisten zowel als leden van de Volkspartij in leidende rangen zijn aftreden wensen, doch niet op een ogenblik, waarop het zou lijken, dat dit aftreden was toe te schrijven aan communistische druk in eniger lei vorm. Dr. Adolf Schaerf, de Oostenrijkse vice-kanselier, beschreef de™'*poli- tieke toestand in Oostenrijk als „meer gelijkend op ëen c'omedie dan op iets anders", toen hij terugkeerde van de socialistische conferentie te Zuerich. De socialisten en de Volkspartij, hebben Woensdag in het parlement een communistisch voorstel, tot het benoemen van een bijzondere par lementaire commissie ter onderzoek naar het uitlekken van nieuws over geheime besprekingen omtrent re geringswijziging, verworpen. H.M. de Koningin heeft gratie verleend aan C. A. Kooijmans, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem en aan J. van Bar- neveld tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. De dood straf is ten aanzien van Kooijmans veranderd in levenslange gevange nisstraf en ten aanzien van van Barneveld in een gevangenisstraf voor de tijd van 15 jaren. De Nederlanders, die gedurende de bezetting van Nederland het voorrecht genoten, buiten het moederland te wonen, hebben het er goed van genomen. Dat blijkt uit het verslag van de Commissie voor de Rijksuitgaven over de halfjaarlijkse verslagen van de buitengewone Rekenkamer te Londen betreffende haar werk zaamheden over de periode 1 Juli 194131 December 1944. Aan een zuinig beheer heeft het te Londen nogal wat ontbroken. Er is meermalen op royale voet ge leefd. Al te dikwijls bleek het be sef te ontbreken, dat de gelden, die hier werden uitgegeven, het ver mogen van het verarmde Neder landse volk vormden, waarop werd ingeteerd. Voorts ontbrak de voort durende herinnering, dat het le venspeil van het Nederlandse volk hoe langer hoe meer daalde, zodat er nimmer aanleiding had moeten zijn in Londen een levenspeil te voeren, dat voor de aldaar werk zame Nederlander uitging boven het niveau, waarop hij vóór Mei 1940 leefde. De Commissie kan zich niet ont trekken aan de indruk, dat door vele ambtenaren, van hoog tot laag, in Londen en Amerika door de com binatie salaris plus verblijfsvergoe ding en andere emolumenten (reis- en verblijfkosten) naast dè speciale belastingpolitiek, inkomens zijn ge noten, die met inachtneming uiteraard van de bijzondere om standigheden in generlei verhou ding stonden tot wat zij voor over eenkomstige arbeid in Nederland zouden hebben genoten. Ook heeft de financiële admini stratie van verschillende gezant schappen vooral in de eerste jaren van de oorlog te wensen overgela ten. Chaotische toestanden hebben er bestaan te Madrid, zwarigheden zijn er geweest te Cairo, te Bern, te Algiers en te Tanger. De Wijze waarop het vluchtelingenbeheer in Zweden en Spanje plaats vond, schijnt niet in allen dele bevredi gend. Ook nopens de manier, waar op onder de Nederlanders in Bra zilië ingezamelde gelden door de gezant aldaar beheerd zijn, werden klachten vernomen. De Commissie zou gaajne zien, dat 8e regering ter zake van het een en ander zo veel mogelijk opening van zaken doet. Dit laatste zou de grond van veel kwaad gerucht kunnen weg nemen. Een Sinterklaasmentaliteit spreekt ook uit het feit, dat naar de me ning der Commissie, in 1941 op onvoldoende gronden aan 'n drie tal hoge marine-officieren per soonlijke toelagen werden toege kend door de minister van mari ne van maandelijks 30, 30 en 40 pond. Bedoelde functionarissen ontvingen toen behalve hun sala ris nog verblijfsvergoeding en oorlogstoelage, zodat zij reeds een zeer aanzienlijk inkomen had den. Door de actie van de bij zondere Rekenkamer is aan deze ongemotiveerde bevoordeling in 1942 een einde gemaakt. Het oordeel der Commissie is, dat door de Ned. regering en haar or ganen in Londen en elders overzee niet steeds die zorgvuldigheid in acht is genomen, die een goed huis vader, zeker wanneer hij ver van de zijnen vertoeft, betaamt. Indertijd deed de minister van Economische Zaken de toezegging dat tegen medio 1947 het tabaksrantsoen zou zijn ver dubbeld. De tot nu toe plaats gehad hebbende rantsoenver hoging van 2 op 2% rantsoen per week had een bevredigend resultaat. In verband hiermede, en rekening houdende met de huidige productie-verhoudingen, zal daarom in plaats van het rantsoen op 4 eenheden per week vast te stellen met ingang van 13 Juni a.s. de distributie van sigaren worden opgeheven. Het rantsoen dat waarschijnlijk gehandhaafd kan blijven op 2% eenheid per week kan dan in zijn geheel besteed worden voor de aankoop van sigaretten en kerftabak. SOLDATEN der republiek Buiten-Mongolië hebben met behulp van Russische vliegtuigen een inval gedaan in de Chinese provincie Sinkian. De Chinese regering heeft haar ambassadeur te Moskou opdracht gegeven bij de Sovjet-Unie en de Sovjet republiek Buiten-M#ngolië 'te protesteren tegen deze „invasie van het Chinese grondgebied". De chef van de afdeling publici teit en inlichtingen van het Chine se ministerie van buitenlandse za ken deelde mede, dat dit geen „ge. woon grensincident" is. Ernstige diplomatieke ontwikkelingen kun nen op de invasie van het leger „Deze feiten behoren tot de meest-weerzinwekkende uit de be zettingstijd", aldus de Proc. Fiscaal, Mr. W. P. Bakhoven, in het begin van zijn requisitoir, waarin hij tegen drie landwachters, die zich in de laatste maanden voor de bevrijding in W.-Friesland aan moord en doodslag hadden schuldig gemaakt en thans allen de doodstraf tegen zich hoorden eisen. Deze zitting van het Bijz. Ge rechtshof werd ditmaal in het ge rechtsgebouw te Alkmaar gehou den; zowel de publieke tribune als de banken voor de genodigden wa ren overvol. Het Hof, onder presi dium van Mr. A. C. Ruys behandel de eerst de zaak tegen de 18-jarige landwachter Dirk Jonker uit Oud karspel, die evenals zijn twee mede verdachten behoorde tot landwacht- groep van Van der Spek, die de volgende week in dezelfde zaal te recht zal staan en die nu als getui ge werd gehoord. Jonker, een lange, magere jongen had de dopd van minstens vijf slachtoffers op zijn geweten, terwijl hij vermoedelijk ook schuldig is aan de moord op zekere Schouten uit Zwaag, hetgeen hem niet ten laste was gelegd. Op 7 Febr. 1945 had hij te Hoorn bij de achtervol ging van zekere L. v. d. Bosch op de Westerdijk, vanaf een vracht auto op de vluchtende wielrijder geschoten, tengevolge waarvan deze de volgende dag overleed. De volgende dag schoot hij op het Breed Chr. Hulsebos, die op zijn sommatie niet stopte met enkele schoten neer; op 23 April schoot hij bij de Oosterpoort op 140 M. af stand eveneens op een vluchtende wielrijder, zekere J.' Breyer neer, die zodanig verwond werd, dat hij kort daarop overleed. Op 1 Mei ontmoette hij met de landwachter A. Borsje in Zwaag vier personen, die hij aanhield en die munitie bij zich hadden. Hij gelastte de man nen de handen in de hoogte te hou den en toen G. Dijkstra volgens hem zijn handen wilde laten zak ken, schoot hij deze voor het hoofd. Toen de man op de grond lag en volgens hem toch dood zou gaan, gaf hij hem nog een schot. Na een huiszoeking in Spanbroek kreeg hij met de landwachter P. Mayer van Van der Spek opdracht de bejaarde C. Commandeur uit Hoogwoud op weg naar Hoorn neer te schieten. Afgesproken werd, dat de colonne met andere arrestanten op de driesprong SpanbroekWad- wayOpmeer links zou afslaan. Aan Commandeur, die daarachter met Jonker en Mayer volgde, zou 8an het commando gegeven wor8en rechtsaf te gaan, hetgeen de in druk moest wekken, dat hij zou wegvluchten, op welk moment hij neergeschoten moest worden. Een zelfde regie werd toegepast op 17 April, toen de boeren van de Wie- ringermeer inderhaast getracht hebben hun have en goed te red den, voor de polder onder water kwam te staan. De vroegere wet houder van de Wieringermeer, de bekende illegale werker A. C. de Graaf, die een jaar ondergedoken was, kwam toen ook naar de Wie ringermeer, om iets van zijn boer derij te redden. Hij werd door de landwacht gearresteerd en door- Mayer, samen met de landwachter G. Alders in opdracht van Van der Spek ook z.g. op de vlucht neergeschoten, zodat hij ter plaatse terstond overleed. Het verhoor Allereerst werden de. getuigen deskundigen gehoord; de verbali santen en de dokters, die de lijk schouwing hadden verricht. Hoewel Jonker telkens verklaarde, dat hij eerst waarschuwingsschoten had ge lost en daarna op de benen van zijn slachtoffers had gericht, bleken deze steeds in de rug. tussen de schouderbladen of in de zij te zijn geschoten. Jonker stond in Hoorn slecht bekend; hij schoot gauw en als hij iemand had neerschoten, kreeg hij van Van der Spek een pluimpje. De landwachtcommandant, die als getuige weigerde de eed af te leg gen, omdat hij niet in God geloofde erkende, dat hij bevel had gegeven om te schieten. Getuigen D. Willig en F. Kloet vertelden van de schietpartijen op het Breed en bij de Oosterpoort. Voor de P.O.D. had Jonker verklaard, dat hij Breyer met opzet had doodgeschoten, om dat er in die tijd zoveel landwach ters door de ondergrondse werden doodgeschoten. Thans ontkende hij deze verklaring te hebben afgelegd, zoals hij meerdere verklaringen trachtte in te trekken, die hij bij het vooronderzoek had afgelegd. Door zijn verdediger Mr. C. Berk houwer was als getuige a décharge gedagvaard de fruitkweker W. Veerman uit Heerhugowaard onder wiens invloed Jonker lid van de N SB was geworden. Bij de arrestatie varf Comman deur had Van der Spek gezegd: zorg, dat hij niet levend in Hoorn aankomt; en jij zorgt daar ook voor voegde hij daarop Jonker toe. Mayer trachtte de schuld van deze moord op Jonker tewerpen, door te zeg gen, dat deze het initiatief overnam nadat hij bezwaar had gemaakt te gen uitvoering van deze opdracht. Hij zou slechts voor de schijn in de richting van Commandeur ge schoten hebben. Jonker verklaarde echter, dat hii slechts eenmaal en Mayer tweemaal op Commandeur had geschoten. Get. F. de Graaf, die aan de drie sprong woonde, had één schot ge hoord en Jonker zien schieten; get. G. Bobeldiik-Scheer echter had ge zien, dat Mayer naar voren was ge reden en het tweede schot loste, waarop Commandeur viel. Ook na de arrestatie van de heer De Graaf had Van der Spek gezeg8: zorg, dat hij niet in Hoorn aankomt en was afgesproken, dat hij op een bepaald kruispunt order zou krij gen een andere richting in te slaan als het voorste deel van de colonne, om dan neergeschoten te worden. Blijkens de verklaring van Jonker had Mayer al een heel jaar op de Graaf geloerd. Volgens Mayer had Alders aangeboden hem hierbij behulpzaam te zijn. Requisitoir Mr. W. Bakhoven zei, dat hier drie beruchte landwachters terecht stonden en dat de volgende week hun commandant Van der Soek hier terecht zal staan. De jeugdige leeftijd van verdachte Jonker kon hij in dit geval niet als verzach tende omstandigheid in aanmerking nemen; daarvoor waren de feiten te talriik en te ernstig. Het verweer, dat hij niet de bedoeling had v. d. Bosch dood te schieten verwerpt de Proc. fiscaal: als dit werkelijk de bedoeling van verdachte geweest was. zou hii niet de volgende dag eenzelfde feit gepleegd hebben, doch voorzichtiger met zijn vuur wapen zijn geweekt en ook daarna nog andere mensen te doden. Verd. i^omt niet uit een NSB-gezin. Bijzonder weerzinwekkend vindt spr. het, dat het Duitse voorbeeld van het neerschieten op de vlucht gevolgd werd. Het geval Comman deur, zowel als dat van de Graaf, noemt de Offifcier fiscaal niet dood slag. maar moord in gezamenlijk overleg, door beide ver8achten ge pleegd. Hij eist tenslotte tegen alle drie verdachten de doodstraf. De verdediger van Jonker en Mayer. Mr. Dr. C. Berkhouwer spreekt vooraf een woord van deel neming met de nabestaanden van de slachtoffers en betoogt voorts, dat deze landwachters, als elke misda diger recht hebben od verdediging. Na een juridisch pleidooi wijst nl. op de jeugd van verd. Jonker, die 13 tot 14 jaar was. toen de oorlog uitbrak en die door ziin patroon in bet NSB-sehnitie terecht kwam. Hii dringt er bij het Hof op aan ziin cliënten niet tot de doodstraf te veroordelen. Ok Mr. Sluis, pleitende voor Al ders komt tot dezelfde conclusie, wijzende op de minder-ernstige schuld van zijn cliënt. De uitspraak wordt bepaald op 25 Juni a.s. van Buiten-Mongolië in China vol-' gen. Chinese kringen te Londen wijzen er op, dat dit niet de eerste berichten zijn van penetraties van Buiten-Mongolië in de provincie Sinkian met behulp van Russische vliegtuigen. In Februari van dit jaar werden reeds incidenten ge meld doch het gelukte de Chinese regering toen de gevechten te lo kaliseren en het verder verloop van de diplomatieke stappen hangt thans af van de mogelijkheid, of het dit keet- de Chinese regering weer lukt. Ofschoon de invasie be perkt blijft tot een Mongoolse di visie en vier Russisohe vliegtuigen, wijst mên erop, dat te Sinkian slechts een klein Chinees garni zoen aanwezig is. Militaire des kundigen zijn van mening dat het meer in de bedoeling van 'de Mon golen zou liggen Sinkian los te maken van de rest van China dan zich te mengen in de Chinese bur. geroorlog. Sinds het eind van de tweede wereldoorlog heeft Buiten- Mongolië zich langs diplomatieke kanalen losgemaakt van China en zich op grond van een volksstem ming uitgeroepen tot onafhankelij ke Sovjetrepubliek. Naar de mening van tie Chinese regering is de Sovjet-Unie gedeel telijk verantwoordelijk voor de aanvallen. Berichten in de Chinese pers melden, dat vliegtuigen steun zouden verlenen aan cavallerie. troepen, die tot 220 km diep in Chinees gebied doorgedrongen zijn, en dat deze vliegtuigen Sovjet- kentekenen zouden dragen. Strijd duurt voort. Volgens de laatste berichten uit Sinkian duurt de strijd voort bij Peitasjan, ongeveer 300 km. land inwaarts van de grens af, en on geveer 300 km ten Oosten van Tih-Wa, de hoofdstad" der provin cie. Vliegtuigen met het Sovjetrus- sische embleem zouden nog steeds bombardementen op Chinese posi ties uitvoeren. Volgens de „Nanking Evening News" heeft generaal Toe ke Tsin, de stafchef van het garnizoen der provincie Sinkiang, aan Tsjang Kai Sjek gemeld dat het Russisch optreden voortkwam uit een ver langen oni Sinkiang bij de Sowjet Unie te voegen. NIET OVERBODIG helaas is de ernstige waarschuwing, welke de gezamenlijke arbeidersbonden hebben gericht tot de Nederlandse arbeiders. Mede als gevolg immers van de toenemende sociale onrust in een groot deel van de wereld, waarop wij hier bereids de aan dacht vestigden, heerst er ook be roering onder de Nederlandse ar beiders. En van de zijde der E.V.C. en soortgelijke bewegingen wordt als het ware niets onbeproefd ge laten, om de arbeiders mee te sleu ren in gevaarlijke avonturen en misdadige woelingen. De ene sta kingsbeweging volgt op de andere, de ene stakingspoging is nog niet mislukt, of de andere staat al weer voor de deur. De toestand van so ciale onrust is als een kruitvat, dat weinig behoeft, om tot ontbranding te komen. Nog juist bijtijds heeft de bona fide arbeidersbeweging begrepen, dat een beroep moest worden ge daan op alle werkers, om zich niet in onbeheerste avonturen te laten meeslepen. Wij beseffen volkomen, dat de toestand van het ogenblik voor de arbeidende klasse en deze zeer breed genomen heel moeilijk is en dat er bezinning en beheersing nodig zijn, om de so ciale tegenspoed van het ogenblik te dragen. Maar arbeiders met ge zond verstand en dat zijn er ge lukkig velen zullen moeten in zien, dat de leiders, hun eigen ge kozen leiders, gelijk hebben, wan neer zij zeggen, dat er in ons land een noodtoestand bestaat, waarvoor wij niet verantwoordelijk zijn, maar die het gevolg is van de oorlog, waaraan wij geen schuld hadden. - Ons volk is in nood en er zijn 'onverantwoordelijke elementen, die dhar misbruik van maken. Zij we ten op sluwe wijze het sentiment van het volk voor hun perfide doel einden aan te wenden: onrust zaaien met politieke bijbedoelingen, wan orde en chaos stichten op het voor beeld o.a. van Frankrijk, dat een der ergste sociale en»politieke cri ses van zijn bestaan meemaakt. Wij hopen en vertrouwen, dat de verstandige arbeiders zullen inzien, dat regering noch volksgemeenschap met één slag verandering kunnen brengen in onze armoede, niet met één slag onze grondstoffenvoorzie- ning kunnen regelen, niet in korte tijd onze geroofde en vermelde ma chines kunnen terugbrengen, onze noodzakelijke inkopen in Jiet bui tenland niet kan betalen zonder dat behoorlijk in ons land geprodu ceerd wordt, omdat die inkopen betaald moeten worden uit buiten landse leningen, die wij alleen met arbeid en met arbeid alleen kunnen opbrengen. Meer dan obit zouden wij zeggen, dat hier be waarheid wordt het woord van Leo XIII in „Rerum Novarum", een woord, waarop onze arbeiders te recht zo trots zijn, n.l. (Jat de wel vaart van de staten berust op en voortkomt uit het zwoegen van de arbeiders. Als dat zo is, dan is het omgekeerd ook waar, dat arbeids- onlust en arbeidsonrust, vooral in critieke tijden, het ongeluk.van «le naties zijn. Dit mogen alle bona fide arbeiders bedenken, als ze de waarschuwing van hun vakbonden overwegen. Heel het volk. moet, ten koste van alles, zich zetten aan construc tief werk, en alle gedachte aan destructieve actie verre van zich werpen. Het bureau van de Franse premier, Ramadier. heeft mede gedeeld, dat hedenmorgen te 4.30 een overeenkomst is bereikt, waardoor de Franse spoorweg staking beëindigd wordt. De overeenkomst is door de rege ring ondertekend, aldus de offi ciële mededeling. Het vakver bond van i spoorwegarbeiders heeft de arbeiders gelast, heden te 9 uur weer aan het werk te gaan. Amsterdam en Rotterdam ingeschakeld Naar de Haagse correspondent van Belga verneemt is tussen de Nederlandse, Belgische, Franse en Zwitserse spoorwegen een overeen komst tot stand gekomen, waarin besloten is het tr^isito-verkeer naar Zwitserland via We Nederland se havens Rotterdam en Amsterdam te leiden, waarbij deze beide havens een gelijk tonnage te verwerken zullen krijgen. Deze overeenkomst zou 15 Juni a.s. ingaan, maar in verband met de spoorwegstaking in Frankrijk, zal met enig uitstel rekening moe ten worden gehouden. Tabaksaanwijzing Van verschillende zijden bereik ten ons vragen over de aanwijzing van tabaksbonnen deze week. Op de tabakskaart bëvinden zich drie bonnen E 31„ op elk hiervan wordt 1 rantsoen sigaretten of kerftabak verstrekt. Op de bon E 32 van de- herenkaart en op E 35 van de ge mengde kaart worden elk 2 rant soenen verstrekt. Op de herenkaar- ten worden dus, zoals aangekondigd, 5 rantsoenen en op de gemengde kaarten normaal twee rantsoenen verstrekt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1