Nieuw Amerika hoopt op 'n vreedzame oplossing der Indonesische kwestie Ook in België stakingen Waarom de sigaren van de bon? Het financiële beleid te Londen Hongarije is een politie-staat vol spionnen Nog geen duidelijk beeld over de inval der Mongolen in China Elisabeth Lazarus en Jacob Elias moesten Bevin vermoorden Voor Alkmaar en omgeving Londen Arabieren- boycotten Palestinacommissie Zaterdag spoedvergadering der Republikeinse delegatie NA MAANDAG DE-BESLISSING? Mindere kwaliteiten zoeken afzetgebied Doorgedreven GRATIFICATIES zonder toestemming geoorloofd Minder kolen uit Duitsland Vacantie- toeslag Prinses Marijke HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Faip.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel VRIJDAG 13 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11250 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank |^|EERMALEN hebben wij de wens uitgesproken, dat het be leid van onze regering in de bezet tingstijd te Londen, aan een nader onderzoek zou worden onderwor pen. Er blijven, ook rondom het In dische beleid bijv. nog tal van din gen in het duister. Het is nu onder hand al ruim anderhalf jaar gele den, dat het rapport-Gerbrandy over dat beleid is uitgebracht, dat nog maar een tipje van de sluier oplichtte. Het wordt ten hoogste tijd, dat de Staten-Generaal deze zaak eens in behandeling nemen. Dit is wel duidelijk aan de dag ge treden, nu bijzonderheden bekend geworden zijn over het financiële „beleid" van onze regering in haar Londense tijd. De termen van het rapport zijn uiteraard zacht als flu weel, maar wie de taal van be schaafde parlementen verstaat, leest tussen de regels door dat er een be wind gevoerd is, dat zeer veel reden tot ernstige critiek geeft. En wij verwonderen ons nu niet meer over de „geldsmijterij", waarmede het befaamde M.G. ons indertijd heeft doen kennis maken. Van een kind van zulk een royalen, luxueus-inge stelde vader, kon men wel niet an ders verwachten. En in de vreemd soortige geldelijke manipulaties, die wij in de naoorlogse tijd ook op pu bliek terrein allerwegen ontmoet ten, herkennen wij het principe, dat ook het Londense financiële beleid moet hebben gekenmerkt: zorge loosheid, onevenwichtigheid, gebrek aan inzicht in de werkelijke verhou dingen, gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel enhet bewijs, hoe gevaarlijk het is, als de open bare controle op de openbare zaak en derhalve ook op de openbare fi nanciën, is uitgeschakeld! Wij ver trouwen erop, dat dit nieuwe 'rap port over deze pijnlijke aangelegen heid punt van ernstig onderzoek en beraadslaging zal uitmaken op de plaats waar dat behoort. Wij ver trouwen daar zo sterk op, dat het cns overbodig schijnt, daar verder op aan te dringen. Het personeel (jer metaalfabrieken in het bekken van Charleroi heeft besloten de stakingen voort te zet ten, waarbij 25:000 personen betrok ken zijn. Deze zal echter beperkt blijven tot de machinebouwbedrij ven en zal zich niet uitbreiden tot de ijzerindustrie. Indien de stakers geen voldoening krijgen, zullen zij het werk neerleggen totdat de re sultaten van de nationale arbeids- conferentie, welke op 16 Juni te Brussel zal worden gehouden, be kend zijn. Ook de vakvereniging der metaal arbeiders in de provincie Antwerpen heeft doen weten, dat op 16 Juni het werk zal worden neergelegd. Djamat Hoesseini, vice-voorzitter van de Arabische Hoge Commissie voor Palestina, heeft een plan van 7 punten bekend gemaakt, om de commissie van onderzoek in Pa lestina van de Verenigde Naties zo wel politiek als sociaal te boycotten. Het is aan alle Arabieren, de jour nalisten inbegrepen, verboden voor de commissie te verschijnen of schriftelijk te getuigen. Koning Abdoellah van Transjor- danië heeft de Arabische landen dringend verzocht de enquette-com- missie voor Palestina niet te boy cotten. Hij verklaarde echter geen duimbreed te zullen toegeven wat de rechten der Arabieren in het Heilig Land betreft. kilARSHALL, de minister van Buitenlandse Zaken der Ver. Staten heeft verklaard, dat zijn regering met vreugde kennis heeft genomen van het feit, dat de regering der Indonesische republiek spoedig heeft geantwoord op de Nederlandse voorstellen. Hoewel de volledige tekst van de Nederlandse en Indonesische voorstellen ons nog niet ter hand zijn gesteld, aldus Marshall, hopen wij, dat in deze ontwikkeling de mo gelijkheid besloten ligt van een spoedige vreedzame oplossing in een geest var\ goede trouw en compromis Naar Reuter verneemt, zal de Indonesische delegatie Zaterdag te Batavia eelt spoedvergadering beleggen, waarop de ernstige toe stand, ontstaan na de overhan diging van de Indonesische tegen- nota over de Nederlandse voor stellen van een interim-regering in Indonesië, besproken zal wor den. Men verwacht, dat vier van de zes leden der delegatie, o.w. minister Roem, die per vliegtuig naar Batavia zal reizen, de ver gadering zullen bijwonen, waar na de besprekingen met de com missie-generaal zullen worden gevoerd. De leden van de C. G„ prof. Schermérhorn en Max van Poll zijn gisteren te Batavia aangeko men. Een woordvoerder van de C. G. deelde mede, dat van de zijde der Commissie geen verklaringen te verwachten zijn voor de ver gadering van de Ministerraad van Maandag a.s. te Den Haag. De C. G. hoopt voor Maandag a.s. haar advies betreffende de Republikein se antwoord-nota aan de Neder landse regering te hebben uitge bracht. Slechts twee mogelijkheden Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft een hoge Nederlandse autoriteit te Batavia verklaard: „de phase van onderhandelen moet als afgesloten worden beschouwd. Er blijven slechts twee mogelijkhe den: evacuatie door de Nederlan ders van Java en Sumatra of mi litaire actie. Wij hebben een laat ste poging om met de Republikei nen langs de weg van onderhan delingen tot overeenstemming te komen, in het werk gesteld. Thans bestaat er geen mogelijke basis voor besprekingen meer. Wij heb ber^ alles gedaan, waartoe wij in staat waren, om diegenen onder de Republikeinen, die „goodwill" en begrip getoond hebben, zoals Sjah- rir en Sjarifoeddin, tegemoet te komen, maar ongelukkigerwijze is hun activiteit tegengewerkt door de volslagen afwezigheid van enig realisme, waarvan de leidende kringen te Djogja blijk hebben ge geven. evenals de Pemoeda's en het Republikeinse leger. Indien we de Republikeinse tegenvoorstellen zou den aanvaarden, zou dit gelijk staan AMERIKAANSE LENING VOOR SPANJE? Volgens de Izwestia, het officiële blad der Sowjet-regering, zijn de V.S. van plan een lening van 200 millioen dollar aan generaal Fran co's regering te verstrekken. De berichten in Amerikaanse bladen, dat de Sowj et-Unie een grote han delstransactie met Spanje arran geert, worden tegengesproken. Financiële hulp aan Spanje is in strijd met de geest van het besluit van de V.N. vorig jaar, toen de leden overeenkwamen de vertegen woordigers in Spanje terug te roe pen, aldus Izwestia. met het uitleveren van geheel In donesië aan de Republiek en wij zouden zelf geen enkele macht meer overhouden. De Republikeinse leiders hande len in formele strijd met Linggad- jati door hun invloed buiten het Republikeinse territoir te willen uitstrekken. Zij vergeten, dat na het accoord de Republiek slechts een deel is van Indonesië en niet geheel Indonesië. In ieder geval, wat er ook moge gebeuren, het accoord van Ling- gadjati blijft de basis van onze politiek. Wij zullen de overeen komst, indien mogelijk, uitvoeren met de republiek, indien dit niet mogelijk is, zonder de republiek". 25 Rexisten ter dood veroordeeld De krijgsraad te Brussel heeft Woensdag uitspraak gedaan in het proces tegen Rexisten van de Bri gade Z. Vijfentwintig beklaagden werden ter dood veroordeeld, waar onder de leider Matthys. Prinses Elizabeth van Engeland ontving in het beroemde stadhuis van Londen het burgerrecht der City van Londen. Na de plech tigheid overhandigt de Lord Mayor van Londen aan de Prinses de met juwelen versierde herinnering^penning. Kringen uit de sigarenindustrie hebben, nog voordat het bonvrij komen der sigaren bekend werd. een uiteenzetting gegeven om trent de moeilijke positie, waar in vooral de kleinere bedrijven van deze industrie de laatste tijd waren geraakt. Ongeveer tien procent van de sigaren-fabrieken behoren tot de grote en middelgrote bedrijven. Waar het publiek in de winkels in de eerste plaats naar merksigaren in de oeste prijsklasse grijpt, sta pelen de mindere kwaliteiten zich op, die vooral geproduceerd wor den door de kleinere bedrijven. Deze blijven dus met grote over schotten zitten. Daarin steekt be drijfskapitaal, dat. rente noch winst oplevert, zodat vele ondernemerg in een dwangpositie zijn geraakt Het is dan ook geen wonder, dat de „thuiswerkers" hun beste siga ren voor 25 cent en zonder bon in treinen en aan de deur verkopen. Zij leuren met hun producten om- De laatste voor rekening van de K.P.M. gebouwde kustvaarder is van de werf der fa. Koster te Gideon, Groningen, van stapel gelopen. Deze schepen zullen in Indonesië in dienst worden gesteld. (Hooghuis P.) Engeland blijft bij zijn ejs om inlichtingen Sulyok, de tot de Hongaarse Vrijheidspartij behorende opposi tieleider, heeft tijdens een debat in het Hongaarse Parlement ver klaard, dat, ofschoon het niet waar was dat er revolutie in Hon garije zou zijn, de huidige kalmte toe te schrijven was aan vrees en angst. Hongarije is geworden tot een politiestaat, vol spionnen. Er bestaat geen persvrijheid of vrijheid van meningsuiting. Wan neer de Vrijheidspartij bijeenkom sten houdt, verschijnen ongeregelde volksbenden, voorzien van wapenen drank en geld. Vele partijleden zijn gearresteerd en geïnterneerd. Hon garije is een sinister begrip gewor- DE MERKWAARDIGE meerder heid in de Tweede Kamer P. v. d. A., Anti-Rev., enige Ka tholieken en Christ. Hist, en de Communisten heeft het amen dement-Burger inzake de moge lijkheid van vordering van dag bladondernemingen, die „fout" wa ren, doorgedreven. Ondanks de weinige animo, welke de regering' voor dit amendement betoonde, on danks de twijfel, of deze zaak op die manier wel behoorlijk grond wettig geregeld wordt, ondanks de toezegging van de minister, dat een zelfstandig wetsontwerp bereids op stapel stond, waarin deze mate rie apart werd geregeld. De meer derheid, die voor de bevoordeling van ex-illegale bladen geporteerd was, moest en zou deze buit nu binnen halen. De koppen waren geteld en de prooi mocht hun niet ontgaan. Wij hebben reeds te ken nen gegeven, dat wij dit soort ge legenheidswetgeving niet bewon deren en met voldoening gehoord, dat in het parlement verschillende stemmen zijn vernomen, die ook tegen dit lichtzinnig omspringen met rechtsstaat-theoriën en be ginselen verzet hebben aangete kend. Van deze gelegenheid willen wij nog gaarne gebruik maken, de wens te uiten, dat dergelijke ge vallen zich niet te spoedig meer zullen herhalen. Wij leven nog in tijden, dat de verwarring van een naoorlogse revolutie de geesten vertroebelt. Elke dag brengt ons, nationaal en internationaal, de be wijzen daarvan. In die tijd dient de volksvertegenwoordiging van een beschaafd land, dat een tradi tie van hoge eerbied voor het recht heeft op te houden, zich wel tweemaal te bedenken, vóór zij tornt aan de beproefde rechtsbe ginselen, of vóór zij zelfs maar de schijn wekt, dit te doen. Temeer, daar vast stond, dat een regeling van de zaak, waar het om ging, aan de orde zou komen. Men zou, wetend dat het wetsontwerp nog in de Eerste Kamer aan de orde komen moet, bijna geneigd zijn, zich over het alsnog bestaan van de Senaat te verheugen.... den voor de wereld. Nagy was vol gens Sulyok in de val gelopen door een meesterlijke manoeuvre van de linkerzijde, die hem zijn vrijheid gelaten had om te voorkomen dat hij een martelaar zou worden en een symbool voor de boeren. Volgens mededeling van Hector Mcneil, Engels Minister van Staat,, in het Lagerhuis, zal Engeland voortgaan met aandringen bij de Sowj et-Unie en de Hongaarse rege ring op volledige inlichtingen over de ontwikkelingen in Hongarije, waarop Engeland recht heeft. Vol gens Molotof wordt Engeland door zijn verlangen om op de hoogte te komen van de toestand in Hongarije er toe gedreven, om zich met de interne aangelegenheden van Hon garije te bemoeien. Molotof wil niet erkennen, dat Engeland gelijk heeft wanneer het als een van de in Geal lieerde bestuurscommissie vertegen woordigde landen meent recht te hebben op de verlangde inlichtingen aldus Mcneill. De Hongaarse gezant te Moskou, Gyula Szefu, is per vliegtuig uit Moskou naar Boedapest vertrokken. Voordat hij zijn diplomatieke loop- - baan begon was hij een bekend his toricus. Hij wordt beschouwd als 'n diplomaat, die geen verwantschap heeft met enige politieke partij. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de commissie voor de buitenlandse politiek van de Hongaarse Nationale Vergadering Maandag a.s. bijeen zal komen voor een bespreking over de ratificatie van het Hongaarse vre desverdrag. dat hun bedrijfsgeld in de voor raad verdwenen is. Bedrijf noch huishouden kunnen zij in stand houden, wanneer zij zich aan de voorschriften zouden houden Er moest iets gebeuren Het voortduren van deze toe stand heeft tot de noodtoestand geleid, welke thans ingrijpen nood zakelijk maakt. Voor het zuiden van ons land, in het bijzonder voor oost-Bra bant waar een groot deel van de Nederlandse sigarenindustrie is ge vestigd, karakteriseerde het „bu reau voor de sigarenindustrie" te Eindhoven de toestand met de woorden ,er moet iets gebeuren". Bij de grotere bedrijven, die wij eveneens inlichtingen gevraagd hebben, was men de mening toe gedaan dat voor de winkeliers in derdaad een afzetmogelijkheid voor hun grote overschotten goed kope sigaren moest worden ge schapen. De kleine ondernemers gaven ronduit te kennen, dat zij aan de grond zitten en alleen heil ver wachten van een bonvrije sigaar. Immers het afzfetgebied voor de sigarenindustrie verminderde zien derogen na de ruimere toewijzing sigaretten. Een -veertiendaagse pe- Tiode is voor de rokers nu eenmaal gemakkelijker met 100 sigaretten te overbruggen dan met 25 sigaren. Velen, die zowel in een sigaar als in een sigaret hun genoegen vin den, zijn tengevolge van de schaar se toewijzingen en tot schade van een belangrijke Nederlandse indus trie, alleen sigaretten-rokers ge worden. Door de bonloze sigaar hoopt men dat de industrie haar verloren af zetgebied weer terug zal kunnen winnen en de vooroorlogse toe stand zal kunnen herstellen. Geen parlementaire enquête? Zowel in de pers als in parle mentaire kringen is de moge lijkheid geopperd, een parlemen taire enquête in te stellen naar het financiële beleid, dot de Ne derlandse regering, welke in oorlogstijd te Londen zetelde, voerde. Zijn wij wel ingelicht, dan is de laatste tijd steeds min der voor een dergelijke enquête gevoeld. Zij zou een zeer omvangrijke procedure betekenen en dus veel tijd en geld kosten. Een commissie zou naar Londen moeten gaan en personen moeten horen, die thans over de gehele wereld verspreid zijn. Ook overheerst de mening in parlementaire kringen, dat een parlementaire enquête niet zo heel veel meer aan het licht zou bren gen, dan nu reeds bekend is ge worden. De commissie voor de Tot 2 pCt. van 't jaarloon Het college van rijksbemiddelaars heeft bepaald, dat hët geoorloofd is, zonder voorafgaande afzonder lijke toestemming van het college, in de loop van 1947 een of meer uitkeringen toe te kennen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoog ste 2 pet. van het jaarloon van de betrokken werknemer; ineens of bij gedeelten uit te keren bij een of meer gelegenheden, zoals Pasen, Kerstmis, de vacantie, eind van het boekjaar enz. Deze uitkeringen mogen niet doorberekend worden in de verkoopsprijzen, terwijl over eenstemming moet zijn bereikt in het onderling overleg in de ver schillende bedrijfstakken. Zoals mén weet was tot heden het doen van een zodanige uitke ring alleen toegestaan aan die werk gevers, die dit ook vroeger deden. Bovengenoemd besluit komt tevens tegemoet aan wensen, geuit in het bakkersbedrijf. NOODREGELING OUDERDOMS VOORZIENING 1 October in werking Bij Kon. Besluit van 11 Juni is bepaald dat de wet „Noodregeling Ouderdomsvoorziening" per 1 Oc tober a.s. in werking zal treden. Op deze datum zullen de eerste uitkeringen aan de daarvoor in aanmerking komende ouden van dagen plaats vinden. Russische spionnage ontdekt Het is moeilijk zich een juiste indruk te vormen van de gebeur tenissen aan de grens van de Chinese provincie Sinkiang, die door soldaten van buiten-Mon- golië is overschreden. Officiële, te Washington ontvangen tele grammen bevestigen wel de be richten over een treffen tussen strijdkrachten van buiten-Mongo- lië en Chinezen, doch deze tele grammen beschrijven dit treffen als een „schermutseling" in een gebied, waar reeds jaren een grensgeschil bestaat. De berich ten, volgens welke Russische vliegtuigen de Mongolen steun den zijn echter niet bevestigd. Op zijn terugreis van Moskou naar Londen In België neemt men aan, dat Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, op zijn te rugreis naar Engeland uit Mos kou, het slachtoffer van een moordaanslag had kunnen wor den. Volgens het Belgische blad „Het Laatste Nieuws" had de aanslag op Belgisch grondgebied moeten plaats vinden en wel in de trein. Bevin zou echter de poging onmogelijk hebben ge maakt door van Duitsland uit per vliegtuig zijn reis voort te zetten. De gearresteerde bezit ters van de bombrieven, Elisa beth Lazarus en Jacob Elias hadden aan de daad moeten medewerken. De raadskamer van de Belgische Rechtbank te Bergen heeft het aan houdingsbevel, dat uitgevaardigd was tegen Elizabeth Lazarus en E. Jacobs bekrachtigd. Zij zullen bin nenkort voor de rechtbank te Ber gen terechtstaan voor het illegaal vervoeren van explosief materiaal. Slechts nadat zij de door de recht bank opgelegde straf hebben uitge zeten, zullen de beide vreemdelin gen uit het land gezet kunnen wor den, dan wel worden overgegeven aan het land dat hun uitlevering eist. De jonge vrouw ontkent tot de Sterngang te behoren. Door middel van foto's is de 21- jarige Franse Jodin, Elizabeth La zarus door haar verwanten herkend als de dochter van de welbekende Franse componist Daniël Lazarus, een van de technische directeuren van de Parijse Opera. Haar groot vader van moederskant was de Rus sische componist Alexander Scria- bin. Zij was beter bekend onder' het pseudoniem Betty Knuth, onder welke naam zij twee boeken ge- schreven heeft, waarvan een, bevat tende korte verhalen over haar ver blijf onder de Duitsers in Frankrijk, binnenkort zal verschijnen. Zij was tijdens de oorlog illegaal werkzaam in de omgeving van Toulouse. Een zending in 1943 bracht haar door de Duitse zone van Frankrijk naar Bel gië. Bij haar terugkomst verndm zij, dat haar 38-jarige moeder, een vooraanstaand illegaal werkster van Russische afkomst, in haar flat te Toulouse door Vichy-soldaten was doodgeschoten. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 17 en Woens dag 18 Juni géén audiëntie ver lenen. Anderzijds duiden berichten uit betrouwbare Chinese regeringsbron wel op Russische invloed. Zo wordt van Chinese zijde als oorzaak van de inval genoemd het feit, dat een provinciale functionaris van Sinki ang een Sowjet-spionnage-activi- teit heeft ontdekt. Deze functionaris, Oesman ge naamd, zou ontdekt hebben, dat de Sowjet-agenten ten noorden van Peitasjan onderzoekingen deden naar mineralen. Er werden plannen gemaakt voor exploitatie van dit gebied door Russische ondernemin gen. Oesman zond een rapport naar de Chinese regering, waarna de Sowjets trachtten Oerman. te ver wijderen. De arrestatie van acht Mongoolse soldaten vormde het voorwendsel om een campagne te gen Oesman te beginnen. De Chinese minister van buiten landse zaken verklaarde gisteren voor het Yoean (het parlement) dat de regering doeltreffende stappen neemt om de kwestie tot oplossing te brengen. De minister zeide ver der, dat China overweegt een be roep op de V. N. te doen, indien er geen bevredigende resultaten worden verkregen door de protes ten, die bij de regeringen der Sow- jet-Unie en buiten-Mongolië zijn ingediend. Gisteren meldde het Chinese persbureau, dat de Mongoolse strijdkrachten oprukken naar Tjsi- tai, waar naar verluidt uranium ge vonden zou zijn. t Het Duitse kolenexportprogram- ma voorziet voor het derde kwar taal van dit jaar in een export van 2.379.7-50 ton, vergeleken met 2.800.000 ton in dezelfde periode van het vorig jaar, toen de dag productie even hoog was als in de laatste weken het geval is ge weest. Aan Nederland zijn 293.200 ton toegewezen tegen 448.750 ton in het derde kwartaal van 1946. België zal ontvangen 233.406 ton tegen het vorige jaar 314.440 ton en Luxemburg 396.800 ton tegen vorig jaar 415.760 ton. rijksuitgaven heeft thans een ver slag doen verschijnen naar aanlei ding van hetgeen de buitengewone rekenkamer te Londen rapporteer de. Zij heeft van dit verslag zeer veel werk gemaakt en het legt de vinger op tal van kwesties, ter wijl de commissie op vele punten nadere inlichtingen gevraagd heeft. In parlementaire kringen gelooft men dan ook niet, dat het denk beeld van een parlementaire en- quêté nog veel kans op verwezen lijking heeft. Voorbereidende stap pen om tot een dergelijke enquête te komen zijn althans nog niet ge daan. VERLEDEN JAAR is in de ar beiderswereld enige beroering verwekt door het besluit van' het college van rijksbemiddelaars, om geen vacantietoeslag toe te staan. Thans is die toestemming wel ver leend. Op een psychologisch juist moment. Formeel mag het dan geen vacantietoeslag zijn, het kan als zodanig toch worden beschouwd en aangewend. De naam doet er trouwéns weinig toe, op de zaak komt het aan. En dat is dan dit, dat op voorstel van het college van rijksbemiddelaars de regering heeft toegestaan, dat een week extra-loon mag worden uitge keerd. Officieel heet het zo, dat er uitgekeerd mag worden ten hoog ste 2 pet. van het jaarinkomen, „zonder dat daarvoor een afzon derlijke toestemming van het col lege van rijksbemiddelaars ge vraagd behoeft te worden". De uit kering geldt voor 1947 en kan in eens of bij gedeelten gegeven wor den, bij een of meer gelegenheden, zoals hoge feestdagen, einde van het boekjaar „of vacantie". En op dat laatste zal het meestal wel neerkomen. In die geest willen de vakbonden het tenminste regelen. Dit geschiedt dan in overeenstem ming met de actie van de Stichting voor de Arbeid, die reeds enige tijd doende was, bij de regering op dit punt deze sociale voorziening los te krijgen. Een adressen-cam pagne van de E.V.C. bij regering, provincies en gemeenten heeft de ze actie doorkruist. Vandaar dat nu in de socialistische pers geconsta teerd moet worden, dat „het N.V.V. aan de totstandkoming en de voor bereiding van deze extra-uitkering een belangrijk aandeel heeft ge had". Wij zouden liever zien, dat dergelijke zaken louter objectief worden behandeld, in het belang van een sociale voorziening van de werkers van alle staat en stand, zonder dat ze gebruikt of lie ver misbruikt worden als re clame-stunts yoor gen of andere vakbond of beweging. Dit ont neemt aan het geval de luister, die het toeokmt. Dit verdient temeer aandacht, omdat deze extra-uitke ring tot nu toe alleen maar móge lijk is gemaakt, en nader overleg tussen werkgevers en werknemers nog moet leiden tot practische toe passing ervan. Moet oogbehandeling ondergaan De Utrechtse kinderarts J. H. G. Carstens deelt in overleg met het prinselijk paar het volgende mede: Reeds kort na de geboorte van Prinses Marijke is het gebleken, dat de kleine een dubbelzijdige lenstroebeling heeft. Er is hieraan niet direct ruchtbaarheid gegeven, omdat moest worden afgewacht, hoe de kleine prinses zich licha melijk zou ontwikkelen. Waar haar gezondheidstoestand uitstekend is, bestaat thans tegen een operatie generlei bezwaar. Prinses Marijke zal voor een operatieve behandeling door prof. dr. H. J. M. Weve in het Neder landse gasthuis voor ooglijders te Utrecht worden opgenomen. Naar wij vernemen zal de doop eerst na de behandeling plaats hebben. De Utrechtse kinderarts, J. H. G. Carstens, deelde nog mede, dat de kleine dubbelzijdige lenstroebe ling, die dezer dagen uit de beide ogen van prinses Marijke chirur gisch zal worden verwijderd, het gevolg is van het feit, dat H. K. H. Prinses Juliana enige maanden voor de geboorte van het prin sesje aan rode hond heeft geleden. Gem. Universiteit' krijgt verbeurd verklaarde boeken De Zaanse Kamer van het Haar lems Tribunaal heeft de nalaten schap van de wnd. burgemeester van Purmerend en Edam, H. A. v. Haak, die door de illegaliteit is ge ëlimineerd, voor een waarde van f 50.000 verbeurd verklaard. De bi bliotheek, bestaande uit 10.000 de len, is ten algemenen nutte aan de Universiteit van Amsterdam toege wezen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1