VOOR HET TRIBUNAAL WAARD- EN GROETPOLDER GAAT REPAREREN Z.H. DE PAUS SPREEKT tot Nederlandse journalisten PAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdog 13 Juni 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Handlanger van de vijand Marktberichten Muziek voor de zwarte soldaten. Ook de muziek kan vreemde wegen bewandelen en aanleiding zijn tot politieke misstappen. J>it ondervond W. P. A. Franse uit Alkmaar, die al in 1934 lid werd van de N. S. B. en in die „glo rietijd" allerlei strijdliederen voor jeugdstorm en W. A. componeerde o.a. „De zwarte legioenen", „Mars lied" en „Op volksgenoten". Dit scheen in de smaak te vallen, want na de bezetting werd bij zang instructeur voor de W.A. in het district Alkmaar en leider van mu- ziekclubjes uit de rijen der zwar te soldaten. Maar de muziek liet toèh geen materiele welstand toe, want hij probeerde het ergens an- ders en kwam. toen in de bioscoop van Weber als boekhouder. Dat was allemaal nog daaraan toe. Er zijn in die tijd groter geesten ge weest, prominenten zelfs uit het culturele leven, die een totale slag andersom hebben gemaakt. Maar het ergste was echter, dat hij door middel van een brief „verraders en agitatoren" aan het Hoofdkwartier der N. S. B. bekend maakte, met name die van de heren Volgers en Qouwenhoven. Deze aantijging was het gevolg van een oproep in Volk en Vaderland, om vijandige perso nen bekend te maken. De brief heeft voor betrokkenen'' gelukkig geen kwade gevolgen gehad, zeker, omdat dit alles nog heel in het be gin van de oorlog gebeurde. Ten slotte werd hij in 1944, om en bij Dolle Dinsdag, toen hij in Amers foort zat, ingelijfd bij de land wacht, hetgeen onder een zekere pressie scheen te zijn gebeurd. Als landwachter had hij echter niet veel op zijn geweten en zijn toe stemming" gaf hij hoofdzakelijk, omdat hij wist te worden afge keurd, wat dan ook enige weken la'ter is gebeurd. Uit de bezettings tijd stamde nog zijn compositie „De nieuwe tijd" en voor zijn ver dienste aan de muziek van de nieuwe orde ontving hij de ere- draagtekenen van de partij over de post thuis gestuurd. Dat hij zich hevig interesseerde voor alles wat NSB en Hitleriaans was bleek wel uit de' lange lijst boeken, die bij hem thuis in beslag zijn genomen. Mr. Minderop uit Amsterdam beschreef zijn cliënt als 'n uiterst- gevoelige natuur, gezien zijn artis tieke aanleg, die eigenlijk bedro gen was uitgekomen, omdat hij in vroegere jaren moe van alle politieke partijen zijn geest had gericht op de eenheid van Neder land en zodoende zijn heil ging zoeken bij de NSB, die immers naast vele andere fraaie leuzen, ook de grcte eenheid propageerde. Hij vroeg uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. Erger dan het scheen. Liet het zich bij de behandeling van de zaak-tegen KI. Slooten uit West-Graftdijk op 8 Jan. j.l. aan zien, dat hij onder de lichte ge vallen kon worden gerekend, c'e voortgezette behandeling, die Woensdag plaats vond, deed Sloo ten als een zwaarder geval ken nen. Immers bij de uitspraak werd medegedeeld, dat deze zaak zou worden aangehouden omdat er nog meer beschuldigingen waren binnengekomen. Üe voornaamste beschuldiging was het medeplich tig zijn aan de arrestatie van de illegale werker Blom uit Nibbix- wcud, die in één der beruchte Duit se martelkampen de dood heeft ge vonden. Tijdens de behandeling werd de weduwe van deze Blom als getui ge gehoord. Op de avond van de 30ste Juni 1944, om omgeveer 8 uur, vervoegden zich vier geüni formeerde personen, o.w. Slooten, aan de woning van de heer Blom. Het waren twee landwachters en twee rijksduitsers. Zij informeer den of Blom nog in het bezit van een radio-toestel was, waarop laatstgenoemde bevestigend ant woordde. Dit kon hij doen, daar hij uit hoofde van zijn beroep, radio monteur, vergunning had om zijn toestel te behouden. Echter de landwachters trokken zich hiervan niets aan en namen het toestel in beslag, alsmede een fles wijn en een motorrijwiel. Daarna verdwenen de twee rijks - duitsers, terwijl een landwachter buiten de woning de wacht betrok. De ander, Slooten, bleef in de huis kamer. Het tweetal rijksduitsers bleef een paar uur weg en kwam toen ook weer naar de woning van Blom, terwijl zij een groep illega le werkers en onderduikers met zich meevoerden. Ook de heer Blom werd meegenomen en zij be loofden aan diens echtgenote, dat hij de volgende morgen weer zou De St. Laurensstatie 13 Juni De Dominicuskerk aan de Laat is niet de eerste kerk ter plaatse. Daarvoor was er de St. Laurens- statie. De verdrukking der Room sen had het tegendeel bereikt. De statie breidde zich uit en daar door was het dat men op 13 Juni 1757 begon met de afbraak van de kerk der St. Laurensstatie en het daarachter staande perceel ge naamd de Bloempot op de hoek van de Diggelaarsteeg. Men kon ook toen vlug bouwen, want reeds op 18 December werd de eerste H. Mis gedaan door Pastoor Amandus de Weert, die Aarts priester' was. Pastoor de Weert behandelde Lucas 3, 5 en 6. „Alle dat zal ge vuld worden en alle berg en heu- el zal vernederd worden, en de kromme wegen zullen tot een cgten weg worden en de onef- 'ene tot effene wegen". En alle vlees zal de Zaligheid Gods zien". thuiskomen. Het is echter jammer genoeg anders gelopen. Dit alles hoorde verd. vrij on verschillig aan en toen mevr. BlomKieftenburg was uitgespro ken had hij nog het lef om zijn houding zoveel mogelijk goed' te praten, hoewel de getuige hem op alle mogelijke manieren de hand boven het hoofd had 'gehouden. Dit was dan ook voor mr. Schenkeveld aanleiding om Slooten op strenge toon aan zijn minder fraai verle den te herinneren. Vervolgens werd een broer van de eerste getuige, Nico Kieften burg gehoord die het bovenom schreven onderstreepte. Cok hij was de volgende dag opgehaald, doch kon na een week hechtenis \veer naar huis terugkeren. Vervolgens hield mr. Scholten het pleidooi, waarin hij het Tribu naal verzocht zoveel mogelijk re kening te willen houden met de bescheiden rol die zijn cliënt in deze arrestatie had gespeeld. Uitspraak over 14 dagen. jeugdige S.S.'er voorw. veroordeeld ALKMAAR. Het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam heeft de 21 jarige M. Blaauboer uit Egmond aan Zee veroordeeld tot 1 jaar voorw. met een proeftijd van 3 jaren en toezichtstelling van de Stichting Po litieke delinquenten, conform de eis van de advocaat fiscaal Mr. Keune. Verdachte had zich in 1943 op 17 jarige leeftijd via een Duits sport kamp gemeld voor de Waffen SS, dit geheel tegen de zin van zijn vader en andere huisgenoten. Op de HBS studerend, maakte hij voort durend in stilte gevaarlijke slip pertjes naar de jeugdstorm en Hit- lerjugend met bovengenoemd jam merlijk gevolg. Nadien had zijn va der alles in het werk gesteld om dit ongedaan te maken, maar het hielp niet meer. Het Hof wilde deze jeugdige po litieke zondaar nog 'n behoorlijke kans op heropvoeding en verbete ring geven onder leiding van zijn vader en kwam na die overwegin gen tot de voorwaardelijke veroor deling. STILLE OMGANG TE ALKMAAR Wanneer wij het woord Stille Omgang zien staan, dan koppelen wij het meestal sarden met Am sterdam. Deze omgang heeft wijd en zijd bekendheid. En die 'van Alkmaar waarbij het Mirakel van het H. Bloed wordt herdacht? De stad Alkmaar viert dit won der elk jaar opnieuw op een soort gelijke wijze als de stad Amster dam. En vanzelfsprekend worden ook hier in het noorden onze ka tholieke mannen en jonge mannen opgeroepen om aan deze omgang deel te nemen. Verleden jaar waren er reeds een flink aantal uit Westfriesland pre sent. Maar dat aantal moet groeien. Er moet nog meer bekendheid aan gegeven worden. Want het spreek woord blijft toch altijd waar: on bekend maakt onbemind. De datum van de Omgang gaf ik u reeds n.l. 13 Juli a.s. Neemt uw zakboekje en noteert alvast die dag of liever gezegd de zeer vroege morgen. Hebt u dit gedaan, dan heb ik voor deze keer genoeg bereikt. WIE WEET HIER MEER VAN? Bij de afd. Kinderpolitie op het bureau alhier zijn inlichtingen te verkrijgen over twee autopeds en een kinderfietsje, die gevonden of uit het water gevist zijn. D. D. D. Slotstanden Competitie 1946-1947 Niettegenstaande de zware club competitie der Nederlandse Dam- bond, waarin D.D.D. dit jaar zoo fraai debuteerde, werd er ook in de „onderlinge" fel en verbeten ge streden, hetgeen het geringe punten- verschil der verschillende borden bewijst. Algemeen clubkampioen werd de heer L. Ravenstijn, die dus zijn titel voor een jaar prolongeerde. In de tweede klasse behaalde de heer J. Jorna op overtuigende wijze het kampioenschap, met de indrukwekkend^ score van 37 pun ten uit 20 partijen. Proficiat! De gelijkaankomenden in de eer ste klas moeten nog een beslissings wedstrijd spelen om tot de juiste volgorde te geraken. Persoonlijk Alkmaars Dam kampioenschap De wedstrijden om bovengemeld kampioenschap vangen aan a.s. Vrijdag 13 Juni te 7.30 uur, in café Haring a. d. Oudegracht. Gespeeld wordt in 4 klassen. Elke damliefhebber die interesse heeft is welkom. Eindstanden seizoen 1946-1947 Eerste klasse: L. Ravenstijn 22 12 8 2 32 H. Kruider 22 11 8 3 30 N. Oud 22 8 }2 2 28 J. Ravenstijn 22 5 15 2 25 M. A. Hemels 22 8 8 6 24 Jn. Schuit 22 6 10 6 22 L. Verver 22 8 6 8 22 P. J. Smolenaars 22 6 7 9 19 G. Woonijk 22 5 9 8 19 H. J. Timmerman 22 4 9 9 17 C. A. de Bree 22 3 11 8 17 H. J". Toepoel 22 1 7 14 9 Tweede klasse: J. Jorna 20 17 3 0 37 P. de Wijn 20 10 6 4 26 M. J. Langras 20 10 3 7 23 C. Bijwaard 20 10 2 8 22 B. Langras Jr. 20 7 5 8 19 D. Stam 20 7 5 8 19 R. Helderman 20 7 3 10 17 D. Klinkhamer 20 6 4 10 16 D. Bruggeman 20 6 2 12 14 A. Veen 20 6 2 12 14 D. Peerdeman 20 5 3 12 13 GOED AFGELOPEN ALKMAAR. Woensdagmiddag is de 62-jarige schilder R„ terwijl hij bezig was staande op een ladder met het schilderen van een raam kozijn van de bovenverdieping van een huis aan de Nic. Beetskade van de ladder gevallen. Zijn val werd gebroken door een voor het huis staand tochtscherm waardoor hij slechts aan het hoofd werd gewond. Door de politie werd hij verbon den en naar zijn woning gebracht waar de inmiddels gewaarschuwde huisarts arriveerde. KAJOTTERS, OPGELET! Nu we weer dagelijks genieten van een Hollandse lente met hitte golven, stortregens en orkanen is voor de Kajotters het tijdstip aan gebroken, dat we ons onthullen van winterkledij, om gestoken in uni form met vlag en wimpel op te trekken naar onze natuurschone buitenoorden. Welnu,a.s. Zondag om 7.00 "uur zal op de Zaadmarkt reveille gebla zen worden, vanwaar we ons in volle tenue naar Bergen begeven, waar om 8.15 uur de H. Mis bijge woond zal worden. Verder zal er die dag een uitge breid programma voor elck wat wils .verwprkt worden, zodat we alle Kajotters van Alkmaar verwachten. Wel worden zij er op geatten deerd, dat zij proviand voor de ge hele dag inslaan en voor zover het in hun vermogen ligt mooi weer meebrengen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: ,Riema- da, d. v. J. B. Jonker en D. van Rijswijk; Divera M., d. v. J. H. Witte en J. Bleeker; Bernardus W„ z. v. Bernardus W. Boot en L. P. M. Diehl; Hendrik, z. v. D. de Groot en J. Grobbe; Stephanus P. A. M., z. v. S. H. J. Swart en M. A. "P. Admiraal. Albert, z. v. A. Govers en H. C. van den Bergh; Eva B. M., d. v. A. Boots en P. Stam; Helena, d. v. J, Brinkman en P. J. van Putte; Sibella A. M„ d. v. Nicolaas Kenter en R. A. A. Woudstra. Gehuwd: C. Zwijnenburg en C. Meuleveld; J. W. Bleeker en I. M. Noot. Overleden: Geertje Küyper, oud 76 jaar, weduwe van A. de-Just. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Wilhel- mina M. M. d. van Hendricus W. Leijding en M. Jahn. Ondertrouwd: Hubertus Nol en Dina A, Overeijnder; Johannes P- Smeets en Maria G. Hemels; Cor nells Barsingerhorn en Maria C. Talkema; Johan Molenaar en Aga tha A. Balder; Reindert Nauta en G. Mazereel; Johannes C. Smit en Emma de Boer; Jacob H. Aafjes en Henny Klimp; Dirk Steensma en Barentina Duijfetter; Hendrik Wijgers en Henrietta L. T. Frie; L. van de Werfhorst en Hendrica A. Stelling. HONDENBELASTING Tegen verschillende ingezetenen is procesverbaal opgemaakt wegens overtredingen op de hondenbelas ting. PERSONEELSMUTATIES BIJ DE POLITIE Aan de adjudant van de gemeen- te-politie, M. A. Stor, is door de burgemeester eervol ontslag ver leend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De hoofdagent van politie P. Veenstra en dé agent J. Woltjers zijn overgegaan naar de Rijkspo litie. GESLAAGD Vcor het dezer dagen te Den Haag gehouden examen, uitgaande van de stichting „Kappersexamen" slaagde voor vakleraar onze stad genoot de heer J. B. van Meswijk. BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN. Morgen wordt in „De Rustende Jager" de bioscoop zaal officieel geopend en in gebruik genomen. In de grote zaal zijn amphitheatersgewijze rijen vaste stoelen aangebracht, die 400 zit plaatsen bieden. De zaal kan zowel voor toneel- als voor filmvoorstel lingen worden gebruikt. In de speciaal gebouwde cabine is een compleet Philips projectie apparaat Ph 5 aangebracht. De vroegere kegelzaal is ver bouwd tot een motferne dancing, waarin stucadoors en schilders de laatste hand aan het interieur leg gen; het zal echter nog wel enige dagen duren vóór dit gedeelte in gebruik kan worden genomen. GEMEENTERAAD SCHOORL. De Raad kwam gisteravond bijeen onder voorzit terschap van burgemeester Mr. Jochems; van Ged. Staten was de goedkeuring verkregen op de ver ordening tot heffing van vermake lijkheidsbelasting, waarvan de ge- meeate met de kermis en rqft Pink- stertti alreeds profijt getrokken heeft. Op voorstel van B. en W. werd gunstig beschikt op een verzoek van de Commissie Buitengemeen ten Centraal Ziekenhuis te Alk maar om een bijdrage van 1 ct per inwoner ter bestrijding van de extra reis- en verblijfkosten der commissieleden, hetgeen voor de gemeente een uitgaaf van pl.m. 30 betekent. Een verzoek van de Ver. „IJs- strijd" te Alkmaar om een bijdrage werd op voorstel van B. en W. af gewezen; de voorzitter zei, dat de kwestie besproken was in de ver gadering van de kring van burge meesters, die meenden, dat dit een zaak was voor de Provincie; de Kring zal zich daarom tot Prov. Staten wenden. Tot controleur van de steunver lening werd de gemeentebode F. Gutker benoemd tegen een vergoe ding van 150 per jaar. Tot concierge, tevens schoon maakster van het gymnastieklokaal werd benoemd mevr. H. Greeuw- Aafjes tegen een vergoeding van 400 per jaar. Meerdere raadsleden drongen aan op een grondige schoonmaak van het gymnastiek lokaal. Tot werkman-chauffeur in vaste dienst werd benoemd R. Ko ning en tot werkman in algemene dienst J. Hof. De begroting 1947 was met 'n nota van opmerkingen van Ged. Staten terugontvangen, doch in grote lij nen was er niets aan veranderd. Na behandeling van deze nota van wij zigingen en de rondvraag volgde sluiting. KAASMARKT ALKMAAR. Op de kaasmarkt viel vandaag een buitengewoon grote drukte te beleven. Van dit jaar kwam er de grootste aanvoer tot dusver, nl. 46.500 kg. Aangevoerd werden 15 stapels fabriekskaas en 5 stapels boeren kaas. De handel was vlug en ook de notering was de hoogste tot dus ver. 75.per 50 kg. Uitspraken Tribunaal J. Schellinger, Egmond aan Zee, 1 jaar en 4 mnd. internering (tot 11 Sept. '47). N. v. Meurs, Hoorn, 2Vt jaar inter nering (tot 13 Nov. '47). M. Werkman, Medemblik, 2 jaar en 3 mnd. internering (tot 7 Aug. '47). G. Coevert, Texel, Den Burg, na der onderzoek gelast. Jb. Dekker, Graft, internering voor de tijd van detentie (7 Mei '45 —29 Sept. '46) en verbeurdverkla ring van f 5000. In alle zaken einde beheer 1 Oc tober '47. In de zaak van Mr. H. de Brueys Tack bevestigde de Tweede Kamer van het Tribunaal de reeds eerder gedane uitspraak van de Eerste Ka mer, waaraan door de Hoge Autori teit geen fiat executie was verleend. ST. BAVO-NIEUWS URSEM. St. Bavo II speelde Woensdagavond een zeer aardig partijtje tegen Ursem I en wist met 32 te winnen. Goed gedaan jon gens! Doe je best om ook Zaterdagavond van HCSV II te winnen. We ver trekken om 6 uur en spelen om 7 uur St. Bavo I speelt Zondagmiddag om 2.30 uur haar 1ste degradatie wedstrijd tegen HOSV I. Jongens, het zal er nu gaan spannen, doet je uiterste best en laat de puntjes in Ursem hoor. Heel Ursem is Zondagmiddag uit gestorven en gaat natuurlijk naar de Schermer. Dus jongens, heel Ursem rekent op u. Sportvrienden, Donderdag 19 Juni is de algemene jaarvergadering, toe gankelijk voor leden en suporters. Houdt deze avond vrij. Leest de bil jetten aandachtig en zorgt dat iedere Bavo-vriend zich die avond in de zaal bevindt. POSTDUIF. LlMMEN. Voorgaande week is bij de heer Si Commandeur, bak. ker, wonende te Limmen N.H., Dus- seldorperweg no. 37 een post- of wedstrijdduif binnengekomen. De ring om een der poten was enigs zins ovaal en draagt het merk: dwars op de ring: Holland 41 en overlangs het nummer 590044. MARKTBERICHT BEVERWIJK, 11 Juni. Aard beien 3.505.50 per slof, 901.20 p. doosje; bospeen 2543; bloemkool I en Ia 3068; bosuien 410; dop pers 809§| peulen 11.25; poste lein 38-^4; rabarber 26; sla I 516; id. II 2—6; spinazie 2151; frambozen per doosje 11.10; 'snij bonen 1.60—1.65; waspeen 5160; sjolotten 1527. Door den heer A. xDocter, Voor weg te Heemskerk, werden heden de eerste frambozen ter veiling aangebracht. S.V.W.-NIEUWS HEERHUGOWAARD Ofschoon het sportterrein a.s. Zondag voor voetballen niet beschikbaar was vanwege de kermisattracties, is het door de medewerking van de heren kermisexploitanten zo geschikt, dat alleen het voorterrein als kermis- doel is ingericht. Het gehele speel terrein is dus vrijgelaten. SVW I speelt dan a.s. Zondag om half drie op het gemeente-sportter rein de eerste promotie-degradatie wedstrijd tegen Dirkshorn I, die kampioen is in haar afdeling. Dat zal er dus spannen in de Waard. Dirkshorn is een flinke ploeg, maar als SVW zo speelt als in haar laatste wedstrijden in de competitie, dan blijven de punten in de Waard. Maar dan ook van het begin tot het einde werken, heren. We verwachten veel publiek en dan na afloop vieren we prettig en net jes kermis. De opstelling van SVW ziet er als volgt uit: Joop Hermes Br. v. Schagen Jac. Smit KI. Bos Jan Mul N. Dekker Cor Boekei Cor Jak Jan Borst P. Snoek Niek Snoek Reserve J. Schilder.. K.J.B. HEILOO Zo heeft onze tafel tennisclub haar debuut in vreemde omgeving gemaakt. De spelers heb ben zich goed van haar taak ge kweten. Slechts met klein verschil werd van de sportieve Langedijkers verloren. Ook was een handicap, dat op originele speeltafels gespeeld werd. Onze speeltafel heeft niet de juiste lengte en breedte en menigeen on dervond hierdoor vele moeilijkhe den. Onze clubavonden beginnen een zomerse stemming te krijgen. Vele K.J.B.-ers hebben nu hun land arbeid, weer andere gaan op va- cantie. Wij zullen deze zomer vooral de sport beoefenen. Hoofdzaak is met elkaar in contact te blijven. Het bestuur werkt reeds ijverig aan het winterprogramma. Zondag 15 Juni stond onze club foto op het programma. Dit kan voorlopig niet doorgaan. Onze ijve rige penningmeester, J. Heijne, die al jarenlang deze functie beheert, is door een ongeval de eerste weken verhinderd in ons midden te ver keren. Wanneer deze foto nu ge maakt wordt, zal door middel van deze rubriek of op de clubavond bekend gemaakt worden. POLDER WAARD .NIEUWL AND W1ERINGEN. Het college van hoofdingelanden van de polder Waard-Nieuwland vergaderde in hotel de Haan te Hippelytushoef ■Voorzitter K. Breebaart Kzn. opende de vergadering met een kort welkomstwoord waarin hij zich bijzonder richtte tot het nieuwe lid de heer M. Heyblok. Bij de ingekomen stukken werd Komt- er een tiende geldlening? In zijn openingswoord van de openbare begrotingsvergader, van het college van Heemraden en Hoofdingelanden van het Water schap Waard- en Groetpolder, sprak de waarnemend Dijkgraaf, de heer P. Brugman, woorden ter nage dachtenis van de plotseling overle den Dijkgraaf Waiboer. Voorts deelde hij mede dat de locomotief nog niet verkocht is, al hebben zich wel enkele gegadig den aangediend. Voor het tertiar wegenplan was op de begrotingen voor 1945 en '„46 telkens een bedrag van f 2280. aan provinciale uitkeringen ge raamd. Hiervan werd slechts respt. f 549.en f 1860.ontvangen. Ge lukkig is nu bericht ingekomen dat nog 'een aanvullende uitkering groot f 750.kan wofden tege moet gezien. Het Ministerie voor Openb. Werken en Wederopbouw bericht te, dat aan de hoofdingelanden A. Vis, H. Kistemaker en D. Molenaar ontslag was verleend. Inmiddels is in beide eerste vac- catures voorzien door de benoe- mjng van de heren de Heer en Geértsema. Hiermede is de „zui vering" dus ten einde. De Provincie wenst, dat het wa terschap de negen lopende geldle ningen converteert, dan wel tegen hoogstens 3 a 3V2 laat uitstaan bij de tegenwoordige geldgevers. De rekening over 1946 sluit op 55.110.59 aan ontvangsten, 65.921.89 aan uitgaven en een nadelig saldo van f 10.811.30. „Dit klinkt somber", aldus voorzitter, „maar dit zit in de 4000.die de wegen van de winter extra kost ten, de f 2000.— die achterstallig aan de. Unie van waterschappen moest worden afgedragen, 2800.- dathet overigens geslaagde Pol- derfeest te veel kostte en de 2200.die het wegenfonds te kort opbracht.". Kort voor de be vrijding heeft het waterschap een Dieselgemaal geplaatst, omdat de electrische uitviel. Op het ogen blik is het P.E.N. bereid om jaar lijks 240.terug te betalen, wanneer deze Dieselinstallatie niet wordt gebruikt. Voor het afgelo pen jaar is reeds 351.geresti tueerd. De vergadering besloot de diesel maar weer op non-actief te stellen. Het belangrijkste onderwerp was de vraag of de polder voorlo pig jaarlijks 12.000.aan onder houd voor de wegen zou betalen, ofdat de slechtste wegen van een geheel nieuw dek zouden worden voorzien wat 70.000.moet kos ten. De Fa. Ooms te Avenhorn zou zulk een nieuw wegdek 12 j a"Sr garanderen. Voor dit laatste bedrag zal natuurlijk een lening moeten worden aangegapn. Hoewel het laatste plan veel aantrekkelijks biedt en bovendien omgerekend over 12 jaren slechts weinig meer zal kosten, adviseerde het D.B. dit toch niet te doen. Zij acht het bar naast de lopende negen leningen nog een tiende te sluiten. Over 3 jaren kunnen drie leningen af gelost Zijn. Dan kan de zaak nog maals worden bekeken. Bij stem ming bleek dat het reparatieplan van het bestuur met 7 tegen 3 stemmen was aanvaard. -\ De bemalingskbsten. overeen komstig het nieuwe P.E.N.-contract zullen f 10.180.bedragen. De heer R. C. Schenk bracht, bij de behandeling van het urgente sloot-vraagstuk, in het midden, dat ondernemende lieden in de Beem- ster een slootuitdiepmachine heb ben uitgevonden, die uitstekend blijkt te werken. Het D.B. besloot deze machine te gaan bezichtigen, omdat alleen maphinaal werk het huidige arbeidersprobleem kan op heffen. Voorts stelde de heer Schenk voor, om zodra mogelijk bedragen voor het slootwerk te reserveren, zodat op het moment, dat het in derdaad geen langer uitstel meer kan lijden, geen begrotingstekor ten dit onmogelijk maken. Met behulp van een omslag van veertig gulden per H.A. werd een begroting verkregen, die op 66.480.53 sluit met 827.73 aan onvoorziene uitgaven. Het waterniveau voor de Waard- polder stelde de vergadering offi cieel op 2.80 m. - NAP en van de Groetpolder op 3.00 m. - NAP. De wellenbelasting en polder- lasten zullen dit jaar betaalbaar ziin op 5 Juli en 15 November e.k. Burgemeester P. Blaauboer van Barsingerhorn bepleitte het ver hogen van het zomerpeil met 40 cm., met het oog op een effectieve brandbestrijding. De vergadering meende dat het verhogen van het peil op teveel moeilijkheden zou stuiten, zodat hiervan werd afge zien. De heer Geertsema vroeg in de rondvraag ontheffing van de ver plichting tot het verwijderen van riet en kroosgewas uit de sloten. De voorzitter toonde zich hiervan evenwel een energiek tegenstan der. Wanneer kroos en rietschouw worden verwaarloosd, zal de toch al slechte watervoorziening nog meer in het gedrang komen. Daar om is het D.B. besloten om de schouwbepalingen drastischer toe te passen. Burgemeester Blaauboer deelde dan mede. dat het Hoogheemraad schap in samenwerking met de ge meente Barsingerhorn in zijn dorp een nieuwe sneeuwploeg heeft ge stationeerd. Hij verzocht het colle ge om deelhebber bij de uitvoering van de sneeuwbestrijding te wil len zijn. Het bestuur zal het in overweging nemen, al voelde zij er, na de uitlating van de heer Oud. dat Waard en Groet toch pas het laatst aan de beurt zou ko- mep, meer voor om zelf een ploeg aan te schaffen. De heer Oud bracht hierna Heemraden, hoofdingelanden en ingelanden van de gehele Waard en Groetpolder dank voor de voorbeeldige wijze waarop zij in de afgelopen barre winter gehol pen hebben bij het sneeuwruimen. Daarop kreeg de vergadering een besloten karakter. Z.H. de Paus ontving Woensdag in particuliere audiëntie de Ierse, Zwit serse en Nederlandse journalisten, die bij gelegenheid van de opening der KLM-lijn AmsterdamRome, dc eerste vlucht hadden meege- maakt. Bij hun aankomst op het vliegveld Ciampino had Mgr. Dr. Olav Smit de KLM-machine en daarmee sym bolisch de nieuwe luchtlijn ingeze- ge|jd. Het gezelschap werd aan de H. Vader voorgesteld door Z.Exc. Jhr. Mr. H. W. van Weede, Neder lands gezant bij de H. Stoel. Z.H. de Paus hield in het Frans de volgende toespraak tot hen: „Gij hebt de nieuwe luchtverbin- ding onder gunstige omstandigheden geopend. Ongetwijfeld zal Gods ze gen ook op de toekomstige vluch ten rusten. Het verheugt Mij u bij deze gelegenheid geluk te kunnen wensen. Moge deze nieuwe verbin ding tussen het Noorden en Zuiden van Europa, tussen twee zo bedrij vige volkeren, bijdragen tot de ver sterking der culturele banden en de toeneming van wederzijds vertrou wen en vriendschap. Deze eerste vlucht krijgt door uw deelneming een symbolische betekenis. Gij zjjt uit hoofde van uw be roep wel bijzonder geïnteresseerd bü een uitwisseling van gedachten en niet bij het aanwakkeren van tweedracht. Gij moet alle pogin gen in het werk stellen, ook de toestanden te verbeteren, niet door ijdele voorspiegelingen en lichtvaardige beloften, maar door met vernieuwde energie te arbei den aan de opbouw van het gees telijke en morele leven. Het is no dig dat de mensen God leren ken nen en aan Zijn wet gehoorzamen. Er is geen andere basis voor een heid en vrede. De wereld werd immers gered door Hem, die in alles de Wil van de Vader vol bracht. Dat dit geloof ook steeds de trouw bewaarde schat van uw volk moge zijn." Daarna sprak de H. Vader zijn hoge waardering uit voor de per soon van H.M. de Koningin en schonk Hij aan de aanwezigen, hun familie en het Nederlandse volk de Apostolische zegen. Tenslotte on derhield Z.H. de Paus zich geruimen tijd met de aanwezigen en toonde bijzondere belangstelling voor de werkzaamheden van ieder hunner. DE TENTOONSTELLING TE OPMEER De Jaarlijkse Tentoonstelling te Opmeer is vastgesteld op 4 Aug. a.s. op het van ouds bekende ter rein. Br is echter weer iets nieuws, He zo zeer bekende verloting is weer in ere hersteld. Voorts is er een paardenkeuring aan verbonden, concours-hippique, afgewisseld met demonstraties der Landelijke Rijver, van Schagerbrug, en tot slot spring concours. 't Geheel belooft dus weer evenals voorgaande jaren een dag te worden, waar geheel West- Friesland bij tegenwoordig wil zijn. ARTSENDlENST NOORD- HOLLANDS NOORDER KWARTIER Van Zaterdag 14 Juni te 16 uur tot Maandag 16 Juni te 8 uur, zijn bij geen gehoor van de eigen arts, alleen voor spoedgevallen te berei ken de artsen: Cflree, dé Groot, Tamsma, Werner, van der Sluijs, de Boer, Groenhard, van Slooten en Swatèrs. e;en verzoekschrift van de heer C.Scheltus behandeld, die vraagt om het aan hem verpachte viswa ter tegen een vergunning van 25 cent per jaar open te stellen voor hengelaars. De vergadering wees dit verzoek af. De rekening over 1946, die een voordelig saldo van f 477,81 heeft opgeleverd, werd goedgekeurd. Bij de behandeling --an dé be groting'werd besloten om de wegen dit jaar te behandelen met teer. De Fa. Smid en Hollander stelt hier voor een sproeiwagen beschikbaar tegen 3 gulden huur per dag. De omslag werd met algemene stemmen verhoogd met f 2,per H.A. teneinde hiermee de onkosten voor het 100-jarig bestaansfeest van de polder te dekken. De begroting is sluitend gemaakt op f 14.781,86. In de rondvraag verkreeg de heer Heyblok toestemming om bij ge maal Leemans een uitrit te maken, op voorwaarde dat hij dit met het oog op het verkeer duidelijk aan geeft. De hfer Heyblok vond voorts de huur voor de teersproeimaclïine veel te hoog. Volgens voorzitter kunnen in de toekomst tegen geringe vergoeding machines van de teerleverancier gehuurd worden. De heer Veerdig stelt voor om de waarnemend opzichter een ver hoging van f 50,— toe te kennen, en zijn jaarlijkse vergoeding alzo op f 250,per jaar te brengen. Dit wordt nader overwogen. De heer Veerdig vraagt scherper toezicht op tractoren die langs de wegen rijden. Verschillende malen is ernstige schade ontstaan doordat de tractoren niet van wegbanden waren voorzien. Op zijn verzoek kreeg de heer Lont een paar arbeiders toegewe zen voor het h-erstellen van weg bermen, evenwel op voorwaarde, dat hij ze zelf uitbetaalt. Zijn vol gend verzoek, om de teerruggen in de betonweg tg egaliseren, werd eveneens ingewilligd. Tenslotte besloot de vergadering om de sloten met behulp van een kleine dragline uit te laten diepen. REIS VERENIGING VOOR KATHOLIEKEN Te Amsterdam werd begin Juni een algemene vergadering van de Ned. Kath. Reisver. gehouden, de eerste na de opheffing der ver- eeniging in 1942 door de bezet ter. O.a. was de nieuwe gees telijke adviseur, pastcor.P. J. Aarts uit Amsterdam aanwezig. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. M. Gielisse uit Den Bosch. Het oude hoofdbestuur werd herkozen, voor zover daarin geen vacatures ont staan waren, waarin opnieuw moest worden voorzien. In verband met de veranderde tijdsomstandigheden werd o.m. besloten tot belangrijke veranderingen in de statuten, waar door de mogelijkheid is geschapen tot een bredere ontplooiing, o.a. samenwerking met de Kath. Arbei dersbeweging (sociaal toerisme) en o j gebied' van internationale jeugd- reizen. Ondanks vele nog te over winnen moeilijkheden bleek men de ttoekomst. met optimisme lege- j moet te kunnen zien. De gezonde 'eder-opbloei der vereniging bleek c.m. ook uit het snel groeiend aan tal leden, hetwelk dat van voor de oorlog overtreft. Besloten werd dan ook om volgend' jaar het 25-jarig jubileum luisterrijk te vieren. Slappe en weifelende figuur Tegen J. Rozenbroek, caféhou der te Breezand werd door de advocaat-fiscaal bü het Büzonder Gerechtshof te Amsterdam, 12 jaar gevangenisstraf geëist, met ontzetting van de beide kiesrech ten voor het leven. In de loop der oorlogsjaren zou hg aan de Grenz-schutz, gelegerd te Anna Paulowna ailarlei inlichtingen hebben verstrekt, die leidden tot huiszoekingen en aanhoudingen. Hoe verdachte tot dit alles was gekomen sjheen een raadsel'te zijn. In de mobilisatietijd was zijn café bestemd als inkwartieringsadres voor Nederlandse officieren, maar tijdens de Meidagen werden hij en zijn Duitse vrouw geinterneerd, om na de komst der bezetters weer op normale wijze zijn bedrijf voort te zetten, in die zin dan, dat er nu Duitsers over de vloer kwamen. Met deze bezoekers kon kastelein Rozenbroek het goed vinden, werd op hun aanraden lid van de N. S. N. A. P. en sloot vriendschap met „het scheermesje" der grenz-schut- zer J. Hinrichsen, aan wie hij on der borrel en glas bier een en an der vertelde over de geest en de stemming van de polderbewoners. Het ging allemaal op vertrouwe lijke toon, maar toch zo, dat hij op een gegeven ogenblik als gids fun geerde, toen in de Augustusnacht van 1943 een inval werd gedaan in de woning van de familie Wilms, van Twuyver e.a., waar men op zoek ging naar onderduikers en andere gevaarlijke elementen. Er is daar in dien nacht nogal huis gehouden door „het scheermesje". En door Hinrichsen en zijn trawan ten, maar gelukkig 'liep alles alleen met hevige schrik en consternatie voor de onderscheiden bewoners af. Mr. Kenne, de advocaat-fiscaal, schilderde verdachte als iemand, die een actieve rol speelde in de Duitse tijd ten gunste van de vij and en hij eiste 12 jaar R.W.I. met ontzetting uit de beide rechten voor het leven. Mr. A. V. M. Leesberg beschreef zijn cliënt als een slappe figuur zonder ruggegraat, die zich gemak kelijk liet overhalen, maar 't daad werkelijk assisteren bij de huis zoekingen en het controleren der papieren achtte hij echter niet be wezen. Uitspraak over 14 dagen. DIERENARTSENDIENST NOORDERKWARTIER Zondag 15 Juni hebben dienst de veeartsen N. D. M. Dekker te 't Zand tel. 312 en G. van der Kolk te Nieuwe Niedorp, tel. 232. LANGEDIJK, 13 Juni. 24300 kg aardappelen Eerstelingen 51—63, kleine 3040; 170 kg bospeen 38. NOORDSCHARWOUDE, 13 Juni. 700 kg vr. aardapp. 4456; drie lingen 1528. ENKHUIZEN, 12 Juni. Visserij. 57 vaartuigen voerden aan 11.960 pond kuilaal 1.98—2.26; 1170 pond lijnaal 2.78—3.12; 11 pond snoek baars 35—57; 226 pond baars 15—19; 285 pond blei 8—12; 557 pond bot 4860; 65 pond voorn 58 ct. p. pd. MEDEMBLIK, 12 Juni. 8800 kg gr. aardappelen 4049; 3400 kg kr. aardapp. 1422. Marktoverzicht- SCHAGEN. Het marktoverzicht kan deze week wel heel kort zijn. De aanvoer was gering, de handel overal matig. Lammeren brachten weer wat minder o^ De prijzen zijn te hoog ingezet van het voorjaar en nu moet er hier en daar een veer gelaten worden. Vandaag was het gemiddelde weer plm. f 1,50 a f 2,— per stuk minder. Schapen ongeveer hetzelfde. Melkschapen f 55 tot f 65, vette schapen tot f 90. Rundvee voor de centrale was er totaal niet, 'voor de handel heel weinig. Melkkoeien iets minder, gelde koeien eveneens, bij zeer stugge handel. Het maxi mum voor eerstgenoemde categorie is plm. f 600, voor de gelde f 325 tot f 450. Een pink bracht f 230 op. De biggenhandel verliep iets beter, maar de prijs herstelde zich nog niet. Notering f 30 tot f 45. Paar denhandel kalm, transacties kwa men evenwel vrijwelniet tot stand. Pluimvee kon echter weer goed ge plaatst worden, jonge hennen f 6 a f 7, oude kippen f 3,50 a f 5, jon ge konijnen f 1,50 a f 2,50, oude ko nijnen tot f 9,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2