De Kerk in het duister van deze tijd De toespraak van Paus Pius XII tot het H. College van Kardinalen RADIO Nederland moet toeristenland worden EEN UURTJE TELEX Onderzeedienst onderscheiden met de Militaire Willemsorde r J NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 13 Juni 1947 PAG. 3 Hogere schadeloos stelling TPiclc Aialvety e Te lang, te kort Kroniek Buitenland in Het gezin In een soortgelijke toestand van volledige onzekerheid', een toestand, die zich schijnt te willen vereeu wigen, verkeert ook het gezin, deze natuurlijke kweektuin, waarin de mens van morgen opgroeit en zich voorbereidt op het leven. Wat zal zijn lot zijn? Hartverscheurend zijn de berichten, die uit de zwaarst getroffen gebieden tot ons komen over sde nood van het ge zin, van de vrouw en het jonge meisje. Verbijsterend vooral is de toestand van die huisgezinnen als men ronddwalende mensengroe pen nog zo mag noemen waarin door dè trouw der echtgenoten aan Gods gebod, de zegen van een rijke kinderschare is gekomen. Nadat deze gezinnen in vergelijking! met anderen dikwerf bijzonder zware bloedoffers hebben moeten i bren gen aan de oorlog, moeten zij nu bovendien de grote woningnood en het gebrek aan voedsel veel zwaar der dan anderen ondervinden. God zal zeker Zijn woord tegen over hen gestand doen, zulks ge heel in tegenstelling met de ho nende opmerkingen van egoisten en nietswaardige genieters. Maar het onverstand, de harteloosheid en kwace wil van anderen maken voor deze helden der echtelijke plichtsbetrachting het leven dik wijls bijna ondragelijk zwaar. Fei telijk kan slechts een ware, door de goddelijke genade gedragen heldenmoed.in de harten der jonge echtelieden het verlangen naar een talrijk krpost en de vreugde daarover bewaren. Maar welk een vernedering is er niet voor de we reld daarin gelegen, zo diep geval len te zijn in sociale verhoudingen, die dermate strijdig zijn met de natuur. Omwille van God en de smartelijke waarheid der feiten roepen wij met al onze kracht om bespoedigde hulp'. Wij vertrouwen er op, dat onze noodkreet tot aan de grenzen der aarde zal worden gehoord en weerklank zal vinden bij hen die "op een verantwoordelijke plaats in het openbare leven leiding moe ten geven en dienen te weten, dat zonder een gezond en levenskrach tig gezin Volk en Staat verloren zijn. Wellicht is.er niets wat zo dringend herstel in de wereld ver eist als de inzegbare nood vpn het gezin en van de vrouw. Geen vrees! Hoe ziet het er in werkelijkheid uit? Wie zou durven beweren, dat in de twee sinds de wapenstilstand voorbij gegane jaren, opmerkelijke schreden voorwaarts op de weg naar het herstel en de sociale voor uitgang gemaakt zijn? Bij het voor bijtrekken van een rij afgebroken of versohoven onderhandelingen verliezen de volkeren die in hun verlangen naar orde, vrede en we deropbouw zijn teleurgesteld ten slotte het vertrouwen en het geduld. Wij willen niet beschuldigen. Wij hebben een hoger doel voor ogen dan alleen een oordeel te willen vellen over het verleden. Wat wij nastreven is het voorkomen van nieuwe nog zwaardere beproevin gen in de naaste of verdere toe komst. In tijden van grote verwar ring der geesten en der verhoudin gen stellen wij al Ons vertrouwen op God de Vader van Cmze Heer Jezus Christus, de Heer der. heer sers (2 Cor. 1, 3; ,1 Tim. 6 15) en na God op de gelovigen in de ge hele wereld. Daarom richten Wij tot hen het woord-, dat de Godde lijke Meester zo dikwijls richtte tot. Zijne leerlingen: „Vreest niet". Als er heden iets gevreesd moet wor den, dan is dat de vrees zelf. Zij is de slechtste raadgeefster vooral in omstandigheden als die van te genwoordig. Zij deugt slechts om te verwarren, blind te maken en de mensen te doen afglijden van de rechten en veilige weg der gerech tigheid' en waarheid. De profeten der dwaling verkondigen met list en geweld opvattingen over wereld en staat, die omdat zij tegenna tuurlijk, onchristelijk en goddeloos zijn door de Kerk veroordeeld zijn gpworden, bijzonder in de Ency cliek „Quadragesimo Anno" van onzen groten voorganger, Pius XI. PROGRAMMA ZATERDAG 14 JUNI HILVERSUM I .7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram. muziek; 8.00 Nieuws; 8.19 Gram. muziek; 9.15 Kamermuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voordracht; 11.00 Radiolympus; 12.00 Harmonie- muziek; 12.35 Accordeonorkest; 1.00 Progr. voor de Nederl. Strijdkrach ten; 1.30 Orgel; 2.15 Omroepkamef- erkest; 3.30 Sextet;' 4.15 Operette programma; 6.00 Nieuws; 6.15 Ne- gerspirituels; 6.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten; 7.00 Zang koor; 7.30 Voor de rijpere jeugd; 7.45 Wederopbouw; 8.00 Nieuws; 8.15 Metropole-orkest; 9.30 Hoorspel; 10.00 Omroeporkest; 11.00 Nieuws; 11.30 Gram. muziek. HILVERSUM II 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Mor gengebed en Liturgische kalender; 7.45 „Maria ter ere"; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.'muziek; 9.00 Ochtendcon cert; 9.50 Gram. muziek; 11.00 De Zonnebloem, voor de zieken; 12.00 Angelus;- 12.30 Dansorkest; 1.00 Nieuws; 2.00 Vrolijk allerlei; 3.15 Debutantenconcert; 5.00 De Wig- waip; 6.50 Buffalo Bill; 7.00 Nieuws; 7.15 Kath. nieuws; '7.20 Vaudeville orkest; 7.35 Banden die binden: 8.00 Nieuws; 8.30 Lichtbaken van Pater de Greeve; 9.00 „Negen heit de klok"; 10.00 Muzikale Tombola; 10.45 Avondgebed en Liturgische ka lender; 11.00 Nieuws; 11.20 Radio Philharm. Orkest. Laat u noch door de huidige moei lijkheden, noch door het trommel vuur hunner propaganda angst inboezemen of verleiden. De vrees, die zich over zichzelve schaamt, weet zich uitstekend te vermommen. Menigmaal hult zij zch in het bedriegelijke gewaad van ogenschijnlijke liefde voor de onderdrukten, alsof de noodlijden de volkeren gediend zijn met on waarheid en ongerechtigheid, met een demagogische- taktiek of met niet in te lossen beloften! _Een andere maal hult de vrees zich met de schijn van christelijke voorzichtigheid en blijft onder voorwendsel vard%)rudent te zijn, zwijgen, wanneer de plicht eist de rijken en machtigen onver schrokken: „Het is u niet geoor loofd" toe te roepen; hen openlijk te vermanen: het is niet geoorloofd uit zucht naar winst of uit heers zucht af te wijken van d'e rechte lijn der beslissende christelijke grondbeginselen voor het sociale en' politieke leven, die de Kerk her haaldelijk en met alle duidelijk heid aan de mensheid van van daag heeft verkondigd. Tot u vooral is de oproep gericht zonder enige reserve mede te wer ken aan de verwezenlijking van een maatschappelijke orde, waarin een zo hoog mogelijke graad van gezond economisch leven en van sociale rechtvaardigheid- is verwe zenlijkt, zodat zij die de klasse- tegenstellingen willen uitbuiten, in de onmogelijkheid verkeren, de teleurgesteld'en en de onterfden dezer wereld aan te lokken, door hun het christelijk geloof en de Katholieke Kerk niet als .bondge noten maar als tegenstanders te wijzen. Onder de leiding der goddelijke Voorzienigheid' heeft de Katholieke Kerk haar sociale leer uitgewerkt 'en afgekondigd. Hiermede is de weg afgebakend', die de christen moet inslaan en geen vrees, aardse goederen of voordelen te verlie zen, of als minder cultureel, natio naal of sociaal te worden aange-, zen mag den christen weerhouden ook maar een schrede van dit pad' af te wijken. Robert Baulhin, een Blits soldaat uit Suss/ex, die reeds als 17-jarige jongeman de evacuatie van Duinkerken heeft mede gemaakt, kreeg in de latere oorlogsjaren in Limburg kennis aan Jeanne Kruppers uit Thorn. Dezer dagen werd in Engeland hun huwelijk ingezegend. „Vreemdelingenverkeer" ontplooit1 grote activiteit Tc Haarlem is het 27e congres gehouden van de Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer. De voorzitter, mr. dr. L. N. Deckers, zeide in zijn openings rede, dat de vereniging tevreden terug mag zien op hetgeen ver richt is. Zo zijn in het buitenland agenten werkzaam in Brussel, Parijs, Londen en New York en in 45 andere plaatsen zijn corres pondentschappen gevestigd. Er wordt in het komende jaar weer een stroorh van vreemdelingen verwacht. Mr. Deckers heeft groot vertrouwen in de toekomst, omdat de betekenis van het vreemdelin- genwe^en toeneemt. Dit middel van volksbestaan is vroeger verwaar loosd. Nederland ontving in 1938 van vreemdelingen een som 'van f 1.000.000. Nederlanders gaven in den vreemde f 42.000.000 uit. Ge tracht moet worden dit verschil in de toekomst op te heffen. Steun van de overheid is daarbij onont beerlijk. Wij moeten -niet hebben een ambtelijk apparaat, maar wel ambtelijke medewerking. OnS werk is voor de gemeenschap en het ver hogen van de volkswelvaart. Bij de rondvraag vroeg de heer Westerling uit Arnhem aandacht voor de Veluwe. Er wordt een aan slag gepleegd op die streek en ge tracht moet worden haar ongeschon den te behouden. Het bestuur zal stappen doen bij de regering om een ander woning type te verkrijgen. Voorts werden vrage_n gesteld over de vacantiespreiding, het ver krijgen van toewijzingen voor ho tels, het opheffen van het rijverbod op Zondag en het verkrijgen van een spoorwegverbinding tussen het Oostelijk deel van Brabant met België en Luxemburg. Tenslotte vestigde de afgevaar digde van Noordwijk er de aandacht op, dat de vreemdelingen, in het Positie Nederlandse passagiersschepen „Aldabi", R'dam - Buenos Aires, pass. 11/6 Kaap Verdische Eilanden; „Johan de Witt", 10/6 van Suez naar Batavia; „Klipfontein", 11/6 van Durban te Lorenzo Marquez; „Kota Gede", BataviaR'dam, 11/6 pass. Kaap del Armi; „Maetsuycker" 13/6 van Batavia te IJmuiden verwacht; „Modjokerto" 11/6 van Batavia te R'dam; „Nieuw Holland" 11/6 van Port Said naar A'dam; „Niger- stroom" 11/6 van Monrovia naar Takoradi; „Oranjefontein" 11/6 van A'dam te Beira; „Sibajak" 10/6 van Sabang wordt 14/6 te Batavia ver wacht; „Tarakan" 10/6 van Suez naar Batavia; „Volendam" 11/6 van Belawan wordt 14/ij te Batavia ver wacht; „Zuiderkruis" 12/6 1 uur van R'dam naar Batavia; „Boerhaa- ve" 11/6 van Tampa via Antwerpen naar R'dam; „Duivendijk" 11/6 van San Francisco te Los Ahgeles; „Leerdam", 11/6 van R'danl te New York. 1 bijzonder de Amerikanen, bij hun bezoek aan Marken en Volendam, bijzonder hoge prijzeh voor souve nirs e.d. moeten betalen Deze zaak heeft reeds de aandacht van de autoriteiten en er zijn maatregelen te verwachten. De afdeling Wierin- gen heeft aangedrongen op aanleg van de spoorweg over de Afsluit dijk. In restaurant Brinkman heeft de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, een tafelrede uitgesproken, waarin hij opmerkte, dat de V:V.V. de ideële taak heeft te vervullen de bevol king op te voeden in het sympathiek ontvangen van de vreemdelingen, die ons land bezoeken. Dit is reeds in verheugende, mate het geval. Spr. constateerde, dat de bezoekers een goede indruk van Nederland ont vangen. DE KOMENDE TT-RACES Grootse voorbereidingen te Assen Drenthe maakt zich op de tien duizenden bezoekers van de T.T.- races op waardige wijze te ont vangen. Was het tot nu toe spe ciaal Assen, dat in de T.T.-week veranderd werd in een metropo lis, dit jaar heeft zich ook in Bei- len een comité gevormd voor de logieskwestie en het dorp Hoog halen, waar o.m. het Norton- team zijn tenten heeft opgesla gen, heeft een Iogiesbureau in gesteld. Alles wordt gedaan om een sfeer te scheppen, een groot internatio naal evenement waardig. Intussen werkt de organisatie commissie onder hoge druk, het voornaamste punt is de inschrijving der buitenlanders. In verband met verschillende omstandigheden ko men deze bijna steeds tegen de sluitingsdatum pas definitief bin nen en dan dikwijls nog telegra- fisch, men kan er echter zeker van zijn, dat niets wordt nagelaten om in deze eerste na-oorlogse T.T. met een goede bezetting voor de dag te komen. Zo zijn vertegenwoordigers van de organisatie-commissie naar Bern gereisd ter bijwoning van de grote prijs van Epropa, welk contact nog uitgebreid werd met een bezoek aan de Italiaanse fabrieken. Be kend is n.l. dat de Italianen over zeer snelle machines en uitsteken de rijders beschikken. Er zijn on derhandelingen gaande met de be kende rijders Lorenzetti en Tenni, die over een fraaie 500 cc Guzzi beschikken. Zij zullen het de Nor- ton-rijders niet gemakkelijk ma ken. Voor Norton zullen .waar schijnlijk uitkomen Lyons. Bell, Daniell en Bills, twee in 350 en twee in de 500 cc klasse. De A.J.S.-fabriek probeert deze week in de training voor de Engel se T.T. een geheel nieuw model 500 cc. Voldoet deze mooie ma chine, dan zal deze ook in Assen starten. Vier jaar geëist tegen SS'er De 18-jarige gewezen S.S.-er W. B. Berkhout, die op 2i Januari jl. een 71-jarige weduwe in haar wo ning te Rotterdam overviel en er met een bedrag van ongeveer 1000 gulden en een radiotoestel vandoor ging, hoorde voor de rechtbank te Rotterdam vier jaar tegen zich eisen met aftrek. B. had in Januari 1945, dus op 16-jarige leeftijd, dienst genomen bij de Duitse weermacht, was na de bevrijding geïnterneerd en na lange tijd in het kamp in Hoek van Hol land te hebben gezeten voorwaar delijk vrijgelaten. Hij bekende de misdaad te hebben gepleegd, doch' kon zijn daad niet motiveren. Wel bleek hij de aanslag'zorgvuldig be raamd te hebben. Maximumprijzen voor kersen en aalbessen De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening heeft in de huidige prijzen voor kersen en aal bessen aanleiding gevonden tot het stellgn van maximum-prijzen voor dit fruit. Ingaande 16 Juni a.s. mag de kleinhandel voor kersen maximaal f 1,15 per kg. berekenen. Aalbessen (rode en witte) mogen met ingang van die datum» t/m 21 Juni ten hoogste f 0,85 per kg en van 23 Juni af f0.65 per kg. kosten. Voor groothandelaar en teler zijn voor kersen de maximumprijzen resp. op f97 en f85 per 100 kg. ge steld. De rode en witte aalbessen mag de groothandelaar t/m 21 Juni voor ten hoogste f71 en de teler voor ten hoogste f60 per 100 kg. verhandelen. Van 23 Juni af zijn voor dit fruit voor groothandelaar en teler de maximumprijzen t'esp. f54.50 en f45 per 100 kg. De melkv.oorziening in West Nederland In verband met moeilijkheden tussen de organisaties van de melk veehouders (CMC) en de melkindu- strie (I.I.V.) in de westelijke zone van ons land, heeft het Bedrijfschap voor Zuivel ter voorkoming van stagnatie in de melkvoorziening maatregelen genomen. In een veror dening is o.m. bepaald, dat het Be drijfschap voor Zuivel het percen tage melk vaststelt, dat elke fabriek binnen het westelijk gebied ont vangt van de veehouders aldaar. Inzake het vervoer van de melk van veehouder naar, fabriek is be paald, dat dit uitsluitend geschiedt in opdracht van degene, die ook in het tijdvak van 13—27 April j.l. de melk deed vervoeren. De betaling moet geschieden rechtstreeks aan de veehouder of, indien deze*Iid is van de C.M.C. via deze organisatie als zijn gemachtigde. Russische schildwacht schiet Zweed neer Toen dr. Karlsson, die als chef van de Zweedse hulporganisatie „Red de kinderen" in Oostenrijk vertoeft, zich met zijn wagen te dicht bij de grens waagde, werd hij door een Russische schildwacht- neergeschoten. Katlsson schijnt de waarschuwingen van de schild wacht niet gehoord te hebben. Me vrouw Karlsson en haar kind, die zich eveneens in de wagen bevon den, werden niet gewond. Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken heeft de Zweedse zaakgelastigde te Wenen opdracht gegeven een volledig onderzoek in te stellen. Wordt dr. Guido Schmidt opnieuw berecht? Dr. Guico Schmidt, de Oosten rijkse minister van buitenlandse zaken ten tijde van de Anschluss is vrijgesproken van de beschuldiging van verraad. Velen beschouwden het proces tegen Schmidt als een proces tegen de gehele vooroorlog se Oostenrijkse politiek. Von Schussnig, de voormalige Oosten rijkse kanselier had schriftelijk verklaard, dat Schmidt steeds zijn volle vertrouwen had genoten. De Oostenrijkse socialistische partij heeft het ministerie van bin nenlandse zaken echter verzocht dr. Schmidt opnieuw te doen berech ten onder beschuldiging van sa menwerking met de Duitsers. Ten onrechte van brandstichting verdacht Bij de brand in ce houtwarenfa- briek van de heer J. H. Roffel op Zaterdag 7 Juni jl. te Zaandam werd de eigenaar gearresteerd on der verdenking van brandstichting. Hij is thans wederom op vrije voe ten gesteld met een proces-verbaal wegens schuld aan brand door on- Te Muiden wordt een schip gebouwd, de „Jo han de Witt", dat te Dord recht zal worden voorzien van een hetelucht motor. Het vaartuig wordt in op dracht van Philips ge bouwd en zal dan in begin September gaan varen voor demonstratie-dpelein- den. De laatste hand is gelegd aan de technische voorbereiding van het wetsontwerp betreffende de dekking der kosten Voortvloeiend uit de her ziene pensioenregeling van de mijnwerkers. De indie ning van dit ontwerp is spoedig te verwachten. In de nationale commissie van advies inzake de rech ten van de mens is alsnog benoemd tot lid mr. G. J. van Heuven-Goedhart, hoofdredacteur van het dagblad Het Parool, oud minister van justitie. 5{s De voormalige NSB-burge- meester van Weert, Rose- ner-Manz, die sedert de be vrijding in een bewarings- kamp verbleef, wist tijdens werkzaamheden op de Ait- Weerterheide dank zij een list te ontsnappen. Men vermoedt, dat hij naar Bel gië is uitgeweken. Het tribunaal te Deventer heeft mr. W. de Rijke, vroeger Het vuur vond een gretig voedsel in het uiterst licht ontvlambaar materiaal. De schade, welke door verze kering wordt gedekt, wordt volgens de eerste schattingen op minstens één ton geraamd, waarbij te Haarlem woonachtig, oud-procureur-generaal v. het Gerechtshof te Arnhem en oud-commissaris der provincie Overijssel Ver oordeeld tot 3 jaar interne ring met aftrek, tot 9 Mei 1948. Van zijn vermogen werd f20.000.verbeurd verklaard. Hem werden de kiesrechten en het recht om openbare ambten te bekleden ontzegd. Een felle brand heeft een aan zienlijk deel van de fa briek van kunstleder „Ve- ritex" te Nieuw Milligen bij Apeldoorn verwoest. nog een aanzienlijke be drijfsschade komt. Op 15 Juli zal Arnhem voor locale gesprekken weer automatisch kunnen telefo neren. Het zal echter nog een half jaar duren voor men interlocale gesprek ken automatisch zal kun nen voeren. Op 1 Juni j.l. bedroeg het aantal aan gegeven radio-toestellen in Nederland 812.836 tegen 786.269 op 1 Mei. Het aan tal aansluitingen op het Rijksradio distributienet bedroeg op 1 Mei 479.121 tegen 477.372 op 1 April jl. Het afgelopen weekend werd ingebroken in de overhemdenfabriek „Cle ment" gevestigd te Tilburg. De buit bestond uit 120 overhemden, 550 boorden en enige dozijnen manchet ten. Een door de Tilburgse recherche ingesteld onder zoek had tot resultaat, dat vier ersonen uit Tilburg, konden worden aangehou den. ïj: In de zeepfabriek „Marseille" te Tilburg is een grote uitslaande brand uitgebroken. Van het uit drie verdiepingen bestaan de gebouw brandden de twee bovenste totaal uit. Grote hoeveelheden zeep, die voor verzending gereed stonden, alsmede vele grondstoffen voor de zeep- bereiding gingen verloren. ;j; De politie teArnhem heeft gearresteerd de 50- jarige A. H., expeditiechef van een grootbedrijf in Arnhem, verdacht van ver duistering van f 20.000. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Uitreiking op 20 Juni door H. M. de Koningin H.M. de Koningin heeft aan de Onderzeédienst van de Kon. Marine een hoge onderschei ding toegekend, namelijk het ordeteken van ridder in de 4e klasse der Militaire Willems. orde. In het desbetreffend K. B. wordt deze decoratie als volgt gemoti veerd: Wegens het gedurende de tweede wereldoorlog van 1940 tot 1945 uitgemunt hebben door voort durende uitstekende daden van moed', beleid en trouw van officie ren, onderofficieren en manschap pen tijdens operaties tegen een meestal overmachtige vijand in na genoeg alle werelddelen. Door de onderzeeboten werdén 54 vijande lijke oorlogsschepen, transport schepen en koopvaardijschepen tot zinken gebracht en talrijke andere beschadigd. Vele voor de krijgs verrichtingen belangrijke inlich tingen omtrent de vijand' in de be zette gebieden werden tijdens ge vaarlijke opdrachten verzameld. Bij al deze acties gingen zes,onderzee boten met haar bemanningen strij dend ten onder, terwijl het behoud van talrijke andere boten welke door de vijand met dieptebommen v^prden beschadigd, aan de onver schrokkenheid, durf en bekwaam heid der bemanning was te dan ken. H.M. de Koningin heeft 't voor-, nemen om deze belangrijke onder scheiding, dïe nog slechts aan twee andere onderdelen van de Kon. Marine n.l. het Korps Mariniers en de Marine Luchtvaartdienst is toe gekend, persoonlijk aan de Onder zeedienst uit te reiken bij de vie ring van het 40-jarig bestaan van de dienst op Vrijdag 20 Juni, om 12 uur In een gecombineerde Voor leden der Tweede Kamer Gelet op de tegenwoordige le vensstandaard heeft de Regering gemeend over te moeten gaan tot het indienen van een wetsontwerp, waarbij met ingang van 1 Januari 1947 de schadeloosstelling en het pensioen van leden der Tweede Kamer worden verhoogd. Vo.orge- steld wordt de schadeloosstelling, te verhogen met f 1000.en dus te brengen op f 6000.en het pen sioen te bepalen op f 187.50 voor elk jaar, gedurende hetwelk af tredende leden lid der Kamer wa ren tot een maximum van f3500.-. Thans bedraagt het pensioen f-150 per jaar met een maximum van f 3000.De bepaling van het voorgestelde artikel 2 heeft ten doel de reeds verleende pensioe nen te herzien met ingang van de dag van inwerkingtreding dezer wet. Hiertoe opent art. 4, derde lid der Additionele artikelen van de Grondwet de mogelijkheid. Uiter aard wordt ook het maximum der lopende pensioenen met niet meer dan f 500.verhoogd. door J. S. FLETCHER 67, „Juist en we beschouwden dat als een aanwijzing, dat hij ze niet rechtstreeks van Boyce Malvery had gekregen, maar van iemand anders." vervolgde Atherton. „En nu neem ik aan dat datgene waartoe Dick Malvery plotseling besloot toen hij die avond in Shilhampton of ergens anders Verbleef was, den- gene te gaan bezoeken van wien hij die cheque had gekregen. Diegene, wie hij of zij ook moge zijn, kon hem het allerbeste inlichten, daar om moest hij hem of haar bezoeken. Wanneer we aannemen dat deze theorie goed is, moeten we verder aannemen dat» Dick Malvery, te oordelen naar de brief aan zijn zuster, niet precies wist waar hij diegene zoeken moest. Hij zei in zijn brief: „ik kan twee a drie da gen wegblijven, of langer, misschien een Week." Blijkbaar als mijn theorie tenminste goed is wist hij dat hij naar die persoon moest zoeken, ook had hij een vrij nauw keurige gedachte waar hij moést zoeken, omdat hij een vrij vastom- schrijven periode noemde. Wat denk je van mijn theorie?" „Ik 'denk, dat er heel wat in zit," antwoordde Blake, „en ik denk ook dat het een hele stap vooruit zou zijn wanneer we een tip zouden krijgen wie het was die hem die cheque gaf of stuurde. „Nou, ik heb een flauw, schim achtig idee op dat punt," zei Ather ton met een glimlach, „maar het is nog zó nevelachtig op 't ogenblik, dat ik er zelfs jou nog niets van vfil zeggen. Ik ben 't aan het uitwerken. Juist nu, vanmorgen in ieder ge val, wil ik iets uitzoeken, dat van meer direct belang is. Ik wil weten Blake, wanneer het was dat Dick Malvery op die avond van 27 Fe bruari die brief aan zijn zuster schreef en afzond." „Je bedoelt hoe laat precies," ant woordde Atherton. „Was het vóór zijn bezoek aan Stephen en Daniel Pyke of er na?" „Meen je, dat het van grote be tekenis is?" „Ik denk, dat het van de grootste betekenis is. En ik hoop," vervolg de Atherton, „dat die waard van de „Moon and Star" ons iets nieuWs over ditzelfde punt kan verschaffen Daar is-ie, de „Moon and Star", ging hij voort terwijl hij naar een huis wees, dat vopr hen stond op de weg over de steile rotskust, die ze volg den, „en daar, aan de andere kant van dat soort landhoofd, zie je Ste phen Pyke'S huis, Channel Cottage. plechtigheid zal H.M.. dan eerst een. monument ter nagedachtenis van de gevallenen bij de Onderzee- dienst onthullen en daarna de ver sierselen van deze hoge onder scheiding aan de commandant, lui. tenant ter zee le klasse J. F. van Duim overhandigen. Z.K.H. Prins Bernhard zal daags tevoren een deel van de jubileumviering van de Onderzeedienst bijwonen. De plechtige uitreiking zal geschieden op de basis van dé Onderzeedienst in de Waalhaven te Rotterdam. Geen distributie meer in de Ver. Staten De Amerikaanse huisvrouwen konden Donderdag hun distributie bescheiden aan de kant doen: het laatste distributie-artikel, suiker, is van de bon. In November 1945 wa ren de andere levensmiddelen reeds vrijgegeven. HET MARIACONGRES TE MONTREAL Het grote Maria-congres, dat Woensdag a.s. in Montreal ge opend wordt, zal een der belang rijkste gebeurtenissen zijn in de kerkelijke geschiedenis van Ca nada. Verscheidene kardinalen, 300 bis schoppen, vijfduizend priesters en duizenden gelovigen zullen hieraan deelnemen. Het congres valt samen met het eeuwfeest van de oprich ting van het bisdom Ottawa, waar bij gebeden zal worden voor de wereldvrede. Tot de aanwezige kar dinalen behoren de Aartsbisschop van Toronto, Mgr. Mc Guigan, die tevens als pauselijk legaat optreedt; de Aartsbisschop van Lyon, Kardi naal Gerlier, Kardinaal Tisserant, secretaris der Congregatie voor de Oosterse Kerken, de Braziliaanse Kardinaal de Vasconcellos Motta, de Amerikaanse Kardinalen Speil- man van New York, Stricht van Chicago en Mooney van Detroit, terwijl de Primaat van Hongarije, Kardinaal Midszenty, aanwezig hoopt te zijn, indien hij op tijd jn het bezit van de nodige paspoorten komt. Verscheidene kerkelijke plechtigheden staan op het program. IJ SPREEKT meestal te lang, maar u schiet te kort in uw naastenliefde. Uw rekening van uw leveran cier is te lang. terwijl u tekort schiet in uw spaargeld. Uw onderzoek voor de spiegel is te lang, uw gewetensonder zoek te kort. De tegenwoordige opsomming 'van alle gebreken die er zijn, is te lang, ons mea culpa daarvoor is te kort. Het verblijf in hel of vagevuur is te lang. de weg die er heen voert, te kort. Denkt U eens na over dit te lang en te kort. Stel u niet te vreden met te lange aanklach ten tegen anderen en rtiet te kor te voornemens voor u zelf. (Uit: Katholieke Digest, Juni 1947). MARCUS LATENTE BURGER OORLOG Reeds vanaf de eerste dagen van de M.R.P. dreigde in de troebele na-oor logse politieke sfeer van Frankrijk het spook van de burgeroorlog. De communisten balden na de politieke^ éénwording van de katholieken hun krachten terstond samen en trachtten met de socialisten de groei van het rechtse blok met alle middelen tegen te gaan. De uit slagen van een zestal Kamerverkie zingen en volksreferenda demon streerden een tamelijk constant evenwicht tussen- uiterst links en het constructieve christelijke ele ment in de Franse samenleving, doch geen dezer monsterpartijen wist meer dan een derde der kie zers tot zich te trekken. Nooit was de ongevoeligheid van het Franse kiezerscorps voor de slogans der nieuwe bewegingen zo groot als in deze tijd, waarin het politieke le ven van de grond af moest worden opgebouwd. Hierdoor bleven mil- lioenen stemmen onbenut en gaf de uitslag geen zuiver beeld van de verhoudingen. Mede door deze factor van onzekerheid is een toe stand van nerveuze spanning ont staan en zijn de tegenstellingen on nodig verscherpt. Eerst was daar de strijd tussen de Gaulle én Thoresz waarvan de eer ste zich welis waar van deM.R.P distancieerde en zelfs een tijdlang „stil" leefde, doch welke strijd toch steeds latent bleef voortduren en zich enige tijd geleden weer aan de oppervlakte vertoonde, toen de ge neraal zijn Rassemblement du Reu- ple Francais stichtte en de commu nisten daar comité's van waakzaam heid tegenover stelden. Reeds voor die tijd was het Franse openbare leven opgeschrikt door wapenvond sten te Parijs en het ontdekken van geheime organisaties, een soort on dergrondse in vredestijd. De chro- nique scandaleuse der zwendelende upper ten uit de beide kampen deed daar nog een schepje bovenop. En toen de communisten tenslotte door Ramadier uit de regering wer den gezet, namen zij, zoals te ver wachten was, hun toevlucht tot het bekende middel der stakingen en spanden zij de C.G.T. voor hun po litieke wagen. De spoorwegen lagen stil en als gevolg daarvan gingen dagelijks 12 millioen arbeidsuren verloren. Een achttal electrische be drijven volgden en de staking kreeg meer en meer het aanzien van een gecamoufleerde burgeroorlog tussen de ordelievende elementen, beli chaamd in de regering en gesteund door de rechtse partijen, en de op chaos aansturende communisten. Voor de zoveelste maal stond een regering voor het dilemma van toe geven of wijken voor de eisen van een vakverbond, dat een speelbal is in handen der linkse politieke lei ders. Het is echter evident, dat in Frankrijk grote dingen te gebeuren staan. De kruik gaat zo lang te water tot ze barst. Het is ontmoe digend dit te moeten constateren, doch de democratie heeft nog wei nig mogelijkheden in het land van de liberté, égalité et fraternité. En dan schijnt de Gaulle toch nog ge lijk te krijgen met zijn wat auto ritair getinte nieuwe beweging. Nu veronderstel ik, door de brief van de waard, dat Dick Malvery op die avond van 27 Februari naar dat huis kwam en ik wil weten, hoe laat hij daar kwam. Natuurlijk heeft die man' van die nieuwe beloning ge hoord en zonder twijfel is hij van plan iets te vertellen; 't kan veel zijn of weinig. Maar nu we zeker weten dat Dick Malvery die avond hier in de buurt was, geloof ik dat we iets over hem zullen horen. En hier zijn we er." De herberg „Moon and Star", voor welke ze nu uitstapten, was een een zaam huis langs de weg die van Shilhampton naar Marshwyke leid de, via de. buitenwijk waar de ge broeders Pyke woonden. Het was een bouwvallig, antiek gebouw, dat waarschijnlijk afhankelijk was van de klandizie van reizigers en de be woners van een paar vissershuisjes aan het strand beneden en er waren maar weinig tekenen van leven te bespeuren toen Atherton en Blake de met zand bestrooide gelagkamer betraden. Maar de commissaris werd klaarblijkelijk verwacht, want een dikke vrouw van middelbare leeftijd verscheen onmiddellijk en ging hen voor naar een binnenkamer waar 'n oude man zat, wiens rechtervoet, ge zwachteld en omwonden, op een kruk voor zijn fauteuil rustte. „Goedemorgen heren", zei hij toen dg waardin de bezoekers uitnodig den, plaats te nemen. „Ik zou wel naar u toegekomen ziin, meneer", vervolgde hij, zich tot Atherton wen dend, „as ik niet met 'n aanval van jicht in dok had motte blijve en misschien most u toch eris deze kant uit. 't Gaat over die dinges waar u een beloning voor uftlooft, commis saris", ging hij voort, toen zijn vrouw vertrokken was en de deur achter zich had gesloten. „Die zaak van de jonge meneer Mallevrie, meneer." „Weet je daar iets over?" vroeg Atherton. „Ik wist wel iets, maar ik doch dattet er niks mee te make had tottik dat anplakbrieffie had geleze", zei de waard. „Natuurlijk brengen dinge as ditte, die duizend Pond beloning, andere dinge in je geheuge terug en ga je. nadenke." „Wat kun je vertellen?" zei Ather- thon. „Dit is mijnheer Blake, die de beloning uitlooft. Je kunt vrijuit met hem spreken." „q-" riep de waard uit, „maar ik weet niqf of ik u alles ken vertelle, meneer, waardoor ik die hele belo ning zou kenne krijge. Ik docht er zo over na of ik u misschien zou kenne helpen assik mijn verdenking an u vertelde. Nou, daar gaat-ie dan. Toen ik die krant las over watter op die Fibberewari-avond was gebeurd, begon ik te denke. Omdattet op een do"5ere avond aan 'n end van die zelfde Fibberewarimaand was, dat ter n lange vent, die ik niet kende, en zo te zien een vreemdeling, hier bmne kwam en me vroeg of ik 'm niet een velletje postpapier kon geve. „Was hij alleen?" vroeg Atherton. „Nee meneer, dat wassie niet. Hij kwam dan binne", antwoordde de ■Waard, „met 'n jong -ventje, zoiets van negeüen of twintig of zo, 'n ma- troossie op z'n Zondags zo te zëg«e Ze namme elk- 'n glaassie en de jonge stak n paar sigare bij 'm en man- hi' drnes 'n don kere baard ging daar ginder in de bar an n tafeltje een brief zitte schrijve. (Wordt vervolgd.) f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3