Nieuw Republiek zal bemiddeling vragen bij mislukking der onderhandelingen Russen wijzen Amerikaans protest van de hand 2315 D Congrespartij aanvaardt Britse plan voor de machtsoverdracht Bevin naar Parijs Europa bloedt financieel dood Bevin wil een door het volk zelf gekozen. Wereldparlement OT vaartdiens* idschap jrderkwartier VL PLAYERS H. Hugowaard J i DIT BLAD! Voor Alkmaar en omgeving Een resolutie Commissie-Generaal heeft haar houding nog niet bepaald Krijgslustige oproep van Soedirman De Kleine Drie en Marshall's plan Pandit Nehroe hekelt het Engelse bestuur in Brits-I ndië Drie vliegrampen eiseri 71 doden Nieuwe onrust in het Rhhrgebied Ned. Bank wordt genationaliseerd Engeland beschuldigd van inmenging in Hongarije w M ride werkkring en open voor flinke, 4 jaar bij de MARINE met een le djenst- angenomen worden IN I ERS bestemd te worden tediening lichte en scheepsgeschut; ge verder voor licha- r en pijper. t onderwijs. r-hofmcesterzieken- .O., ziekenverpleger riner (Mulo of 3 kl. ■ag. Ambachtschool >f instrumentmaker) Dipl. electr.-techn. tee gelijk te stellen (Mulo of 3 kl. HBS) •adio-radarmonteur) ibachtschool, radio- 3 kl. HBS. zoenscommandanten ine-inrichtingen ge- nandanten dier in- en gelegenheid tot ;en van de Marine i te; Groningen -eeuwarden-Hengelo Utreoht-Den Helder uiderihoutseweg 123) Coepoortsstraat 8), ïlo-Maastricht; wel- atig zitting houden het land, als regel. :r MRADEN van Noord- ïgen ter openbare ken- 174 van het reglement r tot de volgende vast- rie van het Hoogheem. tmerstraatweg 13, voor gt op de uren, waarop c is opengesteld, men onder overlegging binnen twee maanden inslagbiljet, schriftelijk Jen worden ingediend. f en Hoogheemraden, De voorzitter, Jzn., waarn. dijkgraaf De secretaris, Boersma. ;kcnd als de beste IZIEK komen ge- i 16 en 17 Juni bij 10 uur: le deuntje. r zal zijn dan aiïdere oud aan: „Kom op enzorgen voor vol- Ook ijs aan- e. Overdekte motor. i toeg. voorbehouden liENTGOED met zijn OUDEJANS met ussel. DUINS met a en hengelsport. m. J. DERKS met *fKE CO. met de jn amusementspaleis :ijn oliebollenkraam. bezoek uitnodigend, GENBERG mis-exploitanten. Heiligenberg staan. G LANGEDIJK oor bijzondere en zeep PANCRAS, uitsluitend voorm. O. L. School te 12 uur. DBDAM, HENSBROEK 5 Donderdag 19 Juni in hugowaard, van 9,30 tot de betreffende personen Juni bestaat op de be- oor het afhalen van een r personen, wier stam- cijfer 3 (drie) en die in el, Waaraan zich de bon aiand JUNI van een der ;veneens in aanmerking de kinderen, geboren in aet#jaar 1946, tegen in- nlegvel GC, GD of GE, HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 2Q c- p. mm.; in alle ediftes 30 ct. Noordhollands Buiten God. is 't nergens veilig Vondel MAANDAG 16 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11252 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN; Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K-2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE PARTIJRAAD van de Partij van de Arbeid heeft het nuttig geoordeeld weer eens een resolutie over Indonesië vast te stellen en aan te nemen. Zij heeft daarin dap per vooropgezet, dat zij met teleur stelling kennis genomen heeft van het fèit, dat uit het Indonesische antwoord blijkt", van „zodanige principiële' verschillen van inter pretatie dier overeenkomst" als niet mocht worden verwacht na de cor respondentie, welke tussen beide partijen vóór de ondertekening is gevoerd, „waardoor de Republiek van de Nederlandse interpretatie volledig op de hoogte was". De on middellijke verwezenlijking van de staatsrechtelijke constructie, dte de republiek voorstelt, valt ook naar het oordeel van de P.v.d.A. niet te rijmen met hetgeen de overeen komst van Linggadjati voor de overgangstoestand naar de souve- reine V.S. van Indonesië bepaalt. Een oplossing kan echter niet lan ger worden uitgesteld, daar anders een onduldbare toestand zou ont staan. De Partijraad doet derhalve een hartstochtelijk beroep op de re geringen van Nederland en Indo nesië, om bereid te zijn, tot een uiterste inspanning om een cata strophe te voorkomen. Tot zover gaat alles goed. Maar dan komen de concrete wensen, die eenzijdig aan de Nederlandse rege ring worden gesteld, terwijl uit het antwoord van de Republiek op de nota van de 0:G. van 27 Mei toch wel duidelijk gebleken is, dat aller eerst de republiek in gebreke is. Die concrete wensen zijn: her nieuwd contact (maar de onderhan delingen zijn niet afgebroken); en voorts „het onderwerpen van de daarvoor vatbare punten van het geschil aan een uitspraak overeen komstig het' accoord van Linggad jati. (Maar de arbitrageregeling betreft juist een van de punten, waarover men het niet eens is, een reglement, dat deze zaak nader zou regelen, is nog niet vastgesteld!). Vervolgens worden door de P. v. d. A. gevraagd: duidelijke maatre gelen, geschikt om de ernstig-ver- Itoorde vertrouwenssfeer te her stellen en met. name onmiddellijke aflossing van troepen, in verband met de aankomst van de 2e divisie in Indonesië, en zo mogelijk verde re vermindering van de troepen macht. Verder worden nog een aan tal andere-punten gevraagd, die kennelijk ten doel hebben de linker vleugel in de Partij tevreden te stel len. Wat de kwestie van de troepen macht betreft, mag worden opge merkt, dat reeds eerder ook van militaire zijde is vastgesteld, dat -de aflossing van de troepen zou be ginnen, indien de tweede divisie in Indonesië is aangekomen. In hoe verre dit ook tot vermindering van troepen, aanleiding zou geven, hangt geheel van de situatie af. De reso lutie zegt dan- ook hetzelfde, wat het 'accoord zegt en wat het stand punt van de regering is: n.l. ver mindering van de troepenmacht „zo spoedig mogelijk". Hiermede heeft de P.v.d.A. de ëxtremistische inter pretatie losgelaten, dat het befaam de „aanstonds" van het accoord zou betekeifen „onverwijld", maar stelt zij zich op het standpunt, dat die vermindering „zo spoedig mogelijk" moet geschieden! In een duidelijk commentaar, dat proffessor Romme op deze - resolutie van de P.v.d.A. aan het A.N.P. verstrekte, en waarvan wij kennis namen, nadat 't bovenstaa.n- de geschreven was,, wraakte ook de Katholieke Fractieleider de eenzij digheid van het beroep op de Ne derlandse regering: het vragen van maatregelen aan de Republiek, was inderdaad (meer op zijn plaats ge weest! Wat de aflossing van de troe pen betreft, meent prof. Romme, dat evenmin van een vermeerdering als van een vermindering van gevechts- waardige troepen kan worden ge sproken. Voor wie zich stelt op de basis van Linggadjati spreekt dat vanzelf, in tegenstelling tot de Re publiek! NAGY NAAR AMERIKA Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft aan Fe- renc Nagy, de voormalige Hongaar se Minister-President, die kort ge leden, na van Sowjet-Russiscne zijde van verraad te zijn beschul digd, is afgetreden, en aan zijn ge-- zin de diplomatieke status verleend. Zij worden binnen enkele dagen per vjiegtuig te New York ver wacht. de Indonesische minister van Economische Zaken, heelt verklaard, dat de Republiek een derde natie om be middeling zal vragen, indien de onderhandelingen met de Neder landers mislukken. Volgens Gani zijn de verschillen tussen de „uiteindelijke" voorstellen van de Commissie-Generaal en 'het Indonesische contra-memorandum gering en rechtvaardigen zij geenmislukking der besprekingen. Gani zei vervolgens, dat het eventuele besluit om bemidde ling in overeenstemming zou zijn met de slotclausule van Linggadjati. De minister* liet zich niet git over de vraag, welk land de republiek tot bemidde- laar zou willen benoemen. In sommige Republikeinse kringen is men van mening, dat weder om de hulp van Engeland zal worden ingeroepen. Wat de militaire toestand betreft is alleen een nog onbevestigd be richt van het Indonesische leger ontvangen, dat Nederlandse houwit sers Bangjaren ten zuiden van Ban doeng hebben bestookt. Een woordvoerder van de C.G. hefcfl Zondag verklaard, dat he{ voorbarig is om te zeggen, dat de onderhandelingen mislukt zijn. De leden van de C.G. hebben zich nog geen vaste mening gevormd over het contra-memorandum, aldus deze woordvoerder, en wan neer het wel zo ver is, moet de Nederlandse regering besluiten, wat de volgende stap is. Oproep van Soedirman Generaal Siedirman, opperbevel hebber van de nationalistische strijdkrachten, heeft in een radiore de voor de gehele Indonesische Re publiek een beroep gedaan op de nationalisten om „geweld met ge weld te beantwoorden". Op een massa-bijeenkomst in de nationalistische hoofdstad Djokja karta verklaarde hij, dat de Indo nesiërs na het overhandigen van. 't contra-memorandum der nationalis ten aan de Nederlanders op alles moeten zijn voorbereid. Hij deed 'n beroep op de nationalisten altijd klaar te staan. „Vecht met speren van Bamboe, indien gij over geen wapens beschikt, wanneer de Ne- Goede zorg voor Abd'el Krim De Egyptische regering heeft Abd el Krim een maandelijkse toe lage van 2000 Pond voor hem en zijn gezin toegestaap. Te Alexandrië zijn aan zee twee '«ilia's gehuurd voor het gezin van Abd el Krim zo lang deze in het ziekenhuis wordt verpleegd. KATH. HULPCOMITé voor Hongaarse kinderen Met toestemming van Mgr. J. P. Huybers, bissclftp van Haarlem, is onder de naam R.K. Hongaarse Kin deractie in het Bisdom Haarlem door vrienden van. Hongarije op nieuw een Hulpcomité opgericht met het doel „nog eens Hongaarse kinderen ter liefderijke verpleging in Hollandse gezinnen te doen op nemen". Het bestuur van dit comité bestaat uit: Mgr. G. P. J. van de Burg, de ken van Amsterdam, voorzitter, Rector H. J. van Hussen, hoofdaal moezenier der Bisschoppelijke Hulpactie, algemeen secrltaris, en G. N. Olsthoorn, penningmeester. Het bureau van dit comité is ge vestigd Huize Zeeburg, Zeeburger- dijk 236, Amsterdam. Het ligt in de bedoeling in de toe- kofnst plaatselijke comit'és op te richten. Het torentje van het oude kerkje te Scherpenzeel, dat in 1940 tijdens de oorlogshandelingen evenals een groot deel van het dorp verwoest werd, wordt herbouwd. 1 (A.N.P. P.) derlanders geweld mochten gebrui ken", aldus Soedirman. Britse bemiddeling ontkend Het bureau van Lord Killéarn te Singapore heeft officieel ontkend, enig verzoek tot bemiddeling in de Indonesische kwestie te hebben ont vangen. De- woordvoerder wees er op, dat een dergelijk verzoek door beide Rartijen moest worden ge daan, indien daaraan door Lord Killearn gehoor kon worden gege ven. Killearn vertoeft thans nog in Australië. De woordvoerder schreef de geruchten omtrent Britse be middeling toe aan de onder de huidige omstandigheden normale gedachtengang. „Geen van beide partijen heeft lord Killearn over deze kwestie benaderd". Geen meningsverschil met van Moók Volgens het franse persbureau A.F.P. worden de geruchten, als zou er meningsverschil bestaan tussen de leden van de C.Gt en dr. van Mook betreffende de Nederlandse politiek in de huidige situatie, in officiële Nederlandse kringen te Batavia catagorisch tegengespro ken - Naar wij vernemen, zijn de be sprekingen, welke de Nederlandse regering voerde met België en Lu xemburg naar aanleiding van het denkbeeld van Marshall, geëindigd. Verwacht mag worden, dat de reac ties der drie regeringen met- elkan der in overeenstemming zullen zijn. - Pierre Chestem heeft zijn titel v,an wereldkampioen dammen behouden door als overwinnaar uit de strijcP tegen onze natio nale kampioen Keiler te voor schijn te komen. Na afloop van de laatste partij werd de Frans man te Amsterdam gehuldigd. Het Comité van de Voor-Indische Congrespartij heeft een resolutie, ryaarbü het Britse plan voor de machtsoverdracht aan de Voor- Indiërs wordt goedgekeurd, met 157 tegen 29 stemmen en 32 ont houdingen aanvaard. Door de uitslag van deze stem ming is het Britse plan van 3 Juni voor deL verdeling van Voor-Indië door demoogste autoriteiten van Voor-Indië's voornaamste partijen het Congres en de Mohamme daanse liga die samen ongeveer 300 millioen Voor-Indiërs vertegen woordigen, uiteindelijk goedgekeurd Pandit Jawaharlal Nehroe, vice- president van de Voor-Indische voorlopige regering, en Sardar Val- labhai Patel (Congrespartij), Minis ter van Binnenlandse Zaken, beslo ten het debat over de resolutie, dat bijna 8 uur duurde, en verklaar den onomwonden; dat men slechts de keuze had tussen verdeling en anarchie. Beide leiders zeiden, dat er thans geen verantwoordelijk lichaam in Voor-Indië bestond voor het handhaven van de orde. In de eerste plaats zou in Voor-Indië een degelijk bestuur moeten komen, dat in staat zou zijn de vrede en voor uitgang van het land te verzekeren. Pandit Nehroe hekelde het Britse bestuur in Voor-Indië. Hij zeide, dat daar waar de Congrespartij het bewind voerde, de ongeregeldheden onder controle waren. Waar de Britten het gezag uitoefenden heers te chaos. Nehroe verklaarde, dat de Britten niet veel belangstelling meer aan de dag legden, omdat zij gingen vertrekken. „Zij willen niet graag meer verantwoordelijkheid op zich nemen. Velen van hen worden on verschillig." Hij legde er de nadruk Opnieuw hebben tijdens het af gelopen weekend vliegongelukken plaats gehad, die de dood van 71 personen tengevolge hadden. In Amerika werd sinds Zaterdagmor gen een Skymaster vermist, die uit Washington naar Chicago vertrok ken was. Enkele uren later vond men het toestel op de top van de Blu» Ridge Mountains, ongeveer 20 kilometer ten noorden van Lees- burg. Een reddingsploeg, die naar de plaats van de ramp was gezon den verklaarde, dat alle vijftig in zittenden, te weten 47 passagiers, w.o. een baby en 3 leden der be manning om het leven zijn geko men. Het toestel was totaal vernield en verbrand. Een groot Amerikaans legervlieg tuig is in de streek van de Hawk Mountains in de Ver. Staten neer gestort. Hierbij vonden alle 11 in zittenden* de dood. In Frans Indo-China is een Frans vliegtuig 72 kilometer van Dalat neergestort. Hierbij zijn 10 personen, waaronder vier kinderen, gedood. op, dat het plan, dat voorziet in de verdeling van Voor-Indië, „geen toegekende beloning" was en dat 't geheel aan hem, Nehroe, te danken was, dat het aangenomen was. Na een overzicht te hebbfen ge geven van hetgeen in Bengalen, de Pendsjaab en andere woelige gebie den was gebeurd, ztide hij: „Verde ling 'is betqr dan het vermoorden van onschuldige burgers." Naar te New Delhi wordt verno men, worden in enkele betwiste ge bieden reeds maatregelen genomen om het Britse plan ten uitvoer te leggen. Men verwacht, dat het referen dum in de Noordwestelijke grens provincie om uit te maken of deze provincie bij„ Hindoestan of Pakistan zal komen in de eerste week van Juli gehouden zal worden. Over de voedselnood Tijdens het week-eind is de be volking van de streken langs de Ruhr ongerust en mismoedig gewor- di^], daar zij Vernomen heeft, dat haar voedselrantsoenen de komende week slechts uit 2 pond brood zal bestaan. Volgens de winkeliers zul len de gezinnen geen vlees, groen ten of vet krijgen. De Britse func tionaris noemde de toestand „waar schijnlijk zo ernstig als nooit te voren." Reeds weken lang varieert het broodrantsoen tussen 3 en 5 pd. Naaf- verluidt heeft het bestuur van het vakverbond in het Ruhr- gebied een protest teèen de verla ging van het broodrantsoen aan William Asbury, de Britse geweste lijke Commissaris Voor Noordrijn landWestfalen, gezonden. Uit de textielstad Krefeld adn de westelijke oever van, de Rijn wordt gemeld, dat de ongerustheid derge lijke vofmen heeft aangenomenj dat men verwacht, dat de bevolking de aanzienlijke graanvoorraden in dit gebied zal bestormen. Eerste aanval op regering- de Gasperi De twee weken oude regering-de Gasperi heeft Vrijdgg haar eerste krachtproef doorstaan, toen een door de monarchisten ingediende motie om het verdere onderzoek inzake een beweerd distributie schandaal uit te stellen in de Na- tiopale Vergadering met 248 tegen 175 stemmen en één onthouding werd aangenomen. De regering werd gered doordat 100 afgevaardigden van de cen trum- eri linkse partijen zonder te stemmen de vergadering verlieten. Deze afgevaardigden zullen over het lot van de regering beslissen wan neer de volgende week de vertrou wenskwestie zal worden gesteld. Wetsontwerp ingediend De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer aangeboden het ontwerp van wet inzake de nieuwe bepalingen van het statuut van de Nederlandse Bank N.V. Gelijktijdig is ingediend het hier mede samenhangende wetsontwerp ter regeling van de eigendomsover gang. op de staat van de aandelen in het maatschappelijk kapitaal van de bank, m.a.tv. inzake de nationa lisatie van de Nederlandse Bank N.V., welkontwerp mede onderte kend is door de minister van jus titie. Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken, -gaat Dinsdag naar Parijs om besprekingen te voeren met zijn Franse ambtgenoot, Bi- dault, over het Amerikaanse plan voor hulp aan Europa. Het contact in deze zaak is opge nomen door Bevin. Frankrijk heeft te Washington om nadere bijzonder heden over het plan van Marshall verzocht en heeft te kennen gege ven,s. dat het de grootste belang stelling voor het voorstel koestert. De Franse regering heeft die der Sowjet-Unie gevraagd, of zij bereid is haar mening over de projecten van Marshall te zeggen. Dean Achèson, de onderminister van buitenlandse zaken der V.S., heeft in een rede voor de studen ten van de Wesleyan Universiteit gewaarschuwd tegen het „finan cieel doodbloeden van Europa". Acheson voegde er aan toe, dat de Sowjet-Unie in Oost-Europa een politiek voert, in strijd met het ver drag,van Jalta. De Sowjet-Unie zou de Oost-Europese volken economisch van het Westen afsnijden en ze dwingen zich naar het Oosten te oriënteren. In het Verre Oosten, al dus Acheson, heeft de Sowjet-Unie industrieën ontmanteld en in Korea heeft zij de totstandkoming van de economische eenheid verhinderd. In Griekenland wordt het econo misch herstel onmogelijk gemaakt door burgertwisten, waarbij een der partijen wordt uitgerust „door de communistisch bestuurde noorde lijke buren" van Griekenland. Ache son laakte voorts de houding der Sowjet-Unie met betrekking tot Hongarije en de Duitse kwestie. k t De Sowjet-voorzitter van de geallieerde bestuursraad in Hongarije, generaal Zwiridof, heeft het Amerikaans protest inzake de politieke crisis in Hongarije van de hand gewezen. Het Sowj et-antwoord is overhan digd aan de. Amerikaanse generaal Weems. Zwiridof bestrijdt de Ame rikaanse opvatting, dat de wijzigin gen in de Hongaarse regering tegen de wil van de meerderheid van het Hongaarse volk tot stand zouden zijn gekomen. De kabinetscrisis, al dus Zwiridof, is veroorzaakt, door dat Ferenc Nagy geweigerd heeft op een verzoek van de regering eh van zijn partij naar Hongarije terug te keren. In de nieuwe coalitieregering zijn de portefeuilles op dezelfde wijze als tevoren onder de partijen ver deeld en de overweldigende meer derheid der bevolking heeft de nieuwe redering haar vertrouwen gegeven. Er kan geen sprake zijn van Sow- jet-inmenging in Hongaarse bin nenlandse aangelegenheden. Derhalve kan ik, aldus Zwiridof, niet accoord gaan met de vorming van een driemogendhedencommissie voor een onderzoek naar de toe stand in Hongarije en ik ben van mening, dat een dergelijke oplos sing een onvergeeflijke interventie in Hongaarse aangelegenheden is." is." Generaal Zwiridof's verklaring, die tegelijkertijd met de Amerikaan se nota werd gepubliceerd, is al leen in het Hongaarse communisti sche blad „Sz'abad Nap" afgedrukt. De autoriteiten hadden voordien nog geen toestemming gegeven om de Amerikaanse nota te publiceren. De Sowjetrussische autoriteiten hebben in een Zondagavond te Mos kou uitgegeven communiqué, waarin althans in een opzicht bewoordingen worden gebruikt, die zelden in di plomatieke taal worden gebezigd, Engejand beschuldigd van inmen ging in de interne aangelegenheden van Hongarije. Het communiqué, dat uit Moskou komt, maakt gewag van de bijeenkomst, welke verleden week Dinsdag tussen Molotof en Peterson, Brits ambassadeur in de Sowjet-Unie heeft plaats gehad, maar spreekt niet over hun tweede onderhoud, dat Zaterdag schijnt te hebben plaats gevonden, maar waar over gezaghebbende kringen te Lon den op het ogenblik nog geen be vestiging hebben ontvangen. Ook zwijgt het communiqué over het Britse verzoek om de documenten over de voorgeschiedenis van het aftreden van Nagy in overeenstem ming met de bepalingen van de Door een Engelse fabriek, welke tijdens de oorlog honderden vliegtuigen vervaardigde, worden thans „pre-fabricated" huizen van twee verdiepingen van een nieuw typegebouwd. Deze huizen zullen gelijkvloers een zitkamer, eetkamer, keuken en hall bevatten en boven drie slaapkamers en een badkamer. Beneden en boven zijn closets. Alle kamers zijn uitgerust met kasten. (Barratt's) De verantwoordelijkheid der pers Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft tij dens een door de vereniging der buitenlandse pers te Londen aangeboden lunch, waaraan ver scheidene ambassadeurs en mi nisters aanzaten, verklaard, dat hij voorstander is van de uit eindelijke vorming van een di rect gekozen wereldparlement. „Dit zal niet in mijn tijd tot stand komen, geloof ik, maar ik zal er voortdurend voor pleiten en mijn steun er aan geven, omdat ik er van Overtuigd ben,» dat de gewone mensen in de wereld nooit oorlog willen." Het gewone gezonde verstand en de 'gewone mensen zullen oplossin gen vinden voor de grote proble men, die ons bezig houden, indien hun een kans wordt gegeven deze dingen-te bespreken, zoals wij in onze parlementen doen. Dit legt de internationale pers grote verplich tingen op. „Ik ken niemand, die grotere'ver antwoordelijkheid heeft voor de rust en vrede en het scheppen van de toekomstige wereld dan de schrijver van hoofdartikelen, die zich niet te veel moet lenen voor het schrijven van tendentieuze arti kelen, maar veel' meêr moet letten op de eigenlijke feiten." Over de grote wereldproblemen zeide Bevin dat het stichten van de vrede ditmaal zeer moeilijk zal zijn, daar de gehele wereld er bij betrok ken is en weer moet worden opge bouwd en in de goede banen geleid. Deze taak zal nog moeilijker wor den, indien al het besprokene ge bruikt wordt voor propagandistische doeleinden. overeenkomst der bestuurscommis sie ter beschikking te stelleit aai\ de Britse vertegenwoordiger in de ge allieerde bestuursraad. De leider van de Hongaarse Vrijheidspartij Deszo Sulyok, die Donderdag j.l. critiek heeft geoefend op het huidige Hon gaarse regiem, dat naar zijn mening door de communisten gecontroleerd wordt, heeft te kennen gegeven, dat zijn partij n i e t zal deelnemen aan de ver kiezingen, tenzij er een interna tionale controle is. Benoemingen in het r bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Pastoor te Uitgeest, de Weleerw. Heer J. Mol; te Westwoud de Weleerw. Heer H. J. Bangert, die Rector was 'te Wijk aan Zee (Heliomare). Vervolgens tot Pastoor te Oude-Schild de Weleerw. Heer Th. A. Nijman, die Kapelaan was te 's-Gravenzande (H. Hart van Jesus). MONGOOLSE REGERING Ontkent de inval in Sinkiang Volgens een bericht van Ra dio Moskou uit Oelan Bator, de hoofdstad - van Buiten-Mongolië, heeft de regering van Buiten- Mongolië officieel ontkend, dat haar troepen de Chinese pro vincie Sinkiang zouden zijn binnengevallen. In deze rege- rigsverklaring worden de Chi nese troepen er van, beschul digd Mongools grondgebied te hebben geschonden. Bij de Chinese regering is een protest en een verzoek om scha devergoeding ingediend, aldus deae verklaring. Volgens dit in het Mongoolse blc(d „Oelem" gepubliceerde* dementi blijkt de onjuistheid van het bericht van een woord voerder van het Chinese mi nisterie van buitenlandse za ken, dat de Mongoolse aanval plaats had in de bergstreek van Baidasjan, uit het feit, dat deze streek niet op Chinees, maar op Mongools gebied ligt. A.F.P. meldt, dat volgens het Chinese persbureau „Central News" de Mongolen, die Sin kiang hebben aangevallen, de finitief teruggeslagen zijn met achterlating van dertig doden en een aantal wapenen. Hier mee schijnt het incident, mili tair gezien, geëindigd te zijn. Moordaanslag op v verpleegster Zaterdag heeft de 27,-jarige D. uit Amsterdam een moordaanslag ge pleegd op de verpleegster T„ in de omgeving van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort. Het tweetal ontmoette eikaar, waarna een woordenwisseling volg de. De Amsterdammer trok een re volver en- loste een schot, dat echter geen doel trof. Nog tweemaal«choot hij, maar beide keren ketstë het wapen. Tenslotte sloeg D. de ver pleegster met de revolver op het hoofd, waardoor zij ernstig gewond raakte. Spoedig was de politie van Bloemendaal aanwezig, die de Am- sterdammer aanhield. De verpleeg ster is in eën ziekenhuis te Haarlem opgenomen. Keiler~Gesthem remise In het Victoria-Hotel te Amster dam werd de 14e. en laatste partij gespeeld om het wereldkampioen schap Dammen tussen de wereld- kampioen Gesthem (Frankrijk) en de uitdager Keiler (Nederland). Deze partij eindigde in remise. Na 58 zetten. De Fransman won de tweekamp met 17 punten tegen 11 punten. Een ei voor kinderen In de bonnenlijst, die op 19 Juni zal worden gepubliceerd, wordt een bon aangewezen voor één ei voor kinderen van 0 t/m 14 jaar. LAATSTE NliUWS Te Batavia is verklaard, dat het advies van de Commissie-Generaal, met de opstelling waarvan men Zon dagavond is begonnen, geep .min derheidsadvies zal bevatten. Op alle punten van het advies bestaat vol ledige overeenstemming tussen de Ned. Indische regering en de Com missie-Generaal. Clayton, de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, zal op zijn reis door Europa, waar hij de reacties op Marshall's aanbod zal peilen, ook Den Haag bezoeken. Twintig personen werden gedood en tien ernstig gewond bij een treinont sporing nabij La Cruz in Argen tinië. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1