RADIO DE GEMEENTEBEGROTING VOOR 1947 UIT OUDE TIJDEN Groot Nationaal Muziekconcours te Bergen Alkmaarse kegelaars behalen het districts-kampioenschap Motorsnelheidswedstrijden te Alkmaar PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAQ3LAD - Maandag 16 Juni *947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Evenals in 1945 en 1946 ruim 1 millioen tekort De Alkmaarse renner Dick de Geus promoveert tot senior Hervormde Kerk en openbaré processies Ernstige aanrijding te Bovenkarspel Marktberichten J L Subsidie M.H. 528.310 Opcentenbelasting 499.800. Aan zijn voornemen, om de be- groting 1947 binnen he daarvoor vastgestelde termijn ter vaststel ling aan de Raad aan te bieden, zoals B. en VV. in de aanbiedings brief van de begroting '46 te ken nen gaven, heeft het College geen gevolg kunnen geven. Evenals vorig jaar^ is het begro tingsjaar voor de helft verstreken, voor de behandeling door de raad. Hoewef het tekort op de begro ting 1947 'n 37.000 minder is dan dat op jle begroting '46, het over schrijdt toch nog het millioen met meer dan een ton, zodat al dadelijk geconstateerd kan worden, dat het evenwicht tussen de gewone ont vangsten en uitgaven ook dit derde jaar na de bevrijding nog niet her vonden is. De uitgaven, voor 1947 worden geraamd op f 4.850.186; de ont vangsten op f 3.744.136, zodat een nadelig saldo verwacht kan wor den van f 1.106.050. (In 1S46; f 1.143.060); (In 1945; f 1.254.950). Evenals vorig jaar is ter dekking van dit tekort een bijdrage tot een gelijk bedrag van de kapitaaldienst, geraamd. Was in het tekort op de begroting 1945 een geraamd nadelig exploita tiesaldo op de lichtbedrijven van niet minder dan f 550.000 begrepen, in de begroting 1947 is een winst uitkering geraamd van f 103.114 (v. jr. f 103.750). Dat desondanks de begroting evenals vorig jaar een tekort van ruim 1 millioen vertoont vindt bij nadere beschouwing zijn oorzaak in de verhoging der ver schillende posten van salarissen (onderwijs) onderhoudswerken, on dersteuning door Maatschappelijk Hulpbetoon, verpleging van arme krankzinnigen enz., waarvan de kosfSa de tenden'z van de algemene stijging der lonen en prijzen op de voet gevolgd zijn. De uitgaven. Zo werd het subsidie aan M.H. begroot op f 528.310 (v. jaar f 428.600), dus f 100.000 hoger. Het tekort op de exploitatie van het Centraal Ziekenhuis, dat in de twee voorgaande jaren op circa f 70.000 geraamd werd (en dit jaar vermoedelijk ca. f 100.000 zal b.e- dragen), is voor 1947 op meer dan het dubbele geraamd, nl. op f 166.470 De verhoginè der subsidie van het Bijz. voorbereidend onderwijs vrapgt f 7000.meer dan vorig jaar; de Reiniging vordert een meerdere uit gaaf van f 20.000, Openbare Werken zal voor vernieuwing 'en herstel- werk circa f 100.000 meer moeten uitgeven; de Openbare Veiligheid vraagt f 30.000 meer dan vorig jaar. Voor rente aan kasgeld (2'/; mil lioen tegen vorig jaar 1 millioen) zal f 25.000 meer moeten worden betaald. Ook het Sportpark is nog steeds een schip van bijleg voor de ge meente; er moest hiervoor een bij drage in het exploitatietekort ge.- raamd worden van f 15.542.36 (v.j. f 15.000). Het nadelig saldo van het Plant- soenbedrijf, dat in 1940 f 32.600 be droeg, is .thans geraamd op f 88.143 (v. jr. f 71.076). Evenals vorig jaar moest wegens ten laste van de gemeente komende kosten van de oorlogsomstandig heden een bijdrage aan de kapitaal- dienst van f 55.000 worden geraamd, voor gedeeltelijk^ dekking van te betalen omslagpremie voor Molest- Risico. - Voor de verbetering van de sala rissen en lonen van het gemeente- personeel ingevolge het K.B. van 14 Dec. 1946 is voorlopig een bedrag van f 115.000 geraamd. De #bst Onvoorzien is, rekening houdende met de nog heersende buitengewone omstandigheden, we derom op f 15.000 geraamd. De inkomsten. Wat de inkomsten der gemeente over 1947 betreft, wordt de Rijks- De geschiedenis herhaalt zich 16 Juni Toen de Duitsers in ons land wa ren kwamen wij te weten dat zij ook met de geschiedenis goed be kend waren, zij het dan niet in finesses. Zo werd hier gezocht naar landingen bij Petten in de 18e eeuw. Moeten' wij ook uit an dere gebeurtenissen opmaten dat gewerkt werd volgens de geschie denis? Toen in 1795 Alkmaar capituleer de en zich aan de Fransen over gaf, werd de dag daarop besloten een advertentie te plaatsen over de inlevering van gewereii. Nieuwe verkiezing van Schout en Schepenen vond plaats, alsmede inkwartiering van huzaren. De kermis werd uitgesteld en een commissie werd ingesteld voor het innemen van goud en zilver. Bin nen één uur moesten voor een ge neraal een gemeubileerd huis met stal zijn, terwijl een ander 2 ge meubileerde kamers moest heb ben. Ook in de oorlogsjaren '40'45 zagen wij hetzelfde gebeuren. Een ding was echter anders. 16 Juni 1795 vroegen 2 officieren brood voor de vrouwen en kinderen van hun soldaten. De moffen namen vrouw en kin deren niet mee maar zorgden door roof voor hun onderhoud. uitkering uit het Gemeentefonds geraamd op f 454.357 (v.j. f 384.335), dus ca. f 70.000 hoger. De vermakelijkheidsbelasting is f 50.000 hoger geraamd dan vorig jaar, naar de ppbrengst in 1946; méde door een hogere uitkering van f 11.600 van het Rijk wegens onder nemingsbelasting (f 199.600), ver toont Hoofdstuk XII (Belastingen) een eindcijfer' aan ontvangsten, dat ruim f 60.000 hoger is dan vorig jaar. De staangelden kermis worden op f 40.000 geraagad. De opbrengst van de 190 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigendommen- (f 193.400), van de 110 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen (f|200) de 150 opcenten op de hoofdsom der personele belasting (f 101.600), als mede het aandeel in de opbrengst der ondernemingsbelasting, wordt samen op f 499.800 (v.j. f 485.000) geraamd. Dat tegenover de verhoging der salarissen en lonen van het gemeen- tepersoneel geen,aandeel voor de gemeente in de opbrengst van de inkomstenbelasting staat, kan nog steeds beschouwd worden als een onbillijkheid en als een der oor zaken van het verstoorde evenwicht in de gemeentefinanciën. Nog steeds is het wachten op het resultaat van de werkzaamheden van de Com missie-Oud, fn zake het vraagstuk der financiële zelfstandigheid der gemeenten. Wat de kapitaaldienst betreft, van de diverse belangrijke objecten, die het vorig jaar in het vooruitzicht werden gesteld (Aula Alg. Begraaf plaats, uitvoering uitbreidingsplan Overdie en Achtermeer, riolerings werken, stichting nieuw administra tiegebouw voor Openb. Werken, verandering Stationsplein) is hierin nog niets te bespeuren. Voor de bouw van een gymnastiek lokaal aan de Lindenschool is een memoriepost geraamd; voor de ver nieuwing van gymnastiekwerktui- gen der vijf gymnastieklokalen f 20.000 en voor herstel van ver schillende schoolgebouwen circa f 52.000. Voor de derde maal in successie vertoont de begroting een tekort van ruim een millioen gulden, dat door een bijdrage uit de kapj^aal- dienst* wordt gedekt. Nog steeas is het de vraag, óf en voor welk deel het Rijk dit tekort voor zijn reke- ,ning zal nemen. Zonder deze extra rijksbijdrage moet de toekomst van onze noodlijdende gemeente somber worden ingezien. Fr. O. Aan de gevolgen overleden Het slachtoffer van de aanrijding op de Kennemerstraatweg, de heer J. Trompetter uit Noord-Scharwouds is Zaterdagmorgen in het zieken huis, aan de gevolgen overleden; hij was weduwnaar en laat zes kinderen achter. In ons nummer van Zaterdag werd abusievelijk vermeld, dat de heer T. bonnenhandelaar was; in 't politierapport was hij opgegeven als bollenhandelaar. Door 'n, misver stand is hiervan bollenhandelaar ge maakt. De heer T. was echter groen- tenhandelaar. Wij stellen er prijs op dit te rec tificeren, daar het onjuiste bericht ten onrechte de goede naam van de overledene in een kwaad dag licht zou stellen. Voorts betuigen wij hier onze deelneming met de thans ouderloze kinderen van het slachtoffer. t BONNEN AFHALEN Morgen is het bonkaarten afhalen voor degenen, wier naam met B begiwé- (tot Blom). DIERENBESCHERMING ALKMAAR. Zaterdag werd in de Schoutenstraat een klein donker smoushondje aangereden. Het dier is thans ten huize van de Inspecteur Ter beschikking: een paar/jonge poesjes. Adres Inspecteur: C. Ver- wer, Baanstraat, Alkmaar. R.K. ATHELETIEK VERENIGING De opgave voor het lidmaatschap van bovengenoemde vereniging ein digt Dinsdagavond 17 Juni. Dus iedere katholiek, die iets ge voelt voor deze mooie sport, geeft zich nog heden op aan de volgende adresseur' W. Bruggeling, Jn. van Scorelkade 15 eri J. Smit, Akker- hoornbl.straat 18. De eerste groep heeft zich reeds opgegeven, zij wachten nog op U! NIEUWS VAN DE CONCOURSEN ALKMAAR. Op het gisteren te Hoorn gehouden nationaal mando lineconcours behaalde het Alk- maarse mandolineorkest „Gitaman- do" o. 1. v. de heer M. Joling de le prijs in de tweede afd. Op het te Koog a. d. Zaan gehou den internationaal muziekconcours mocht het vendel v. d. Harmonie „Excelsior" de eerste prijs behalen, zijnde op 1 pnt. na het hoogst van het concours. Het orkest wist in dit internatio naal gezelschap een derde prijs te behalen in de ere-afdeling Harmo nie. Zeker een mooi succes voor de vereniging. A.F.C.-NIEUWS Van de AFC-linie niets te melden. Dit was wel éen heel rustige Zony dag in de AFC-gelederen. Attentie! Voor de konjende pro motiewedstrijden en tevens voor het seizoen 19471948 worden seizoen kaarten uitgereikt a f 2.50. Deza geven recht van toegang tot alle bovengenoemde wedstrijden. Onze contributieloper, de heer N. Keesen, komt' in de a.s. weken weer bij lylangs voor de jaarlijkse dona- teursgelden, tevens kunt u bij hem dan een seizoenkaart kopen. Ook kunt u zich aan de onder staande adressen opgeven^voor sei zoenkaarten: P. C. Hulskamp, Baan- singèl 14; P. de Graaf, Laat 137; W. Brugman, Vermeerstraat 34. Doet het reeds nu, dan behoeft u bij de a.s. promotiewedstrijden niet te wachten op kaartverkoop. Tevens wordt hierbij nogmaals bekend gemaakt, dat leden van AFC alleen toegang hebben op vertoon van hun geldige lidmaatschaps kaart. Dus niet vergeten, want an ders zult u zich dan van een entree bewijs moeten voorzien. De P.P.C.-er. R.K. ORATORIUMVERENIGING Wegens ziekte van de dirigent gaat de extra repetitie voor de he ren op Dinsdagavond 17 Juni in Café Central niet door. BURGERLIJKE STAND Geboren: Nicolaas J. L., zoon van Franciscus Baars en A. G. Kruijer; Christiaan H., zoon van Jacob C. Kroon en P. M. Pereboom; Josina A., dochter van Pauw W. Alkemade en M. G. v. Kooten; Cornelis J., zoon van Cornelis J. Brouwer en J. M. van Weenen; Johannes P., zoon van Everardus J. van den Aakster en C. Schuijt; Martina C., dochter v^an Gerrit Kuiper en G. H. Êakebeeke; Elisabeth A., dochter van Kj^l M. Klomp en J. Dekker; Cornells, zoon van Andreas J. Mors en A. van Dijk; Cecilia P. M., doch ter van Cornelis P. van den Aakster en M. A. Tesselaar; Robert H., zoon van Hendrik Plomp en G. Dekker; Johannes, zoon van Johannes Oud huis en E. M. Schluéter. Eindexamens R.K. Lyceum afd. Gymnasium ALKMAAR. Diploma A: Cees Berkhout, Alkmaar; Agnes v. Bui- -tenen, Heiloo; Jan Dekker, Obdam; Jan Dirkson, Limmen; Leonie de Graaf, Hoorn; Hannie Gras, Zaan dam; Jo van Kesteren, Alkmaar; Arie Kleef, Behagen. Afgewezen één. Diploma B: George ten Brink, Alkmaar; Leo van Leeuwen, Heer- Hy go waard; Elly Kok en Rud van Oppen, Limmen; Joris Schram, Spanbroek. Een verlengd examen; VOLKSDANSEN OP HET GEM. SPORTTERREIN HEER-HUGOWAARD. Op Maandagavond, dus hedenavond, zullen o ij het gem. Sportterrein, waar verscjhillende kermis-attrac- ties staan, door de parochiële Volks dansclub Volksdansen worden uit gevoerd. In overleg met de kermisexploi tanten zal dan 's avonds van 8.30 tot 9 uur dè kermis stilstaan en op het voetbalveld de dansen onder leiding van den heer Lammers uit Amsterdam "worden uitgevoerd. On getwijfeld zullen vele inwoners van Heer-Hugowaard en omgeving bij deze dansen tegenwoordig willen zijn. Om 9 uur draait de kermis weer lustig verder. AAN LAGER WAL OUDESLUIS. Te 1 uur in de nacht van_ Zaterdag op Zondag reed een grote vrachtauto van de fa. van Wierden uit Wieringermeer vlak bij de brug naar Wieringerwaard par does in de diepe v$art. De wagen kantelde doch bleef gedeeltelijk nog boven water uitsteken. De bestuur der, de heer Boot, benevens twee andere inzittenden kwamen met de schrik en een nat pak vrij. De oor zaak ligt vermoedelijk in een be- sturingsfout. De berging van het voertuig zal nog heel wat voeten in de aarde hebben. De walkant is daar n.l. on geveer 3 m. hoog. Zaterdag was het de dag dat Ber gen's Harmoijie ter opening van het Groot Nationaal Muziekconcours ter viering van haar gouden jubileum een concert aanbood aan Bergen's burgerij. Het weer was nu niet di rect aanlokkelijk en Pluvius heeft er het zijne toe bijgedragen, dat dit openingsconcert niet die belang stelling behield, aanvankelijk had het dit wel, als waarop het recht had. Bij de aanvang van het concert was er veel publiek. De Voorzitter van Bergen's Harmonie, de heer P. Blankendaal opende, waarbij hij in welgekozen woorden dank bracht aan él degenen die hadden medege werkt aan de voorbereidingen van het concours, alsmede aan de burge rij voor de door haar geboden finan ciële steun. De beschermheer, de oud-burge meester Jb. van Reenen prees de vereniging voor Hetgeen zij in de afgelopen jaren heeft gepresteerd. Verschillende wetenswaardigheden en voorvallen bracht hij in herinne ring, waarbij hij tevens een woord van lof richtte tot de oprichters en huidige bestuursleden van de jubi-- KOEKOEK ONGESLAGEN KAMPIOEN Zondag trokken de Alkmaarse kegelaars, vergezeld van 'n schaar trouwe supporters, naar Bussum voor de laatste wedstrijd in de competitie, om '4 districtskam pioenschap. Werden voor 't districts-kampioen schap 2 x 10 ballen geworpen, voor' de Jan Woltersbeker werdén 5 'bal- Ier, extra geworpen op beide banen. Daardoor werd de uitslag voor deze beker: 1. Alkmaar 1720; 2. Amster dam 1715; 3. Gooi en Eemland 1539; 4. Haarlem 1518. Voor het clubkampioenschap trad Het Alkmaarse tiental had zich in i Koekoek weer 4n het strijdperk en de drie eerste ontmoetingen een zo danige veilige voorsprong verzekerd dat 't al zeer vreemd moest gaan wilde 't kampioenschap haar nog ontgaan. De banen in Bussum 'waren niet gemakkelijk en er werd daarom geen hoog hout gemaakt. Een spannende strijd werd gestre den tussen Amsterdam en Alkmaar. In de banden-wedstrijd slaagde Amsterdam er in Alkmaar met 26 hout te kloppen. In de strijd om de Jan Wolters- wisselbeker was 't nog spannender, maar dank zij 't voortreffelijk werk van de Alkmaarse aïgooier, de h.ebr A. Köllmann, bleef Alkmaar de Am sterdammers de baas. Doch als we vertellen dat 't verschil maar 5 houtjes was, dan kan men wel voor stellen, dat 't er warm toeging. De totaal-uitslag van de banden wedstrijd was: 1. Amsterdam Alkmaar 3. Haarlem 4. Gooi en Eeml. 1138 hout 4 pnt.; 1112 hout 3 pnt.; 1017 hout 2 pnt.; 1913 hout 1 pnt. Daar Alkmaar in deze competitie het hoogste aantal punten behaalde werd zij dus kampioen en kan op nieuw mededingen naar 't kam pioenschap van de Ned. Kegelbond. klopte ook in Bussum haar tegen standers, zodat Koekoek ongeslagen kampioen van dit district werd. Deze club zal dus met de andere districtskampioenen strijden om het clubkampioenschap van de Nederl. Kegelbond. De uitslag was hier: 1. Koekoek, Alkmaar, 678 hout 4 pnt. 2. Houdt Plank, Bussum, 631 hout 3 pnt. 3. Intiem, Amsterdam, 597 hout, 2 pnt.; 4. Haarlem, Haarlem, 532 hout, 1 pnt. De individuele prestaties van het tiental waren: A. Köllmann 131—204; C. H. de Lange 129—190; C. Klerk 125—187; J. de Bakker 115189; G. J. Gene- faas 121—183; G. Oudes 108—180; Jac. v. Spanje 105170; J. Eickholt 111—156; W. v. d. Bosch 84—131; Q. Jonker 83130. De, eerste cijfers geven het hout aan, gemaakt in de banden-wedstrijd de tweede getallep dat van de strijd om de wisselbeker. Het Koekoek-vijftal maakte indi vidueel het Volgende hout: Joh. Die-, pen 112, Q. Jonker 127, J. de Bakker 136, G. J. Genefaas 142 en A. Köll mann 161. lerende vereniging. Hij hoopte zelfs die ouderdom te bereiken, dat hij ook het 75 jarig bestaan der vereni ging zou kunnen medemaken. De Burgemeestér Dr. W. Huijgens had ool$ niets dan lof voor Ber gen's Harmonië. Veel was hem reeds omtrent de werkzaamheid van het corps joedegedeeld. Spr. hoopte dat Bergen's Harmonie zou groeien en bloeien mede" in het be lang van de^gemeente* Bergen. Zondagmorgen te elf uur had ten raadhuize de officiële ontvangst plaats van de Juryleden en mede werkende corpsen. Niet alle corpsen waren vertegenwoordigd. Het weer zal hieraan niet geheel onschuldig zijn geweest. Dé burgemeester Dr. Huijgens omringd door het ere- comité heette de corpsen van harte welkom, waarbij hij alle lof had voor de organisatie van het con cours alsmede voor het initiatief, waardoor in Bergen wederom een aanvang is gemaakt met het her stellen van ben oude traditie, open bare feestelijkheden uniek te doen zijn. Van gemeentewege 'is alle steun toegezegd en reeds tot uiting gekomen. Bergen was voor zover de mate rialen zulks toelieten feestelijk ver sierd onder bekwame leiding van de terreincommissie. Ook de inrich ting van het eomcoursterrein was tot in de puntjes verzorgd. De belang stelling van hél: publiek was on danks het onevenwichtige weer bo ven verwachting. Het uitsteken van vlaggen door de burgerij had zeker het dorp een nog feestelijker aan zien gegeven. Er komen evenwel no^ twee concoursdagen waarop de burgerij mede haar belangstelling kan tonen door het uitsteken van onze nationale driekleur. Over het algemeen kunnen de or ganisatoren van dit concours tevre den zijn over hot welslagen van deze eerste concoursdag. Uitslag Marswedstrijd: Verka'de's Harmonie, Zaandam le pr. 104 pnt.; St. Cecilia, Wervers- hoof 2e pr. 89 pnt.; St. Gregorius, Duivendrecht le prijs 9fe pnt.; Cres cendo, Assendelft 2e pr. 87 pnt.; St. Cecilia, Zwaag 2e pr.'87 pnt. Uitslag Concertwedstrijd (gespeeld 2 nummers) le afd. Harmonie, Verkade's Har monie, Zaandam le pr. 337 pnt. 2e afd. Harmonie, St. Cecilia, Wervershoof 2e prijs 305 pnt. 2e afd. Fanfare, Comb. Concordia Hoogkarspel, Door Wilskracht Ver kregen, Venhuizen le pr. 354 pnt. le afd. Fanfare, De Vriendschap, Schoorl, le pr. 349 pnt.; Crescendo Assendelft 2e pr. 312 pnt.; St. Gre gorius, Duivendrecht 2e pr. 309 pnt. Afd. Uitmuntendheid Fanfare, St. Cecilia, Zwaag le pr. 345 pnt. (Pistons lof v. d. Jury). Ere afd. Fanfare, Excelsior, An- dijk West, le pr. 351 pnt. Uitslag Erewedstrijd (gespeeld 1 nummer) Combinatie Hoogkarspel-Venhul- zen 147 pnt.; De Vriendschap Schoorl 142 pnt.; St. Cecilia, Zwaag 161 pnt.; Excelsior, Andijk 156 pnt. Besloten met mars „Alte Kamera den" van Teike. BOSMAN rijdt met een snelheid van 92 km p. uur De motorsnelheidswedstrijden Za terdagmiddag óp de Alkmaarse sin- telbaan gehouden, troffen niet zulk mooi weer als.de eerste races op deze baan. Een miezerig regentje. ,dat zo af en toe viel, maakte dat de sproeiwagen ditmaal geen dienst behoefde te doen. De belangstelling was belangrijk minder dan bij de races, op Pink ster drie. Waren er toen 8060 toe schouwer^, nu bedroeg dit aantal 4180. Een belangrijk verschil dus! Aan 't programma kan 't niet heb- \ben gelegen en. ook 't weer kan als belangrijke factor worden uitge schakeld. Veeleer móet naar onze mening de oorzaak .worden gezocht in het feit. dat de wedstrijden op Zaterdagmiddag moeten worden ge houden. Deze middag moet voor velen als zeer ongeschikt geacht worden. Er waren een paarnieuwigheden ditmaal, 't een werd wel gewaar deerd, maar of 't andere ook zo in' de smaak is gevallen, betwijfelen we. Voldoening schonk het feit, dat on de geluidswagen een grote secon- denwijzer was geplaatst, waardoor de toeschouwers in staat waren zelf de snelheid van d"e ritten en rijders vast te stellen." Vooral in de strijd om de snelste ronde, bewees de Secondenwijzer uitstekende diensten Minder in de smaak viel naar onze mening, de verplaatsing van het rennerskwartier. Door deze yer- nlaatsing kon men de renners in de laatste bocht voor de finish, waar in meestal de grootste strijd wordt gestreden,* niet zo "goed meer vol gen. Het kan verder aan* ons heb ben gelegen, maar we vonden, dat het programma niet zo vlot verliep als gewoonlijk. Tussen de verschil- lende ritten'' waren veel te lange pauzes, waardoor het programma onnodig werd gerekt. Ook werd door de jury verzuimd I de uitslag van 'een tweetal ritten bekend te maken. Nu iets over de races zelve. Iets nieuws op deze sintelbaan was de wedstriid tussen motoren met zij span. Het was een sensatie bii deze wedstriid de riiders en vooral de passagiers aan 't werk te zien. in 't büzonder in de bochten. Een'ding kwam in deze strijd wel naar voren, dat het Aet zo gemak kelijk is zijn tegenstander te pas seren. In de senioren-klasse hebben de keien" weer vereden als duivels. Van ^artsen. Hartman en Iesberts hehben in de 350 c.c klasse een felle strjjd gevoerd. Van. Aartsen kwam in alle drie manches als 1ste aan enwerd difs winnaar. Hart man werd 2de in het totaal klasse ment. mapr wanneer Iesberts in de lste manche niet gediskwalificeerd was. omdat hij zonder rugnummer heed, dan zou hij in de strijd om de 2de plaats een hartig--woordje hebben meegesproken. Door de des kwalificatie werd hij 4de. In de 500 c.c. klasse was de' strijd nog heftiger. Iesberts en Bosman sprakfn in deze race een duchtig woordje mee en bezetten in het totaal klassement de lste en 2de plaats. Van Aartsen. die de lste manche won. kwam in de 2de manche te vallen, waardoor hij zijn kans om winnaar te worden verspeelde. Maar ook de Rotterdammer 1 Kops op Rudge moet genoemd worden. Reeds in de eerste manche speelde hij een .grote rol en zat "dicht achter van Aartsen op de 2de plaats. Op 't laatste rechte eind verrastte de snelle Iesberts hem echter, waar door hem de 2de plaats toch nog ontging. Een ware titanenstrijd ontstpnd in de 2de manche tussen Iesberts en Kons en 't was nog lang niet uit gemaakt wie dit duel zou winnen, tot Kops bij de tribune aan de Zan- Bergen heeft een bioscoop BERGEN Naast andere cultu rele opleving en vooruitgang, zelfs met rasse schreden, heeft Bergen ook een eigen bioscoop gekregen. Hiertoe is de vroegere danszaal van de Rustende Jager geheel om gebouwd naar ontwerp, tekening en algemene aanwijzingen van de ar chitect W. A. Keesom uit Alkmaar, in de uitvoering bijgestaan door de fa. J. v. Exter. De zaal heeft nu het uiterlijk gekregen van een fraaie bioscoop, waarin alle overtolligheid ontbreekt, maar de opzet en de architectonische lijngn de aandacht der aanwezigen naar het toneelplan gericht houdt.' De zitplaatsen wer den amphitheater-gewijze opge steld, zodat de zaal voor ruim 500 toeschouwers aan alle zijden vol doende zicht heeft. Ter gelegenheid van de opening waren een aantal genodigden bijeen, w.o. B. en W. van Bergen. De heer' Diesfeldt eigenaar van de Rus tende Jager sprak in zijn ope ningswoord zijn dank uit aan allen, die hebben bijgedragen tot de vol tooiing van Bergens bioscoop. En gezien de vele namen, die hij noemde, waren het er velen. Verder gaf hij zijn vaste wil te kennen, er naar te streven alleen goede toneelstukken en verantwoorde films in zijn zaal te brengen. Iets wat uitermate verheugend klonk. De opening van het witte doek bevestigde onmiddellijk zijn woor den, want „Het leven van Dr. Ehr- lich" (K.F.C.-keuring 18 jaar) is onder de bekwame, regie van Wil liam Dieterle iets groots geworden. Zoals de zoeker in het oneindige rijk der medische wetenschap (Ed ward Robinson als Dr. Ehrlich) in deze film is uitgebeeld en zoals het gevecht van camera-speler-opgave is beslist, moet onomwonden wor den erkend, dat er in Hollywood gelukkig! nog grote filmkunstenaars zijn. v Het was een moeilijke opgave voor de regisseur dit leven vol strijd, mislukking en wetenschappe lijke triomphen voor de toeschou wers begrijpelijk te maken, meer nog er iets in te leggen van de grootheid, die deze zwoegende me dicus bezat. Een niet geringe verdienste is het daarom, dat deze film: „Het leven van Dr. Ehrlich" tot een der schoon ste biografiëh is uitgegroeid. De Rustende Jager had bij de opening van deze bioscoopzaal moeilijk een betere keuz* kunnen doen. dersloot kwam te vallen. Het on geval liep goed af, maar Kops was uit de strijd. De derde manche was de strijd tussen v. Aartsen en Bosman. Beide renners gingen bijna gelijktijdig door de finish, 't Was bijzonder spannend en naar we vernamen officiëel werd 't niet medegedeeld was van Aartsen winnaar, 't Zal dan wel met enkele centimeters zijn geweest! Bij de Junioren 500 c.c. stond er voor de Alkmaarse renner Dick de Geus veel op 't spel. ,Immers hij was in drie wedstrijden, te Aals meer. Rijswijk en Alkmaar als lste aangekomen en slaagde hij er in ditmaal wederom de lste plaats te veroveren, dan promoveerde hij tot Senior. De serie, waarin hij startte, werd door hem gewonnen, maar de finale waarin niet minder dan door een 10-tal renners uitkwamen, kostte heel wat strijd. Daaarvoor zorgde deGoederen uit Linschoten op Royal'Enfield. Deze twee rijders gaven elkaar weinig toe' en 't was jammer voor de strijd, dat de Goe deren in de laatste ronde- wegens motorpech de strijd moest staken. Zo werd de Geus senior en hij mocht reeds dadeljjk mee doen met de grote broers in de lange haan- wedstrijd. Dat hij in deze strijd direct geen rol speelde is niet'ver wonderlijk, want hij begon al met een slechte start en dat is reeds een grote handicap. De uitslagen waren: r Junior.en 250 'cc: 1. D. Schepers, Hilversum (Eysink), in beide man- cehs gpn. Tiid 2.12 en 2.09 3. Junioren 350 cc: 1. De Laat. Beide manches een. Tijd 2.04. Senioren 350 cc. 3 manches. 1. P." J. W. v. Aartsen; Amsterdam (Matpheles), 3 manches eerste. Tijd 1.25 3. 2. A. Hartman, Amsterdam (N.N.) Tijd 1.28. 3. G. Thijsse, Rotterdam (Jap). Junioren 500 cc, 2e.serie'm. finale: 1. D. de Geus, Alkmaar (Jap);'tijd 2.01 2. 2. S. Oudshoorn, IJmuiden(Rudge) Tiid 2.06. 3. K. Lorjé, Den Haag (Jap). Senioren 500 cc. 3 manches: 1. J. H. Iesberts. Hilversum (Tr.). 2. T. Bosman, Den Haag (Jap). 3. P. J. W. v. Aartsen, Amsterdam (Eysink) Zijspan-wedstrijd, 3 manches: 1. H. Steman, Voorburg (B.M.W.) Duo-passagier van Steman was de bekende Alkmaarse renner G. du Pont. 2. A. B. Hommel, Rotterdam (HD) Langebaan-wedstrijd senioren 550 cc, 6 ronden: 1. P. J. W. v. Aartsen, Amsterdam; •tijd 2.48.7. 2. J. H. Iesberts. Hilversum 2.50.3. 3. A. Hartman. Amsterdam, 2.50.5. Langgbaan-wedstrijd senioren; 500 cc: 1. A. Hartman. Amsterdam 2.44." 2. T. Bosman, Den Haag, 2.44.8. 3. P. J. W. v. Aartsen, Amsterdam 2.56.2. Tot slot reden de vier snelste se nioren een ronde met vliegende start om de nieuwe sintelbaan eén record te vestigen. De volgende vier renners namen aan deze poging deel: v. Aartsen, Iesberts, Hartman en Bosman. Het resultaat was, dat Bosman veruit de snelste ronde naakte. Hij maakte een tijd van 25)6 sec., dat is een snelheid van 92 km per uur. Van Aartsen maakte een tijd van 27.8. Iesberts 26.2, Hjartman 27.8. Hierbij moet opgemerkt worden, dat v. Aartsen met zijn machine van 350 cc reed, terwijl de overige deel nemers hun motor van 500 "cc bere- den- Als men dit in aanmerking neemt is de fijd van v. Aartsen heus zo kwaad nog niet. HEERHUGOWAARD. Blijkens het Provinciaal blad nr. 34 van .'46, is de ijk en herijk voor deze ge meente vastgesteld op 25 Augustus. Als lokaal daarvoor is aangewezen de, noordelijke zaal van het Raad huis (beneden ingang). Minister beantwoordt bezwaren De generale synode der Ned. Hervormde Kerk heeft op 6 Juni 1947 haar ernstige bezwaren aan de minister van justitie kenbaar gemaakt tegen de herhaalde «over treding van de wet door het steeds veelvuldiger houden van openbare processies door de R.K. Kerk. De synode heeft de minister verzocht de wet te handhaven mede ter voorkoming van groeiende onrust. De minister van justitie heeft.daar op de generale synode doen we ten, dat het zijn voortdurend stre ven is de wet te handhaven. Niet elke processie echter vormt een in breuk op de wet. Slechts indien bewezen Kan worden, dat het hou den van processies op een bepaal de plaats in 1848 niet gebruikelijk was, kunnen zij, die op zulk een plaats een processie doen plaats vinden na een daartoe strekkende procedure verklaard worden in strijd met de wet te hebben ge-" handeld en bij eventuele herhaling na zodanige verklaring gestraft worden. De minister van justitie heeft de procureurs-generaal ver zocht in alle gevallen, waar naar hun oordeel met enige kans op wel slagen een verklaring als gemeld kan worden geëist, hiertoe de 'ver eiste machtiging te geven. Voorzichtig met spijsolie Onlangs is een voorinleverings- bon bekend gemaakt voor spijsolie. Derhalve zullen de detaiHjsteh bin nenkort weer met deze olie worden bevoorraad. Thans is dit nog niet het geval. Daar'er kortgeleden een soort paraffine-olie zönder bon in de handel is gekomen, die bij nader onderzoek een voor menselijke consumptie niet eens onschuldig, en zeker waardeloos product blèek te. zijn, bestaat het gevaar, dat deze olie als „bonspijsolie" te koop zal worden aangehoden. Men is slechts zeker van de aflevering van goede spijsolie, indien men deze op de bon bij zijn bona fide winkelier betrekt en deze olie behoorlijk aangeduid is. Het tijdstip, waarop de aflevering begmt.-.zal nog worden bekend ge maakt. Te Boyenkarspel heeft Zaterdag, nabij de Stationslaan een aanrijding plaats gehad tussen een juist star tende moforcarrier, bestuurd door de heer C. Peerdeman en een passe rende .expeditieauto van de firma Brink en Keet. In "de bak -van de carrier bevonden zich vier kinderen waarvan er één het stuur greep. De carrier maakte een kleine zwen king. Hoewel de bestuurder direct de rem aanzette en de carrier tot stilstand bracht, werd de uiterste punt gegrepen^door de auto en de carrier totaal vernield. De bestuur der liep een dubbele beenbreuk op. Een der kinderen brak eveneens een been terwijl een tweede een her senschudding en een rugwond op liep. De beide andere kinderen kwamen met de schrik vrij. De drie gewonden zijn naar het ziekenhuis te Enkhuizen vervoerd. Gesfhem—Keiler De dertiende partij van de match om het wereldkampioen schap dammen tussen de Fransman Ghestem en Keiler is na 58 zetten te Hoorn door Ghestem gewonnen. Hiermede heeft de Fransman zijn voor sprong vergroot en de stand op 1610 gebracht. MANDOLINE-CONCOURS Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het Hoorn's Mando line-Orkest „Entré Nous" werd Zon dag te Hoorn een mandolinecon cours gehouden, waaraan door tal van verenigingen werd deelgeno men. De uitslagen hier.van luidden: Derde afd.: Mandolineclub A.S.V. afd. Sloterdijk le prijs; „De Tokkel- club" Haarlemmermeer 2e prijs; Tweede afdeling: „De Tókkelaars", Alkmaar le prijs; Aalsmeers Man doline Orkest, le prijs; „Gitamando" Alkmaar le prijs; Doves, de Haag, le prijs; Mandolineclub „Oost-Wie- ringen", le prijs; Excelsior, Heerlen le prijs; Hofstads Mandoline Orkest le prijs en „Ons Genoegen", Ar nhem, le prijs. In de'afd. Uitmuntendheid be haalden, alle verenigingen een eerste prijs, w.o. O.K.K. te Wieringëh. PROGRAMMA DINSDAG 17 JUNI HILVERSUM II, 415 m. K.R.O. 7.00 nieuws, 7.15 ochtencjgymn., 7.30 morgengebed, 8.00 nieuws en gram. platen, 9.00 lichtbaken Henri de Greeve, 9.30 politieberiqhten, 10.00 voor de kleuters, 10.40' fragment uit: „De avonturen van de muzikant", 10.50 gram. platen, 11.30 als de ziele luistert, 12.00 'angelicus, 12.30 lunch concert, 13.00 nieuws, 13.20 lunch concert, 13.50 kath. reisvereniging, 14.00 Russische orkestmuziek, 15.00 voor de vrouw, 15.30 radio zieken bezoek, 16.30 voor de jeugd, 16.45 gram. platen, 18.00 dinermuziek, 18.20 sportpraatje., 19.00 nieuws, 19.15 katholiek nieuws, 19.20 Me- tropolëorkest, 19.45 uitzending KAB, 30.05 de gewone man, 20.20 radio pjiilharmonisch orkest, 22.15 avond gebed, 22.30 nieuws, 22.55 vaders dagboek, 23.00 gram. platen. HILVERSUM I, 301 m. A'.V.R.O. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 8.00 nieuws en gram. platen, 10.30 voor de vrouw, 10.35 tenor en' pianö, 10.50 voor de kleuters, 11.45 familieberichten, 12.00 Pierre Pall'a, 12.40 pianoduo, 13.00 nieuws, 13.15 „The Skymasters", 14.00 voor de vrouw, 14.20 kwintetspelers, 15.00 wetenswaardigheden van ^overal, 16.40 „De schoolbel", voor de jeugd, 17.00 voor de jeugd, 17.45 rijk over zee, 18.00 nieuws, 18.30 Ned. strijd krachten, 19.15 Rotterdams Strijk kwartet, 20.15 omroeporkest, 21.10 Het beeld in de huiskamer, hoor spel, 21.35 Avro's reportagedienst, 22.15 buitenlands overzicht, 22.30 sopraan en piano, 23.00 nieuws, 23.15 muziek van Tschaikowsky. - l ENKHUIZEN, 14 Juni. 61 vaar tuigen voerden aan 7748 portd kuil- aal 1.892.30; 1416 pond lijnaal 2.78 3.02; 15 pond snoekbaars 4857; 138 pond baars 2831; 150 pond blei 1018; 254 pond bot 4832; 254 pond voorn 810 cent per pond. LANGEDIJK, 14 Juni. 28.400 kg aardappelen: eerstelingen f 53 65, kleine f 3347; 1750 bos peen f 2229; 600 kg rabarber f 4.10. NOORD SCHARWOUDE, 14 Juni. 1350 kg aardappelen 48—54; kleine 35—38. BEVERWIJK, 13 Juni. Aard beien 35.50 per sloof; asperge wit 11.50; id. blauw 80—1.05; bloem kool 1 A 70—90; idem 1 45—63; bos- peen 2745; bosuien 416 per bos; doppersv 7590; frambozen l-»-l!l0 per doosje, van 1/4 kg; dikke bonen 2.202.25; snijbonen 1.70; tuinbo nen 4450; peulen 11.30; postelein' 3651rabarber 38; sla 1 716; idem 2 27; stoofsla 68; spinazie 2556; tomaten 1 22.15; andijvie 2326; waspeen 4969; groenekool 30; komkommer 1 3234; aardappe- en 4959. VEILINGOVERZICHT BEVERWIJK, 13 Juni. Van daag, was er een flinke aanvoer van aardbeien, alle soorten di_e in onze streek geteeld worden waren ver tegenwoordigd. Zelfs de Miz.zi Shindler de z.g. frambozenaardbei, waarvoor 6.70 per slof werd be taald. Ongeveer 43.000 kg. passeerde heden de v^ilingklok. Met- ingang van heden, Maandag 16 Juni'a.s. wordt er een begin ge maakt met de speciale aardbeien veiling. Maandag, Woensdag en Vrijdag op de gewone tijden, Dins dag en Donderdag begint deze vei ling om 4 uur en des Zaterdags om 3 uur des namiddags. 40 pCt. van de aanvoer zal er afgeleverd moe- ten worden voor de industrie, waar voor met dop geplukt 0.50 per kg en zonder dop 0.70 per kg wordt uitbetaald. De overige 60 pCt. zal voorlopig vrij geveild mogen wor den. Vanaf boven'genoemde datum moet de; inhoud minstens 2Vs kg per mand zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2