Nieuw dB Parlementaire enquête naar het regerings beleid tussen 19401945 Het Prins Bernhard-fonds r öw .OTEN 'ORM'S )gervorst Ie Schagen 1 Eerste vergadering der Palestina- commissie te Jeruzalem Engelsen bemoeien zich weer met Indonesië Schouten sprak te Batavia NC VAN DE BOUW c 1 milliard ns Bastiaanse rieden e Bank N.V. I E T E N ivonds 8 uur S I E'' lag 7 9 Juni ESZAAK rondig nazien Juni a.$. Voor Alkmaar en omgeving VOORSTEL: VAN DER GOES VAN NATERS De GeerGerbrandy en collega's onder het mes? DRESIDENT VAN SCHAIK deelde gisteren bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Ka mer mede, dat van de heer Van der Goes v. Naters was ingekomen het voors tel tot het houden van een enquete naar de gebeurte nissen, verband houdende met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid der opeenvolgende kabinetten te Londen. Onderzoek van één jaar Nogmaals Londen Sjahrir zal overleg plegen met de Britten MILITAIRE ACTIES OP JAVA EN SUMATRA H De Belgische Konings kwestie Italiaans schip gezonken Mosje Sjertok zet het Joodse standpunt uiteen Italiaanse president wil aftreden Anjerdag op 30 Juni a.s. Ons aller zöak! Een „ouwe taaie" J Zijn eigen zoon gedood Denkende dat het een ambtenaar was Hij had examenvrees Is dat zo Donderdag Ministerraad? SCHACHT MAC ADVIES GEVEN Laatste nieuws re vergadering te minister S. L. :en over het land- baarbij hij dit pro- de nationale als zijde belichtte. :elde mede, dat er plannen bestaan in et de boerenorga- maatregelen te nalisatie van het ;rbe!ering, juister derijen en arbeids- rerschillende maat- ;lijk o.a. ruilverka- ien prevaleren van t boven net eigen- nde een doelmatig ;rond te verzekeren, eze plannen bedra- 'ulden. „Wij willen politiek", aldus de ik het landbouwbe- /onde basis plaatst, roduceren tegen de a is op 79-jarige n de letterkundige» se. De overledene Utrecht geboren, tteren te Utrecht en t 1933 leraar aan de •sum. Hij gaf hier eschiedenis en Ne en letterkunde. Et t i Voorstraat, 'Alkmaar imma van ms o.a.: ish Minis- 1 bate der„ -1945 f 1.'s avonds aan Jan Kuhne, achter - DEN HELDER .1 DEZE DAGEN UW r 'u NA UW VA- WEER GENIETEN! ndig en goed Magdalenastraat 5 Eend Riparato, gezeten inedek van zijn woon- en stemt toe: „Goed. laten brengen. Ik zal n op aarde meegeven, n beetje verstand wat HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. min.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig K (Vondel) WOENSDAG 18 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11254 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN:' Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240)- Bank: Noorderbank In het bijzonder wordt voorge steld een onderzoek in te stellet} naar: Het militaire beleid gedurende de Meidagen van 1940 en onmiddellijk daarvoor; de wijze, waarop in de Minister raad het besluit tot het overbrengen van de zetel der regering naar het buitenland is tot stand gekomen en de daaraan gegeven uitvoering; de opvattingen, die er bij deze kabinetten en hun leden bestonden ten aanzien van de voortzetting van de oorlog en de Nederlandse deel neming daaraan; het aftreden van jhr. mr. D. J. de Geer als minister van algemene za ken en van financiën en als voor zitter van de raad van ministers; de aan Jhr. de Geer verstrekte op dracht voor een reis naar Neder- landsch-Indië en het falen daarin, alsmede de wijze, waarop 'hij naar Nederland heeft kunnen terugkeren; dé verbindingen met het bezette Nederlandse gebied, in het bijzon der de militaire en civiele inlichtin gendiensten; het contact met en de politiek ten aanzien van de verzetsbeweging in .Nederland*. het beleid ten aanzien van de or ganisatie der Nederlandse en bin nenlandse strijdkrachten; de voorbereiding van de organisa tie van hef bestuur na de bevrijding, onder andere het Militair Gezag; het financiële beleid in Londen, daaronder begrepen het aankoop beleid; de vertegenwoordiging van Neder land in het buitenland en de behar tiging der Nederlandse belangen al daar; de mate waarin en de wijze waar op de hulpverlening aan Neder landse krijgsgevangenen en civiele ENIGE MALEN hebben wij er reeds „p aangedrongen, hst be leid van de regering te Londen van 1940 tot 1945 aan een nader onder zoek te onderwefpen. Nu dezer dagen de gegevens bekend werden over het financiële wanbeleid van het kabinet-Gerbrandy, is opnieuw de vraag naar voren gekomen, of het nu niet tijd wordt dat onder zoek door te zitten. Van zekere zijde is een poging gewaagd, om het moeilijke van een dergelijk onderzoek, door middel van een .parlementaire enquete, in het licht te stellen. Wij onderschat ten diemoeilijkheden geenszins, maar zo ooit,, dan geldt hier, dat moeilijkheden er zijn om overwon nen te worden. Met voldoening hebben ^ij dan ook gelezen, dat prof. Romme op het standpunt staat, dat de zaak van het financiële beleid in de Londense periode met het publiceren van het verslag der Kamercommissie niet is afgedaan. Hij wijst er bovendien op, dat er telkens tegenspraak bestaat tussen hetgeen prof. Gerbrandy in zijn nota over het financiële beleid mededeelde, en datgene, wat nu door de Buitengewone Rekenkamer en de Begrotingscommissie van de Kamer naar voren wordt gebracht. De vraag is nu, of ook op andere punten die tegenspraak aanwezig is, m.a.w. of Gerbrandy ons maar wat op de mouw gespeld heeft! Men kan de Londense periode niet als afgedaan beschouwen en het is dan ook met voldoening, dat wij nu ver nemen, dat mr. v. d. Goes v. Naters bereids een voorstel bij de Tweede Kamer heeft ingediend, om het ge heel van het Londense beleid van 1940 tot 1945 aan het onderzoek door een parlementaire enquete te onder werpen. Waar de mening van de fractie leiders van de beide grote partijen dus bekend geacht kan worden en blijkbaar vóór het instellen van een dergelijk onderzoek geporteerd is, mag verwacht worden, dat 't daar toe wel zal) komen. Alleen hopen wij, dat er géén partijzaak van ge maakt wordt.In dit verband is het wel de vraag, of het niet juister ware geweest, indien althans zo mogelijk deze zaak door de ge zamenlijke fracties aanhangig was gemaakt! gedetineerden heeft plaats gevon den; het Indonesisch belei^ in Londen, in het bijzonder ten aanzien van de recrutering en opleiding der troe pen; de moeilijkheden, welke zich in deze kabinetten h,ebben voorge daan, voor zover van invloed op de regeringspolitiek, in het bijzonder de aan leden van die kabinetten verleende ontslagen. Een commissie van zeven Het voorstel .vermeldt verder de genen, die als getuigen- of deskundi gen zouden kunnen worden ge hoord. De in te stellen commissie van onderzoek! aldus verder het voorstel, zal kunnen bestaan uit zeven leden, vertegenwoordigende de in de Kamer aanwezige politie ke stromingen. De termijn, waar binnen het onderzoek dient te zijn afgelopen, zal bepaald kunnen wor den op een jaar na de benoeming der commissie. In de Memorie van Toelichting op zijn voorstel herinnert de heer van der Goes van Naters er o.m. aan, dat de Tweede Kamerverga dering van 10 Mei 1940, waarin de werkzaamheden der Kamer in verband met de omstandigheden voor onbepaalde tijd /werden ge schorst, door geen van de leden van hef kabinet is bijgewoond. Nimmer, zo zegt hij voorts, heeft de gelegenheid bestaan, van de uit geweken regering inlichtingen te verkrijgen naar de politieke en mi-, litaire gebeurtenissen, verhand hou dende met de Duitse invasie, en het militaire en civiele beleid daarna. Onder de punten, waarin het Londense beleid tot twijfel aanlei ding heeft gegeven, noemt de voor steller o.m.; De organisatie van het «Militaire Gezag en de verhoud.ing van dit Ge zag tot de Nederlandse Regering enerzijds en het geallieerde opper bevel anderzijds, en de rol, welke toegedacht werd aan de vertrou wensmannen der Nederlandse Re gering in het bezette gebied; Wa^ betreft dè vraag of voor het bedoelde orfderzoek een parlemen taire enquête noodzakelijk is, wijst de voorsteller er op, dat het memo randum van oud-ministerpresident Gerbrandy een persoonlijk hoe zeer ook interessant getuigenis is 'geworden, waar tegenover dadelijk andere feiten en andere waarderin gen van feiten zijn gesteld, terwijl onlangs in het proces-de Geer de grote gewenstheid is gebleken van een objectief alzijdig onderzoek, vanuit algemeen staatkundig ge zichtspunt. Dc laatste parlementaire enquête werd gehouden in* 1886-1887, be treffende de werking van de wet van 19 September 1874 (Staatsblad 130) omtrent de toest«hd van fa brieken en werkplaatsen. Dit „bataljon" van een-en-twin tig Ierse zusters staat gereed, om met een vliegtuig van de Trans World Airline uit New York te vertrekken, vopr een eerste bezoek aan het vaderland, na ver scheidene jaren afwezigheid in dienst van de missie in Amerika. 5 OEWEL het Britse Consulaat- Generaal geen commentaar wilde leveren op het bericht, dat Sjahrir zich op een verzoek van een buitenlandse mogendheid naar Batavia zal begeven, wordt van Repu6likeinse zijde vernomen, dat Sjahrir heden, op verzoek van de Britse Consul-Generaal J. M. L. Mitcheson, te Batavia zal aanko men, om overleg te plegen om trent de souvereiniteit van de voorgestelde interim-regering voor Indonesië. De Britse consul-generaal te Bata via, de heer J. M. L. Mitcheson, is Zondag teruggekeerd van zijn be zoek aan Djogjakarta en heeft over zijn reis aan de Britse regering rap port uitgebracht, zo verklaarde een woordvoerder van het Britse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Naar wordt vernomen was het doel van Mitcheson's reis zich op de hoogte te stellen (Imtrent het enigs zins critieke stadium in de Neder lands-Indonesische onderhandelin gen. Berichten, dat een van beide partijen om Britse bemiddeling heeft verzocht, worden van gezaghebben de zijde te Londen tegengesproken. Militaire acties. In 't Nederlandse militaire week overzicht van de afgelopen week wordt melding gemaakt van 1 Ne derlandse dode en 2 gewonden. De Nederlandse militaire woordvoerder meldt, dat op Sumatra alleen de toestand in Palembamg rustig is. Bij Medan en Padang werden Neder landse patrouilles met mortieren en automatische wapens beschoten, ter wijl in Medan de voedselblokkade door de Republikeinen gehandhaafd blijft. Op Java vonden ook verschil lende beschietingen plaats. In de Oostelijke sector van Batavia kwa men de Nederlanders driemaal in gevecht met de republikeinen, ter wijl in de westelijke sector de slui zen van het inundatiekanaal werden opengezet, waardoor de sawahs ge- inundeerd werden. In Soerabaia hadden wederom ruim twintig maal beschietingen plaats door Neder- Naar het Belgische blad „Le Peuple" weet mede te delen, heeft de heer Pirenne, secretaris van de koning, voor 19 Juni 'een audiëntie aangevraagd bij de Prins-Regent teneinde hem het verslag te over handigen van de commissie van ju risten, die een onderzoek heeft in gesteld naar de gedragingen van de koning tijdens de bezetting. Een Italiaans schip met wijn, dat van Sicilië op weg was naar Genua is bij het eiland Giglio, 125 km ten noord-westen van Rome, op een mijn gelopenen gezonken. 15 opvaren den kwamen om het leven. landse patrouilles, waarvan de meeste binnen de demarcatielijn. In alle sectoren'van Semarang worden versterkingen door de republikeinen «angelegd. Op Zuid-Borneo werd 'n belangrijk verzetsleider gearresteerd De republikeinse militaire woord voerder maakt melding van Neder landse acties, waarbij de republi keinse kustwacht in het gebied van Modjokerto onder vuur werd geno men. Eveneens spréékt hij van over schrijding van de Nederlanders vanT de demarcatielijn in Oost-Java en rapporteert een vuurgevecht nabij Tangerang. Dinsdagmiddag is te Jeruzalem de eerste openbare vergadering van de speciale commissie der V.N. voor Palestina begonnen. Slechts 108 van de 450 plaatsen waren voor het publiek beschik baar. De delegaties uit elf landen onder voorzitterschap van de' Zweed Emil Sanastrom begaven zich naar hun plaatsen op een rftet schijnwerpers belicht podium onder het gegons van talrijke filmcame ra's. Mosje Sjertok, hoofd van het joods bureau van de afdeling Was hington, behandelde in een rede van zeventig minuten alle phasen van de joodse politieke, economische, sociale en culturele ac^viteit. „Pa lestina", zo zeide hij, „is een natie in wording. Er bestaat reeds een nationaal economisch leven in Pa lestina". Hij verklaarde, dat de joodse trek nagr Palestina „een massale terugkeér" was. Sjertok ont- kéndë, dat de aankopen van land door joden in Palestina een klasse van Arabieren, die geen land beza ten, had geschapen. Het streven der joden was gericht op het opbouwen van een volledig nationaal stelsel. Op een vraag over de omvang der samenwerking tussen het joods bu reau en de Palestijnse regering ant woordde Sjertok, dat de samenwer king essentieel werd geschaad door de politiek van het Britse witboek ten aanzien van Palestina, dat door het bureau werd beschouwd als egn schending van het mandaat. In antwoord op een andere vraag over de samenwerking tussen Ara bieren en joden noemde Sjertok enige voorbeelden, waaronder het gezamenlijk beheer van de Citrus- industrie. Op een vraag van de Nederland se afgevaardigde Blom „wat is de definitie van „jood" antwoordde Sjertok, dat hij jood is, die lid is van de joodse gemeenschap en de joodse godsdienst aanhangt. Verklaring van de Stern-groep De Palestijnse verzetsgroep Stern heeft een memorandum uitgegeven, dat, naar wordt verklaard, aan de speciale Palestinacommissie der V. N. is overhandigd. In dit memorandum wordt ver klaard dat de leden der commissie veilig zullen zijn en dat de groep Stern -alle verzetsactie zal staken indien de commissie de Palestijnse regering kan bewegen, dat deze zich van militaire maatregelen ont houdt. De Italiaanse president, dé Nico la, heeft gisteren het definitieve voorarmen te kennen gegeven af te treden. Hij deelde de premier, Alcide de Gasperi mede, af te willen treden na' een decreet te hebben getekend, waarbij de constituerende vergade ring in zitting blijft tot 31 Decem ber. Er wordt thans grote druk uitgeoefend op de president om in functie te blijven. Als een der ar gumenten wordt gebruikt het feit, dat er geen parlementaire machi nerie aanwezig is om in de benoe ming van een tweede voorlopige president te voorzien. Naar verluidt lijdt de president aan zenuwuitputting. UflJ WAREN met ruim dertig journalisten in een prachtige zaal. Zwaar eikenhouten vergadertafels, verrukkelijke armstoelen, sigaren en sigaretten, prach tige schilderijen van de ko ninklijke familie aan de wand. Een bestuur van vooraanstaande mensen aan de tafel, temidden waarvan Prins Bernhard. Er was een persconferentie van het Prins Bernhardfonds, dat in de oorlog was opgericht, om de oorlogvoering te steunen, en nu de vrede wil helpen opbouwen, door vergroting van de geestelijke weerbaar heid van ons volk, in het bijzonder door hulp aan cul- t turele ondernemingen- Maar denkt u nu niet, dat de gel den, die dit fonds bij elkaar wil brengen, weggaan aan prachtige za len en dure tafels en stoelen en si garetten en hoge salarissen. Het Bernhardfonds geniet voor zijn bur- reau en voor diverse diensten van propaganda de onvolprezen „ser vice" van de Nederlandse Handel maatschappij, die dat alles belan geloos, gedreven door vaderlandse zin, beschikbaar stelt. Ei> wat de salarissen betreft, moge het, voor de critici en de achterdochtigen vol doende zijn te weten, dat het Fonds in 1946 ruim één ton kon toewijzen voor verschillende culturele en we tenschappelijke doeleinden en dat de post salarissen en onkosten nog geen 12.000 gld. bedroeg, waarvan amper 8 mille voor salarissen, waar van het grootste deel door Z. K. H. Prins Bernhard persoonlijk voor zijn rekening genomen werd. ,Dat Is dus duidelijk genoeg: de gelden, die het P.B.F. verzamelt, komen prac- tisch geheel ten goede aan het doel, waarvoor ze gevraagd- worden, en dat isons aller zaak. Het P. B. F. werd, zoals ge zegd, in 1940 gesticht, om het Nederlandse aandeel in de geal lieerde oorlogsvoering te vergro ten. Het Fonds volbracht zijn taak op waarlijk schitterende wijze. Een bedrag van 21.000.000 giek werd door de vrije. Neder landers over de geheld^wereld bijeengebracht, waarvoor veel oorlogsmateriaal werd aange schaft; vooral de Overzeese Ge biedsdelen in Oost en West droe gen zeer veel bij tot de bloei van het Fonds. JSIa de bevrijding was medewerking aan de oorlogsvoe ring gelukkig niet meer nodig. Toen kwam men op het geluk kige idee, het Fonds een andere bestemming te geven, om steun te kunnen verlenen in de strijd op het terrein van de geest en de cultuur. En dat is inderdaad ons aller zaak. Vandaar dat het Fonds zijn nieuwe actie voert onder de zinspreuk: Tua res agitur, het is uw zaak- In deze zin heeft Prins Bernhard in een duidelijke rede over het Fonds en de komende actie gespro ken. Die komende actie is de An jerdag op dé verjaaröSg van de Prins, die Regent van het Fonds is. Deze verjaardag valt dit jaar op Zondag (29 Juni) en daarom wordt de Anjerdag op Maandag 30 Juni gehouden. Zo is het Prins Bernhard fonds het fonds van de Witte Anjer, eens het symbool van het verzet, nu symbool van ons aller wil om te helpen bij de culturele opbouw. Er wordt op- alle mogelijke manieren, bekénde en originele, gewerkt, om de inkomsten van het Fonds door deze Anjer-actie te vergroten. Er zullen, -nu voor de civiele prijs van één gulden, levende anjers te koop zijn, er zijn speldjes verkrijgbaar in de vórm van een anjer, de biosco pen werken mee en de radio op Maandag 30 Juni met een speciaal orkest: de Witte Anjelieren, -j- enz. Er komen plaatselijke comité's, wel, heel Nederland wordt op de laatste Juni-dag gemobiliseerd voor de Anjerdag. En men hoopt, dat het volk zal begrijpen, ds't het hier niet gaat om liefdadigheid, maar om een maatschappelijke verplichting tegen over het algemene belang van het gehele volk, een bijdrage voor de cultuur. Men zal er dezer dagen nog wel meer van horen. Voldoende is nu, dat men in zijn oren knoopt, dat het Prins Bernhard- Fonds bedoelt, steun te geven aan de Nederlandse cultuur in haar verschillende en verschei den vormen en uit de verstrekte gegevens is ons wel al duidelijk geworden, dat het Fonds in 1946 zeer veel goed en nuttig werk heeft gedaan. Dat werk moet worden voortgezet en uitgebreid, ook bijv. tot in de gebiedsdelen overzee. En als wij nu nog ver tellen, dat het hier een waarlijk gemeenschappelijke nationale zaak betreft, en dat er in het bestuur en het aanbevelings comité medegewerkt wordt door mensen van alle richtingen, van Gerbrandy tot mevr. van de Muyzenberg van de C:P.N., dan begrijpt men toch wel, dat het iets is, waar iedereen aan mee kan dgen en moet doen. Welnu, is ind&rdaatl „het schragen van de culturele zelfstandigheid van ons volk en het bevorderen van onze beschavina in de vreemde" doel en taak van het Prins Bern hardfonds, dan is het ons al ler zaak, op 30 Juni mee te hel pen aan het welslagen van de Anjerdag! De heer Jan Schouten sprak* Dins dagavond op een vergadering van de Christelijk-Staatkundige Partij te Batavia over de huidige situatie. Hij zeide onder meer, dat de republiek onmachtig en onwillig is medewer king te verlenen a?n een integrale uitvoering van Linggadjati. Over 't advies zeide dq. heer Schouten, dat het ondenkbatfr zou zijn (Jat de Ne derlands-Indische regering en de Commissie-Generaal zouden advise- len tot iets dat in strijd zou zijn met 'het slot van -de Nederlandse nota van 27 Mei, en dat het even min denkbaar zou zijn dat de slot alinea niet het standpunt van de Nederlandse regering zou weerge ven. Naar de mening van de heer Schouten ziet de republiek, gedra gen door de revolutionaire idee, Linggadjati als een obstakel en dat maakt de republiek ongeschikt voor het mede samenwerken aan de uit voering van Linggadjati. De rege ring behoort nu op grondslag van haar souvereiniteit te doen wat met de republiek niet mogelijk biijkt te verwezenlijken. Op dezelfde vergadering zeide de heer Bruins Slot in een bespreking •van de resolutie van de Partijraad van de Partij van de Arbeid: „Op dit beslissende uur steekt een der partijen, waarop dit Kabinet steunt, de kop in het zand, nu zij blijft aandringen op een beleid dat naar ieders mening hier onmogelijk is en nu zij blijft vasthouden aan een politiek, die heeft gefaald." „Je bent zo jong als je je voelt" zei mevrouw Adelheid Koldby uit Kopenhagen, die kortgeleden haar honderdste verjaardag vierde en ze boek te prompt bij de Scandinavi sche Luchtvaartmij. een pas sage naar New York om haar 76-jarige zoon op te zoeken. De beambte die haar kaartje In orde maakte vroeg terloops of ze wel durfde. ,,Hoe durft U" was het verontwaardigde antwoord Een boerenzoon, afkomstig uit de gemeente Sued'lohn even over de grens bij Winterswijk die zeven jaar in Russische krijgsgevangen schap was geweest, kwam dezer dagen aan bij het ouderlijk huis. Alvorens de woning te betreden, ging hij eerst even de schuur in, waar zijn vader bezig was met het clandestien slachten van een koe. Deze, die zijn zoon al lang dood waande, herkende niet de nach telijke bezoeker. Denkende, dat het een controle-ambtenaar was, schoot de boer onmiddellijk de vermeen de ambtenaar dood, waarop het lijk, zonder herkend te zijn, in een gierput werd geworpen. De volgende dag kwam de buur man, bij'wie de zoon allereerst bij' zijn terugkeer in het dorp een bezoek had gebracht, de boer fe liciteren met de thuiskomst van de doodgewaandezoon. Eerst *oen bleek wie de vorige 'nacht van het leven was beroofd. Een leerling van de Zeevaart school Abel Tasman te Delfzijl had met examenvrees te kampen. Ten einde zeker .te zijn van de uitslag van zijn examen nam hij op een nacht uit de directeurskamer de eindexamenopgaven mee en schreef deze over, waerna hij de gezegelde enveloppe, die hij aan de onderkant had opengesneden, des ochtends weer op haar plaats deponeerde. De inbraak werd al spoedig ontdekt. De betreffende leerling werd aan gehouden en op transport naar Gro ningen gesteld. IN „DE TIJD" van 12 Juni kwam een artikel voor van dr. Höppe- ner, over eindexamen-praktijken, waarin verklaard wordt, dat bij de eindexamens der gymnasia „niet zelden" frauduleuze praktijkep plaats vinden, in die &iate, dat er zelfs scholen zijn, waar die prak tijken traditie zijn geworden. Dit schijnt ons een zeer ernstige beschuldiging en het lid der Eerste Kamer, de heer Algra, heeft er dan ook goed aan gedaan, de Minister van Onderwijs enz. schriftelijke vragen dienaangaande te stellen. De strekking van die vragen is, of de minister in de rapporten van de inspecteur der gymnasia of van de hoogleraren, gecommitteerden bij deze eindexamens, aanwijzingen of gegevens heeft aangetroffen, of anderszins mededelingen hem heb ben bereikt, waaruit zou blijken, op welke feitelijke grond deze inderdaad zeer ernstige beschuldi gingen berusten. Natuurlijk moeten dan strenge maatregelen worden genomen, om aan die praktijken een einde te maken, want tot nu toe had ook ons middelbaar onder wijs een goede naam, die op deze wijze in opspraak wordt gebracht. En als de beschuldiging niet waar is, of maar in een enkel geval voor komt, dan dienen de Nederlandse gymnasia „van blaam en verden king" gezuiverd te worden! Verwacht wordt dat het advies der Commissie-Generaal betref fende dé Antwoordpota van de Republiek Indonesia heden, Woens dagochtend, in het bezit van de regering zai zijn. Waarschijnlijk zal het kabinet dan Donderdagochtend a.s. in een extra-zitting bijeen komen. ter bespreking van dit ad vies. Volgens mededeling 'van ambte naren van het bizonal financiële bureau wordt dr. Hjalmar Schacht, Hitiers financiële tovenaar, op het Amerikaanse hoofdkwartier te Frankfort in verhoor genomen. Reeds eerder is bericht, dat deze Schacht uit het interneringskamp Ludwigsburg, waarin hij bij uit spraak van het Duitse Zuiverings gerecht geplaatst was, weggehaald was. Men neemt aan, dat Schacht verhoord wordt omtrent zijn finan ciële plannen. Gedurende de laatste dagen van zijn proces, toen hij er zeker van was vrijgesproken te zullen wor den, besteedde Schacht, in tegen stelling tot andere nazi's, die hun verdediging voorbereidden, zijn tijd aan het uitwerken van een finan cieel plan voor Duitsland. De ongeveer 1500 Amster damse bootwerkers, bijna allen georganiseerd in de E.V.C. hebben besloten hun staking voort te zetten. Alle vaste ha venarbeiders zijn door de E.V.C. opgeroepen morgen. Donderdag,, een sit down staking van' twee uur te organiseren. In de haven is alles rustig. Van Engelse n^litaire zijde zijn suggesties gedaan om Am sterdam in de eerstkomende maanden tijdelijk tot „Leave- centre" van Engelse bezettings troepen in Duitsland te maken. Een woordvoerder van de Reg. Voorl. Dienst te Batavia heeft gisteren over de huidige situatie gezegd, dat „alle mo gelijkheden nog open zijn en dat men veilig kan aannemen, dat aan 't gebruik van machts middelen eerst in de laatste plaats gedacht kan worden". Weer een oorlogswond in het land van Maas en Waal genezen. De bekende schutsluis te St. Andries, die de verbinding vormde tlissen Maas en Waal werd door de oorlogshandelingen zwaar beschadigd, zodat de schepen de sluis niet meer konden passe ren en de grote omweg over Lobith moesten maken. De geheel herstelde sluis is thans weer in gebruik genomen. De eerste schepen varen, na te zijn geschut, de sluis weer uit. (v. Moerik P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1