Nieuu/ M Brood Drie-ministers-conferentie op 27 Juni te Parijs over Marshall's plan r Sjahrir niet naar Djocja Russen houden de feiten koppig en zorgvuldig voor ons verborgen Weer een brief Stoffelijk overschot van leden der verzetsgroep-Stijkel i i e u w e H I N E S Staalbaard" IVORST qpiï n/ WITTE Verkrijgbaar: I L H U I S ch Dagblad De federale organen Voor Alkmaar en omgeving MOSKOU AANVAARDT UITNODIGING West-Duitsland basis van de Amerikaanse hulp? Clayton naar Londen vertrokken Overheidspersoneel in critieke situatie s Vansittart qver Hongarije Hongaars Witboek.beschuldigt Engeland en Amerika Het Nederlandse standpunt Sleepboot gezonken bij Vlissingen Voor verdeling van de Pendsjaab Shell-tankschip vliegt de lucht in R.A.F.-toestel bij Gemert neergestort Deze week naar Nederland - WOENSDAG erdronkenoord 8 onsstraat i Snaarmanslaan laarmanslaan 42 oomkampstxaat 1 Aloude straat irestusstraat enlaan 2 niet-schrijvende. ïnes iaar Eff ïr droogscheer- iet scheert en SCHONER! inlichtingen bij: Telefoon 2803 ^rvice-handelaar TELEF. 3464 LKMAAR ■dplaten, West-ïnó. >p 1 dms. en een ander hout. M)rten. 1ING IN: linaal gebreide S, VESTEN en ÏNSTRUIEN en ALKMAAR en 9, DEN HELDER ïT aangenomen J .ANCEDIJK niet-zetfverzorgers. ehuis: Maandag 23 De Burg: Dinsdag L. School; Woens- 4.H. Kerk: Donder- titer Betaalkantoor: zijn de tijden van -4 uur. •roenland; Maandag jk E en F geheel; wijk D van 1 t/m Distributiekantoor uur, wijk A geheel wijk B van 1 t/m >ensdag 2 Juli van wijk D vanaf 99; iderdag 3 Juli van Vrijdag 4 Juli van 4 Juli van 13 u. en nadere aankon- gevestigd, dat als welke zich aan de noet worden inge- n alle gezinsleden IERS: 2200 Redactie 2047 2290 n) K2230 2240 ND HOORN K 2290 n) HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur; Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3 40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minjmum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. IN HET KORT komen de Indische feiten, aan de hand van de laat ste berichten hierop neer: republi keinse ministers en partijleiders hebben in Batavia met Sjahrir pver- leg gepleegd over het antwoord, dat thans van fle Delegatie wordt ver wacht op het laatste schrijven, dat wij Zaterdag hebben vermeld. Men is het nog niet eens geworden en als gevolg daarvan zal nu morgen, Dihsdag, in Djocja, de residentie van de republiek en van Soekarno, een zitting van het voltallige "repu blikeinse kabinet plaats hebben. De verwachting, dat het beslissende antwoord van de republiek er gis teren al zou «ijn, is dus weer niet in vervulling gegaan. Verder is Frans Goedhart met een speciale boodschap van Koos-Vorrink, de voorzitter van de Partij van de Ar beid, bestemd voor de socialistische partijen, in Indië aangekomen. Men wil van die zijde blijkbaar nog eens trachten, de zusterpartijen in Indonesië te wijzen op de ernst van de toestand. Deze moet zeker niet worden, on derschat. Uit de genoemde berichten kan al wel worden afgeleid, dat er twee stromingen zijn in de repu bliek. De vraag is nu maar, welke de overhand- zal krijgen en of dat die zal zijn, die met Sjahrjr accoord gaat. Maar Sjahrir staat op een standpunt, dat niet met de Commis sie-Generaal accordeert. Dit afwij kende of moeten wij zeggen afwij<- zende standpunt heeft Sjahrir eigen lijk bevestigd in eéfl telefonisch onderhoud met het -„Vrije Volk", waarin hij zeide, dat van de repu bliek geen nieuwe voorstellen zijn te verwachten; als de tussenregering er is, kunnen alle andere punten verder door deze ins.tantie behan deld worden. Maar dat is nu juist wat de C. G. uitdrukkelijk heeft af gewezen, als me;t de letter en geest met Linggadjati in strijd! Het gaat hier om de federale or ganen en om de wijze, waarop deze geregeld zallen worden. Het accoord is daaromtrent duidelijk genoeg. Hier zijn de kernpunten de regeling van de economische en financiële ver houdingen, en de kwestie van de po litiediensten of de federale gendar merie. Dit laatste punt schijnt de republiek heel zwaar te zitten. Het zou meebrengen, dat Nederlandse troepen werden toegelaten op repu blikeins gebied Zoals de zaken nu staan, kan Ne derland echter geen genoegen ne men met nog weer minder op het gebied der maatregelen ten aanzien van rust, orde en veiligheid met alle consequenties, die' daar aan vast zitten. Het beraad op breder basis, dat morgen in Djocja zal worden ge voerd, bewijst echter, dat nogniet alles verloren is. Men zal daar' in 't Hoofdkwartier echter wel beseffen, dat de C. G. thans besloten heeft, voet bij stuk te houden. Dit bleek ook uit 't slot van haar laatste brief, waarin niet stond, dat de onder handelingen, bij een uiteindelijk gunstig antwoord van de republiek over de kwestie van de vorming der federale organen, weer zouden wor den hervat, maar wèl, dat men dit antwoord zou doorgeven aan de Re gering in Den Haag, aan wie de C.G. de zaak nu eenmaal reeds ter beslis sing heeft overgedragen, omdat de C.G. geen grondslag tot verder on derhandelen meer zag Benoemingen in het bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: Tot Pastoor van de onlangs op gerichte parochie van het Onbevl. Hart van Maria te 's-Gravenhage (Zijd'elaan 4)' de weleerw. heer Th. W. M. van der Lugt. Vervolgens tot Rector van het Gesticht Heliomare te Wijk aan Zee, de weleerw. heer R. L. M. van Ginkel. Tot kapelaan te Beverwijk (H. Agatha) de wel eerw. heer B. G. Stapimeijer; te Zwaag de weleerw. heer S. Schut, die kapelaan was te Haarlemmer- liede. Tenslotte tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Hart) de wel eerw. heer M. van Stee; te Vlis- singen de weleerw. heer J P A. M. van den Engh; te De Zilk de wel eerw. heer J. M. de Koning;Te Den Helder (H. Petrus en Paulus) de weleerw. heer Th. J. G. Dekker: te Rotterdam (H. Theresia van het Kindje Jezus) de weleerw. heer A. A. de Bot; te 's-Gravenhage (H. Ger. Majella) de weleerw. heer J. H. A. Remmer; te Rotterdam (H. Barbara) de weleerw. heer F. A. .T. J. Thijssen; te Hoofddorp de wel eerw. heer P. J. Barendsê: te Nieuwveen, de weleerw. heer J. P. M. van Adcichem, die kapelaan was te Hazerswoude-Dorp. De Senaat en het Veto van Truman Voor het eerst sedert 1935 is de Amerikaanse Senaat een gehele nacht in zitting bijeen geweest ter beraadslaging over het Veto, dat Truman heeft uitgesproken over de nieuwe arbeidswet. De senato ren losten elkaar met spreekbeur ten af en hingen ongeschoren op hup stoelen. Na een onafgebroken zitting van 30 uur en 52 minuten werd de vergadering tot Maandag verdaagd. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 23 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11258 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (it 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank T"ASS, het officiële Sowjet-Russische Persbureau, heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Russische re gering de voorstellen van de Franse en Britss rege lingen aanvaardt en erin heeft toegestemd, deel te nemen aan een conferentie van de drie Ministers van Buitenlandse Zaken, ter bespreking.van de Ameri kaanse hulpverlening aan Europa. Een dergelijke con ferentie zou op 27 Juni te Parijs kunnpn plaats vin den. -■ In' een nota, die zowel aan de Franse als aan de Britse rege ring is gezonden, zegt de Sovjet- Russische regering, dat zij zich op de hoogte heeft gesteld van de Franse nota van 19 Juni met betrekking tot de voorbereiding van Europese economische pro gramma's in verband met de verklaring van Marshall in de Harvard'Universiteit op 5 Juni, die voor de Britse en Franse ministers van buitenlandse za ken aanleiding was om bespre kingen hierover te voeren. De Russische regering geeft toé, dat de voornaamste taak der Europese landen thans is, zo spoedig mogelijk zich te herstel len en hun economisch leven dat door de oorlog ontwricht werd, te ontwikkelen. Het is duidelijk, dat deze taak vergemakkelijkt zou kunnen worden indien de V.S., wier productievermogen verre van verminderd te zijn tijdens de oorlog is toegeno men, hierbij hun steun zouden verlenen. Ofschoon de Sovjetrussische regering momenteel nog niet be schikt over inlichtingen betref fende de aard en de voorwaar den voor een eventuele economi sche stèun aan Europese landen door de V.S. en betreffende de maatregelen, die door de Britse en Franse regeringen tijdens de afgelopen besprekingen te Parijs werden besproken, aanvaardt de Sovjetrussische regering toch het voorstel van de Franse en Britse regeringen en stemt zij er in toe, deel te nemen aan een conferentie van drie ministers van buitenlandse zaken. Het Parijse dagblad „Franc Ti- reur" meldt uit Londen, dat Marshall, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, aan de Britse regering een ver trouwelijk schrijven heeft ge zonden, waarin hij uiteenzet, dat het economisch herstel van West-Duitsland de basis moet zijn van het plan tot hulp aan Europa. Volgens het blad gaf Marshall als reden op, dat de belangeft van West-Duitsland tevens die van de V.S. zijn en dat de hulpvoorstellen ten doel hebben om te voorzien in het tekort aan dollars in Europa en Hr. Ms. „KORTENAER" WOENSDAG TE DEN HELDER Met Prins Bernhard aan boord De Marinevoorlichtingsdienst meldt, dat H. Ms. torpedobootjager Kor'eoaer op thuisvaart uit de Oost a.s.. Woensdag 25 Juni te 12,30 uur in Den Helder wordt verwacht. De commandant der zeemacht in Ne- derland, schout bij nacht J. J. I.. Willinge zal Dinsdagmiddag op de rede van Vlissingen embarfkerer,, waarna het schip opstoomt naar Hoek va^i Holland, waar de vol gende morgen Z. K. H. Prins Bernhard aan boord komt, om het» laatste gedeelte vap de thuis--aart tot aan Den Helder medé te maken Ineer in het bijzonder in West- Duitsland. De Britse regering wds enigszins bezorgd, maar stemde er toch in toe, aldus het blad. „Het Britse kabinet is er allereerst op uit de V.S. niet te mishagen". Volgens de „Franc Tireur" is het Franse' ministerie van buitenlandse zaken er van op de hoogte gesteld, dat Engeland het voornlemen heeft zijn goedkeuring te hechten aan deze politiek, die echter aan beide zijden van het Kanaal geheim ge houden wordt, omdat men bang is voor de reactie van het volk. Clayton naar Londen William Clayton, Amerikaans on derminister van buitenlandse zaken^ voor economische aangelegenheden, is Zaterdag uit New York naar Lon den vertrokken, aldus wordt offi cieel medegedeeld. Men verwacht, dat Clayton, die nauw is geassoci eerd mét het plan van Marshall, met het Britse kabinet de mogelijk heid zal bespreken van een wijzi ging in de Britse politiek van be perking der Amerikaanse importen voor het sparen van dollars. Het hoofdbestuur van de Alge mene R.K. Ambtenarenvereen. in vergadering te Eindhoven bijeen, ter bespreking van de financiële situatie van het Overheidsperso neel, heeft in een telegram de mi nister van binnenlandse zaken ver zocht „ten spoedigste die maatre gelen te beramen, waardoor in de critieke financieels situatie, waard in zich het overheidspersoneel be vindt, afdoende verlichting wordt gebracht." Een kleine 1500 gemeente-amb tenaren leden van de Ned. Bond van gemeente-ambtenaren, waren Zaterdagmiddag te Utrecht in bui tengewone vergadering bijeen, ter bespreking van de salariskwestie. Aan het slot van de vergadering werd; een metie aangenomen, waar in wordt vastgesteld dat door het uitblijven van maatregelen in de gezinnen van dé gemeente-ambte naren een noodtoestand is ontstaan dat de regering in ernstige mate tekort is geschoten in de voorae- ning in de directe noden van het gemeentepersoneel. Er wordt ge protesteerd tegen de grote ver schillen in de salarispolitiek van de regering ten aanzien van de onderscheiden groepen der over heidsdienaren Verlangd wordt dat in afwachting van de door dé commissie-Ubink voorbereide sa larisregeling, onverwijld maatre gelen moeten worcen getroffen ter leniging van de ergste nood door: le. Uitkering ineens over 1946 op dezelfde voet als voor het per soneel bij het lager onderwijs. 2e. Een noodvoorziening voor 1947. Positie Nederlandse passagiersschepen Aldabi. 20 Juni van Rio de Janei ro naar Santos; Indrapoera, Batavia- Rotterdam, passeert 20 Juni Perim; Sloterdijk, 20 Juni, 17.45 van Rotter dam naar Batavia; Westerdam, 20 Juni van Rotterdam nakr New York Klipfontein, 18 Juni van Mozambi que naar Dar es Salaam; Maaskerk, Amsterdam-Duala, 19 Juni v. Free town. 25 milliard dollar Het herstel van Europa zar de V. S. 25 milliard dollar en 10 jaar ingespannen arbeid kosten, aldus voorspelt de Zondagseditie van het onafhankelijke Engelse blad „The Observer" in een artikel van 5 ko lommen, getiteld „de Redding van Europa". Het artikel werd voorbe reid met behulp van leden van het instituut voor statistiek te Oxford «en in overleg met lord Beveridge en enkele andere vooraanstaande Engelse economen. „Indien de staten v<an Europa de ze ongeëvenaarde gelegenheid (het plan van Marshall) niet aangrijpen, zal haar straf snel, verschrikkelijk en verdiend zijn", aldus het blad. Batavia, 23 Juni. De reis van Sjahrir naar Djokja zal volgens een verklaring van een republikeins zegsman tegenover Aneta, in verband met de laatste ontwikkeling van de politieke si tuatie .omtrent de aard waarvan hij zich niet wilde uitlaten, zeer waarschijnlijk worden uitgesteld. Sjahrir zou oorspronkelijk he denmiddag voor een speciale kabi netszitting naar Djokja gaan met de in Batavia aanwezige republi keinse ministers. f ï/i'f At y'.-v ill® De eertijds als doelverdediger van het Nederlands elftal zo po pulaire Gejus v. d. Meulen stond Zaterdag voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam te recht, beschuldigd van hulp verlening aan de vijand. Tegen hem werd 12 jaar geëischt. Grote brand te Le Havre Een geweldige brand heeft Zater dag "Ëen pakhuis te Le Havre, waar 25000 balen katoen waren opgesla gen, verwoest. De schade wordt op 100 millioen frs. geschat. Over dé oorzaak van de brand is nog niets bel^jpd I ORD VANSITTART, voormalige Britse permanente onder-mi- I—nister van buitenlandse zaken, heeft in een brief, die door de Times is gepubliceerd, verklaard, dat Hongarije verandert wordt in 'n politiestaat. Vansittart zegt onoiftwonden, dat de feiten over de toestand in Hongarije niet beschikbaar zijn omdat „de Russen zorgvuldig en koppig ze voor ons verborgen gehouden hebben." Het voornaamste en duidelijke feit is echter, dat Hon garije voor onze ogen in de zoveelste politiestaat wordt veranderd r «ma—i.B— De Westlandse tuinders houden wel van de zon, doch voor hun kasgroenten kan een teveel aan zon funest zijn. Daarom bespui ten zij de ramen der kassen met een kalklaag, om een te inten sieve bestraling te weren. (N.F.B.) TILDY BLIJFT PRESIDENT Een^ioor de .Hongaarse rege ring uitgegeven Witboek 'be schuldigt Engeland en Amerika, dat zij de voormalige minister president Nagy en de zogenaam de samenzweerders hebben aan geboden gelden en materiële steun te verlenen. Ook wórden de „samenzweerders" er van beschuldigd, dat zij de Engelse en Amerikaanse missies mili taire en an ti-Sovj et-Russische inlichtingen hebben verschaft. Een officieel communique spreekt alle berichten tegen, volgens welke de Hongaarse president, Zoltan Tildy, zou af treden. •Volgens het Witboek zou Ferenc Kapocs, particulier secretaris van Nagy, verklaard hebben, dat Nagy hem opdracht had gegeven om Ecker Racz, de nieuwe handelsad viseur van de Amerikaanse legatie te Boedapest alle faciliteiten te ver lenen en voorkomend te behande len, daar Racz financiële steun aan de partij der kleine boeren bij de volgende verkiezingen had beloofd. Verder is in het Witboek een ver klaring opgenomen van Gyula Sala- ta, broer van Kalman Salata, voor aanstaand parlementslid van de par tij der kleine boeren. Hierin zegt Gyula Salata van zijn broer verno men te hebben, dat Nagy betrekkin! gen met Engeland en de Ver. Staten, in het bijzonder met Engeland, wil de aanknopen. Daartoe had Nagy zijn zoon als secretaris aan de Hon gaarse legatie te Washington ver bonden. Volgens Kapocs, aldus het Wit boek, trachtte Nagy Hongarije in Een aide-memoire aan Dr. van Mook 's-G ravenhage, 23 Juni. Op het ministerie van. overzeese gebiedsdelen wordt verwacht, dat de lt. gouverneur-generaal heden aan de republikeinse regefing het standpunt der Nederlandse regering zal uiteenzetten ten aanzien van het tussen de C. G. en de repu blikeinse delegatie bestaande coq- flicht. Daarbij zal de lt. gouver neur-generaal een aide-memoire overhandigen, \yelke voor publi catie is bestemd. Deze aider-memoi- re was Vrijdag j.l. opgesteld, voor dat de brief van de republikeinse delegatie, welke deze na de jong ste radiorede van de heer Sjahrir aan de C. G. had gezonden, hier bekend was. Zuid-Oost-Europa tot politieke en economische basis voor Amerika te maken. Arthur Schoenfeld, Ameri kaans vertegenwoordiger te Boeda pest tot aan het bpgin van deze maand, zou verklaard hebben, dat hij Nagy's politiek en tactiek goed keurde en dat de V.S. Hongarije met leningen en goederen zouden helpen. Volgens Kapocs heeft Nagy Ji\ bij zijn vertrek een brief van zijn vader aan Dean Acheson. on derminister van buitenlandse zaken, meegenomen, waarin hij om politie ke hulp verzocht, en een soortgelijk schrijven aan Solbloom, voorzitter van 'de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden. Verklaring van Tildy Zoltan Tildy. president van Hongarije, heeft aan een corres pondent van Reuter verklaard, dat de gedachte aan aftreden nooit hfl hem of hij iemand uit zijn om geving is opgêkomen. Hij begreep ten enenmale niet, hoe de geruch ten over zijn aftreden in de we reld gekomen waren. Tildy zeide, dat hij geen oordeel wilde vellen over de ex-minister president Nagy en hem geen verra der wilde noemeh. Tildy heeft de documenten, die tot de crisis hebben geleid, niet gezien, voordat zij gepu bliceerd werden. De aanklacht van Bela Kovacs tegen Nagy en andere leiders in het complot tegen de staat had hij pas uit de couranten verno men. Ook is hij door het kabinet niet geraadpleegd over de tere kwestie van publicatie van het Wit boek, dat over interventie van de V.S. en Engeland in Hongarije spreekt. De president gaf uiting' aan zijn volkomen vertrouwen in de toe komst van Hongarije als onafhanke lijke staat en aan de hoop, dat de grote mogendheden het binnenkort eens zullen worden over de toe komst van de kleine staten in Zuid- Oost-Europa. Minister Fievez naar Engeland De minister van oorlog, luitenant kolonel A. H. J. L. Fievez. zal van 23 tot en met 28 Juni een bezoek bréngen aan Engeland, teneinde al daar verschillende oefencentra van leger en luchtmacht te bezoeken. De minister zal in verband met het eindigen der kaderopleidingen in het Verenigd Koninkrijk en de opheffing der Britse militaire mis sie in Nederland van deze gelegen heid gebruik maken aan zijn Britse ambtgenoten de dank der Neder landse regering over te brengen voor de hulp, die bij de opbouw van de koninklijke landmacht en haar luchtstrijdkrachten in zo ruime mate van Britse zijde werd genoten. Zeven van de elf opvarenden verdronken De Engelse sleepboot Fair Play 2l, die het Finse schip de Kuurtanes, dat op weg was naar Antwerpen, sleepte, is op de rede van Vlissingen bjj het inkorten van de tros gekap seisd en later gezonken. Slechts 4 van de 11 opvarenden konden worden gered. De Bruinvis van het Nederland se Loodswezen, die op weg van Vlissingen naar Breskens was, was ter plaatse van het ongeval en wist twee opvarenden te redden. De sleepboot Goliath en de uit Vlis singen gezonden Belgische, loods boot redden ieder één opvarende. De bemanning van de sleepboot bestond uit tien koppen en had een Belgische loods aan boord. De ge redden zijn overgebracht naar het St. Joseph-ziekenhuis te Vlissingen en bevinden zich in goede wel stand. Op de Vlissingse Boulevard aan schouwden honderden voorbijgan gers het voltrekken van het dra ma, dat gebeurde in de lijn van de vuurtoren naar de boei voor Breskens. AMBTELIJKE HUMOR! WIJFTIENHONDERD ge- meenteambtenaren"ver- gaderden in Utrecht om zich te beklagen over de salarissen. De voorzitter deed voorlezing van het antwoord op een uitnodi ging aan het departement om zich op deze vergade ring te doen vertegenwoor digen. De Minister van Binnenlandse Zaken liet zeggen, dat.... tot zijn leedwezen de ambtenaren, die voor een bezoek aan deze vergadering in aan merking kwamen, zodanig met ambtelijke bezigheden waren overladen, dat ze op hun bureaux nuttiger werk konden doen!! Deze brief werd door de vergadering ontvangen met tumult, ge lach en applaus. Betekende dit gelach, dat deze ge meenteambtenaren zich niet kunnen voorstellen, dat hun rijkscollega's het druk hebben? Het tumult was oorzaak, dat de verde re inhoud van de brief on verstaanbaar was. Mis schien stond erin. dat de betrokken ambtenaren be- gicj waren met de.... sa larisherziening! V- J De Nationale Vergadering van de Pendsjaab heeft me| 91 te gen 77 stemmen zich uitgespro ken voor verdeling van de pro vincie. Gisterenavond, aan de vooravond van dé beslissing over de verdeling van de Pendsjaab, was het leven in de hoofdstad Lahore, die bijna een millioen inwoners telt, geheel tot stilstand gekomen, nadat bij de on lusten van het afgelopen weekend 250 huizen waren geplunderd en 9 personen gedood. Zondag werd nog melding gemaakt van 20 nieuwe branden en hedenavond smeuide nog het hart van het Hindoekwar tier. Het verkeer en de handel lig gen thans stil en de distributie van levensmiddelen heeft opgehouden te functioneren. Van de Indonesische delegatie Batavia, 23 Juni. Hedtenmorgen heeft de C. G. een brief ontvangen van Sjahrir ais voorzitter van de Indonesische de legatie, waarin op verschillende punten een nadere toelichting werd gegeven, zoals de C. G. had verzocht. Ten aanzien van vele dezer punten zou dé republikeinse delegatie zich accoord verklareÉ met de voorstellen in de Neder landse nota behoudens de toe stemming van de republikeinse re gering. De kwestie van een gemeen schappelijke gendarmerie, waarover de opvattingen zozeer uiteen blij ken te lopen, zou een onderwerp van nadere bespreking dienen uit te maken. Nog kan worden gemeld dat na de kabinetszitting in Ne derland tussen Den Haag en Ba tavia een zeer intensief telegrafisch contact onderhouden wordt. Mafig vertrouwen in De Gasperi De Italiaansche nationale verga dering heeft Zaterdag met een meerderheid van 43 stemmen een motie van vertrouwen in de re geringDe Gasperi, de christen democratische premier aangeno men. De regering werd gered door de afwezigheid van vele afgevaar digden van het linkse centrum, die de verantwoordelijkheid voor het. stemmen of zich onthouden niet op zich wilden nemen. De motie werd met 274 tegen 231 stemmen en 4 onthoudingen aangenomen. Te Long Beach (Californië) is een olietankschip „Markey" ge naamd de lucht in gevlogen. De mannen die de benzinereservoirs van het schip vulden, zagen vlam men uit het schip slaan en tracht ten zich-in het water in veiligheid te brengen. Thans staat vast, dat 2 personeh om het leven zijn ge komen. Tien personen.worden ver mist en 30 personen werden ge wond van wei 12 ernstig. Men ver wacht c!at het schip nog minstens 5 dagen zal branden. De schade wordt op meer dan 2% millioen pond sterling geschat. Enige inzittende gedood Zaterdagmorgen omstreeks half tien is bij Elzendorp onder de ge meente Gemert een vliegtuig van de R.A.F. neergestort en totaal uit elkaar geslagen. De enige inzit tende van het toestel „staffser- geant" Peter Hickson, die om het leven kwam, was onherkenbaar verminkt en kon slechts aan de hand van zijn papieren geïdentifi ceerd worden. Het verongelukte Engelse vlieg tuig was een Tempest-toestel en maakte deel uit van een formatie van 6 vliegtuigen, welke Zaterdag morgen met Engeland als bestem ming van een vliegveld in Duitsland was opgestegen. Na het ongeval zijn de andere vijf vliegtuigen behouden op het vliegveld Welschap bij Eind hoven geland. De Tempest-vliegtulgen waren reeds in de oorlog bij de R.A.F. in grote getale in gebruik. Het zijn Fighters en beken'd (berucht bij de Duitsers) om hun grote snelheid, welke die van de Mosquito's over treft. De overbrenging van het stoffe lijk overschot van 33 leden van de verzetsgroep-Stijkel naar het va derland zal waarschijnlijk in de loop van dezé week kunnen plaats vinden. s Voor; de herdenkingsplechtigheid in de Grote Kerk te Den Haag is als spreker ook uitgenodigd de Belgi sche pater George Passelecq van het klooster Maredsous nabij Na men, die lange tijd tezamen met de gevallenen in de gevangenis te Ber- lijn-Tegel is geweest. De overbrenging van het stoffe lijk overschot uit de Russische zone naar Berlijn, die op 5 en 6 Juni door de Nederlandse Rode Kruis-missie te Berlijn heeft plaats gehad, is de eerste van een lange serie, die zal volgen, nu de Russische autoriteiten er de vereiste toestemming voor gegeven hebben. Door het onver moeid nasporingswerk van het Ro de Kruis, onder leiding van dr. Ver- hoeff, is ijet mogelijk geweest de graven van 2800 Nederlanders, die in de oorlogsjaren in de Russische zone om het leven zijn gekomen, te ontdekken. Het betreft hier bijna uitsluitend graven van Nederlan ders, die als dwangarbeiders werk-" zaam zijn geweest. Er is slechts een klein aantal politieke gevangenen bij, voor het merendeel mensen, die na hun bevrijding door uitputting in ziekenhuizen zijn gestorven en dus op normale wijze begraven zijn. Van de grote massa der Nederlan ders, die zijn omgekomen in de concentratiekampen van Uost- Duitsland, zijn in de meeste geval len geen graven meer te vinden, daar zij in massagraven zijn ter aar- besteld.. De verzetsgroep, waarvan Johan Aaldrik StijkeV de leider was, werd in April 1941 gearresteerd, nadat de Nederlandse gestapo-agenten Van Dam en Van Wezel de eerste is nog voortvluchtig, de tweede is in Nederland geïnterneerd een po ging om met de vissersboot yan de gebr. van der Plas naar Engeland over te steken hadden verraden. Zeventig Nederlanders kwamen daardoor in Duitse handen. 23 ervan die ook nog tot andere groepen be hoorden, werden in Holland gefusil leerd, de overigen werden 26 Maart 1942 naar Berlijn overgebracht. In September werden 33 hunner door het Reichs Kriegsgericht ter dood veroordeeld. Veertien kregen ge vangenisstraffen, doch slechts vier leden der groep hebben het vader land mogen terugzieh, mevr. R. Lotgering-Hillebrand, mevr. W. van Hinten-de Bruin, maj. M. van Deth en ir. H. Glazenburg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1