:hout Nieuw Ministerie van Onderwijs te Brussel door brand vernietigd Een zesjarenplan voor de landbouw gervorst f CO. '1 Voor Alkmaar en omgeving Zeventien personen, waaronder zeven vrouwen omgekomen H Duitslond toch de centrale plaats in het plan van Marshall Bendeleider op Sicilië verklaart oorlog aan de communisten Ldndaanwinst van 40.000 H.A. besparing van 38 millioen en deviezen- gulden Trekpaard, IING veulens HAVE APPARAAT Nationale ramp in België Indirect gevolg van staking Arnold Meyef krijgt 4 jaar „Laat de Senatoren de steenkool maar delven" Nieuwe hoop in het verslagen Reich Onrust ook in andere delen van Italië Overwinning voor Ramadier Omvangrijke aankoop landbouwmachines en .ruilverkaveling op grote schaal concessies Geen meer aan Nederland Sociaal-democraat burgemeester van Berlijn Duizenden stakers in Frankrijk Landwachters krijgen dubbele doodstraf DEN i Helder, 18 Juni 1947 actie, 1 op het stukje van n uw Courant van 17 k gaarne dit stukje iovengenoemde heer terdege op voor de groentenhandei. Het :elijk geërgerd en zo net mij. Wij met een em pensioen, hetgeen n voor 1940, hebben eindjes aan elkaar te i te lezen, dat we de ;en kopen en dit na en bij de groenteman, lijk is, zal hij moeten alleen Middenstan te Pieten, dergelijke kunnen kopen; wij aan toe! Wij doen het ilein, rabarber met t nog voordelig is rant dat geeft veel er Zaal, de vrouwen rs zouden met hun haar zitten, als zij zo iuden als wij. Ja, 't is ;er, wat voor ons een oor hun een strop De Heer Zaal kan be ioen opwaaien, dat i als ieder tevreden is ïensen wat gunt, zou ders uit zien, al zijn ien en kersen ook t jaar voor ons een elde. nk voor de plaats- de Huisvrouwen, C. W. G. /.N. Commissie bezoekt H. Graf van de V.N.-Com- in Palestina benut- i vrije tijd met het ■n van de heilige i. De voorzitter van imissie, de Zweed dstrom, bracht de en een bezoek aqp Graf, dichtbij de Calvarieberg. .LAND HOOFDDORP en dEER-WIERINGER- plaats hebben door er gemeentebesturen invang 10,30 precies, it hun auto's op de rreinen te plaatsen. HET BESTUUR. igen. a gaarne verstrekt Magdalenenstraat 5 CE HANDELAAR OG iaal voor industrie IR - Telefoon 2272 Dan, midd\n in de van alle feestcom- telegram voor, dat :omst - benoemen u lysium - Kom terug nd door „President Hooic redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 25 JUNI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11260 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Dlraafsingel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2.lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ET Belgische Ministerie van Onderwijs te Brussel is gisterenmiddag als gevolg van brand geheel vernietigd,-waarb'ij tot heden 17 personen, waar onder zeven vrouwen, de dood vonden en vele ge wond werden. Men gelooft dat er nog meer doden onder het puin liggen. Om ongeveer half vier werd de brand ontdekt en om vijf uur was de brandweer het vuur meester. De brand is ontstaan in een kelder van het gebouw, waar films lagen opgeslagen. Nadat twee ont ploffingen geklonken hadden, heeft het vnur zich door het trappen huis en de liftkoker over de bo venste verdieping verspreid, waar het in 'het archief snel om zich heen greep. Men vermoedt dat een van de leden van het personeel met een lucifer licht heeft willen maken in de kelder aangezien er geen electrisch licht was door de staking van het Brusselse electri- citeitsbedrijf, dat juist gisteren morgen om 9 uur in staking was gegaan. Een paniek De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het personeel van de op een na hoogste verdie ping te redden, doch angstige ogenblikken beleefde het perso neel van de allerhoogste verdie ping, toen bleek, dat de ladders, die hen uit de greep van het vuur moesten redden, te kort waren. Eerst -nadat een-magirus- ladder was* aangerukt konden d'èzê personen, die 'zich in de dakgoten hadden opgesteld en daar in de verstikkende rook het door de wind aangewakkerde vuur bp zich toe zagen sluipen, gered worden. Toen de laatste employe de magirus-ladder be steeg, was het vuur hen reeds tot op 20 meter genaderd. Sommige leden van het perso neel sprongen uit de ramen van de vijfde verdieping, maar von den zo de dood. Staking belemmerde het blussingswerk Wegens de staking van het personeel van openbare werken, was de druk op de waterleiding niet voldoende voor de bestrij ding van de brand, toen deze nog niet ip volle hevigheid woedde. De autoriteiten zijn verbaasd De Bijzondere Raad van Cassa tie heeft hedenmorgen Arnold Meyer veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier jaren met af trek van voorarrest. De Raad over woog hierbij ddt de verlichtende 'omstandigheden, die het Bijz. Ge rechtshof te Den Bosch deed gel den voor de Raad grond opleverde de dvA- van de straf enigszins te vermitmeren. Geen termen werden gevonden de bijkomende straf te verminderen. Het Hof te Den Bosch had Meyer tot vijf jaar ver oordeeld. over de hevigheid van de explo sie en de snelheid,-waarmee het vuur om zich heen greep, daar het enige sterk brandbare mate riaal onderwij sfilms en oude Duitse UFA-films, na de bevrij ding' in het ministerie opgesla gen in een brandvrije kluis waren opgeborgen. Een keten van gehelmde soldaten bracht waardevolle boeken en schilde rijen en overblijfselen van ver brande archieven in veiligheid. De aéhter het ministerie gele gen drukkerij van het dagblad „le Moniteur" heeft men kunnen sparen. In de Senaat In de Senaat, die juist op het punt stond uiteen te gaan, werd de brand medegedeeld door de voorzitter de heer Gillon. Nadat de zitting enige tijd was ge schorst, legde de voorzitter een korte verklaring af. Hij noemde de brand een nationale ramp. Minister Spaak, die namens de regering sprak, beloofde, dat de regering alles zal doen om het lot der gewonden te verzachten en de gezinnen der omgekome nen hulp te verlenen. Onder al gemene ontroering werd de zit ting vervolgens verdaagd. Snelle uitbreiding der Amerikaanse protest staking Als protest tegen de verwerping door de Senaat van het Veto van Truman over de wet ter beperking van de activiteit der vakverenigin gen, heeft nu reeds bijna 40 pet. van de 400.000 'mijnwerkers in de Ame rikaanse vetkoolindustrie het werk neergelegd, onder het motto: „Laat de senatoren de steenkool maar delven". Hedenavond zullen de ar beiders op de scheepswerven in staking gaan. Vertegenwoordigers -van de mijn industrie vrezen, dat de staking zich zou kunnen ontwikkelen tot een vol ledige staking van alle Amerikaanse mijnwerkers. Enkele honderden mijnen in acht staten der Verenigde Staten zijn gesloten. Perzische prins zoek De vijftienjarige Prins Hamid- Reza Pahlevi, een broer van de Sjah van Perzië, is sedert Maandagavond niet in zijn hotel te New York te ruggekeerd. Prins Abdoer-Reza Pahlevi, een broer van de vermiste, deed aangifte bij de politie. Men meent te weten, dat Prins Hamid-Reza Pahlevi zich per „Air France" naar Parijs heelt begeven. Zijn broer Prins Abdoer hegft tegen de politie verklaarde dat Prins Ha- mid hem verlaten had om een paar- kranten te kopen, doch niet is te ruggekeerd. De jongen heeft ver moedelijk een groot bedrag aan geld bij zich,. In de' haven van Berlijn liggen nog steeds vele Nederlandse bin nenvaartschepen, welke afkomstig zijn uit ce Russische zone en wel dra naar Nederland zullen terugkeren Reuter meldt uit Londen, dat Bevin, de Engelse minister van buitenlandse zaken, Vrijdag een speciaal opgestelde instructie naar Parijs zal meebrengen over de plaats van Duitsland in het plan Marshall. Onmiddellijk nadat het bericht over de Sovjetrussische aanvaar ding van de EngelsFranse uitnodi ging was ontvangen, heeft Bevin maarschalk sir Sholto Douglas, de Britse opperbevelhebber in Duits land,, opdracht gegeven om een analyse op te stellen van de raak punten tussen het Duitse vraagstuk en het Europese herstel als geheel. Hieraan wordt op het ogenblik te Berlijn gewerkt. Te Moskou bleken de waagstukken van de Duitse eco nomie onoplosbaar. Men acht het echter mogelijk, dat het Sovjetrus sische verlangen naar herstelbeta lingen thans minder acuut wordt, nu men Amerikaanse hulp op grote schaal in het vooruitzicht heeft. Nieuwe hoop. De Russische toezegging tot deelneming aan een conferentie over het plan van Marshall, heeft de Duitse openbare me ning een glimpje nieuwe hoop gebracht. Van Duitse zijde ver wacht men, dat de herleving van de Duitse economie het kernpunt zal vormen van de be sprekingen te Parijs. Dc vooraanstaande Duitse eco noom Frie'densburg heeft in een rede voor de radio verklaard, dat Duitsland in de eerste twee jaren voor een bedrag van drie a vier milliard dollar moet invoeren, waar tegenover slechts een uitvoer van goederen ter waarde van twee a driehonderd millioen kan worden gesteld. Volgens Friedensburg zal het tekort door leningen moeten worden aangevuld. De senaatspre sident van Bremen, Kaisen. heelt de hoop uitgesproken, dat de be sprekingen te Parijs ertoe zullen leiden, dat zekerheid verkregen wordt over het lot van stilgelegde of. voor ontmanteling aangewezen bedrijven, een wens, die voordien reeds talloze malen geuit werd. De minister van economische zaken van Sleeswijk Holstein heeft de idee van een Europese tolunie en cen- Scheerzeepbon na 28 Juni ongeldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat de bonnen Tabak 2 reserve van de tabakskaart qa 703, welke op 11 April j'.l. zijn gel dig verklaard1 voor het kopen van scheerzeep, na 28 Juni niet meer geldig zijn. trale leiding voor de Europese ko- lenproductie, spoorwegen en scheep vaart, geopperd. In de Duitse discussies over Pa rijs speelt uite^ard de wens naar eenheid de hoofdrol. Kaiser, voor zitter van de CDU in Oost-Duits- land, en de meest hardnekkige voor vechter voor de verstandhouding tussen Oost en West, heeft de hoop uitgesproken, .dat de economische maatregelen, die Europa uit de cha os kunnen redden, de inleiding zul len zijn tot de oplossing van de po litieke moeilijkheden. Het officiële Russische blad, de Taegliche Rund schau, schrijft, dat Amerikaanse hulp zeer welkom is, mits Marshali's verklaring betekent, dat Amerika zich wil afwenden van de politiek „die met behulp van de dollar poli tieke druk wil uitoefenen op be hoeftige landen." Ter gelegenheid van het grote Maria-Congres in Ottawa werd in het Lansdowne park een pontificale H. Mis opgedragen, welke door 65.000 personen is bijgewoond. Een bijzonderheid vormde het" feit, dat deze plechtigheid des nachts heeft plaatsgevonden. NIEUWE MOEILIJKHEDEN VOOR DE CASPERI De Romeinse correspondent van het Britse blad „The Times" heeft medegedeeld, dat de be ruchte bendeleider van Sicilië, Giuliano, zich met de politiek is gaan bemoeien en de oorlog aan de communisten heeft verklaard. Hü heeft alle Sicilianen opge roepen om met hem samen te werken in zijn „grote anti- bolsjewistische strijd." Nader meldt Reuter uit Rome, dat springstoffen, automatische wapens en handgranaten werden gebruikt bij aanvallen op hoofdkwartieren van linkse partijen. De aanvallers zouden behoren tot de roversbende van Giuliano. Bij deze aanvallen werden twee personen gedood en 20 gewond. 'Uit Palermo-fcuuien berichten van vele incidenten. Depolitie en gen darmes zijn gemobiliseerd. Het Sici- liaanse vakverbond, dat in hoofd zaak links georiënteerd is, heeft een staking voor het gehele eiland uit geroepen uit protest tegen de aan vallen op de communisten. Oek uit andere delen van Italië komen berichten binnen van aan vallen der linksen op bijeenkomsten van rechtsen. Een afgevaardigde van de Christen-Democratische .Par tij werd te Napels afgeranseld. In Rome is een wijdvertakte neo-fascis- tische organisatie ontdekt. Tenslotte zijn $e brandweerlieden van Rome en transportarbeiders in staking ge gaan. De nieuwe Italiaanse regering, waaraan de' linksgeoriënteerde par tijen geen deel nemen, moet nu het hoofd bieden aan gewelddaden en Helgoland verboden terrein De Britse marine-autoriteiten in Duitsland hebben medegedeeld, dat het landen op Helgoland, de voor malige Duitse marinebasis, thans voor alle onbevoegde personen is verboden wegens gevaar voor ex plosies. bloedvergieten op Sicilië en botsin gen tussen politieke tegenstanders in andere delen van Italië De Italiaanse minister-president, de minister van binnenlandse zaken, het hoofd der politie en de algemeen commandant der carabinieri hebben, naar radio Rome meldt, besloten veiligheidsmaatregelen te treffen om de partijên, die door Siciliaanse ben den worden bedreigd, te bescher men. Het hoofd van de Romeinse politic za! zich naar Palermo begeven en de commandant der carabinieri heeft opdracht gekregen zijn troe pen tegqjj de Siciliaanse roversben den in te zetten, aldus de radio. Maar toch een kabinetscrisis verwacht De Franse Rationale Vergade ring heeft gisteren, na een debat van 21 uur, met 302 tegen 241 stemmen het bezuinigingspro gram der regering goedgekeurd. Daarna heeft ook de financiële commissie van de Raad van dc Republiek (Franse Senaat) het program goedgekeurd. Hoew.el de regenng-Ramadier deze strijd dus gewonnen heeft, komt zij- toch verzwakt te voor schijn. Waarnemers in wandelgan gen geven dan ook de regering nJtet meer dan nog een paar weken te leven. Ondanks het feit, dat de radicalen 5 vertegenwoordigers in de regering hebben, stemden 8 afgevaardigden der radicalen, onder wie de voor malige premier Daiadier, tegen, 40 onthield.en zich van stemming, 20 stemden voor. Ook onder de on afhankelijke conservatieven, met 2 ministers in het kabinet vertegen woordigd, is de stemming verdeeld. Men twijfelt er aan, of de legering de meerderheid zou hebben behaald, indien de communisten gisteren geen demonstraties buiten het par- lgment hadden gehouden en de con ferentie der grote drie niet in zicht was. £EN ZESJAREN-PLAN voor de landbouw is door minister Mans- holt aangekondigd op de vergadering van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij te Middelburg. Deze plannen zullen dit jaar bij de begroting aan de Staten-Generaal worden voorgelegd. Het plan voorziet in de uitbreiding van het landbouwonderwijs, verbetering der voorlichting, uitvoering van cultuurtechnische werken ter verlaging van de productiekosten, en een vergaande mechanisatie. 130.000 ha. zullen onder ruilverkaveling komen. 30.000 ha. krijgen een betere ontwatering, 25.000 ha. zullen wor den ontgonnen, wat een zuivere landwinst betefetenf van 40.000. ha. en een deviezenbefparing van f 38.000.000 per jaar. De mechanisatie voorziet in 15000 tractoren en 5000 aardappel- pootmachines, 2000 aardappelrooi- machines e.d. Alleen de tractoren betekenen ten opzichte van de paardentractie een deviczenwinst van f 16.000.000 per jaar. De agra rische politiek der regering is ge richt op waarborging van een re delijk bestaan in de landbouw voor boeren en landarbeiders. De Minister besprak in zijn rede o.a. het gevoel van onrust, dat in landbouwkringen bestaat. De oor zaak hiervan zijn de huidige over heidsmaatregelen en de onzekerheid omtrent de toekomstmogelijkheden. Deze zijn een gevolg van de wereld moeilijkheden. De verplichte veele vering en de graan- en dorsqontrole betekenen zware offers. Maër het is niet alleen de landbouw, die of fers draagt. De arbeidersorganisa ties tonen verantwoordelijkheid te bezitten door de loonstop te aan vaarden. Het prijspeil moet in de hand worden gehouden, anders volgt ontwrichting van het econo mische leven. Het herstel van de voedselvoorziening en de landbouw is afhankelijk van de grondstoffen- voorziening. Dit stemt niet hoopvol. Ook 1948 zal moeilijk zijn. De uit komsten van 1946 voor wat betreft de productie Was gunstig: de op brengst bedroeg ongeveer 99V2 pet. van die van 1939. Het evenwicht tussen productie en consumptie is verbroken en dit is een voorwaarde voor een internationale economische crisis. De verdienste Van het plan- Marshall is dat de „have not"-staten in de gelegenheid worden gesteld om aan het economisch wereldver keer deel te nemen. De Nederland se landbouw moet zorgen door de opvoering van de rendabiliteit der bedrijyen en- het afleveren van pro ducten van goede kwaliteit te kun nen controleren. Daartoe is in voor bereiding het zesjarenplan tot ont wikkeling van de landbouw. Aan het einde van zijn rede Jegde minister Mansholt geruststellende verklaringen af.nopens de herver- kavelirigswet en zeide dat de uitvoe ring zo snel mogelijk In handen van de Zeeuwen zelf zal worden gelegd. De regering is vastbesloten haar ge lofte aangaande de toewijzing van nieuwe gronden elders volledig na te komen. De minister deelde mede, dat in tegenstelling tot de medede ling van landbouwherstel, det boe ren die een slechte oogst hebben hier zeker wel voor schadevergoe ding in aanmerking zullen komen. Voor de wederopbouw der boerde rijen wordt gewerkt aan aanzienlij ke versnelling van het tempo en een definitieve schaderegeling voor de getroffen boeren kan zeer binnen kort tegemoet worden gezien. Sjahrir is gisteren naar Djokja karta teruggekeerd waar htf de houding van de Republiek in be sprekingen met de overige ministers en het werkcomité uit het KNIP zal vaststellen. Uit een radiobericht van de Re publikeinse omroep valt af te lei den, dat de Indonesische minister van Defensie, Sjarifoeddin, en de minister Van binnenlandse zaken, Roem, verklaard hebben, dat het jtiiterst onwaarschijnlijk" is, dat de Republikeinse regering nog „con cessies aan Nederland" zal doen. De twee ministers voorspelden, dat de Republiek de Nedei^andse eis in zake een gemeenschappelijke gen darmerie zou verwerpen. Nederlandse kringen in Batavia gaven gisteren met nadruk te ken nen, dat minstens een militaire actie op beperkte schaal zou volgen, in dien niet aan de Nederlandse eisen vervat in de nota van 27 Mei zou worden voldaan. Brandstofvoorziening in Engeland precair Een woordvoerder van het Britse ministerie van brandstofvoórziening heeft verklaard, dat het Britse volk de komende winter met een nieuwe brandstofcrisis te kampen zal heb ben, indien het niet de uiterste spaarzaamheid zoti- betrachten. De woordvoerder zeide, dat de electri- citeitsvoorziening aanstaande winter zer veel hoofdbrekens zou kosten. Veertien millioen circulaires, geti teld „De brandstoffencrisis en u", werden huis aan huis bezorgd om het volk de situatie duidelijk te ma ken, aldus de woordvoerder. In Noord-Engeland hebben bo vengrondse miinwerkers uit vier mijnen de gelederen van stakers uit het kolengebied van Lancashire ver sterkt, waardoor bijna 7.000 onder grondse mijnwerkers het werk moesten neerleggen. Maandagavond lieten meer dan 1000 bovengrondse mijnwerkers van 4 mijnen het werk in de steek. Russen niet ingenomen met de benoeming De sociaal-democraat, prof. Ernst Reutej, is gisteren door dc gemeenteraad met 89 tegen 17 stemmen en twee onthoudingen, gekozen tot burgemeester van Berlijn. Men acht het waar schijnlijk, dat een Russisch veto over zijn verkiezing zal .worden uitgesproken, daar de Sovjet- Russische bezettingsautoriteiten zich tegen de benoeming van Reuter hebben verzet. De nieuwe burgemeester is 60 jr. Voordat Hitier aan de macht kwam, was hij hoofd\van het transportwe zen der stad Berlijn. Tijdens het bewind der nazi's bracht hij een jaar door in een concentratiekamp, ging toen naar Turkije en keerde na de oorlog terug. Prof. Reuter volgt Dr. Ostroksky op, die inder tijd dóór zijn eigen partij, de sociaal democratische, gedwongen werd af te treden, omdat hij met de socialis tische eenheidspartij (SED) een ge zamenlijke actie wilde voeren inza ke een hulpverleningsprogramma voor de winter. De partij der Chris ten-Democraten heeft zich eenstem mig achter de benoeming van Reu ter geschaard. LAATSTE NIEUWS Het Amerikaanse departement van justitie overweegt de mogelijk heid van een gerechtelijk stakings verbod tegen Lewis en zijn vak verbond in verband met de zich nog steeds uitbreidende mijnwer kersstaking. De mijnen staan n.l. nog tot 30 Juni onder regerings- beheer. Het aanvaarden door de Franse Nationale Vergadering van het bezuinigingsplan der regering heeft een nieuwe dreigende sta kingsgolf teweeggebracht. 4000 em ploye's van filiaalbedrijven voor schoenen- en levensmiddelerwier- koop hebben het werk neergelegd. as Bij de zalmvissers op onze grote rivieren. Op verschillende plaat sen langs onze grote rivieren wordt de zalmvisserij beoefend. Het over de rivier uitgeworpen net wordt met behulp van paar den weer naar de wal getrokken. (v. Mourik P.) VLIEGTUIGBOTSING OP IJPENBURG Dinsdagmiddag omstreeks zes uur kwamen twee vliegtuigen op het vliegveld Ypenburg met elkaar in botsing. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het waren twee éénmotorige vliegtuigen. Een der toestellen, een Tiger Moth van de Rijksluchtvaart school, bestuurd door de 21-jarige -A. N. Saaltink uit Amsterdam werd geheel vernield Het tweede toe stel, een éénmotorige Beech Air craft, bestuurd door de 43-jarige F. ten Bos uit Bussum-werd bescha digd. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De Tiger Motih was aan het uitlopen na een landing. Hij is vermoedelijk door de startende Beeqh ingehaald, en eerst aan de rechtervleugel en la ter aan de voorzijde geraakt. Men neemt tenminste aan, dat het on geluk zich op deze wijze voltrok ken heeft. Dertig duizend mijnwerkers, een kwart van alle Franse mijnwerkers, zijn Dinsdag in staking gegaan, voornamelijk ter verkrijging van hogere rantsoenen. Er worden ook kleine financiële wijzigingen geëist. 21.000 employe's van dfe Citroeën- Autofabriek in het gebied van Pa rijs hebben het werk geheel tot stil stand gebracht. De afdoening van de gewone za kentransacties wordt steeds 'moeilij ker door de staking van bankem- ployé's, welke thans reeds zes dagen duurt. Te Marseilles brak een vrijwel al gemene staking van twee uur uit als protest tegen de financiële plan nen der regering. Oudste man van België overleden De oudste man van België, Constant Delichte uit Knesselare, is Zondag in de ouderdom van 105 jaar overleden Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft heden vonnis ge veld over de drie landwachters, die 14 -dagen geleden' terecht hebben gestaan voor het Hof, d'at toen zit ting hield- in Alkmaar. Het zijn D. Jonker uit Oud-karspel, P. Mayer uit Medemblik en G. J. Alders uit Amsterdam. Dit drietal heeft in de laatste ïpaanden, die aan onze be vrijding vooraf gingen verscheide ne onderduikers en illegale wer kers doodgeschoten. Tegen elk de zer drie verdacht-en had de procu reur-fiscaal wegens moord met voorbedachte rade de doodstraf ge- eipt. D. Jonker, die in de laatste maanden van de bezettingstijd ondanks zjjn 18-jarige leeftijd, een vijftal landgenoten van het leven had beroofd, werd veroordeeld tot tweemaal de doodstraf Het tweede dood vonnis betreft de moord, die hij tezamen begaan heeft met de 37-jarige P. Mayer, die eveneens twee maal ter dood werd veroordeeld. Zijn tweede doodstraf betreft een moord, die hij op 17 April 1945 ge pleegd heeft tezamen met de derde veroordeelde, de 47-ja- rige G. J. Alders. Deze laatste werd tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Aan elk der veroordeelden werd 't recht op beroep in cassatie verleend. Uitbreiding der Amerikaanse vloot De begrotingscommissie van de Amerikaanse senaat heeft het voor de marine uitgetrokken bedrag met 17&.500.000 dollar verhoogd. De ze maatregel voorziet in een uit breiding van de vloot met 24 slag schepen en 252 vliegtuigen, waar door de Amerikaanse vloot in to taal kan bestaan uit 298 slag schepen en 5793 vliegtuigen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1