BIJ DEN POLITIERECHTER Joego-S de gi De bonn< ALKMAAR EN OMSTREKEN De zaak tegen kapitein Sauer Deed hij mee aan de mishandeling van Jan Hoberg? UIT OUDE TIJDEN Moderite Administrate Anjerdag 1947 Premie- en reisgeldkeuringen van het warmbloed te Alkmaar op 12 Juni 1947 f Griekse yan vei Rusland e verwerpen PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD- Donderdag 26 Juni 1947 De tenlastelegging op dit punt aangevuld Omdat bjj de behandeling van de zaak van ex-kapitein J. J. Sauer voor het tribunaal, op 12 Mei de rol van deze beschuldigde tijdens de mishandeling van de 18-jarige illegale werker Jan Ho berg op het politicbureau niet al te duidelijk kon worden belicht en hij ontkende aan deze'mishan deling te hebben deelgenomen, werd de zaak toen uitgesteld, om de ooggetuigen, de S.D.-ërs Kui per en Mollis te horen. Hoewel Sauer ook nu nog ont kende de jonge Hoberg geslagen tehebben, daarbij gesteund door de verklaring van zijn kampge noot en vroegere ondergeschikte, F. ten Benzei, vond het tribunaal in de getuigenverklaringen van Kuiper en Mollis aanleiding, om de tenlastelegging, waarin slechts sprake was van bet niet verhin deren van de mishandeling, aan te vullen met de bepaling, dat besch. zelfs aan dit slaan had medegedaan. De beruchte S.D.-ër Maarten Kuiper, die voor Sauer bezwaren de verklaringen aflegde, zorgde nog voor enige sensatie, toen de Pres. Mr. Schenkeveld hem vroeg, waarom zijn verklaring zo anders luidde dan de vorige keer, door te antwoorden, dat hij zich de vo rige keer had laten beïnvloeden door Sauer, die hem in de getui- genkamer gevraagd had: „leg een gunstigé verklaring af: dat scheelt me vjjf jaar". Natuurlijk ontkende Sauer zulks aan Kuiper te hebben gevraagd. Getuigenverhoor Er bestond voor deze zaak veel belangstelling, o.a. woonde de vader van het slachtoffer, Jan Hoberg, de verkenner uit Castricum, die na de overval op het stadhuis op 15 Febr. 1944 ten huize van Mr. Koelma ge grepen werd, de zitting bij. Get. Fr. Ringers, die na de overval als brandweercommandant direct naar het stadhuis ging,verklaarde, dat hij daar Sauer tegen het lijf liep; deze zei tegen Burg. v. d. Sluis en Brueys Tack: we hebben em; ik heb em op z'n smoel geslagen; m'n hand bloedt nog. Sauer sprak dit niet tegen. Ook de agent Stor was er bij en had nog gehoord, dat Sauer zei: die anderen krijgen we ook wel; anders slaan wij het eruit. Sauer ontkende dit. In een schriftelijke verklaring van burg. v. d. Sluis' werd gezegd: „het feit, dat Sauer de dader mis handelde, vind ik gewoon misdadig". S.D.-ërs voor. De S.D.-ër W. C. Mollis, die zich Zaterdag voor het Bijz. Hof zal moeten verantwoorden, nam aan het verhoor en de mishandeling van Hoberg deel; hij verklaarde: Sauer nam de leiding. Behalve get. waren er zijn collega Kuiper, de Duitse S.D.-ër Wehner (later door de on dergrondse geëlimineerd) en een Duitse chauffeur; verder waren er Sauer en ten Benzel. Nadat Wehner om een gummistok had gevraagd, haalde Sauer een wandelstok voor de dag. zwiepte er mee en gaf de kromgeboeide Hoberg er 'n paar tikken mee op z'n zitvlak. Sauer deed zeer luidruchtig en lawaaierig aldus Mollis, die als gevolg van de mishandeling bloed op het vloer kleed had gezien. Op de vraag van de President, of Sauer had gepro testeerd tegen de mishandeling, ant woordde Mollis ontkennend; hij had mij de stok zelf gegeven, voegde hij er aan toe. Sauer ontkende de stok voor de dag gehaald te hebben en vroeg aan Mollis, of hij zich niet herinne ren kon, dat Mollis de stok uit de kast had gehaald; waarop Mollis tot grote hilariteit van de aanwezigen zei: dat is grote fantasie. Ook get. Kuiper zei, dat Sauer de stok»voor de dag haalde, zich in het verhoor mengde en tegen Ho berg, nadat hij hem' 'n paar klappen had gegeven met de stok, gezegd had, dat hij bekennen moest. Na Sauer sloegen al de anderen om beurten. Sauer protesteerde niet; hij was zichtbaar verheugd er. gedroeg zich triomphantelijk; hij nam het initiatief. Protest zóu niets gehol pen hebben. Besch. Sauer bleef ontkennen ge slagen te hebben; hij had de stok niet in z'n handen gehad; .maar Kuiper bleef pertinent bij z'n ver klaringen, al verklaarde ten Benzel ook conform zijn vroegere chef. Get. Staats verklaart, dat de S.D.-ër niet weten kon, dat die stok er was; hij had hem zelf in de kast gehangen. Pleidooi. Nadat het Tribunaal in raadkamer was geweest en de President mede deling had gedaan van aanvulling van de ten lastelegging, was het woord aan Mr. Leesberg Jr., die be gon met 'n woord van deelneming met de nabestaanden van de slacht offers. PI. herinnerde aan de 36-ja- Geloofsvervolging 26 Juni 1645 werd alles wat tot de kerk van Dirk Harmsz behoorde, door de officieren en de stadsmacht weg gehaald op last van de Vroed schap. Dirk Harmsz was Predik heer en hield in de Groene Pa pagaai, in de Langestraat, een „papekerk". Deze last was een gevolg van het door het Hof van Holland namens Frederik Hendrik gegeven bevel in Juni 1644 dat binnen 3 dagen na ontvangst alle „paapse" ker ken moesten gesloten zijn. Bal juw en Schouten moesten hier voor zorg dragen en zij deden het grondig. rige politie-loopbaan van Sauer vóór Mei '40, waarover geen klach ten zijn. Na 10 Mei '40 kwam hij onder C.v.P. Tenkink in Haarlem, met wien hij niet kon opschieten; om deze te intimideren, werd hij lid van de N.S.B*, waarvoor hij na 8 weken bedankte. In Haarlem ont ving hij Duitsers en gaf hij zijn zoon verlof naar een Wehrsportkamp in Duitsland te gaan. Deze misslagen schrijft pl. op het debet van het ge zin,'waar besch. een slappe figuur was. Pl. wees op de moeilijke posi tie van een chef van het politie corps in de bezetting. Het proces-verbaal van zijn vroe gere ondergeschikten over deze zaak noemt Pl. op sommige punten te subjectief. Dat hij opdracht gaf de Jodin ten huize Eriks te arreste ren, was fout; de S.D. was reeds met dit geval bekend. Toch had hij 10 min. voor de arrestatie voor ten Benzel het huis van Eriks opgebeld met de mededeling: U spreekt met de Alkmaarse politie. Jammer, dat dit niet als de bedoelde waarschu wing was opgevat. Uit de verklaringen van get. Staats was nooit gebleken, dat deze en niet Sauer over S.D. gesproken had, zodat naar Pl.'s mening de be schuldiging op dit punt vervallen moest worden verklaard. Ook de beschuldiging, dat Sauer de mishan deling van Hoberg niet verhinderd heeft, dient z.i. vervallen te worden verklaard, omdat protest bij de S.D. geen zin had. Beter had de politie Hoberg bij de arrestatie kunnen la ten gaan. Besch. wist niet, dat Ho berg illegale werker was; hij dacht het met een inbreker te doen te hebben, die Mr. Koelma had be dreigd en daarom liet hij zich in heftige gemoedsbeweging ertoe ver leiden H. 'n klap te 'geven. Wat de in de aanvulling van de ten laste gelegde deelname aan de mishandeling betreft, acht Pl. het bewijs wel wettig, maar niet over tuigend bewezen. Dat Sauer gesla gen heeft gelooft Pl. niet; zó'n schoft is Sauer niet, aldus Pl., die tenslotte aandringt op 'n rechtvaar dige straf. Nadat Sauer nog 'n veelpraterig betoog had gehouden, dat weinig of geen indruk maakte, bepaalt de President de uitspraak op over 14 dagen. Extra trein voor Helder l Alkm. Boys I voor de promotie-degradatiewed strijd Helder IAlkm. Boys I. Om tegemoet te komen aan de ongetwijfeld velen, die deze belang rijke promotie-degradatiewedstrij d willen bijwonen, zal er een extra- trein naar Den Helder worden in gelast. Vertrek uit Alkmaar 5.03 uur. Aankomst in Den Helder 5.54 uur. Vertrek uit Den Helder 10.25 Aur. Aankomst in Alkmaar 11.12 uur. Spoorkaartjes voor deze extra- trein zijn uitsluitend in voorverkoop verkrijgbaar bij het Sigarenmaga zijn Hartland. Nieuwesloot. Ook entreebewijzen voor de wed strijd zullen vanaf Donderdagmid dag bij Sigarenmagazijn Hartland verkrijgbaar zijn. DIERENBESCHERMING Dinsdag nabij de Vierstaten aan gereden een middelmatig grote hond." Kentekenen: reu, lichtbruin, donker dek en staande oren. Wordt thans verpleegd ten huize van' de heer Spaans, Straatweg no. 1. INGEZONDEN MEDEDELING. In een bij „Succes" verschenen boek schrijft A. R. Brent: „De mo derne administratie is geen kwes tie meer van dikke boeken op ho ge lessenaars. Wij leven niet meer in de tijd waarin een „schrijver" cf een „klerk" zijn routine-werkje wel op elk bureau kon opknap pen." Dit is inderdaad zeer juist. Iemand die fladdert van het ene kantoor naar het andere zal nimmer veel bereiken. Feitelijk bestaat het vak „kantoorbediende" niet meer. Een bediende bij een financiële instel ling heeft een geheel andere prac- tische scholing nodig, dan een be diende op een fabriekskantoor en beide weer anders dan een notaris klerk. De op school geleerde ken nis vormt de grondslag, de in de practijk verkregen ervaring de op bouw van een goede carrière. De grondslag moet 'solide zijn, de op bouw een vaste lijn vertonen. Nog dikwijls leeft de gedachte, dat een klein kantoor het meest ge schikt is voor practische scholing. Men vergeet echter dat juist op grote kantoren verschillende mo derne administratie-methoden naast elkander worden toegepast, hetgeen op een klein kantoor niet mogelijk is. Bovendien zal op een groot kan toor het doen van boodschappen speciaal geregeld zijn en wordt ook de jongste kracht terstond in de administrate ingeschakeld. Het verzekeringsbedrijf in zijn vele variaties is in deze tijd een zeer belangrijke schakel in de han del geworden. Het kenmerkt zich door een rustige en krachtige ont wikkeling en biedt daardoor voor geschikte medewerkers op veler lei gebied uitnemende kansen. Een jonge kracht, die staat voor de'keus in welke richting hij zijn carrière moet zoeken, mag zeker de mogelijkheden, die er liggen op dit terrein niet voorbij zien. De Chef de Bureau van ,,'t Ho ge Huys" te Alkmaar is op Za terdagmorgen steeds gaarne be reid om met U te bespreken of er ook voor uw jongen of meisje een toekomst in het bedrijf op te bou wen is. Allen zullen zich nog herinneren de Zaterdag van de 29e Juni 1940, waarop het Nederlandse Volk de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard aangreep om op waarlijk groot se wijze uitdrukking te geven van haar .wil tot verzet door zich deze dag te tooien met een witte anjer. Hoe de bezetter hierop reageerde is U eveneens allen bekend. Ne derland hernam zijn weerbaarheid. Ook guiten Nederland kwam men tot het besef, dat er iets gedaan moest worden. 10 Augustus 1940 werd te Londen het „Prins Bern- hard Fonds" gesticht, hetwelk zich ten doel stelde bij te dragen tot wat toen het belangrijkste was, n.l. de bevrijding van Nederland van <je vreemde overheersing. Gelden werden ingezameld voor aankoop van vliegtuig^i en ander krijgsmateriaal. f 21.000.000.werd bijeengebracht en reeksen jagers en bommenwerpers, motor-torpedobo- ten en zelfs de torpedojager „Jan van Galen" kon worden aangekocht en de Nederlandse Regering ter be schikking worden gesteld. De Nederlanders buiten Neder land verblijvend hadden hun plicht Verstaan. Bij het einde van de oorlog was de taak van het „Prins Bernhard Fonds" beëindigd. Gelet op het belangrijk werk, hetwelk was verricht, meende men het fonds echter een nieuwe en even belan®i'nke taak te veven. De geestelijke en culturele weer baarheid van ons volk is nog steeds in gevaar. De geestelijke en culturele zelf standigheid van ons volk moet wor den gesteund en het uitdragen in de vreemde van onze beschaving dient te worden bevorderd. Dit nu tracht het „Prins Bernhard Fonds" te bereiken en wel door fi nancieel te helpen waar de geeste lijke en culturele weerbaarheid van ons volk kan worden gesteund. Het fonds wil zijn een financiële instelling, die daar hulp verleent, waar zulks in het cultureel belang van Nederland nodig is. Reeds konden belangrijke bedra gen worden uitgekeerd aan het cul turele leven in Nederland, zoals: a. Wetenschap. Medische en mediscfi-techni- sche wetenschappelijke arbeid: historisch onderzoek: Instituut voor Sociale Geschiedenis; we tenschappelijk municologische arbeid. b. Kunst. Volkstoneel: kunst voor studen ten; kunstleven in getroffen ge bieden: aankoop van muziek instrumenten; enz. c. Volksopvoeding. Hiertoe uitbreiding van biblio theken; culturele arbeid voor militairen: tot standbrengen van Volkshogescholen, enz. d. Jeugd. Bevorderen van de volkszang, volksmuziek, volksdans, enz. Nog tientallen objecten zijn in behandeling, dus hiervoor is geld nodig. Dit geld moet er komen en zal worden ingezameld op de te hou den Anierdag 1947. n.l. Maandag 30 Juni 1947. Ook in onze gemeente heeft zich eer Comité gevormd om ëeze inza meling te doen slagen. Bereids is door B. en W. vergun ning verleend tot het houden van een collecte. Voor deze te houden collecte is de hulp nodig van een groot aan tal dames en heren. Geeft u zo spoedig mogelijk doch in elk geval vóór Maandag 30 Juni a.s. op als collectant (trice) aan één der onderstaande adressen, onder mededeling hoeveel uur U beschik baar bent. B. Fels. Westerwef 134. Mr. A. Schenkeveld. Oudegraelit 227. Dr. J. G. X. de Jong, Lvceumstraat 55. Mevr. F. H. Holzmüller, Emmastraat 45. Mevr. D. Bosscher. Blinkenlaan 6S, Heiloo. Schaken Persoonlijk Kampioenschap „Alkmaar en Omstreken" Maandagavond 23 Juni j.l. werd de perste ronde om dit kampioen schap verspeeld. De heer P. Deugd, voorzitter der schaakvereniging V. V V.. opende de wedstrijd met enige passende woorden, waarin hij vooral de oud-leden onder de deel nemers yan harte welkom heette. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse A: E. D. de Waal—K. F. Schelhl's, afgebroken in een voor h gun stige stelling; A. W. Beemsterboer W. v. d. Veen afgebroken in een voor zwart iets gunstiger stelling; P. SeewaldJ. Levendig 10. Hoofdklasse B: D. B. Appel Jr.G. Groenewo'icl 10; E. G. KayserG. Boon 10. 1ste klasse A: B. Apijfl Sr.P. J. de Lange af gebroken in gelijke stelling; ir. Cool Humberts 1/2W. PieterseA. Holtes 1—0. lste Klasse B: HarksteenJ. Maats y2i1/t] J. VinkJostmeyer 01; B. Veltman A. Leusink afgebroken in gelijke stelling. 2de Klasse.- F. BoschP. Zijp 01; J. van EekerenJ. C. de Ruyter afgebro ken in een voor wit gunstige stel ling; C. P. WouterseA. Schaaps 1—0. BONNEN HALEN ALKMAAR. Voor het afhalen van nieuwe bonkaarten zijn mor gen aan de beurt zij, wier geslachts naam begint met de letters O en P. DUIZEND SCHOOLKINDEREN OP BEZOEK Een duizendtal scholieren van de openbare, r.k. en chr. scholen van Anna Paulowna en Breezand heb ben gisteren gezamenlijk een school reisje gemaakt. Per Alkmaar Packet ging de reis naar Alkmaar, waar de boot aan de Handelskade meerde. Na een kleine tocht door de stad, begeleid door twee muziekcorpsen uit Anna Paulowna en Breezand, trok de jeugd naar twee Alkmaarse bioscopen: het Harmonie-Theater en Victoria-Theater, waar een speciaal kinderprogramma werd vertoond. Na het filmprogramma werd de tocht naar Schoorldam aanvaard en het - verdere gedeelte van de dag doorgebracht in het mooie Schoorl. De schooljeugd van Anna Pau lowna en Breezand heeft ongetwij feld een mooie en genotvolle dag gehad, waartoe het fraaie weer niet weinig medewerkte. HET BEGON MET EVA De zitting vanhet Tribunaal be gon met Eva van Ginkel, die in '44. lid werd van de NSB, tijdens de bezetting omgang had met moffen, kellnerin was in het Wehrmachts- heim en zich met haar zuster met van de 'moffen gekregen meubeltjes had laten installeren in Waerdendel- straat 1. Aan haar Duitse vrijer, de feidgendarm Heere, had zij verteld, dat zekere Verbeek in Groot Scher mer zich door de illegalen bedreigd gevoelde, hetgeen een razzia in De Rijp tengevolge had. Voorts was haar ten laste gelegd, dat zij 4 Nov. '44 de Feldgendarmerie in kenpis gesteld had met de aanhouding van zekere Bottema door een feid gendarm. Deze Bottema was die dag door de openstaande deuren van de Ortskommandantur, waar hij opge sloten zat, gevlucht, de tuin van het St. Elisabeth Ziekenhuis doorge rend en het hek van die tuin op de van Houtenkade uitgevlucht. Daar liep hij een willekeurige Duitser tegen het lijf, die hem een paar schoten nazond en wist te grijpen, juist bij het huis van genoemde Eva. Deze sprong het raam uit en ging op de Ortskommandantur hulp halen. Naar zij verklaarde, omdat zij vreesde, dat de Duitser de arres tant dood zou schieten. Aanvanke lijk klonk dit niet erg geloofwaar dig, doch het verhoor van de ge tuigen Maria van Gorcum en M. Burlage viel ten gunste van besch. uit. Volgens Burlage stond besch., al was zij politiek fout, uitgespro ken gunstig bekend. Mr. C. BerkHouwer wees op de intermediaire rol van Eva in het geval-Verbeek en betoogde voorts, dat er geen overleg geweest was tussen besch. en de Duitser, die Bottema gearresteerd had. Hij pleit te voorts om clementie. TRIBUNAAL-UITSPRAKEN W. P. Franse, Alkmaar, interne ring voor de tijd van 10 maandeji (reeds eerder vrij) en verbeurdver klaring van f 7500. P, F. Selie, Alkmaar, internering voor de tijd van detentie (12 Juli '45—29 Apr. '46). P. Bos, Alkmaar, internering voor de tijd van detentie (16 Mei '45 1 Juli '46). Wijlen P. Schotvanger, Heiloo, geen enkele maatregel opgelegd, Antonia Streuli (vrij), in het be lang van haar jeugdige kinderen geen internering, ontzetting uit de rechten. Klaas Slooten, West Graftdijk, 6 jaar internering (tot 6 Mei '51). L. de Vree, Heiloo, internering voor de tijd van detentie (8 Mei '40 —12 Juli '46). In alle gevallen ontzetting uit de rechten. GESLAAGDEN L.O. Aan de Kweekschool van de Eer waarde Zusters Urselinen te Bergen slaagden voor de acte L.O. de dames T. Bakker, Monnikendam; Ria Ba- link, Alkmaar; Thea Beenakker, Rotterdam; Koos Buren, 't Zand; Gonny Hollander, Zaandijk; Doortje Janssen, Hillegom. GESLAAGD Aan de R.K. Universiteit te Nij megen slaagde voor het doctoraal examen in de theologie onze oud stadgenoot de Weleerw. Pater A. J. Kueter M.S.C, RAADVACATURE Opvolger van het raadslid de heer F. Meelis, die als lid van de raad bedankte, is de heer Gerrit Zomer dijk aangewezen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Emma A. J„ dochter van H. A. Haentjes en C. Mulder; Willem F., zoon van N. Dekker en H. Meijer; Cornelis G. A„ zoon van A. J. Stet en M. Schouten. Gehuwd: H. Wijgers en H. L. T. Frie; A. Munnikes en B. A. Wortel- boer; C. J. B. Tetro en A. P. Lina; J. G{ Smit en E. de Boer; P. van der Werfhorst en H. A. Stelling, Overleden: N. K. Nieuwland, oud 48 jaar, gehuwd met G. Moeyes. JONGETJE AANGEREDEN ALKMAAR. Toen een 7-jarig jongetje met zijn autoped aan het spelen was op het rijwielpad van de Bergerweg werd hij aangereden door een student op de fiets. De aanrijding kwam ongelukkig aan, want de knaap brak een been en werd door G.G.D. naar het zieken huis gebracht. STAYERWEDSTRIJDEN TE ALKMAAR Na de paardencourses, wielerwed strijden, motorrijderswedstrijden en concours hippique, thans weer een nieuw nummer op h'et programma van het Gemeente Sportpark te Alk maar. De zeer actieve Paardensportver eniging „Vooruit" organiseert voor a.s. Zondagavond, in samenwerking met de Wielervereniging „Alcma- ria", wielerwedstrijden met motor- gangmaking, dus stayerwedstrijden. Een groot aantal beroepsrijders, w.o. D. Klink van Wieringen, Cor Bakker uit de Zaanstreek en Dietvorst, zul len elkander bekampen. In Alkmaar zijn dergelijke wedstrijden tot op heden niet gehouden, doch gezien het grote succes in andere plaatsen, twijfelen wij er niet aan, of ook daar zal de belangstelling zeer groot zijn. Op het programma staan ver der vermeld wedstrijden voor ama teurs, waarvoor eveneens zeer be kende rijders hebben ingeschreven. St. Adelbertus-viering te Egmond-Binnen EGMOND BINNEN 'op de St. Adelbertusakker in Egmond Binnen werd" gisteren op plechtige wijze de feestdag van deze grote heilige 'van ons Kennemerland herdacht. Als bedevaartgangers waren de onder wijzers uit Noord-Holland van de St. Augustinusvereniging aanwezig, terwijl ook vele parochianen van Egmond naar de akker waren ge komen. De Hoogmis werd opgedragen "door Mgr. J. v. d. Burg, Deken van Amsterdam, die werd geassisteerd door Pastoor A. Kok en Kapelaan N. de Jong, beiden van de St. Adel- bertusparochie. De predikatie onder deze H. Mis werd gehouden door Mgr. J. v. d. Burg, die het voorbeeld van de H. Adelbertus 00k in deze tijd aan ons in gedacjiten wilde brengen. „Een heilige is een Godsgeschenk" zo zei Mgr.sV, d. Burg, „en St. Adelbertus is een Godsgeschenk voor Kenne merland en voor ons allen. De kracht van God droeg de H. Adel bertus altijd in zijn ziel en in zijn Hart. Hij kwam hier voor ons heil en heeft ook voor ons geleden. Wanneer we hier tegenwoordig zijn op deze gedenkwaardige dag ter viering van de feestdag van St. Adelbertus, aan wie we zo veel hebben te danken, dan komt mis schien de vraag in ons op: Heeft St. Adelbert ons in de 20ste eeuw nog wat te zeggen? Ja, inderdaad, de 20ste eeuw heeft de weg van zelfzucht helaas gevonden. Wij heb ben de kracht, die God in SJ. Adel bert had gelegd, nodig om hier bovenuit te komen." Mgr. v. d. Burg spoorde verder de aanwezigen aan om door gebed de hulp van St. Adelbertus te ver krijgen. Na de Hoogmis werd een pro cessie gehouden en een Lof ge celebreerd. Door de leden van de St. Augus tinusvereniging werd vervolgens de tentoonstelling op de Liobastichting bezichtigd. Tot slot volgde een sa menkomst in de kleine kapel van O-L. Vrouw ter Nood in Heiloo, waar de Zeereerw. Adviseur de leden toesprak. HET EERST HERBOUWDE HOTEL IN EGMOND AAN ZEE EGMOND AAN ZEE Blijkens een advertentie in dit blad opent de heer de Vries Zaterdag a.s. het geheel naar de eisen des tijds ge restaureerde Hotel Café Restaurant Zeezicht", gedegen aan de boule vard te Egmond aan Zee. Wij zijn na de verbouwing door de eigenaar in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen. De grote danszaal is voor zien, van Kambala-parket en geheel up to date. Al dadelijk bij het binnentreden viel ons op. dat het half cirkelvor mige terrein is veranderd in een smaakvol zitje met riant uitzicht op zee. Het gehele gebouw is om geven door afgesloten terrassen, die De Bijzondere Politierechter t'é Alkmaar, mr. Peereboom, deed gis teren de navolgende uitspraken: Jacob B. en Pieter K„ beiden uit Avenhorn, hadden zich schuldig ge maakt aan zwarte handel in tabaks artikelen. Geen van beiden was ter zitting verschenen, zodat de recht bank bij verstek uitspraak deed. B. werd een boete van f 40.opge legd, terwijl K. f 75,moet be talen. Eventueel kunnen zij resp. 24 en 45 dagen gaan zitten. Ook Johannus S. uit Uitgeest werd bij verstek veroordeeld. Hij had zonder bon shag gekocht en kreeg 14 dagen plus verbeurdverklaring van de in beslag genomen shag. Simon de G. uit Heiloo had een schaap geslacht en werd veroor deeld tot 3 maanden hechtenis, met aftrek van voorarrest. f 20.of 8 dagen werd geëist tegen Daniël V. uit Schoorl, die in Baarle Nassau shag had gekocht met het doel om deze shag in de zwarte handel te verkopen. De uitspraak luidde conform de eis plus ver beurdverklaring en een voorw. straf van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Pieter B. uit Heiloo was ten laste gelegd, dat hij een partijtje van 50 kg gerst had gekocht. Niet minfler dan 4 getuigen waren voor deze zaak gedagvaard. Uit het getuigen verhoor kon de Officier van Justi tie niet anders dan vrijspraak re- quireren. Uitspraak1 conform. Een tikje mysterieus was de zaak tegen Corn. Haakman, die met de kens „langs de huizen had gevent. Deze Nieuwedieper deed het voor komen, alsof hij slechts als bood schappenjongen zijn diensten aan de burgerij had aangeboden, door bij V. D. dekens te halen, die aan de klanten van deze firma werden toegewezen. In werkelijkheid had hij zich echter 'min of meer aan zwarte praktijken schuldig gemaakt, zodat de Officier een geldboete van f 250.— of 2 mnd. eiste. De presi dent legde verd. een boete van f 150 subs. 36 dagen op. Cornelis de Z. uit Heiloo had aan de reeds eerder genoemde de G. uit Heiloo een schaap ter slachting ge geven, waarvoor hij één maand hechtenis kreeg. Cornelis J. uit Oudkarspel had een rund geslacht, waarvoor hij 6 maanden met aftrek hoorde eisen. Mr.-dr. C. Berkhouwer zei, dat deze man het ongeluk heeft om in deze tijd te leven. Hij verzocht de recht bank de uiterste clementie iri acht te willen nemen. De uitspraak luidde tenslotte 4 maanden met af trek. Jan B„ die bij de vorige ver dachte als slagersknecht in dienst is, had van de geslachte koe 40 kg vlees verhandeld en moet hiervoor één maand de gevangenis in. Hij vond, dat een misdadiger tegen woordig minder straf kreeg, doch de president bracht hem aan het verstand, dat zijn overtreding een misdaad tegen de samenleving is. Verd. kon het niet eens worden met de president, doch moest toch ge noegen nemen met zijn vonnis. Ruim 80 nummers vermeldde de catalogus voor deze keuringsdag, zodat er vlot gekeurd moest wor den. 't Begin was traag, maar ge leidelijk gelukte het om het tempo op te voeren, 't Weer hield zich prima en er was aardig wat belang stelling rond de baan. 't Sportpark leent zich voor deze keuring bui tengewoon goed. Bij* de hengstveulens kon een B- premie toegekehd worden aan Lu xor, een jonge Burchtheer, goed grof veulen, dat zich gemakkelijk bewoog. Bij de merrieveulens kwam Lo- tinka aan de kop, goed gelijnd, goede bewegingen. Lortuna volgde. Goed- soortig, tikje strak voorbeen, ge handicapt door kreupelheid. Liedia werd derde. Goed gelijnd, goede bewegingen, tikje fijn, stap voor wat nauw. Liamora werd vierde, is van een goede fokmoeder. 4- en 5-jarige merfjLën met veulen (Geld. type). Gaja kreeg een A-premie. Mooi foktype met beste bewegingen. Tikje flauw in de rug. Holdflauwe (moe der van het hengstveulen Luxor) volgde. Degelijk foktype, wat een voudig in bewegingen. Daarna Hes- ta. Mist iets in soort. Gaat goed. 6- en 7-jarige merriën met veulen (Gron. type) Fortuna, de mooi gelijnde bruine merrie van Blankendaal, kreeg een A-premie. Iets bemerking voorvoe ten. Goede gangen. Het gebruik als tuigpaard ging niet ongemerkt aan haar*voorbij. Frieda is van prima soort. Achter weinig kracht. In kroonranden en voeten bemerking. 6- en 7-jarige merriën met veulen (Gron. type). Van het tweetal kreeg Faasje een B-premie. Zwaar foktype met beste gangen. Bij de Ster-merriën Gron. type kreeg Gindia een B-premie in de Ster-klasse. Deze Rheinsohn- merrie is een prima foktype, met goede vierkante gangen. Met een beste hengst gepaard kan zij wel eens 'n heel goed veulen brengen. 1-jarige merriën (Geld. type). Kitty Irene kwam aan de kop. Tikje rank en iets bemerking voor been. Kotinka, een jonge Felix, volgde. Goedsoortig, iets ingesnoerd spronggewicht. Katoba werd eerste der B-premies. Goed soort met goede bewegingen. Van onder wat gewoon, mist iets in middenstuk. Kolonda. Wat groot, en tikje eenvoudig, maar goed grof. Alle elf catalogus-nos. werden in de Gelderse klasse ge plaatst. Goede klasse. 2-jarige merriën (Geld. type). Jomora. Goed soort. Achterbeen kpn mooier gesteld, ook iets be merking in rug. Juul volgde. Goede pokkei, maar achterstand kon iets gespierder, lijkt gr.ootachtig. Gron. type. Jotinka. Goed grof. In stap matig, in drag goed. Fok type. Jobine volgde. Mooie ver schijning. Tikje lang in middenhand en ingang iets kort. 3-jarige merriën (Geld. type). Irena werd eerste met een B-pre mie. Mooi paard, wat weinig stuk, iets fijn. Ige werd tweede. Heeft zich bij vorig jaar niet voordelig ontwikkeld. Voeten wat klein. Beste ,gangen. Imora. Mooi paard met beste bewegingen. Gron. type. Ibina kreeg een A- premie. Beste pokkei, mooi soort met beste gangen. Daar stbekt een 'goede fokmerrie in. Irmgard, prima gelijnd foktype, waarvan het ach terbeen beter gesteld kon. Deleene. Goede pokkei, voorheen tikje hol. Goede bewegingen. Debera. Tikje lang, totaal een goede klas, goede pokkei, even flauw in de rug. plaats bieden aan 600 personen. Wij wensen de heer de Vries veel succeé met zijn modern badhotel. HEERHUGOWAARD. Het be stuur der R.K. Gem. Zangvereni ging Heerhugowaard verzoekt óns, aan leden en anderen die meegaan naar het concours te Bovenkarspel mede te willen delen, dat het ver trekuur der auto's is veranderd en thans is gesteld op 11.45 uur, DE STRIJD TEGEN DE COLORADOKEVER Denk aan de tweede bespuiting Men verzoekt ons betrokkenen te herinneren aantde verplichte tweede bespuiting van de aardappelplanten tegen de coloradokever, die moet geschieden in het tijdvak van 25 Juni tot 5 Juli. Na 5 Juli zal men overgaan tot een zeer intensieve controle naar 't nakomen van deze verplichting. Eenige tijd geleden heeft men in de Wieringermeer in samenwerking met de Rijkspolitie gedurende twee dagen een klopjacht gehouden, waarmee men zeer goede resultaten heeft bereikt, hoewel slechts een overtreding werd geconstateerd. Men zorge er voor, dat ook elders de verplichting tot bespuiting goed wordt nagekomen. Immers de be strijding van de coloradokever is in het belang van ons gehele volk. Z.H.EXC. MGR. N. STAM Zondag elf jaar bisschop Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Aposto lisch Vicaris .van Kisöemoe, titulair bisschop van Cedië, hoopt a.s. Zon dag op het feest van de H.H. Apos telen Petrus en Paulus de dag te herdenken, waarop hij elf jaar ge leden in de kathedraal St. Bavo te Haarlem tot Bisschop werd gewijd. Mgr. N. Stam, die toen reeds 35 jaren pioniersarbeid in Equatoriaal Afrika achter de rug had, vertrok na zijn bisschopswijding, getrouw aan zijn devies „Non recuso labo- rem" (ik weiger de arbeid niet), wederom naar Afrika. In Januari j.l. is Mgr. naar Neder land teruggekeerd, waar hij zijp in trek heeft genomen bij familie te Haarlem, Paul Krugerstraat 19. De 46 jaren van bijna bovenmenselijke inspanning in het tropische kli maat, in een land, waar begaanbare wegen tot de zeldzaamheden beho ren, hebben niet nagelaten hun stempel op dp bisschop te drukken. De 71-jarige kerkvorst hoopt a.s. Zondag in het missiehuis van de St. Josgphcongregatie van Mill-Hill te Tilburg een pontificale H. Mis op te dragen. Ook wij wensen Mgr. N. Stam nog vele jaren met Gods rijkste zegen. TER INZAGE Wij ontvingen de passagierslijst van m.s. „Indrapoera", welke lijst op ..onze bureaux voor een ieder ter in zage ligt. K.N.V.B.-KAMPIOENSCHAP Uitslagen: Blauw-WitAjax 12 HeerenveenMVV 22 BW—NEC 2—3 OVERZICHT MVV .heeft het in Heerenveen na haar nederlaag in eigen huis niet slecht gedaan met nu gelijk te spe len. BW loopt het in dit tournooi niet bijzonder mee,, want behalve de beraamde strijd tegen Ajax wist ze nog geen enkel winstpuntje machtig te worden. Toch spelen de Bossenaren lang niet slecht en is hun doelman Saris toch zeker bekwaam genoeg om te zorgen dat in de nog resterende wedstrijden betere resultaten wor den verkregen. De returnmatch tussen de beide hoofdstedelijke clubs bracht Ajax weer twee winstpunten. De meerbewoners hebben nu nog te spelen tegen MW en NEC. De stand is nu: Ajax 6 4 119 15—12 Heerenveen 6 3 2 1 8 2218 NEC 6 3 1 2 7 16—17 MVV 6 0 4 2 4 15—18 BW 4 1 0 3 2 8—9 Blauw-Wit 4 0 2 2 2 7—9 De ontvangst van „De Kortenaer" (Vervolg van pag. 1) David en Bathzeba waren meege nomen als geschenk voor de twee oudste prinsenkinderen. Beatrix en Irene waren opgetogen toen ze van een onderofficier en fceen matroos de beide gazellen ontvingen. Ze draafden ermee over de steiger, tot dat hun moeder hen aanspoorde toch wat voorzichtiger te doen, om dat do jonge beesten zich vast niclt meer zouden laten pakken, als ze eenmaal waren losgerukt. Voor alle zekerheid gingen de levende ca- deaux weer terug naar boord, waar ze voorlopig nog worden vastgehou den, totdat ze binnenkort naar Soestdijk zullen worden gebracht. Is het een wonder, dat het pu bliek genoot van een zo vrolijk-to neel? De eenvoud van het Prinse lijk gezin, de ongedwongenheid van optreden, zij werden hogelijk op prijs gesteld. Luid klonken de toejui chingen, toen het jacht „Piet Hein" de haven verliet. De duizendkoppige menigte, die zo uitbundig de bin nenkomst van de Kortenaer had be groet, had nog heel'wat in reserve om het prinselijk gezin van haar aanhankelijkheid en medeleven te doen blijken. Mannen met baarden Om de een of andere duistere re den hebben vele leden der Korte- naer-bemanning hun snorren en baarden laten staan. Daar zijn er bij die een snor dragen als wijlen de Duitse keizer, punten zo scherp als een stopnaald. Anderen verto nen zich met een weelderige haar groei rond hun kinnen, die hun een eerbiedwaardig voorkomen geven. Het is een zeer ongewoon gezicht aan boord van een oorlogsschip. De mannen met baarden zullen na de protesten van vrouwen en meisjes wel spoedig zorgen, dat ze van uiterlijk veranderen Anderhalf jaar controlediensten Een ieder herinnert zich nog de geschiedenis met de Martin Behr- mann. Dit Amerikaanse vrachtschip had in Cheribon goederen geladen, waarvan vqc» de Ned. Ind. Regering vaststond dat ze behoorden aan par ticuliere ondernemingen. De Korte naer begeleidde de Amerikaan naar Batavia,waar de lading werd ge- confiskeerd. Een en ander nam niet weg dat de verstandhouding met de bemanning van de Martin Behr- mann en die van de Kortenaer niets te wénsen overliet. Het bewakings detachement dat ih Cheribon aan boord was gegaan kreeg eigen hut ten, de „gastheren" zorgden voor een opgewekte stemming en de stemming en de vriendschap ging zelfs zover, dat de beide beman ningen in Batavia gezamenlijk gin gen passagieren. Overigens heeft de Kortenaer vooral zorg gedragen, dat zo weinig mogelijk wapenen en illegale pro paganda van de Republikeinen overzee werden vervoerd. Meer dan eens werden ladingen van prauwen in beslag genomen. Later, toen ze bemerkten dat de Hollanders heus zo kwaad niet waren, kwamen ze zichzelf melden, wanneer ze met hun prauwen overzee moesten gaan! Jhr. Ruys de Beerenbrouok Aan boord van de Kortenaer be vond zich ook het 2de Kamerlid jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Deze katholieke volksvertegenwoordiger, specialist der fractie voor oorlog en marine, had in Indonesië eens op eigen gelegenheid een kijkje geno men. om zich op de hoogte te stel len van de situatie aldaar. We zoch ten hem op en brandend van nieuwsgierigheid informeerden we naar ziin indrukken. .Een mooi land." zei mr. Ruys. „Een "prachtig land Maar over de politieke toe stand geen woord. Bevriioeliik ove rigens gezien het stadium waarin de onderhandelinPen thans verke ren. Terwijl mr. Ruys de Beeren brouck ons te woord stond werd het dek van de Kortenaer bevolkt met familieleden van de onvarenden. Brabanders en Zeeuwen. Groningers en Friezen, mengden zich onder de bewoners van de andere provincies, moeders en vaders van zonen, die op de „Kortenaer" huistoe keerden. BESTRIJDING COLORADOKEVER ZIJPE. De Burgemeseter van Ziipe maakt bekend, dat allen, die anrdaopelen verbouwen, verplicht zijn hun aardappelgewas in de pe riode van 25 Juni t.m. 5 Juli 1947 tegen de coloradokever te laten be spuiten met water, waaraan op 100 liter 500 gram calcium-arsenaat is toegevoegd (800 liter per ha.). U/OENSDAG ceerd var Balkan van de de meerderhei gesteund. In Slavië, Alban Griekenland worden verant der guerillastr mjnderheden ir De verdere conch rapport zijn: Joego-Slavië heeft de Griekse grens een kamp gesticht, waar tiek en militair ges eh vervolgens naa worden teruggezond! guerilla deel te'neme Bij Tirana te Roeb een Albanees vluc waar Grieken politie scholing ontvangen Albanië gidsen en nen ter beschikking guerillastrijders, die Joego-Slavië naar rugkeerden. Deze plaats in 1946. De Bulgaarse steun se guerillastrijders b bij grensoverschrijdir faciliteiten en waper Joego-slavië en Bt openlijk steun verlee ceöonische separatisti doch de Griekse ver Macedonië wonende een vruchtbare sfee lijke bewegingen ge Het rapport beschu den van talrijke klei dingen. De commissieleden port steunen, zijn woordigers van Al gië, Brazilië, Chin Syrië en Engeland sche en Poolse lid beschuldigingen te; sche staten van de de Franse gedeleg staande conclusies onderschrijven, da: mening is, dat slcci heidsraad het recht lijke conclusies te De Russische en Pi digden noemden de van Griekse getuigen vische staten „vals, er en verklaarden dat v se getuigen „Fascister elementen" zijn. Griekenlai In het meerderheid voorts verklaard, dat in Griekenland eer mate van politieke vi heid van spreken hi enf. De, meerderheid var is tevens van mening leden der Griekse ge officieel toegelaten voor het tijdvak var 12 'Juli 1947. De vol geven recht op het BONKAARTEN KA. (serie F f-05 algemeen 750 gra terham of 1500 stroop chocola werk f-06 algemeen 50 grar f-07 algemeen 1 ei f-08 algemeen 2 liter f-05, f-08 reserve 100 de zui BONKAARTEN K (serie F f-13, f-14, f-15 algem suiker, strooise gram enz., c chocola werk f-16 algemeen 50 grar f-17 algemeen 2 liter f-15 reserve 100 gr, x zuid-vr BONKAARTEN MA, arbeid, a.s. moeder f-21 suiker 250 gra terhams of 500 gi enZ. of colade TABAKSKAARTEN QC 707 f-31 tabak 1 ran ten of f-32, f-35 tabak 2 ran petten f-33 versnaperingen 2 colade of 200 boterha enz. of stroop, f-36 versnaperingen II colade of 100 boterhai enz. of stroop e Bovengenoemde bon reeds op Vrijdag 27 gebruikt. De bonnen leum blijven geldig t.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2