WAAR BLEEF RADIO EEN UURTJE krijgsdienst Gemeentelijke zelfstandigheid kwam steeds rheer in het gedrang DRIEMAAL DE en eenmaal DOODSTRAF levenslang Nederlanders in 'n monster-race 2de ETAPPE VOOR VIETTO gaal werker Wimbledon- pioenschappen eschiedenis van een schjp NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 27 Juni 1947 PAG. 3 En brokkelde na de oorlog verder af Wereld- journaal Bombardement- op Helgoland Eis in de zaak van het Kommando Frank „El Toro" Arie Vooren wekt bewondering Nederlanders zakken af Opheffing der melkdistributie? Pech iPlck Aialvety a J DNDER GERECHTSHOF lij voelde zich echter iost bij de politie aan gaf zich op voor het ngsbataljon te Schalk- ij tot 1943 verbleef, hij toegevoegd aan de vervolgens kwam hij ni 1944 bij de Arbeits- waar men hem be lt over de grens trans door de Duitsers ge- men Nederlanders. Vier hij verschillende goede van Amersfoort naar rden in Duitsland. Bij rten droeg hij een Duits at voorgeschreven was te kunnen passeren. *en nam hij tenslotte deel aan nachtelijke naar onderduikers en len onttrokken aan de Toen kreeg hij op- Apeldoorn te gaan. zag hij: ..Dat gaat met bergaf'. Hij belde zijn vroeg hem, wat hij nu doen kon. Deze antwoord- onmiddellijk naar huis", en dook onder in Me- omgeving. De Grüne echter op 5 Jan. 1945. ging hij op hun voorstel hen aan te sluiten. Hier- hij de vrijheid te her- dook nu in Friesland hij zo'n goed medewer- ïn het ondergronds ver- Prins Bernhard hem er dank voor heeft betuigd, ureur-fiscaal, mr. Keune, en een half jaar gevan- met aftrek en levenslange uit de rechten. Avontuurlijk ingesteld rlijke neigingen en gemis orlijke leiding waren de de 23-jarige J. Rijbroek nadat hij in Duitsland werken, in December '44 bij de I.andstorm Neder- hij, na tijdens een ver- ledoken te zijn geweest, Hij kwam in een straf- cht en heeft niet bepaald ilijke miiltaire handelin- ïcht. ■ocureur-fiscaal eiste vier aftrek. Vier jaar voor *emeester Kunnen ijzonder Gerechtshof te Am- veroordeelde de ex-burge- Kunnen van Sijbekarspel jaar gevangenisstraf met werd een begin gemaakt damesdubbelspel, terwijl in rige nummers stelselmatig aorgespeeld. Wat Nederland was het een vrij onbelang- De enigste partij, waarbij nders betrokken waren, was nengd-dubbel. In de eerste /ersloegen Rinkel en mevr. (USA) D. K. Bose (Brits- mevr. M. V. Neilson (En- iet 63, 62. de overige partijen von- belangrijke dingen of :1e uitslagen plaats. Alleen vermeld kunnen worden, wijze, waarop de Australiër de Fransman Destremeau de. Daarmee een bewijs dat Bromwich een plaats indstrijd alleszins toekomt. dzeetochfen met de r. F. van der Wyck" dubbelschroefschip „W. F. Wijck", dat voor de oorlog Ned. Spoorwegen de dienst zen-Stavoren v.v. onderhield, vcnals zovele van zijn vroe- assagiers, een bewogen oor- doorgemaakt. '40 werd het schip op last Kon. Marine in de haven khuizen tot zinken gebracht, sers lieten het lichten en p vertrok naar Antwerpen, het vele zwerftochten Na de capitulatie werd het Wangeroog teruggevonden, n verwaarloosd en vertim- s schoolschip. Zó kreeg de Koppen N.V. het 'weer in Als een der eerste schepen de „W. F. van der Wijck" bijde N.V. Ned. Dok- en sbouw Mij. gerestaureerd en gemoderniseerd, zodat het in ri 1946 zijn normale dienst on hervatten. is de ,.W. F. van der Wijck" jruik genomen als pleizier- sinds gisteren vaart het da- een keer of vijf de Scheve haven uit voor het maken n pleiziertochtje van 1 Y-, 2 ir op de Noordzee. Ofschoon lip een capaciteit heeft van assagiers, bedraagt het aan- Inemers aan deze tochten 750. jmdat de passagiers zich vrij >ord mogen bewegen. Als er irk is in Scheveningen, wordt genheid gegeven dit vanuit aanschouwen. behoorden tot de vele geno- die de eerste trip op de ee meemaakten; 'n mijl of 7 kust, naar het Noorden tot Noordwijk en terug naar het tot Hoek van Holland. Het en genotvolle tocht op een zonbeschenen zee. Een ge- e attractie voor het Scheve seizoen. Wij kunnen de va- angers ten zeerste aanbeve- tochtje op de wijde plas ook gaan maken. Geen audiëntie Exc. de Bisschop van Haar- )1 Dinsdag 1 en Woensdag 2 jén audiëntie verlenen. I^E IN HET GEDRANG geraakte zelfstandigheid, waarop de U* 1015 gemeenten, die ons land telt, aanspraak maken, is het onderwerp geweest van een druk bezette congresvergadering, die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten onder presidium van mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, te Amsterdam heeft belegd. Over dit onderwerp hadden de heren I. J. G. Boot, burgemeester van Eden, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht, en mr. dr. J. in 't Veld, burgemees ter van Zaandam, prae-adviezen uitgebracht, waarop vele verte genwoordigers van diverse gemeentebesturen van repliek dienden Veld, tot onderwerp van zijn prae- advies heeft gemaakt. Hij pleitte voor een ontwikkeling van het sociaal verantwoordelijk heidsbesef, hetwelk hij in de grond niets anders dan een nieuwe uit drukking voor het oude begrip „burgerzin" acht. Daarentegen zullen de kleinere gemeenten hun heil moeten zoeken in een samenbundeling van krach ten, omdat anders op velerlei ge bied de mogelijkheid voor een autonoom optreden onmogelijk is. Het is tenslotte jhr. mr. Michiels van Kessenich, de burgemeester van Maastricht, die zich tegen de cen tralisatie van het rijk kant. Deze prae-adviseur sprak met waardering over het werk der vereniging van Nederlandse gemeenten. Ook de beide andere prae-advi- seurs zien de vereniging als de ver tegenwoordigster der gemeenten in ons land. als spreekbuis der gemeen ten, als bemiddelend lichaam tussen de gemeenten en het rijk en als 'n adviserende organisatie ten behoe ve van het rijk. De prae-adviezen van de drie burgemeesters zijn uitgebracht aan de hand van acht hun door de ver eniging van Nederlandse gemeen ten gestelde vragen over de zelf standigheid der Nederlandse ge meenten, die sinds de gemeentewet van Thorbecke van 1851 langzaam maar zeker in het gedrang is ge raakt. Daarvoor zijn talloze oorzaken aan te wijzen, maar een der voor naamste is wel de noodlijdendheid, waarin de gemeenten stuk voor stuk zijn geraakt en die een-cura tele van het rijk noodzakelijk maakte. Bovendien heeft de centra liserende gedachte, die bij het rijk vooral na de oorlog duidelijk tot uiting komt (wederopbouw), op deze afbrokkeling -der zelfstandig heid invloed uitoefend. In zijn uitvoerig prae-advies gaf de burgemeester van Ede inzake de financiële onmacht, een verbe terde regeling tussen rijk en ge meente aan. Daarnaast drong deze burgemees ter aan op deskundige bezinning op de mogelijkheid van eventuele samenvoeging van verschillende kleinere gemeenten, het intensie ver doorvoeren van intercommu nale regelingen (om samenwer king op de gebieden, die daarvoor geschikt zijn) en de oprichting van een streekorgaan, voor de verzorging van boven-gemeente- lijke belangen, dus een corporatie tussen provincie en gemeente. Het is vooral de opvoeding tot de burgerzin, het kweken van gemeen schapsbesef onder de inwoners van iedere gemeente, dat de burgemees ter van Zaandam, mr. dr. J. in 1 Het Joodse .Comité voor Nationale Bevrijding te New-York blijft actief. Dit comité wil een massa-immigra tie van 20 tot 25 duizend Joden, dwars door de Britse blokkade heen naar het Heilige Land organiseren. Hiermede is de kous echter nog niet af, daar men het plan koestert dit kwantum immigranten tot 100.000 op te voeren. Er staat de Britse pa trouillediensten in het Oostelijk bekken van de Middellandse Zee dus nog het een en ander te wach ten! Dezer dagen werden weer eens onvriendelijkheden gezegd aan het adres van Franco. Het was de Britse oud-Ambassadeur in Spanje Lord Templewood, die thans voorstelde, dat de Verenigde Staten en Enge land de export van olie, rubber en katoen naar Spanje zouden verbie den. Volgens deze Engelsman zou een dergelijke maatregel het Fran co-regiem binnen enkele weken of maanden ten val brengen. Lord Templewood zeide er echter niet bij hpe hij zich de toestand in Spanje indacht na het vertrek van Franco! Volgens het Amerikaanse Depar tement van Handel zullen de uitga ven der Amerikaanse touristen in 't buitenland naar verwachting onge veer 1.4 milliard dollars per jaar'be dragen, aangenomen dat het natio nale inkomen in de Verenigde Sta ten blijft staan op het huidige ni veau van 150 tot 200 milliard dollars. Wanneer het tourisme weer tot volle bloei komt, zal naar raming ongeveer de helft van eerstgenoemd bedrag door meer dan 1 millioen Amerikanen in Europa en het ge bied van de Middellandse Zee wor den uitgegeven. In 1946 bedroegen de uitgaven der Amerikaanse toe risten in het buitenland 220 millioen dollars. De negenjarige Italiaanse orkest dirigent, het wonderkind Ferrucio Burco is met zijn ouders door Z.H. de Paus in audiëntie ontvangen. Op een Internationaal Medisch Congres te Lissabon werden o.a. de medische problemen uit godsdien stig oogpunt besproken; de Britse doctor Lyle Cameron hield een voordracht over de kruisiging van Christus uit medisch oogpunt bezien In Amerika gaat de Radio Corpo ration of America een nieuw sy steem van radiocommunicatie toe passen, waardoor per minuut een millioen woorden kunnen worden overgeseind. Op deze wijze zouden, volgens Niles Trammei, de voor zitter van de N.B.C. 20 romans, elk van 50.000 woorden in 60 seconden van New-York naar San Francisco' kunnen worden doorgegeven. Tot slot een atoombom-nieuwtje uit Amerika. Schout bij Nacht Par sons heeft verklaard, dat er drie soorten verdediging tegen de atoom bom zijn. De eerste is van politieke aard en houdtmaatregelen in als zijn neergelegd in het plan-Baruch. De tweede bestaat uit de geschikt heid om terug te slaan. De derde is passief en houdt de middelen ih om het effect van een atoombom aanval zo klein mogelijk te maken. Deze laatste verdediging werd be proefd door de experimenten van Bikini. Het Britse ministerie van lucht vaart heeft medegedeeld, dat 40 Lincolns en Lancasters van de R. A. F. het eiland Helgoland in dé nacht van Maandag op Dinsdag (1 Juli) zullen bombarderen. Elk toesteld. zal een exercitie-bom van 250 kg. afwerpen. Mosquito's zullen de bombarde mentstoestellen voorafgaan en het doelwit in kleuren aftekenen. De aanval op het doelwit begint te 00.59 uur (1 Juli). Twee golven bommenwerpers zullen op 18000 voet hoogte over het doelwit vlie gen. Examens Kath. Econ. Hogeschool Aan de Kat. Ec. Hogeschool te Tilburg slaagden voor het candi- daatsexamen in de economische wetenschappen, de heren: J. v. d. Braak, Tilburg; G. Schampers, Nij megen; F. Verbeek, Enschede; P. Becx, Oisterwijk en J. van Kasteren, Tilburg (met lof). Positie Nederlandse passagiersschepen Congostroom, West-AfrikaA'dam pass 26-6 te Vlissingen; Delftdijk, VancouverR'dam, 26-6 op 3350 mijl z.w. van Bishop Rock; Johan de Witt, Amsterdam—Batavia, 25-6 van Singapore; Noordam, New-York Rotterdam, pass 25-6 om 21 uur Scilly; Oranjefontein, 26-6 van Dur ban te East Londen; Tarakan, Am sterdam—Batavia, 25-6 van Penang; Tegelberg, BataviaBuenos Aires, 23-6 te Beira. Nadat op de derde dag van de be handeling der strafzaken tegen de vier helpers van Kommando Frame verdachte Krom nog eens aan de tand was gevoeld over een inbraak in de militaire archieven, kreeg de advocaat-fiscaal mr. De Gruyter het woord voor zijn requisitoir. Hij begon met op te merken, dat lang niet alle zaken zijn ten laste gelegd, daar de behandeling dan dagen langer geduurd zou hebben. De werkzaamheid van, verd. Krom voor de documentatiedienst lag eensdeels op het terrein van de contra-spionnage, anderdeels op het terrein van de S.D. Vard. heeft de illegale werker Mes de dood inge jaagd. Hij heeft zich schuldig ge maakt aan mishandelingen en dief stallen, met joden en, verzetslieden arresteren, en is mede-verantwoor delijk voor de Cood van vijftien Ne derlandse burgers. De advocaat-fiscaal achtte ook de aan verd. baron van Boetzelaer ten laste geleide feiten bewezen. Verd. Zinkhaan stond in nauw contact met Frank. Hij* heeft de verzetsman Leppes neergeschoten. Van Baarle speelde een dubbele rol. Zijn informaties over Bishof kostte die man het leven. Mr. de Gruyter vorderde de vol gende straffen: J. H. C. Krom de doodstraf; C. baron van Boetselaer de doodstraf; C. van Baarle de doodstraf en H. Zinkhaan levenslange gevangenis straf. Hierna kwam de verdediging aan het woord. Mr. A. Peters betoogde, dat! verd. Krom niet had deelgenomen aa'n de razzia's der Haagse politie op de Joden. Hij bestreed de bewijsvoe ring op verschillende punten en verkjaarde, dat de verdachten geen deel uitmaakten van de S.D. en dat opzet niet te bewijzen valt. De ver dachten hadden de dood der arres tanten 'niet gewild. Het optreden in de roofovervallen noemde spreker geen hulpverlening fan de vijand, doch bescherming der Haagse burgerij. In de middagzitting deelde de advocaat-fiscaal mede, dat hij nog een rapport heeft ontvangen waar uit blijkt, dat verdachte Krom zich in een cel heeft laten opsluiten, om gevangenen uit te horen. Hierdoor wordt dan de bewering der verde diger ontzenuwd, dat Krom geen verraad zou gepleegd hebben. Mr. H. Kuperus erkende het lid maatschap der Waffen S.S. van ba ron van Boetzelaer Hij trachtte aan te tonen, dat zijn cliënt in som mige gevallen niet wist, dat hij achter illegale werkers aanzat. Mgr. Willekens in Nederland Z.H.Ex. Mgr. Willekens, de Apos tolische Vicaris van Batavia is Don derdagmorgen met het motorschip „Bantam", dat met een aantal eva- cué's aan boord, uit Indië is gearri veerd, in Nederland aangekomen. De Bisschop werd op de terreinen van de Rotterdamse Lloyd namens de Minister van Overzeese gebieds delen verwelkomd door de heer R. K. A. Bertsch. Voorts was ter ver welkoming aanwezig het hoofd van de repatriëringsdienst Luit.-Kol. C. van Bockel. Naar wij vernemen is de gezond heidstoestand van Mgr. Willekens van dien aard, dat hij voorlopig ab solute rust zal moeten houden. Amerika schenkt 100 millioen aan Oostenrijk De Ver. Staten hebben aan Oos tenrijk een gift geschonken van 100 millioen dollar. De desbetreffende overeenkomst is Woensdag gete kend door de Oostenrijkse kanse lier dr. Figl en de Amerikaanse bevelhebber in Oostenrijk generaal Keyes. Voor 'de tekening legde generaal Keyes er de nadruk op, dat het hier een vrije gift geldt, die niet terugbetaald hoeft té worden. Som migen zullen er ten onrechte bij de Ver. Staten geheime bedoelin gen achter zoeken, maar Tk hoop en vertrpuw, dat onze actie niet verkeerd zal worden uitgelegd en dat zij een mijlpaal zal blijken te zijn op de weg naar beter weder zijds begrip, aldus generaal Keyes. De van deze 100 millioen dollar gekochte goederen moeten langs de normale handelskantoren wor den verdeeld en zodanig geprijsd worden, dat alle Oostenrijkers er een redelijk aandeel aan zullen hebben. Werd Generaal Sikorski mef opzet gedood Naar de Warschause correspon dent van het Britse blacl „The Ti mes" meldt, heeft de militaire gou verneur van Warschau, luit.-gen. Paszkiewics, die tijdens de oorlog bevelhebber van de Poolse troepen in Schotland was, in het parlement verklaard, dat het vliegtuigonge luk op Gibraltar, waarbij de Pool se opperbevelhebber en minister president. generaal Sikorski. en zi.in dochter meer dan drie jaar gele.den het leven lieten, met opzet veroorzaakt is, Paszkiewidz verklaarde, dat de vroegere Poolse opperbevelhebber in Italië, generaal Anders, het plan had Sikorski „uit de weg te rui men" en hem (Paszkiewidz), een uur voor het vliegtuigongeluk ge beurde, gevraagd had om aan het plan deel te nemen. TOUR DE FRANCE Gevraagd: regen! MAXIMUM HARINGPRIJS Alleen voor de kleinhandel In overleg met de vakgroep voor de detailhandel in vis heeft het bedrijfschap voor vis beslóten al leen voor de kleinhandel een ma ximumprijs voor haring vast te stellen. Deze bedraagt met ingang van 20 Juni 10 cent per schoon gemaakte haring en 8 cent voor een niet schoongemaakte.. Voor de groothandel en de reders wor den geen maximumprijzen vast gesteld. De vakgroep voor de de tailhandel in vis heeft bij deze re geling de overtuiging, dat een goe de kwaliteit voor de haring ge waarborgd blijft. PROGRAMMA ZATERDAG 28 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Gram. muziek; 8.00 Nieuws; 8.19 Gram. muziek; 10.00 Morgen wijding (VPRO); 10.20 Voordracht; 10.35 Viool en piano; 11.00 Radio- lympus; 12.35 Sextet; 1.00 Program ma voor de Nederl. Strijdkrachten; I.30 Orgel; 2.15 Radio-Philharmo- nisch Orkest; 3.15 Accordeon-orkest; 5.00 Sportpraatje;'6.00 Nieuws; 7.00 Bariton en piano; 8.00 Nieuws; 8.05 Prin* Bernhard spreekt; 8.18 Gev. programma: 9.30 Omroep-orkest; 10 Hoorspel; 10.30 Omroeporkest; 11.00 Nieuws; 11.15 Tango-rumba orkest. HILVERSUM II:! 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Morgengebed en Lith. kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. muziek; 9.00 Ochtendconcert; 9.50 Musette-orkest 10.15 T.T. races te Assen; 11.00 De Zonnebloem, voor de zieken; 12.03 T. T. races te Assen; 1.00 Nieuws; 3.15 Jonge kunstenaarstellen zich voor; 5.00 De Wigwam; 6.30 Buffola Bill; 7.00 Nieuws; 7.20 Vaudeville-orkest; 8.00 Nieuws; 8.30 Lichtbaken; 10.00 'Muzikale tombola; 10.45 Avondge bed en Lith. kalender; 11.00 Nieuws; II.20 Gram. muziek. Het was tijdens deze tweede etappe nog warmer dan in de eer ste rit. Daar kwam nog bij, dat van het begin tot het eind strijd is ge leverd, strijd tussen de Belgen, die naar „huls" gingen en de Fransen, die een offensief van hun noorder buren wilden voorkomen en daar om zelf het initiatief namen en het peloton van Rijssel af volkomen uit elkaar rukten. Een ravitaillering op dit zogenaamde kleine traject was er niet, een verzuim, dat zich wel moest wreken, daar de renners in deze hitte en met het scherpe tempo, niet met hun .meegenomen voorraad vruchten en drank toekwa men. Dan was er nog een grote handicap, namelijk de slechte we gen. Wie de keien in de streek van Rijssel en die voorbij Bergen kent, weet wat het betekent om in hoog tempo de schokken der ongelijke bestrating op te vangen. De Korver en Klabinsky geplaatst Wel waren er hier en daar smalle fietspaden langs de wegen doch hier kwam een andere factor in het nadeel van de renners tot uiting: het aantal lekke banden was zeer hoog. Hjjna waren De Korver en de Pool Klabinsky er het slachtof fer van geworden, maar de equipe- leider Joaris van den Bergh was zo verstandig geweest om zoveel nu gelijk aan de staart van het lan ge lint te blijven hangen, opdat hij zijn mannetjes in noodgevallen met banden kon bijstaan. Niettemin I knarpen beide met meer dan 10% achterstand van de tijd van de win- j naar Vietto in Brussel aan. De jury besloot hen echter niet uit de koers te nemen. Intussen bleken de organisatoren aan het eindpunt niet in staat te zijn de aangekomen renners zonder fouten te noteren, want op het com* munique van het resultaat' dezer tweede etappe kvmenvan Schendel en Schellingerhoudt niet eens voor, terwijl zij zo ongeveer op de 60ste plaats hadden moeten staan. En ondanks deze ondanks deze felle strijd, vielen er voor de gemengde Nederlandse- buitenlandse ploeg toch ook uitste kende resultaten te melden. Daar was de vierde plaats voor Camelli- ni, de kleijie Italiaan, die in uitste kende vorm was, zeer licht de heu vels opklom, in rustige cadans, maar licht als een veertje. 'n extra inspanning toch wel waard was. Jhnssen heeft beter gereden dan gisteren, al klaagde hij over spierpijn in een der benen, hetgeen waarschijnlijk veroorzaakt was door plotselinge afkoeling, toen hij, in 't midden van de etappe, een emmer koud water van een der toeschou wers, die het goed had bedoeld, over zich heen had gekregen. Een probleem op zich zelf overi gens. die hitte en de plotselinge af koeling, want de deelnemers, ook enkele Nederlanders, dronken veel te veel water. Het ware te wensen voor renners als Schellingerhout en de Korver, dat "net in de derde etappe pijpen stelen regent, want dan zijn zij beslist beter op dreef dan in deze moordende hitte. Ook een Brits protest aan Roemenië Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Engeland aan de Roemeense regering een pro testnota tegen de golf van politieke arrestaties in Roemenië heeft doen toekomen. Ofschoon de inhoud van de nota niet officieel bekend is gemaakt, neemt men in betrouwbare kringen aan, dat hij met die van de Woens dag verzonden Amerikaanse nota overeen komt. LI ET Zak kendragers- huisje, een karakte ristiek oud-Hollands Gil- dehuisje aan de Zuiddijk te Maassluis, daterend uit 1763, zal door de raad van Maassluis worden aange kocht opdat het, als zijn de een monument van ge schiedenis en kunst voor de toekomst behouden blijft. Margaten, het bekende Amerikaanse mi litaire kerkhof, zal voor altijd de rustplaats blij ven van de gevallen Ame - rikaanse strijders uit de tweede wereldoorlog. De 19-jarige gewezen SS- er W. Berkhout is .ver oordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf, wegens het plegen van een overval cp de 71-jarige weduwe Hij- na-Pet op 21 Jan. j.l in haar woning aan de Schieweg te Rotterdam, waarbij hij haar ernstig verwondde en er met on geveer f 1000 en een ra diotoestel vandoor ging. Cp 3 Juli a.s. zal de directeur van de dienst, der publieke werken in Amsterdam, jhr. J E. van Heemskerck van Beest, naar West-Indië vertrek- bij de adminstratie ter ge meentesecretarie, is bij 't ambtenarengerecht in be roep gegaan; hij is door het gerecht in het ongelijk gesteld. Met ingang van de nieuwe cursus zal het Russisch als facultatief ken om de gouverneur van Curacao adviezen te geven in haven-aangele genheden. sfc Op 21 Juli zullen de eerste, ca. 200, Engelse militairen deei uitmakende van de Britse bezettingstroepen ïn Duitsland hun verlof in Amsterdam komen door brengen. ik De oud-ge meentesecretaris van O.- W.-Souburg, de heer J. C. Gabrielse, ontslagen op grond van wanbeheer leervak op de middel bare landbouwschool te Groningen worden inge voerd. Een 13-jarige jongen in Rotterdam is bij het baden in de Maasha ven verdronken. Te Amsterdam geraakte een 2%-jarig knaapje spe lenderwijs onder een na derende taxi. Aan de op gelopen verwondingen is het ventje kort daarna in het Cnze Lieve Vrouwe Gasthuis overleden. Nadat de Amsterdam0 arbeider J. Duyts Maan- "Öagavond in een bocht van de weg VenrayOos trum met zijn moterrij wiel tegen een boom was gevlogen en in het zie kenhuis te Venray was opgenomen, is hij gister avond aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer was ge huwd en vader van vier kinderen. Gistermorgen kwamen op het kruispunt Jan van Galenstraat-Ad- miraal de Ruyterweg te Amsterdam een tien tons vrachtwagen met aan hangwagen en een mo torwagen van een trein der N. en Z. H. met el kaar in botsing. De losge slagen aanhangwagen reed tegen het trottoir waarbij twee wielrijders zodanig bekneld raakten, dat zij zware verwondin gen opliepen De toestand in Frankrijk blijft gespannen. Dagelijks vmden er onlusten tussen betogers en politie plaats. De ene staking wordt door de andere opgevolgd, daar de arbeiders ontevreden zijn over de nieuwe financiële,maatregelen van de regering Ramadier TOUR DE FRANCE Nu de Tour zich voor korte tijd op Belgisch grondgebied afspeelde, was het tc-verwachten, dat de Bel gische ploeg een vinnig offensief zou openen en alles op alles zouden- zetten om in eigen omgeving een goed figuur te slaan. Het is ten dele gelukt. De winnaar van de eerste etappe, Kübler, moest de gele trui afstaan, doch niet aan een Belg maar aan dé Fransman Vietto. die zich thans ook op het vlakke weg gedeelte een renner van klasse toonde. Reeds vanaf het begin in deze 2e étappe maakte zich een groepje van tien coureurs los van het peloton, onder wie zich Vietto. Kübler en Impanis bevonden. Deze kopgroep werd tamelijk snel gereduceerd tot zeven, en vlak na de achterblijvers kwam onze landgenoot Arie Voo ren. Ongeveer half twee werd Va lenciennes gepasseerd. Vlak na de afdaling nam Vietto de leiding, na zich energiek van zijn achtervolgers te hebben losgeschud. Hij liep steeds verder uit. Bij het passeren van de grens had hij Kübler meer dan drie minuten achter zich. De Belgen deden al hun best Vietto uit zijn leiderspositie te verdringen, doch zij zetten de achtervolging te laat in. en met een voorsprong van 1 minuut en 41 seconden op nummer twee ging de Fransman, die 130 KM zo goed als alleen reed, als eerste door de finish. 2e etappe: 1. Vietto (Frankr.) 5 uur 5 min. 4. Ronconi (It.) 5. Brambilla (It.) 6. Arie Vooren (Ned. 12 uur 10 m. 13. Gam^pini (gem. Ned.-ploeg). Het landenklassej ent luidt na de 2e etappe: 1. België, 36 uur 26 min., 50 sec. 2. Italië. 3. Frank- 'k (West). 4. Zwitserland. 5. Frankrijk. 6. Nederlands gem. ploeg, 36 uur 44 min. 12 sec. 7. Frankrijk (Z.W. en Centraal). 8. Frankrijk (Z.O.). 9. Ile de France. 10. Frankrijk (N.O.). Titus Brandsma in Oss geëerd De R.K. H.B.S. te Oss zal met in gang van het nieuwe schooljaar een Lyceum worden. De thans gevoerde naam „Carmelcollege" wijzigt men in „Titus Brandsma Lyceum". Bij deze naamsverandering zit de be doeling voor een posthume hulde te brengen aan de oprichter van deze middelbare school, Titus Brandsma. Enige leraren en oud-studenten van het Carmelcollege hebben het plan opgevat om bij het 25-jarig bestaan der school in September 19,48 een gedenkteken van prof. Brandsma te doen onthullen. Het plan -heeft ook in andere kringen veel belangstelling gewekt en ieder 52, sec.; 2. Impanis (Belg) 5 uur 7 m. kan aan het tot stand komen van Te handel vraagt er om De drie Nederlandse bonden van meiKnandeiaren-orgamsaues lebben in een telegram, gericht ran de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dringend verzocht de melkdistri- lutie in het algemeen belang TOtendeels op te heffen met toe- ïassing van enige beperking ten <anzien van grootverbruikers en 'sbereiders. De organisaties motiveren hun erzoek door er op te wijzen, dat dagelijks honderdduizenden liters melk zonder distributiebescheiden aan consumenten worden afgele verd, doordat er op de melkvee houders geen controle wordt uit geoefend. Daardoor dreigt de func tionering van een geordende melk- voorziening onmogelijk te worden. In tegenstelling met de melkvee houders wordt er wel een frequen- tieve en intensieve controle uitge oefend op de melkhandel, zodat twee nijvere bevolkingsgroepen in hun rechten en plichten ten aan zien van de bestaande distributie bepalingen onjuist worden beoor deeld. Als gevolg van het veelal agressieve optreden der consu menten, waaraan bona-fide melk handelaren terwille van zaak en gezin In de bestaansstrijd wel te gemoet moeten komen, kampen zij voortdurend met een bonnen-te kort. Tot besluit van hun telegram, zeggen de melkhandelaren, dat een ingesteld onderzoek tot resultaat heeft gehad, dat de algemeen heer sende gedachte, dat opheffing van de melkdistributie geen verhoging van het melkverbruik betekent, juist is. Cor Wals voor de Bijz. Raad van Cassatie De oud-wielrenner en SS-er Cor Wals, uit Tilburg, heeft tegen, zijn veroordeling tot 15 jaar gevange nisstraf te 's Hertogenbosch beroep van cassatie aangetekend. Dit be roep wordt op 4 Augustus door de bijzondere raad van cassatie be handeld. Cor Wals werkt op het ogenblik als politiek delinquent in de mijnstreek. 33 sec.; 3. Depredhome (Belg) zelfde tijd; 4. Gamellini (Ned.-gemengde ploeg) 5 uur 14 min. 51 sec.; 5. Ron coni (Italië) 5 uur 15 min. 4 sec.; 6. Breuer (Belg) zelfde tijd: 7. Hu- guet (Frankr.) zelfde tijd; 8. Mahe (Frankr. W.): 9. Brambilla (It.); 10. Huguet (Fr.); 14. Vooren (Ned.) 5 uur 16 min. 35 sec.; 54. Seyen (Ned.); 61. Galliussi; 67. Joly; 81. Klabinsky; 82. De Korver (Ned.). 10 renners hebben in de tweede etappe de strijd moeten opgeven. In het algemeen klassement is de stand thans als volgt: 1. Vietto (Fr.) 11 uur 59 m. 45 sec. 2. Impanis (B) 12 uur 3 min. 13 sec. 3. Mahe (Fr.W.) 12 uur 6 m. 16 sec. dit gedenkteken meewerken. Weer geruchten over Bormann 15 leden van een naar verluidt geheime nazi-organisatie, die in Denemarken zijn gearresteerd, be weren, dat Martin Bormann, Hit ler's plaatsvervanger, die nog steeds vermist wordt, een van de vooraanstaande nazi's was, die zij uit Duitsland hebben gesmokkeld. De Deense politie, die de organi satie ontmaskerd heeft, hecht geen geloof aan dit verhaal, doch zet wel haar nasporingen voort. EENIEDER heeft zich in, zijn leven een ideaal gesteld, dat hij nastreeft, dat hij wil berei ken, dat hem prikkelt en aanzet, dat hem geen moeiten doet ont zien, waar hij alles voor over heeft. Het houdt hem bezig, het vraagt zijn zorg en aandacht, de gave van al zijn toewijding en de inzet van heel zijn persoon. Een ideaal geeft bezieling. Het maakt sterk en onverzettelijk. Men strijdt voor een ideaal- Het zij dat dit louter zakelijk, tijde lijk, stoffelijk, hetzij dat dit gees telijk is. Maar ideaal en werke lijkheid zijn twee soms heel ver schillende dingen. Houdt het ideaal stand voor de werkelijk heid? Of zakt een ideaal ineen door de teleurstelling, de tegen slag, de geringe resultaten? Neen, dat nooit! Pech moet geen verlamming zijn, maar een aan sporing om opnieuw en beter te beginnen. MARCUS door J. S. FLETCHER Arie Vooren, de geweldenaar Dan konden wij wederom het keurige rijden van Vooren bewon deren, die ook door de buitenlandse collega's wordt beschouwd als een renner met stijl en die met een 14e plaats op 11 min. achterstand van de winnaar Vietto een uitnemende prestatie hevrft verricht. Hij had er, evenals in de etappe ParijsRijssel veel zin in, waarbij nog kwam, dat hij wist, dat zijn meisje aan de fi nish te Brussel zou staan, hetgeen 79 En toen hij met grote moeite zijn weg terug naar het huis had kun nen afleggen, viel een van de hoge schoorstenen met een plof door het dak eronder. De dood scheen door moeilijkheden, |fc de donkere lucht te steigeren en op de woedende zee die aan kwam stromen over zand en moeras. En elk uur scheen haar woede tegen mens en aarde te winnen in kracht en woede. Die nacht vond geen levend we zen langs de kusten en landin waarts in dc dorpen of in de oude straten van Bryehester waar de geornamenteerde gevelpunten van de kathedraal met de schoor stenen van de huizen en de rieten daken van de oude gebouwtjes op straten en wegen vielen enige slaap. Blake verwachtte elke mi nuut, dat Malvery Hold als een kaartenhuis in elkaar zou vallen. De vrouwen bevonden zich bij Rachel in de kanier van haar va der een kamer op de begane grond die nog wel de veiligste van het hele huis was; Blake liep van de ene vleugel naar de andere waar het gekraak van dakwerk zich paarde aan het afscheuren van bal ken; het scheen hem toe dat handen van reuzen boven hem aan 't werk waren het oude huis volgens een overwogen plan in puin te leggen. Te middernacht had de storm zich ontwikkeld tot een tornado; de wind kreeg de kracht van een or kaan; de zee stroomde de inham binnen tot aan de huisjes aan de overkant; er was overal het spek takel en het geraas dat slechts kan veroorzaakt worden door een bui tengewone ontreddering van de natuur. En terwijl deze infarno op haar hevigst was en Blake in de duisternis keek door een van de vensters iri de hall voelde hij zijn arm aanraken en keerde hij zich tot Rachel. „Kom!" zei ze. „Ik geloof, dat het einde gekomen is." Blake volgde haar snel naar de kamer van de oude baronet. Daar zag hij in het licht van een flikke rende lamp Sir Brian, nog onder steund door zijn stoel een hol ogig, witharig wrak, wiens bijna vleesloos gezich er uitzag als een stuk voor tegen de donkere kussens achter zijn hoofd. De twee vrouwen stonden aan zijn zijde! de oudste ervan maakte plaats voor Rachel. „Hij heeft zich niet bewogen se dert u wegging, juffrouw Rachel" fluisterde zij. „Denkt u Plotseling opende Sir Brian de ogen. Ook lichtte hij het hoofd od en keek met vaste blik voor zich uit. En even plotseling sprak hij, duidelijk en beslist. „Mijn zoon!" zei hij. „Mijn zoon Richard is thuisgekomen! Mijn zoon Richard Toen zakte en viel het hoofd van de oude man en Blake wist dat het nooit meer zou worden opgeheven. VREEMD NIEUWS Atherton reed, vol tegenstrijdige gedachten en gissingen, zijn wagen terug naar Bryehester door het hui len van de steeds groeiende storm en hij ging regelrecht naar ziin b'u- reau. De beambte die hij als zijn rechterhand beschouwde. kwam hem op de stoep tegemoet. ..Er is hier vanmorgen al drie maal een man geweest om tl te bezoeken." zei hij. „Het is Jcfferv die man die eertijds tuinman was bii Mr. Boyce Malvery en ver leden voorjaar uit zijn dienst ging. Hii wild» u graag strikt persoon lijk spreken". „Waar is hii? vroeg Atherton. „Hii loont hier al sedert tien uur vanmorgen rond." antwoordde de beambte. „De laatste keer dat hii' hier was. zei hij. dat hii ergens wat ging eten en daarna terug zou ko men. Hii liet los dat hii u iets te vertellen had. dat u onmiddellijk moest weten. Zal ik eens naar hem uitkijken, mijnheer? Tk denk dat hii in een van die cafetjes hier dicht in de buurt is." „Goed en breng hem dan zo gauw mogelijk hierheen," zei Atherton. De beambte, die gewoonten van de Brychesters wel zowat kende, ging zonder aarzelen naar een ze kere herberg in een zijstraat ach ter de Moot Hall en terwijl hij van de ene laaggezolderde gelagkamer door de andere dook, vond hij tenslotte zijn mannetje dat een gat aan 't eten was door een flinke berg broodjes met kaas en zure ujtjes, die hij naar beneden spoelde met een flinke pul bier. 't Was een klein, verschrompeld, schrander- uitziend kereltje en zijn vlug knip oogje naar de boodschapper be duidde dat hij wist waarvoor deze was gekomen. ..Nu is hij er." zei de beambte. „Ik heb hem al ingelicht. Kom maar mee!" „Niet voordat ik met m'n boter ham klaar ben," antwoordde Jeffe- ry. „Ik heb nu al drie uren ge wacht en die tien minuten kunnen er nog wel bij. Ga zitten en neem 'n slok." „Vooruit dan maar. 'n Druppie Iers," antwoordde de beambte. Hii liet zich naast het mannetje in een stoel vallen en gaf hem een fami liaar knipoogje. „Zit je achter die loning aan? vroeg hij. „Tk zal zwij gen als 't graf, natuurlijk." „Is er al iemand voor geweest?" wilde Jeffery weten. „Niemand van belang." zei de beambte. ..Natuurlijk was er wel Greggv Abinett. maar dat wist je al: hij heeft z'n honderd Pond ge had." „En de duizend? Dat zal toch wel voor elkaar zijn, denk ik zo?" vroeg Jeffery. „Dat geld is toch wel safe? Ik bedoel: 't komt toch van de grote hoop?" „O. dat is voor mekaar!" zei de beambte. „Ze zeggen, dat de jonge Blake millioenair is, of in ieder ge val'ten naastebij." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3