FILMS VAN DE WEEK Premie- en reisgeldkeuringen Assen ontving honderdduizend mensen! PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 28 Juni 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN vraagt van het warmbloed te Schagen RUSSISCHE SPOED IN HONGARIJE Wetten maken a la Guillotine Petrus en Paulus Gisteren waren er al 30.000 en de stad sliep niet Aardappclsprocimachinc in de Schermeer Op het loonsproeibedrijf van P. C. Commandeur aan de Zuidervaart waren wij gister in de gelegenheid de sproeimachine in werking te zien die door de heer Corlntandeur in samenwerking met de smid Jb. Kolr>3wijn werd geconstrueerd. Achter de Forson Major tractor is het sproeiapparaat gekoppeld; 't is driedelig, de motor, de tank en de sproeier. Met behulp van de El- bo-zuig-persmotor wordt de tank, die een inhoud heelt van 1250 L. met slootwater, dat gezeefd wordt, volgepompt. Nadat het sproeimiddel is toegevoegd en het mengsel de filter gepasseerd is, brengt de mo tor het naar een drietal kranen, waaraan slangen ziin bevestigd. De sproeier is driedelig en heeft, ge heel uitgeslagen een sproeibreec'te van 24 m.. welke gereduceerd kan worden tot een van 8 of 16 m„ al- naar gelang en breedte van de ak ker. Tn de tank wordt een roer ma chinaal in beweging gebracht, om het sproeimiddel voortdurend te mengen. De snroeier heeft een capaciteit van '5 ha. per uur en heeft in de Wieringermeer dagen gemaakt van 30 bunder per dag Voor het be sproeien van een bunder is 800 L. sproeimiddel nodig Wii zagen deze door de heren Koldewijn en Com mandeur zelf geconstrueerde sproei er oo het bedrijf van de heer Com mandeur een akker aardann"1"" besproeien; door een groot aantal sproeiers werd het sproeimiddel over een breedte van 24 middel als fijne poeder verstoven. Zowel voor de bestrijding van de coloradokever als voor ziekte en onkruidbestrii- cing döët deze sproeimachine uit stekend werk. Geen wonder, dat oo grot» bedrijven de hulp van deze machine met flinke capaciteit werd ingeroepen. Het is de enigste ma chine in ziin soort in NoordV"-" Voor landbouwers, die coöperatief landbouwwerktuigen aanschaf f«n. biedt deze sproeimachine vele mo gelijkheden. De omzetbelasting Bij het secretariaat der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland, Oudegracht i32 te Alkmaar, is voor belanghebbenden op aanvrage gratis verkrijgbaar een beknopt overzicht van de op 1 Juii a.s. van kracht wordende wijzigin gen in de omzetbelasting, alsmede een lijst van de alsdan met een hef fing van 15 pet., belasteweelde artikelen. Clandestiene slachtingen te Bergen Ambtenaren van de C.C.D. heb ben dezer dagen in Bergen een onderzoek ingesteld naar de gedra gingen van verschillende slagers. Daarbij is gebleken, dat slager M. drie kalveren frauduleus geslacht had, teneinde aan de vraag naar vlees door verschillende pensions en restaurants te voldoen en wel licht ook om zijn automatiek door lopend van vleescroquctjes te voor zien. Hij is gearresteerd en twee zijner knechts eveneens. Een ge deelte van het frauduleus geslachte vlees was weggeborgen in de kel der van een buurman; deze is na verhoor echter weer in vrijheid ge steld. Ook de veehouder H., die de kalverén geleverd had, is in arrest gesteld. Tegen verschillende afne mers van het vlees, pension- en restauranthouders, is proces-verbaal opgemaakt. KENNEMER AUTO-GARAGE EERSTE MONTEUR uitsluitend eerste rangs kracht St. Adelbertusschool viert patroonsfeest Deze feestdag werd geopend met een gezamenlijk bijgewoonde H. Mis en gemeenschappelijke H. Commu nie, waarbij ook verschillende ouders tegenwoordig waren. Daarna begon het feest op school. In de lagere klassen heerste een gezellig geroezemoes van prettig bezig-zijnde kinderen, of luisterden deze, knabbelend op een versnape ring, naar de wondervolle beleve nissen van Sim en Sam. Onderwijl vermaakten de hogere klassen zich in de gymnastiekzaal met allerlei volksspelen. Rond elf uur vond er een kort.e bijeenkomst plaats voor de beelte nis van St. Adelbert. De ruime hall was voor een groot deel. gevuld met een zee van door- de leerlingen meegebrachte bloe men. Geopend werd met het St. Adel- bertusliecj. Kapelaan Voets vertelde in kinderlijke trant het leven en de betekenis van Sint Adelbertus voor deze streken. Een keurige declamatie en een kort gebed voor het behoud en de uitbreiding van het geloof besloot deze plechtigheid. R.K. Harmonie St. Caecilia (Ondcrafd. K.A.B.) De leden wordt medegedeeld, dat hedenavond om 9 uur de slotrepe- titie plaats heeft in de Stedelijke Muziektuin. Alle leden worden er dringend op „ewezen, dat niemand mag man keren. Tevens zullen mededelingen worden verstrekt aangaande het concours van Bergen, dat morgen zal plaats vinden. ALCM. VICTRIX—H.B.C. Ofschoon de beslissing in de pro motie- en degradatie-competitie is gevallen, zullen morgen velen Alc- maria aan 't werk willen zien tegen H.B.C. Nu geen strijd onder hoogspan ning. maar een ontmoeting, waarin rustig gevoetbald kan worden, en waar toch de spanning niet zal ont breken. Alctparia is aan haar eer verplicht te winnen, maar men kan er van op aan, dat H.B.C. heus geen ge willig slachtoffer zal zijn. Zaterdagavond vinden op het Sportpark twee belangrijke ont moetingen plaats en wel van het derde en vijfde elftal van Alcmaria. Het derde speelt tegen T.O.G. II en wanneer zij deze ontmoeting wint, herneemt dit elftal haar plaats in de reserve derde klasse. Het vijfde elftal zal de strijd aan binden tegen Berdos II en een ge lijk spel is reeds voldoende om dit elftal te doen promoveren. De Postharmonie bestaat 10 jaar Het populaire Alkmaarse muziek corps ..De Postharmonie" beslaat over enkele dagen, om precies te zijn 8 Juli, 10 jaar. Hoewel in ver band met de tijdsomstandigheden van een groots opgezet feest geen sprake zal zijn, heeft de Posthar monie toch besloten en terecht om aan haar 10e verjaardag eon feestelijk cachet te geven. Vooraf zal een antwoord worden gehaald bij u ailen op de circulaires, die in de afgelopen dagen zijn thuis bezorgd. En wanneei dit allemaal in kannen en kruiken is, zal in de week van 5 tot 12 Juli een dona teursconcert worden gegeven, waar aan ook een grote P.T.T.-revue is verbonden, die de uitnodigende titel draagt: „We gaan mee met P.T.T.!" Dit alles belooft een prachtige ontspanningsavond te zullen worden en voor de mannen van de Harmo nie zal het een ware huldiging zijn, wanneer het publiek belangstelling toont voor de prestaties van de „notenkrakers" van ons Aikmaars postkantoor. APOTHEKEN In de week van 29 Juni tot 6 Juli zal de Zondags- en nachtdienst wor den waargenomen door B. J. Schou ten, Emmastraat 64. Anjerdag 1947 In vervolg op ons bericht kan worden medegedeeld, dat levende anjers zullen worden verkocht ten behoeve van het „Prins Bernhard Fonds". - De bloemisten Doggenaar, van Kessel, Kleverlaan en Teerink heb ben zich bereid verklaard deze anjers te verkopen. De minimum verkoopprijs is ge steld op f 1.In de winkels is een gesloten bus gedeponeerd, waarin het geld kan worden gestort. Baat ieder zich sieren met de witte anjer, opdat blijkt, dat het 't Neder landse volk ernst is met de pogin gen het culturele fundament van Nederland te Versterken. NIEUW KAJOTTERSBESTUUR Na de bestuursverkiezing op Woensdag jl. is het nieuwe bestuur van de K.A.J. afd. Alkmaar als volgt samengesteld: voorzitter; Kees Laas, P. C. Hooftstr. 35; secretaris: Jan Beemsterboer, Baansingel 25 B; penningmeester: Theo van Veen, le Landdwarsstr. 12; 2e secretaris: Jan Schouten, Vondelstr. 2; vicè-voor- zitter: Arie Jonker, Geest 48. OPBRENGST COLLECTE De gisteren door hel Witte Kruis gehouden collecte, waarvan de op brengst is bestemd voor de aan koop van dekens, lakens enz. voor zieken, heeft opgebracht f 1306.16 *-5 Aan de ijverige collectrices wordt namens het Witte Kruisbestuur hartelijk dank gebracht. De zwaar ste bus was die van mcj. Halma met een inhoud van ruim f 136. KINDERPOLITIE Door de kinderpolitie is een 14- jarige jongen aangehouden, die al in drie weken niet naar school was geweest en geld uit de portemon- naie van zijn moeder had wegge nomen. Na een ernstig vermaan op het politiebureau is hij naar de ouderlijke woning teruggebracht. Alkm. Bioscoop Theater Voorafgegaan door uitgebreid Wereldnieuws en een filmpje over Londen draait deze week' in het A.B.T. het tweede deel van „Da Graaf van Monte Christo". Dit deel speelt zich 20 jaar later af, als de pseudo-graaf zich weer in vrijheid bevindt. Hij heeft zicli voorgeno men om zich op zijn vroegere vijan den te wreken en niets belet hem, om zijn voornemens ten uitvoer te brengen. Weliswaar laat hij zich in met een bandiet, die ook ontsnapt is en dre e-igcnlijk de kastanjes uit het vuur moet halen, doch uiteindelijk komt de Graaf van Monte Christo zege vierend uit de strijd. Het lijkt ons echter, gezien de moraal van deze fllmj niet over bodig, dat de leeftijdsgrens van 13 jaar in acht wordt genomen. J.ine Eyie als film Het boek van Charlotte Bronte .'ane Eyre maakte opgang en het i adiohoorsoel droeg erlo» bii dit boek populair te maken. Het is nu verfilmd en de eerste vertoning van deze film trok. ondanls de warmte oei belangstelling, vooral van de zijd' van het vrouwelijk publiek. Wellicht heeft het radiohoorspel de verwachtingen omtrent deze film ti hoog gespannen: de film geeft echter niet. wai c rvan verwacht mocht worden. Het is soms al te ro mantisch en al te sentimenteel. Joan Fontaine speelde een zee- aannemelijke Jane, en Orson Wel les was een waardige partner, ai zal het voor vele bioscoopbezoekers een raadsel geweest zijn. hoe Jar.e voor zo'n zonderlinge figuur liefde kan opvatten; Overigens heeft deze film frappante punten van overeen komst met Rebecca In het voorprogramma interessant wereldnieuws een tekenfilm van Poppeye. Victoria Theater De revolutie in het vroegere merika. de eeuwige striid van Tn- i.ïanen tegen het b/ank.e ras en het stichten van de republiek Cr.liforni? is het gegeven van de film Kit Car son. Carson vervult de li lofdroi als vrijheidsstrijder en geeft prachtig spel. Begrijpelijk voeren de ouder wetse gevechten eo siirrme listen van Indianen en woudlopers de bo- \entoon terwijl een kleine zuivere i efdeshistoi-ie ook niet ontbreekt. Vqor liefhebbers van dit soort prairiefilms valt hier wel te ge nieten. Cinema Amcricain Het uitgebreide voorprogramma gaf de bezoekers behalve het ute- '"'dnieuws en een aardige sterren- filropjc, een mooie.-Op het Filmfesti val bekro.ondc. tekenfilm in .kleuren te zien. De hoofdfilm „Het Spook van de Opera" is een klassieke film. ceheel in kleuren en de opname in de Onera ziin werkelijk mooi Het spock is de wat ouder ge worden onera-violist, die ontslagen Wordt. Hij heeft een grote liefde voor d_- opera-zanperes Christine, die hij ten koste ./an alles tot ster wil maken. Hii deinst voor niets tering, zelf', voor geen moord. Ziin grote liefde voor de muziek on in 't bijzonder voor aiin eigen rompoiitie. wordt hem noodlottig er wordt zijn ondergang. De bariton en de colitie-inspec- teur die een genoégeli.ike strijd om Christine's liefde voeren, moeten ervaren, dit Christine's liefde voor c'e Opera groter is. NACO-BUSDIENST C'ASTRICUM- BAKKUM AAN ZEE De NACO heeft een vaste bus dienst ingelegd van Castricum naar Bakkum Zee v.v., met als stop plaatsen Bakkum-Zeeweg en kam peerterrein. De bus vertrekt vanaf het station Castricum om het half uur vanaf 's morgens 7.55 tot des avonds 19.25. Van Zee naar Castri cum van 8.10 tot 19.40. eveneens om het half uur. HEILOO Wit-Gele Kruis. A.s. Zondagavond om 8 uur zal er in het Brunogebouw een feestver- gadering worden gehouden. Alle le den worden verzocht tijdig aanwe zig te zijn. Bestrijdt de Coloradokever LANGEDIJK Naar hét oordeel van de Inspecteur. Hoofd van dé Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen bestaat in onze ge meente gevaar voor vestiging van de coloradokever. Daarom modem alle met aard appelen beteelde percelen' in do periode van 25 Juni tot en met 5 Juli 1947 bespoten worden met de. bekende calciumarsenaatoplossing. Deze bespuiting is slechts doel matig als zij zodanig wordt uitge voerd, dat: le. een hoeveelheid, overeenko mend met ongeveer 800 liter per hectare, gelijkmatig over net gewas wordt .verdeeld; 2e. alle bladeren van aardappel planten met de vloeistof worden bevochtigd; 3e. op zodanig uur en bij zodanige weersgesteldheid wordt gespoten, dat het gewas nog dezelfde dag kan opdrogen Particulieren, die een kleine hoe veelheid aardappelen voor eigen gebruik verbouwen, worden opge roepen binnen 3 dagen na heden ter secretarie te Noord-Scharwoude hun naam en adres op te geven, waarna ton spoedigste bespuiting zal vol gen. Bij nalatigheid zal streng wor den gestraft. Feest van de Arbeid HEERHUGOWAARD Op Zon dag 13 Juli a.s. wordt des middags op het Gem. Sportterrein het Feest van de Arbeid gevierd. We komen hier binnenkort op terug, maar willen de léden der verschillende standsorganisatiesL.T.B., K.A.B. en Hanze alvast aansporen die middag vrij te houden, om toch vooral bij die plechtigheden aan wezig te kunnen zijn. Ook de leden der omliggende plaatsen zijn van harte welkom. HEERHUGOWAARD De dienst plichtige C. Haeckmann uit deze gemeente is bij de ontploffing van munitie in het kamp Oldenbroek door een granaatscherf in de borst getroffen. Hij behoort tot de niet ernstig gewonden en is in een zie kenhuis opgenomen. HEERHUGOWAARD De heer J. Geusebroek, ambtenaar ter secre-- tarie, zal op 1 Juli a.s. 12^ jaar als zodanig werkzaam zijn in Heer- hugowaard. HEERHUGOWAARD In de gis terenavond gehouden raadsverga dering werd tot hoofd dor Open bare Lagere School benoemd no. 2 van de voordracht, de heer T. A. van der Laan uit Stompetoren. GEMEENTE-PERIKELEN PURMEREND Het begrotings tekort voor 1947 wordt geraamd op minstens f 235.000. Het gastaricf is in de laatste gemeenteraadsverga dering met i/o cent verlaagd. Verder z'al men al het mogelijke doen om te komen tot het oprichten van een zwembad. DE RIJP Thans is het definitief, dat, tengevolge van de besprekingen tussen V.V.V. De Rijp en dê Alk maarse Windhondenrenvereniging de windhondehrace doorgaat en wel op 24 Augustus a.s. Coöp. Boerenleenbank Oudorp OUDORP Op 26 Juni jl. had in café Morsch de jaarvergadering der Boerenleenbank plaats. Die dag be stand de bank juist 40 jaar. Aan het financieel verslag over de boekjaren 1945 en 1946 door de heer Fr. C. Oudejans, boekhouder dér bank, ontlenen wij de volgende cijfers: Per 31 December 1945 be droeg de totale activa der bank f 571.435.15. De balans der spaar bank sloot met een actief en pas sief, resp. te vorderen van de Boe renleenbank en schuldig aan spaar ders, ten bedrage van f 415.369.29. Dc liquiditeit der bank is kernge zond. Het boekjaar 1946 liet reeds een geheel ander aspect zien. Aan voorschotten werd reeds meer ver leend een bedrag van f 31.570. Het totale tegoed aan spaarders, lopende rekeninghouders en niet-Ieden spaar ders liep met f 178.214.54 terug. De heer Butter, die sinds de op richting der bank bestuurslid was, vierde tevens zijn 40-jarig jubileum als zodanig. Als blijk voor zijn vele verdiensten werd hem namens de bank een stoffelijk blijk van waar dering aangeboden. Tevens werd hij tot erelid van de Boerenleenbank benoemd. In de plaats van de heer Butter, die zich wegéns leeftijd verplicht voelde uit te treden als lid van het dag. bestuur, werd benoemd de heer Alb. Blootnoofd te Heerhugowaard, voorheen lid van de Raad van Toe zicht. Namens de heren leden en leden van dê Raad van Toezicht sprak de heer A. J. Verduin nog enige woor den van dank tot de heer Butter. Ook de heer Hes voelde zich daar toe verplicht. De heer Butter dankte allen voor de prettige samenwerking en nipt minder voor het stoffelijk blijk van waardering en hoopte nog menig jaar de jaarvergaderingen der bank, nu in zijn kwaliteit van erelid, te mogen bijwonen. De inbraak bij fa. Meyer opgehelderd DEN HELDER Onze lezers zul len zich vermoedelijk nog wel kun nen herinneren, dat vorig jaar 21 Mei 1946 in de confectiefabriek van de fa. Meijer aan de Ruyghweg werd ingebroken. Dank zij de buitenge woon goede samenwerking van de Helderse en Amsterdamse recherche is men er in geslaagd de hand té leggen op de daders, de 22-jarige J. V. uit Amsterdam, de 27-jarige J. K. uit Den Helder en de 35-jarige K. P. uit Amsterdam. V. werd in den beginne al ver dacht, maar er ontbrak bewijsmate riaal, zodat de recherche niet tot arrestatie kon overgaan. Doordat V. echter werd gepakt, daar hij een klein kraakje had gepleegd in Dirks- horn. bleek al weldra, dat het ver moeden juist was geweest en V. inderdaad wel iets met de inbraak te maken had gehad. V. stond bij de Amsterdamse recherche nogal in een „goed" blaadje, daar hij vijf-en- twintig veroordelingen achter de rug heeft. Bovendien mist V. een been, dat in Juni van het vorig jaar werd verbrijzeld, toen hij door een kogel getroffen werd. Hij probeerde namelijk om te ontsnappen, nadat hii door de politie gearresteerd was. In Heiloo kon de hand gelegd worden op de t\veede verdachte, de Helderse J. K„ die gearresteerd werd voor een rijwieldiefstal, een paar inbraken en ook voor de in braak bij Nljpels. waar textielgoê- deren ontvreemd werden. Van deze beide individuen leidde het spoor naar een zekere K. P. uit Amster dam, die als „Dritte im Bunde" ge arresteerd werd. De drie arrestanten werden over gebracht naar Den Helder, waar zij nogmaals goed aan de tand werden gevoeld. Hier bleek, dat de 1400 overhemden, welke zij hij de firma Meijer gestolen hadden, een aardig bedrag hadden opgeleverd, namelijk f 12.000. Jammer genoeg was er van de goederen niets meer te achter halen, hoewel de Amsterdamse re cherche zich nog steeds bezig houdt met het onderzoek naar de helers on verkopers van de hemden. Weer drie inbraken in Den Helder DEN HELDER Den Helder kan tegenwoordig van inbraken blijk baar niet verschoond blijven. Op de Brakkeveldweg werd ingebroken en gingen de inbrekers er met f 200.—, alle distributiebescheiden en een gouden damespolshoiioge vandoor. Bij een inbraak aan de Begoniastr. werden f 1600.—, alle distributiebe scheiden cli enige textielgoederen verduisterd. Tenslotte werd aan de Cronjéstraat nog ingebroken en daal' verdwenen een damestas, f 40. alle textielkaartenen nog andere distributiebescheiden. Wij kunnen hier niets anders doen, dan alle inwoners, van Den Helder waarschuwen, dat een ieder zijn ramen en deuren goed afsluit bij het veidaten van de woning. Vooral met het oog op de komende kermis is het van belang voor een ieder, die prijs stelt op zijn distri butiekaarten en andere bezittingen, deze raadgevingen goed op te vol gen. Denkt u er vooral om, dat u, wanneer u uw distributiebeschei den kwijt bent, maar 50 pet. terug krijgt van de distributiedienst, zo dat u in dit geval zelf gedupeerd is! Let ook op het raampje in de deur en laat dit niet los! De Helderse politie staat hier voor een raar geval, daar zij niet weet of zij met een of met meerdere in brekers te doen heeft. Hieromtrent tast zij volkomen in het duister. Gazellen voor de Prinsesjes DEN HELDER. Bij aankomst van Hr Ms „Kortenaer" ontvingen de Prinsesjes Beatrix en Irene ieder een jonge gazelle. De beestjes waren in Aden door de commandant ge kocht en ze hadden de lange reis Een geslaagde was het. 't Weer hield zich goed en er Was veel be langstelling rond de baan. De ca talogus vermeldde 107 aangiften, zodat or met het oog op de tijd 's middags in tWee banen gekeurd werd. Het sportpark was wederom welwille-i i -r besch kking gesteld en de regeling verliep zeer vlot. Bij de hengstveulens kwam een jonge Felix aan de kop. Best soort met prachthals, toont een tikje rij zig. De eenjarige hengsten konden ons maar matig bekoren. Bij de 2- jarige hengsten was het wederom een Felix die een A-premie kreeg. In type een echte Rheinschn. prima van soort, kon onder beter. In de rubriek merrieveulens kwa men or ^25 uit. waarvan er 15 gepri meerd werden. Inderdaad een goe de klas. Aan de kop Lentina. goed soortig. goede bewegingen, iets af wijkend in voorbeen tvader Voor man). Een ionse Burchtheer werd aoede tweede. Goed van type, beste bewegingen. Letlne als derde. Goed geliind. beste ookkel. o-st.e bewe gingen eveneens van Burchtheer, 't Sprookje dat Burchtheer zo fijn fokt berust oo fantasie. We zagen meerdere afstammelingen mat zeer voldoende grofbeenwerk Do eerste B-premie (ionge Hudson) is wat Ciin. bemerking in rpiddensi uk. be wegingen goed. Loda is niet groot wel knokig, tikje kniewijj. Luns is wat fijn. popperig, wel goed soort overigens. Lemine toont wat groot Cook de mn»der Gamine is riizig), ging goed. Tilne steile voorstand, 't Veulen van Koo.v is goed gelijnd, mooie hals. vierkante gang. Lazone goed van soort en goed gelijnd, goe de bewegingen. 4- en 5-jarige merriën met 'zeulen (Gelders type). Grutawa kreeg een F-premie. Een mooi tvoe. goede rh-af von onder wat „Oberon achtig", Bij de Gron. klasse kleeg Cabela een B-pvomie. Beste bewrgnigen, tikje lang in bet middenstuk, linies voor afwijkend in bewegingen. Floriaantje kwam san de koo bij de 6- en 7-jarige, Mooie ookkel en glashard h°enwerk. Lief lijke vèrschiining. Emma loonde ook nu weer haar nhejismenale be wegingen. Bemerking in midden stuk. Fasante is Wel goecl van soort en liin. rug kon iets gespierder, te- merking achterbeen. Van de slor- merriën is Harga Menna een schit terend gelijnd paard, itsie li.jn on der. Guluma werd or boven ge plaatst. Liet zirh buiten P -'non zien iif draf. Merrie met prima beste Voeten, even lang in middenstuk. Haipria zuigt een veulen en is na -de abnormaal zware verlossing nog lang niet in conditie. Mooi foktype met ruime vlotte vierkante gangen Bi.i de eeniarige Geld. type kwam de prima gelijnde Kramona boven aan gevolgd door Klara eveneens een jonge Felix. Goed type. beste draf. bemerking voorbeen. Klame- tra is wat eenvoudiger, mist wat achterschoft. Kunumanda, mooi soort, goed grof. prima bewegingen, bemerking voorbeen, Kerlia is wat wijd achter, valt in éfoüpe wat weg. Vam de Gron: klasse kreeg Kerha -'n B-premie. Mooi type. ietsje Jiin en wat stokkerig. Keguta volgde. Heeft wat weinig broek én achterheen kon beter gesteld. f/ 2-jarige vormden vooral in de afdeling Geld. type een beste klasse. Jistunia is van prima soort met iets bemerking in rug. De voorstand zou correcter ziin geweest indier. de voorbenen zorgvuldiger geteiletterd "'aren geweest. Jutawa is breed en diep. goed soort in bewegingen achter niet krachtig genoeg. Juska kon nog meer type hebben, extra beweging, tikje lang in middenstuk. Jcvatrice kon in croupe mooier, goede bewegingen. Josta wat rank, maar mooi gelijnd, gewoon in bewe gingen Janctte liet zich niet zien. over zee goed doorstaan. Beatrix en Irene konden het speelgoed na tuurlijk moeilijk meenemen, daarom gingen de gazellen weer aan boord terug, nadat de nieuwe eigenaressen ze even hadden kunnen .bewonde ren. Vanmorgen heeft de adjudant van Prins Bernhard, lt. ter zee 1. F. Steinmetz, de gazellen afgehaald. Matroos le klas Driessen die aan boord van de oude „Kortenaer" de slag in do Javazee heeft meege maakt, is met dc adjudant van de Prins meegegaan naar Soestdijk ,waar hij de Prinsesjes hun nieuwe aanwinst zal overhandigen. stelde zich niet, was in overmatige conditie. Bij de Gron. klasse kreeg Jilerinta een B.-premiè. Voor iels afwijkend, goede bewegingen goed van soort en is in de voeten veel vejJjeterd. Jira volgde, mooi soort, achterbeen even te krom. Ook de 3-jarige vormden een goede klasse. Bij het Geld.-type kwam Iluma aan de kop. Een rijk paard, goed diep, breed en gesloten. Zoogt een veulen van Hudson. Igu- lima volgde, was nog hoogdrachtig en toonde daardoor nog dieper. Een zware vos, die tekort komt in dc hals. Irisa werd derde, bemerking in croupe. Izonna in middenstuk en onderdanen bemerking. Zwalda werd aan de kop geplaatst bij de Gron. klasse. Mooi soort, goed ge sloten merrie met goede vierkante bewegingen. Dit is de beste wa'-m- bloedmerrie van Texel, waarmee wij de ambitieuze eigenaren Gebrs. Vis ser. van harte feliciteren. Ita werd tweede, bemerking in voorvoeten. Het achterbeen is verbeterd bij het vorig jaar. D. Rempt. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: geen verliezen. Kon. Landmacht: soldaat A. van Berlo uit Gemert. Gesneuveld in omgeving Modjokerto op 22 Juni 1947, tengevolge van vijandelijke actie. Soldaat H. J. Kuipers, afkom stig uit Leeuwarden. Gesneuveld te Medan op 19 Juni 1947. Soldaat N. Kulk, afkomstig van Katwijk aan Zee. Gesneuveld te Medan op 18 Juni 1947. Kon. Ned.-Indisch Leger: geen Vérliezen. In het Hongaarse parlement is het stormachtig toegegaan tijdens de stemming over de regeringsmotie, om bij wijze van spoedmaatregel vooraf de datum vast té stellen, waarop gestemd zal Worden over het wetsontwerp, dat het driejaren plan voor Hongarije goedkeurt (guillotineprocedure). De aanhan gers van de regering riepen „fas cisten" en „vrienden van grootka pitalisten". De regering verkreeg twee derde meerderheid, benodigd om het wetsontwerp urgent te ver klaren. T-wee leden van.de Vrijheidspartij maakten bezwaar tegen de metie. daar zij naar hun zeggen het drie jarenplan nog niet eens gezien had den! a Het aannemen van deze spoed- motie betekent, dat het parlement in een dag van 8 uur een besluit moet nemen. De wet voorziet in de oprichting van een bureau voor planning met de bevoegdheid om plannen uit te voeren, welke nog niet gepubliceerd zijn en niet in net parlement in debat zullen worden gebracht. Aanhangers der oppositie veron derstellen, dat de legering eeli der gelijke spoed betracht om de wet er dbör te krijgen, voordat de Parijse conferentie der drie ministers van buitenlandse zaken besluiten neemt, die nationale ontwerpen minder belangrijk zullen maken dan inter nationale en belangrijke wijzigingen in dc wet noodzakelijk zouden ma ken. - De sociaal-democraten hielden aan, dat de economie van Hongarije onherstelbare schade zou leiden, in dien de wet 1 Augustus niet van kracht wordt. De ratificatie van het Hongaarse Vredesverdrag mét de Geallieerden werd in eerste lezing aangenomen. Men verwacht dat de tweede lezing binnen twee dagen voltooid zal zijn. I/ATHOL1EK zijn we en Rooms is onze bijnaam. Te Rome stierven de Apostelen Petrus en Paulus de marteldood, de eerste Paus en de qrote Apostel der heidenen. Zij zijn bii uitstek de grondleggers van ons Katholie ke, Roomse geloof, dat ons aan hen verbindt over negentien honderd jaren heen. En ieder jaar, de 29e Juni, vieren wii hun qedachtenisfeest met het dank bare bewustzijn van wat wij aan deze beide door God aan Zijn Kerk qeqeven mannen danken. Petrus en Paulus doen ons ge hecht zijn aan ons geloof. maken ons trouw aan de eed van ons Doopsel, eerlijk in de beleving van onze beginselen. Op onze Kerk gaan wii fier. jegens de Paus en onze Bisschoppen heb- bij wij een eerbiedige verering en kinderlijke volgzaamheid. Dat is Katholiek, dat is Aposto lisch. K.F.C. FILMKEURING DEN HELDER. Tivoli: De klokken luider van de Notre Dame, 14 jr.; De Witte: Geef ons 't recht om te leven, 18 jr. ALKMAAAR. Victoria: Kit Caroon, 14 jr.; Cinema Americain: Het spook v. d. Opera. 14 jr.; Alkm. Bioscooptheater: De graaf van Monte Christo, 14 4jr.; "Harmonie Jane Eyre, 14 jr. HOORN. Victoria; Do zeven zon daars, 18 jr.; Winston: De big van het regiment, 14 jaar. SCHAGEN. Royal: öekke Toeristen, alle leeft. WIERINGEN. Cinema de Haan: D6 Vrij buitster, afgekeurd. MEDEMBLIK. Scala: Gekooide jeugd, alle leeft.; Het recht op geluk. 14 jr. ENKHUIZEN. Munt: Het boek der Wildernis, 14 jr.; Het gevecht op de Ranch, 14 jr. BREEZAND. Apollo: Kermisklanten 18 jr.; Zeeduivels 18 jr. Hotelhouder kocht zwart in Dc CCD heeft te Rotterdam een hotelhouder aan de tand gevoeld waarbij men ontdekte dat deze drie maal zoveel vlees betrok dan waar op hij krachtens zijn toewijzingen recht had. Een bereidwillige slager kocht daartoe 3000 bonnen op. Verder had dit heer vet, boter, spek, eieren, gebak, likeur, sinaas appelen, enfin alles jyat niet nor maal te krijgen is in grote hoeveel heden zwart ingekocht, in enkele maanden tijds wel vopr f 8500. Er is tegen de man en zijn leveranciers een procesverbaal opgemaakt. Bouwvakarbeiders ontvluchten kleine plaatsen In Gemert doet zich, evenals in verschillende andere kleinere ge meenten het verschijnsel Voor dat de bouwvakarbeiders weg trekken naar grotere plaatsen waar meer te verdienen valt. Nu heeft de raad der gemeente Gemert een telegram aan de minister gezonden met de vraag een verbod aan deze categorie arbeiders uit te vaardigen om in een andere gemeente dan die Van hun inwoning te werken. Tevens moet dan hun loon met 25% verhoogd worden daar deze mensen in een ongunstiger positie verkeren dan hun mede-arbeiders elders. EEN VISWEDSTRIJD EN EEN PRIJS Er bestaat „ergens" in do buurt van De Rijp een visvereniging men verzoekt ons uitdrukkelijk, de plaatsnaam niet te noemen die onlangs een wedstrijd uitschreef met de volgende prijzen: een voor hem, die de eerste vis ving; een voor degene, die de grootste vis ving; een voor de man, die de meeste vis ving en een voor hem, die in de kortste tijd nader te stellen de meeste vis ving. En ik heb. aldus onze zegsman, alle prijzen gewon nen met een voorntje van 1011 centimeter, wijl ik de enigste was, die iets ving. Waarmee we maar willen zeggen, dat vissen een kunst en een gelukje is. (Historisch!) „Holland—België is er niets bij", zeiden Amsterdammers, die reeds gisteren in de loop van de dag in dichte drommen naar Assen zijn ge togen, teneinde vandaag getuigen te zijn. van de T.T.-races. De algemene verwachting der organisatoren is, dat de belangstelling dit jaar met 100.000 bezoekers het record van verleden jaar (80.000) zal breken. De straten van Assen waren reeds gisteravond herschapen in „Kalver- st raatjes", waarin talrijke rijks politieagenten slechts doör energiek ingrijpen opstoppingen van de stroom van auto's en motoren, die aan de vooravond van de grote motorrennen de Drentse hoofdstad binnenreden, konden voorkomen. De burgerij van Assen met haar 20.000 zielen (die dus vandaag naar ver wacht wordt slechts een zesde deel zal zijn van het totaal aantal aan wezigen!) was te middernacht reeds in aantal de mindere van de bezoe kers, waarvan er uit alle delen van het land naar ruwe schatting toen reeds 30.000 aanwezig wajen. On geveer 10.000 daarvan hebben een gastvrij onderdak gevonden bij de plm. 5000 families, die Assen telt, verscheidene duizenden „vreemde lingen" hebben hun jaarlijkse logies bij boeren in de omgeving betrok ken en dé laatste 10.000 kon men des avonds, met of zonder dekens, op weg zien naar het circuit, waar zij langs de wegen de nacht in de openlucht doorbrengen onder een prachtige sterrenhemel en in een warme temperatuur. Zij verzekeren zich daarmede gelijktijdig van een. goede plaats om het circuit. Vannacht gaat Assen, niet slapen, althans talloze winkels, restaurants en eetgelegenheden blijven open, zodat de stroom van bezoekers, die wel zal blijven aanhouden tot van middag om kwart over drie de laatste en belangrijkste race gere den wordt, de drukkende atmosfeer met een koele dronk althans even zou kunnen vergeten. Twee dagen lang viert Assen, dat feestelijk verlicht en versierd is, feest, en zingt en marcheert ach ter dc postharmonie uit Groningen, die gisteravond twee en een half uur lang door de straten liep. Na afloop van de races wordt vanavond een groot vuurwerk af gestoken en Zondag wordt het feest besloten met een massale Tf-waa- delmars over het circuit. Bovendien herdenkt Assen op die dag het feit dat het 140 jaar geleden tot stad werd verklaard. Wat de strijd zelf aangaat, het is tijdens de training wel duidelijk geworden, dat niet alleen de En gelse cracks van de Norton en Velocettefabrieken de geduchte strijd tegen de Italianen, die op Guzzi en op Gilera rijden, als een zeer moeilijke tegemoet zien, maar dat ook de Italianen van hun kant al even beducht zijn Voor' hun Engelse concurrenten voor de snelheids-hegemonie. Zo wel de Italianen als de Engelsen, met uitzondering dan van Jack' West op A.J.S., hebben zich in de trainingsronden niet volledig ge geven. Zij maakten allen gemid delde tijden, die onder hun vroe gere prestaties liggen. De snelste ronde, ooit in de 500 cc klasse op dit Drentse circuit gê- redene werd in 1937 door K. Gall met een snelheid van 152,9 km per uur op BWM afgelegd. In het officiële programma zijn enige wijzigingen aangebracht. Doordat de Engelsman R. T. B. Drinkwater gisteren tijdens een trainingsrit op de motor van zijn landgenoot J. W. Beevers uit de bocht vloog en overigens geen ern stige verwondingen dooi' een val in het langs de weg staande prikkel draad opliep, zal vandaag in zijn plaats Beevers in de 350 cc klasse uitkomen en wel op de motor van Drinkwater, daar zijn, eigen motor beschadigd is. Beevers, die aanvan kelijk zou rijden in de 500 cc klas se rijdt in deze klasse dus niet mee. Daarentegen is aan de 500 co klasse T. L. Wood óp Vélocetta toegevoegd, zodat het de Engelse teams in hun geheel niet veel v,tr- zwakt. Wood start eveneens in de 350 cc klasse.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2