Nieuw DRANG MET DOLLARS! MOLLIS VOOR HET HOF DIOCESANE K.A.B. MARCHEERT NAAR DE 60.000 LEDEN l 1 KSLANG ALKMAAR H egen -log en VEILING J t réi' >r en... sneller! Voor Alkmaar en omgeving OVER HET DODE PUNT? Amerikaanse nota aan de Republiek N.V.V. ACHTER DE REGERING Waarschuwing tegen extremistisch drijven Het gerucht over de dagorder Een wreed laagstaand mens en bovendien laf Laatste nieuws Grootse herrijzenis na grootse ondergang r Kroniek Buitenland J n 50rder Bank d en bieden beveiliging ietiging. Wij aantal safe- r voor onze re van onze larne tot Uw lORN - Gr. Noord 13 e!oon 4183 (K2290) WIERINGERWAARD ■an'giende des morgens van de Coöperatieve ingermeer G.A." op r p in het openbaar EN MACHINERIEËN 5, 5 aardappelpootma- 53 verschillende ploe- "actie, 17 cultivatoren i (Flother, Borga en benzine- en 2 electro- ïbehoren en een lier), ïers, 14 diverse maai er, 8 graanmaaimachi- ?n- en motortractie, 3 meststrooiers, 17 land- luchtbanden), 5 lanti- machine „Soenens", 2 r, 2 wiedmachines, 8 n, bascules, tuigen, dekzeil, banden, enz. 3 Juli r HET JUBILEUM Hofstee, zul- n 'T HOGE HUYS a.s. de gehele dag TEN zijn. 17 TELEF. 3464 JPERIEURE AMERIK. loombespuiting n 3/3" en 1/2" RAAD. HAAST Uil! lortbanden, V. sna- ikelen uit Rubber, glazen en vele" an- 183 (na 5,30 u. en wan- 2289 en 2598). nsteeg, naast Rijwiel-, - Alkmaar 1ST SCHAGEN het bezit zijn van een ïunnen, voor zover dit ;r MD 323-15 indienen, Issing van de bon 72 BV het formulier vergezeld ing. Zij, die reeds een ontvangen een oproèp. li5 Juli. IEDORP wordt Dinsdag rp. ERHORN wordt Dinsdag IER wordt Woensdag 2 le agentschappen en het uur geopend, alléén voor RDORP is geen zitting. Hooit redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur E. J. _M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 30 JUNI. 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11264 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank QEWEL Zaterdag nog werd bericht, dat volgens repu blikeinse kringen te Batavia met de inhoud van het ant woord van Soekarno „de grens der in de gegeven om standigheden mogelijke tege- moetkoming was bereikt", kwam Zondag de mededeling van een Amerikaans pers agentschap, dat de republi keinse minister van Onder wijs, Soewandi, heelt ver klaard, dat de republiek thans bereid is, rechtens het gezag van de vertegenwoordiger van de Kroon in de voorge stelde tussen-regerïng te er kennen. Hiermee komt de re publiek terug op de verkla ring in de Jongste nota van 'Soekarno, die tot die erken ning in rechte van het gezag van deze vertegenwoordiger nog niet kon komen. Hat ligt voorde hand, dat de Ameri kaanse nota, tot de republiek gericht, het hare daaTaan heeft gedaan! De verklaring is gegeven door de republikeinse minister Soe wandi, die Zich te Batavia be vond, en de Amerikaanse nota in ontvangs.t heeft genomen. In het paleis Rijswijk zijn verschil lende besprekingen gevoerd. Allereerst tussen dr. van Mook en dr. Boedïardjo, secretaris-ge neraal van de republikeinse delegatie, die Zaterdag de ant- woord-nota van Scekarno bracht. Zondag kwam minister Soewan di en de enige republikeinse regeringspersoon die thans /-n Batavia aanwezig is ten pa- leize van dr van Mook mat de genoemde dr. Boediardjo en van Mook heeft van de laatste tegemoetkomende verandering in het standpunt van Soekarno schriftelijke bevestiging ver zocht. Volgens een Reuter-bericht van Zondagmorgen zijn toén reeds ten paleize Rijswijk be sprekingen gevoerd tussen de Commissie-Generaal (v. Mook, Schermerhorn en van Poll) met de gedelegeerden van de repu bliek. Na afloop van deze be sprekingen is Boediandjo per trein naar Djokja vertrokken. Behalve de Amerikaanse, heeft hij ook de Engelse nota bij zich, die Zaterdag namens de Britse regering is overhan digd, via het Engelse consulaat- generaal te Batavia. In deze Britse nota wordt het Engelse standpunt bevestigd, reeds vroeger aan de republikeinen v uiteengezet, dat Groot-Brittannië de Nederlandse voorstellen „een fundamentele redelijke basis voor samenwerking acht, doch dat daarmede niet de moge lijkheid van discussie over pun ten van geschil, die door de In donesiërs worden opgeworpen, uitgesloten wordt." Nadat de republikeinse mi nister Soewandi en dr. Boedi ardjo het paleis Rijswijk had den verlaten, zijn de staatshoof den van West-Borneo en Oost- Indonesië, t.w. de Sultan van Pontianak en Soekawati, door dr. van Mgok ontvangen. De Nederlandse Ministerraad is Vrijdagavond tot diep in dé nacht bijeen geweest ten huize van de minister-president. gedurende welke Nederland de sou vereiniteit en het uiteindelijk ge zag in Indonesië zou behouden. De regering der Verenigde Staten' dringt er bij de Indonesische repu bliek derhalve op aan zonder uit stel mede te werken aan de onmid dellijke vorming van een federale interimregering. I QE TEKST van de Ameri- kaanse nota, die te Batavia aan Soewandi, de republikeinse minister van Onderwijs, is overhan digd, luidt: „De Amerikaanse rege ring heeft met voldoening kennis genomen van de voorlopige berichten, dat de gedelegeerden van de Republiek en de Neder landers aanzienlijke vor deringen gemaakt hebben t.a.v. een overeenkomst voor de spoedige oprichting van een federale interim regering voor geheel Indo nesië". ,.De Amerikaanse regering heeft met stijgende bezorgdheid het ge vaar, verbonden aan het niet-nale- ven van de overeenkomst van Ling gadjati onder ogen gezien. De V.S. moeten zich noodzakelijkerwijze bezig houden met de ontwikkelingen in Indonesië, gezien de belangrijk heid van Indonesië als een der fac toren voor het herstel van het in ternationaal evenwicht, zowel eco nomisch als politiek. De Ameri kaanse regering wenst derhalve de Indonesische republiek er op te wijzen, dat uit een voortduren van de impasse waarschijnlijk ellende geboren wordt. Zij wil tevens Wij zen op de voordelen, die een spoe dige overeenkomst en een streven naar samenwerking o.n de moeilijk heden waar Indonesië voor staat te overwinnen, zullen opleveren". „De regering der Verenigde Sta ten is van mening, dat de onmid dellijke vestiging van een centrale interim-regering voor Indonesië op federatieve basis, zoals door de Nederlandse regering is voorge steld en in beginsel door de In donesische republiek is aanvaard, dringend noodzakelijk is. Uit de tekst van de overeenkomst van Linggadjati blijkt duidelijk. Sat een overgangsperiode werd beoogd (tussen heden en 1 Januari 1949), De hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten' bonden, in bui tengewone vergadering te Amster dam bijeen op 29 Juni 1947, ter be spreking van de critieke situatie, welke ten aanzien van het Indone sische vraagstuk is ontstaan, spre ken in een resolutie uit, dat, zolang de Nederlandse regering, in over eenstemming met de nadrukkelijke wil van de volksvertegenwoordiging zich in alle opzichten blijft stellen op de basis van de zowel door de i Nederlandse als door de republiA keiiise regering aanvaarde overeen- komst van Linggadjati, er voor het 1 N.V.V. geen aanleiding is om stel ling te nemen tegen de principiële lijn, welke de Nederlandse regering ten deze volgt. De resolutie doet een hartstochte lijk beroep op de regering van de Republiek Indonesia mede te wer ken aan de onmiddellijke vorming van een interim-regering, in de zin van het voorstél van de Nederlandse regering en waarschuwt de Neder landse arbeiders met grote nadruk, niet toe te geven aan het drijven van onverantwoordelijke elementen van rechts en links, die de totstand koming van een vreedzame samen werking tussen Nederland en. Indo nesië saboteren, teneinde uit de daardoor ontstaande moeilijkheden politieke mrfnt te slaan. Zij vertrouwt, dat, wanneer BS overeenkomst op dit punt zal zijn verwezenlijkt, de overblijvende kwesties in een geest—van goed'; wil zullen worden opgelost. De regering der Ver. Staten ver wacht, dat de vestiging yan de in- terimregering op basis van weder zijds welzijn de politieke stabiliteit zal verschaffen, welke eerste voor waarde -is voor de afwikkeling van een positief programma tot econo misch herstel. Derhalve is de regering der Verenigde Staten be reid om, nadat de interim regering zal zijn gevestigd en de medewerking van beide partijenvolgenscon- structieve lijnen is verze kerd, indien dit gewenst wordt, met vertegenwoor digers van Nederlancf en die van de interimregering (bestaande uit vertegen woordigers van de repu bliek en van de andere sa menstellende gebieden) besprekingen te voeren over financiële hulp het economisch herstel van Indonesië." IN EEN "DEEL «van onze vorige oplage meldden wij 'n bericht, door het Republikeinse persbureau An- tara versjpreid, dat generaal Spoor een dagorder zou hebben uitgege ven, behelzende maatregelen tot 'n militaire actie. Dit bericht is in middels van diverse kanten, ook of ficieel uit Den Haag, tegengespro ken. Hoewel in officiële berichten uit Batavia ..het bestaan" van de dagorder werd ontkend, is in de te- tegenspraak uit Den Haag toch ge zegd, dat het Republikeinse bericht „hoogstens zou kunnen slaan op de stukken, die behoren tot voorberei dende maatregelen, waarvan niet if besloten, dat zij zullen worden uit gevoerd". Dit wil dus zeggen, dat een dergelijke dagorder 'hoogstens „in ontwerp" kan bestaan. Intussen is de bewaking van de Nederlandse militaire gebouwen in Batavia ver scherpt. H. W. VLIEGEN t De oude strijder van de vroegere S.D.A.P., de heer H. W. Vliegen, is op 84-jarige leeftijd te Bloemendaal overleden. Hij behoorde tot de op richters van de S.D.A.P., en was lange tijd raadslid en wethouder te Amsterdam, lid van de Prov. Staten, lid van de Tweede en Eerste Kamer enz. Ook was hij veel werkzaam op journalistiek gebied. Tijdens het congres van de Ned. K.K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel in de veemarkthallen te 's-Hertogenbosch brak brand uit, welke zo'n grote omvang aannam, dat het gebouwen complex verwoest werd.-Persoonlijke ongevallen kwamen geluk kig niet voor. De schade wordt op ongeveer f500.000 geraamd. „Hij is een wreed, laagstaand mens en bgvendien laf. De enige straf, 'die hier op zijn plaats is, is de doodstraf", zo eindigde Mr. P. N- Janssen, Procureur-Fiscaal bij het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshoi, Zaterdagmiddag zijn requisitoir tegen de Amster damse S.D.-er W. C. Mollis. In Alkmaar heeft dit minderwaardig individu bekendheid verkregen met de in Februari 1944 plaats gehad hebbende overval op het stadhuis, waarbij de jeugdige illegale werker Jan Hoberg werd gegrepen en op het politiebureau door Mollis c.q. zwaar werd mishandeld. Op zichzelf is dit op- trqtten beestachtig geweest doch bij hetgeen Mollis nog verder ten laste werd gelegd, verdwijnt deze mishandeling in het niet. Dat was nog kinderspel vergeleken niet andere onmenselijke gruweldaden, die hij op zijn geweten heeft. neer het slachtoffer tegen de muur Proc. fiscaal eist de doodstraf Tijdens de ochtendzitting kwamen talrijke arrestaties, alsmede een aan tal moorden, ter sprake. Ove/al, waar Mollis" ïflit verradershanden aan een goed Nederlander kon ver grijpen, was hij present. Zoals hem tijdens deAutting werd verweten, heeft hij-éSte misdaad, die tijdens de bezettingstijd kon worden verricht, bedreveh. En toch durfde deze man die volgens de Procureur-fiscaal niet in aanmerking kwam om nog. lan ger mens te worden genoemd, zich telkens, na iedere getuigenverkla ring, op arrogante wijze te verdedi gen. „Het hele verhaal komt mij onbekend voor." Nadat de zitting een goed uur was geschorst, werd de .behandeling in gezet over het optreden van Mollis in het Alkmaarse Bureau v. politie. Als eerste getuige in deze onver kwikkelijke geschiedenis werd ge hoord- de heer^ G. Weel, chef van de administratie. In korte trekken geeft de heer Weel weer, hoe Jan Hoberg op 't politiebureau is geko men en wanneer èe getuige is ge*a- derd tot het moment, waarop Mollis een rol gaat spelen, spitst verdachte zijn oren en laat geen woord verlo ren gaan. De heer Weel verklaart dat verd. Jan Hoberg zo met een stok heeft geslagen, dat het bloed door zijn broek heen kwam. Wan- op werd getrapt bleef spoor achter. een bïoed- Als de President aan verdachte vraagt of deze nog iets heeft op te merken, antwoordt Mollis onbe schaamd: „Er is niets van aan, wat die meneer heeft gezegd. Het hele verhaal komt mij onbekend voor." „Juist ja", is alles wat de Presi dent opmerkt en de volgende ge tuige wordt binnengeleid, F. ten Benzel. Deze vertelt hetzelfde ver haal, als op de jl. Woensdag gehou den Tribunaalzitting, namelijk dat Mollis een stok uit de kast nam en daarmee Hoberg heeft geslagen, tot dat de stok totaal was versplinterd. Zijn vroegere chef, J. J. Sauer, be vestigde deze verklaring en nam dezelfde onbehouden houding aan, die hij voor het' Alkmaarse Tribu naal heeft getoond. Hierna wendde de President zich wederom tot de verdachte. v Pres.: „Is Uw geheugen al wat helderder geworden?" Verd.: „Jawel meneer de Presi dent." En dan rolt Mollis door de mand. Zijn ontkennen, na de getui genis van de heer Weel, blijkt één en al leugen te zijn geweest. Toch tracht hij zich Weer op an dere wijze schoon te praten. Verd. vertelde dan, dat hij weinig of piets met de mishandeling van Hoberg heeft te maken gehad. „Toen Hoberg werd geboeid", aldus ver- Petroleum voor kookdoeleinden Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende dé maand Juli de volgende bonnen van de petroleumkaarten voor ver lichting®- en verwarmingsdoelein den zijn aangewezen voor het ko pen van de daarachter vermelde hoeveelheden petroleum: Bonkaart UA 611: A 33 t/m 36: liter. Bonkaart UB 611: B 17 en B 18; liter. Bonkaart UC 611: C 09: 4 liter, bonkaart UD 611: D 14; 2 liter. dachte, „stond ik juist met m'n rug naar hem toe." De S.D.-er Maarten Kuiper ver klaart echter, dat juist1 Mollis de boeien aan Hoberg had omgedaan, zodat ook deze ontkentenis weer op onwaarheid berustte. Laffe moord in Westwoud. De volgende beschuldiging, die werd behandeld, was in verband met de gewetenloze moord op 1 Juni '44, waarbij dr. Wiedema te West woud van het leven werd beroofd. Als tegenmaatregel ging verdachte samen met de S.D.-ers Viebahn en Rühl in een auto naar Westwoud, waar zonder vorm van proces dr. Wiedema het genadeschot werd toe gebracht. Viebahn verklaart voor deze moord opdracht te hebben gegeven en deed een triest verhaal over het gebeuren. Toen zij gedrieën bij de dokterswoning aankwamen, belde Mollis aan en voerde het woord. Hij deed het voorkomen, alsof zich een zieke in de auto bevond, die-de hulp van de arts nodig had. Door deze gemene leugen maakte hij misbruik van het feit, dat een dokter ver plicht is om een zieke te hêlpen. Dokter Wiedema ging naar bene den en bij het openen van de deur lostten Viebahn en Rühl elk een schot, ten gevolge waarvan het slachtoffer bijna tegelijkertijd over leed. Mollis zei, dat hij 5 weken ziek was geweest, als gevolg van deze gruweldaad, doch dit maakte in het geheel geen indruk op de President. Op een vraag van de President, waarom Mollis had geschoten, ant woordde hij: „Ik was totaal ver bluft!" Verder werd Mollis ten laste ge legd, dat hij meerdere malen deel van een vuurpeleton, o.a. in Zaan dam, had uitgemaakt. Het is begrij pelijk, dat deze wandaden door de Procureur-fiscaal als onmenselijk werden gekwalificeerd. Requisitoir. Vervolgens hield mr. P. N. Jans sen, Proc.-fiscaal, zijn requisitoir. „Het is mij een ergernis", aldus de Procureur-fiscaal, „dat wij dit soort zaken moeten behandelen. Deze ver-, dachte slaat al zijn voorgangers, die ook aan de S.D. hun verraderlijke diensten hadden aangeboden." Mr. Janssen was van oordeel, dat hij niet punt voor punt moest be handelen. Verdachte had zich zo danig gedragen, dat een strenge straf door de Proc.-fiscaal op zijn plaats werd geacht. „Alle misdaden, die hij in zijn functie kon doen, heeft hij toege past en ik kan dan ook niet anders dan de doodstraf eisen." Het pleidooi, dat door een toege wezen raadsman werd gehouden, hield in, dat de verdediger hét nut teloos" vond om voor zijn cliënt te pleiten. Hij stelde Mollis geheel ter beschikking van het Hof. Uitspraak over 14 dagen. Het Franse persburealx AFP deelt onder zeer groot voorbehoud mede, dat er te Lamballe (Fr.) een complot tegen de Franse republiek zou zijn ontdekt. Een oud-officier, voormalig vertrouwd medewerker van maar schalk Petain, zou de ziel van dit complot zijn geweest. Prins Bern- hard, die zich rseds enkele dagen on wel gevoelde, heeft griep en moet rust houden. Ook zijn verjaardag heeft de Prins in hed moeten door brengen. De Gaulle heeft gisteren tijdens een rede een heftige aanval gedaan op de communisten, die hij verweet er naar te streven een dic tatuur in te stellen. Volgens het republikeinse pers bureau „Antara" is het waarschijn lijk, dat mr. Amir Sjarifoeddin, de tegenwoordige minister van defensie, minister-president zal .worden. Ver der wordt gemeld de benoeming van Sjahrir tot adviseur van Soekarno. De finish van het nummer „Oude Vieren" tijdens de internatio nale roeiw.edstrijden op de Amsterdamse Bosbaan ter gelegenheid der lustrumfeesten van het Amsterdamse studentencorps. Winnaar werd „Amstel" in de tijd van 7 min. 55 sec. (Van onze eigen redacteur) TE ROTTERDAM hield Zaterdag de Katholieke Arbeidersbewe ging in het Bisdom Haarlem haar ïaarlijkse grote Bonds raadsvergadering in de Blauwe zaal van het Beursgebouw aan de Coolsingel. Uit alle delen van het Bisdom, uit Den Helder en uit Zeeland, waren de afgevaardigden gekomen naar de stad aan de Maas, waar het hart klopt van het werkende Nederland, al moet helaas worden vastgesteld, dat.de communistische E.V.C. veel invloed heeft bij die groep van arbeiders, die betrokken is bij de haven, de trots maar ook van zo eminent belang voor stad en .land. Maar vooral daarom deed het zo goed aan, een tot in de uiterste hoeken gevulde zaal te zien met mannen van de K.A.B., vol vuur voor de rechtvaardige verlangens van de arbeidèrs, maar die zoals de geestelijke adviseur. Rector Kraakman en de voorzitter, de'heer v. d. Akker, tijdens de vergadering in ver band met de critieke situatie in Indonesië met klem betoogden de staking als politiek wapen onder alle omstandigheden ver werpen. Kernachtige rede van de Voorzitter De agenda van deze Bondsraad vergadering vermeldde niet het houden van lange redevoeringen door bekende sprekeys zoals \i>elal bij deze gelegenheden gebruikelijk. Neen, deze vergadering had een zuiver zafïlijk karakter, getuige o.a. het feit, dat van de zijde der afdelingen niet minder dan 20 voor stellen- wa^pn binnengekomen, een bewijs, dat het nog altijd een moei zaam zoeken en tasten is binnen het raam der, na de bevrijding, nieuw gekozen vorm der Katholieke Ar beidersbeweging. Dat 't echter cres cendo gaat met de KAB bewijzen de cijfers. Toen de Dioc. Bond in 1941 gedwongen'was zijn werkzaam heden te staken, telde de Bond rüim 35.000 leden. Thans is het le dental de 55000 reeds ver.overschre den en verwacht men, dat de 60.000 leden binnen niet al te lange tijd bereikt zijn. Terecht kon dan ook de voorzit ter er in zijn openingsrede op wij zen, dat evenals de ondergang in 1941, de herrijzenis groots is ge weest. Maar onze verantwoordelijk heid is er des te groter door gewor den. Ook de instellingen werden na dPe heroprichting aanmerkelijk ver sterkt. De Woningnood besprekende betoogde de voorzitter, dat de ge volgen hiervan zich openbaren in gevaren van morele en geestelijke - Op dit terrein leiding te geven werkzaam zijn sn onze uiterste kracht inspannen. Er bestaat groter behoefte aan behoorlijke woningen dan aar. luxe artikelen, die men ons ■van uit het buitenland wil opdrin gen. Over de wanverhouding tussen lonen en priizen betoogde de voorzitter, dat deze op den duur niet te dragen is en wanneer er geen behoorlijke leiding wordt gegeven, tot noodlottige uitbar stingen moet voeren. zwijken. Maar het meisje dat haar is de verantwoordelijke taak van de besturen der Vakbonden. Zij moeten de materiele belangen van hun leden dienen binnen het raam van de algemene toestand van ons la-nd. Ingaande op de taak i^an de KAB meende de voorzitter niet beter te kunnen doen dan te verwijzen naar het Bisschoppelijk communique van 1916. dat nog altijd ^eldt erf waarin wordt gezegd, dat de standsorgani- satie tot taak heeft de behartiging van alle belangen van de arbeiders stand. Meer dan vroeger is het werk van de KAB op het welzijn van de arbeiders, als mens, gericht. Alle belangen, daarvan zijn niet uitgeslo ten de godsdienstige, zedelijke, soci ale en oulturele belangen. Wanneer We spreken van stand dan bedoe len 'we daar met alleen de mannen mee maar ook de vrouwen en kin deren van de arbeiders. Ook de be langen van de jonge meisjes en de vrouwen uit de arbeidersstand zijn ons toevertrouwd. Het kantons niet onverschillig zijn hbe het arbeiders-, meisje op haar roeping wordt voor bereid. Het moderne bedrijf trekt steeds meer meisjes tot zich. Zij worden aangelokt met allerlei be loften, die hun gevoel strelen. Keurig verzorgde werkplaatsen, cantines, waarin zij als in restau rants bediend worden. Dansgelegen heid in de schafttijden. Extra ver strekkingen. Bioscoopvoorstellingen. Hoge lonen enz. Het meisje moet wel buitengewoon sterk zijn om voor deze verlokkingen niet te be zwijken. Maar het meisej. dat haar intrede in het moderne bedrijf doet, is in gevaar juist dat te verliezen: wat het schoonste in« haar is: de onvervalste geest die de vrouw ge schikt maakt om haar verheven taak in het gezin te vervullen. Vele van die meisjes krijgen 'n afkeer van de vrouwelijke werkzaamheden. Zij verdienen een hoog loon. worden naar al lerlei vermakelijkheden getrok ken kortom hegeven zich in een 'evenssfeer, waarvan z'i „„od'nt- tige gevolgen zullen ondervin den wanneer ze later met een arheider huwen, een arbeiders gezin moeten besturen en met een arbeidersinkomen moe ten zien rond te komen. Wan neer het op deze wijze doorgaat, is daarin de bron gelegen van veel leed en teleurstelling en de eerste oorzaak van mislukte huwelijken. (Vervolg op pag. 3) NIEUWE PHASE Het is nu achteraf wel duidelijk, dat de Verenigde Staten sinds het beëindigen der vijandelijkheden tegen Duitsland en Japan kostbare tijd verloren hebben laten gaan met een politiek van noodhulp aan het verarmde Europa, die in meen dan een opzicht de sporen van dilettan tisme vertoonde. Als gevolg van de optimistische visie van Roosevelt op de ontwikkeling der wereldsituatie, waarop Wallace zich tijdens zijn Europese reis nog eens'ten onrechte beriep, duurde het tot de zomer van dit jaar aleer Amerika zich reali seerde, dat het ten hoogste tijd werd het roer der ondersteuningspolitiek radicaal'om te gooien en zich te be zinnen op twee hoofdfouten in het gevoerde beleid met betrekking tot het buitenland en i.e. Europa. Op de eerste plaats heeft Amerika de gevolgen van Engeland's ver zwakte machtspositie in de oude wereld onderschat, hoewel het daar toe zelf in niet geringe mate heeft meegewerkt. Groot-Brittannië moest niet alleen de macht in Griekenland aan de grotere br,oér overlaten, doch kon ook elders het tempo niet meer bijhouden. Daarenboven liet Rusland ondubbelzinnig blijken, dat het met Engeland weinig consideraties ge bruikte en dat het alleen Amerika nog maar als een tegen- stander van for maat beschouwde. Engeland werd even hulpbehoe vend als de andere West-Europese landen, het werd in velerlei opzicht afhankelijk van de U.S.A. en zijn vloot werd met het vijfvoudige door die van de nieuwe wereldmacht overvleugeld. Desondanks bleven Truman en MarshaU het naoorlogse Engeland nog te hoog aanslaan en verwachtten zij er prestaties van, die het onmogelijk meer kon opbrengen De-,tweede hoofdfout met betrek king tot het buitenlands beleid was het door dik en dun blijven rekenen op Rusland's medewerking, hoewel de onwil van het Kremlin bij de pogingen tot de consolidatie der Europese economische en culturele betrekkingen reeds lang was geble ken. Daardoor konden mannen als Molotof en Gromyko hun obstructie- politiek voortzetten en de Russische invloedsferen versterken. Na deze negatieve phase der Ame rikaanse buitenlandse politiek, heeft Marshall te Harvard eindelijk de door velen lang verbeide positieve phase ingeluid, die een constructieve opbouw beoogt in de landen, die.van goede wil zijn. De grote drie aan deze zijde van de Oceaan ontmoeten elkander te Parijs, wel een bewijs, hoe hoog zij het plan-Marshall aan slaan. Het wachten is nu op de re sultaten dezer besprekingen. DANKBAARHEID! r\E JONGEMANNEN, die in November 1944 aan de razzia in de Noord-Oost volder ontsnavten, hebben gelden bijeengebracht en dezer dagen aan de meis jes, die hen bij deze ont- snappina hebben geholpen een aandenken geschonken in de vorm van een broche én een theelepeltje met in scriptie. Het nog overge bleven aeld zal worden overgemaakt aan de Stich ting 1940'45 en de Niwin. V. Koperen muntenactie voor de Grebbeberg „Die Haghe Sanghers" namen het initiatief tot de koperen munten actie voor het te stichten nationale legermonument Grebbeberg. Sedert dien stromen de munten binnen bij oe Burgemeester van Rhenen, die ze, als lid van de „stichting natio naal legermonument Grebbeberg, gaarne in 'ontvangst neemt. Het aantal koperen munten heeft de 50.000 reeds overschreden. m

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1