Nieuw 12 Juli nieuweconferentie te Parijs Welke richting gaat het nieuwe kabinet van de Repoebliek? Rep. agressie bij Soerabaja Spaarbankbond verwacht weinig van de spaar-actie der Overheid Voor Alkmaar en omgeving Een kern van ervaren mannen, naast een reeks debutanten Setiadyit Soegondo, eens lid van ons Nood parlement! Rc Op de lange baan? Republiek sluit verdrag met Syrië Nederland betaalde 1 millioen dollar De nieuwe premier Delegatie-secretaris' neemt ontslag Sigaretten in Augustus bonvrij BEVINEN BIDAULT HOUDEN VOL: Uitnodigingen verzonden aan 22 landen nog èen stille wenk aan Moskou Spanje tijdelijk uitgeschakeld - Voorstel tot invoering van Nationale Spaarrekeningen Marshall accoord met Bevin-Bidault! Hedefl antwoord van Sjarifoeddin Tegen Russische overheersing HooXc redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2-50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel VRIJDAG 4 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11268 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 ÏK 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank SJARIFOEDDIN heeft met medewerking van Gani en Setiadyit Soegondo een nieuw Republikeins kabinet samengesteld, dat bestaat uit 34 ministers en vice-ministers. Dit totaal van 34 minis ters en vice-ministers is verdeeld over de volgende partijen: 7 behoren tot de P.N.I., 2 tot de Partai Boeroeh (Arbeiderspartij), 6 tot de Bartai Socialis, een minister is katholiek, een behoort tot de Parkindo (Christelijke partij), een is communist, acht zijn partijloos, terwijl de overige zeven der benoemde ministers Islamieten zijn. Het is niet geheel duidelijk, wat hiermee wordt bedoeld. Minstens twee van deze. zeven zijn lid van de P.S.I.I. (Sarehat Islam), terwijl de verhouding van P.S.I.I. tot de Masjoemi nog onduidelijk is. Verschillende ministers hebben in Leiden gestudeerd. >OND een kern van bekende en ervaren politici als Sja- rifoeddin, dr. Gani, Hadjiagoes Salim, Sastro Amidjojo, Setiadyit Soegono en enkele anderen, be wegen zich een aantal onbeken de figuren, Volslagen debutan ten, waarvan men weinig of niets weet. Verschillende personen, die zit ting hadden in het eerste kabi- net-Soekarno en in de twee eerste kabinetten-Sjahrir, maar in het onlangs afgetreden kabi net niet werden herkozen op grond van hun houding, komen thans weer op de nieuwe minis- terlijst voor. Zou men hieruit' willen besluiten, dat het nieuwe kabinet minder welwillend staat OVER HET nieuws kabinet van de Indonesische republiek lopen de meningen uiteen. Het is over het algemeen méér-links ge oriënteerd, wat ons voor het Neder landse standpunt geen gunstig te ken lijkt. De meningen in Haagse en Indonesische kringen zijn ver deeld. De een acht de grote deelne ming van de Mohammedanen een goed teken, de ander vindt dit on gunstig. Eenstemmigheid bestaat al leen over het standpunt, dat de deur voor de onderhandelingen nog open staat en dat het heengaan van dr. Sjahrir moet wordén betreurd. Niet te miskennen is het feit, dat de nieuwe premier, Sjarifoeddin, van mening is, dat Sjahrir met zijn Concessies aan Nederland te ver is gegaan. Nemen wij nu in aanmer king, dat die concessies nog lang niet voldoende het Nederlandse, standpunt naderden, dan is het klaar als de dag,- dat van de huidige leiding van het Republikeinse kabi net maar nauwelijks overeenstem ming met de Nederlandse" wensen kan worden verwacht. Dit maakt de situatie, voorzover zij op het ogem blik kan worden overzien, niet be moedigend. Dit nieuwe kabinet sluit de deur niet, is de ondertoon van diverse meningen, welke ons uit Den Haag en uit Batavia geseind worden. Maar de deur kan niet altijd open blijven. Er moet spoedig een be slissing komen en de hoop, welke wij na 27 Mei mochten koesteren, dat er spijkers met koppen zouden worden geslagen, omdat er haast was (en is) bij de zaak, begint te vervliegen. Niets zou zo funest zijn dan wanneer de Regering, na het krachtige standpunt, dat zij sinds 27 Mei bij herhaling innam, opnieurw zou medewerken, de zaak op de lange baan te schuiven. Vooral om dat, de indruk sterker wordt, dat bijzondere binnenlandse politieke tegenstellingen daarvan de oorzaak zijn. Waarmede in de kaart van de republiek gespeeld wordt, die er van houdt, tijd te winnen! tegenover Nederland, dan staat hier tegenover het feit dat ze ven léden van de P.S.I.I. Sare hat Islam zijn toegetreden, het geen een aanwijzing voor- het inslaan van een meer verzoe nende richting zou kunnen -zijn. De nieuwe minister van buiten landse zaken, Hadji Agoes Salim, be hoort tot de oude garde van de na tionalisten, is afkomstig uit Mi- nangkabau en overtuigd Mohamme daan. Hij is thans 62 jaar oud. Twee maal nam hij namens de Nederland se regering deel aan internationale arbeidscongressen te Geneve. Hij beheerst tal van Europese talen. Tij dens de Japanse bezetting was Agoes Salim een der ondergrondse aanvoerders van het verzet, dat leidde tot een premature opstand te Blitar in 1944. De minister van onderwijs mr. Ali Sastro Amidjojo was lid van de Nationale Defensieraad en was vooral op gebied £er journalistiek en van het onderwijs werkzaam. De minister van justitie Sóesanto was reeds voor de oorlog burge- Sjarifoeddin, minister-president van de nieuwe Indonesische regering. (A.B.C. P.) meester van Madioen en tijdens de Japanse bezetting lid van de voor bereidingscommissie van de Indo nesische onafhankelijkheid. Setiadyit Soegondo, van Javaan se afkomst, is in Nederland geen onbekende figuur. Hij was geduren de enige tijd voorzitter van de ..Perhimpoenan Indonesia" in Ne derland en werd als vertegenwoor diger van deze organisatie na de oorlog benoemd' als lid van de Tweede Kamer der-Staten Generaal (noodparlement). Op 25 April 1946 vertrok hij naar Indonesia als advi seur van de Indonesische delegatie. Op 2 Oct. 1946 werd hij benoemd als vice-minister van verkeer in het kabinet-Sjahrir. Bovendien werd hij reeds vrij spoedig na zijn aankomst in Indonesië gekozen tot voorzitter van de Arbeiderspartij. Als zodanig werd hij dan ook door de arbeiders beweging uitgezonden als vertegen woordiger op het internationaal congres van vakverenigingen te Praag. Op 30 April j.l. werd hij door Sjahrir benoemd als adviseur van de Indonesische delegatie, die de onderhandelingen met de Nederlan ders voerde. HET ACHTSTE LEERJAAR Van weinig betekenis!' „De afschaffing van het 8ste leer jaar is van twee kwaden het min ste. Het is moreel niet verantwoord de ouders te dwingen hun kinderen onderwijs te doen volgen, dat wei nig of geen practische betekenis heeft. Het is daarom beter, de leer plicht tot de tijd van 7 jaren terug te brengen, totdat kan worden voor zien in een redelijk geoutilleerd voortgezet gewoon lager onderwijs met bevoegde e leerkrachten", zo deelt minister Gielen in de Memo rie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de wijziging van de leerplichtwet- mede. In de komende drie jaren zal het voortgezet lager onderwijs energiek moeten worden voorbereid. Hopenlijk zal in deze periode ook een verbetering intre den van de materialenpositie, spe ciaal wat betreft de vakken een voudige huishoudkunde,» vrouwelij ke handwerken en handenarbeid, waarin thans vruchtdragend onder wijs onmogelijk is. Damascus, 3 Juli, A.F.P. De re gering van Syrië heeft het volgen de communique uitgegeven: „Op 2 Juli is op het ministerie van buitenlandse zaken een vriend schapsverdrag tussen de Syrische en de Indonesische Republiek onder tekend. Namens Syrië werd dit ver drag ondertekend door de eerste minister Djamal Mardam en namens de Indonesische Republiek door Hadji Agoes Salim. Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 9 Juli géén audi ëntie verlenen. Alleen aan rente De Nederlandse regering heeft Dihsdag 1 millioen dollar aan de Ver. Staten overgemaakt ter beta ling van de rente voor de Neder lands-Amerikaanse Lendlease-ver-, plichtingen en schulden uit hoofde van de levering van overtollige oorlogsgoederen in het kader van de regeling van 28 Mei j.l.. aldus werd gisteren door Minister Marshall tijdens een persconferentie te Washington medegedeeld. De mi nister verklaarde, dat 'er voor 1 Juli 1951 geen aflossing op de hoofdsom verschuldigd is. Lijk aangespoeld Te Groede is een lijk aangespoeld van een opvarende van de in Vlis- singen vergane Engelse sleepboot „Fair Play 2". SJARIFOEDDIN werd in 1907 ge boren te Medan uit Batakse ouders. Zijn volledige naam luidt: Soetan Amir Goenoeng Soalopn Sjarifoed- din van „Marga" (Batakse sociale groep) .Tarahap. Hij nam actief deel aan het politieke leven en werd voorzitter van de Gerindo (Indone sische Volksbeweging)-. Het grootste gedeelte van de Japanse bezetting bracht hij door in een Japans con centratiekamp.. Na zijn bevrijding, die eerst op 1 Oct. 1945 plaats vond, werd hij onmiddellijk lid van de voorlopige volksvertegenwoordiging van de jpnge republiek en kort daarna minister van voorlichting in het eerste republikeinse kaPTnet. Op 5 December 1945 werd hij gekozen als voorzitter van de Partai Sosialis) waartoe ook Sjahrir behoort). Ten slotte volgde 5 Januari 1946 zijn be noeming tot minister van defensie, welk ambt hij tot pp heden bekleed heeft. Sjarifoeddin is Christen (Pro testant). De Nederlandse militaire woprd- voerder te Batavia maakt melding van verhoogde Republikeinse agres sie in het gebied van Soerabaja. Hierbij werden een Nederlander gedood en twee gewond, tijdens de gevechten met zware mitrailleurs en mortieren. De marinevoorlich tingsdienst deelt mede, dat een Ne derlandse torpedobootjager in de stwaat Bali door kustbatterijen is beschoten. Het vuur werd beant woord Maatregelen tegen benzinesmokkel Om de benzinesmokkel naar Bel gië, waar de benzineprijs aanmer kelijk hoger is dan in ons land, te gen te gaan is bepaald dat benzine- vervoer in een grensstrook van 1 km. voortaan verboden is. Slechts auto's in grensverkeer mogen 25 1. in de gewone tank medevoeren. Üit verbod geldt evenmin voor normaal grensverkeer op de dou anedocumenten. Voor vervoer van benzine naar plaatsen binnen de verboden zóne zijn bepaalde forma liteiten te vervullen bij de'ontvan ger der invoerrechten en accijnzen. Volgens het Republikeinse pers bureau Antara heeft Soekarno het ontslag van Ali Boediardjo, secre taris-generaal van de Indonesische delegatie aanvaard. Boediardjo heeft ontslag genomen, omdat hij de ver antwoordelijkheid van Sjahrir's po litiek deelde. Soekarno heeft het nieuwe kabi net toegesproken, waarbij hij Zeide, dat hij hoopte, dat een politiek van vrede zou worden gevoerd. Hij verzocht Sjarifoeddin de eenheid van de Indonesisch^ natie te bewa ren, ondanks het feit, dat niet alle partijen in het nieuwe kabinet ver tegenwoordigd zijn. Hij sprak zijn dank uit voor de, door het kabinet- Sjahrir, aan Indonesië bewezen diensten. De nieuwe minister van binnen landse zaken, is thans geworden Amiseno, van de Solampartij, hij heeft een jaar gevangen gezeten, in verband met da ontvoering van Sjahrir vorig jaar, waarbij ook Tan Malakka betrokken was. Hij werd in Maart jl.. in vrijheid gesteld. In een onderhoud, dat een redac teur van het ANP had met de heer J. Jansen, voorzitter van de R.K. Sigarenwinkeliers te Eindhoven, gaf laatstgenoemde als zijn mening te- kenden, dat in Augustus of Sep tember de sigaretten zonder bon zouden kunnen worden verkocht. Ongetwijfeld, aldus betoogde de zegsman, is het bonvrij geven der sigaren te zien als een inleidende phase voor het bonvrij geven der sigaretten. Ook van enige winkeliers te Den Haag hoorden wij, dat de sigaret bonvrij zou komen. Van de zijde van het departe ment werden deze geruchten .«chter met de meeste stelligheid tegengesproken. Plannen om de sigaret bonvrij te geven, zijn aldus het ministerie van econo mische zaken, in het geheel niet in overweging. In het Rijksmuseum te Amsterdam wordt een tentoonstelling van oude Weense kunst geopend. Het inrichten der expositie. (A.N.P.) i AAN TWEE EN TWINTIG landen zijn namens Enge- land en Frankrijk uitnodigingen gezonden om deel te nemen aan de besprekingen over het plan van Marshall. Een copie-uitnodiging is gezonden aan de RussischeAmbassadeur te Parijs, waarbij Frankrijk de hoop uitgesproken heeft, dat de weigering van Rusland niet het laatste woord is en dat het land zal willen medewerken Toen de Italiaanse premier de Gasperi op 29 Juni in -Venetië een grote rede zou uitspreken, waren grote betogingen van de linkerzijde oorzaak van bloedige botsingen. Op het Sint Marcus- plein was de politie zelfs genoodzaakt traangas te gebruiken om de demonstranten te verspreiden. In de uitnodiging wordt voor gesteld de conferentie op 12 Ju li te Parjjs te doen plaats vin den, Amerika is van de Engels- Franse stap in kennis gesteld. De uitnodiging geeft verder een overzicht van het Franse plan, zoals dat op de laatste vergade ring van de drie ministers is in gediend. Bevin heeft zich geheel met dit plan eens verklaard. Behalve met Amerika, zal .con tact worden gehouden met de economische commissie voor Europa. Op de 12 Juli te houden confe rentie zullen alle landen aanbeve lingen kunnen doen wat betreft wijzigingen in de Franse tekst. Het aanvaarden van de uitnodiging zal voor een land betekenen, dat het in principe met het Franse plan ac- coord gaat, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken. Wat Duitsland be-, treft /zal het plan voorzien in een uitwisseling van goederen tussen de zones, waarvan de commandanten zich bereid zullen verklaren mede te werken, en ook met het buiten land. De 22 uitgenodigde landen- zijn: Portugal, Ire, IJsland, België, Nederland, Luxemburg, Zwitser land, Italië, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland, Joego-Slavië Albanië, Griekenland, Tsj.-Slowa kije, Polen, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Oostenrijk en Turkije. Deze uitnodigingen zijn het ge volg van besprekingen, die giste renmorgen, dus onmiddellijk na de definitieve mislukking van de Pa- rijse conferentie, hebben plaats ge had tussen Bevin en Bidault. Deze besprekingen duurden van 10 tot 12 uur om te overleggen, welke stap pen na het afbreken der bespre kingen tussen de drie ministers, zullen worden genomen. Enkele uren later werd door de ministers Bevin en Bidault een ge zamenlijk communique uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat zij, ter spoedige uitvoering van het door Marshall voorgestelde, hebben be sloten, dat het noodzakelijk is, zo spoedig mogelijk een overzicht op te stellen van de productiemoge lijkheden en de behoeften van Europa. Er dient een 'tijdelijke or ganisatie in het leven te worden ge roepen om de nodige gegevens te verzamelen. De regeringen van Engeland -en Frankrijk hebben der halve besloten alle Europese lan den, die wensen mede te werken, (met tijdelijke uitzondering van Spanje) uit te nodigen met haar samen te werken bij de vorming van genoemde organisatie, die tot taak zalhebben een program voor het Europese herstel op te maken, waarin de hulpbronnen en behoef ten van elk land zullen worden -ge rangschikt naar vrije keuze. Djt aanbod om deel te nemen aan het werk van de organisatie geldt voor alle Europese landen. Te Parijs verneemt men, dat de voorgestelde bestuurscommissie ter uitvoering van het Marshall-plan, samengesteld zal worden uit Enge land, Frankrijk, een vertegenwoor diger van de Benelux (België. Ne derland en Luxemburg), een Scan dinavisch land en een vertegen woordiger der Oost-Europese sta ten (indien deze staten de uitnodi ging aannemen:) - BÊBÊMÊSmÊê. In het Olympisch Stadion te Amsterdam werden Donderdagavond internationale wielerwedstrijden gehouden. Tijdens de start voor beroepsrijders in de sprintwedstrijden om de Grand Prix van Amsterdam wensten noch Scherens (voorgrond), noch Senftleben de kop te nemen. Beide renners bleven een kwartier lang op de startlijn balanceren totdat de jury een nieuwe start met onmiddel lijk vertrek gelastte. De ned. spaarbank- bond heeft met een schrijven gericht aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp inzake de Nationale Spaarraad en het uit geven van Rijksspaarhrieven. Hierin zegt de Bond er van overtuigd te zijn, dat een actie van de Overheid ter bevordering van het sparen, weinig resul taat zal afwerpen. De Bond grondt zijn overtuiging op het ervaringsfeit, dat de financiële maatregelen van de Overheid door brede lagen van de bevol king niet zonder wantrouwen worden ontvangen. Wordt overgegaan tot het instel len van een natioriale spaarraad, dan valt te vrezen, dat de vertegen woordigers der spaarinstellingen zuilen worden overstemd door een veel groter aantal leden van die Raad, die als niet volkomen deskun dig moeten worden beschouwd. Concurrentie. Overwegend bezwaar heeft het bestuur van de Ned. Spaarbank- bond tegen de uitgifte, van Rijks spaarhrieven. Indien de voorwaar - waarden van uitgifte daarvan met bijzonder gunstig zouden zijn, valt generlei succes te verwachten. Zijn zij dit wel, dan zou in hoge mate een overhevelen van bestaande spaartegoeden naar deze nieuwe vorm van belegging kunnen plaats vinden, resulterend in een dienover eenkomstige drainering van die spaarinstellingen. In dit laatste ge val echter is wel degelijk sprake van een concurrentie met deze in stellingen, welke volgens de Mem. van Toelichting echter geenszins door d« minister van financiën be oogd wordt. Meer resultaat met minder wrijvingsverschijnselcn zal vol gens hel bestuur te verwachten zyn van het openen van een bijzonder soort rekeningen, wel ke „nationale spaarrekenin gen" zouden kunnen worden ge noemd. De bedoeling van deze rekenin gen' is in de eerste plaats, dat perio diek bijv. wekelijks of maandelijks echter zonder dat van enige dwang sprake is, een gedeelte van het loon zou worden afgezonderd, welke be dragen zouden worden overgehe veld naar een spaarbank, ter credi tering van een nationale spaarreke ning over welker tegoed men in de aanvang slechts weinig rente ont vangt, maar welke rente sterk zal toenemen naarmate het bedrag lan ger uitstaat. Een stimulans tot het storten op deze rekening zou gele- Uit gezaghebbende bron te Wash ington wordt vernomen, dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Marshall, achter het plan van Engeland en Frankrijk fctaat om Marshali's voorstellen tot hulp aan Europa nader te bezien zonder medewerking van de Sov jet-Unie. Marshall zou voorts ie kennen hebben gegeven, dat een programma kan worden opgesteld, dat voor de regering der V. S. meer aanvaardbaar zou zijn dan de hui dige ongeorganiseerde behandeling van Europa's economische proble men, al zóu een programma voor het gehele continent te prefereren zijn geweest. Marshall heeft langer dan een uur op het Witte Huis geconfereerd met president Truman en men neemt aan, dat 'Europa het voornaamste punt van bespreking is geweest. De Amerikaanse autoriteiten la ken de houding der Sovjet Unie te Parijs ten zeerste. Men verheelt zich niet, dat deze afloop vérstrekkende gevolgen zal hebben. Sommigen me nen, dat de Sovjet Unie door haar houding „industriële onrust" zou kunnen veroorzaken en dat elk sa menhangend economisch plan voor West-Europa hierdoor ten zeerste bemoeilijkt zou worden. Vooral de toestand in Frankrijk en Itajië met hun sterke communistische minder heden verdient de aandacht, zo geeft Reuter uit Washington door. 'gen moeten zijn in het feit, dat de genen, die regelmatig door blijven sparen uiteindelijk een vrij belang rijke premie in de vorm van' extra rente zouden' ontvangen. Men zou de belangstelling voor deze reke ning wellicht kunnen opvoeren door de werkgevers te vragen een toe slag op deze premie te geven en door te bepalen, dat de rente op deze rekeningen gèk,Weekt, niet zal vallen onder de inkomstenbelasting De gelden op deze rekening gestort, zouden door de spaarbanken ge plaatst moeten worden op een spe ciale rekening bij 's rijks schatkist, waarover een ietwat hogere rente zou moeten worden vergoed. De op deze wijze verkregen binding op langere termijn, zou dan tegelijk een rem kunnen betekenen -tegen een al te grote overheveling van de bestaande spaartegoeden op de nieuw te creëren rekeningen. De nieuwe socialistische pre mier der Republiek Indonesië, dr. Amir Sjarifoeddin, heeft meegedeeld, dat het antwoord van zijn coalitie-regering aan de Nederlandse Regering inzake het Nederlandse voorstel nopens een voorlopige federale regering voor het gehele gebied van het voormalige Nederlands Oost- Indië, op Vrijdag 4 Juli tege moet kan worden gezien. De nieuwe premier hoopt op een vreedzame regeling. Zijn re gering zal in deze materie de zelfde Hjn volgen als de rege ring Sjahrir: trachten de ge schillen met de Nederlanders op te lossen, zonder wapengeweld. WORDEN ER NOQD- SCHOLEN GEBOUWD? Over de scholenbouw deelt min. Gielen aan de Tweede Kamer me de. dat deze door de slechte materi alenpositie een van de neteligste problemen is, waarvoor de regering zich geplaatst ziet. Op grond hier van acht hij het helaas onwaar schijnlijk, dat het vereiste aantal nieuwe scholen binnen korten ter mijn kan tot stand komen. Met zijn ambtgenoot van Wederopbouw is hij in overleg getreden over de opstel ling van een veeljarig plan omtrent scholenbouw. Ook wanneer men zijn toevlucht neemt tot de bouw van noodscholen, over de wense lijkheid waarvan thans overleg gaande is, zal met de noodzakelijke scholenbouw nog een reeks van ja ren gemoeid zijn. Gevraagd naar zijn oordeel over het huidige peil van het lager on derwijs hier te lande, geeft de mi nister als zijn mening te kennen, dat dit thans niet 'achter blijft bij dat in het buitenland. Alle krach ten zullen echter moeten worden ingespannen, wil men niet door het buitenland worden overvleugeld of op zij gestreefd. Ferenc Nagy, de voormalige Hon gaarse president, en Georgi Dimi- trof, evenals Nagy een der leiders van de Hongaarse boerenpartij, hebben op een persconferentie te Washington medegedeeld, dat uit geweken leiders van ds boerenpar tijen in Oost-Europa een gezamen lijke campagne tegen de Russische overheersing van Oost-Europa zul len beginnen met het indienen van officiële klachten bij de algemene vergadering der V.N. in September. Hierna zouden ondergrondse be wegingen in hun landen in het leven geroepen worden om de po litieke "en economische democratie in de Westerse zin van het woord tot stand te brengen en het stro ven naar de Verenigde Staten van Europa te bevorderen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1