Wil BLEEP H RADIO EEN UURTJE TELEX Veertig millioen voor Suriname Gamellmi bedwingt de Alpen Maar hoe worden ze besteed? Veel critiek in de Tweede Kamer Wereld-journaal Bedrijfsunie Bouwbedrijf niet tevreden Economisch plan voor Gr.-Briftannië 25.000 personen Jansen de laatste Nederlander Als je morgen jarig bent J Kroniek Buitenland i NIEUW NQORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 4 Juli 1947 PAG. 3 (Van onze parlementaire redacteur) ET WORDT hoog tijd, dat Nederland de helpende hand uitsteekt naar het al te lang verwaarloosde overzese gebied: Suriname. Gelukkig is men in brede kringen daar van wel overtuigd en daarin ligt de reden, dat de Tweede Kamer Donderdag, zonder er tenslotteover te stemmen een bedrag van f 40 millioen toe stond gedurende de eerste vijf jaren te steken in een welvaartsfonds voor Surina me. Over het hf drag, dat de Kamer eer groter dan minder had gewenst, bestond geen verdeeldheid, maar wel con stateerde men een algemeen verschil van opvatting met de Regering omtrent de vraag: hoe moet dit bedrag worden besteed. Men kan verder gaanen eerlijk toegeven, dat de voorstellen, welke de Regering op dit gebied had ge daan, felle critiek ran de Kamer ontmoetten. Dat viel*minister Jonk man van stonde af rauw op het dak, te meer omdat verschillende Kamer leden onlangs zelf. de West hadden bezocht en zich terdege van de toe stand opde hoogte hadden gesteld. Het verweer van de minister tggen al die bezwaren bleef uiteindelijk dan ook zwak en bestond voorna melijk in de verontschuldiging, dat tussen voorstel en behandeling zo'n lange tijd lag. De K.V.P.-afgevaardigde Dr. de Kort hield een wel is waar saai voorgedragen maar uitstekend ge-'; documenteerd betoog, waarin hij aantoonde, dat de Regering met ab solute nonchalance de cardinale kwestie van de arbeidskrachten over het hoofd had gezien. Suriname heeft onvoldqende mensen en N vele van hen, die er zijn geboren en er Pang-pang Australië heeft zich rta de oorlog niet van zijn sympathiekste zijde laten zien ten opzichte van Neder land, dat moeilijkheden had in Indië. Schepen werden vastgehouden en moesten op listige wijze de blok kade verbreken om zich weer dienstbaar aan de Nederlandse zaak te kunnen maken. Het is te begrijr pen, dat deze zaak ons hoog zit en dat zoiets geen goed doet aan de vriendschapsbetrekkingen tussen de beide landen. Zo lieten de Neder landse militairen, die de taak heb ben het vliegveld te Pangkalpinang te bewaken, er verleden week gOTn gras over groeien, toen een Austra lisch vliegtuig in strijd met de or ders poogde van hét vliegveld op te stijgen. Zij namen het onder vuur hoewel zij het met tot terugkeren konden dwingen. De vergunning tot vertrekken was toen echigr wel reeds verleend, doch had Het vlieg veld nog niet bereikt. Schrijven Memoires schrijven is een bezig heid van staatslieden, t die de poli- tieke arena de rug hebben toege keerd. Na Churchill zal nu 'ook de oud-minister van buitenlandse za ken der Verenigde Staten, James Byrnes, tot publicatie van zijn me moires overgaan. Is dat vaag? Enige 'weken geladen zei Abd el Krim, de 65,jarige leider van de Riff-opstand, dat hij enkel maar in Egypte aan land was gegaan om zijn vriend de koning aldaar een bezoek te brengen. Dat gploofde toen niemand, en om die ongelovige Thomassen nu hun zin te geven, heeft hij thans op de vraag of hij in Egypte aan politiek deed, geant woord: „Het feit dat men mij vra gen stelt, is het antwoord. Het is de plicht van iedere politicus om zijn verklaringen vaag te houden. Men moet' tussen de regels door kunnen lezen. Er zal geweld tegen Frankrijk moeten worden gebruikt, wanneer dat land voortgaat met zijn huidige politiek." In het vet! Te Buenos Aires wordt medege deeld, dat generaal Juan Peron, president van Argentinië, op Zon-1 dag a.s. via de radio een sensatio nele boodschap tot de wereld zal richten. Peron Zf1 de buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigers, senatore^en journalisten uitnodigen het uitspreken van de boodschap bij te wonen. De wereld heeft dus nog wat in het vet! Wij worden in deze naoorlogse tijd wel verwend met „sensationele verklaringen". En toch zijn er dingen waar wij meer be- hpefte aan hebben! En géén vet Jammer 'al weer voor de Duitsers, die'nu ook net in alles het kinji van de rekening zijn. Radio Hamburg meldt, dat de Britse en Amerikaan se bezettingsautoriteiten het Duitse verzoek om de walvisvaart weer teij hand te mogen nemen, hebben af gewezen. Joods verzet thuis horen, vertikken het boven de minimum-prestatie uit te komen.' De z.g. maatregelen der Regering om er mensen te importeren komen neer op een te hooi en te gras bin nenlaten van mensen. Er is geen^ bevolkingspolitiek. Nu denkt menr er weer aan 30.000 Joden binnen te laten, maar men vraagt zich niet af, of er een gesloten volksgemeenschap tot.stand komt. De volksgezondheid! en het onderwijs! Men herinnert zich de rapporten, welke 5e parle mentaire commissie daarover het licht heeft doen zien. Wapen de za kelijke gegevens daajjn venwerkt niet een aanfluiting van elhr ver antwoord beleid? En nu wil de Re gering slechts f 600.000 voor verbe tering .uittrekken? Neen, dan kan zij beter dit hele bedrag terugnemen en met een apart plan korpen En laat men nu in 's hemelsnaam niet een riskante bananencultuur op touw gaan zetten, daarvoor is veel meer geld nodig. Steek dit geld in de landbouw, inde inpolderings plannen, waar onzeboeren een prachtig werk kunnen verrichten zoals ook het AR lid Meyerink be toogde. Hét standpunt hier uiteen gezet krqeg ook de steun van de Partij van de Arbeid. Het is een schandaal, dat men in Suriname niet eens gekend is in het wel vaartsschema van dat land zelf, ter wijl wij hier maar eventjes de gel den staan te voteren, zo zeide de heer Nederhorst. En hij werd radi caal, toen hij verder ging en pleitte: „Geef net als Marshall wil doen, met een breed gebaar de millioenen en laat Suriname zelf erover beslis-, sen. Het zai eerst arbeidskrachten aantrekken, zijn woningvraagstuk regelen en zijn transport organise ren en dan pas aan het welvaarts plan .beginnen. Zoals gezegd, minister Jonkman heeft zich maar moeizaam tegen de Kamer te weer gesteld; was hij vermoeid, was hij er niet bij? Het werkschema wil hij in pricipe hand haven, maar met enige adviseurs zal het toch herzien worden. Hij be loofde ook binnen de Constitutie aan* Surinam^adviserende stem bij het verder verloop der onderhande lingen. Trouwens die zaak speelt al in verband met de staatkundige hervorming. Waarschijnlijk niet bevredigd, maar bewust van de goede bedoe ling, verzette de Kamer zich niet tegen dit plan. Onder andere om standigheden had zij het de minis ter zeker moeilijker gemaakt! Mijnwerker worgde een 8-jarig jongetje De Groninger rechtbank behan delde de zaak tegen de 19-jarige mijnwerker J. Meijer te Ravensbosch die in een plotselinge driftbui, waarschijnlijk voortkomende uit zenuwspanningen, op 28 December* j.l. het 8-jarige jofigetje Jan Hum-, mei heeft geworgd, toen,hij op deze bewuste*dag in de Glimmerbossen nabij Groningen ronddwaalde en daar een jongetje ontmoette, dat naar zijn hondje zocht'en hem ar geloos vroeg: „Heeft u mijn hondje misschien ook gezien?" ontstak verdachte in een heftige driftbui en worgde het kereltje. De officier van justitie, mr. Hart suiker, was van oordeel, dat het wettig en overtuigende bev^ijs was geleverd en verklaarde verdachte schuldig aan doodslag door wor ging. Spreker noemde deze jeugdige verdachte .uiterst gevaarlijk en eiste een gevangenisstraf van 10 jaar. De Parijse politie leeft nog steeds in alarmtoestand met het oog op demonstraties en nieuwe stakingen. Wanneer het echter rustig blijft, kunnen ook zij de-verleiding niet weerstaan en gaan op hun gemak de vissers langs de Seine bewonderen. Voor wie van cijfers houdt: De Joodse verzetsorganisatie in Palesti na, Irgoen Zwai Leoemi heeft naar schatting 1000 strijdende 'en meer dan 6000 njet-strijdende leden. Van deze lgatsten behoren er ïpo tot een groep, die inlichtingen verzamelt op regeringsdepartementen. De sterkte der Stemgroep wordt op 1000 man geschat. In 8 maanden zijn 142 per sonen door Joodse verzetsorganisa ties gedood en 790 gewond. In 1946 heeft de Palestijnse politie op tien ton explosiva van Joden beslag ge legd. Vruchtentijd, wecktijd PROGRAMMA zaterdag 5 juli HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Morgengebed en Lith. kalender 8.00 Nieuws;'8.15 Pluk de dag; 9.00 Granj. muziek; 11.00 De Zonnebloem radio-ziekenbezoek; 12.00Angelus; 12.35 Dansmuziek: 1.00 ^Programma vor de Nederl. Strijdkrachten; 2.00 Zomer-melodieën; 3.15 Jonge kun stenaars stellen zich voor; 5.00 De Wigwam; 6.30 Programma voor de Nederl. Strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 7.20 Gram. muziek; 8.00 Nieuws; 8.30 Lichtbaken; 9.00 Weekend-Sere nade; 9.30 Muzikale tombola; 10.00 Hoorspel; 10.45 Avondgebed en Lithurgische kalender; 11.00 Nieuws 11.20 Syphonisch concert. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; .7.30 Gsam'. muziek; 8.00 Nieuws; 8.15 lachte morgenklanken; 10.00 Morgenwijding; 10.35 Cello en piano 11.00 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven; 12.00 Orgel; 12.35 Ensemble „Vincentino"; 1.00 Nieuws 1.15 Gevarieerd programma; 2.00 Het Nederl. lied; 2.15 Radio Philh. Orkest; 4.15 Kinderkoor; 4.35 Mil ler Sextet; 5.50 Reportage; 6.00 Het Nieuws; 6.15 Russische liederen; 7.30 Voor de jeugd: 8.00 Nieuws; 8.15 En nu Oké; 9.3Ó Vaudeville-orkest; 10.00 Hoorspel; 10.30 Tango-rumba orkest; 11.00 Nieuws; 11.15 Kwartet. De Bedrijfsunie in het Bouwbe drijf kwam 2/7 j.l. te Utrecht in vergadering bijeen teneinde" de brief van de werkgeversorganisaties, om trent welke .dezer dagen publicaties in de pers zijn verschenen, te be spreken en haar houding ten aan zien hiervan vast te' stellen. De be drijfsunie constateerde, dat door de werkgeversorganisatie ten aanzien van enkele belangrijke punten een wat meer tegemoetkomende houding is aangenomen, doch dat het ant woord geen voldoende bevrediging heeft geschonken en nog niet tot op lossing van de moeilijkheden heeft, kunnen leiden. De bedrijfsunie bleek voorts van oordeel dat in ver band met het grote lands- en be drijfsbelang er alsnog een poging dient te worden gedaan om binnen enkele dagen' tot oplossing van de geschillen te geraken.1 Te dien einde zal waarschijnlijk reeds van Vrijdag a.s. een bespreking met de Stichting v. d. Arbeid pl_aats vinden terwijl verder aan de werkgevers organisa tie in het bouwbedrijf is verzócht een bespreking in het begin van de volgende week te beleggen. Herbert Morrisson, de president van de raad des konings, maakte gisteren bekend, dat er voor Groot Rrittannië een economischplan voor 35 jaar bestaat, waarvan dë details spoedig zullen worden ge publiceerd. In zijn bekendmaking verklaar de Morrisson o.m. dat de Britse regering niet de mogelijkheid voor het riolk wenst te verbergen, dat d'e achteruitgang van de wereld handel zal blijven aanhouden en dat vele landen, Groot Brittannië niet uitgesloten, zich binnen niet al te lange tijd genoopt zullen zien tot steeds drastischer invoerbeper kingen over te gaan. t De bonnenlijst in Augustus Eenmaal pér li dagen Met ingang_van Donderdag '3 Juli zal, teneinde "de detaillisten in de gelegenheid te stellen hun zaken voor vacantie te sluiten, tot eind Augustus eenmaal per veertien da gen een bonnenlijst worden gepu bliceerd. In verband hiermede zijn in de bonnenlijst van deze week ook de bonnen voor suiker,' versnaperingen en zachte zeep opgenomen, welke eerst volgende week* aangewezen zouden moeten worden. Dit bete kent momenteel een verruiming voor de consument, omdat hij een week eerder de beschikking krijgt over zijn suikerrantsoen. Men dient er echter rekening mee té houden," dat op 28 Augustus de wekelijkse bonaanwijzing hersteld zal worden en de suikerbon dan weer een week .later, dus op 4 September komt. De bon van 14 Augustus geeft dus een suikerrantsoen, waarmee men drie weken moet doen. In het schema van de suikerrantsoenering zou de bon, welke op 14 NAugustus wordt aangewezen, geldig zijn voor 500 gram suiker. Om de overgang ge makkelijker te doen verlopen, zal dit echter een bon worden voor 750 gram, terwijl de bon voor 500 gram dan op 4 September, komt. Op 18 September volgt dan weer een bon voor 750 gram en op 2 October een bon voor 500 -gram volgens het be staande schema. Geen tabak op scheerzeepbon Het is de laatste tijd gebleken, dat in vele gevallen ook die bonnen van de tabakskaart, die recht geven op het kopen van scheerzesp, bij si garenwinkeliers worden ingeleverd. Van officiële zijde wordt er op ge wezen, dat deze winkeliers zich hirdo(or schuldig maken aan over treding van het besluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbedrijf. Hun vestigingsvergunning is iijjmers be merkt tot de detailhandel in tabak en tabaksproducten. Door scheer zeep te verkopen stellen zij zich dus bloot aan strafvervolging. Het pu bliek wordt verzocht hiermede re kening te houden. Men levere dus geen spbeerzeepbonnen bij tabaks- detaillisten in. Maria-tentoonstelling te Maastricht De tentoonstelling onder het mot to: Maria in de Kunst, welke in de omgang van de O.L. Vrouwe-basi- liek bij de gelegenheid van het 'Ma- ria-Congres gehouden wordt, zal haar poorten reeds op Zaterdag 9 Augustus openen. Vele vreemdelin gen en vacantiegangers krijgen daardoor de gelegenheid om deze bijzondere expositie te bezichtigen. Cisterenavond plm. 7 uur kw;am de auto van l. den B. met de motor van de heren S. G. en K. D., welke laatste op de duo had plaats genonjen, op de Rijksstraatweg naar Leiden in botsing. De beide motor rijders werden zeer zwaar gewond en werden over gebracht naar^het zieken huis aan het Westeinde te Den Haag. ij; De opbrengst van de bosbessenpïük om en bij Apeldoorn is niet meer dan een tiende tot een kwart vgn 1946. Met medewerking van de vak groep beroepsgoecj^renver- voer en de rijksverkeers inspectie is te Maastricht een stichting bij notariële acte gevormd, waarin de Maastrichtse taxichauf feurs van de standplaats bij het station zich hebben verenigd om gezamenlijk deze vervoersdienst te ver zorgen. :j: Het tijdschrift „Merwede" opgedragen de juniorkampioenschappen v. Nederland te organiseren, Deze wedstrijden zullen worden gehouden in het Wantijbad te Dordrecht op 19 Juli. Ondfer grote be- „Mens en Melodie" zal in de loop denmaand uitko men met een dubbel num mer, gewijd aan de nage dachtenis van de onlangs overleden comp^jjist Wil lem Pijper. De Kon. Ne derlandse Zwfembond heeft de Dordtse kwemclub langstelling is hedenmor gen het bijkantoor van de A.N.W.B. te Utrecht aan de, Mariaplaats geopend. Op de werf van N.V. C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven te Krijnpen a. d. IJssel werd het 700 top grote- motortankschip „Carpentaria", uitgerust met een Stork motor van 400 pk, te water gelaten. Het schip is bestemd voor de vaart op Zwitserland. ï- Op 30 Juni j.l. bedroeg het bevolkingsaantal van 's-Gravenhage 532.200. Op 1 Januari 1946 was dit aan tal 476.980, zodat het inwo nertal van de Residentie is gestegen met 55.220. Ter bespreking van de huidige winst- en prijspolitiek zul len Dinsdagmiddag a.s. om 2 uur kruideniers en gros siers uit Amsterdam en randgemeenten in vergade ring bijeenkomen in het Concertgebouw. bij het Franse complot betrokken De Franse politie heeft ver klaard, dat het ondersoek naar de vertakkingen van hei complot te gen de Franse Repu ?k, waarbij naar schatting 25.000 personen zouden zijn betrokken, enige tijd in beslag zal nemen. Wanneer de zaak gerechtelijk zal worden be handeld is nog niet bekend. Kriegel Vfelrimont, afgevaardigde van de Franse communistische, par tij, heeft de Nationale Vergadering op de hoogte gesteld van zijn voor nemen, vragen te stellen inzake het optreden van de regering tegen de samenzwering van de „zwarte ma- Ciuis" ter omverwerping van de re publiek. In een brief aan Edouard Herriot, voorzitter van de1" Assem blee, schrijft Valrimont, dat hij wil weten, hoe het mogelijk was, dat een officier, die „agent was van ex- maarschalk Petain", zijn activiteit zo lang kon voortzetten. Hij wenste eveneens een verklaring voor het feit, dat generaal Maurice Guillau- dot een der gearresteerden tót ihspecteur-generaal van de gendar merie werd benoemd, terwijl, vol gens Valrimont, hij indertijd tegen een groep van de Franse verzets beweging de strijd had aangebon den. Tot dusverre zijn zeven personen, verdacht van medeplichtigheid aan het complot, in arrest. Koffiesmokkejaars gearresteerd De economische afdeling van de Nijmeegse politie is een uitgebreide smokkel in koffie op het spoor ge komen. Volgens de eerste gegevens zouden de smokkelaars 500 kg kof fie over de grens gebracht hebben. De hoeveelheid is volgens nadere ge gevens veel groter. In Y.crbanci met deze srrtokkelaffaire zijn gearres teerd D. de J., koffie- en theehan delaar te Nijmegen, P. K., grossier te Leeuwarden en F. B., grossier te Amsterdam. Beide laatst genoemden waren de leveranciers van de kof fie. De koffie werd weer doorver kocht aan bewoners van Groesbeek, die deze koffie ruilden met de Duit sers voor textiel en andere artikelen. Er zijn nog meer verdachten gear resteerd en tér beschikking van de justitie gesteld. Geruchten in textiel- kringen Naar aanleiding van mededelin gen, als zop men zich van de zijde van het Centraal Planbureau'in die geest hebben uitgelaten, dat deze instantie van mening is, dat. een .textxielindustrie in Nederland wei nig toekomst meer heeft en dat op grond vaii dit inzicht slechts zeer weinig deviezen worden verstrekt, voor de hoognodige vernieuwing van de fabrieksinstallaties, wordt ons desgevraagd van de zijde 1 van dit bureau medegedeeld, dat het Centraal Planbureau nimmer een dergelijke uitspraak heeft gedaan. Promotie Mr. D. van Eek De lector der R. K. Universiteit, mr. D. van Eek, promoveerde cum laude aan de R. K. Universiteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift getiteld „Causali teit en aansprakelijkheid in het strafrecht". Bij deze bijzondere pro motie was zeer veel belangstejling ook van de zijde van de justitie. TOUR DE FRANCE SEYEN GEEFT OP Gamellmi heeft niet alleen de grote Alpen-etappe GsenobleBri- ancon gewonnen, maar is ook het eerst op de toppen van de drie hoge bergpassen van deze etappe gearri veerd, ""ziedaar het belangrijkste nieuws van deze jongste phase in de worsteling, die de Tour de Frgnce heet. Laten we er onmiddellijk bij zeggen, dat het verbeten Italiaantjs met zijn heldere hemelsblauwe kij kers een overweldigende' klasse heeft getoond door vrijwel van het begin af aan het initiatief te namen en tot het einde toe te behouden, dat wij Kern zeer monter en fris als eer ste over de pas van het ijzeren kruis zagen gaan, terwijl hij ook als eerste tegen de ontzaglijke Galibier op tornde en dat de afdaling naar Bri- ancon in een weergaloos hoog tempo geschiedde. Hij is de man van de dag geweest, en hij heeft met zijn prestatie van heden definitief een candidatuur gesteld voor de eerste plaats Van de hele tour.' Het was een fraaie zege, in alle opzichten verdiend, omdat de kleine Italiaan voortdurend op de hielen gezeten werd door vijf Franse mo torrijders, die een oogje in lïet zeil hielden, dat hij niet geduwd werd. Dit wil dus zeggen, dat, daar tien tallen anderen telkens opgeduwd werden door hulpvaardige maar te gen de regels zondigende toeschou wers, Gamellini geen moment en van niemand hulp van die aard ont ving. Hij heeft alleen gereden en alleen gewonnen. En zich voor deze etappe onbetwist de sterkste ge toond. Gamellini was ook'in het persoon lijk klassement de grote winnaar en hij staat nog slechts 3 min. 10 sec. achtqr op de gele trui van Ronconi, dankzij zijn voorsprong aan de fi nish te Briancon van 10 min. en dank^zij zijn 4 min. bonificatie, drie maal een minuut als eerste op de drie cols en een minuut als win naar. De" kleine Italiaan verkreeg maar eventjes 30 punten in het bergklassement van deze etappe en met deze bijzondere, waarderingen zijn wij nog niet aan het eind. Want dank zij de grote achterstand van enkele goede renners en het uitne mend rijden van Jansen en Klabins- ky is de gemengde Nederlandse bui tenlandse ploeg in het landenklasse- ment met drie plaatsen gestegen en stond na deze Alpen-etappe op de zesde plaats. De Nederlanders. Tegenover deze voor - de ploeg gunstige feiten hebben we helaas ook weer een uitvaller te melden, nl. Seyen. Het ging na het vertrek niet goed met hem. Hij klaagde over pijn, dat hij niet goed kon meekomen en nog voordat de eigenlijke be klimming van de col de Glandon begon, was hij al achter geraakt. Later brak hij bij een de afdalingen zijn rem. Hij maakte wederom een buiteling maar kwam gelukkig in een klein weitje langs de weg te recht. Hij werd-door een auto mee genomen naar Briangon en staakte als vijfde Nederlander de strijd. Jansen, de nationale kampioen, reed prachtig. -Hij kwam zeer fris te Briangon aan en hij had zeker onder de eerste tien kunnen zijn binnen gekomen, indien hij zich extra had ingespannen. Nu dacht hij steeds, dat zijn vriend Seyen hem nog bij een der afdalingen zou inhalen. Na dgze eerste grote Alpen-etappe zijn van een tiental renners, waar mee onze ploeg begon, slechts vier over, nl. Gamellini, Jansen, Klabins- ky en Joïy, naar de volgorde in het klassement na de achtste etappe. Heden is het een rustdag. Zaterdag gaat het van Briangon naar Digne, de beruchte Izoard over, die op het ogenblik versperd is in verband met een aardverschuiving van meer dan 100 kub. meter. Uitslagen 8e etappe; 1. Gamellini (Ned. gom. ploeg) 6u. 49 min. 47 sec. 2. Brambilla (It.) 3. Laearides (Fr. Z.O.) 4. Cottur (It.) 5. Ronconi (It.) 6. Goasmat (Fr. W.) 20. Jansen (Ned. gem. ploeg) 24. Joly (Ned. gem. ploeg) 32. Klabinsky (Ned. gem. plogg). Algemeen klassement: 1. Ronconi (It.) 2. Brambilla (It.) 3. Vietto Fr.) 4. Gamellini (Ned. gem. ploeg). Bergklassement: 1. Brambilla 34 pt. 2. Ronconi 31 pt. 3. Lazarides 31 pt. 4. Gamellini 30 pt. 5. Fachleitner 19 pt. Landenklassement:' 6. Ned. gem. ploeg. alkmaar Laatste personeel verlaat Australië Commandant de, Lange, chef-per soneel van de Nederlandse Marine, die pas in Fremantlè is aangekomen, heeft medegedeeld, dat bijna al het marinepersoneel, dat nog in Austra lië is overgebleven, deze maand zal vertrekken met het 22*00 ton me tende Britse schip „Asturias". Hij schatte, dat hierbij 200 officieren en manschaffen met hun vrouwen en kinderen betrokken zouden zijn. De eerste Nederlandse marinebasis in Australië is daar in 1942 gevestigd. Prijs voor best verzorgde vis Na afloop van het seizoen 1947-— 1948 zullen aan een Vlaardingse, 'n Katwijkse en een Scheve'ningse ha ringvisser een door het bedrijfschap ingestelde prijs»ontvangen. Ook een IJmuider schipper zal een prijs ont vangen. Dergelijke prijzen voor de best verzorgde haring of vis zullen voortaan jaarlijks worden uitge keerd. VERJAARDAGEN zijn in de krinp van onze lezers aan de orde van de daoVoor ieder een is dat toch altijd een bizon- dere dao. een dao die iets eigens heeft. die uitsteekt boven de andere ,daoen, welke maar ge wone dapen zijn. Maar een ver- jaardao heeft dat peheel per soonlijke, dat uitsluitend ons be treft." Onszelf en onze allernaas te ompevinp. die ons feliciteert en ons op een of andere manier een verrassino bezorpt. En dan is er noa Iemand bij betrokken: Iemand met een orote I. Qnze verjaardaa plaatst ons recht streeks teqenovor God. Hij schonk ons het leven. Hij maqk- te ons tot Zijn kind in het H- Doopsel. Hij bewaarde ons in Zijn Voorzienipheid. Moae Hij ons ook verder zepenen en ons allen qeven wat we nodip heb ben op onze levenswep. Daar moeten we Hem om vrapen en Hem er nu alvast voor bedan ken. MARCUS OPBO'"7 van europa Reeds meerdere malen sinds het ogenblik, dat het Duitse militaire apparaat ineenschrompelde, zijn stemmen opgegaan dit land van de jonkers en staalmagnaten weer op de been te helpen en het zijn vroegere welvaart te hergeven. Een deel van de Vjfreld en begrijpelij kerwijs juist dat deel, dat 't mees te van de Pruisische geweldenarijen heeft te lijden gehad, ergerde zich daar terecht over en vroeg zich met verbazing af, of het niet wenselij ker en rechtvaardiger was eerst die landen overeind te helpen, die juist door de Duitse roofzucht tot de bedelstaf waren gebr*cht en een zodanig kwijnend bestaan leden, dat zij alleen door krachtdadige hulp van buiten af weer enigszins het oude levensrhythme konden hervinden. In eerste instantje leek zulk een opvatting juist, wijl zij gebaseerd was op.de algemene verontwaardi ging over het Duitse vandalisme in de jaren 19401945. Het scheen van- zelfsprekend, dat c men het land dat door zijn schanddaden een heel werelddeel uit zij ij. voegen rukte, gevoege lijk aan zijn lot kon overlaten. De ellende immers, waarin de nazi-machthebbers het land onderdompelden, hadden de Duitsers zelf over zich uitgeroepen. Zij moesten nu ook maar ziefi, wat zij van de failliete inboedel konden ledden. Toch is deze opvatting, hoewel begrijpelijk, niet juist en is zijTiet gevolg van een min of meer sim plistische kijk op de continentale verhoudingen. Duitsland immers vormt zowel geografisch als econo misch. het hart van Europa. En waneer men dit hart laat doodbloe den, neemt de stuwkracht van het 'bloed, dat de oude wereld in leven moet houden, vanzelf af, en zal mét Duitsland het hele Westen econo misch ineenstorten of eeh prooi worden van sterkere machten, dia hun- kans gekomen zien. Hoe paradoxaal het ook moge klinken, de economische stabilisatie van Europa is pas mogelijk, wan neer Duitsland met zijn 70 millioen inwoners weer uit de kracht van 'n eigen politiek en economisch orga nisme kan meespreken in de verga dering der contipentale volkeren. Zolan'g Duitsland politiek onmondig en op bijna alle levensgebieden een pariastaa^ isL kan er van de herop bouw dér TÏuropese gemeenschap geen sprake zijn en blijft deze ge meenschap een kwijnend bestaan lijden, waardoor zij ten slotte naar de 'ondergang wordt gevoerd. DOODSTRAF VOOR VERRAADSTER Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde de 52-jarige Amsterdamse Adriana Valkenburg ter dood. Zij heeft in de jaren 1943 en 1944 Joden in haar woning on dergebracht en elders onderdak voor Joden verzorgd, om vervolgens de verblijfplaatsen van deze Joden, of wel de plaatsen waar zij konden worden aangetroffen, bekend te ma ken aan het Bureau Joodse Zaken; zij heeft de dood van vele Joodse landgenoten op haar geweten. Op 23 Juni jl. eiste de Advocaat- Fiscaal tegen haar de doodstraf. Zij behoudt het recht van cassatie. Positie Nederlandse passagiersschepen Donderdag 3 Juli: Indrapoera, Ba tavia—Rotterdam. pass. 2 Juli om 16.20 Ouessant; Maaskerk, 30 Juni van Accra te Lagos. door-I. S. FLETCHER "Pick. Alali/ettj 84. „Ze wilde weten of er nog iets aan 't licht kwam betreffende die matroos en je neef Dick, natuur lijk!" „Wel verdraaid, waarom natuur lijk?" gromde hij. „Wat heeft zij er mee te maken?" Gillian richtte haar blik op van haar naaigoed en keek Boyce kalm' aan. „Als er hier in de buurt lijken gevonden gaan worden, zouden we wel eens in een vreemde positie kunnen komen", zei ze. Boyce bewoog zich ongemakke lijk in zijn stoel. „Lijkenmompelde hij. „Dicks lijk," ging ze voort. „Je kunt' nooit weten. Het kan wel eens aanspoelen." Boyce begon hierop opnieuw te mopperen; het gemopper zwol aan tot luider gegrom. „Je weet heel goed dat alles, wat in die helse dggaikolk daarginds terecht komt, er nooit meer uit komt." zei hij boos.' „Ik wist niet, dat hij er in te recht was gekomen," antwoordde ze kalm. „We moesten alleen maar op jouw woord vertrouwen." „Ik wenste hij de hemel, dat ik je er nooit met een woord over ge sproken had!" barstte hij uit. „Ik moet in die vervloekte nacht piijn zenuwen verloren hebben. In elk geval", ging hij grimmig lachend voort, ,,'t is zoals je zegt. Als hij ooit aanspoelt zullen ze enkelen van jullie verantwoordelijk stellen voor wat ze aan hem ontdekken." „Ja," antwoordde Gillian. „Zon der twijfel. We zijn lange tijd jouw werktuigen geweest, Boyce. Maar moeder heeft nu haar zinnen goed bij elkaar." „Wel verduiveld, wat bedoel je daarmee?" riep Boyce, niet op z'n gemak, uit. „Net wat ik zeg. Moeder heeft haar zinnen nog best bij elkaar," herhaalde Gillian. „Je kunt met haar niet spotten. Ze heeft het weer met me gehad over.... jou en mij. Ze wil hébben dat jij met mij trouwt of zij zal wat anders met je beginnen. Jij hebt de keus." Met een luide vloek sprong Boy ce uit z'n stoel op en hij begon door de hut te lopen. „Wel verdraaid!" riep hij uit. „Hoeveel maal heb ik,het nu al ge zegd dat ik niets kan doen voor ik weet hoe alleszal aflopen Als de oude heer, daar aan de overkant van de inham er tussenuit is „En daar is hij al mee bezig," zei Gillian. „Ik hoorde vanmiddag in Marshwyke, dat ze hem deze nacht niet meer gaven. Blake is er." „Blake kan stikken!" gromde Boyce. „Nu, als de oude heer er tussenuit is, dan is het tijd om eens te praten „Jg zult voor die tijd moeten pratén," zei Gillian. Ze legde haar naaigoed neer en richtte zich luisterend op. „Daar komt iemand," zei ze. „Twee. Dat zullen Judah en Hanson zijn. Ik ben er zeker van dat Judah naar Shilhampton ging om hem daar te ontmoeten." Ze liep dpor de kamer naar de deur en schoof het gordijn opzij. Boyce zonk terug in zijn stoel en nam zijn glas op. Maar hij zette het neer zonder er uit gedronken te hebben en Barbara Clent sloop, gevolgd door haar zoon, naar bin nen. Boyce sp.rong weer op z'n benen en keek van het ene donkere ge zicht naar het andere. In die beide gezichten was iets, dat zijp stem deed trillen. „Waarwaar is Hanson?" zei hij. Barbara Clent lachte, terwijl ze haar voermansjas afwierp; de stil le toeschouwers achter het venster zagen Boyce schrikken toen hij die lach hoorde. Zij gaf geen ant woord. Maar Judah, die groter leek dan ooit in zijn oliejas, sloeg op de tafel met een klap die het glasw*erk deed rinkelen. „Waar Hanson is?" brulde hij „Hanson is gepakt. Déér is Han son!" Boyce richtte zichzelf .op. De ogenblikkelijke vrees was verdwe nen en hij glimlachte onaange naam en sardonisch. „Kalm aan, mijnheer Judah Clent," zei hij. „E'n geen gebrul. Wie heeft Hanson gepakt?" „De politie heeft hem gepakt," zei Barbara, zich omwendend. „En u bent de volgende die ze pakken, mooie mijnheer!" Boyce nam zijn glas op, ledigde het en schonk zich een nieuwen dronk in. De drie anderen keken hem zwijgend aan. En dan begon hij te lachen. „Komaan," zei hij. „Laat ons eens zien hoe we er voor staan Wat hebben jullie gehoord?" De kustwacht-commandant sloop stilletjes achter Atherton weg naar zijn man. „Ga terug naar de anderen," fluisterde hij. „Zeg ze, hoe ze rond de hut moeten komen om de voor deur te bereiken. En kom daarna terug." Hij stond weer naast Atherton, toen Boyce zijn vraag herhaalde: „Ik vroeg: wat hebben jullie ge hoord?" riep hij kwaad uit. „Voor uit! Laat ons weten waar we aan toe zijn." „We hebben genoeg gehoord om te weten, dat het uit is," antwoord de Barbara. „We hebben er genoeg van, jou te dekkep. De politie heeft Hanson je pakken, dus iemand heqft je verraden, mijnheer Mal- very. Je spel is uit!" „Je spel, je bedoelt, jebe gon Boyce kwqgd. Judah schoot met een gegrom en een opgeheven vuist naar voren. „Pas op je woorden!" zei hij drei gend. „Pas op je woorden!" (Wordt vèrvolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3