Nieuw WAT NEDERLAND VERLANGD HEEFT en wat de Repoebliek thans aanvaardt v BRAND! HET ACHTSTE LEERJAAR IN DE TWEEDE KAMER Bevin acht de vooruitzichten voor de conferentie zeer gunstig Voor Alkmaar en omgeving BLIJFT DE GEMENGDE GENDARMERIE HET STRUIKELBLOK? Overeenstemming op vier punten Drie officiële aantekeningen nt aan huis De aanwijzing van tabaksbonnen „De deur blijft open voor hen, die nog aarzelen' Massa-arrestaties in Athene Nazi-leiders naar Spandau Morgen Regeringsverklaring Nog één punt van twijfel lerwijs in de ingermeer ngermeer zijn bij de de polder alle zeven e terreurdaden van n offer gevallen. Het est na de terugkeer ring worden gegeven andere gebouwen, ddag kon de eerste Wieringerwerf is her- de commissie weder- ingermeer bij monde rzitter ir. Krijn, wor gen aan het gemeen- i Wieringermeer, dat t de school beschik- steld aan de christe- schoolvereniging In gebouw wordt echter jzonder onderwijs ge- leerlingen van het lerwijs ontvangen er In dezelfde school •n honderdtal leerlin- chillende richting het fc door 2 hoofden met rwijzers wordt gege- ;heid van tal van ge- de raad van advies eropbouw, de inspec- L.O. te Den Helder, Feringa, de hoofdbe- choolverenigingen, de scholen uit de Wie- n de oudercommissies eze overdracht, waar- r. Krijn ook de bur in Wieringermeer, de ,oggers en de voorzit- hr. Nat. Schoolvereni- r W. ten Kate, het n. sr inzage aux te Hoorn en Alk- ter inzage de passa- an het m.s. Volénd^m, slijk 20 Juli te Rot- inkomen, terwijl evei?- ge ligt-c'e passagiers- m.s. Sibajak, die ver- Juli zal aankomen. ure D. [aandag. Woensdag, erdag en Vrijdag. iloos. Billijke prijs, n wij komen! 5, ALKMAAR T SCHACEN IELBANDEN iden voor vervanging ember 1946 niet reeds ft ontvangen, kan op ijvingsbewijs voor ban- -10 Juli gehele ge- gehele gemeente9-g-12 gemeente Harenkarspel Stroet, Groenveld en 11 Juli geheel, 9—12 >ersonen, die nog geen ben ingediend en ban- n het tijdvak Juni 1945 us niet later) een aan- et aanvragen van één ?uld in te leveren pre- an afhalen, wordt gelijk de bon hebben ingediend voor s hiet onder en dienen aangegeven dagen te rlopig niet mogelijk is. e bekendmakingen van it te knippen, opdat n reizen maakt. ze voor de tent van met zijn Ameri- piek. Hij geeft dit o.a. rijwielen, auto- en schemerlampen. voorm. C. Keuken iisloos kwam ze naar luchtbelletjes achter* iet water troebel, en ngstig doch nieuws- loerden, weer Konden /is opengescheurd pp.. een oude schol, die- id, dat zo'n ding een nsen gebruikt wordt Waarom dat nodig Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per mèand; incl. incasso. Adv.-pr.' p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c* p. mm.; in alle edities 30 et Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 9 IULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11272 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank TOEN op 27 Juni eindelijk het antwoord kwam, kon de Nederlandse regering nota ging uit naar de Republikeinse rege men weet, het antwoord van Soekarno Nederland vroeg opnieuw om verduidelij 8 juli. Aan de hand van de tekst van het het schrijven van de Repoebliek, dat op handigd, kan thans in vijf punten worden onmiddellijk daarbij, wat PUNT 1, voorstel van Nederland: In 'de eerste plaats dient vast te staan, dat de handhaving der Nederlandse souVereiniteit en verantwoordelijkheid gedurende de overgangs periode wordt aanvaard en in verband daar mede de in de Nederlandse voorstellen gestelde beslissingsbevoegdheid de jure van de verte genwoordiger van de kroon in de federale raad wordt onderschreven, evenals het beginsel van de samenstelling van die federale raad uit ver tegenwoordigingen van de verschillende staten. PUNT 2, voorstel van Nederland: In de tweede plaats dient vast te stgpn, dat de regeling van de buitenlandse betrekkingen, in verband met de hierboven vernielde Neder landse souvereiniteit, gedurende de overgangs periode geschiedt op de voet van de voorstel len der Commissie-Generaal van 27 Mei en dat derhalve daarmede strijdige organisaties of functies worden opgeheven. PUNT 3, voorstel Nederland: In de derde plaats dient geen twijfel over te blijvèn, dat, behoudens nader overleg met ver tegenwoordigers van Oost-Indonesië en Borneo de in die voorstellen genoemde federale organen, met de hun toegedachte taak en bevoegdheden, worden aanvaard, met inbegrip van de gemeen- schappelijke raad voor buitenlandse aangele genheden, de gemengde commissie voor de opleiding tot en de benoeming in de buitenland se dienst en het gemeenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veiligheid. PUNT 4, voorstel van Nederland: In de vierde plaats moet vaststaan, dat het herstel van niet-Indonesïsche rechthebbenden in hun bedrijven en bezittingen binnen Repu blikeins gebied zal plaats vinden op de voet, aangegeven in de voorstellen Van de Commis sie-Generaal. PUNT 5, voorstel van Necbriand: Tenslotte zal met betrekking tot de binnen landse veiligheid duidelijk moeten zijn, dat de in te stellen federale raad als interim-regering, onverminderd de eigen verantwoordelijkheid van de verschillende staten, de uiteindelijke ver antwoordelijkheid heeft voor orde, veiligheid en politieke vrijheid, en daartoe, onder leiding van het hierboven genoemde directoraat de beschik king zal moeten hebben over het,, middel van een gemengde gendarmerie, teneinde overal voor het herstel van die orde en veiligheid te kunnen optreden, waar het gezag of de krach ten van de afzonderlijke staten mochten tekort schieten. op de Nederlandse nota van 27 Mei daarmede niet accoord gaan. Een nieuwe ring, dato 29 Juni. Daarop kwam, zoals d.d. 5 Juli. Ook dat was onbevredigend, king. Die kwam per ommegaande dato Nederlandse antwoord d.d. 29 Juni, en Dinsdag 8 Juli aan dr. van Mook is over- nagegaan, wat Nederland verlangde, met de Repoebliek aanvaardt PUNT 1, antwoord van de Repoebliek: De Republikeinse regering aanvaardt in de interim regering de vertegenwoordiger der Kroon met beslissingsbevoegdheid de jure, een en an der binnen het raam van de Nederlandse de jure souvereiniteit gedurende de overgangstijd. De Republikeinse regering stemt er voorts mede in, dat de interim regering worde samengesteld uit de vertegenwoordiger der kroon en de ver tegenwoordigers' der toekomstige' deelstaten van Indonesië. PUNT 2, antwoord van de Repoebliek: De Republikeinse regering stemt er mede in, dat, in verband met de Nederlandse souvereini teit gedurende de overgangstijd, de buitenland se betrekkingen der republiek in overeenstem ming worden gebracht met het voortbestaan van voormelde souvereiniteit gedurende die over gangstijd, alsmede met het bestaan der interim regering. De Republikeinseregering spreekt de wens uit, dat de bestaande betrekkingen tussen de republiek en het buitenland worden ingepast in het schema, als bedoeld in par. 8, bijlage 2 van de nota< van de Commissie-Generaal d.d. 27 Mei j.l. PUNT 3, antwoord van de Repoebliek: De Republikeinse regering stemt in met de vorming van alle federale organen, zoals is voorgesteld in voormelde nota van de Com missie-Generaal, alsmede met de functies welke zij zullen uitoefenen, terwijl hunne taak en be voegdheden zullen worden vastgesteld tezamen met de vertegenwoordigers van Oost-Indonesip en Borneo. PUNT 4, antwoord van de Repoebliek: De rechten van vreemdelingen op onderne mingen worden erkend door de Republikeinse regering en onvoorwaardelijk teruggegeven overeenkomstig het bepaalde in art. 14 van de overeenkomst van Linggadjati. De overdracht zal geschieden met gelijktijdige inventarisering. Landsbedrijven, welke zich in het gebied der republiek bevinden, vallen de republiek toe. PUNT 5, antwoord vdn de Repoebliek: Met betrekking tot de inwendige veiligheid en orde handhaaft de Republikeinse regering haar standpunt, zoals omschreven in de nota van Zijne Excellentie de President der Republiek. Het is noodzakelijk hierbij er de nadruk op te leg gen, dat de Republikeinse regering instemt met een gemeenschappelijk direktoraat voor de bin nenlandse veiligheid, waarin vertegenwoordi gers van de toekomstige deelstaten zitting zul len hebben. Naar de mening van de Republi keinse regering zal het te bezigen apparaat zijn een gendarmerie van elk der deelstaten, welke uitsluitend door deze deelstaten afzonderlijk zal kunnen worden aangewend. De samenwerking vindt haar uitdrukking in een gemeenschappe lijke centrale leiding. HET ACHTSTE LEERJAAR heeft de laatste tijd heel wat belang stelling gehad in en buiten de Ka mer. Het is in vol ornaat aan de orde gekomen bij de behandeling van een wetsvoorstel tot- wijziging van de Leerplichtwet, hetwelk be oogt beteugeling van het school- en leerverzuim en daardoor bevorde ring van behoorlijk onderwijs voor de kinderen. Ten aanzien van het achtste leerjaar wil minister Gielen de verplichting daartoe voor drie jaar opschorten. De minister is van oordeel, dat er aan deze opschor tingsmaatregel niet te ontkofnen valt. Op het platteland komt er van het achtste leerjaar niet veel terecht en volgens de heer v. d. Weyden (K.V.P.) is het alleen geschikt, om de jeugd nog meer arbeidslust te ontnemen. De partijgenoot van de spreker dacht er anders over. Hij zong de lof van het achtste leerjaar, althans in zijn theoretische beteke nis, die stellig een ieder onder schrijft, en kwam zelfs met een motie, waarin moest worden uitge sproken, dat een aan het 8e leerjaar aansluitende gedeeltelijke leerplicht van tenminste twee jaar ernstige overweging verdient. Hij uitte ver der enige algemene wensen en be pleitte maatregelen, om de daad werkelijke invoering van het achtste leerjaar voor te bereiden. Verschil lende sprekers verdedigden het achtste leerjaar niet alleen in théo rie, maar bestreden ook de opschor tingsmaatregel van minister Gielen. De heer van Sleen vreesde, dat de opschorting voor drie jaar, dus tot 1950, tot verder afglijden van dit leerjaar zou leiden. Volgens deze spreker men ovèrdrijft aan die zijde graag, vooral als het tegen minister Gielen gaat heerst er in onderwijskringen „grote ontstem ming en ongerustheid". De motie- Peters vond de heer van Sleen een slag in de lucht. Kan het per sé niet in bepaalde gevallen, dan moet z.i. het achtste leerjaar over drie jaren worden uitgespreid. Minister Gielen zal vandaag op de bezwaren en ar gumenten ingaan. Het Spaanse referendum In monarchistische kringen te Madrid is officieel verklaard, dat de Spaanse regering de blanco uit gebrachte stemmen bij het referen dum over Franco's opvolgingswet als ja-stemmen heeft geteld. Voortaan afwisselend zes en vier rantsoenen Het C.D.K. deelt mede, dat met in gang van. 10 Juli a.s. een wijziging wordt gebracht in de aanwijzing der bonnen van de tabakskaart. Zoals bekend, is' de hoeveelheid sigaretten en kerftabak, welke per veertien dagen beschikbaar wordt gesteld, bepaald op 5 rantsoenen. Dit heeft ten gevolge, dat gebrui kers van rook- of shagtabak nimmer in de gelegenheid zijn hun gehele veertiendaagse rantsoen 'in tabak op te nemen, tenzij de detaillist zich bereid verklaart een pakje tabak door te snijden, D.eze laatste han delwijze is, zoals men weet, feitelijk verboden. Om aan dit bezwaar te gemoet te komen, zullen voortaan afwisselend zes en vier rantsoenen per veertien dagen worden beschik baar gesteld. A.s. Donderdag worden op de tabakskaart dus bonnen voor zes rantsoenen aangewezen. Op 24 Juli a.s. zullen op dezelfde kaart dan bonnen voor vier rantsoenen worden aangewezen. De bonaanwij zing op de gemengde tabaks- en versnaperingskaart ondergaat geen wijziging. Van officiële Nederlandse zijde worden voorlopig drie aantekeningen gemaakt hij het thans gepubliceerde Repu blikeinse antwoord yan 8 Juli. Deze drie aantekeningen zijn: J. Ten aanzien van de kwestie der gendarmerie is er ver schil tussen het Nederlandse en het Republikeinse stand punt. Het is mogelijk, dat dit verschil het gevolg is van on voldoende begrip aan Republikeinse zijde van de construc tie en de werking van een federatief gezagsapparaat; 2. De in de nota vermelde landsbedrijven zijn ten dele naar hun aard federale bedrijveh, zoals de P.T.T. Voor een ander deel zullen ze inderdaad, voorzover binnen het terri toir der Republiek gelegen, aan de Republiek toevallen; 3. De zeer moeilijke constellatie,waarin land en volk in de harde werkelijkheid verkeren zal eerst dan ten goede veranderen, indien de Republikeinse regering ten aanzien van alle daden van geweld rond de perimeter, de voedsel- blokkade van verschillende plaatsen en dergelijke, haar beloften in met alle kracht doorgevoerde duidelijke bevelen zal wéten óm te zetten. Polen heeft reserves en Bulgarije weigert BEVIN, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft ver klaard, dat de vooruitzichten voor het slagen van de komende con ferentie te Parijs thans zeer gun stig zijn. De conferentie kan een enorme bijdrage leveren tot de eenheid onder de volkeren van Europa. Europa is bezig dood te bloeden, ayius Bevin, en bij de pogingen om aan deze toestand een eind te maken moet men alle godsdienstige of ideologische voor oordelen laten varen. Wij zullen een zo goed mogelijk schema opstellen, aldus Bevin, in samenwerking met hen, die willen samenwerken, terwijl wij de deur open houden voor hen, die nog aar zelen. Wij móeten niet met spits vondigheden komen en vragen: „Wat houdt dat plan nu eigenlijk in?" Wij hebben besloten, dat we er gebruik van zullen maken. Te zeg gen dat we Europa verdelen is on zin. Elk land kan vrijwillig mee werken en opgeven, wat het kan produceren en in de „Pool" kan in brengen teneinde elkaar te helpen. Gisterenavond was bekend, dat ook IJsland, Oostenrijk, Zwitser land en Denemarken de uitnodiging voor da conferentie hadden aan vaard. Alleen Zwitserland heeft het voorbehoud gemaakt, dat de confe rentie een zuiver economisch en geen politiek karakter zal dragen. In kringen van het Engelse minis terie van buitenlandse zaken en van officiële Poolse en Joegoslavische zijde te Londen heeft men geen be vestiging kunnen krijgen van het bericht dat de regeringen van Polen, Joego-Slavjë en Roemenië hebben besloten de conferentie niet bij te wonen. De Engelse regering heeft nog geen enkele afwijzing ontvan gen. Ook de officiële Poolse en Joe goslavische instanties te Londen hebben geen beripht uit Warschau of Belgrado ontvangen. *t Polen zal heden beslissen Een woordvoerder van het Poolse ministerie van buitenlandse- zaken heeft verklaard, dat de formele be slissing over de uitnodiging voor de conferentie van Parijs over het plan Marshall Woensdag genomen zal worden. „Wij hebben zekere reser ves ten aanzien van de Brits-Franse foorstellen, welke geen voldoende waarborg schijnen te bieden voor gelijke rechten .van. alle landen, wel ke tot een Europese organisatie worden uitgenodigd, en voor recht vaardige voorkeur voor slachtoffers van de Duitse agressie", aldus zeide de woordvoerder, „Wij hopen, dat een dergelijke organisatie' in het kader van de V.N. zal worden op gebouwd; overigens gevoelen wij le vendige belangstelling voor alle maatregelen van economische we deropbouw." Bulgarije niet nhar Parijs De Bulgaarse regering heeft Dins dagavond in ëen officieel communi que medegedeeld, da): Bulgarije niet zal deelnemen aan de confe rentie overhet plan-Marshall te Parijs. In het communique wordt -gezegd: „Bulgarije is reeds begon nen met het uitvoeren van zijn eigen plan voor economische wederop bouw." Wanneer de door dé initia tiefnemers van de conferentie voor gestelde organisatie ingesteld zou worden, zou het economisch pro gram van d'e regering herzien moe ten worden, aldus het communique, en de uitvoering van dit progrqm zou belemmerd worden door parti culiere belangen van zekere mo gendheden. Roemeense oppositievoor deelname De leiders der drie Roemeense op positiepartijen de nationale boe renpartij, de nationale liberale par tij en de onafhankelijke sociaalde mocratische partij hebben zich Dinsdagavond voor het plan- Mfershall uitgesproken, dat zij een unieke kans voor het arme en hon gerende Roemenië" noemden. IERSE GASTEN VERWELKOMD Nauwe band met het nijvere eiland Met het toestel van de Air Lin- gus, de Ierse luchtvaartmaat schappij die in samenwerking met de KLM een dienst Nederland— Ierland gaat onderhouden kwamen na^st een aantal Ierse industriëlen ook de Ierse minister van handel en industrie aan Het gezelschap werd door de Nederlandse regering officieel in kasteel Oud-Wassenaar ontvangen. Tijdens een diner werd door minister Huysmans gesproken die de hoop uitsprak dat de Ierse belangstelling voor Nederland door dit vernieuwde contact toe zou mo gen nemen. Voorts kwam ook d'e export naar Ierland ter sprake. In een dankwoord zegde dè Ierse mi nister Nederland alle mogelijke hulp toe bij de wederopbouw van het land. De Ierse gasten hebben ook een bezoek gebracht aan de Frico-fa- brieken te'Leeuwarden en toonden veel- belangstelling voor de 'Neder landse zuivel-industrie. Minister van Boetzelaer naar Parijs Naar wij van officiële zijde ver nemen ligt het in de bedoeling van de minister van buitenlandse za ken mr. W. C. G. H. Baron Van Boetzelaer van öosterhout de a.s. Parijse conferentie inzake het plan- Marshall bij te wonen. De Belgische minister-president, Henri Spaak, onthult te Bastogne de laatste mijlpaal op de weg, welkè door de geallieerde legers bij de bevrijding van het bezette Europa van Normandië naar de Belgische ardennen werd afgelegd. De plechtigheid werd bijge woond door militaire vertegenwoordigers uit Amerika, Engeland, Frankrijk, België en Luxemburg. (Ass. Press P.) Driehonderd Limburgse mijnwerkers, die voor hun vacantie x. Amsterdam waren uitgenodigd als dank voor hun vrijwillige opoffering van hun Zondagen gedurende de achter ons liggende strenge winter, zijn Dinsdag in de hoofdstad aangekomen. Met muziek voorop ging het in optocht door de stad. Ook in België „zwarte maquis"? In een vraag van het communis tische kamerlid Fernand Demany aan de belgische minister van Jus- titie over de ontsnapping van de- veroordeelde verrader Herman Borms heeft deze gezegd, dat er in .België een soortgelijke „zwarte maquis" bestaatals in Frankrijk kortgeleden ontdekt is. Volgens Demany is- er een ondergrondse organisatie „de Olifant", die tot doel heeft het vormen van fondsen tot het organiseren van ontsnappin gen van „Quislings". Naar verluidt dragen de leden dezer organisatie verborgen een schildje met ëen olifant er op als symbool voor het goede geheugen van dit dier. Ongeveer 800 personen zijn he denmorgen in Athene gearresteerd w.o. leiders van de communistische partij. Onder de gearresteerden be vindt zich tevens' Demetrios Part- sélides.secretaris-generaal van de Earn, die beschuldigd wordt van ,„een poging om ongeregeldheden in steden uit te lokken, nadat zij eerst door guerilla-activiteit waren verzwakt. COMMISSARIS REINALDA brengt hulde aan zijn voorgangers De nieuwe commissaris dér Ko ningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda. heeft Dins dagmorgen voor de eerste maal de zitting van de Prov. Staten van Utrecht gepresideerd. In zijn ope ningswoord' zeide hij over zijn voorgangers bet volgende: Ik denk daarbij aan de heren 's Jacob en Bosch van Rosenthal, de laatste in het bijzonder met het oog op zijn hoogst belangrijke arbeid voor geheel ons volk tijdens de be zetting van ons land. Moge dé ope ning van zaken, welke eenmaal zal moeten komen over alles wat de wettelijke regering te Londen heeft verricht, er toe bijdragen, dat aan ons volk duidelijk wordt, dat deze jStaatsman, in d'e moeilijkste tijden van ons koninkrijk de allerbeste diensten aan ons vaderland- heeft bewezen. Maar zij blijven liever te Neurenberg De zeven nazi-leiders, Hess, Doenitz, Baldur von Schtrach, Speer, von Neurath, Funk en Raeder, die vorig jaar door het geallieerde hof voor oorlogs misdaden te Neurenberg tot gevangenisstraffen zijn veroor deeld, zullen binnenkort per vliegtuig van de Neurenbergse gevangenis, naar dc sombere, gefortifieerde gevangenis van Spandau (Berlijn) worden over gebracht. De dag, waarop dit zal geschie den, wordt zorgvuldig geheim ge houden. Naar verluidt, zijn de ze ven oorlogsmisdadigers slecht te spreken over hun verhuizing, daar zij in de Neurenbergse gevangenis volop tg,bak kregen en meer voed sel dan zij te Spandau zullen ont vangen, waar zij zullen zijn onder worpen aan de strengere Duitse ge vangenisreglementen. De reden, dat hun overbrenging zo lang heeft geduurd, ligt in het feit, dat de vier bezettingsmogend- heden het eerst thans na 9 maan den zijn eens geworden over de wijze, waarop de nazi-leiders hun straf zullen ondergaan. Zij zullen cellulair worden opgesloten, doch hun werk en lichaamsoefeningen gemeenschappelijk in zwijgzaam heid verrichten. Ook de godsdienst oefeningen zullèn zij gezamenlijk bijwonen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling der regering morgen,' Donderdag, in de loop der vergade ring van de Tweede Kamer, in dat college een verklaring af te leggen over de ontwikkeling met b^rek- king tot Indonesië. Verwacht kan worden, dat nog deze week een debat over die ver klaring in de Tweede Kamer zal plaats hebben. Nieuwe stakingen in België Maandagmorgen is onder het per soneel «/an de electrische centrales in de provincie Antwerpen en in de Kempen een staking uitgebro ken. Aangezien door deze staking de stroomvoorziening van de ko lenmijnen en van het trambedrijf in gevaar wordt gebracht, zijn de autoriteiten overgegaan tot het re- quireren van burgerlijk personeel. Óok hebben Maandagmorgen, de arbeiders van enkele gróte me- taklfabrieken te Gent en te Brugge het werk neergelegd. Het personeel eist betere arbeidsvoorwaarden, voornamelijk voor het ongeschoolde personeel. Radio-vraaggesprek over woningbouw Men deelt van de zijde van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting mede, dat het radiovraaggesprek over het „vorde ren van het woningbouwprogram ma" niet zal worden uitgezonden op Vrijdag 11 Juli, doch op Zater dag 12 Juli van 19.45 tot 20.00 uur. oyer Hilversum I. DE REPOEBLIEK is tenslotte toch nog overstag gegaan. Duidelijk, is, na de publicatie van het laatste antwoord van de republikeinse re gering, gebleken, hoe juist het ge zien gefeest is van de regering, om voefbij stuk te houden en niet in ,te gaan op aanwijzingen^en verlangens, zelfs van een deel van haar vrien den, om maar opnieuw water in de wijn te doen. Er blijft nu nog één punt van twijfel: de regeling van dé gemeenschappelijke gendarmerie. Men moet daar niet licht over den ken. Het gaat hier om' de handha ving en zo nodig het herstel, van de orde, de rust en de veiligheid in het overzeese gebiedsdeel, waar Neder land nog de souvereiniteit over heeft. En dat brengt een grote vér-' antwoordelijkheid mee, die op het punt stond, haar ertoe te brengen, maatregelen te nemen, welke door onwilligheid dreigden te worden uitgelokt. Zoals de zaken nu staan, schijnt het ons toe, dat er voor die maatre gelen niet meer direct reden is. Wel ke omstandigheden de Repoebliek er ook toe gebracht mogen hebben, eiereji voor haar geld te kieken, de keuze is gedaan en wij mogen zeg gen, dat in een der meest ernstigste fasen van het Indonesische probleem opnieuw verademing is ingetreden. De Repoebliek moge thans bewij zen, dat het haar ernst is met haar beloften en toezeggingen. Dan zal er over de wijze, waarop uiteindeljjk de kwestie van de verzekering van orde en rust in het gehele overzeese gebiedsdeel geregeld moet worden, te praten zijn, al zal vast moeten staan, dat dit praten niet te lang duurt en werkelijk in de goede geest van constructieve medewer king geschiedt. Wij kunnen het dan aan de Re poebliek over laten uit te maken, of deze gang van zaken de vertraging nodig maakte, welke van de poli tieke crisis in Djokjakarta het ge volg is geweest. Vooral, wanneer wij nagaan, dat wat de Indonesiërs thans aanvaarden, veel meer is, dan waartoe Sjahrir bereid was. En ont stond de crisis niet juist ook, omdat men vond, dat Sjahrir te ver ging? t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1