WIM BLEEF H.H. MARTELAREN VAN GORCUM een prooi van Lumey en zijn trawanten Nederlandse nota sprak krachtige en zette de puntjes op de i taal Sanatorium „Berg eh Bosch" in het zilver r Feestelijke herdenking te Utrecht onder hoge belangstelling NIEUW NOORDHOLLANPS DAGBLAD - Woensdag 9 Juli 1947 PAQ. 3 Van Omal koelde zijn woede op de weerloze priesters en kloosterlingen Trouweloosheid van Brandt en de-zijnen Wensendie de Repoebliek inwilligt MONUMENT DER K.A.B. Helden Speciale hulde aan Dr. Bronkhorst Kroniek Buitenland t?ick Malvzt. N IL NU WIJ na 375 'jaren de gang der H.H. Martelaren van Gorcum naar Den Briel in het geheugen terugroepen, dan gebeurt dit niet om een tegenstelling te scheppen tuisen katholieken en protestanten, want reeds in de dagen der marteling zelf hebben beiden gelijkelijk hun afschuw over de bestialiteiten der Geuzen geuit. Het is slechts een oproep om heg te gedenken die in de donkerste dagen van ons volksbestaan hun levens gaven voor Christus en Zijn Kerk. Het was op de vooravond van St. Jan 1572, dat de Watergeuzen on der Marijn Brandt de stad Gorcum bezetten en de Blauwe Toren, ihet voornaamste bolw,erk der stad, be legerden. Daarin hadden de bezet ting der stad, voorname - katholie ke burgers en de geestelijkheid der stad een toevluchtsoord gevonden. Het gerecht liep dat Spaanse troepen var} Utrecht uit, op w;eg waren om Gorcum te hernemen. Daarom wilde Brandt zo spoedig mogelijk de caapitulatie van de Blauwe Toren bewerkstelligen. Hij bood' onder eed een plechtig en bindend vrijgeleide aan Voor al len^ enkel de bezittingen moest men in de toren achterlaten als oorlogs buit. De bezetting capituleerde op die voorwaarden, jp^ar onmiddellijk bleek de trouweloosheid van Brandt en de zijlten. Na de suc cessen der Geuzen in Gorcum, toen het schuim bpogtij vierde, trok Brandt zijn woord in en hield naast eminente burgers ook de geestelijken gevangen. Het „proces". Toen hegon het „proces" der martelaren. Een proces is 't eigen lijk niet geweest, eerder was het een opeenvolging van mishandelin gen waarbij telkens'lagere harts tochten de toon aangaven. Zelden zal de tegenstelling tussen licht en donker, het scherpe contrast tussen beuleh,en martelaren zo geaccen tueerd' zijn geweest als in dit ge ding. Tegenover de sombere ach tergrond komt de heldhaftigheid der bejijd'éfs beter tot zijn repht. Marijn Brandt, Jan van Omal en Lum.ey vormen d'ie achtergrond. Brand.t was gen eerzuchtige, die eik middel om tot aanzien te ko„ men geoorloofd achtte. Na de val van Gorcum en de Blauwe Toren had het schuim het heft in handen en Brandt hield, volgens dé wensen van het 'gepeupel, de geestelijken gevangen. Het woord „Schutzhaft" kende hij nog niet, het begrip daarentegen wel. In de week'tot 1 Juli hebben de Martelaren te Gorcum onmete lijke kwellingen en beledigingen moeten ondergaanvan het gepeu pel. Brandt deed of hij van niets wist. Langzaam kwam het betere deel der burgerij na'ar voren, vat te moed en protesteerde tegen het gebeurde. Toen nam Brandt zijn zwaai en liet Leonardus van Ve- chel vrij, stond hem zelfs toe om op Maria Visitatie (2 Juli) in de hoofdkerk van Gorcum te preken. Daarna gaf, hij aan Leonardus een vrijgeleide naar Den Bosch om diens oude, zieke moeder te bezoe ken. Doch die stemming sloeg weer om toen de Geuzenaanvoerder be merkte dat de goedgezinden te Gorcum ver in de minderheid wa ren. Hij liet toe dat pastoor Van Vechel, in weerwil van het vrij geleide werd achterhaald, van verraad beschuldigd', mét de pijn bank bedreigd en weer werd op gesloten. Naar Den Briel Toen Brandt de wisseling der stemming in Gorcum zag, dacht de sluwe rekenaar een goede beurt te maken' door een brief te richten aan de Prins van Oranje en te vrageft wathij met de gevange nen moest beginnen. Brandt ver moedde toen reeds dat zijn chef, Lumey, niet de gunsteling van'dé Prins' was. Maar deze stap van Brandt lokte een tegenzet uit van de felle Geuzen; ze zonden een boodschap naar Den Briël, naar Lumey Deze stuurde direct de be ruchte Jan -van Omal, een afvallig geestelijke en felle papenhater naar Gorcum. Toen de luitepant van Lumey aankwam, was Brandt de leiding kwijt; hij mocht in Gor cum blijven maar de paters moes ten naar Den Exiel. Nu van Omal toch in Gorcum was, wilde hij door en passant Zaltbommel te verove ren een éclatant wapenfeit op zijn naam brengen. Maar het mislukte en nu koelde Van Omal zijn te leurstelling en woede in satani sche spot en beestachtige mishan delingen op de weerloze priesters en kloosterlingen, die hij via Dordrecht naar Den Briel liet sle pen. En daar was het Lu,mey zelf, die dé slotacte leidde. Gemener dan Omal, trouwelozer dan Brandt heeft hij er zijn 'grootste, vermaak in gevonden de belijders te treffen in hun heiligste gevoelens. De spotprocessie rond de galg, waarbij de gevangenen kerkelijke hymnen en litanieën moesten - zingen was bedoeki als een uitgezocht ver maak voor het gepeupel, maar maakte door de d^epe ernst en de ingetogen houding der martelarpe een onvergetelijke indruk en lój een blijvende schandvlek Voor Lumey en zijn trawanign. God weet hoe lang dit wrgde spel zou geduurd hebben, als niet een nieu we eerzuchtige handeling vat} Brandt het einde had veroorzaakt. De marteldood Iri Gorcum was het antwoord van de Prins gekomen: „Loslaten en d'irect". Brandt, zeer vereerd met het 'persoonlijk schrijven van de Prins wenste dit document zelf te houden en zond een rechtsge leerde naar Den Briel met een af schrift. - Hoewel Lumey in volslagen dronkenschap verkeerde, bemerkte hijtoch vrijspoedig slechts het cifschrift voor-zich te hebben en niet het origineel en bevroedde de houding van Brandt, die hem min achtte. In een paroxysme van woede gebood Lumey geen vrijlating maar onmiddellijke executie. Van de 23 gevangenen zijn er in die nacht van 9 Juli 19 de mar teldood gestorven en werden opgenomen tot het roemrijke koor van Gods H. Martelaren. De eerste 9 woningen te Vlissingen gereed Het woningvraagstuk, is een stap dichter bij zijn oplossing gekomen. Donderdagmiddag kwam men in het kantoorgebouw der Kon. Maat schappij De Schelde bijeen, ter-vie ring van het feit, cljnt de eerste nieuwe huizen in Vlissingen na de oorlog gereed zijn gekomen. Hgt be treft ,hier ïjegen eengezinswoningen drie beneden- en zes bovenhuizen. Ir. Wessating voerde namens de directie van de K.M.S. het woprd. Hij bracht dank aan de Engelse Marine, die indertijd zo goed ge- zorfd heeft vfeor de noodvoorzie ning en releveerde de grote moei lijkheden, om aan materialen té komen. Burgemeester B. Kolff laakte de papierovervloed, die nodig is eer tot huizenbouw kan worden over gegaan. De heer F. de Graaf, di recteur der volkshuisvesting in Zeeland, suggereerde, dat de vier voornaamste gemeenten moeten samenwerken, om een zo groot mogelijk aantal montagewoningen te betrekken. Proces tegen Duitse generaais Te Neurenberg is het proces tegen 11 voormalige Duitse Generaals be gonnen. Het betreft o.a. de gene raals: Veldmaarschalk Sigmund .Wilhelm List, inspecteur-genera.al van de reservisten van het Duitse veldleger, Maarsch. Freiherr .Maxi milian Von Weiche, opperbevelheb ber van de Duitse strijdkrachten op de Balkan, Kol.-Glneraal Lothar Rendulic, opperbevelhebber van de Duitse troepen in Noorwegen; Gene raal Wilhelm Speidel, belast met de Dujtse verdediging in Griekenland; Generaal-Majoor Kurt von Gleitner, Chef van de commandostaf in Servië \olgens de tenlastelegging hebben alle beklaagden toegestemd in of de moord op Honderdduizenden burgers bevolen, die als vergelding voor aan vallen op Duitse militairen zonder "vorm van proces werden opgehan gen of doodgeschoten in de verhou ding van 50 tot 100 voor iedere ge- dode Duitse soldaat. De zitting is tot 15 Juli verdaagd. Wie zal de oogst binnenhalen? De vraag, wie de komende oogst zal bjnnenhalen, vo.rmt het onder werp van een radiovoordracht, die d.e heer J. K. Melse, hoofdinspec teur van het bureau oogstvoQrzie- ning, 11 Jyli a.s. te 19.15 uur over de zender Hilversum II zal hou den. Het plaatje van de dag DE MILITAIREN GAAN DE BOEREN HELPEN BIJ DE OOGST Tijdens een boottocht op zee met de „Van der Wijck" is de 48-jarige J. A. uit Ridderkerk onwel ge worden en kort daarop overleden. Dezer dagen, arriveerden te Maastricht een gezelschap van 3U Schotse vrouwen, om een' bezoek te brengen san de graven van hun echtgeno ten op Margraten en het kerkhof van Venray. De 30.000ste bezoeker van de tentoonstelling „Rotterdam Straks" was de matroos P. H. W. Bremer, uit de Bor- selaqrstraat te Rotterdam, werkzaam bij de Holland- Amerika lijn. Hij kreeg 'n boekwerk cadeau „Rot terdam, de poort van Euro pa". 350 Limburgse mijnwerkers brengen hun vacantie door in Amster dam. Allerwege worden Zij gedankt en géhuldigd voor hun, werk, tijdens de ko- lennood in de winter. Graaf van den Bosch tot Nadat js middags,. een directeur benoemd. Dr. C. druk-bèzochte receptie was Goedhart is met ingang gehouden, werd Maandag avond in restaurant „Prin senhof" te Delft de letter kundige Dirk Coster ge- van 3 Juli 1947 benoemd tot adjunct-chef van de af deling studiedienst.. Het gehele personeel, ongeveer huldigd ter gedegenheid van zijn zestigste verjaar dag. Velen w.o. de minis ter van O. K. en W. boden schriftelijk hun gelukwen sen aan. Tal van vooraan staande litteratoren spra ken hem toe, en stelden zijn verdiensten op gebied van litteratuur in het licht. In de gisteren gehouden buitengewone algemene vergadërigg van aandeel houders van de Nederland se Bank is mr. J. H. U. 150 man, van de N.V. Ma chinefabriek en Reparatie bedrijf J. H. Keiler aan de Schaardijk te Rotterdam is hedenmorgen in staking gegaan. ;j: Alhier wordt medegedeeld, dat de North American Philips Co. een 'njeuw betonnen fabrieks gebouw heeft gekocht te Mountvernon, New York, ten behoeve van de uitbrei ding van haar verkoops afdeling. De autoriteiten vah Wederopbouw hebben aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem toestemming ge geven om nog deze maand te beginnen met de restau ratie aan de St. Bavo op de Grote Markt. Zaterdag 12 Juli a.s. om half drie des namiddags zal te Kat wijk (gemeente Cuyk N3.) een aldaar opgericht monument ter ge.dachtenis van de gevallen militairen van 2-26 R.I. en van het toenmalige korps politie- troepen jvorden onthuld. Bij de scheepswerf De Haan en Oerlemans te Heusden werd een kust vaarder van het „Shelter- dek"-type te water gelaten. Deze kustvaarder is be stemd voor de Kon. Ned. Stoomvaartmij te Amster dam. t |N DE NEDERLANDSE NOTA van 29 Juni werd krachtige taal gesproken. Er werd niet minder krachtige taal aan toegevoegd. Het ligt voor de hgnd, zo stond in het schrijven van dr. v. Mook, waarvan thans de letterlijke tekst bekend is, dat de vijf punten, welke de brief opsomde, met name de punten onder* 3, (de bete kenis der federale organen), 4 (de teruggave van de bedrijven), en 5, (de binnenlandse veiligheid), „van het grootste belang zijn vo,or het verwezenlijken van die politieke stabiliteit, welke onmis baar is als grondslag igoor de rehabilitatie en de credietwaardig- heid van Indonesië en "voor zijn wederopneming in het verkeer met de buitenwereld". De Nederlandse regering zal het op prijs stellen, op deze punten een zodanig antwoord te verkrijgen, dat omtrent de overeenstemming geen twijfel meer kan bestaan. Zij moet (zo leze wij vjfder) voorts met nadruk verzoeken, dat de republikeinse regering door en kele duidelijke en openbare daden een ejnde maakt aan enige toestan den en handelingen, die op dit ogen blik oorzaak zijn van een spanning eii gebrek aan vertrouwen. Zij heeft daarbij, zoals in de mondelinge toe lichting en de aide-memoire aan de heer Sjahrir werd medegedeeld met name voor ogen: 1. een algemene staking van vij andelijkheden waarbij inbegrepen dp bouw van stellingen, de voed- selljjokkade en de vernielingen, zomede de actie tegen de buiten de republiek gelegen delen van Indonesië. 2. de staking van onderhande lingen betreffende buitenlandse betrekkingen eri opheffing van de organisaties en functies, welke ONDER GROTE BELANGSTELLING is Dinsdag in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht het zilveren jubiljjjim gevierd vaji het Sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven en van zijn directeur dr. W. Brinkhorst. Een groot aantal vertegenwoordigers van de Kath. Arbeidersbeweging en van „Herwonnen Levenskracht" was bij de herdenkingsplechtigheid aanwezig. Tot de officiële gasten behoorden o.m. Z. Ejn. Johan Kardinaal de Jong, Z. Exc. Pjpf. Mr. J. Aalberse, Minister van Staat, Z. Exc. de Minister van Sociale Zaken W. Drees en de deken van Utrecht, de Hoogeerw. Heer A. Wiegerinck. JIJ VERSCHILDEN in leeftijd: er waren 'ouderen bij en jongeren. Zij verschilden in ka rakter en aard:'sommigen waren bang en vreesachtig, anderen waren moediger en wisten van zieli af te bijten. Maar zó. gelijk zij waren, ineens genomen uit een min. of meer gemakkelijk leven dat hen toch helemaal niet had voorbereid ov dit einde dat zo hard en zo wreed was en zo veel van hen kwam vragen..zijn zij alle negentien in het aange zicht vgn de marteldood de ge loofshelden geworden, die wij vandaag herdenken. De Marte laren van Gorcum, wij kennen ze allen, wij hebben allen van hen gehoord. Wij zijn fier op hen, bloedgetuigen poor Chris tus uit onze eigen Nederlandse stam. Laten wij hen waardig zijn door voor ons geloof ov te ko men en het daadwerkelijk te be leven! MARCUS De Voorzitter van „Herwonnen Levenskracht", de heer W. J. An- driéssen, sprak waarderende' woorr den over „Berg en Bosch", het per soneel en de directeur dr. W. Bronk horst. Spreker bood-namens „Her wonnen Levenskracht", de K.A.B., patiënte!) en oud-patiënten een fraaie plaquette aan. Kardinaal de Jong sprak een rede uit, waarin hij zeide, da! het sanatorium „Berg en Bosch" om twee redenen, bijzondere vermel ding .verdient.' In' de eerste plaats, omdat het een inrichting is van de K.A.B.door deze gesticht, met vrij-*, willige bijdragen bekostigd en in stand gehouden. Het grootste deel der verpleegden komt uit de krin gen van de K.A.B., waarmee zij als het ware in eigen huis vertoeven. De tweede reden voor de bijzondere vermelding is, aldus Kardinaal de Jong, dat het zulk een bijzonder goed sanatorium is en dit is na God te danken aan dokter Bronkhorst, onder wiens bezielende en zeer des kundige leiding het is gesticht, en uitgebreid, ?odat het thansin bin nen! en buitenland de reputatie ge niet van éep'der meest vèelzijdige en vooruitstrevende inrichtingen op het gebied van diagnostiek en be handeling der tuberculose. Daarom, aldus Z. Em., mogen wij zeggen, dat het heden een vreugdedag is voor geheel Katholiek Nederland, een dag waarvoor wij een Te Deum Laudamus mogen aanheffen. Positie Nederlandse passagiersschepen „Alphgcca", Antwerpen Zuid- Amerika, pass. 7 Juli Madeira; „Ko- ta Gede", RotterdamJava, pass. 8 Juli 2 uur Finisterre; „Oranje", Rótterdam—Batavia, 5 Juli v. Suez; „Tegelberg", BataviaBuenos Aires, 7 Juli te Tafelbaai; „Valerius", Rot terdamJava, 7 Juli 3 uur Perim gepasseerd; „Zuiderkruis", 5 Juli v. Sabang te Belawan. Minister Drees uitte namens- de regering woorden van waardering voor het werk der t.b.c.rbestrijding in- „Berg en Bosch", daar onder de bekwame leiding van dr. Bronkhorst verricht. Minister Drees complimenteerde de K.A.B. met de behaalde resultaten en deel de med§, dat het H.M. heeft behaagd dr. Bronkhorst te onderscheiden met het Ridderkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Prof. Aaiberse schetste de ontwikkeling van het sanatorium en noemde de opening van „Berg en Bosch" een der geluk kigste dagen in zijn ministeriële loopbaan. Het tweede kamerlid, de heer P. J. S. Serrarens hield de herdenkings rede, die aanving met een beschou wing over het samaritanenwerk van de KAB., die in 1913 „Herwonnen Levenskracht" stichtte, maar men had echter nog geen herberg voor de gewonden. Aan het einde van de eerste wereldoorlog waren er in Ne derland nog.geen duizend sanatori umbedden. Toen was het, dat min. Aalberse „Herwonnen Levens kracht" opdroeg een noojjsanatorium •te stichten, dat in 1922 tot stand kwam met dr. Bronkhorst als direc- Mauspleum voor verzets lieden te Ede Als een blijvende herinnering aan dé gevallen verzetsstrijders zal te Ede een monument door Prins Bernhard onthuld worden. Reeds in 1945 werd aan dit monument ge werkt door de Canadezen, die met hun bulldozers een hoog plateau bouwrijp maakten. In een der rrfü- ren van het bouwwerk zijn de na men gebeiteld van hen, dié voor het vaderland gevallen zijn. Op 2 Augustus wordt het mausoleum onthult. De ontdekking van het wapendepot te Parijs De politie heeft bekend gemaakt, dat in verband met de ontdekking van een wapendepot 25 a 30 perso nen-, voornamelijk Hongaren en Polen, zijn gearresteerd. teur. Het nieuwe sanatorium, dat in 1933 te Bilthoven werd gesticht, werd geheel "door de K.A.B. bekos tigd en werd tot een wetenschappe lijk centrum voor de T.B.C.-bestrij ding. Aan het einde van zijn rede wees spr. op de prachtige samen werking tussen dr. Bronkhorst en het bestuur. Spr. huldigde de direc teur voor zijn moedig werk tijdens de bezettjng. De laatste spreker, de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B., noemde „Berg en Bosch" een stukje tot werkelijkheid gebracht idealisme van de K.A.B. Zich tot dr. Bronk horst wendende roemde spreker zijn organisatietalent, zijn werk kracht en zijn liefde voor de K.A.B. Hij stelde als gering bewijs van op- recjhte dankbaarheid een door de Javaanse schilder Abdullah te ver vaardigen portret in het vooruit zicht. Na het dankwoord van dr. Bronk horst werd een receptie gehouden, gevolgd door een reünie voor geno digden. Teheran in staat van beleg De Perzische Minister-President heeft medegedeeld, dat met ingang van 9 Juli in Teheran de staat van beleg wederom zal gelden, in ver-, band met een tegen de regering ont ketende actie. Gener.aal Ahmaidi is hedenmorgen ontslagen als Minister van Oorlog. De redenen hiertoe zijn nog niet bekend. met het gestelde hierboven onder 2 in strijd zijn. 3. de ontbinding van organisaties en het ontslag van functionaris sen welke de schijn' handhaven, als zon de republiek haar gezag ook nitstre.kken «ver buiten haar gebied gelegen delen van Indone sië. In verband met de dringende om standigheden meent de Nederlandse regering te moeten verlangen, dat de hierboven genoemde punten binnen'een week beantwoording en verwezenlijking vinden en dat met de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati, indien op die pira ten overeenstemming blijkt te be staan, een snél en daadwerkelijk begin wordt gemaakt. Zij is alsdan van haar zijde bereid daartoe ten volle mede te werken in de geest van samenwerking en vertrouwen, die alleen zulk een uit voering mogelijk kan maken. In de brief yan 8 Juli antwoordde de Repoebliek op deze passages als volgt: „De republikeinse regering is bereid alle functie? en organisa ties op te heffen welke strijdig worden geacht met de overeen komst van Linggadjati en stemt mede in met een wapenstilstand met alle gevolgen van dien. (Alle deze maatregelen zijn geno men en zullen worden voortgezet met de verwachting, dat van Ne- 1 AUGUSTUS HERDENKINGSDIENST Voor de Stijkelgroep De Herdenkingsdienst voor de ge vallenen van de Stijkelgroep en voorts voor allen, die in het buiten land vanwege het verzet zijn omge komen, zal Vrijdag 1 Augustus des namiddags om 1 uur worden gehou den in de Grote Kerk te 's-Graven- hage. Spreker? zullen zijn ds. A. K. Straatsma van 's-Gravenhage, de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. W. A. J. Visser en ir. H. Glazen- burg (een der vier overlevenden van de Stijkelgroep). Deze dienst -zal ner radio worden uitgezonden. Het Hgt in de bedoeling, dat het stoffelijk overschot van'één der 33 personen van deze groep, wier stof felijke overschotten uit Duitsland naar Nederland werden overge bracht, dus van een onbekende, van uit deze kerk met militaire eer in het door het gemeentebestuur van 's-Gravenhage ter beschikking ge stelde 'eregraf op „Westduin" (bij Ockenburg, Loosduineri) wordt ter aarde besteld. De herdenkingsdienst voor de le den der Stijkelgroep e.a. zal met het oog op de beschikbare ruimte uit sluitend voor genodigden toeganke lijk zijn. deijandse zijde bijstand zal wor den verleend om een toestand en sfeer te scheppen, welke de repu blikeinse regering in staat zullen stellen in vrede te arbeiden." De republikeinse regering houdt zich overtuigd, dat hetgeen boven is uiteengezet de beste weg is om de doelstellingen te verwezenlijken, welke in de overeenkomst van Ling gadjati besloten liggen. Voorts spreekt de republikeinse regering .de hoop uit, dat de samenwerking tussen partijen zich bij voortduring moge voltrekken op de grondslagen van de overeenkomst van Linggad jati. Agent in negligé deed goede vangst Dezer dagen zat een agent van politie in zijn overhemd voor het raam van zijn woning van zijn vrije dag te genieten. Juist toen hij aan stalten maakte ,zich verder te kle den, werd de rust in de straat ver stoord door het geroep van: „Houdt de dief'. De agent zag een man voorbij hollen, achtervolgd door een vrouw. De politieman pakte zijn dienstpistool, holde op blote voeten en in overhemd de straat op en zette de achtervolging in. Daar - de dief echter zeer snel bleek en een af zakkende broek de agent belette zijn topSnelRêSd te bereiken, werd de afstand tussen hem en de dief niet kleiner. Hij loste daarom een waar schuwingsschot, waarop de 'dief de wedloop opgaf en bleef staan. Het bleek dat de man een rijwiel en de distributiebescheiden van een gezin had verduisterd. Hij was een zwer vende machinebankwerker, die be halve bovengenoemde feiten nog meer op zijn kerfstok had, daar verschillende recherche-afdelingen rijn opsporing hadden verzocht in verband met door hem gepleegde rijwieldiefstallen, oplichting en ver duistering. De E.V.C. en de sleepboot-staking Op een door de E.V.C. bijeenge roepen vergadering van stakend sleepbootper^pnccl te- ^Rotterdam werd besloten een commissie van zeven personen te vormen, een z.g. bedrijfscommissie, welke door de stakers uit hun midden zal worden gekozen. Deze commissie zal dezer dagen contact opnemen met de werkgevers, om 'zodoende te trach ten tot een oplossing te komen van het huidige conflict. Een der stakers waarschuwde echter, dat men rekening moest houden met de mogelijkheid, dat, zo men een algehele of gedeeltelijke inwilliging der eisen zou bereiken, het college van rijksbemiddelaars zijn goedkeuring daaraan, zulks in verband met de loon- en prijspoli tiek, zou kunnen onthouden, waar door de staking nutteloos zou zijnt geweest. Examens R.K. Leergangen Voor de examens paedagogiek M.O. t slaagden te Tilburg mej. M. A. G. v. d. Kerkhof, Helmond (met lof), de heer M. C. Oomen, Uden; paedagogiek M.O. B: de heer L. J. Jansen, Voorhout, de Beer H. W. Voelker, Amsterdam. CONFE RENTIE DER 22 NATIES Nu druppelsgewijs de antwoorden aer 22 Europese naties binnenko men op de uitnodiging ter bijwo ning van de aanstaande conferen- *ie..te Parijs, gaat men zich in of- iiciële kringen meer en meer af- vragen, of het niet mogelijk en nut tig is de individuele reconstructie plannen der afzonderlijke landen in het grote plan voor Europa te coördineren. In een gesprek met prof. dr. Karl Gunner Myrdal, secretaris van de Economische Commissie voor Euro pa van de U.N.O. met de vertegen woordiger van Associated Press in Genève werd deze vraag bevesti gend beantwoord en werd er de nadruk op gelegd, dat deze indivi duele plannen juist daarom zo nut tig zijn bij de uitwerking van het grote West-Eüropese herstelplan, omdat in elk van die plannen de behoeften en mogelijkheden van 'n ieder land afzonderlijk zijn geana lyseerd. Het tniggte, waaraan de komende conferentie haar volle aandacht zal moeten besteden, is, dat de uit individueel initiatief ge boren plannen zpdanig in het ka der van het geheel worden „inge bouwd", dat er geen wrijving ont staat en dat er geen energie node loos verspild wordt. Ook het door de Economische Com "v missie vari de UNO opgestelde rapport kan als basis die nen voor de voor stellen, die West- Europa aan de V.S. zal richten in ver band met de ver klaring van Mar shall te Harvard, daar de in dit rapport geplande or ganisatie zich hiertoe uitstekend leent. Bovendien vestigt het rap port de aandacht op de noodzaak tot opheffing der niveau-verschil len in de afzonderlijke eisen der' landen. Inmiddels zal het rapport door de conferentie slechts als ba sis voor de komende besprekingen kunnen dienen, en zullen de Euro pese voorstellen beduidend meer moeten inhouden, hetgeen ook be grijpelijk is, daar op 5 Juni jl.," de datum van Marshall's rede, prpf. Myrdal reeds met zijn rapport ge reed was. Inmiddels is bekend geworden, dat' Bevin zich op verzoek van Bi- dault aan het hoofd der Britse de legatie zal stellen. De eerste mi nister wilde door zijn aanwezigheid niet de indruk wekken, dat het hier een conferentie der grote mo gendheden betrof en dat ook deze gewichtige aangelegenheid weer zoals zo dikwijls boven 'de hoof den der kleinere landen zal wor den uitgevochten. Builenpest in Haifa In de Palestijnse haven Haifa, die meer dan 160.000 inwoners telt, is builenpest uitgebroken. Tot dusver zijn reeds 14 personen doof de ziekte aangetast. Men- ge looft, dat zij zijn gebeten door be smette vlooien, die door een schip zijn aangevoerd. De Palestijnse ge- zonCheidsautoriteiten hebben dé bevolking' van Haifa aangeraden dikke sokken te dragen en lange broeken, waarvan de pijpen aan de enkels moeten worden dichtgebon den. Andere maatregelen, die wor den genomen om de verbreiding der ziekte tegen te gaan, zijn een rattenjacht op grote schaal en hiet bespuiten van gevaarlijke plaatsen met insectendodende vloeistoffen. dooi J* S. FLETCHER 1 :ym 88. „Ik denk dat u zuty "zien wat dit alles betekent wannéér u hoort, wat ik er oveï te vqrtellen heb", zet hij. „Ik zal u nu een en ander-mededelen terwijl we wachten op ons vertrek naar Malygry Hold. Ik verwacht dat ik» hét daar opnieuw zal moeten ver! tellen, maar daarom hoeft u er niet op te wachten. Tenslotte is het niet zo ingewikkeld. Zoals u weet, kwam ik in Februari naar Engeland terug. Ik vroeg Stephen Pyke me in Lon- .den te treffen. Hij vertelde me alles 'over die cheque. En door die cheque kwam alles aan 't rollen. „Die cheque, Atherton, was mij gegeven door Hanson, de kapitein van een klein Frans sqfiip, dat tussen enkele Noordelijke Franse havens en Shilhampton vaart. Meestal ont moette ik Hanson öf in Shilhamp ton öf in de hut van de Clents, waar ik dikwijls heen placht te gaan. Ik wedde zo'n beetje voor Hanson en net voordat ik naar Canada ,vertrok was Hanson me zowat honde^l Pond schuldig. Hanson gaf me de cheque bij de Ctents in tegenwoordigheid van Gillian en haar moeder en zei me dat Bpyce hem ar diezelfde dag mee had betaald voor- een of aiidere vordering. Ik zag ér Boyce's hand tekening op, dacht dat alles in orde was en bezocht de oude Cuffe om haar verzilverd te krijgen. Die aVond vertrok ik naar Canada zonder iemand er iets van te vertellen. „Nu komen we tot die Februari- avond, toen ik terugkwam. Ik was nogal erg opgewonden over die cheque, omdat ik geloofde dat ze door die valse handtekening die inderdaad vals bleek volkomen waardeloos was en ik meende dal; het een of andere smerige streek van Boyce was geweest om mij te schaden. Mijn gedachten waren daar vol van toen ik in Brychester aan kwam. Ik mocht meerijden met de oude Abinett tot het eind van het dorp Mgrshwyke en ik ging bij IJris- eoe binnen om eens te kijken of iemand me herkende. Dat gebeurde nipt en" terwijl ik daar zat maakte ik mijn plan op. Ik had al een be zoek aan de Pykes een onafschei delijk stel, die twee! voorbereid, maar ik wilde meer doen. Ik wilde Hanson vinden. Dus was het eerste wat ik deed, de inham over te ste ken en mijn portefeuille te ver bergen in mijn oude kamer. Ik re kende er op, zoals u ziet, bij het zoeken naar Hanson in Shilhampton in vreemd gezelschap te raken. Toen ging ik naar de Pykes. Maar eerst gaf ik een jonge matroos, die me} verlof was en die ik tegen het lijf liep, een sovereign om een'brief je naar mijn zuster te brengen'met de boodschap dat ik terug zou ko men, nog iets over die portefeuille en dat ik een paar dagen weg zou blijven. Toen ging ik naar het huis van Stephen Pyke. En toen ik Pyke's huis verliet, wilde ik naar Shilhamp ton gaan. Maar plotseling viel het me in dat de Clents, moeder en dochter, Hanson me die cheque hadden zien geven en dat zij wisten waar Hanson was en dat ik er wel kom zou zijn, nu ik met eigen ver diend geld op zak naar huis kwam. Dus ging ik op weg naar de hut. En aan de Black Point Kloof ont moette ik Boyce. En natuurlijk ging ik op 'm af." •„Letterlijk?" vroeg Atherton. „Greep u hem vast?" „Ik greep 'm bij zijn keel, als u dat bedoelt. Ik voelde alsof ik de waarheid uit hem moest schudden. Misschien heeft hij eerst niet gewe ten wie ik was ik ben er zeker van, dat hij dat een paar minuten lang niet wist. Maar in ietfer geval schudde hij mij van zich af, trok een revolver en vuurde op mij. Ik maakte een sprong, gleed uit en viel voorover van de rots, precies waar hij vannacht viel. Maar mijn val werd gebroken, ik viel in een dicht bed van brem of zoiets en rolde naar de waterkant. En ik had de snuggere gedachte stil te blijven lig- fen, want ik wist wel zeker dat, als ij me weer zag, hij weer op me zou schieten. ïk zag hem over de rand kijken en ik bleef een tijd muisstil liggen. „Een vraag", zei Atherton. „Was het vloed „Ja en nogal sterk. Het water stond een paar meter van me af. Een sterke vloeö. Het drong tot me door toen ik daar lag, dat Boyce tot de conclusie moest komen dat de vloed me wel zou hebben weggespoeld en me zou hebben meegevoerd naar die draaikolk." „Ja, dat dacht hij", zei Atherton. „Precies, maar het gebeurde niet. ïk was niet gewond, behalve dan een paar schrammen en builen en na een tijdje stond ik op en ging onder langs de rotsen op weg naar Shil hampton. Het eerste wat ik de "volgende morgen deed was, een on derzoek in te stellen naar Hanson/ en voor 't ontbijt-2at ik al op een vrachtboot naar.Le Havre, waar Ik hem- meende te zullen vinden, En daar. vond ik hem, drie dhgen later. Ik vertelde hem waar ik voor kwam. Toen maakte ik een stomme fout: Hanson was in dienst vap Boyce. En toen ik hem over die cheque sprak, zei die schooier, er niets van te weterr en ontkende dat hjj me ooit, noch zes jaar geleden, noch eerder, een cheque had gege ven. (Slot volgt.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3