w co. Nieuw RBRUG Werkcommissie: Europa zal zich in de eerste plaats zelf moeten helpen De Republikeinse ministers begrijpen het nog niet OPZIENBARENDE REDE KBOUT VAN MAC ARTHUR >ol te Hoorn en Woensdag g 103Alkmaar elpend nheden ag en Dinsdag Ic te sluiten 4 HUIS E R M I S in 5e Hengstman" 14, 15 Juli N.V. lut Haardsteentjes dtegeltjes, i Tuinbouwschool leerlingen e le klasse TEN HOORN LANGEDIIK Voor Alkmaar en omgeving Hoe staat het nu? DE CONFERENTIE VAN ZESTIEN Eerst dan komt de nodige hulp van Amerika Bevin steekt- de hand toe aan Oost-Europa Engelse bemiddeling ten aanzien van de gendarmerie? Kerkvervolging in Joego-Slavië Japan zal in een eeuw geen oorlog meer kunnen voeren Mevrouw Peron toch naar Engeland? Sabotage-complot te Athene 22 doden bij vliegramp in Florida Schuld en boete Buwe leerlingen voor: ïn le middelbare klas iel (1 jaar, 1% dag per ma Paulowna (1 jaar, >m). te Z.O. Beemster id.), lollenteelt te Boven- lienteelt te Langedijk i Cultures te Hoorn r week). •s in de Tuinbouw té week). er. Schriftelijke inlich- n aanvragen aan: Di- te Hoorn. Spreekuur n en -aangiften: elke tiool, Bontekoestraat 28, BOND ^AN ÏN GEÏNTERNEERDEN een vertegenwoordiger het gebouw over: onderwijs, nader aankondiging *1* ALKMAAR ede. consumptie. aanbev. J. BAAS IROOG peciaal voor industrie ILDER - Telefoon 2272 SiLEN 2482 orraad leverbaar: diverse maten LANGEDIJK an geschieden, bij onder bij de Secretaris, C. WIT Het Hoofd der School, G. J. WITTEVEEN handen, dus: •effende de uitreiking van xbeid voor de 9e en 10e ,t en met 27 Sept. 1947. D 22381 en MD 22382 •83 voor bijzondere arbeid >or de werkgevers, zonder tributiedienst worden in- n 14 tot en met 18 Juli im brengt grote moeilijk- iletiering kan geschieden Zuid-Scharwoude, Heer- Obdam, Hensbroek en de bevrijding, doch vóór één of meer toerbuiten- en verzuimd hebben van naken cm een toerbuiten- at hiervoor nog gelegen- 1947. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur: E. J. 'M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 'per maar.d; incl, incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum, 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-;. Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 et. Noordhollands Buiten God, is 't nergens veilig (Vondel), MAANDAG 14 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11276 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORïtf: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ZEER BEGRIJPELIJK vraagt me nigeen ziph na het jongste debat in de Tweede Kamer over de Indi sche kwestie af, hoe het er nu mee staat. Deze keer hebben wij geen houvast aan een motie of resolutie. Dit heeft het voordeel, dat het de nadruk legt op h.et standpunt van de regering, die in deze zaak toch het eerste en het laatste woord heeft. Dat standpunt van de rege ring heeft prof. Romme gepoogd te omschrijven in vier punten en in het algemeen was dat, naar de ver klaring van minister Jonkman, juist. Wij kunnen dus aannemen) dat als conclusie van het debat het vol gende kan worden vastgesteld: 1. De periode van onderhandelen over de voorstellen, welke de Com missie-Generaal op 27 Mei, in over leg natuurlijk met de regering, deed', is afgesloten en wordt niet her opend. Dg regering stond, toen zij deze voorstellen op 27 Mei liet doen, op het standpunt van Linggadjati. Zij staat daar nog op en blijft daar op staan. De minister nam met na druk de stelling van prof. Romme over, dat Linggadjati niet alleen een overeenkomst is tussen twee partijen, maar ook een staatkundig beginselprogram. Vandaar haar standpunt, dat het accoord van Linggadjati zo nodig als 't moet! ook 'kan worden volvoerd zonder medewerking van de wederpartij der overeenkomst, de republiek. 2. De wezenlijke inhoud van de voorstellen van 27 Mei behoort on verkort te worden aanvaard en doorgevoerd. De onderhandelingen daarover zijn afgesloten, maar „ver dere uitwerking van de stukken maakt nader overleg nu noodzake lijk". 3. Tot de wezenlijke inhoud van de voorstellen van 27 Mei behoort ook de erkenning, dat deugdelijke machtsmiddelen ter beschikking van de souvereine Nederlandse re gering moeten staan en in werking moeten kunnen treden om haar uit eindelijke verantwoordelijkheid voor veiligheid en politieke vrijheid en dus ook in het gebied der republiek te kunnen dragen. Geen troepen vermindering, dus? Zij ligt wel de gelijk in de bedoeling van de rege ring, zij is trouwens in het accoord met name genoemd, maar ze houdt ten nauwste verband met het poli- tie-apparaat (de gendarmerie dus), dat de Gouverneur-Generaal, de Fêderale Raad en de Staten van In donesië ten dienste moet staan, op dat zij hun gezag kunnen bescher men. Zonder orde en rust kan geen rechtsstaat worden gevestigd. Als orde en rüst er zijn, hebben onze troepen een minder omvangrijke taak. De minister hoopte, dat troe penvermindering „het volgend jaar" mogelijk zal zijn. 4. De instelling van de Federale Raad die inderdaad een Raad is, waarin de samenwerkende instan ties elkaar ontmoeten, maar rech- teps „regeert" Nederland, door mid del van zijn Gouverneur-Generaal en de instelling van de lagere federale organen zal geschieden „on middellijk nadat de republiek de wezenlijke inhoud van de voorstel len van 27 Mei heeft aanvaard en nadat zij erkend heeft, dat Neder land deugdelijke machtsmiddelen behoeft voor orde en rust, en nadat door openlijke daden gebleken is, dat de republiek de verlangens in willigt, welke in de regeringsver klaring wórden gevraagd". Zó kun nen wij omschrijven, wat Romme stelde. Minister Jonkman nam dit vierde punt niet voor 100 pet. over. Hij herinnerde zich de opmerking van prof. Logemann, dat men niet kleinmoedig moet zijn tegenover de republiek. Vroeg Romme het on derste uit de kan? De minister zei wel, dat de regering in elk geval blijft staan op haar reeds eerder gestelde eisen, maar het is niet van te voren te zeggen, of al het ge vraagde kan worden vervuld, voor- 1 dat kan vforden overgegaan tot de instelling van de federale organen. In elk geval.kan als algemene op- marking gelden, dat ons Neder landse volk, de republiek en heel de wereld want die luistert mee! nu weet, dat wij niet van zins zijn, weer eindeloos te gaan onder handelen. Romme heeft het ook nog duidelijk gezegd: er is eigenlijk al te veel lankmoedigheid betracht. En de regering, die geen oorlog wil voeren en de republiek niet wil ver nietigen, heeft meer onomwonden dan ooit in hetopenbaar gezegd, dat zij niet zal aarzelen, van haar macht als uiterste middel, wanneer niets anders meer baat, gebruik te maken. Het zal een politiemaat regel zijn, een militaire-politie- maatregel op beperkte schaal. Maar, de zaak heeft nu een gjinstige wen ding genomen, na het Kamerdebat zijn door de republiek inderdaad enige maatregelen genomen, die ge schikt zijn, van haar goede wil te getuigen en zelfs internationaal worden andermaal goede diensten aangeboden, om de moeilijke kwes tie van de gendarmerie te regelen. Een toestand van eindeloos onder handelen dient echter het algemeen welzijn niet. Ook aan dat woord, gebaseerd op Linggadjati, höuden wij de regering! I^E CONFERENTIE van 16 Europeese landen, verte genwoordigende ruim 200 millioen zielen,*is Za terdag door Bidault in het Franse ministerie van bui- landse zaken geopend. Op voorstel vpn Nederland, België en Luxemburg werd Bevin vervolgens met al gemene stemmen als voorzitter gekozen. Een werk comité- werd benoemd, waarin alle aanwezige landen zijn vertegenwoordigd. Dit werkcomité zal uiterlijk 15 Juli rapport moeten uitbrengen. Het eindrapport aan de Verenigde Staten zal uiterlijk 1 September aanstaande moeten worden ingediend Na zijn verkiezing tot voorzitter, hield Bevin een korte rede, waarin hij zeide, dat het gerüime tijd zal duren alvorens de lilt de oorlog voortvloeiende politieke moeilijk heden uit de weg zullen zijn ge ruimd. De économische problemen vragen echter een spoedige oplos sing. De rede van Marshall, aldus Bevin, biedt ons hiertoe de gelegeh- heid. Wij gelóven, dat het aanpak ken van de economische problemen niet alleen verlichting zal brengen, doch dat daardoor tenslotte ook in politiekopzicht een oplossing voor Europa zal wordgn bereikt. Bevin zeide voorts, dat de beschul diging van Engeland en Frankrijk van inmenging in aangelegenheden van anderen, gezien de rol die4 beide lsn,den in twee wereldoorlogen heb ben gespeeld, kennelijk vals is. Sprekende over de afwezigheid van bepaalde Oost-Europese landen zei Bevin: „Het is zeker, dat zij hun afwezigheid evenzeer betreuren als wij. Wij begrijpen ten volle en geven uiting aan onze sympathie, maar ik ben er zeker van namens allen te spreken, wanneer ik zeg, dat de deur wijd open zal blijven voor alle landen, die het gehele Europa weer op de been willen helpen. Dit is een zakelijke bijeenkomst en wij moeten voortmaken met ons werk. Wij willen geen permanente organisatie naast de V.N., doch een ^tijdelijke organisatie, die energiek en snel kan werken. Onze loyaliteit jegens de V.N. blijft onveranderd". „Ik ben gemachtigd namens dé Britse regering mede te delen, dat de hulpbronnen, niet alleen van Engeland zelf, doch voor zover mo gelijk van het gehele gemenebest ter beschikking staan voor het her stel van Europa. Het is niet alleen onze plicht, doch ook in ons eigen belang zulks te doen". Een werkcomité Bevin stelde voor, op grond van de overwegingen, neergelegd in de uitnodiging, onmiddellijk een werk comité te benoemen, waarin alle aanwezige landen zijp vertegen woordigd. Dit comité zal uiterlijk 15 Juli rapport -moeten uitbrengen. De werkcommissie van de confe rentie der zestien landen te Parijs is Zaterdagavond en Zondagmiddag bijeen geweest. Herve Alphand (Frankrijk) werd tot voorzitter ge kozen en Claude Serreülles (Frank rijk) tot secretaris-generaal. De com missie heeft van de plenaire confe rentie vier take.n te vervullen gekregen: het opstellen van een reglement, het indienen van ontwerpen voor de organisatie, het samenstellen van commissies en het benoemen van een secretaris-generaal voor alle commissies en subcommissies. Zaterdag werden alleen de eerste twee punten behandeld. De voor stellen voor de organisatie omvat ten: instelling van een klein perma nent uitvoerend comité en vier per manente technische commissies, die studie moeten maken van de kwes ties betreffende voedselvoorziening en landbouw, ijzer en staal, brand stof en energie en transport. Eindrapport vóór 1 September Men kwam overeen, dat het in stellen van vier hoofd-subcommis- sies niet het inrichten \an een soe pele procedure, volgens welke even tueel nog andere organen zouden kunnen worden ingesteld ter behan deling van speciale onderwerpen, zou uitsluiten, Voorts werd alge meen aangenomen, dat het comité van samenwerking, waarin verte genwoordigers van alle landen zitr ting zullenhebben, zijn eindrapport aan de regering van de Verenigde Staten uiteindelijk 1 September a.s. zal indienen. De werkcommissie heeft aan de plenaire zitting der conferentie een ontwerpplan voorgelegd, waarr in wordt verklaard, dat Europa zich in de eerste plaats zelf dient te helpen door de productie der noodzakelijke goederen op te voe ren en dat vervolgens de hulp der Verenigde Staten nodig zal zijn om Europa in staat te stellen met deze pogingen voort te gaan. Het ontwerp verklaart nadrukke lijk, dat er niet zal worden geïnter- venieert in de binnenlandse aange legenheden der deelnemende lan den en geen beperking zal worden opgelegd aan een heilzame ontwik keling van de Europese handel. De informatie, waarop het rapport zal worden gebaseerd, zal vrijwillig door de landen worden verstrekt. De inlichtingen over de Duitse ac tiva en benodigdheden zullen van de bevelhebbers der zones worden ingewonnen. De commissie van samenwerking zal voor het opstellen van het rap port om vriendschappelijke hulp van de V.S. verzoeken. Er zullen vier technische commissies worden ingesteld, nl. voor voedsel en land bouw, energie, ijzer en staal en voor vervoer. En tenslotte zal de organi satie nauwe betrekkingen moeten onderhouden met de V.N. en de bestaande economische organisaties. DE NIEUWE PREMIER van het republikeinse kabinet, Sjarifoed- din, is naar Batavia vertrokken, waar hij met „de Nederlan ders", volgens Reuter, besprekingen zal voeren, yooral over de nog steeds zwevende kwestie van de gemeenschappelijke gen darmerie. De Republikeinse minister van voorlichting gal volgens ditzelfde persbureau Zondagavond in een verklaring te Djokja te kennen, dat „de Nederlanders geweld willen gebruiken om hun geschillen met de republikeinse regering op te lossen". Deze minister baseerde die verklaring 'op de redevoeringen van de Ministers Beel en Jonkman in het jongste Kamerdebat! Sjari- foeddin zou voor zijn vertrek naar Batavia, waar hij Dinsdag wordt verwacht, gezegd hebben, dat de redevoeringen van dr. Beel en minister Jonkman en de radiorede van dr. van Mook, een schen ding betekenen van Liggadjati betreffende de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië! Sjarifoeddin naar Batavia Ook de republikeinse dagbladen zijn nog niet tot de Nederlandse opvattingen genaderd. Zo is het republikeinse dagblad „Soember" van mening, dat weliswaar de Ne derlanders verplicht zijn, het de- facto-gezag van de republiek te her stellen, indien de republiek daarin „Huize Doorn", een der fraaiste landgoederen van Nederland, dat door ex-keizer Wilhelm II na zijn dood vermaakt werd aan zijn oudste zoon, de ex-kroonprins, is het voorwerp van internatio nale belangstelling. De Nederlandse regering zal n.l. .binnenkort een beslissing nemen of het als vijandelijk vermogen geconfis- ceerd zal worden, of dat het met alle bezittingen apn de ex-lgoon- prins zal worden teruggegeven; dit laatste alleen indien hem een non-enemy verklaring zal worden uitgereikt. Bij confiscatie zou de regering van plan zijn het kasteel te laten, zoals het is en er eep museum van te maken. Een der interieurs van Huize Doorn. We zien hier een d§j bedienden van wijlen de ex-keizer bij de wastafel der ex-keizérin. (ABC P.) tekort schiet, maar „bij de hulpver lening in het centraal orgaan van het poiitiegezag. moeten de Neder landers het defacto-gezag van de republiek niet vergeten". En de marxistische „Rajat" oordeelt, dat de verklaring van minister Beel niet overeenkomt met de tijd, waarin men eikaars waarde erkent. Volgens Reuter uit Batavia heeft Engeland zfjn bemiddeling aangeboden, voor de vorming van een neutrale commissie voor de binnenlandse veiligheid in Indo nesië. Volgens dit bericht gaat het om het recht en de veiligheid van de Nederlanders en buitenlanders waaronder ook Engelsen!), die onder het bewind van de Fede rale Raad naar hun ondernemin gen op Java en Sumatra terug keren. Reeds heeft een bespreking tussen de Engelse regering en de Nederlandse ambassadeur te Lon den plaats gehad. Engeland wacht de beslissing van de Nederlandse regering af. Intussen is er sprake .van voor stellen van de republiek, over de, instelling van speciale brigades voor de binnenlandseveiligheid, welke voorstellen minister Setcadjit naar Batavia zou rrlfeegenomen hebben. Setcadjit is nl. hedenmorgen met minister dr. Leimena ijl Batavia teruggekeerd, na een reis naar Djocja en Oost-Java. De Nederlandse marine heeft weer een Engels schip aangehouden, in de baai van Lampong, ten Zuid-Oosten van Sumatra. Het had zich niet bij de havencontröle gemeld, alvorens handel te,drijven met de republiek. Het schip had zout, zjvavel en auto banden aan bqord De kapitein zal morgen, Dinsdag, voor de commissie van onderzoek verschijnen. Sedert tien dagen, zo meldt Aneta uit Bandoeng, zijn grootscheepse vernielingen gemeld in het bosreser- vaat bij Tandjongsari, ten Noord- Oosten van de Bandoengse hoog vlakte. Op verschillende plaatsen, zo deelt DE PARIJSE CONFERENTIE TER BESPREKING VAN HET MARSHALL-PLAN Een overzicht in de zaal van het ministerie van buitenlandse zaken te Parijs tijdens de ope- ningszitting ter bespre king van de Europese economische coöperatie Afgevaardigden van 1( landen waren op de con ferentie aanwezig. Ernstige beschuldigingen van Kqrd. Griffin Kardinaal Griffin, de aartsbis schop van Westminster, heeft op een grote bijeenkomst yan katho lieken te Londen een beroep ge daan op de V.N., om een onder zoek in te stellen naar de .mis daden tegen de mensheid" in Joe- go Slavië, waar de vervolging van de kerk „in bardheid de ergste door de nazi's bedreven misdaden evenaart". Volgens kardinaal Griffin zijn zooveel priesters vermoord, gevan gen genomen of verbannen, dat in vele kerken hgt' houden van de godsdienstoefening onmogelijk is geworden. 200 priesters, 3 vicaris sen-generaal en de aartsbisschop Stepinac bevinden zich thans in de gevangenis. Stapa Gradiska is het Dachau van Joego-Slavië. Verder verklaarde de kardinaal, dat er geen persvrijheid is in Joego- Slavië en dat alle katholieke druk persen niet alleen door de staat ge- confisceerd zijn, maar dat de rege ring de pers bovendien gebruikt als een middel voor communistische propaganda: Een zelfportret van Rembrandt Harmensz. van Rijn, gesigneerd en gedateerd 1656, dat thans geëxposeerd i'ë op de tentoon stelling van oude Weense kunst in het Rijksmuseum te Amster dam. Het portret is afkomstig uit het kunsthistorisch Museum te Wenen. (ABC P.) Marcel Varnel bij auto-ongeval gedóod De 53-ja'rige Franse film-pro ducer, Marcel Varnel, die films in Parijs, Hollywood, New York en Londen gemaakt heeft, is Zondag avond bij een auto-ongeval in de buurt van Midhurst om het leven gekomen. Rector-Magnificus Kath. Econ. Hogeschool Het curatorium der Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg heeft voor' hèt studiejaar 1947/1948 benoemd tot rector-magnificus prof. H. A. Kaag en tot secretaris van de senaat prof. dr. F. van der Ven. Geen maximumprijzen voor hard fruit De vaststelling van maximumprij zen voor kersen en enkele soorten bessen heeft geen wijziging gebracht in het standpunt van de minister van landbouw, visserij eil voedsel voorziening, volgens hetwelk in het algemeen voor fruit geen maximum prijzen zullen worden vastgesteld. Met name is het niet de bedoeling voor hard fruit, appelen ert peren, een prijsregeling vast te stellen en evenmin voor pruimen. De fruit oogst blijft goede vooruitzichten bieden, zvdat de verwachting van een redelijke ontwikkeling van de prijzen gerechtvaardigd is. Mén zal er echter rekening mede moeten houden, in het bijzonder de ■kopers en verkopers van fruit op stam, dat bij hpt optreden van hoge prijzen maximumprijzen zullen v/orden bepaald. - de militaire Nederlandse woord voerder mede, hebben schermutse lingen en schietpartijen plaats ge had. Daarbij zijn drie Nederlanders omgekomen en 15 gewond. Ontstemming te Tokio In oen verklaring; die beschouwd wordt als de belangrijkste, die tot dusver over dc bezetting van Japan is afgelegd, heeft generaal Mac Arthur Zaterdag gezegd, dat „het zonder twijfel duidelijk wordt, daj wij hier tn Japan de vrede zullen winnen". De beslissing van de commissie voor het Verre Oosten met betrek king tot4 het politieke en economi sche bestuur van Japan heeft alle acties, die MacArthur reeds had ondernomen, bekrachtigd^ Zij gaf uiting aan de eenheid vah doelstel ling der elf betrokken landen. Mac Arthur zeidg, dat de verklaring van de commissie de vrees had wegge vaagd, dat de grote naties niet in staat zoudef) zijn haar afwijkende meningen over internationale vraag stukken te verzoenen, en man had beide gevaren te strenge behan deling van de overwonnen vijand of het instandhouden van Instellin gen. die verantwoordelijk zijn voor de oorlog vermeden. Twee fundamentele zaken ont wapening en demilitarjsatie waren reeds voltooid. „Ook zon der controle van het buitenland zal Japan in een eeuw geen oor log meer kunnen 'voeren", aldus MacArthur. Reuter meldt, dat de reactie on der de buitenlandse missies te To kio op de toespraak van Mac Ar thur, de opperbevelhebber van de geallieerde bezettingsstrijdkrachten in Japan, deze was: dat het jam mer is. dat Mac Arthur het nodig heeft gevonden, die toespraak te houden. Een Britse autoriteit ver klaarde: „Het betreurenswaardige van Mac Arthur's uiteenzetting is hierin gelegen, dat hij mogelijke positieve resultaten heeft bedorven door grootspraak en kennelijke overdrijvingen. Zelfs een Mac Ar thur is niet gerechtigd te beweren, Uitnodiging van Koningin Elisabeth De Daily Express meldt in grote opmaak, dat de Koningin van Engeland gisteren aan Senora Peron, de echtgenote van de Ar gentijnse president, een officiële uitnodiging om haar te komen bezoeken heeft verzonden, in de hoop, aldus het blad, haar van het voornemen van de tour door Engeland af, te zien, af te kunnen brengen.' Voordat dit bericht bekend werd, was medegedeeld, dat de Britse ambassade te Rome een boodschap had ontvangen van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken, waarin verklaard wordt, dat Senora Peron, wanneer zij besluit een be zoek aan Groot-Brittannië te bren gen, te Londen welkomgeheten zal worden. De Britse regering heeft op 2 Juni jl. Senora Peron uitgenodigd voor een bezoek aan Groot-Brittan nië. Sedertdien, tijdens haar reis door Spanje en Italië, hebben vele tegenstrijdige berichten de ronde gedaan omtrent haar eventueel be zoek aan Engeland. Athene, 14 Juli (Reuter). Heden Maandag, zijn te Athene in de vroege ochtend meer dan vijfhonderd per sonen, waaronder deskundigen van de telefoon-, electriciteits- en water leidingbedrijven, gearresteerd onder verdenking van plannen tot sabo tage. Een vliegtuig, een DC 3 dat op weg was van New York naar San Juan in Puerto Rico, is in een moerassig gebied 8 kilometer ten westen van Melbourne in Florida neergestort. Volgens de. laatste be richten zijn 22 personen om het leven gekomen, terwijl 13 inzit tenden werden gewond. (Jat Japan zonder buitenlandse controle niet binnen de eeuw zou kunnen herbewapenen." Men beschouwt te Tokio de ver klaring van Mac Arthur als ge richt tegen de Sovjet Unie en niet tegen het Britse gemenebest en als een nadrukleggen op de eenstem migheid, Welke in de commissie voor het Verre Oosten heerst', te genover de verdeeldheid van op vatting in Europa. De voortdurende herhaling van het standpunt der commissie voor het Verre Oosten door Mac Arthur wordt als over bodig geschouwd en als olie op het vuur der critiek. NIET TEGEN te spreken valt, dat de schuldbelijdenis en de ver klaring van ,25 vooraanstaande NSB- ers door het Nederlandse volk met gemengde gevoelens is ontvangen. De schuldbelijdenis is opgesteld door aalmoezeniers in de kampen der politieke delinquenten en werd gepubliceerd ook via de kansel' in kerken, met medewerking 'van het Interkerkelijk Overleg, waaraan be halve de Katholieke Kerk, ook de Herv. Kerk, de Gereformeerde Ker ken en de verschillende andere pro testantse kerkgenootschappen deel nemen. Hoewel het jammer is, dat de oud- NSB-ers aan hun schuldbelijdenis nog weer een verklaring toevoegen over hun houding in de bezettings tijd, gaat^het o.i. niet aan, zoals hier en daar al Schijnt te zullen gebeu ren, de belijdenis van de betrokke nen bij voorbaat al te diskwalifice ren als onoprecht. Een mens kan vallen, diep vallen, en zwaar on christelijk handelen, maar het is even onchristelijk, de goede rrtening van die schulderkenning al tevoren in twijfel te trekken. Waarom kan hun inzicht in hup dwalen en falen niet gegroeid zijn? Waarom kan menigeen van hen, aan wie een zeker idealisme en tot op zekere hoogte zelfs goede trouw, al thans gedurende lange tijd, niet kan worden ontzegd, in'eenzaamheid van de kampen niet zijn gaan in zien, dat laakbaar was hun achte- t loosheid, waarmee zij voorbijgingen aan de eigenlijke strekking en de heilloze gevolgen van maatregelen, die ons door de bezetter Werden opgelegd? Waarom zouden wij niet aanvaarden de - diepe beschaming, waarvan zij uiting geven, de diepe beschaming over de vervolgden, de gemartelden, de weggevoerden, de vermoorden en de demonisch-ver- nietigden onder de Joden? Wat de aannemelijkheid dezer schuldbekentenis in vele voor deze gedachtengang moeilijk bereikbare kringen zou hebben vergemakke lijkt, dat is, indien aan deze belij denis in sterker mate zou zijn toe gevoegd de bereidheid om boete te doen voor* de enorme schuld, die deze mensen op' zich hebben ge laden en die met schone woorden alleen niet kan worden uitgewist. Wel getuigen zij van hun schuld besef, „bovenal jegens ®od, de Al lerhoogste", wel vragen zij, deze be lijdenis te willen aanvaarden „als een oprechte poging, de nog schrij nende wonden te helpeh helen" wij herhalen, dat wij aan die op rechtheid niet twijfelen maar vast staat en moet ook staan in geest en hart van de betrokkenen, dat op schuld, ook op eindelijk- erkende schuld, boete dient te vol gen. In deze belijdenis zou de be reidheid, deze gevolgen van de er kende schuld te dragen, niet hebben misstaan! En zeker zou in de toe gevoegde verklaring voor de bereid verklaring plaats zijn geweest. Ook ds. Hommes, die in „TrouV" een en ander over deze kwestie schrijft,- en die in het tot stand komen van de schuldbelijdenis de hand heeft ge had, is van oordeel, dat het beter geweest ware, indien de verklaring achterwege was gebleven. Het zou de toon der belijdenis doordringen der hebben gefiouden en de aan dacht van het Nederlandse volk minder hebben verdeeld. Overigens dienen wij de belijde nis zelve te appreciëren als een traject op de weg der \*erzoening. die ons v.olk tenslotte toch moet begaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1