4 De eerste minimumprijzen zijn vastgesteld De tuinl LES ENFANTS DU PARADIS Gang i t PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 16 Juli 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Raadsleden over de Begroting Exploitatie-tekort Centraal Ziekenhuis UIT OUDE TIJDEN Een zeldzaam knappe Franse film j DRIE MARINE-MANNEN GEWOND Als gevolg van mijnontploffing Gemeenteraad BERGEN Nog geen ambtswoning voor de Burgemeester L.7.B.-tuinders ver gaderen in Haarlem H.M. de Koningin in Drenthe Rotterdams vliegveldplan nen stacji er niet best voor Hongarije bereidt verkiezingen voor Sulyok niet' herkiesbaar Het Rode Kruis tijdens de bezetting Arnhem raakt uit 't telefoon-isolement Terwijl links i De voedsel- vernietiging Wereld-joui Huis Da Driemaal I 1 (Vervolg) Enkele leden vragen naar de maatregelen tot verminderen van het nadelig saldo van het C.Z. en vragen of het rapport van de qprifi- cateur over de exploitatieopzet al is verschenen. Voorts, vragen zij een specificatie van de pptiëntèn uit Alkmaar en de buitengemeenten en naar het overleg met de patiënten betreffende een herziening der ta rieven. Andere leden vragen of de pogingen tot verhoging van de ver- pleegprijs in het St. Elisabethzieken- huis resultaten hebben opgeleverd, weer andere leden vragen of de bij dragen der buitengemeenten in het nadelig saldo van het C.Z. zal wor den verhoogd en welke maatregelen B. en W. denken te nemen t.a.v. die gemeenten, die weigeren in de ex ploitatiekosten bij te dragen. B. en'W. delen mede, dat het te kort van het C.Z., dat 325 bedden heeft, geraamd wordt op f166.470, De uitkomsten steken gunstig af bij die van ziekenhuizen te Haarlem, Purmerend en Zaandam. De voor naamste oorzaak is, dat de verpleeg- prijzen niet mogen worden ver hoogd. De verificateur adviseert invoe ring van een kostprijsboekhouding aan de hand waarvan de onhoud baarheid van de door de prijsbe- heersing gevolgde politiek kan wor den aangetoond. Een volledige kost prijsboekhouding is echter nog niet ingevoerd. Verhoging van de ver- pleegprijzen van het St. Elisabeth- ziekenhuis is aangevraagd. Herzie ning van de tarieven van de beide ziekenhuizen wacht op de qpmen- stelling van de jaarstukken van bei de instellingen over 1946. De com missie uit de buitengemeenten stelt pogingen in het werk om te komen tot verhoging van de bijdragen uit die gemeenten. Het rapport van deze commissie willen B. en W. af wachten alvorens maatregelen te nemen tegen gemeenten, die weiger achtig blijven een redelijk aandeel te dragen van het nadelig saldo van het C.Z. T.a.v. de vestiging van industrieën i delen B. en W. o.m. mede, dat een bqjere spreiding van de industrie over het grondgebied van de ge meente aan de orde zal komen bij de vaststelling van het uitbreidings plan. Hieromtrent is overleg gaande met de Provinciale Planologische dienst. Als de raad hiertoe termen aanwezig acht zullen B. en W. de mogelijkheid van invoering van een belasting op het ophalen van huis vuil gaarne onderzoeken. Ook zullen B. en W. nagaan of belasting lean worden geheven van rijwielstallin gen op o-penbare gemeentegrond. Een belasting op het parkeren van auto's zou naar de mening van B. en W. het vreemdelingenverkeer in Alkmaar niet bevorderen. T.a.v. de in bezettingstijd tot stand gekomen concentratie van bedrijven merken B. en W. op. dat deze niet in alle opzichten geslaagd rriag worden ge noemd. De gecentraliseerde admi nistratie blijkt niet voldoende te worden beheerst door het personeel. Een oordeel over de technische zijde van dit vraagstuk willen B. en W. opschorten totdat de nieuwe direc teur gelegenheid heeft gehad zich in te werken. Een lid wil de belasting op Open bare Vermakelijkheden verhogen van 20 op 30 pCt., hetgeen f75.000.— zal opbrengen. B. en W. menen, dat de opbrengst van deze belasting in 1947 zijn maxi mum heeft bereikt en betwijfelen of verhoging van het percentage een evenredige verhoging van de op brengst betekent. Zij geloven niet, dat voor '48 een zo hoge opbrengst als voor '47 kan worden beraamd. Met herziening van het vastrechts tarief bij het gasbedrijf moet naar de mening van B. en W. worden ge wacht tot wat meer normale tijden zullen aanbreken. De interne organisatie van de rei nigingsdienst voldoet niet geheel aan de daaraan gestelde eigen. Deze zaak is bij de verificateur in onder zoek en verwacht wordt, dat met de komst van de nieuwe directeur van openbare werken in de loop van dit jaar een bevredigende oplossing zal worden gevonden. B. en W. achten het niet gewenst hierop vooruit te lopen. In antwoord op een vraag van verschillende leden over de vlotten de schuld der gemeente delen B. en W. mede, dat deze in 1940 f700.000.— bedroeg en sindsdien is gestegen tot fl.200.000.Het tekort over '45 werd geraamd op fl.250.000.—dat over '46 op fl.040.000,—De voor schotten van het Rijk ad. f120.000 over '45 en f400.000,— over '46. als mede een achterstandsuitkering on dernemingsbelasting over de jaren '41 t/m '46 ad. f630.000,in aanmer king genomen blijven door de ge meente te financieren de tekorten over de jaren '45 en '46 tot een be drag van fl.140.000.„In aanmer king genomen, dat de voorschotten uiteindelijk heel wat groter zullen zijn, menen B. en W. de huidige kas- positie nog enige tijd te mogen aan zien. Zodra omtrent de blijvende tekorten betrouwbare cijfêrs bekend zijn zullen B. en W. een voorstel doen tot dekking hiervan door geld lening. Verlaging van de legestarieven voor kerkgenootschappen en instel lingen van openbaar nut is niet mo gelijk, daar deze heffing bij leges- besluit door het Rijk is vastgesteld. B. en W. staan echter sympathiek Een huwelijk in vroeger tijd. 16 JULI: Dat men in vroeger dagen wel wat met trouwlustigen op had, blijkt uit het feit, dat meni in 1868 een buitengewone zitting van de Gemeenteraad belegde, om een trouwlustig paartje te helpen. De voorzitter opende de door 10 leden bezochte vergadering en deelde hoede, dat een zeeman, die op het punt van vertrek stond, wilde trouwen. Wat had de Ge meenteraad daar mee te maken, zult u zeggen. De Ambtenaar van de Burg. Stand voltrekt het hu welijk en klaar is Kees. Er waren toen 4 ambtenaren voor dit werk, maar de heren waren allen uit- stedig en nu moest er volgens de voorzitter dus dadelijk een vijfde ambtenaar worden benoemd. Dr. L. de Sonaville werd be noemden de vergadering ge sloten, omdat verder niemand een mond open deed. De Burgerlijke Stand van 16 Juli 1868 geeft aan als getrouwd: Jan Ringers te Amsterdam en Afie Haasbroek te Alkmaar. Hadden zij zo'n haast? tegenover het streven voor een ver laagd tarief voor kerkgenootschap pen e.d. en zijn bereid dienaangaan de een verzoek tot de Minister van Binnenlandse Zaken te richten. Enkele leden vragen aan B. en W. maatregelen om op Vrijdagen ook in de middaguren de Waagtoren toe gankelijk te stellen. B. en W. zullen met de V.V.V. in overleg treden om in de dienstregeling der toren wachters verandering te brengpn. Enkele leden achten het beter, dat de gemeente de overeenkomst met de Stichting Noodschouwburg ver breekt, teneinde de volledige be schikking over de korenbeurs te verkrijgen, nu er van de stichting van een noodschouwburg voorlopig niets kan komen. In antwoord hier op delen B. en W. mede. dat de in de overeenkomst bedongen huur prijs door de Stichting Noodschouw burg ad f3500.per jaar voor het eerst moet worden voldaan op de eerste der maand volgende op die, waarin met de exploitatie van de korenbeurs als schouwburg wordt begonnen. Zolang de bo,uw van de noodschouwburg niet tot stand komt, heeft de gemeente de volledige be schikking over de korenbeurs. In antwoord op de vraag wat de reden is van de achterstand bij de invordering van schoolgelden dpi en B. en W. mede. dat vanaf 1942 ten behoeve van het gewoon lagpr, voortgezet lager, B.L.O. en U.L.O. gpen schoolgelden zijn geheven, i. v. m. het feit, dat het toenmalige be wind invoering van een Rijksschool- geldregeling beoogde. Voor wat be treft het gewoon voortgezet en uit gebreid lager onderwijs is de ge meente voor het gemis aan school geld over die jaren schadeloos ge steld door het Rijk. M. i. v. het schooljaar '45'46 kan de gemeente weer schoolgeld heffen De daarop betrekking hebbende schoolgeldver ordeningen konden eerst in '46 wor den vastgesteld, terwijl van de Rijksbelastingadministratie nog geen schoolgeldmaatstaven werden ontvangen Er zijn maatregelen ge nomen om de schoolgeldheffing te bespoedigen. Voor opheffing van de functie re ferendaris ter gemeentesecretarie, in welke functie Mr. K. de Ronde op 1 Juli in dienst is getreden (vaca ture Veendorp), acht.en B. en W. geen reden aanwezig. Bezetting van bedoelde vacature was dringend noodzakelijk. De werkzaamheden aan de referendaris opgedragen zijn sedert de instelling van deze functie in 1927 in belangrijkheid en omvang toegekomen. Uitbreiding en vernieuwing van het (heubilair in de raadszaal willen sommige raadsleden uitstellen tot dat de kosten lager zijn. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar als de raad -voorshands met de bestaan de toestand genoegen wil nemen. Aanschaffing tegen een lager bedrag met eenvoudiger middelen achten B. en W. gezien de aard en betekenis van het meubilair niet gewenst. Op een vraag van een der leden wordt medegedeeld, dat de burgemeester tot dusver 42 maleh gebruik heeft gemaakt van zijn bevoegdheid woonruimte te vorderen, nl. 24 maal t.a.v. gehele woningen en 18 maal t.a.v. gedeelten van won(pgen. Meer dere leden achten de kosten voor bestrating en vernieuwing te hoog en vragen of deze onderhoudswer ken niet voordeliger aan particulie ren kunnen worden uitbesteed. B. en W. achten de geraamde bedragpn niet te hoog, gezien de hoge prijzen der bestratingsmaterialen en de sterk gestegen transportkosten en arbeidsloon. Aanbesteding aan par ticulieren is niet voordeliger, doch wegens een tekort aan stratenma kers bij gemeentewerken zal het noodzakelijk zijn een deel na aanbe steding te doen uitvoeren. In de slechte toestand van de Munniken- weg zullen nog deze zomer op be scheiden wijze voorzieningen wor den getroffen. Verhoging van het subsidie ad f 15 per leerling aan dp school voor R.K. B.L.O. is met het oog op de financi ële toestand van hogerhand niet toe gestaan Door de huurprijs van f400 per jaar voor dit schoolgebouw, welkp subsidie economisch niet is verantwoord bedraagt dit subsidie in feite meer dan f 15.per leerling per jaar. De verhoging van het subsidie aan het H.O.V. van f1500,op f2000, achten B. en W. alleszins gemoti veerd gezien de grote belangstelling voor de H.O.V.-concerten en het feit. dat het bedrag voor het groot ste deel in de vorm van vermake lijkheidsbelasting terugkomt. N. a. v. de vraag of B. en W. aan leiding kunnen vinden het subsidie aan V.V.V. te verhogen delen B. en W. mede, dat het subsidie niet hoger mag zijn, dan het bedrag, dat V.V.V. aan contributies van haar leden ont vangt. De titel doet iets anders ver wachten, dan deze film Iaat zien. Met het paradijs wordt bedoeld het „schellinkje" van het Franse volkstheater in het Parijs van honderd jaar geleden en de „en- fants" zijn dan de grote kinderen, die dit schellinkje plegen te vul- 1 len. Hiermee wordt duidelijk, dat de j film ons verplaatst naar dat deel van het levenslustige Parijs, waar het volkstoneel hoogtij viert. In dit wereldje van artisten, ker misklanten, misdadigers en bo'n- vivants bewegen zich de vier hoofd figuren, de acteurs Frédérick Le- maitre en de pantomimespeler Bap- tiste Deburau. Garance, de schone artiste en Lacenaire, de salon-moor denaar, die zich dichter waant en philosoof. Het zijn historische figuren, die Marcel Carné uit hun Parijse to neelwereld van een eeuw geleden baalt, om ze op het witte doek van de 20ste eeuw te doen herleven. Terstond wordt de toeschouwer ondergedompeld in die echt-Franse sfeer, waar deze film van tintelt. Het drukke en bonte beweeg op de Boulevard du Temple, waar in het Théatre des Funambules de ar tisten voor een eivolle zaal met hun pantomimes geweldige triomphen vieren, wordt zó type.rend verfilmd, dat deze film ook genoemd zou kun nen worden „Ca c'est Paris". Wij zullen er ons niet aan wagen de uitvoerige inhoud van deze lange film de vertoning vordert 3Va uur weer te geven. Het eerste deel speelt op deze boulevard van ver maak en misdaad en doet ons ken nis maken met Jean Louis Barrault als Baptiste, de onvergetelijke pan- tomimist, die een gevoelig mens en een groot kunstenaar is. Hij heeft een vrij hopeloze liefde voor Garance, door de begaafde Arlette subliem vertolkt. De mede dinger in de liefde is Frédérick, de acteur, vertolkt door Pierre Bras- seur, terwijl als derde candidaat Lacenaire (Marcel Herrand), met zijn eigen entourage van figuren uit de onderwereld, hun pad der liefde kruist. In het tweede deel, dat zonder de film te schaden aanmerkelijk be kort kan worden door de twee eer ste scènes (toneelrepetitie en duel) te couperen, zien we de verliefde Pierrot zijn spel met het noodlot spelen; hij vindt zijn Garance, om haar, na het zoete geluk gesmaakt te hebben, weer te verliezen. Wij zullen ons niet verdiepen in de vraag, of deze film uit film-cri- tisch oogpunt een knappe film is. Het feit alleen, dat hij 3</2 uur weet te bpeien om zijn eerlijkheid en schoonheid, om de sfeer en de Fran se esprit, zegt ons genoeg. Carné heeft hier een film gewrocht, zoals men er maar eens per jaar een ziet. Al het schone, dat er in te genieten is, doet ons over een enkel bezwaar van het al te toneelmatige décor nu-en-dan heenstappen. Wat de beoordeling van de film uit moreel oogpunt betreft, het vol gende. Enkele précaire scènes en strekking t.a.v. de huwelijksmoraal maken een streng voorbehoud voor geestelijk-gerijpten noodzakelijk, 'n Bepaalde leeftijd is moeilijk te stel len, doch minstens op 18 jaar, al willen we daarmee niet beweren, STICHTING FONDS BEHOUD KAASMARKT In de gisterenavond gehouden vergadering van de stichting fonds behoud kaasmarkt heeft de voor zitter, de heer S. Grondsma, het overleden bestuurslid, de heer N. P. Andriesma, herdacht als een man die steeds zijn beste krachten aan het werk der stichting had gegeven en met wie het steeds een voorrecht was voor dit doel te mogen samen werken. In de vacature Andriesma werd de heer C. W. Keysper geko zen. Voorts werden er plannen be sproken om in de loop van dit sei zoen een speciale kaasmarktdag te organiseren en kaasmarktspeldjes te verkopen, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het fonds behoud kaasmarkt. Nathalie (Maria Casares), die de liefde tracht te winnen van Bapfiste (Jean Louis Barrault). Scène uit „Les enfants du Pa radis", die a.s. Vrijdag draait in de Harmonie. dat allen boven de 18 jaar geestelijk- rijp zijn om deze film zonder schade te zien. Hen, die wat onze opvat tingen omtrent de huwelijksmoraal betreft vast in de schoenen staan, zouden wij het genieten van deze knappe Franse film niet willen ont houden. Vanaf Vrijdag draait de film in de Harmonie. ALKMAAR. Gistermorgen is een auto van de M. O. D. op het strand tussen Castricum en Eg- mond op een mijn terecht geko men, met gevolg, dat drie marine mannen, die op de auto zaten, zwaar gewond werden. Zij zijn naar het Rode Kruisziekenhuis te IJmuiden overgebracht. De chauf feur bekwam geen letsel. De gewonden zijn een onderoffi cier, een korporaal en een stoker, werkzaam bij de mijnopruimings- dienst van de Kon. Marine te IJmuiden. Een van hen is vrij ern stig gewond. De toestand van alle drie is, naar men ons mededeelde, redelijk. GESLAAGD Voor het te Voorhout gehouden examen „leraar banketbakker" slaagde de heer T. Ruiter, banket bakker alhier. „KLIMOP" A.s. Donderdag 17 Juli is er weer een bijeenkomst in Paviljoen ,J4in- heim" om 8 uur precies. Enige ver pleegsters uit het St. Elisabeth Zie kenhuis komen ons iets vertellen over haar werk en over haar ver- pi eegstersleven. Een onderwerp, dat ieder meisje zal interesseren. Wij verwachten daarom dan ook even als steeds een massale opkomst. Ook moet nog even vermeld worden, dat ons Bivak een week is uitgesteld. Niet 19 en 20 Juli, maar 26 en 27 Juli. KUNST- EN NIJVERHEIDS TENTOONSTELLING TE EjGMOND De Minister van O. K. en W. dr. Gielen heeft toegezegd op 24 Juli a.s. de tweede kunst- en nijver heidstentoonstelling. welke onder auspiciën van de V.V.V. in de Open bare Lagere School te Egmond ge houden wordt, te openen. Voor deze tentoonstelling, die betrekking heeft op de rijke cultuur en natuurlijke historie der drie Egmonden, is de medewerking verkregen van het gemeentemuseum te Alkmaar, het Prov. Waterleidingbedrijf, de Visse- rijschool te IJmuiden, de Wederop bouw en de in Egmond werkende kunstenaars. Ook zullen er voor werpen van kunstnijverheid, ver vaardigd door de bevolking, geëx poseerd worden, alsmede een col lectie scheepsmodellen door de be woners van de Prins Hendrik stich ting vervaardigd. MULO-EXAMENS 1947 Voor het te Alkmaar gehouden examen Mulo A slaagden Maandag; J. Wilkens, R. F. Dagnieux, C. S. Mooy, G. v. d. Brink, B. S. Boot en G. Dijkstra, allen te Alkmaar; H. J. v. d. Lugt Melsert en H. J. Niemeijer te Castricum;* O. Weijland en M. ter Berg te Bergen; H. F. Ham, J. Dek ker, C. J. Kramer, P. J. Westerhuis en J.' Lavell, allen te Den Helder; J. M. Kok te Broek op Langendijk; A. Leegwater te St. Pancras; M. Hoenderdos te Koedijk; H. Bras en J Vonkeman te Nrd.-Scharwoude; J. A. Oud'en M. G. Mooy te Oud karspel; M. G. Bakker te Den Oever; H. G. Kragt te Hipp.hoef; L. Volger te Oudorp; C. B. de Vos, E. de Jon ge en D. H. Jonkman te Medemblik; N. C, Eriks te Schagerbrug; G. Kui per te Barsingerhorn; J. Bood, Nw. Niedorp: L. M. Haspels te Enkhui zen; A. H. Feenstra te Hoorn en F. D. Splinter te Schagen. Voor diploma B slaagde H. J. Era dus te Callantsoog. Gisteren slaagdpn voor diplcjma A: F. den Hartog, J. H. de Jonge, H. Ras, G. A. Roos en H. T. Scheffers. Den Helder; M. Geuzebroek, D Lont en N. Lont te Hippolytushoef; C. Th. van Heerwaarden, De Koog; J v. Alteren en M. Ploeger te Bar singerhorn; J. Mus en A. K. Korver te Hoorn; J. v. Zadelhoff en N. H. Venneker te Medemblik; J. Kuiper te Sijbekarspel; L. Kwadijk te Avenhorn; S. de Vries te Andijk; A. M. van Splunter te Twisk; M. Kroon te Hauwert; K. Beumkes te 't Horn- tje; N. Lap te Den Hoorn; G. A. Börnemann te Beemster; M. Dobber te Purmerend; A. Adema te Aarts woud; M. II. Sjouw te Castricum; J. Mooy, J. M. Couwenhoven en A. Keesman te Heiloo, C. Blom en A. A. Ridder, Schoorl; M. Hoet, H. Sougé en A. Groot, Alkmaar. Gisterenavond kwamen de vroede vaderen van Bergen bijeen om de belangen van hun dorpsgenoten te behartigen. Dat dit deze maal wel op zeer grondige manier is gegaan, zoals dat overigens in Bergen altijd het geval is, bewjjst het feit, dat de vergadering ruim een uur in comité heeft doorgebracht. We kunnen ge voegelijk aannemen, dat tijdens deze gesloten zitting melige noot is ge kraakt. Jammer van één kant was hel, dat het voorstel van B. en W. om te komen tot bouw van een bur gemeesterswoning ook in comité werd behandeld, want toen we na een goed uur weer in de gelegen heid werden gesteld om het gemeen tebeleid 'woord voor woord te vol gen bereikte ons slechts de vage mededeling, dat dit voorstel van de agenda was afgevoerd. Overigens verwacht men, dat t.z.t. wederom een voorstel in die geest zal worden redaan. De raadsleden zullen in den ver- olge eem vergoeding ontvangen van f4.per raadsvergadering, terwijl voor de vergaderingen van de raads commissies f2.vergoeding in het vooruitzicht is gestéld. Aan het ver zoek van de commissie buitenge meenten Centraal Ziekenhuis te Alkmaar om een gemeentelijke bij drage te mogen ontvangen van fO.Ol per inwoner werd niet veel tijd ver spild en het werd zonder breedvoe rige discussies aangenomen, zij het vilden voor het lopende jaar. M. i. v. 1 Juni 1947 zal de brand weercommandant een toelage ont vangen van f200,per jaar, terwijl de brandweerlieden een vergoeding ontvangen van fl.per uur. Voor oefeningen en wanneer tijdens de blussingswerkzaamheden geen loon Wordt ontvangen is de vergoeding bepaald op f0.75. Deze zelfde regeling is aangeno men voor de leden van het Ned. Roode Kruis, behalve de oefeningen, waarbij zij geen vergoeding zullen ontvangen. In verband met een nadeliê saldo worden de rechten voor het begra ven verhoogd. Het voorstel van B. en W. inzake herziening der „verordening, rege lende de rang en de bezoldiging van de technische en administratieve ■•ambtenaren bij het bedrijf Gemeen tewerken Bergen" werd in comité behandeld en na hevige woorden wisseling, waarbij de heren Hemel rijk en Sluis zich geducht weerden, aangenomen. Ditzelfde geldt t.a.v. de verordening voor de ambtenaren ter gemeentesecretarie. Inzake de plannen van de provin cie om het GE.B. over te nemen, werd medegedeeld, dat de provin cie de overname wilde doen ge schieden tegen de boekwaarde v=n het bedrijf, niet rekening lioudende met de vermogensfactor van het bedrijf. De Raad ging hiermede niet zonder meer accoord en zal zich hiertegen zoveel mogelijk ver zetten. Mocht de overname onaf wendbaar blijven, dan zal getracht worden, dit op voor de gemeenle zo voordelig mogelijke wijze te doen geschieden. Aan de volkshogeschool werd een subsidie toegekend van f300.per jaar, wat de voorzitter als een „aar digheidje" wilde beschouwen! Zoals hierboven req.ds werd ver meld is het voorstel tot het bouwen van een ambtswoning voor dé bur gemeester van de agenda gevoerd. De vaststelling van de begroting 1947 (2e suppletoire) leverde geen grote moeilijkheden op, zodat be gonnen kon worden met de rond vraag. De heer Ellis informeerde hoe het stond met de vacantietoeslag. Hierop antwoordde de voorzitter, dat' het college van B. en W. dit punt op de agenda van B. en W. zal plaatsen. De heer Broersma vroeg nog wan neer de rijwielpaden nagekeken zullen worden, hetgeen, naar de voorzitter toezegde heel spoedig zal gebeuren. Hierna sluiting. HOEVER KERMIS EGMOND a. d. HOEF Onder begunstiging van prachtig weer heeft de traditionele Hoever kermis over gebrek aan belangstelling niet te klagen gehad. Voor het strand was het iets te koel, zodat vele bad gasten uit Egmond aan Zee van deze gelegenheid tot vermaak een dankbaar gebruik hebben gemaakt. Toch leek het ons toe, dat er min der contanten waren dan een jaar geleden en van bestorming der di verse vermaakgelegenheden was dan ook ggen sprake. Minister Lieftinck zal er wel de oorzaak van zijn, dat velen voor een ritje a rai- son van een halve gulden per drie kwart minuut niet veel voelden en er zich toe bepaalden toe te zien, hoe een ander zijn spaarcenten of ferde. De tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, is de kermis echter goed geslaagd en van wan ordelijkheden was geen sprake. NOORD SCHARWOUDE, 16 Juli. Aangevoerd: 135.000 kg aardapp.; eerstel. 8.5010.20;' rode eerstel. 10.6011.50; eigenh. 12.7013; blau we eigenh. 12.1012.80; bonken 8 2° 9.60; driel. 4.80—6.90; kleine 4.10 4.60; 2500 kg witte kool 10.4011; 330 kg tuinbonen 10.50; 55 kg. sla- bonen 79. LANGEDIJK De disrictsraad voor het Consumentencrediet ves tigt er de aandacht van belangheb benden, zowel credietnemers als le veranciers, op, dat de bonnen van het Consumentencrediet uitsluitend mogen worden bestemd voor het aankopen van de daarvoor aange wezen duurzame gebruiksgoederen. Het is niet toegestaan, deze bonnen te gebruiken voor het afbetalen van oude schulden of het aankopen van levensmiddelen. Ook mag op in be taling genomen consumentencre- dietbonnen geen geld teruggegeven worden. MISSIETENTOONSTELLING LANGEDIJK Zondag j.l. stond de parochie Langedijk in het teken van de Missie. In verband met het vertrek van Br. Gregorius Com mandeur werd onder de H.H. Mis sen een predicatie gehouden met extra collecte. Zaterdagavond en Zondag werd in de Burg een Mis sietentoonstelling gehouden over de Missie in Belgisch Congo. Verschil lende attracties. Rad van Avontuur. Sjoelen. Vissen etc. etc. met mooie prijzen waren ook aanwezig. Talrij ke parochianen namen een kijkje in de IJurg en openden spontaan hun beurzen voor het Missiewerk. We geloven wel, dat de scheidende Missiebroeder een goede dag heeft gehad. TENTOONSTELLING LANGEDIJK Zondagmiddag werd in de R. K. Kleuterschool te Noord-Scharwoude een tentoonstel ling gehouden van werkstukjes, welke door de kleuters in het afge lopen jaar werden gemaakt. Het was de moeite waard om te zien, wat de kleintjes onder leiding van de Eerw. Zusters hadden gemaakt. De tentoonstelling mocht zich be grijpelijkerwijze in een grote be langstelling verheugen. „DE DRIE EGMONDEN" EGMOND Zo heet de vereni ging, die contact wil leggen tussen alle verenigingen van Egmond-Bin- nen, Egmond a. d. Hoef en Egmond aan Zee, welke direct of indirect werkzaam zijn op sociaal en cul tureel terrein. Zij bestaat uit een hoofdbestuur en drie secties, n.l. sociale opbouw, gezondheidszorg en culturele sectie. De sectie sociale opbouw wordt samengesteld uit ver tegenwoordigers van M.H., Burger lijk Armbestuur, Diaconie, St. Vin- centius,\St. Elisabeth vereniging en soortgelijke verenigingen. Elke ver eniging kan zich door 1 bestuurslid in „De Drie Egmonden" laten ver tegenwoordigen. De sectie gezond heidszorg wordt samengesteld uit de plaatselijke doktoren, verpleeg sters en één lid van Witte Kruis, Wit-Gele Kruis, Kinderuitzending, Eerste Hulp, Reddingsbrigade enz., terwijl de culturele sectie wordt samengesteld uit één vertegenwoor diger van elke school, jeugdvereni- g.ngen, Oranjeverenigingen, V.V.V. en verenigingen werkzaam op het terrein van muziek, toneel, zang, sport enz. WINKEL Maandag slaagde voor het ULO-diploma Jan Bood te Nieuwe Niedorp (diploma A). DE OUDJES GENOTEN BEEMSTER Ondanks de regen mag de tocht, welke de ouden van dagen uit De Beemster maakten een dezer dagen, geslaagd worden genoemd. Men begon met een tocht door de Amsterdamse grachten, ge volgd door een bezoek aan Schip hol. Na het eten terug over Bloe- mendaal en Bergen naar de Beem- ter, waar in de toneelzaal van Het Herenhuis die avond allen nog lang gezellig bijeen waren. De benen gingen in menig rondedansje nog van de vloer. Moe, maar gelukkig, keerden allen later huiswaarts. NIEUWE STRAATNAMEN CASTRICUM Door B. en W. is op aanvraag van de Oud-Illegale Werkers goedgekeurd, dat de nieu we straten op het oud-Vitesseter- rein naar de gevallen werkers uit onze gemeente zullen worden ver noemd. WEDEROPBOUW CASTRICUM De huizen op het voormalig Vitesseterrein zijn al in vergevorderd stadiunj. Aan de Bak- kummerstraat is reeds een begin gemaakt met een nieuwe bestrating, welke voor de bewoners van Bak- kum zeker een grote verbetering zal zijn. CASTRICUM De E.H.B.O. heeft Zondag j.l. haar taak aan het strand weer hervat. BEDEVAART NAAR HEILOO CASTRICUM De parochiale bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo zal dit jaar gehou den worden op Woensdag 10 Sep tember. NATIONALE FEESTEN CASTRICUM Het plaatselijke bestuur der nationale feesten is druk bezig haar plannen uit te werken. Het ligt in de bedoeling, dat er g«)te kinderspelen worden georganiseerd en voor de ouderen des avonds een openluchtspel. Een vuurwerk zal dit jaar achterwege moeten blijven, daar het Comité voor grote financiële moeilijkheden staat. Zij die toegang wensen op de feestterreinen, moeten zich voorzien van een Mehoca-speldje, te verkrij gen bij het bestuur ad f 1.Er is reeds een damescomité gevormd, dat a.s. Dinsdag in een vergadering bijeen kqmt. DE R.K. GEM. ZANGVEREEN. NIEUW LEVEN OP CONCOURS! HEILOO. Zondag 13 Juli is onze Zangvereniging op concours geweest, uitgeschreven door het jubilerende mannenkoor Veni Vidi Vici te Amsterdam. Om 11,15 ver trok het uit ca. 70 zangeressen en zangers bestaande Nieuw Leven om aan deze grote nationale wed. strijd, die 3 dagen zou duren, deel te nemen. 43 koren uit geheel Ne derland hadden ingeschreven. Ver schillende koren trachtten hun ta lenten weer te geven waarin meer dere koren uitstekend slaagden. Cnze directeur, de heer Piet Groot, kwam op Zaterdag 12 en Zondag 13 Juli met vier koren uit t.w. Zaanlands Mannenkoor te K. aan de Zaan in de 2e afd. Man nenkoren, waaiynede hij 366 pun ten behaalde en een le prijs; Nieuw Leven te Koog aan de Zaan (gem. koor) 3e afd. behaalde ook een le prijs met 339 punten; Kath. Man nenkoor Zaandam te Zaandam be haalde 361 punten en dus een dik ke le prijs, terwijl dit koor tevens het hoogste aantal punten van de dag behaalde. Als laats:e van de vier koren van de heer Piet Groot trad op Nieuw leven van Heiloo, die in de 2e afdeling Gem. Koren ?59 punten behaalde en dus ook een le prijs in de wacht sleepte. Voorwaar een groot succes voor onze directeur en de deelnemende (Vervolg van pag. 1) De heer Bakljer, Amsterdam, wees er nog op, dat de 1 pet. heffing van het C.B. was aangenomen, nadat van L.T.B.-zijde was aangedrongen haar ook te benutten voor prijs steun. Dit is aanvankelijk even ge beurd, maar later nooit meer; we hebben dus recht, die 1 pet. niet te betalen. Spr. deeld.e mede, dat deze mor gen minimumprijzen zijn afggkomen voorsla 2.60, voor andijvie 3.20 en voor spitskool 4.80. Dat is wel een begin, maar het is een morphine- spuitje. De voorzitter: Die 1 pet. was be doeld voor exportbevordering. De bepaling, dat het ook zou kunnen dienen voor exportdoeleinden, kan de situatie nooit redden, want het gaat maar om een klein deel, dat daarvoor bestemd zou zijn. Dat, na de minimumprijsbepaling voor de spinazie,* die al eerder was afgeko men, thans weer een paar mini mumprijzen in werking zijn getre den, is winst, dat was bij het be stuur rog niet bekend. Wat het Duitse contract betreft, waarover spr ook niet alles kan zeggen, het erge is, dat de vertraging veroor zaakt wordt door de politiek der geallieerde overwinnaars; het Duit se volk hongert, terwijl vlak bij de deur overvloed is. Een afgevaardigde betoogt, dat het met de sla nu zo staat, dat er 13 ct. betaald wordt voor een kist met 20 krop. Dat is toch hopeloos. Er moet iets gedaan worden, anders is deze vergadering weer waarde loos. De heer Groen: We zullen nog eens een telegram sturen. Na het telpgrajn. dat verleden Zaterdag is verzonden en waarop men nog niets gehoord heeft. Bovendien worden nog alle mogelijke persoonlijke po gingen tot verbetering gedaan. Wij zenden nu een gloeiend protest en zullen dat door een delegatie laten toelichten. De heer Visser van Hoogkarspel vindt het toch maar vreemd, dat nu verlangd wordt aardappelen voor potersexport op te geven, zonder dat men weet wat er voor betaald wordt. De voorzitter: Niet hoger dan 15 cent kun je gerust doen. De heer Bot van Lutjebroek pleit voor meer samenwerking. Hij vindt het vreemd, dat de Streek zijn jon gens moet afstaan voor de militaire dienst en nugaan ze aardappe len rooien in de Wieringermeer! Een stem uit het Vfestland laat horen, dat men daar teleurgesteld is over het werk van de organisatie. Met vier groepen eet men nu de Nederlandse tuinbouw op, in plaats van écn te zijn. Het is te betreuren, dat velen te eenzijdig naar het eco nomische kijken. Een andere afgevaardigde is van oordeel, dat van de L.T.B.-leden in de veilingen toch niet verwacht kon worden, dat ze tegen de 1 pet. hef fing voor exportbevordering stem men. De heer Duivesteyn oordeelt, dat in het Centraal Bureau de mening van de leden onvoldoende tot uiting komt, dit gaat in de L.T.B. veel beter. Als de regering in gebreke blijft," moeten wij zelf de minimum- prijzenregeling maken. De voorzitter: Dat hebben we juist gewild, maar het C.B. wilde daar niet aan. En nu doet het zplf zoiets; de portee van dit besluit, dat een groot bedrag in handen van de veilingen speelt, is blijkbaar niet overzien. De heer Groen formuleert dan enige conclusies: we moeten zelf •een weerstandskas vormen, de ge organiseerde tuinbouw dat is: de organisatiecommissie voor de tuin- boujv van de Stichting, en dus niet het Centraal Bureau of de vaktech nische verenigingen. Voorts nog eens aandringen op afkondiging van de regeling voor alle producten. Ook persoonlijk zal alle invloed worden aangewend. De heer Koster van Bovenkarspel wil een telegram sturen in de eigen taal van de tuinders en niet zo erg parlementair, maar een beetje scherp gesteld. De voorzitter vindt daar niets op tegen. Na enige be sprekingen wordt dan besloten, de redactie van het telegram aan de minister over te laten aan het be stuur, dat deze redactie heeft vast gesteld zoals op de voorpagina is vermeld. Ook is de deputatie, die naar de minister zal gaan, samen gesteld. In de rondvraag vestigde burge meester de Boer van Obdam de aandacht nog op het verband tussen het achtste leerjaar en de lagere land- en tuinbouwscholen. De voor zitter zei, dat het de bedoeling van de nieuwe regeling is, dat het acht ste leerjaar kan worden doorge bracht op de lagere land- en tuin bouwscholen, mits daar maar vol doende algemeen vormend alge meen onderwijs gegeven wordt. koren. Als men bedenkt dat bij 300 punten een le prijs behaald .kan worden moge uit het aantal be haalde punten blijken dat alle ko ren van de heer Groot dikke eer ste prijzen behaalden. Nieuw Leven uit Heiloo kreeg op de rapporten van de heren toonkunstenaars nog de volgende aantekeningen: Fred. J. Roeske: Muzikale pres tatie. Jac. Bonset: Zeer mooi. Jan Smit: Zeer muzikaal voor gedragen. Tevens had onze directeur nog een compliment in ontvangst te nemen van de componist van het verplichte werk: „Als de ziele luistert...." de heer Joh. F. Keja. Al met al kan Nieuw Leven op zijn directeur en de behaalde re sultaten trots zijn. VERDRONKEN HEILOO Zondag is een der verpleeegden van de St. Willibror- dusstichting. zekere K„ in een der vijvers aan de Zeeweg bij 't zwem men verdronken. Voorbijgangers slaagden er in, na enige tijd naar hem gedoken te hebben, de dren keling uit het water te halen, waarna men nog drie kwartier lang trachtte door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. Wij verna men, dat het zeer gevaarlijk is in deze vijvers te zwemmen of te ba den. ONJUIST BERICHT Dezer dagen hebben enige bladen het bericht gepubliceerd, dat de heer G. de Rie benoemd was tot commandant van het internerings kamp te Laren. Dit is echter met juist. De heer de Rie, die nog steeds commandant is van het kamp Zui- derwijkermeer te Beverwijk, was slechts enkele weken waarn. com mandant te Laren wegens vacan- tie van de commandant aldaar. Een grote schare belangstellenden heeft H. M. de Koningin uitgeleide gedaan bij haar vertrek uit Assen. Via Beilen werd naar Emmen gere den waar uit vrijwel alle huizen de Nederlandse driekleur wapperde. Na een rondrit ontving H. M. ten ge meentehuize vertegenwoordigers van verschillende organisaties. Zij sprak haar bewondering uit over de enorme vooruitgang van het dorp Emmen sinds 1939, toen zij even eens een bezoek aan die plaqfs had gebracht. Daarna vertrok het gezel schap naar Schonebeek, waar Hare Majesteit met veel interesse kennis nam van de werkzaamheden, die de B.P.M. daar verricht. Het be,zoek aan Drenthe werd besloten met een kort oponthoud in Coevorden. Naar aanleiding van mededelingen door de Minister van Verkeer" en Waterstaat in de Tweede Kamer ge daan, heeft de Rotterdamse gemeen teraad, die in een spoedvergadering bijeen was gekomen ter bespreking van de vliegveldplannen, een tele gram aan de Minister-President ge zonden. Rotterdam betreurt het dat na twee jaar praten er nog steeds niets in het vooruitzicht ligt dat er op wijst, dat een spoedige totstand koming van het vliegveld een feit zal zijn. Rotterdam wil ook op lucht vaartterrein weer die positie inne men, die in overeenstemming is met haar positie als voornaamste haven. Burgemeester Oud vindt de toe stand van onzekerheid verontrus tend en teleurstellend, doch Rotter dam blijft niet bij de pakken neer zitten. In samenwerking met het bedrijfsleven zullen er wederom pogingen worden gedaan een voor de stad gunstige beslissing betref fende het vliegveldvraagstuk van de regering te verkrijgen. Tijdens een bijzondere vergade ring van het Hongaarse Kabinet werd een nieuwe Hongaarse kieswet goedgekeurd, waarbij als eandidaten in de komende verkiezingen worden uitgesloten al degenen, die sinds 1936 afge vaardigden van de regerings partijen geweest zijn. Dit houdt in, dat Sulyok, leider van de Hongaarse Vrijheidspartij geen candidaat kan zijn. De leden van ontbonden fascisti sche organisaties en personen, die ten tijde van de verkiezingen ge ïnterneerd zijn of zich'in arrest be vinden, kunnen kiezen noch gekozen worden. Alle partijen, die bij de ver kiezingen van 1945 mochten stem men. mogen aan de komende ver kiezingen deelnemen. De partijen, die niet aan de verkiezingen van 1945 deelnamen en aan de kopiende willen deeliiemen, moeten aanbeve lingen tonen. Radio Moskou heeft fnedegedeeld, dat geen 'afgevaardigden of leden van de Hongaarse partij van „Natip- nale Eenheid" of van de partij voor „Hongaars Leven" candidaat gesteld zullen worden bij de verkiezingen in September aanstaande. De vier coalitie-partijen kleine boeren, sociaal-democraten, commu nisten en Nationale Boerenpartij hebben besloten een verkiezings unie te vormen en een gemeen schappelijk program uit te werken, aldus meldde Radio Moskou. Vol gens de nieuwe kieswet zullen alle burgers, die de leeftijd van twintig jaren bereikt hebben, kunnen stem men. Arrestaties. Dertien leden van de Hongaarse Vrijheidspartij, die tijdens een par tij-bijeenkomst te Boedapest een vechtpartij zouden hebben veroor zaakt en „anti-democratische verkla ringen" zouden hebben afgelegd, zijn volgens het Hongaarse Nieuws bureau geïnterneerd. Enkejen hun ner zouden vroeger lid van uiterst rechtse partijen geweest zijn. De Hongaarse veiligheidspolitie heeft eveneens twee leiders van de jeugdorganisatie der Hongaarse Vrijheidspartij gearresteerd. Naar verklaard werd, is een van hen lid van de SS geweest. 1 bj rapport van de commissie van 'onderzoek, onder voorzitter schap van de heer Vorrink, inzake het verstrekken van pakketten door het Rode Kruis en andere instan ties aan Nederlandse politieke ge vangenen in het buitenland gedu rende. de bezettingstijd, alsmede inzake het evacueren van Neder landse gevangenen kort voor en na het einde van deze oorlog, zal in de eerste week van September aan het Nederlandse Rode Kruis wor den aangeboden. Zoals men zich zal herinneren, is op het beleid van het Rode Kruig in deze van ver schillende zijden critiek uitgeoefend. Naar aanleiding daarvan werd een commissie van onderzoek in net le ven geroepen. Arnhem telefoneert weer vol automatisch. Voor de telefoonabon nees betekent dit een belangrijke verbetering. De handcentrale kon er slgchts 2000 heipep, de nieuwe auto maat 7000. Arnhem kan alleen lo caal automatisch telefoneren, voor het interlocale verkeer is men nog aangewezen op een handcentrale, door telefonisten bediend. De P.t.T. is evenwel doende zo snel mogelijk Arnhem ook interlocaal in het vol automatische telefoonverkeer op te nemen. richten over gr< prijzen die te hoog werken of helemi de katholieke tuindi Kringbesturen van vraagt zich wel een in Nederland. En t uit Alkmaar, de in reeds vergrijsde leic in de gang van za dat ze zo weinig h maal haarfijn uit, t van zaken veel te op een keerpunt. De voorzitter herinn uitvoerige rede in de mann" gehouden ver| de gang van zaken in geen vrije teelt, met vrije prijsvorming en bgdem in de markt. 50 tot 70 procent. Die r< te in het algemeen be zou men voor 1947 w lebben. Was ze te i keek, dit menende, te hoge veilingsomzetten maar die waren grote vloed door de hoge Zonder de opbrengst v prijzen was de omzet gen in 1946 het dubbel maar dat was een jaar steun werd uitbetaald doodgewoonste zaak va dat nu het dubbele ont' van voor dc oorlog. D ook voor de handel. E komen tot stand met van de officiële instar denke men ook, als me coöperatieve samenw tuinders voor dè afzet, zaak voor de consumer ste plaats en het heeft ken met de k^vestie var van de producten. Bij de vaststelling ve speelt ook de kwestie drijfsgrootte een rol. V aldus de heer Groen, d sche bedrijfsvoering ee bij de bepaling van maar wij komen er tegf kosterijs bepaald wore hoogste gemiddelde vpn ven met de hoogste frequentie. Sprekend over de voedst wees de heer Groen et vroqger, en wel vijftig j bijv. ook voorkwam. To de de groenten zichzelf afzet was en niemand st aan, omdat niemand het men het wel en de pol en leuggns mak meester van. Het is ni men in Nederland hon; doorgedraaide groenten ngme in Duitsland, wel schandaal, dat buiten d< buiten de Nederlands omgaat. Zou er ook in behoefte aan zijn dan verstrekken, tegen red Deze vernietiging is eei oververzadiging. Conser geen uitkomst. De enige export. De regeling van 1946 te. Wij wilden als stan een begin maken met z< vqrming in dé tuinbou- teneinde een redelijke prijsregeling mogelijk Daar was het C.B. tej kwam toen zelf met e een fonds te vormen, vo vordering, niet voor d prijsregeling. Er is nu drijfsehap een regelir niet meer van 50 tot 7 40 tot 60 procent van „Huis te huur", luidd' tentie, die een Engels v. in opdracht van een in een der grote bladen andere morgen stond e file gegadigden geduld deur van b,et bureau en de post bracht dried ven. Er v/aren liefhebbs a drie maal de gevraag den, en een man, die heel ernstig opvatte, di van 500 "pond sterling v tel. De eigenaar liet niet in bekoring brengs veerde het énigste huis dat te huur is, voor ei tair. Is het te verwonder elke Engelse haven er vliegveld ijverige amb en nacht gereed staan i thousiaste reizigers, die voet aan land zetten, vier ogen te nemen e plannen te vragen? Da den dezer dagen een c aardigste Nederlandse bekefid als „De drie D vol goede moed op Cr streken om er aan de deling der'B.B.C. te gi Zij werden nog diezelfi de harteloze douanier neerd naar haar landje duinen. „Er zijn hier ei lachte een bezadigd mai wuifde, „en we moeter met onze flats en land Laat ons een derde n op Europa's grootste ei en daarbij een vergelijl met de toestand bij om ken geleden was onze reld in rep en roer dc plan van een minister piertqewijzing zo onger veren en daarmee onze organen tot pamfletjes ren. Het kwam niet zo bladdirecteuren lieten t weten, dat de deviezen vrij kwamen zeer nadel waren, en de ministei overreden. Maar in En den met ingang van i dagbladen ingekrompe pagina's en daarenboc papierprijs verhoogd 1 dat gebeurt in het pet

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2