L De tuinbouw staat weer op een keerpunt r r Gong van zaken laat veel te wensen over Koning Leopold wos defaitist en negeerde zijn ministers Ruim een ton verduisterd EEN UURTJE Weense kunst in de hoofdstad Enfant du pays: Tassin eerste in velodroom van Les Sables RADIO HET ZEEWIER-MYST je bereidt igen voor ode Kruis !e bezetting NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 16 Juli 1947 PAG. S De voedsel- vernietiging Wer eld-journaal Optreden verschilde niets meer van de absolute macht Danseresjes Driemaal Engeland Een weelde voor oog en hart Kroniek Buitenland God mist niet voor de militaire ;aan ze aardappe- Wieringermeer! iet Yfcstland laat daar teleurgesteld 'an de organisatie. eet men nu de ouw op, in plaats et is te betreuren, jdig naar het eco- evaardigde is van de L.T.B.-leden in niet verwacht kon gen de 1 pet. hef- bevordering stem- iteyn oordeelt, dat 3ureau de mening aldoende tot uiting n de L.T.B. veel gering in gebreke zelf de minimum- aken. Dat hebben we ar het C.B. wilde nu doet het zplf nan dit besluit, dat in handen van de is blijkbaar niet n formuleert dan we moeten zelf is vormen, de ge- ibouw dat is: de ;sie voor de tuin- chting, en dus niet eau of de vaktech- en. Voorts nog eens fkondiging van de ie producten. Ook [le invloed worden van Bovenkarspel sturen in de eigen Iers en niet zo erg raar een beetje De voorzitter vindt 'gen. Na enige be- t dan besloten, de t telegram aan de laten aan het be- •edactie heeft vast- de voorpagina is i de deputatie, die zal gaan, samen- ag vestigde burge- :r van Obdam de het verband tussen jaar en de lagere iwscholen. De voor- ;t de bedoeling van ng is, dat het acht- n worden doorge- gere land- en tuin- its daar maar vol- m vormend alge- gegeven wordt. t herkiesbaar ij zondere vergatlc- flongaarse Kabinet icuwe Hongaarse gekeurd, waarbij i in de komende a-orden uitgesloten ie sinds 1936 afge- an de regerings- fst zijn. Dit houdt k, leider van de rljheidspartij geen i zijn. ontbonden fascisti- s en personen, die e verkiezingen ge- of zich'in arrest be- kiezen noch gekozen rtijen, die bij de ver- 1945 mochten stem- i de komende ver- lemen. De partijen, verkiezingen van en aan de komende en, moeten aanbeve- heeft [medegedeeld, aardigden of leden se partij van „Natip- >f van de partij voor m" candidaat gesteld >ij de verkiezingen in taande. tie-partijen kleine democraten, commu- inale Boerenpartij :n een verkiezings- en een gemeen- gram uit te werken. Radio Moskou. Vol- kieswet zullen alle leeftijd van twintig ebben, kunnen stern- Arrestaties. a van de Hongaarse die tijdens een par te Boedapest een den hebben veroor- iemocratische verkla- n hebben afgelegd, t Hongaarse Nieuws- neerd. Enkejen hun- leger lid van uiterst geweest zijn. se veiligheidspolitie twee leiders van de e der Hongaarse gearresteerd. Naar 1, is een van hen lid •eest. van de commissie onder voorzitter heer Vorrink, inzake n van pakketten door is en andere instan- rlandse politieke ge- ïet buitenland gedu- -.ettingstijd, alsmede ïcueren van Neder- nen kort voor en na deze oorlog, zal in c van September aan se Rode Kruis wor- ;n. Zoals men zich is op het beleid van ijg in deze van ver- >n critiek uitgeoefend, ig daarvan werd een onderzoek in net le- i raakt uit 't n-isolement lefoneert weer vol- roor de telefoonabon- dit een belangrijke e handcentrale kon er lpgp, de nieuwe auto- •nhem kan alleen lo- :ch telefoneren, voor verkeer is men nog p een handcentrale, en bediend. De P.I.T. ;nde zo snel mogelijk nterlocaal in het vol- telefoonverkeer op te (Van onze redacteur) TERWIJL LINES EN RECHTS sensatie verwekt wordt door be richten over groenten, die op de mestvaalt terecht komt, over prijzen die te hoog zijn, over regelingen, die niet bevredigend werken of helemaal niet werken vergaderen de leiders van de katholieke tuinders in Noord- en Zuid-Holland dat zijn de Kringbesturen van de L.T.B., om hun grieven te uiten. Men vraagt zich wel eens af, of er nog wel één tevreden mens woont in Nederland. En toch, als men weer de heer Jac. Groen Azn. uit Alkmaar, de in de dienst van de katholieke tuinbouwbond reeds vergrijsde leider hoort, dan weet men, dat er een heleboel in de gang van zaken niet deugt.... De L.T.B.-tuipders klagen, dat ze zo weinig horen, en de vakbondsvoorzitter legt dat alle maal haarfijn uit, maar hij constateert en bewijst, dat de gang van zaken veel te wensen overlaat, de tuinbouw staat weer op een keerpunt. De voorzitter herinnerde in een uitvoerige rede in de bij „Brink- mann" gehouden vergadering aan de gang van zaken in 19145 en 1946: geen vrije teelt, met in principe vrije prijsvorming en de beroemde bcjdem in de markt. Aanvankelijk 50 tot 70 procent. Die regeling werk te in het algemeen bevredigend en zou men voor 1947 weer gewenst lebben. Was ze te royaal? Men keek, dit menende, teveel naar de hoge veilingsomzetten van 1946, maar die waren grotendeels beïn vloed door de hoge fruitprijzen. Zonder de opbrengst van de fruit prijzen was de omzet van de veilin gen in 1946 het dubbele van 1939, maar dat was een jaar, waarin nog steun werd uitbetaalden het is de doodgewoonste zaak van' dé'wereld, dat nu het dubbele ontvangen wordt van voor de oorlog. Dat geldt dan ook voor de handel. En de marges komen tot stand met medewerking van de officiële instanties; dit be denke men ook, als men denkt over coöperatieve samenwerking der tuinders voor de afzet. Dit is een zaak voor de consument op de eer ste plaats en het heeft ni£ts te ma ken met de kwestie van de kostprijs van de producten. Bij de vaststelling van de prijzen speelt ook de kwestie van de be- drijfsgrootte een rol. Wij begrijpen, aldus de heer Groen, dat economi sche bedrijfsvoering een rol speelt bij de bepaling van de kostprijs, maar wij komen er tegpn op, dat die kosterijs bepaald wordt naar het hoogste gemiddelde ugn de" bedrij ven met de hoogste economische frequentie. Sprekend over de voedselvernietiging wees de heer Groen erop, dat deze vroeger, en wel vijftig jaren geleden bijv. ook voorkwam. Toen vernietig de de groenten zichzelf, als er geen afzet was en niemand stqptte zich er aan, omdat niemand het zag. Nu ziet men het wel en de politieke leuzen en leugens maken er zich meestjer van. Het is niet waar, dat men in Nederland hongert naar de doorgedraaide groenten. Elders, met rijme in Duitsland, wel. Dat is een schandaal, dat buiten de tuinders en buiten de Nederlandse regering omgaat. Zou er ook in Nederland behoefte aan zijn dan zou men het verstrekken, tegen redelijke prijs. Deze vernietiging is een bewijs van oververzadiging. Conservering biedt geen uitkomst. De enige oplossing is export. De regeling van 1946 was het bes te. Wij wilden als standsorganisatie een begin maken met zelf tot fonds vorming in dé tuinbouw te komen, teneinde een redelijke minimum- prijsregeling mogelijk te maken. Daar was het C.B. tegen en het kwam toen zelf met een plan om een fonds te vormen, voor exportbe vordering, niet voor de minimum- prijsregeling. Er is nu door het Be drijfschap een regeling gemaakt, niet meer van 50 tot 70, maar van 40 tot 60 procent van de kostprijs. Doch die regeling is nog steeds niet in werking getreden! Het is te be treuren, dat er in de tuinbouw geen eenstemmigheid bestaat. Bij de re gering tellen sentimentsfactoren en psychologische redenen mee. Men vreest de critiek uit zekere sociale kringen. Dat de tuinbouw, door het achterwege laten van regelingen, die volkomen redelijk zijn, daarvan de dupe wordt, daartegen protesteren wij met kracht. Als het befaamde contract met Duitsland nog niet in werking kan treden, behoort de mi nimumprijsregeling te gaan gelden en het is een schandaal dat dit niet gebeurt. De tuinders zijn overgele verd aan het vrij^ spel van de maat schappelijke krachten, aan een kansspel. Verder gaf de heer Groen nog eens een toelichting op de regeling vgn de vfocge aardappelprijs, die in ons blad al eerder beschreven is. En het mooiste is nu, dat de pootgoed- prijs lager is, omdat de consumptie aardappelen zo goedkoop zijn. Het bedrijfschap beslist, zonder dat het bedrijfsleven er in gekend is. Daaruit blijkt, dat de staatssocialistische tendenz van de crisisorganen nog bestaat. De minister heeft de Stichting voor de Landbouw erkend als de enige ver- tegenvjoordiger van de Landbouw, niet het Bedrijfschap. Hoe is het nu met de speciale vertegenwoordiging van de Tuin bouw gesteld? Er is een Tuin- bouwcommissie in de Stichting. Men is het er tenslotte over eens geworden, dat in die Commissie de verdeling zou zijn: een derde standsorganisatie, een derde vak technische organisaties, en epn derde arbeidersorganisaties. Dat is dus de vertegenwoordiging van de Tuinbouw! Dit was een goede sa menwerking, die ons sterk deed staan. Maar dat het C. B. van de Veilingen toen achter de Tuin- bouwcommissie van de Stichting .met een eigen fondsvorming i kwam, dat was geen samenwer king meer, maar dat was verraad! Blijkbaar willen de vaktechnische organisaties zich van de standsor ganisaties ontdoen. Nu heeft men weer een ander plan: men wil een Tuinbouwraad of zo iets dergelijks en men is doende met het Hoofdbestuur van de Stich ting te overleggen, om aan die raad, waarvan alleen de vaktechnische organisaties lid zijn, de sociaal-eco nomische regelingen op te dragen, waarbij men dan zo vriendelijk is, in beginsel te erkennen., dat de leden van de vaktechnische organi saties zich bij de standsorganisaties behoren aan te sluiten. Als" hierop zou worden ingegaan, zou de in vloed van de siandsorganisaties tot nul gereduceerd worpen. Dat rpag niet gebeuren, want het sociale is van het economische ni,et te schel den. Dat het Centr. Bureau aan deze beweging mee doet, stelt de samen werking wel op een zware proef. Wij erkennen dat G. B. niet als de alleen-vertegenwoordiging van de tuinbouw. Wij houden vast aan de totale taak van de standsorganisa ties. die dan toch ook nog wel een beetje rekening houden met de rol van de leiiensrichting in het econo mische leven. Wij willen als van ouds samenwerking, met behoud van zelfstandigheid. Wij willen die samenwerking loyaal, maar wil men aan de andere kant strijd, dan is het woord aan onze leden. Zo staan wij op een keerpunt in de tuinbouw. Wij zullen met hand en tand ons bestaan en het bestaan van onze organisatie verdedigen, zo eindigde de heer Groen zijn uitvoerige rede over een paar actuele kwesties, wjgr betekenis in principe ver uitgaat buiten de grenzen van het tuin- bouwrayon. OUD-PREMIER PIERLOT VERTELT De heer Pierlot, Eerste Minister van België tijdens he.t uitbreken van de oorlog, heeft in een aantal artikelen in de Belgische pers de meningsverschillen behandeld tus sen Koning Leopold en zijn Mi nisters, die tenslotte tot een breuk leidden. Hieruit blijkt, dat Leopold in zijn optreden zeer ernstige staatsrechtelijke fouten heeft ge maakt, vooral waar de vorst de eenheid van'de regering in haar optreden naar buiten verbrak. „Huis te huur", luidde een adver tentie, die een Engels woningbureau in opdracht van een huiseigenaar in een der grote bladen plaatste. De andere morgen stond er een lange file gegadigden geduldig voor de deur van'bet bureau te wachten, en de post bracht drieduizend brie ven. Er waren liefhebbers, die twee a drie maal de gevraagde huur bo den, en een man, die de zaak wel heel ernstig opvatte, deed een bod van 500 'pond sterling voor de sleu tel. De eigenaar liet zich echter niet in bekoring brengen en reser veerde het enigste huis in Engeland, dat te huur is, voor een oud-mili tair. In zijn voorlaatste artikel be schrijft Pierlot het onderhoud dat de Belgische ministers te Ypres had den met dé Geallieerde Generalis-, simus Weygand (die kort te voren in de plaats was gekomen van Ga- melin). Hij merkt op, dat d.e Franse Generaal er de nadruk op legde, dat het Belgische leger zich sneller moest los maken van het Duitse en zich naar het Zuiden moest terug trekken. Zonder de Ministers. Hierop begon het onderhoud tus sen Koning Leopold en Weygand, een conferentie waartoe de ministers niet waren uitgenodigd. Uit het re laas van" de heer Pierlot blijkt dui delijk, dat een van de dingen die hem het meest hebben' gegriefd, was de veronachtzaming door de Koning van zijn Ministers. Terwijl de confe- u,I rentie gaande was, kwam'de Belgi- nuis re nuur sche Generaal Van Overstraeten die er aan deel nam even met de ministers praten. Volgens de heer Pierlot was de taal van deze Gene raal zuiver defaitistisch. Na de "con ferentie hadden de ministers nog maals de gelegenheid met Generaal Weygand te spreken. Hierna werden de ministers door de Koning ont vangen. De heer Spaak verweet de Koning bij die gelegenheid zijn ge brek aan vertrouwen in de ministers. 5e Koning protesteerde hiertegen en gaf de ministers een opsomming van de beslissingen, die hij met Ge neraal WeygancPhad getroffen. Is het te verwonderen, dat in elke Engelse haven en op ieder vliegveld ijverige ambtenaren dag en nacht gereed staan om de en thousiaste reizigers, die in Albion voet aan land zetten, even onder vier ogen te nemen en naar hun plannen te vragen? Dat ondervon den dezer dagen een drietal aller aardigste Nederlandse danseresjes, bekehd als „De drie Doriens", die vol goede moed op Croydon neer streken om er aan de televisie-af deling der'B.B.C. te gaan werken. Zij werden nog diezelfde dag door de harteloze douaniers geretour neerd naar haar landje achter de duinen. „Er zijn hier eters genoeg", lachte een bezadigd man, die ze na wuifde, „en we moeten zuinig zijn met onze flats en landhuisjes!" Laat ons een derde maal het oog op Europa's grootste eiland richten en daarbij een vergelijking trekken met de toestand bij ons. Enige we ker. geleden was onze krantenwe reld in rep en roer door het boze plan van oen minister om de pa- piertqewijzing zo ongeveer te hal veren en daarmee onze publiciteits- organen tot pamfletjes te degrade*, ren. Het kwam niet zo ver. Dc dag bladdirecteuren lieten de minister weten, dat de deviezen die hierdoor vrij kwamen zeer nadelige deviezen waren, en de minister liet zich overreden. Maar in Engeland wor den met ingang van 21 Juli alle dagbladen ingekrompen tot vier pagina's en daarenboven zal de papierprijs verhoogd worden. En dat gebeurt in het perfide Albion! over de gedragingen van de Koning op de voet en tracht hij aan te to nen, dat de documenten uit "de bij lage het rapport der commissieleden tegenspreken. Stilstaand bij eqn uitdrukking, door Koning Leopold gebruikt in zijn brief aan de Koning van Enge land („de opdracht, die ik mij zelf heb toegewezen") schrijft de heer Pierlo.t b.v.: „De ingeving, die de Koning volgde, is onbetwistbaar verheven, maar, hoe gebiedend de stem van het geweten ook moge zijn, zij volstaat niet om te leiden en te regeren. Zij moet rekening houden met de regels van positief recht in een grondwettige regering. Geplaatst voor een beslissing van 't grootste belang, was de Koning er toe gekomen, geen andere Wet te kennen dan de opinie," die hij zich zelf van zijn plicht had gevormd. Deze opvatting van zijn koninklijke functie verschilt in niets meer van de absolute macht." Zoals wij reeds gisteren in één editie vermeldden, is te Amster dam door de corruptie-afdeling van het Haagse Parket gear resteerd de heer C L. M. Mse cretaris van het Nederlands Clea ring Instituut te Amsterdam, die daarnevens tot half April 1947 deel had in de leiding van de Cen trale Vermogens Opsporingsdienst welke instantie ressorteert onder het Ministerie van Financiën. Hoewel hij niet officieel tot de directie van deze dienst behoorde, nam hjj in feite een zeer leidende positie in. Naar aanleiding van deze arresta tie vernemen wjj nog: In April 1947 kwam de Centrale Vermogens Opsporingsdienst in li quidate. In verband hiermede wer den de gebruikelijke administratieve controles ingesteld op inventaris en financjën van deze dienst. Hierbij stuitten de deskundigen op allerlei posten, die hun wantrouwen opwek ten. Een nauwkeurig opderzoek van verschillende bescheiden maakte aannemelijk, dat deze posten admi nistratief onbetrouwbaar waren. Daar de heer M. voor deze zaken persoonlijk aansprakelijk wat, gaf dit de betrokken autoriteiten aan leiding de justitie van de gebleken onregelmatigheden in kennis te stellen. De heer M. bleek echter plotseling naar Zwitserland te zijn vertrokken. Daar bleek, dat de heer M. een retourbiljet had genomen, werd be sloten zijn terugkeer op Schiphol af te wachten en hem daar na grondige visitatie te arresteren. Zodra deze uit het vliegtuig stapte was de heer M. dus onder observatie. Te zijnen huize en op zijn bureau op het Clea- ringinstituut werden bescheiden in beslag genomen, die voor het onder zoek van belang zijn. De verdachte werd in verzekering gesteld en is Dinsdag voor de Rech- ter-Commissaris te Amsterdam ge leid. Hij wordt verdacht van ver duistering van gelden. Naar zich aanvankelijk laat aanzien overtreft de som der niet behoorlijk verant woorde gelden een bedrag van f 100.000.—. Het zeer uitgebreide onderzoek wordt voortgezet. 550 Emigranten naar Zuid-Afrika Het m.s, „Indrapoera" zal Don derdag a.s. met 550 Nederlandse emigranten aan boord, bestaande uit boeren, bouwvakarbeiders en andere ambachtsliedenen zij. die zich ir Zuid-Afrika bij hun familie gaan voegen, vertrekken naar Kaap stad In Southampton neemt de .Indrapoera" 350 Engelsen aan boord. Deze Engelse groep omvat 270 emigranten en 80 leden van de R.A.F., grotendeels grondpersoneel. De Holland-Afrika Lijn zal voor deze reis als „operator" van de „Indrapoera" optreden. Positie Nederlandse passagiersschepen „Ejlam", New-YorkRotterdam, 15 Juli te Antwerpen. „Kota Gede", RotterdamJava, 15 Juli 6 uur van Genua. „Noordam", 14 Juli van Rotterdam te New-York. „Nieuw Holland", Amsterdam Batavia, 14 Juli bij Mostaganem (Algerië) gesignaleerd. „Oranje", AmsterdamBatavia, 15 vJuli te Singapore. „Salawati", CalcuttaRotterdam, 14 Juli te Suez. „Sibajak", 18 Juli om 9 uur van Batavia aan de Hoek van Holland Verwacht. „Valerius", RotterdamJava, 15 Juli te Colombo. „Waterman", 15 Juli om 7.45 van Rotterdam te Tilbury. Voor de derde maal in drie maanden is in de chloorfabriek te Amers foort brand uitgebroken. De brandweerlieden kon den slechts met asbestpak- ken en voorzien van zuur stof apparaten in de vuur zee doordringen, ij; Een 54- jarige dame werd te Rot terdam onverwachts door een vrachtauto gegrepen en overreden. Met een in gedrukte borstkas werd zij maar het ziekenhuis aan de Bergweg vervoerd waar zij bij aankomst echter reeds overleden'bleek te zijn. ij; Te Vlissingen' is het lijk van {ie Belgische zeeloods die aan boord van de ver ongelukte „Fair PJay 2" had gevaren, aangespoeld, ij; Een in Roermond nogal beruchte N.S.B.-er die na de bevrijding kans had ge zien de b?nen te nemen is, nadat hij reeds in Aken had „gezeten" naar zijn woonplaats teruggekeerd .waar men hem zekerheids halve opgeborgen heeft. ;j; Te 's Gravenhage is een 16 jarige jongen in een der lies. ;j; In de Amstel te ziekenhuizen overleden Amsterdam verdronk een aan de gevolgen van een zes jarig jongetje. Zijn lijk val van een dak. ij; Uit het werjd pas na uren dreggen Wilhelmina kanaal te Til- opgehaald. Jan de Wit burg werd het lijk opge- uit Oegstgeest maakte zijn haald van een tienjarige vijftigste rit naar Praag jongen die daar enige da- sinds de bevrijding. Hij is gen geleden bij het vissen chauffeur bij een vervoers- verdronken was. ;j; De Tii- burgse politie heeft de hand wetqn te leggen op een paar arbeiders van de wollenstoffenfabriek van van Spaendonck die 350 meter kamgaren hadden gestolen. Ook de helers, een echtpaar, werden in arrest gesteld. ij; a.s. Maan dag komen 1200 Deense jongens en meisjes naar ons land voor een veertien daags bezoek. Het zijn leer lingen van middelbare scholen die te gast zullen zijn bij Nederlandse fami- bedrijf en vervoerde ruim 2100 ton goederen. Op zijn moeilijke tochten, heeft hij nooit een ongeval gehad. Een motorrijder uit Heiloo kwam te Amsterdam lelijk te vallen. Hij werd met een hersenschudding en een schede(basisfractuur naar het Binnengasthuis ver voerd. ïj: Het Nederlandse leger heeftten behoeve van'de troepen in Indië waar de baarden harder groeien dan hier, 4.500.000 scheermesjes besteld bij een fabriek in Apeldoorn. ïj; In een boèrderij te De- demsvaart brak brand uit welke ernstige gevolgen had. Een veertienjarig meisje uit Roozendaal dat er logeerde kon zich niet tijdig redden en kwam in de vlammen om ondanks pogingen van de boer, die zelf hevige brandwonden opliep, het kind te hulp te komen. ïj; In het Rotter damse sleepbedrijf wordt nog steeds gestaakj. Toch zijn er al stemmen die voor hejrjatting van het werk zijn. ïj; Voor kinderwagens is een nieuwe prijsregeling ontworpen. De regering streeft er naar goedkoop en toch degelijk materiaal be schikbaar te" stellen. De prijzen zijq, ook voor de importwagens, lager ge worden. ;j; Op een gewes telijke partijdag van de Partij van de Arbeid in Maastricht verklaarde het Tweede Kamerlid van Lienden, dat politieke druk om de socialisatie van de mijnen alsnog te bereiken, ongewenst was. ■.Mmm De blokhut op de terreinen van „Maupertuus", het jeugdcenuum van het district Oss, waar alle Katholieke Jeugdorganisaties uit het gehele land hun zomerkamp kunnen doorbrengen, wat dezer dagen officieel werd ingewijd. j^A DE FIJNZINNIGE tentoonstelling der Franse wandtapijten. Een zestiental West-Europese lan den kwam op 12 Juli in de Erezaal van de Quai d'Orsay bijeen ter be spreking van het Amerikaanse hulp plan. En hoewel in de dagen, die deze herstelconferentie voorafgin gen tot in den treure werd her haald, en Bevin dit in zijn ope ningsrede nog eens extra onder streepte, dat deze bijeenkomst een louter economische en gegn politie ke is en er geen enkel Europees land van wordt buitengesloten, kwam toch op de vooravond van de opening nog een officieel Fins com muniqué af. waarin werd verklaard dat dit land zich afzijdig wenste te houden van internationale politieke conflicten en derhalve onmogelijk aan de Parijs besprekingen over het Europees herstel kon deelne men. In de aan de Franse en Britse gezanten overhandigde nota's werd wel erkend, dat Finland hulp uit het buitenland nodig heeft en dat het bereid is informaties te ver- verstrekken over de economische toestand van het land. Deze verklaring zou op zichzelf niet van zoveel De- tekenis zijn. wan neer het niet dui delijk ware, dat zij onder invloed van y de grote voogd Rusland was afge- DEFINI TIEVE SCHEI DING? V- TOUR DE FRANCE - 17© .ETAPPE Strijd zonder emoties Pessimistisch. Vervolgens had de Koning een onderhoud met de Britse bevelheb ber, Generaal Gort, na welke be spreking hij zich tegenover de mi nisters nog pessimistischer uitdruk te. Gort zou de Koning gezegd heb ben, dat de toestand hopeloos was. In zijn laatste artikel volgt de heer Pierlot het door de commissie van juristen uitgebrachte rapport PROGRAMMA DODNERDAG 17 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Morgengebed en Lith. kaleiser; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtendconcert; 10.15 Morgendienst (NCRV); 11.00 De Zonnebloem, radio-ziekenbezoek; 12.30 Metropole orkest; 1.00 Nieuws; 2.00 Einderella- ensemble; 3.00 Kamerorkest; 5.45 Sextet; 6.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten; 7.00 Nieuws: 8.15 Concert; 9.00 Herdenking Gabriël Pierné; 10.30 Nieuws; 11.00 Nieuwe Nederl. muziek. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtenijgym.; 7.30 Ochtendrhythme; 8.00 Nieuws; 9.15 Morgenwijding: 9.35 Arbeids vitaminen; 11.20 Johann Strauss- concert; 12.35 De Papavers; 1.00 Nieuws; 1.15 Omroep-orkest; 2.20 Concert; 3.00 Voor zieken; 5.00 AVRO-kaleidoscoop; 6.00 Nieuws; 6.00 Nieuws; 6.15 Dansmuziek; 6.45 Sportpraatje; 7.10 Europa zingt; 7.30 Licht avondprogr.; 8.00 Nieuws; 8.15 Radio Philharmonisch Orkest; 9.15 Hoorspel; 10.10 Orgelconcert; 11.00 Nieuws; 11.45 Balletmuziek. Toen de renners gisterenmorgen om half zes per autobus met een pont over de Dordogne gebracht werden, was het onweer, dat in de nacht was losgebroken, nog niet uitgewoed, en zü moesten met regenjassen aan het 272 km traject starten. Dat was niet direct bevorderlijk voor de strijdlust en hoewel een uur daarna het zonnetje er al weer doorkwam, bleven'de heren toch de eerste 148 km knusjes bij elkaar. De Belg Impanis gaf het sein" tot de strijd, waardoor zowel de Ra de strijd, waardoor zowel de Ita liaan Ronconi als de gele trui-dra ger Vietto uit hun dommel ont waakten en de achtervolging inzet ten. Deze laatste werd daarin ge holpen door zo goed als de voltal lige Franse equipe, zodat de uit looppoging snel kon worden ge neutraliseerd. Tot bij Lucon, een km of vijftig van het eindpunt, gebeurde er ver der niets bijzonders. Maar toen snel de de 'Franse regionaal Tassin, die uit Nantes geboortig is, dus de streek kent, onweerstaanbaar naar voren. Men liet hem gaan, aange zien hij de favorieten niet kon be dreigen, met het gevolg, dat hij het peloton loste en in korte tijd een minuut voorsprong had. H- was de eerste, die het in een dennenbos gelegen velodroom van Les Sables d'Olonne binnenreed, als enfant du pays stormachtig be groet door de duizenden toeschou wers. Een minuut later volgden acht renners, onder wie de locomotief Klabinsky, die zevende werd. En nog weer anderhalve minuut la ter deed het hoofdpeloton van 40 renners met alle favorieten zijn entree. Janssen ep Joly werden met eenendertig anderen ex aequo als" twintigste geklasseerd. Op de vierenvijftigste en laatste plaats kwam de Italiaan Feruglio, een halve minuut na het peloton. De Italiaan Rossello, die gisteren vrij ernstig gevallen was, gaf op. Hierdoor heeft Janssen een plaats gewonnen in het algemeen klasse ment. Tarchini bezet de vierenvijf- Aardbeving in Columbia Te Pasto bij Bogata in Columbia heeft zich een aardbeving voorge daan, die ernstige schade heeft ver oorzaakt aan huizen, de Universiteit, het vljegveld en aan een kerk, waarvan het hoofdaltaar, dat een waarde heeft van 1'/: millioen gul den, vernield werd. Vier personen werden ernstig ge wond. tigste en laatste plaats in het klas- semen. De uitslagen van de 17e etappe van de Tour de France. Bordeaux— Les Sables d' Olonne (272 km) lui den als volgt: 1. Tassin (Westploeg) 8 uur 59 m. 5 sec.; 2.' Schotte (België) 9 uur 0 min. 15 sec.; 3. Tarchini (Zwitser land) zelfde tijd; 7. Klabinsky, zelf de tijd; 26,'Janssen, 9 uur 3 min. 50 sec.; 27. Camellini, zelfde tijd; 28. Joly, zelfde tijd. Het algemeen klassement luidt: 1. Vietto. 122 uur 48 min. 3 sec.; 2. Brambilla 122 uur 49 min. 37 sec.; 3. Rpnconi, 122 uur 51 min. 58 sec.; 4. Fachleitner 122'uur 54 min. 49 sec.; 5. Robic 122 uur 56 min. 11 s.; 6. Camellini 123 uur O^min. 49 sec.; 33. Janssen 126 uur 18 min. 44 sec.; 41. Klabinsky 126 uur 48 min. 27 sec.; 49. Joly 127 uur 37 min. 21 sec. In het klassement bezet de Ned. gem. ploeg de 7e plaats. deze winter in het Rijksmuseum te Amsterdam gehouden, j iegd Moiotof handhaaft zijn opvat- valt er nu een nog mooiere expositie te bewonderen, n.l. die der i ting over de sterk politieke achter grond van het Amerikaanse herstel plan en hij aanvaardt de consequen ties van zijn btarre houding in de drie-minister-bijeenkomst. Het Rus sische wantrouwen ten aanzien van Marshall's voorstel is echter wel 'n weinig voor de hand liggend. Euro pa zal door het aanvaarden der Amerikaanse hulp. ook in politiek opzicht willens nillens de taal van de machtige vriend gaan spreken, en dat is het nu juist waarvoor de Sovjetleiders zo bevreesd zijn. Ver klaringen van Bevin noch Bidault Iqinnen aan de werkelijkheid van dit feit iets afdoen. Terzelfdertijd heerst er tussen de Oost-Europese staten een levendige diplomatieke bedrijvigheid. Polen heeft geconfereerd met Tsjecho-Slo- wakije. En dit laatste land sloot 'n overeenkomst met Hongarije. Roe menië en Bulgarije houden voort durend contact. Tsjechische afge vaardigden waren op bezoek in Moskou. En op dezelfde dag, dat de Parijse Conferentie der 16 landen een aanvang nam, lanceerde Mos kou berichten over een mogelijk hulpplan voor Oost-Europa. Zo tekent zich de scheiding van twee werelden meer en meer af. Rusland, dat het West-Europese continent een blokvorming verwijt onder leiding van Amerika en diens willige paladijnen Engeland en Frankrijk, neemt maatregelen om ook de eenheid der Oostelijke lan den te consolideren en ze econo misch. doch nog meer politiek, tot een blok samen te smelten. De te genstellingen accentueren zich al tastbaarder.'Het ideaal van Emery Reves' wereldbestuur blijkt door de loop der gebeurtenissen meer en meer een utopie te zijn. Oostenrijkse kunstschatten, waardevoller en grootser dan er ooit ■enige tentoonstelling in ons land werd gehouden. en stijlen vertegenwoordigd, werken dig in onze musea bijna niet te vin den zijn. De schilderijen-afdeling toont U werken van een Rogier v. d. W,ey- den. Pieten Aertsen, Antonie van Dyck, de vermaardste portretschil der van zijn tijd, schilder van gods dienstige voorstellingen. Jan van Evck, de hofschilder van Philips de Goede, een* werker met scherpe op merkingsgave, beschikkend over een verfijnde techniek en zich uitend in warme heldere kleuren. Hugo van der Goes, de schilder van de emoties der menselijke ziel, die zijn leven als monnik eindigde. Jordaens. de medewerker van Rubens. Dan schil derijen uit de Venetiaanse School, waarpnder 14 prachtstukken van Titiaan, werken van sobere vorm en lichte, zonnige kleuren. Mooi werk is ook dat van Lorenzo Lotto, een voortreffelijk portrettist, schilder van religieuse onderwer pen, wiens cojoriet zeer fraai is. En zo zijn er tientallen; Albrecht Dürer Hans Sachs. Velasquez, Verjneer van Delft, Tintoretto, allen meesters van het palot, vertegenwoordigers van een wereld van schoonheid en pracht, die wij qns nauwelijk meer voor kunnen stellen. Tweehonderd uitgezochte schilderijen, die men nooit in zo'n grote verscheidenheid bij elkaar heeft gezien, en nimmer meer zal zien. Wie iqts wil ervaren van het rijk bloeiende geloofs- en kunstleven van onze voorouders, en een indruk op wil doen van het tech nisch kunnen van mensen, die eeuwen vóór ons leefden, dig ver- zuime niet in zijn vacantiédagen eens een bezoek aan de hoofdstad te brengen en enige uren te verwij len in de sfeer van voorbije glorie en grootheid. Hier ondergaat men de cultuur van eeuwen en ervaart men dat het leven schoon is. LOU STEYGER. Wenen is, meer nog dan Parijs, altjjd een cultuurcentrum bij uit- stgk geweest. Het is niet alleen de stad van de muziek, het is ook de schatkamer van de beeldende kunst. De oude sfeervolle hoofdstad van Oostenrijk is vele eeuwen lang de resjdentie geweest van keizers en koningen van een christelijk vor stengeslacht. De prachtlievendheid, de verfijnde smaak van vele heer sers hebben hier een' verzameling doen ontstaan, die haar weerga in -de gehele wereld niet vindt. Daar naast zijn er talrijke kloosters ge weest, voornamelijk die der Cister- ciënsers en Benedictijnen, die eeuwenlang centra waren van kunst en cultuur. Uit al deze verzamelplaatsen van kunstvoorwerpen hebben ijverige museumdirecteuren, wier samenwer king aan de groten dezer aarde wel eens als voorbeeld moge dienen, het beste en mooiste bijeengebracht om ons mensen van de twintigste eeuw, die vaak tot aan de hals vastgezogen zitten in het moeras van de materie en zo beducht zijn voor onze stof felijke belangen, dat wij de geeste lijke waarden, ook van onze tijd, vaak niet meer erkennen, iets te laten zien dat ons opheft uit de alle daagse beslommeringen en dat de waarde van geestelijk goed met na druk op de voorgrond stelt. De expositie zoals zij zich aan ons oog voordoet is een sprookjeswereld op zich. Men behoeft geen kunstken ner of geleerde te zijn om de schoon heid die van deze tentoonstelling uitgaat, te kunnen ondergaan. Wij hebben allen toch nog iets goeds in ons, een gevoel voor schoonheid! En wat hier vertoond wordt is niet on bekend. Wie heeft er nooit, al was het maar op de lagere school, ge hoord van de Ridders van het Gul den Vlies? Wie kent niet namen van beroemde schilders als Rembrandt, Jan Steen. Frans Hals, Rubens, Van Eyck en Pieter Breughel? Welnu, al deze meesters uit onze schooljaren, kort of lang geleden, ze zijn hier vertegenwoordigd. Deze tentoonstel ling is een aanschouwelijke les in kunstgeschiedenis en ge kunt uw leerboeken gerust thuis laten, ge behoeft ze zelfs niet op te slaan, om stijlen en perioden te zoeken. Een oude schilder zei eens, toen wij tot laat in de nacht over studie boeken zaten gebogen: „De beste les is zien, zien en nog eens zien." De waarheid dezer woorden kan men toetsen in het Rijksmuseum. Hier zijn kunstwerken uit alle perioden \\/IJ WEL.. Wij kunnen de plank misslaan. Er naast peuteren. Verkeerd uit komen Ondanks onze beste bedoelingen dikwijls. Maar God niet. God be reikt altijd wat Hij wil. Als Hij iets schept, iets tot het bestaan en het leven roept, heeft Hij daarvan tegelijkertijd het doel en de weg daar naar toe vastge steld. Alles ligt uitgestippeld. Alles verloopt zoals Hij het heeft bepaald. Er is niets dat ons zó'n veilig, rustig en zeker gevoel geeft als deze wetenschap, dat Gods Voorzienigheid alles voor ons leidt. En omdat God liefde is, kan het niet anders, of alles dient tot ons bestwil. Het mag misschien soms de schijn eens hebben dat het anders is. Maar dat is niet meer dan schijn. In werkelijkheid is het anders. Ver trouw altijd en in alles op God! Hij zal het maken! a MARCUS 5. „Monsieur Weavair, ik verzoek U Uw papieren te laten rusten. Wat mijn aandeel in die ellendige cor respondentie betreft, kan ik U ge rust zeggen, dat ik er niet trots op ben; het zou nutteloos zijn nu daar over te praten. Ik verzoek U naar mij te luisteren. Monsieur." En hij begon mij te vertellen over zijn relaties met Pearce Brothers en qjprard en Co., waarbij hij geen en kel detail oversloeg. Hij erkende alle gemaakte fouten en drukte zijn volledig begrip uit voor de moei lijkheden en de daardoor ontstane ontstemming van Pqarce Brothers. Zijn verhaal was duidelijk en rede lijk, helemaal niet gelijk aan dat in zijn laatste brieven ontwikkeld. Zijn stem klonk erg hard, toen hij zeide: „Van nu af aan zal alles weer nor maal worden. Het spijt mij zeer, dat de zending voor de maand Oc tober, welke nu ongeveer in New- York moet zijn, nog van slechte kwaliteit is. Maar ik verzeker U, dat de Novemberzending en alle vol gende zendingen prima zullen zijn, als vanouds. Wat zou ik nog meer voor U kunnen doen? Wat zoudt U nog meer kunnsen wensen?" xWat ik nog meer zou kunnen wensen? Maar hoe zou ik uitslui tend op zijn woord kunnen vertrou wen en waarom' kreeg ik geen ver klaring over zijn gedrag van de laatste maanden? „Ik vind het op z'n minst vreemd" zei ik hem, „dat U mij helemaal geen verklaring r*wft over Uw ma- FEUILLETON door DAVID KEITH nier van zaken doen in het nabije verleden." „Verklaringen, Monsieur? Zoals U zegt, dat behoort tot het verle den ;iaat mij u nogmaals de verze kering geven, dat zoiets niet meer zal gebeuren, en laten we proberen deze onaangename periode te "ver geten. Als de Novemberzending in New York arriveert, zult u in Hol land of ergens anders in Europa zijn. Indien uw compagnons u zul len berichten, dat de zending op nieuw inferieur is, dan zal ik met mijn verklaringen voor de dag ko- meq, Monsieur. Maar dat zal niet nodig zijn. Herinnert u zich, hoe uitstekend wij u vroeger hebben bediend; ik zweer u, dat het weer zal zal zijn van nu af." De man sprak in volle ernst. Ten slotte kon het geen kwaad de defi nitieve beslissing een maand uit te stellen. Hij bemerkte mijn gedachten, stak zijn hand uit en zei: „U kunt op mij vertrouwen." Ik keek op mijn horloge en stond op om heen te gaan. „Ik hoop", zei ik, „dat ik spoedig met Monsieur Antoine -Gerard van Gerard en Co. zal kunnen kennis maken". „Monsieur Gerard? Die komt maar zelden naar Parijs. Jammer genoeg is hij pas hier geweest en ik denk niet, dat hij weer zal komen vóór de lente. Als u een paar dagen eer der was geweest „Ik heb het plan hem in Brest te gaan opzoeken". „Naar Brest?! Maar Monsieur, ik voel mij verplicht alles in het werk te stellen om u van dat onzalige plan af ie brengen." En hier stak Monsieur Binbonnet weer een bloemrijke redevoering af, waarbij hij de winter, het klimaat, mijn gezondheid, het nutteloze van de reis en een menigte andere on derwerpen in het geding bracht. Hij scheen erg bezorgd, maar er was voor mij geen enkele reden op al zijn bedenkingen in te gaan. Toen hij bemerkte, dat zijn woorden niet de minste indruk op mij maakten, kwam hij een stap nader. Zijn stem bleef even luid: „Luister toch, Monsieur. Monsieur Gerard is een beste kerel, een man met een uit stekend karakter, maar hoe zal ik het uitdrukken? hij is onder ons gezegd uit de tijd, ruw, hij kent niets, behalve het branden van zeewier,' een succesvolle arbeider, doch geen zakenman. Men zou bijna kunnen zeggen, een mannetje van het platteland, Monsieur. Zijn z.g. fabriek is niet meer dan een schuur Gerard en zijn soort zouden zon der ons zakenmensen niet kunnen bestaan. Ik verkoop, u gebruikt ziin product. Uw hoffeliike bedoelingen ten opzichte van Monsieur Gerard ziin bewonderenswaardig, mgar be slist overdreven en zonder enig nut Maak toch die vermoeiende reis niet voor niets. Monsieur." „Ook zou ik de fabriek graag eens zien. Misschien zou ik zelfs verbeteringen, die voor mijn firma van belang zijn, kunnen voorstellen Er was een ogenblik stilte; ergens sloeg een klok tien uur. „Ik zie, dat u besloten hebt, er toch heen te gaan, Monsieur. Geloof me. dat ik alleen voor uw bestwil heb geprobeerd u van dit voorne men af te brengen. In ieder geval kleedt u warm, Monsieur. Bretagne is een ruw, koud land.' Ik dankte hem en strompelde naar de taxi-chauffeur, zittend op de trap in een kring van platgetrapt^ sigarettenpeukjes. Monsieur Bin bonnet en ik schudden elkaar de hand. „Denk erom, Monsieur, warm kleden, als u ^>aar Bretagne gaat. Hebt u een comfortabele kamer in de Clarence?" „Dank u, dat gaaL wel". Hij knikte, we bogen en Monsieur Binbonnet begon de deur te slui ten. Juist op dat moment, klonk er een scherp gerinkel uit de kamer van ja, van Monsieur Binbonnet. Aan de arm van de chauffeur draai de ik me in grote verbazing om en toen zag ik, dat Binbonet hetzelfde had gedaan, om te zien, of ik het gehoord had. Onze ogen ontmoetten elkaar, toen, zonder een woord sloeg hij de deur dicht, pij wist, dat ik het had gehoord." Hij wist, dat ik zijn telefoon had horen rinkelen en hij wist ook, dat ik wist, dat hij het wist. HOOFDSTUK V. Het was ongetwijfeld een vreem de geschiedenis! Terug in mijn ho telkamer liet ik al het voorgeval lene tijdens en na mijn gesprek met Binbonnet nog eens rustig door mijn gedachten gaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3