AMERIKAANSE PLANNEN VOOR DUITSLAND RADIO DE KINDEREN IN BATAVIA zijn een wonder op zichzelf FEEST IN DE PURMER TOCH NOGTARCHINI! r i i: HET ZEEWIER-MYST NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 17 Juli 1947 PAG. 3 Generaal Clay ontvangt uitgebreide bevoegdheden programma- c,ok vreest Frankrijk, dat de bin. nenkort'te Washipgton te houden besprekingen tussen Engeland en de V. S. over het toekomstige ni veau van de Duitse industrie zich zouden uitstrekken over een bre der terrein en ook op de organisa tie en het politiek bestuur van het Ruhrgebied betrekking zouden heb ben. KATHOLIEKE ACTUALIA J 325-jarig bestaan wordt met alle luister gevierd Dienstplicht- voorzieningen Nummer laatst in algemeen klassement wint Vendée-étappe Let op het einde Kroniek Buitenland Generaal Lucius Clay, de mili taire gouverneur van de Ameri kaanse zóne van Duitsland, ont ving nieuwe instructies uit Was hington, welke te Berlijn gepubli ceerd zijn. Clay krijgt uitgebreide bevoegdheden om er naar te stre ven de economische eenheid met de andere zones tot stand te bren gen, zolang als men nog niet be sloten heeft tot pjwctische maat regelen om Duitsland als een eco nomische en politieke eenheid te behandelen. De taak van Clay bestaat vooral in het helpen leggen van een eco nomische en paedagogische grond slag voor een gezonde Duitse demo cratie, in het aanmoedigen van waar lijk democratisch streven en in het tegengaan van activiteit, welke een gevaar zou betekenen voor een waarlijk democratische ontwikke ling. De instructie bespreekt ook zelf bestuur van Duitsland, zuivering en godsdienstige en culturele kwesties. De Amerikaanse regering is van mening, dat het oprichten van federale Duitse "staten in geheel Duitsland en de vorming van een centrale Duitse regering met een welomschreven en beperkte be voegdheid het beste past bij een opbouwende ontwikkeling van het politieke leven. Overmatige centralisatie van de regering verwerpen de V.S. Ten slotte is de Amerikaanse regering er van overtuigd, dat in het kader van bovengenoemde grondbeginse len de beslissing over de uiteinde lijke constitutionele vorm van het leven in Duitsland aan de Duitse bevolking kan worden overgelaten, welke in overeenstemming met de democratische beginselen vrijelijk zal beslissen. Tot die tijd moet Clay voortgaan met het treffen v.an schik kingen met de bevelhebbers in an dere zones aangaande de oprichting van interzonaje Duitse administra tieve organen en hun functies. Clay heeft ook opdracht gekregen aan te dringen op het houden van verkie zingen in geheel Duitsland onder supervisie van de vier mogendhe den. Verder heeft Clay opdracht ge kregen het programma van de ver volging van oorlogsmisdadigers zo spjjedig mogelijk af te werken, ar restaties tot de dringendste gevallen te beperken. Reuter meldt in dit verband reeds, dat generaal Clay heeft be volen, dat alle vroegere leden van te Neurenberg misdadig verklaarde nazi-organisaties onmiddellijk wor den gearresteerd en geïnterneerd, githans voor zover zjj nog niet voor een zuiveringsrechtbank zijn verschenen. Clay moet in de geallieerde be stuursraad aandringen op een zo Aanbesteding herstel Afsluitdijk Woensdag heeft op het bureau van de hoofdingenieur der Zuider zeewerken te 's-Gravenhage de aan besteding plaats gehad van het her stel van een gedeelte van de Af sluitdijk, nl. Rijksweg no. 9. De laagste inschrijver was de Ned. Bazalt Mij. uit Zaandam voor f 234.450, hoogste inschrijver Reef's Wegenbouw uit Oldenzaal voor f 272.800. Het werk is nog niet ge gund. CADEAU VOOR BURGEMEESTER OUD van Amerikaanse collega's De Amerikaanse burgemeesters, die Zaterdag 5 Juli op doorreis naar Parijs Rotterdam bezochten, heb ben bij deze gelegenheid de burge meester van Rotterdam een jas en costuum ten geschenke gegeven. De burgemeester heeft deze geschen ken onder het gemeentepersoneel, werkzaam ten stadhuize, verloot, hetgeen f 368.10 opbracht. Dit be drag is geschonken aan de Simavi steun in medische aangelegen heden voor inheemsen. Aangetekende brief met aandelen verdwenen Op 14 Juni jl. verzond een Am sterdamse bankinstelling een aan getekende brief zonder aangegeven waarde, inhoudende 65 aandelen Kon. Olie a f 1000 en 2 aandelen a f 1100 via de Chase Nationale Bank teNew Vork naar Panama. De reële waarde "van deze stukken be draagt niet minder 'dan f 280.000. De brief is op de normale wijze verzonden, doch niet te bestemder plaatse gearriveerd. Veel pleizier zullen de evt. dieven echter niet van hun buit kunnen hebben, daar de recherche in alle landen de num mers van de aandelen heeft ver spreid. waardoor de effecten onver handelbaar zijn. VRIJDAG 18 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Orgelspel; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.30 Frans con cert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano; 12.15 Canzonetta-sextet; 1.00 Nieuws; 1.15 Nederl. Kamerkoor; 2.40 Celesta-ensemble; 3.50 Declama tie; 5-30 Musette-klanken; 6.30 Pro gramma voor de Nederl. strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7.30 Geestelijke liede ren; 8.00 Nieuws; 8.15 Saus Souci; 9.30 Kurhaus-concert; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Avondconcert. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Muziek bij het ontbijt; 8.00 Nieuws; 8.18 Opera-muziek; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de zie ken; 12.00 Hongaars programma; 12.35 Dansmuziek; 1.00 Nieuws; 1.15 Vaudeville-orkest; 2.00 Kookkunst; 2.20 Kamerorkest; 3.30 Opera „Mar tha"; 5.00 Marin.kapel; 6.00 Nieuws; 7.15 Gram.muz.; 8.00 Nieuws; 9.00 Men vraagten wij draaien; 10.40 Avondwijding; 11.00 Nieuws; 11.25 Symph. concert. spoedig mogelijk vrijlaten van Duit se krijgsgevangenen en de Duitsers zoveel mogelijk toestaan naar een andere zóne te verhuizen. Reizen naar het buitenland mogen echter alleen aan die Duitsers worden toe gestaan, die tot een van de catego rieën behoren, waar de geallieerden hun speciale toestemming voor heb ben verleend. Duitse handel Tenslotte moet het militair be stuur Duitsland bijstaan bij het ves tigen van een gezonde handel met het buitenland. Duitse export en Duitse diensten ten bate van andere landen moe ten, met uitzondering van herstel- goederen, volledig betaald' worden, zodat de geoorloofde import be kostigd kan worden. De Amerikaanse regering is van mening, dat de bevolking van Duits land, nadat de industrie voor de herstelbetalingen is ontmanteld, niet het recht moet worden ontzegd om haar economische potentie te ont wikkelen, teneinde een hogere le vensstandaard te verkrijgen, het een en ander echter in overeenstem ming met de te Potsdam opgestelde eisen tot demilitarisatie van Duits land. Franse ongerustheid over Amerikaanse opdracht1 In Franse kringep heerst onge rustheid over de nieuwe instruc ties welke door de Amerikaanse regering aan generaal Lucius Clay, de militaire gouverneur in de Ame rikaanse zone van Duitsland-, zijn gegeven. Volgens een woordvoer der van de Franse delegatie te Pa rijs wil Frankrijk er over gerust gesteld worden, dat de opdracht niet wijst op een besluit om het her stel van Europa ondergeschikt te maken aan de wederopbouw van de Duitse industrie. Meer paardevlees op de bon De rantsoenwaard^ring van paar devlees, welke op 6 Juni j.l. voor. lopig gelijk gesteld werd aan die van rund- of varkensvlees, zal vain 18 Juli af gesteld worden op 125 gram. Met ingang van deze datum zal men dus op een bon voor 100 gram vlees 125 gram paardevlees zonder been kunnen kopen. West-Indië verdient deviezen voor Nederland. Regelmatig arri veren in de Rotterdamse haven schepen uit Wes.t-Indië, geladen met voor export bestemde bananen. Per lopende bpnd worden de trossen bananen vanaf de schepen naar de spoorwagons, welke voor het verdere transport zorgdragen, vervoerd. (A.N.P. P.) (Van onze correspondent) DE EERSTE INDRUKKEN, die uw correspondent van Indonesië kreeg, waren niet onverdeeld gunstig, want hij viel met zijn neus in de heksenketel, die Batavia heet.'Het mag algemeen be kend heten, dat in Batavia naast elkaar zowel het Nederlandse als Republikeinse gezag heerst. Minder bekend in (Nederland zijn de gevolgen van dit heilloze dualisme. Het eerste wat de vreemdeling in dit Oosterse Jeruzalem opvalt, is een totaal 'ge brek aan discipline bij alle lagen dér bevolking. Er wordt teveel licht gebruikt, waardoor om beurten hele woonwij ken 's avonds worden afgesloten. De Chinezenwijk is "een centrum van levendige zwarte handel. Men smok kelt en handelt in'deviezen ten kos te van de Nederlandse en Indische welvaart. Het verkeer is een chaos, omdat niemand zich aan de regels houdt. Maximum snelheidsbeperking be staat, doch ik heb nog geen auto gezien die zich eraan houdt. Het ho telleven is peperduur en buitenshuis eten vereist de fondsen van een Rockefeller. Hoewel Batavia na Djocja het centrum van de Republikeinse poli tiek is, is de inlandse bevolking beleefd en dienstvaardig ten opzich te van de Nederlanders. Dit is nog sprekender zodra men Batavia verlaat en b.v. naar Buiten zorg rijdt. Overal'wordt men be groet op de Ouderwetse wijze met „Tabeh toean". De kinderen in de kampongs staan steevast langs de weg te jpichen en steken hun duim omhoog als teken van enthousiasme. Deze kinderen weten.' dat zij on bezorgd leven? dank zij de Neder landers. Hun ouders zijn aan het werkT:op hun land zonder vrees voor plundering, brandstichting en erger dingen door de leden der re publikeinse legerbenden. „Ramjjpk- kers" worden deze lieren hier ge noemd, hetgeen betekent: moorde naars. De kinderen in dit land zijn trou wens een wonder op zichzelf. Klein en naakt scharrelen ze rond in de brandende zon en vermaken zich met niets. Even ouder, zijn ze hun ouders behulpzaam 'met het drij^n en doen baden der karbouwen. Men ziet dan een ventje van een jaar of vijf omgaan met een stoet van 6 tot 8 karbouwen,'' die elk dertig keer het manneke zelf zijn. En hoeveel auto's ook hotsend en botsend langs rijden, het parmantige kereltje doet zonder blikken of blozen dat wat hij op het geëigende moment doen moet om de kudde rustig in het ga reel te houden. Ik sprak over hotsend en botsend. Het is wellicht nog te wijds uitge drukt. Want de wegen buiten de Centrale van Rijkspersoneel De voorzitter van de Centrale van Rijkspersoneel, de heer P. A. Ra- velli, zal Zaterdag 19 Juli a.o., des namiddags om vier uur, in de Ca sinozaal, Oude Wand te Zutphen, spjeken over de „Salarisherziening en de drie zuilen". Gedetineerden onder de sociale verzekering i Naar wij vernemen, is bij de rege ring een wettelijke maatregel in voorbereiding met het doel de ont slagen gedetineerden, indien hun tijdens de detentie een arbeidson geval is overkomen, na hun detentie op gelijke wijze schadeloos te stel len als dit voor vrije werknemers krachtens de Ongevallenwet 1921 het geval is. GENOEGEN kunnen wij bij onze lezers de eerste brief van een medewerker uit Indië introduceren. De bijdra gen, die hij geregeld hoopt in te zenden, zullen zeker de belang stelling trekken, nu de gebeur tenissen in ons overzeese ge biedsdeel in verschillend opzicht van zo groot belang zijn. steden zijn zo abnormaal slecht, dat men alleen met jeeps en vracht auto's kan rijden. Vol kuilen en ga ten, waarbij er zijn van 30 c.m. en meer diep en dat b.v. op de grote convooiweg BataviaBuitenzorg. Het traject BuitenzorgBandoeng is nog erger. De oorzaak is niet ver te zoeken. Gedurende de drie Japanse bezet tingsjaren is er nooit iets aan on derhoud'der grote autowegen op Java gedaan en twee jaar»intei\sief militair vervoer ov.er de weinige wegen, die ons, Nederlanders, ter beschikking staan, heeft deze toe stand aanmerkelijk verslechterd. Toch wordt ook dit onderdeel van bestuursbeleid met grote voortval, rendheid aangepakt en overal is men druk aan het werk de wegen te verbeteren en van een nieuw permanent wegdek te voorzien. Dat dit tijd neemj, wordt duidelijk, wan neer men bedenkt, dat b.v. de weg- lengte BataviaBuitenzorg bijna 60 KM. is, dus een afstand Den HaagAmsterdam. Maar de opbouw is begonnen en arbeidskrachten zijn er plenty in dit volkrijke land. Daarover en over de politieke si tuatie een volgende maal meer. Algemene amnestie in Spanje? Volgens welingelichte klingen te Madrid is de Spaanse regering van plan een algemene amnestie voor politieke gevangenen af te kondi gen. Dit zou een verzoenende ges te moeten betekenen tegenover de tegenstanders van het regiem. Positie Nederlandse schepen Woensdag 16 Juli: Algenib, 15 Juli van Antwerpen naar Rio de Janeiro; Algorab, 15 Juli van Rio de Janeiro naar Victoria (Braz.l; Alhena, 15 Juli van Montevideo naar Santos; Alphacca, 15 Juli van Antwerpen te Pernambuco; Andijk, New Orleans Rotterdam, 16 Juli n.m. te Ant werpen; Averdijk, RotterdamNew Orleans, 14 Juli te Vera Cruz; Eem- dijk, 15 Juli van Norfolk naar Rot terdam; Jaarstroom, 13 Juli van Amsterdam te Lagos; Volendam, BataviaRotterdam, pass. 15 Juli 19 uur Gibraltar en wordt 19 Juli om 15.00 uur voorgaats Nieuwe Wa terweg verwacht: Waterman, Lon den—Oslo, 16 Juli om 22 uur te Esbjerg verwacht; Westerdam, 18 Juli n.m. van New York te Rotter dam verwacht Geruchten rond de benzineprijs Een politieke medewerker van hqj A.N.P. schrijft: Er gaan geruchten, dat de benzineprijs zal worden ver hoogd. Wij zouden deze geruchten niet gaarne bevestigen. Zij vinden hun oorsprong wellicht in andere geruchten, volgens welke het bijzon der invoerrecht op benzine zal" wor den verhoogd. Dit laatste zou na tuurlijk een wettelijke maatregel moeten worden en inderdaad schijnt de indiening van een zodanig voor stel binnenkort te verwachten. Het is echter de vraag, in hoever deze verhoging, welke de reggring om fiscale redenen nodig acht, zaP*door- werker. in de verkoopprijs. Evenals met de omzetbelasting is het immers zo, dat deze verhoging niet zonder mee.r in de prijs mag worden ver rekend. Deze aangelegenheid maakt een punt van overleg uit en men kan dus aan het enkele feit, dat een verhoging van het bijzondere in voerrecht waarschijnlijk voor de deur staat, geen verdere conclusie verbinden. De ook in No'ordholland zo bekende Oosterhoutse Nachtegalen werden ter gelegenheid van het Twee de Internationale Congres van knapenkoren te 3P- rijs uitgenodigd medewer king te verlenen aan het galaconcert in het Palais Chaillot onder leiding van Maurice Paul Guillot. Zij maakten deel uit van een groot koor van driedui zend kleine zangers uit Frankrijk en verschillen de andere landen, dat werken van Bach, Mozart, Cesar Franck* en Handel ten gehore bracht. De di recteur van de bekende Petits Chanteurs a la Croix de Bois zpide, dat Riet de bedpeling van het congres was om alje kin deren in Frankrijk te la ten zingen tesamen met die van de gehele wergld. Behalve opvoeding van de jeugd tot een beter be grip van wat de muziek voor de mens betekent, was dit congres tegelijk een prachtig middel tot verbroedering tussen de volkeren, waarvan deze jonge mensen de afgezan ten waren. 9 De gees telijkheid van het Depar tement Vendée in Frank rijk is, gesteund door de bisschop van Lucon, de strijd voor de gelijkstel- Zij weigerden vermakel ijkheidsbelasting te beta len en grondden deze weigering op het feit, dat dit voor het katholieke volksdeel een dubbele be lasting was. Vier geeste lijken stonden terecht. Hun bissschop, als getui ge gedagvaard, hield een warm pleidooi voor de v.. ling van het Bijzonder Katholiek Onderwijs be gonnen. Een aantal pries ters organiseerde een grote kermesse d'été. De opbrengst daarvan was bestemd voor de' katho lieke scholen, die in geen enkel opzicht sleun van de staat ontvangen en door de overheid aan hun lot worden overgelaten. priesters en zeide, dat de katholieken de ongelijk heid op onderwijsgebied niet langer zouden ver dragen. Voor het gerechts gebouw stond vier uur lang een onafzienbare me nigte onder de brandende zon strijdliederen te zin gen. Het geloof is nog le vend in Frankrijk en dat is hoopvol. Sedert December van het vorig jaar werden er docjg de Pauselijke Commissie voor Hulpverlening aan Italië in Amerika 25 millioenkg koren, 6 millioen kg mais, ruim 1 millioen kg boter en vetten, 450 duizend Sg groenten, 12.700 kg cacao en ruim 1 millioen kg an dere levensmiddelen aan gekocht, die aan behoefti ge personen in Italië zon der onderscheid van gods dienstige of politieke ge zindheid werden uitge reikt. In de Franse Nationale Vergadering hebben reeds sedert lange tijd negers zitting. Thans is ook een neger-priester P. Bagonda lid van de Volksvertegenwoordiging geworden en wel als can- didaat van de M.R.P. (Re publikeinse Volkspartij). Het buitengewone daarbij was, dat de meerderheid van hen. die op hem stem den, geen christenen wa ren. Wij vernemen: Eind Augustus as. zal het 325-jarig bestaan van De Purmerpolder fees telijk worden herdacht. Een grote revue zal worden opgevoerd, ten toonstellingen op het gebied van landbouw, veeteelt en huisvlijt staan op het programma. Verder over denkt men het houden van harddra verijen, alsmede het organiseren van •olksfeesten voor jong en oud. Iets van de historie. De Purmer eertijds bekend om 'e vis; in Londen werd in 1939 nog te Purmerbank genoemd, n.l. de olaats, de bank, waar de Purmer vis wqrd verkocht werd in 1403 door ren hevige watervloed geteisterd. In '212 werd reeds het dorp Purmer door de watervloed verzwolgen. In die jaren werd hier een zee- oeermin gevangen, een vrouw, h. w. s. een sehipbreukelinge uit ande re gewesten, die goed zwemmen kon °n geen spraak bezat, alleen vreem ie geluiden uitte. Tentoongesteld op te markt te Edam, werd ze later -el-kocht aan de Haarlemmers, die haar het spinnen leerden. Later kwamen de vreemdelingen in grote HET WAS inderdaad zoals Baron van Voorst tot^Yiorst gisteren in de Eerste Kamer zei: in een half jaar tijds zijn door het parlement zeven wetsontwerpen of algemene maatregelen van bestuur betrek king hebbende op de dienstplicht behandeld. Nu de Senaat weer zo'n geval onder handen had, vroeg hij, cf de minister kon toezeggen, dat "de definitieve wijziging van de Dienstplichtwet v^pr 1 Januari in het Staatsblad staat. Als dat niet gaat, laat de "minister dan een groter sprong maken, tot 1 Januari 1949. De maatregel'van bestuur, die nu weer bekrachtigd moest worden, betrof o.a. de regeling van de broe- derdienst. waaraan, niet het minst op aandringen van dé kath. fractie, enige tegemoetkoming voor de grote gezinnen is verleend. Voor de CPN is dat voldoende reden, om tegen de wet te zijn. „Omdat de vrijstelling wegens broederdienst niet voor 100 pet. geregeld is". Alsof ze voor dienstplichtwetten zouden zijn, als dat wel geregeld was! Minister Fievèz erkende, dat de ggng van zaken niet fraai was, maar de Tweede Kamer had dat eigenlijk zo gewild, want zij wilde bij de machtigingswet de bekrachtiging van het parlement achteraf! Wat de datum van 1 Januari 1948 betreft, de minister kon niet meer zeggen, dan dat hij het hoopte. Hij had zelfs goede hoop. Maar een bindende toe zegging kon hij niet doen. De heer Molenaar pleitte voor de studenten. De minister zei, dat wat het tijds.tip van uitstel betreft, de studie moet zijn aangevangen vóór het jaar w^prop de. inlijving plaats heeft. Voor wie injl948 wordt in gelijfd, is het voftoende, als de studie vóór 1 Januari 1948 is be gonnen. Voor studenten der Techni sche Hogeschool wordt uitstel ge geven tot het candidaatsexamen is afgelegd. Voor medische studenten is er een aparte regeling. Het wets ontwerp is daarna aangenomen. Verschillende andere wetsontwer pen zijn zonder meer goedgekeurd. Het wetsontwerp inzake* de Natio nale Spaarraad, waarover nog ge stemd moest worden, is goedge keurd met 23 tegen 15 stemmen. A.R.. C.H.U.; Vrijheidsbond en C.P.N. stemden bgpederlijk tegen. Woensdag 23 Juli a.s. zal de Eerste Kamer weer bijeenkomen. getale naar Haarlem om deze zee- mëermin te zien. Het wapen van De Purmer ver toont nog deze zeemeermin, een vrouwenbeeld, op een schild, ge flankeerd door twee melkmeisjes uit Edam. In 1617 werd octrooi voor droog legging verleend;" in 1618 hegon men met de bedijking en in 1623 viel de ze 2600 h.a. grote polder droog, niet het minst door toedoen van de mo lenmaker en „waterconstenaar" uit De Rijp, Jan Adriaansz. Leeghwater. En als straks het feest wordt ge vierd, zullen velen er nog eens over denken hoe ,325 jaar geleden dit meer droog kwam door de vlijt der voorouders, die vooruit, ver vooruit zagen zelfs. Drankverstrekking aan militairen Op Zaterdag 19 Juli wordt er van 16.20 to.t 16.30 uur voor de K.R.O. namens de militairen-cdmmissie van Sobriëtas gesproken over de drank verstrekking aan de militairen. Katholieke loodgieters bijeen Te Tilburg werd een congrgs ge houden van de Ned. Kath. Bond van werkgevers in het loodgieters- én fittersbed'rijf. De jaarvergadering werd gepre sideerd door de heer Rijbroek uit Haarlem. Deze besprak de komen de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, welke een krachtige orga nisatie noodzakelijk maakt. In verband hiermede bepleitte spr. het vormen van een uitgebreide Reserve aan goed-geschoolde jon gemannen, die straks de leiding zullen kunnen overnemen. Tot leden van 't te stichten over koepelingsorgaan werden aange wezen de heren Rijbroek, Haarlem Kroesen, 's-Gravenhage, Hendriks, Arnhem en Tillermans, Venraay. De afdeling Amsterdam vroeg maatregelen tegen het „wegzuigen" van personeel door grote bedrij ven hetgeen het hoofdbestuur meent te kunnen ondervangen doo het stichten v® een pensioen fonds. Voorts werden maatregelen bepleit om te verhinderen dat de openbare (gemeente) hedrijven ma terialen kunnen aankopen, teneinde deze met winst te verkopen. TOUR DE FRANCE - 18e ETAPPE De wedstrijd van gisteren werd door twee bijzonderheden geac centueerd. In de perste plaats was het geen Breton'die de etappe won, alhoewel geheel Bretagne klaar stond om een Bretonse zege toe te juichen en Robic en de zijnen gezworen hadden te zullen lijden dat de vonken er af vlogen. Vervolgens triompheerde Tarchini, de man, die in het algemeen klas sement op de laatste plaats staat! Overigens was de strijd een her haling* van de vorige dagen, maar met'andere acteurs. Aanvankelijke uitlooppogingen werden door Vietto en zijn helpers snel teniet gedaan en tot 167 km van Les Sables deed niemand een poging meer om leven in de brouwerij te brengen. Onmiddellijk na de ravitaillering te Pont Chateau echter werd het tempo opgevoerd en evendaarna rukten veertien a vijftien renners zich los van de hoofdgroep. De# vluchtelingen kregen een grote' voorsprong. Hun groep bestond on der meer uit Ta^phini, Kirchen, Impanis, Schotte, Mollin en de Bre ton Goasmat,' die om de t^urt de kop namen en er een straf vaartje in hielden. Op anderhalve minuut volgde het tweede peloton. Verder achter hen spurtte de hoofdgroep met de favorieten. Het ging zeer hard, bij de afdaling 60 en 70 km en op de vlakke "stukken liep het soms tegen de 50 km in het uur aan. Bij een dergelijk hoog tempo was er ge.en sp,rake van nieuwe uitloop pogingen, ieder was al blij, dat hij het contact met de anderen niet ver loor. Van het groepje, dat gezamen lijk het eerst Vannes bereikte, won Tarchini. Vandaag is het rustdag te Vannes en op Vrijdag heeft de belangrijke rit naar St. Brieuc tegen het uur werk plaats, die, nu de Alpen en de Pyreneeën gefaald hebben, ant woord moet geven op de vraag wie dit jaar de Tour winnen zal. De" uitslagen van de 18e etappe Les Sables DolonneVannes (236 km) zijn: 1. Tarchini (Zw.) 7 uur 10 min. 7 sec. 2. Giguet (Zuidoost) zelfde tijd. 3. G. Weileman (Zw.) zelfde tijd. 4. Schotte (België) zelfde tijd. 5. Berret (lie d.e France) zelfde tijd. 26. ex aequo Jans, Camellini, Joly en Klabinsky 7 uur 18 min. 26 sec. Algemeen klassement na de 18e etappe: 1. Vietto 130 uur 6 min. 29 sec. 6. Camellini 130 uur 21 min. 45 sec. 33. Jansen 133 uur 37 min. 10 sec. 41. Klabinsky 134 uur 6 min. 53 sec. 49. Joly 134 uur 55 min. 47 sec. Het landenklassement na de 13e etappe luidt: 1. Italië 391 uur 38 min. 37 sec. 2. Frankrijk West 392 uur 57 min. 46 sec. 4. België 395 uur 35 njin. 35 sec. 5. Frankrijk Zuidoost 396 uur 16 min. 06 sec. 7. Ned.-bui- tenlandse ploeg 398 uur 05 min. 48 sec. II MOEST dat Epistel van vo- rige Zondag nog eens na lezen in Uw Missaal. Het is zo mer, het kan warm zijn.. Dat is natuurlijk, heerlijk. Maar aan alles zit een „maartje". Het is nu eenmaal een feit, dat onze na tuur de wonden draagt van de erfzonde en de gevolgen ervan in zich bespeurt. Dat ervaren we allemaal. We zijn tot het kwade geneigd. Met het warme weer (en de vacantiewil men zo graag de remmen wat los, al te los laten. Kleding, vrijfieid in omgang zo gauw is het hek van de dam. U weet het zelf wel en helaas ziet U veel rondom U wat louter heidendom en „diers heid" is zoals Vondel zou zeggen. Laat U niet van de wijs brengen, of dat allemaal zo maar goed is en mag. Zorg, dat U zich nooit behoeft te schamen. Let op het einde! Het loon voor de zonde is de dood. MARCUS Men vraagt zich bij de huidige ontwikkeling in de binnenlandse po litieke constellatie van Amerika met zijn democratisphe president en zijn Republikeinse meerderheid in het Congres wel eens af of het enthou siasme voor het Herstelplan van Marshall er nu wel zo groot is als men het wil doen voorkomen. Er zijn zelfs reeds bladen in Engeland, die zinspelen op een mogelijk uit blijven der Amerikaanse hulp of al thans een gedeeltelijk uitblijven daarvan. Wie het verloop der bin nenlandse gebeurtenissen in de Sta tes de laatste maanden gevolgd heeft, zal tot de bevinding gekomen zijn, dat het tussen de president en de Wetgevende Vergaderingen nu niet direct altijd ijpterde. Truman heeft in korte tijd driemaal achtereen zijn veto over een belangrijk wets ontwerp uitgespro- ken. Eenmaal y werd dit door de Volksvertegen- AMERI KAANSE KOERS woordiging te niet gedaan, dat was in het geval der Taft-Hartly-wet, door de leiders der C.I.O. en de A.F.L. als „Sigvenwet" gekwalifi ceerd. Vooral zijn laatste veto had diepere betekenis, dan men er op het eerste, gezicht aan toe zou willen kennen, daar dit de wolproductie be trof, welke ten doel had het even wicht tussen import en export te herstellen en daardoor een rol in de wereld te spelen." Over het spelen van die rol nu'zijn blijkens recente uitlatingen van meerdere kopstuk ken uit het Amerikaanse politieke leven, meerderen het met Truman niet eens, daar men het er voor houdt, d.at de Nieuwe Wereld even welvarend kan zijn als zij zich niet mengt in de zaken van het verarm de Europa. Het is dus de taal der oude isolationisten, die het vlak na de eerste wereldoorlog Wilson on mogelijk jnaakten zijn idealen te verwezenlijken. Wanneer een be roemde historicus als Beard ageert tegen de Roosevelt-politiek en hij de vroegere president verwijt Ame rika op listige wijze in een oorlog gewikkeld te hebben, wil dit toch wel wat zeggen. Vanzelfsprekend zal dit stem mingmaken tegen het opbouwpian van Truman en Marshall niet leiden tot een algehele opschorting der credieten. De Amerikaan blijft nog altijd op de eerste plaats zakenman. Hij heeft er wel oog voor, dat het ten slotte tot op zekere hoogte beter is gratis uit te voeren, dan de kans te lopen, dat wegens een wegvallen van de afzetmarkt eerPfeconomische crisis haar intrede doet. De milliar- den, die Marshall wil spenderen, ko men niet alleen uit de zak van de zakenman, maar het ontbreken van afzetmarkten treft hem wel in eerste instantie. Van de andere kant zijn er voor de U.S.A. mogelijkheden in de Zuid- Amerikaanse landen, en vooral in het verre Oosten. Dat de Amerikaan se plannen in deze beide delen van de wereld zich niet meer in een be ginstadium beyinden, bewezen laat stelijk de reis van delPresident naar Mexigj en enkele Latijnse landen, en de Symbolische gift van 130 mil lioen kogels aan China, nog wel op de dag, dat Molotof, Bidault en Be- vin te Parijs bijeenkwamen om het Amerikaanse plan te bespreken. De naaste toekomst zal zeer snel uitwij zen, waar het zwaartepunt der Ame rikaanse bemoeingen ligt. Valse Engelse bank biljetten uit Nederland? Naar het Agence France Pressé bericht, heeft Scotland Yard een enderzpek ingesteld naar de plot selinge toevloed van valse bank biljetten van vijf en tien pond sterling, welke uit Nederland, Bel gië en Frankrijk zouden komen. Deze biljetten zouden door de Duitsers gedrukt zijn met het oog op een invasie in Engeland. 6. Er was iets vreemds aan die man en in meer dan één opzicht. Zijn weigering om mij een verklaring te geven over zijn vroeger onzakelijk en minder waardig gedrag ten opzichte van Pearce Brothers; de leugens betref fende de telefoon; het voorval met de hond en de bruine wegschieten de gedaante in de andere kamer en tenslotte het raadsel van de man zelf. Dat sombere gezicht bij het uiterlijk van een dandy het klop te niet. Enfin, het was mijn zaak niet, al was mijn nieuwsgierigheid dan ook grondig opgewekt. Ik voelde mij tevreden gestemd, dat itj Al en Jim bericht kon*st,uren, dat ik tenmin ste voor zover als dat op het ogen blik mogelijk was, het eerste ge deelte van mijn zending aardig had volbracht. Maar had ik dat wel en kon ik inderdaad wel schrijven, dat alles in kannen en kruiken was? Bij nader inzien ijesloot ik een telegram te zenden. In bed liggend pakte ik de telefoon en 'gaf de nachtportier mijn telegram op: „Vorder lang zaam, goede vooruitzichten. Ga deze week naar Brest". Daarna gaf ik een telegram door voor Monsieur Gerard, hem verzoe kend mij per omgaande te berich ten, wanneer een bezoek hem zou schikken. Toen trok ik het licht uit en staarde dromerig in het duister. De telefoonkwestie liet me echter niet los. Ik besloot bij de eerste de beste gelegenheid eens langs mijn FEUILLETON door DAVID KEITH neus weg naar zijn telefoonnummer te vragen. Waarom niet? Monsieur Binbonnet had die hond met „Faust" aangesproken. Weer echt iets, wat men alleen maar in Frankrijk kon verwachten; 'n Fran se hond met een Duitse naam. Eige- aardig! Zo mijmerend viel ik spoedig in slaapr om eerst de volgende morgen heerlijk verkwikt, te ontwaken. Weer was het een prachtige zonnige dag. Gehuld in een dikke overjas zat ik, genietend van de zon, de voorbijgangers monsterend, op het terrasje van een café. Weer betrapte ik er mijzelf op, zoals de laatste twee dagen al meer was gebeurd, dat ik'graag met iemand zou spre ken. Voor mijn vertrek uit New York had ik daar nooit behoefte aan gehad. Het gaf mij een ongekend vreemd gevoel. In het hotel vond ik Monsieur Gerard's antwoord op mijn telegram Hij vroeg of Vrijdag mijn schikte. Ik telegrafeerde direct teytg: „Ar riveer Vrijdagmorgen" en verzocht de portier een kaartje voor mij te laten halen voor de nachttrein van Donderdagavond. Het zou weer een ellendige reis voor mij worden, het schudden van een trein maakt me uiterst vermoeid. Ik besloot daar om de rest van de dag en de vol gende dag zoveel mogelijk te rusten Nauwelijks had ik mij na het di ner ter ruste gelegd met de hoop eens goed lang te kunnen slapen, of de telefoon rinkelde. Het was de enige persoon, die mij zou kunnen bellen. „Ik hoop, dat ik niet stoor, Monsieur Weavair? U ziet, dat ik aan uw voorkeur om 's avonds te confereren, tegemoet kom." i Weer die superieure toon in zijn stem! Ik kwam in de verleiding hem te vragen: „Telefoneert u vanuit uw kantoor, waar geen telefoon is, Monsieur Binbonnet?" In plaats daarvan vroeg ik: „Hebt u nieuws voor me, Monsieur Binbonnet?" Het scheen van niet. Hij had naar Gerard geschreven vertelde hij; en hem vanonze conferentie op de hoogte gesteld evenals van zijn be lofte betreffende zijn toekomstige zendingen. En hij vroeg of deze nu niet de oorzaak wegnam voor een afmattende reis naar Brest. Hij wil de mij alleen teleurstellingen en on gemakken besparen, enzovoorts. Toen ik hem vertelde, dat mijn plannen definitief waren, kwam hij onmiddellijk met een ander voorstel Een vriend van hem wilde met ge noegen zijn auto, een mooie sport wagen, met chauffeur voor mij be schikbaar stellen, zodat ik de reis op mijn gemak zou kunnen maken. Twee dagen heen, twee dagen terug. Als er echter een ding is. waar voor ik terugschrik, dan is het een lange reis per auto. Ik bedgnkte hem dus vriendelijk voor zijn bezorgdheid en vertelde hem, dat ik tengevolge van mijn physieke toestand, niet van zijn aan bod gebruik zou kunnen maken. Hij verzekerde mij, dat het slechts een kleine dienst zou geweest zijn en vertelde verder, dat ofschoon het hem niet werd toegestaan mij een dienst te bewijzen, ik hem er niet van kon weerhouden mij als een teken van achting, een monster te sturen van Frankrijk's „liquid spé ciale", zoals hij het uitdrukte. Tijdens het uitspreken van een uitbundig bedankje, dacht ik plotse ling aan mijn voornemen en brak af met de wporden: „Zeg, Monsieur Binbonnet. geeft u mij alstublieft uw telefoonnummer. Dat zal een en ander aanzienlijk vergemakkelijken" „Au revoir, Mo'nsieur Weavair", kwam het antwoord. „Ik hoop. dat u een goede reis zult hebben en dat u Monsieur Gerard in de besté „Monsieur Binbonnet, geeft u mij toch uw telefoonnummer, het zal voor mij veel gemakkelijker zijn". „Au revoir, Monsieur Weavair! Goede reis!" Zijn toestel klikte. Ik kon alleen maar ophangen. Eep zeer eigenaardige geschiedenis Binbonnet's pakketje werd des middags bezorgd. Het bevatte een fles Vouvray," een product van Tou- vraine en een flacon cognac. Er was een kaartje bij. Ik sloeg er een blik op en liet het in mijn zak glij den. Ofschoon ik een goed glas cognac zeer appreciëerde, kon ik niet nalaten te denken, dat een klein briefje met zijn telefoonnum mer mij liever zou zijn geweest. Van wijn houd ik helemaal niet, ik kan het spul niet zien. Ik maak te een praatje met mijn vriend Pierre, de kellner, die Binbonnet's presentje had binnengebracht. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3