Nieuw INDONESIËRS DIENEN WEER TEGENVOORSTELLEN IN Rede van Dr. Beel werkte in Indonesië als een koude douche Geen Amerikaanse dollars voor het Ruhrgebied Duitsland moet weer op de been worden geholpen Bollenexpert in arrest Griekse grens werd op 3 punten overschreden Voor Alkmaar en omgeving Meer dan 1000 be standsschendingen Beveiliging Van Mook laat de beslissing over aan den Haag LIET REPUBLIKEINSE ANTWOORD, dat gisteren aan dr. Van Mook is overhandigd op de Neder landse voorstellen van 15 Juli, maar dat meer het ka rakter heeft van een tegenvoorstel, is zo deelde he dennacht de Republikeinse minister dr. Cani mede voor de luitenant-Couv.-Ceneraal niet aanvaardbaar. Dr. Van Mook zou echter de beslissing aan de Neder landse Regering overlaten. Republiek zal arbitrage vragen Scheepsramp eist 700 slachtoffers Gemengde gendarmerie dient alleen ten bate van de ondernemers Republiek moet niet capituleren Oostenrijk bijt van zich af Gewapend treffen bij Palembang Hooic redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 18 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11230 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm-), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Een militaire woordvoerder heeft gisterenmiddag in het programma voor de Nederlandse Strijdkrachten te Batavia een overzicht gegeven van het aantal bestandsschendingen in de laatste tijd. Het is algemeen bekend, aldus deze woordvoerder, dat er nog geen dag is geweest, dat geen bestandsschending door een van de republikeinse legerkorpsen werd gepleegd. Na de afkondiging van het algemeen bevel „Staakt het vuren" deed de republiek niets om deze schending te voorkomen. In gaande 16 Februari 1946' werd het aantal schendingen aanvankelijk iets minder doch de laatste tijd neemt het weer sterk toe. Op de 4e van deze maand werd het totaal aantal voldoende geacht om opge tekend te worden, nl. 879. Deze zijn als volgt verdeeld: Oostjava 267, Se- marang 215, Bandoeng 51, Tjandjoer 69, Buitenzorg 71, Palembang 8, Pa- dang 36, Medan 162. Thans, veertien dagen verder, heeft het aantal be standsschendingen de duizend be- reSkt, aldus besloot deze militaire woordvoerder zijn overzicht. DE CRISIS van vertrouwen in de huidige wereldsituatie leidt er volgens graaf della Torre in zijn be kende artikelen in de „Osservatore Romano" (zie onze nummers van 7, 10 en 15 Juli.) toe, dat men zich de beveiliging van de staat voorstelt als een Chinese muur tussen volk en volk. Had de schrijver in zijn twee de artikel de merkwaardige opmer king geplaatst, dat het toch wel pa radoxaal klinkt, de belangen van twee wereldmachten te willen scheiden in een gebarricadeerd Europa, terwijl deze belangen aan de andere zijde van de aardbol el kaar raken op een open oceaan thans werkt hij in zijn derde en laatste artikel dit thema nader uit, door te betogen, dat het denkbeeld van een materiële beveiliging een idee fixe is. Als wij nagaan, wat de historie ons op dit punt te zeggen heeft, moeten wij wel tot de conclu sie komen, dat de wereld al heel weinig vooruit gaat. Toch dachten de verschillende leiders van de wereldpolitiek, van Stalin tot Truman, dat bolsjewisme Cl) democratie politiek vreedzaam haast elkaar zouden kunnen leven, als Zij maar geleid werden door het beginsel, dat de respectievelijke le vensopvattingen geen exportartikel zijn. Dus: geïnspireerd worden door het principe van Gambetta, in ver band met zijn „anti-clericalisme in eigen huis". Hij meende, dat men in Frankrijk anti-clericaal kon zijn, en buiten de grenzen met de Kérk in vrede kon leven. Zo was de verte genwoordiger van Frankrijk in die dagen de beschermer der Christenen in het Oosten en hij deed hoewel hij de man van het anti-clericale Frankrijk was geen afstand van bepaalde liturgische eerbewijzen. En de huidige bolsjewieken verfoei en de burgerlijke maatschappij en al haar entourage, maar zij bewegen zich in die maatschappij met een gemak en een protocollaire statie, waar de volmaakte burgerlijke re presentant een puntje aan kan zui gen! De schrijver betoogt dan, dat het resultaat van de oorlog is ge weest, dat de twee partijen de bonafide democratiën en het Rus land van de Sovjets geen van beide alleen de vrede kunnen be heersen. „De redenen van het sa mengaan in de strijd lagen geheel buiten de tegenstellingen der le vensbeschouwingen, die bleven. De wijze, waarop men daarvan nu de vruchten hoopt te plukken, en te verzekeren, kan daarom dan ook niet anders dan verschillend en te gengesteld zijn. M.a.w. dat doet ieder op zijn eigen manier, zonder zich te bekommeren over de wijze, waarop de ander het doet, en vooral, zonder te pogen, toch, openlijk of bedekt, zijn wereldbeschouwing, zijn visie op de regeling van de wereld problemen e.d., aan de ander op te dringen. Wanneer men echter voort gaat, de beveiliging te zien als noodzaak van materiële voorzienin gen en maatregelen, die tenslotte toch weer gebakerd zijn op geweld, en men elkanders ideologische be ïnvloeding vreest en meent die door muren en bunkers en troepencor dons te kunnen tegen houden, dan zal men bedrogen uitkomen. De mi litaire maatregel van de een lokt een militaire maatregel van de an der uit, wie meent zich te beveili gen, wordt een reden tot nieuwe bewapeningswedloop. Vrees en wan trouwen zijn slechte leidslieden. Het is van de verdediging en de bevei liging naar het exces maar één stan. Die kant moet het niet uit. Wij moeten het hoofd koel houden en niet geloven in het noodlot van een onvermijdelijke wereldbrand. Wij dienen dit te bedenken: de oorlog wordt door niemand gewild, komt niemand wenselijk voor, wordt door een ieder veroordeeld en door allen gevreesd. Een overeenkomst, die el kanders levensvisies respecteert en met rust laat, moet mogelijk ziin, dat is, meent de schrijver in dit in vloedrijke blad. de enige beveiliging, die doelmatig is! En tenslotte dit moge ook zij bedenken, die valselijk menen, dat in dit blad reclame gemaakt wordt voor toenadering tot het commu nisme. dat als wereldbeschouwing verfoeid wordt en verfoeid blijft haalt de schrijver een woord van Paus Pius XII aan over de enige ware zekerheid en veiligheid: de veiligheid, in zover deze op aarde bereikbaar is, kan geen andere be trouwbare grondslag hebben dan de lichamelijke en zedelijke gezondheid van een volk. de juiste openbare orde, naar binnen en naar buiten, de normale betrekkingen van goede nabuurschap. Dergelijke normale betrekkingen zijn, ook na de tweede wereldoorlog, nog steeds aan te kno pen. De bestuurders der Staten moe ten zich deze gelegenheid niet laten ««itglippen, want zij kon wel ee»rs wat God verhoede de laatste zijn." QR. GANI, die juist terugge keerd was van een bezoek aan de Amerikaanse en Engelse consuls, deelde verder mede, dat, indien geen basis voor verdere onderhandelingen gevonden kan worden, de Republiek zeer waar schijnlijk arbitrage zal vragen. Er was nog niet besloten over de hoedanigheid van deze arbitrage, of deze b.v. zou geschieden door het Permanente Hof van Arbi trage te Den Haag, de Veilig heidsraad der Ver. Naties of door een derde Mogendheid. De ze mogelijkheden zijn tijdens de jongste kabinetszitting te Djokja onder de loupe genomen. Dr. Ga- ni bracht met de meeste nadruk naar voren, dat de Nederlands- Indonesische kwestie van inter nationaal belang was. Hedennacht zou Sjarifoeddin telegrafisch van de ontwikkeling te Batavia op de hoogte worden gesteld. Hedenmorgen vertrek ken de ministers Gani, Soesanto, Leimena en Setyadjit wederom naar Djokja. Temzil blijft alleen te Batavia- Het antwoord Gisteravond om 20 uur Javatijd is door de Republikeinse minister Soe santo aan de Lt. G.G. het ondervol- gende ontwerp-statement overhan digd: 1. Als gevolg van de bereikte overeenkomst omtrent de uitvoering van de overeenkomst van Linggad- jati zulle-i alle voorbereidingen om het conflict langs niet-vreedzame weg op te lossen ongedaan worden gemaakt en zal op zeer korte ter mijn aan de thans nog steeds voort durende, feitelijke vijandelijkheden een einde worden gemaakt. 2. Aangezien er reeds overeen stemming is verkregen omtrent de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati, is heden tussen de eerste minister der republiek Indo nesia en de vertegenwoordiger van de Nederlandse regering het volgen de overeengekomen, teneinde op zo kort mogelijke termijn een ontspan ning teweeg te brengen en een einde te maken aan alle vijandelijk heden: le uiterlijk op den.wordt door het hoogste militaire gezag aan weerszijden de algemene staking van alle vijandelijkheden te land, ter zee en in de lucht openlijk en uit drukkelijk bevolen. In de Arabische Zee ter hoogte van Bombay is het Arabische s.s. „Ramdas", groot 600 ton, bij hevige tropische slagregens gezonken. Het schip had 700 personen aan boord, waarvan er 150 zouden zijn gered. Een Reuter-bericht spreekt van slechts 12 overlevenden. De laatste berichten melden, dat het aantal slachtoffers de 700 heeft bereikt. 2. Terzelfder tijd zullen van weerszijde maatregelen worden ge nomen om een einde te maken aan alle vijandige propaganda en zal de publiciteit uitdrukkelijk worden gericht op het herstel en bevorde ring van het vertrouwen en de sa menwerking tussen Nederland en de Republiek en tussen Nederlan ders en Indonesiërs. 3e. Overal langs de demarcatie lijnen worden gemengde controle posten, bestaande uit politie personeel, ingesteld; de weder zijdse troepen blijven op een af stand van minstens 2 km. van de demarcatielijn. Het vreedzame economische verkeer wordt direct bevorderd. 4e. Zo spoedig mogelijk worden de wederzijdse troepen naar de gar nizoenen teruggetrokken en de handhaving van de orde en veilig heid wordt de taak van politie-or- ganpn. In verband daarmede wordt een einde gemaakt aan alle offen sieve en defensieve voorbereidingen. Ontwerpregeling binnen landse veiligheid. Tegelijkertijd werd een tegenvoor stel overhandigd inzake regeling van de binnenlandse veiligheid, het welk luidt: 1. Ten einde aan de verzekering van de binnenlandse veiligheid lei ding te geven, wordt een gemeen schappelijk directoraat voor de bin nenlandse veiligheid opgericht, waarvan de staf uit vertegenwoor digers van Nederland en van de verschillende staten zal bestaan en dat gesteld is onder de interim-re gering. 2. De zorg voor de binnenlandse orde en veiligheid is de uitsluitende taak van de politie der verschillen de deelstaten. Ter uitvoering hier van heeft de republiek bereids de beschikking behalve over de gewone politie ook over bijzondere politie corpsen (mobiele brigades) in de zin van het vermelde in het schrij ven d.d. 8 Juli 1947. 3. (1) Het directoraat van de binnenlandse veiligheid is naast de organen der republiek mede bevoegdl te bepalen onder verant woordelijkheid van de interim-rege ring, waar en wanneer in de repu bliek de in sub 2 bedoelde bijzon dere politie-corpsen, ten behoeve MINISTERRAAD BIJEEN De ministerraad is Donderdag avond van negen tot twaalf uur bij een geweest. van orde en veiligheid dienen te worden gebruikt. 2. Ten behoeve van de leiding en opleiding van eerder genoemde bij zondere politie-corpsen wordt evenals t.a.v. de gewone politie door de deelstaten bijstand aan vaard van Nederlandse experts, die daartoe, op verzoek van de betrok ken deelstaat, te zijner beschikking worden gesteld. 4. Alle militaire formaties wor den, voor zover zij niet worden ge demobiliseerd, op garnizoen terug getrokken; hun ingrijpen en verant woordelijkheid t.a.v. orde en veilig heid worden geheel beëindigd. 5. In afwachting van de terug trekking der militaire formaties op dp garnizoenen, zullen ter weerszij den van de huidige grenzen der be zette gebieden op Java en Sumatra ten behoeve van de zorg voor orde en veiligheid tijdelijke gemengde politie-controleposten worden inge steld. De president van de republiek Indonesië, dr. Soekarno, benoemt in zijn ve.rblijf te Djokjakarta dr. Amir Sjarifoeddin tot eerste minister der republiek. Achter Sjarifoeddin v.l.n.r. drs. Setiadjit en dr. A. K. Gani. (Ass. Press P.) - -r. - rvR. SOEEANDRIO, secretaris-generaal van het Ministerie van L/ Voorlichting der Republiek, die momenteel in Nederland ver toeft, heeft in een onderhoud met het A.N.P. verklaard het ten zeerste te betreuren, dat de verhouding tussen Nederland en de Republiek zich zo toegespitst heeft als thans het geval is. Eerlijk i gezegd, aldus Dr. Soebandrio, ik ben er verbaasd over. Maar ik geloof veel te moeten toeschrijven aan de verklaring van minis ter Beel, die in Indonesië als een koude douche moet hebben gewerkt. to. Beide malen was het gevolg, dat de Nederlandse troepen zijn doorge stoten. Ik laat hierbij helemaal in het midden of dit doorstoten achter af gemotiveerd kon worden een feit blijft, dat het gebeurd is en men heeft het onthouden. Ten aanzien van de gemengde gendarmerie vraag ik mij af welk Nederlands belang hiermede gediend zou zijn behalve dat van de ondernemers op wier instigatie deze eis werd gesteld. Voorheen was de druk der onder nemers niet zo groot. Zy wisten toen niet dat vele ondernemingen gered zijn. Thans weten zij dat wel en menen door deze gemengde gendarmerie hun positie op Java zeker te kunnen stellen. In geen geval beogen zij met deze gendar merie zich te beveiligen. De gen darmerie moet alleen maar dienen als machtsmiddel waardoor zy la ter sterker kunnen staan. Het is haast ongelooflijk, dat de Nederlandse regering op het ogen blik, dat de spanning zo groot was, met deze eis naar voren kwam, een eis, die overigens in strijd is met de defacto erkenning van de repu bliek alleen maar om de ver meende belangen van enkele onder nemers te dienen. De zakelijke on dernemers willen een monopolie positie in Indonesië, zij menen daar voor een apparaat als de gemengde gendarmerie (waarvan het Jndone- Gezien de stemming in de repu bliek heb ik de grootste bewonde ring voor Sjarifoeddin, omdat hij in staat bleek te zijn de door Neder land verlangde concessies in het binnenland „er door te drukken". Dat ten slotte het verzet tegen de eis van een gemeenschappelijke gen darmerie en die van het eenzijdig „staakt het vuren" is gebleven, lijkt mij volkomen verklaarbaar. Ten aanzien van de eis, dat de republikeinse legerleiding opdracht moet geven het vuren te staken, spreekt dunkt mij' vanzelf dat "an ook van de Nederlandse legerleiding hetzelfde moet worden verlangd. Tweemaal reeds heeft de republi keinse legerleiding haar troepen be volen het vuren te staken. Eenmaal bij Krian en eenmaal bij Modjokar- sische deel bij de geringste aanlei ding natuurlijk ontwapend zal wor den) in het leven te moeten roepen, maar daardoor zou elk ander parti culier initiatief worden gedood. En dit zou van groot nadeel zijn voor Nederland en voor Indonesië. Ten aanzien van de druk, die er van de ziide der Amerikanen en Engelsen de laatste tijd bii de on derhandelingen i» uitgeoefend ge loof ik niet. dat hij zo bedoeld is, dat de republiek moet capituleren. Eerder neem ik aan dat gestreefd wordt naar het tot stand komen van een vergelijk. Want slechts daarme de ziin Nederland. Indonesië en de rrchele wereld gebaat. Het plan Marshall zal in de toekomst tot ge volg hebben, dat Europa zich steeds meer gaat industrialiseren. Deze ih- dustrialisatie, kan slechts dan zin hebben, als er een koopkrachtig af zetgebied is voor de industriepro ducten. Dit afzetgebied liet in In donesië. in geheel Azië. De wereld is slechts gebaat met een Indonesië, waar politieke vrijheid heerst en waar de volkswelvaart wordt be vorderd." Dr. Soebrandrio besloot het onder houd met de hoop uit te spreken, dat Nederland en Indonesië toch nog de weg tot eikander zullen vinden en dat wederzijds begrip zal treden in de plaats van het wantrouwen, dat de spanningen aan beide zijden hebben gewekt. PROTEST VAN DUITSE BISSCHOPPEN Tegen beknotting van de Katholieke pers De Duitse katholieke bisschop pen hebben in een brief aan de ge allieerde bestuursraad geprotes teerd tegen maatregelen welke de Sovjet-Russische autoriteiten tegen de vrijheid der Duitse katholieke pers zouden hebben genomen en welke niet in overeenstemming zouden zijn met de door de ge allieerde gehuldigde principes. De bisschoppen verklaarden, dat drie katholieke bladen zijn verbo den. De beroemde kathedraal van Milaan, waarvan de bouw begon nen werd in 1386, werd door bomaanvallen in de laatste oorlog ernstig beschadigd. Het prachtige gothische bouwwerk, waaraan massa's wit marmer uit de groeven van de berg Gandolgia ver werkt werden, is nu bijna geheel hersteld. Duidelijk ziet men iet herstelde hekwerk tussen de hoge pinakels waarop nog enige apostelbeelden ontbreken. Het derde beeld van rechts is juist geplaatst. Belangstellenden komen de herstelwerkzaamheden in ogenschouw nemen. Maar de Duitse industrie moet herleven Generaal Lucius Clay heeft op een persconferentie de berichten, volgens welke een Amerikaanse lening van driehonderd millioen dollar toegestaan zou worden voor vergroting van de steenkoolpro ductie van het Ruhrgebied, tegen gesproken. Handelsverkeer met nabuurlanden van Duitsland was een van de eerste doelstellingen van het militair bestuur. Het plan- Marshall stond volgens Clay op geen enkele wijze in verband met de Duitse herstelbetalingen. De nieuwe instructies, uit Was hington ontvangen, vergrootten noch beknotten zijn persoonlijke autori teit. De Amerikaanse zuiverings- politiek werd er niet door aange tast. De zuivering zou binnen twee jaar voltooid kunnen zijn. Ten aanzien van de socialistische eenheidspartij zeide hij, dat, zolang deze volhield een fusie van commu nisten en sociaal-democraten te vertegenwoordigen, haar toelating slechts mogelijk zou zijn wanneer deze fusie door de leden van de sociaal-democratische partij zou zijn bevestigd. De toestemming tot het doen her leven van de Duitse industrie, vol gens de nieuwe richtlijnen uit Washington, noemde Clay: „de grootste kans" van de bezettings- politiek. Hij ontkende, dat de im- structies een politiek van „vereni ging tegen de Russen" betekenden. Het bericht over terugtrekking van het Amerikaanse leger uit Duitsland binnen achttien maanden noemde Clay „zeer vaag". Het leger, aldus zeide hij, was niet van plan terug te trekken, doch zou de om vang der bezettingstroepen blijven wijzigen naar gelang de omstandig heden in de zóne. Invoer van meststoffen, zaaigranen en poot- aardappelen Kolonel Hugh Hester, directeur van het bureau voor voedsel- en landbouwaangelegenheden van het Amerikaanse militaire bestuur, heeft Donderdagavond voor de Amerikaanse radio te Berlijn af kondiging gedaan van noodmaat regelen voor de voedselvoorziening in de Britse en Amerikaanse zo nes van Duitsland. Deze maatrege len zullen in de komende maanden van kracht worden en zijn bedoeld ter waarborging van een zo groot mogelyke productie. De vijf hoofdpunten zijn: 1. In het tijdvak 1947-1948 zullen de Britse en Amerikaanse regerin gen vijftig millioen dollar uitgeven voor invoer in Duitsland van mest stoffen. 2. In de lente van het komend jaar zal voor een waarde van 25 a 30 millioen dollar aan zaaigranen, pootaardappelen en andere zaden in Duitsland worden ingevoerd. 3. Mogelijk zullen surplusvoorra- den van het leger aan gereedschap pen en machinerieën uit de Ver enigde Staten in Duitsland worden ingevoerd voor gebruik in de land bouw. 4. Mogelijk zullen de boeren van meer consumptiegoederen voorzien worden. 5. Stappen zullen ondernomen wor den voor het terugbrengen naar Dr. Leopold Figl, de Oosten rijkse kanselier, heeft in zijn thans gepubliceerd antwoord op het Russische protest tegen de Oosten- rijks-Amerikaanse relief-overeen- komst ontkend, dat deze overeen komst een inbreuk op de onaf hankelijkheid van Oostenrijk be tekent. De voorwaarden, die Amerika bij de overeenkomst heeft gesteld, wa ren noodzakelijk, omdat de Oosten rijkse regering niet het beheer heeft over de door de Sowjet-regering geconfisceerde concerns. Amerika wenst er zeker van te zijn, dat het Oostenrijkse volk en niet een vreem de bezettende mogendheid van de overeenkomst profiteert, 't Nieuwe bestuursreglement voor Oostenrijk bepaalt weliswaar, dat de geallieer de bestuursraad moet worden inge licht over alle overeenkomsten, die met een der vier bezettingsmogend- heden Worden gesloten, doch het zegt niet, dat de goedkeuring van dfe raad vereist is. Figl heeft de Russische comman dant in Oostenrijk, Koerasof, ver zocht te garanderen, dat de Oosten rijkse wetten volledig van toepas sing zullen zijn op de door de Sow- jets in beheer genomen Oostenrijkse concerns. Parijse bouwvakarbeiders demonstreren Ongeveer 300.000 Parijse bouw vakarbeiders hebben het werk neer gelegd als protest tegen de verla ging van de tijdelijke toeslagen op het loon. Zij verzamelden zich op 28 plaatsen in de stad, vanwaar zij naar het parlementsgebouw wilden mar cheren. Er zijn massabetogingen ge houden, terwijl deputaties door de verschillende parlementsfracties in de wandelgangen van de Assemblee zijn ontvangen. Na redevoeringen van vakverenigingsleiders ging men echter rustig naar huis. Naar ver wacht wordt, zouden de arbeiders heden normaal aan het werk gaan. Duitsland van het grootste gedeelte van hetgeen over is van de voor oorlogse Duitse vissersvloot, ter ver groting van de visvangst in de wes telijke zones, zodra de boten vrij komen van hun dienst als mijnen vegers. Voorts zijn voorzieningen getroffen voor het terugvoeren naar Duitsland van een groot aantal kot ters en kleinere vaartuigen, eigen dom van de voormalige Duitse vloot en thans toegewezen aan de Ver enigde Staten. BATAVIA, 18 Juli (Reuter). Volgens Nederlandse bronnen heb ben botsingen plaats gehad tussen Nederlandse en Indonesische troe pen nabij Palembang. Dit waren de eerste gewapende botsingen in deze zóne sedert maanden. Aan Nederlandse zijde werden verliezen geleden. De politieke recherche te Haar lem heeft op grond van verschil lende ernstige aanwijzingen de bloembollenexpert J. H. Bouwman en zijn Duitse echtgenote, wonende te Heemstede gearresteerd wegens collaboratie. B. zou gedurende de oorlog de functie van inkoper voor een Duitse firma hebben vervuld. Bij de huiszoeking vond de re cherche, behalve een kostbare in boedel, talloze siëraden en kost baarheden op alle mogelijke plaat sen verborgen. Een groot deel van het bezit was op naam van mevr. B. geschreven en het bleek, dat het echtpaar van al zijn bezittingen geen aangifte bij de belastingin spectie had gedaan. 12 Polen in Pommeren vermoord Bij Rvpin in de vroegere Duit se provincie Pommeren zijn 12 le den van de-Poolse politie.en mi litairen door vogelvrij verklaarden en in de bossen levende persónen vermoord. Grerui iviosieii, u<= iransatlanti- sche verstekeling, ,,'t Was stom van me, dat ik me liet ontdek ken", verklaarde hij bij zijn te rugkeer in het ouderlijk huis. „Nu zal het me misschien wel mijn spaarpot kosten", voegde hij er aan toe. Guerillastrijders concentreren zich opnieuw Generaal Zervas, de Griekse minister van openbare orde, heeft medegedeeld, dat acht goedbewa pende „bataljons" guerillastrijders van eik 300 man aan de „invasie" deelnemen. Deze bataljons zijn gelijktijdig op drie punten de grens overgetrokken. Twee er van zouden uit „buitenlanders" be staan. Naar verluidt heeft de Albanese grenswacht de toegang tot Albanië geweigerd aan een lid van de sub commissie voor de Balkan, die op w.eg was naar Tirana, waar hij de Albanese regering documenten in zake het beweerde grensincident zou overhandigen. De Griekse generale staf heeft op een bijeenkomst van het kabinet, Donderdagavond, verklaard, dat er aan de noordelijke grens van Grie kenland een nieuwe concentratie van guerillastrijders plaats vond. „Alle voorzorgsmaatregelen", aldus werd na de kabinetszitting ver klaard, „met het oog op deze nieu we concentratie zijn genomen". De plaats der concentratie zou zijn bij het meer Prespa, bij het punt van samenkomst van de Grieks-Alba- nees-Joegoslavische grenzen. In Epi- rus, aldus werd het kabinet mede gedeeld, gingen de invallers van jongstleden weekeinde hun vernie tiging tegemoet. Gisteren hebben de Griekse rege ringstroepen 1500 tot 1800 guerilla strijders omsingeld in het Pindus- gebergte, 35 km ten noorden van Jannina. Er zijn 312 gevangenen ge maakt. De eerste groep van 75 ge vangenen bestond geheel uit Grie ken, die slecht gekleed en totaal uitgeput waren. Bij de gevechten om Konitza zijn aan de zijde van de regeringstroepen Zondag 3 doden en 50 gewonden gevallen. Berichten volgens welke de Griek se regering aan Turkije om militaire bijstand zou hebben verzocht, zijn in officiële Turkse kringen ten stel ligste tegengesproken. Franse ambtenaren krijgen hoger loon Met algemene stemmen heeft de Franse nationale vergadering het wetsvoorstel aangaande de verho ging der salarissen van ambtenaren aanvaard. Het totaal-bedrag aan ambtenarenlonen voor de tweede helft van 1947 wordt hierdoor met ongeveer 24 milliard francs ver hoogd. De wet geldt ook voor Al- gerië. De socialistische fractie had op aandringen van Ramadier een voorstel tot groter salarisverhogin gen ingetrokken. Manioe heeft huisarrest Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft bevestigd, dat de leider der Roemeense boerenpartij, Manioe, onder huisarrest gehouden wordt. Het is nog niet bekend welke stappen de Britse regering inzake de arrestaties zal doen, :gering n, dodh in Ro< de po litieke ontwikkeling in Roemenië wordt door de regering met be zorgde belangstellling gevolgd. Snijbloemen naar Engeland Met ingang van 15 December 1947 zal de import van beperkte hoeveel heden Nederlandse snijbloemen in Engeland zijn toegestaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1