R.K, Lyceum krijgt meer subsidie Hirschft GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR Tonnen- en hondenbelasting verhoogd UIT OUDE TIJDEN De algemene beschouwingen over de Alkmaarse gemeentebegroting in volle gang Voorstel van Dui VA< Interpellatie over de woningkwestie Tribunaal uitspraken Ook een dienaar der mensheid! Europees h verkei moet toer PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Vrijdag 18 Juli 1947 DE RAAD kwam gisterenmiddag om 2 uur onder voorzitter schap van loco-burgemeester weth. G. van Slingerland in vergadering bijeen, voor de behandeling van een lange agenda en de Begroting-1947. Er waren twee vacatures (C.P.N.) Ingekomen stukken Aan de heer P. Wuijster te Zaan dam werd op zijn verzoek met in gang van 1 September eervol ont slag verleend als leraar Staathuis houdkunde aan de Handelsschool. Aan mej. P. Folkers werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de B.L.O.-school m.i.v. een door B. en W. te bepalen datum. Een schrijven van de heer Kt Kroon met het verzoek een boom voor perceel Westerweg 298 te doen verwijderen werd ter afdoening ge steld in handen van B. en W. Een verzoek van het bestuur van de afd. Alkmaar van de stichting voor maatschappelijk werk op humanis tische grondslag om de stichting van een tehuis toegankelijk voor alle be jaarden te bevorderen werd in han den van B. en W. gesteld om bericht en raad. Aan dit verzoek was adhaesie be tuigd door de Alkm. Bestuurders- bond. E.V.C., van de Commissie voor Maatschappelijk Werk van de Vic toria Loge nr. 50 der Independent Order of old Fellows, van de Doops gezinde gemeente en het bestuur van de Vrijmetselaarsloge, alhier Een verzoek van „Volksonderwijs" om 'n nieuwe openbare lagere school te stichten in het tijdelijk schoolge bouw aan de Ruysdaelkade en een der scholen voor o.l.o. te bestemmen voor les geven van opfbidingsonder- wijs. werd aangehouden tot de Be groting '47. Een subsidie-aanvraag van de Alkmaarse IJsclub voor het winter seizoen 1947/'48 werd aangehouden tot de Begroting '48. De interpellatie-Kirpensteijn werd als punt 20 op de agenda geplaatst. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden van Beekum en Mulder (C.P.N.) werden in orde bevonden. Benoemingen Tot tijdelijk leraar aardrijkskunde aan de Handelsschool m.i.v. 24 April 3-1. en tot een nader door B. en W. te bepalen datum, doch uiterlijk tot het einde van het schooljaar 46-47, werd benoemd de heer Ph. W. Scheen te A'dam. Tot tijdelijk lera res in het Nederlands aan het Mur- mellius-Gymnasium, ter gedeeltelij ke vervanging van Mevr. H. Dek kers. werd benoemd Mevr. J. Hoek- stra-Meijer, doctoranda in de Ned. taal en letterkunde, alhier. Besloten werd aan het Murmel- lius Gymnasium één betrekking van vast leraar in de oude talen m.i.v. 1 Sept. a.s. op te heffen en i.v. hier mede aan Dr. H. Hoekstra m.i.v. deze datum eervol ontslag te verle nen als leraar in de oude talen. Stoomketel Gasbedrijf Aan de orde was hierna een voor stel van B. en W. om hun college een crediet van f42 000 toe te staan voor de aanschaffing van een stoom ketel, ten 'behoeve van het gasbe drijf, zulks omdat één der thans in gebruik zijnde stoomketels, die reeds meer dan 40 jaar in gebruik en door het Rijkstoezicht op het stoomwezen is afgekeurd, dient te worden vervangen. Niet alleen is een reserveketel nodig, doch de huidige capaciteit was in de laatste jaren niet meer voldoende gebleken. Het voorstel werd z. h. st. aange nomen. Aan E. Wanders huurder v. h. aan de gemeente toebehorende perceel Thorbeckestraat B 120 te Schagen werd een terrein van ca. 100 m2 ge legen bij genoemd perceel verpacht voor de prijs van f5.per jaar. Aan de heren E. en K. Haijtema, beiden alhier, werd wederom ver pacht het genot van de jacht op de landerijen en wateren deel uitma kende van de aan de gemeente toe behorende hoeve „Oostwijk" aan het Zeglis, zulks voor het jachtseizoen 47-48 tegen een pachtprijs van f0.40 per ha. Besloten werd voor de periode Kerstmis '47 tot Kerstmis 1950 de pachtprijs van enkele daarvoor in aanmerking komende landelijke eigendommen van de gemeente te verhogen. In verband met de door de rege ring vastgestelde regelingen inzake woningbouw werd besloten een aantal grondeigenaren verlenging te geven van de bebouwingstermijn van een aantal Douwtei;reinen in deze gemeente, waarvoor bij vorige raadsbesluiten een termijn was vast gesteld. Aan de heer H. Post werd een bij drage van f51.25 verleend voor de verbetering van een arbeiderswo ning Zeglis 29 onder voorbehoud, dat ook van Rijkswege een bijdrage wordt verleend. De raad "ging accoord met enige door B. en W. voorgestelde maatre gelen, betreffende ambtenaren, die tijdens de bezetting door toenmalige gezagsinstanties waren ontslagen of disciplinair gestraft, e.e.a. volgens bepalingen van rechtsherstel bij de Wet geregeld. Daar Ged. Staten i.v.m. het bepaal de in de Algemene Voorwaarden, verbonden aan de toekenning van Rijkssteun aan noodlijdende ge meenten hebben meegedeeld, dat op grond van deze overwegingen tegen het verlenen van medewerking door de gemeente aan het bestuur van de R.K. Meisjesscholen voor het aan brengen van een Centrale verwar mingsinstallatie in de in één gebouw ondergebrachte school St. Joseph- school en St. Annaschool, bezwaar bestaat, stellen B. en W. voor de ge vraagde medewerking te weigeren. De heer Venneker (K.V.P.) meent, dat afwijzing op grond van de noodlijdendheid der gemeente Uitbreiding Ilout 18 JULI. De stad kocht in 1695 twee tuinen en enige gronden buiten de Kennemerpoort tot aanleg van nieuwe beplanting vo<jr f 4000.Ten Zuiden van de Lindenlaan werd een sloot aange legd, die 12 voet breed was. Hier uit blijkt dus, dat rondom de stad Alkmaar geen plekje bos in die dagen was te bekennen. Al het geen wij tegenwoordig nog bezit ten is aangelegd en heeft de ge meente talrijke guldentjes gekost. zeer eigenaardig is, daar de aan vraag toch overigens voor inwilli ging vatbaar is. Bij aanneming van dit voorstel gaat net bestuur in be' roep en 10 tegen 1. dat de Kroon het bestuur in het gelijk stelt. Spr. vindt het vreemd, dat Ged. Staten met dit advies van de Prov. Inspecteur mee gaan. De materialen zijn er en de eventuele opdracht kan uitgevoerd worden. Uitstel is niet gewenst, om dat voorziening nodig is; bij afwij zing zouden kachels moeten worden aangekocht. Spr. vraagt het college bij Ged. Staten te vragen, of Ged. Staten op hun advies terug willen komen. De heer Hoy tink (Prot. Chr.) gaat geheel met de heer Venneker mee en verwacht ook in het gelijk stelling van het bestuur als het in beroep gaat. De heer S i e t s m a (P.v.d.A.) wil zich aansluiten bij het voorstel van B. en W., tenzij toegezegd wordt, dat ook op dergelijke aanvragen van openbare scholen gunstig wordt be schikt. De Voorzitter wijst er op, dat B. en W. hun voorstel moeten hand haven. omdat er voor 1 Augustus een uitspraak van de Raad moet komen. Spr. stelt aanneming voor en de zaak dan opnieuw bij Ged. St. aanhangig te maken. De heer H o y t i n k vindt het standpunt van de heer Sietsma on juist; aan een wettelijk recht mag men niet tornen, door de opmerking dat het gemeentebestuur in de zorg voor de openbare scholen te kort schiet. De heer Venneker wil na de toelichting van de Voorzitter met de bijlage accoord gaan en zegt aan het adres van de heer Sietsma, dat een gelijk verzoek voor de openbare scholen zeker in 't onderwijsbelang in gunstige overweging zal worden genomen. Er werd hierna conform voorstel van B. en W. besloten. Subsidie Derde R.K. Bewaar school B. en W. stellen de raad voor. on der voorbehoud van het verkrijgen van hogere goedkeuring, aan het be stuur der R.K. bewaarscholen alhier van 1 Jan. '47 subsidie te verlenen voor zijn school voor voorbereidend lager onderwijs in perceel Verdron- kenoord 12 en aan dit bestuur een bedrag van ten hoogste fl0.210.— te vergoeden voor" de kosten van eerste 'inrichting van deze school. Conform besloten. Subsidie R.K. Lyceum Aan dc orde was hierna een voor stel van B. en W.'om onjler voorbe houd van machtiging van hogerhand wijziging te brengen in de subsidie regeling van het R.K. Lyceum en m.i.v. 1 Jan. '47 het subsidie aan het R.K. Lyceum te bepalen op het be drag per Alkmaarse leerling, dat no dig is tot dekking van het tekort op de exploitatie van het Lyceum, zulks onder de voorwaarden, dat uit buitengemeenten, die geen sub sidie verlenen, ten minste gelijk aan dat, volgens Alkmaarse regeling geen leerlingen tot het Lyceum worden toegelaten, zulks met ingang van het schooljaar '47-'48 en voorts dat de gemeenten die subsidiëren in het curatorium vertegenwoordigd moeten zijn door één door haar ge zamenlijk aan te wijzen lid, dat de zelfde rechten heeft als de overige leden van het curatorium. De heer Sietsma zou willen bepalen, dat de door de gezamen lijke gemeenten aan te wijzen cura tor een Alkmaarder moet zijn; hij zegt dit bij wijze van suggestie. Het voorstel werd hierna z. h. st. aangenomen. Tonne nil cl ast ine B. en W. stelden voor m.i.v. 1 Jan. 1947 het tarief der tonnenbe- lasting te verdubbelen, waarvan 'n meerdere bate van f23.000.- wordt verwacht. De heer v. d. Borden (Prot. Chr.) herinnert aan een raadsbesluit van 1938, dat in '50 de tonnen verdwe nen zouden zijn. Het leggen van deze belasting van f 23000 op de huiseigenaren betekent een kapi taalverlies van f 575.000, ten koste van de huiseigenaren, die hun ar beid in belegging van huizen heb ben omgezet. Spr. voelt meer voor belasting op het ophalen van huis vuil. Van de K.V.P. heeft spr. nog nooit gehoord, dat zij doet aan uit holling van*"den eigendom. Als men spciaal gevoel heeft, is men niet voor dit voorstel. De heer Venneker gelooft, dat in sommige gevallen de belasting drukkend is; waar de gemeente zoveel op deze dienst toelegt, is aanleiding, dat er voor de K.V.P. geen bezwaar bestaat tegen deze belasting, al gaat zij niet met veel genoegen met dit voorstel accoord. Verhaal op de huurders zou oolf tot onbillijkheid aanleiding geven. De heer Sietsma verwacht, dat op de duur huurverhoging zal wopden toegestaan en wijst op de wense lijkheid, het tonnenstelsel op të heffen; zijn fractie is vóór het voorstel. De heer Hagtink wil consekwent zijn en herinnert aan zijn vroeger gedane pogingen in deze richting. De heer Knuisting-Neven (C.P.N.) vraagt of voor kleine huiseigena ren uitzondering gemaakt kan wor den. De voorzitter meent, dat de ta rieven zeer laag zijn en noemt de verhoging niet buitensporig hoog. Gezien de noodlijdendheid van de gemeente, is verhoging van deze belasting eveneens hard nodig. Het is voor de huiseigenaren tevens een aansporing mede te werken aan opheffing van het tonnenstel sel. Na nog enig repliek van de heer v. d. Borden werd met diens stem tegen conform besloten. Verhoging hondenbelasting. Ter ver-vanging van "het gediffe rentieerd tarief, variërend van f4.- tot f20.- per zgn. luxe" hond, stel len B. en W. voor een uniform ta rief voor de hondenbelasting in te voeren van f 10.- per luxe hond en van f 5.- voor de zgn. bedrijfshon- den. Hierbij kwgm in behandeling het adres van de Ned. ver. tot be scherming van dieren, dat het be lastingbedrag van f 10 voor een die renliefhebber te hoog acht en waar in voorts gevraagd werd overheids maatregelen t.a.v. de zgn. ketting honden. Wat het laatste betreft, stellen B. en W. voor, adressante in overweging te geven zich tot de minister te wenden, terwijl t.a.v. de tarieven B. en W. zich aan de door de Rijksregering gegeven voorschriften gebonden achten. De heer Venneker vindt het jam mer, dat ook kleine mensen, die honden houden, worden getroffen en wil voorstemmen, als B. en W. toezeggen, t.z.t. te komen met een voorstel tot belasting naar draag kracht. De voorzitter zegt dit toe. Conform besloten. Vervolgens werd voorgesteld aan de daarvoor in aanmerking ko mende groepen van gemeenteper- soneel een gratificatie van 2 pet. van het tegenwoordig salaris of loon toe te kennen over 1947, tot een maximum van f 50. De heer Sietsma wil bij de bere kening van het maximum de tijde lijke toelagen buiten beschouwing laten. B. en W. zullen dit overne men. Conform besloten. Interpellatie-Kirpensteijn De heer Kirpensteijn (P.v.d.A.) krijgt dan gelegenheid voor zijn interpellatie na.v. het ook in ons blad van 14 Mei door de heer H. Briiggemann geschreven ingezonden stuk, waarin het beleid van de voor malige ambtenaar van de Huisves- tingscommissie'ter sprake wordt ge bracht. Zijn vragen publiceerden wij in ons nummer van gisteren. Wethouder Coerts (P.v.d.A.), die de interpellatie beantwoordt, deelt mede, dat de heer Brüggemann de in zijn schrijven geuite beschuldi gingen nooit ter kennis van de com missie heeft gebracht. Als iemand beschuldigingen wil uiten, moet hij dat op concrete manier doen, doch niet op 'n wijze, dat hij nèt nog niet met de rechter in aanraking kan komen. Tijdens spr.'s wethouder schap is niets gebleken t.a.v. de Huisvestingscommissie, noch t.a.v. de heer de Haas, dat niet door de beugel kon. Ook op zijn spreekuur kwamen spr. geruchten ter ore, doch het bleef bij „men zegt" en concrete feiten waren er niet. Het college zou zeker ingrijpen, als het vernam, dat een ambtenaar dingen zou doen, die niet üpor de beugel kunnen. De secretaris van de commissie heeft als zodanig geen zeggingschap en als hij verkeerde dingen zou doen, zou hij' door de commissie ter verantwootding worden geroepen. De heer Br. diende 14 Aug. '46 zijn eerste aanvraag in; vóórdien had hij geen e_nkel contact met de commis sie en" het is onjuist, ds$ hij twee jaar geleden verzocht t.z.t. in aan merking te komen voor een grotere woning. Hij werd telefonisch ge waarschuwd, dat koop geen recht van bewoning geeft en was er van op de hoogte, dat de woning aan mr. Meischke was toegewezen; 10 Sept werd hij nog schriftelijk ge waarschuwd, waarna proces-verbaal werd opgemaakt; 12 Oct. werd het huis door de burgemeester gevor derd t.b.v. mr. Meischke, welke vor dering later werd ingetrokken, om dat deze het huis te .klein vond. Het huis werd niet aan Br. toe gewezen, omdat, deze niet bij de woningcommissie is ingeschreven, waaruit de commissie concludeerde, dat zijn aanvraag niet urgent was; voorts had hij een woning uitge slorpt uit het perceel in de Lange- straat, waarin zeker plaats voor zijn gezin zou zijn geweest. Dit geschied de zonder toestemming van B. en W. of Gemeentewerken. De ge meente moest noodgedwongen ge noegen nemen met een woning van minimum eisen,omdat geen mate riaal beschikbaar werd gesteld om deze woning in de oorspronkelijke staat te herbouwen. Ten derde wijst De zaak tegen Adriaan Pot te So lingen werd voor nader onderzoek geschorst. Steven Ton te Enkhuizen, pas later gedetineerd, hoorde tegen zich 1 jaar en '6 maanden eisen, met ont zetting uit 't act. en pass. kiesrecht. Vrij op 16 Januari 1949. Pieter Pijper te Hoorn, hoorde zijn tenlaste legging bewezen. Hij ont vangt 3 jaar internering tot 13 Mei 1948, met ontzetting uit de beide kiesrechten. De besehuldiging tegen Pieter Wit te St. Maarten werd onbewezen ge acht, zodat zijn invrijheidstelling volgde. Jan "ter Hofstede te Venhuizen heeft echter wel bewezen een actief NSB'er en NSKK'er te zijn. Hij ont ving 3 jaar en 6 maanden interne ring tot 9 November 1948, ontzet ting uit de rechten en verbeurdver klaring van 2500. de commissie die mensen aan, die het langst staan ingeschreven en daarom kwam Brügggmann niet in aanmerking. Ten vierde zou het in strijd zijn met een rechtvaardige verdeling der woonruimte, wanneer koop recht tot bewoning zou geven. Niet het eigendomsrecht, doch het beschikkingsrecht wordt hier aan getast, hetgeen in een tijd van wo- ningschaarste billijk is. Als Brügge mann 1 y„ jaar zou zijn Ingeschre ven, zou "hij in aanmerking zijn ge komen. De commissie is tegenover B. zeer goedwillend geweest. In de regel heeft uitzetting plaats zonder toewijzing van andere woning. Hem werd de woning Jan v. Scorelkade 10 aangewezen, die hij weigerde' als zijnde beneden zijn stand. Als voor zitter der commissie heeft spreker Br. nog een kans willen geven, door een vrijwillige ruiling met de heer Olie van de van Houtenkade, doch deze wilde tenslotte niet naar Wil- helminalaan 5, omdat hij dit ver waarloosde perceel niet wenste te restaureren, nieuwe moeilijkheden met de heer Brüggemann vreesde en deze niet als huurder noch als verhuurder wenste. De commissie "heeft de kanton rechter laten weten, dat geen over eenstemming werd bereikt, doch dat zij haar standpunt niet heeft ge wijzigd. De commissie is alsnog be reid tot een bemiddelingspoging. Er werd een gratieverzoek ingediend door Br., zodat hetlaatste woord dus aan het O.M. is om het besluit al dan niet uit te voeren. De heer de Haas werd niet weg gewerkt, doch was als sociale wer ker beter op zijn plaats bij Sociale Zaken, waar hij werd bevorderd tot adjunct-commies. De heer Kirpensteijn betreurt het, dat de heer Brüggemann met zijn beschuldigingen niet bij de commis sie is gekomen en betitelt zijn in gezonden stuk als kruipende laster. Hij vindt, dat de betrokken ambte naar volkomen gerehabiliteerd is en dit stemt hem tot voldoening. Geen der raadslgden vroeg over deze kwestie nog het woord, het geen niet te verwonderen valt, daar zij eerst ter vergadering kennis na men van deze interpellatie. Dat er hierover en over het antwoord van de wethouder wel degelijk iets te zeggen valt, hopen wij t.z.t. op deze plaats aan te tonen. Beheersvorm Sportpark Aan de orde was hierna het voor stel van B. en W. tot wijziging der beheersvorm van het Sportpark, door ons reeds eerder uitvoerig ver meld, hetgeen hier op neer komt, dat het beheer, onder toezicht van de betrokken wethouder, wordt op gedragen aan de secretaris der Sportparkcommissie, G. de Munk, die dan tevens belast wordt met de functie van ambtenaar voor de jeugdzorg en sportaangelegenheden. ^fadat de raad hierover een half uurtje in comité had vergaderd, was het woord aan weth. Bakker, die aanneming van het voorstel be pleitte en enkele wijzigingen in de bijlage voorstelde. De heer Sietsma stelde voor, aan de commissie voor het Sportpark eervol ontslag te verlenen. De heer Asjes'(CPN) gelooft, dat de heer de Munk zeer geschikt is voor deze functie bij het Sportpark, doch wil de functie van ambtenaar jeugdzorg alleen bij wijze van proef voor een half jaar instellen. Weth. Bakker (P.wd.A.) zegt, dat de commissie voor het Sportpark niet meer bestaat en meer aan eigen belang dacht dan aan Sportpark- belangen. Tegen eervol ontslag heeft spr. geen bezwaar, ofschoon de com missie niet meer bestaat. Conform besloten. R.K. Bouwvakarbeiders bond St. Joseph Katholiek georganiseerde bouw vakarbeiders yan Alkmaar. Even de aandacht voor het volgende. A.s. Zondagmorgen om 9.30 uur in de Kerk op de Laat wordt er voor de r.k. bouwvakkers en hun gezinnen een H. Mis opgedragen, waaronder algemene H. Communie. Deze H. Mis is de inzet van de viering van het 30-jarig bestaan van onze afdeling. Morgenavond worden de pro gramma's uitgereikt bij Haring, tus sen 7 en 8 uur.' De volgende week Zaterdagavond van 5 tot 6 uur zitting. .En dan ver wacht het bestuur u allen om 8 uur in de zaal van de Muziektuin. De programma's vertellen u wat er op Zaterdag 26 Juli 's avonds om 8 uur allemaal gaat gebeuren. Die avond, vrienden, zetten wij de dagelijkse zorgen enkele uren opzij, om op feestelijke wijze ons 30-jarig bestaan te herdenken. Dus, vrienden, allen present! Op Zondagmorgen 20 Juli en Zaterdag avond 26 Juli. BESTRIJDING COLORADOKEVER De burgemeester van Alkmaar brpngt ter kennis van belangheb benden, dat zij verplicht zijn ter bestrijding van de coloradokever het gewas op alle met aardappelen be- teelde percelen in de periode van 24 Juli t.m. 2 Augustus 1947 ten minste éénmaal te bespuiten met water, waaraan op 100 liter 500 gr. calciumarsenaat is toegevoegd. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de beide vorige pu blicaties terzake. Alkmaar, 16 Juli 1947. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes N., zoon van Gerardus Louter en C. C. Bakkum. Ondertrouwd: Johan Mes en E. Smeets; Dirk van Straalen en H. Berlin; Jan Compas en C. Adams; Simon J. Tesselaar en M. A. Ursem; Willem v. d. Veen en A. F. Hoorns; Jan v. d. Capelle en J. van Putten. Overleden: Franciscus T. M. Ste vens, oud 2 jaar. Om vijf uur begon de Raad aan j de algemene beschouwingen over de begroting 1947, welke werden inge leid door de heer Sietsma (P.v.d.A.) die een toelichting gaf op het pro gram van samenwerking tussen P.v.d.A. en K.V.P. voor de huidige bestuursperiode. Dit program staat in het teken van herstel en vernieuwing; herstel van de gemeentelijke financiële zelfstan digheid en autonomie; zo nodig zul len nieuwe belastingbronnen wor den aangeboord, terwijl strikt nood zakelijke uitgaven ondanks de gebo den zuinigheid niet achterwege mo- geü blijven. Contact zal worden op genomen met het plaatselijk be drijfsleven enz., ten einde werkzaam heden op sociaal-economisch terrein te stimuleren; spr. denkt hier aan maatregelen ter voorkoming van werkloosheid, aan overleg met de Spoorwegen t.a.b. het bussenstation op de Stationsweg en pogingen om voor het Bergerwegkwartier een toegang tot het Noordelijk deel van het station te krijgen. Achterstand in woningbouw moet zo spoedig moge lijk worden, ingehaald. Gestreefd dient te worden naar beperking van winkels in bepaalde stadswijken; op het gebied van Volksgezondheid worde samenwerking gezocht met Prov. bestuur, ziekenfondsen en be drijfsleven. Herziening van de ge meentelijke grenzen' lijkt spr. zeer wenselijk. Hij is zich ervan bewust, dat er grote moeilijkheden kunnen komen en wenst het College kracht en sterkte'toe bij hun beleid. De heer Groot (P.v.d.Vr.) kan met het urgentieprogram, dat aan de Raad ter kennisname was overhan digd. instemmen; hij betreurt de ziekte van de burgemeester en uit de wens voor diens spoedig herstel, waarmee de Raad door applaus in stemt. Hij toont zich voorts geen be wonderaar van de wijze van samen stelling van het College, die hij on democratisch noemt, omdat 30 pet. van de Raad er buiten gelaten is. Hij maant aan tot voorzichtigheid bij vaste aanstelling van arbeids contractanten en breekt een lans voor een functionaris bij het Slacht huis, die naar een toezegging van de vroegere Wethouder Hoijtink, al reeds bevorderd had moeten zijn. Hij geeft het college voorts in overwe ging bij het Rijk aan te dringen op uitbetaling vap achterstallige bij dragen in het financieel beheer van de gemeente, zo mogelijk met rente. De vergadering werd hierna ge schorst tot half 8. Communist aan 't woord De heer Knuisting-Neven is van mening, dat de P.v.d.A. zich bij de wethoudersformatie heeft laten in timideren door de KVP en voor de druk van die zijde is gezwicht; de communisten hadden in het college opgenomen moeten worden. Niette min zal spr.'s fractie het college op zijn daden beoordelen en medewer ken aan vooruitstrevende politiek. De vertegenwoordiging van de CPN in de Raad acht spr. mede een ge volg van haar illegale activiteit. De mutaties in de fractie behoeven niet te verontrusten; de communisten weten persoonlijk belang achter te stellen bij het partijbelang en wie voor zijn taak minder berekend is maakt plaats voor betere. T.a.v. de jeugdzorg bepleit spr. de subsidie aanvraag van de A.J.V. en het ter beschikking stellen hieraan van een gebouw. Hij bepleit voorts goedkope zwemabonnementen en het zwem men in vacantie. waarvoor z.i.'geen onderwijzend personeel voor toe zicht nocjjg is. Nu gaat de jeugd zwemmen' in kanalen en grachten, hetgeen gevaar ypor verdrinking en besmetting meebrengt. Hij bepleit het inrichten van speeltuinen en vindt de wettelijke bepalingen ter bestrijding van pornografie voldoen de. Hij bepleit voorts het maken van een ingang tot de muziektuin aan de straatweg, teneinde een be tere exploitatie te krijgen. De oppositie De heer v. d. Bor.den (Prot. Chr.) gelooft, dat burgemeester Koèlma voor het evenwicht in het college waar 30% van de Raad niet verte genwoordigd is, zou zijn opgekomen. Hij geeft het college in overweging dé kosten der woningdistributie op de belanghebbenden te verhalen; de kosten aan de Muziektuin, die meer een gemeentelijke dancing genoemd kan worden, vindt spr. verkeerd be steed. Aan credietbehoefte van over heidswege voelt spr. geen behoefte. Hij bepleit voorts wederinvoering der wandluizenverordening en be-» toogt voorts, dat aan vordering van woningen een onderzoek moet voor afgaan. of de candidaat-Dewoner met de woning genoegen neemt; er wordt nu gevorderd vóór er een bereidver klaring is. Er wordt voorts te weinig rekening gehouden met particuliere belangen. Zo werd Wilhelminalaan 3 gevorderd vóór er een bereidverkla ring was. Spr. is blij, dat De Haas gerehabiliteerd is; hij werd corrupt geacht, doch eerder is "het publiek corrupt, dat met voorstellen bij een ambf.enaar komt. De onhoudbare toestand in het Steijnstraat- eifLandstratenkwartier is de schuld van het gemeentebe stuur, dat destijds kunstvoorwerpen deed verdwijnen, die in polderver- band noodzakelijk waren; volgens Ir. De Priester van Prov. Waterstaat heeft de gemeente hier de goede waterstaatkundige toestand ver stoord. Hij vraagt het College deze zaak nader te bezien en wijst erop, dat in het burgemeesterskwartier eenzelfde toestand heerst. Spr. voelt voorts niets voor sprei ding over de gemeente van de in dustrie en wil, alvorens belangrijke kapitalen in de industrie-terreinen te investeren, informeren, of de in dustrie wel interesse heeft voor Alk maar. Hij mist nog steeds een be hoorlijke kostprijsberekening van de grond. Hij vraagt voor de volgende winter strenger toezicht op het sneeuwruimen en herinnert aan de toezegging van weth. Hoijtink des tijds in zake promotie van twee amb tenaren bij het slachthuis. De heer Asjes (CPN) bespreekt de woningvordering; er wordt, ge zien de vele aanvragen, te weinig gevorderd en wil vordering voor in woning in grote huizen op grote schaal. Hoeveel woonruimte, vraagt hij, kan nog gevorderd worden? Hij geeft de burgemeester in overwe ging meer gebruik te maken van de bevoegdheid tot vorderen. Bij weigerachtige houding van huiseigenaren wil spr. doen aandrin gen op verbetering van verwaarloos de woningen. Hij dringt ook aan op maatregelen tot zuivering van 10 tot 12 woningen in de korte Landstra ten, waarin de wandluis voorkomt en wil de kosten ad f 100.voor 50 pet. door de eigenaren en voor 50 pet. door de gemeente laten betalen. Ten slotte vraagt hij maatregelen voor bevordering van een stadsbusverkeer Een lange rede De heer Hoytink (Prot. Chr.) be treurt het, dat in vele bestuurscol leges zovele communisten zitting hebben gekregen, omdat het com munisme zo weinig verschilt van het Nat. Socialisme en goddeloos en anti-godsdienst is. In de afd. Alk maar van de C.P.N. is rumor in casa wegens diep-ingrijpende onderlinge geschillen. Vele oud-S.D.A.P.'ers voelen zich in de C.P.N. niet thuis, omdat zij nog 'n Nederlands hart hebben. De P. v. d. A. is voor spr. voor 1/3 C.P.N. en de partij van de hoogmoed. Zij noemt zich de partij voor het hele Ned. volk en noemt de doorbraak ge.slaagd. Door de menta liteit van de P. v. d. A. is de anti these eer versterkt dan verdwenen, spr. betreurt de overgang yan de heren Klaassen Bos (destijds reeds lid der C.D.U.), Kirpensteijn e.d. naar de P. v. d. A. Het was een ver gissing en omdat wij, aldus spr., ons ook niet willen vergissen, tellen wij niet meer mee. Daarom werden de Prot. Chr. buiten de wethoudersver kiezing gehouden, hier en elders. Waar de P. v. d. A. de K.V.P. niet nodig had, werd deze er ook buiten gehouden; (zie den Helder). Dit er buiten houden van de Prot. Chr. heeft spr. van de P. v. d. A. ver wacht, doch niet van de K.V.P. Na overleg hadden we tot overeenstem ming kunnen komen en had men ons niet in de oppositie gedrongen. Tqph ziet spr. liever een Rooms- Rood college dan een college van P. v. d. A. en'C.P.N, Tot de heer Kirpensteijn, die zei socialist te zijn geworden in geloofs gehoorzaamheid, zegt spr. dat hij zich vergist; het was geloofs o n ge hoorzaamheid; Christus eist van ons sociale vraagstukken ook in het licht der eeuwigheid te bezien. De weg terug voor hem is niet gemak kelijk, doch mogelijk in geloofsge hoorzaamheid. Komende tot het beleid van B. en W. heeft spr. nog niet veel van een krachtig en energiek beleid gezien; hij heeft zich wel 'ns afgevraagd: hebben we wel 'n gemeentebestuur? Spr. heeft de indruk, dat enige wet houders te weinig tijd aan hun taak besteden. De weth. salarissen vindt spr. te laag, doch dit mag niet van invloed zijn op de taak-vervulling. Spr. brengt hét college hulde voor hun financieel beleid; de oorzaken van de deplorabele fin. toestand lig gen niet bij het college, maar elders. De inkomsten uit sterk-gestegen be lastingopbrengsten behield het Rijk voor zich, terwijl het de gemeente steeds nieuwe lasten laat dragen. De gemeente moet de politie betalen en Den Haag stelt de omvang van het corps vast. Hogere vermakelijkheids belasting? Wat de begroting bptreft, stelt spr. spr. voor de vermakelijkheidsbelas ting van 20 pCt. tot 30 pCt. te ver hogen; het college verwacht daar van geen meerdere bate, maar voor spr. is 't al winst, als die lange rijen voor de bioscopen verdwijnen. Spr. wijst op de hoge kosten voor 't Weeshuis; 2 kinderen zijn in Hoorn intern in betrekking; voor de drie andere kinderen wordt 2300.per jaar uitgegeven. Spr. meent niet te veel gezegd te hebben. Spr. dringt aan op spoed bij de pogingen de exploitatie van het Cen traal Zi.ekenhuis voor gezamelijke rekening der belanghebbende ge meente' te nemen. Een der leden had aangedrongen op onderwijsvernieuwing; spr. ver nam graag van dat lid, wat hij er onder verstaat; is dat méér dan 'n hobby van hem? Aan de reorganisatie van het openb. lager onderwijs is ondanks herhaalde toezegging niets gedaan. De opleidingsschool lijkt hem voor deze reorganisatie 'n sta-in-de-weg. Spr. zou voor alle scholen 'n gelijk leerplan willen en bij de 4e klas willen bepalgn,of en welke kinde ren voor opleidingsonderwijs in aan merking komen; daarvoor zou spr. de school aan de Oudegracht willen handhaven. Hij vraagt hiervoor 'n speciale commissie en dringt voorts aan op behoud van de Rijksland- bouwwinterschool voor Alkmaar. Van scholenbouw kan voorlopig niets komen en spr. vraagt daarom de oude schoolgebouwen in ere te houden. Spr. wil de zorg voor schoolbi bliotheek en handwerkonderwijs meer aan het particulier initiatief overlaten en dringt aan op krach tige maatregelen tegen het toene mende schoolverzuim. Spr. voelt niets voor een Alk maarse Gemeenschap naar 't Zaan- se voorbeeld. Volksherstel is al een jaar met plannen bezig, doch wil nu eerst eens de bespreking in de Raad afwachten. Wie zal het finan cieren. Dit geldt ook voor de Jeugdzorg. De concentratie der bedrijven gaat spr. te ver. Met uitbreidings plan, klaar maken industrieterrein en annexatieplannen heeft de nieu we directeur in R.W. z'n handen meer dan vol. De Reiniging zou spr. weer een directeur willen geven. Spr. dringt voorts aan op meer aandacht te be steden aan Alkmaar als markt plaats en centrum-gemeente, waar voor meer gedaan kan worden. Is er misschien een adj. directeur van het slachthuis en marktwezen no dig. Spr. is van mening dat de heer Zeeman bevorderd moet worden tot commies le klas en de heer De Boer tot adj-commies en herinnert aan de destijds door, het college ge dane toezegging. K. V. P. contra C. P. N. De heer Vepneker (KVP) sluit zich aan bij de beste wensen voor het herstel van de burge meester en spreekt zijn verheuge nis uit over de goede sfeer, waarin de verkiezingen gehouden zijn. De K.V.P. is, zoal niet voldaan dan toch tevreden, omdat verreweg het overgrote deel der kath. bevolking meende op de KVP te moeten stem men; er zijn slechts enkele splin ters van de boom gesprongen. De samenstelling van het college be antwoordde aan die verkiezingen.. Als ook de zgn. 30 pet. er in be trokken was, dan zou 't een com munist geworden kunnen zijn; de crisis in die fractie zou dan nu een wethouderscrisis geworden zijn. Ge zien de heterogene samenstelling van die 30 pet. zou overeenstem ming moeilijk te vinden zijn ge weest; de werkmeerderheid van K VP en PvdA lag dus voor de hand en het is vooral de mening geweest van de KVP dat dit college ge vormd werd. Door opname van een communist in het college zou het zijn verzwakt. Spr. vreest, dat van de gemeente lijke autonomie, die ook in de geest is van Quadragesimo Anno, weinig terecht zal komen. Hij vraagt, of het Gem. Radio Bedrijf niet valt onder Rechtsherstel. De toename van de vlottende schuld over de laatste 5 jaar met 4 ton, vindt spr. niet onrustbarend. Spr. verwacht nog wel iets van achterstallige ondernemersbelas ting en hoopt dat bij de aangekon digde noodvoorziening Fin. Ver houding Alkmaar tot die gemeen ten zal behoren, die niet meer noodlijdend zijn. Na de bevrijding had direct ge dacht moeten worden aan het bouwrijp maken van gronden voor woningbouw. Door het huizente kort zitten we met de misère van samenwonen. Zou er niet minder misère zijn als er meer sociaal ge voel heerste en hij, die over veel woonruimte beschikt, vrijwillig daarvan ruimte afstond. Hebben B. en W. al pogingen hiertoe gedaan? Kan in vele gevallen met over heidssteun geen kleine verbouwing geschieden, waardoor keuken en toilet niet gemeenschappelijk ge bruikt behoeft te worden? Het antwoord inzake de muziek tuin acht spr. niet bevredigend; het staat spr. niet aan, dat deze gele genheid als dancing wordt gebruikt Voor een terras aan de Straatweg voelt spr. helemaal niets; dan komt men op particulier terrein. Spr. bepleit aanleg van speelterreinen voor de jeugd en sluit zich aan bij de heer Hoytink als deze zegt, dat er iets moet gedaan worden ter bevordering van' het Marktwezen. Ook de industrie moet voor Alk maar geïnteresseerd worden. Met de autonomie" is 'het wel erg ge steld, als het gemeentebestuur zon der de min. van binnenl. zaken, enige ambtenaren bij het Slacht huis niet in rang kan verhogen; 'n voorstel hiertoe wil spr. gaarne steunen. Spr. eindigt met hulde voör B. en W.; speciaal aan het adres van de loco; ook heeft spr. waardering vor de ambtenaren en werklie den. Doorbraak geslaagd? De heer Sietsma (PvdA) gaat ook de verkiezingen na en de wethoudersbenoemingen en meent, dat de doorbraak wèl geslaagd is. Hij vindt, dat de heer Hoytink te ver gegaan is met zijn beoordeling van de PvdA. Spr.'s fractie is tegen al te grote activiteit t. a. v. het weren van pornografische lectuur; de wet voorziet hierin reeds voldoende. Door samenwerking van vereni- gjpgen kan z.i. een goede Alkmaar se Gemeenschap tot stand komen. Spr. hoopt, dat het college de nieu we directeur van P. W. die een wa terbouwkundig expert is, de wa terstaatkundige toestand van de Steynstraat en Landstïlaatkwartier zal laten bezien. De heer Kirpensteyn (PvdA) bespreekt het fin. beleid en acht de wethouderssalarissen te laag, ook in verhouding tot andere plaatsen en gezien de omvangrijke werkzaamheden. Hij gaat dan in op hetgeen de heer Hoytink zei ovep zijn aansluiting bij de P. v. d. A. Hij deed deze stap na langen strijd. Omdat hij verantwoording aan Christus schuldig is, zoals ook de heer Hoytink zei, werd hij lid van de P. v. d. A. uit geloofsgehoor zaamheid. Met de politiek der confessionele partijen t. a. v. Indië kan spr. zich niet verenigen. Dat deze partijen bang zijn voor de doorbraak, be wijst, dat deze geslaagd is. Met de heer Hoytink hoopt hij als Broe der in Christus samen te werken in het belang van de gemeente. De voorzitter verdaagt de ver gadering om 11 uur tot hedenmid dag half 2. De namiddagzitting van het Alk maarse Tribunaal zag de welgedane restaurateur van „Formosa" voor het hekje. Hij werd beschuldigd van collaboratie, door het verzorgen van Duitsers in zijn zaak, het door be middeling van hen verhogen van zijn dranktoewijzing en het slachten van 4 koeien.om de dis maar wel gevuld te houden. Getuige mr. H. Jonker uit Anna Paulowna wist uit eigen ervaring te vertellen, dat alle kasteleins uit het Noorderkwartier, met een beroep op de vele Duitsers in hun zaak, verhoging vroegen. Gedaagde vond, dat hij minstens evenveel Duitsers als Nederlanders in zijn zaak kreeg. Zijn verzet ging hoofdzakelijk tegen de boete van f 140.000, waarvoor hij in vrijheid gesteld was. De president ergerde zich echter niet weinig aan de geweldige win sten, die deze dienaar der mensheid behaalde, toen half Holland cre peerde van de honger. Zijn bief stukjes van f 11.een bal gehakt voor f 9.gebakken bot voor f 8. flessen likeur voor f 50.cognac van f 75.of o,ude klare van f 180; zijn die niet een beetje prijzig? f 98.000 in een jaar verdienen, komt meer neer op de voorziening van eigen portemonnaie, dan de voorziening van hongerende land genoten. Beklaagde gaf toe, dat de prijzen voor de Nederlanders wel lager hadden kunnen zijn Nadat accountant Kousbroek de stand der boeken had verduidelijkt, waaruit bleek, dat gedaagde in '39 een negatief kapitaal ha<j en nu f 115.000, was het woord aan mr. de Lange voor een zeer uitvoerig plei dooi, dat hierop neerkwam, dat hij het Tribunaal niet gerechtigd achtte hierin vonnis te wijzén. Immers caféhouder Robbertson verhuurde zijn z.aak voor f 60.per week aan de Duitsers en werd na de bevrij ding van Barren's beheerder, die kans zag f 20.000 achteruit te boeren. Kreuger uit Huisduinen liet zijn zaak geheel „Wehrmachtsheim" en is thans raadslid. Van Baaren noem de hij tenslotte een handig zaken man, die ook nu nog grote popu lariteit geniet. Geachte burgers, met burgemees ter Ritmeester aan het hoofd, achten zich evenmin geroepen hun feestjes thans in andere zaken te gaan vie ren. Het ismeer dan ergerlijk, zo riep pleiter uit, dat nu, na Ij/ jaar onderhandelen met de off.-fïscaal, zonder'gedaagde te horen, gedaagde plotseling plompverloren wordt ver oordeeld tot verbeurdverklaring van f 140.000. Dit ondermijnt het ver trouwen in onze rechtspraak, om zomaar, op eigen houtje, een fiscale straf op te leggen. Als deze- veroor deeld moet worden, verkeert 95 pet. van onze industrie in dezelfde po sitie. De uitspraak werd bepaald op 24 Juli. BIJNA VERDRONKEN IN HET VERDRONKENOORD Eergistermiddag om ongeveer half twaalf is een manspersoon van 56 jaar ter hoogte van de Kapelsteeg in het Verdronkenoord gelopen. Door omstanders werd hij op het droge gehaald. Hoewel de drenke ling niet buiten kennis was, was hij toch zeer benauwd, zodat de GGD gewaarschuwd werd. In café Slikker werd hijbinnengedragen. De poli tie constateerde, dat de man onder invloed van sterke drank had ge staan. Op advies van dr. Sluijmer werd hij naar het Centraal Zieken huis overgebracht voor nader onder zoek. i MEN WERKE RIJWIEL DIEFSTALLEN NIET IN DE HAND De laatste dagen werden verschil lende aangiften gedaan van rijwiel diefstallen. De karretjes zijn gesto len ofwel 's nachts uit een niet- afgesloten schuur, ofwel van de openbare weg, waar ze onbeheerd en niét-op-slot waren achtergelaten. Zo werkt men dus zelf deze dief stallen in de hand. Van politiewege wordt er nogmaals voor de hoe veelste keer al? de aandacht op gevestigd, geen rijwielen los te laten staan. DE GROTE ONBEKENDE Door de recherche is proces-ver- baal opgemaakt tegen een vrouw wegens heling. Ze was in het bezit van gereedschappen, die d.e vorige week Ijjj een loodgieter alhier wa ren gestolen. Ze beweerde ze ge kocht te hebben bij een haar ove rigens onbekend/ jongeman. OPLICHTER GESNAPT Een oplichter heeft in Alkmaar twee kellners opgelicht en eenderde kellner gepoogd op te lichten. Hij gaf zich voor een bezoeker uit, leende eenmaal f 25.en eenmaal f 35.onder voorwendsel, dat hij voor een noodzakelijke boodschap te kort geld had. Als onderpand gaf hij aan ieder een „gouden" ring. Natuurlijk bleken de ringen w^jirde- loos te zijn. Ze waren nog voorzien van een z.g. stempelindruk, dat voor waarborgstempel moest doorgaan. Het is gebleken, dat de man deze truc ook elders in het land heeft toegepast. JODEN ALTIJD: NEGOTIE Door een winkelier in confectie is aangifte gedaan van oplichterij van 1640 textielpunten. De winkelier werd bezocht door een man, die zich uitgaf als ver tegenwoordiger van een bekende Amsterdamse firma. Hij deed aan biedingen in stoffen en confecjie- goederen. Hij maakte een heel be trouwbare indruk, zodat de arge loze winkelier inging op de door hem gestelde voorwaarde: vooraf het benodigde aantal punten in te leve ren. De oplichter blijkt een onder gedoken Jood te zijn geweest. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de Kinderpolitie bevinden zich twee autopeds en een kinder fietsje ter beschikking van de eige naars. Deze voorwerpen zijn ge vonden. JEUGDIGE FIETSENDIEVEN Door de Kinderpolitie is proces verbaal opgemaakt tegen 2 jongens, de gebr. W., resp. 11 en 7 jaar, die een rijwiel hadden ontvreemd. INGEBROKEN In de afgelopen nacht zijn in een woning aan de Noorderkade, ver moedelijk door insluiping of door gebruikmaking van een valse sleu tel, een bedrag van f 100 alsmede distributiebescheiden ontvreemd. GESLAAGD Onze stadgenoot Teun Andeweg slaagde te Den Haag voor 't Staats examen heilgymnastiek en massage. QR HIRSCHF heeft in de samenwerking e der economisch aan om een ma: Duitse productie Het plan omvat de punten: 1. Te beginnen met hoe men het besta potentieel kan gebru 2. Het maken van c mogelijkheden om de overzeese gebiedsdelei 3.-Het handelsverke Europese landen ond< toenemen. In zijn uiteenzettin; andere gedelegeerde; aandacht werd gevol Hirschfeld enige prii vouwen, die de afgeli de besprekingen der den tot ontwikkeling Hirschfeld begon n ren, dat de eerste d: van de door de Fran de Alphand voorges lijst n.l. de paragi delen over geleden de huidige stand var bouw en de gemaakte het herstel van and; voornamelijk van his waren en eerst dienc behandeld ils de m problemen rovden zi De Britse afgevaardig Franks, verklaarde eens. Vervolgens gaf dr. ZATERDAG 1! HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 7.30 Morgengebed en I 8,00 Nieuws; 8.15 Plul Ochtendconcert; 10.1 concert; 11.00 De Zonr ziekenbezoek; 12.35 1.00 Nieuws; 1.45 Filrr Musette orkest; 3.15 naars; 5.00 De Wigwa; voor de Ned. Strijdkr. 7.20 Kareol septet; 8.0( Lichtbaken; 9.00 Muzi 10.00 Opera-progr.; 1 gebed en Lith. ka Nieuws: 11.25 Gram.n HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 7.30 Gram.muz.; 8.00 Lichte mórgenklanker genwijding; 11.00 Grarr Accordeon-orkest; 1.00 Ensemble „Vincentino Nederl. lied; 3.30 Radic tet; 4.20 Metropole Sportpraatje; 6.00 Nier en piano; 8.00 Nieuw programma; 10.00 Hc Dansmuziek; 11.00 K Licht orkest-concert. Zo langzamerhand zwaartepunt van de meer en meer verleg het zeer specia,el vr lijke en mooi-aangi naar het practische ei voudige. Daar zijn wt maal blij om. Wan fantastisch mooie ci die ontworpen worde filmsterren in fanta situaties en voor avonden in de allerb uitgaanskringen; die ten zijn niet alleen e de tijd, maar wie daar nu eigenlijk wal Daarom is het zo vi gend, dat ook de grot werpers zich meer en toeleggen op het j van kleren voor g mensen zoals U en il vooral uit Amerika, de vrouw over het meen zich nóg veel beweegt dan hier, 1 alleraardigste en prac modellen. En wie zoi len beweren dat onze vrouwen en meisjes ook de oudere) daai aardig en charmanl uitzien? Het zijn toch deze kleren die bij tijd horen. Hier ziet U nu bi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2