Hirschfeld wil eerst de meer dringende problemen bespreken RADIO Wordt de Tour vandaag beslist? HET ZEEWIER-MYST Voorstel tot maximum gebruik maken voor particuliere investe- van Duits productie-apparaat Eerste vrije Statenvergadering van Dordrecht i dienaar snsheid! NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 18 juli 1947 PAG. 3 FRANS PLAN TE VEEL HISTORISCH! Europees handels verkeer moet toenemen Een lesdie niet in de wind mag worden geslagen! 19 Juli 1572 Rederijen protesteren DE NIEUWE ZOMERZEGELS Leopold's laatste proclamatie Wereld-journaal Tijdrit tegen het horloge J tting van het Alk- 1 zag de welgedane „Formosa" voor >rd beschuldigd van het verzorgen van zaak, het door be- hen verhogen van :ing en het slachten de dis maar wsl- Jonker uit Anna it eigen ervaring te e kasteleins uit het met een beroep tsers in hun zaak, ;n. 1, dat hij minstens rs als Nederlanders 2g. Zijn verzet ging gen de boete van oor hij in vrijheid ergerde zich echter de geweldige win- enaar der mensheid half Holland cre- honger. Zijn bief- een bal gehakt eken bot voor f 8. oor f 50.cognac ide klare van f 180; i beetje prijzig? en jaar verdienen, 1 op de voorziening ;emonnaie, dan de hongerende land- toe, dat de pjrijzen •landers wel lager zijn tant Kousbroek de n had verduidelijkt, lat gedaagde in '39 apitaal had en nu :t woord aan mr. de zeer uitvoerig plei- neerkwam, dat hij et gerechtigd achtte te wijzen. Immers ibertson verhuurde 60.per week aan werd na de bevrij- en's beheerder, die achteruit te boeren, ïuisduinen liet zijh 'ehrmachtsheim" en Van Baaren noem- een handig zaken- iu nog grote popu- :rs, met burgemees- an het hoofd, achten ■roepen hun feestjes zaken te gaan vie- ;r dan ergerlijk, zo dat nu, na 1^ jaar met de off.-fïscaal, te horen, gedaagde iverloren wordt ver beurdverklaring van mdermijnt het ver- ze rechtspraak, om houtje, een fiscale ;n. Als deze veroor- ien, verkeert 95 pet. trie in dezelfde po- werd bepaald op tONKEN IN HET INKENOORD ag om ongeveer half nanspersoon van 56 van de Kapelsteeg onkenoord gelopen. :s werd hij op het Hoewel de drenke- kennis was, was hij rwd, zodat de GGD verd. In café Slikker ngedragen. De polï- dat de man onder :rke drank had ge- as van dr. Sluijmer iet Centraal Zieken- ht voor nader onder- IKE RIJWIEL- NIET IN DE HAND ;en werden* verschil- gedaan van rijwiel karretjes zijn gesto- iachts uit een niet- tur, ofwel van de waar ze onbeheerd waren achtergelaten, dus zelf deze dief- ind. Van politiewege aals voor de hoe- de aandacht op rijwielen los te laten S ONBEKENDE lerche is proces-ver- t tegen een vrouw Ze was in het bezit ppen, die d.e vorige oodgieter alhier wa- le beweerde ze ge- n bij een haar ove- Ar jongeman. 'ER GESNAPT heeft in Alkmaar pgelicbt en eenderde d op te lichten. Hij een bezoeker uit, l f 25.en eenmaal voorwendsel, dat hij akelijke boodschap te Als onderpand gaf een „gouden" ring. en de ringen w^rde- waren nog voorzien mpelindruk, dat voor =1 moest doorgaan, n, dat de man deze s in het land heeft ,TIJD: NEGOTIE inkelier in confectie daan van oplichterij Ipunten. werd bezocht door zich uitgaf als ver van een bekende Eirma. Hij deed aan- stoffen en confec,tie- maakte een heel be- ruk, zodat de arge- inging op de door lorwaarde; vooraf het al punten in te leve- ter blijkt een onder- te zijn geweest. 1 VOORWERPEN iderpolitie bevinden ipeds en een kinder- hikking van de eige- /oorwerpen zijn ge- FIETSENDIEVEN iderpolitie is proces- aakt tegen 2 jongens, esp. 11 en 7 jaar, die dden ontvreemd. EBROKEN pen nacht zijn in een ;e Noorderkade, ver- r insluiping of door van een valse sleu- g van f 100 alsmede ïeiden ontvreemd. SLAAGD loot Teun Andeweg Haag voor 't Staats- mnastiek en massage. ^R. HIRSCHFELD, de Nederlandse gedelegeerde, heeft in de Commissie voor Europese economisch'e samenwerking een plan ingediend voor het oplossen der economische moeilijkheden. Tevens drong hij aan om een maximum gebruik te maken van het Duitse productiepotentieel Het plan omvat de volgende drie punten: 1. Te beginnen met vast te stellen, hoe men hetbestaande Europese potentieel kan gebruiken. 2. Het maken van e.en raming der mogelijkheden om de import uit de overzeese gebiedsdelen te vergroten. 3.-Het handelsverkeer tussen de Europgse landen onderling te doen toenemen. In zijn uiteenzetting, die door de andere gedelegeerden met grote aandacht werd gevolgd, begon dr. Hirschfeld enige principes te ont vouwen, die de afgelopen weken in de besprekingen der Beneluxlan- den tot ontwikkeling zijn gekomen. Hirschfeld begon met te* verkla ren, dat de eerste drie paragrafen van de door de Franse gedelegeer de Alphand voorgestelde vragen lijst n.l. de paragrafen, die han delen over geleden oorlogsschade, de huidige stand'van de wederop bouw en de gemaakte bijdragen tot het herstel van andere landen voornamelijk van historisch belang waren en eerst dienden te (orden behandeld ris de* meer dringende problemen rorden zijn besproken. De Britse afgevaardigde, Sir Oliver Franks, verklaarde zich hiermede eens. Vervolgens gaf dr. Hirschfeld de PROGRAMMA ZATERDAG 19 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Morgengebed en Lith. kalender; 8,00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtendconcert; 10.15 Harmonie concert; 11.00 De Zonnebloem, radio ziekenbezoek; 12.35 Dansmuziek; 1.00 Nieuws; 1.45 Filmkwartier; 2.45 Musette orkest; 3.15 Jonge kunste naars; 5.00 De Wigwam; 6.30 Progr. voor de Ned. Strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7.20 Kareol septet; 8.00 Nieuws; 8.30 Lichtbaken; 9.00 Muzikale ton\bola; 10.00 Opera-progr.; 10.40 Avond gebed en Lith. kalgnder; 11.00 Nieuws; 11.25 Gram.muziek. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Gram.muz.; 8.00 Nieuws; 8.19 Lichte mörgenklanken; 10.00 Mor genwijding; 11.00 Gram.muziek; 12.35 Accordeon-orkest; 1.00 Nieuws; 1.15 Ensemble „Vincentino"; 2.00 Het Nederl. lied; 3.30 Radio Koper-kwar tet; 4.20 Metropole-orkest; 5.00 Sportpraatje: 6.00 Nieuws; 7.00 Viool en piano; 8.00 Nieuws; 8.20 Oké- programma; 10.00 Hoorspel; 10.30 Dansmuziek; 11.00 Nieuws; 11.15 Licht orkest-concert. drie voornaamste redenen voor de bestaande tekorten in de Europese betalingsbalansen: 1. Onvoldoende goederenhandel tussen de Europese landen; 2. Onvoldoende import uit over- zese gebiedsdelen; 3. Liquidatie van de Europ. par ticuliere investeringen in het bui tenland, welke vroeger een bron van inkomsten voor de. Europese landen betekenden. Als oplossing voor deze drie kwesties poneerde dr. Hirschfeld zijn bovengenoemd plan. Ook thans legde dr. Hirschfeld er ryeer de nadruk'op, dat het voor zekere landen nodig zou kunnen zijn hun nationale econo mische plannen in te krimpen en offers te brengen voor het alge meen welzijn. Tevens beklemtoonde hij de noodzakelijkheid maatregelen te ringen. Op voorstel van de Belgi sche gedelegeerde, Baron Guillau- me, werd besloten de Franse vra genlijst aan de uitvoerende com missie over te dragen om opnieuw te worden opgesteld. Men neemt aan, dat zal worden getracht naar grotere eenvoud en soepelheid, waarbij de technische commissies zullen worden gemachtigd de vra genlijst met het oog op hun bijzon dere problemen te veranderen. Franse vrees Toen dr. Hirschfeld te spreken kwam over het in" aanmerking ne men van de Duitse productiecapaci teit bij het opstellen van een al gemeen Europees plan, antwoordde de Franse gedelegeerde Alphand, dat hij het eens kon zijn met het beginsel om gebruik te maken van de Duitse hulpbronnen, als een bij drage tot het herstel van Europa, doch bezwaar had tegen een we deropbouw van de Duitse industrie. Alphand verklaarde, dat hij de bij drage, die Duitsland tot het herstel van Europa kan leveren, niet on derschatte en dat Frankrijk van mening is, dat de Duitse steenkool- en landbouwproductie tot een ma ximum moet worden verhoogd, om zo mogelijk de ongunstige beta lingsbalansen van de Duitse zones te verbeteren. Dr. Hirschfeld betoogde hierop, dat hij 'slechts bedoelt, dat het Duitse economische probleem als een deel van het Europese moet worden behandeld en niet als een afzonderlijke Duitse kwestie. IN HET BEGIN van Juli 1572, I riep Dordrecht op initiatief van Gouda, dat weer op aansporing van*de Prins van Oranje handel de, de afgevaardigden der opge stane steden in Statenvergadering bijeen. Hier kwamcn'op 19 Juli in het stadhuis samen twee leden van de Ridderschap, de afgevaar digden van elf Hollandse steden en Marnix van St. Aldegonda als ver tegenwoordiger van de Prins. Deze vergadering kr.eeg het ka rakter van een centraal, besturend orgaan dat de opstand tegen Spanje zou leiden. In de vestiging van een eigen, centrale regering door het opgestane Holland, ligt de voor naamste betekenis van deze eerste vrije Statenvergadering. Het was geen herstel van de macht der Sta ten zoals die vóór Karei V bestond. „Het was allerminsfeen restauratie, het was niet eens een reformatie, het was een revolutie" (Bakhuizen van den Brink). Vroeger kwamen de afgevaardigden der steden bijeen in Statenvergadering alleen als de landsheer of zijn stadhouder ze op riep en dan gewoonlijk enkel voor een bede toe te staan. Ze vergader den dus bijna uitsluitend wanneer de vorst in geldverlegenheid ver keerde. Nu, in Dordrecht kwamen ze op eigen gezag bijeen om het bestuur van hun gewest te regelen en maat regelen te beramen om de opstand met kracht door te zetten. De Staten stelden zich dus in de plaats van de landsheer, van vertegenwoordigers Zo langzamerhand is het zwaartepunt van de modi- meer en meer verlegd van het zeer speciaal vrouwe lijke en mooi-aangeklede naar het practische en een voudige. Daar zijn we alle maal blij om. Want die fantastisch mooie creaties die ontworpen worden voor filmsterren in fantastische situaties en voor gala avonden in de allerhoogste uitgaanskringen; die 'toilet ten zijn niet alleen erg uit de tijd, maar wie heeft daar nu eigenlijk wat aan? Daarom is het zo verheu gend, dat ook de grote ont werpers zich meer en meer toeleggen op het maken van kleren voor gewone mensen zoals U en ik, en vooral uit Amerika, waar de vrouw ov.er het alge meen zich nog veel vrijer beweegt dan hier, komen alleraardigste en practische modellen. En wie zou wil len beweren dat onze jonge vrouwen en meisjes (en ook de oudere) daar niet aardig en charmant mee uitzien? Het zijn toch juist deze kleren die bij onze tijd horen. Hier ziet U nu bijvoor beeld een tweetal kleding- stukljpn, die de basis kun nen vormen voor een hele vacantie-garderobe. Het wasbare gestreepte japon netje Cs avonds gewassen, f s morgens droog en gestre ken) is even geschikt voor het tennisveld en de wan deling langs zee als voor een gezellig avondje bij kennissen. Met een paar ceintuurs in verschillende kleuren en daarbij passen de gebreide vesten is er 'n grote variatie mogelijk. Als tweede tonen we U zo n keurig geruit manteltje, dat op bijna elke rok en elk japonnetje kan worden ge dragen. De variatie vindt U alweer in sjaals, truien en mutsjes. Nog een regen jas en een badpak en uw vacantiegarderobe is eigen- li.jk klaar, neemt heel wei nig plaats en maakt Tiet mogelijk om er bij iedere weersgesteldheid warm of luchtig genoeg mee uit te trekken, zonder het gevoel te geven „altijd hetzelfde te dragen". Immers, de grote kimst van de variatie zit juist in de details en daar zijn onze meisjes han dig genoeg mee. VERONICA der steden en edelen maakten ze zich suverein. En dat is zo gebleven, zolang de Republiek der Verenigde Nederlanden heeft bestaan. Daar, te Dordrecht, kwamen ze voor de eerste maal' bijeen als sou- verein en daarom is deze vergade ring uiterst belangrijk en van grote betekenis voor de toekomst geweest. Ook de besluiten, daar genomen, waren van vérstrekkende aard. De Staten erkennen de Prins van Oran je als stadhouder, niet meer van de koning, maar zij benoemen hem. De stadhouder is voortaan hun onder geschikte.' Prins Willem wordt aan gesteld als opperbevelhebber over leger en vloot, voor de Watergeu zen begon men zich te schamen, die beginnen langzaamaan te "verdwij nen. Voor de nodige financiën zal een heffing worden uitgeschreven, verder zullen „uit gerede geld In kerken en kloosters aanwezig, en uit de verkoop van het goud en zilver dier instellingen, zulks hebbende meer tot cierage dan tot nodigheid gestrekt", de onkosten van de oor log worden bestreden. De bepaling omtrent de godsdienst is merkwaardig. De meeste afge vaardigden wilden reeds een ver bod van het Katholicisme. Maar in naam van de Prins verdedigde Mar nix een" instructie die ten slotte is aangenomen: „Beide godsdiensten zullen naast elkaar geduld worden. Kerken en kapellen zullen op grond slag der aantallen worden verdeeld." Het is duidelijk dat'bij getrouwe naleving van dit beginsel'de Calvi nisten nauwelijks één enkele kerk in elke stad zouden gekregen heb ben! De samenstelling der Statenverga dering, liet er weinig twijfel over bestaan dat deze bepaling een dode letter zou blijven. Reeds in 1573 werd de openbare uitoefening van de katholieke godsdienstverboden, al was toen in Holland zeker nog 90% katholiek. Dordrecht, een der sterk te centra van het Calvinisme, had in 1574 slechts 570 lidmaten van de hervormde kerk op een bevolking van zeker 15000 ziejen. Rotterdam had in 1612 nog maar 357 ingeschre ven leden. Maar die kleine, krachtig-over- tuigde groepen hebben de heer schappij in stad en Staten weten te bemachtigen. Dit werd nog verge makkelijkt door het betreurens waardige feit dat in de opgestane steden de meeste priesters, de aan zienlijkste en beste katholieken en vele oud-regenten de wijk naar Utrecht, Brabant en zelfs naar Duitsland hadden genomen. Het heeft overal een noodlottige invloed op de gang van zaken uit geoefend, dat eep contingent van notabele katholieken uitweek en de macht liet aan-overtuigde cal vinisten. Wel was de grote massa nog katholiek, maar het prestige der anderen steeg voortdurend en de katholieke massa was beroofd van herders en leiders, die zonder strijd het veld hadden geruimd. Deze gebeurtenissen in het Hol land van 1572 vormen een waar schuwende les, die niet straffe loos in de wind mag worden ge slagen! SCHAKEN Zone-Tournooi De resultaten der gisteren ge speelde partijen luiden als volgt: Pachman (Tjech. SI.)Doerner (Lux.) 10; Van Scheltinga (Ned.) Tzvetcoff (Buig.) 10; Rosso- limo (It.)Szabo (Hong.) 0—1; Plater (Polen)Ttrifunivic (Yoego SI.) 01; O'Sullivan (Ierland) Castaldi (It.) 0—1; Max Blau (Zwitserl.)Alexander (Engel.) VoV*,\ O'Kelly (België)Foerder Palestina) 10. De stand na de derde ronde is: Pachman (Tj. Sli.) en O'Kelly (Belg.) elk 3 uit 3; Trifunivic 2 1/2 uit 3; Szabo (Hongarije) 2 uit 2; Van Scheltinga (Nedr.) en Castal di (Italië) elk 2 uit 3.; Tzvetcoff «Buig.) 1 uit 2; Max Blauw (Alex.) en Doerner (Lux.) elk 1 uit 3; Foerder (Pales.) 1/2 uit 3; Plater (Polen) 0 uit 1; Rossolimo (It.) en O'Sullivan (Ierland) elk 0 'uit 3. Positie Nederlandse passagiersschepen „Alcorab", 17/7 van Rio de Ja neiro te Victoria (Braz.). „Kota Baroe", JavaRotterdam, 16/7 17 uur te Suez. „Nieuw Holland", Amsterdam— Batavia, pass. 16/7 Malta. „Sibajak'V BataviaRotterdam, pass. 17/7 2 uur v.m. Quessant. K.LM.-monopolie voor Indische luchtlijn? In een persconferentie protesteer de de heer A. F. Bronsing, directeur van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland namens de reders tegen de positie, welke de K.L.M. momen teel inneemt t.a.v. het vervoer van passagiers naar Indonesië. Slechts één schip is momenteel voor passa giersvervoer voorhanden, nl. de Oranje. De K.L.M., aldus de heer Bronsing, vervoer); thans het groot ste deel "der passagiers, die wij zou den vervoeren indien wij over de vereiste scheepsruimte beschikten. De minister nu adviseerde ons in overleg te treden met de K.L.M., hetgeen wij ook deden. De K.L.M. stelde zich op 't stand punt, dat er geen bezwaar was te gen een kapitaalsinvestering 'on zerzijds, doch dit zou de oplossing niet brengen, aangezien wü niet de minste invloed zouden hebben op de wifae, waarop dit kapitaal beschikt zou worden. Daarna werd verzocht de dienst op Indië te mogen vliegen met in het buitenland gecharterde vliegtui gen, maar de minister en K.L.M. ble ven bij de 'oude voorstellen. Het goedkeuren van het wetsontwerp „bevorderen van het onderhouden van luchtdiensten door de K.L.M.", waardoor de staat de volledige zeg genschap kreeg in de ijennootschap, maakte deze zaak niet eenvoudiger, temeer daar de K.L.M. op het stand punt staat, dat er in Nederland t slechts één luchtvaartmaatschappij kan zijn en wel de K.L.M. De regering nu, handhaaft door middel van haar macht dit K.L.M.- standpunt en allen die een lucht vaartbedrijf willen beginnen lo pen tegen een barrière: weigering van de regiering en K.L.M. De houdfng der regering ten aan zien van ons initiatief brengt ons in een moeilijk parket. De S.M.N. weet niet meer waar zij aan toe is. De K.L.M. nestelt zich met behulp van de 'regering in ons bedrijf. Als wij nieuwe schepen bouwen, kun nen wij niet con.curreren tegen een onderneming als de K.L.M., die door de steun der regering niet op kosten behoeft te zien en bovendien alle passagiers voor de regering vervoert tegen prijzen die zij zelf vaststelt, zonder de minste controle en zonder de waardemeter, die door concur rentie zou kunnen worden gesteld." Ten slotte deeld^ de heer Bron sing de aanwezige journalisten me de, dat hijzelf en ook de Stoom vaartmaatschappij Nedgrland zich tot de Eerste Kamer der Statengene- raal hebben gewend met een request waarin zij de stand van zaken uit eenzetten en met klem verzoeken het daarheen te willen leiden, dat mét de wensen en moeilijkheden van de S.M.N. rekening worde ge houden. NIEUWE REGELING VOOR BANDEN DISTRIBUTIE leder rijwielbezitier komt' aan de beurt Door het Ministerie van Economi sche Zaken is enige weken geleden bekend gemaakt, dat een algemene distributie voor rijwielbanden in overweging is. Volgens deze nieuwe regeling zullen alle rijwielbezitters successievelijk bonnen voor "banden ontvangen. Naar wij thans vernemen kan de uitvoeringvan deze rege ling binnen afzienbare tijd worden tegemoet gezien. Reeds is'voor degenen, die vóór 1 October 1946 bandenbonnen hebben ontvangen de gelegenheid openge steld bij de distributiediensten in schrijvingsformulieren af te halen. Het ligt thans in de bedoeling ook aan personen, die tot nu toe niet voor banden in aanmerking kwamen, eveneens inschrijvings formulieren uit te reiken. Evenals dit thans voor schoenen geschiedt, zal in de nabije toekomst oók voor banden jjpriodiek een nummer worden aangewezen. Dege ne, wiens inschrijvingsbiljet een nummer draagt, corresponderend met^het aangewezen cijfer, kan bij de distributiediensten bonnen voor banden afhalen. Maandelijks zijn er 400.000 buiten- en 300.000 binnenban den te verdelen. Er zaleen onder scheid wordengemaakt tussen per sonen, die reeds banden hebben toe gewezen gekregen en rijwielbezit ters, die nog nimmer bonnen heb ben ontvangen. Eerstgenoemde cate gorie zal banden ter vervanging be komen, terwijl aan laatstgenoemde personen bonnen voor 2 binnen- en 2 buitenbanden 'zullen worden uit gereikt. Bij de beschikbaarstelling van inschrijvingsformulieren, zo vernemen wij nog, zal door controle ervoor worden gewaakt, dat alleen rijwielbezitters inschrijvingsformu lieren afhalen. Eerste zuivel naar Engeland Vandaag zal vanuit Harlingen met het stoomschip Fauvette" de eerste lading Nederlandse zuivel producten naar Engeland worden verscheept. Het transport wordt o. m. verzorgd door de General Steam Transport. De leverantie van deze zuivelproducten geschiedt binnen het kader van de met Engeland ge sloten handelsovereenkomst. Onder de militairen zijn er nog steeds verschei dene die de rijkunst niet meester zijn. Dat het ge vaarlijk is er dan toch met een wagen op uit te gaan ondervond een 24 jarig mi litair uit Roermond die Za terdagavond met een ge vechtswagen te Amsterdam in 't water reed. De jonge man is Woensdag aan de gevolgen overleden. Tij dens een vechtpartij op de Adm. de. Ruijterweg in Amsterdam kreeg een 43- jarige slager zo'n duw, dat hij met 't hoofd tegen een trottoirband 'aansloeg. Met een ernstige schedelbasis- fractuur werd hij opgeno men, 's nachts is hij over leden in het ziekenhuis. -Jf Bij Goes is een 85 jarige man in een put geraakt en verdronken. :j: De rivier- Kamer en werd in 1933 N.S.B.-lid. Ook is hij lid geweest van de Prov. Sta ten van Gqjderland. ïk Maandag a.s. zal een plech tigheid worden gehouden politie te Rotterdam heeft weer 't lijk van een man uit de Maas opgehaald. Te Zeist is overleden de heer W. Koster, oud direc teur der Chamotte Unie. Hij. was lid der Tweede bij 't Belgische monument te Amersfoort. Vele oud geïnterneerden uit de ja ren '14-'18 zullen aanwezig zijn. ïk Het personeel van de kabelfabriek te Delft is weer in staking gegaan. Schiedam heeft de 70.000ste inwoner. De gelukkige ouders ontvingen van de burgemeester een passend geschenk. :J; H.M. de Ko ningin zal Haar vacantie niet in 't buitenland door brengen maar zich tijdens haar rust.dagen op de „Ruygenhoek" in 't Loo te rugtrekken. De straat klinkerpositie is ook al niet geweldig. De Rijkswa terstaat heeft voor 1947 een tekort van 8/9 van de behoefte. In Limburg zullen binnenkomt 250 Duitse kinderen komen die er een tweetal maan den zullen verblijven Van 1 Augustus tot en met 30 September zullen zomerzegels verkrijgbaar worden gesteld, welke met een toeslag worden ver kocht, welke toeslag voor de helft aan sociale en voor de helft aan culturele doeleinden ten goede komt. De zegels van 2 en 20 cent zijn ontworpen door H. Levigne, het zegel van 4 cent is van H. L. Hartz. Prof. Kuno Brinks ontwierp het zegel van 7% cent en mevr. E. Reitsma-Valenca dat van 10 cent. De waarde aanduidingen zijn van J. van Krimpen. Verdere critiek van Pierlot' De vroegere Belgische premier behandelt in zijn verdere artike len' ook de overgave van 28 Mei 1940. Hij wijst er op, hoe de ver binding met de geallieerde legers werd verbroken doordat het ver dedigingsplan van het Belgische leger een terugtocht naar de kust had voorzien inplaats van een zwenking in zuidelijke richting. Doordat de Belgische regering niet op de hoogte werd gehouden van de militaire operaties, werd zij ten aanzien van de openbare me ning in België "en in het buiten land in een moeilijk parket ge bracht. Pierlot heeft het hierna over de lagtste proclamatie van de koning tot het leger en spreekt als zijn oordeel uit, dat deze overeen komt,met de inzichten waarvan de koning tijdens zijn onderhoud met .de ministers blijk gaf. Deze procla matie betekende het einde van de tegenstand. Er werd geen gewag gemaakt van een mogelijke voort zetting van d'e strijd van vrij grond gebied of van de Congo uit. Men kan opmerken, aldus Pier lot, dat zich op dat ogenblik geen minister bij de koning bevond doch dit geval was tevoren omstandig met de koning besproken. De ko ning heeft de raad die de ministers hem hadden gegeven, evenwel'niet willen opvolgen. Tijdens een on derhoud. dat de toenmalige eerste minister op 27 Mei met de Franse eerste minister Reynaud had, stel de hij in het licht dat de Belgische regering vast be.slolen was, de oorlog buiten België aan de zijde der geallieerden voort te zetten. Overeengekomen werd, dat Pierlot een radio-toespraak tot het Belgi sche volk zou houden. Pierlot zet hierna uiteen, dat zijn radiotoespraak nodig was om de toekomst van het land' te redden. Er moest cp gewezen worden, dat België in de oorlog bleef en aan alle Belgen moest gevraagd worden zich rond de regering te 'scharen. Dit was een zeer zware taak. Al werd in de toespraak gewezen op het meningsverschil tussen koning en mnisters, gebeurde dit toch met grote omzichtigheid. L. ROGIER EREDOCTOR De Senaat der R.K. Universiteit te Nijmegen heeft besloten aan de heer L. J. Rogier te Rotterdam we gens zijn buitengewone verdiensten voor de Nederlandse Historiographie en met name naar aanleiding van zijn publicatie over „de" geschiedenis van het Katholicisme in Nederland" het doctoraat honoris causa uit te reiken. De-plechtige uitreiking zal plaats hebben bij gelegenheid van de rec toraatsoverdracht op 15 Sept. a.s. Staking bij de Nederl. Kabelfabriek Het personeel van de Ned. Kabel fabriek te Delft heeft gistermiddag met grote meerderheid van stemmen besloten de staking, welke Woens dag is begonnerr, voort te zetten en alle consequenties daarvan te aan vaarden. Adjudant van Hitier gearresteerd Fritz Wiedemann, de voormalige adjudant van Hitler, is Donderdag gearresteerd op zijn landgoed bij Eggenfelden in Beieren. Over hanengevechten Met deze Kemphanen bedoelen we nu eens geen menselijke vechtjas sen, kruidjes-roer-me-niet of krib- bebijters, dochheuse" Kemphanen met een driftig staartje en felrode kam. In België noemen ze die die ren „coqueleux" en er lopen er daar naar schatting een 100.000 rond, die door hun respectieve bazen worden geëxploiteerd voor hanengevechten, waar natuurlijk prijzen aan verbon den zijn. Op zich is dat getal niet zo verbazingwekkend, doch wanneer men daarbij in het oog houdt, dat in België hanengevechten verboden zijn. dan wordt dat heel eventjes anders. Sedert de bevrijding werden er niet minder dan 5000 clandestiene wedstrijden georganiseerd en het sensationele daarbij is/dat de politie slechts in 12 gevallen tot een bekeu ring kon ofwilde overgaan. Hoe gebrand de Belgen en ook de Fransen op deze hanengevechten zijn, blijkt wel uit de opbrengst van een interland-wedstrijd tussen Kemphanen der beide landen, die 14 millioen francs bedroeg, terwijl 2500 toeschouwers het ggbeuren bijwoon den. Deze soort van sport brengt in Frankrijk jaarlijks 350 millioen francs aan belasting op en van dit enorme bedrag komt 75 procent uit Belgische beurzen! .En andere gebeurlijkheden In Johannesburg heeft men er wat op gevonden om de welsprekend heid van radio-redenaars een weinig tegen te gaan. Men heeft daar een radiotoestel uitgevonden, dat alleen muziek uitzendt. Zodra iemand lan ger dan een minuut spreekt, scha kelt het automatisch op muziek over. Het toestel werkt door een vernuftig systeem waarbij de zg. pauzes worden geteld. Bij normaal spreken zijn er 15 tot 20 van deze pauzes per minuut, bij muziek slechts twee of drie. De Ameri kaanse comfnissie voor atoom-ener gie heeft medegedeeld, dat de atoombomfabriek te Los,Alamos in Mexico op permanente basis zal worden gebracht. In de stad zullen meer dan duizend nieuwe woningen worden gebouwd,' en voorts scholen en zakengebouwen. Het verlangen naar vrede inspireert wel tot grote daden!! In Duitslapd zal het Amerikaanse bezettingsleger eind dezer maand g^ote manoeuvres gaan houden. In het officiële communiqué van de Amerikaanse generale staf wordt er op gewezen, dat gedurende deze periode snelle troepenbewegin gen in de gehele Amerikaanse zone zullen kunnen worden waargeno men. ;j; Engeland beleeft binnen kort een prinsenhuwelijk. Diana Gollancz. de dochter van een voor aanstaand uitgever te Londen heeft zich verloofd met Prins Leopold van LoewqjisteimWertheim, die als schrijver in de Engelse hoofdstad werkt en reeds lang voor de oorlog de Britse nationaliteit verwierf. TOUR DE FRANCE De rustdag te Vannes werd door de coureurs gebruikt om zich voor te bereiden op de belangrijke tijd rit over "140 km., welke heden zal worden gehouden van Vannes naar St. Brieuc, dwars door het heuvel landschap van Bretagne,' met heu vels van wel 300 meter. Men fluistert dat Jacques Goddet de directeur van l'Equipe en het hoofd van de Tour de France spijt./ heeft van deze tijdrit, nu Vietto, de Franse favoriet voor de zege na de Alpen en dë Pyreneën slechts een geringe voorsprong heeft op de andere concurrenten, een voor sprong, die hij gemakkelijk kwijt kan raken in de tijdrit over zo'n lange afstand, waarin andere eisen aan de renners worden gesteld dan in een normale étappe. Wellicht zou het juister zijn geweest indien deze tijdrit'over 140 km op een tra ject zou zijn gehouden, dat had ge legen tussen de Alpen en de Py reneën. De organisatie is zo, dat degene die het'laatst geklasseerd is, n.l. de Zwitser Tarchini het eerst start voor de tjjdrit. Om half tien vertrekt hij, vier minuten la ter gevolgd door de Fra^pman" Piot en weer vier minuten later gevolgd door Audier en zo voort. Als 22ste vertrekt Jansen. Vietto, die num mer" één in het algemeen klasse ment staat en dus de rij sluit, ver trekt om twee minuten over een in de midda"uren. Elke renner krijgt een voig. ,o mee, waarin een re- servefiets, of reserve wielen en in ieder geval banden zijn. In de wa gen zit voorts een commissaris om elke ongerechtigheid te voorkomen en verder een mecaniciën om de renners te helpen indien zij in moeilijke omstandigheden door bandenpech en zo voorts verkeren. Ieder.e renner, die ingehaald wordt mag zich niet opnieuw aansluiten bij degene die hem gepasa^erd is, maar hij moet dan links van de weg gaan rijden of tenminste 25 meter achter degene, die hem voorbij is gegaan blijven. Men is te Vannes zeer benieuwd, hoe deze tijdrit verder zal verlo pen. In ieder geval is men het met elkaar eens, dat de spanning zeer groot is geworden en dat vandaag zal worden beslist wie de Tour de France van 1947 zal winden. Zeer velen geloven dat Vietto niet al leen een' goed klimmer en een uit stekend daler, maar dat hij van daag ook zal bewijzen een goede rouleur te zijn, die in de ipdividu- ele tijdrit zijn mannetje staat en dus bewijst, dat hij de beste all round renner van de ronde van Frankrijk zal blijken te zijn. 7. "Hij veroorloofde zich de vraag, die men mij al honderd maal had gesteld: „Bent u ook een oud-gediende uit de wereldoorlog, Monsieur?" Ik vertelde hem, dat ik wel in de oorlog was geweest, doch dat mijn lichamelijke toestand aan andere omstandigheden te wijten was. „Monsieur is precies als ik", zei hij, na een ogenblik nadenken. „Ik bedoel, dat ook ik zonder een enkel kwetsuur uit de oorlog kwam. Ik vind het jammer, dat ik geen schrammetje kan laten zien". Deze woorden wekten in hoge mate mijn belangstelling, want ze konden toch alleen maar door een maniak worden geuit. Zelfs onder de meest nationaal voelende volken is een normale man toch altijd blij, als hij zonder een verwonding op te' lopen een oorlog doorkomt. Mijn kellner was duseen maniak, ten minste wat betreft „la patrie". Ik keek hem eens scherp aan. Zijn verschijning duidde er helemaal niet op, dat er iets niet in orde was met hem. Er was geen vreemde blik in zijn ogen, niets dat zelfs een lich te graad van krankzinnigheid kon doen vermoeden. Hij zag er nog jong uit, een flink figuur in zijn goed passend rok-costuum; in alle opzichten, het voorbeeld van een uitstekende bediende. Hij vertelde mij, dat hij lid was van verschillen de ultra-patriotistisehe organisaties van oud-militairen. „Wij maken jacht op de vijanden van Frankrijk", zei hij op zijn on- FEUILLETON door DAVID KEITH verstoorbare, hoffelijke manier. Hij zeide verder, dat het hem, terwille van de Frans-Amerikaanse vriendschapsbanden, een grote eer en een genoegen zou zijn, mij zo veel als in zijn vermogen lag te helpen. „Monsieur kan op mij re kenen". - Ik voelde dan ook geen bezwaar hem te verzoeken mijn koffertje te pakken, zodat ik voor mijn reis naar Brest gereed zou zijn. Het was prettig te bemerken, hoe opgetogen hij was, over di7 bewijs van vertrouwen. Terwijl hij met het pakken van mijn benodigdheden bezig was, zei hij iets, wat me met een schok overeind deed komen: „Ik hoop binnen enkele dagen een vergun ning te ontvangen voor het dragen van een revolver, Monsieur". „Een revolver!" riep ik uit. „Waar heb je zo'n ding in 's hemelsnaam voor nodig" Pierre haalde zijn schouders op en gebaarde met beide handen: „Och, wie weetLMonsieur? In deze tijden moet men gereed zijn". Ik staarde hem verbaasd aan en haalde toen op mijn beurt de schou ders op. Dit had zeker iets te ma ken met de een of andere gekke or ganisatie van super-patriotten. „Is het in Parijs gemakkelijk 'n vergunning te krijgen" vroeg ik om maar wat te zeggen. „O. neen Monsieur. Een verzoek zonder meer wordt slechts zelden ingewilligd. Men moet vrienden of kennissen onder de ambtenaren hebben. Het heeft me enige weken gekost, maar nu ben ik er dan ook zeker van, dat ik mijn vergunning ieder ogenblik kan krijgen. „Je draagt nu toch geen revol ver, Pierre?" „O, neen Monsieur". Dat luchtte me op. Er was nu tenminste geen reden om direct naar een ander hotel om te zien! „Ik zou het wel graag van je ho ren, Pierre, wanneer je het krijgt." „Ik zal het u direct mededelen, Monsieur." „Je hebt zeker heel wat meege maakt in de oorlog?" vroeg ik. „Ah, Monsieur!" De glans, die er toen in zijn ogen kwam, gaf mij volkomen zekerheid, dat ik, als Pierre een revolver ging dragen, ergens anders veel comfortabeler zou kunnen verblijven,hoezeer 't mij ook spijten zou zo'n uitstekende bediende te verliezen. Niet, dat ik persoonlijk gevaar van hem ducht te. Neen. hij loerde uitsluitend op „vijanden van Frankrijk". Dit was mij wel duidelijk geworden. Maar ja, ik ben een man. die van rust houdt en ik haat wapens en alles wat daarmede te maken heeft. De reis naar Brest met de nacht trein werd een aaneenschakeling van ellende. Er waren geen slaap wagens, dus geert bedden. Ik strekte mij uit op een bank en gebruikte mijn overjas als deken. Ik kreeg het echter steeds kouder, zodat bij mij het vermoeden rees, dat de ver warming ook niet werkte. Een kort aangebonden conducteur bevestigde dit met de opmerking, dat het pas October was. De koude werd steeds doordringender en ten einde raad besloot ik een paar teugen te ne men van Monsieur Binbonnet's cog nac. Met veel moeite ontkurkte ik het flesje, bracht het naar mijn lip pen. Maardoor een onverwach te slingering van de trein glipte het flesje uit mijn hand en viel in hon derd stukken op de vloer ivan de coupe, kapot. Het gevolg was, dat ik de gehele nacht door, naast het gestommel en geschud van de trein, de koude, de hardheid van de bank ook nog moest luisteren naar het getinkel van de glasscherven op de vloer. Door dit alles kwam er van slapen natuurlijk niets terecht. Voeg hier dan nog aan toe, dat er bij aankomst te. Brest een dikke mist hing, dan kan men zich voor stellen, dat het mij speet. Monsieur Binbonnet's raad niet te hebben opgevolgd. Na een afschuwelijk kopje koffie, een slecht "ontbijt en enkele uren rust in een onverwarmde kamer in het volgens de nachtportier van Clarence beste hotel van Brest, bestelde ik om 11 uur een taxi, teneinde mij naar Gérard en Co. te begeven. Onderweg liet ik stoppen voor een cafétje, waar ik een groot glas cognac naar binnen sloeg, Dat monterde mij een beetje op. HOOFDTSUK VI. Met belangstelling keek ik door de raampjes naar buiten. Het was niet de eerste maal dat ik in Brest was. (Wordt vervolgd.) M

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3