Nieuw Weer 'n aanbod van Sjarifoeddin met een voorbehoud J Nieuw beroep van republiek op buitenlandse mogendheden!! Geen verdere stappen De sigaren weer op de bon? Joodse immigranten in gevecht met Britse oorlogsbodems Bij de heiligverklaring van de Stichter der Montfortanen Afgezanten van Amerika's jeugd Bergen N.H. l s r beemster nde jager" Voor Alkmaar en omgeving Na onvoorwaardelijke goede raad van buitenlandse consuls Hoe lang zal dit dubbele spel nog duren i Voorlopig geen lagere broodprijs Het grote gebrek De nieuwe rede van Sjarifoeddin Geweld tegenover geweld" Guerillastrijders trekken zich terug Ludovicus Marie Grignion de Montfort O.P. Econ. conferentie in gevaar? Minder olie Geen half blad Beslissing genomen maar nog niet bekend Opstelwinnaars in Amsterdam Van paniek gesproken —6.30; 1465 kg idem g slabonen 5162. 6 Juli. Andijvie ie 54, postelein 7 -10, tomaten 6992, spruitkool 213, ro- peulen 32108, dop- 100 kg; uien 636, 100 bos; tuinbonen ebonen 83—89, stam 4 per 100 kg; bloem- I 30—40, II 15—25, —24 per 100 stuks; selderie 25, selie sla 4.50—15 per 100 len 7.50—12, kleine [ZEN, 17 Juli. Aan- :g aardappelen 8ji0 8.70; kleine 4.50 eigenh. 12.7013.60; 200 kg tuinbonen 18 Juli 1947. Aan- i kg aardapp.: grote 9.60; Eerstel. 7.60— -6.90; rode Schotten re Eigenh. 12.1013; 26.000 kg rode kool kg gele kool 9.20; 7.10—7.90; 800 st. 51; 250 kg slabonen pmaten: A 8081 en 10 uur in het café ;raat 25, aldaar van ;amers, salonstellen, imenten, bedstellen, irijfmachine, radio- clubs, opklapbed- voorts enig antiek n.m. 69 uur. 1 EN AMOUREUS, te Alkmaar. n van rijwielbanden opig gesloten, i een bruikbaar rij- nooit in aanmerking ian wel nog niet in [esteld, kan op een aanvraag indienen. [KAART en opgaye ER van het rijwiel i gegeven, waarbij van een A-B-In- wordt bekend ge in dit Inschrijvings- gst kunnen worden dient zorgvuldig te es geen vergoeding 911,30 beginletters 1 uur. 911,30 beginletters iur beginletters A-K letters AK' letters LZ 4 uur. ir beginletters LZ. van het geheel ie Café-Restau- ZATERDAG 19 Iddags vier uur. an maar stil te wel mijn laatste t plotseling aan raalstruik. Daar mond viel open tweetal zag zit- rartjig meisje!". HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 19 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11281 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank SJARIFOEDDIN, de minister-president van het republikeinse kabinet, heeft in een radio-rede een nieuw aanbod gedaan: de republiek „zal" onmiddellijk het bevel uitvaardigen tot staking der vijandelijkheden, tot staking van iedere „onvriendelijke" han deling en tot het terugtrekken van de republikeinse troepen van de demarcatie-lijnen.... „mits" ook de Nederlanders „zonder uit stel alle mogelijke stappen zullen ondernemen, om het vertrou wen te herstellen binnen het republikeinse gebied", en die stap pen zouden moeten inhouden de verklaring, dat wat genoemd wordt de fase der ultimata, voorbij is en de Nederlanders van nu af zullen trachten, de gemeenschappelijke belangen door vriend schappelijke samenwerking te behartigen. Deze verklaring was het gevolg van besprekingen tussen de republikeinse ministers Gani en Tamzil en buitenlandse consuls, welke adviseerden „de Nederlandse voorstellen tot beëindiging van de vijandelijkheden aan te nemen". Typerend voor de houding van de republikeinen is het nu, dat aan het zgn. opvolgen van deze nieuwe buitenlandse raadgeving, evenals steeds tot nog toe, weer een voor waarde werd verbonden, terwijl in deze Nederlandse aangelegenheid eenmaal de fase bereikt was van: dit moet nu gebeuren, of anders zullen wij tot andere maatregïien moeten overgaan. De republiek blijft, in dit geval ten onrecnte, de weg volgen van de gelijkwaardig heid der partijen, welke h.i. blijk baar medebrengt, dat tegenover het inwilligen van verlangens van de een ook een daad van de ander moet staan. Ten onrechte: wij onderhan delen, volgens Linggadjati, wel als gelijkwaardige partners, maar wij zijn nu al sinds 25 Maart bezig, het accoord van Linggadjati uit te voe ren. Wij doen dat, zoals in net ac coord zwart op wit staat en waar omtrent geen andere interpretatie mogelijk is, zeker tot 1 Januari '49, internationaal en volkenrechtelijk als souvereine macht over Maar minder subsidie op meel en bloem De Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft een beslissing over een wijziging van de broodprijs opgeschort. Dit als resultaat van het nieuwe over leg met de Nederlandse Bakkerij stichting. Inmiddels zal met ingang van 20 Juli 1947 de subsidie, welke af gezien nog van het bedrag van on geveer 60 millioen gulden, dat bij de huidige wereldmarktprijzen voor granen moet worden bijgepast op de geïmporteerde en te importeren granen uit het Landbouw Crisis fonds wordt verleend op meel en bloem, bestemd voor de broodbe reiding, van f 8.50 tot f 6.80 per 100 kg worden verminderd. De subsidie, welke thans nog 5 cent per 800 gr. bedraagt, daalt dan tot 4 cent, het geen een vermindering van de uit gaven voor dit doel van rond 68 millioen gulden met 13 millioen gulden betekent. MEER DAN EENS hebben wij op dezeplaats betoogd, dat de voortdurende nood aan huishoude lijke hülp in de gezinnen, de grote gezinnen voral, een gevolg is van het grote gebrek van onze tijd, het tekort aan naastenliefde, in het bij zonder onder de jonge meisjes. Kort en krachtig heeft een Belgi sche opvoedkundige, inspectrice van het Lager Onderwijs in Vlaan deren, het dezer dagen nog eens ge zegd op een bijeenkomst van de Katholieke Gidsenbeweging in Lim burg: de nood der kinderrijke moe der, die zonder hulp blijft zitten, is een groot schandaal voor onze West- Europese Katholieke meisjesbewe ging. Deze moet nu, vóór alles, in haar program opnemen, dat het ge wetensplicht is voor onze Katholie ke meisjes, om de kinderrijke moe der te hulp te snellen in haar ont zettende nood. Wanneer de naasten liefde wordt gepreekt in de kerk. zit zij opstandig* tc luisteren: wat merkt zij ervan? Het wordt steeds moeilijker, haar christelijke plich ten waar te nemen, en wat zal de Kerk beginnen zonder gezinnen? Wie deze moeders in de steek laat, helpt de communisten, het christe lijke gezin te ondermijnen e#. bewijst niet te weten, waar het om gaat. Nog meer moet de vorming van de Katholieke jonge vrouw ge richt worden op Katholieke ge meenschapsdienst. Het Katholieke meisje moet nu allereerst lerente dienen in het eigen gezin. Er moet georganiseerde hulp voor de moe ders van de gezinnen komen, niet alleen bij ziekte. Vaandels en leu zen alleen maken de betekenis van het werk niet uit! Het gaat, zoals de Vlaamse spreekster het zei: al lereerst om de simpele daad van liefde. Om de blijmoedige dienst- vaardigheid, de glimlach van God fn deze barre tijd. En dat geldt ook buiten Limburg! Indië en daarover valt niet te dis cussiëren, daarover heeft de repu bliek ons geen wetten te stellen en wij haar, op de basis van Linggad jati, wel. Gaan wij nu nog even de jongste feiten in de wir-war van berichten na: Aan de 9 besprekingen, welke Vrijdag met buitenlandse consuls te Batavia vertrouwelijk gevoerd zijn, werd deelgenomen door de consuls- generaal van Engeland, Frankrijk, China, Australië en Amerika. Daar bij waren de republikeinse minis ters dr. Gani en dr. Tamzil aanwe zig. De consuls, zo niet allen, dan toch de meeste van hen, adviseer den „de Nederlandse voorstellen tot beëindiging van de vijandelijKheden aan te nemen". Daarop reageerde Sjarifoeddin als eerdergenoemd, na dat Gani en Tamzil, „verontrust over de eventuele consequenties van een weigering van de republiek", bij de regering in Djokja hadden aangedrongen op het uitgeven van voormelde orders, waarbij echter geen melding wordt gemaakt van de door Sjarifoeddin gemaakte voor behouden. Het geven van de orders klaarblijkelijk en o.i. vanzelf sprekend z on d e r voorbehoud, werd de enige manier genoemd om tot hervatting der onderhandelingen te komen. De verklaring van Sjarifoeddin heeft bij de Nederlands-Indische regering een koele ontvangst ge vonden. Thans moet, voor de zo veelste maal, de Nederlandse rege ling in Den Haag beslissen.... En na de koele ontvangst heeft een woordvoerder* van het republi keinse leger, volgens Reuter uit Batavia gewaarschuwd, dat het le ger bereid was, geweld tegenover geweld te stellen. Terwijl Sjarifoed din in zijn rede zei, dat men vreed zaam overleg wilde. Hoe lang zal dit dubbele spel nog duren?? BATAVIA, 19 Juli. (Reuter) Het republikeinse kabinet heeft in een vergadering te Dlogjakarta hedenmorgen besloten, geen ver der beroep te doen op de Neder landers om vijandelijkheden af te wenden. Vrijdagmiddag laat heeft Sjari foeddin in een radiorede verklaard, dat de republiek haar grenzen ge trokken had. Een vreedzame oplos sing, zo zeide hij, is niet alleen in het belang van de Nederlanders, maar in dat van de gehele wereld! De premier deed zijn elders ver melde aanbod en zeide verder: Nogmaals zijn de Nederlands-In donesische onderhandelingen op een dood punt gekomen. Wij be seffen reeds wat dit zeggen wil. Wij blijven bereid een vreedzame sfeer te scheppen in Indonesië. In een vreedzame sfeer, los van alle ultimata en oorlogsdreiging, kun nen de Nederlanders en de Indo nesiërs gezamenlijk aan de weder opbouw beginnen." Vol>vons Sjarifoeddin hadden de Nederlanders verklaard, dat de ultimatieve -tijd, begonnen met de nota van 27 Mei, reeds geheel is verstreken, zodat voor de wereld duidelijk is, dat de Nederlanders niet van zins zijn geweld te ge bruiken. De Nederlands-Indische regering heeft koel gereageerd op het aan bod van Sjarifoeddin. Een woord voerder deelde mede, dat het aan bod naar Nederland zou worden gezonden om door de Nederlandse regering in overweging te worden genomen, en dat? het door haar te nemen besluit over vrede of oor log in Indonesië zou beslissen. De Ned. Katholieke Bond van Si garenwinkeliers heeft besloten stappen te doen, welke kunnen leiden tot het wederom op de bon brengen van sigaren, waardoor de mogelijkheid wordt gesbhapen, dat iedereen via de normale han del ztfn rechtmatig deel krijgt. Een ei voor de jeugd Volgende week zal voor personen tot en met 20 jaar een bon worden aangewezen voor een ei. VERGEEFSE STRIJD VOOR DE KUST VAN HET H. LAND Een Joods immigrantenschip met 4554 passagiers aan boord is toen het probeerde de kust van Palestina te bereiken, on*- dekt door een Britse kruiser en vijf Britse torpedojagers. De Britse oorlogsbodem wilde het schip opbrengen .doch er werd hevige tegenstand geboden. Een officieel communique van het Britse hoofdkwartier deelt me- de dat er aan beide zijden ge bruik is gemaakt van traangas en dat, toen het immigranten schip trachtte te ontkomen, zo wel dit schip als tenminste twee van de vijf escorterende Britse torpedobootjagers zijn be schadigd. Reuter deelt mede, dat het offi ciële naam van het immigranten schip was „President Warfield" en cfat het 4237 ton meet. Het is af komstig uit Baltimore, waar het door eert onbekende voor 10.000 pond sterling is gekocht. Het schip had thans de naam „Exodus 1947" Een verzonden telegram van het immi'grantenschip maakte melding van een dode, vijf stervenden, twintig zwaar en honderd licht gewonden. In het telegram werd verder melding gemaakt dat het schip vier keer geënterd was en averij hdd opgelopen, waardoor het water maakte. Vervolgens, aldus het telegram, werd bef schip met mitrailleurvuur en traangasbom. men aangevallen. Een afdeling Britse mariniers, cie aan boord was gekomen, zou door de joden zijn gevangen geno men. Latere telegrammen ge waagden van pogingen om de lek ken te dichten en delen verder mede, dat de Britse zeesoldaten nog steeds als gevangenen aan boord zijn. In het telegram van he- schip wordt verder verzocht, dat rechter Sandstroem en de le den van de Unesco zich naar Haifa zullen begeven ten einde de re sultaten van de Britse aanval te aanschouwen. Naar Cyprus. Reuter deelde gisterenavond me de dat bijzonderheden omtrent de ontvluchtingspoging van de „Pre sident Warfield" nog niet zijn me degedeeld. Maar later werd bericht dat de ruim 4500 joodse illegale immigranten te Haifa zijn aange komen en onmiddellijk op trans port zijn gesteld naar Cyprus, waar zij zullen worden geïnter neerd. Te Tel Aviv zijn 200,000 joden spontaan een sympathie-staking begonnen in verband met de Brit se actie tegen het immigranten schip. Ook te Haifa is een soort gelijke staking afgekondigd. Amerikaanse organisatie In een rapport van het Britse ministerie van buitenlandse zaken over de illegale immigratie in Pa- lestiqa worden sensationele bijzon derheden gepubliceerd over de werkzaamheid van bepaalde Ame rikaanse maatschappijen, die de organisatoren van het clandestiene vervoer zouden zijn. De namen van deze maatschappijen zijn voor het grootste deel bij de Britse re gering bekend en deze neemt zich voor, nogmaals stappen te Was hington te doen. Zo zou er in Stone Street te New York een geheimzinnige mij. zijn gevestigd onder de naam „Western Trading" Coippany". De ze handelt officieel in fruit, maar men heeft kunnen vaststellen, dat de zgn. handelsbrieven codeberich ten zijn die betrekking hebben op de illegale immigratie in Palesti na. Een veelvoorkomend woord is banaan, dat schip betekent. Men is te weten gekomen, dat de firma ook het laatste transport met de President Warfield heeft geregeld. Staking te Antwerpen Onder de havenarbeiders te Ant werpen is opnieuw een staking uit gebroken. De arbeiders protesteren tegen de belastingen en de hoge huurprijzen. In de Wieringermeer is de grote vlascampagne begonnen. Vlas is een uiterst nuttig product. In de eerste plaats betekent het gron,dstof voor de textielindustrie, in de tweede plaats wordt er lijnolie uit vlaszaad gemaakt, terwijl de uitgeperste zaden tot lijnkoeken voor veevoer worden geperst. Honderden hectaren vlas worden met de modernste vlastrekmachines getrokken. Na de koele ontvangst van Sjari- foeddins aanbod heeft een woord voerder van het republikeinse leger volgens Reuter gewaarschuwd, dat het leger bereid was geweld tegen over geweld te stellen. Indien de Nederlanders de diplo matieke betrekkingen met de repu bliek zouden verbreken en hun toe vlucht zouden nemen tot geweld, zo zeide deze woordvoerder volgens het Indonesische persbureau Antara, dan waren de Indonesische strijd krachten „bereid om de Nederland se agressie tegemoet te treden." Uit Bandoeng meldt Antara .Jjpe- genomen militaire activiteit". ,Ten Zuiden van de stad zou een groot aantal burgers door Nederlandse houwitsergranaten gedood zijn. „De Nieuwsgier" schrijft over de situatie: „Zelfs de grootste optimist kan niet meer hopen, dat alsnog een weg gevonden zou kunnen worden om de partijen tot elkaar te bren gen." Griekse minister teruggeroepen Teruggebracht tot nauwelijks dui zend man trekken de gjierillastrij- ders zich pa een gevecht van zes dagen met het Griekse leger, in Oostelijke richting in het Pindus- gebergte terug. Het voorlopig onderzoek van de Balkansubcommissie van de V. N. heeft de Griekse bewering beves tigd, dat 2000 guerillastrijders uit Albanië de plaats Konitza hebben aangevallen. Een lid van de com missie verklaarde: „Het is verreweg het ernstigste grensincident, dat wij tot dusver te onderzoeken hebben gehad en het was een zuivere en zorgvuldig voorbereide militaire operatie." De Griekse minister van binnen landse zaken. Papandreoe, is in verband met de kritieke toestand in Griekenland teruggeroepen. Wie kent niet de Paters Montfor tanen, de volijverige en onvermoei de missionarissen, die overal rond gaan, niet alleen in ons land, maar ook over de gehele wereld met het bijzonder doel, het Rijk Gods uit te breiden door het bevo-deren van de verering Zijner H. Moeder? Morgen. 20 Juli, is voor hen een hoge feestdag. Dan ontvangen zij de eerste gecanoniseerde Heilige in de persoon van hun Vader en Stichter, Ludovicus Maria Grignion de Mont fort. Maar niet alleen voor de Pa ters van het Gezelschap van Maria zoals de Montfortanen officieel genoemd worden is het een feest dag, ook voor de „Dochters der Wijsheid", de zustercongregatie door de Heilige gesticht, die zich wijdt aan alle soorten van liefdadigheid en ook voor de grote familie van St. Dominicus, die er zich op be- loemen mag de Zalige Montfort on der haar leden te tellen. De beperkte plaatsruimte laat niet toe een volledig beeld van de nieuwe Heilige te schetsen. Slechts het allervoornaamste kunnen wij vermelden. Geboren in het jaar 1673 te Mont fort in Bretagne zal zijn verschij ning en ook zijn aard die van een echte Fransman blijven. Een geeste lijke kindsheid heeft hij niet ge kend. Van jongs af aan was hij een door God bevoorrechte, die afstak bij zijn omgeving, die zonder men selijk opzicht te kennen, zich over gaf aan afschrikwekkende gestreng heden enbuitengewone oefeningen van godsvrucht, vooral aan een bij zondere verering van Maria en daardoor talrijke tegenkantingen moest ondervinden, niet het minst van zijn opvoeders. Trouwens zijn gehele leven zou een opeenvolging van kruisen worden. Eenmaal pries ter gewijd, is het zijn vurigste ver langen als missionaris naar Canada te vertrekken, maar de Voorzienig heid en de Paus willen hem als missionaris in Frankrijk zelf. Daar om trekt hij rond. overal missies predikend ter verbetering van de zeden en ter bestrijding der dwa ling, vooral die der Jansenisten. Zijn grootste en machtigste middel is de prediking van de Rozenkrans en van de godsvrucht tot Maria. Er be staat te dien opzichte een treffende overeenkomst tussen hem en de stichter der Predikbroeders. Op het hoogtepunt van zijn werkzaamhe den laat hij zich nog in de Derde Orde van de H. Dominicus opne men. Van toen af nam zijn liefde tot de Rozenkrans nog meer toe. Overal richtte hij broederschappen van de Rozenkrans op en dichtte hij liederen om die godsvrucht nog PATTERSON AFGETREDEN Robert Patterson is afgetreden als minister van oorlog van de Verenig de Staten. President Truman heeft de onderstaatssecretaris van oorlog Kenneth C. Royall tot opvolger van Patterson benoemd. Patterson verklaarde, dat hij af trad, omdat hij meende, gezien de op handen zijnde vereniging van de Amerikaanse machten, zijn werk als voltooid te kunnen beschouwen. Volgens eerdere berichten zou Pat terson per 30 Juli aftreden. St. josepheongregatie van Mill Hill In het zevende Algemene Kapittel van de St. Josepheongregatie van Mill Hill is Father dr. T. Mc. Laugh- lin (Scjiotland) gekozen tot Alge meen Overste; als consultqren zijn gekozen de Fathers Dr. J. Thoonen (Nederland), A. Fink (Tirol), J. Martin (Ierland) en J. de Reeper (Nederland, vroeger te Hoorn). beter ingang te doen vinden. Zoals reeds gezegd, was hij de stichter van een Congregatie van Priesters en van Zusters, die het door hem begonnen werk zouden voortzetten. In zijn „Brandende Bede" vroeg hij om „ware kinderen van Maria, die evenals S. Dominicus met de lich tende en brandende fakkel van het H Evangelie in de mond en de Ro zenkrans in de hand als honden zouden gaan aanslaan tegen de wol ven, die er slechts op uit zijn de kudde van Jesus Christus te ver scheuren, die zouden branden als vuren en de duisternissen zouden verlichten als zonnen." Hij stierf een heilige dood, 28 April 1716. In het jaar 1888 werd hij door Paus Leo XIII zalig ver klaard. Morgen kunnen wij met vreugde en vol vertrouwen zeggen: „Heilige Ludovicus Maria, bid voor ons." P. fr. G. KEIJSER O.P. Bestrijding Coloradokever Van overheidswege wordt er de aandacht op gevestigd, de derde be spuiting van 24 Juli tot 2 Aug. toch niet na te laten. U weet: het is in het belang van het gehele gewest. Het gewone recept: op 100 liter wa ter 500 gram calcium arsenaat #00 liter per H.A.). bit geldt voor alle aardappelverbouwers. Frankrijk tegen het Duitse industrie-plan De Franse ambassadeur te Wash ington. Henri Bonnet, heeft Vrijdag avond de waarschuwing doen horen dat de besprekingen te Parijs over het plan-Marshall „grotelijks in ge vaar gebracht zouden worden", wan neer Groot-Brittannië en de \{er. enigde Staten, wat betreft het peil van de Duitse'industrie. Frankrijk voor een voldongen feit zouden plaasen, waarmede Frankrijk niet accoord zou kunnen gaan. Bonnet sprak tot journalisten na een onderhoud van een uur met de onderstaatssecretaris Robert Lovett, wie hij op instructie uit Parijs me dedeling had gedaan van het stand punt van zijn regering ten aanzien van het plan betreffende de in dustrie, onlangs in overleg tussen de V.S. en Groot-Brittannië opge steld, en de plannen voor verhoging van de steenkoolproductie van het Ruhrgebied. Bonnet zeide „de on derhandelingen over het plan Mar shall vorderen zeer goed en er moet niets gedaan worden, dat deze be sprekingen in de war zou sturen of schipbreuk doen lijden". Frank rijk kantte zich tegen een voldon gen feit door Groot-Brittannië en de V. S„ terwijl de landen te Parijs aan het onderhandelen waren. Voor particuliere centrale verwarmingen De minister van economische zaken heeft zich, in verhand met de uiterst moeilijke deviezenposi- tie, genoodzaakt gezien de toewij zingen van olie voor particuliere centrale verwarmingen geheel ge lijk te schakelen met die van vaste brandstoffen. De rantsoenen voor het stooksei- zoen 1947/48, welke voor degenen, die reeds op 1 October 1946 over een particuliere oliestookinrichting beschikten, een ernstige verlaging betekenen, zijn de volgende: a. Ten behoeve van huizen, waar in geen enkel woonvertrek (of ver trek, dat als zodanig kan dienen) van een schoorsteenaansluiting is voorzien: naar gelang van de te ver warmen ruimte tenminste 1550 liter en ten hoogste 3300 liter. b. Ten behoeve van huizen, waar in een zodanige schoorsteenaanslui ting wel aanwezig is, naar keuze van de bewoner: 600 liter olie of een brandstoffenkaart. In beide gevallen wordt een een heid vaste brandstoffen gelijk ge steld met 50 liter olie. Binnenkort zal tevens worden be slist, of ook ten behoeve vaiï par ticuliere en bedrijfsinstallaties. die na 1 October 1946 werden aangelegd, olie ter beschikking zal kunnen worden gesteld. Eventuele toewijzingen zullen uiteraard eveneens op basis van al gehele gelijkschakeling met de ko- lentoewijzingen geschieden. Zeep voor bad- en zwem inrichtingen De bad- en zweminrichtingen, welke voor de oorlog zeep beschik baar stelden voor hun bezoekers, zullen binnenkort weder in de ge legenheid zijn bij stort- of kuipba den stukjes zeep te verstrekken. De zeep zal aan hen, die van be doelde inrichtingen gebruik maken, mogen worden verkocht in stukjes van ca. 5 gram, voorlopig tegen de prijs van 1 cent per stukje. In verband met de noodzakelijke bevoorrading, zal het publiek wel licht niet eerder dan omstreeks eind Juli van deze regeling-kunnen pro fiteren. |N VERBAND met de minder gun- stige papierpositie heeft de Ver eniging „De Nederlandse Dagblad pers" het besluit moeten nemen, dat alle dagbladen voorlopig, met in gang van deze week, twee pagina's papier minder zullen mogen geven. Dit zal duren tot en met 30 Augus tus. Dientengevolge kunnen wij tot onze spijt gedurende zes weken ook des Zaterdags slechts met vier pa gina's uitkomen. De vaste Zater dagse rubrieken zullen zoveel mo gelijk in de loop van de week wor den opgenomen. WOLGENS berichten uit Batavia is de beslissing inzake de In dische kwestie door de Nederland se Regering genomen en aan Ba tavia medegedeeld, maar nog niet bekend gemaakt. Reuter meldt uit Batavia, dat van buitenlandse zij de druk wordt uitgeoefend op de republiek, om aan de eis van Ne derland, het bevel staakt het vu ren te geven, te voldoen, vóór heden, Zaterdagmiddag Indische tijd. Dit werd de enige kans op verzoening genoemd. Het zou er in elk geval op duiden, dat Ne derland beslist voet bij stuk houdt. En dat is maar goed ook: nu geen woorden meer, maar daden! Volgens een hedenmorgen 10 uur ontvangen Reuter-bericht uit Batavia, zijn de Britse diploma tieke pogingen, vanuit Batavia on dernomen, om de Indonesiërs tot het uitgeven van de verlangde order te bewegen, mislukt. Drijvende huizen Een bo.uwmaterialenbedrijf te Hillegom heeft het initiatief geno men voor de bouw van betonnen weekend-huisjes, die de uitzonder lijke eigenschap hebben, te kunnen drijven. Deze betonnen huisjes rus ten op een rechthoekige bak, even eens van beton, die met specie aan de muren is verbonden en absoluut waterdicht is. Het project is bij wijze van proef uitgevoerd en de acht huisjes, die vervaardigd zijn, hebben aanstonds aftrek gevondén. Over de Nederlandse wateren zwer ven een achttal huisjes met vacan- tiegangers, die met recht „op het water thuis" zijn. Zes jonge Amerikanen tussen een aantal journalisten in hotel Suisse in Amsterdam. Drie jon gens en drie meisjes, die een op stel schreven over „de invloed der Nederlandse kolonisatie op de Amerikaanse beschaving" en on der 704 inzendingen werden be kroond. Ter gelegenheid van het eeuw feest van Holland (Michigan) werd deze opstellenwedstrijd op de Ame rikaanse middelbare scholen en uni versiteiten uitgeschreven en dit waren de zes gelukkigen. Eunice Mayo, HBS-ster uit New Brunswick, Kathrijn Schneider, laatste jaars studente in het Engels aan het Cal vin College te Grand Rapids, Bar bara Kief er, eerstejaars aan de Uni versiteit te Chicago, John Morren, theologisch student, Edwin Winter, student aan het Munting-college en David Smock, eerstejaars in Miami. Op uitnodiging van de Nederland se regering zijn ze vier weken in Nederland. Gistermorgen kwamen ze aan. En gistermiddag zaten ze tussen de journalisten in een hotel in de Kalverstraat. Hevig Ameri kaans spraken ze en Barbara Kiefer biecht met haar verhalen over het „school-life in America" een ver legen lachje op het gezicht van twee Amsterdamse studenten, die waren gekomen voor hun schoolkrant. Edwin Winter praatte vlak door over z'n harde diensttijd in Japan als parachutist en John Morren struikelde 'even óver de woorden, toen hij herhaalde: „New.... New Norik-Hoiland newspaper". Eunice Mayo zat heel on-Amerikaans-stil in haar fauteuil gedoken 'en als ze iets vertelde, deed ze het met een stralend lachje. Bezadigd sprak Ka thrijn Schneider over kranten, pro blemen met communisten en exa mens. Ze vonden Holland prachtig, ge zien vanuit het K.L.M.-vliegtuig: „en zo heel netjes". „And I saw wind-mills", ver telde Barbara Kiefer trots. Ze waren er allemaal van over tuigd, dat ze „a wonderfull time" zouden hebben in Nederland, waar- yan ze op hun scholen nog lang zouden vertellen. We hopen het. En dat ze het Holland, waarover ze schreven, zelf zullen mogen ervaren zoals ze zich dat hebben voorge steld. John, Kathrijn, Edwin, Barbara, Eunice en David, zes jonge mensen uit Amerika, die vol verwachting vier weken „Nederland" tegemoet gaan. „Have a good time". J. v. d. B. ENKELE BLADEN hebben moord en brand geschreeuw over het feit, dat het bureau Aneta Woens dag uit Batavia seinde, dat er geen overeenstemming was beneikt tus sen Nederland en de republiek, bij de besprekingen met Sjarifoeddin. Enige uren later bleek, dat het moest zijn, dat geen „volledige" overeenstemming was bereikt. In het bijzonder het „Parool" sprak van een Anetapaniek en van schan delijke voorlichting, het beïnvloe den van de beurs, zekere reactionai re kringen enz. Een dag later kwam er een radiorede van Sjarifneddin. En iedereen seinde en alle bladen publiceerden: alle Nederlandse voorstellen afgewezen. Nieuwe be ïnvloeding van de beurs, van zeke re kringen enz. Een paar uur later: Sjarifoeddin zegt: dat heb ik niet bedoeld, alleen bepaalde voorstellen zijn afgewezen, ik zal wel een an dere rede houden. Op het tijdstip van die andere rede werd dezelfde rede, met dat zgn. tragische mis verstand nog eens uitgezonden. Sja- rifoeddinpaniek? Schandelijke voor lichting? Zoals trouwens het gehele hopeloze gechicaneer van de repu bliek, met alsmaar heen en weer- vliegende ministers en vertegen woordigers op paniek en schande lijke voorlichting met soortgelijke beïnvloeding van de beurs en zeke re kringen, berekend schijnt te zijn? Wij zouden tot „Parool" en andere die kregel worden, nu hun zg. pro gressieve Indië-pólitiek schijnt te mislukken, willen zeggen: laat het parool zijn: hoofden koel, ook aan de schrijftafels in het veilige va derland! De aankomst op Schiphol. De fiets, welke men op de voorgrond ziet, werd meegenomen door Miss Eunice Mayo voor het 11-jarige meisje, Kitty Veldman, dat door de leerlingen van de Roosevelt Jr. Highschool te New Brunswick geadopteerd is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1