Alkmaars college van B. en W. antwoordt op de beschouwingen van de raadsleden Het woord is aan dé loco-burgemeester, wethouder van Slingerland: FILMS VAN DE WEEK RADIO r De rode h PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 19 Juli 1947 UIT OUDE TIJDEN Jubileum-verkoop Hoe staat het ermee r Maald f In de gistermiddag voortgezette vergadering van de Raad, werden de algemene beschouwingen voort gezet door de heer Woldendorp (K.V.P.), die nadere gegevens vroeg omtrent de nog van het Rijk te vor deren bedragen over vroegere dien sten; hij adviseert de ontvangen gel den te beleggen, hetgeen meer baten afwerpt. T.a.v. het consumentencre- diet vraagt spr. snellere afrekening met de leveranciers. Voorts vond hij dat 't niet aangaat het herstellen van woningen, door a-socialen bewoond steeds aan de eigenaren op te dra gen; de huurders hebben ook plich ten. Ook spr. vindt de waterstaat kundige toestand van het Landstra- tenkwartier onhoudbaar; dat er nu geen klachten zijn. zegt niets; de be trokkenen hebben al 20 jaar ge- klaagd zonder succes. Aan de bevor dering van de twee genoemde amb tenaren van het Slachthuis wil spr. gaarne medewerken. Het Onderwijs De heer K. de Wilde (P.v.d.A.) besprak de punten onderwijs, jeugd zorg en cultureel'werk uit het pro gram der samenwerkende fracties. In de P.v.d.A. is 'n principieel ge sprek over principiële punten als onderwijs en jeugdzorg mogelijk; de P.v.d.A. staat op het standpunt van de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, al heeft de zorg voor het openbaar onderwijs en de onderwijsvernieuwing de bijzondere aandapht. Naar spr.'s mening bleven in het college bepaalde onderwijs- aangelegenheden onbehandeld door de ziekte van de burgemeester; met namp de reorganisatie van het open baar lager onderwijs. Spr. betreurt dit. al maakt hij de wethouders er geen verwijt van. Als er geen aan leiding is tot aanstelling van 'n vijf de wethouder, is er wel aanleiding de Commissie voor 't Onderwijs meer te raadplegen en bijeen te roe pen. Hij hoopt, dat in het schooljaar 1948/49 'n nieuwe openb. lagere school in het Bergerwegkwartier in gebruik kan worden genomen. Hij stelt prijs op 't behoud van de Land- bouwwinterschool, maar het eigen l.o. gaat bij hem voor. Hij vraagt, in hoeverre de gemeente gebonden is t.a.v. het schoolgebouw aan de Ruysdaelkade. Is er in het Gymna sium geen ruimte voor R.L.W.S. of Handelsschool? Spr. zag gaarne 'n regeling getroffen, die voor vijf jaar perspectief biedt. Het aantal aan giften voor o.l.o. zal volgend jaar 50 meer zijn en ook in komende jaren toenemen. Wat de Onderwijsvernieuwing be treft, wijst spr. op de overladen les programma's; er moet meer aan- daoht geschonken worden aan mens vorming, aan harmonische lichame lijke en geestelijke ontwikkeling, aan opvoeding in zedelijk, aesthe- tisch en cultureel opzicht. Het wach ten is op de houding van de Onder- wijs-organisaties, alvorens de ge meente iets kan doen. Heeft het col lege contact met de plaatselijke Commissie voor Onderwijsvernieu wing? Hij bepleit in het algemeen een actievere onderwijspolitiek. Spr. heeft bezwaar tegen verplaatsing der B.L.O.-School naar Keetkolk- school en dringt aan op uitbreiding der B.L.O.-school met twee lokalen. Het voorbereidend L.O. heeft be halve met te lage salarissen te kam pen met te weinig ruimte; een nieu we fröbelschool is nodig. De meer dere subsidie voor het jeugdwerk aan de in de Alkm. Jeugdgemeen schap georganiseerde jeugdorgani saties juicht spr. toe. Hij dringt nog maals aan op instelling van een Commissie ter bestudering van het Jeugdvraagstuk; een positieve werk wijze is t.a.v. dit vraagstuk nodig. In bepaalde buurten zijn sport- en speelterreinen nodig; hij noemt be paalde terreinen, o.a. het Doelen- veld. Spr. is erkentelijk voor de sub sidies aan cultureel werk cn dringt aan op vorming van een Alkm. Ge meenschap, waarvoor 'n ruim werk terrein braak ligt. De Zeeuw zet de C.P.N. op z'n nummer De heer de Zeeuw (K.V.P.) be toogt, dat de heer v. d. Borden ten onrechte het college een verwijt maakt t.a.v. de afwezigheid van de burgemeester; met de heer Sietsma, die 'n 5de wethouder nodig vindt, is 'spr. het niet eens. Dat er 'n vierde wethouder kwam, vond reeds zijn oorzaak niet in de vele werkzaam heden. Spr. verwondert zich over het verwijt, dat het college niet pro gressief is, omdat er geen commu nist in zit; hij wijst op de satelliet staten van Moskou, waar de klok niet één uur, maar de kalender vele eeuwen is teruggezet. Spr. heeft res pect voor het werk van de commu nisten in de illegaliteit, doch wijst er op, dat deze activiteit begon toen Moskou vond, dat de vriendschap met Duitsland lang genoeg geduurd had en de imperialistische doelstel ling van het Kremlin kans van sla gen kreeg. Spr. heeft het gevoel, dat de communisten bij hun illegale werk hier ook imperialistische doel einden nastreefden. Spr. kap zich ook indenken, dat de C.P.N. bezwaar maakt tegen be perkende bepalingen .t.a.v. de porno grafische lectuur, jiomen die bezwa ren voort uit d^wens de vrijheid der burgers te beschermen, of wil men de openbare zedelijkheid on dermijnen, gedachtig de stelling: neem de goede zeden weg en met de godsdienstzin van het volk is het gedaan. Spr. is ervan oveiJ;uigd. dat de doorbraak mislukt is;~dit bleek hem uit de woorden van de heer Sietsma over de Alkm. Gemeenschap, die men op neutraal standpunt schijnt te willen formeren. Zo bezien, zou deze niet nodig zijn. Waar de doorbraak op politiek terréin geen feit werd. zou hij er kunnen komen op dit ideële terrein. Spr. is voorstander van deze Alkm. Gemeenschap en verwacht spoedig voorstellen. Houtzaagmolen 19 JULI. Pieter Cansen Vinck van Zaandam verzocht 19 Juli 1684 om twee- a driehonderd roeden grond 'van de Gasthuisweide (nabij dc Hoornse vaart), om daarop een zware zaagmolen te zetten, légen een recognitie van f 45.per jaar. De overheid keurde dit goed. Een maand later verzocht Dirck Claesz van der Sluys om 300 roe den in erfpacht, ongeveer op de plaats, waar voprdien de dikke „Guurt" had gestaan, om aldaar een houtzaagmolen op te richten. Ook hierin werden de burgemees- teren gemachtigd te accorderen. Het was daar een ideale plaats. Aan het water en geen gebouwen of bomen, die de wind opvingen. Na brand en afbraak is er van de molens niets overgebleven. In onze tijd vinden wij er machinale zagerijen. De dienst van Gem. Werken komt spr. zeer duur voor; deze dienst zou tot een meer planologische geredu ceerd kunnen worden. Spr. is ver heugd over de mededeling, dat er werk aanbesteed wordt en verwacht bij de begroting '48 vergelijkende cijfers. Mogelijk kan 'n raadscommissie deze kwestie eens bezien. Bescheiden sprekers De heer Steenis (P.v.d.A.) be pleit instelling van een volkscrediet- bank en het verstrekken van 'ri gra tificatie van 'p' maand salaris aan zilveren jubilarissen. Door de 10% salarisverhoging 'zijn alle klachten niet verdwenen; er komen nog per sonen voor promotie in aanmerking. Mej. Kamphuys (K.V.P.) wil met het maken van plannen voor annexatie niet wachten tot het rap port der Commissie-Ter Veen ge reed is; vooral t.a.v. de grenswijzi ging met Heiloo en Oudorp is de zaak urgent. Wat het busverkeer betreft, zag spr. gaarne, dat de bus sen, die reeds door de stad rijden, beter herkenbaar zijp. Als het'college mocht overgaan tot invoering van belasting op het op halen van huisvuil, zou spr. daar graag moer service tegenover zien gesteld. Tenslotte' vroeg spr. voor ziening van de Herenweg, die dwars door de Bergerhout loopt en waar geen waterafvoer is. De heer Klaassen Bos (PvdA) bepleit instelling van 'n schooltand artsendienst, zo nodig met 'n be scheiden begin en is dankbaar voor de toezegging van restauratie fier Nieuwe Doelen. De heer Vleugel (K.V.P.) be pleit spoedige bije.enroeping van de Commissie voor Strafverordeiyngen. die het vraagstuk der bestrijding van pornografische lectuur zal be zien. Het G. O. kwam dit jaar nog niet bijeen; spr. meent, dat dit tijd wordt. Het exploitatietekort van het Cen traal Ziekenhuis besprekende, be twijfelt spr. of tariefsverhoging door de Prijsbeheersing goedgekeurd zal wqrden, omdat de lagere exploita tie-kosten van het St. Elis. Zieken huis daar tariefsverhoging niet toe laatbaar maakt. Spr. is van mening dat de buitengemeenten meer zullen moeten bijdragen*in een gezamen lijke exploitatie; spr. hoopt, dat de Commissie uit de buitengemeenten bij de poging daartoe succes heeft. De heer Wiese (PvdA.) zag gaarne vele woningen voor dubbel- woning geschikt gemaakt en dringt aan op opruiming van krotwonin gen, waar Alkmaar zo rijk aan is, o.a. in Overdiestraat, waarvan spr. ergerlijke staaltjes vertelt. Hij vraagt eigenbouwers ook in de gelegenheid te stellen te bouwen en arbeiders woningen te doen bouwen bij in dustrieterreinen. Hij bepleit voorts uitreiking van volgnummers aan woningzoekenden door het Woning bureau, en komt tenslotte op voor de belangen van het personeel. De heer de Ko,rt (K.V.P.) zag graag de gelegenheid geschapen voor het bouwen vanJMiddenstands- woningen en onderschrijft de klach ten inzake het Steynstraptkwartier. Daar niemye scholen voorlopig niet gebouwd kunnen worden, bepleit spr. het goed onderhouden van oude gebouwen en vraagt, hoe het staat met de aanvraag van de St. Lauren- tiusschool. Mevr. Kommer (PvdA.) vond het sneeuwruimen in de afgelopen winter onvoldoende; zij w^ilde zwaardere straffen op schoolver zuim. Het College aan 't woord Weth. Bakker (PvdA) komt na een lange algemene inleiding tot de beantwoording van de vragen. Spr. zou de Zaanse Gemeenschap wél ten voorbeeld willen stellen aan de Alk- maarse. Huisves.ting en Sociale Zaken Het wachten is op de wetenschap, wat hier in Alkmaar speciaal nodig is en hoe de organisatorische op bouw ervan moet zijn. De oprichting van een Commissie voor Jeugdzorg zal niet zo lang op zich laten wach ten. T.a.v. speeltuinen voor'de jeugd is het college diligent en naar nieu we mogelijkheden wordt uitgezien. Plannen ter voorziening in de be hoefte aan sportvelden zullen de Raad zeer binnenkort bereiken. Bij de afrekening met leveranciers via het Consumentencrediet is men aan bepaalde voorschriften verbonden; dit crediet heeft overigens de be hoefte aan 'n volkscredietbank be wezen. Openbare werken Weth. C a e r t s (PvdA.) zegt. dat het geen onwil is van het College, als er geen lokaal voor het A.N.J.V. is; de Keetkolkschool kan niet ge mist worden. Waar enigszins moge lijk, worden arbeidscontractanten vast aangesteld. Wat de Muziektuin betreft, de daar aangebrachte voor zieningen, hadden met de dancing niets te maken. Toen de tuin in '23 werd gesticht, waren er 5000 beta lende contribuanten. Dit jaar had den er 70 bijeenkomsten plaats, waarvan vele van culturele aard; uit cultureel oogpunt is de tuin onmis baar, doch een vrije exploitatie is onmisbaar, wil de exploitant z'n brood verdienen. Er moet nog iets aan" gebeuren, om er meer comfort en sfeer te brengen; doch voor een (terras aan de straatzijde voelt spr. niets; dan zou de gemeente te vèr Solide meubelen! Voordelige prijzen! 5 aan waardebonnen! Verdronkenoerd 46, Tel. 4572 MAANDAG nieuwe étalage. gaan en het zou te veel kosten. Spr. is tegen uitspatting op dansgebied, doch ook tegen 'n algeheel verbod; ook katholieken maken er gebruik van. Wat de woningbouw belaft, is de behoefte aan arbeiderswoningen veel groter dan die aan Midden standswoningen, zoals ook uit de aanvragen blijkt. Het bouwen van arbeiderswoningen geeft voorlopig meer resultaat. Het college wil zo spoedig mogelijk komen tot het bouwrijp maken van gronden voor verdere nieuwbouw; het zal ervoor zorgen, dat geen stagnatie in de woningbouw behoeft plaats te vin den. T.a.v. a-sociale bewoning wordt gestreefd naar sociale opheffing via de sociale werkster; verder zal de mogelijkheid onderzocht worden van bouw van spgciale wqningen. Voor de registratie van de beschik bare woonruimte zijn vier man per soneel aangesteld; een vakman zal adviseren over verbouwing voor dubbel-bewoning. De Commissie be tracht zoveel mogelijk de rechtvaar digheid bij de toewijzing der woon ruimte. Verhaal van de kosten op de belanghebbenden wordt overwogen. Wie zonder vergunning in een wo ning gaat of inwoning weigert kan van gas en licht worden afgesloten. Spr. hoopt niet dat de Raad de kwes tie van de huisvesting steeds weer ter sprake brengt. Betreffende de waterstaatkundige toestand van Landstraat- en Steyn- straatkwartier, wil spr. 'n nader on derzoek afwachten, al heeft hij nog niet de indruk, dat de gemeente schuld heeft. Het ontwerp voor het Industrie plan-Noord kan spoedig in de Raad komen; de kosten zullen hoog zijn, doch de gemeente moet diligent blij ven, wil zij haar positie als cen trumgemeente handhaven. Het werk zal in gedeelten moeten worden uit gevoerd, om al te groot risico te ver mijden. Arbeiderswoningbouw bij deze industrieterreinen vindt spr. niet urgent. Herstel van gemeentewege van verwaarloosde woningen met ver haal op de eigenaren, is slechts in beperkte mate mogelijk. In ant woord aan de heer de Zeeuw, die G.W. duur vindt, merkt spr. op, dat ook G.W. aan prijsvoorschriften is gebonden. Wat de annexatie a'angaat, betwijfelde spr. of men buiten de Commissie-Ter Veen om kan gaan. De Bedrijven Weth. Leesberg (K.V.P.) heeft weinig critiek op het college ver nomen, zelfs niet van de heer Hoy- tink. De verschillende programpun ten van het college vragen voorbe reiding. Waar de PvdA. zegt een christe lijke inslag te hebben, verwacht spr. medewerking bij de bestrijding van pornografische lectuur, waarin z.i. de wet niet voldoende voorziet. Hij wijst op het streven in Amerika naar de bestrijding van de lawine van dergelijke lectuur. De commis sie zal deze zaak ernstig bekijken en voorbereiden. Wat de bedrijven betreft, hoopt spr., dat Regering en Prov. zullen inzien, dat het voor de handhaving der autonomie gewenst is het G.E.B. te behouden. Het Radio-distributie- bedrijf is verloren; dat is oorlogs- werk; dat is in '42 overgenomen voor circa 2'/» ton. Dat bedrijf maak te 'n jaarlijkse winst van f45000, welk bedrag de gemeente nu moet missen. De Regering staat op het standpunt, dat dit terrein is voor de P.T.T., al moet de Kamer hiertoe nog besluiten. Het college zal de rechten op verlengde uitkering we gens winstderving niet prijsgeven. Met het slachthuis gaat 't vooruit en zijn de perspectieven gunstig. Invoering van vastrecht bij de Lichtbedrijven* heeft, zolang er dis tributie is, geen zin. Wat de positie va'n de klerk bij het Slachthuis betreft, citeert spr. de notulen van de betreffende wet houdersvergadering, volgens welke B. en W. zouden trachten dé rang van de betrokkene te verhogen. Bij tussentijdse regeling werd de heer De Boer bevorderd tot adjunct boekhouder. Na ontvangst van defi nitieve voorschriften uit Den Haag komt de zaak in z'n geheel in het G.O. De vergadering werd hierna ge schorst tot half 8. Bunkerbouwer Kronenburg voor zijn rechters IJsbrand Kronenburg uit Heiloo, gedagvaard voor het tribunaal, behoort ongetwijfeld niet tot de lichte gevallen. Hij was lid van de N.S.B., van de Technische Noodhulp, begunstiger van de SS, omdat hij dit een cul ture instelling achtte, en werd, louter en alleen omdat hij des dui vels oor niet wilde kussen, bunker bouwer. Hij bouwde op het vlieg veld De Kooy, maakte schigtbanpn te Petten, bunkers te St. Maartens brug, versperringen te Alkmaar etc. etc. Economisch Front achtte dit heer schap, dat zich wel uiterst onnozel hield, een soort middenstandsver eniging. In 1939 had hij een tekort van f 5045.- en in 1944 een bezit van ruim f228000.-, bij een omzet HARMONIE. Reeds enige dagen geleden wijdden wij aan de sublieme film van Marcel Carné, „Les Enfants du Paradis", die in dit theater wordt vertoond, een meer uitgebreide beschouwing. Bedoeld als bevrijdingsfilm, werd zij reeds tijdens de laatste bezettings jaren vervaardigd. Dat de voltooi ing op de dag der bevrijding moest wachten, is mede de reden, dat dit werk zo uitgebreid werd. In deze film, die een kunstwerk mag worden genoemd, wordt men meegesleurd in de dolle, schijnbaar doelloze stroom van het volle leven der Parijse pleinen en boulevards der negerjjiende eeuw. Uit deze woelige massa, zonder vormen, ont trekken zich langzaam de drie on derscheiden figuren van mannen, die ieder hun levensideaal- hebben gesteld, die zich groeperen rond de schone vrouw met spottende en lachende, onschuldige en gevaarlijke ogen. Haar naam is de naam van een bloem: Qarance. Meer dan drie uur lang voelt men zich opgenomen in het leven van deze mensen, van de gevierde ac teur, wiens hartstocht voor C^rance ongebreideld is, van de koelePmcyr- denaar, die zich onkwetsbaaar acht, maar wordt voortgedreven door die zelfde vrouw, van de pantomimist, die een waar kunstenaar is, wiens liefjie voor Garance hopeloos schijnt en het wordt, omdat hij de eenvoud der liefde niet begreep, van Garance die als een geest, engel of duivel, over het toneel zweeft, gracieus, maar berekend, die lacht omdat zij niet anders kan. En het toneel van deze levens speelt zich af achter de coulissen in de Theaters, waar diezelfde mensen hun toneel spelen voor de kinderen van-het schellinkje. Twee tonelen, wonderlijk en suggestief ineen ge vlochten. lyij achten het ons een plicht te wijzén op het gevaar, dat in deze film schuilt voor wie niet weet te onderscheiden. CINEMA AMERICAIN „De Klokkenluider van de Notre Dame", de film welke deze week op het programma van Cinema Ampri- cain voorkomt, is vervaardigd Haar de bekende, klassieke roman van Victor Hugo. De geschiedenis speelt zich hoofd zakelijk af in en om de Notre Dame en in ""het Parijs, dat juist kennis maakte met de eerste producten van boekdrukkunst. De schone Zigeuner,danseres Es meralda weet in Parijs door te drin gen, ofschoon het Zigeunervolk uit de stad wordt geweerd. Zij wil trach ten de vorst te bewegen, dat haar volk tot de stad wordt toegelaten. Haar schoonheid bezorgvnaar vele aanbidders, waartoe ook behoort de broeder van de Bisschop, die als rechter éen hoge positie bekleedt. Wanneer het meisje zijn liefde niet beantwoordt, deinst hij er niet voor terug een mede-minnaar te vermoorden en het meisje als de daderes aan te wijzen en mede te werken aan hare veroordeling tot de strop. Maar de onogelijke klokke- luider Quasimodo redt haar van de strop en maakt de moordenaar, die het meisje zelfs achtervolgt in de veilig gewaande klokketoren, on schadelijk. In deze film kan men dikwijls uit stekend spel bewonderen, niet alleen van de knappe danseres, maar ook van de achterlijke en lelijke klokke- luider Quasimodo en anderen, maar het "gegeven zelf en de ruwe volks zeden van het Parijs in die tijd, ma ken dat we deze film niet bepaald geschikt achten voor kin.deren. In het voorprogramma nieuws met een uitgebreide reportage van de Tour de France. VICTORIA-THEATER „De Witte Klippen van Dover" is de verfilming van een Engels ge dicht. Een film doordrenkt van En gelse traditie en nuchterheid, met zeer goede momenten. Een Ameri kaanse trouwt een Engelsman, ver liest hem in de oorlog '1418 in Frankrijk. Haar zoon groeit op ook in de Engelse sfeer en wanneer zij weer naar Amerika wil vertrekken is het de knaap die haar tegenhoudt en haar vertelt dat ook hij evenals zijn vader voor Engeland wil vech ten. Ook hij vertrekt in de laatste oorlog naar Frankrijk» en raakt ge wond in Dieppe. Bij het eerste transport oorlogsgewonden ontdekt zijn moeder als hoofdverpleegster hem en is bij zijn sterfbed juist op het moment' dat de Amerikanen de stad weer binnen marcher'en. In het begin is het verhaal een tikje langdradig, doch is overigens niet storend voor het geheel. A.B.T. „Spionne in de schaduw" is een film die ons wat vreemd aandoet; een werk waarin het spannende met het geestige afwisselt. Deborah Kerr speelt in de hoofdrol als een Iers meisje, dat door haar omgeving sterk beïnvloed wordt door de haat die de oude Ierse sol daten nog steeds in hun hart mee dragen tegen de vroegere Engelse vijanden. Zij weten dit het meisje zelfs zo sterk op te dringen, dat zij op haar 21ste verjaardag besluit haar vader land te verlaten en zich in Engeland in te dringen, om op deze manier contact te krijgen met Engelands huidige vijanden. Het yordt 1944: een der laatste oorlogsjaren. Engeland vecht verbit terd tegen haar grootste vijand Duitsland. En onderwijl worden plannen beraamd om de grote inva sie tegen dit land voor te bereiden. Om dit alles heen weeft zich de vreemde geschiedenis van dit kop pige, mét niets ontziende haat ver vulde meisje; een eigenlijk onge gronde haat, die oversloeg uit de tijd van Cromwell op de tegenwoordige Engelse'natie. Zij komt zover, dat zij samenspant met geheime Duitse agenten, doch juist als zij op het punt staat de grootste geheimen van de komende invasie te verraden, komt zij tot be zinning. Op dat ogenblik beseft zij voor 't eerst de volle draagwijdte van haar daden; zij ziet plotseling de gevolgen voor zich van de daden waartoe zij zich door haar haatgevoelens had laten meeslepen. Een knap gespeelde film. waar wij als moraal aan toe zouden willen ■voegen: „Laat de haat die wij tegen onze vroegere vijanden hadden^jiiet terugslaan op de generatie van thans!" van f 1.143.541.—. Dan had hij in Heiloo aan zijn vriend de „Stuckts- punktleitar" Maijer mededelingen gedaan over een overval. Tenslotte had hij omstreeks Dolle Dinsdag dienst gedaan als transportleider van N.S.V.O. op het station Gro ningen. Gepn wonder, dat de president, mr. Windhausen, flink tegen hem van leer trok. „U had het natuur lijk niets op het winnen van de ge allieerden, maar daarom behoeft U lieden, die bij de bevrijding last vrezen, nog niet te. helpen verdwij nen? En in welke Tcwaliteit maakte u lijsten op van mensen, die met paard en wagen voor de weermacht moesten werken? Die waren zelf ouü en wijs genoeg om te beslissen of zij al dan niet zouden komen. Daar had u, toch niets mee te ma ken?" Dit bunkerbouwertje spelen heeft gedaagde evenwel geen windeieren gelegd. Hij bezit nueen schuld van f35000.-, iets wat de President de opmerking ontlokte: „Nee, zover bent u nog nooit geweest". De echtgenote van gedaagde ver klaarde ook N.S.B.ster et zijn ge feest, die plus internering f 10.000.- boete ontving. De raadsman Mr. Scholten had de zware taak de leden van het tribunaal milder te stemmen. Hij resumeerde, hoe K. had blootge staan aan Duitse invloeden, door zijn Duitse vrouw en door het ge- infecteerde „Gemeentebelang" bij de N.S.B. verzeilde. Toen hij zag dat ook niet N.S.B.'ers' bunkers bouwden, ging ook hij aan het werk. Zelfs retourneerde hij de Duitsers het doceurtje van 20 winst, omdat zijn broodheren van oordeel waren, dat de bouw.ers teveel verdienden. Huizen slopen vond hij te bar en zou daarentegen zelfs zijn collega's aan materiaal voor burgerlijke karweitjes hebben geholpen uit zijn weermachtsvoor- raad. Op het Groninger station deed hij dienst om zijn vrouw te vinden. Zijn conclusie was, dat hier een nette kerel stond, die voor de ver leiding was bezweken en politiek op'het verkeerde paard had gewed. Hij vroeg vrijstelling voor zijn client, op grond van het tekort aan bouwlieden, zodat hij weer !e:> goed kan maken bij het wederop- bouwen var. ons vaderlair'. Uitspraak op 24 Juli. Vele parochianen van de St. Lau-, rentius vragen nieuwsgierig telkens weer: Hoe staat het toch met de feestviering van de deken? Wij horen maar niets. Wij moeten u daar op antwoorden, dat we niet veel kunnen vertellen, de voorbereidin gen moeten geheim zijn, want wij willen alles zoveel mogelijk tot een verrassing maken vodt de deken en voor de parochie. Maar wij kunnen u wel dit vertellen: er komt als pa- rochicjcadeau een groots' altaar, dat wel niet meer op 15 Augustus gereed is, maar toch zo spoedig mogelijk wordt opgebouwd. En dit zal de belangstelling hebben van alle ka tholieken, ja zelfs tot ver buiten Alkmaar. En op Zondag 17 Augustus en de daaropvolgende dagen zal er aan de parochianen een grootse feestavond worden aangeboden. Er wordt dan een spel gespeeld, dat speciaal voor deze gelegenheid is geschreven en al maandenlang in het jeugdhuis wordt ingestudeerd. Dat zal een gebeurtenis zijn in de geschiedenis van Alkmaar, waar nog lang over wordt gesproken. Maar dit alles kost veel geld. We hebben daarom de deken uit kunnen sturen en zodoende hebben wij Zondag vrij baan om eens over alles met u te praten en uw offertje in ontvangst te nemen. Tast eens goed in uw beurs en als u er soms Zondag niet bent, u kent mijn adres. Allen doen mee, dan slaagt alles goed. Namens de financiële commissie, B. VOETS, Kapelaan. VEEARTSENDIENST N.H. NOORDERKWARTIER Zondag 20 Juli hebben dienst de veeartsen Hakkesteegt, tel. 437 te Schagen en P. Reitsema, tel. 9 te Slootdorp. DE ARTSENDIENST IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn alleen voor dringende gevallen van Zaterdag 19 Juli te 16 uur tot Maandag 21 Juli te 8 uur bereik baar de artsen: Veenis, Beeker, Schut, Hoogkamrrjer, Bouwman, Ko ning, Brandt, Boerma en Schreuder. Weth. Van Slingerland is dank baar voor de opbouwende critiek uit de Raad; vaststelling van de begroting mèt de Raad verkiest spr. verre boven vaststelling zon der de Raad, zoals in bezettingstijd gebeurde. Spr. geeft de Raad de verzekering dat geen onderwerpen ter afdoening wachten op terugkeer van de bur gemeester. De reorganisatie van het Openb. L.O. is niet eenvoudig; er zijn stem men opgegaan hiervoor een raads commissie te benoemen; het College heeft er geen bezwaar tegen. Het tekort over '45 en '46 ad f 1.140.000 zal de gemeente zelf moe ten financieren en wel door 'n lening Uit ondervinding weet spr., dat de afd. Financiën en Verificatie lijden aan onderbezetting. De functie van Referendaris is noodzakelijk voor de goede gang van zaken. Het College zal geen ambtenaren aanstellen, die overbodig zijn. Het, vorderen van woningen is geen dankbare taak voor de burge meester en spr. is blij, dat die taak voortaan aan het College wordt op gedragen; dit zal dan vorderen op advies van de Woningcommissie. T.a.v. het stadsbusverkeer zijn B. en W. diligent; aan de buitenwij ken zal gedacht worden. De wethoudersfunctie eist geen volle dagtaak; gemiddeld 3 dg. per week. Het wethouderssalaris is voor de een wél, voor de ander niet te laag. Een andere werkverdeling is moeilijk; de wethouderssalariëring heeft de aandacht van de* C.d.K. Een studiecommissie wil het salaris vast stellen op 'n percentage van het bur- ge'meestcrssalaris. Spr. wil deze zaak dus nog even aanhouden, om te zien hoe deze actie verloopt. Van verhoging der vermakelijk heidsbelasting verwacht de heer Hoytink meerdere opbrengst, terwijl hij aan de andere kant minder bios coopbezoek wenst; maar dan wordt de opbrengst minder. De kosten van de weeskinderen in 1946 zijn niet f 2300.doch f 2735. per kind; dit is aanleiding voor B. en W. zich hierover met Regenten te verstaan. Wat het stijgend tekort van het Centr. Ziekenhuis betreft, wijst spr. op het groot aantal patiënten uit de buitengemeenten. Spr's persoonlijke mening is, dat de exploitatie van 't C.Z. voor gemeenschappelijke reke ning van de buitengemeenten moet komen. Spr. zag gaarne, dat de Raad het College opdracht gaf in die rich ting te werken. De onderwijsvernieuwing heeft de aandacht van het College; spr. meent dat er in? dezen al iets gedaan is. Bestrijding van schoolverzuim heeft spr's volle mede'werking. Het komt spr. voor, dat het onjuist is, vooraf de wensen van Alkmaar t.a.v. an nexatie ter kennis van'de Commis sieTer Veen te brengen, temeer, daar mr. Koelma zitting in die com missie heeft. Bevordering van het marktwezen willen ook B. en W. De K.v.K. acht stichting van 'n bollenbeurs in Alk maar het overwegen waard, als de Haarlemse beurs naar Hillegom gaat. Spr. meent, dat de directeur van het Marktwezen het zijne doet het marktbezoek te bevorderen; aan stelling van 'n adjunct-directeur acht spr. onnodig. In voorkomende gevallen zal spr. het G.O. bijeenroepen; maar dan moet er een behoorlijke agenda zijn. Wat de fin. toestand van de ge meente betreft, verheugt het spr., dat de heer Venneker deze niet ver ontrustend vindt en er hoop is, dat de gemeente er over 'n paar jaar weer boven uit is. T.a.v. dg opmerking van de heer Venneker, dat de Stichting Centraal Ziekenhuis geen -huur betaalt, merkt spr. op, dat bij de Stichting een paar ton aan de gemeente betaald werd. Een schooltandartsendienst wordt door de'regering voorbereid. Het Rippingfonds is f 180.000 groot doch is njpt alleen voor studiebeur zen, doch ook voor t.b.c.-bestrijding. In antwoord aan de heer De Wilde, die vroeg, of de B.L.O.-School ver plaatst wordt of niet, zegt spr., di> het wachten is op het rapport van Gemeentewerken. 'n Vijfde wethouder vindt spr. i.v.m. de werkzaamheden niet nodig. Spr. kan aan zijn functie meer tijd geven dan de andere wethouders. DE REPLIEKEN. De heer Knuisting-Nenen be spreekt de critiek, die op de C.P.N. is uitgeoefend. Hij noemt de heer Hoytink een ridder van de droeve figuur en de laatste der Mohikanen, die nog wel eens bij de C.P..N. zal komen vragen om lid te worden; spr. betwijfelt echter, of hij geaccep teerd zal worden. Aan het adres van de heer De Zeeuw zegt hij, dat de communisten in 1940 al illegaal werkten en hij citeert ten bewijze „De Waarheid" van Oct. 1940. De verwijten van demagogie wijst hij af De heer Hoytink betoogt, dat zijn opmerkingen over de C.P.N. niet dè leden van de fractie aangaat, doch het verderfelijk beginsel, waartegen spr. als tegen het Nat.-soc. zal blij ven strijden. De Muziektuin acht spr. een mooi object voor de Culturele Commissie. T.a.v. de functionarissen bij het slachthuis me.ent spr., dat als het college consekwent wil zijn, moet overgaan tot verhoging in rang, of als dat niet kan onderbrengen in 'n hogere groep. Spr. dient een voor stel in, om de heren Zeman en de Boer resp. over te brengen in sala risgroep VII en IV der Salarisver ordening en de uitvoering van dit besluit aan B. en W. over te dra gen. De heer Venneker zag de Muziek tuin liever voor culturele objecten gebruikt dan vqpr dancing. Lie wo ning-commissie zal niet ter sprake komen, als zij haar taak rechtvaardig uitoefent; spr. vond h,et antwoord op de "interpellatie-Kirpensteijn af doende en gaat dan nog in op enkele opmerkingen van de heer Knuisting over het communisme. De heer Sietsma* acht het voorstel Hoytink organisatorisch niet" juist: spr. wil de zaak via het G.O. be handelen. De heer Asjes komt op tegen ae aanvallen op de C.P.N. en citeert 'n numrner vgn het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, waaruit moest blijken, dat ook communisten de Febr. staking organiseerden'/'In de z.g. satellietstaten van Rusland is de klok niet achteruit, maar vóóruit gezet. Zij die daar gearresteerd zijn, onderdrukten de vrijheid. (Gelach) Na een nog lange repliek aan het adres van de heer de Wilde, houdt deze vol, dat de communisten zich aan demagogie schuldig maken. Hij vraagt nog de speciale aandacht voor vestiging van een school in het Bergerwegkwartier. Spr. is dankbaar, dat de voorzitter de on derwijskwestie commissoriaal wil maken. De Alkmaarse Gemeenschap moet men buiten politiek verband zien, doch als een 'geestelijk fede ralisme, zoals zich dat kort na de bevrijding manifesteerde. De heer v. d. Borden vindt de kwestie-Brüggemann niet opgelost en herinnert er aan, dat zijn huis destijds voor mr. Meischke gevor derd is, die er van af zag; kan daar mee die kwestie niet als beëindigd worden beschouwd? Spr. doet een voorstel, van dege nen, die" een woning wordt toege wezen, een heffing van 1 pet. van de huurwaarde te vragen tot een maximum van f 2.50. De heer de Zeeuw vergelijkt de bevrijding van die landen, die on der Russische invloed staan, met de bevrijding van ons land door de Duitsers en beveelt voorts de com munisten de lezing aan van het lijvige boek over het verzet van het Ned. Episcopaat. Bij het antwoord van het college op de replieken ontraadt wethouder Leesberg de motie-Hoytink over de functionarissen aan het Slachthuis. Er is reeds een voorstel bij Ged. Staten aanhangig. Het college laat de zaak niet los en is bereid haar t.z.t. in het G.O. te brengen. Het verzoek van bewoners van het Bergerwegkwartier om voor het komende schooljaar in het gebouw aan de Ruysdaelkade een openbare lagere school te stichten, werd af gewezen; het zal voor 1948/49 be keken worden. Om kwart over elf is de raad toe aan artikelsgewijze behandeljng, doch de P.v.d.A. trekt zich even terug voor onderling beraad. De heer Sietsma deelt daarna mede, dat zijn fractie tegen de mo tie-Hoytink zal stemmen; deze wordt met 1211 stemmen aangenomen. Tegen de P.v.d.A. en de 2 r.k. wet houders. De motie-v. d. Borden, waarin B. en W. worden uitgenodigd te komen met voorstellen inzake legeaheffing bij woningtoewijzing, werd aange nomen met 17 tegen 6 stemmen. Te gen: Sietsma, v. SlingerlaniJ, Stee nis, Bakker, Asjes en Knuisting Neven. De heer Schouten wil het con tract met de Noodschouwburg doen verbreken; weth. Coerts betwijfelt, of dit mogelijk is, doch geeft toe, dat de gemeente niet de volledige beschikking over de Korenbeurs heeft. De voorzitter zegt toe, dat het college deze zaak zal bekijken. De heer Schouten wil aan het ver lenen van subsidie aan het M.O.B. de voorwaarde verbinden, dat aan armlastigen gratis hulp wordt ver strekt. De heer Hoytink wil aan het sub sidie niet de voorwaarde verbinden, dat de gemeente in het bestuur ver tegenwoordigd is; dat wordt ook niet bij andere verenigingen gedaan. Er zitten in het bestuur van" 12 reeds 5 Alkmaarders, terwijl er plannen zijn voor fusie met de stichting „Voor- en Nazorg". Spr. vindt het onjuist gratis hulp te vragen voor armlastigen; deze worden in zieken huizen en sanatoria ook niet gratis geholpen. Weth. Bakker betoogt, dat ver tegenwoordiging van de gemeente in het bestuur van het M.O.B. wel gewenst is, waarop de heer Hoytink vraagt, of dit de mening is van het hele college. De heer Sietsma deelt het stand punt van weth. Bakker niet en staat achter de heer Hoytink. De voorzitter herinnert er aan, dat men wèl een vertegenwoordiger wil in het curatorium van het Ly ceum en zegt, dat het standpunt van weth. Bakker door het hele college gedeeld wordt. De heer Hoytink stelt voor, die voorwaarde te schrappen. Op voorstel van de heer de Wilde ging het college er mee accoord om, in plaats van de voorwaarde te stel len, te adviseren, dat het gemeente bestuur wordt uitgenodigd een ver tegenwoordiger aan te wijzen. Tenslotte na 16 uren behande ling werd de begroting met de bijbehorende begrotingen z.h.st. vastgesteld. De voorzitter bracht dank aan de ambtenaren, die aan de samenstel ling er van gewerkt hadden en sloot om half 1 de vergadering. K. F. C. Filmkeuring ALKMAAR: Harmpnie: Les en fants du Paradis, volw. Alkmaars Bioscoop Theater: Spionne in de schaduw, 14 jaar. Victoria: De witte klippen van Dover, 14 jaar. Americain: De klokkenluider van de Notre Dame, 14 jaar. BERGEN. De Rustende Jager: Het boek der wildernis, 14 jaar. De Grunwald affaire Voor de Bijzondere Pelitiereghter had zich gisteren een aantal ver dachten te verantwoorden, betrok ken bij de zwarte handel.in levens middelen bij de grossierderij van de fa. M. A. Grunwald te Den Helder. Voorts stonden enige personen te recht die van gestolen voorraden suiker hadden gekqpht. De hoofdver dachte was de directeur der gros sierderij M. A. G. die de admini stratie opzettelijk had laten ver waarlozen door voor %een half jaar naar Amerika te gaan, toestemming had verleend voor het zwart verko pen van 1000 kg. suiker en 1000 stuk ken zeep en bovendien enkele voor- schotbockjes had vernietigd die be zwaarlijke" gegevens voor zijn beleid konden opleveren. Gr. werd ver- i oordeeld tot 3 maanden en veertien dagen met aftrek van voorarrest en tot betaling van een boete van f 3000,De procuratiehouder W. kreeg een voorwaardelijke 'gevange nisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaar en een boete van f iooo,Tot zijn voordeel wer den zeer gunstige getuigenverkla ringen afgelegd. Twee maanden voorwaardelijk met een geldboete van f 200.kreeg deboekhouder T„ die suiker, jam en meel zonder het in acht nemen van de distribu tievoorschriften had geleverd. De personen, verdacht van het kopen van gestolen levensmiddelen kregen straffen, variërend van f 50 tot f 400. KABOUTERS Voor opgave voor kaboutergroe- pen St. Laurentius wende men zich persoonlijk of schriftelijk tot ohoe L. Luyks, hoofdleidster van de ka- bouterij, p.a. Seender's Manufactu- renhandel, Fnidsen. DRUK BEZOCHTE KAASMARKT Liet de hoeveelheid aangevoerde kaas gisteren nog wel iets te wen sen over (30.000 kg), het vreemde- lingenbezoek leverde de drukste dag tot dusver op. Er waren opmerk.elijk veel Franse bezoekers en de andere landen waren tegen de gewone gang van zaken in slechts door enkelingen' vertegenwoordigd. Ook' verschillende scholen brach ten gisteren een bezoek aan de kaas markt, terwijl voorts de belangstel ling uit eigen land en stad buiten gewoon groot was. Vopr de V.V.V. was het ook een goede dag, want de drukte ken merkte zich door een groot aantal torenbeklimmers. Van de zijde der V.V.V. hoorden we helaas de' jam merklacht, dat nog steeds zo weinig stadgenoten waardering en belang stelling hebben voor de V.V.V. Alk maarders, dat laten we ons niet zeggen. Zoals u elders in dit blad kunt lezen, wordt Donderdag 24 Juli om 8 uur in Paviljoen Kinheim een algemene ledenvergadering gehou den. Reserveert u die avond en geeft u op als lid. Eventueel kunt u ook even een berichtje zenden aan het secretariaat, dat in het Waag gebouw is ondergebracht. De V.V.V. rekent op u! OUDEN VAN DAGEN AUTOTOCHT HEILOO. Door de spontane me dewerking en offervaardigheid van de burgerij van Heiloo is het we derom mogelijk de Oudjes van onze gemeente een genoegelijke en aan gename dag te bezorgen. De auto tocht is vastgesteld op 21 Augustus a.s. De Ouden van Dagen, die voor de tocht in aanmerking wensen te komen en die de 65-jarige le.eftijd hebben bereikt, kunnen zich opge geven van 4 tot en met 7 Augustus a.s. bij Mevr. Bammens, Rijksstraat weg 220. De dames gelieve bij aan melding een snoepbon mede te ne men.Op bezitters van een auto wordt nogmaals een dringend be roep gedaan op hun gewaardeerde njedewerking. en worden verzocht op 21 Aug. wagen en persoon ter be schikking te willen stellen voor dit mooie doel wordt met belangstelling tegemoet gezien en de dank der Oudjes is b.ij voorbaat verzekerd. Aanmelding bij de heer J. L. Groot, Rijksstraatweg 318 te Heiloo. OPENING NIEUW ZWEMBAD WAARLAND Op Zqndag 6 Juli jl. zou het nieuwe zwembad officieel worden geopend; doch helaas, we gens het ongunstige weer kon dit niet doorgaan en moest dit festijn ter elfder ure tot een nader te be palen dag worden uitgesteld, Nu zal dan deze officiële opening plaats vinden op Zondag 20 Juli a.s., des middags om 2 uur. Er zullen dan wedstrijden gehouden worden op de 50 en 100 "meter, alsmede zwem- en duikdemónstraties. Wij hopen, dat het weer ons nu eens goed gezind is en wij dan ideaal zwemweer hebben, zodat de opening nu werke lijk kan doorgaan; aan belangstel ling zal het dan niet ontbreken. WAARLAIJD. Ongeval. Don derdag 17 Juli j.l. des avonds om streeks half negen geraakte het 10- jarig dochtertje van de heer J. L. uit de Slootgaard, bij het ophalen der brug, daartussen bekneld. Het liet zich nogal ernstig aanzien, want bloedend werd zij opgenomen. De dokter die spoedig ter plaatse was, constateerde egn schedelbasisfrac- tuur. Nadat haar het H. Oliesel was toegediend, werd het slachtoffer in bewusteloze toestand naar het St. Elisabethsziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Naar wij vernemen Is haar toestand redelijk wel. WAARLAND. Geslaagd. On ze plaatsgenote T. Keet slaagde bij de in het St. Elisabethsziekenhuis te Alkmaar gehouden examens voor het diploma kraamverzorgster. S.V.W. JUBILEERT HEERHUGOWAARD Zondag a.s. viert S.V.W haar twintigjarig bestaan. We heDben het programma reeds in het verslag der jaarver gadering geplaatst, maar er dient toch nog iets aan te worden toege voegd. 's Middags om 12 uur spelen twee SVW-combinaties der lagere elftal len tegen elkaar. Om 1 uur SVW II tegen LSVV n. Om 2.30 uur SVW I tegen LSVV I. Des avonds om 7 uur SVW 1927 tegen SVW 1937. Deze wedstrijd zal geleid worden door een oud-voorzitter. Des middags zal ons Fanfarecorps „Hou en Trou" haar medewerking verlenen. En dan des avonds de feestavond bij H. Veenboer. Wij wensen SVW van harte geluk met dit jubileum en hopen, dat het Zondag druk zal zijn op het gemeente-sportterrein en vooral, ddt de spelers een goede in druk zullen achterlaten. Een paar minuten o\ van vijf werd Alkmaa gisterenmiddag opgesci het onheilspellende gel brandweersirenes. Om uur was brand uitgeb.r bovenste verdieping va man's Meelfabriek aan merweg. Het betrof de Sagarin de maalderij i bracht. Hoewel de bral na ogenblikkelijk ter p kon zjj niet verh inden dqglde etage volkomer brand. Het is een gelu dat de brandhaard z boven bevond, want wa één of meer verdiepii had gelegen, zou dcb nog veel aanzienlijker weest. Nu heelt het zi tot één verdieping, ter gcr gelegen vèrdiepin waterschade opliepen. C ment, dat wü dit schrj schade niet bij bena schatten, doch ongetw draagt zij vele duizende DE De brand vond yermo oorzaak in het overspring electrische vonk uit ee op het meelstof, dat uit» explosief is. Werklieden, verbrande verdieping 1 verrichtten, vertelden o: Qjotseling een hevige hoorden, waarna vrijwel lijk de vernietigende vla ronddeelden. Het vuur t; een grote hoop zemelen gevulde zakken met grar eveneens een prooi der i Toen de brandweer dreven grote dikke rookw het kanaal, terwijl de vli ven het dak uitkwamen, ten luchtkoker boven op dak stond in lichterlaaie ramen was een helrod zichtbaar. Het liet zich i ginne aanzien, dat deze tere vormen zou aannem heeft dan ook een ieder dat onze kwieke brandw. het vuur binnen een ur waren. De hitte, die de bran( nen boven hadden teloor schier onuithoudbaar. Zelf kwamen de golven warm mensen tegemoet. Aan de waar het vuur het hei stond de ladderwagen er hulp van het schietkanon probeerd om de ramen stc ten, wat echter niet gel Werden twee deuren, w gevulde zakken naar bem den getakeld, opengespot door'het toch mogelijk vanaf die jijde het vuur dgp. Vanaf het belendend; de brandw.eer met twee en drie stralen aan en ook dak, dat boven de brand dieping was gelegen en gi PROGRAMMA ZONDAG 20 JUL HILJCERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.30 Morge 9.30 Nieuws: 10.00 Hoogn Kamermuziek; 12.30 V: orkest; 1.00 Nieuws; 2.30 concert; 4.00 Kerkmuzikalc 8.15 De Zilvervloot; 9.01 10.30 Nieuws; 10.50 Sy orkest. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 10.30 K< I,2.03 Zang; 1.00 Nieuws; i harm, orkest; 3.45 Kam< 5.30 Mannenkoor; 6.30 orkest; 7.30 Sextet; 8.00 Nie Kurhaus-concerf; 9.25 Zorr programma; 10.15 Hoorsp Nieuws; 11.15 Gram. muzii MAANDAG 21 JUL HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Och 8.00 Nieuws; 9.00 Nieuws; kenbezoek; 12.15 Kamerorl Nieuws; 2.20 Ggmengd ko Schoolkinderen; 7 uur Nie: Boekenprogramma; 10.30 II.25 Zomerschaaktournooi. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Och 8.45 Concert; 9.15 Morgei 9.35 Arbeidsvitaminen; 12.( 1.00 Nieuws; 1.15 Vaudevill 3.05 Bonbonni.ëre; 6.00 Niei Kurhaus»concert; 9.15 Hoors Nieuws; 11.15 Swing colleg Een zeer bijzonder tweedaags congres vond te "Parijs plaats. Tachtig gevangenis aalmoezeniers kwa- men*bijeen te samen met 150 reclasserings- ambtenaren, zowel mannen als vrouwen. Zij bespraken ver schillende vraagstuk ken op het gebied van reclassering en gevan geniswezen. Sedert drie eeuwen, toen de H. Vincentius Paulo voor het eerst de gees telijke verzorgers van gevangenen bijeenriep is dit de eerste keer, dat een dergelijke bijeenkomst plaats vond. 9 Noord-China heeft zijn eigen Ka tholieke radio-uitzen dingen. De Belgische Pater Joos heeft daar de leiding van en aan hem is het te danken, dat de Katholieken in China thans over ruim drie uur zendtijd per week beschikken. ^De ze radio-programma's worden gegeven over het Peking Central Broadcasting Station XRRA, het officiële zendstation der Chi nese regering in Nrd. China. Het is de krachtigste zender van het land en op één na de krachtigste in het zi w e V' di ei v di zi VI di lc G v< d: g< ee ge 'dc de

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2