Nieuuu Vrijheid van handelen in Indonesië hernomen Openbare zonder gebouwen in Batavia tegenstand bezet Minister-president dr. Beei spreekt het beslissende woord Soldaten uit Indië terug Nederlandse vliegtuigen boven Djocja f:1 l-SALON Pa!ar bedankt a!s Kamerlid GANI EN TAMZIL IN ARREST; Enaelond teleurgesteld lanstreek dam y Een duidelijke toelichting op het besluit Oorlogsschip in de haven van Cheribon Laatste nieuws over spreekt! BANK N.V. riuziek N. Hes, S£ ït SCHACEN Kunstkring xposeerd ALKMAAR Voor Alkmaar en omgeving „NU VAST STAAT, dat de republiek niet in staat is, in haar gebied veiligheid en recht te verzekeren, heeft de Nederlandse regering haar vrijheid van handelen hernomen, en de Landvoogd gemachtigd, om, gezien het nog steeds voortduren, hei verscher pen zelfs van de vijandelijkheden, de vernielingen en al wat dies meer zij, met de hem ter beschikking staande strijdmacht tot politioneel optreden over te gaanom datgene te verwezenlijken, waartoe de republiek zelf onmachtig blijkt" - aldus deelde de minister-president, dr. Beel, gisterenavond in een radio-rede tot het Nederlandse Volk mede. De inleidende operaties door de Ne derlandse strijdkrachten zijn om 23 uur Java-tijd ingezetZij zijn begonnen, van alle bezette zones uit, met plaatselijke militaire acties. GEBED voor indië Laatste nieuws uit Batavia J N.V.V. waarschuwt Volendam" repatrieert 1500 mensen Republikeins kabinet bijeen protest en verzoek om interventie Geen oorlog Zes ministers van Birma vermoord bedrijf, aanschaf- gen, machines e.d. in. Treedt met C RAS-ZUID Juli. C. SIJM. DINSDAG DEUNTJE. Prima consumptie. jwielstalling aanwezig. 2 \GIERSDIENST BOOT NV 1.20 NV 9.00 12.20 17.20 14.00 19 00 ens de Kaasmarkt. Vrijdag G LANGEDIJK Jen. :zit zijn van een rijwiel, nen voor rijwielbanden ongeacht beroep of af- aanvragen van een In- wijs te zijner tijd recht banden. Voor kinder- ïaat 20 x IV2 of kleiner igd, daar deze banden geleverd. idacht op gevestigd, dat 1 vraag voor toerbanden en nog nooit geen bon- itvangen, nu opnieuw 2 oude aanvragen ver- 'formulieren kan alleen ■an de stamkaart, f der aanvraagform.: DE: Distributiekantoor, .2 uur. ibutiekantoor: Maandag >IJK: Distributiekantoor uur. Distributiekantoor: uur. >uw naast N. H. Kerk: uur. nTOORD: Distributiekan- an 912 en van 24 u. 5UID: Distributiekantoor 12 en van 24 uur. miraal": Vrijdag 25 Juli Kossen: Vrijdag 25 Juli ian: Vrijdag 25 Juli van formulieren worden in >ekend gemaakt! zen voor rijwielbanden. :zit zijn van een rijwiel, ooit een bandenbon heb- onderstaande dagen een tegen overlegging van de 1 na het afhalen, moeten gevuld wederom worden jverlegging van de stam- wordt het inschrjjvings- rllijk aan betrekkene uit- li letters A tot en me: D i Maandag 4 Aug.; Dins- en met O van 912 uur, Woensdag 23 Juli let. 'an 9—12 uur, inleveren 21 Juli letters A tot en 3 uur, inleveren Maandag i letters L tot en met Z inleveren Dinsdag 5 Aug. ensdag 23 Juli geheel van eren Woensdag 6 Aug. 21 Juli geheel van 912 Jaandag 4 Aug. jg 22 Juli geheel van 9 :n Dinsdag 5 Aug. •dag 24 Juli geheel van venen Donderdag 7 Aug. luli geheel van 912 en idag 8 Augustus, dag 23 Juli geheel van 9 a Woensdag 6 Aug. .i geheel van 912 en 1 •dag 7 Augustus, lag 25 Juli geheel van 9 n Vrijdagv. 8 Augustus. 1 Juli letters A tot en met weren Maandag 4 Aug.; E tot en met O van 9—12 5 Aug.; Woensdag 23 Juli van 912 uur, inleveren Hooic"redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. edïtie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel MAANDAG 21 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11282 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230), SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank NEDERLAND ZET GEZAGSAPPARAAT IN De heer Palar deelt mede, dat hij in verband niet de jongste ge beurtenissen in Indonesië is afge treden als lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal en be dankt heeft als lid van de Partij van de Arbeid. F^E REDE VAN DR. BEEL hebben wij in drie delen gesplitst. Men treft ze in dit nummer aan. Om het belang der zaak en tot goed begrip voor een ieder, waar het om gaat, bevelen wij de lezing van deze rede ten zeerste aan. Het derde deel, waar het op aankomt, begint met de mededeling, dat er een punt komt, waarop lankmoedigheid ophoudt een deugd te zijn. En dan verklaart Dr. Beel het volgende: ,»Nu vast staat Nu het vaststaat, dat de tegen woordige regering der republiek economische afbraak en plunde ring, monetaire verwarring en wetteloosheid, niet kan tegengaan en dust allerminst in staat mag worden geacht om in haar gebied veiligheid en recht te verzekeren en anderzijds weigert om samen met ons de voorwaarden hiertoe te scheppen; Nu vaststaat, dat indien hier niet snel verandering in komt, talrijke economische objecten, utiliteitsbe- drijven, verkeerswerken en andere waardevolle bezittingen merendeels toebehorende aan niet-Indonesiërs en buitenlanders, mitsgaders grote voorraden levensmiddelen en grond stoffen, waar de wereld de grootste behoefte aan heeft, zullen worden vernield; nu de gevaren voor de bewoners van bepaalde streken door het uit blijven van een behoorlijke voedsel voorziening worden vergroof, en nu vaststaat, dat deze republikeinse re gering weigert aan het gerechtvaar digd verlangen der Nederlandse re gering, tot het beëindigen van al deze aperte schendingen van een maal aangegane overeenkomsten ge volg te geven; nu moet de Nederlandse rege ring zich op het standpunt stel len, dat en het op 14 October 1946 gesloten bestand en de op 25 Maart 1947 getekende overeen komst van Linggadjati door de re publikeinse regering en haar or ganen zodanig zijn overtreden en geschonden, dat de Nederlandse regering hierbij goede wil niet meer aanwezig kan achten en dus haar vrijheid van handelen over eenkomstig hetgeen bij het aan gaan der overeenkomst van Ling gadjati harerzijds is uitgestippeld moet hernemen. De Nederlandse regering heeft dit gedaan. Zij heeft de landvoogd gemach tigd, om, gezien het nog steeds voortduren, het verscherpen zelfs van de vijandelijkheden, de ver nielingen en al wat dies meer zij. met de hem ter beschikking staan de strijdmacht tot politioneel op treden over te gaan. om datgene te verwezenlijken, waartoe de re publiek zelf onmachtig blijkt. Landgenoten, de regering verheelt niet, dat deze stap haar'zelf grote moeite heeft gekost en zij is er zich van bewust, dat hierdoor bij velen onder u naast bezorgdheid voor hen, die ginds, ver overzee, hun plicht moeten doen, een teleurstelling wordt gewekt, niet geringer dan de hare. Wij hebben zorgvuldig nagelaten enige druk op de republiek uit te oefenen zolang het erom ging tot een accoord te geraken. Integendeel, de Nederlandse regering is de repu bliek in deze zover mogelijk tege moetgekomen. Zij heeft volledig be grip getoond voor het gezonde natio nalistische streven, hetwelk zich in Indonesië heeft geopenbaard. Dat haar iedere neiging om dit gezonde nationalisme te weerstreven vreemd is, Oost-Indonesië en West-Borneo kunnen het getuigen en getuigen het ook. Wij hebben de republiek in volko men vrijheid tot een overeenkomst bewogen op beginselen, waarvan wij de juistheid blijven erkennen en de toepassing blijven vergen, ook nu. Het is echter ten enenmale on aanvaardbaar, dat, wanneer eenmaal een overeenkomst vrijwillig is ge tekend, deze van dag tot dag wordt geschonden. De regering blijft aan de beginse len van Linggadjati vasthouden. Wie mocht menen, dat er aanleiding is om zich van deze beginselen te ont doen, zal de regeering tegenover zich vinden. De toepassing dezer richtlijnen ten aanzien van de beide andere, reeds gevormde deelstaten van Indonesië en ten aanzien van al die delen, die daartoe de wens alsnog zullen te kennen geven, zal ononderbroken voortgang vinden. Ook tegenover de i republiek behouden zij ten volle hun kracht. Zodra een leiding der republiek bereid en bij machte zal blijken tot ene daadwerkelijke samenwerking overeenkomstig Linggadjati, staat ene gelijkberechtigde plaats, als door de andere deelstaten ingeno men, in de kring van de Verenigde Staten van Indonesië voor haar open." IN DE ZORGVOLLE dagen welke nu voor de ver houding NederlandIndië zijn aangebroken, past 'n aansporing tot het gere geld en gemeenschappe lijk bidden van het ge bed, dat de Bisschoppen op 17 November hebben voorgeschreven: Wij smeken U, God Al machtige Vader, stort goed gunstig Uw zegen uit over Indië, wil er de vrede herstel len, en verleen, dat onze jongens en mannen be houden uit Indië terugke ren. Dat de Heilige Geest onze Regering verlichte en haar bijsta. Lieve Moeder Maria, bid voor de Regering en voor Uw kinderen in Indië. Stadsbeeld niet ongewoon BATAVIA, 21 Juli. (Aneta). 12 uur na de bekendniaking van dr. van Mook, dat de Nederlandse Re gering haar vrjjheid van handelen herneemt, was het stadsbeeld in Batavia niet opmerkelijk onge woon. De straten waren hedenochtend niet zo druk als anders, doch moge lijk is dit gedeeltelijk te wijten aan het inzetten gedurende de nacht van heftige regen en onweer, hetgeen iets ongewoons is voor het droge sei zoen. O De telefoons werkten niet gedu rende de nachtelijke uren, doch he denmorgen was het weer mogelijk te telefoneren, alhoewel men moei lijk verbindingen kon krijgen. De telefoonjuffrouw van de Centrale zegt thans bij een oproep niet meer „Djakarta" doch „Weltevreden evenals voor de Japanse invasie. Water en electriciteit functioneren normaal. Volgens een officiële me dedeling is de stroomlevering aan de industrie heden gestaakt, daar het thans van het hoogste belang wordt geacht, met name voor de veiligheid van de bevolking, dat de verlichting op straat en in de huizen zoveel mogelijk kan branden Tegen onberaden stappen Het Hoofdbestuur van het N.V.V. doet een dringend beroep op de arbeiders noch op eigen initiatief, noch in gevolge oproepen van welke organisatie of groep van personen dan ook, het werk neer te leggen of onberaden stappen van welke aard ook te doen. n Voor dag en voor dauw liep de ..Volendam" binnen en meerde aan de Lloydkade te Rotterdam. Het schip bracht de eerste 450 manschap pen van het Kon. Ned.-Indische le ger naar huis terug. Velen met vrouw en kinderen. Ook 136 man schappen van de luchtstrijdkrachten behoorden tot de passagiers, In to taal bevonden zich bijna 1500 eva- cué's. aan boord, van wie verschei- denen eerst onderweg het levens licht aanschouwd hadden. Zieken waren er niet veel, ternauwernood twintig. Dit is het eerste grote contingent gedemobiliseerde of met verlof gaande K.N.I.L.-evacué's, dat naar Nederland kwam. Mensen, die om gezondheidsredenen na hun terug keer uit Japanse krijgsgevangen schap niet meer voor actieve dienst in aanmerking kwamen. De repa- triërenden hebben allen na hun be vrijding opnieuw in Indonesië ge werkt en keren, na ongeveer twee jaar zware dienst, volgend op hun geestelijke en lichamelijke uitput ting onder de Japanners, naar het vaderland terug. Eerst nadat het schip had vastge maakt, richtte Minister Jonkman zich in een korte toespraak tot de kapitein en de opvarenden, om na mens de Nederl. Regering allen welkom te heten, speciaal de leden van het K.N.I.L. en hun gezinnen. Spr. betuigde erkentelijkheid voor hetgeen allen vooral de laatste ja ren voor Nederland en Indonesië, BATAVIA, 21 Juli (Reuter). Volgens Republikeinse berichten zouden de Nederlanders hedenmorgen hun luchtmacht heb ben ingezet. Het Republikeinse persbureau Antara meldt, dat twee Nederlandse vliegtuigen het vliegveld nabij Madioen heb ben aangevallen en de hangars bombardeerden. Het vliegveld nabij Soerakarta zou eveneens zijn gebombardeerd. Volgens Radio-Djogja vlogen Nederlandse vliegtuigen laag over de stad, maar er werd geen melding gemaakt van enige aanvalsacties van deze vliegtuigen. Antara bericht nog, dat Nederlandse vlieg tuigen de stad Malang met boorawapens hebben beschoten en dat twee toestellen een munitie-opslagplaats nabij Magelang onder vuur namen. „Antara" bericht verder, dat twee Nederlandse vliegtuigen een aanval van een half uur op het vliegveld van Tjibeureun hebben uitgevoerd. Het aantal slachtoffers is onbekend. Het republikeinse persbureau meldt verder, dat de Nederlanders een aanval op het front van West-Java hebben ingezet en dat mitrailleurs en mortieren over en weer actief waren. Officiële berichten over voort gang der Nederlandse troepen op de fronten van Batavia. Bandoeng. Se- marang en Soerabaja ontbreken nog. De regen over geheel Java»schijnt echter de aeties te land en in de lucht te vertragen. Vier Nederlandse vliegtuigen vlogen hedenmorgen gedurende vijftig minuten boven Djogja. Ne derlandse amphibie-vliegtuigen en een Nederlands oorlogsschip ziin de haven van Cheribon binnenge komen. Het republikeinse kabinet is te Djogja bijeengekomen. Het republikeinse persbureau An tara meldt verder over de militaire acties, dat een Nedefiands vliegtuig boven Cheribon pamfletten heeft uitgeworpen, ondertekend door Ge neraal Spopr, waarin hij de bevol king aanmaant tot kalmte en op roept geen verschroeide-aarde-tac- tiek toe te passen. De pamfletten doen tevens een beroep op het bur gerlijke bestuur, en de Moslimse lei ders en op het volk om de Neder landse troepen hun volle vertrou wen te schenken. Generaal Soedirman, opperbevel hebbel- der republikeinse strijd krachten, richtte zich heden tot het Indonesische volk met de woorden: „Thans is het ogenblik voor alle In donesiërs aangebroken om hun land te verdedigen tegen de Nederlandse aanval. Het gaat om de verdediging van onze natie". Hij verklaarde ver der, volgens „Antara", dat de Ne, derlanders de aanval waren begon nen „zonder enige voorafgaande oorlogsverklaring" Red.) DE REPUBLIKEINSE ministers Gani en Tamzil, die thans onder bewaking in hun huis verblijven, hebben tegenover Reuter een beroep gedaan om een onderhoud met de consuls-generaal van Engeland, Amerika, China, Frankryk en Australië te hebben teneinde hen te bewegen tot interventie. Zij protesteerden tegen het feit, dat Nederlandse soldaten hen in arrest hadden gesteld vijftien minuten, nadat zij de Nederlandse nota, waarin het ver breken van de betrekkingen met de republiek werd medegedeeld en - O rdat zij de tijd hadden gehad hun regering te Djogja hier van in kennis te stellen. HET IS EEN goede gedachte ge weest van de minister-president dr. Beel. om reeds aanstonds na het in werkingtreden van de fatale be slissing met betrekking tot Indone sië, via de -radio het Nederlandse volk over de stand van zaken in te lichten. Voordat in deze uiterst- verwarde verwikkeling nog meer vrij spél zou kunnen worden gela ten aan onbetrouwbare voorlichters en verwekkers van paniekstemmin gen, diende het Nederlandse volk inderdaad tijdig te worden voorge licht over het hoe en waarom van de beslissende stap, die Nederland eindelijk en ten lange leste toch heeft moeten nemen. Onze lezers fullen er herhalen wij goed aan doen, de woorden, die dr. Beel Zondagavond gespro ken heeft, goed in zich op te ne men. Dan weten zij, waar hét om gaat en zullen zij ook enigszins ge wapend zijn tegen de onjuiste sug gesties, welke van bepaalde zijde zeker zullen worden gedaan. Waar wij vandaag vooral de aan dacht op willen vestigen, dat is de noodzakelijkheid, om een ernstig misverstand te voorkomen, dat ook al van zekere .zijde in de hand ge werkt wordt, het misverstand n.l. als zou Nederland in Indonesië een oorlog gaan voeren, bij voorkeur dan met bepaalde bedoelingen als een koloniale oorlog aangeduid. Dat is volkomen onwaar. Nederland voert geen oorlog, noch tegen het Indische volk, noch tegen de republiek. Zij staat op het stand punt, men kan het nalezen in de rede van dr. Beel dat het onmo gelijk is gebleken, er op te vertrou wen, dat de republiek in haar ge bied orde en veiligheid kan hand haven. Hoezeer de feitelijke gezags uitoefening van de republiek wordt erkend, staat het vast. ook op grond van Linggadjati, dat Nederland vol kenrechtelijk en grondwettig de souvereiniteit over heel Indië, dus ook over de gebieden van de repu bliek. heeft, hetgeen haar verant woordelijkheid meebrengt voor de handhaving ,en het herstel van orde, recht en veiligheid. Nederland staat voor de taak en de plicht, zijn gezag uit te oefenen en daartoe heeft het maatregelen genomen, nu het, ondanks het ac coord van Linggadjati, aan de repu bliek niet mogelijk is geweest, dit te doen. Zo staat de zaak en niet an ders. De regering verklaart dan ook uitdrukkelijk, dat zij Linggadjati als staatkundig beginselprogram hand haaft. Het Nederlandse volk zal er goed aan doen. ook in deze moeilijke ogenblikken zijn hoofd koel te hou den. Beel en zijn mannen hebben waarlijk niet voor hun genoegen en niet lichtvaardig deze stap gedaan. Zij deden het, in het volle besef van Dr. Gani verklaarde verder, dat hij de Amerikaanse consul- generaal verwacht had met een nota van het Amerikaanse mi nisterie vcm buitenlandse za ken, maar verrast was dat de consul-generaal zich niet aan zijn afspraak gehouden had. „Engeland en Amerika moeten ogenblikkelijk stappen onder nemen om aan deze catastrofe een einde te maken", aldus dr. Gani. Hij protesteerde vervol gens tegen „de ruwe en mee dogenloze wijze", waarop hij en zijn mede-republikeinen, naar zijn zeggen, door Neder landse en Ambonneze soldaten gearresteerd waren. hun verantwoordelijkheid voor het lot van de Indische volkeren, van de nog steeds in kampen en onwaar dige toestanden verkerende ge- interneerden envan onze dui zenden in ons Overzeese Gebieds deel aanwezige mannen en jonge mannen, die het kostbare levende materiaal van ons gezagsapparaat uitmaken. In deze omstandigheden is er .ze ker alle reden, te hopen en te bid den dat het doel van de beperkte militair-politionele actie, waartoe Nederland helaas heeft moeten be sluiten, zo spoedig mogelijk zal wor den bereikt met zo gering-mogelijke verliezen aan mensenlevens. Wij hopen en bidden en wat dit laatste betreft, is er meer dan ooii^ aanleiding, tot een zo krachtig en algemeen mogelijke actie voor het gebed, dat de Bisschoppen reeds op 17 November 1946 hebben aanbevo len en dat door de Katholieke Actie is verspreid! De ex-gemeente-secretaris van Westzaan heeft in een schrijven aan de gemeenteraad ernstige beschuldi gingen geuit aan het adres van de burgemeester dier gemeente de heer H. F. Jantzen. In een op verzoek van de P.v.d.A. gehouden vergadering van de gemeenteraad werd besloten een commissie van drie te benoe men, bestaande uit vertegenwoordi gers van drie raadsfracties, die aan de C. d. Koningin zal verzoeken een ere-raad te benoemen, teneinde een onderzoek naar de gedragingen van de burgemeester in te stellen. De burgemeester van de Belgische gemeente Baarle-Hertog, die in ver band met een uitgebreide graan- fraude op 27 Maart van dit jaar te Breda werd gearresteerd, is weer in vrijheid gesteld. voor het Koninkrijk hebben gedaan. Hij besloot met een driewerf „hoe zee" op H.M. de Koningin, welke roep door allen aan boord spontaan werd beantwoord. De inmiddels gearriveerde Ma rinierskapel zette vervolgens op de kade het Wilhelmus in, waarna de ontscheping begon. PRINSES MARIJKE verlaat het ziekenhuis Prinses Marijke kan, na circa vijf weken in het Gasthuis voor ooglij ders te Utrecht te zijn behandeld, weer naar Soestdijk gaan. De opera tieve behandeling van de aangebo ren oogafwijking is met goede uit slag bekroond. Met het s.s. „Volendam" is het eerste contingent met verlof naar ons land terugkerende valide militairen van het K.N.I.L. in de Rotterdamse haven aangekomen. De mannen begeven zich van boord. Toen de Nederlandse actie te Ba tavia begon waren alle telefoonver bindingen verbroken. Door een ver keerde uitleg van een militaire or der heeft ook het Centraal Tele graafkantoor bevel gekregen de werkzaamheden te staken, doch niet totdat de correspondenten hun eer ste verslagen over de ontwikkeling van Zondagavond hadden geseind. De voorbereidingen voor de overna me van de republikeinse gebouwen begon reeds vroeg op de dag met aanzienlijke militaire activiteit op straat en in de hoofdkwartieren van leger en politie. Gewapend met geweren, pisto len en Tommy guns arriveerden politietroepen en Nederlandse sol daten in motorlorries aan de sta tions, de postkantoren, de republi keinse regeringsgebouwen en openbare nutsbedrijven en namen deze over, zonder dat tegenstand geboden werd. Eerder hadden de republikeinse autoriteiten hun personeel geïnstrueerd geen te genstand te bieden. Zij hebben aan iedere employé 2 maanden salaris uitbetaald en zo veel mogelijk levensmiddelen uitge reikt als beschikbaar waren en hen tevens bevolen van Maandagochtend af de campagne om niet mede te werken, te beginnen. Waarnemers te Batavia zijn van mening dat het ten minste twee da gen in beslag zal nemen om mijnen en obstakels op te ruimen voordat de Nederlanders in de richting van het binnenland kunnen optrekken. Nederlandse regeringskringen ver klaarden dat voorlopige regelingen getroffen zijn betreffende vliegvel den. buiten Voor-Indië, welke door de K.L.M. op de route Amsterdam- Batavia zullen moeten worden ge bruikt. De mate, waarin de republikeinen weerstand zullen bieden blijft een vraagpunt. Met tenminste twee divi sies in Oost-Java, welke hun basis hebben in Malang, een divisie in Midden-Java en twee in West-Java zullen de republikeinen, naar men volgens Reuter in Batavia verwacht, scherp tegenstand bieden aan de Nederlandse openingsaaitvailen om zich vervolgens terug te trekken in het beboste bergland, waar zij een zeer lastige guerilla zouden kunnen voeren. Bij een moordaanslag op de Bir- maanse regering te Rangoon zijn zes ministers het slachtoffer ge worden, waaronder de 32-jarige leider der voornaamste politieke partij van Birma Asoeng-San. Vijf met machinegeweren gewa pende terroristen drongen het hoofd kwartier der regering binnen, scho ten een schildwacht neer en schoten hun wapens op de vergaderde mi nisters leeg. De moordenaars wisten vervolgens in een jeep te ontkomen. Deze slachting heeft vrijwel een einde gemaakt aan de Birmese uit voerende Raad, die bezig was aan de opstelling van een grondwet, nadat Engeland' onafhankelijkheid beloofd had. Asoeng-San, leider der anti fascistische Vrijheids Volksbond, was een onverzoenlijke vijand van de beide communistische partijen in Birma. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft Zondag avond een communiqué uitge geven, waarin wordt gezegd, dat „zijne majesteits regering zo juist kennis heef' genomen van het besluit van de Nederlandse regering om machtiging te ge ven tot militaire actie tegen de Indonesische strijdkrachten te beginnen- bij de dageraad van 21 Juli. Deze actie wordt officieel beschreven als een politionele actie van beperkt karakter. Het is met de grootste teleur stelling dat zijne majesteits rege ring getuge is van de mislukking van haar onophoudelijke pogingen gedurende de laatste achttien maanden om een vreedzame rege ling van de bijzonder moeilijke situatie welke vanaf de Japanse overgave op Java en Sumatra heeft voortbestaan, te bevorderen. In het officieel communiqué wordt verder verklaard, dat de Britse regering aan de Nederland se regering heeft doen weten, dat zij altijd bereid is haar goede diensten aan beide partijen aan te bieden. Dit aanbod is Zondag aan beide partijen opnieuw gedaan. Het communiqué deelt verder mede, dat deze stap ondernomen is na volledig overleg met de re gering van de Verenigde Staten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1