De republiek heeft nimmer opgehouden, het. bestond te schenden EEN MANIFEST Hoe de gebeurtenissen zich ontwikkelden vóór de fatale beslissing J Grondgedachten der republiek in strijd met Linggadjati Amsterdam niet zonder brood men mr 1 m m 1 9 mm. NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD 7 Maandag 21 Juli 1947 PAG. 5 Scherp requisitoir van de minister-president Treedt Leopold af? ACTIES WORDEN GELOCALISEERD Nel van Vliet van de Katholieke Volkspartij Miskenning van de Nederlandse souvereiniteit Sluiting der bedrijven voor minstens vier weken voorkomen RADIO TWEEDE KAMER BIJEENGEROEPEN Veel variatie met blouse en rok De republiek als een kat in het nauw Juli 1947 en oplossingen i rubriek" in te ur. van dit blad. ie problemen no. nden tot uiterlijk 92, van M. Hen- i 8** i a schijven op 6 tot 25, 27, 28 en 32. a 20, 24, 30, 31, 33, '43, 47 en 50. Wit probleem no. 101 arden was de cij- at behulp hiervan r de aanduiding ichijven, zal het 1 niet zo bezwaar- om vast te stel- schijf op 30 een Bij de problemen 102. Dit probleem, staaltje van pro- rat, zou als titel „Schijn bedriegt", ling is dan dok an- ■anaf de stand-op- erwacht zou heb- 103. In deze com- de sleutelontkno- rsteem voor, die ir veel oplossers, geheel onbekende l worden aangete- Om na te spelen in Manoury (1765). p 33. Wit 3 schij- 40. Oplossing: Zwart: 33—38 38-T-43 43—38 (A) 48—? 48 48:30 vonnen. zonnen volgens het zoetsysteem. Op 4349 volgt 4935 35:24 vonnen. Ie (A) variant met systeem. Dit is 1ste eindspelstukjes iteratuur. Met en en zetten lijkt het irde spelers een irs" geschiedenis, en meer gevórder- itussen een vernuf- eindspelkunst. Ver- t lang niet tot de dat zelfs „Azen of in dergelijke eind- if 'n ander systeem ïerken en daardoor lippen. 103, van J. Wage- a g. S S 1 1 55 lonperdatum 10 Juli schijven op 5, 8, 11, rl en 1 dam op 16. op ,15, 20, 21, 22, 27, a 40. Wit speelt en lioen dollar Italië? nse Export-Import ington heeft Italië ,t zij de verzoeken ■oor de Italiaanse itndël in beraad wil brief aan de Ita- adeur te Washing- illiam Macchesney, le bank, dat in Ja- oen dollar bestemd eventuele lening at functionarissen -Import Bank eni- len de bestudering ele en industriële ia hadden voltooid. ontploffing ordeaux ploffing van 80.000 olie is Vrijdag- Ie Frans-kolpniale a Bordeaux brand 3 personen werden ie 19 zeer ernstig. veen naar binnen, beetje te dobbè- >f dé zeeman wel e paling zijn kop id uitgestoken, de geworden en Iso- iwachtig met zijn iltljd als hij opge- er schandp van, irinses een aardig een beetje; ze had EEN FEL REQUISITOIR mag het tweede gedeelte van de rede van dr. Beel genoemd worden, waarin hij uiteenzet, dat de republiek nimmer heeft opgehouden het bestand te schenden. Het werd op 14 October 1946 gesloten en daarbij werd bepaald, dat alle daden van geweld wederzijds achterwege zouden wor den gelaten. Nederland heeft aanstonds officieel gevolg gegeven aan de verplichting, bij dit bestand aanvaard. Nog diezelfde dag, 14 October 1946, werden de Nederlandse strijdkrachten telegra fisch in kennis gesteld van het gesloten bestand onder toevoeging van de instructie, dat zij zich van dit ogenblik af, van iedere vijandelijkheid hadden te onthouden. De republiek echter van haar kant heeft eenzelfde verklaring eerst maanden nadien afge legd en is vervolgens daarop weer gedeeltelijk teruggekomen. Zij heeft nimmer opgehouden daden tq stellen in lijnrechte strijd met dit bestand, en ontkent dit ook niet. Van de ondertekening van het bestand af tot vandaag toe zijn van republikeins grondgebied uit overschrijdingen der demarcatielij nen, schermutselingen, aangebonden door regelmatige of onregelmatige troepenonderdelen, beschietingen van Nederlandse patrouilles, brand stichtingen in de kampongs, intimi datie, mishandeling, ontvoering en doodslag, optreden van sluipschut ters en artillerie, aanleg van stellin gen, storing van telefoon- en spoor wegverbindingen, vernieling van wegen en bruggen enz. aan de orde van de dag geweest. Linggadjati zou een tijdperk van eerlijke samenwerking inluiden. Niettemin is het aantal schendingen sinds de ondertekening van Ling gadjati de duizend gepasseerd. Bij ons bezoek aan Indonesië hebben mijn ambtgenoot van Over zeese Gebiedsdelen en ikzelf de toestand in ogenschouw genomen; wij zijn diep onder de indruk ge komen van het welhaast bovenmen selijk geduld, dat van onze Neder landse soldaten werd gevergd. Zeker: ook onzerzijds' hebben schendingen van het bestand plaats gevonden. De republiek heeft er enkele tientallen medegedeeld. Al deze gevallen zijn onderzocht en over elk hunner is een rapport op gemaakt en toegezonden aan de re publiek. Nimmer heeft de republiek ons enig rapport doen toekomen aangaande door ons opgegeven schendingen. Herhaaldelijk hebben wij van de republiek geëist, dat zij een eir.de zou maken aan deze onhoudbare teestand. In de documenten, gewis seld na 27 Mei, waarover ik u zo juist sprak, is telkens opnieuw de eis gesteld opdracht te geven tot staking van de vijandelijkheden. De republiek heeft deze eis zolang mogelijk genegeerd en tenslotte af gewezen, omdat zij een eenzijdig gestelde voorwaarde zou inhouden. In werkelijkheid heeft Nederland van de eerste dag af het bestand nageleefd en" bovendien voorgesteld om wederzijds de troepen terug te trekken en te verminderen, mits zij door een deugdelijke politieorgani satie zou worden vervangen. Landgenoten, ik behoef u niet te zeggen, dat het de regering in de laatste maanden niet gemak kelijk is gevallen haar lankmoe digheid jegens dit alles te bewa ren. Men zal van haar niet kun nen getuigen, dat zij het geduld niet tot het uiterste heeft be tracht. Zij heeft dit gedaan voor eerst omdat zij de overtuiging koesterde en nog koestert, dat zeer velen zowel binnen als bui ten het republikeinse gebied In donesië in het algemeen en Java en Sumatra in het bijzonder wil len opbouwen in blijvende sa menwerking met Nederland. Woenslag zal onder leiding van minister Spaak een aanvang wor den gemaakt met de besprekingen, die ertoe moeten dienen een op lossing te vinden voor de konings kwestie. Naar het Belgische blad „Face a Main" thans reeds meent te weten zou koning Leopold zich bereid' hebben verklaard af te treden. De voorwaarden en de modaliteiten met betrekking tot zijn abdicatie zouden evenwel nog niet zijn vast gesteld. 31 Augustus Hongaarse „verkiezingen" In een toespraak tct een com- munstische vergadering heeft de Hongaarse minister Ei Gero ver klaard, dat de nieuwe verkiezingen in Hongarije op 31 Augustus zul len worden gehouden. Gero zeide, dat nieuwe verkie zingen nodig zijn, daar le Honga ren twee jaar geleden slecht ge stemd hadden door afgevaardigden naar het parlement te zenden, die het volk bedrogen, d'e onafhanke lijkheid van het land „te koop" hebben aangeboden en daarna naar het buitenland zijn gevlucht. Gisteren is de eerste der nieu we kieswetten gepubliceerd, vol gens welke opnieuw 250.000 Hon garen van het stemrecht worden uitgesloten en het aantal afge vaardigden met 40 is verminderd. Maniu in de gevangenis De 74-jarige leider van d'e Na tionale oppositiepartij der Roe meense boeren, is gearresteerd en gevangengezet. De Roemeense Kamer van af gevaardigden heeft Zaterdag dr. Maniu en vijf andere afgevaardig den der Roemeense Boerenpartij van hun parlementaire onschend baarheid ontheven verklaard. Reeds eerder werd vermeld, dat Maniu in een sanatorium, waar hij een behandeling moest endergaan door de politie werd bewaakt. CRATIE VERLEEND H.M. de Koningin heeft gratie verleend aan B. J. van der Aa, tot do doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. De dood straf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Zij heeft dit gedaan omdat zij zo wel in de verwerping der grondge dachten van Linggadjati als in de voortdurende bestandsschendingen boven al het drijven zag van be paalde groepen binnen de repu bliek. die helaas tenslotte zo mach tig bleken, dat zij degenen, die een eerlijke, constructieve politiek voorstonden, dwongen tot heengaan of het onmogelijk" maakten voor stellen die deze personen redelijk achten, aan te nemen. Zij heeft dit gedaan, omdat zij elders, in de Malino-gebieden steeds meer de gelegenheid kreeg te to nen, wat in goede samenwerking te bereiken valt, hoe daar in onder ling vertrouwen, constructief werk kan worden aangevat. Tenslotte scheen dit ook met de Republiek nog mogelijk te worden. Op 15 Juli werd overeenstemming bereikt met hare vertegenwoordigers. Met de minister-president, de vice-minister- president en twee andere ministers over uitvoeringsmaatregelen, die de hoop schenen te wettigen, dat een begin kon worden gemaakt met de practische samenwerking. Helaas verwierp Djocjaook deze overeen komst van haar eigen voormannen, zoals vroeger al dhr. Sjahrir tot af treden werd gedwongen, werd nu dhr. Sjarifoeddin gebracht tot be strijding der voorstellen, door hem zelf aanvaardt. Zondagavond heeft dr. Van Mcok op een persconferentie des gevraagd' verklaard, dat de acties te middernacht plaatselijke tijd begonnen zijn. De acties zullen worden gelccaliseerd tenzij om standigheden tot een andere koers dwingen. Er zuilen geer maatre gelen genomen worden tegen re publikeinse functionarissen en Je republikeinse pers. indien zij zich rustig gedragen; mogelijk Zullen zij voor enige tijd worden beschermd doch niet worden gearresteerd, 'n Uitzondering zal slechts worden gemaakt voor hen, waarvan be kend is, dat zij iets van zins zijn. doch het betreft hier zoals dr. Van Mook toevoegde slechts enige honderden, die mogelijk over eni ge dagen weer zullen worden vrij gelaten. Voor de leiding van de civiele zaken op Oost-Java is aan gewezen de resident pan Soeraba- ja mr. Hunger, voor West-Java de heer Abdoelkadir. Op de vraag wat de Nederlandse regering zou doen indien een derde mogend heid d'e kwestie voor de Veilig heidsraad zou brengen, antwoord de dr. van Mook hiervan niet het minste idee te hebben. Inmiddels kan worden gemeld, dat dr. Van Mook zijn brief aan de republikeinse regering heeft overhandigd. Even daarna is dr. Gani onder militaire leiding weg gevoerd. Acht Britse marine piloten verongelukt Acht leden van de Britse mari ne zijn Zondag om het leven geko men bij een aantal vliegtuigonge lukken die binnen een uur plaats hadden tijdens een afscheidsde- monstratie van een exkader van een Brits vliegiuigmoedërschip, dat Australische havens bezoekt. Verbetert eigen wereldrecord Opnieuw heeft de robben- zwemster Nel van Vliet uit Klvcrsum haar eigen wereld record op de 200 meter school slag verbeterd. Tijdens de Zon dagavond in het zwembad aan de Kapelstraa' te Hilversum ge organiseerde nationale zwem wedstrijden bracht zfj dit re cord op 2 min. 49.2 sec., waar mede zij haar oude tjjd van 2 min. 51,9 sec. met 2.7 sec. verbeterde. Deze recordverbetering is geheel onverwacht gekomen, omdat de poging, die zij daartoe Zondag avond met zo veel succes heeft on dernomen, niet wereldkundig was gemaakt, er was echter voor een voldoende aantal tijdwaarnemers gezorgd', zodat het record officieel erkend zal kunnen worden. Nel van Vliet heeft daarmede op waardige wijze haar laatste wed strijd gezwommen voor zij een aanvang maakt met haar tournee door Amerika .waarvoor zij op 25 Juli a.s. zal vertrekken. Arie van Vliet bleek bij de wie lerkampioenschappen Neerlands sterkste sprinter bij de profes sionals te zijn. De kampioen 1947. IN ZIJN RADIOREDE heeft dr. Beel Zondagavond allereerst ge zegd, dat hij het Nederlandse volk geen ogenblik langer dan strikt noodzakelijk is, in het onzekere meende te mogen laten, nu de ge beurtenissen in Indië een zo ernstige loop nemen. In dit onzekere immers hebben wij nu lang genoeg verkeerd. U zo wel als ik. En met mij al degenen in het kabinet zowel als daarbuiten, die in de laatste maanden dag aan dag, om niet te zeggen dag en nacht, al hun krachten hebben ingespan nen om tot een vredelievende op lossing der gerezen moeilijkheden te geraken. Ik zal u een opsomming besparen van de pogingen daartoe aangewend, doch enkele feiten moge ik in uw herinnering terugroepen. Op 27 Mei 11. voleindigde de Com missie-Generaal het moeizaam om de ronde tafel onderhandelen met de republiek over de uitvoering van enkele onderdelen der Linggadjati- overeenkomst, zulks omdat zij de overtuiging had opgedaan, dat ver dere besprekingen tot geen aanne melijk resultaat zouden leiden. De wederpartij immers gaf blijk te steunen op beginselen, die in lijn rechte strijd waren met de over eenkomst van Linggadjati, door die zelfde wederpartij geparafeerd en getekend en bovendien ging zij blijk baar ervan uit, dat de toestand ein deloze onderhandelingen zou ge dogen. De Commissie-Generaal heeft in haar nota van die 27ste Mei een laatste poging ingezet om de repu bliek tot andere gedachten te bren gen. Zij meende, dat dit niet beter kon geschieden dan door alle kaar ten open op tafel te leggen. De Com missie-Generaal ontvouwde aan de republiek een nauwkeurig uitge werkt program voor de uitvoering der overeenkomst van Linggadjati over de hele lijn. Zij deed dit in de hoop, dat de republiek hierdoor zou worden over tuigd van de eerlijke wil der Neder landse regering en niet slechts naar de letter, maar ook naar de geest de overeenkomst van Linggadjati uit te voeren en dat de republiek in die overtuiging aanleiding zou vin den en ook harerzijds de beginse len dezer overeenkomst tot richt snoer te nemen, zodat deze weer als -gemeenschappelijk uitgangspunt bij de verdere uitwerking kon dienen. Uit de sindsdien van de zijde der republiek geproduceerde documen ten en afgelegde verklaringen zo mede uit de daden harer gezags dragers treedt naar voren, hoezeer de republiek vast houdt aan grond gedachten, die in strijd zijn met uit drukkelijke bepalingen der door haar vrijwillig aangegane overeen komst. Dit spreekt in het bijzonder ten aanzien van het feit, dat de re publiek vasthoudt aan de misken ning van de aan Nederland's sou vereiniteit verbonden verantwoor delijkheid voor de handhaving van veiligheid en recht in heel Indone sië gedurende de overgangstijd, als mede opeist de erkenning van een souvereiniteit harerzijds, die haar noch in de overgangstijd, noch daar na toekomt, doch die slechts bedoeld is voor de Verenigde Staten van Indonesië in hun geheel, binnen het kader der overeengekomen Konink lijke Unie. Ruim anderhalve maand heeft eerst de Commissie-Generaal en heeft vervolgens de Nederlandse regering gepoogd de regering van de republiek weer te brengen op de grondslag van het vrijwillig bij de ondertekening van Linggadjati aan vaarde. Tevergeefs: BAKKERS STEUNEN DE REGERING Mr. Arn. J. d'Ailly, burgemees ter van Amsterdam, die Zaterdag avond tijdens zijn vacantie op dc hoogte werd gesteld van de drei gende winkelsluiting der bakkers, is Zondagmorgen ijlings naar de hoofdstad teruggekeerd en is er als bemiddelaar tussen de Amster damse bakkers en de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening in geslaagd ter elfder ure de aangekondigde sluiting der bakkersbedrijven, voor zover het Amsterdam betreft, te voorkomen. Daardoor wordt het waarschijn lijk dat ook de in sommige andere plaatsen van ons land dreigende stopzetting der werkzaamheden in de bakkerijen niet zal worden doorgezet. De bakkers hadden n.l. in een Za terdagavond gehouden vergadering unaniem besloten met ingang van heden (Maandag) de bedrijven te sluiten als gevolg van de beslissing van Minister Mansholt om vanaf he den de regeringstoeslag op de bloemprijs te verlagen met f 1.70 per 100 kg. waardoor de bakkers thans 1 cent per brood minder ont vangen. Burgemeester d'Ailly riep Zon dagmorgen het Comité van Actie, waaronder de voorziltter der fede ratie van bakkerspatroonsverenigin- gen te Amsterdam, de heer P. Pool, bij zich in zijn ambtswoning en vond een goed schoor, toen hij voorstelde minister Mansholt tot het voeren van onmiddellijke onderhandelingen uit te nedigen Des middags arri veerde de minister in gezelschap van twee hoge ambtenaren van zijn departement en de voorzitter der Nederlandse Bakkerijstichting, de heer C. Ulrich uit Rotterdam. De discussies hadden een gunstig verloop. Besloten werd voorlopig de bakkerijen niet te sluiten, hoewel de beslissing van de minister van van daag af de regeringstoeslag op de bloemprijs met f 1.70 per 100 kg. te verlagen, van kracht blijft. Van zijn kant stemde de minister toe in een hernieuwd onderzoek, in te stellen door een commissie van accountants, waarin ditmaal de bakkers een vertegenwoordiger zullen hebben. Na inzage van dit rapport, dat over ongeveer 4 we ken gereed zal ziin, zal de minis ter opnieuw een beslissing nemen over de meelpriis. Tot zolang zul len de bakkerijen in ieder geval hun winkel open houden. Aan de overbrugging van deze tussen de minister en de bakkers gerezen kloof, if voor een groot gedeelte de moeilijke positie, waarin ons- land door de ontwikkeling in Indonesië is gekomen, debet. Restte het Comité van Actie der bakkers, dat de avond te voren in Krasnapolsky te Amsterdam met groot succes een voorstel had gedaan dc. bedriiven te sluiten, de zelfde bakkers thans in een spoedvergade ring bijeen te roepen om hun te verzoeken dit plan te laten vallen. de Amsterdamse bakkers in grote getale voor de tweede maal tijdens het weekend in Krasnapolsky bij een en staken hun afkeuring over dit besluit in een vrij rumoerige vergadering niet onder stoeien ot banken. Waar echter een minder heid van bakkerspatrgons aan het verzoek wenste te voldoen en zij bo vendien het Comité volmacht had den verleend bindende beslissingen te nemen, legden zij zich tenslotte bij het besluit neer. In Breda geen gemengd zwemmen Het besluit van de Bredase ge meenteraad om het gemengd zwemmen in beperkte mate toe te staan, heeft in Breda tot vele pro testen en acties geleid. Naar aan leiding daarvan zijn B. en W. met een gewijzigd besiuit bij de Raad gekomen, dat na veel discussies met 23 tegen 10 stemmen werd aangenomen. De tegenstemmers behoorden tot de PvdA en de CPN. Voor stemde de KVP. Het jongste besluit behelst dat er slechts voor wedstrijden toestem ming gegeven kan worden tot ge mengd zwemmen en dat, indien dit noodzakelijk is ook voor kor te tijd door zwemsportverenigin- gen gemengd getraind kan wor den. Zondag is een manifest uitge geven door de Katholieke Volks partij. Het is getekend door het praesidium der K-VP. en door de voorzitter van de Tweede Ka merfractie der K.V.P. Het is ge richt aan de volkeren van Ne derland en Indonesië. Het luidt: „Op dit ogenblik, dat ons meer dan ooit moet samenbinden, wil len wij een kort en duidelijk woord tot u richten. Gij kent de politiek der Katho lieke Volkspartij. Wij willen de verwezenlijking van de Konink lijke gedachte van 7 December 1942, met haar drie grote begin selen van: Vrijheid, Gelijkheid en Eenheid. Daarom heeft de Tweede Kamerfractie der partij in December tl- meegewerkt aan Linggadjati waarmee zowel hier te lande het hoogste orgaan der partij, de partijraad, als in Indonesië de I.K.V.P. en de Po- maket hun volledige instemming hebben betuigd. Wij hebben, ook uit katholieke kring, fri de loop der maanden tegenwerking, afbrekende cri- tiek en verdachtmaking tegen deze politiek ondervonden. On danks dat hebben wij ons stand punt onverkort gehandhaafd, omdat wij daarin de enige moge lijkheid zagen en zien tot de ver vulling van onze roeping. Deze roeving is: de erkenning van de volkeren over zee als aa® ons gelijkwaardige volkeren en. op de grondslag dezer erkenning, het smeden van een duurzame nolitieke band tussen deze ge bieden uit drie werelddelen Deze politiek was en blijft no dig: tot de noodzakelijke verhef fing van het welzijn van al onze volkeren, en als onze noodzake lijke bijdrage tot de wereld vrede. De redding van dit grootse werk noopt thans de regering, om politionele maatregelen te nemen met alle haar ten dienste staande middelen. Na alles, wat de regering voor de naleving der over en weer aanvaarde over eenkomst tot het alleruiterste vreedzaam heeft beproefd, is thans dit middel gerechtvaar digd, het gebruik ervan plicht. Om een blijvende onvrijheid van Indonesische volkeren binnen de republiek te voorkomen. Om een onduldbare ongelijkheid ten las te van millioenen Indonesiërs buiten de republiek te verhinde ren. Om het grote gevaar van verwijdering kiem van stij gende tweespalt en dalende wel vaart tussen blank en bruin te ontgaan. Met de regeringen van Oost- Indonesië en West-Borneo blij ven wij ook thans ons achter de regering scharen. En wij doen dat met onveranderde doelstel ling. Ook nu willen wij niets weten van acties, die optornen tegen de hier en in Indonesië aanvaarde grondslag- Ook nu willen wij, op de grondslag van Linggadjati en alleen op de grondslag van Ling- gadiati, verder werken aan onze politiek van gelijkwaardigheid en duurzaam samengaan. Wij roepen U daarom op: Bidt en werkt tot verlichting van de regering, tot ondersteuning van onze jongens, opdat de vreed zame ontwikkeling van het geza menlijke opbouw-werk haar loop kan hernemen, spoedig en met gezuiverde kracht." PROGRAMMA DINSDAG 22 JULI HILVERSUM I (301 M): •KRO: 7.00 Nieuws; 7.30 Morgen gebed; 8.00 Nieuws en gr. pl.; 9.00 Lichtbaken; 10.00 voor de kleuters; 10.40 „Het voorval op de Orol Creek brug": 11.30 „Als de ziele" luistert; 12.00 Angelus; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Omroep Kamerorkest; 14.30 Voor de Vrouw; 16.00 Radio zieken bezoek; 16.45 Gevraagde grammo foonplaten; 17.45 Rijk Overzee; 18.00 Volksliederen; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Kath. Nieuws: 20.05 Verslag start 4 dadgse v. Nijmegen; 20.12 De gewone man; 20.20 Radio-philharmonisch Orkest; 22.10 Avondgebed; 22.25 Vaders dag boek; 22.30 Nieuws; 22.45 „Dauce Show". HILVERSUM II (415 M:) AVRO: 7.00 Nieuws; 8,00 Nieuws en gr. platen; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 11.35 Muziek v. Mendelsohn; 12.30 „Ons platte land; 13.00 Nieuws; 13.15 Th. Sky- masters; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Radio Matinèe; 16.40 De Schoolbel voor de jeugd; 17.30 Pierre Palla, orgel; 18.00 Nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 Toespraak oud-Minister Weiter 21.15 Toeristische miniaturen; 22.15 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.25 Schilderijen tentoonstelling AANPLANT VAN AARDBEIEN VRIJ Aan belanghebbenden in de pro vincie Noord'-Holland, wordt ter kennis gebracht, dat de aanplant van aardbeien in de komende maanden van dit jaar geheel vrij is. Zij, die hun oppervlakte aard beien willen uitbreiden, kunnen dit doen zonder toestemming doch van de dan aangeplante opper vlakte moet de teler opgave doen aan het Bureau van de PVC, afd. Tuinbouw te Alkmaar, daar teeltrecht voor deze aardbeien moet worden verstrekt. 's-GRAVENHAGE, 19 Juli. De Tweede Kamer zal haar reces on derbreken in verband met de hoogst ernstige toestand met betrekking tot Indonesië. Zij is telegrafisch bij' eengcroepen tegen Woensdag a.s. tfc 1 uur. De Regering is voornemens dan een verklaring af te leggen. Vermoedelijk zal reeds des avonds een debat over deze verklaring wor den gehouden. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Zo kwamen in de afgelopen nachtMoussorgsky (gr. pl.) WJJ KONDEN ZATERDAG nog melden, dat de republiek Indo nesia besloten had, het contact met de Nederlanders te ver breken. Zij besloot verder de "erlangde orders niet uit te vaardi gen. Dit maakte de toestand uiterst critiek. Een andere oplossing dan militair ingrijpen in politionele zin scheen niet meer mogelijk. I Toen besloot de republiek, interventie te vragen van Engeland, India, (Brits-Indïë), Australië, en de landen van de Arabische Liga, om oorlog te verhinderen. Daarna heeft de republiek weer een beroep gedaan op Voor-India, om de kwestie voor te leggen aan I de Veiligheidsraad der Ver. Naties, omdat de toestand in Indo nesië geacht werd, een bedreiging te vormen voor de vrede in Azië. Pandj'it Neroe, de vice-voorzitter van de tussenregering van Voor-Indië, steunt, op eigen verantwoordelijkheid, het stre ven van de republiek, om haar de-facto status te handhaven. Cor Bijster, uit Haarlem, conti nueerde zijn sprintkampioen schap voor amateurs tijdens de nationale wielerwedstrijden te Amsterdam. Evenals verleden jaar behaalde hij ook nu de titel. Tenslotte volgde nog, als bewijs ten overvloede van de hopeloze wij ze waarop de nieuwe regering der republiek zich vastgewerkt heelt, een nieuwe brief aan de Commissie- Generaal, om toch nog weer te con fereren over een vreedzame oplos- sing van de hangende problemen. Men wilde bij voorkeur bijeenko men onder een buitenlandse verte genwoordiger, die arbitrair-besiis- sende stem zou hebben! Men wildie deze bespreking Dinsdag houden, en zou anders het Internationale Hot van Justitie om arbitrage verzoeken. Natuurlijk is ook dit niet meer aan vaard, de zaak was door de G. G. al reeds geruime tijd geleden in han den van de Regering in Den Haag gesteld ter beslissing en deze Rege ring had inmiddels, zoals wij Zater dag reeds meldden, haar beslissing, al genomen. Welke, dat was toen nog niet bekend. Nu weten wij het Van verschillende kanten werden aan de Regering en andere instan ties telegrammen gestuurd, om haar in een of andere richting te stuwen. Zo verlangde de vereniging Neder landIndonesië, dat de Regering de laatste voorstellen van de republiek zou aanvaarden, de E.V.C. herhaalde haar onverzwakte standpunt, dat de geschillen alleen met vreedzame middelen moest worden opgelost. „Nationaal Reveil" deed een beroep op de constitutionele rechten van H. M. de Koningin, om de eigen on derdanen te beschermen: zulks in verband met ernstige berichten over ergerlijke immorele toestanden in kampen van gijzelaars, vrouwen en kinderen. Het N.V.V. heeft er bij de republiek en bij de regering in Den Haag telegrafisch op aangedrongen, door bemiddeling of arbitrage van in onderling overleg aan te wijzen derden een gewapend conflict in In donesië te voorkomen. In een onderhoud in Batavia sug gereerde de republikeinse minister Tamzii, dat Nederland een koloniale oorlog wil, hetgeen echter door iedere objectieve waarnemer als een onwaarheid wordtaangevoeld. Hij achtte het onmogefijk,. dat er na de militaire actie nog samenwerking mogelijk zou zijn cn zei, dat de 250.000 soldaten van de republiek zich niet met succes zullen kunnen verweren tegen de Nederlanders. De tactiek van de republiek zal zijn, die der verschroeide aarde. Dr. Gani vertelde, dat Nederland een te klein land is, om een koloniale oorlog te voeren, hetgeen o.i. volkomen juist is. Daarom doet Nederland dat ook niet Het doet niet anders, dan maat regelen nemen, om ziin souvereine gezag te handhaven. Dat de repu bliek blijkbaar besloten heeft, zich daartegen te verzetten, door bruggen op te blazen en wegen te vernielen, geeft wel een vreemde kijk op de vreedzame bedoelingen, welke de republiek bij herhaling zegt te koes teren. Tenslotte hebben ook de verschil- enlde instanties van de Partij van de Arbeid langdurig vergaderd. In hoeverre zij homogeen achter de re- g.ering staan, is nog niet bekend. Wel kan worden aangenomen, dat het kabinet-Beel. waarin zes minis ters van de Partij van de Arbeid zit ting hebben (die een groot deel van de besprekingen hebben bijge woond) eenstemmig de beslissing tot militair-politioneel ingrijpen geno men heeft. De Katholieke Volkspartij een manifest uitgegeven. heeft Behoort u ook tot degenen, die zo graag blouse en rok dragen? Geen wonder, want het is een kleding- combinatie, die talloze mogelijkhe den biedt. Er zijn immers vlotte, sportieve en meer geklede blouses, die het op één en dezelfde rok uit stekend doen. Omgekeerd kan een bepaalde blouse bijvoorbeeld even goed gedragen worden op ons mooie mantelpakrokje als op de meer spor tieve wikkelrok, die we uit een cou ponnetje wisten te fabriceren. Lief hebsters van breien kunnen, nu er zo langzamerhand wat meer wol loskomt, haar hart weer gaan op halen! Wat geeft het geen voldoe ning een zelf-gebreide jumper te dragen of met zo'n modern lang vest voor de dag te komen, waarvan we de voltooiing op onze vrije avonden langzaam maar zeker zagen nade ren. Neen, een kostbare dracht hoeft deze kledingcombinatie zeer zeker niet te zijn, temeer niet, daar ook degenen, die zich op het gebied der edele naaikunst nu niet bepaald een heldin voelen, toch vaak best in staat zijn zelf een eenvoudige blouse in elkaar te prutsen. Modellen zijn er te kust en te keur. De eenvoudige overhemd blouse doet het nog altijd goed, zo als onze foto wel laat zien. De an dere toont een jersey-model, dat over de rok wordt gedragen. Spe ciaal wat minder slanke dames staat dit meestal beter. Vooral meer ge klede blouses worden vaak op deze wijze gedragen. Men werkt bij deze modellen graag met allerlei strikjes en kwikjes. Batist en kant zijn weer zeer modern, alleenvaak nogal kostbaar! Wat de rokken betreft, zoals reeds gezegd, zjjn de wikkelrokken weer op het toneel verschenen. Daarnaast zijn vooral hele plooirokken gewel dig populair, natuurlijk speciaal voor de jonge meiskes. Het typische is, dat bij heel veel van deze mo dellen de plooien alleen maar zijn vastgezet, dus niet ingestreken. Wel gemakkelijk in onze moderne, „ge haaste" tijd, vindt u ook niet? A L

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1