„Opera EEN ALKMAARSE PRIESTER IN TSJECHO-SLOWAKIJE RAAD-PRAAT De motie-Kirpensteyn Communisten protesteren PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 23 [uli 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Gesprek met Pater Punt DON BOSCO- VERKENNERS Een sïamhut op wielen UIT OUDE TIJDEN Commissie voor Kinderuitzending DRIE RAADGEVINGEN Een zeer eenzijdige behandeling van een woningkwestie Het twintigjarig bestaan van S.V.W. Slaven LANDARBEIDERS STAKEN IN GRONINGEN Onder leiding van de E.V.C. Marktberichten Wat wil men? Soldaten Hobbelend sc Petat-ten, loof, en zwao Bidactie te voor onze jc DE REISREDACTEUR van de Maasbode, Frans Schneiders, heeft op een van zijn reizen in Tsjecho-Slowakije de oud- Allapaarder Pater Punt ontmoet. Over deze interessante ontmoe ting schreef hij o.m. het volgende: Dan was er nog een Hollandse priester, die in verschillende concentratiekampen verbleef, het laatste jaar van de oorlog in Daqjhau en die onmiddellijk, toen hij werd bevrijd, naar zijn parochie bij Kladno terugkeerde om er zijn arbeid te hervatten zonder ook maar te vragen naar Hol land te mogen gaan om zijr^ familie te bezoeken. Het is pater Punt van de Kalasangtiner uit Wenen, die hier in 1939 kwam om zijn priesterlijke arbeid voort te zetten, toen hem dit in Oosten rijk niet meer mogelijk was. Hij leerde in korte tijd Tsjechisch en werkt nu vooral onder de arbeidende jeugd van Krocehlavy bij ICladno, waar vele fabrieken zijn. Over de Mient en de hond van broeder Theodorus Op zekere morgen werd er om tien uur aan de deur van mijn hotel kamer geklopt, aldus gaat Frans Schneiders verder. Ik opende de deur. Op de gang stond een pries ter, die mij e£ti ogenblik onderzoe kend aankeek. Ik zocht in mijn ge heugen. maar ik kon mij dit gezicht met de beste wil van de wereld niet herinneren. Ik kende hem niet. Toen stelde hij zich voor; Pater Punt en hij voegde er aan toe: uit Alkmaar. Hij zei niet: uit Krocehlavy of uit Kladno, waar hij woonde en werkte, waarschijnlijk omdat hij meende, dat deze namen mij niets zouden zeggen. Daarom zei hij bij wijze van introductie: uit Alkmaar. Ik noemde mijn naam en zei: ook uit Alkmaar. Er was even verbazing bij hem. en toen de vraag: toch niet van dat grote gezin op de Mient? Toch wel, zei ik. Even later doken wij onder in wederzijdse familie relaties en wij spraken over men sen, die op de Mient woonden, over de muziekkapel St. Louis uit onze jeugd en over de hond van broeder Theodorus. Toen vertelde hij zijn levensge schiedenis. Hij had eerst gestudeerd bij de paters in Bergen op Zoom en was later bij de Kalasanktiner in Wenen terecht gekomen, om daar te werken onder de arbeidende jeugd. Toen Hitler in 1938 Oosten rijk inpalmde, was hij al spoedig op een of andere aanklacht gearres teerd. Hij zat drie maanden in de gevangenis en werd toen vrijgela ten en uitgewezen. Daar zijn orde ook enkele paro chies bestuurde in Tsjecho-Slowa kije, werd hij door zijn overste daar heen gezonden en zo kwam hij in Krocehlavy bij Kladno, een arbei dersparochie, waar hij zijn werk vond onder de fgbrieksjeugd, die daar vooral werkte in de grote staalfabrieken. Maar in 1939 werd Tsjecho-Slowakije veroverd en in 1940 geraakte Nederland in oorlog met Duitsland. In 1940 werd hij als onderdaan van oen vijandelijk land opnieuw gearresteerd en na enige tijd. tojen Nederland reeds had ge capituleerd, weer vrijgelaten. Hij moest zich echter driemaal per week bij de politie melden. In 1944 kwam pater Punt wegens illegale arbeid in een concentratiekamp te- Precies op tijd, daarvoor zijn het verkenners, gaat de vlag omhoog. ..Saluut neer" commandeert de Oubaas. Dan een gebed tot'de Grote Verkenner, Christus. Vanavond zullen twee jongeman nen als verkenner worden geïnstal leerd. De Aalmoezenier zegent de insignes, zegent, op zijn verzoek, de candidaat. De laatste zegt de ver- kennerswet. Dan. met de hand op de groepsvlag, „Ik beloof, met de hulp van God De groepenleider en de Aalmoe zenier spreken over de inhoud van de pas afgelegde belofte, over trouw aan de Kerk en trouw aan ons land, ook in de moeilijke ogenblikken als thans ons geliefd Vaderland moet doormaken. Een goed verkenner is vanzelf een goed katholiek en een goed vaderlander. De wereldbroederschap der ver kenners en de Katholieke Verken ners Beweging zijn twee leden rij ker; twee idealisten van de beste soort, die daadwerkelijk willen medewerken aan de geestelijke we deropbouw van ons land. Proficiat! Dan wordt de stamhut openge hakt. Ja lezer, „gehakt*! Met een heuse bijl wordt een dikke tak doorgeslagen, waardoor de toegang mogelijk wordt. De stamhut is het verblijf voor de „voortrekkers", d.z. de verkenners van 17 jaar en ouder. De Don Bosco-groep kreeg tot dit doel een directiewagen ter leen van één onzer grootste Alkmaarse Aan nemersfirma. Wij mochten van bin nen kijken en zagen: wandbekleding van jute bewaard uit vooroor logse tijden, toen men nog een eigen hoofdkwartier bezat (door moffen knechten weggeroofd) een nis met beeld van de H. Maagd, een schouw, een leiders-„kamer". Alles sober. Het kostte weinig geld en e een massa arbeid. Nu gaat men verder bouwen, aan de „hut", zeker, maar meer nog aan de innerlijke uitbouw van deze prachtige beweging. Succes Staf, succes jongens! 'T WEITGEN OP DE CONINXWEG 23 Juli 1561: Lang niet alle grond binnen de wallen was met huizen bebouwd. Zo lag er aan de Ko ningsweg ,,'t land van 't kind van Claesz Heek", waartoe men in Maart besloot het te kopen. Op 23 Juli 1661 bleek het „Weitgen op de Coninxweg" f 1425, TZ te moe ten kosten. Over de aankoop van dit stuk land is veel en lang ge sproken. In April 1574 was het eindelijk zover, dat de stad het stuk grond kocht, onder voor waarde, dat een sloot langs de West zou worden geschoten en als betaling zou gelden een erf pacht van een erf bij de zoutke ten. Op 25 Mei 1574 liet men het schatten. In 1576 was men er nog over bezig, want Corn. Claesz Hechk wilde toen voor de taxatie wederzijds 2 mannen nemen. recht. Hij verbleef in Pongraz en Theresiënstadt en in Dachau ont moette hij tenslotte mgr. Beran, toen rector van het seminarie. Hij had daar ook pastoor Overmaat ont moet en de Franciscaner pater Him- melreich, ook ai van de Mient in Alkmaar. En gisteren had hij toevallig de aartsbisschop pntmoet, die hem ver teld had van mijn aanwezigheid. N.een, hij was na de oorlog nog niet in Holland geweest, wat moest hij daar doen? Aan alle familieleden en vrienden honderd maal ditzelfde verhaal vertellen? En zijn verantwoordelijk werk aan anderen overlaten? Hij vroeg mij hen allen te groeten, als ik weer in Holland zou zijn. En misschien als u eens in Heiloo komt, daar woont mijn oudste broer, vroeg hij mij. Ik beloofde het hem. JONGELUI, OPGELET! Donderdagavond 8.15 uur wordt er in de St. Dominicuskerk een con ferentie gehouden voor alle katho lieke jongemannen en meisjes boven de 17 jaar. Het mooie weer trekt ons allen wel naar buiten, dochlaten wij allen deze avond vrij maken om deze- belangrijke conferentie bij te wonen. K.J.M.V.-ERS Zoals reeds bekend, houdt de Kath. Jongeren Beweging Zondag 27 Juli a.s. ,en bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood. Wij dringen er op aan. dat jullie allen daarbij tegenwoordig zullen zijn en wel om 9.30 uur, in de kapel, alwaar een gezgpgen H. Mis zal worden opgedragen. Het verdere programma zal jullie dan bekend worden gemaakt. Nu zoveel jongemannen zijn in gezet voor de strijd in Indonesië, is het een ernstige plicht van ons, achterblijvenden, hen met ons ge bed te steunen. Toont je thans „man van karak ter, man van de daad". Het bestuur. VERLICHTIN GS AVOND BERGEN ALKMAAR. Wij herinneren er aan dat hedenavond op initiatief van de V.V.V. te Bergen de jaarlijkse verlichtingsavond voor 't eerst na de oorlog wordt gehouden. Behalve de kom van het dorp en de ruïne, zul len enkele lanen die daarop uitko men: de Ruïnelaan en de Jan Olden- burglaan, feestelijk worden verlicht. Het belooft een schitterende avond te worden. RECTIFICATIE In ons verslag van de Politie rechter van gisteren is een storende fout geslopen. Eén der verdachten werd gedood verfd als Marva C. S., doch dit moet zijn: Maria C. S. VERHUISWAGEN IN BRAND ALKMAAR. Op weg van Den Helder naar Baarn geraakte een verhuiswagen van de Gebrs. van der Heiden uit Baarn ter hoogte van Koedijk in brand. Dit werd vermoe delijk veroorza_akt door het schuren van een band'tegen de bak- Bran dend reed de wagen naar Alkmaar, waar de Alkmaarse brandweer de blussing voor haar rekening nam. De schade is aanzienlijk. A.F.C.-NIEUWS As. Zondag AFC I—SEW I. 6.30. Houdt allen a.s. Zondagavond vrij voor bovengenoemde wedstrijd. Komt allen dan naar de Wester- weg te Alkmaar, sportliefhebbers uit Alkmaar, Heiloo, Heerhugo- waai-d. Ur'sem etc. etc. U krijgt waar vooor uw geld. I^e AFC-leden en seizoenkaarthouders zorgen hun nieuwe kaart seizoen 1947-'48 bij zich te hebben, anders hebben zij geen vrije toegang. Dus burgers, buitenlui en de hele AFC-familie, tot" Zondagavond aan de Westerweg. De PPC. ZICHZELF GERED ALKMAAR. Gisterenmorgen omstreeks 11 uur werd mej. De M., wonende alhier, door de openslaande deur van een op Luttikoudorp ge parkeerde auto geraakt, waardoor ze in de gracht terecht kwam. Ze was een goed zwemster en zwom naar de overkant, waar zij door de voorbijgangers uit 't water werd geholpen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Cjgboren: Johannes zoon van Lambertus Groot en J. Ringmalda; Sietske, dochter van Cornelis Meyer en G. Roersma. Gehuwd: Willem G. Th. Ligthart en Anna G. M. E. Geerling; Willem J. Valk en Dieuwertje M. van den Berg. Overleden: Christiaan C. Hiemstra oud 8 weken. HANDEL IN ZWARTE SUIKER ALKMAAR. Door de Alk maarse politie is een uitgebreide handel in valse suikercoupures opgespoord. Tot nu toe zijn 15 zwarte handelaren uit Alkmaar en omgeving, die zich met deze handel in valse distributiebeschei den hebben bezig gehouden en de daarop gekochte suiker verhan delden, aangehouden. Eenige van hen zijn inmiddels in het huis van bewaring ingesloten. Tegen ongeveer 20 personen: ban ketbakkers, ijsbereiders, limonade fabrikanten, caféhouders en een slager die deze coupures of de daaijsp betrokken suiker hadden gekocht, werd proces-verbaal op gemaakt. Tevens werden in deze zaak enige grossiers geverbali- seerd. Een dezer grossiers belastte zich zelf met de bezorging van de door de zwarthandelaren verkoch te suiker, op de door deze doorge geven adressen. Diverse hoeveel heden zwarte suiker zijn in beslag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. COMMISSIE NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING ZIJPE. De commissie van on derzoek voor de uitvoering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening voor deze gemeente is als volgt sa mengesteld: Mr. D. Breebaart, burg. voorzitter; G. van der Sluys te Scha gerbrug, vice-voorzitter; G. Hartog te Oudesluis; G. Doedens te 't Zand; G. Bisschop te St. Maartensbrug; J. E. J. Kramer te Burgerbrug en G. Hollander te Petten. De heer Chr. R. Keesman, adj. commies ter secre tarie. is als secretaris aan de com missie toegevoegd. BESTRIJDING COLOR.ADOKEVER ZIJPE. Blijkens bekendmaking van de Burgemeester zijn zij, die aardappelen verbouwen, verplicht hun aardappelgewas in het tijdvak 24 Juli2 Augustus a.s. voor de 3de maal tegen de coloradokever te la ten bespuiten met water, waaraan op 100 liter 500 gram calcium-arse- naat is toegevoegd (300 liter per H.A.). RODE KRUIS LANGEDIJK De afd. Lange- dijk van het Rode Kruis vergaderde Donderdagavond in de Burg. De heer G. G. Post opende de vergade ring met welkom en deelde mede, dat Burg. H. Schelhaas verhinderd was om deze vergadering bij te wo nen. Ook de vice-voorzitter, de heer B. J. Wilmink, was verhinderd. Spr. heette van harte welkom de lieer Kroone, Kringcommissaris voor Noord-Holland van het Rode Kruis. Het ledental bedroeg op 1 Juli 1046. Een deputatie van het H.B. van het Rode Kruis uit 's-Gravenhage kwam ter vergadering en werd hartelijk welkom geheten. Aan de orde werd gesteld de behandeling van de sta tuten en het reglement. Beiden wer den zonder op- of aanmerking vast gesteld. Transportcolonne Besproken werd de mogelijkheid tot vorming van 'n transportcolon ne. De voorzitter zeide voor de vor ming hiervan de hulp nodig te heb ben van de leden van de beide E.H.B.O.-verenigingen. Spr. spoorde allen aan om te luisteren naar de voorlichting welke het Hoofdbe stuur over dit onderwerp zouden geven. De heer Kroone, Kringcom missaris, dankte voor de vriendelij ke woorden. Dr. Degenaar, hoofd van de trans portcolonne te Alkmaar, gaf hierna een uiteenzetting van de technische zijde van de transportcolonne. In Alkmaar doet de transportcolonne in vredestijd niets anders E.H.R.O.- werk, o.a. bij sportgebeurtenissen en tijdens de jaarlijkse kermis. De le den van een transportcolonne zijn geüniformeerd. De kosten van kle ding zijn pl.m. f 100.De unifor mering is noodzakelijk voor de een heid. Er bleek ter vergadering nog al bezwaar te bestaan tegen de vor ming van een transportcolonne. Er bestaan hier aan de Langedijk mo menteel twee uitstekend werkende E.H.B.O.-verenigingen, n.l. de R.K. en "de" Neutrale. Men betwijfelde de noodzakelijkheid van de oprichting van een transportcolonne van het plaatselijke Rode Kruis. Er werd dan ook geen definitief besluit ge nomen tot oprichting van een trans portcolonne. Het bestuur van de afd. Langedijk van het Rode Kruis zal deze zaak nader met de beide be sturen van de E.H.B.O.-afdelingen bespreken. BURGERLIJKE STAND HEERHUGOWAARD. Geboren: Andries, zoon van A. v. d. Bult en M. Klercq; Gerardus H. M„ zoon v. J. L. Borst en E. Vlaar; Reitse, z. v. J. F. Riemersma en S. M. Koornstra; Gerarda B, dochter van A. Berk hout en B. Sneekes: Petrus N., zoon van J. de Lange en E. M. Bakker; Maria J. G„ dochter van T. R. Vlaar en J. P. Overtoom; Rinske A„ d. v. A. Talsma en R. Ploegstra: Corne lis J„ zoon van G. J. van der Hei den en A. Oud; Anna M„ dochter van C. Mul en M. Verwer; Hendri- cus N„ 'zoon van G. Jonker en C. Smit; Antonius A„ zoon van A. C. Sijs en G. Bakker; Catharina M. M., dochter van J. Kamp en C. M. Jas pers; Teetje G., dojhter ^an C. Kos telijk en A. Bruyn: Maria A„ doch ter van J. J. de Wit en C. M. Ka- ger; Niesje, dochter van J. den Har- tigh en N. Smit; Petrus C„ zoon v. A. A. Overtoom en M. Zuurbier; Gerardus J. M„ zoon van J. F. Nij- man en T. Stapel. Ondertrouwd: A. v. Koningsbrug- ge en E. Mulder; D. Veldhuis en T. Bas; N. Konijn en C. Borst; B. Jas pers en M. A. Borst; Nic. Zuiker en C. J. de Jong; S. Sprenkeling en A. Schut. Getrouwd: J. Danenberg en A. Karsten; P. van Le'yen en T. E. Knip; T. van Loenen en J. Schil- stra; Th. Kuilboer en A. Smit. Overleden: A. Otte, 81 jaar; A. C. Kwantes, 71 jaar; V. Kwant, 67 j.; J. N. Oudeman, 26 jaar; G. Groot, 86 jaar. WEST BEEMSTER. Op ver zoek van de .Districts-schoolarts Dr. J. v. d. Weg te Purmerend, heeft te West-Beemster een ver gadering plaats gehad om te ko men tot de oprichting van een Tegenover de ernstige ge beurtenissen in Indonesië, welke van mondiale betekenis zijn, zijn de kwesties, die bij en rond een Alkmaarse gemeentebegroting ter sprake komen, maar heel nietig. Het is dan ook met enige aarzeling, dat wij ons zetten aan het schrijven van enige nabeschouwing n.a.v. de be- grotingsdebatten. Hieraan ging nog een agenda van twintig punten vooraf, die ook nog wel aanleiding geeft tot enkele op merkingen. Er was een ïnterpellatie-Kirpen- steyn, welke toegestaan werd door de raad. In de zin der wet was het dus een interpellatie van het col lege door de gehele raad; het had echter meer van een politieke en scenering, van 'n vriendelijk gebaar van de heer Kirpensteyn tegenover zijn partijgenoot Coerts, om deze in de gelegenheid te stellen zijn ziens wijze te geven over een woning kwestie, die nogal stof heeft doen opwaaien. Geen der raadsleden maakte bezwaar tegen de interpel latie, noch tegen het feit, dat deze eerst ter vergadering ter hunner kennis was gebr.acht, hetgeen zou mogen doen verwachten, dat zij met deze kwestie volkomen op de hoogte waren. Dit bleek niet uit de discus sie. Wethouder Coerts was de enige, die op de interpellatie was voorbe reid. Zo werd het een zeer eenzij dige behandeling. Het eerste deel der interpellatie was gewijd aan de door de heer Brüggemann in een ingezonden stuk geuite beschuldiging aan het adres van de voormalige secretaris der Huisvestingscommissie, de heer de Haas. Het" waren beschuldigingen van corruptieve handelingen. Nu staat een "ambtenaar, die cor rupt is, nooit alleen; daarbij is altijd een tegenpartij, of liever: een mede schuldige. die even schuldig is en die er altijd naar zal streven, dat zijn daden geheim blijven. Daarom is het bewijs van corruptie steeds zo moeilijk te leveren. Vandaar de soms hardnekkige geruchten, die ge ruchten blijven. De geruchten over de hier-besproken ambtenaar date ren ntet van de laatste maanden, zij gingen "al jaren; daterön al van lang vóór de bevrijding. Wethouder Coerts volstond met te zeggen, dat tijdens zijn wethouder schap hem niets was gebleken t.a.v. de commissie, noch t.a.v. de .ambte naar, dat niet door de beugel kon. Meer heeft hij op dit punt niet ge zegd en de heer Kirpensteyn vond hierin aanleiding te concluderen, dat de betrokken ambtenaar volkomen gerehabiliteerd was, hetgeen hem tot voldoening stemde. Soit! De interpellatie scheen echter meer de bedoeling te hebben de Huisvestingscommissie te rehabjji- teren t.a.v. de woningkwestie be treffende perceel Wilhelminalaan 5. Wij hadden van de heer Kirpen steyn de vraag verwacht, waarom of de commissie in vier weken tijd geqn beslissing kon nemen, om de aanvraag van de heer Br. in te willigen.... of af te wijzen. Dez.e vraag heeft hij niet gesteld en wij hebben al eerder tevergeefs op een antwoord op deze vraag aan gedrongen. Hieruit is deze hele kwestie ontstaan. Had de commissie op het verzoek afwijzend beschikt, dan zou de heer Br. de woning niet hebben betrokken. De heer Br. verzekerde ons, dat hij zich in het najaar van 1945 schriftelijk tot de commissie ge wend heeft met de mededeling, dat hij t.z.t. voor een grotere woning in aanmerking wenste te komen. Hij vermoedt, dat dit schrijven op het bureau is zoek geraakt, zodat weth. Coerts kon verklaren, dat Br. vóór 14 Aug. geen enkel contact had met de commissie. Voorts had hij in Juni '46 contact met de heer de Haas over een wo ning in de Costerstraat (eig., mevr. Breyer), die hij wenste te kopen, om daarna te bewonen; hij zag hier echter van af, omdat hem gezegd werd, dat deze woning hem toch niet zou worden toegewezen. De bewering, dat de commissie de aanvraag van Br. niet urgent o.or- deelde, gaat ook niet op; de heer de Haas wist, dat het inmiddels tot 6 personen uitgegroeide gezin niet in de woqing op de Laat kon blij ven. Ook de bovenwoning in de Langestraat, die één woonkamer, anderhalve slaapkamer en een keu ken bevatte, was te klein, al be weerde weth. Coerts, dat dit niet zo was. In beide gevallen is een woning ter beschikking van een klein gezin gekomen. De woning op de Laat officieel nog het "domicilie van de heer Br. werd door de P.B.V.O. op advies van de Huisvestingscom missie op 3 Juni jl. aan de heer G. v. Dusseldorp toegewezen, welke vestiging in het bevolkingsregister is ingeschreven. Hoe kan de com missie deze woning, die volgens haar nog de woning van Br. is, aan een ander toewijzen? De heer Coerts deed het voorko men, of de woning, Wilhelminalaan 5. aan mr. Meischke was toegewe zen, vóór Br. er in trok. Hoe komt hij er bij! Br. hoorde de naam van mr. M. het eerst op 12 October, toen zijn huis voor mr. M. gevorderd werd. En waarom de heer Br. wèl de woning Jan van Scorelkade 10 toe gewezen, een woning van f 30. huur, waarvoor talrijke andere ge gadigden waren, terwijl voor Wil helminalaan, huur f 90.—, links en rechts naar gegadigden gezocht moest worden, die er vanaf zagen, nadat hqj; voor hen gevorderd of hun toegewezen was? De commissie wijst de woningen aan .aan die mensen, die het langst staan ingeschreven, aldus de heer Coerts. Ja, dat is de regel; maar hoe dikwijls is dgarvan t.b.'v. ande ren afgeweken? Waarom er dan niet van afgeweken t.b.v. de heer Br.! En was de kwestie-Oly zo urgent? Deze familie bewoont een modern, ruim huis, van alle comfort voor zien. Dat de 15-jarige zoon des hui zes een aparte studeerkamer moet hebben, of mevrouw liever in de Wilhelminalaan woont, kan toch voor een ernstige Huisvestingscom missie geen aanleiding rijn tot dit voorstel tot ruiling met de heer Br. alleen maar om het prestige van de commissie te redden? Achteraf bleek, dat mevr. Oly het „uitge woonde" huis in de Wilhelmina laan niet wenste. De heer Br. is echter met dit „uitgewoonde" huis tevreden en begrijpt niet, waarom het hem, toen mr. Meischke er n a de vordering van af zag, niet alsnog werd toegewezen. Dat koop geen recht op bewoning geeft, was het enigste argument van weth. Coerts, dat hout sneed. De heer Br. heeft echter dit perceel niet uit weelde gekocht, of omdat hij met zijn geld geen raad wist, doch alleen omdat hij hierin een oplossing zag voor zijn urgente wo ningprobleem. Met de heer v. d. Borden zijn wij het eens, dat de oplossing van deze kwestie niet bevredigend genoemd kan worden. De heer Venneker vond het ant woord op de interpellatie-Kirpen- steyn afdoende; vond hij het soms ook voldoende? Wij niet; wij betreuren het, dat geen der raadsleden deze kwestie ook eens van de andere zijde heeft belicht, al geven wij toe, dat door de late indiening der interpellatie een goede voorbereiding onmoge lijk was. Commissie voor Kinderuitzending. De vergadering stond' onder lei ding van de Z. Eerw. Heer Pas toor A. v. Leipsig terwijl verder aanwezig waren de Eerw. Zuster Maria Francisca en het schoolbe stuur. Door de schoolarts werd een uit eenzetting. gegeven van het doel van de R.K. Kinderuitzending, di rect na de oorlog verzorgd door de Nationale Commissie van Kinder uitzending, doch nu weer in han den van dé eigen uitzendvereni- gingen. Gevraagd werd aan de aanwezigen om mede te werken aan de stichting van een plaatse lijke Commissie voor de West- Beemster. Tot oprichting hiervan werd besloten en een voorlopig bestuur gevormd. Als voorzitter zal optreden de Z. Eerw. Heer Pastoor A. v. Leipsia secretaresse dé eerw. Zuster Maria Francijpa, penningmeester de heer Jac. P. Poel. De overige leden van het schoolbestuur de heren W. N. Droog, C. T. Braak en N. Bleeker zijn als lid van de cpmmissie toe getreden. De contributie werd be paald op f 1,— per lid. Via de school zal propaganda gevoerd worden voor dit uiterst nuttig doel, terwijl op een avond voor de ouders der leerlingen een film zal worden vertoond over het werk van de R. K. Kinderpiitzending met haar Koloniehuizen en Ver- plegingsinrichtingen. Een spreker van het Hoofdbureau te Amster dam zal uitgenodigd worden om daarbij te komen spreken. Aan het einde der vergadering heeft de schooarts dank gezegd voor de medewerking, inzonder heid aan de Z. Eerw. Heer Pastoor A. v. Leipsig, die reeds bij de eerste ruggespraak zich een warm voorstander van dit werk betoon de. Dat nu de gehele Beemster zich achter dit werk moge stellen en medewerken, niet alleen om d" jeugd uit eigen omgeving uit te zenden maar vooral om de weder opbouw der R.K. Kinderuitzending te bevorderen. HEERHUGOWAARD. S.V.W. heeft op waardige wijze haar 20- jarig bestaan gevierd. De dag begon met een H. Mis in x pi e parochiekerk, opgedragen door de Geest. Adviseur Kapelaan Te Mey, waarna een gezamenlijk ont bijt. Door de voorzitter der Suppor tersvereniging D.A.S. werden toen twee vlaggen aangeboden in de groenzwarte kleuren. Daarna werd een clubfoto gemaakt. Om' 1 uur speelde SVW 2 tegen LSVV 2 en wist met 43 te winnen, waardoor ze in het bezit kwam van een fraaie medaille met inscriptie. SVW I deed voor haar jongere broeders niet onder en wist met een 30 overwinning op LSVV I be slag te leggen op de fraaie beker. Over deze wedstrijd kunnen we kort zijn. SVW had twee invallers en LSVV was ook niet volledig. Voor de rust speelde SVW een aar dig partijtje voetbal en was vrijwel steeds in de aanval. De rust ging in met 20. Na de rust een slap spel letje. SVW wist nog eenmaal te doelpunten. LSVV viel erg tegen. Des avonds om 7 uur speelde SVW 1927 tegen SVW 1937. Een be wijs dat de animo onder de oud spelers groot was, bleek, dat er wel meer dan 22 spelers beschikbaar waren. Het was een zeer aantrekke lijke partij voetbal met een uitslag van 74 in het voordeel van 1937. Vermeld diene nog, dat ons Fan farecorps „Hou en Trou" des mid dags haar gewaardeerde medewer king gaf. De geluidsinstallatie, ver zorgd door de heren Borst en v. Ko- ningsbrugge, voldeed prima. Des avonds had een intieme feest avond plaats bij de heer H. Veen- boer, die met zijn vrouw in de afge lopen 20 jaar steeds voor SVW heeft klaar gestaan. Het is een heel gezel lige avond geworden. De voorzitter opende de avond met een toepasse lijke toespraak, waarna verschillen de sprekers hem volgden. Van de Supportersvereniging DAS van de Gymnastiekveren. T.O.G. en van de oud-leden waren bloemen geschonken. Door de supportersver eniging was des middags nog een nieuwe bal aangeboden. Al met al een pracht avond, waar-' op het bestuur met genoegen mag terug zien. NOORD-SCHARWOUDE Bij het te Amsterdam gehouden exa men slaagde voor de patroonsoplei ding in het grafisch bedrijf de heer P. A. A. Henselman. ROND DE RUÏNE BERGEN Een interessante ten toonstelling wordt dezer dagen ge houden in het Huis met de" Pilaren, het domein van het Kunstenaarscen trum. In verband met de op handen zijnde restauratie van de Ruïnekerk door architect Royaards uit Schoorl worden hier naast oude prenten uit het Alkmaarse gemeentemuseum, tekeningen van de huidige situatie en van de restauratie-werkzaam heden geëxposeerd. Het valt zeker toe te juichen, dat de Ruïnekerk, die aan de dorpskom van Bergen zo'n bijzondere bekoring geeft, door een grondige restauratie ook voor de komende jaren een monument zal blijven, waar Bergen met recht trots op kan zijn; en het is nog meer verheugend, dat een kunst zinnig man als architect Royaards met deze restauratie is belast. De inleiding, die hij bij de opening van deze tentoonstelling hield over de positie van de architect tegenover de steeds voortschrijdende techniek en industrialisatie, doet verwachten, dat deze restauratie niet alleen bouwkundig, doch ook uit artistiek oogpunt verantwoord ^zal zijn. De tentoonstelling wordt opge luisterd door schilderijen, tekenin gen, etsen en aquarellen van Ber gense schilders, w.o. Roggeveen, Weyand, Idsert, Min, Graadt van Roggen, Rensburg en Wiegman. EEN PRACHT SUCCES LANGEDIJK Op het nationaal muziekconcours te Sneek behaalde de harmonie „Excelsior" (dir. P. Pranger) 'n eerste prijs met 230 pt. met lof van de jury. Het behaalde aantal punten was tevens het hoog ste aantal. SCHOOLFEEST LANGEDIJK Donderdag heeft de lagere schooljeugd van de R.K. Parochiële Scholen haar jaarlijkse schoolreisje gemaakt naar Schóorl. Het weer hield zich de gehele dag prachtig en de jeugd en de begelei ders hebben volop genoten. •«.••''y-Cri. |S: yO.OR EEN MASSA MENSEN, helaas, bestaat het Christen dom niet veel meer dan in een reeks geboden en verboden en verplichtingen», die als een last op een mens drukken en hem zijn natuurlijke levensblijheid min of meer ontnemen. Men „moet" dit en men „mag" dat niet. Als zij het juk niet h£e- maal van zich afschudden, krommen zij minstens zuchtqjid en beklemd hun rug. Het zijn de moeizame Christenen. En zij be nijden anderen, die zich aan God noch gebod storen, die niet ge hinderd worden of,oor bepalingen en voorschriften van een Kerk en doen en laten wat zij willen. Armtierige Christenen! Zij heb ben een beklagenswaardige sla- ven-geest! Waar ligt dat aan? Aan het Christendom? Of aan hen zelf? MARCUS DE MIDDEN STANDERS ONDER 'T MES HOORN. Maandag zijn in de Parkzaal de examens begonnen voor de middenstanders. Er zijn zoveel candidaten dat de examencommissie, bestaande uit de heren Heinemans (Amsterdam), voorzitter, Stuyfber- gen, secretaris en de Rijksgecommi- teerde de heer Scheffel (Alkmaar), met hun cursisten vier dagen lang de handen vol zullen hebben. Op de eerste dag leerden 88 candi daten geëxamineerd, waarvan slaag den: G. P. M. Appelman, Hoogkarspel; J. Baesjou, Hoo.rn; C. Bakker, Pur merend; mej. C.'Bakker, Purmerend; P. Bakker, Medemblik; Th. B. Ban- kras, Hoogwoud; mej. C. Battem, Hoorn; D.'Beemster, Berkhout; mw. M. D. Beemster, Blokker; J. Beem- sterboer, Hoorn; P. Beerepoot, Wog- num; J. Beers, Purmerend; G. C. Beets, Purmerend; J. v. d. Berg, Hoorn; J. Berkhout, Hoorn; A. Blee ker, Venhuizen; M. J. J. Th. Bloem, Hoorn; J. Boeder, Andijk; H. de Boer, Urk; J. de Boer, Grootebroek; W. de Boer, Sijbekarspel; C. P. Boer lage, Grootebroek; P. G. Boerlage, Grootebroek; mej. A. Bont, Volen- dam; R. Bood, Medemblik; J. Bur ger, Venhuizen; mej. H. Burghouts, Edam; A. Bijvoet, Purmerend; mej. N. Bijvoet, Purmerend; J. Comman deur, Medemblik; J. Conijn,' Edam; mej. M. A. J. Conijn, Edam; -Th. S. J. Bos, Beverwijk;" G. P. Botman, Bo- venkarspel; A. Bouwland, Wijdenes; mej. C. A. Braas, Avenhorn; mej. D. A. J. Brinkman, Purmerend; J. Broertjes, Blokker; L. Brouwer, Urk W. Corbijn, Opperdoes; H. J. Cortie, Hoorn; mej. C. P. M. Crone, Hoorn; H. v. Dalen, Ilpendam; C. G. Braas, Avenhorn; J. Braas, Avenhorn; H. J. Deen, Grootebroek; M. Deinum, te Westwoud; A. Th. Dekker, Avenhorn mej. E. Dekker, Spanbroek; G. Dek ker, Hoorn; J. M. Dekker, Hoorn; I. G. Dekker, Edam; P. van Die, te Hoorn; C. Dinkla, Beemster; P. Dinkla, Beemster; J. Doets, Aven horn; Sj. v. Dok, Andijk; W. Dolman Urk; H. Dontje, Hoorn; N. v. Doorn, Purmerend; A. Evers, Purmerend; C. Gaaff, Ilpendam; Th. Gieling, Me demblik; W. Gitzeis, Zwaag; K. Gons, Blokker; W. Graaf, Venhuizen; A. Groenhart, Purmerend; mej. C. Th. M. Groot te Lutjebroek. De examens worden heden voort gezet. Maandag is in het Oostelijk deel van de provincie Groningen een sta king onder de'landarbeiders uitge broken die ten gevolge heeft dat op vele bedrijven hetwerk geheel is stil komen te liggen. Het betreft hier ongeveer twee duizend arbeiders die aangesloten zijn bij de E.V.C. welke organisatie de lonen te laag achtte. Op de be drijven wordt volgens collectief ar beidscontract gewerkt tegen 64 cent per uur. Dat contract hebben alle bij de Stichting voor de landbouw aangesloten organisaties getekend, doch de E.V.C. wil nu weer eens iets anders. De moderne landarbeiders- bond en de christelijke landarbei ders hebben zich niet bij de staking aangesloten. Waar vele grote bedrij ven van 50 en meer H.A. zonder hulp zitten zijn geïnterneerden en strafgevangenen met de meeste ur gente werkzaamheden begonnen. VOORLPPIGE SURPLUSHEFFING Bloembollenoogst 19471948 Het Bedrijfschap voor Sierteelt producten heeft de voorlopige sur- plusheffing op de bloembollenoogst voor 19471948 bekend gemaakt: Hyacinthen 15%; Tulpen 30%;* Nar cissen 47%. 't Ligt in de bedoeling, eind Oct. als men een beter overzicht over de ingeleverde bloembollen heeft, deze percentages te herzien. Men hoopt natuurlijk op een belangrijke verlaging t.z.t. PURMEREND, 22 Juli. Veemarkt. Aanvoer, totaal 590 stuks; 265 vette koeien levering; 183 geldekoeien 325425, stug; 111 melkkoeien 375 625, stug; 5 pinken 175250, stug; 8 stieren 400625, matig; 339 nucht. kalveren voor levering; 25 vette varkens voor levering; 26 magere varkens 4560; 400 biggen 22—75, kalm; 316 schapen 6585, stil; 542 lammeren 1932, stug; 101 bokken en geiten 1070, stug; 66 paarden 375850, stug; 1400 oude kippen en hanen 2.503; 500 idem, blauwe 3 3.50; 1200 N.H. bl. hennen 5—7.50; 15Q0 jonge hanen, blauwe 33.50; 11.200 idem, witte en rode 22.50; 500 eenden 36; 300 konijnen 112; 300 ganzen 67.50. BOVENKARSPEL, 22 Juli. Aan- geverd:o 4100 baal aardapp.: Schotse gr. 7.80—8.50; kl. 5.10—7.40; kr. 4.80 5.40; rode gr. 10.80; geelblom 7.40 7.70: blauwe 1011.50; IJselster 9.90; Eigenh. 9.50—11.20; 85 kg sla- bonen 0.280.29. LANGEDIJK, 23 Juli. Aangev. 97.600 kg aardapp.: eerstel. 8.409.40 gr we Schotten 9.9010.50; bl. Eigen heimers 10.1011.50; driel. 4.605.20; driel. 4.404.60; 6700 kg rode kool 5; 500 kg slabonen 1622.50; 400 stuks blemkoool I 10; 300 bos peen 45.10; 275 kg tomaten I 22—26; B 21—22.40. WARMENHUIZEN, 22 Juni. Aan gevoerd: 117.000 kg aardapp. eerstel. 7.108.90; grove 9.3010.20; driel. 4.204.80; kleine 44.10; witte eigenh. 11.10; blauwe eigenh. 11.20 11.80; bintje 9.109.60; 180 kg slabo nen 41.40. OBDAM, 23 Juli. Aangevoerd 13.550 kg grote aardappelen 8.309; 150 kg driel. 4.30; 900 kg eigenh. 8.40 9.80; 2400 kg rode bonken 8.20 8.30; 1485 kg sperqjebonen 1416; 4200 kg zilvernep 3138; 575 kg driel zilvernep 911. BEVERWIJK, 21 Juli. Andijvie 2.807.50; bloemkool la en 1 724; bospeen 48; doperwten 3075; dubb. stambonen 3047; komkom mers la en 1 1319; peulen 525; rabarber 26; sla 1.506.50; spinazie CR IS ENIGE MALEN een en ander te doen geweest over klachten van katholieke zijde met betrekking tot de kleding, vooral van dames, bij openbare sport- demonstraties. Men herinnere zich de klachten over de sport-optocht te Hoorn verleden jaar! De hoop, dat men na de bevrijding meer respect zou hebben voor dé chris telijke fatsoensnormen, nu men el kander in de bezettingsjaren zo veel beter had leren begrijpen en verstaan, is niet vervuld en het blijkt er niet beter op te worden. Wat de sportweek te Haarlem in 1946 op dit punt te zien gaf, ging de perken te buiten. Dit jaar was er weer een Haarlemse sportweek. Van katholieke zijde had men be paalde eisen gesteld, eisen omdat het hier ging over principiële op vattingen. Die eisen zijn tenslotte niet ingewilligd en zo heeft de katholieke sportbeweging van Haarlem zich aan deze sportweek ditmaal menen te moeten onttrek ken, naar wij lezen in het mede delingenblad van de Katholieke Sportbond. Ook in Amsterdam is een sport week geweest en daar liep het met de garanties al evenmin vlot. Toch is er iets van die aard gekomen, en dè katholieke verenigingen, zou den dan toch maar meedoen. Met spijt moet echter geconstateerd worden, dat dé gegeven garanties niet zijn nagekomen. De kleding van de dames, die veel weg had van een badpak, is toch niet het wandelcostuum van het KNGJZ, zoals dat was toegezegd! Bij een volgende gelegenheid zullen, zo lezen wij op een andere plaats in dit mededelingenblad, de katho lieken niet meer meedoen. De op. vattingen lopen blijkbaar zover uiteen, dat op dit punt wel geen eenheid zal kunnen worden be- rekt. En wat bijv. Hoorn betreft, daar is tijdens de sportjveek op dit punt ook moeilijkheid geweest en de katholieke sportclubs hebben voor zich al de conclusie getrokken, dat het een volgende keer zo niet meer zal kunnen gaan. Ook in Den Helder constateer de de voorzitter van „Katholiek Den Helder" blijkens een recent ingezonden stuk in onze courant een ernstig kledingtekort bij de dames. Een tekort, dat niet vol deed aan de wensen van Henri de Greeve, blijkens diens actuele leu ze voor de Juli-maand: Wees schaamtevol, niet schaamteloos. Het is schoon te spreken over eendracht en eenheid' en gemeen schapszin, maar wat wil men be reiken, wanneer voortdurend zo als op dit punt blijkt, dat de zo zeer uitlopende opvattingen niet tot elkaar te brengen zijn? Wat wil men, indien de elementaire grondslagen voor een dergelijk samengaan en een dergelijke sa menwerking, ontbreken? Als de leiders van de algemene sport- bewegingen onmachtig en de leden daarvan kennelijk onwillig zijn, om mede te werken, dan worden de katholieken vanzelf wel weer in eigen richting bij elkaar ge dreven. Men spreke dan asjeblieft niet meer van separatisme en hek jeszetterij. Het is eenvoudig een kwestie van defensie en zelf behoud. De C.P.N. had gisterenavond te Amsterdam en Rotterdam protest vergaderingen belegd tegen het op treden van de Nederlandse strijd krachten in Indonesië. In het R.A.I.- gebouw te Amsterdam waren onge veer 30000 toehoorders verzameld. Het woord werd gevoerd door Mej. Averink, lid van de Haarlemse ge meenteraad, die vooral wees op de oorlogsuitgaven, die door het poli tioneel optreden nog meer zullen stijgen en onze volkshuishouding achteruit zullen doen gaan. De voor zitter van de algemene Nederlandse bond van zeevarenden kondigde on der groot enthousiasme het besluit aan om aan alle transporten naar Indonesië, die op militair bevel ge schieden, niet mede te werken. De laatste spreker was Paul de Groot, lid van de Tweede Kamer, die zeide, dat als altijd, de oorlog was geko men als een dief in de nacht. Hij laakte vervolgens de houding van de Partij van de Arbeid en gewaag de met trots van de houding der zeevarenden, die thans de daad bij het woord zullen voegen. In de Riviera-hal te Rotterdam waren slechts 1000 mensen aanwezig, waar de heer Hoogcarspel, lid van de Tweede Kamer het woord>voer- de. Deze noemde Soekarno geen col laborateur, maar een strijder voor de vrijheid en onafhankelijkheid voor zijn land. De Nederlandse re gering heeft Linggadjati nooit aan genomen. aldus deze spreker. Er zijn een heleboel Linggadjati's, omdat ze het echte Linggadjati niet wilden. De heer Brandenburg wees op de aangekondigde staking van 24 uur te Amsterdam en, in de Zaanstreek. Spr. zou voor Rotterdam nog niet hetzelfde parool willen geven omdat hier de verh.oudingen anders liggen. Maar vandaag of "morgen, zo besloot spr., zullen de Rotterdamse arbei ders hun aahdeel laveren in de strijd tot ondersteuning van de Indonesi sche kameraden. 9—17; tuinbonen 926; tomaten 65-90 waspeen 16; postelein 216; kruis bessen 1.902.25 per slof; frambozen 801.16 per doosje; kroten 14; stamsnijbonen 2230; stoksnijbonen 6068; sjalotten 57; meerbonen 4250; aardappelen 7.1011.00. MEDEMBLIK, 22 Juli. 70.200 kg aardappelen grove 9.309.60; groot 8.208.70; drieling 5.205.70; kriel 4.804.90; Eigenheimers 9.4011.40. Slabonen 20—26. HOOGKARSPEL, 22 Juli. 78500 kg aardappelen: blauwe Eigenhei mers 11,1011.90; blanke Eigenh. 11 11.20; geelblom 7.Eersteling grof 9.60—10.10; Middelbare 7.80—8.20; drielingen 4.805.20; kriel 4.505.00. AVENHORN, 22 Juli. Aangev.; 825 kg grove Schotse 7.407.70; 50.300 kg driel. 4.20—5.20; 700 kg Eigenh. 9.3010; 200 kg kriel 3.50 3.60: 750 kg grote rood 11.20; 225 kg grof rood 9.10; 55 st. bloemkool I 9 15; 143 st. idem II 15; 1625 kg rode kool 1.702.90; 100 kg sjalotten 4.90; 6510 kg bieten I 4.406; 260 kg idem II 44.40; 3600 kg augurken klein 2.10; basterd 2.40; stek 0.20; grof 1.60 514 zak a 15 kg dubb slabonen z. dr. 1.602.25; snijbonen 0.500.90; 8 zak tuinbonen 0.60. i r Molenweg, N de velden bezige getjes krommen c witte was op de een kast „De een reusachtige appelland. Over de gesel kreunt de bus de binnen. Het land, trommelvel, ligt te Julizon. Op de akk jaar geleden nog bi onder de vloed van gint een aarzelend kleuren van de k Hier en daar staat rijen te drogen. Na: van door water aang plekken fel-rood di nieuwe schuren en de horizon een toren je, dat geen kerkje overal mensen aan daver van de zon o den. Boeren oogsten eens zaaiden. Of tr stenWant in c land is een gebrek, brek aan arbeidsl staan de velden van werkers En werkers kwami legerwagens kwamen week Maandag binne land. Hun lachen er over de velden. Mai hun praten. Hun krai siasme werden ingi rooien zij aardappels, ge soldaten. „Loof genoeg h; ten nog jnaar op de de briljanten „Hé Wimpie, h< die dingen bij jullie? Wimpie, een transj gen in een bestover komt uit Brabant, zien zegt hij: „Petatten" En dan, naar mij: „Die slome vraag de tiende keer. Is va, thuis. De rest brult toeji raapt aardappels. Son naar een bus, die vi naar een meisje op 1 banders, Limburgers, Noord- en Zuid-Ho] land en Utrecht. Beor< me, een beetje gri: staan te be,togen, dat met vreemde mensen i looit, terwijl ze hier, tenpakkie aan, de pi. ander uitdoen. Jongens uit fabriek plaatsen, die hier met rug voor het eerst k« met landarbeid en me merkzaam maken op Jongens uit bureaux Q'.e me een beetje trot: handen laten zien. Allen bij elkaar soldaten, die hier zijn werken cm een oogst i len. „Om burgermager zoals lange Geert uit me verzekert. Qpmiddellijk na de van de minister-presjdi dagavond heeft het 1 de Limburgse bed'ec Lourdes te Maastricht grafisch met Lourdes ding gesteld om de gei tijdelijke belangen van gens in Indië op bijzoc in de heiligdommen var ve Vrouw van Lourdes denken. Opdracht is g in het tijdvak van 23 31 Juli iedere dag in de men van Lourdes een H dragen ten einde door spraak van de Cnbevle Gods bijzonder zegen e ming af te smeken vo jongens in Indië. Het bestuur van de bedevaart verzoekt alle ken zich in de geest r Offer in Lourdes te door in bovengenoemd hun parochie iedere c Mis bij te wonen en i zonder te bidden voor m Indië voor het vervi zware en moeilijke taal steld. Overal ter wereld wordt de strijd om 't geloof en de goede zeden gestreden. Ja, zelfs op plaatsen, waar men dit niet zou verwachten. Zo is de Kath. Amerikaanse filmster Joan Leslie, die als een der meest belovende filmactri ces van 't land wordt beschouwd, in con flict gekomen met het filmbedrijf Warner Bros, omdat zij wei gerde bepaaldq rollen te spelen, die een on zedelijk karakter droegen. Zij begon haar strijd voor indi- viduële en godsdien stige vrijheid tegen over de economische dwang van Warner Bros, door aan deze filmmaatschappij mee te delen dat zij van plan was het contract dat haar ouders voor i haar ondertekend hadden toen zij nog minderjarig was, op te zeggen. Warner Bros maakte de zaak 1 aanhangig voor de j

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4