Nieuw KOLENMIJNEN VAN BOEKITASEM OP ZUID-SUMATRA BEZET OFFENSIEF HEVIGER DER NEDERLANDERS DAN DAT DER JAPPEN Van Mook verwacht binnenkort einde der operaties NAUWERE SAMENWERKING iannhill (Z.-Afr.) r Christus! ie gesloten KESSEL ST BEEMSTER Langedijk Voor Alkmaar en omgeving Het legerbericht van hedenmorgen Steenkoolvoorziening thans verzekerd in de Indonesische wateren Vrouw te Roosendaal slachtoffer van roofmoord Australische bemiddeling tussen Joego-Slavië en Bulgarije Franco regent van Spanje? Een millioen gulden voor de getroffenen Zware gevechten op Oost-Java Was Ds. Niemoeller geen anti-nazi? Sjahrir: Er is geen tijd te verliezen Republiek houdt de blik gericht op de grote mogendheden Oogstmislukking door staking? Akkerbouwers protesteren i 41! worden, vraagt inlich- Voor Priester- 12 jaar. Voof is vanaf 14 jaar. ST. PAUL ARCEN L. S MET 2 AUG. g a z l] n Alkmaar jn; bijzondere arbeid, lkers, voor de 9e en 10e tegen overlegging van •ff en de personen. 24 uur. Rijp, Graft en West uur letters AK; 1 ug. 9.3012 uur letters L—Z. 1,30 uur. r. Aug. 9,3012 uur let- ïtters L—Z. 912 uur. 1 uur. 9—12 uur, letters A— 4. 9—11,30 u. lett. OZ. [ustus '47 (op lijsten in- r bijzondere en zeep e 9e en 10e periode D: Distributiekantoor: 1012 uur en 13 uur. D: Distributiekantoor: l12 uur en 13 uur. leentehuis: Woensdag 30 atel „De Burg": Woens- al": Donderdag 31 'Juli, 13 uur. en: Vrijdag 1 Augustus, 'rijdag 1 Aug. v. 13 u. m O. L. School: Woens- —12 uur. achter Betaalkantoor: an 24 uur. last N.H. Kerk: Donder- 12 uur. reffende personen moe- r zonder stamkaarten rstrekt. .bewijzen AB voor mden n het in de vorige week aanvraagformulier met RD: Distributiekantoor: -12 en van 13 uur. Distributiekantoor: 12 uur en van 13 uur n 912 uur. al Donderdag 31 Juli, 13 uur. sen: Vrijdag 1 Augustus rijdag 1 Aug. van 13 u. lemeentehuis: Maandag uur en van 24 uur. ïotel „De Burg": Dins- 1012 uur en 24 uur. oorm. O. L. School: n 9,3012 uur en 24 u. achter Betaalkantoor: ran 9,3012 uur en van :aast N.H. Kerk: Vrijdag uur en van 24 uur. It er geen zitting gehou- treikingsdata is het zeer ;ie uit te knippen! HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. No o rdh ollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) MAANDAG 28 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11288 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE SITUATIE OP WEST-JAVA BATAVIA, 28 Juli (Reuter) Het Nederlandse legercommuniqué van heden meldt, dat de kolenmijnen van Boekitasem (Zuid- Sumatra) door de Nederlandse strijdkrachten zijn bezet. Bij hun opmars met als uitgangspunt Palembang staan de Nederlanders op Zuid-Sumatra thans 192 km. landinwaarts en hebben de grote spoorweg-reparatie-plaatsen van Lahat bezet, waar de Republi keinen wapens vervaardigden. Op West-Java is Pengalengan, 32 km. ten Zuiden van Bandoeng, bezet. De kolenmijn van Boekitasem is een van de grootste open mijnen van het zuidelijk halfrond en werd de laatste twee jaar door de Indo nesiërs geëxploiteerd met materiaal dat hun door de Britse bezettings macht was verstrekt. De productie in deze periode bedroeg ongeveer 1000 ton per dag. Ingevolge een overeenkomst met de republiek werden aanzienlijke hoeveelheden steenkool aan de Nederlanders en de Britten verkocht. Ook zijn enige ladingen naar Singapore gegaan met het oog op het algemeen heer sende gebrek aan brandstof. Behalve Boekitasem en Lahat is volgens het Nedarlandse commu nique ook Moearaenim bezet. Naar door een Ned.-Indisch amb tenaar van economische zaken wordt verklaard, zal door de be zetting van de kolenmijnen van Boekitasem de steenkoolvoorzie ning van de gehele Nederlandse kust- en zeevaart in de Indonesi sche wateren kunnen worden verzekerd. Te voren waren wel hoeveelheden steenkool uit Afri ka en Amerika geïmporteerd. De tekst van het officiële leger communiqué van hedenmorgen luidt als volgt: WESTJAVA: Pengalengan, 30 km. ten zuiden van Bandoeng, werd bezet. Na in Tegal aanvankelijk zwakke tegen stand te hebben geboden, wierpen de Republikeinse troepen aldaar hun uniformen en wapens weg en juichten de Nederlandse troepen langs dg'vveg luide toe. i Donderdagmiddag trof een voor bijganger nabij het buiten Roo sendaal gelegen zwembad „De Stok", een half bewusteloze vrouw aan, wier hals door mid del van een stuk dun touw was dichtgesnoerd. De man waarschuwde onmiddel lijk de politie, die de vrouw naar het ziekenhuis vervoerde en on verwijld een onderzoek in haar wo ning instelde. Daar trof men een grote wanorde aan. Een melk vrouw wist te vertellen, dat zij zekere de J. in het huis had ge zien. De J., die bij de politie on gunstig bekend staat, werd gearres teerd. doch zeide van niets te we ten. Een politiehond werd er bij gehaald en deze ontdekte het geld kistje van de aangerande vrouw, de echtgenote van zekere Lm. Toen men de J. met het gevonden voor werp confronteerde, legde hij een volledige bekentenis af. Hij had de echtgenote van L. naar het zwem bad gelokt onder voorwendsel, dat hij haar in contact zóu brengen met iemand, die een bed voor haar te koop had. De vrouw ging onmid dellijk mee. Toen men buiten de stad gekomen was. heeft de J. de vrouw bewusteloos geslagen en haar door middel van een veter van een voetbalschoen trachten te worgen. De J. verklaarde, dat hij het slachtoffer slechts heeft willen beletten, dat zij om hulp zou gaan roepen. De aanrander. die tien jaar geleden reeds voor eenzelfde feit werd veroordeeld heeft zich daarna naaar de woning van de vrouw begeven en zich een bedrag van 198 gulden uit een geldkistje, alsmede enige distributiebescheiden toegeëigend. De vrouw, die zes uur bujjen bewustzijn was geweest, is Zaterdagavond aan de gevolgen overleden. SUMATRA: Op Zuid-Sumatra werden Moea raenim en Lahat ten zuidwesten van Palembang bezet, waarbij ook de kolenmijnen van Boekitasem be reikt werden. De Nederlandse troe pen zijn hiermede thans circa 156 km. van Palembang opgemarcheerd. Ten zuidwesten van Medan had den verkenningsacties plaats. Ove rigens zijn geen bijzonderheden te melden. De militaire luchtvaart: De Nederlandse luchtmacht ver richtte uitgebreide verkennings vluchten en wierp levensmiddelen en voorraden uit ten behoeve van de troepen boven de voorste lijn. Hadji Agoes Salim beschuldigt de Britten DAMASCUS, 28 Juli (Reuter) Hadji Agoes Salim, die leider ge weest is van de republikeinse dele gatie naar het Midden-Oosten heeft de Britten verantwoordelijk gesteld voor de situatie in Indonesië, welke geleid heeft tot de vijandelijkheden. Hadji Agoes Salim is uit Damascus naar Cairo vertrokken, waar hij zich zal vestigen. Hij dankte de Moslem- staten en India voor hun morele steun aan de Indonesische zaak en verzocht om materiële hulp eerst genees- en verbandmiddelen, later wapens. De Australische regering is in con tact getreden met Nederlandse en republikeinse autoriteiten om te trachten „een vreedzame oplossing te vinden in het Indonesische con flict", aldus een correspondent van de „Sydney Sun" uit Canberra. Hij voegde hieraan toe, dat ook andere bij de kwestie geïnteresseerde par tijen met dezelfde pogingen bozig zijn en verklaarde verder, dat in dien deze pogingen zouden misluk ken Australië zich gedwongen zal zien een andere weg naar oplossing van het conflict te zoeken hetgeen zou kunnen inhouden, dat Australië de kwestie aan de Veiligheidsraad zou voorleggen. De Australische gezant in Neder land kon echter vooralsnog geen commentaar op dit bericht geven. Bij het departement van buitenland se zaken was hieromtrent niets be kend. Generaal Missionarissen Mariannhill Op het Generaal Kapittel van de Missionarissen van Mariann hill te Altdorf (Zwitserland) is tot Generaal Overste herkozen, Pater Reginald c.m.m. Het Generalaat blijft gevestigd te HatfieldPeve- ral, Essex Engeland. Hatta over interventie De vice-president van de repu bliek, Mohammed Hatta, heeft Zon dag in een rede te Pemantang Sian- tar (Noord-Sumatra) verklaard, dat de mogelijkheid van buitenlandse interventie geheel zal afhangen van de wijze, waarop de republikeinen weerstand zullen bieden aan de Ne derlandse ggressie. 1 KEMAJQRAN 2 TJIUTITAN 3 TJI LEUNGS IR 4 TJIKEMBAR 5 SALATRI 6 RADJAMANDALA 7 A ND IR 8 TJ/LLEUNTJA 9 KALI DJATI 10 TJIDAHOE I I ONDER NED. CONTROLE -DEMARCATIE LIJN - SPOORLIJNEN Diplomatieke kringen te Belgrado hechten grote waarde aan de te voeren besprekingen tussen Tito en Dimitrof, de eerste minister van Bulgarije. Naar verluidt, zullen de besprekingen van dezelfde aard zijn als die, welke onlangs tussen Joego slavië en Roemenië zijn gevoerd en waarschijnlijk een uitbreiding van de economische en politieke samen werking tot doel hebben, alsmede de totstandkoming van een verdrag van wederzijdse bijstand, wanneer Joego-Slavië eenmaal het vredes verdrag met het voormalig vijande lijke land heeft getekend. Eerste havenplaats op Zuid-Java bezet Nederlandse troepen hebben als eerste havenplaats aan de Zuidkust van Java Palaboehanratoe aan de Wijnkoopsbaai, 64 k.m. ten Z.W. van Soekaboemi, bezet. Republikeinen in Batavia vrijgelaten Naar het Franse persbureau A.F.P. bericht is mr. Ali Boediardjo secre taris van het laatste kabinet Sjahrir, die door de Nederlanders bij het uitbreken van de gevechten was ge arresteerd, wederom vrijgelaten. Volgens Radio-Djogja zopden ook de ministers Gani en Tamzil, die zich eveneens onder Nederlandse bewaking te Batavia bevinden, Zon dagavond of heden op vrije voeten worden gesteld. Dimitrof te Belgrado gearriveerd Een Bulgaarse regerings-dele- gatie onder leiding van Minister- President Georges Dimitrof, is Zondagmorgen in de Joegosla vische hoofdstad aangekomen. Zij werd aan het station ontvangen door Maarschalk^Tito en andere leden van de Joegoslavische rege ring, de Chef van de Generale Staf Generaal Popovitsj, leden van het corps diplomatique, waaronder de Sowjet-Russische gezant, en tal rijke andere Joegoslavische auto riteiten. Dimitrof verklaarde o.a.: „Wij zijn hier gekomen om een eeuwige vriendschap tussen de twee Slavi sche volkeren tot stand te brengen. Onze grenzen moeten qns niet meer van elkander scheiden, doch ons verenigen. Geen macht ter wereld zal ons in de toekomst tegen elkan der kunnen opzetten en wij kunnen tezamen vechten voor het vestigen \an 'een duurzame vrede in de we reld; de Balkan zal aldus een be langrijke factor worden voor vrede en democratie". Bij de ontvangst te Belgrado wa ren mede aanwezig vertegenwoor digers van de Britse en Amerikaan se ambassades. Het station was met vlaggen versierd. Langs de weg van het station naar de woning van Tito stonden duizenden inwoners van de stad met vlaggetjes te zwaaien. In een toespraak in de grensstad Tsaribrod had 'de Bulgaarse minis ter-president, Dimitrof, reeds ver klaard, dat de bevolking van het grensgebied een „levende brug" vormde tussen Joego-Slavië en Bul garije. „Verstevig deze brug totdat op zeker moment, door de wil van de volkeren van Joego-Slavië en Bur gar ij e, deze grens ons niet meer zal scheiden, doch ons voor altijd in broederlijk samengaan zal vereni gen", aldus zeide hij. Volgens een bericht van de cor respondent van de „Daily Tele graph" te Madrid gaan er in de Spaanse hoofdstad hardnekkige ge ruchten, dat Generaal Franco in de herfst tot Regent van Spanje zal worden uitgeroepen. Tevens wordt er een wijziging in het Kabinet ver wacht en zou er een nieuwe eerste minister worden benoemd, een post, welke thans door Franco zelf wordt bekleed. De Nederlands-Indische regering heeft een bedrag van een millioen gulden beschikbaar gesteld voor het verlenen van eerste hulp aan de door plundering, brandstichting en vernietiging van eigendommen ge troffen bevolking. Met de voorzitter van de grootste Chinese vereniging, de „Choeng Hwa Choeng Hwi" werden bespre kingen gevoerd over het besteden van deze gelden. Immers hoewel de hulpverlening voor iedereen is be doeld, zal de Chinese bevolkings groep',' welke het zwaarst getroffen is, praktisch wel zeer veel ontvan gen. De besprekingen hebben vol doende resultaat opgeleverd. De normale hulpverlening door het Roode Kruis en het Departement van Sociale Zaken wordt hierdoor niet beïnvloed. Het Roode Kruis en de medische mobile teams kunnen ook gelden ten laste van dit speciale bedrag aanvragen. Volgens de Republikeinen He: republikeinse legercommu niqué meldt o.m; dat gisteren in Singosari (Oost-Ja va) zwaar werd' gevochten. Bij Dawarblandong werden 800 man sterker Neder landse troepen met pantsereen heden, die om 08,15 uur aanvie len te 19 uur verdreven en door de republikeinen achtervolgd in de richting van Rardëgan. In het gebied van Soetji ten westen van Grissee, zijn de Nederlanders in de aanrai De Indonesiërs verzet ten zich m'-L artillerie Hedenmid dag is Gresik door Nederlandse oorlogsschepen tyvee uur lang beschoten. De Indonesische verlie zen bedragen drie zwaar gewen den, twee licht gewonden, en vee zee.- licht gewonden. Versa teidene huizen en gebouwen werden fce- schad'gd Op Sumatra zijn iIn donesiërs succesvol bij hun op mars raai Padang. Tanan Bang kok werd heroverd. Voorrechten zijn hem ontnomen Het Duitse Genootschap voor slachtoffers van het nazi-regime heeft geweigerd om Ds. Niemöller, het hoofd van het Duitse Kerke lijk Bureau voor Buitenlandse Zaken, als „slachtoffer der Na zi's" te classificeren. Tevens zal de predikant geen extra rantsoenen meer krijgen. De President van het Genootschap Dr. Mayer, heeft verklaard, dat deze beslissing in de eerste plaats is ge baseerd op de geheime documenten van Rosenberg, waarin Ds. Nie- möller's houding tegenover het na- tionaal-socialisme in een slecht licht staat." Volgens deze documenten, die, naar men gelooft, uit het archief van het Neurenbergse Gerechtshof afkomstig zijn, heeft ds. Niemöller eens verklaard, dat zijn familie „traditioneel antisemitisch" was. Tevens zou ds. Niemöller hebben verklaard, dat hij reeds in 1924 de nationaal-socialistische partij heeft gesteund. Het Genootschap voor slachtoffers van het nazi-regime staat in nauw verband met de Staatscommissie voor rehabilitatie, welke feitelijk reeds heeft gedreigd alle voorrech ten en rechten van de erkende slachtoffers der nazi's aan de pre dikant te ontnemen. 92 pCt. ja-stemmen in Spanje De president van het Spaanse hooggerechtshof, Castan, heeft bekend gemaakt, dat 14.145.163 kiezers „ja" hadden gezegd met betrekking tot generaal's Franco's Successiewet. Het totaal aantal uitgehrachte stemmen bedroeg 15.219.563. Castan voegde er aan toe, dat derhalve 92 der stemmen ten gunste van de wet was uitge bracht. Uit geen enkel deel van Spanje hadden hem protesten te gen de geldigheid van het refe rendum bereikt. Ook roebels als munitie Door het Sowjet-Russische pers bureau Tass is een communique gepubliceerd, waarin wordt ver klaard, dat de besprekingen tus sen generalissimus Stalin en de Albanese president, generaal En- ver Hodja, betrekking hebben op e'e economische en culturele be trekkingen tussen beide landen. De Sowjet-Russische regering heeft Albanië „een bescheiden crediet" toegestaan voor aankoop van lichte industrie-uitrusting en landbouwwerktuigen. Zware branden woedden in de haven van Probolinggo, de Repu blikeinse haven aan de Noordkust van Java, na luchtaanvallen der Nederlandse strijdkrachten en „verschroeide aarde"-pogingen der Republikeinen. Een Nederlandse marinecommandant, die een kaart in de hand houdt, leidt de Nederlandse opmars. (Per radio overgebrachte foto). A.P. CJAHRIR heeft in een onderhoud met de correspon- J dent van de B.B.C. te New Delhi, Robert Stimson verklaard, dat het militaire offensief der Nederlan ders zelfs nog heviger is dan dat van de Japanners en dat er daarom geen tijd te verliezen is om de Neder landse regering er van te overtuigen, dat zij een onrechtvaardige politiek voert. Sjahrir verklaarde, dat de Repu blikeinse regering de blik richt op de grote mogendheden, voorname lijk Groot-Brittannië en de Veren. Staten, in de hoop, dat deze regerin gen al hun invloed zullen gebruiken om het conflict te doen beëindigen. Indien dit geen resultaat heeft, dan moeten Engeland, Australië of India zien, dat het gehele vraagstuk voor de Veiligheidsraad der Veren. Na ties wordt gebracht. Op de vraag van Stimson. welke de redenen waren voor het afbreken der onderhandelingen, zeide Sjahrir dat, toen beide partijen bijna tot overeenstemming gekomen waren, de Nederlanders een geheel nieuwe reeks van eisen naar voren brachten, welke wij, aldus Sjahrir, binnen 24 uur moesten aanvaarden. Wij kregen bij voorbeeld 24 uur de tijd om onze troepen 7 mijl van de demarcatielijn terug te trekken, ofschoon de Nederlanders zelf tanks en troepen naar de grens tus sen Republikeins en bezet gebied brachten. Tevens kregen wij aanzeg ging een order tot staken van het vuren uit te vaardigen. In werke lijkheid hadden wij een dergelijk be vel reeds in November jl. aan onze troepen gegeven. Met deze eis tracht ten de Nederlanders er ons dus toe te dwingen blijk te geven, dat wij onze verplichtingen niet waren na gekomen. Niettemin verzochten wij- om 24 uur uitstel teneinde deze nieuwe eisen te bestuderen. Dit werd geweigerd, zodat wij toen mededeelden, dat de eisen onaan vaardbaar waren. Onze volgende stap is toen ge weest het voorstel om h,et geschil aan arbitrage te onderwerpen, op grond van art. 17 van Linggadjatti. Het Nederlandse antwoord hierop was oorlog. Stimson vroeg verder: "Wat ziet de Indonesische regering in de huidige doelstellingen der Ne derlandse regering? Zij wenst de Indonesische repu bliek te elimineren. Uit de verkla ring. welke onlangs door Van Mook werd afgelegd, blijkt dit duidelijk. Wat zal er gebeuren met het pro ductie-overschot van Indonesië en welke omstandigheid verhindert, dat dit op de wereldmarkt verschjjnt? Onze producten zijn niet op de wereldmarkt gekomen, aldus Sjahrir omdat de Nederlanders een uitvoer verbod hebben uitgevaardigd voor alle ondernemingsproducten: kina, suiker, rubber, thee, koffie en sisal. De enige export, welke wordt toe gelaten, is van producten, welke van de boeren afkomstig zijn: kapok, al lerlei soorten bonen en tabak. Zelfs deze producten zullen thans worden tegengehouden, omdat de Nederlan ders de Republikeinse havens heb ben bezet en zij geen havenarbeiders zullen kunnen krijgen. VERKLARING OVER DE ZWAKKE TEGENSTAND Dr. van Mook heeft in een on derhoud met de vertegenwoordi ger van het Franse persbureau AFP zijn voldoening uitgesproken over het verloop der operaties. De landvoogd verbaasde zich over de zwakke tegenstand der Repu blikeinen. „Wij verwachtten geen algemene volksopstand, doch wel hadden we gedacht, dat de Repu blikeinen iets anders zouden doen dan zich over te geven aan ver woestingen en plunderingen, waarvan de gehele Chinese be volking tè lijden heeft". Dr. van Mook gaf verder te ver staan, dat de operaties op Java en Sumatra binnenkort zijn geëin digd. Ofschoon de Lt. gouverneur-gene raal weigerde bijzonderheden mede te delen over de onmiddellijke doelstellingen van de Nederlandse regering, verklaarde hij, dat de re gering in de toekomst niet zou na laten rekening te houden met de wensen van zekere bevolkingsgroe pen op Java en Sumatra, in het bijzonder die van de Soendanezen, hetgeen, aldus dr. van Mook, „ze kere veranderingen met zich mee zou brengen" in de toepassing van het accoord van Linggadjati. Dr. v. Mook verklaarde echter: alleen, wanneer wij onze politionele actie zullen hebben beëindigd, zullen wij ons een scherp beeld kunnen vor men van de wensen dezer bevol kingsgroepen. Toen hem gevraagd werd naar de houding van de vroegere Repu blikeinse functionarissen, verklaar- Motie van vertrouwen in O Franse regering aanvaard De Franse Nationale Assemblee heeft ee» motie van vertrouwen aangenomen in <3e buitenlandse politiek van de regering. Een motie' van regeringszijde, waarin de noodzakelijkheid wordt uitgesproken van het opnemen van het Saargebied in de Franse eco nomie, en waarin word't vastge steld dat Frankrijk het recht heeft op herstelbepalingen van Duits land en dat een internationalisatie van het Ruhrgebied dringend ge wenst is, werd met handopsteken aanvaard. Er waren geen tegen- j stemmers, dé communisten ont hielden zich. SPOORWEGONGELUK IN ZWITSERLAND Zaterdagavond zijn tussen Ein- siedlen en Biberbruecken in Zwit serland twee treinen in volle vaart op elkaar ingereden. Beide trei nen bestonden uit drie tot vier wagens. Tot dusver heeft men tien dooden en dertig gewonden uit dé wrakstukken geborgen. Over het totaal aantal slachtoffers tast men nog in het duister. Alle slachtoffers zijn van Zwitserse nationaliteit, met uit zondering van een Italiaanse en een nog niet geïdentificeerde vrouw. Minder Amerikaanse visa voor de Russen President Truman heeft voorge steld om de toelating van Sowjet- Russische burgers in de V.S. af hankelijk te stellen van het aan tal inreisvergunningen, dat de Sowjet-Unie aan Amerikaanse burgers verleent. Dit voorstel volgt op dé weige ring van de SowjetUnie om drie leden van de subcommissie voor de arbeid toe te "staan de Sowjet Unie tijdens de parlementaire va- cantie te bezoeken. Tevens is ver zocht onmiddellijk reeds uitge reikte Amerikaanse visa boven het aantal door de Sowjet-Unie aan Amerikanen verstrekte visa ongeldig te verklaren. Nieuw Amerikaans crediet voor Frankrijk? Een Amerikaanse autoriteit heeft te Washington verklaard, dat de regering der V. S. op het punt staat om aan Frankrijk een nieuw crediet van 50 millioen dollar te verlenen voor de aan koop van overtollige goederen in de V.S. De economische raad van president Truman zou zijn goed keuring reeds hebben verleend. Veearts wilde oud-S.S.'ers redden Volgens een bericht in het „Vrije Volk" is de veearts H. Terbeek te Naarden gearresteerd. Deze oud- NSB-er maakte zich schuldig aan het verwijderen van bloedgroep tekens bij oud-SS-ers. Een uitge breid onderzoek wordt ingesteld, omdat aanwijzingen zijn gevonden, dat men hier met een complot te doen heeft. Reeds zou een nieuw NSB-insigne zijn gesignaleerd. Bij zonder in het Gooi doen zich teke nen voor van ondergrondse nazi activiteit. Bewakers van Vughr in staking! Uit het kamp voor politieke delin quenten te Vught zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag elf gede tineerden ontvlucht. Dit was het gevolg van het feit, dat een aantal bewakers ontevreden waren gewor den en dienst weigerden. 45 bewa kers zijn terstond ontslagen. de dr. van Mook, dat 80% van de genen, die op hun post waren ge bleven, thans met de Nederlanders samen werkten-en dat hij zich ver heugde over het feit, dat een groot aantal inwoners van west- en oost- Java die wapens in hun bezit had den, begonnen waren deze aan de Nederlandse autoriteiten over te geven. Tenslotte verklaarde dr. van Mook dat naar zijn mening de toekomsti ge houding van de met de republiek „bevriende" landen zoals voor-Indië en de Arabische landen, „voor een groot deel zou afhangen van de ontwikkeling der situatie". Hij voegde hier'nog aan toe, dat het voorstel van Sjahrir tot het vormen van een internationale brigade „te laat kwam". TENGEVOLGE van de door de E.V.C. afgekondigde sta king in Noord-Oost-Groningen dreigt de oogst van tarwe daar te mislukken. De drie bonafide bonden waren met het nieuwe contract, waarin het loon op 64 cent was bepaald, accoord ge gaan. Er zijn nu ruim 2000 sta kers. De Stichting voor de Land bouw doet een beroep op ieder, die een schop of hark hanteren kan, om de helpende hand te bieden en zo deze oogst te red den. Overigens blijkt uit bespre kingen uit andere vergaderin gen, o.a. op de L.T.B.-verga- dering te Haarlem j.l. Zater dag, dat in verband met de nieuwe lonen voor bouwvak- en metaalarbeiders een derde loonronde kan worden ver wacht, omdat de indertijd over de gehele linie verhoog de lonen de landarbeiders thans weer opnieuw bij de lo- <nen in de industrie e.d. ten achter staan. Prinses Josephine Charlotte van België is voor een bezoek aan haar grootouders te Stockholm aangekomen. Zij werd verwel komd door haar grootmoeder, prinses Ingeborg. TEGEN HUIDIGE PRIJSPOLITIEK In een buitengewone vergadering van de vakgroep Akkerbouw van de L.T.B., Zaterdagmiddag te Haarlem gehouden, is de prijspolitiek voor de akkerbouwproducten ter sprake ge komen en sterk becritiseerd. Men was algemeen van mening, dat'de prijzen, gezien ook de huidige loon- standaard, niet meer lonend zijn te noemen. Het besluit van de verga dering was, dat men via de K.N.B. T.B. een adres zal richten tot de hoogste instanties, waarin nogmaals grieven en wensen zullen worden kenbaar gemaakt. Verschillende af gevaardigden waren van oordeel, dat het thans veel voordeliger is, de boel te laten liggen. Morgen komen wij op de besprekingen nader terug. Moeder van Truman overleden De moeder van president Tru man is Zaterdag in de leeftijd van 94 jaar overleden. Hoofdprijzen Staatsloterij Den Haag, 28 Juli f 25.000.— 6267. f 2000.— 6700 f 1000.— 11001, 12137, 17434 f 400.— 5067, 5551, 13980. f 200.— 2072, 13247, 14670. f 100.— 2593, 10487, 12617, 18576.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1