Bijster in de finale door Harris geklopt Gunstige en ongunstige voortekens in Italië 1 1 1 RADIO REPUBLIKEINSE AANVAL r r r Scherens opnieuw wereldkampioen ten Oosten van Semarang HET ZEEWIER-MYST NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 28 Juli 1947 PAG. 3 iar voor meester Fijn had geen vallers! ngconcours iwe Niedorp ktberichten Wereldkampioenschappen Wielrennen Gerardin's geweld vloert Derksen en van Vliet De bonnen voor meat and vegetables Schaken Hef zone-fournooi Financiële steun voor gedemobiliseerden Marshall win.t de Vrijheidsprijs BISSCHOPPELIJKE ADVIESCOMMISSIE inzake sociaal- charitatieve zorg Het Legerbericht van Zondag. Indonesische vrouwen ols «ïli» SSfS schild gebruikt Katholieke Actualia J V. Maria-congregaties verzamelen kleren DE P.v.d.A. EN INDONESIë Motie van de federatie Overijsel Nederland neemt Joodse weesjes op Toneelwagen voor Indië Duur auto-ritje De bron van Assisië ACTIE NATIONALE PETITIE OPGESCHORT Besluit Comité Rijkseenheid San Domingo verwacht een invasie Kroniek Buitenland J P8 B9MI ÉSÉSÖ vroegere commies en imeentesecretaris ter irgen (N.H.), Geert als overtuigd natio- ijdens de bezetting is tot burgemeester Egmond, Bergen benpemd, is Za- Bijzonder Gerechts- am tot een gevange veroordeeld met voorarrest en ontzet- hten voor het leven, s 12 jaar tegen hem ;-deelnemers aan se hebben een wel figuur geslagen, allers lewnm het van Willemsoord van de O.S. sr Lt. ter Zee II in Nijmegen aan, en te hebben ge in de gloeiende een zware be- De opmerkelijke des te meer men weet ine van Willems- nige detachement t vormde, dat zon- rs de Vierdaagse ortgezette korenwed- 1 Zondag een over- ielangstelling. In te vorige week, was kerkgebouw tot in ïoeken bezet. Ook de imerkelijk beter over inie en bleef thans liddelmatige. Uitslagen lengde koren: Apollo, ■d, met 279 punten 2e Koor, Medemblik, prijs: Inter Nos, Groo- unten le prijs; T.O.P., punten 2e prijs, lengde koren: Thalia, 279 punten 2e prijs; ïengd Koor, Nw. Nie- le prijs; Nieuw woud, 289 punten 2e mengde koren: Zand- igd Koord, 249 punten gemengde koren: ior, Zuid-Scharwoude, prijs; Tavenu, Andijk iten le prijs, werd toegekend aan IJmuiden, terwijl de elder en Ru Kaag resp. b en 2/3 der stemmen rsprijs kregen toege- Tavenu kregen voorts voor het hoogste behaald in het vrije van het concours gaf Jac. Bonset met twee n concert, dat bij het Brende publiek buiten- e smaak viel. Aan het ize prachtig geslaagde n het gehele dorp feest, vooral in de diverse toeging. Vrijdag, de laatste dag 'eek, gehouden midden- is te Hoorn slaagden: Vit, Graftdijk; J. P. M. rn; mej. E. Wijte, Spier- lenberg. Opperdoes; W. andijk; F. Zuiker, Enk- Zwier, Wijdenes; C. P. Bruijn, Berk- land, Beverwijk; Gerar- Beemster; H. Visser, fisser, Medemblik; KI. P. Visser, Edam; C. de ijk; mej. J. M. de Vries, mej. M. de Vries. Urk; ïr, Edam; D. P. Zwaan, v. d. Waal, Medemblik; Hoorn; mej. G. M. Hoogkarspel; D. J. emster; F. C. W. Weel, mej. C. M. v. Wees, M. S. A. van Wees, r. van Wegen, Blokker; ■r, Sijbekarspel; J. v. d jizen; mej. J. T. M. de P. H. de Jong, V. A. Vermeulen, Pur- C. G. Vermeulen, Pur- J. Vermeulen, Purmer- Vertelman, Nibbixwoud; khout; mej. M. A. Veuj, K. J. Vink, Beemster; Schellinkhout; S. Vis- nerend; mej. A. Visser, mej. G. Th. Visser, Bo- S. Varwijk, Medemblik; Dogkarspel; P. A. Veer- dam; mej. W. J. Veer- lam: W. P. Veld, Hporn; elzeboer, Purmerend; N. >boer, Purmerend; mevr. iw-Scholtens, Oudendijk; Hoorn; G. Sijm, Span- C. Tiet, Grootebroek; A. Tolman, Beem- Edam; W. Tromp, mej. M. C. Tulp; mej. Medemblik; A. Spil, 3. Spruit, Purmerend; A. Hoorn; mej. M. P, Th. urmerend; mej. M. C. Hoorn; J. Steur, Volen- Volendam; J. G. Schermerhorn; P. J. Medemblik; P. Struving, Z. J. Stuijt, Beemster. 26 Juni. Aangev. ove Schotse 8.409.30; grote 9—9.70; 3225 kg 4.60; 450 kg eigenh. 10.30 rood 10; 25 kg kriel 3.50; mkool I 4; 45 st. idem II cg bieten I 3.403.90; 90 2.10—2.20; 4875 kg augur- 3.20; basterd 5; klimgrof zak dubb slabonen z. dr. 585 kg Yellow 1436; veruien nep 35.50; 325 kg 15. IARSPEL, 26 Juli. 3700 Schotse grote 9 ie 5.405.90; kriel 5.30 Eigenh. 7.90—9.40; Geel- -9.30; blauwe 1010.80; 9.609.90; Eigenh. 9.80 NHUIZEN, 26 Juli. aardappelen: Eerstelingen drielingen 4.905.40; 4.60; grove 9.70; blauwe l—10.90; witte Eigenh. grove 8.20 -8.40; 90 kg 7.50. i Van Vliet in de kwartfinale door de oude rot Gerardin beslissend geklopt, en ook Derksen, die het een ronde verder bracht, door dezelfde geweldenaar overtuigend geslagen. Ziedaar de schok kende gebeurtenissen uit het Pare des Princes te Parijs. In de belle tussen Derksen en Bergomi na de kwartfinale won onze landgenoot mpt een lengte, maar in de halve finale was hij totaal leeggelopen en werd hij door Gerardin gemangeld. Ditzelfde drama had zich reeds in de kwartfinale met van Vliet afgespeeld. Daarmee ging een schone illusie verloren. Doch bij de amateurs plaatste Bijster zich middels overwinnin gen op Ghella (Italië) in de 8e finale, op Kamberg (Zwitserl.) in de kwartfinale, en op Sense- ver (Frankrijk) in de halve fi nale. voor de eindstrijd tegen de Engelsman Harris. Tot op dit ogenblik bleef de hoop in de Ne derlandse harten leven.' Doch in de finale liet Bijster zich in bei de ritten door de Engelsman kloppen, waardoor ook de sprint- titel voor ons verloren ging. Hijzelendoorn won zijn serie van kop. Hij had twee niet gemakkelij ke tegenstanders en moest zeer voorzichig rijden om niet door de Engelsman Bannister of de verte genwoordiger van Uruguay Tramu- tolo te worden verrast. Een tegen aanval in het midden van de laat ste bocht ving hij keurig op en op het laatste rechte eind wist hij vol doende snelheid te ontwikkelen om als winnaar over de streep te gaan. Bontekoe plaatste zich nietvoor de achtste finale, aangezien hij in zijn serie royaal door de Italiaan se kampioen Ghella, die van kop af won, werd geslagen, met de Amerikaan Stiller op de 3e plaats. In de herkansingsrit verloor onze landgenoot van Lyons (Ierland) en werd daardoor definitief uitge schakeld. Inplaats van de Egyptenaar Lorry werd Bijster tegenover de Hongaar Csikos geplaatst, doch Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat men de destijds voor meat and vegetables aange wezen bonnen „E 03 vlees", voor zover men daarop nog geen meat and vegetables heeft kunnen krij gen, vóór 3 Augustus a.s. bij een slager in moet leveren, desgewenst tegen ontvangstbewijs. Op deze bonnen zal men dan alsnog 1 lb (ca. 450 gram) meat and vegeta bles of 4 oz) circa 112 gram) blikvlees kunnen krijgen. Men dient genoegen te nemen met hetgeen, waarmede de slager op deze bonnen wordt bevoorraad. Het doen van een keuze zal dus niet mogelijk zijn. PROGRAMMA DINSDAG 29 JULI HILVERSUM 1 (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend- gymn.; 7.30 Morgengebed; 8.00 Het nieuws; 9.00 Lichtbaken; 10.00 Voor de kleuters 10.40 Voordracht verzen; 11.30 Als de ziele luistert; 12.00 An gelus; 12.03 Bioscooporgelspel; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 „Welk boek? Een goed boek"; 13.20 Vervolg lunchconcert; 14.30 Voor de vrouw: 15.30 Franse piano muziek; 16.00 Radio ziekenbez.; 16.30'voor de jeugd; 17.45 Gevraagde gramofoonpl. 18.00 Volksliederen kwartet; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws en Kath. Nieuws;20.05 Actualiteiten; 20.15 Relais B.B.C. promenade-con cert; 20.55 De man met de twee baarden," hoorspel; 22.10 Avondge bed; 22.25 Vaders Dagboek; 23.20 Internat. Cabaret (gr.pl.). HILVERSUM II (415 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Och- tendgymn.; 8.00 Nieuws en gr.platen; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 12.00 Alt en piano; 12.30 Ons platteland; 13.00 Nieuws; 13.15 AVRO's Musette-Orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Orgelconcert; 16.40 De schoolbel voor de jeugd; 17.30 The Skymasters; 18.00 Nieuws; 18.30 Pierre Palla en ensemble Guus van Opstal; 20.00 Nieuws in het kort; 20.05 Stille gang voorbij dodencel Oranjehotel; 21.15 Voordrachten; 22.15 Buitenlands Overzicht: 23.00 Nieuws; 23.25 Werken van Mozart. ook deze kwam niet opdagen, zo dat hij alleen over de baan gingen zich op wel zeer gemakkelijke wij ze kon plaatsen voor de achtste fi nale. Remkes verloor in de herkansing tegen van Looveren, nadat hij in Gerardin en Gosselin reeds zijn meerderen had moeten erkennen. Zaterdag werd nog een serie van de wedstrijd achter grote motoren gereden, in welke serie onze land genoot Matena meereed achter de gangmaker van den Bosch. Op de helft van de afstand, vijftig kilo meter, lag hij reeds twee ronden achter, met Frosio en Heimann aan de kop. Slechs nummer één en nummer twee werden direct voor de finale geklasseerd, zodat Mate na nog een kans krijgt om zich op een der volgende dagen via een repechage in de finale te werken. De resultaten van de gisteren ge speelde 9e ronde van het Europees zönetournooi luiden als volgt: voort gezette partij uit 8e ronde Pachman (Tsj. Slow.)Foerder (Palestina) 10. O'Sullivan (Ierland) tegen Doerner (Luxemburg) 1/2. Max Elau (Zwitserland) tegen Plater (Polen) 10. O'Kelly (België) tegen Rossolimo (Frankrijk) 10. Foerder (Palestina) tegen van Scheltinga (Nederland) tyz'/a- Alexander (En geland) tegen Pachman (Tsjecho- Slowakije) 10. Castaldi (Italië) tegen Tzvetcoff (Bulgarije) 0I. Trifunovic (Joego-Slavië) tegen Szabo (Hongarije) 1—0. De stand is thans: Pachman 7j/> uit 9. Van Scheltinga, O'Kelly en Trifunovic elk 7 uit 9. Alexander 6 uit 9. Castaldi 4y2\ uit 9. Tzvetcoff 4 uit 9. Szabo 3'/» uit 8. Rossolimo en Max Blau elk 3Va uit 9. Foerder 3 uit 9. Plater 21/2 uit 8, Doerner 2y2i uit 9. O'Sullivan y2 uit 9. Gedemobiliseerden en binnenkort te demobiliseren soldaten van het Koninklijk Nederlands-Indische le ger. die Zondag j.l. met de „Volen dam" aankwamen, kunnen zich voor nadere inlichtingen omtrent finan- cieelc steun voor levensonderhoud, passende werkkring, het verkrijgen van bedrijfscredicten, omscholing of herscholing, zich wenden tot de so ciale afdeling van het ministerie van Overzese Gebiedsdelen, van Speyk- straat 54, Den Haag. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, heeft voor zijn plan tot het eco nomisch herstel van Europa dé Amerikaanse Vrijheidsprijs voor 1947 gewonnen. Hunne H. Excellenties de Bisscfypp- pen van Nederland hebben een com missie in het leven geroepen en aan deze opdracht gegeven "het Hoogw. Episcopaat van advies te dienen be treffende de noodzakelijk geachte reorganisatie en coördinatie van de werkzaamheden, welke door de ka tholieke organisaties en instellingen op het sociaal-charitatief terrein worden verricht. Tot leden van deze bisschoppe lijke adviescommissie inzake sociaal- charitatieve zorg werden, behou dens een nog mogelijke uitbreiding door het Episcopaat, benoemd: mr. H. M. L. H. Sark te Wassenaar, voorzitter; rector W. A. E. Bokelch te Scheveningen; mr. N. L. J. Bruinsma te" Nijmegen; mr.' M. van Ginneken te Bergen~op Zoom; mr. L. Hendriks te Venlo; J. Kersten te 's-Hertogenbosch; P. W. J. van Koe- vorden te" Buren (Gld.); conrector mr. dr. J. J. Loeff te Vught; drs. P. van Loon te Waalwijk; H. Schaab te 's-Gravenhage; rector H. L. J. M. Sondaal te Oegstgeest; mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck te Heino; dr. ir. F. Ph. A. Tellegen te Laag Soe- ren; mr. J. Th. M. de Vreeze te Utrecht. Om een principiële en zo moge lijk ook organisatorische eenvormig heid op katholiek sociaal-charitatief terrein in den lande te verzekeren, is het de wens van het Episcopaat, dat een ieder, die tot uitvoering van plannen op dit terrein wenst over te gaan, zich allereerst wende tot deze commissie. Het voorlopig se cretariaat is gevestigd te 's-Graven hage, Laan Copes van Cattenburch 127. Ter gelegenheid van de „Amito" werd op het Spanjaardsveld te Zutfen een fokpaardendag ge houden. Op de achtergrond de Middeleeuwse ruïne van de Spanjaardspoort. (I.P.P.) bruggen in de weg naar Palaboehan- ratoe waren onbeschadigd. Bij de bezetting van de Centrale Lamad- jang werd meer weerstand dan ge woonlijk ondervonden. De centrale was ogenschijnlijk in orde. De be zettingsdetachementen van Tjitja- lenka en Madjalaja werdeij, nadat verkenningen waren uitgevoerd, in verband met andere opdrachten te ruggenomen. Er was geen tegen stand en wij leden geen verliezen. De verbinding tussen Poerwakarta en Tjikalong Wetan werd tot stand gebracht. Volgens het Legerbericht van Zaterdag waren sinds Vrijdag geen doden gevallen. Het leger bericht van Zondag deelt mede, dat de totale verliezen tot en met 26 Juli bedragen: 41 doden, 75 ge wonden en 8 vermisten, in welke cijfers ook enkele nagekomen mel dingen zijn verwerkt. Over de militaire acties zegt het legerbericht' van Zondag het vol gende: WEST-JAVA: Palaboehanratoe aan de Wijn- grote godsdienstige plechtigheden wor den gehouden, welke door Kardinaal Su- hard, aartsbisschop van Parijs geleid zul len worden. 9 Er zwerven op het ogen blik nog een millioen mannen, vrouwen en f ken en Protestan ten hebben op de partijdag der Chris telijk - Democratische Unie te Keulen een resolutie aangeno men, waarin zij hun teleurstelling uit spreken over de uit zendingen van de Nordwestdeutsche Rundfunk. De uitzen- f dingen verwekten grote ergernis niet alleen om het gemis aan een positief chris telijke houding, maar ook om de aanstoot gevende wijze, waar op via deze zender propaganda wordt gevolge van oorlogs- gemaakt voor heiden- handelingen en poli- se denkbeelden, zoals tieke vervolgingen enige maanden gele- hun haardsteden ont- den voor de opheffing vlucht zijn. Een re- meegevoerd. Dit kruis is bedoeld als een symbool van de wil der jongeren om voor God hun eigen schuld en die van geheel het volk uit te boeten omwille van de mis daden in de jaren 1933 tot 1945 bedre- van het verbod van abortus. De partijdag wenste daarom de toestemming tot de oprichting van een eigen christelijke om roep. a Op 4 Augus tus a.s. is het 88 jaar geleden, dat de Eerw. H. Jean Baptiste Vi- anney, van Ars heiligheid stierf. Ter herdenking van dit feit zullen te Ars kinderen in verschil- ven. 9 De Kerkver- lende landen van volging in Oost-Euro- Europa rond, die ten pa duurt voort. Dezer dagen werd de pas toor van de Katho lieke St. Clemenskerk te Praag door de Tsjechische politie gearresteerd. De pas torie en de kerk wer den reeds geruime tijd dag. en nacht door Sovjetspiqnnen bewaakt. Een hunner trachtte zelfs als pro vocateur op te treden, hij gaf zich uit voor een politiek slacht offer der communis ten. Hij werd echter dat zij het in een ontmaskerd. Niette- twee uur durende mjn werd de pastoor processie hadden gevangen genomen. cente statistiek nu heeft uitgewezen, dat twee-derde van deze „displaced persons" katholiek zijn, en minder dan een der de joden. In de Palts (Duitsland) hebben 800 katholie ke jongemannen een de pastoor geweldig eikenhouten in geur van kruis opgericht, na- MIDDEN -JAVA: In samenwerking met landings divisies van de Kon. Marine werd Tegal'bezet. Republikeinse groepen voerden een aanval uit in het Oos telijk deel van het rond Semarang bezette gebied bij Genoeksari. De aanvallers gebruikten Indonesische vrouwen als schild en werden met verliezen verdreven. Later werd in bedoeld gebied een zuiveringsactie ingezet. Onze troepen ondervonden daarbij hinder vdh republikeins ar tillerievuur. OOSTJAVA: Nederlandse troepen van Lawang hebben een tocht gemaakt naar het vijftien K.M. verder in de richting van Malang gelegen Singosari, ten einde een groot aantal van Lawang door de T.N.I. afgevoerde en te Sin gosari geïnterneerde Chinezen te bevrijden. De herhaalde berichten omtrent't gebruik van Japanners aan Neder landse zijde zijn volledig uit de lucht gegrepen. De resultaten, welke destijds door de z.g. „Ruiten-Troef-Actie" zijn be reikt, zijn voor het hoofdbestuur der Mariacongregaties in Nederland aanleiding geweest om een lande lijke textiel-actie te organiseren. Het is de bedoeling om zowel oude als nieuwe kleren in te zame len. Deze zullen, eventueel, na te zijn hersteld, onder de oorlogsge troffenen, zonder onderscheid van religie worden gedistribueerd. Dui zenden kledingstukken liggen reeds voor de verzending gereed. Gelden of goederen kunnen worden gezon den aan de voorzitter dezer actie, de heer A. C. J. A. Nollen, Doornikse- straat 31, te 's-Gravenhage. Na een uitvoerige uiteenzetting van de gang van zaken in Indonesië door Min. Ir. H. Vos, heeft Zater dagmiddag een grote vergadering van de gewestelijke federatie Over ijssel van de Partij van de Arbeid met algemene stemmen de volgende motie aangenomen: „De gewestelijke federatie Overijssel van de Partij van de Arbeid in vergadering te Hengelo bijeen, spreekt in vol ver trouwen in het beleid van re'gering en kamerfractie, de uitdrukkelijke wens uit, dat het Partijbestuur, de Tweede Kamerfractie en de Minis ters van de Partij in de regering on middellijk die maatregelen overwe gen, die het mogelijk kunnen maken, snel tot een vredelievende oplossing te kunnen geraken, waarbij met voorbijgaan van prestige overwe gingen zo spoedig mogelijk gebruik dient te worden gemaakt van het aanbod van goede diensten van de Engelse regering." Duizenden joodse kinderen, die de hel der Duitse concentratiekam pen hebben overleefd en in kampen voor verplaatste personen, door midden en oost-Europa verspreid, verblijven, hebben vaak geen fami lie of ouders meer en geen eigen tehuis. Onder hen zijn er velen die hun geboorteland zijn ontvlucht en op vreemde bodem leven, zonder voor uitzichten en zonder toekomst. Deze kinderen voeren een wel zeer armzalig bestaan. Jqpdse or ganisaties hebben zich nu tot de ministerraad gewend met het ver- zgpk een aantal dezer kinderen in ons land op te nemen, hetgeen di rect werd toegestaan. Zo zullen nu een 500 van deze kinderen binnen kort in ons land arriveren. Zij wor den ondergebracht in gebouwen van „Het Apeldoornse bos" te Apel doorn en in Zsndvoort. Eigen leer krachten en jeugdleiders zullen de kinderen opvoeden en hen voor de maatschappij geschikt maken. Het ligtin de bedoeling dat zij later naar Palestina zullen gaan. In Middelburg zullen bin nenkort dertig Oosten rijkse houten noodwonin gen worden opgetrokken. Er is zeer veel vraag naar en de meesten zijn dan ook reeds verkocht. sjs Vijfhon derd jonge Denen brengen momenteel een bezoek aan ons land. Zij logeren in de grote steden van waaruit zij tochten door ons land zullen maken. ;j: Sigaren- rokers zullen ,het wel niet prettig vinden dat er op de Gulden Vlies fabriek te Hilvarenbeek een staking is uitgebroken. Een hon derd man stelden looneisen die de directie niet kon in willigen. Nu bemoeit de bond er zich mede en tracht de zaak in het reine te krijgen. sj; Deze week arriveerden wederom 250 kinderen van Nederlandse ouders die in Duitsland wonen voor een verblijf van zes weken in ons land. Velen waren er slecht aan toe, ondervoed en zo ver zwakt dat men ze niet ver der durfde sturen. Ze zijn in Maastricht onderge- Limburg gebracht en daar vooral de werkwijze van het Wit-Gele en Groene Kruis bestudeerd. De mi nister en zijn gevolg waren vol lof over de hygiëne in ons land. jj; In Amsterdam is een 9 jarige jongen die bracht. ;ji De drie „recher cheurs" didi te Amsterdam in een woning aan de Kei zersgracht een „onderzoek" instelden. tijdens de bezet ting en er f50.000 buit maakten werden tot 3' jaar met aftrek veroor deeld. ij: De Belgische Mi nister van Volksgezond heid heeft een bezoek aan de zwemkunst niet geheel meester was, door de dei ning, veroorzaakt door een voorbijvarende boot, zo vermoeid geraakt, dat hij de wal niet meer kon be reiken en verdronk. ;j; De gemeente Arcen en Velden zit nu al een jaar zonder raad. Een onregelmatigheid bij de verkiezingen is nog steeds niet onderzocht en nu moet alles, ook de we deropbouw daar de gevol gen van ondervinden, sfe Ook de Sabena gaat op New York vliegen. Deze Belgische maatschappij heeft zo juist de eerste drie DC .6 toestellen, waarmede de dienst gevlogen wordt, ontvangen. Hqt zijn vier motorige vliegtuigen die plaats bieden aan 52 passa- "giers. De K.L.M. heeft er 7 van besteld. Op Schiphol is een nieuwe hangar in aanbouw, het nieuwste snufje op dit gebied, ifc Twee jongens van 12 jaar, die naar Zwitserland wil den, en al liftende uit Middelburg te Bergen op Zoom arriveerden, zijn daar door de politie opge vangen. Zij hadden een portefeuille met f350.— ontvreemd. Bij de carosserie-fabriek De Har- tog en Zn. te Eist is in opdracht van de NIWIN een toneelwagen ge bouwd. Deze biedt plaats aan vele personen, terwijl men door een ver nuftig opklapsysteem in 5 min. de wagen voor haar doel kan transfor meren. Tientallen de.cors kunnen in de wagen gehangenworden, welke voorzien is van 'een electrische lei ding met schijnwerpers en lichtbak ken. Zelfs de radio is niet vergeten. De toneelwagen hangt achter een truc. Vrijdag heeft de NIWIN de wagen in ontvangst genomen. Dit is de eerste toneelwagen die naar de jongens in Indië gaat. Twee knapen uit Rijs sen die enige tijd geleden bij Dalen (Dr.) een auto kaapten om er een ritje mee te maken, waarna zij d'e wa gen in een korenveld hebben la ten staan, wer(den door de rechtbank te Assen veroordeeld tot resp. een jaar gevangenisstraf met aftrek en een jaar gev. straf met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. Tegen hen was elk een jaar gev. straf geëist. (Van een bijzondere correspondent) R o m e, 17 Juli 1947 IN DE onmiddellijke nabijheid van Assisië, de heerlijke, alom be kende en ook door de Italianen veel bezochte pelgrimsplaats van de „Po- verello di Assise", bestaat een bron, of beter gezegd, heeft een bron zijn verscholen bestaan weer geopen baard. Die waterbron is in deze dagen tegelijkertijd een bron van kopzorgen vqpr vele Italianen, die wat overdreven in hun overgevoe ligheid van godsdienstzin, aan merk waardige natuurverschijnselen altijd de betekenis verbinden van geluk of onheil. Het bijgeloof vindt ge makkelijk zijn weg in de verhitte verbeelding van dit sentimenteel zuiderlijk volk en wanneer enkele historische feiten uit het niet te lang vervlogen"verleden het een of ander dogma van dit bijgeloof schijnbaar staven, wordt dit gemeen goed voor de goedgelovige bevol king. De bron van Assisië is op deze wijze in deze dagen een aan leiding tot pessimistische commen taren, want tot nu toe is het water van deze bron slechts aan de opper vlakte verschenen in 1914 en in 1939, jaren van groot onheil voor Italië. Daarom hadden de Assisiërs liever gezien, dat de bron maar in zijn sluimerende, verborgen toestand ge bleven was, terwijl hij nu, met zijn spuitend helder water de aankondi ger schijnt te zijn van een onheil, dat voor het einde van dit jaar over Italië zal moeten komen. Maar niet bijgelovige mensen moeten in deze dagen, in spijt van de spuitende bron van Assisië, er kennen, dat de ogenblikkelijke toe stand in Italië eerder wijst op nade rend geluk dan op gevreesd onheil. De Italiaanse pers gevoelt zich over gelukkig vandaag, daar zij in de morgeneditie's de hartelijke ont vangst kan vermelden, die de Itali aanse Minister van Buitenlandse Za ken te Parijs te beurt gevallen is. Vooral de behandeling van hun Mi nister op gelijke voet met de andere volken, bevait de Italianen gewel dig, vooral daar zij tot nu toe het vredesverdrag niet geratificeerd hebben. Bij het vertrek van de Mi nister naar Parijs heeft dezelfde pers het uiterst noodzakelijk gevon den aan te dringen op een onmid dellijk aannemen door Italië van dit verdrag, maar nu het bezoek in Pa rijs zo eervol is uitgevallen bemer ken de Italianen dat men ook goed behandeld kan worden zonder de ratificatie van vredesverdragen, zo dat het Italiaanse verdrag tot op heden nog in studie is bij de volks vertegenwoordiging, die binnen en kele dagen voor een maand op va- cantie gaat. Deze luxe van vacantie kunnen deze vertegenwoordigers zich veroorloven, want niet minder dan 13 van hun landgenoten hebben zitting in het Algemeen Secretariaat en in de Commissies te Parijs, die aan het plan Marshall uitvoering moeten geven. Als dit getal 13 nu maar weer geen onheil betekent voor de bijgelovigen: 13 is een raar ggtal voor hen, wat wel blijkt uit het feit, dat in tweede- en derde rangshotels en vooral in ziekenhui zen in Rome geen kamer te vinden is met het getal 13 op de deur. Zelfs De Gasperi kan zich in deze dagen gelukkig gevoelen, niettegen staande de mening van sommigen, dat de grote kalmte in de politieke atmosfeer van de laatste weken, waarvan De Gasperi handig gebruik maakt om zijn positie te versterken de koers van de Italiaanse lire is in Zwitserland zelfs gestegen wel eens een aanduiding zou kunnen zijn van een aanstaand politiek onweer, dat uit de richting der linkse oppo sitiepartijen zou moeten losbarsten. Maar"de overmatige" hitte van de laatste valken heeft ook Togliatti, de leader van de communisten, terneer geslagen, want twee dagen geleden heeft deze in een redevoering ver klaard, dat het program der commu nisten dat der christen-democraten zeer dicht nadert. Een verkiezings- manoeuvrë, want half September heeft Rome de gemeenteraadsver kiezingen en tot nog toe is deze raad in de meerderheid rechts. Tog liatti met zijn communisten voelen zich erg in de hoek gedrukt en ver liepen met de dag politiek teprein, dat niet gemakkelijk te herwinnen zal zijn, zo De Gasperi nog enige tijd zijn saneringspolitiek zal kunnen voortzetten. Het Nationaal Comité „Handha ving Rijkseenheid'^heeft een ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat hét huidige optreden van het kabinet-Beel samengaat met het beleid, voor hetwelk het comité het pleit heeft gevoerd. Waar onze soldaten thans hun eervolle maar tevens gevaarvolle taak tot herstel van recht en veiligheid voor de Indische vol keren tot bescherming van men sen en eigendommen vervullen, wenst het comité in geen enkel opzicht de eensgezindheid van het volk, ,die voor het bereiken van het gestelde doel, nodig is, te verzwakken. Het Nationaal Co mité heeft derhalve besloten, de actie ingezet voor de nationale petitie, op te schorten. Daar intussen vooralsnog geen sprake is van de vervulling van alle leden van het programma van het nationaal comité in het bijzonder de souvereiniteit van het hervormde koninkrijk en waar bovendien het gevaar dreigt dat de thans door de regering aangevangen actie alvorens doel treffende te zijn voltooid, zou worden stopgezet en het kabinet in de oude fout zou terugvallen, blijft 't comité zijn doel, het ver krijgen van een krachtig en ge zond Indië-beleid'nastreven Indien onverhoopt de wense lijkheid daartoe in de toekomst mocht blijken, zal het nationaal comité, na raadpleging van de vertegenwoordigers der plaatselij ke comité's zijn thans gestaakte werkzaamheden voor de natio nale petitie opnieuw ter hand ne men De Dominicaanse ambasadeur te Washington, Julio Ortega Prier, heeft verklaard, dat „een leger communistische revolutionairen" van 3.000 man uit Cuba, Guate mala, Venezuela en Porto Rico op Cuba gereed staat voor een inva sie van de Dominicaanse repu bliek. Tegen een verslaggever zei- de hij, dat een boot met 1000 man Zaterdagavond volgens de plan nen uit de Cubaanse haven An til- la zou vertrekken. Het gehele le ger van Dominica was volgens Prier paraat om de aanvallers te ontvangen. De Venezelaanse ambassadeur te Washington heeft nadrukkelijk deze Dominicaanse verklaring te. gengesproken. Hij zeide, dat zijn regering in het geheel niet be trokken was bij een gewapende actie tegen een of andere Ameri kaanse regering. De zaakgelastigde van Guatemala noemde de ver klaring van Ortega Frier „hoogst belachelijk en onzinnig'. Een recht VER DRAGS BREUK X, .«8¥#bf9|| der grondslagen vap het is het beginsel, dat verbin tenissen moeten worden nageleefd. Rechtsverhoudingen tussen landen zijn niet mogelijk, wanneer dit beginsel niet wordt geëerbiedigd. Er zijn tijdens en na de tweede wereldoorlog tussen de geallieerde mogendheden een drietal verdragen gesloten, die van grote betekenis hadden kunnen zijn voor een defi nitieve consolidatie van de wereld vrede. als zij niet door een der pacterende partijen zo schandelijk geschond.en waren. Rusland volgde in deze volmaakt het voorbeeld der nazi-woordbrekers en huldigde ook op dit gebied het principe, dat het doel de middelen heiligt. Het Handvest der Verenigde Naties, dat door Rusland mede onderte kend werd, hield in, dat men op nieuw het geloof in de fundamen tele mensenrech ten en in de waar digheid en de waarde van de men selijke persoonlijkheid wilde be vestigen. Het zal niet nodig zijn te bewijzen, dat Sovjet-Rusland deze overeenkomst noch naar de geest, noch naar de letter nakomt. Een dictatuur is niet de meest geëigen de regeringsvorm om dé eerbied voor de fundamentele menselijke vrijheden te bevorderen. President Roosevelt getuigde nog voor het einde van de oorlog, dat de Sovjet- Unie werd geregeerd door een dic tatorschap zo absoluut als welke dictatuur ook in de wereld. Wij we ten overigens uit de berichten over landen als Bulgarije, Roemenië, Hongarije en de Baltische Statën, wat Rusland onder deze eerbiedi ging vpn de mensenrechten ver staat. Ook het Atlantisch Handvest, dat aan alle volken het recht toe zegt die regeringsvorm te kiezen, waaronder zij willen leven, wordt door de Kremlin-heersers schan delijk geschonden. In de door Rus land bezette Oost-Europese*landen wordt de volkswil door een kleine communistische minderheid gene geerd en wordt het volk een sy steem opgedrongen, dat het om meer dan één reden haat en ver foeit. Het verdrag van Potsdam, dat Duitsland als een economische een heid wilde zien, werd van den be ginne af door de Russische mede ondertekenaars niet au sérieux ge nomen. Het beruchte ijzeren gor dijn werd neergelaten en Rusland trok alle voordelen van de Ooste lijke bezettingszone aan zich, zon der zich ook maar het minste van de grote voedselnood in de dichter- bevolkte Westelijke zones iets aan te trekken. Deze politiek van on wil en wanrouwen voerde dit land zo ver, dat ook Amerika zich nood gedwongen aan de bepalingen van het verdrag onttrok en aan de mi litaire gouverneur in de Ameri kaanse zone, generaal Lucius Clay, de bekende richtlijnen gaf, waar door West-Duitsland tot een nieu we eenheid werd geproclameerd. De voorbije maanden hebben ten overvloede getoond, wat de heil loze gevolgen zijn van deze ver dragsbreuk voor het samengaan der landen en hoe zij het vertrou wen onder de volkeren hebben aangetast. Frits de Ruyter leverde tijdens het internationaal athletiekcon- cours te Amsjerdam een prach tige prestatie door de 1500 m. internationaal te winnen in do tijd van 3 min. 51,7 sec., waar bij hij slechts 1,3 sec. boven het vorige jaar door Slijkhuis gevestigde record bleef. 15. Het spel was uit, al wist ik njet wat er aan de hand was. Het had niet lang geduurd. Het had geen zin nog langer hier te blijven zit ten. Ik betaalde, stond op en ging langzaam in de richting van de deur. b „Monsieur Weavairl Goede avond! „Ah, Monsieur Binbonnet! Goe den avond! Welk een verrassing en genoegen!" „U bent al weer spoedig uit Hol land teoig. Waren de zaken zo snel afgewikkeld, Monsieur?" Hij keek mij onderzoekend aan. Ik had geen zin om een praatje met dat heerschap te maken. Belt U mij weer eens op, Monsieur Bin bonnet?" „Natuurlijk, Monsieur Weavair; U kunt op mij rekenen. Goede avond. Monsieur Weavair". „Goeden avond, Monsieur Bin bonnet". Langzaam vervolgde ik mijn weg naar de deur. „Taxi, Monsieur" vroeg de por tier. Ik knikte. Op de stoep komend hoorde ik een paar meter verder in de duisternis een onderdrukt ge kreun. Scherp kijkend zag ik een menselijke gedaanfe tegen de muur leunen. „Die heer is misselijk, Monsieur" lichtte de portier mij in. „Hij geeft over, Monsieur".. Ik had al genoeg gezien. „Gérard?" riep ik streng en luid. „Kom in de taxi; we zullen samen gaan". FEUILLETON door DAVID KEITH Langzaam kwam hij naar mij toe, als een oude man, zijn lange lichaam gebogen, handen op de maag. Terwijl we stonden toe te zien, hoe de taxi zijn best deed de vrij gelaten ruimte voor het troittoir op te draaien tussen een lange rij van geparkeerde 'wagens, viel mijn blik op een lichtgekleurde sport wagen met zeildoeken kap en ver- chroorjide montage. Achter een van de ramen tegen het glas gedrukt en naar ons glurend, zag ik e'en ge zicht, dat ik kende. „Hallo, Faust", riep ik, „Ik herken je". De gerimpelde kop maakte 'n beweging en er klonk een kort ge blaf. Plotseling wist ik het met grote zekerheid, dat het langer was geleden, dat ik die kop had gezien, dan' dat ik dit geblaf had gehoord. De taxi stond nu langs de stoep rand en we stapten in. De deur sloeg dicht. Hotel Clarence". We reden weg. „Hebben ze mij gezien?" vroeg Gérard zachtjes. Ik voelde drift bij mij opkomen, omdat hij het spel zo grondig had bedorven. ..Natuurlijk zagen ze u", zei ik giftig. „En Binbonnet weet dat we samen waren". „En die andere man. Zag hij u?" „Ik denk van niet. Maar Binbon net vertelde hem, dat ik er was". „Hebt u zijn gezicht gezien?" „Neen". „Ik maak mijn excuus", zei Gérard witjes. „Arme Monsieur Weavair! Mijn arme vriend!" Ik kon nauwelijk een verwensing onderdrukken. Nu begreep ik er nog minder van. HOOFDSTUK IX Volgens Gérard was er geen re den om een dokter te laten halen. Hij was alleen erg geschrokken, zei hij. En dat zijn zwakke inge wanden hen hadden doen overge ven. Ik weigerde echter te gehoor zamen. mdat ik bemerkte, dat hij nog steeds zijn hand tegen zijn maag hield gedrukt. Het kon wel eens een blinde darmontsteking zijn. Daarom hield ik vol, dat het beter was dat er een dokter zou komen. Toen we weer op onze kamers waren gearriveerd, gaf ik Pierre op dracht voor een dokter te zorgen. Bovendien liet ik hem warmwater kruiken bij Gérard brengen en ver zocht hem de verbindingsdeur tus sen onze kamers te mogen openen. Misschien kon ik hem ergens mee behulpzaam zijn. Naeen half uur ongeveer kwam de dokter, een van die koele, zeer zelfbewuste personen. „En wat is er aan de hand?" Gérard antwoordde zelf. „Een aanval van nervositeit, tengevolge van schrik." „Van schrik?" Hij keek Gérard streng aan, dan wierp hij een blik op mij en begon zijn patiënt te on derzoeken. Na opnieuw een scherpe blik op mij te hebben geworpen, haalde hij een maagpomp uit zijn tas en verzocht Pierre hem te hel pen. Het gehele proces duurde slechts enkele minuten. Ik veron derstel, dat er niet veel meer in de maag was. Daarna liet hij Gérard een pil innemen, waste zijn handen in mijn badkamer en deelde mij mee, dat het gevaar geweken was. „Sterven zal ie niet", zei de dokter. „Ofschoon dat best had kunen gebeuren. Als ik zijn maag niet had geledigd, zouden er nog meer aanvallen hebben kunnen vol gen". „Sterven", riep ik verbaasd uit. „Bestond die kans dan? Kan men dan van schrik sterven?" „Van schrik sterven? Neen Mon sieur". De stem van de dokter had een superieure toon. „Als deze heer was gestorven, zou dat niet van schrik zijn geweest. Het overgeven, zoals Monsieur zelf opmerkte, werd veroorzaakt door schrik. Dat was heel goed mogelijk. Maar voor dat overgeven. Wat heeft de patiënt voor die tijd gegeten, Monsieur?" Met behulp van Pierre noemde ik de verschillende gerechten van ons diner op. De keuken van Cla rence is beroemd. Ik kon zien, dat Pierre verstijfde bij de gedachte dat een van hun gerechten slecht geweest zou zijn en toen ik eindig de met te zeggen: „En bij zijn maal tijd dronk mijn vriend een halve fles d'Esbournel, voegde de loyale Pierre er aan toe, die echter niet uit de kelder van dit hotel werd geleverd." (Wordt vervolgd.) e,.e~r.y

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3