MiddenstondsappèS Den Helder Akk« tegen PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 29 Juli 1947 3 ALKMAAR EN OMSTREKEN Terug uit Bath Volksconcert' H.O.V. UIT OUDE GEMEENTERAAD LANGEDIJK Actie voor de 10.000 gulden Nieuws uit Den Helder Helders Mannenkoor viert feest WEERSVERWACHTING GROTE HITTE VOORBIJ Maar hef blijff nog vrij warm Republikeinse bom men op Semarang Min. Jonkman is ziek Schipbreuk in de Waddenzee Een hachelijk avontuur Hef congres wordt gehouden! Exfra bon voor korsfloze kaas Dammen 4 mm *\I s n „.«j»* m a M M mwFm ja S m iü m m 3 ,iS i ,:2 m m m m m m dV V Ps1 W mm mm jsl a m Marktberichten Bittere 1 Wereld-joi Na een vermoeiende reis zijn de kinderen gisteravond, na een 14- daags verblijf in Bath, terugge keerd. Zondagmorgen half tien zijn zij uit Bath vertrokken; na een op- cnthoud van 4 uur in het warme Londen zijn ze weer met de „Wa terman" overgestoken, die hen om 12 uur in Rotterdam bracht. Eerst om 3 uur konden de kin deren de Maasstad verlaten; om 6 uur eerst vertrokken zij uit Am sterdam. Ouders en familieleden waren om 4 en 5 uur reeds tever geefs naar het station gegaan om do kinderen af te halen. Aan de organisatie van de reis zowel de heen- als de terugreis schijnt wel het een en ander ontbroken te hebben. De trein, die ze van Am sterdam naar Alkmaar bracht, had in Uitgeest nog een half uur ver traging, doordat een der wagons, die in brand was geraakt, er uit gerangeerd moest worden, nadat de reizigers in de andere toch al volle wagons waren overgestapt. Over de gastvrijheid en het ont haal in Bath waren de kinderen over het algemeen zeer voldaan. ALKMAAR. De concerten blij ven nog steeds regelmatig doorgaan en men vraagt zich wel eens af, of het begrip „concert-seizoen" eigen lijk niet aan het verouderen is. Niettegenstaande de hoge stand van de thermometer, waren er nog een vrij behoorlijk aantal luisteraars in het Gulden Vlies aanwezig, zo dat de strijd tussen de hitte en de kunst, nog in het voordeel van de laatstgenoemde uitviel. Dirigent Adam opende het con cert met de Achtste Symphonie van Beethoven, dit werk waarin Beet hoven zich uitleeft in een rythmies vreugdefeest, genoot een vertolking welke wel onder de topprestatjes van de H.O.V. hier ter stede moge rekenen. Een uitbundig applaus was het gevolg, en de dirigent liet zéér te recht het orkest in de hulde delen. Toen kwam zich aan ons voor stellen de pianiste Willy Fens, met het overbekende piano-concert van Grieg. Een zeer kundig pianiste met een mooie aanslag en muzikale voordracht, maar die het virtuose element in dit concert geen voldoen de relief gaf. Dit tekort werd door het orkest op bewonderenswaardige wijze gecamoufleerd en zo had ook Willy Fens"~nog een groot succes. Te midden van de representatieve orkestwerken maakten de „Oud Nederlandse dansen" van Jul. Rönt gen. een tamme en niet veel zeg gende indruk. Dat hierna het ,.C' sombrero de tres picos" van Manuel de Falla, als een verfrissende ver rassing werkte behoeft wel geen betoog. Dit werk is geïnspireerd op een bekende Spaanse geschiedenis, literair verwerkt in „Frasquita". de Ooera „Der Corregidor" van Wolf. De drie dansen uit dit balet vorm de het slot van dit zomer-concert. Het was een brillante partituur op even brillante wijze tot verkla ring gebracht. Op Maandag 3 Sep tember zal een Engels orkest in de plaats van de H.O.V. alhier concer teren. Er staat ons dus nog een wel bijzondere muzikale gebeurtenis te wachten. 30-JARIG BESTAAN VAN DE R.K. BOUWVAKARBEIDERS- BOND ST. JOSEPH Afdeling Alkmaar. ALKMAAR. Ter gelegenheid van het 30jarig bestaan van de R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph, afd. Alkmaar kwamen de leden met hun dames Zaterdag avond bijeen in de Muziektuin, waar oa. het gezelschap van prof. Cakie de nodige gezelligheid' heeft gebracht. Vooraf echter werd door ver schillende sprekers het woord ge voerd In de eetste plaats richtte de voorzitter der afdeling, de heer P. W. Beemster, zich tot de aanwezigen. Hij mocht deze avcnd in het bijzonder een wel komstwoord richten tot Pater Fre'he, de geestelijk adviseur, de voorzitter van het bond'sbestuur, de heer Brouwer, de districtsbe stuurder van de KAB, de heer v. Jaarsveld, het dag. bestuur van de KAB, de heren G. v. Slinger land, H. Koopmaners en G. M. van Zanten, het erelid T. Kem pen, die jarenlang voorzitter van de afdeling is geweest en voorts enkele oud-leden. Vervolgens Sprak de heer Brou wer de feestrede uit. Hij wees er op, dat de KAB aan de mate riele- en rechtspositie van de ar beider hard heeft gewerkt. Hier door is zeer veel bereikt, doch we zijn er nog niet. Spr. wekte de aanwezigen op, om d'e bloei vain de organisatie, zowel naar binnen als naar buiten, zoveel mo gelijk te helpen bevorderen. Hierna reikte de heer Miljoen, districtsbestuurder, aan een 10-tal leden de diploma's uit, voor het 25-jarig lidmaatschap, terwijl één een periode van 40 jaar met een diploma zag afgesloten. Ook de G.A., pater Frehe en de heren Van Slingerland, Van Jaarsveld en Kempen richtten zich in enkele woorden tot de jubilerende ver eniging. Hierna was het woord aan het gezelschap van Prof. Cakie. De conferencier Gerard Bon, bracht al spoedig de juiste stemming er in en zijn leidjes en ook zijn praatjes hadden veel succes. Ook „De Pessimisten" twee jon gens met een guitaar, mogen op geslaagd optreden terugzien en we kunnen ze aanraden om d'e volgende uitvoering onder de tegenovergestelde naam te gaan werken. En dan Gerard Bon kondig de het al aan de klap op de Belastinginning 29 Juli Het voorstel tot het innen van belastingen bij de bron. dat in '39 werd gedaan, was niets nieuws, want reeds in 1777 werd dit sy steem gebruikt. Toen toch werd voorgeschreven, dat de 100e en 200e penning verschuldigd van obligatiën, rente, brieven, lijfspen sioenen e.d. moesten worden in gehouden door: ontvangers, rent meesters, boekhouders, enz. Een belasting van 1.5 ten honderd werd toen ingevoerd ten laste van de overheid in de meest alge mene zin. vuurpijl. In verband met de warmte stond prof Cakie, de Alkmaarse goochelaar in zijn hemdsmouwen op de planken, doch desondanks volgden 250 paar ogen de verrichtingen van de goochelaar met de meeste span ning. En het is ook werkelijk ver bazingwekkend, om te zien op welke manier Cakie zijn pro gramma brengt. We hopen dan ook, dat dit gezelschap, dat uiterst correct en beschaafd op treedt nog meer van zich zal laten horen. Intussen hebben de bouw vakkers een avond gehad om nooit te vergeten. GESLAAGD Mej. N. A. Aarnouts alhier slaagde te Amsterdam voor de akte Engels L.O. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Maria M. S„ dochter van Gerardus A. J. Kuhne en A. Overtoom; Dirk, z. v. Jan de Jongh en L. Zwart; Catha- rina A., d. v. Albertus J. Hassing en C. Ketelaar; Maria J. D. d. v. Jo hannes Stengs en D. Hollander. Getrouwd: Barteld Broek en Willy M. Mederidorp. Overleden: Lodewijk v. Buren Lensinck, oud 66 jaar, gehuwd met G. J. Roelofsen. Johannes H. Burger oud 57 jaar, gehuwd met K. Schoon; Neeltje Met, oud 74 jaar, weduwe van J. Schrooder. ALKMAAR. In de afgelopen nacht is de bliksem ingeslagen in een boom bij het Kruithuisje op de Vest. De boom is aan een kant ont veld. ALKMAAR. In de Tuinstraat is een PTT-wagen in aanrijding ge komen met een bakfiets geladen met melkflessen, eigenaar Kraak man. Er ging een hoeveelheid kar nemelk verloren. i GESLAAGD ALKMAAR.' Voor het examen Engels L.O. slaagde onze stadgenote, mej. N. Aarnouts. Het examen is in Amsterdam afgenomen. ALKMAAR. De heer P. L. Verbeem slaagde te Amsterdam voor de akte Engels 1. o. Gisterenavond kwam de gemeen teraad van Langedijk bijeen. Geen der leden had verstek laten gaan, zodat de raad voltallig was. De agenda, die slechts zeven punten omvatte, werd in een snel tempo afgewerkt, zodat de raadsleden om half tien weer van het zomerweer konden genieten. De heer M. Oijevaar werd be ëdigd als nieuw raadslid, waarna de notulen van de vorige vergade ring werden goedgekeurd. Ingeko men stukken waren er deze maal in een flink aantal. Bij beschikking van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting werd aan de gemeente uit 's Rijks kas een pre mie toegekend voor het verbeteren van de woning van J. W. de Groot, Spoorstraat A 14 te Oudkarspel. Het presentiegeld voor de leden Van de commissie tot wering van het schoolverzuim werd verhoogd van f 1.tot f 2. Met ingang van 21 Augustus a s. is aan de heer H. Bomers te Noord- Scharwoude eervol ontslag ver leend als ambtenaar van de Burge- lijke Stand, i.v.m. zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie te Harderwijk. Een verzoek tot eervol ontslag werd eveneens verleend aan mej. M. de Leeuw-Smit als schoonmaakster van het gemeente huis en als concierge van het gym nastieklokaal, dit i.v.m. het berei ken van de 65-jarige leeftijd. Dit ontslag gaat in op 1 October a.s. De heren A. Dirkmaat en M. Oiievaar. beiden te Br. op Lange dijk. hadden bericht gestuurd, dat zij de benoeming tot lid van de commissie voor Georganiseerd Overleg aannemen. In aansluiting op een motie van de Nederlandse Bond van Gemeen te-ambtenaren. betreffende de fi nanciële positie van het gemeente- personeel. deelden B. en W. mede, dat dienaangaande reeds contact is gezocht met de Commissie voor Georganiseerd Overleg. Aan deze ingekomen stukken ging nog een motie vooraf van de C.P.N., inzake de Indonesische kwestie. B. en W. stelden terecht voor deze motie niet in behande ling te nemen, daar een gemeente raad nu eenmaal niet de aangewe zen instelling is om dergelijke po litieke geschillen uit te knobbelen. Dit antwoord bevredigde de C.P.N.- fractie geenszins, doch toen het tot stemming kwam. werd de motie met 11 tegen 2 (communistische! stemmen verworpen. Het volgende punt betrof een wij ziging in de instructie voor de sluiswachters. De voorgestelde wij ziging werd behoudens één uitzon dering geheel aangenomen. Door bedoelde uitzondering zal men bij het schutten buiten de vastgestelde tijd dubbel tarief moeten betalen. In verband met een te verwach ten daling in het leerlingenaantal verzochten de hoofden der L.O.- scholen te Oudkarspel en te Noord- Scharwoude de raad om de school- grens te Noord-Scharwoude m.i.v. 16 Aug. a.s. te verleggen tot de Mosselenweg, welk verzoek' door de raad werd ingewilligd. Verder werden nog enkele com missieleden benoemd. Lid van de commissie tot wering van het schoolverzuim werd de heer K. Ooijevaar, terwijl de heer M. Oijevaar werd benoemd tot lid in de Commissie van Advies voor So ciale Zaken. GESLAAGD LANGEDIJK. Bij de gehouden examens aan de R.K. Naaischool te Noord-Scharwoude slaagden de vol gende dames, welke waren opge leid door de zusters van het Aller heiligste Hart van Jezus van Moer dijk. Voor Coupeuse; de dames Tr. Ooijevaar, A. Beemsterboer; N. Spaans, J. Hoogeboom, G. Korver, Tr. Kruyver, A. Dekker, N. Duyves, en Tr Duyves. allen te Langedijk, M. Praat te Oude Niedorp en A. Hooiveld en G. Veldman beide te Heer-Hugowaard. Een afgewezen. Voor Costuum-examens: de da mes A. Bes, B. Biersteker, C. Buiten, C. Brink, J. Vader. H. van der Vliet, G. Greuter, Tr. Bruin. J. van Die pen. G. Overtoom, N. Mul en R. Bakker, allen te Langedijk: A. De ken. T. Bleeker, J. Dekker, G. Zuurbier en R. Groot te Heer Hu- gowaard. Een werd afgewezen. Voor Lingerie-examen: de dames Tr. Appel. A. Dekker. Tr. D.uys, J. Duyves, A. Groot, J. Groot, J Goudsblom. M. Kraakman, J. Kos, A. Leek. G. Oud, A. Ruiter, T. Stoop. A. Schuit, A. v.,d Vliet, C. van der Vliet en N. Weel, allen te Langedijk. T. Bleeker, N. Borst, A. Danenberg en G. van Langen te H. Hugowaard en B. Roozendaal te St. Maarten. MINIMUMPRIJZEN LANGEDIJK. Met ingang van Maandag 28 Juli gelden de volgende minimumprijzen: gebroken peen I (gewassen) f 8.40; gebroken peen II, III en VI f 6; kroten f 4.20; rode kool f 4.80; alles per 100 kg. De minimumprijs geldt zowel voor het goede als voor het afwijkende product. Bij doordraaien wordt ech ter alleen voor het goede product 'n vergoedingsprijs gegeven gelijk aan de minimumprijs. DEMONSTRATIE NOORD-SCHARWOUDE. Za terdagavond werd achter de R. K. denKerk een demonstr'atiewedstrijw gehouden door de 4 Langedijker Brandweercorpsen. De uitslagluidde: 1. Noord-Scharwoude 3 strafpun- ten, tijd 3 min. 33 sec.; 2. Zuid- Seharwoude 9 strafpunten, tijd 4 min. 54 sec.; 3. Broek op Langen- dijk 19 strafpunten, tijd 6 min. 30 sec.; 4. Oudkarspel 18 strafpunten, tijd 7 min. 44 sec. BURGERLIJKE STAND BERGEN: Geboren: Petronella J. M„ dochter van A. J. Heneman en J. Kieft; Luci W. M„ dochter van J. J. Wittebrood en A. G. van Veen. Ondertrouwd: T. Roosloot en C. V. Jonker; T. P. Bijvoet en P. van Duijn: C. Wokke en A. Zwiep; J. J. van Wonderen en H. H. Spandaw; C. T. Leijen en A. J. Schouten; K. Sloot en'A. M. Akerboom; L. C. van der Pluym en C. Wittebrood; C. E. P. Hetem en C. Kleibroek. Gehuwd: J. Boom en C. G. Min. GESLAAGD BERGEN Voor het te Alkmaar gehouden examen boekhouden van de Ned. Associatie voor Practijk- examens slaagde de heer J. G. W. Swager te Bergen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Christiaan W„ zoon van C. W. Vermeijs en I. Rijneke; Jo hanna A„ dochter van J. Snel en A. Rood. Ondertrouwd: B. Appel en J. W. Terwey. Overleden: D. Blom, 71 j, echtgen. van M. Stekelbos. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Bernardina Alida Catharina, dochter van Adria- nus Dignum en Bernardina Broer- sen; Maria Catharina dochter van Johannes Buijs en Alida Oudhuis. Ondertrouwd: Jan Brommer, oud 30 jaren, landbouwer, wonende te Harenkarspel en Cornelia van den Heuvel, oud 31 jaren, zonder beroep, wonende alhier; Petrus Leonardus van Hemmen, oud 24 jaren, korpo raal-parachutist, wonende te Hol- landia en Dieuwertje van der Sluijs, oud 23 jaren, zonder beroep, wonen de alhier. Gehuwd: Johannes Bakx en Ma ria Jacoba van Berghe. Overleden: Maria Johanna Corne lia Smit, oud 2 jaren, dochter van Theodorus Adrianus Smit en Elisa beth Maria Mulder; Pieter Kouwen- berg, oud 64 jaren, watermolenaar, echtgenoot van Antje Oom; Peter Kooij, oud 16 maanden, zoon van Pieter Kooij en Jannie Jacoba Del ver. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Cornelis Ja cobus zoon van M. Verdonk en A. de Haardt. Gehuwd: Gerardus Cornelis Huijs- man 24 jaar en Jacoba Odulpha Groot 23 jaar. BEEMSTER. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: Petrus Vogel, 29 jaar en Lijda Brand 28 jaar; Maar ten Roos, 24 jaar en Cornelia Poeser 21 jaar. Getrouwd: Wilhelmus Johannes Theodorus Slaman, 27 jaar en Elisa beth Schipper, 23 jaar. Overleden: Simon Brouwer, 80 jr., echtgenoot van E. Pauw. DE KERMIS BEEMSTER De verpachting in verband met de a.s. kermis is als volgt: schiettent (J. J. Groningen), ijs (C. Mol), hoela (W. Druggelaar), kinkerbumper (J. Verwijck), duik- bootspel (W. K. Pennings), schiet tent en lijntrek (C. Winter), kinder - molentje (H. Verslappen); Daphne- Dianatent (G. de Lange), paling (C. Vet), paling (P. Barteling), hoofd van Jut (W. Wipprecht), oliebollen (M. Denies), Alaska-caroussel (H. Beekveld), haring en gebakken vis (J. Plooij), zweefmolen (J. Wipp recht) HET ELFTAL VOOR ARENDONCK PURMEREND In 't kader van de sportuitwisseling Purmerend Arendonck (bij Antwerpen) zal het volgende elftal uitkomen voor Pur merend: doel: J. Blokker (Purmer- steijn); achter: Jb. v. Westen (Pur- mersteijn) en J. Keizer (Purmer end); midden: C. Grenter (Purmer end), H. Hietbrink (Purmersteijn) en H. Vernel (Purmersteijn); voor: J. Glandorf (Purmerend), J. Hoek (Purmersteijn), Th. Hupkes (Pur mersteijn), C. Groothuijzen (Pur merend) en H. Vrouwe (Purmer end). Reserves: G. Grenter (Pur merend) en O. Mol (Purmersteijn). BURGERLIJKE STAND PURMEREND Geboren: Jo hannes Lambertus, zoon van Cor nelis Gouverneur en Antje Geer- truida Butzelaar, wonende te Pur merend; Cornelis Augustinus, zoon van Simon Klein en Agatha Meijer, wonende te Purmerend; Cristoffel Jan. zoon van Johannes Jacobus Drevijn en Antje van de Heer, wo nende te Purmerend; Catharina Margaretha, dochter van Cornelis Johannes Stüijt en Helena Maria Groot, wonende te Purmerend. Getrpuwd: Auwel Jan Prins, oud drie en twintig jaar, wonende te Purmerend, Nieuwstraat en Sijber- tha Catharina Pilkes, oud een en twintig jaar, wonende te Purmer end, Neckerstraat. Overleden: Martha Trautig, oud vijf en zestig jaar, wonende te Pur- Zonder nu direct te willen be weren, dat de middenstanders jds geheel op het ogenblik moeilijke tijden beleven, staat het wel vast, dat de kleine vakgenoten, die juist onder de vermogensaanwasheffing vallen, zware dagen tegemoet zjU- len gaan. Nu de Minister heeft be kend gemaakt, dat voor de land en tuinbouwers geacht wordt, dat zij óók indien er geen oorlog ge weest was, toch door de conjuc- tuursstijging aanzienlijke bespa ringen hadden Ttunnen bewerkstel ligen, zodat zij een bedrag van flO.OOO mogen aftrekken, achten de middenstanders het uit recht vaardigheids overwegingen even zeer gewenst, dat deze mogelijk heid ook voor hen wordt gescha pen. Derhalve zullen alle midden standers van hoog tot laag via een gezamelijke actie trachten om dit te bereiken. Het middenstands appèl, Maandag georganiseerd door de gewestelijke federatie Hollands Noorderkwartier van de N.R.K.M., in het gebouw van de R.K. Volksbond te Den Helder stond dan ook in het teken van bo venstaande overwegingen. Reeds di rect wees de Voorzitter C. P. Jong in zijn openingswoord hierop. Hij gaf het woord aan Drs. J. P. van Poppel, om het gehele complex der vermogensaanwaswet eens om standig uit de doekjes te doen. In deze populaire uiteenzetting wilde de geachte inleider niet stil staan bij de vraag of deze heffing wel recht vaardig, noodzakelijk of billijk is. omdat men kort en goed rekening te houden heeft met het bestaan van de wet. Het in extenso weergeven van deze overigens zeer belangwekken de bespreking behoort wegens de nog altijd zeer beperkte omvang der krant tot de onmogelijkheden, vhn- daar dat wij ons zullen bepalen tot enkele punten. Vermogensaanwasbelasting (hoe wel het strikt genomen geen belas ting is), moet ieder betalen, die ge durende het tijdvak van 1940 tot 1945 in ons land heeft gewoond en ,wiens vermogen in die tijd met meer dan f 5000.— is gestegen. Mei 1940 en Dec. 1945 zijn hoogst belangrijke data, omdat deze voor het berekenen van de netto aanwas gebruikt worden, vandaar het woord „peildata". Goud, sieraden, meubilair e.d. worden niet gerekend tot de aanwas, wel echter de nieuw aangekochte meubelen, kleding, antiek, postze gelverzamelingen e.d. Al behoeft men een gekochte „goodwill" niet voor de vermogens belasting op te geven, het valt wel onder de heffing, evenals levensver zekeringspolissen, voorzover tijdens de oorlogsjaren afgesloten, waarvan f 150,p. j. vrij. Onroerend goed behoeft niet ho ger geschat te worden dan 20% bo ven '40. Ook kunnen gebeurtenissen na de peildatum, zoals b.v. molestuitkerin- gen of rechtsherstel de aanslag be- invloeden. Het vermogen in 1940 kan uit de belastingregistratie worden getrok ken. en men kan in die jaren „ver zwegen" vermogen alsnog bijspijke ren. Zulks levert dikwijls een aanzien lijke besparing op. Heeft men schenkingen gedaan, dan moeten die worden bijgeteld. Omtrent huwelijksuitzetten bestaat nog geen zekerheid. Afgetrokken mogen worden: erfenissen, ontvan gen schenkingen, uitbetalingen van levensverzekeringen, verkochte „goodwill" en uitkeringen wegens invaliditeit of beëindiging van 'n arr beidsovereenkomst. In principe wor den alle schulden, die op 31 Dec. '45 bestonden of zouden bestaan, afge trokken. Hieronder zijn dus ook al le belastingen begrepen en op dat moment niet betaalde sociale lasten, maar geen zekerheidsstellingen. „Witte" aanwas wordt met 50%, „zwarte daarentegen met 90% be last. Onder het laatste vallen ook inkomsten via leveringen of dien sten aan de bezetter. Kan de hoe danigheid van de aanwas niet wor den aangetoond, dan heet zij „zwart". Heffingplichtigen beneden 18 j. mogen f 1000.— aftrekken, daar boven f 5000.plus 10% van aan delen of effecten en f 10.000.wan neer kan worden aangetoond, dat ook zonder oorlog deze besparin gen waren bereikt. Dit laatste nu is voor vele mid denstanders moeilijk, omdat voor 1940 de toestand van vele bedrijven zeer zorgelijk was. Was de winst of de omzet evenwel stiigende, heeft men gereorganiseerd of in die tijd prijsafspraken gemaakt, dan bestaat er een kans. Na dit betoog, nam de voorzitter, de heer C. Jong Czn. wederom het woord. Hij meende, dat in het niet van toepassing verklaren van de f 10.000.clausule voor de mid denstand, gezien moet worden als een poging, om de kleine bedrijven uit te schakelen. Met algemene stemmen keurde de vergadering dan ook het adres goed, dat hieromtrent aan het hoofd bestuur zal worden gezonden. Een oude kapitein opnieuw in de stuurstoel De heer Jong die ook lid van het hoofdbestuur is, deelde mede, dat hij wegens gezondheidsredenen zijn voorzittershamer wilde neerleggen. Bij de dan volgende bestuursver kiezing werd de heer P. Luyckx met algemene stemmen tot voor zitter gekozen. „Wanneer ik ooit verbaasd ge weest ben", aldus de heer Luyckx, „dan is het nu". Vroeger was spr. federatievoor zitter, en toen deed hij Het niet goed, want de plattelandsmidden standers wilden een eigen federatie. Zelfs zijn candidatuur voor de Prov. Staten geraakte er door in. de knel. Hij vraagt zi.in kiezers in gemoede af, of zij zich dit wel hebben ge realiseerd en hij was daarom ook nog niet bereid deze benoeming zo maar te accepteren. De heer de Jong vond, dat het niet dienstig was hier op terug te komen, maar stelde ondubbelzinnig vast, dat het tot de eerste taak van het federatiebestuur behoort, om vooral de kleine middenstanders, meestal van het platteland, te be- scheunen. Alleen al als Christen heeft men daartoe de plicht. Onder algemeen gejuich aan vaardde de heer Luyckx daarop zijn benoeming, en huldigde vervolgens de afgetreden functionaris voor het vele dat hij sedert de bevrijding voor de federatie tot stand heeft gebracht. „Dit is" zo zei hij woor delijk. „een der jongeren waar we er méér van moesten hebben, een met 'ijver en initiatief e.n die we daarom bewonderen, al kunnen we met hem van mening verschillen. Door de lange duur van de „in leiding" was de vergadering in tijd nood geraakt. Onverwijld werden dan ook de besnrekingen geëindigd voor een bezoek aan diverse oor logsschepen in de dokken en de ha ven van de marinewerf. Luitenant ter zee 1ste klasse Hut, leidde het gezelschap rond, en hij maakte door zijn terzake-kundige toelichtingen deze excursie voor de bezoekers buitengewoon interes sant. Een kortstondige, maar zeer geani meerde verpozing in het ontspan ningsoord de „Donkere Duinen", bracht het eind van dit welgeslaagd Middenstandsappèl 1947. merend, Purmersteenweg 10, echt- genóte van Gerardus Eduardus Jo- sephus Hubertus Delvaux. BURGERLIJKE STAND GRAFT Geboren: Alida Maria Clasina, dochter van G. A." Kramer en C. Konijn; Maria Agatha en Catharina Johanna, dochters van C. Verdonk en C. Vleerloog; Corne lis Theodorus, zoon van V. M. Smit en A. M. Schillemans. Gehuwd: J. IJzefcdoorn, 42 jaar en L. M. Blauw, 34 jaar; D. de Jongh, 23 jaar en C. Dekker, 21 jaar. WONINGBOUW HEERHUGOWAARD Aan het gemeentebestuur van Heerhugo- waard is machtiging verleend tot gunning van de bouw van 12 wo ningwetswoningen aan de heer Lug- tig, aannemer aldaar. Verwacht mag worden, dat spoedig met de bouw dezer woningen wordt aan gevangen. DAMMEN HEILOO De damclub „Heiloo" had twee leden afgevaardigd naar Alkmaar, om deel te nemen aan de wedstrijden om het damkampioen schap van Alkmaar en omstreken. De heren J. Geuzebroek en K. Tuin man. De heer Geuzebroek wist zich in de voorronde no. 1 te plaatsen en komt daardoor in de finale. In deze finale komen de volgende cracks uit: H. Kruider (kampioen 146), Alkmaar; TE. de Haas, Zd.- Scharwoilde; L. Ravensteijn, DDD, Alkmaar; J. Geuzebroek, „Heiloo"; F. Slot, Broek op Langedijk; N. Oud, DDD, Alkmaar; J. Schuijt, idem. De heer K. Tuinman, Heiloo, komt uit voor het kampioenschap le klasse. Wij zullen de damlief hebbers van de verrichtingen van de Heilooër dammers op de hoogte houden! KERMIS HEILOO Zondagnamiddag werd de traditionele Heilooër kermis ge opend. Ondanks de warmte waren vele ouders met hun kroost naar het kermisterrein getrokken. Deze ker mis is véél groter dan andere jaren. Wij zagen er de autobaan (met zelf te besturen „wagentjes", ook op Zondag en nog wel zonder vergun ning), zweefmolen, de z.g. padden stoel-draaimolen, natuurlijk 't hoofd van jut, fietsenmolen, kinderdraai molen, de draaimolen met kleine jeeps, schiettent, oliebollen- en wa- felenkraam, de koekhakkraam, etc. etc. Ook waren er mooi gekleurde ballonnen te krijgen tegen de „ci viele" prijs van 50 en 75 cent! Wij twijfelen er niet aan of de kermis gaat een paar drukke dagen tege moet. SCHOOLFEEST VOOR DE KINDEREN VAN DE R.K. SCHOLEN HEILOO Woensdag 31 Juli zullen de leerlingen van de R.K. Jongens- en Meisjesschool de grote dag hebben, waar zij al zo lang naar uitgezien hebben, "s Ochtends 8 uur moeten alle schoolkinderen, óók de kleintjes van de le klasse, op de scholen zijn. 8.15 uur wordt ver trokken naar het station. De trein zal de kinderen rechtstreeks door brengen naar Schoorl. De trein ver trekt 8.43 uur. De gehele dag zal er geravot kun nen worden in de speeltuin, op het speelduin en in de duinen en dat alles onder zéér goede leiding. Op iedere 16 kinderen is een leider of leidster. Des avonds 19.43 zullen de kin deren weer aan het station Heiloo arriveren. Plm. 750 kinderen zullen dit schoolfeest medemaken. R.K. TONEEL HEILOO Het R.K. Gem. Toneel gezelschap ,,'t Masker" heeft 't oer- komische blijspel „Welkom binnen" van Chr. Hoogewerf in studie ge nomen. Het ligt in het voornemen begin October een serie uitvoerin gen te gevgn. AUTOBUS IN DE SLOOT GEREDEN Het was Zondag warm weer met het gevolg, dat vele Heldersen zich naar het strand begaven. Dit geeft echter altijd een reusachtige drukte en deze "drukte veroorzaakt meestal weer ongelukken. Zoo ook Zondag. Omstreeks half zeven reed de bus van de fa. van der Wijst, bestuurd door de heer van der Wijst zelf, van af Huisduinen in de richting van Den Helder. Op de Jan Verfailleweg, ter hoogte van de boerderij van de heer Terra, moest de bus uitwijken voor een tegenligger. De autobus, welke met een veel te grote snel heid reed volgens de getuigenver klaringen, kon niet meer op de weg komen en reed de sloot, in, zodat zij vrijwel op haar rechterkant lag. Gelukkig is het incident goed af gelopen. 2 kinderen, die lichte ver wondingen hadden opgelopen, wer den per ambulancewagen naar de Geneeskundige Dienst gebracht, vanwaar zij, na verbonden te zijn, weer naar de ouderlijke woning konden terugkeren. De bus stond na anderhalf uur werk met een kraanwagen weer op de weg, ter wijl het verkeer er geen belemme ring van ondervond. Proces-verbaal werd opgemaakt. Hopelijk is dit voor de andere buschauffeurs een waarschuwing om met een dergelijke drukte en met een zo groot aantal passagiers, als er Zondag in de bussen zaten, niet te proberen een snelheidsrecord te breken. Nu is het goed afgelopen, de volgende keer gaan er mensen levens mee gepaard. DEN HELDER. Het was voor de leden van het Helders Mannen- in Casino, daar zij hier het feit her dachten, dat zij in het zangconcours koor Zaterdag een gezellig avondje te Amsterdam een eerste prijs had den behaald met 371 punten. Voor zitter Boogert, die de avond opende memoreerde dit dan ook en was er trots op, dat het Helders Mannen koor onder leiding van hun dirigent de Arisz, zo'n resultaat had kunnen bereiken. Vervolgens las de voor zitter de juryrapporten voor, waar uit duidelijk bleek, dat ons Helder- se koor een uitstekende indruk had gemaakt. De heer Boogert eindigde met de heer Arisz van harte met dit succes te feliciteren en sprak de$ hoop uit, dat het koor onder leiding van de heer Arisz nog meer van dergelijke goede prestaties mocht leveren. Nu was het de beurt van het Hel ders Mannenkoor om te tonen, dat zij niet zonder meer een eerste prijs haden behaald-. Als eerste nummer werd door hen gezongen „Pasen", het verplichte nummer van het zangconcours en als tweede „Om hoog". Beide zangnummers werden op uitstekende wijze gebracht, even als het tweetal nummers, dat na de pauze gezongen werd. Een der le den van het koor kwam namens de Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Woensdagavond. DES NACHTS MINDER WARM Wisselende bewolking met enke le verspreide jjuien hier en daar vergezeld van onweer. Zwakke, overdag matige wind uit Wes telijke richtingen. Minder warme nacht met plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag vrij warm Aan het weeroverzicht van het K.N.M.I. in de De Bilt, dat wij he denmorgen om elf uur ontvingen, ontlenen wij, dat de grote hitte voorbij is, maar het weer zal nog vrij 'warm blijven. Aan de kust zet in de namiddag de zeewind flink door. Verspreide buien met kans op onweer zullen blijven voor komen, terwijl de bewolking een meer wisselend karakter krijgt. De gemiddeldemaximumtemperatuur bedroeg in de Bilt de laatste 13 da gen 28 graden. In de afgelopen nacht waren de temperaturen zeer hoog. Semarang, 29 Juli (Aneta). Ane- ta's correspondent te Semarang meldt, dat heden morgen even na zes uur een republikeins vliegtuig van Japans maaksel, dat uit Noorde lijke richting kwam, twee lichte bommen op Semarang geworpen heeft. Een bom viel op een kampong en verwoestte elf huizen. Hierbij werden zeven Indonesiërs gedood en zeven gewond. De andere bom, die kennelijk voor de gasfabriek be stemd was, richtte geen schade aan. Vervolgens mitrailleerde het vlieg tuig voetgangers, van wie er één gewond werd. Na vijf minuten ste gen Nederlandse jagers op. Minister Jonkman zal _minstens veertien dagen het bed moeten hou den tengevolge van 'een been-ont steking, die nog een nawerking is van tijdens zijn internering in Ja panse concentratiekampen opgelo pen kwetsuren. De minister zal ech ter zijn werkzaamheden vanaf zijn ziekbed voortzetten. Nadat de Brandaris Zondagmid dag een jachtje met drie personen, dat zijn mast overboord gezeild had en dreigde af te drijven naar de Noordzee, veilig in de haven van Terschelling had gebracht, moest zij Maandagmiddag weer ter red ding uitvaren. Ditmaal was een jacht, een zelfgebouwde 30 m2 zeil jacht, de „Elisabeth" met 8 inzit tenden, waarvan 5 heren en 3 da mes, in het Boompjesdier bij Ter schelling op een wrak gelopen. De eigenaar van het jacht, dhr. K. Kroon uit Amsterdam, maakte met zijn vrienden een tocht, toen hij op een zich dicht onder de wa terspiegel bevindend wrak stootte. Een gat met een diammeter van 50 centimeter was er het gevolg van en met grote kracht stroomde het water de boot in. Terwijl de heren rachtteri het water over boord te hozen, zwaaiden de dames vertwij feld met doeken om de aandacht te trekken, maar er bevond zich geen enkele boot in de nabijheid en ware het niet, dat de wachter op de vuurtoren Brandaris op Terschel ling de noodseinen begrepen had, dan zou het avontuur fatale gevol gen hebben gehad. De vuurtorenwachter waarschuw de de bemanning van de redding boot „Brandaris" der Noord-Zuid hollandse redding maatschappij, die Vrijwel onmiddellijk zee koos. De reddingboot met schipper Douwe was nog maar juist op tijd. Reeds op een afstand zag men, dat het jachtje zinkende was én alle 8 opvarenden zich op de roef boven water trachtte te houden. Het ge lukte alle schipbreukelingen aan boord van de" Brandaris te komen. Juist toen de laatste in veiligheid was zonk het jacht. Met veel moei te slaagde de schipper en zijn man nen er in een strop onder het jacht je aan te brengen en zo het scheep je langzij mee te nemen. Het blijkt, dat de oproep van de linkervleugel van de P. v. d. A., in het hoofdartikel besproken, telegra fisch gericht was aan de vergade ring van het Partijbestuur, welke Maandag bijeen was. Prompt is tot het houden van een buitengewoon congres besloten, op een nader te bepalen tijdstip. Het P. B. blijkt zich overigens vast te houden aan het standpunt van de regering, die immers niet anders wil dan een be perkte actie en zo spoedig mogelijk herstel van onderhandelingen. In de bonnenlijst, die op 31 Ju li a.s. uitkomt, word't een bon aan gewezen voor 50 gram korstloze- of smeerkaas (geen buitenlandse kaas). Dit extra rantsoen wordt aan alle leeftijdsgroepen verstrekt. zangers de heer Arisz complimente ren. Eerst richtte hij zich echter tot mevr. Arisz, die van de koorleden een bloemstuk aangeboden kreeg. De dirigent van het koor kreeg een kistje sigaren en een gesloten enve lop njet inhoud, welke in dankbaar heid werden aanvaard, zowel sigaren als envelop. Dinie Booy toonde zich een aardig en charmant zangeresje, dat na de pauze een tweetal bekende num mers zong. Niet alleen „Kiekeboe", maar ook „You are always in my heart" werd met een enthousiast applaus beloond. Het laatste gedeel te van het programma lag weer in handen van het mannenkoor. Voor de pauze hield een goochelaar het publiek nog een half uurtje op aan gename wijze bezig. „The Musical Ramblers" onder leiding van Jaap Kwak zorgden voor de entr'acte muziek en na afloop werd door hen op even goede wijze de balmuziek verzorgd. Alle aan wezigen konden nu hun aandeel in het programma leveren door zo als het werd gezegd „de benen van de vloer te lichten". ZATERDAG 26 JULI 1947 i Correspondentie en oplossingen onder titel „Damrubriek" in te zenden aan het Bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 104 en 105 in te zenden tot uiterlijk 5 Augustus a.s. Probleem No. 104 van Laurent Commard (Frankrijk) \0fi- Zs-ï' Stand: Zwart: 12 schijven op 6 tot 9, 12, 13, 15, 18, 19, 23, 26 en 29. Wit: 12 schijven op 17, 20, 21, 25, 23, 31, 32, 37, 42, 43, 44 en 50. Wit speelt en wint. BIJ DE PROBLEMEN. Probleem No. 104. Laurent Commard is van omstr. 1800 tot 1830 een van de bekwaamste problemisten uit de Franse dam- wereld geweest. In 1823 is een dam- boekwerk van hem verschenen, be vattende 200 problemen. In probleem no. 104 ging het vragen van zwart door 711, waarbij zwart 2 schijven winst zou hebben behaald, niet op door 20—15 (het zwarte stuk staat dus nog op 10) en 15 4 (dam). Probleem No. 105. In dit probleem wordt een damzet- combinatie behaald op een vrijwel geheel met schijven bezette damlijn. Een fraaie prestatie dat steeds een verrassend effect sorteert. Probleem No. 105. van J. B. Sluiter te Haarlem. Stand: Zwart: 11 schijven op, 2, 3, 4, 6, 9, 13, 14, 19, 20, 22, 40 en 1 dam op 1. Wit: 11 schijven op 11, 17, 23, 26, 28, 29, 30, 33, 39, 42 en 50. Wit speelt en wint. WOGNUM, 28 Juli. Aangev. 16.500 kg aardapp.: grove afw. 7.50 —8.40; middelb. 9.40—10.90; idem afw. 9.30—10.20; driel. 5.70—6.40; kriel 4.104.90; bl. eigenh. 10.70 11.80; middelb. afw. 9; zw. bessen 90 rode bessen 60; idem fabrieks 45; slabonen 14.10—15.30; augurken, 3— 46; appelen 845; komkommers 7 18; meloenen 2071; sla 310.60; snijbonen 3—22; perziken 532; bloemkool 2—26; kruisbessen 31—63 andijvie 2.80—3; bosuien 6—9; toma ten 1035; Kruideniers 1448. HEM, 28 Juli. „Zuiderkpgge" Vroegg aardapp. 10.20—11.10; grove 9.20—9.70; driel. 5.30—5.50; kriel 4.80 5.30; blauwe Eigenh. 10.4011.80; bloemkool 231; stambonen, zonder draad 1320; stoksijbonen 2324; tomaten 26; bospeen 7—9; kroten 2 3.50; rode kool 55.70; komkom mer 510; priumen 601.17; rode bessen 4560; perziken 328; kruis bessen 28—64; Yellow 20—44; Krui deniers 1854. ZWAAG, 28 Juli. Postelein 3.05 uien 7; gele bewaarkool 7; rode kool 4.805.10; slabonen 1218.40; snijbonen 432; peulen 60; bospeen 610; andijvie 410.30; sla 512; bloemkool 32; perziken 561; fram bozen 1.70; blauwe pruimen 70 I.05; Frankenthaler 3.503.55; witte bessen 45; rode idem 43; kruisbes sen 13—94 Yellow 1654; perzik appel 1333; kruideniersperen 24 58; Lauwtjes 5—22; Janbaasjes 6— 111; meloenen 2470. HOOGKARSPEL, 28 Juli. 80 kg slabonen 12 ct.; 6800 kg rode kool 4.805.00; 38500 kg aardappelen: Eigenheimers 9.20—11.40; geelblom 1010.20; eerstelingen vooraf, grof 10.4010.70; middelbaar 10.8011.30; drielingen 5.40—5.90; kriel 5—5.40. WARMENHUIZEN, 28 Juli. Aangevoerd: 41.300 kg aardapp. Eerstelingen 10.50—11.50; grove idem 9.60; driel. 4.905.30; kleine 4.60; blauwe Eigenh. 9.5011.40; grove 8.909.30; witte eigenheimers 10.50—10.80. ALKMAAR. Veemarkten van 26 en 28 Juli. 7 paarden 500 900; 80 vette koeien Centrale; 6 pinken Centrale; 1 graskalf Centr.; 86 nuchtere slachtkalveren Centr.; 9 vette schapenCentrale; 30 oude hoenders 35; 56 jonge hoenders 3—10; 37 konijnen 2—11; haan tjes 0.30—1.50. GROOTEBROEK, 28 Juli. 1450 baal aardappelen: Schotse "gr. 10.30- II.20; kl. 5.60—5.70; kr. 5.50; Rode Eigenh. 10.70; geelblom 9.40—9.60; blauwe 11.20—11.90; Koopm.bl. 10.70 120 bos uien 0.06; 390 st. le bloem kool 20—27; 555 st. afw. 1—3. ■ALKMAARSE EXP.VEILING, 28 Juli- Andijvie 38; spinazie 814 postelein 4—12; wortelen 8.40—19; tomaten 16—26; groene kool 1.50; rode kool 56; rabarber 2—7.50; uien 1824; bieten 412; sperciebonen 14.5021.50; stoksnijbonen 1940; stamsnijbonen 2—12; bloemkool 5-40 komkommers 5—22; meloenen 22-76 wortelen 7—14; selderie 4—6.50; pe terselie 7.50—10.90; sla 1.60—11.50. BLOKKER. Rode bessen 45-60; kruisbessen 40—1.01; perziken 12-45; Yellow 1558; Kruideniers 4058; druiven' 1.903.10; pruimen p. stuk 1015; per kg 65—1.20; tomaten 22—31; slabonen 13.60—17.80; snij bonen 9—26; rode kool 4.80—5.20; gele kool 56; andijvie 912; kom kommer 9—11; augurken 3—20; Schotse aardappelen 5.5011.90; Eigenheimers 1111.70. LANGEDIJK, 29 Juli. Aange voerd: 41.000 kg aardapp.; grove Schotten 8.4010.50; eerstel. 10.60 12.30; blauwe Eigenh. 1112.10; driel. 5.106.60; kriel 4.80; 48.000 kg rode kool 4.80—5.70; 4100 kg gele kol 4o.905.10; 2500 kg uien 18.60 19.50; 1300 kgtomaten A 20.10 22.50; idem B 19.40—22.50; 900 kg slabonen 19.20—21.80; 125 kg snij bonen 9.9011.90. NQORD SCHARWOUDE, 29 Juli Aangevoerd: 90.000 kg aardapp. Eerstel. 10.4011.40; bonken 89; driel. 4.40—5.50; Eigenh. 9.5011.40;* blauwe eigen. 10.10—11.80; geelblom 9.10—10; beentje 9.40; rode eerstel. 9.90; 2500 kg witte kool 5; 578 kg groene kool 3.80—4.90; 5600 kg. sla bonen 16.2021.60. OOK AL maaï het vergade benijdenswaard! bestuur van de bouw van de L.' oproep gericht van de bespre steeds duidelijke dende noodtoest: dag, het enigste het oog op de werkzaamheden was, verzamelde afgevaardigden, stuur der vakgi Kamerleden J. d. Weijden, resp de vakgroepen t houderij, Prof. C telijk adviseur i secretaris van de ting van de Lan Brinkman te Haa Vakgroepvoorzit veerde in zijn inle zaken op landbou bied. De door de stelde prijsregeling bouwproducten, is voor de middelgro drijven geen Ion, meer mogelijk is. de Landbouw heef gedaan, om hierin brengen, maar tev met veronachtzami prijsberekeningen bouw Economisch regering haar eige berekeningen ware zet volgens de mei drijven van ons Ie stichting dienden 1 op de lichtere gron volge van het mes taal uitgeput zijn, steund. Voorts wra de extra uitbetalinj van granen voor c stip, omdat hierdoc goed van dorsgarr waren, werden b heeft de Minister e en verandering to( deze gezagsdrager t dere argumenten al was hij niet bereid regeling te aanvaai hij de hoge winster fabrieken, geen mo kerbietenverbouwei komen. De voortdurende kan dus worden va voor de Stichting v; in dit opzicht niets In vorige vergade: doen geweest over Nu is evenwel tus en akkerbouwers o bereikt op f30.pe: voor beide partijen hieraan nu maar de wordt. De stroo opb N.O. Polder zal bij als „buffer" worden dat het daar gebracl de meeste vraag be: vraag van de indust perkt. Door de opheffing heffing ad f2.50, en de handelsmarge vai nen de exporteurs pelen in het buitenla Anderzijds kan men clusie trekken, dat c hoog is, en het rede] dit ten gunste van werd genivelleerd. B ling van dit product, week tegemoet gezie zal meer aandacht kwaliteit. Voor de granen za dorsbriefjes systeem zal het combine g voorziening eisen. Een toe te juicl vormt de bepaling, d met minstens 2 H.A. ander behulpzaam r ploegen, zaai- en heden. Ellende in d gebieden Tengevolge van de droogte dreigt de oog: malige geïnundeerde mislukken tot 60 a normaal. De regering niet tegemoet te komt dere besprekingen b een zaak was voor lai Deze instantie blijkt 1 voltooid te hebben, zoi satie en stichting hier klem op gewezen zal In tegenstelling tot Hess, von Schirach Neurath, Doenitz, Fun de zeven nazi-bonzen, renberg hun hoofd rei gen thans gratis logie Duitse gevangenissen. 1 Kommandatura heeft c op gesteld, dat de kc verblijf alsmede de b ten en die welke verbo de verbouwing en he van de gevangenis, c Berlijn zelf worden ge De Amerikaanse Lucl een B 29 Superfort omg het transport van een ton. Dit is op het zwaarste bom ter were rika wordt echter geu vervaardiging van bom gewicht van 50 ton! I vrede wilt, zeiden de c u dan voor op de oorli Kleine oorzaken hi grote gevolgen. In een Sjanghai kregen gendar tie-agenten ruzie om e> plaatsen. Er ontstond partij, waarbij zeven po werden gelood, terwijl burgers werd gewond. I de stad is naar aanleid „incident" in staking ge Tot nu toe tastte.men ter omtrent de oorzaak brand in het gebouw v gische Ministerie van C Brussel. Thans is beker dat deze brand, waarl lende mensen de dood vonden, is veroorzaakt d daat, die de wachtdienst ministerie. Zoals bekend die dagen een staking ir citeitsbedrijven. De sol met een cigarcttenaanste van een film lezen, 1 brandbare materiaal in b Dertig Franse padvinc begeleid door twee door regering beschikbaar gc pedojagers, het Engelse K zwemmen. Dit zal in g schieden, die elk half o afgelost. De tocht is b verwelkoming van de 1 vinders, die de internat! boree te Moisson bij P; bijwonen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2