Nieuw NEDERLAND STAAT NIET AFWIJZEND tegen behandeling in de Veiligheidsraad Drastische beperking der uitgaven voor de Engelse strijdkrachten N WORM'S J r Teruggevoerde Joden weigeren in Frankrijk van boord te gaan KATHOLIEK NEDERLAND IN DOKKUM BIJEEN tie 31 Juli tot en 10 Augustus. Dameszaak N DIT BLAD! Voor Alkmaar en omgeving Drie punten Commissie-Generaal naar Nederland HET VERLOOP DER OPERATIES VANAF 21 JULI Contact te New Delhi tussen onze gezant en Sjahrir? j Labour-fractie houdt crisis-zitting Montgomery keert haastig naar huis terug Attlee vervangen door Bevin? De zestiende nationale bedevaart naar St. Bonifacius Voor-Indische Dakota neergeschoten Chinese regering vraagt bescherming 150 a 200 millioen van de Wereldbank Het neergeschoten vliegtuig Rusland hanteert opnieuw 't Vetorecht De republiek Wielrennen ,De IJzeren Man" wielerwedstrijd, de ze de van de Eindhoven- n Man" is Zondag on- end grote belangstelling ïn de Nederlandse can- or het wereldkampioen- ddelkamp en Lakeman, prima vorm en vooral in int bleken zij ongenaak- Eindhovenaar Liebregts, >er opvallende wedstrijd ageveer 140 km. aan de gezeten, kon het in de niet bijbenen en moest ogen aanzien hoe deze •theden hem op de laat ster practisch stil deden tl ging met miniem ver- erste over de finish met ïp naast zich, Liebregts ;rde over de streep. De litslagen luiden: 4. Op sec. De Hoog, Amster- anssen, Elsloo; 6. Steen- t. Michielsgestel; 7. Sa- ioensbroek; 8. De Reu- erdam; 9. Chr. Smits, 10. De Veer, Amster- 150 km. werden afgelegd »n 45 min. Schaken Zone-tournoai lagen van de 11e ronde 'Kelly (België) tegen O' (Ierland) 1—0; Foerder tegen Plater (Polen) xander (Engeland) tegen (Frankrijk) 01; Cas- lië) tegen van Scheltinga d) 01; Trifunovic (Joe- tegen Pachman (Tsjecho- i 0—1; Szabo (Hongarije) vetcoff (Bulgarije) 10; (Luxemburg) tegen Max itserland) 01. 1de partij uit de 2e ronde: mgarije) tegen Plater (Po- door Szabo gewonnen, d na de 11e ronde van het ipese zöne-tournooi luidt a 2) van Scheltinga (Ned.) y (België) met 9 uit 11; m (Tsjecho-Slowakije) met 11; 4) Trifunovic (Joego net 8 uit 11; 5) Szabo s) met 6»/2 uit 11; 6) Ale- Cngeland) met 6 uit 11; 7 taldi (Italië) en Max Blau indl 51/2 uit 11; 9) Rosso- inkrijk) met 5 uit 11; 10) (Bulgarije) met 4 uit 11; Plater (Polen) en Foerder met 2% uit 11; 13) (Luxemburg), O'Sullivan 21/2 uit 11. n de N.O.-Polder wordt Canada geïmporteerde, 1 grote capaciteit. Deze ectare grond schoon af 45 mud gedorst en wél twee man, wier arbeid tn het gevaarte en hst (A.N.P. P.) DEN HELDER Keizerstraat 60 lij zou het luik moeten kie niets tegen, en hij te doen. Terwijl ze nog am plotseling een inkt- ;es en de paling konden ij zagen hoe de inktvis hem bij 'n hoop schel en moest Okkie kettin- van die inktvis. Hoorc redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 30 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11290 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank it DHIE PUNTEN blijven voor juiste beoordeling van de beurtenissen in Indonesië van ge- be lang. Daar is ten eerste het econo mische belang van de openlegging van Indische gebieden voor de we reldmarkt. Voor zover de republi keinse benden over het oorlogs karakter van hun voorbereidingen en handelingen zwijgt men van ze kere zijde maar wat graag havens en fabrieken intact gelaten hebben, heeft de inschakeling daarvan voor het langzaamaan weer op gang ko men van het economische apparaat grote betekenis. Hier kan zich een begin van sociale welvaart en alge meen herstel gaan aftekenen, waar op tot nog toe, onder republikeins bewind, tevergeefs werd gewacht. Ten tweede is het volkomen juist, wat o.a. in het invloedriike Engelse weekblad „Time and Tide" werd opgemerkt, dat de strijd tenslotte is er formeel ook van strijd sorake natuurlijk der Nederlan ders niet gaat tegen de republiek als zodanig, maar tegen de kleine groep aanhangers van de republiek, die uit menselijk opzicht en angst een zekere, nog nooit precies nage telde aanhang had, en die „daden van geweld pleegde tegen het le ven en de eigendommen van ande ren, ook vreemdelingen ,en wanorde veroorzaakte", waartegen de repu bliek zelf niet was bestand. Het was en is de taak van Nederland, in ver band daarmee maatregelen van orde en veiligheid te nemen. Het derde punt is ook afkomstig uit een Engels blad'elders wordt er in dit nummer op gewezen, dat de onvriendelijke sfeer in de Britse pers begint op te klaren en dit zegt, dat „alleen de aanwezigheid van de Nederlanders voldoende Waarborg is tegen "een onderwerping van andere gebieden en eilanden in Indonesië door een politieke groep op Java". Hier wordt de spijker op de kop geslagen. Van andere zijde was al eer opgemerkt, dat handha ving van de orde in Azië van veel m<=er belang is, dan vele politici willen erkennen. En toch hangt daarvan het leven af van de grote meerderheid van de bevolking, die nu eenmaal niet-politiek georiën teerd is. Het is onbegrijpelijk, dat vele mensen, die zich gaarne beroe pen op hun progressieve inzichten en op het belang van de vrijheid voor de volkeren van Indonesië, dit belangrijke misschien wel het allesbeheersende punt in de hui dige ontwikkeling over het hoofd zien. De Commissie-Generaal is heden, op uitnodiging van de Regering, uit Batavia naar Nederland vei- trokken voor het voeren van be sprekingen. Een ander Voor-Indisch geluid BATAVIA, 30 Juli (Aneta). Uit Medan is bericht ontvangen, dat het Indian Relief Committee" aldaar aan het Voor-Indische Ministerie van Buitenlandse Zaken telegrafisch verzocht heeft om interventie bij de Republikeinse regering, teneinde het wegvoeren van Indiërs en het roven en brandstichten onder hun eigen dommen tegen te gaan. Vier doodvonnissen in Joego Slavië Vier personen, onder wie twee monniken, zijn te Zagreb ter dood veroordeeld onder beschuldiging van sabotage in fabrieken en andere „diverionistische" activiteit. Vijf anderen, onder wie drie monniken, kregen gevangenisstraffen van 7 15 jaar. De St. Stefonus-dom te Wenen De door de Duitsers -bij hun af tocht verwoeste Dom van St. Stefa- nus te Wenen zal in 1950 herge- bouwd zijn. In 1955 hoopt men deze kerk weer in gebruik te kunnen nemen. Pocrvvakarta 24 Julij 1 Java Zee' .if - ICheribQO-23 Jutil. [ndramajoe I Tegol .26 Juli I Corto-4795 "'I-«V-L J IPoioefoeon 24 Juli| f' -V T Koedoes 8l<?ra Dratoe |andoeng Joeningang P«ka?ong»« n jtfit Demarcatielijn Onder Ned. conlróle Blitai* W Landingen en opmars der Ned. troepen 1 ISolotigo23 Julij - Indische Oceaan l^owang 25 "T",/? .vl-i [Banjoewqngi 22 Jult TE DEN HAAG werd gisteren vernomen, dat de Nederlandse regering tot dusver geen bevestiging heeft gekregen van het bericht, volgens hetwelk de regering van India telegrafisch aan de Veiligheidsraad zou hebben verzocht de Nederlands-Indonesi sche kwestie op de agenda te plaatsen. De Nederlandse rege ring, aldus een zegsman van het departement van buitenlandse zaken, staat niet afwijzend tegenover een behandeling van het conflict in de Veiligheidsraad, waarbij Nederland zelf gehoord zal worden. Hij voegde hieraan toe, dat zowel de Britse minister van buitenlandse zaken Bevin als de Nederlandse minister van Overzeese Gebiedsdelen zich, respectievelijk in het Lagerhuis en de Tweede Kamer, niet heb ben ontveinsd, dat een derge lijke procedure tot dusver veel tijd vergde en veelal niet tot enig gunstig resultaat leidde. Het was niet bekend of de Nederlandse gezant in India, de heer Lamping, reeds te New Delhi is gearriveerd. Deze ge zant heeft geen opdracht con tact te zoeken met Soetan Sjahrir, die te New Delhi ver toeft. Een ontmoeting is echter niet uitgesloten. Indien Sjahrir die verklaard heeft gemachtigd te zijn om namens de republiek alle onderhandelingen te voe ren, contact wil zoeken met de heer Lamping, dan zal deze vermoedelijk wel bereid zijn de heer Sjahrir te ontvangen. Het laatste Nederlandse vlieg tuig, dat vergunning heeft tot landen op Hindoestaans ge bied, is Dinsdagmiddag op het vliegveld van Calcutta gearri veerd, vanwaar het heden naar Batavia vertrekt. Hiermede is, als protest tegen de gebeurtenissen in Indonesië, Vliegtuig maakt noodlanding Een vliegtuig van de Rijkslucht vaartschool opgestegen vanaf Ypen- burg, was genoodzaakt Maandag avond omstreeks 6 uur een noodlan ding te maken op een weiland onder Wilsveen te Leidschendam. De be stuurder van het vliegtuig, de heer J. Wiegant uit Hilversum, werd hierbij slechts aan zijn pols verwond Het toestel van het type „Tiger Moth" werd vrij ernstig beschadigd. het luchtvaartverdrag tussen Nederland en Voor-Indië be ëindigd. Het Foreign Office heeft Dins dagavond het gerucht tegenge sproken, als zou de Britse rege ring bij de regering van Voor- Indië stappen hebben onderno men om de laatste te bewegen haar besluit om het Indonesi sche probleem aan de Veilig heidsraad voor te leggen uit te stellen. Veldprediker in Indonesië gesneuveld Gisteren bereikte het persbureau der Ned. Her. vormde Kerk telegrafisch het bericht, dat Ds. J. H. Kuyper, kapitein veldpre diker bij 2 - 10 R. I. in In donesië op 27 Juli j.l. ge sneuveld is. Ds. Kuyper werd 27 Juni 1911 te Rot- terdam geboren. Als predi kant bij de Ned. Hervorm de Kerk was ds. Kuyper werkzaam te Wanswerji (gemeente Ferwerderadeel) en Mastenbroek (Ov.). Op 15 Maart 1946 werd hij be noemd tot kapitein-veld- prediker met bestemming Indonesië. „Liever sterven van honger" De naar Frankrijk terugge brachte Joodse immigranten wei geren aan land te gaan. Zij heb ben de Fransen bedankt voor hun gastvrijheid, doch te kennen ge geven, dat zij er op staan naar Palestina terug te gaan. Alleen hun doden zouden aan land wor den gezet. Na een bezoek van enige uren aan een der schepen heeft de secretaris van het departement Bouches du Rhone, die de ontvangst van de vluchtelingen heeft georganiseerd, verklaard, dat hij zich onmiddellijk met de eerste minister, Paul Rarna- dier, in verbinding zou stellen. Een speciale correspondent van Reuter heeft bij monde van een Joodse tolk de opvarenden van de ..Ocean Vigour" gevraagd, of zij aan land willen gaan. Eerst heerste een doodse stilte, maar toen riepen plot seling een honderdtal als één man in het Jiddisch: „Neen. Wij zoiiden liever van honger willen sterven dan ergens anders aan land gaan dan in Palestina". De boot, waarmee de correspon dent met zijn tolk de opvarenden, die op het dek samenhokten, binnen hoor sa Mand kon bereiken, was van het strand buiten de haven af ge varen en aan de aandacht van de politieblokkade ontsnapt. De beide andere schepen konden niet be reikt worden, doch ,iaar verluidt weigeren de Joden ook daar aan land te gaan. Volgens een Joodse arts, die zich aan boord heeft begeven van de drie schepen, waarop zich de terug- MINISTERRAAD HEDEN BIJEEN Hedenmorgen zou de Ministerraad bijeenkomen teneinde de jongste ontwikkelingen in verband met de Indonesische kwestie te bespreken. Naar verluidt, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de vergadering plaats heeft ten huize van minister Jonkman, die, naar reeds wend ge meld. hoewel bedlegerig, zijn werk zaamheden voortzet. de ^NE OFFICIëLE AANKONDIGING aan de vooravond van „crisis-zitting" van de Britse Labour-parlementsfractie van hedenavond, inhoudende, dat veldmaarschalk Montgomery, staf chef der gewapende macht van het Britse imperium, zijn bezoek aan Japan heeft afgelast en zich van zijn bezoek aan Nieuw- Zeeland naar huis haast, werd gisterenavond in Londen in ver band gebracht met de berichten, dat Groot-Brittannië gedwongen zou zijn om op drastische wijze zijn gewapende strijdmachten in te krimpen met het oog op de dreigende regeringscrisis. Hoewel het ministerie van oorlog als reden van zijn plotselinge terug keer „dringende zakelijke aangele- Noord-Holland goed vertegenwoordigd (Van onze eigen redacteur) ER ZIJN, WELGETELD, in Fries land twee kloosters, dat van de Augustijnen te Witmarsum en dat van de Franciscanen te Drachten. Zou men daaraan de bloei van het katholiek geloofsleven in het Noor den af willen meten, dan zal me nigeen geneigd zijn een somber geluid te laten horen. Doch een bezoek aan Dokkum, de enige be devaartsplaats in deze bijna ge heel andersdenkende omgeving, wijst uit dat het met de beleving van het katholicisme toch enigs zins anders gesteld is dan de eerste indrukken doen vermoeden. De Hervorming, hoe sterk hier ook wortel geschoten, heeft toch niet geheel de grond onvruchtbaar ge maakt voor het zaad der leer, die Bonifacius en zijn Gezellen hier twaalf eeuwen geleden uitstrooi den. Dokkum is een klein oud plaatsje met iets van de melancholieke ver latenheid die een oud Begijnhof ken merkt. Tussen de oude huizen met hun typisch Friese geveltjes, staat nog het oude weeshuis uit 1614, wat naast het klooster moet gelegen heb ben, dat eertijds door St. Bonifacius is gesticht. In 1832 verdwenen daar van de laatste resten. En ook van de fontein, die eertijds in de Hoogstraat heeft gelegen en waarvan oude ver halen vertellen dat de Apostel der Friezen hier gedoopt zou hebben, is er niets meer. Het is de toren van de Bonifaciuskerk, door Cuypers ge bouwd, die er de pelgrims van onze tijd aan herinnert, dat Dokkum zijn enige beroemdheid ontleent aan de marteldood van deze grondlegger der West-Europese beschaving. Hoe het hier een twaalf eeuwen geleden was, vertelt ons de Ro meinse geschiedschrijver Tacitus en hij geeft er geen aanlokkelijk beeld van. Ook Bonifacius moet geweten hebben dat zijn missiegebied niet direct een aanlokkelijk oord was, toch aarzelde hij niet er heen te trekken. En wat hij hier heeft be reikt, grenst aan het ongelooflijke. Spoedig na de dood- van de be keerder der Friezen trok zijn mar teloord vele gelovigen en dat is de eeuwen door zo gebleven. Wij vin den dat vermeld in vele oorkonden van kloosters, die hier rijk verspreid in het land lagen. Met de afbraak van het klooster te Dokkum, gelijk tijdig met vele anderen, verdween ook de devotie tot Bonifacius en van het houden van bedevaarten was geen sprake meer. Het is Mgr. Schaepman geweest, die in de tachtiger jaren deze aloude devotie nieuw leven inblieê en die eerste bedevaart na de Hervorming werd gehouden in 1876. In 1927 eerst was er een grootse hulde aan de eerste Friese Heilige, en kwam er actie, ook in het Noorden. Het jaar 1934 zag de grote bedevaartskapel bouwen op enige honderden meters van de eigenlijke martelplaats, waar naar nu jaarlijks weer duizenden optrekken. Katholiek Noord-Holland, dat zich bij manifestaties op geloofsgebied zeker niet bij andere landsdelen ach tergesteld wil zien, gaat ook ieder jaar trouw op naar de stad van Bo nifacius, om Hem daar. aan de bakermat der Westerse beschaving, hulde te brengen. En zo trok dan de Noord-Hol landse afdeling der St. Bonifacius- broederschap op Dinsdag ter bede vaart. In totaal een 135 man. In de kerk van Spanbroek, toege wijd aan de H. Bonifacius, werd Voor de deelnemers uit Alkmaar en omgeving, Hoorn en Spanbroek door pastoor Berlage de H. Mis gelezen. Voor dag en dauw formeerde zich daarna de stoet, bestaande uit een luxe auto en twee overvolle bussen. Aan de tocht werd deelgenomen door de Hoogeerw. Pater Prior van het Benedictijnen klooster te Eg- mond. Dom Huiben, alsmede door de pastoor van Spanbroek, een aan tal fathers- en broeders uit het Mis siehuis te Hoorn en kapelaan v. d. Voorn uit Heiloo. Via de Wieringer- meer. waar zich de landarbeiders ge reedmaakten hun dagtaak te begin nen, ging het op de Afsluitdijk aan. Inmiddels hadden zich reeds een tweetal bussen uit Schagen en om geving en uit Nieuwe Niedorp op weg begeven. (Vervolg pag. 3.) genheden te Londen" opgaf, vestigt het besluit van Montgomery de aan dacht op Attlee's grote probleem, namelijk de steeds dringender be hoefte aan ingrijpende maatregelen om het tekort aan arbeidskrachten op te heffen, dat een hernieuwing dreigt te veroorzaken van de vorige wintercrisis, die de industriële pro ductie in dit jaar belemmerde, ter wijl tussen Attlee en de leiders der Labour partij voortgegaan werd met het voeren van besprekingen over de critieke situatie, deden bij de vol gelingen geruchten over hangende verschuivingen in het kabinet de ronde, waarbij de posities zowel van de premier Attlee, als van de minis ter van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, en van de minister van na tionale organisatie, Herbert Morri son betrokken waren. Volgens geruchten onder de meest links georiënteerden van de Labour- partij zouden op de vergadering van hedenavond de meest rechts geori- enteerden het voorstel willen doen dat Attlee de leiding aan Bevin zou overdragen, zo vervolgt Reuters cor respondent. Een arjder gerucht wilde, dat de persoonlijke aanval in de Daily Mir ror, op het leiderschap van Attlee, die de partij opriep om Attlee te vervangen, door Morrison geïnspi reerd zou zijn. „Nuchtere waarnemers hechtten echter niet te veel waarde aan deze geruchten". Achter al deze tegen strijdige berichten staan echter twee feiten. Ten eerste, dat de regemng met het oog op de dollarcrisis zo spoedig mogelijk een aantal beslissingen zal moeten nemen, die zij tot nu toe steeds uitgesteld heeft; ten tweede, dat onder de huidige critieke om standigheden de verschillen in het kabinet die tot nu toe het nemen van een beslissing verhinderd heb ben het dagelijkse onderwerp vfm gesprek geworden zijn van de parle mentsleden die de regering steunen. In Labourkringen van standvas tige volgelingen van de vakvereni gingen meent men. dat een rigou- reuse besnoeiing der strijdmacht de enige weg is om de dollarcrisis tege moet te treden teneinde een daling van de levensstandaard tegen te gaan. Nationalisatie-program in gevaar Eveneens wordt de toekomst van het nationalisatieprogramma der re gering zowel voor Groot-Brittannië als voor Duitsland besproken. De nationalisatie van de Britse ijzer en staalindustrie die, zoals voorlopig is vastgesteld, in de volgende zitting van het parlement besproken zal. worden ondervindt critiek. De cri tici voeren als argument aan dat het risico, dat de leiders der industrie zich zullen gaan verzetten, in cfeze zorgelijke omstandigheden niet gelo pen mag worden. Achter al deze strijdvragen be speurt men de hoop der conservatie ven en de vrees van menige aanhan ger der Labourpartij, dat de rege- ringvhaar programma zal loslaten en de macht zal delen met de conser vatieven, aldus Reuter's correspon dent. Dezer dagen zal het veertig jaar geleden zijn, dat te Den Haag de eerste steen gelegd werd voor het Vredespaleis. Bovenstaande foto werd onmiddellijk na de voltooiing genomen. (A.N.P.) 4500 illegale Joodse :mmi- t voor Palestina bevinden, heerst onder de kinderen, die deel uitmaken van deze groep, diarrhee. De schepelingen blijken ondervoed, ten dele als gevolg van onvoldoende rantsoenen (aldus de berichtgever), ten dele door de hongerstaking van 24 uur wegens brood, dat voormen bevatte. Slechts vijf Joden zijn te Port du Bouc aan land gegaan in verband met hun lichamelijke toe stand. Vergissing van Nederlandse piloot Dinsdagmiddag is een Dakota met medicijnen van het vlieg veld bjj Singapore vertrokken. Volgens radio Djogja is het toe stel, dat het eigendom is van de Indiër Patnaik en onlangs Sjah rir van Djogja naar Singapore vervoerde door Nederlandse jagers neergeschoten, juist voor dat het op het vliegveld van Djogja zou landen. Volgens berichten van Agence France Presse uit Batavia ver voerde de Dakota 9 passagiers, waarvan 4 Britse onderdanen en 5 Indonesiërs. De Dakota, aldus mededelingen van radio Djogja, was gecamoufleerd, waardoor de vergissing der Nederlanders be. grijpelijk is. Een Nederlandse woordvoerder te Batavia kon heden nog geen nadere bijzonderheden hierover mededelen, aangezien nog geen of ficiële rapporten waren binnen, gekomen Hij verklaarde echter, dat de vergissing der Nederlandse piloten waarschijnlijk te wijten was aan het feit, dat het Voor- Indisch toestel niet de onderschei, dingstekens van het Rode Kruis droeg. Van landgenoten in Indonesië De Chinese regering heeft in verband met de aanwezigheid van een groot aantal Chinezen op Java haar grote bezorgdheid uitgesproken voor hun veilig heid en welzijn, en aan de Ne derlandse regering inlichtingen gevraagd omtrent de maa'rege- len, welke genomen zjjn ter be scherming van de Chinezen en hun eigendommen in Indonesië. Hierop is ter kennis van de Chinese regering gebracht, dat aan de legercommandanten uitvoerige instructies en directieven zijn ge geven ten behoeve van de veilig heid en de bescherming van de Chinese bevolkingsgroepen. Chinees protest. De Chinese vice-minister van buitenlandse zaken, Georges Yeh, heeft tegenover de pers een krach tig protest geuit tegen dë door het Indonesische leger toegepaste tactiek van de verschroeide aarde welke aan de Chinezen in Indo nesië vele verliezen aan mensen levens en goederen toebrengt. Hij heeft dë Indonesische autoritei ten gewaarsehuwt, dat vocvrttzet- ting van deze tactiek tot ernstige consequenties zou leiden. De vereniging van Chinese stu derenden ih Nederland, Chung Hwa Hui, heeft aan dë minister president een telegram gezonden waarin uitdrukking wordt gegeven aan de grote bezorgdheid der ver eniging over de vele Chinese slachtoffers op Java en Sumatra en waarin de Nederlandse rege ring verzocht wordt al het mo gelijke te doen om de Chinese be- tolking te sparen Bestuurshervormingen in Belgische Congo Tijdens een reis, welke de prins regent van België in de Belgische Congo maakt, werden tot heden een vijftal decreten door hem getekend, die een bestuurshervorming in de Congo ten doel hebben. Deze be stuurshervorming wordt thans te Brussel uitgewerkt en over de draagwijdte ervan zullen over en kele maanden nadere bijzonderhe den bekend worden gemaakt. Er zal een nieuw statuut voor de koloniale ambtenaren worden opgesteld, ter wijl een „sociaal fonds voor inboor lingen" zal worden opgericht, dat over een kapitaal van 2 milliard 500 millioen francs zal beschikken. Te vens zal een credietvennootschap voor kolonisten worden gesticht, terwijl het nationaal instituut voor de landbouwstudie aanmerkelijk zal worden uitgebreid. Grof-e Scheldeprijs De Grote Scheldeprijs voor be roepsrenners, waarvoor 82 renners startten, is gewonnen door René Mertens. die de 212 km aflegde in 5 uur 46 min. Tweede werd Sercu op een half wiel en derde de Neder lander Middelkamp. Koudegolf in Pretoria In Zuid-Afrika heerst een koude golf. die grote schade heeft aange richt aan de landbouwproducten, aan waterleidingen en aan kleinvee. Als eerste lening aan Nederland De heer Mac Cloy, de president van de Wereldbank, verklaarde gisteren, dat de bank voornemens is aan Nederland een eerste le ning van 150 a 200 millioen dollar te verstrekken op een totaal van 535 millioen dollar, te verdelen over vier jaar. Hij voegde hieraan toe, dat de kwestie van het ai of niet verlenen van het crediet geenszins in ver band staat met de gebeurtenissen in Indonesië. „Bij het bestuderen van de Nederlandse leningsaanvrage", I zo zette de heer Mac Cloy uiteen, zal de bank zich uitsluitend laten leiden door overwegingen met be trekking tot de economische situa tie van het land. Er zal alleen re kening worden gehouden met de ge beurtenissen in Indonesië, wanneer deze de algemene economische po sitie van Nederland beïnvloeden". De president van de Wereldbank merkte vervolgens op: „Indien de lening aan Nederland een produc tieve lening is, zien wij geen reden, waarom zij niet zou worden ver strekt." Tenslotte zeide de heer Mac Cloy, dat de credieten niet bestemd zijn voor miliaire doeleinden, doch hij erkende, dat het verstrekken van een lening aan Nederland het dit land mogelijk zal maken andere fondsen vrij te maken, die voor mi litaire doeleinden kunnen worden aangewend. Volgens een Nederlands commu nique zou het Nederlandse vlieg tuig slechts waarschuwingsschoten gelost hebben op de Voor-Indische Dakota boven Djocja, waarna het vliegtuig tegen een boom te pletter vloog. Tegen permanente Balkan-commissie Gromyko, de Russische afge vaardigde in de Veiligheidsraad heeft Dinsdag zijn veto uitgespro ken over het gehele Amerikaanse voorstel om een commissie van on derzoek op de Balkan te houden. Dit was de elfde maal dat de Sov jet-Unie in de Veiligheidsraad haar Veto heeft uitgesproken. Toen de raad hoofdstuk voor hoofdstuk over het voorstel stemde zat Gromyko er rustig bij en ont hield zich van stemming, zodat men de indruk kreeg, dat hij bij de eind stemming geen gebruik zou maken van zijn recht van veto. De Amerikaanse afgevaardigde, Herschell Johnson, stelde onmiddel lijk na Gromyko's veto voor, dat de bijeenkomst zou worden verdaagd, opdat de afgevaardigden hun rege ringen over dit „buitengewoon ern stig" gebeuren zouden kunnen raad-» plegen. De raad ging daarop tot Woensdagavond uiteen. De gehele resolutie kreeg de steun van negen leden. Polen steunde de Sowjet-Unie in haar oppositie. Johnson verklaarde na de verga dering, dat de V.S. de zaak door het veto in het geheel niet gesloten ach ten. De V.S. zullen zo spoedig moge lijk voorstellen voor de volgende stan indienen. „De actie der Sowjet- Unie heeft een ernstige toestand ge schapen, daar de meerderheid van de Balkancommissie en de Veilig heidsraad van mening was, dat de toestand in Noord-Griekenland een potentiële bedreiging voor de vrede vormt". Voor de bijeenkomst van d*3 raad ba'dden Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije laten weten, dat zij niet met de samenstelling van een grens- commissie accoord zouden gaan. WAT in de Kamer tot uiting is gekomen, blijft zijn weerslag vinden in de pers. Tussen de uiter sten van <je rechtse oppositie en de liitkse opvattingen in de Partjj van de Arbeid, staat het midden-stand punt van de K.V.P. O.a. ten op zichte van de republiek. De A.R. bijv. blijven hun mening "handha ven, dat de republiek een product van de revolutie is en dat er dus met de republiek niet kan worden onderhandeld De P. v. d. A. meent, dat het gevolg van het huidige mi litaire optreden in geen geval mag zijn. dat de republiek teniet gedaan wordt. De Katholieke Volkspartij is van oordeel, dat de republiek de republiek blijft. Zij is in het ac coord van Linggadjati erkend en die erkenning blijft. Het is duidelijk, dat er met andere mensen zal wor den gepraat, als het straks weer tot praten komt' en in zoverre zou men, als men niet te eng aan bepaalde uitdrukkingen vast houdt, van een andere republiek kunnen spreken. De republiek, die in het staatkundig beginselpogram van Linggadjati is erkend, waaraan de K.V.P. Wenst vast te houden, is te zien als een exponent van het gezonde nationa listische streven in Indonesië, en daar blijven wij aan vasthouden. Dat behoeft dus geenszins de repu bliek van Soekarno te zijn, en het kan best een andere vorm van con structie wezen, waarin dat gezonde nationalistische streven gestalte zal vinden. Zoals Romme het in de Ka mer zei: „de republiek is niet de inzet van onze militaire actie, noch om haar te bedreigen, noch om haar te verdedigen". Het gaat bij ons om ondc en veiligheid en rechj, en.... om het algemeen welzijn van de In donesische volkeren. Entot nog toe is juist niet gebleken, dat dit algemeen welzijn veilig was bij deze republiek. Minister-president Beel was dan ook van mening, dat er t.z.t. wel weer kan worden onder handeld met „een" leiding van de republiek, die bereid en in staat is te doen, wat ze overeenkomt!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1