1 n 1 RADIO HET ZEEWIER-MYST r De Pelgrimstocht naar Dokkurn NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 30 Juli 1947 PAG. 3 De Bisschop spoort aan tot gebed Geen krijgsgevangenen maar arrestanten „Johan de Witt" neemt Marine-personeel mede >- Positie Nederlandse passagiersschepen Aardbeving geregistreerd Gebruik geen muggenolie Chronica Indonesia Katholieke Actualia J J PRO EN CONTRA in de Britse pers Meisje in zee verdronken De bewapening der republiek „HAARLEM BLOEMENSTAD" NIET AFGELAST Ariëns-herdenking De toestand op Oost-Ja va Dievenbende maakte Nijmegen onveilig Thans achter slot en grendel TECHNISCH HOGER ONDERWIJS Ook in het Oosten van het land? r J Kroniek Buitenland Tekenen des tijds J (Vervolg van pag. 1.) De vroege stilte op de afsluitdijk, waar niets meer te zien is dan de groene dijkzoom en water, niets dan water, noopt tot nadenken en tot biddenWees gegroet Maria voor vrede en rust in ons vaderland. Wees gegroet Maria.... voor het welslagen der bedevaart. Wees ge-, groet Mariaen wij voegen er zelf een intentie aan toe. Voor de gezinnen die weken en maanden ge scheiden zijn, voor ónze dierbaren die gevallen zijn in de jaren die achter ons liggen, de forten op het Kornwerderzand herinneren er ons nog aan. Voor onze jongens in het leger, hier en overzee. Wie heeft er niets te vragen? Ik kan, vlak achter de motor van de bus, de stemmen niet verstaan en tel op de weg van Franeker naar Leeuwarden mijn gebeden maar af op de bomen langs de weg. Iedere vijf bomen een Weesgegrpet. Het klopt. En Bonifacius, die zijn voeten stuk liep langs de bomen van deze streek, zal ze wel accepteren. Af en toe stokt het gebed als de gemotori seerde bedevaart een zijweg in moet slaan of voor een tegenligger uit moet wijken. Een bus uit Haarlem heeft zich bij ons aangesloten en voorafgegaan door twee motor-bede vaartgangers uit Alkmaar lijkt het nu echt op"een colonne. In Dokkurn aangekomen kunnen we aan de vlaggen zien hoeveel, of liever, hoe weinig katholieken dit oude schilderachtige plaatsje telt. Het is er druk, te druk voor de nauwe straatjes waardoor onze on volprezen chauffeur zich met de zware bus een weg baant. Maar het publiek is gewillig en gaat vlug op zij. De bevplking hier heeft, al denkt men zelf anders over deze zaken, wel wat op met de bedevaartgangers. Het brengt wat vertier in het anders zo stille plaatsje, die bedevaarten, en anders is er voor de handel weinig te doen. Zeilers en bidders zijn 'het, die hier enige dagen in het jaar wat leven in de brouwerij brengen, want Dokkurn ligt gunstig voor de water sport. Op het martelveld. Als wij in de bedevaartkapel aan komen, ligt daar reeds Mgr. Huibers geknield voor het Altaar. De Scola van Witmarsum stelt zich op en ter wijl de zon over het park en de kapel haar reeds warme stralen giet begint de Pontificale H. Mis, door de Bisschop zelf opgedragen met assistentie van Dom Huiben, kape laan Harich uit Leeuwarden en twee pastoors uit de omtrek. Onder de H. Mis hield Mgr. een predicatie en wees daarin op de grote beteke nis die St. Bonifacius voor ons land heeft gehad. Bonifacius putte uit de bron aller genaden, Christus, zo moeten wij zijn*voorbeeld volgen en gaan tot Hem. Het is vooral de geest van offer en gebed, die de grote apostel der Friezen kracht gaf tot het geweldige werk dat hij ver zette. Van ons worjlt een dergelijke prestatie niet verwacht. Wel* wordt verwacht, dat wij overal en steeds ons geloof goed belijden en een voor beeld zijn voor anderen. Ieder moet apostel zijn, aldus de Bisschop; niet alleen zij die in de Katholieke Actie werken. Daarom moet een ieder zijn geloofskennis uitbreiden en verdie pen. Dat is een eerste vereiste in deze tijd. Na de H. Mis was er een komen en gaan in de Bonifaciuskerk, waar de relieken der Heilige liggen uit gestald. Daar is een brood, dat nu versteend is, daar is een stuk van de schedel van de Godsgezant, ver nietigd onder de knotsslagen van 'n DONDERDAG 31 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuw.s; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Morgengebed en Lithurgische kalender; *8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 10.15 Morgendienst NCRV; 11.00 De Zonnebloem, radio-ziekenbezoek; 12.30 Dansorkest; 1.00 Nieuws; 1.45 Vrouwenvaria; 2.00 Celeste-ensemble 3.00 Kamerorkest; 4.00 Bijbellezing; 5.30 Pianorecital; 6.00 Mandolinata; 6.30 Progr. voor de Nederl. S.trijdkr.; 7.00 Nieuws; 8.15 De Mariniers; 9.00 Orgelconcert; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Kwintet.. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Luchtige wijsjes; 8.45 Morgen concert; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 12.00 The Roman cers; 12.35 Harmonie-orkesten; 1.00 Nieuws; 1.15 Ensemble Jetty Can tor; 2.00 Piano; 3.00 Voor de zieken; 6.00 Nieuws; 6.15 Sportpraatje, 8.00 Nieuws; 8.15 Concert concertge bouworkest; 10.30 Orgelspel; 11.25 Dansmüziek. barbaars mensdom. Daar zijn ook nog twee oude kazuivels van om streeks 1000. Een aantal glas in lood ramen in het priesterkoor en 'n opa line stuk achter in de kerk noopten ons langer te blijven dan wij ons hadden voorgenomen en wij moesten cns haasten tijdig weer in het Boni- faciuspark te zijn voor het Lof en de processie. En dan klinken onder de gewelven de bekende gezangen, het Adoro Te, het Pange Linqua, gezangen die men op zulke dagen weer met meer vuur medezingt. De machtige en welspre kende stem van Rector Drost dwingt voor de tweede maal deze dag onze aandachtte vestigen op de grote figuur van Bonifacius. Twaalf eeu wen gingen voorbij en toch is hij nog steeds actueel. Hij yias een voorbeeld van durf en rotsvast ver trouwen. Eigenschappen, die wij vooral nu zo broodnodig hebben. Afgodsbeelden zijn er niet meer, maar de vorst der duisternis heeft in veler harten andere beelden ge vormd, waaraan geofferd wordt. Genotzucht, geweld, verheerlijking der techniek - en geldhet zijn alle zaken, die het hart van de mens dreigen te verstikken. Deze afgodsbeelden moeten van hun voetstuk geworpen worden. Ook in het kleine dagelijkse leven. Het zit hem niet altijd in grote acties. Rector Drost besloot zijn rede met te wensen, dat wij allen een vonkje van het vuur zouden ontvangen, dat de H. Bonifacius in vlam zette en hem kracht gaf in 10 jaar meer dan 100.000 mensen te bekeren. Een waardig slot van deze dag vormde de processie in het park langs de kruiswegstaties, waarbij wij stil voor ons zelf de gebeden van de grote Titus Brandsma, wiens hart zo aan Dokkurn gehecht was, baden. Ruim 2000 mensen, waaronder talloze geestelijken, vooral Carme- lieten en een aantal Benedictijnen, trokken rond en zongen Bonifacius lof. Een uur later ronken de motoren weer over de weg. En boven het gedreun der zware bussen klinkt het op: Wees gegroet Mariavoor allen die ons lief zijn. Wees gegroet MariaAch, er valt zoveel te vragen, en op een dag als deze komt het sterker naar voren dan anders welke onze moeilijkheden en verlan gens zijn. In Leeuwarden wacht de Noord hollanders een warme dis, die zij dan ook na zo'n lange dag wel ver diend hebben. Op de Afsluitdijk is het heerlijk koel en bij het monument stappen wij even uit om de zon in zee te zien zinken. Wees gegroet Mariaen voort donderen de bussen weer over de dijk, de kust van Noord-Holland tegemoet. En de avond daalt zacht en goed als de zegen van een heilige neder over de vermoeide bedevaart gangers. L. S. In. het teken van de internationale studenten-uitwisseling zyn deze Franse meisjesstudenten hier bezig met de bessenpluk in Zeeland. Enige charmante Francoises gaan met volle mand huis waarts. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat tientallen Neder landse studenten werkzaam zijn aan een spoorweg in Stalingrad. Van officiële militaire zijde wordt nog medegedeeld, dat omtrent het aantal van de bij de politionele ac tie op Java en Sumatra gemaakte gevangenen geen schatting valt te geven. Van krijgsgevangenen al dus, de militaire woordvoerder kan in dit verband ook zeker niet worden gesproken, veeleer is hier sprake van arrestanten, die na een onderzoek in overeenstemming met het politioneel karakter van ons op treden, weer op vrije voeten wor den gesteld. All^pn diegenen, van wie komt vast te staan, dat zij ge vaar blijven opleveren voor orde en rust, worden zolang nodig onder arrest gehouden. Het s.s. „Johan de Witt" van de Maatschappij „Nederland" zal 4 Aug. Southampton binnenlopen en daar marine-personeel aan boord nemen, dat bestemd is voor Amsterdam. Het schip wordt 5 Augustus te IJmuiden verwacht. „Alhena", 5 Aug. van Rio de Ja neiro te Rotterdam verwacht. „Alphacca", 28 Juli van Santos te Montevideo. „Axeldijk", New Orleans-Londen, 29 Juli in de Downs. „Kota Inten", BataviaRotterdam, 28 Juli 8 uur van Port Said. „Stuyvesant", AmsterdamWest- Indië, pass. 27 Juli Wight. „Talisse", AmsterdamJava, 28 Juli van Havre. „Waterland", Buenos AiresAm sterdam, 28 Juli van Las Palmas. De seismograaf van het KNMI te de Bilt registreerde Dinsdagmiddag om 14.54 uur een zeer sterke aard beving, waarvan de oorsprong ge legen was op een afstand van 7500 km in Oost-Noord-Oostelijke rich ting. De Keuringsdienst voor Waren heeft de muggenolie, waarvan de vijf maanden oude tweeling uit Rotterdam ziek is geworden aan 'n onderzoek onderworpen. Het bleek, dat de olie het zeer vergiftige nitro- benzol bevatte. De keuringsdienst waarschuwt tegen het gebruik van deze muggenolie, welke een oorlogs surrogaat is. De olie is herkenbaar aan de amandelgeur. De toestand van'de kinderen is bevredigend. Zij zijn weer uit het ziekenhuis. ""N Tot generaal-overste der St. Joseph- Congregatie (Mill- Hill) is gekozen Dr. Thomas Mc. Laugh- lin. Hij volgt Father O' Callaghan op, wiens ambtsduur was verstreken. Tot consultors werden ge kozen de Fathers J. Thoonen, A. Fink, J. Martin, en J. de Reë- per. De generaal en zijn raad worden ge kozen voor de duur van tien jaar. Dr. Mc. Lauglïïin werd in 1896 te Balermo. een voorstad van Edin burgh geboren. In 1919 werd hij pries ter gewijd en docto reerde hij aan de Gregoriana te Rome. In 1932 werd hij door Mgr. Biermans, de toenmalige generaal voor een visitatiereis naar de missie in de Pendsjaab gezon den. Twee jaar later koos het derde wereldoorlog, gen verstrekt over de De Kerkvorst zeide, positie der Katholie- dat hij uitzag naar de ken in het land van vestiging van een in- de Nijl. Egypte telt op ternationale demo- het ogenblik 230.009 cratie als tegenhan ger van het interna tionale communisme. A Ook de Katholie ken van Engeland hebben bij monde van Kardinaal Grif- katholièken, die vol ledige vrijheid en rechtszekerheid ge nieten. De priesters kunnen zich vrij in het openbaar bewe gen en genieten een kapittel hem tot eer ste consultor en plaatsvervanger van de generaal. De Aartsbisschop van Nanking, Mgr. Yu Pin verklaarde aan een groep journalis ten. dat de burger oorlog in China een internationaal con flict is en in feite het voorspel is tot een fin geprotesteerd te- groot aanzien. Het gen het onrecht, dat Vaticaan gaat in de Mgr. Stepinac, van toekomst over Radio Zagreb wordt aange- Vaticana regelmatig daan. De Engelse uitzendingen in de Kardinapl drong er Arabische taal ver bij minister Bevin op zorgen. Qt Het Franse aan, dat hij de zaak Ka.tholieke blad nauwkeurig zou Ia- L' Aube maakt be ten onderzoeken. kend, dat het vanaf 1 Blijkens een verkla- Augustus a.s. een algemeen ring van de primaat .aanvang zal maken heeft de Britse Mi- met de publicatie van nister van Buiten- de brieven, welke landse Zaken toege- Z. H. de Paus en Pre- zegd een volledig on- sident Roosevelt el- derzoek te doen in- kander geschreven stellen. 9 Naar aan- hebben. Volgens het leiding van de aan- blad zal uit deze knoping van diplo- briefwisseling blijken matieke betrekkingen hoezeer beiden zich tussen Egypte en het ingespannen hebben Vaticaan, heeft Mgr. om het leed, dat door Hughes enkele be- de oorlog veroorzaakt langrijke mededelin- werd, te verzachten. I°YE BRITSE PERS begon zich steeds intensiever voor de ont wikkeling van de gebeurtenissen in Indonesië te interesseren. Er wer den allerlei geluiden gehoord, pro en c.ontra het Nederlandse stand punt. Er waren vreemde klanken bij! Dat alles gaf geen hoge dunk van de manier, waarop de Engelse kranten zich een beeld van de toe stand trachtten eigen te maken. Sommigen lieten zich voorlichten door „speciale correspondenten" in Den Haag, en het is de vraag, of de wieg van deze schrijvers wel in Albion heeft gestaan. Soms betreft het hier doodgewone of buiten gewone Nederlanders, die met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid tot de uitgesproken progressieven behoren. Met waar dering moeten wij niettemin mel ding maken van de stellige wijze, Waarop o.a. het „Vrije Volk'' contra- critiek tegen verschillende Britse persuitlatingen geleverd heeft. Zo heeft dit blad er terecht op gewe zen, dat het nonsens is te beweren, dat Engeland tevoren heeft inge stemd met de militaire maatregel van Nederland. Dat bestaat natuur lijk niet. Of Bevin zou zeggend dat hij teleurgesteld was over het mislukken van de onderhandelingen 'n eerste klas huichclaar'*geweest zijn, wat hij natuurlijk niet is. Nog altijd rommelt het verder na over de kwestie van het niet-aanvaarden van de Britse bemiddeling, het aan bod van Jgoede diensten". Ten eer- was al gedaan en de lankmoedigheid ste was dat aanbod te laat. De stap van Nederland, waarlijk niet van korte duur geweest, was ten einde. Bovendien had men, ook toen het nog tijd was, zich van Britse zijde niet onbetuigd gelaten, om invloed bij de republiek aan te wenden. Maar de republiek wilde niet. En tenslotte maar wij weten niet, of onze regering dat ook in haar over wegingen heeft betrokken heeft Engeland ons twee jaar geleden „goede diensten" aangeboden, toen het op zich nam, na de Japanse capitulatie de Jappen te ontwape nen, de wapens in bezit te nemen en onze krijgsgevangenen en ge- interneerden in veiligheid te bren gen. Het resultaat van deze „goede diensten" is nu niet bepaald zo den derend geweest.'om'daórvoor de vlag uit te steken. En wij zouden wel willen, dat al die schrijvers, die zo de mond vol hebben van bluf over de uitstekende kwaliteiten van de Britse koloniale politiek en de fou ten van Nederland, nog eens keken naar Brits Indië. naar Birma, naar Palestina, naar Egypte. Men ervaart daar ook. dat het met orde en rust niet zo bijster schitterend gesteld is. als de westerse „koloniale" macht verdwijnt. Gelukkig zijn er steeds meer stemmen in de Engelse kran ten en tijdschriften opgegaan, die meer en meer begrip tonen voor het Nederlandse standpunt; wanneer nu ook van Nederlandse zijde beter voor voorlichting, ook in Engeland, gezorgd wordt, dan wordt tenminste de zeer eenzijdige berichtgeving uit republikeinse bron. die daar veel in druk schijnt te maken, geneutrali seerd. Tenslotte vragen wij ons nog maar eens af, waarom onze mannen eigenlijk gesneuveld zijn in de Java- zee?? POLITICUS Gistermiddag heeft de zee weer 'n slachtoffer geëist. De 18-jarige Annie Mulder uit 'Krommenie, die in be trekking was bij de fam. van Dam in de Bisschop Bottemannestraat te Alkmaar, had zich bij het baden te ver in zee gewaagd en was voor dat hulp kon worden geboden ver dronken. Een vriendin, die ook in moeilijkheden verkeerde, kon bij tijds gered worden. Het ongeval gebeurde ongeveer ter hoogte van het scheepswrak, dat vlak voor de zeeweg ligt. Moge dit ongeval voor de baders, die met de gevaren van het zwem men en baden in zee nog niet op de hoogte ?fjn, een waarschuwing zijn, om toch vooral niet te ver in zee te gaan. VAN OFFICIËLE MILITAIRE zijde te 's-Gravenhage wordt er ter ondersteuning van de ver klaringen, dat in Indonesië uitslui tend sprake is van een politiële actie, op gewezen, dat het maken van krijgsgevangenen tot een uiterst minimum wordt beperkt. Alle Indonesische strijdkrachten, die zich overgeven aan de Neder landse strijdkrachten, worden ont wapend en naar huis gestuurd. Slechts enkele zeer gevaarlijke elementen worden gevangen ge houden. Vele leden van de Indonesische strijdorganisaties zo deelde men in dit verband van militaire zijde mede demobiliseren overigens zichzelf en keren met achterlating van uniform, schoeisel en wapens naar nuis terug. Het geheel van de bewapening der Indonesische strijd organisaties maakt een zonderlinge indruk. De militaire zegsman sprak van „een ratjetoe", al voegde hij daar terstond aan toe, dat de be wapening van de Indonesiërs noch tans zeker voor 70 pet. modern kan worden genoemd. Vele groepen zijn met moderne automatische Wapens uitgerust: mortieren, veldgeschut, luchtafweergeschut, mitraileurs, deels van Japanse origine, deels ook afkomstig uit de Nederlandse en Geallieerde depóts, die bij de Ja panse overval verloren gingen. Voorts verklaarde de militaire zegsman, dat van een concentratie van de Indonesische strijdkrach ten op Midden-Java niets is geble ken. Hq deelde mede, dat de Soen- danese strijders duidelijke voor keur hebben getoond, om naar huis terug te keren en dat zjj zich zeer ongaarne op Javaans gebied blijken te begeven. T enslotte zeide de militaire zegs man nog, dat het politiële karakter van de in gang zijnde actie ook zeer duidelijk aan de dag treedt, doordat de Nederlandse troepen slechts ver spreid opereren. Dit zou aldus'de zegsman bij een militaire actie, een oorlogvoering, militair-technisch bezien, een hachelijke tactiek zijn en stellig ongewenst, in verband met het ontstaan van grote enclaves tussen de opererende troepen. Van Nederlandse militaire zijde wordt medegedeeld, dat geen cijfers bekend zijn omtrent het aantal ver-, liezen aan doden bij de republikeinse strijdkrachten. Men gaf te kennen, dat een schatting van enige honder den wellicht nog aan de zeer hoge kant is. De Haarlemse feestweek, die onder de titel „Haarlem-Bloemen stad" op 2 Augustus zal beginnen, heeft tengevolge* van de gebeurte nissen in Indië de* gemoederen in beweging gebracht. Er gingen stem men op om in verband met de ernst der omstandigheden iedere feest viering af te gelasten. De Haarlem se bestuurdersbond met name had een dringend desbetreffend ver zoek gericht tot B. en W. Dit college heeft thans in een speciale verga dering besloten afwijzend op dit verzoek te beschikken, zodat de feestelijkheden doorgang zullen vin den, onder de overweging dat het hier geen zomerkermis geldt, doch een propagandaweek voor 't vreem delingenverkeer. Op Zondag 10 Augustus wordt in Ivj^arssen de negentiende Ariëns- herdenking gehouden. Om half elf is er in de parochiekerk van Maars- sen een plechtige Hoogmis, waaron der pater Borromeus de Greeve de predicatie houdt. Na de Hoogmis be staat er gelegenheid voor indivi dueel bezoek aan Ariëns graf. Te drie uur wordt in het Jaarbeursge bouw te Utrecht de herdenking voortgezet. Bernard Verhoeven, lei der van de culturele vorming op Drakenburgh spreekt over „Ariëns en Actie". Prof. Dr. J. Peters CssR spreekt over „Ariëns en het gebed". De Nederlandse Spoorwegen zul len de sneltrein, welke te 9.48 te Utrecht vertrekt, te 9.58 uur te Maarssen laten 'stoppen om de be zoekers de gelegenheid te geven tij dig in de kerk aanwezig te zijn. In het Wilhelmina-zieken- huis te Amsterdam over leed de pianiste Caroline Lankhout. Ze werd 26 Ja nuari 1895 te Utrecht gebo ren. Ze was gehuwd met de violoncellist I. Mossel. Ca roline Lankhorst werd höofdlerares aan de Mu ziekschool van de Maat- schappjj ter bevordering van de Toonkunst te Am sterdam? Ze trad in Neder land en er buiten op als soliste, ijs Wedejom een lijst van verdrinkingsge- vallen: Zondagmiddag ge raakte het 2'/i jarig doch tertje van de familie van Thiel uit Bussum. dat bij familie in Helmond te gast was, spelenderwijs in een gracht. Het kind verdronk jammerlijk, ijs Gisteravond is de 15 jarige P. Schouten uit R'dam bij het baden in de Waalhaven verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden, ijs Bij het zwemmen in zee aan het stille strand te Scheve- ningen is de 19-jarige C. H. R. Nieke verdronken, wo nende te 's Gravenhage. Het stoffelijk overschot is nog niet 'aangespoeld, ijs Door de 14-jarige G. Firet, wonende in de Markense- straat te Scheveningen, werd voor de monding van het Verversingskanaal uit zee gered de 14-jarige J. N. Messemaker, wonende aan de Wieringsestraat te Den Haag, die zich bij het week zal hij weer naar Ne derland terugkeren, ijs Met het oog op het ernstig te kort aan onderwijzers bij het lager onderwijs worden de gemeentelijke en bijzon dere kweekscholen in de gelegenheid .gesteld een éénjarige cursus ter oplei ding van onderwijzers- en onderwijzeressen in te stellen. De kosten daarvan zwemmen, in zee te ver had gewaagd, ijs Gisterenmor gen vertrok per K.L.M.- vliegtuig naar Genève de minister van economische zaken dr. G. W. M. Huys- mans. Minister Huysmans zal als leider van de Ne derlandse delegatie deelne men aan de besprekingen van de I.T.O. (Internatio nal Trade Organisation), die reeds in April j.l. zijn begonnen. Einde dezer zullen worden opgenomen in de rijksbijdrage. Voorts is de mogelijkheid van toe lating van leerlingen tot genoemde scholen ver ruimd. :js .Maandagmiddag stal de 19-jarige van der H. een verpleegde van de Rekkense Inrichtingen te Arnhem de nieuwe auto van de directeur dier in richtingen en ging er mee vandoor, 's Avonds om on geveer half acht ontdekte de Arnhemse verkeerspoli tie op de weg tussen Velp en Arnhem dé gestolen wagen, welke met grote snelheid door de dief gere den werd. Toen van der H. bemerkte, dat hij werd achtervolgd, verhoogde hij de snelheid nog meer. Vol gens toeschouwers bedroeg die daarnd ongeveer 140 k.m. per uur. Dat dit op zulk een drukke verkeers weg tot ongelukken moest leiden, was te voorzien. Bij het inhalen van een auto bus reed de auto op een van de andere kant ko mende autobus van de Arnhemse Gemeentetram. Bij de botsing werd de bus aan een der kanten open gereten. Vijf passagiers uit de bus werden ge wond, waarvan er twee met een hersenschudding naar heï Gemeentezie kenhuis te Arnhem zijn overgebracht. Ook de autodief moest met een hersenschudding in dat ziekenhuis worden opge nomen. De gestolen auto is totaal vernield. Een speciale correspondent van Aneta te Soerabaia deelt mede, dat veertien Indo-Europeanen uit de omgeving van Banjoewangi, zijn vermoord. In het kamp in Taman- sari ten Noord-Westen van Ban joewangi, zijn acht personen ge dood, terwijl acht worden vermist. In het dichtbijgelegen Pangang zijn zes personen gedood. De Re- comba (Reg. Com. v. Bestuurs Aangelegenheden) voor Oost-Java heeft aan Aneta verklaard, dat de lichamen van de slachtoffers zijn geïdentificeerd. Een vrouw is zwaar gewond. Naar verluidt be vonden zich nog meer Indo-Euro peanen in de omgeving, doch deze zijn veilig te Banjoewangi aange komen. Inmiddels is de eerste trein uit Pasoeroean te Soerabaia aangeko men. Deze was met vlaggen versierd en werd verwelkomd door Generaal Baay, commandant van de Tweede Divisie. Heden vertrekt de eerste trein naar Probolinggo. Zeer bin nenkort zal deze doorrijden tot Dj ember. Over de toestanden in Oost-Java schrijft de correspondent van Aneta te Soerabaia, dat het door de Ne derlanders bezette gebied aldaar on geveer zo groot is als Nederland. De Recomba voor Oost-Java, dr. Hun ger, heeft op grond van eigen erva ringen aan Aneta medegedeeld, dat de bouwgronden goed bewerkt ble ken en dat hij een ruime beplanting heeft aangetroffen. In het gebied van Probolinggo is een groot gebrek aan water voor irrigatie in verband met de kolossale ontbossingen te Ar- joena. De bomen hier zijn in de Ja panse bezettingstijd geveld. De be volking is over het algemeen goed gevoéd. De kledingpositie was, voor zover Dr. Hunger gezien heeft, rede lijk, doch volgens berichten is de kledingpositie in de verder afgelegen streken slecht. Uit Djember is reeds bericht ont vangen, dat men beslag heeft gelegd op voorraden medicijnen van de T.N.I., waardoor het ziekenhuis al daar voor zes maanden voldoende heeft. In verscheidene plaatsen in Oost-Java zijn reeds vertegenwoor digers van binnenlands bestuur aan gesteld. De Nijmeegse recherche heeft de hand kunnen leggen op een grote dieven- en inbrekersbende te Nijme gen.- Er zijn tot heden 21 arrestaties verricht, terwijl er nog meer kunnen worden verwacht. Blijkens een ingesteld onderzoek zijn er zestig inbraken gepleegd en meer dan vijftig rijwielen gestolen. De totale buit had een waarde van 35.000 tot 40.000 gld. Bij een inbraak aan de Waalbandijk te Nijmegen werd vo.or 16.000 gld. aan goederen gestolen; bij een inbraak in de kou- senfabriek werd voor een waarde van f 6500 gestolen. Twee maal wer den inbraken gepleegd in de kan toren der N. S. te Nijmegen, waar de eerste maal f 4000 en de tweede maal f 1600 werd ontvreemd. De bende verbleef voornamelijk in de oude benedenstad en werd aange voerd door drie gebroeders. Het on derzoek wordt voortgezet. Op initiatief van de commissa rissen in de provincies Groningen en Overijsel heeft dezer dagen een be spreking plaats gehad tussen enige personen uit de kring" der Groningse Universiteit en het Groningse be drijfsleven enerzijds en enige indus triëlen en officiële personen uit Twente anderzijds, teneinde te pei len in hoeverre ook in deze lands delen belangstelling bestaat om te trachten een deel van het technisch hoger onderwijs daarheen over te brengen wanneer de aanhangige plannen tot centralisatie van de technische hogeschool te Delft moch ten worden verwezenlijkt. Na uit voerige gedachtenwisseling en ken nisname van de in de Zuidelijke provincies t.a.v. dit onderwerp be staande plannen kwamen de aan wezigen tot de conclusie, dat er naar gestreeft moet worden om ook een deel van dit hoger onderwijs in Noord Oostelijke provincies van ons land te doen geven. Daartoe is een gemengde studiecommissie Gro ningen-Twente in het leven geroe pen. Deze zal de materie aan een nauwgezet onderzoek onderwerpen. ZWEDEN EN DE GROTEN' m.*. i.. geladen met Het 7000 ton grote Noorse schip „Ocean-Liberty" nitraat, is in brand gevlogen in de haven van Brest, waarbij een groot aantal slachtoffers te betreuren viel en vele personen ge wond werden. Deze per kabel overgebrachte foto toont het bran dende schip, voordat het in de lucht vloog. Zweden is een der weinige Euro pese landen, die de voorbije wereld oorlog als toeschouwer meemaak ten. De spaarzame reizigers, die het klaarspeelden, in dit gedeelte van Scandinavië door te dringen, be schreven het land bij hun terugkeer als een soort paradijs, waar het goed is te leven en waar de verhoudin gen in velerlei opzicht nog voor oorlogs zijn. Natuurlijk overdreven deze be zoekers in hun begrijpelijk enthou siasme wel een weinig, doch in gro te lijnen brachten zij de feiten toch waarheidsgetrouw over. Hoe kon het ook anders in een land. waar aan de oorlog voorbijging en dat in al die jaren zo goed als niets van zijn nationale vermogen inboette. Dit nam echter niet weg. dat men de toestand in Zweden toch eenzij dig bezag en dat men in het geheel geen rekening hield met het feit, dat dit Nrd- Europese land in hoge mate afhankelijk is van zekere we reld - politieke verhoudingen, in het bijzonder tus sen de twee grootmachten Rusland en Amerika. Enerzijds was daar de realiteit, dat Zweden, min of meer gedwongen, in de tweede helft van 1946 na moeizame onderhandelingen een handelsverdrag met Rusland afsloot, waardoor het zich verplicht te gedurende een reeks van jaren zijn industriële productie aan de Sovjet-Unie beschikbaar te stellen. Anderzijds moest het echter een zeer groot deel van zijn invoer uit de Verenigde Staten betrekken, wil de het de verplichtingen uit het verdrag voortvloeiend, kunnen na komen. In feite is het land dus in hoge mate afhankelijk van Amerika en blijft het op genade of ongenade overgeleverd ,aan het \nog steeds schommelende prijsniveau op de Amerikaanse buitenlandse markt. Wanneep er één land is, dat direct geïnteresseerd is bij een toenade ring tussen de twee „Groten", dan is het wel Zweden, want het is ze ker niet alleen door zijn ligging, dat het tussen twee vuren zit, waarvan het de dreiging niet anders dan met de grootste krachtsinspanning kan bezweren. Een stijging der Ameri kaanse prijzen brengt het gevaar van een inflatie mede en het zal de hoogste staatsmanswijsheid der socialistische regering in Stockholm eisen, deze klip te omzeilen en het schip van staat in rustiger vaar water te leiden. N het Evangélie van vorige Zondag weende Christus over Jerusalem, omdat de stad verblind en doof was gebleven voor hetgeen haar redding en behoud had kunnen zijn. En hij voorspelde haar nabije ongeluk. Zou Christus ook moeten wenen over onze samenleving van nu? Worden ons geen waarschuwen de tekenen gegeven? De wereld danst op een vulkaan. Denk aan Fatima, denk aan de boodschap van Heede! Het is niet aan ons, voorspellingen omtrent de toe komst te doen. Maar het zou ver keerd zijn te menen, dat hetgeen Jerusalem overkomen is, ook ons niet zou kunnen gebeuren. „Dit alles is geschreven, opdat 1 oij er beter van zouden worden' stond in het Epistel van Zondag- Verstaan wij de tekenen van on ze tijd! MARCUS 17. De oorlog? De idioot sprak meer waarheid, dan hij zelf wel wist. Tenslotte was een onverwachte aan val van de vijand toch een oorlogs omstandigheid. „In ieder geval ben ik blij, dat je er bent", vertelde ik hem. „Maar ik hoop, dat er niets bijzonders te doen valt, Monsieur Gérard zal nog wel slapen." Op dat ogenblik hoorden we een geluid door de openstaande tussen deur. Pierre stapte naar binnen. Ik hoorde hem zeggen: „Goede mor gen, Monsieur". Ik volgde hem naar binnen en direct begon Gérard mij met dankwoorden te overstelpen, doch ik maakte er meteen een eind aan: „Hebt U goed geslapen? Voelt U iets voor thee en toast?" Daarna vroeg ik Pierre, een beetje bismuth voor hem klaar te maken. Pierre verdyjeen. „Ik zal U nu alleen la ten", zei ik tot Bern. „Na het ont bijt, als U zich wat frisser voelt, kunnen we verder praten. Er is tijd genoeg, want de dokter wil dat U vandaag in bed blijft." Met deze woorden verliet ik hem en ging terug naar mijn kamer, waar ik een krant ging lezen. Ik probeerde het althans. HOOFDSTUK X Ik hoorde Gérard roepen en ik ging bij hem binnen. Hij zag er nog bleekjes uit. „De dokter heeft mij, geloof ik. een slaapmiddel gegeven" zei hij. „Waarom heeft hij eigenlijk mijn maag uitgepompt? Wat heeft hij gevonden? Wat zei hij?" FEUILLETON door DAVID KEITH „Dat Uw maag van streek was, omdat U iets verkeerds had gege ten." „Iets, dat ik had gegeten?" „Gegeten of gedronken." „En nog wel in dit hotel", zei Gérard. „Wat moet er van Parijs terecht komen? Eerlijk gezegd, geloof ik niet, dat het voedsel de oorzaak was. Ik denk eerder de wijn, vooral nu ik mij herinner, dat hij van onze makelaar kwam. Het zou precies iets voor hem zijn om zo'n ingewan den verterend product te sturen. Maar als het gestuurd werd door die mijnheer van gisterenavond, dan kwam hij niet van onze makelaar, Monsieur." Opeens scheen de gehele waarheid bij Gérard terug te komen. „U moet zich in veiligheid stellen, Monsieur Weavair!" riep hij uit met een ver anderde stem. „U verkeert in ge vaar het grootste gevaar, Mon sieur." „Dat vertelde U mij gisterenavond ook Monsieur Gérard. Maar wat kan ik er aan doen? En waarom verkeer ik in gevaar?" „Maar begrijpt U dan niet?" Hij richtte zich opgewonden in bed op. „Zij hebben ons samen gezien en zullen dus concluderen, dat ik U heb verteld, dat die man gisteren avond Binbonnet niet was. De echte Binbonnet is verdwenen en deze man heeft zijn plaats ingenomen. En waarom zouden zij U tijd en gele genheid geven kalm naar de politie te stappeit en Uw ontdekking daar mee te delen, Monsieur? Geloof me, zij zullen U daarvoor geen gelegen heid geven. Is er vannacht niemand geweest?" „^liemand". Maar ik geef toe, dat ik van die veronderstelling kippen vel kreeg." „Maar u dan, Monsieur Gérard", zei ik. „Zij hebben u toch ook ge zien? Zij weten, dat u hun geheim kent; waarom bent u dan niet in ge vaar?" „O, zij zullen het mij wel erg on aangenaam maken, Monsieur", zei hij, terwijl hij zijn lippen minach tend optrok. „Heel erg onaangenaam maar dat heeft niets te beteke nen. Ik verkeer niet in gevaar, om dat ze van mij al sinds lang krijgen, wat ze willen hebben. Voor u is het gevaar echter groot. Wat ik gisteren avond heb gezien, heeft mij doen realiseren waartoe zij in staat zijn, arme Weavair. U bent hier ver schrikkelijk jDnveilig. U moet vluch ten nu, voor het te laat is". „Dank u voor cje waarschuwing, maar ik zal hier blijven. En ik kan u verzekeren, dat ik er helemaal niet aan denk naar de politie te gaan tenzij ik ertoe word ge dwongen. Zou ik Monsieur Binbon net niet te pakken kunnen krij gen „Nogmaals, Monsieur, die man is met Monsieur Binbonnet." „Mijn geduld is uitgeput," riep ik. „Maar in 's hemelsnaam, wie is die man dan? Gérard haalde zijn schouders op: „Wie die man is, weet ik niet, of schoon ik wel mijn vermoedens heb. In ieder geval niet Binbonnet." Opnieuw dacht ik hier aan mijn gesprek met de Fransman in de trein op de terugreis vanuit Holland over de mensen, die zeggen, dat zij uit Touraine komen. Plotseling kreeg ik een ingeving. „Monsieur Gérard", zei ik, „weet u wel, dat ik over uw persoon ook geen enkele garantie heb, dat u in derdaad Antonie Gérard van Gerard en Co bent?" Ik was er van over tuigd. dat dit een vreemde vraag was. Ik was immers op zijn kantoor geweest. Er was helemaal geen re den om te twijfelen. Maar onder deze omstandigheden, zou ik mij toch geruster voelen, als ik zijn pa pieren had gezien. Gérard vond mijn vraag blijkbaar niet vreemd. „U hebt volkomen ge lijk, Monsieur." Uit zijn jasje, dat naast zijn bed over een stoel hing trok hij een portefeuille, die hij aan mij overhandigde. Het bleek volko men in orde. Ik had ook niet an ders verwacht. „Geen wonder, dat de z.g. Binbon net, u een totaal verkeerde per soonsbeschrijving van mij heeft ge geven. Hij had mij nog nooit ge- zien, ofschoon ik verwacht zou kun nen hebben, dat zijn vriend de agent, hem beter ingelicht zou heb ben." Dus dat was een agent, waar schijnlijk een buitenlandse agent die man in het bruine costuum. Ik vertelde hem nu ook over de andere opmerkelijke leugens van „Binbonnet". Gérard vond het era vreemd. 6 (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3