Nieuw Indonesische kwestie reeds heden in de Veiligheidsraad Engeland zet vervoer van militaire goederen voor onze troepen stop, Klacht van India en Australië buiten de grenzen van 't Charter Benelux-douane-overeenkomst aangenomen HORTJE GTOCHTEN EAU BRUGGEN Voor Alkmaar en omgeving Australië wenst onmiddellijk bevel tot staking der vijandelijkheden Inmenging: een onvriendelijke daad volgens Den Haag Van KI effens verklaart: Geen geschil tussen souvereine staten J Nederland vraagt geen bemiddeling Havens van Singapore niet meer ten onze dienste Opleidingsfaciliteiten vervallen Vrolijk boottochtje met droevig eind Zorgeloosheid was oorzaak Pootaardappeloogst verzekerd Brand in Parijse vrouwengevangenis J Geldzuivering en minder-valide arbeidskrachten Vele buitenlandse eigendommen op West-Java verwoest ankrijk) 6 uit 12. 9) 5) 51/2 uit 12. 10 en Bulgarije) en Foerder 's uit 12. 12) Plater 12. 13) Doerner (Lu it 12. 14) O'Suilivan it 12. zijdige schaakmeester ie Franse deelnemer chaaktournooi te Hil- iet alleen een sterk s sinds enkele dagen met een accordeon, ïem in zijn vrije tijd an horen spelen, ter- li Pachman en diens liedjes bij zingen. 10 heeft nog meer pij- >og: hij is een geest- ïaar van het jiu-jitsu, al Rossolimo om half aal van hotel Sand- n anders de schakers 1 partij judo demon een van Nederlands enaars. mouw wordt een bies waardoor een elastiek gen. Een klein bobbed- voor de afwerking s. eenvoudiger om te ma- ite aan de bovenkant wordt ingehaald. Het met gekleurde opge- afgewerkt. je worden ter verdere ge knoopjes gezet, it jurkje naar verkie- en of van achteren an deze modellen kun- ten: 46, 68 en 810 bij onze administratie ld. M 9 AUGUSTUS ezoek aan 't opén het beroemde spe1 mgen wordt opge- 1,50 p. p. (toegang ORANJEWOUD. :r persoon. ST IJSSELMEER. r persoon. \MPERDUIN, EN, ALKMAAR, in de Kaasmarkt, r persoon. !6 Den Helder AAK VAN Tistraat ESTAAN loten nheid tot feliciteren tot 5 uur. ALKMAAR derom op basis van de, de patroon inbe- ■p worden uitgereikt tus tot 23 November 1947), rtoe de aanvraagfor- den, welke duidelijk, eend, ten spoedigstei Akmaar of bij de t moeten worden in- lulieren is het nood- rijving van de vak- ren, aangezien zonder geval toewijzingen ferekit n kracht gaan dik- dukte het de opper- e zeepaarden bijeen 2 uitgekozen dieren ds spieg- Daarna 2n een tuig aan, en pen, net zolang tot draf met een zware Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Pr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel DONDERDAG 31 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11291 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Nederlandse mariniers rukken op naar een bosrand, waar sluipschutters van de T.R.I. zich verschanst hebben. t;v 1 MADAT CISTEREN zowel Australië als Voor-lndië zicht tot de Veiligheidsraad hebben gewend met het verzoek de vijandelijkheden in Indonesië, als „inbreuk op de vrede" in behandeling te nemen en de noodzakelijke maatregelen te nemen om een einde te maken aan de huidige situatie, wordt uit Lake Success gemeld, dat de, Indonesische kwestie als eerste punt.op de agenda voorkomt, wanneer de Veiligheidsraad vanavond om 20 uur, Nederlandse tijd, bijeen komt Kolonel Hodgson, de Australi sche afgevaardigde, zeide, dat de situatie „dringend" was en deed een beroep op de voorzitter van' de Veiligheidsraad, de Pool Dr- Oscar Lange, „onmiddellijk een vergadering van de Veiligheids raad te beleggen teneinde de Australische stap in beschou wing te nemen." Moeilijkheden met de proce dure zullen heden waarschijnlijk het voornaamste onderwerp van bespreking uitmaken. Volgens het charter der Vere nigde Naties mo.eten bij elk ge schil de partijen worden uitge nodigd aan de discussie deel te nemen en men is zich bewust, dat het verscheidene dagen zal duren vooraleer een Indonesisch vertegenwoordiger in New York zal zijn. In de nota, welke gisteren na mens de Voor-Indische interim regering is overhandigd, ver klaarde Pandit Nehroe o.m. nog, dat het Nederlandse leger de aanval op Indonesië heeft inge zet zonder voorafgaande waar schuwing en terwijl de republi- kense afgevaardigden nog bezig waren te Batavia te onderhan delen. Een onvriendelijke daad A.F.P. meldt uit Canberra, dat de Nederlandse gezant in Australië, de heer Teppema, aan de Australische regering heeft medegedeeld, dat elke inmen ging in de Indonesische aangele genheid als een onvriendschap pelijke geste ten opzichte van zijn regering zou worden be schouwd. MR. JOEKES OVER INDONESIë Motivering van Australië Chifley, de minister-president van Australië gaf de volgende toelichting: „Australië heeft deze stap tten dagen, nadat de vijandelijkheden in Indonesië zijn begonnen, ondernomen, om dat volgens artikel 33 van het handvest de partijen van een geschil verplicht Zijn eerst door onderhandeling of interventie een oplossing te zoeken. In overleg met andere rege ringen, in het bijzonder met En geland en de V.S. zijn krachtige pogingen aangewend .om langs deze weg een oplossing te vin den. Toch acht men verder uit stel niet gerechtvaardigd, omdat hier_ mensenlevens op het spel staan. Het onderzoek behoeft niet het feit als zodanig vast te stellen. Voordat de Veiligheids raad tot verdere' actie besluit, is het van primair belang, dat de vijandelijkheden worden ge staakt. Om deze reden heeft Australië de aandacht van de Raad op dè toestand gevestigd en wel volgens artikel 39. waarbij de Raad de bevoegd heid heeft gekregen om on middellijk het bevel te geven tot het staken van vijandelijk heden en daarna de stappen te nemenwelke noodzakelijk zijn om de vrede te herstellen- Dit is de eerste maal in de ge schiedenis van de Veiligheids raad, dat dit artikel naar voren wordt gebracht.'De regering van Australië hoopt, dat de vijande lijkheden tengevolge van deze stap niet alleen zullen eindigen, maar dat de Raad eveneens een bewijs zal leveren, dat hij snel en doelmatig een dergelijke si tuatie kan behandelen." MR. VAN KLEFFENS, onze Ambassadeur te Washington, heeft gisteren op oen persconfe- lentie verklaard, dat India en Australië '.buiten de grenzen van de jurisdictie van het Charter der Ver. Naties" gingen, door de Indo nesische kwestie aan de Veilig heidsraad voor te -eggen. Het be treft hier immers geen geschil tus sen souvereine staten en daarom zijn de naar voren gebrachte klachten „ongegrond". Ondanks dat neemt Nederland een sterke positie in tegenover de Voor- Indische en Australische klachten. Van Kleffens verklaarde de Australische stap als volgt: „Wat de Australiërs steeds voor ogen staat is hun precaire positie in 1942 en zij willen thans voorwaarden scheppen, die de nationale veiligheid van hun land kunnen verzekeren. Zij zullen dit echter later betreuren. Voorts verklaarde v. Kleffens, dat noch be middeling van Groot-Brittannië noch van de Verenigde Staten enig nut kan hebben. „Wij wensefi onze troe pen terug te trekken, zodra wij kun nen, doch eerst moeten constructieve krachten de leiding hebben." Het Franse Persbureau A.F.P. deelt nog mede, dat van Kleffens zou hebben gezegd, dat het Neder landse leger de politionele actie over enkele dagen zal kunnen be ëindigen. „Nederland", zo ging v. Kleffens verder, „wenst geen terugkeer tot het oude koloniale systeem. Neder land wenst in Indonesië geen diena ren maar deelgenoten te vinden. De Nederlandse regering is bereid de huidige Republikeinse regering te erkennen, zodra zij van haar kant Mr. van Kleffens heef gisteren te Washington het bericht van de New York Times, <iat zich. daarbij beroept op officiële Nederlandse bronnen, als zou Nederland van plan zijn Britse bemiddeling in te roepen, categorisch tegengespro ken. De Nederlandse regering heeft, aldus van Kleffens, geen plannen enige vreemde regering om bemiddeling of arbitrage te vragen. Ook Bevin heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat Ne derland 'geen verzoek om bemidde ling in Indonesië aan Engeland ge richt heeft. Het overleg met belang hebbende mogendheden, o.a. de Verenigde Staten, betreffende de te nemen maatregelen, duurde voort, aldus Bevin, doch hieromtrent kon nog niets worden medegedeeld. Wel stelde Bevin vast, dat het Britse aanbod tot bemiddeling van kracht bleef. DEVIN, de Britse minister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Engelse regering het verstrekken van alle militaire goederen en het verlenen van alle militaire facilitei ten aan de Nederlandse autoriteiten in het Verre Oosten heeft stopgezet. De Nederlandse troepen zul len geen gebruik meer mogen maken van de havens van Singapore voor het vervoer van wapens en uit rusting naar Java. Ook de opleidingsfaciliteiten in het Verre Oosten zijn vervallen Het Tweede Kamerlid mr. A. "M. Joekes heeft voor dg Partij van de Arbeid te Leiden het woord gevoerd oyer Indonesië, waarbij hij een over zicht gaf van het ontstaan van de cc— B— republiek. Spr. bracht de fouten v]oot than£. in Engeland worcJen opgeleid en of er stappen zullen worden ondernomen om, han- Bevin legde deze verklaring af in antwoord op een vraag van het labouriid Majoor Bramall, of Bevin wilde verzekeren, dat aan de Nederlandse regering geen oorlogsmateriaal zal worden verstrekt, zo lang de vijandelijk heden in Indonesië voortduren. Hector Hughes (Labour) stel de de vraag, hoeveel Nederland se manschappen van leger en naar voren, die de laatste twee jaren aan beide zijden zijn gemaakt. Z.i. is de huidige politiek nodig, doch deze weg is uitsluitend toelaatbaar, indien hij tot het uiterste beperkt blijft. Wij paaien ons niet met de hoop dat voortzetting der onderhan delingen direct mogelijk zal blijken, aldus spr., doch met de- waarachtige wil om te helpen en met behulp van bevriénde naties, zal toch zo spoedig mogelijk een en ander verwezenlijkt moeten worden. Spr. becritiseerde de slappe houding van de regering tegenover de uitgezonden ambtena ren en militairen, die zich openlijk tegen de regering verklaarden. Verder wees hij op de verklaring van de Partij van de Arbeid, dat zij nl. zal vasthouden aan het beperkte karakter der militaire handelingen. Tenslotte merkte spr. nog op, dat indien in de regering de Partij van de Arbeid alleen bepalend was, haar beleid anders zou zijn geweest. gende het staken der vijandelijk- •heden in Indonesië, aan deze overeenkomst een eind te ma ken. Bevin antwoordde: „Neen, dat kan ik niet doen. Tenslotte werd Nederland door de Duitsers over rompeld. Wij hebben plechtig op ons genomen om het Nederland se leger, dat uit elkaar geslagen werd, opnieuw uit te rusten en op te leiden. Ik kan echter de Nederlandse Regering meedelen, dat wij dit niet doen voor de doeleinden, die deze oorlog met Indonesië nastreeft." Tenslotte verklaarde Bevin nog, dat de officieel beschikbare inlichtingen over het verloop van de militaire operaties op Java en Sumatra zo beperkt zijn, dat het onmogelijk is om de toestand naar zijn juiste waarde te schatten. Bevin deelde voorts mede. dat de Nederlandse regering in beginsel accoord was gegaan met het Britse voorstel om medicamenten aan de Indonesische strijdkrachten te zen den. In verband hiermede had Den Haag reeds instructies gegeven aan de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië. Ronald Chamberlain (Labour) vroeg, of Bevin de mogelijkheid zou blijven overwegen om tegelijkertijd bemiddeling te verlenen en de aan gelegenheid aan de Ver. Naties voor te leggen. Hij voegde hieraan toe, dat, terwijl India en Australië de kwestie aan de Verenigde Naties hadden voorgelegd, Engeland zich niet mocht onttrekken aan zijn mo rele verplichtingen in deze. Bevin antwoordde hierop, dat iedere re gering het recht had zich tot de Verenigde Naties te wenden, doch dat het voor hem moeilijk was bei de mogelijkheden tegelijk te ver wezenlijken. Zowel India als Austra lië hadden volkomen het recht een beroep op de Verenigde Naties te doen. Toen- Anthony Eden (opposi tie) de vraag stelde, of het aanbod van Bevin tot bemiddeling van kracht was en of dit van kracht zou blijven, antwoordde Bevin „het is van kracht en blijft van kracht". Gemeenteambtenaren tegen de classificatie Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond van Gemeente-ambte naren besloot krachtige pogingen aan te wenden, welke kunnen lei den tot afschaffing van de Massi ficatie voor de regeling der bezol diging en de acties, welke anderen momenteel ondernemen om tot die afschaffing te komen, te steunen. Een gewonde extremist wordt, gesteund door twee mariniers, naar de verbandplaats gebracht bewijzen zal leveren, dat zij de be palingen van de overeenkomst van Linggadjati respecteert." Mr. Van Kleffens was overigens, volgens A.F.P.. van mening, dat „de huidige republikeinse regering niet de wil van het Indonesische volk vertegenwoordigt." Zij is samenge steld uit „een groep bandieten, die een microfoon en veel geld tot hun beschikking hebben". Volgens Aneta heeft Mr. v. Klef fens bovendien nog verklaard, dat „Borneo en Oost-Indonesië de Ne derlanders verzocht hebben een actie tegen de republiek te begin nen". Op een vraag omtrent de be handeling van de kwestie door de Veiligheidsraad verklaarde mr. van Kleffens: „Wij' willen aan het Indo nesische volk de vrijheid brengen, die het door deze onmachtige Indo nesische republiek onthouden is". Ook een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken te Den Haag gaf gisteren over de Australische stap te verstaan, dat de Australische regering blijk baar de onjuiste opvatting van de republiek deelt, dat deze laatste reeds thans te beschouwen zou zijn als een souvereine staat. De woordvoerder herinnerde er aan, dat zelfs krachtens de overeen komst van Linggadjati ook na de interim-periode de republiek deze status niet zou krjjgen, aangezien de republiek slechts zou worden een deelstaat van de Verenigde Staten van Indonesië, welke na de totstandkoming van de Ned.-In- donesische Unie dan evenals het Koninkrijk souverein zou zijn. Badgast te Egmond a. Zee verdronken Gistermiddag te circa drie uur mes en twee heren, met een bootje gingen enkele badgasten, drie da- vanaf Het strand te EgrrioricT aari Zee varen op de- Noordzee, die nu niet bepaald, kalm was. Toen het bootje een paar honderd meter uit de kust was, werd het door een golf opgenomen, zodat het omsloeg. Aanvankelijk wisten de drenke lingen zich aan het omgeslagen, bootje vast te, houden, doch toen enkele leden van de Egmonder Red dingbrigade, die het ongeval vanaf het strand hadden- zien gebeuren en spoedig ter plaatse waren, bij het omgeslagen bootje aankwamen, dre ven drie der drenkelingen, een heer en twee dames, bewusteloos in het water; de twee anderen hadden zich zwemmende drijvende weten te houden. Nadat de drenkelingen in bewus teloze toestand op het strand waren gebyacht, slaagde men er in bij de twee dames de levensgeesten weer op te wekken: bij de heer. -zekere Lits uit Amsterdam, die juist de' vorige dag in de badplaats was aangekomen, om er zijn vacantie door te brengen, mochten deze po gingen niet meer baten. Het stoffe lijk overschot van de man werd naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Wij weten niet in hoeverre dit ongeluk aan onvoorzichtigheid té wijten is, doch het komt ons voor, dat het niet zonder gevaar is, om, wanneer de zee niet kalm is, met een bootje de golven op te gaan; de zee is nu eenmaèl geen binnen- meertje. Mischien ware het beter dergelijke waagh&lzerij te verbie den. Van het neerschieten van het Voor-Indische vliegtuig Over het neerschieten van de Voor-Indische Dakota, die met medicijnen en negen personen aan boord, door Nederlandse ja gers werd neergeschoten, wordt van Nederlandse zijde verklaard, dat degenen, die verantwoorde lijk zijn voor het zenden van het vliegtuig, zich schuldig hebben gemaakt aan een laakbare zorge loosheid, waarvan het ernstige ge volg ten zeerste door de Neder landse regering wordt betreurd. Indien de Nederlandse autoritei-, ten van te voren waren gewaar schuwd, dat medische goederen per vliegtuig naar Djocja zouden wor den gebracht, zou voor een geleide gezorgd zijn. In het Nederlandse legercommu niqué wordt de aanval op het In dische vliegtuig te Djocjakarta toe geschreven aan het feit, dat het toestel geen enkel kenteken droeg. Naar aanleiding van het feit dat het Indische toestel medicamenten voor de republiek vervoerde, wordt in het communiqué onderstreept, dat op dit punt nog niets was over één tpmen en dat de Nederlandse autoriteiten dientengevolge niet op de hoogte waren van de komst van een Rode Kruistoestel. Tenslotte wordt nog gezégd, dat ieder toestel, dat in de toekomst zonder herkenningstekens over re publikeins gebied vliegt, ernstig gevaar zél lopen. Voor-Indisch protest De regering van Voor-lndië heeft bij de Nederlandse regering een of ficieel protest ingediend tegen het neerschieten van een Dakota boven Djocjakarta, waarbij negen perso nen werden gedood. Voldoende vrijwilligers aangemeld Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat het aantal oogstvrijwüli- gers. dat zich heeft aangemeld voor de Wieringermeer en Overijsel, zo groot is geweest, dat aan verdere aanmeldingen voorlopig geen be hoefte bestaat. Met name de poot- aardappeloogst in deze gebieden is volkomen verzekerd. Verdere toe loop van vrijwilligers zou boven dien onoverkomelijke moeilijkheden voor de huisvesting met zich bren gen. Het Ministerie dankt allen, die aan de oproepingen spontaan ge volg hebben gegeven. Reeds 22 doden PARIJS, 31 Juli (Reuter-AFP) In de vrouwengevangenis te Tou- relles bij Pèrijs is brand uitgebro- "ken. Hoewel brandweerwagens uit alle delen van de stad spoedig ter plaatse waren, kon niet worden voorkomen, dat een aantal vropwen door het vuur werd ingesloten. In een slaapzaal heeft men 21 verkool de'lijken gevonden. Voorts is een naar het ziekenhuis vervoerde ge vangene later aldaar overleden. Men vermoedt, dat de brand ont staan is ia een werkplaats, waar zich celluloid bevond. Muzikale kanarie overleden De trouwste kanarie van de Engelse Koning, en de enige in zijn soort die het gehele Engelse volkslied kon fluiten is op ruim 15-jarige leeftijd gestorven. Het dier heeft grote bekendheid verworven toen het in 1937 op een dierenten- toonstelling in het Crystal Pa lace het „God save the King" ten gehore bracht. V.. Wereldvakverbond N.V.V. en E.V.C. con fereren Een delegatie van het Wereld vakverbond heeft met de hoofd besturen van het NVV en de EVC te Amsterdam besprekingen ge voerd over het conflict in Indo nesië. Telegrafisch is aan de Ne derlandse regering verzocht, di rect militair optreden te stak-en, aan de republiek voor te stellen, besprekingen te voeren en; indien de repubiek dit afwijst, bemidde ling of arbitrage te aanvaarden! Indien nodig, zal Donderdag 7 Augustus a.s. te Parijs weer ver gaderd worden. De voorzitter van het NW, de heer Kupers, heeft, enigszins dreigend voor de Vara- microfoon gezegd, dat hij hoopte, dat ede tweede bespreking niet nodig zou zijn, want donkere wol ken pakten zich boven Neder land samen. Behoort dit bij de methode van paniek zaaien? Bo ven de vakbeweging behoeven geen donkere woken te hangen, als de vakbeweging zich niet in laat met dingen, die niet voor haar verantwoordelijkheid zijn! Lt.-Generaal Spoor in gesprek met Kdlonel Thomson, comman dant,, van de Kon. Infanterie Brigade Comp. tijdens het be zoek van Generaal Spoor aan de troepen, welke bij Masing werden ingezet. (A.N.P.) UIT DE EERSTE KAMER DjË SENAAT is nog niet aan va cantie toe en heeft een paar belangrijke wetsontwerpen behan deld. Op de eerste plaats de douane overeenkomst tussen België, Neder land en Luxemburg, te onzaliger ure aangeduid met de naar een zeepmerk riekende naam van Benelux, die niettemin de verdienste heeft van kort te zijn. Vanzelfsprekend is het, als regel voor de Eerste Kamer heel moeilijk, iets nieuws te zeggen over wetsontwerpen, welke al te-uit-en- te-na door de Tweede Kamer zijn behandeld. Zo heeft Prof. v. d. Brink nog eens in het licht gesteld, dat deze douane-overeenkomst zonder economische unie niet voldoende is, maar wij weten, dat alles niet in eens kan worden bereikt, en dat het uitdrukkelijk de bedoeling is deze overeenkomst te beschouwen als een stap op de weg naar die Unie. /Overigens drong prof. v. d. Brink nog weer eens, aan op permanent contact tussen de overheid en het bedrijfsleven. Dat dit begin van economische samenwerking 'tussen deze drie lan den van grote internationale bete kenis geacht kan worden, is reeds meermalen aangetoond. Vanzelf sprekend klonk van de zijde der communisten een ander geluide Zij prijzen de geleide economie hemel hoog en vrezen blokvorming, welke dan natuurlijk tegen een bepaald land, met name het paradijs der communisten, Rusland, gericht zou zijn. Öe Minister van Buitenlandse Zaken heeft zich nog de moeite ge geven, deze herhaalde suggestie te gen te spreken. De communist Van Santen heeft zoveel en zolang over dit aspect van de zaak gepraat, dat de Senaatsvoorzitter hem verschei dene malen tot de orde moest roe pen. De A.R. heer Biewenga was niet zo optimistisch, als we zien, wat er tot nu toe bereikt is, met name op 't gebied van agrarischè belangen en ten aanzien van het loon- en prijspeil. Dit sloeg o.a. op het door vijf van de zeven sprekers aange roerde punt van de heffing van 3 pet. ad valorem voor ✓tarwebloem. Alge meen wilde men, dat dit teruggeno men werd, hetgeen de minister nogal moeilijk vond, na hetgeen in het al gemeen na de moeizame onderhan delingen werd bereikt. De Minister zei o.a., dat tarwe bloem eigenlijk een luxe-product was. Hij zei het werkelijk, en hij bedoelde niet „benelux". In elk ge val echter, is de regering reeds doende, met de beide verdragspart ners overleg te plegen, om aan de geuite wensen te voldoen. De Minis ter stelde de technisch-economische en politiek-psychologische betekenis van de overeenkomst nog eens in het licht, ook zonder de economische unie, waaraan vele sprekers z.i. te veel waarde hebben gehecht. De minister stemde toe, dat er aan de samenwerking tussen overheid en particulier bedrijf op dit punU nog wel een en andèr ontbreekt. Naar verbetering wordt gestreefd en de volksvertegenwoordiging zal gere geld oj? de hoogte gehouden worden van de ontwikkeling dezer zaak. Op agrarisch terrein, zo zei prof. Lief- tinck, is een zeer1 liberale regeling getroffen, die aan het internationale verkeer zo weinig mogelijk beper kingen in de weg legt. Het wets ontwerp is tenslotte z.h.s. aangeno men, evenals o.a. het voorstel tot wijziging van het bedrag der schade loosstelling voor de leden van de Tweede Kamer, waar de communis ten ook nu tegen waren. Aangenomen is het ontwerp tot verlenging van de machtiging voor de geldzuivering,met het doel, die zaak zo spoedig mogelijk af te wik kelen. Ook de wet op de regeling van de plaatsing van minder valide arbeidskrachten is goedgekeurd. De Senaat begon daarna aan het ontwerp tot instelling van een wel vaartsfonds voor Suriname. Het Legerbericht van Woensdag Het Nederlandse legerbericnt van eisteren deelt mede, dat de totale verliezen thans aan Neder landse zijde bedragen: 51 doden, 9 vermisten en 110 gewonden. Verder wordt in het Legerbe richt gezegd, dat op Java enkele groepen Republikeinen aanvallen hebben gedaan op Nederlandse posten, vooral in het gebied van Buitenzorg en Soemedang doch dat deze aanvallen zonder veel moeite werden afgeslagen. Tjiwidej, 20 kilometer ten Zuid oosten van Bandoeng werd bezet en Tjitjalengka, 15 kilometer ten Zuid-Oosten van Bandoeng is her nomen. In midden Java is Kali- woengoe, 20 kilometer ten, Westen van Semarang, bezet. Het legerbericht meldt nog van Midden-Sumatra. dat de bruggen nabij Pasaroesang zijn bezet. Van officiële zijde wordt over de actie op We'stJava nog medegedeeld, dat verkenningen in het Pekalen- ganse in de richting van Santoso hebben uitgewezen, dat vele onder nemingsemplacementen in deze streek zijn verwoest. In de omgeving van Poerwakarta zijn acht Indiërs in republikeinse dienst gevangen ge nomen. Op een suikerfabriek bij Cheribon zijn enkele Nederlanders bevrijd. De Centrale Plengan is goeddeels intact bezet. Ook de grote stuwdam van Tjideun-Tjamek is on beschadigd bezet. Te Tegal is veel dum-dum-ammunitie aangetroffen. De vernielingen in deze haven zijn meegevallen. De electrische centrale is vrijwel intact. In de haven bleken enige tijd geleden 78 wagonladingen Leverfield-geweren. mitrailleurs enz. te zijn ontscheept om naar Djokja te worden vervoerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1